MR. TH. HEEMSKERK, t mgr. tchang t KRUISTOCHT VAN HELPENDE LIEFDE lm MAANDAG 13 JUNI 1932 UTRECHT STELT DADEN. De Aartsbisschop zal persoonlijk collecteeren. EEN DER GROOTEN VAN DE OUDE GARDE HEENGEGAAN. LEVENSBIJZONDERHEDEN. BONDSDAG VAN ST. RAPHAEL R. K. VREDESBOND EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. H. M. DE KONINGIN NAAR FINLAND? inbet SiT^r Prinse8 JuUaÜa Zlch daSe\I"rnDfamnh,rd^*^to7ïettaï ZIJN LAATSTE REDEVOERING. EEN DRAMA AAN BOORD VAN PE „ALDEGONDE" y er schillende personen door blauwgas bedwelmd Een dokter verdronken Viootd-en K(esp,j^^ [MIJNHARDTS POEDERS J KINDJE IN DE WIEG VERBRAND. EEN INBREKERSBENDE AAN HET WERK. HOENDERPARK UITGEBRAND. TURFBRAND BIJ TER APEL. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. KINDJE IN DE WIEG GEWORGD. DE VERDUISTERING BIJ DE NED. LANDBOUW BANK P. W. M. ASSELBERGS t ZWEMMEN EN BADEN RADIO-PROGRAMMA De jongste encycliek van den Paus Utrecht de laatste dagen plannen doen rijpen, die Vrijdagavond vaste vormen hebben aangeno men en hekend zijn gemaakt 'n "10<L® vergadering welke in het gebouw ta>' j' en aldaar is gehouden en waar o°^ h 's- schop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G- Jan«n in een enthousiaste rede zijn instemm ïeett be- tUIndopdracht van den HoogEerw Deken Th. J. Knuvelder is eeniren g d®° door cle geestelijke adviseurs vaJ1 te ^'schillende or ganisaties een voorloop1?? «>mite gevormd om de uitvoering van de krmstoahtgedachte, Welke in de jongste tot Ultmg kwam, onder de oogen te zie»- De voorzitter Tan "et voorloopig bestuur, moderator 3. Th- V^ser; heeft in de vergade ring waarto® volledige besturen van alle R.K org»°lsatlfes. waren uitgenoodigd de groote z^a-1 Tan K. en W. was dan ook stamp- toj nadere mededeeling over de plannen ge daan- pe oproeip van de encycliek moet zoo ef fectiet mogelijk in vervulling worden gebracht, Tvaa.rt.oc de ellende der armen en werkloozen in het middelpunt va.n aller belang stelling moet worden gesteld. De ge dachte der encycliek geve daarbij aan hoe nu on in de toekomst in de ellende moet worden voorzien. Aan de armen moet getoond worden, 'hoe we allen hun ellende als onze ellende be schouwen. Hulp moet worden verleend metter daad, zonder aanzien van persoon, geloof of partij. Wij moeten bedenken, aldus moderator Visser, dat zelfs een Godshater, als hij in ar moede is, „Een van de Mijnen" is. Om deze plannen voor hulp te verwezenlijken zal op Vrijdag 1 Juli een grootsche ommegang door de stad worden gehouden, waarbij banie ren zullen worden meegevoerd en opschriften ontleend aan de laatste encyclieken, waarmee op de noodzakelijkheid van hulpverleening zal worden gewezen. Behalve een campagne in pers en vlugschriften zal tenslotte een uitgebreide collecte langs de, huizen worden gehouden. Rede Mgr. Jansen. Na deze Inleiding van moderator S. Th. Vis eer, sprak Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht de vergadering toe. Toen men voor deze zaak bij mij kwam, al dus de Aartsbis schop, heb ik mijn geheele persoon daar voor toegezegd en daarom ben ik ook op deze vergadering ge komen om het woord tot U te richten. Gij al len te zamen en leder in het bijzonder moet op de allereer ste plaats diep ioor drongen zijn van de gedach te, die u moet bezielen, wil de- te kruistocht elagen. WJj moeten niet slechts meeloopen met de anderen, maar zelf werken alsof we alleen op de bres stonden. We moeten enthousiast denken, voelen en werken en als belooning van Mgr. Jansen. Christus zult gij vinden een doorwerken van het. enthousiasme voor deze goede zaak. Gij zult gaan, lichtend voorgegaan door den Paus, een zekeren weg naar het toekomstig heil van velen. Aan de armen en aan hen, die tegen wil en dwang leegloopen, zullen we leeren dat we allen broeders zijn in Christus, we zullen leeren, dat zij die de middelen hebben, zich niet terugtrekken in hun huizen en zoo nu en dan maar eens een schandelijke kleinigheid geven. We zijn niet verantwoord met een bord je aan de deur of met de afgifte van koud geld door een dienstbode. Juist van de hoogste stariden moet het voorbeeld komen van zich zelf geven. We moeten niet geven aan datgene, waarvoor wij voelen, wij katholieken moeten voor alles voelen en van hoog tot laag leeren geven. Zoo zullen dan ook de noodlijdenden begrijpen, dat het hier geen vertooning is, maar een kruistocht van liefde, dat zij op u al len zullen kunnen rekenen. Wij zullen den kruistocht prediken van liefde, zooals Framciscns predikte, die niet zei, maar zich in al zijn liefde en deugd In de straten van Assisiië vertoonde. We zullen prediken door ons te geven en wij zullen ons met allen een en dezelfde voelen, stammend van één God en allen verlost door Gods Zoon. Wij zullen ook werkelijk collecteeren, werke- lijk geld verzamelen. Hoog en laag zal zich ver nederen en langs de huizen gaan oollecteeren als bedelaars voor de armen. Is dat geen stoute gedachte; is het geen durf om te vragen; om langs de straten te loopen van de stad Utrecht, als de dwaze Franciscus, predikend voor Christus. Toen men mij vroeg om zelf in de kerk te preeken en te collecteeren, heb ik een oogen- blik geaarzeld, want als er maar een heele kleine kans zou zijn, dat men dit als een ver tooning had opgevat, zou ik het niet hebben gedaan, maar ik -heb het toch aangenomen, om dat het alleen maar kan worden opgenomen als de bazuinstoot door Utrecht het Aartsbisdom en geheel Nederland, dat de Kruistocht der helpende liefde is begonnen. Als ik rondga langs die enkele rijen kerk banken, zullen mijn zwakke krachten maar weinig kunnen doen, maar mijn hand zal ver- duizendvoudigd worden door uwe handen, die liefdegaven zullen bedelen. Dit Is het woord, dat ik uit mijn hart ge sproken heb en ik wensch daarbij vurig, dat dit woord weerklank zal hebben gevonden in uwe harten. Voor het welslagen van deze zaak heb ik van morgen het H. Sacrificie opgedra gen en ik laat het thans over aan do heereo van het comité om over mijn persoon te be schikken. Ik wil mijn hisschoppelijken zegen geven spe ciaal voor leder van u, dat deze kruistocht vol komen moge slagen. Na een kort dankwoord van den leider der vergadering, gaf Mgr. aan de neergeknielde aanwezigen zijn hisschoppelijken Zegen. Organisatie. Na-dat M,gr. Jansen de zaal had verlaten, waar hij de aanwezigen staande het „Aan U o, Ko ning der Eeuwen" zongen, zette moderator S. Th. Visser nader uiteen hoe het Voorloopig Comité zich de organisatie had gedacht. De geheeüle actie komt te staan onder lei ding van een Comité. Volgens den specialen wensch van Mgr. Jansen komt er alleen een werkcomité, terwijl men eerecomlté's e.d. heeft weggelaten. Het werk zal steeds gedaan worden in de eerste dagen van de eerstkomende maanden, waarbij iedere maand in een bepaald teek en zal staan naar den aard van de In te zamelen goe deren. In het Diaconessenhuis te Utrecht Is gister middag om half twee op 79-jarigen leeftijd overleden, mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, oud-minister van Justitie. 5 Mr. Theodoras Heemskerk werd geboren- te Amsterdam, 20 Juni 1852. Hij was een der bei de zonen van mr. J. Heemskerk Azn., rechter en daarna raadsheer te Amsterdam, die reeds in 1S66 zitting kreeg in een Kabinet en die later tweemaal aan het hoofd van een minis terie heeft ges-taan. Toen hij in Den Haag het einddiploma van de H. B. School had gehaald, ging hij naar Delft om ingenieur te worden. Daar hield hij het nauwelijks een jaar uit; hij gaf er de voorkeur aan advocaat te worden. Vele jaren is hij advocaat te Amsterdam geweest, na 1891 in associatie met j'nr. mr. Prank van Lenne-p, die als Kamerlid van chris- telij k-hi storisohe richting voor Haarlem zitting heft gehad. Hijzelf, van conservatief-liberalen huize, was meer en meer tot de orthodoxe rich ting overgeheld, waarna hij zich aansloot hij de anti-revolutionaire partij. Achtereenvolgens verkreeg hij verschillende openbare betrekkin gen. Van 1877 tot 1887 was hij plaatsvervan gend kantonrechter. In 1880 werd hij secretaris van den Raad van Tucht voor de Koopvaardij. De eigenlijke politieke loopbaan van mr Heemskerk ving aan in 1883, toen het district Weesp hem afvaardigde naar de Prov. Staten van Noord Holland. Tot aan zijn optreden als Minister in 1908 behield mr. Heemskerk zijn Staten-zetel. In 1888 werd hij door het district Ridderkerk naar de Tweede Kamer afgevaardigd, in 1893 door Harlin.gen, ln 1894 door Sneek. In de vol gende zittingsperiode is hij huiten de Kamer gebleven. In 1901 werd hij daarop gekozen door Am sterdam VII en in 1903 door Sliedrecht. Ge durende al de jaTon dat hij een mandaat voor de Tweede Kamer verwierf, 4s hij nooit twee maal achtereen door hetzelfde district af gevaardigd. Iu 1889 werd de heer Heemskerk te Amster dam voor den Gemeenteraad gekozen. Hij is Raadslid gebleven tot 1895, daarna is hij we der -gekozen in 1900 en in het volgende jaar tot wethouder. Na het aftreden van het Ministerie-de Mees ter is Mr. Heemskerk als Kabinet-forma teur opgetreden van het naar hem genoemde Ministerie, dat aan het roer is geweest van Februari 1908 tot eind Augustus 1913. Bij de portefeuille van Binnenlandsche Zaken heeft hij in die periode herhaaldelijk andere minis- sterfuncties ad interim vervuld. HetKabinet- Heemskerk is eerst afgetreden toen de ver kiezingen ln 1913 de rechterzijde in de min derheid brachten, als gevolg waarvan het extra-parlementaire Kabinet-Gort van der Linden aan het roer is gekomen. Kort daarna is de heer Heemskerk benoemd tot lid van den Raad van. State, in plaats van den heer Cort van der Linden. In 1918 werd hij weder voor -de Twee-de Ka mer gekozen, maar hij aanvaardde de benoe ming niet. Enkele weken later begin Sep tember 1918 nam hij in het nieuwe Kabinet- Ruys de Bee-renbrouck -zitting als Minister van Justitie. Nog vóór de heer Heemskerk op 18 Sep tember 1922 in het tweede Kabihet-Ruys mede overging, heeft hij een bijzondere feestelijk heid gevierd. Op 20 Juli van dat jaar bereikte ihij den leeftijd van 70 jaar. In het hotel ,,De Twee Steden" in Den Haag, hadden zich dien dag met al zijn amtgemooten, vele o-ud-minis- ters en andere staatslieden en bekende per soonlijkheden vereenigd, die hun warme hulde brachten en een eerehlijk aanboden. In 1925 keerde de heer Heemskerk .weer in de Tweede Kamer terug, waaraan hij tot aan f De stoet trekt langs het aarts bisschoppelijk paleis Een nrasaa-vergadering Duizenden spoot - en trammannen, georgani seerd In St. Raphael, waren gisteren naar Utrecht gekomen, om in optocht en bijeenkomst te toornen, dat het hun ernst is en blijft bij hun katholiek georganiseerd zijn, en om hun band zoo mogelijk nog v-aster aan te halen. Voor de deelnemers -die niet in de gelegen heid geweest waren, aan hun Zondagsplicht te ^'doen, werd om twaalf uur een H. Mis opga de tf11 de kerk van Onze Lieve Vrouw aan N^raat gesteled H- Mis werKi een groote stoet op- Ongeveer In beweging twee ze'tte de ,anf?e stoet zich in den stoet T:U ran muziekkorpsen waren nieren en krui^^st, en met vaandels, ba- voor het défilé v-oj;rok men de. Maliebaan in z H Exc. Mgr. Kerkvorst, naa't voor een der zich in vol or- woordigheid van zijn K^f stfd- te^n- was een indrukwekkend te zien voorbijtrekken. ht- de talrijken Na het défilé begaf men zictl waar In tuin en zaal de duizenden e'en Jaatg' vonden. Het openingswoord werd gesproken heer J. Hellemans uit Boxtel- Doze zett% doel van den Bondsdag nader uiteen, er wijzende, dat deze dagen er op de eerste plaats zijn om den band, die allen moet binden, nap. wer aan te halen. Het woord werd d-an gevoerd door den voor zitter van het R. K. Werklieden Verbond, den heer A. C. de Bruym, die allereerst wees op de defensieve positie, die de vakbeweging thans inneemt. Alles moet er op gericht zijn om te behouden, wtat na zwaren en moeizamen strijd werd verworven. Uitvoerig besprak de heer De Bruijn de so ciale positie van den werknemer, hoe zij is, hoe zij worden moet, en, blijft men de orga nisatie trouw, ook worden zal. Na deze rede werd besloten, een telegram te zenden aan Pastoor Donders, den wensch uitsprekende voor eep spoedig herstel. Na een slotwoord va® -den heer Hellemons, ging men opgewekt uiteen. Het was een uitstekend geslaagde dag. DE PRINS in „de ZEPPELIN" Naar wij vernemen za.1 Z. K. H. Prins Hen drik Zaterdag a.s. den vliegtocht met „de Zep pelin" meemaken. Aan den heer Arthur Henderson, voorzitter der Conferentie voor die beperking en vermin dering der bewapening te Gemève is d-oor den R. K. Vredeslbond in Nederland het volgend schrijven gericht Mijnheer de President, De R. K. Vredesbond in Nederland, wiens petitionnement U hij den aanvang der cofe- rentie is aangeboden, heeft met groote belang stelling en voldoening kennis genomen van de aanneming der resolutie betrekking hebbende op de afschaffing of internationaliseeing van s-ommiige aanvalswapenen. Hij betreurt het echter ten zeerste, dat de conferentie, zoo hoopvol 'begonnen, slechts in zoo geringe mate aan de verwachtingen der volken heeft beantwoord. Daarom zij het ons veroorloofd, nog eens met alle kracht er bij U op aan te -dringen, dat de conferentie, zich barer verantwoordelijk- beid tegenover de wereld ten volle bewust, on danks alle technische moeilijk-heden aan de wereld brenge onmiddellijke, daadwerkelijke en belangrijke vermindering van bewapening en wel in die mate, dat het oorlogsgevaar In derdaad wordt weggenomen. Aanvaard, Mijnheer de President, de verze kering onzer eerbiedige hoogachting, Dr. J. B. KORS, Voorzitter. Mr. D. BEAUFORT, Secretaris. Men meldt Ifcan de „Weser Zeitung" uit Hel- een8*01"8 M. de Koningin dezen zomer bezoek zal brengen aan Finland. PRINSES JULIANA. gen vnn csn f&nnliebezoe'k. Naar een Kipa-berioht uit Rome njeidt, is aldaar uit Tsining (China), de tijding inge komen, dat de door Z. H. den Paus in de St. ■Pieter gewijde C-binee-sche inlandsche bis schop, Z. H. E. mgr. Evarist Tchang, aposto lisch vicaris in Tsining in Mongolië is over leden. Z. EXC. MR. TH. HEEMSKERK zijn dood deel uitmaakte. M-r. Heemskerk mag op een schitterende loopbaan terugzien. Meermalen ontving hij belangrijke Regeert ngsopdrach ten. Reeds in 1897 benoemde de Regeering hem tot lid der staatscommissie tot bevordering der codifi catie van het Internationaal Privaatrecht; in 1900 volgde zijn benoeming tot Ned. gedele geerde op de Haagsche conferentie voor het Intern. Privaatrecht en in 1904 tot gedele geerde naar de Britsche Conferentie. Ook aan de Vrije Universiteit hegft hij belangrijke diensten bewezen. Van 18911907 maakte hij deel uit van het curatorium, daarna was hij president-curator De verdiensten van den overledene vonden erkenning ln zijn benoeming tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. Ook was hij drager van het Grootkruis Leopold van België, idem van het Legioeii van Eer van Frankrijk, ridder 2e klasse van den Rooden Adelaar van Pruisen, Tidder 3e klasse van den IJzeren Kroon van Oostenrijk en het Grootkruis in de Orde van San-Thiago van Portugal. De laatste redevoering van den overleden staatsman, bij de -behandeling van het ontwerp tegen smadelijke godslastering, is geworden tot een prachtig getuigenis, met voor een bijmatachtigjarigen opvallende friscbhead en spontaneïteit en de innigste overtuiging uit gesproken. In ad-emlooze stilte werd deze im provisatie van den in zijn heiligst gevoel ge kwetsten grijzen parlementariër aangehoord. „De overheid is Gods dienaresse", zoo betoog de 'hij, die geloofsvrijheid moet eerbiedigen, maar ook „de geloofsvrijheid van hen die ge- looven", en da.n gaat hij verder: „Zij moet dat niet alleen doen tegen feite lijke aantasting, maar ook tegen pogingen, om een geestelijke atmosfeer te kweeken, waarin op het geloof wordt gesmaald, waarin gesmaald wordt op God, Christus eh den Hei ligen Geest, op zoodanige wijze, dat niemand, die ook maar een greintje eerbied voor God heeft, het van zich zou kunnen verkrijgen, om voor te lezen 'op de wijze, waarop dat in den tegenwoordigen tijd meermalen, Is geschied. Tegen zoodanig geschrijf is dit wetsontwerp gericht. En nu -heeft men niet te vragen of de rechter zich daarbij zal begeven in allerlei theologische verschillen. Ieder rechtgeaard rechter zal onmiddellijk moeten voelem, dat er is een krenking van godsdienstige gevoelens door smalende godslastering. Indien de rech ter niet in staat is, dat uit te maken, zooals verschillende leden meenden, dan is de rech- ,ter in Nederland -niet staande op een peil, dat men zoude mogen verwachten, en het is zon derling, dat dit ln dezè Kamer is verkondigd. Het stoomschip „MOrnix van St. Aldegonde" van de Mij. Nederland dat aan de Javakade te Amsterdam ligt ls gisteren het tooneel geweest van ernstige ongevallen. Door den G. G. D. werd bef schip ontsmet. Tijdens het gassen werd de beambte Beuke laar onwel en begaf zich naar de breek van het schip om frisscbe lncht te krijgen. In plaats dat de toestand van dezen beambte daar verbeterde werd dit erger en viel hij be wusteloos neer, Naderhand is gebleken, dat op dite plaats geen versclhe lucht was maar een stroom van blauwgas. Dit kwam uit de daar naast liggende hutten. Daar was vermoedelijk door het dichtslaan van een deur een venti- leerlnikje opengegaan. Beukelaar werd daar gevonden door dr. Hof man d'ie met dr. Levie, beiden verbonden aan het Koloniaal Instituut als gasten het werk van den G. G. D. aan boord bijwoonden. Dr. Hof man knielde bij Beukelaar neer en gaf hem een injectie. Toen dr. Hofman opstond kwam hij in het zelfde geval te verkeeren als de beambte B. Hij ademde eveneens giftige gassen in en is toen ook neergevallen. Zoo zijn dlaar op die plaats 7 beambten van dien G. G. D. met het blauwgas in aanraking gekomen en buiten kennis geraakt. Personeel van de Mij. Nederland en van den Havendienst hebben toen bemerkt wat er aan de band was en hebben een andere ploeg, die elders op het schip bezig was met ontzetting gewaarschuwd. In allerijl zijn toen de bewuste- loozen op dien wal gebracht, waarbij de leider van den G. G. D. Dr. Péters ook nog onwel werd. Plotseling miste men Dr. Hofman. Vermoede lijk is hij van het dek, dat hier geen verschan sing heeft, in het water gevallen. Men heeft hem niiet meer gezien. Ook dreggen heeft geen resultaat opgeleverd. De beambteen van den G. G. D. waren spoedig tot bewustzijn. Beukelaar heeft men maar het Gasthuis vervoerd. Doos ^5ct. Per stut 8ct r-L^ Bij Uw drogist Reel. 5S28—5 7 UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. De Contactcommissie bijeen geroepen. Het „Drukkersweekblad" meldt: In verband met de daling der indexcijfers en den verderen achteruitgang van bet bedrijfs leven, hebben de drie patroonsbonden het wen- sohe-lij'k geacht om de Looncommissie, ge noemd in art. 26 der Collectieve Arbeids overeenkomst, opnieuw bijeen te roepen. Een uitnoodiging is verzonden tot een bij eenkomst op Maandag 27 Juni a.s. Verschillende slachtoffers In de badinrichting Bitlen te Muid-en is Zon dag de 31-jarige Holtzhuizen uit Amsterdam bij het zwemmen plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Zijn vrouw en beide kinderen waren getuigen van het ongeval. Gistermiddag is die 25-jairige H. Huisman uit Amsterdam bij het baden in het IJselmeer ma- bij het Muidembergerstrand onwel geworden en verdronken. Het slachtoffer was ongehuwd. Zondagmiddag is maJbij die zweminrichting Het Witte Huis" in de Boomhoek te Nieuw Loosdrecht 'm 19-jarig jongmansch uit Utrecht, wiens naam tot nog toe nog niet ibekend. ls on wel geworden en verdronken. Zaterdagmiddag zijn de twee 17-jarige jon gens A. v. d. W. en J. B. bij het baden ln de Dommel te Boxtel verdronken. Een 23-jarige inwoner der gemeente Arnhem is gisteren op een pleiziertochtje nabij Voort huizen, terwijl hij miett eenige vrienden aan het zwemmen was verdronken en eenigen tijd later levenloos uit het water opgehaald. Door het in vlam vliegen van een stoomtoestel. In een woning aan de IJsselstraat te Velp, bewoond door den expediteur H„ heeft een droevig ongeval plaats gehad, meldt de „N. Arnh. Ct." Op de bovenverdieping lag een vier weken oud jongetje in de wieg, dat in verband met een borstaandoening gestoomd moest worden. De moeder la.g zi^k beneden en de tijdelijke verzorgster van het kindje had het stoomtoe- stel in de nabijheid van de wieg gezet en liep nu en dan naar boven om te controleeren of het normaal werkte. Op zeker moment echter bemerkten bhretn, dat rook uit het raam van de bovenkamer sleeg. Men snelde naar boven en zag daar de wieg in lichte laaie staan. Het spiri-tustoestel onder den stoomketel had een stoel in brand gezet en het vuur was overgeslagen naar de wieg. Het gelukte spoedig den kleinen binnen brand te blusscben. Het kindje was echter reeds overleden; men haalde een verkoold lijkje uit de wieg. DREIGEND CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF TE LANGEWEG. De werkgevers in het landbouwbedrijf, Af- deeling Langeweg van den Noordbrabantschen Christ. Boerenbond, hebben besloten het voor stel van den Rijksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse om het geschil te doen beslechten door den bedrijfsraad van den N. C. B. (Noordbra bantschen Christelijke®. Boerenbond) te aan vaarden. Tal van inbraken te Nieuwer-Ametel en omgeving. In Nieuwer-Amstel en omgevijig wordt mo menteel door een geraffineerde inbrekersben de een waar schrikbewind uitgeoefend. Ondanks uitbreiding van politie en verscherpt toezicht, gaan de dieven ongestoord hun gang en de in braken zijn aan de orde van den dag. Vooral kerken moeten het ontgelden. Vrijdagmorgen werd weer een poging tot in braak ontdekt in de St. Annakerk te Amstel veen. De inbrekers hadden daarvoor weder het zelfde systeem gebezigd, zij waren n.l. door het indrukken van een ruit binnengekomen. On der de kerk door waren zij tenslotte gestuit op een vertrek, waar licht brandde. Hierdoor af geschrikt kozen zij het hazenpad. Door den pastoor was n.l. vergeten het licht uit te draaien en daardoor bleef hem diefstal bespaard. Door de politie wordt een ernstig onderzoek inge steld. Waar alle sporen er op wijzen, dat men hier met eerste klas vaklieden te doen heeft, zal het onderzoek uiteraard zeer moeilijk zijn. Als een staaltje van de brutaliteit der hee- ren kon gelden, dat de laatste inbraken werden gedaan in de onmiddellijke omgeving van het politieposthuis. DE BURGEMEESTER ZOEK. Naar wij vernemen, is de burgemeester der Dremtsche gemeente Vries plotseling verdwe nen. De heer A. J. is in de eerste dagen van Juni Noor heit laatst ten gemeentehuize ge weest, doch is toen vertrokken, zonder opgaaf van verblijfplaats. Men vermoedt, dat hij in het buitenland vertoeft. De Commissaris der Koningin in Drente ls met het vertrek van den burgemeester in kennis gesteld door de wethouders. De heer J. was, voor hij het ambt van bur gemeester van Vries aanvaardde, in gelijke functie werkzaam te Sleen, terwijl hij toen tevens rijksinspecteur voor de werkverschaf fing was. Honderden kippen en kuikens het slachtoffer. Door het in brand geraken van een kunst moeder is brand ontstaan in de kippenfokkerij van de wed. H. Boskma te Zwaagwesteinde. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele hoenderpark uitbrandde. Honderden kippen en kuikens kwamen in de vlammen om. Te Veessen bij Wijhe (Dr.) raakte een kunstmoeder bij den landbouwer P. in brand. Het hok brandde geheel uit, terwijl een 200 kuikens in het vuur omkwamen. Kwaadwilligheid in het spel Te Nieuw Weerdinge is brand uitgebroken op de veenplaat van den heer A. Wessels. Drie groote hoopen turf waren in een oogenblik een vuurzee. De motorspuit uit Nieuw Weer dinge tastte het vuur aan doch er ging een hoeveelheid turf ter waarde van 3000 ver loren. De politie stelt naar de oorzaak een onder zoek in. Men denkt aan kwaadwilligheid. Ver zekering dekt de schade. In het R. K. ziekenhuis te Venlo is Vrijdag overleden de 48-jarige landbouwer Jacobs uit Kessel (L.), die Donderdagavond aldaar bij het oversteken van den weg was overreden do'or een auto. DE ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Naar in het jongste nummer van het partij orgaan „De Fakkel" wordt medegedeeld, telde de Onafhankelijke Socialistische Partij in de negende week van haar bestaan n.l. op 4 Juni j.l, 105 afdeelingep met te zamen 6608 leden, INBRAKEN TE ABCOUDE In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er op drie plaatsen te Abcoude ingebroken. Eerst bij de Eerw. Zusters in de Kerkstraat. Door 'n zwaar keukenraam open te schuiven hebben de dieven zich toegang verschaft en bijna alle benede'nverstrekken doorzocht. Alle kasten en laden zijn geopend, doch er wordt niets ver mist. Vervolgens hebben de inbrekers 'n bezoek gebracht aan de hofstede van W. v. Diest, doch ze zijn hier niet verder gegaan dan het erf. Het laatste bezoek gold hotel „De Water lelie" in Gein Noord. Door openschuiven van een raampje vóór aan den weg, vonden de in brekers het geheele benedenhuis voor zich open. Zij hebben daar de hand gelegd op een handtaschje met ca. 50, een gouden dames horloge, alsmede eenige flacons odeur, choco lade en cigaretten; alles bijeen vertegenwoor digde de buit een fjink bedrag, Gevaarlijk speelgoed. Terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, is te Óokkum het kindje van den vracht- dienstondernemer, den heer V., met z'n halsje verward geraakt in een stuk elastiek, waar aan een bal was bevestigd, dié in de wieg hing, meldt de „Standaard". Toen de moeder bij de wieg kwam, bemerkte zij tot haar ontzetting, dat haar kindje (dat 7 maanden oud was) was geworgd. De oogenblikkelijk ontboden arts kon dan ook" alleen den dood constateeren. Men kan zich den toestand der ouders den ken, die bun eenig kind op deze wijze moes ten verliezen. De derde verdachte. Als dencte verdachte in deze zaak sto-nd Vrij dag voor de Amsterdamsche rechtbank terecht eeu 32-jarige kantoorlooper, om zich te verant woorden wegens heling, subs, schuldhelin, Verd. zou van den kassier 5000 in ontvangst hebben genomen om dit geld aan zijn vrien din te geven. Het geld zou hij onder de kolen hebben verborgen. Verdachte geeft toe, het geld te hebben ontvangen om het later af te dragen aan Corrie B., de vriendin van den kassier. Aan vankelijk had hij niet geweten, dat het geld van diefstal afkomstig was. Later las hij in de couranten, dat de bank, waar zijn vriend werkte, door dezen was bestolen. Hij ontkende uit winstbejag te hebben gehandeld, ofschoon hij een gedeelte van het geld zelf mocht hou den. De Officier van Justitie mr. Van Dulleman acht de opzettelijke heling bewezen. Spr. be grijpt niet, dat verd. durft te zeggen, dat hij niet opzettelijk heeft gehandeld. Wegens he ling vordere spr. tenslotte een gevangenis straf van zes maanden. Vonnis in de drie zaken 24 Juni a.s. Te Bergen op Zoom is gisteren op 47-ja.rigen leeftijd overleden de heer P. W. M. Asselbeirgs, industrieel en commandant van het West- Brabantsch Verband van den Vrijw. Land storm. NOTARIS R. ZIJLSTRA. f Op 54-jarigen leeftijd is te Beefsterzwaag overleden de heer R. Zijlstra, sedert 15 jaar notaris aldaar. DE STAKING DER HAAGSCHE TAXI-CHAUFFEURS De arbeidersorganisaties hebben den Rijks bemiddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn. bericht, dat zij zijn voorstel hebben afgewezen. KRUISBESSENPLUK STOPGEZET. Naar wij vernemen, is de pluk van de kruis, bessen, daar de prijs de laatste dagen gezakt is tot 3y, t 4 cent per K.G., door verschillende kweekers op Zuid-Beveland stopgezet. Alleen in die bedrijven, waar in hoofdzaak of geheel door eigen personeel gewerkt wordt, wordt nog de pluk voortgezet, hoewel de opbrengst minder dan de kostprijs bedraagt. Hierdoor worden ook vele arbeidersgezin nen, die in dezen tijd weer een extraatje dach ten te verdienen, gedupeerd. DINSDAG 14 JUNI 1932. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Uitsl. K.R.O.- uitzending: 8—9.15 en 10.— gramofoonpl.11.30 godsd. halfuurtje; 12.15—1.45 trioconcert; 2.— vrouwenuurtje3.cursus4.gramofoonpl. 4.30 orkestconcert; 5.15 gramofoonpl.; 5.45 orkest- concert; 6.30 gramofoonpl.; 6.45 orkestconcert; 7.10 lezing; 7.45 causerie; 811 orkestconcert, o.a. ouverture Mignon v. A. Thomas en fant. opera „Faust", Gounod; ca. 9.Vaz Dias; 11—12 gra- mofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) Uitsl. A.V.R.O.-uitzending; 8.— gramofoonpl.9. A.V.R.O.-kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt; 10.15 gramofoonpl.; 1030 concert, P. v. Egmond (orgel) en Ré Koster (sopraan); 12—2.15 omroep-klein- orkest o. 1. v. N. Treep en gramofoonpl.2.30 concert, Jean Aerts (cellier) en Theja Schwartz (piano); 3.— knipcursus; 4.vervolg concert; 4.30 kinderuur; 5.30 Kovacs Lajos en zyn orkest, Bob Schol te (refreinzang)7. - Kovacs Lajos en zyn orkest (vervolg); 7.30 voordracht; 8.orgel concert door Piere Palla (uit Scheveningen) m. m. v. Albert de Booy (zang), o.a. Serenade, Drdla-Palla en Faust-fantasie, Gounod; 9.zang doof het Haagsch Politie-Mannenkoor „Entra nous" o. I. v. A. Smit; 9.20 omroeporkest o. 1. v« N. Treep en gramofoonpl., o.a. Wiener Operetten- revue, Fetras; 10.Vaz Dias; 10.15 vervolg con cert, o.a. ouv. „Mignon", Thomas en ged. uit „Tosca", Puccini; 11.3012 gramofoonplaten. Da ven try (1554 M., 193 K.H.)10.50 tyd- sein, berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelconcert Reg. Foort; 1.20 Leonardo Kemp's orkest; 2.25 voor scholen4.50 Grosvenor House orkest o. 1. v. J. Meeus; 5.35 kinderuur; 6.2 Oberichten; 6.50 Bach's Orgelkoraalvoorspelen door dr. G. Alcock; 7.10 Fransche causerie; 7.40 Radio-Militair orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell m. m. v. L, Gowings (tenor), o.a. Drie Spaansche dansen, Moszkowski8.50 lezing; 9.20 berichten; 9.40 „Going South" (New York to New Orleans) van D. McCuloch; 10.25 pianorecital door Severin Eisenberger; 10.5512.20 dansmuziek, Roy Fox en zyn b^nd. Parys („RadioParis", 1725 M., 174 K.H.): 8.05 en 12 50 gramofoonpl.; 8.20 radio-tooneel9.05 gramofoonpl.9.50 Bela Rex en zyn Weensch orkest. Kalundborg (153 M., 260 K.H.); 12.20— 2.20 concert uit een restaurant; 3.205.20 concert o. 1. v. Reesen, m. m. v. H. Vendelhaven (zang) en V. Fischer (piano),; 8.20 Radio-Strykorkest o. 1. v. Gröndahl; 8.55 radio-tooneel „Euthv- phron", dialoog van Plato; 9.15 pianoduetten F. Jensen en O. Peters; 10.15 concert o. 1. v. Grön dahl, o.a. twee fragm. uit „Peer Gynt", Grieg; 11-1012.50 dansmuziek uit rest. Nimb o. 1. v. Jw Warny. Langenberg (473 M., 634 K.H.): 7.25 8.20 concert uit Stuttgart; 11.4012.10 gramofoon platen; 12.20—lilO concert uit Stuttgart; 1.20 2.50 concert door werklooze musici o. 1. v. E. Wal ter m .m. v. W. Stavenhagen (viool)5.206.35 concert uit Stuttgart o. 1. v. Görlich m. m. v. E. Beca (sopraan), H. Hofele (bariton) en O. Sey- fert (piano); 7.55 Ostpreissischer Heimatabend 8.55 „Genoveva", tragedie van Fr. Hebbel, mu ziek: Hans Ebert. Rome (441 M., 680 K.H.)8.25 gramofoonpl. 9.05 concert( cello, piano tenor)9.50 radio-too neel 10.20 vervolg concert, o.a. Scherzo voor cello, Goens. Brussel (508 M.. 590 K.H.)12.20 gramo foonpl.5.20 concert o. 1. v. Walpot; 6.50 gramo foonpl. 8.20 concert o. 1. v. Meulemans10.30— 11.20 gramofoonpl.. (338 M., 887 K.H.): 12.20 gramofoonpl.; 5.20 concert o. 1. v. Meulemans6.50 gramofoonpl. 8.20 Joodsch uurtje (zang en declamatie)9.20 concert o. 1. v. K. Walpot, m. m. v. Henrl Mar- chand (zang) en E. Romyn (accordeon). Zees en (1635 M., 183.5 K.H.): 7.55 .„Ost- preussischer Heimatabend", leiding; E. W. Freissler; 8.55 „Genoveva", zie Langenberg; 10.50 berichten en hierna tot 12.20 concert uit Ham burg. Rotterdam (Gem. radio-distr.)Program ma 3: 10.5 Langenberg; 2.20 Königswusterhau- sen; 3.20 Kalundborg; 4.50 Königswusterhausen 5.50 Brussel (Fransch)7.35 Parijs: 7.50 Brussel (Franseh); 9.05 Parys; 11.20 Königswusterhausen. Programma 4: 10.35 Daventrv; 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.4.50 Daventry; 5.3o Bmssal £yiaamsch)j 6.55 Londen R.-j 10,25 Daventry,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5