HET WISSELEND BELEID DER SOVJETS. MR. TH. HEEMSKERK f DINSDAG II JUNI 1932 EN DE WAARDELOOSHEID VAN HUN STATISTIEK- 1922 1923 1924 1925 1926 1927 22261 31187 37827 54813 66037 79340 llff TER VOORKOMING VAN ONGEWENSCHTE WAPENDEPOTS. LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES. HET DRAMA TE PUTBROEK EEN DER GROOTEN VAN DE OUDE GARDE HEENGEGAAN TWEE BANKDIRECTEUREN GEARRESTEERD. PER WATERFIETS OVER HET KANAAL- DE BLAUWZUUR VERGIFTIGING OI» DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE", De strijd tussclien leer en leven. II (Slot) In ons vorig artikel zagen wij, ^at neiRens het economisch leven zoo wankel staat als in het land van de „doelbewuste Planwirt- schaft en dat in geen bedrijf de ovei heidslei- ding zoo wisselend is geweest als in den landbouw. Dit zullen wij thans nog nader aantconen. Maar al dadelijk stuiten wij hier wederom op tegenstrijdige statistieken, die geen zweem Van houvast bieden- Zooals men vveet was het voornaamste middel, waarme® stalin de doorvoering van het collectivisme in den landbouw poogde te forceeren, een enorine uitbreiding van het aantal der „vrijwillige" coöperaties in haar drie bekende vormen: de commune, het artel en de vereeniging tot gemeenschappelijke jjodembewerking, wier beteekenis en onder ling verschil wij reeds eerder hebben uit eengezet. Maar hoevele boerenbedrijven waren en zijn bij deze coöperaties aangesloten? Volgens G. Ratner (Moskou), die in op dracht der Russische regeering een bro chure schreef over: „Die landwirtschaftliche Genossenschaften in der Sovjet-union' (Ber lijn 1928) bedroeg hun aantal in: Maar in het boek van C. J. Iljin over: „De collectieve bedrijven van de U.SS.R.", dat in 1930 te Moskou verscheen, wordt het aantal coöperaties in 1921 opgegeven als 15819 in totaal, terwijl de schrijver uitdrukkelijk con- etateert, dat in de daarop volgende jaren de collectivisatie zich niet verder ontwikkeld heeft, en dat er in 1925 nog maar 10732 col lectieve bedrijven waren overgebleven. Het verschil met het overeenkomstige cijfer yan Ratner's statistiek bedraagt dus het vijf voudige, en zoo zien we nogmaals door een sprekend voorbeeld, hoe onbewust slordig of opzettelijk verkeerd in Rusland met de cijfers wordt omgesprongen. Het is trouwens geen wonder, dat er on juiste uitkomsten ontstaan, als ieder Sovjet beambte van hoog tot laag zich gedrongen voelt de getallen te „flatteeren", om bij de hooge heeren te Moskou in een goed blaadje te komen. En het verbaast ons dan ook allerminst uit de „Ekonomitsjiska Shïsnij" een staathuishoudkundig tijdschrift der Bolsje- •wiki te vernemen, dat „het collectivistisch karakter der boerenbedrijven grootendeels gefingeerd is, omdat de boeren een socialis tisch uithangbord noodig hebben om credie- ten en andere gunsten van de regeering te verkrijgen." Dit citaat dateert van 15 September 1928, toen de regeeringsdruk zich nog meer nega tief dan positief liet gelden. Maar de innerlijke toestand der coöpera ties werd nog veel ongezonder, toen in begin 1929 het consigne werd uitgegeven, om alle boeren goedschiks of kwaadschiks tot aan sluiting bij de collectieve bedrijven te pres sen. Mag men Iljin gelooven ,dan vertoonde de ontwikkeling van de collectieve bedrijven bet volgende beeld: Gecolleotl- Aant. collect. Gem, aant. in pet. van viseerd bedrijven boerderijen a. boeren- per (Kolchosen) P- collect. bedrijven bedrijf in Rusl. 1 Nov- '27 14.832 13 0.8 1 Juni '28 33.258 13 1.7 1 Juni '29 57.003 17 3.9 20 Jan. '36 59.400 74 16.9 1 Febr. '30 87.500 92 32.5 10 Febr. '30 103.700 105 42.4 20 Febr. '30 108.800 126 52.7 1 Maart '30 110.200 129 55.0 ^Ien riet hoe het tempo steeds wordt opge jaagd, zoo(jat in Maart 1930 het aantal ge socialiseerde boerderijen niet minder dan *4.264.300 bedr0egj aithans op het geduldige papier der Soyjet-statistiek. Op welke wijze (jeze )Versnelde collectivi satie" bereikt werd, ieer(. h0t verslag van het zestiende partijcongres (jer goisjewiki (Mei 1930) waarin o.m. werd geconstateerd, hoe op vele plaatsen „maati egeien van geWeld en dwang werden toegepast, njet a]]een 0p de koelakken, maar ook op de onbemiddelde en middelsoort landbouwers hoe bij de artels ook de koeien en het kleinvee, noodig voor j3 gezinsbehoeften, werden »>SesociaUseerd", hoe op ondoordachte wijze „communes" Wer_ den gesticht zonder voldoende vooibei eidin? en bedrijfsmiddelen, hoe onder den naam „gigant-kolchozen", nlet-levensvathai e, bu reaucratische organisaties op bevel van hoo- gerhand werden opgericht, hoe de besturen der coöperaties niet gekozen, maar door Sovjet-ambtenaren benoemd werden, enz- enz. Het onvermijdelijk resultaat van dezen overheidsdwang was een chaos zoo ontstel lend verward, dat Stalin zich verplicht zag op volle kracht tegenstoom te geven! In een artikel getiteld „Overwinnings roes", dat hij in heel de Sovjet-pers liet op nemen, verkondigde hij, dat de plaatselijke autoriteiten zich hadden schuldig gemaakt aan „fouten en verwringing van de alge- meene richtlijn der partij". Daarom werd het beginsel der vrijwillig heid bij de stichting van de coöperaties door Stalin met nadruk bevestigd; ook voor de „koelakken" werd onder zekere waarborgen 4e toetreding toegestaan; de modelstatuten van de artels werden verzacht, en niet de Commune, maar het artel werd als de ideale vorm der kolchozen vooropgezet. Van de nieuwe vrijheidsgolf, die over het land ging, maakte veruit de grootste helft der boeren gebruik, om aanstonds uit de coöperaties te treden. Het aantal gesocialiseerde bedrijven slonk in twee maanden tijds van 14.264.300 tot 5.778.000; verhoudingsgewijze liep het terug van 55 tot 24 pCt. En opnieuw toonde zich dadelijk het gunstig gevolg der opheffing van den dwang in een toenemende oogstop brengst. In 1930 kon, zij het door middel van rantsoeneering der stadsbevolking, een aan zienlijke hoeveelheid graan worden uitge voerd. Maar nog was de strijd tusschen leer en leven niet beslecht. Nauwelijks was de oogst binnen of ten derde male beproefden de Bolsjewiki de toepassing van het zuivere collectivisme. Weer werden de ongelukkige moesjiks op allerlei wijze geprest tot aansluiting bij de kolchozen, wier aantal opnieuw sprongsge wijze omhoog liep, zoodat op 1 Juni 1931 niet minder dan 211 duizend coöperaties wer den geteld, die 13.033.000 boerderijen omvat ten, dat is 52.7 pCt. van het totaal. En ditmaal werd de werving niet stop ge zet vóór den uitzaai maar voortgezet mid den in den oogsttijd, totdat op 10 Augustus 1931 228.100 kolchozen waren geregistreerd, met een totaal van 14.420.000 aangesloten boerderijen. Hoe, mede ten gevolge der zomerdroogte, de oogst mislukte, hoe het broodrantsoen geleidelijk terugliep van 800 tot 500 gram per dag voor de werklieden, en van 500 tot 250 gram per dag voor de ambtenaren, hoe met den graanvoorraad ook de veestapel zienderoogen slonk, hoe boter en reuzel ge heel uit de distributie verdwenen, om voor een schrale portie plantenvet plaats te ma ken, dit alles hebben wij reeds vroeger uit eengezet. En hoe de Sovjet-regeering voor den der den keer een reuzenzwaai nam en het eigen domsrecht der boeren op hun vee uitdruk kelijk erkende, dit meldden wij reeds. Maar wat dezen ommekeer nog scherper accentueert en den bitteren nood van den landbouw nog duidelijker in het licht stelt, is het feit, dat Stalin zich gedwongen heeft gezien den vrijen handel althans gedeelte lijk te herstellen. Volgens gewoonte begint het decreet, waarin dit herstel wordt aangekondigd, met een grove 'misleiding. In onze courant van 10 Mei j.L heeft men kunnen lezen „dat als gevolg van de overwinning der kolcho zen op de afzonderlijke bedrijven, en na de vernietiging van het koelakkenelement in de dorpen, zulk een ontwikkeling van den korenbouw is bereikt, dat in plaats van 660 millioen poed, die in het jaar 1928 aan graanproducten werden opgebracht, in het jaar 1931, ondanks de droogte, 1400 millioen poed konden worden geleverd". Het bedriegelijke van deze voorstelling schuilt hierin, dat deze cijfers op geen stuk ken na den heelen Russischen graanoogst vertegenwoordigen, zooals toch te verstaan wordt gegeven. Immers zooals wij in het vorig artikel meldden, bedroeg de totale graan opbrengst in het buitengewoon ongunstig jaar 1921 toch nog 2.160 millioen poed, om in den loop der volgende jaren tot 4.777 millioen poed te stijgen. Wanneer derhalve de cijfers van het jong ste Sovjet-communiqué iets beteekenen, dan kunnen zij alleen betrekking hebben op de graanlevering der sovkozen en kolchozen aan den Staat. En dat deze levering sinds 1928 slechts ruim verdubbeld is, bewijst het tegendeel van hetgeen de regeering bedoelt te bewijzen. Immers het aantal gecollectiviseerde boer derijen is van 1928-'31 gestegen van 417.000 tot 13.030.300. Dat de graaninzameling door den Staat wel te onderscheiden van den oogstthans veel betere resultaten geeft dan destijds, ligt bij de dertigvoudige toe name der kolchozen voor de hand. Maar dat deze resultaten verre achterblij ven bij den reusachtigen groei der coöpe raties en bereikt zijn ten koste van de totale oogstopbrengst, wordt zonneklaar aange toond door de steeds drastischer rantsoe neering der stadsbevolking en niet minder door het vervolg van het „overwinningsbul letin" der Sovjets, waarin htm nederlaag onverholen tot uiting komt. Immers terwijl het aandeel der Sovkozen in de graanlevering voor 1932 met 34 mil lioen poed wordt verhoogd, wordt dat der kolchozen met niet minder dan 264 mil lioeu poed verlaagd. En de veelgeplaagde moesjik wordt voor den zooveelsten keer gepaaid met het voor uitzicht, dat hij, hoewel lid van de kolchoze blijvend, toch gelegenheid zal krijgen om ongehinderd zijn graanoverschot op de inarkt zijner keuze te verkoopen. „Zoo houdt het schrik'lijk pleit van dwang en vrijheid aan". En het wordt nogmaals treffend belicht door een nieuw decreet be treffende de gedwongen vleeschlevering, die tc>t op de helft verminderd wordt, terwijl ll6t slachtverbod, zoowel voor eigen gebruik, als voor den verkoop geheel wordt opge heven. Eveneens wordt de vrije markt hersteld voor alle voedingsmiddelen, behalve voor brood en meel, boter en suiker. Vleesch blijft in de distributie, maar zal daarnaast ook in den handel verkrijgbaar zijn. Jammer genoeg vernemen wij niet, of deze handel buiten het staatsmonopolie zal omgaan, dan wel of hij slechts dienen moet als dwangmiddel om de consumenten naar de dure staatswinkels te drijven. Wat er evenwel te midden van die elkan der opvolgende, aanvullende en tegenspre kende decreten, nog overblijft van een vaste en doelbewuste leiding van een vooi af ge ordende en tot in bijzonderheden geregelde „Planwirtschaft", moge wellicht duidelijk zijn yoor het scherpziend oog van den com- -4 NIEUW AUTOPARK. Eenige van de nieuwe Buicks en Cadillacs, die door Z. H. den Paus in dienst der Vaticaansche stad werden gesteld, in den Damasushof. munist, de nuchtere blik van den onbevoor- oordeelden toeschouwer kan in de voordu rende wisseling van richting en tactiek niets meer bespeuren dan een opportunisme van de slechtste soort, een wenden en plooien naar de behoeften van het oogenblik, erger dan het planloos systeem van het kapitalis me ooit te aanschouwen gaf. En al moge het voortbestaan van de Rus sische dictatuur op het oogenblik nog niet ernstig bedreigd schijnen, het is thans reeds een bewezen en voldongen feit, dat haar economisch inzicht jammerlijk heeft gefaald en dat de gedwongen socialisatie van den landbouw op een bankroet is uitgeloopen. Dit feit spreekt zoo luide, dat liet, naar wij vertrouwen, zelfs door de aanvankelijke bewonderaars van het Bolsjewistisch reu zen-experiment slachtoffers van hun goedgeloovigheid in de Russische statis tiek niet zal worden misduid. MR. L. S. Het hongeroproer te Kiew, waarvan het bericht over Warschau binnenliep, is eem illus tratie te meer van den ellendigen toestand. En het feit, dat de Sovjets zelf graan koopen in Canada en Australië behoeft geen commen taar. PROVINCIAAL DER CAPUCIJNEN. De HoogEerw. Pater Stanislaus, Provin ciaal der Capucijnen, keerde Zaterdagavond in gezelschap van den H. E. P. Vitus te 's-Bosch terug van zijne reis naar Rome, waar zij aan het generaal kapittel van de Capucijnen-Orde hebben deelgenomen. BROEDER ADRIANUS VAN KEMPEN, t In „Huize Mariëndaal", bij Grave, is op 79- jarigen leeftijd overleden de eerw. broeder Adrianus van Kempen, van de Sociëteit van Jesus. LEGAAT VAN MGR. SCHRIJNEN AAN O. L. VROUW IN HET ZAND. Het bisschopskruis met ketting. Wijlen Z. H. Exc. Mgr. Laurentius Schrijnen heeft, naar de „N. Koerier" meldt, in zijn tes tament bepaald, dat het bisschopskruis met ketting, dat hij dagelijks droeg, moesten gege ven worden aan het beeld der Lieve Vrouwe in 't Zand. Zoo heeft Mgr. stervende nog een geheel bijzonder teeken van liefde willen ge ven voor de Lieve Vrouw der Bisschopsstad. Zoo zal met het kruis van Mgr. Paredis voortaan ook dat van Mgr. Schrijnen bij bet wonderbeeld prijken en getuigenis afleggen van de liefde die Roermonds Bisschoppen aan de Lieve Vrouw van hun zetelstad toedroegen. Het kruis met ketting was een geschenk van Rolduc, van welke onderwijsinstelling de over leden bisschop directeur was, toen hij tot bis schop werd benoemd. Aanvulling vuurwapenordonnantie. BATAVIA, 13 Juni. (ANETA). Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp, ordonnantie tot aanvulling van de vuurwapen ordonnantie. In de M. van T., welke dit ontweri» verge zelt, wordt verklaard dat de hierin voorge stelde wijzigingen in de eerste plaats ten doel hebben de mogelijkheid te openen om de los sing hier te lande van voor doorvoer bestemde krijgsvoorraden aam tanden te leggen, aange zien het der Regeering hoogst ongewenscht voorkomt, dat Ned-Indische havens gebruikt w-orden als overiaad-statioms en depots van voor het buitenland bestemde vuurwapenen. ZIEKENTRIDUUMS BIJ O. L. VROUW TER NOOD TE HEILOO. Evenals de laatste drie jaar zullen er ook dit jaar ziekentriduums, beter gezegd drie- daagsche ziekenbedevaarten, naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo worden gehouden en wel op 2, 3, 4 en 9, 10, en 11 Augustus. De zieken kunnen zich nu, reeds aanmelden bij den pastoor hunner parochie of bij den secretaris van het comité der ziekenbedevaar ten, den heer C. Franken, Stationsweg 30, te Heiloo. SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK „DE LIESBOSCH". Staat niet meer onder directie van de Handel Mij- Jos- de Poorter. Naa-r aanleiding van 'n bericht waar in gemeld werd, dat de Scheepswerf en Machi nefabriek „De Lies-boseh" (N.V. Holland Gulf Stoomvaart Mij.) surseance van betaling heeft aangevraagd, wordt ons medegedeeld, dat deze vennootschap niet meer onde-r directie staat van de Handel Mij. Jos. de Poorter, doch dat de heer J. J. W. M. de Poorter di-recteur van de N.V. Intertransport sedert 1 Juli 193° directeur der venootsckap is. Lourdes, 10 Juni 1932. t Is Vrijdagavond en allemaal zijn we thans in Maria's genade-oord aangekomen. Een deel van den eersten trein heeft een oponthoud ge maakt in Parijs. Een ander deel ging door naar Lisieux om Sai-nte Therèse, die haar he mel besteedt om rozen op aarde te strooien, voor zich en zijn dierbaren van die geestelijke genaden te vragen en de verdere reis naar Lourdes onder hare bescherming te stellen. Een tweede trein vervoerde de deelnemers, die geen ander verlangen hebben dan Maria en Maria alleen. In vliegende vaart schoot hij voorbij, toen wij na een moeilijke nachtreis verkwikking zochten op het perron van Morceux. En einde lijk vepgeze-ld van de sympathieke tegen woordigheid van Roermonds Bisschoppe-lijken Herder, kwamen de zieken een kleine 300 in getal hedenavond in Lourdes aan. Zij heb ben de vermoeienis van de lange reis moedig doorstaan, omdat hun hartewensch vervuld ing worden Zij komen thans hun bekommer nis uitstorten bij de Behoudenis der kranken, steunend op Maria's hulp en onze gebeden. En die zullen ze krijgen Want we gevoelen ons allen, ver van ons vaderland, als één groo-te familie. Het insigne, dat we dragen, is ons visitekaartje, dat wederkeerig den band ver sterkt tusschen menschen, die elkaar bier voor den eersten maal ontmoeten. '4; Is druk aan de grot, wanneer wij daar de eerste maal onze schreden heenrichten. Er zijn pelgrims uit Angers en Rennes en Saint- Flour, Eris, een bedevaart uit België en een uit Engeland en thans komen de Limburgers met ruim 1000 man dat getal vergrooten. Het roezemoest er van vreemdelingen en men hoort een Pinkstermorgen van vreemde talen. Te half zeven kwam Mgr. Lemmens hij de Gekroonde Maagd, begroet door onze bedevaart gangers en onder zijn aanvoering trekken we voor de eerste maal officieel als processie naar de grot om bij het beeld der Onbevlekte Out- vangene onze opwachting te maken. Dan zijn wij er alleen en er leeft een sfeer van Neder- landsche Katholiciteit met diep-gelooyige ge voelens, die echter nog niet onmiddellijk naar buiten treden, 't Schijnt of wij nog met vol doende geacclimatiseerd zijn. Maar dan treedt Pastoor Ribbergh, de voorzitter onzer bedevaart den kansel en zijn bezielend woord wekt enthousiasme in ons, nuchtere Noorder lingen. Daar gaat een trilling door ons bin- nenste, wanneer hij zich als onze tolk tot Ma- via wendt. Neen, het zullen geen dagen worden van plezier, maar van genadeweelde gebeden zal er Worden, intens gebeden voor de gods- dienstige belangen van het bisdom, welks Her- der zijn diocees stella duce, onder Marias schutse heeft gesteld en die hier zelf bij den aanvang van zijn Episcopaat zijn daad komt hernieuwen. Gebeden zal er worden voor de zieken, om aan hun eigen verlangen kracht bij te zetten. Gebeden zal er worden vooi onze eigen intenties. Want allen hebben veel te vra gen en we zijn gekomen met een groot ver trouwen. Zoo sluiten we den eersten dag af, 6ie een reeks gaat openen, waaruit we allen als betere en sterkere geloovigen hopen terug te keeren. Stella duce! Men seint ons uit Lourdes d.d. 13 Juni Zondag* viel er hier veel regen. Bij de plech tigheden had de Limburgsehe processie de leiding. De processie moest vervallen alleen de ze gening der zieken had plaats, die door Z. H. Exc. Mgr. Lemmeins op de Esplanade werd ver richt. Des avonds had een massale lichtproces sie plaats, die door den enormen toeloop slechts moeilijk kon plaats vinden. De heiligdommen, die alle waren geïllumi neerd, boden een prachtigen aanblik. Reel. 609DGVS 5 Vader en zoon veroordeeld De Roermondsche rechtbank deed beden ui-fc spraak in de moordzaak van Putbi'oek waar bij de gebr. W. en M. Kersten en hun neef F. Wehrens in den macht van28 op 29 Nov. j.l. in de bosschen aldaar werden gedood. De verdachte vader H. v. d. E. werd ver oordeeld foot 15 jaar gevangenisstraf en de zoon M. v. d E. tot 8 jaar gevangenisstraf. Meit mr. Tb. Heemskerk, wiens overlijden wij gisteren TeedB gemeld hebben met een uitvoerige lijst van levensbijzonderheden, is weer een der grooten van de oude garde door den dood van ons weggenomen. Bijna tot den vooravond van zijn tachtigste®, verjaardag gekomen heeft ook deze krachtige, levenslustige en nog steeds scherpzinnige grijs aard den laatsten tol betaald. Zijn heengaan is een verlies voor het par lement, waarvan hij een sieraad was, een verlies voor zijn partij, waarvan hij een der uiitnememdste leiders mag genoemd worden een verlies voor de Kroon, voor wie hij steeds zich een betrouwbaar dienaar betoonde, een verlies voor ons volk, dat mannen van hooge kunde en nobel karakter zoo moeilijk In de leidende rangen kan missen. Op hoevele verschillende wijzen heeft deze staatsman land en volk gediend! Meer dan 40 jaren geleden reeds in het Parlement ge treden, waaruit hij telkens weer door ongunst va.n het lot verdreven werd, was hij onderwijl wethouder van Amsterdam, minister-president belast met de portefeuille van Binnenlandsohe Zaken, lid van den Raad van State, Minister van Justitie, om ten slotte toch als Kamerlid te sterven, zij bet met den titel van Minister van Staat. Zoon van een grooten vader, opgegroeid in een politiek milieu, toch reeds als student van levensbeschouwing veranderend, was hij als voorbestemd op het staatkundig terrain een hoofdrol te spelen. Hij deed dat op eigen wijze. Anders was hij dan Kuyper, anders dan Talma, anders dan Colijn, al was hij één met hen in de groote antirevolutionaire beginselen. Hij was anders, niet omdat hij uiterlijk anders optrad, maar omdat in hem de jurist domineerde. Zijn uit gebreide kennis, maar veel meer nog zijn snel bevattingsvermogen en groote scherpzinnig heid maakten van hem een ras-jurist. En dit drukte op zijn gedachten en zijn uitingen steeds het typische stempel. Moeilijke jaren heeft hij gekend, vooral door de eenigszins eigenaardige verhouding, waarin hij tot dr. Kuyper stond, vooral nadat hij tegen diens zin het kabinet-De Meester ten val had gebracht en daarna als kabinets formateur was opgetreden, en niet geheel tem onrechte toen gezegd kon worden, dat dr. Kuyper hem op hatelijke wijze steunde, al erkende deze nog vóór zijn dood, dat hij Heemskerk in dien tijd onjuist had beoordeeld. jHeemskerk Jr. ia evenals zijn vader een groot staatsman geweest, die op menige blad zijde van Nederlands staatkundige historie zijn eigen stempel heeft gedrukt. Ook de tegen stander voelde dit en bad eerbied voor hem Als Heemskerk in de Kamer sprak, werd er geluisterd. Zeker, ook wel om zijn geestigheid ook wel, omdat hij zijn meening steeds op zoo puntige wijze wist te uiten, maar voor alles toch, omdat men waarde hechtte aan zijn oor deel. Zelf kon hij, geboren debater, van bet debat genieten en zijn geestige zetten vond hij zelf ook lang niet slecht. Maar onder dit uiterlijk van vlotte opgewektheid ging schuil een diep ernstig gemoed. Hij moge dan al niet zwaartillend geweest zijn, hij was toch het tegendeel van luchthartig. Naast den jurist domineerde mede in hem de diep-geloovige Calvinist. Daardoor was ook zijn houding bepaald tot de Roomsbh-Katho- lijken zooals hij ons graag noemde, de ij als ij uitsprekende. Hij was een krachtig prin cipieel voorstander van een samengaan der drie Reohtsehe partijen, maar hij vond het toch wel noodig ons in de gaten te houden. „Halt gele wimpeltje", waarmede hij giraag tegen ons wuifde, wits wel een lachende uiting van zijn bezorgdheid voor ons optreden. Hee- lemaal vriendelijke spotternij was dit niet, er school ook calvinistische ernst onder. Wat niet uitsluit, dat de Anti-revolutionaire Partij en inzonderheid de Tweede-Kamerfractie on der zijn leiding, voor ons een trouwe hond- genoot is geweest. Hij voelde het zeer juist aan, hoeveel er hij alle verschil toch steeds was, dat ons samenbond. En hij gaf daar uiting aan, met zijn groep, in woord en daad zelfs op oogen,blikken, dat trouw niet zander bezwaar viel te toonen. Zoo Is deze merkwaardige staatsman, in zijn lang leven, steeds een groote figuur ge weest, veel omstreden, zelfs in eigen kring, maar toch vereerd en geëerbiedigd ook door den politieken tegenstander. Vorstin en land verliezen in hem een trou wen dienaar en een beproefden leidei Gods barmhartigheid moge neerdalen over dezen, die Hem in de mate van zijn kracht heeft beleden en gediend. Treurend staan ook wij bü zijn lijkbaar. Maar onze oogen opheffend, fluistert ons hart: God is goed. Zoo ruste hij, het strijdperk uitgetreden, thans in vrede.... De begrafenis. Naar wij vernemen, zal het stoffelijk over schot van Mr. Heemskerk Donderdag half 1 op de Algemeen© Begraafplaats te 's Graveuhage ter aarde worden besteld, DE „ORANG PENDEK." BUITENZORG, 13 Juni. (ANETA.) In een telegram van den Gouverneur van Su matra's Oostkust d.d. 11 Juni wordt medege deeld, dat de gezaghebber van Rokan het schie ten van den orang-pendek motiveert op grond van de overtuiging, gevormd door piededeelin- gen van persoonlijke waarnemers, dat de orang pendek geen menschelijk wezen is, doch hoog stens een mensch-aap, welke rechtop loopt en in uiterlijk en beharing eenigszins op een mensch gelijkt, doch een dierlijke levenswijze heeft. De gezaghebber beroept zich voorts op de uitzending door de Regeering in 1925 van een expeditie in Palemhang, onder leiding van ka pitein Bor, met de opdracht het wezen dood of levend te vangen. Hij was overtuigd van de groote waarde voor de wetenschap. Het levend vangen bleek onmogelijk, zoodat schieten on vermijdelijk was voor de vangst van een z.i. tot dusver onBekend wezen. De Gouverneur seint verder dat hij in de gegevens hem in Maart j.l. door den gezagheb ber verstrekt, geen aanleiding vond om de jacht te verbieden dat, in dien levend vangen onmogelijk zou zijn, geschoten zou worden. Zoo pas heeft prof. Dubois door zijn vertla- ring inzake het orang letjo-geval een ou e douche toegediend aan het enthousiasme ove^ het mogelijk vinden van den „tussc eny°rra die aan het probleem onzer mensc e ij stamming een eind zou maken. Opnieuw wordt nu de „wetensc app wereld opgeschrikt door een sensa De Nederlandsche geleerde Bern lot Moens op dit gebied geen onbekende, heeft te 1Nice een op au geo u g schouderbladen tot meisje ontdekt, dat van u<= v,„;a de knieholten is bedekt met een behaarde huid welke veel gelijkt op die der apen. Het behoeft niet gezegd dat dr. Bernelot Moens gelooft met een geval van atavisme te doen te hebben en veel waarde hecht aan zijn ontdekking. Weer een „missing link VERDUISTERING VAN 14.000. Gearresteerd is een zekere M. destijds chef van het bijkantoor Willem de Zwijgerlaan van de Bezuidenhoutsche Bank, wegens verduiste ring van omstreeks 14.000, welke echter reeds 2 jaar geleden gepleegd is, door valsche boekingen enz., zoo meldt men uit Den Haag. Dat zoo laat van deze zaak aangifte is ge daan is hieruit te verklaren, dat een schikking was getroffen met hem en zijn familie. In 1929—1930 fungeerde M., naar de Haag- sche Crt. meldt, gedurende bijna een jaar al3 directeur van het bijkantoor en maakte van deze positie misbruik door op geraffineerde wijze in de boeken te knoeien. Met behulp van valsche boekingen en vermelding van koo- pen en verkoopen onder gefingeerde namen, gelukte het hem zich verschillende bedragen toe te eigenen, welke, toen het bedrog bij een. controle door de bank zelf werd ontdekt, een totaal beliepen van ongeveer f 14.000. M. werd ontslagen, doch er volgde geen aan gifte bij de politie, waarschijnlijk omdat M. en zijn familie de toezegging deden het volle bedrag der verduisterde gelden te zullen resti- tueeren. Inderdaad moet op -deze wijze ongeveer 10 mille zijn terugbetaald. Om welke reden thans, ongeveer twee jaar nadat de fraude bemerkt werd, aangifte is gedaan, welke de aanhouding en insluiting van M. tot gevolg heeft gehad, is niet met zekerheid bekend. M, is reeds overgebracht naar het Huis van Bewaring. OPLICHTING VAN 60.000 De politie heeft aangehouden zekeren D. oud- dir. der Archipel-Bank te 's Hage, wegens verduistering van gelden en oplichting van een Amsterdammer voor 60.000 die hij in een maatschappij zou inbrengen, maar welk bedrag hij te eigen hate heeft aangewend. Naar aanleiding van berichten in sommige bladen verzocht de politie'mede te deelen dat de gearresteerde. D. reeds lang geleden door voormelde tank ontslagen is en daarmede niets meer uitstaande heeft. De verduistering is ge pleegd buiten voormelde bank om. De heer D. werd heden overgebracht naar het Huis van bewaring. Naar de Haagsche Crt. verneemt, was D„ die in de schulden zwom, er in geslaagd den Am sterdammer te overtuigen, dat hij in handen had een groote maatschappij van onroerende goederen, vertegenwoordigend een kapitaal van 21 millioen, die hij echter voor 3 millioen gezien de overwaarde kon inbrengen. Die maatschappij bestaat inderdaad. Zij is prima, maar de aandeelen zijn nammer ln han, den geweest van D. Op de mededeeling, dat de Amsterdammer aandeelen dezer maatschappij in onderpand zou krijgen gaf deze 60.000 gulden, in de hoop op een zoet winstje. De ontgoocheling was pijnlijk en opzienba rend Er was geen cent meer over van het gestorte bedrag, dat natuurlijk gebruikt is om een ander gat te stoppen. D schijnt zich ook nog in andere gevallen aan verduistering te hebben schuldig gemaakt, doch daarvan is nog geen aangifte bij de jus titie gedaan. BEPPIE DE VRIES. Met het s.s. „Rotterdam" is mevr. Beppie de Vries van haar nieuwe Amerikaansche tour- née weer in patria teruggekeerd. HET SMOKKELEN AAN DE BELGISCHE GRENS. Neemt weer toe. Hoewel niet in zulk een ernstige mate als aan de Limburgseh-Duitsche grens, neemt toch het smokkelen aan de Belgische grens ook weer hand over hand toe. Het ligt dus voor de hand dat de grensa.mibbe.naren en de kommdezen, die met de bewaking tegen frauduleus vervoer op de landwegen in het Brabantsche zijn belast, weer te strenger toezien. Zoo werd voor enkele dagen in de omgeving van Standdaarbuiten zekere M. H. aangehou den, uit St. Willebrord, die bekend staat als smokkelaar. Hij vervoerde 3500 pakjes onge dekt sigaretten-papier, welke in beslag werden genomen, terwijl hem ze-lf een proces-verbaal werd toebedeeld. En in den nacht van Zondag werden aan de Oude Rucphensche baan, onder Roosendaal, verschillende smokkelaars aangehouden, die ongeveer 250 K.G. suiker vervoerden. Op een na wisten de smokkelaars, met achterlating van rijwielen en smokkelwaar, te ontkomen. Een hunner werd gearresteerd. DE SCHEPPER VAN DE KOUDE. INDUSTRIE 90 JAAR. MUNOHEN, 11 Juni. (V.D.) Heden herdenkt Geheimrat Karl von Linde, de schepper van de koude-industrie, zijn 90sten verjaardag. In 1873 voltooide hij het eerste ontwerp voor den bouw van een koelmachine en in 1895 vond hij het proces uit voor vervaardiging op groote schaal van vloeibare lucht, waarna hij eenige jaren later zuivere zuurstof wist te vervaar digen. De senaat van de technische hoogeschool te München heeft Von Linde tot eere-senator benoemd. Na een tocht van dertien uur is de Rotter dammer Schilperoort ei* Zaterdag nog in ge slaagd met zijn waterfiets het Kanaal over te steken. Onderweg werd hij door een onweer overvallen, maar had geen hinder van den wind. Het lijk van dr. Hoffman opgehaald. Na urenlang gedregd te hebben is men er gisteren in geslaagd, het lijk op te halen van dr. Hoffman, die Zondag spoorloos was ver dwenen bij het ontratten van de „Marnix yaa St. Aldegonde". Het lijk werd opgehaald onder den wal van het établissement van de Stoom vaart Mij. „Nederland" waar de „Marnix" had gelegen. De toestand van den ambtenaar den gezondheidsdienst, den heer die bij de ontgass'ng van de „Marnix' onwe werd en naar het O, L. Vr. Gasthuis werd over gebracht, was gisterenmiddag redelijk wel. van. Beukelaar VERDRONKEN. Te Bonneger veen is het 6-jarig zoontje van den heer S. K. vermoedelijk spelende in e water geraakt. Nadat men het kim a tijd had gezocht, vond men het tenslotte s dronken in het Kanaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5