ALGEMEEN OVERZICHT. de zv/er/er HITLER'S PLEIT. HINDENBURG. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. VRIJDAG 10 JUNI 1932 Londen en Dublin BEWERINGEN. DIE HEM NAAR ZIJN REVOLVER ZOUDEN KUNNEN DOEN GRIJPEN l de paus aan den duce. ZIJN ONDERHOUD MET BRUENING ONJUIST WEERGEGEVEN. CHILI'S NIEUWE REGEERING. Bestrijding der werhloosheid. BRUENING EEREBURGER VAN MUENSTER. DE SCHIPBREUK VAN DE ,.TEIDE". ORCHARD'S BEKEERING. Interessant relaas van de „Osservatore". DE WEG, DIE HEM NAAR ROME VOERDE. 300 GESNEUVELDEN IN FRANKRIJK GEVONDEN. DE ONRUST IN SPANJE. Uitbreiding der stakings beweging. DE AFSCHEIDINGSBEWEGING IN NATAL. Een congres te Maritzburg. REFERENDUM OVER HET DRANK- VERBOD IN AMERIKA? BURGEMEESTER WALKER. NA DEN LINDBERGH-MOORD ZES EN TACHTIG MOORDEN. 1 VERKEERSONGELUKKEN. het E.DWAQD5. De vorige week gaf mr. J. H. Thomas, de secretaris voor de dominions, in het lagerhuis te kennen, dat niet over een nieuw verdrag onderhandeld kon worden met een land (den Ierschen vrijstaat), dat een bestaand verdrag niet eerbiedigt. In beginsel is hiertegen natuurlijk niets in te brengen, al zou men kunnen aanvoeren dat Engeland zich in den loop der laatste jaren herhaaldelijk buitengewoon tegemoetkomend getoond heeft tegenover andere, niet tot het Britsche rijk behoorende landen, wier goede trouw met betrekking tot bestaande verdragen minstens aan evenveel twijfel onderhevig was die van de regeeringDe Valera. Er was evenwel een andere en doeltreffender reden, waarom mr. Thomas' taktiek tegenover Ierland niet den onvoorwaardelijken bilval verdiende van allen, die zich overigens met Engelands principieel standpunt konden vereenigen. Thomas en de Valera, dag duurt, beoogt voornamelijk het vestigen van persoonlijk contact. De situatie, ontstaan in verband met de conferentie te Ottawa, is de onmiddellijke aan leiding tot de IerschEngelsche besprekingen, maar het zullen de eeds- en annuïteiten-vraag stukken zijn, welke het onderwerp van dis cussie zullen vormen. Met andere woorden: het overleg, dat zoo dringend noodzakelijk was geworden, zal plaats hebben. Men zou kunnen aanvoeren, dat mr. Thomas' politiek dan toch tot resultaat gevoerd heeft, dat De Valera eindelijk de onhoudbaarheid van zijn standpunt is gaan inzien, en zich gedwon gen heeft gezien de „eerste schrede" te doen. "Wij gelooven niet, dat dit juist is. Bespre kingen gelijk die, welke thans aangeknoopt zijn geworden, hadden reeds maanden geleden aangevangen kunnen zijn. Indien mr. De Valei a thans die „eerste schrede" gedaan heeft, dan is dit waarschijnlijk niet zoozeer hieraan te danken, dat hij in zoo hooge mate geïmponeerd geworden is door de houding van mr. Thomas, maar dat hij zich in de noodzakelijkheid be vindt zijn bedenkelijk-afgetakeld binnenlan =>c prestige te versterken. Of de besprekingen dan niet eenig succes hebben, in ieder 6 zullen zij tengevolge hebben dat de P republikeinsch-gezinde regeering staat wat vaster wordt dan M nrntrpilt diening der begrooting geweest kansen op werkelijke result*'ten is nog niets bekend; dat mr. De Valera ee p"clPleele wijziging in zijn standpunt aangebracht heeft, is uit niets gebleken, ten slotte tot elkaar gekomen zijn - om welke reden of onder welke voorwendsels dan ook - is in ieder geval een verblijdend verschijnsel, zelfs al zal men zü= verwachtingen niet al te hoog mogen spannen. Indien De Valera fouten, en zeer ernstige fouten begaan had, dan had men van Engeland mogen verwachten, dat het al zijn ervaring, al zijn overredingskracht en al zijn vreedzame machtsmiddelen aangewend had om een ver dere ongewenschte ontwikkeling der verhou dingen op den grondslag dier fouten "^°or" komen. Het kon geen nut hebben dat de u - eche regeering zich eenige maanden ang Be paalde tot het aannemen eener „waai c ige houding. Beoordeelt men de belde landen naar (hun invloed en 'beteekenis in weield dan is Engeland een groote man en de Iersche Vrij staat niet veel meer dan een kind. Engeland was sterk genoeg om edelmoedig, streng, on verbiddelijk, grootmoedig of wat ook te zijn. Maar die houding van beleedigde waardigheid begon bespottelijk te worden. Zij scheen niets goeds uit te werken. Zij scheen des te afkeurenswaardiger te zijn, omdat De Valera, door te willen deelnemen aan de conferentie te Ottawa, blijk gaf van zijn wensch Ierland deel te doen blijven uitmaken van de Britsche.Gemeenebest. Met goede redenen Ikon men zich afvragen, hoe dit vereenigbaar was met zijn republikeinsche en anti-Britsche politiek, maar toch was ztjn verlangen om aan de conferentie te Ottawa deel te nemen zulk een belangrijk verschijnsel, dat het alle aan dacht verdiende. Het is waar dat de situatie hoogst vaag was, dat er geen touw viel vast te knoopen aan de tegenstrijdige verlangens der Iersche regeering, en dat deze een toestand geschapen had, welke langzamerhand onont warbaar begon te worden. Maar meer dan twee maanden lang heeft de regeering te Londen hierbij toegezien, met een verontwaardigd ge zicht, doch zonder een vin te roeren. Thans is mr. J. H. Thomas op uitnoo- diging van De Valera naar Dublin geweest, vergezeld van lord Hailsham, den minister van oorlog, die natuurlijk niet in deze hoedanig heid, doch als een der meest eminente juristen In het kabinet naar Ierland gegaan is. De uitnoodigi-ng werd, kort nadat mr. Tho mas verleden week zijn verklaring in het la gerhuis afgelegd had, door bemiddeling van den Ierschen Hoogen Commissaris te Londen gedaan. Zondag werd zij oip een bijeenkomst van de subcommissie u;t het kabinet voor Ier land besproken en aangenomen. Niets lekte hieromtrent vdt, en mr. Thomas' mededeeling jn het parlement kwam gisteren als een vol slagen verrassing. Than» is bekend geworden dat senator Sean Milroy. lei,ler van de officieele oppositie in den Ierschen senaat, zich sinds Zaterdag te Londen bevindt, ea zeer druk „achter de scher men" gewerkt heeft. Te Dublin heeft de Jongste ontwikkeling der gebeurtenissen, zelfs onder mr. De Valera's eigen volgelinge11' niet minder groote verras sing gebaard dan te Londen. De Ierscbe pre sident had te verstaan gegeven, dat hij in geen geval naar Londen zou gaan om bespre kingen te houden ®e'; Britsche ministers, over '"elk onderwerp ook, zoolang het vraagstuk 'betreffende den eed en aanverwante problemen Dok hangende zijn. Dj dag a.s. evenwel zal mr. De Valera naar VT rfu komen. Het bezoek van mr. Thomas Hailsham aan Dublin, dat maar één BERLIJN, 9 Juni. (W.B.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De „Oortmun<ler Generulanzeiger" publiceert een bericht over de besprekingen van den rijkspresident met den rijkskanselier, dr. Brüning, op 29 en 30 Mei, waarin beweerd wordt, dat dr. Brüning door den Tijkspresident op onheusche wijze is ontvangen en onder persoonlijke verwijten van zijn ambt ontheven. Aan deze voorstelling van zaken ontbreekt iedere grond van waarheid. De beide besprekingen van den kanselier met den rijkspresident zijn op de meest hof. felijke wijze verloopen. Inzonderheid is onjuist de bewering, dat de rijkspresident van „bolsjewistische nederzet tingsplannen" en „bolsjewistische loonpro- gramma's" gesproken zou hebben, de verwij dering van de beide „vakvereenigingsmanneu" uit de regeering zou hebben geëischt en den rijkskanselier zonder een woord van dank en zonder hun tweejarige samenwerking in her innering te brengen, van zijn ambt zou hebben antiheven. Integendeel heeft de rijkspresident ook bij deze gelegenheden den rijkskanselier, dr. Brü ning, zijn dank en zijn persoonlijke hoogach ting betuigd, zooals dat ook in zijn later af- soheidssehrijven is geschied. SANTIAGO, 9 Juni. (V.D.) De nieuwe regee ring is gisteren in strijd met de berichten, dat haar positie steeds zwakker wordt, overgegaan tot het beraadslagen over de maatregelen tot uitvoering van haar program. Begonnen zal worden met het brengen onder staatscontrole van den handel en de geheele productie. Men hoopt op deze wijze productie en han del zoodanig te kunnen regelen, dat aan de werkloosheid een einde kan worden gemaakt, waardoor men tevens gelooft de voornaamste oormak van de crisis te kunnen wegnemen. WASHINGTON, 9 Juni. (V.D.) De Chiileen- schie gezant te Washington, Don Miguel Oru- ohaga, heeft gisteren telegrafisch zijn ontslag Ingediend bij die Ghiileensche regeering te San tiago. MiiNSTER, 8 Juni (V.D.) Iin de heden ge houden geheime raadszitting is besloten, den afgetreden rijkskanselier dr. Brüning het eere burgerschap der stad Miinster te venleenem. Duizend mark boete wegens getuige- weigering en onbehoorlijk ge drag in de rechtszaal. We hebben reeds melding gemaakt van een meineeds-proces tegen den journalist Werner Abel! dat op het oogenbiik te München wordt ^Ziehier volgens V.D. de aanleiding tot en het verloop van het proces: Bij een beleedigingsproces, door Hitier inge spannen tegen den Dui.tsch-Völkiscben leider graaf Goldebe, had de schrijver Werner Abel onder eede verklaard, dat bij persoonlijk aan wezig was geweest bij een bespreking te München tusschen Hitier en een Italiaansch attaché en dat hij wist, dat Hitler van dezen man geld had ontvangen. Op grond van deze verklaring was tegen Abel de vervolging wegens meineed ingesteld, waarvoor hij gisteren terecht stond. De beklaagde handhaafde volkomen zijn vorige verklaring. Nadat de procureur-generaal, dr. Roth, van te voren de moeder van den beklaagde, den deskundige prof. Kronenfeld, het rijksdaglid Heines en den Italiaan M°rl° Albini had gehoord, werd gisterenmorgen Adolf Hitler (zooals reeds gemeld) als getuige ge hoord. Hitier verklaarde, dat hij Werner Abel nooit persoonlijk had leeren kennen. Over de ver gadering van leerlingen der Infanterie-schooi, waar volgens Abel, Hitler was voorgesteld aan den Italiaan Migliorati, met wien hij een af spraak voor de bedoelde bijeenkomst bad ge maakt, deelde Hitier mede, dat hij te laat in deze vergadering was gekomen, zoodat hij ter stond na zijn komst het woord moest voeren en daarna nog slechts eenige woorden wisselde met den leider Rossbach, waarna hij de ver gadering verliet. Hij kon beslist verklaren, dat hij dien dag met geen Italiaan had kennis ge maakt. De naam Migliorati had hij tot aan dit congres nog nooit gehoord. In gesprekken met Italianen had Hitier altijd verklaard dat de strijd voor een Duitseh- Italiaansehe overeenkomst vergemakkelijkt zou worden door een zachter regime in Zuid-urm. Nooit is er sprake geweest van een speciale Zuid-Tiroolsche politiek der nationaal-sociahs- tisohe partij, waarvoor Italië bereid zou zijn geweest de partij financieel te steunen. Bij de voortzetting van het meineedsproces verklaarde Hitler nogmaals met nadruk, dat hij zijn politieke onafhankelijkheid nooit had verkocht voor geld om een bepaalde politie te voeren. De nationaal-socialistische beweging had haar vertakkingen in de geheele wereld en de „Völkische Beobaohter" wordt in geheel Europa zoo goed als in de overzeesche landen gelezen, maar nooit had hij, Hitler, van Iemand daarvoor financieelen steun ontvangen. De bewering van Abel, dat hij van Italië geld zou hebben ontvangen, noemde Hitier dan ook een pertinente leugen. Toen de president hem, aangezien hij zich hij deze verklaring nogal opwond, tot kalmte wilde brengen, riep hij uit: „Dat zijn bewerin gen, die, wanneer ik ze niet weerleggen kan, mij dwingen naar mijn revolver te grijpen". Op de vraag van advocaat Erhardt, één der belde verdedigers van beklaagde, of het Hitier bekend was, dat vertegenwoordigers van zijn partij onderhandelingen met Italië hadden ge voerd, antwoordde Hitier: „Wat zijn vertegen woordigers der partij Dat kunnen slechts menschen zijn geweest, die mij persoonlijk ver tegenwoordigen, want de partij ben ik". Op de vraag of Hitier iemand opdracht had gegeven, om met Mussolini, of de Italiaansche regeering te onderhandelen, antwoordde Hitier beslist ontkennend. Een aantal verdere vragen van de verdedi gers van Abel wilde de rechtbank niet toela ten. Tenslotte kwam het toch tot een ernstig incident tusschen Hitier en de beide advoca ten, Ehrhardt en Dr. Rosenfeld, toen deze Hitier vroegen of het juist was, dat de Hitier- beweging gelden van de Skoda-fiabrieken en van het Schneider-Creuzot-concern had gekre gen. Hoogst verontwaardigd sprong Hitier overeind en riep den belden verdedigers toe: „Ik laat mij niet beleedlgen. Wat denkt U wel? Ik kan het voor de mlllioenen van mijn aan hangers niet verantwoorden, als ik mij hier laat beleedigen. Ik geef dezen Joodschen advo caten geen antwoord meer", (applaus op de tribune). De president maande Hitier tot kalmte en maakte hem erop opmerkzaam, dat het thans ging om de beantwoording van door de recht bank toegestane vragen. Alle pogingen om Hitier tot antwoorden te bewegen, bleven ech ter vruchteloos. Er volgde een kleine pauze en na eenigen tijd deelde de voorzitter mede, dat de beklaagde en zijn verdedigers in de gang van het gerechtsgebouw, waren lastig gevallen, zoodat de president de gang door de politie had laten ontruimen. Aangezien Hitier geweigerd had, een getui- Commentaar van de „Osservatore". Men meldt ons uit Rome: Onmiddellijk na het bekend worden van den mislukten aanslag oip Mussolini, welke op 5 Juni werd gepleegd, heeft de H. Vader aan den aipostolisoben nuntius bij het Quirinaal, mgr. Bongongini-Duca, opdracht gegeven, den minister -president uit zijn naam geluk te wen. s-ch-en miet diens ontsnapping uit heit ernstige vfcwxi X>e 'nuntius is hiertoe in een bijzondere audiëntie door Mussolini ontvangen. De „Osservatore Romano" publiceert eerst het bericht van de „Agenzia Stefani" over den aanslag en le-vert vervolgens een commentaar, waarin met groote scherpte de afschuw over dezen nieuwen aanslag op Mussolini's leven wordt uitgesproken. Indi enrnen deze nieuwe misdaad beschouwt, moet men dit doen in samenhang met de tal rijke den laatsten tijd op staatshoofden of minister-presidenten gepleegde aanslagen en daarin wederom de groote geestesverwarnng van onzen tijd betreuren welke voert tot poli- tieken moord. Deze verwarring des igeestes vindt haar vrudh'tJbaarsten voedingsbodem in de tegen woordig wereld-crisis welke niet alleen een economische doch vooral ook een geestelijke en moreele is. De H. Vader heeft In zijn jongste encycliek „Oairitate Ohristï" helder en duidelijk alle oorzaken van deze vrees-elijke en steeds ern stiger wordende crisis uiteengezet en öét ts <fe hoogste tijd ,dot de verantwoordelijke persionen in alle landen zich van de noodige middelen bedienen om te redden, wat nog te redden valt. ROME, 9 Juni (V.D.) De ouders, broers en zusters van Angelo Sbardellobto, die Zaterdag in het bezit van eenige bommen en revolvers werd gearresteerd onder verdenking, een aan slag te hebben willen plegen op Mus-solini, zijn eveneens gearresteerd. Zij worden van mede plichtigheid verdacht. Passagiers en bemanning gereed, PARIJS, 8 Juni (R.O.) Naar Havas uit Bar celona meldt, is de zich in zeenood bevinden de „Telde" een Spaansch stoomschip van 4000 ton," dat het verkeer tusschen Fernando Po, Afrika en Spanje onderhield. Het was oor spronkelijk een Duitsch schip, dat door de Spaansche regeering tijdens den oorlog werd ge-seq uestreerd Aan boord van de „Telde" bevonden zich 90 man scheepsvolk en 500 negers en een aantal blanke passagiers, die thans allen gered zijn door het Engelsche stoomschip „Lappan" uit Liverpool dat de schipbreukelingen thans aan boord heeft. I Men meldt ons uit Rome: Naar wij eenigen tijd geleden reeds meld den, is te Rome de bekende non-conformisti sche dominee, dr. William E. Orchard, tot de Moederkerk teruggekeerd. De „Osservatore Romano" noemt zijn bekee ring een der gewichtigste gebeurtenissen op het gebied van het bekeeringswerk in Enge land. Dr. Orchard heeft steeds een groote hoog achting gekoesterd voor de katholieke Kerk. In de kerk welke onder zijn bestuur stond, volgde hij een bijzondere liturgie, welke in vele opzichten met die der Katholieke kerk overeenkwam. Zijn ideeën over de Kerk kunnen aldus worden samengevat, dat de kerk katholiek moet zijn wat -betreft haar uitbreiding, puri- teinsch wat betreft haar reinheid en liberaal wat betreft de opname van allen in haar. Orchard leerde verscheidene hulpmiddelen om de volmaaktheid te bereiken, waaronder ook de sacramenten. Zijn groote geleerdheid stond hem toe, over alle onderwerpen te prediken, zoo ook over de katholieke theologie en mystiek. Om anderen te helpen, stichtte hij een soort van consultatiebureau voor zielsaangelegen heden, waar veie menschen om troost en raad tot hem kwamen. Dr. Orchard was de beste redenaar op de kansels van Londen en had onder zija hoor ders personen uit alle rangen en standen der maatschappij- Hij bezat den graad van doctor in de theo logie, welken graan hy behaald had aan de Londensche universiteit en welke in Enge land zeer moeilijk te halen is. Steeds weer voelde dr. Orchard zich aan getrokken tot de Katholieke Kerk en tenslotte reisde hij naar Rome, om haar nog beter te leeren kennen. Hij woonde eenige maanden bij een vriend, die eveneens bekeerling is en die werd onderricht door pater Mc. Garrigle S.J. van het pauselijk Oostersche instituut. Zijn opname in de Katholieke Kerk vond plaats in de kapel van het Oostersch insti tuut door genoemden pater. De ontroerende ceremonie werd onder an deren ook bijgewoond door den rector van het pauselijk college Beda, mgr. Duchemin. Op het feest van het H. Hart van Jesus deed de bekeerling zijn eerste H. Communie. Naar Reuter meldt zijn in. Noord Frankrijk den loop van de maand Mei de overblijfselen van ongeveer driehonderd in den oorlog ge sneuvelde soldaten gevonden. Van hen behooren 11? tot het Fransche en 185 tot het Duitsche leger. Van de Duitsche soldaten zijn er tot nog toe 38 geïdentificeerd. geverklaring at te leggen, veroordeelde de rechtbank hem tot achthonderd mark boete, resp. zestien dagen hechtenis, alsmede wegens onbehoorlijk gedrag in de rechtzaal tot twee honderd mark boete, resp. drie dagen hechte nis. De advocaat dr. Rosenfeld legde, nadat de veroordeeling van Hitler was medegedeeld, een verklaring af, waarin hij constateerde, dat de houding van den getuige Hitier het onmogelijk maakte de waartieid te achterha len. De uitlatingen van den getuige beletten de verdediging hem de vragen te stellen, die zij noodzakelijk acht. Dit dient geconstateerd te worden, opdat de publieke opinie wete, wiens schuld het is, wanneer in dit proces de waar heid niet aan het licht komt. Op aandringen van den president verklaar de Hitier zich bereid, de vragen te beantwoor den, die de rechtbank hem stelde, doch op de vragen der verdediging zou hij niet meer ant woorden. De president verklaarde, dat hij Hitier geen vragen meer te stellen had, doch hij vroeg de verdediging of zij misschien door bemiddeling van de rechtbank Hitier nog vragen wenschte te stellen. De verdediging wenschte van deze bemiddeling geen gebruik te maken, MADRID, 8 Juni. (V.D.) De te F er rol ge proclameerde algemeene staking heeft zich over geheel Galicië uitgebreid. Te Vigo, Lugo, Orense, Corunha en Santiago is het tot bot singen gekomen tusschen stakers en politie. Te Ferrol hebben eenige schietpartijen plaats gehad. Te Tuy hebben stakers twee magazijnen In brand gestoken. Ook te Cartagena is de al- meeue staking geproclameerd. Stakers heb ben getracht -het raadhuis te bestormen. De landarbeiders in het district Talavera weigeren aan het werk te gaan, hoewel het druk ds in verhand met den oogsttijd. Onze Londensche correspondent schrijft ons:'; In een speciaal Reuter-telegram uit Kaap stad wordt gezegd, dat die politieke belangstel ling zich thans voornamelijk concentreert op het congres, dat gehouden wordt te Maritzburg, en waarop de afscheiding van Naitad van de Zuid-Afrikaansche Unie besproken wordt. Dit is de belangrijkste actie, welke gevoerd wordt sinds de Unie tot stand kwam. Natal is de eenige provincie der Unie, waar de Engelschen de meerderheid vormen van de blanke bevolking. Toen in 1908 een nationale conventie te Durban de aaneensluiting der zelfbestureude kodoniën overwoog, bleek hier tegen ernstig bezwaar te bestaan bij diegenen, die vreesden, dat in een vereenigd Zuid-Afrika de belangen van Natal in het gedrang zouden komen. Het volgende jaaT werd een referen dum uitgeschreven; de kiezers besloten met 11.121 stemmen tegen 3701 tot deelname aan de Un-ie, waarvan derhalve Na-tal, toen de ver- eeniging in 1910 tot stand kwam, een der „oor spronkelijke provincies" werd. De drie anderen waren natuurlijk de Kaapkolonie, de Trans- vaalkolonie, en de Oranje-rivier-kolonie (de voormalige Oranje Vrijstaat). De beweging ten gunste van afscheiding, aldus wordt in het telegram gezegd, heeft ziofc plotseling meester gemaakt van negen tien den van de bevolking der provincie. Vergade ringen worden geopend met gebed in den geest der oude Covenanters. Zelfs op de kleinste bij eenkomsten wordt het volkslied ('bedoeld wordt blijkbaar het Engelsche) gezongen. Dit is het antwoord van het volk van Naital op den wensch van de regeering der Unie de provin ciale raden af te schaffen en op de felle cam pagne ten gunste van „Afrikaans De provinciale raden zijn geen wetgevende lichamen gelijk de parlementen der Australi sche staten en der Canadeesche provincies. Zij kunnen slechts verordeningen uitvaardigen, die eerst van kracht zijn, nadat zij door den gouverneur-generaal goedgekeurd zijn. Se pro vinciale raden heffen ook belastingen, kunnen leendngen sluiten, en oefenen gezag uit in landbouwkundige, gemeentelijke en andere bestuurlijke aangelegenheden. Ook hebben zij controle over bet lager ondervijs. Wat aanvankelijk een volstrekte afschei dingsbeweging was, ontwikkelt zich thans snel tot een eisch tot invoering van den federalen regeeringsvormDeze bestaat in Australië, dat een sitaten-federatde is. Het is mogelijk dat binnen weinige dagen reeds Natalsche leden van het Unie-parlement gehouden zuilen zijn dien eisch te steunen. Het congres te Pietermaritzlburg heeft een „verklaring" aan de rijksregeering aangeno men, waarvan art. 2 de belangrijkste punten der actie betreft. I-n dit artikel wordt het voor nemen te kennen gegeven, „door zoodanige grondwettige middelen als het gebrek aan goe de trouw van onze dieelgenooten in de Unie beschikbaar gelaten hebben, en door de vast beradenheid van de bevolking dezer provincie om zich tot eiken prijs te verzetten tegen ver dere daden van rassen-onrecht en onderdruk king, zich vrij te maken van de bestaande Unie van Zuid-Afrika, opdat de constitutio neels rechten en vrijheden, in. 1909 aan Natal beloofd, doch sindsdien aan de provincie ont houden door hen die het bewind over de Unie gevoerd hebben, zullen kunnen worden uitge oefend bij het aanwenden eener nieuwe po ging om rassen-som en werking in Zuid-Afrika ■te verzekeren door een stolsel van federatie WASHINGTON, 8 Juni (R.O.) Naar verluidt, heeft president Hoover goedgekeurd, dat o.a. ook het onderwerpen van het drankverbod- vraagstuk aan een uitspraak van het volk zal worden opgenomen in het program der repu blikeinsche partij voor de komende presidents verkiezing. NEW-YORK, 9 Juni (H.N.) De leider van het disciplinaire onderzoek tegen burgemeester Walker beeft een aanklacht geformuleerd, waarin op grond van 16 punten de gouverneur van den staat New-York uitgemoodigd wordt, Walker als burgemeester af te zetten wegens plichtsverzaking door het aannemen van gel den, waarvan de herkomst onduidelijk is. Fleischer meldt zich aan. NEW-YORK, 9 Juni. (H.N.) De gangster Harry Fleischer, die in verband met de ont voering van de baby van Lindbergh gezocht werd, heeft zich vandaag bij de politie aan gemeld. BELGRADO, 8 Juni. (V.D.) Naar uit Nowl Betschej, in de Wojwodina, gemeld wordt zija daar ontzettende wandaden ontdekt van een. rooversbende. Er werd vastgesteld, dat de bende minstens 86 moorden heeft gepleegd. Da meeste slachtoffers werden doodgeschoten, acnt werden doodgeslagen. Deze misdaden zijn voor het grootste ge. deelte in den tijd der omwenteling gepleegd. Op grond van getuigenverklaringen werden Maandag te Tscharug in het bijzijn van een ge- rechterlijke commissie, de graven der acht doodgeslagenen geopend. Doctoren stelden vast, dat de schedels der slachtoffers waren ver- pletterd en dat de ribben gebroken waren. Tot dusver zijn 60 personen gearresteerd, waarvan intusschen echter 57 weer op vrije voeten zijn gesteld. BERLIJN, 8 Juni (V.D.) In de Stresemaun- strasse kwamen twee trams waarschijnlijk tengevolge van verkeerden wisselstand, met elkaar In botsing. Vijftien twintig passagiers liepen verwon dingen op. Door auto aangereden en ge> dood. DUSSELDORF, 9 Juni (H.N.) Een bouwon dernemer, die per rijwiel huiswaarts keerde, werd gisteren door een auto aangereden en meegesleurd. Hij werd op slag gedood. De man. was vader van 11 kinderen. VAM —36). Ik gaü geen antwowd- Maar, daandoor niet ontmoedigd:, riep IhÜ en ieade an zette zich naast mij. Ruindvleesch hé...» en T'°'™a Zoo zoo! en wat héb je gedaan, 'a p' Ver" dienen? Bemerkende dat ik nog weigerde e a'n'" woorden, trom me1 de hij met d!e vinger® de tiafed en neuriede rustig 'n wijsje. Nu, broeder. binnen 'n half uur héb Ik elf shillings en drie en een halven etuivei (verdiend. Je vindt dus wel goed, diat dit één voudige middagmaal voor mijn rekening is? Nu maakte ik me boos ea sprong van m'n ptoel op. Dat wil ik niet! riep ik driftig uit. Hebt ge dan absoluut geen eergevoel? Dat iemand op dergelijke manier geld krijgt en dan brutaal weg de eerste, de beste herberg binnenloopt, om 't te -verteren, zooals gij u voorstelt 't te Verteren, vind ik uitermate verachtelijk.... 't Is misselijk. Oh! *En gij zijt 'n huichelaar, Michael Wind- e"ow, op wiens woord men niet meer ver- 1j°uwcn. kan, dan 'n kwakzalver op z'n eigen ville^ als ge 't waagt, diat geld uit te geven etn Ik u hier in 't openbaar 'n nietswaardi- *6n Va®e|bond. Oh! Maar 'k héb 't al uitgegeven, broe der! Hij nam het glas bier op, dat men hem ge bracht had, en blies zorgvuldig den kop schuim eiraf. Ja. ik heb 't uitgegeven.Geen vijf mi nuten geleden giaf ik 't aan diien kreupelen te ringlijder. En, Septimus, als je me nog eens 'n huichelaar of 'n nietswaardigeu vagebond noeuut, smijt ik je vierkant diaar door die ruit! En waar heb je, verd.nu dat boordje en die das weer gekocht? Wat kon Ik anders doen, dan hem vergiffe nis vragen voor m'n voorbarigheid, waardoor ïk hem zoo grievend verkeerd beoordeeld had? NaiUat ik dlit gedaan had, drukten wij elkaar hand en zetten, toen we onzen honger ge- stlhl hadden, onze reis voort. t (-"e,'|uren<te de eerstvolgende zes uren stiap- en we »eetad% door, zonder iets te beleven, «ace veinnjgj^j^ Waard is. en tegen zona- on ergons aag lk een weigwijzer, waarop ver mei s ou - dat Londen geen vijftien mijlen verder ag. e bevonden ons toen in bet vrien delijk® ieuvei and langs <te grens tusschen Hertfordshire en Middlesex Volgens afspraak zouden wij vandlaag voor het invallen van d.en^ nacht samen een maatschap aansJa-3-11, nacht ik keini ker^nn0_ ring. Ja zeker, dat doen we. Ik zie al heel weinig, wat erop wijst, merk te ik, lachend, op- Geduld! tfed hij hierop kortaf. We liepen nog een uur, waarna ik vermoeid was en pijn kreeg aan d,e voeten. et viel me op, dat mijn reisgezel levendig belang be gon te stellen in de omgeving. Van tijd tot tijd liet hij me stilstaan, om m'n aandacht te vestigen op een of ander huis, of op 't landschap in z'n geheel, of op een mooie bocht in den met hoornen omlijsten weg. Zie, hier, op dezen heuvel staande, kan men vijf graafschappen zien, of hier, in dit huis is vroeger eens 'n complot tot landverraad ge smeed. Spoedig bereikten we nu de buitenwijken van wat, als mij de teekenen niet bedrogen, wel een stad moest zijn. en nu nam zijn op gewektheid nog toe. Nu groetten hem eenige voorbijgangers met 'n glimlach om de lippen, wat hij luidruchtig beantwoordde; anderen hielden hem staande, om hem hartelijk en stevig de hand te drukken. Toen het begon fe schemeren, kwamen we in een prettige, nauwe straat, met rustige, ouderwetsohe win kels en oude, gezellige huizen, d'ie diep in slordige, maar schilderachtige, zoet-geurende tuinen stonden. En boven ons, hoog in de kruinen van eeuwenoude boomen, nestelden de kraaien met veel gedruiech. Voor een eenvondigen, onopvallenden win kel Weef hij plots staan. 23ie! riep hij en wees met weidsch ge baar van zijn arm in de richting vam het donkere, stoffige winkelraam. Eerst zag ik niets, dan een rommelige, bestoven verzame ling oude boeken en losse stukken porcelein en glaswerk, achter 't raam uitgestald, doch toen ik wat meer rondkeek, bleven m'noogen eindelijk rusten op een opschrift in ietwat verbleekte letters: „Het Verhaal". Dit stond tegen de linkerhovenxuit van het raam, ter wijl daartegenover aan de rechterzijde van het raam prijkten de woorden: „Het Vervolg". Danig nieuwsgierig geworden, ging ik nu de zonderlinge uitstalling eens nader onder zoeken en ontdekte, dat beneden de woorden ,,Het Verhaal" lagen tentoongesteld een aan tal oonrantenknipsels. Tot mijn verbazing had den zij betrekking op Windfellow's laatste openbaar optrede^ als pianist ea behelsden zij alles behalve loftuitingen op zijn talent. Wat beteekent dat? vroeg ik. Lees verder. Elk verhaal heeft een ver volg. Handelend naar diezen raad, bestudeerde ik het rechtscihe deel van het raam. Onder de wtoorden „Het Vervolg" was een brief uitge stald van een zeer bekendie firma, geadres seerd aan het voorwerp der weinig Vleiende persverslagen „Weledelgeboren Heer, „Het was ons een groot genoegen, te vernemen van uw overweldigend succes, dat, naar wij bopen, moge voortduren. „Mogen wij U thans verzoeken, de sinds lang achterstallige afbetalingen op de koop som van de u geleverde piano zonder verder uitstel aan te zuiveren?" De man, die deze schaamteloosheid bedacht had, stond nu, overdreven diep buigend, voor me. Broeder, aanschouw de zaak, waarin je als deelnemer wordt opgenomen. M'in blik opslaande, zag ik zijn naam staan op de lijst boven het raamkozijn: „Michael Windfellow In Antiquiteiten en Curiositei ten". Met 'n gebaar, als van oen marktkoopman, trok hij me naar de deur en opende deze. Treed binnen, compagnon, treed binnen! TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Windfellow en Drage. Ik zie hem nog den donkeren -winkel bin. nengaan, op slag zijn zonderlinge houding af leggen en, als uitgeput, met een diepen zucht in een zetel neerzijgen. 'n Dozijn brieven, die zich tijdens z'n af wezigheid bij de deur hadden opgestapeld, liet hij rustig liggen Ik besefte opeens, dat deze man nu eindelijk gehoor gaf aan een stem, diiep in zijn binnenste, die lang vergeefs ge roepen had en dat dit hem voldoening bracht. Hoe kon ik weten, wat toen in zijn hart om ging? Ik kon het slechts gissen. Het is den mensch eenmaal niet gegeven, zijne ziel voor een medemensch open te leggen. Ik hoorde alleen zijn zucht, ik zag alleen den liefdevollen blik, waarmede hij het pri- mitief^gezellige vertrek opnam, terwijl we daar zaten in de allengs dieper wordende duisternis en buiten de kraaien hun aanhoudend gepraat staakten, in plaats waarvan nu de eerste vra gende roep van een uil klonk. Hij stond niet op, om licht te maken, doch bleef etijf recht op zitten, zonder 'n woord te spreken, z'n groo te bruine handen op z'n schrale knieën rus tend. Zeker 'n half uur was er verloopen, eer aan dit stilzwijgen, dat ik in mijn overver moeidheid niet verbroken zou hebben, een eind kwam. Zijn stem had toen 'n heel onge- wonen klank. Zoo ben ik dus weer terug.Broeder, ik vind, we moesten hier 'n poos uitrusten, 't Is niet goed, dat 'n man altijd blijft zwerven. Hij rees plotseling uit zijn zetel en ging kaarsen opzoeken. Drie bracht hij er mee, die hij één voor één naast elkaar zette. Gisteren,... hedenmorgen!... Plechtig was jet gebaar, waarmede hij ze ontstak, bij elk één der woorden: Gisteren.bedenmorgenuitend. Dan opeens wendde hij zich om en liet 'n luiden lach schallen. Rtem, broeder!,... Hij opende met veel geraas 'n deur waar op de fijne, nachtelijke geur van den tuin het vertrek vervulde en ging hout zoeken, om 'n vuur aan te leggen. Toën hij terugkwam zong hij 'n straatdeuntje en was z'n oude luid. ruohtige uitgelatenheid er weer. De sombere bui was over. Vlug bereidde hij ons maal en tijdig be gaven we ons dien avond ter ruste, want we hadden een langen tocht gemaakt, en °erst laat op den volgenden morgen stonden we op. Toen was hij 't tot mijn verras sing die het eerst van werken sprak. Compagnon, we moeten aan den slag. Compagnon! Vreemd woord in zijn mond! Maar, niet lettend op mijn spotlach, droeg hij me op, hert vaatwerk van ons ontbijt te was- sehen, terwijl hij zich onledig hield met het openen van den winkel. Deze verrichting bestond „in het met veel plechtigheid ontgrendelen van de voordeur en vervolgens in het schrijven van een kaart, die vóór het raam gezet moest worden en waarop werd aangekondigd, dat; „De eigenaren van deze zaak zijn terugge keerd vam hun reis en zullen ziéh hier eeni gen tijd ophouden, zich aanbevelend' voor het bezoek van hun geëerde begunstigers." Toen hij dezen tekst, met veel krullen ver sierd, gereed had, ging hij de kaart met zorg op haar plaats bevestigen, waarna hij een stoel bij het deurgat en zichzelf op dien stoel plaatste met het air van iemand, die een groot werk tot een gelukkig eind ge bracht heeft Ziezoo, nu zijn we open, verklaarde hij en z'n doorrookten aarden pijp stoppend, ging hij er goed op z'n gemak bij zitten en bego# kalm te rooken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9