%wn tijd 'óTELf^lE. >r'S geraspte Zwitsersche Kaas SPORT EN SPEL LUCHTVAART DE TRUC. VRIJDAG 10 JUNI 1932 RADIO-PROGRAMMA OUD-MINISTER HEEMSKERK. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. VAN GEND EN LOOS. HUMS 8I®Xf DE VOETBALCOMPETITIE. INTERN. BRIDGE-WEDSTRIJD. NIEUWE LUCHTTAXI BIJ DE K. L. M. MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. UITLOTINGEN. Tfc zaterdag, 11 JUNI. Hulzen (ig7g M 160 KH) uitsl. K.R.O.- uitzending: 8.00—9.15 gramofoonplaten; 10.00— 11 i°-"kunstensemble. O.a. Ave Verum, Mozart; 11.00—12.00 uitreiking te Ede van corps vaandels aan den Buz. Vryw. Landstorm door Minister Deckers12.131.45 K.R.O.-sextet. O.a. potp. ouderwetsche dansmuziek; 2.00—2.30 gra- mofoonplaten; 2.30—4.00 kinderuurtje; 4.00—4.30 zwemcursus. 4305,30 gramofoonplaten5.30— 5.45 sportpraatje- 5.45—6.20 gramofoonplaten; 6.20—6.40 Journal! weekoverzicht; 6.40—7.10 gra mofoonplaten: 7.10—8.10 Dr. M. Jansen; ,,Melk en bacteriën"; 7.45—8.00 gramofoonplaten; 8.00 —11.00 Vroolyke avond met medew. v. KR.O.- eaionorkest, The Cavelll's (accordeon) en Fientje de la Mar (pl.m. 9 uur Vas Dias)11.00—12.00 gramofoonplaten. Hilversum (286 M., 1013 K.H.) VARA-ult- zending; 6.457.00 en 7.307.45 gymnastiekles; 8.00 gramofoonplaten; 9.0010.00 Schrammelkwin- te t.O.a. Liebeslieder, J. Strauss; 10.15 G. Dumont (liedjes), Schrammelkwintet en K. Bakker (voor dracht). O.a. potp. ,,lm weissen Rössel"; 12.00— I.45 VARA-septet en gramofoonplaten. O.a.. fant. Zauberflöte; 2.00 H. B. van Laatum: Het be grafeniswezen in Nederland; 2.15 liederen der Maories (gramofoonplaten) met toelichting van W. Ziesemer en A. v. d. Rijst; 3.35 VARA-man- doline-ensemble; 3.45 „Een prettige reisgenoot" van Arkady Awertschenko (VARA-tooneel)4.00 vervolg Mandolineconcert; 4.15 sportpraatje; 4.30 beoefening der huismuziek; 5.00 kinderuur; 6.00 Volksliederen door „De Wielewaal" o 1. v. P. Tiggers6.45 weekoverzicht door J. Oudegeest 7.00 Amsterd. solistenkwintet. O.a. fragm. Car men; 7.30 Teun de Klepperman; 7.45 gramofoon platen; 8.00 Bonte avond me: medew. v. L. Da vids (conferencier en zang), VARA-orkest, L. Fuld (zang). Joh. Jong (orgel), VARA-tooneel, Amsterd. solistenkwintet en A. de Vries (be- stuursnieuws). Ca. 11.00 Vaz Dias, VARA-varia, voetbalnieuws. Hierna tot 12.00 gramofoonplaten. D a V e n t r v (1554 M., 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05 lezing- 12.20 Northern Studio orkest. O.a. Danse Macabre St. Saëns; 1.05 or gelconcert Reg. New; 1.50—2.50 Commodore Grand-orkest O.a. Serenade, Mosskowsky; 3.50 Fred Hartley's kwintet met medew. v. D. Cowen (alt); 5.05 orgelconcert R. Foort; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 lezing; 7.05 Welsh Inter mezzo; 7.50 Vaudeville-programma; 9.20 berich ten en lezing; 9.50—12.10 Aldershot Military Tat too (Taptoe met militaire muziek door orkest, tambours en pijpers.) Parys (Radio Paris 1725 M., 174 K. H.) 8.05 cn 12.50 gramofoonplaten; 9.05 populaire avond Soiree des chansonniers" o. 1. v. Domini9ue Bonnaud. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) lz^0_l2ff0 concert uit Hotel AnVleterre- 2.50-*20 gra mofoonplaten; 3.50—5.50 omroeporkest met medew van Abrahamsen (zang) en Fischer (piano)8.20 omroeporkest met medew. van M. Hundesen (zang) en V. Fischer (piano), o.a. Morgenblfttter, wals, Strauss; 9.45 Bellman-Uederen door Alf Glldsiig (met ludtbegi Icidilog)W-IS operette muziek o. 1. v. Reesen. O.a. Uit ,,Der liebe Auguystin", Fall en „No, no Nanette", Youmans; II.20—12.35 dansmuziek. Langenberg (473 M., 635 K. H.) 7.25—8.20 Kurconcert; 12.201.10 concert. O.a. potp. Aday in Naples,. Byng; 1.20—2.50 concert; 2.55—3.45 gramofoonplaten; 5.20—6.40 concert; 8.20 vroo- lyke avond met medew. v. Werag-orkest; 10.50 12.00 feestavond v. d. Vereen. „Duitschland i. d. vreemde", orkesten Mahnkof en Hoffmann; 12.201.20 dansmuziek (gramofoonplaten.) Rome (441 M., 680 K. H.) 5.50 sopraan; 6.05 orkest .O.a. fragm. „Silvano" Mascagni; 8.25 gramofoonplaten; 9.05 opéra „Tannh&user' van R. Wagner. Brussel (508 M„ 590 K. H.) 12.20 Max Aleys' orkest- 5-20 dansmuziek; 6.59 gramofoonplaten; 8.20 'kamermuziek door het Ceciilia-trio. O.a. 5de Trio in G gr. t. Mozart; 9.20 gramofoonplaten. Fant. „Friederike", Lehar; 10.05 gramofoonplaten 10.30 Max Aleys' orkest. (338.2 M., 887 K. H.) 12.20 Tearoom-orkest; 1.20 gramofoonplaten; 5.20 concert. O.a. Roe- meensche melodieën, Daubu; 6.20 en 6.50 gramo foonplaten 8.20 concert. O.a. potp. „Die Czardas- fürstjn" Kalman en „Berceuse de Joeelyn", Go- dard- 10.30—11-20 Max Alexys' orkest. Zees en (1635 M., 183.5 K. H.) 6.358.25 con cert; 12.20 en 2.20 gramofoonplaten; 4.50—5.50 Kurconcert uit Bad Neundorf. O.a. fant. „La flanculla del West", Puccini; 8.20 militaire mu ziek en soldatenliederen uit drie eeuwen (uit Weenen) met medew. v. orkest (200 musici) en koor (500 zangers); 10.20 berichten en hierna zie Langenberg. Rotterdam (gem. radio-distr.) Programma 7' 16.5 Langenbergen12.20 Königswusterhausen; 1-20 Langenberg; 3.50 Kalundborg; 4.50 Königs wusterhausen 5.50 Brussel (Vlaamsch) 8.20 Kö nigswusterhausen. Sr0Sra;mrna 4: 10-35 Daventry; 12.20 Daventry; 2.5U Kalun(jborg. 3 5q Daventry; 5.35 Brussel 7.20 Parijs; 7.50 Daventry; 9Pariis- 9.50 Daventry v Naar wij vei hamen, ia de toestand van oud- minister m'. Th. Heemskerk thans weder minder gunstig te noemen. Vier passagiers aan boord van de Duif. Gistermorgen te 4.15 uur Is 't K.L.M.-vlieg- tuig „De Duif" van Schiphol naar Indië ver trokken. De bemanning bestaat uit de heêren K. D. Parmentier, eersten bestuurder; F. M. Stork, tweeden bestuurder; B. Prins, werktuigkundi ge en C. van Brugge, radiotelegrafist. Aan boord van bet toestel bevinden zich vier passagiers, waarvan er twee de reis mee maken tot Batavia, één tot Calcutta en één tot Boedapest. Het toestel heeft 241.347 K.G. post en 23 K.G. lading aan boord. De „Duif", is om 7.01 uur te Leipzig geland. Vandaar is het toestel weer om 7.Ó2 uur ver trokken. De „Ekster" (terugreis) is gisteren te 5.15 uur uit Bagdad vertrokken en na een tus- sebenlanding van 9.3513 uur te Caïro om 15.50 uur te Mersamatruh aangekomen. De afgewezen loonsverlaging. Momenteel circuleert een bericht door de pers, volgens hetwelk een vergadering van den Centralen Bond van Transportarbeiders het directie-voorstel van een loonsverlaging van 7 pot. voor het A. T. O.- en van Gend en Loos- personeel zou hebben verworpen. Deze verga dering bad zich bereid verklaard desnoods een loonsverlaging van 5 P0'- 46 aanvaarden. Ten aanzien van het bovenstaande kunnen wij mededeelen, dat de zaken aldus staan. Zoo wel door den Centralen Bond als den Katho lieken Bond van Transportarbeiders is de voor gestelde loonsverlaging van zeven procent afge wezen. Tegelijkertijd kregen de hoofdbesturen van beide organisaties vrijheid van handelen bij nieuwe besprekingen, d. w. z. dat er momen teel nog heelemaal geen sprake van is, dat loonsverlaging wordt geaccepteerd, terwijl een bereid verklaring „van desnoods vijf procent" niet bekend is en als uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. Er is geen enkel be paald percentage vastgesteld. UITSLAG TIK-TEEKENINGEN WEDSTRIJD. Aan dezen internationalen wedstrijd, uitge schreven door het Instituut „Scheevers", werd door 354 inzendingen uit 15 verschillende lan den deelgenomen. De jury is met de beoordeeling gereed ge komen ,en heeft de vijf hoofdprijzen als volgt toegekend: le prijs: Spanje: Momtserrat Alberioh, Bar celona. Ontwerp: DucheSiS of Devonshire (in 6 kl. getypt). 2e prijs: Nederland, H. D. Voss, Rotterdam. Ontwerp: Kerkgebouw. 3e prijs: Duitschland, Else Feldheller, So nnebe rg (Thür.) Ontwerp: Wlesewbaoh. 4e prijè: De nemarken, E. C. Kollmorgen, Solvgoj. Ont werp: Aktstudie. 5e prijs: Frankrijk, mej. A. Vaillo, Parijs. Ontwerp: La Pirouette. Van de troostprijzen vielen, de navolgende aan Nederlanders ten deel: 7e prijs: H. D. Voss, Rotterdam, 9e prijs: J. Campbell, S-ohevemingen. 12e prijs: P. Kos- wanda, Lembang; 15e prijs: W. v. d. Kloor, Soerabaja. 18e prijs: J. C. Tlh. Mesrape Sprenger, Maara, 22e prijs J. Campbell, Sche- veni-ngen. Voorts verwierven de navolgende Neder- landsohe inzenders een eervolle vermelding: G. Gravestein, Slikkeveer. Mej. M-. Grassé, Eindhoven. Mej. A. H. Vrins, den Haag. M. C. Asman, Deventer. Else Harke., Hengelo. J. van. Gonderen, den Haag. L. Hijkoop, Rot terdam. R. Pander, Wassenaar. J. C. Tb. Mes- rope Spronger, Maara; L. v. d. Beek, Haar lem. H. B. Pronk, Amsterdam. Mej. D. K. Harting, Amsterdam. Zus Bakker, Apeldoorn. De prijzen en diploma's zullen in den loop der volgende week worden verzonden. F. SPEKKING t Op 40-jarigen leeftijd is te 's Heerenberg overleden de beer FSpekking, oud-wethouder der gemeente Rergh en een vooraanstaande per soonlijkheid in de R.K. Arbeidersbeweging ter plaatse. üili De man met den kalen bolhoed leunde vei trouwelij'k over het tafeltje. „Voelt U er iets voor om duizend gulden te verdienen vroeg hij royaal. De aangesprokene nam langzaam z 11 glas op. Voorzichtig zette hij 't aan zijn mond en scihud de zijn hoofd. „Niks" antwoordde hij scherp. "weet U 't zeker drong de ander aan. Ik kan U anders 'n prachtig zaakje aan de hand doen. Onigenoodiigd ging toen de man met den bol. hoed aan 't tafeltje van Duffers zitten. „Dan ia u zeker een eerlijk mensoh" vervolgde hij. >n "Zeldzaamheid in deze dagen. M'n compli ment. Natuurlijk maakte ik straks maar gek heid. Daar zal ik U eens 'n geschiedenis van vertellen." „O", zei Duffers vlug z'n glas leegdrinkend. Doch de grappenmaker gat hem geen kans: „Twee Martini's" bestelde bij. Mijn naam is Jaspar Judd" deelde hij mede. „En nu zal ik u die geschiedenis vertellen. Het is 'n geschiedenis met een moraal. Maar, voor ik begin, wou ik U vragen, of U misschien een gouden horloge wilde koopen „Neen, dank U 1" antwoordde Duffers norsch. Toch haalde Judd 'n horloge te voorschijn en deponeerde dat vóór Duffers op tafel. ,,'n Prachtklokje 1 Vindt U niet? En 't loopt uitstekend 1 Ik heb 't nu ruim tien jaar en nog nooit 'n cent onkosten aan gehad!" he melde de man met den bolhoed op. „Op 'n eigenaardige manier kwam het in mijn bezit. Als gedeeltelijke betaling van een wed denschap. De man, die verloor, het ging om honderd gulden, had slechts zeventig pop bij zich. Zoo kreeg ik dus zeventig gulden bene vens dit horloge voor hetgeen hij te kort kwam. 'n Goed zaakje, vindt U niet 1 Want het klokje is minstens het dubbele waard 1 Is het heusch niets voor U ging hij op opdrin- gerigen toon voort, „voor vijftig gulden kunt U 't krijgen." „Heusch niet" antwoordde Duffers erg kort af. „Enfin, dan spreken we er niet meer oyer. En nu zal ik U dan die geschiedenis vertellen. Jaren geleden zat op een goeden dag 'n man In de wachtkamer van 'n groot station. Een andere man, die hem totaal vreemd was, kwam op hem toe „Voelt U er iets voor om honderd gulden te verdienen vroeg de vreemdeling botweg. Terstond was de aangesprokene een en al aandacht. Wat 'n vraag Of hij honderd gulden wilde verdienen „Nietwaar viel Judd zichzelf In de rede, „U hebt al lang begrepen, dat die man in de wachtkamer niet eerlijk was. Hij diende te wéten, dat wildvreemden niet met dergelijke voorstellen komen, tenzij „Natuurlijk" gaf Duffers toe, „vertelt U maar verder." „Onder het drinken van 'n paar glazen bier legde de man met de ideeën zijn plan bloot. „Wat denkt U van 25 voor dat horloge probeerde Judd plotseling. „Niks 1" antwoordde Duffers. „Neen Dan ga ik door. Het plan van dien vreemdeling was als volgt. Ze zouden samen werken. U hebt zeker wel eens van dien draai orgel-truc gehoord Waarbij door te voren af gesproken tonen geseind wordt welk paard gewonnen heeft bij 'n race Ja 1 Goed, maar dit plan was nog heel wat vernuftiger. Hier zou het nieuws overgebracht worden, terwijl een der mannen in den trein zat. Hij moest dan probeeren met een der andere reizigers een weddenschap af te sluiten. Om te beginnen zou hij moeten pochen op z'n helderziendheid 1 Net zoo lang tot een der andere passagiers hier op in zou gaan. Natuurlijk was er kans, dat niemand zou bijten. Dat moesten ze er echter op wagen. Er zijn altijd wel menschen, die graag in de contramine zijn 1 Na lang rede neeren waren de mannen het ten slotte eens. Twee dagen later reisde de oneerlijke man in een eerste klas coupé. Geen zeldzaamheid overigens voor dat soort menschenHoe denkt U over dat horloge „Daar denk ik heelemaal niet over zei Duffers grof. „Goed dan. Na de gebruikelijke praatjes over het weer, kwam ten slotte het gesprek op hel derziendheid. Onze vriend beweerde die gave te bezitten. Om honderd gulden of meer, wilde hij wedden dit afdoende te kunnen bewijzen. Doch geen der medereizigers, die er aan dacht op die wettenschap in te gaan. Eensklaps nam 'n gebrilde heer, met 'n grijzen baard, het woord welke aan het vorige station was ingestapt. „Alles goed en wel" opperde liij, „maar hoe wilt U dat eigenlijk bewijzen „Heel eenvoudig!" was het antwoord. „Als ik me niet vergis zijn er vandaag races in Bei- minster Die races zijn ongeveer 4 uur afge- loopen. Goed. Te kwart over vier komt onze trein het station binnen. En vóór dien tijd zal ik U den naam van het winnende paard noe men. „De heer met den baard" vervolgde Judd, „verklaarde er niets van te gelooven. Zoo ont stond er 'n heftig dispuut, waarbij het tenslotte scherp toeging. Doch, wat de ander ook zei, de helderziende handhaafde zijn bewering. „Honderd gulden" zei hij gedecideerd. „Ik ben bereid om honderd gulden te wedden, dat ik U het winnende paard noem. Voor we het station binnenstoomen." De man met den baard wond zich hoe langer hoe meer op. „Omdat U zoo zit op te scheppen" riep hij tenslotte hatelijk, „neem ik de wedden schap aan. Doch hoe weet ik, of U zooveel geld bij U hebt Laten wij eerst het geld deponee- ren. Vijf minuten voor aankomst van den trein noemde de helderziende den naam van het win nende paard. Geduldig had hij gewacht tot de trein 't laantje, even buiten Belminster pas seerde. In dat laantje leunde iemand tegen den vijfden boom van achteren Het afgesproken tceken De man in den trein kende de deel nemende paarden uit z'n hoofd. Nummer vijf? Dan had dus de „Flying Dutchman" gewon nen Toen hij zoo ver gekomen was, staarde Jtidd peinzend voor zich uit. „En hoe liep dat zaakje af 7" informeerde Duffers belangstellend. „Betaalde die oude heer Die oude heer betaalde heelemaal niet!" merkte Judd droog op. „Integendeel, hij ver diende honderd gulden „Flying Dutchman" had heelemaal niet gewonnen. Niet nummer vijf, doch nummer acht was 't eerste aangeko men. Dat bleek al gauw bij aankomst te Bei- minster. Voor den helderziende zat er dus niets anders op dan te betalen. De man, die liet plan verzonnen had, zou te gen een bepaalden boom leunen. Het nummer van dien boom zou het winnende paard aange ven. Van uit den trein zou z'n handlanger hem duidelijk kunnen zien. Blijkbaar had hij dus een verkeerden boom gekozen Met opzet. De man bij den boom was niet de plannenberamer. Slechts één van z'n handlan gers. Zoodoende ging de oude heer met het geld strijken. En de oneerlijke man in den trein kreeg z'n trekken thuis. Precies zooals ik me dat voorgenomen had!" besloot Judd. „Maar hoe zat dat dan vroeg Duffers. „Omdat ik die oude heer was!" was het kalme antwoord. „U U 1maar hoe wist U nu, dat 't een doorgestoken kaart was Begrijpt U dat niet lachtte Judd. „Omdat ik óók de ontwerper van het plan was. De man, die tegen den boom zou leunen; vindt U niet dat die ander z'n verdiende loon kreeg Maar" veranderde hij plotseling het gesprek, „wat zegt U van twintig gulden voor dit horloge Dat is toch zeker 'n koopje Toen haalde Duffers z'n portemonnaie te voorschijn. „Goed, voor twintig gulden zal ik het nemen. Dat is zoowat voor 'n derde van de waarde." „Dat is het ook. Alleen door die wedden schap kreeg ik het zoo goedkoop „Dank U!" zei Judd vriendelijk, terwijl hij bet geld opstreek. Vervolgens boog hij beleefd en ging heen. Bij vergissing vergat hij z'n vertering te betalen. Alleen aan z'n tafeltje schudde Duffers wee moedig het hoofd. „Ben ik sedert dien dag eigenlijk niet veel wijzer geworden over peinsde hij. „Misschien niet. Maar 'n tweeden keer ben ik er toch niet op dezelfde manier in gevlogen Overigens ben ik blij, dat ik m'n oude horloge zoo goedkoop terug heb." Voor alle zekerheid maakte hij de kast open. Ja hoor, daar stond met duidelijke letters ge graveerd W. L. Duffers. Reel. 604 DGVS 8 KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. Inkrimping van het bedrijf? Dezer dagen ié wederom een 25-ta.l werklie den bij bet hoogovenbedrijf te IJmuiden ont slagen. Indien het afzetgebied van ijzer binnen kort niet gunstiger wordt, zal men waarschijn lijk tot een belangrijke inkrimping van dit be drijf moeten overgaan. R. K. F. Om het kampioenschap: S.D.O.U.C.Mulo. Beslissingswedstrijd: CaesarValkenburg (ter rein V.V.H. te Heerlen). Promotie le klas. A: R.K.H.S.V.—SteylB: B.V .c.R.A.C.; BoxmeerBest Vooruit; W.l.K. G.V.V. OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP NED. POLITIESPORTBOND Hermandad—U-P.S. 5—1 (gestaakt) Op het O.N.A.-terrein te Gouda is gistermid dag de beslissingswedstrijd om het kampioen schap van. den Nederlandschen Poldtiesport- bond (West) gespeeld tussclien Hermandad (Rotterdam) en U. P. S. (Utrecht). Een be slissing heeft deze ontmoeting evenwel niet gebracht, daar de scheidsrechter, de heer Dhond uit Rotterdam, zich genoodzaakt zag 25 minuten voor tijd den wedstrijd wegens ruw spel te staken. Hermandad had zich toen van een nuttigen voorsprong weten te verzekeren. Het was een weinig aantrekkelijke kamp, waarin vooral in de eerste helft laks wend gespeeld. De Rotterdammers domineerden voortdurend en hoewel hun menige kans werd geboden, moesten ze zich tevreden stellen met een doelpunt, dat de linksachter van de Utrechtenaren zelf maakte. De Politiesportver- ceniging plaatste daar tegenover een fraaie goal, welke ontstond uit een missen van een der backs van de allesbehalve hechte Herman dad-verdedig'ing. Kolfschoten profiteerde er van en voor dat Roosen kon ingrijpen lag de bal in het net. Na de rust was aanvankelijk Utrecht de meerdere; er werd door deze ploeg nu van meet af flink aangepakt, doch eenige opge legde kansen werden jammerlijk gemist. Zij bleef in den aanval, maar eenige vreemde, be slissingen van den scheidsrechter en daarna een onhoudbaar doelpunt dat door Lageodaal uit een hoekschop werd gemaakt, ontnamen den Stichtenaren den moed. Er werd forscher gespeeld. Hiertegen trad de heer Dhond niet voldoende op en het spel verruwde ziender- oogen. Hermandad, wier voorhoede veel taoti- scher speelde dan voor de rust, legde voort durend de Utreohtsche verdediging in de luren en geleidelijk voerde zij den stand tot 51 op. Na het laatste doelpunt oordeelde de scheidsrechter het noodig de pioegen tot de orde te roepen. Zijn vermaning had niet de gewenschte uitwerking en na 20 minuten floot hij af. Aldus had deze kamp, die o.m. werd gevolgd door den hoofdinspecteur van politie te Utrecht, den heer Weyburg en den heer Boel- jon, hoofdconsul van den K.N.V.B., een onbe vredtgenden afloop. By dei bridge-wedstryden in het Kürhaus te Scheveningen was het resultaat der 8e ronde: Noorwegen 71 punten, Engeland 60 punten, Bel gië 55 punten, Duitschland 50 punten, Oostenryk 49 punten, Nederland 39 punten. Stand na de 9de Ronde. De stand van den bridgewedstryd was na de 9e ronde (onder voorbehoud): Oostenryk 513 p.; Nederland 503 p.; Noorwe gen 503 p.; België 477 p.; Engeland 474 p.; Duitschland 446 p. „Dus op die manier lieten ze mij er in vlie gen" peinsde hij verder. De puzzle, waarover hij iten jaar lang zijn hersens had afgetobd, was eindelijk opgelost. [NADRXJK VERBODEN.] De K. L. M. heeft dezer dagen een nieuw taxi vliegtuig in gebruik genomen. Het is een ma chine van het type F.K. 43. gebouwd door den constructeur F. Koolhoven, die reeds vroeger een dergelyke machine voor den Amerikaan van Lear Black bouwde: deze machine is echter ia- ter aan Frankryk verkocht. Het vliegtuig biedt plaats aan vier personen en is uitgerust met een Gipsy-motor van 110 P.K. welke een kruissnelheid geven van 165 K.M. per uur en een maximum-snelheid van 185 K.M. per uur. Het is verder voorzien van dubbele besturing, waardoor het tevens byzonder geschikt- is als les-vliegtuig voor verkeersvliegers: het vliegtuig zal dan ook als zoodanig dienst doen by de toe komstige vliegers, die thans in de opleiding zyn. Het onderstel van het vliegtuig is van speciale constructie, de wielen zyn voorzien van Iaag- druk-banden en wielremmen. Deze wielremmen zyn aangesloten op het voetenstuur. Mede door aanwezigheid van een staartwiel is het vliegtuig op den grond even bestuurbaar als een automo biel. Door al deze technische voorzieningen en door Oleo-schokbrekers in het landingsgestel, heeft de machine by de landing een zeer korten uitloop en is daardoor uiterst geschikt voor het landen en opstygen op kleine vliegvelden. Door zyn laag motorvermogen zyn de bedryfskosten uiterst gering, waardoor dit vliegtuig geykt is voor het uitvoeren van taxi-vluchten. DELFT, 9 Juni. Paarden 80—195, vette koeien 130—275, kalfkoeien 140285, varekoelen 100 200, nuchtere kalveren 28, magere varkens 6—20, biggen 1.506, weidelammeren 511, rundvleesch per kg. slachtgewicht 50—64—76 ct. Aanvoer 8 paarden, 157 runderen, 165 nuchtere kalveren, 639 magere varkens, 839 biggen, 23 scha pen ol lammeren en 561 weidelammeren. TE ROTTERDAM. Donderdag 9 Juni n.m. 2 uur. Eindafslag. Pand en erf, Schietbaanlaan 63, in bod op 20.000, daarop opgehouden. Heerenhuis en erf, Oudedyk 146, in bod op 11.900, daarop opgehouden. Panden en erven, Schiedamschedyk 197 en 199, in bod op ƒ45.000, daarop opgehouden. Dubb. pand en erf, Schiedamschedyk 206, In bod op 25.000, daarop opgehouden. Vyftien vrye'huisjes en erven te West IJssels monde aan den Hordyk 25. Klein 3, in bod op ƒ3070, voor ƒ3110 verkocht. Idem 4, idem 3080, daarop verkocht. Idem 5, idem 3070, daarop verkocht. Idem 6, Idem 3060 daarop verkocht. Wem 7, idem ,3060' daarop verkocht. Idem 8, idem 306o! daarop verkocht. Idem 9, idem 3070' daarop verkocht. Idem 10, idem 305Ó, daarop verkocht. Idem 11, idem 3070, daarop verkocht. Idem 12, idem 3060, daarop verkocht. Idem 13, idem 3090' daarop verkocht. Idem 14, idem 309o! daarop verkocht. Idem 15, idem 3080, daarop verkocht. Idem 16. idem 3040, daarop verkocht. Idem 17, idem 3100, daarop verkocht. Perceel bouwgrond, in bod op 1300, voor 1310 verkocht. Voorloopige afslag. Pand en erf, Bergslngel 216a, b. Trekgeld j 14.800. Pand en erf, Doklaan 39 hoek Wolphaertsbocht 2. Trekgeld 13.100. Pand en erf, Koningsveldestraat 22. Trekgeld 11.100. Pand en erf, Konoingsveldestraat 24. Trekgeld 10.400. Pand en erf, Koningsveldestraat 24. Trekgeld J 9.200. Pand en erf, Sihommelstraat 20. Trekgeld 9.650. CREDIT NATIONAL 6 PCT. 1921. Trekking van 1 Juni 1932. No. 923233 is betaalbaar met frs. 100.000. no.- 89233 met frs. 50.000, de nos. 79233, 559233, 469233 en 599233 elk met frs. 10.000, de nos. 149233. 619233, 419233 en 959233 elk met frs. 5000. De nos. eindigend op 5498, op 8910 en op 9233 zyn elk betaalbaar met frs. 1000. CREDIT NATIONAL 6 PCT. 1924. Trekking van 1 Juni 1932. No. «20368 is betaalbaar met frs. 100.000, de volgende nos. elk met frs. 25.000 4810, 18887,, 84730, 311784, 320319, 531380, 670766, 701988, 733092, 842849 983849. De verdere nos van de honderdtallen van bo venstaande nos. zyn elk betaalbaar met frs. 518. De volgende nos. zyn elk betaalbaar met frs. 518: 28401, 28500, 148601, 148700, 423801, 423900, 808201, 808300. naar het Engelsch van BEN BOLT. 33) j Itod vat hrietal bevond zich aan het andere eind van het v*rtrek met Seiby Adder- ley tusschen h n. Bracket hlejd 2jjn armen achter zijn rug v&rt,;erwy, (le pokdalige man> met een brandende petroleumlamp in zijn han den, vlak' vóór hem stond 4n AdderIey'S hals, vlak onder zijn oor, zag Carrington al een spoor van de petroleumvlam. baar juist in werking SeMt ]yas- Een weinig terzijde, met een grijns op zlJa gelaat, stond Starke. Toen de deur opeu geworpen werd, keek hij de binnentredendeu met ontsteitaalg aan. Even scheen de geheele grooP' 2<>owei pijnigers als slachtoffer, verstijfd van verba zing en een doodsche stilte heerschte ln het vertrek. Deze werd verbroken door de stem van den Inspecteur die waarschuwde: De deur, Mr. Carrington! Dick sloeg de deur weer dicht en plaatste zich er voor, met zijn rug er tegenaan. Daarop deed de inspecteur een stap naar voren. Een fraai spelletje wordt hier gespeeld, heeren. Maar nu is het ten einde. Ik ben in specteur Trewhella van de C. I. D„ zooals Otto Klein hier wel weet, en ik gelast U, Mr. Adder- ley los te laten en U over te geven Klein was de eerste om te spreken en om te handelen. Groszer Hlmmel! riep hij, terwijl zijn arm achteruit schoot. 'Wet alle kracht slingerde hij de metalen pe- °'eumlamp naar voren, want in de hand van ander was een revolver verschenen. Het ging af en terwijl hij vooruit sprong i"f t - 6 naar de deur wilde rennen, te 1 mSaan' boorde Carrington den kogel tegen r U,Ur elaan- Toen werd het een groote Starlce en Brackner begonnen zich beide tig te verdedigen, waarschijnlijk in de hoop 2 e 1 er yoor ileen t6 kunnen slaan. Het was een wild gevecht, slagen werden ultge deeld. opge\angen en teruggegeven maar een yoor een werden de drie kerels overmand en spoedig stonden zij naast elkaar tegen den muur, de handen veilig geboeid. Selby Adder- ley lag bewusteloos op den grond. De spanning was voor hem te groot geweest. Inspecteur Trewhella veegde het bloed van een wond op zijn voorhoofd, welke hij zich niet herinnerde te hebben opgeloopen, en wachtte even tot hij weer op adem was. Daarop keek hij naar de revolver op den grond. Daarvoor zou je moeten hangen, Otto! Maar het is een troost te weten, dat het je verblijf in Dartmoor weer een aardig tijdje zal verlengen. Je schijnt aardig zeker van je zaak te zijn, niet? Informeerde Starke. Hoe luidt de beschuldiging? Het gaat niet aan fatsoenlijke menschen te arresteeren en Fatsoenlijk, zeg je? Trewhella lachte. Ik bewonder je zenuwen, Starke! Otto kent de verschillende beschuldigingen, die tegen hem zullen worden uitgebracht, en tegen jou en Brackner hier zijn er minstens drie. Op de eerste plaats gewelddadige afpersing, tweedons het belemmeren van de politie in de uitoefe ning van haar plicht en ten derde medeplich tigheid aan den moord van James Tinkler, meer bekend als Jim de loodgieter, op Pilot's Rest verleden Zaterdagavond. Het is een leugen, riep Starke. ■u~~ Wel, zonder twijfel zal Je in staat zijn de je h taarvan te overtuigen; in ieder geval zal Martin nJ?gen probeeren. Hij wendde zich tot roo dicht den aut0 balen, breng den wagen „nripvo,,1008161^ hiernaartoe en leen of huur brengen Waeen °m dit stel naar Newton te In orde, Sir. hpm"' 11 w vriend heeft hulp noouig. naar buiten en dan zal iets versterkendsh wel ergens huiz n in de buurt zijn, waar U wat kunt krijgen, anders maar wat thee. De boeren zijn altijd nog al vroeg bij de hand Juist, inspecteur. Kunt U myn neef ook missen 7 Ja, maar ik zal jullie straks alle drie nog noodig hebben. Zullen wij zeggen om twaalf uur op het politiebureau in Newton? Liever aan de lunch, inspecteur, lachte Dick. Tenzij wij natuurlijk in de gevangenis moeten, omdat wij geholpen hebben deze bende te overmeesteren. Lunch dan, besloot hij. Zullen wij zeggen in De Globe? In de Globe. Dick iaciile weer. Ge zult de hesie In noh hebben, die in Newton te krijgen is, en kunt ons daarna beschuldigen van al de misdaden, die wij niet bedreven hebben, Goed, stemde de inspecteur glimlachend toe. Wij zullen er geen een overslaan. Dick grinnikte en begaf zich naar Selby Adderley, die inmiddels weer eenigszins was bijgekomen. Kom mee, Adderley. Wij zijn op eere woord vrijgelaten en wij moeten maar pro beeren daarvan te profiteeren. Geef hem een arm, Bill. De lunch, even goed als Dick beloofd had, was geëindigd en in zijn stoel achteroverleu nend, keek de inspecteur Carrington aan. Welnu, Mr. Carrington. Nu Uw verhaal. Wanneer U eens begon met ons uw rol in deze verwarde geschiedenis te vertellen. Met het grootste pleizler, antwoordde Carrington, waarna hij met zijn verhaal begon. Hij was nog maar nauwelijks begonnen, toen de inspecteur hem met een vraag aan Selby Adderley in de rede viel. Die papieren, die U door Uw zuster liet wegbrengen, Mr. Adderley. Die vragen wel om eenige verklaring, geloof ik. Misschien wilt U ons die geven. Selby Adderley leek niet erg op zijn gemak maar vertelde: Het waren copieën van een olie-concessie In Columbia, welke ik aan Stoneleigh voor een hoog bedrag hoopte te verkoopen. Maar U kende hem als Levisohn? Dat was de naam, waarnaar ik moest vra gen. Maar ik wist, dat ik met Stoneleigh te doen had. Hoe zijt ge met hem in contact .gekomen? Door Starke. Ik ontmoette hem in Ame rika en daarna weer op de boot toen ik hier naar toe kwam. Hij adviseerde mij naar Sto neleigh toe te gaan en regelde ook de ont moeting op Pilot's Rest. De inspecteur knikte en terwijl Carrington besefte, dat Starke van het begin af er op uit geweest was zoowel Adderley als Stoneleigh te bedriegen, kwam de volgende vraag: Die doode Juan Morella, die U Zaterdag avond overvallen heeft, wat heeft die er mee te maken?... De waarheid, zeide hij scherp, toen hij bemerkte dat de ander aarzelde. Ik moet de waarheid weten en niets anders! WJJ waren in Amerika compagnons ge- «eest. antwoordde Adderley beschaamd. Maar Wij uegen one»ni.ibeld en hij eischte een duel van de concessie Welke gij weigerde, hé? Ik begrijp het. De toon van den e spert pi ,i,| ander een blos op de wangen, iüj dacut, dal ge hem bestolen hadt? SSföf».» U was er blijkbaar aardig van overtuigd, aangezien hij U naar het leven stondge kunt van geluk spreken, dat ge ontsnapt bent Het is niet mijn zaak, maar De Inspecteur haalde zijn Schouders op en zijn bedoeling was duidelijk. Hij keek opnieuw naar Carrington. Wilt U verder gaan, Mr. Carrington. Deze hervatte zijn verhaal en vertelde al zijn wedervaren van het begin tot het einde, waar op de Inspecteur knikte. U moogt van geluk spreken dat U er met deze kerels zoo bent afgekomen. Zooals ik U Zondag al te kennen gaf, was Levisohn een heler op groote schaal van gestolen goederen zooals ik van Rooie Mlke en anderen verno men heb, en als Stoneleigh, de financier, was hij even onbetrouwbaar. Hij scharrelde in allerlei obscure zaken en kocht grond van twijfelachtige eigenaars, enfin, alles wat het daglicht niet goed kon verdragen. Dit is mis schien de reden, waarom Mr. Adderley met hem in contact kwam. Hij keek Adderley niet aan bij het plaatsen van dezen steek, maar Carrington zag het bloed plotseling naar het hoofd van den jonge man stijgen en wist dat de opmerking dicht bij de waarheid moest zijn. Toen stelde hij op zijn beurt een vraag. Hoe kwaamt gij Stoneleigh op het spoor, inspecteur Trewhella? Door U. De inspecteur lachte. Het is zoo eenvoudig als iets. Het neerleggen van het lijk van Jim de loodgieter in de kamers van Uw neef verbaasde mij. Het was duidelijk, dat hij niet wist waaraan hij dat te danken had en hij kende het slachtoffer ook niet. Ik begreep toen, dat, wie dat lijk daar ook had neergelegd deze daarbij een vergissing had begaan en dat er een ander bij betrokken moest zijn. Toen Ik op Pilot's Rest kwam ontdekte ik een tamelijk beschadigden hoed en Die verwenschte hoed, viel Dick hem met een lachje in de rede. Ik wist dat ge toen de waarheid begon te vermoeden. Nog niet heelemaal, lachte de Inspecteur terug. Maar het gaf mij een spooren een duidelijker dan U wellicht kunt vermoeden. De hoed was bemodderd en ik ontdekte sporen van een roode aarde, en de oprijlaan en terras sen van Pilot's Rest bleken bestrooid te zijn ■net rootle gf,*n i!'''' -ifoen. En toen ik óp ini. liaieu ;n IliU lioe«l oaUéfct' ecp ik iets van de waarheid. Ik lie William Berkeley Carrington bewaken. Natuurlijk informeerde ik, waarom hij in The Golden Cross logeerde, terwijl hij honderd meter verder een geriefe lijke f>)t bezat en toen lk yepnam dat er een zieke jonge dame in zijn kamers verpleegd werd, was ik er bijna zeker van dat hij op Pilot's Rest was geweest en dat de een of ander U voor hem had aangezien. Maar Stoneleigh? vroeg Carrington. Ik begrijp nog niet hoe ge hem in verhand bracht met Levisohn. U hebt mij verteld dat ge naar Stoneleigh ging, omdat ge hem met Starke tezamen ge zien hadt. Daarheen werdt ge gevolgd en men hoorde de waarschuwing, die U op de stoep werd meegegeven. Dat bracht mij weder aan het denken. Ik bestudeerde Stoneleigh's dos sier eens, hetwelk er niet al te fraai uitzag. En plotseling drong het tot mij door, dat er geen enkel bewijs was dat Levisohn docd was, daar Rooie Mike er niet zeker van was en het stond vast, dat hij niet in het huis verbrand was. Ik begon mij af te vragen of het niet mo gelijk was, dat het hoofd van de Monsul Spirit Company ook de Levisohn van Pilot's Rest kon zijn. Vanaf het oogenbiik, dat ge hem ver liet, heb ik hem doen bewaken, en spoedig werd mij gerapporteerd, dat Klein en twee anderen hem een bezoek brachten. Het kon niets bijzonders beteekenen, maar ik kende Klein goed. En ik vond het opmerkelijk, dat die twee met elkaar in verbinding stonden, te meer daar Klein duidelijk getoond had in Uw handelingen belang te stellen, niet waar. Er begon lijn in de zaak te komen, zuiver veronderstellingen nog, maar met feiten, welke niet over het hoofd gezien mochten worden. Ik waagde het en vroeg een bevel tot huiszoeking, waarop ik Stoneleigh's kan toor aan een onderzoek onderwierp. Ik vond niets, maar ln zijn huis in Park Lane had ik meer geluk, want in een kleine safe vond ik de eigendomsbewijzen van Pilot's Rest. Hij zweeg even en lachte droog. Alle misdadigers, zelfs de knapste, zijn dwazen. Zij maken ergens een fout, en soms met de onnoozelste dingen. Dat huis was misschien een 1500 pond waard, maar nadat hij het verbrand had, bewaarde Stoneleigh de papieren. Misschien had hij ze vergeten, dat is zelfs waarschijnlijk. Maar zij stonden ten name van Jacob Levisohn en dat was genoeg voor mij. Zonder twijfel was hij de man die Jim de Loodgieter vermoord had en toen ik vernam dat hij naar Devonshire ver trokken was, wist ik waar ik hem had te 21 ken. Toon ik van Uw bediende Barnish ver nam, dat ge mei Uw neef eveneens naar De vonshire vertrokken waart, vermoedde ik, dat ge Stoneleigh op het spoor waart en dat ik U hier zou ontmoeten Ik wist niet dat het Levisohn wa.s, tot dat ik ham in het huls ontmoette. Neen, dat zeide U. Ik was U daarmede dus voor. En U vervolgde ook feitelijk een andera lachte Dick. Wij zochten Miss Adderley. Dat begreep ik, toen ik hoorde dat zij da flat verlaten had in gezelschap van een van Otto's vrienden. De inspecteur' lachte. Nu heeren, U hebt een opwindend week end gehad, maar ik denk dat ge het gemakke lijker gehad zoudt hebben, indien ge in den beginne de politie alles had medegedeeld. Praat er niet van, inspecteur, zeide Car. rington. Ge hebt natuurlijk gelijk... Maar ik ben er niet bepaald bij achteruitgegaan. Neen, dat begin ik te begrijpen! Da 0"gen van den inspecteur schitterden vroolijk. En Miss Adderley heeft ook iets gewonnen. Wat is dat? vroeg Selby Adderley, wlen de champagne naar het hoofd steeg. Niets wat jou aangaat, Adderley, ant woordde Carrington scherp. Indien Ik niet ja aanstaande zwager was, zou ik je een pak slaag geven voor de manier waarop Je Joyce in deze vuile zaak hebt gemengd. Het Is goed dat je dat weet. Dat is geen manier ora te spreken met... Heb je hem nog noodig, inspecteur? vroeg Dick kalm. Neen, ik denk het niet. Dick ging naar de deur. Het is tijd dat je verdwijnt, Selby. Doe het maar zoolang je nog kunt en neem ja smerige concessie mee. Bill .heeft je niet noo dig. Selby Adderley stond verontwaardigd en beleedigd op doch blijkbaar van gedachten veranderend, ging hij haastig naar de deur en verdween. Dick lachte. Hij is altijd een lafaard geweest. Wat, volgt, inspecteur. Oh, een massa. Ik zal Mr. Carrington mis schien nog noodig hebben om de identiteit te bewijzen van Stoneleigh-Levisohn, als tenmin ste Klein Co. hem niet verraden. Maar U hebt me toch niet direct noodig, vroeg Carrington, terwijl hij op zijn horloge keek. Mijn hemel, neen. Dan, als U mij wilt excuseeren, ik heb een afspraak. Dick grinnikte. Smeer hem maar, Bill. Ik zal mijn beet doen Scotland Yard bezig te houden, tot je te rugkomt. Ik zou maar op een speciale trouw- vergunning a -.dringen. Dat gaat vlugger, ui«| waar, Tri wik. la? EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7