mEzonDtn %im tijd Zonnebrand PU ROL OTUKKEfl A SPORT EN SPEL DE GRENS. ïï.ilf MTS?'Si DINSDAG 14 JUNI 1932 RADIO-PROGRAMMA GROOTE REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD. Vier verdachten in het huis van bewaring opgesloten. DE „KRAAKJ ES"-KRUIDENIER TE SCHEVENINGEN. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN RADIO-BERICHTEN DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HOUDT DEN GOEDEN KOERS NIEUWE WERELD-ATHLETIEK- RECORDS. MARKTBERICHTEN. WOENSDAG 15 JUNI 1932. Huizen (1875 M., ISO K.H.) Uitsluitend N.C.B.V.-uitzending: 8.15—9.30 gramofoonpl.; 10.— N.C.R.V.-dameskoor; 10-30 ziekendienst 11.concert; 12.15—2 concert, mevr. C. van Ba- venzwaay—Möilenkamn (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr/ (cello) en mevr. R. A' v. d. HorstBleekrode (piano); 3.- concert, H. Kiekens (alt), D. de Wilde (clarinet) en F- GeF" steiing (piano); 5.kinderuur; 6.voor de landbouwers; 6.45 causerie door H. Amelink; 7. causerie door kol. O. J. Go vaars; 7.45 Ned. onr. Persbureau: 8.concert door de H.O.V. °- M. Adam en het N.C.R.V.-dameskoor o. I.auenroth, o.a. Concert voor twee vio n en orkest, Bach' 9.— S. Stemerding: De ve te '®r 9-30 vervolg concert, o.a. Harfner-serenade Mo zart en „Les Préludes", Liszt;e W -su i±.au gra mofoonpl. ca. 10.— Vaz Dias- Hilversum (296 M., I013*'74?'U"end V.A.R.A.-uitzending: 6.45—7 -5 -ip1?" nastiekles8.— g?amofoonp;,ntiniiehurir- ker; 10.15 voor arb. in de W. Drukker, voordracht. '°™eel e" gramefoon- platen; 12—145 V.A.RA'"ïepLet v- Is- Eu1 en gramofoonpl.2.15 P- J- KersOnze keuken 3.— voor de Uindere".: 6'30 V-A.R.A.-septet o. 1. 3"voor de kinderen o.eu v.a. it. A. -septet V Is Eiil' 6— onderwijsfonds Binnenscheep vaart; 6.30 vervolg septetcoBcert; 7— voor dracht* 7 20 vervolg v -A.R.A.-septet8.hoor- snel 8 45 V-A-R A "°rkest o. 1. v. H. de Groot, na 'feilt ,.h» Bohème", Puccini; 9.30 tooneel; 9 45 vervolg V-A-R.A.-orkest, o.a. potp. „De Dol- lamrinses". Fall W.30 Vaz Dias; 10.45 vervolg concert, o.a. ouv. „Plotte Bursche", Suppé; 11.15 Z-12 gramofoonplaten. pav entry (1554 jj., 193 K.H.): 10.35 mor- eenwijdtag; 10.50 tijdsein en berichten; 11.05 lezing! 12.35 orgelconcert Quentin MacLean; 1.05 „rarobofoonpl.1.50 Jack Martin's Hotel Majestjc orkest; 2.45 voor de scholen; 3.50 Sted. orkest Bournemouth 0. 1. v. Montague Birch, m. m. v. J-T. Hunt (piano), o.a. derde pianoconcert c. kl. t„ Beethoven; 5.05 orgelconcert Reg. New; 5.35 kin deruur; 6.So berichten; 6.50 orgelconcert; 7.10, 7.30 en 7.50 lezingen; 8.20 „The pink, pink vase", van Marjorie J. Redman; 9.20 berichten en le zing; 9.55 BBC-orkest o. 1. v. J. Lewis, m. m. v. J. Morel (bariton), o.a. Ballet de cour, Piemé en Suite frangaise, Perilhou; 11.20—12.20 Jack Harris en zijn band, dansmuziek. Parijs (Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.): 8.05 en 12.50 gramofoonpl.9.05 werken van Ser- pette, Vasseur en Clérice (operettemuziek uit 18701900), orkest en solisten o. 1. v. Raoul La- bis. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.)I12.20— 2.20 concert uit een restaurant; 3.20 5.20 raaio- orkest o. 1. v. L. Gröndahl5.205.50 gramofoon platen: 8.20 koor- en orgelconcert uit Aarhus; 10.2011 oude Deensche muziek 1. v. Reesen, o.a. ouv. „Elverhöj", Kuhlau. Langenberg (473 M„ 34 K.H.)7.25—8.20 Concert uit Stutgart; 12.20—1.10 concert uit Mlin- chen; 1.20—2.50 concert o. 1. v. Wolf; 2.50—4.10 gramofoonpl.; 5.206.35 concert (alt, bariton, piano) J 8.20 „Volk musiziert", o. 1. v. Kneip (zang, mondharmonica, tamboers)8.50 Werag- orkest o. 1. v. Kühn, „Tanz im Frelen", o.a. Trés joli. wals, Waldteufel en Juristen-Balltanze, wals, Strauss; 10.5012.20 populair avondcon cert. Rome (441 M„ 680 K.H.) 8.25 gramofoonpl. 8.05 „Tannhauser", opera in drie actes van R. Wagner, leiding: Riccardo Santarelli. Brussel (508 M„ 590 K.H.)I 12.20 Max Alexvs' orkest; 5.20 dansmuizek; 6.50 gramo foonpl.; 8.20 vrooljjk uurtje; 9.20H-20 concert Uit Antwerpen. (338 M 887 KH.)ï 12.20 Max Alexys, orkest; 5 20 Sonates (viool en piano); 5.50 gramofoonpl.; 6 50 dito... 8.20 kamermuziek (viool en piano) 8.S0 gramofoonpl.; 9.20 concert o. 1. v. Meule- mans, werken van Liszt; 10.3011.20 concert uit Antwerpen. Zeesen (1635 M„ 183,5 K.H.)8.20 uit Wee- ren; potp. „Wien bleibt Wien", m. m. v. solisten en orkest; 10.20 berichten en hierna dansmuziek door Adalbert Lutter's orkest. Rotterdam (Gem. radiodistr.) i Program ma 3t 10.5 Langenberg; 12.20 Königswusterhau- gen; 1.20 Langenberg; 2.20 Königswusterhau- sen; 3.20 Kalundborg; 4.50 Königswusterhausen 5.50 Brussel (Vlaamsch)9.5 Rome. Programma 4: 10.35 Daventry; 11.20 Daventry; 2.50 Londen R,3.20 Daventry5.35 Brussel (Fransch)6.50 Londen R.10.5 Daventry. Het is de Haagsche politie mogen gelukken de hand te leggen op een inbrekersbende, die speciaal winkels tot haar operatie-terrein koos. Door deze arrestatie is klaarheid ge- hmcht in verschillende inbraken, welke tot dusver Sg niet vermochten te worden opge- wat langer gelegenheid te geven, zich aan helderd." Mag onze firma hierover opmerken: Te probee- ren is het, maar verstandig komt 't haar niet (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). -- WINKELSLUITINGSWET, Geachte Redactie. By de opname van den open brief onzer firma betreffende de Winkelsluiting aan den Minister en Kamerleden gericht, werd door u als onder schrift de vraag gesteld; „Is de firma Jarnin niet wat erg gehaast met haar oordeel over de werking van de wet"? Hierop geeft u gelyktydig tot antwoord: „Wy gelooven dat het verstandig zal zyn, het publiek i. Een der kopstukken. In het Huis van Bewaring is n.l. in de eerste plaats ingesloten de 25-jarige H. U., zonder vaste woonplaats. Bij het onderzoek is ge bleken, dat U. zich in het voorjaar van 1931 en inhet voorjaar van 1932 hier ter stede schuldig heeft gemaakt aan een 10-tal in braken, welke inbraken hij vaak alleen pleeg de, doch ook wel in vereeniging met andere bekende inbrekers en dieven. De schilder Sjollema bij het vervaardigen van de muurschilderingen voor de ten. toonstelling Moeder en Kind" te Amsterdam. nemen en mogen slechts in indirecten vorm nlaats vinden. Het plan ls, om een net van krachtzenders over geheel Canada uit te breiden en een groot aantal kleine tusschenzenders op te richten. Intern, programma-uitwisseling Tusschen de Engelsche en de Hongaarsche omroepmaatschappyen is een overeenkomst ge sloten, volgens welke in de toekomst wederzyds omroep-programma's zullen worden doorgegeven. Op 29 Mei j.l. heeft de eerste overbrenging naar Londen plaats gevonden vanuit de Koninklyke Hongaarsche Opera te Budapest, waar de opera Turandot, van Puccini, gegeven werd. Deze over brenging was uitsluitend bedoeld als proefneming en niet bestemd voor het publiek; zy werd niet door de Engelsche zenders uitgezonden, maar diende alleen om de omstandigheden te bestu- deeren. Radio Milano. De inwyding van den nieuwen 75 kW-zender te Milaan zal plaats hebben op den 26sten October van dit jaar. Tijdens den tocht van het luchtschip Graf zeppelin naar ons land bestaat gelegenheid tot het doen vervoeren van gewone en aange- 'teekende brieven (met een maximum van 20 gram) en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming. Post wordt ingeladen te FriedTichshafen en te Rotterdam (Waalhaven). Het luchtrecht, verschuldigd boven het ge wone internationale port, bedraagt voor brieven 80 cent en voor briefkaarten 45 cent. De afzenders moeten hun volledig adres ver melden op de stukken, waarop geen luchtpost- etiket moet worden geplakt, doch die behoo- ren te worden voorzien van het opschrift: „Mit Luftschiff Graf Zeppelin ab Rotterdam" of „Mit Luftschiff Graf Zeppelin ab Friedrichsha- fen". De correspondentie zal aan boord van het luchtschip van ee,n bijzonderen stempeldruk worden vooTzlen. Het verdient aanbeveling de te vervoeren poststukken op de postkantoren aan het loket af te geven. De omroep in Canada. De Omroepcoinmissie uit het Canadeesche par lement heeft zich uitgesproken voor staats exploitatie van den omroep. De provincie Quebec wilde den omroep be schouwd zien als een zaak, die iedere provincie voor zich te beoordeelen had. Het voorstel van de omroepcommis8ie beveelt aan, dat met de belangen der Fransch-Canadeezen rekening moet "Worden gehouden. reclame-uitzendingen zullen in de toekomst Plechts 5 pet. van den totalen zendtijd in beslag De „IJsvogel" (thuiskomend) is Maandag morgen om 5.34 uit Calcutta vertrokken en na een tussehenlanding te Allahabad -om 16.35 te Jodhpur geland. Het vliegtuig heeft 183.14 Kg. post voor ons land aan boord. De „Duif" (heenreis) vertrok Maandagmor gen om 4.45 uit Djask en arriveerde na een tus sehenlanding te Karachi om 17,23 te Jodhpur. Wat werd buitgemaakt Gebleken is, dat U. betrokken is geweest bij de volgende inbraken: op 20 Februari 1931 in een Zuivelinrichting in de Lekstraat, waarbij ruim 600 werd gestolen en een aantal goede ren, welke laatste later in beslag genomen zijn in een perceel aan de Ruysdaelstraat; op U Februari 1931 in een boter- en kaaswinkel in het Westeinde, waarbij voor 80 aan eetwaren werd medegenomen; op 10 Februari 1931 in de zaak van de Gruyter aan de Z.W. Buiten singel, waar contanten en een aantal kruide nierswaren werden gestolen; op 11 Februari 1931 in den Unie-winkel op de Beekiaan, waar bij ongeveer 112 werd ontvreemd; op 6 Februari 1931 in de Unie-winkel aan den Kranenburgerweg, bij welke gelegenheid 195 aan contanten en een 600-tal gaspenningen werden gestolen; op 25 Februari 1931 in een koffietent aan de Joh. de Wittlaan, waaruit n nieuw petroleumtoestel werd meegenomen, dat later in beslag kon worden genomen in een perceel aan de Veenkade; op 9 Maart 1932 in een sigarenwinkel aan de Constant-Rebecque- straat, waar toegang werd verkregen door een tuimelraam en waar de buit 25 bedroeg; in den nacht van 18 op 19 Maart j.l. in een pas geopende slagerij aan den Z.W. Buitensingel, waar 34 bemachtigd werd en tenslotte door middel van insluiting in Maart van dit jaar in een garage in de Hoogs Nieuwstraat, van waar 3 jassen werden meegenomen, waarvan later een motorjekker in beslag kon worden genomen in een eethuis aan de Groote Markt straat. Behalve aan deze inbraken heeft U. zich ook nog schuldig gemaakt aan diefstal van een 6-tal rijwielen, terwijl hij bovendien verdacht wordt van diefstal van groenten van de Groentemarkt. Distributie van inbraken. Ben groot aandeel in bovengenoemde werk zaamheden had een zekere M., die in Scheve- ningen een winkeltje had, waar kruideniers waren en consumptie-ijs werd verkocht. Deze M. verzamelde des avonds in zijn winkel allerlei ongure elementen, organiseerde als het ware inbrekersploegjes, liefst elk onder een hoofdman en gaf aanwijzingen, waar een „kraakje" moest worden gezet. Hij verstrekte inlichtingen terzake en leverde zoo noodig ook de voor de uitoefening van het vak benoodigde instrumenten. In ruil hiervoor bedong hij voor zich een behoorlijk aandeel in den buit. Ook deze M. is in het Huis van Bewaring ingesloten. Behalve U. en M. bevinden zich nog in het Huis van Bewaring zekere P. W. R. en A. B., beiden ts 'a-Gravenhage woonachtig en ver dacht van medeplichtigheid bij genoemde in braken. M. heeft reeds een bekentenis afgelegd, ter wijl de anderen gedeeltelijk hebben bekend, bij de misdrijven betrokken te zijn. geweest. voor. Had de regeering 't eigenlyk maar eens als proef voorzichtig geprobeerd, b.v. in een of ander gehucht dorpje of stadje, of eens inlich tingen ingewonnen omtrent 't resultaat, daar waar de winkelsluiting, gedeeltelijke en geheele Zondagen inbegrepen, op gemeentelyk voorschrift tydelyk bestaan heeft, dan had zy t even als de firma' kunnen weten; dat debietsyermindering en daardoor mindere werkgelegenheid t gevolg zou "Alle bezwaren er tegen door verschillende winkeliers- en fabrikantenvereenigingen naar voren gebracht, zyn ter zyde gelegd. Niemana kon 't weten, 't Haagje heeft de wijsheid in Maar intusschen mag de samenleving de slagen opvangen en zit met de stukken. Waarlyk verstandig was 't geweest, aan de totstandkoming van zulk een wet in 't geheel niet te deuken. Wat nu uw aanhaling betreft, dat u 't gevaar niet denkbeeldig lykt, dat de onderscheiding tus schen rechtgeaard en niet-rechtgeaard personeel eenigermate willekeurig zou kunnen uitvallen, meenen wij te kunnen antwoorden dat onder rechtgeaard personeel toch zeker zonder onder scheid al diegenen te rangschikken zyn, die met leede oogen aanzien, dat de levensvatbaarheid van het bedrijf, waarin zy werkzaam zyn, van regeeringswege wordt ondermijnd en de werk gelegenheid ontnomen. Het is gebleken, dat deze werkgelegenheid inderdaad ontnomen is. In stryd met het ruim half eeuwenoud gebruik onzer firma, dat nog nimmer eenig lid van het personeel wegens mindere werkzaamheden werd opgezegd, heei't deze onoordeelkundig ingevoerde winkelsluitingswet haar genoopt tot inkrimping van voorloopig reeds een 150-tal personen, te moeten besluiten, omdat zy geen enkele verbete ring voorziet. Dankend voor uwe opname, Hoogachtend, C. JAMXN, De D-trein naderde het grensstation. Ze keek op haar horloge. Toen stond ze op. nam haar kleine, roode leeren koffertje uit het net en ging in de gang staan. „Wilt ik liet raam voor U openmaken 7" Verbaasd draaide zij zich om. De heer lachte een beetje verlegen. „Neemt U me niet kwalijk, dat ik me zoo aan U opdring zei hij beleefd. „Maar reeds vanaf Parijs wacht ik op een gunstige gelegen heid om kennis met U te maken." „En dat raam verschaft U nu die gelegen heid „Ik hoop het, mevrouw Zij zweeg en keek naar buiten. De trein begon langzamer te rijden. Plotseling keek ze hem aan „Zoudt U mij een groot genoegen willen doen .Natuurlijk ,Legt U dan dit kleine koffertje bij Uw ba gage. Ik moet op het eerstvolgend station een telegram verzenden en vermijd daarom liever het oponthoud door de douane. Ik heb alleen maar dit kleine koffertje bij me met toiletbe- noodigdheden. Zegt U maar, dat het van U is, dan kan ik intusschen mijn telegram verzen den." De heer nam het koffertje in ontvangst en legde het, bij zijn eigen bagage, in het net. „Legt U het achter uw grooten koffer" ver zocht ze, „misschien valt het dan niet op. Ik vind bet nooit prettig als vreemde mannen mijn boel door elkaar woelen." De heer voldeed aan haar verzoek. „Is het zóó goed 7" „Ja" lachte zij, „ih dank U wel." „Tot uw dienst. Ik mag U eigenlijk wel be danken voot het vertrouwen protesteerde hij. De trein reed het station binnen. De heer nam weer plaats in zijn coupé. Onmiddellijk toen de trein stilstond sprong de dame op het perron en begaf zich naar den uitgang. SCHITTEREND, 'N HEEL EIGEN HUIS. Allemaal meedoen 't Gaat gebeuren, 't lang verwachte. De tertia rissen, die Franciscaansche idealisten, breken los. Hun geest gaat waaien, krachtig en sterk, door onze lage landen. „Auspicato" werkt, slaat daden los 't Komt Sint Franciscus gaat plezier beleven van z'n kin deren hier. Hun roeping van andere Machabeeen te moeten zyn, van menschen-van-de-daad w den ze zich bewust. .De geest van den heiligen Geweldenaar van Assisië is de richtlijn van hun leven aan 't wor den. ■INaar huiten gaan ze eindelijk werken. Da s ook hard noodig. Daarom: bijeenkomsten, con gressen, studiedagen enz. Maar ze willen meer. Ze willen 'n nagedachtenis neerzetten, bouwen of hoe ge dat maar uitdrukken wilt. Iets grootsch, iets nuttigs, iets edels. Wat dan Weet ge dat nog niet 'n Huis willen ze hebben, 'n eigen, Francis- caansch „heim". 'n Huis waar moegewerkte huismoedertjes kunnen uitrusten; waar zielen eeni.ge dagen kunnen genieten in 'n stille Fran ciscaansche sfeer; waar zoekers wat rusten kun nen en misschien daar hun einddoel zullen be reiken. Kortom 'n huis, waar iedere D.O.-er zich thuis voelt, waar je direct merkt: ha, allemaal broers en zussen, 'n Huis van liefde, van blyheid, van hartelijkheid. Dat zal de tastbare, blyvende, levende herinne ring zyn aan „Auspicato". 't Plan is prachtig, 't kan, 't zal en moet Trek niet uw schouders op en schud niet wij»- geerig met uw hoofd. Franciseaansch vuur kent geen malaise •Vooruit, tertiaris, doe tnee. Handen uil je mouw. Iedere week 1 cent. 50 cents in 'n hèèl, l>ang jaar van iedere hoort ge; iedere ter tiaris en ons huis komt. Penningmeesters en meesteressen houdt al uw tertiarissen aan 1 De aanhouder wint. Hebt ge wat te missen, misschien wat meer dan 50 cent, prachtig. Sint Frans zal 't niet vergeten. Bedelft 't Centraal Bureau der 3e Orde te ■Weert 't staat zeker meteen al apgeteekend dit adres onder de postwissels. Wie zal de eerste zyn 1 „En 7" vroeg de commissaris. Juffrouw Dupont schudde het hoofd „Absoluut niets gevonden!" De commissaris keek gëergerd. „We hebben geen bevel om haar te arresteeren. Er zit dus niets anders op, dan dat ik die dame mijn ver ontschuldigingen aanbied." De trein zette zich in beweging. Voor het raampje van een eerste-klasse eoupé stond Annette Rapide. Ze keek spottend naar juffrouw Dupont, die den trein stond na te kijken. Toen ging ze de coupé binnen, waar de dienst vaardige heer zat. „Hebt U geen last gehad op het station „Heelemaal niet. Alles is precies zoo gegaan als ik gedacht had. Maar vertelt U me eens „Hebben ze mijn koffertje nog ontdekt 7" „Neen Niettegenstaande ze twee keer hier geweest zijn. Zelfs de kussens en de wandbe- kleeding hebben ze onderzocht 1" „Schitterend 1 Waar hadt U het verstopt 7" „Ik had het heelemaal niet verstopt „Niet verstopt 7" „Wel neen, vlak voor de trein stilstond heb ik het uit het raampje gegooid Doodelijk verschrikt sprong de dame op. Lieve Hemel! De juweelen jammerde zij. De beer glimlachte. „De juweelen zijn veilig. Die heb ik er na tuurlijk eerst uitgehaald, mevrouw, en die zal ik netjes naar Parijs terugbrengen. Ik ben in dienst van de bestolen juweliersfirma, moet U weten. En wat U betreft, het zal U toch heel wat aangenamer zijn met leege handen naar Parijs terug te keeren dan met geboeide 7" [NADRUK VERBODEN DE ZEPPELIN BOVEN VLISSINGEN EN MIDDELBURG. Men is er thans in geslaagd de toezegging te krijgen, dat de „Zeppelin" a.s. Zaterdag, als de weersomstandigheden zulks toelaten, ook over Vlissingen en Middelburg zal knersen. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTE RTJEI Een beambte hield haar tegen. „Uw pas, astublieft." De dame opende haar handtasch en toonde haar pas. De beambte bestudeerde het papier aandach tig. Toen draaide hij zich om en gaf een teeken. „Is mijn pas niet in orde 7" „Toch wel, mevrouw. Dank U zeer. Alstu blieft. Ze liepen door. Plotseling stond ze tegenover twee heeren. „Annette Rapide vroegen deze. „Ja, wat wenscht U 7" „Wij zijn van de politie. Wilt U ons maar volgen 7" Ze probeerde te glimlachen. „Ilc begrijp niet goed Het drietal trad een klein vertrek binnen. „We hebben vanmorgen een telegram uit Pa rijs ontvangen," zei een der heeren, „dat U de juweelen, die eergisteren in de Rue de la Paix gestolen zijn, over de grens zoudt brengen. Waar is uw bagage 7" Ze gaf geen antwoord. „We moeten U dringend aanraden antwoord te geven, anders moeten wij U arresteeren." „Ik vind het een schandaal, zooals U alleen- reizende dames behandelt. Of dacht U mlssehien dat ik werkelijk die juweelen bij me had, dat ik ze zoo maar in mijn coupé zou laten liggen?" „Dat zullen we gauw genoeg weten" zei de politie-beambte. „Intusschen zal juffrouw Du pont U grondig visiteeren." Juffrouw Dupont werd gewaarschuwd en de twee heeren verlieten het vertrek. Buiten ontmoetten ze twee andere politiebe ambten. „We hebben den heelen trein afgezocht, com missaris" rapporteerde een hunner, „maar dat bewuste roode koffertje hebben wij niet kun nen ontdekken. „Hebt U de bekleeding van de eerste klas coupé's goed onderzocht 7" „Ja, en we hebben niets gevonden." „Dan zal die lichaamsvisitatie wel resulta ten opleveren." De deur werd geopend. IS Stukloopen van Huid enVoetei» en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Pooa 30. Tubt 80 ct. Si) Apoth. Reel. 58rfü DGVS 13 In het laatst der afgeloope-n week zyn by d# te Chicago gehouden wedstryden om de univer- siteits-athletiekkampioenschappen vier nieuwe wereldrecords gevestigd. 1n, Ralph Ma/tealfe legde de 100 meter af in J-U. sec., de 220 yards, gelyk staande met de zuu meter, is 20.5 sec. Officieel stonden deze recor op resp. 10.4 sec. (Paddock) en 20.6 sec. (Lock Salving liep de 120 yards horden in 14.1 sec.j Jack Keiler de 220 yards in 22.7 sec. HOCKEYWEDSTRIJD ZWITSERLAND- OOSTENRIJK. De landen hockey-wedstryd Zwitserland—Oos- tenryk, Zondag gespeeld, had 1—1 als uitslag* ROTTERDAM, 13 Juni. V e Ui n ï?s v e r ee n i gi n g ,Vrye Aardbeienveiling' Charlois P„ln _6;10-12.20! postelein 7,20-7.60. stoofs^^S.lCP- 3.30 per 100 kg., sla 0.50—1,80, bloemkool soort 11—13. 2e soort 7—10, 3e soort spitskool 1.80-4.40 per 100 stuks, P™/11 12.40, chaiotten 1-1.10. feldarö '«"If' r\" barber 1.10-1.30 per 100 bos, zuring 15-28 ct. per kist, aardbeien 5667 ct. per i.b- ROTTERDAM, 13 Juni. De PrÜze" steed aan de doöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. F waren^^ g^ merstek 3-8 ct. per kg. ^nazia 6-13 per 100 kg bloemkool Ie soort uitschot 1—2.30 per iw postelein ^ol 4.60-5.80 per 100 kg. Naar het Engelsch van J. C. LENEHAN. 3.) Koortsachtig spookten deze en gene vrar sTr ï'aar brein, totdat zij plotseling be- 6 .Q(,.et baar plicht was be onderzoeken, of er Vr®aaelijks niet de Thorpe's was gebeur on- zich niet voorstellen, waarom zij beiden ui zouat,n of Een vree- selijke gedachte maakte zloll van haar meester. Veronderstel eens, «at zy niet ujt waren? in haar opwinding had zij het geheeie huis niet doorzocht. Misschien lagen beide Thorpe's wel venmoord in dsh een an'leren hoek, welke aan haar aandacht was °ntsnap(. Haar be sluiteloosheid was verdwenen. r>e moest gewaarschuwd worden. Vanaf haar standplaats kon zy het verlichte raam van haar slaapkamer duidelijk waarne- men. Een oogenblik leek het, alsof zij OD een van de gordijnen een vnge schaduw zag Vej,_ schijnen. Dit zou mogelijk zijn, indien iemand tusschen de lamp en het raam stond. Maar schaduw, indien het tenminste ®eI1 80liaduw was, verdween zóó vlug, dat Peggy n'e' zeker was of zij het werkelijk had gezien. Zij- haastte zich Bedford Avenue af 6® bleef dan aarzelend staan. Waarheen zou zij g®81)' rechts of links? vroeg zij zich zelf af. twijfelde niet, of zij zou, waarheen zij ook ging, vroeger of later een politieagent ont moeten, maar zij liep natuurlijk het risico, dat zij een heel eind zou kunnen moeten loo- pen voordat zij er een vond. Zij koos rechts, natuurlijk niet kunnende weten dat zich aan den anderen kant op en. kele tientallen meters afstand een agent be vond. Na een haastige wandeling door allerlei verlaten straten, vond zij eindelijk de groote, ln degen-cape gehulde figuur van agent Poole, die in een beschuttend portaal voor den regen stond te schuilen. Met geforceerde kalmte ver telde zij hem, wat zij ln Bedford Avenue ont dekt had, en de bedachtzame manier, waarop bij met zijn vingers aan zijn snor stond te plukken, terwijl hij naar haar luisterde, gaf haar plotseling een gevoel van vertrouwen. Best, miss, zeide hij. Bedford Avenue ja eigenlijk wel niet in mijn wijk, maar ik ge loof dat het 't beste zal zijn maar mee te gaan. Ik moet echter den inspecteur waar schuwen. Wij komen langs een telefooncel en vandaar zal ik hem bellen. Agent Poole begaf zich op weg, er niet aan denkend dat tot voor Peggy moeilijk was zijn groote passen bij te houden. Gelukkig echter bèhoefde zij geen lastige vragen te beantwoor den, want de agent stelde geen enkele vraag. De ongewoon viugge pas trof de zwakke plek in zijn ademhalingsorganen, en het spreken zou hem niet gemakkelijk zijn gevallen. Bo vendien was hij een man, wiens machinaal werkende hersenen, weigerden zich met on belangrijke kleinigheden bezig te houden, zoo dra zij door een belangrijke gedachte vervuld werden. En het was nu inderdaad een heel belangrijk feit. In een kamer van Bedford Avenue was een man vermoord! In ieder ge val lag daar een doode man. Dat was voorloo pig meer dan genoeg om over te denken. Waar om zich druk te maken over allerlei details? Daarvoor zou later nog tijd genoeg zijn. Indien agent Poole geweten had, dat Peggy snakte naar de vraag, of zij den doode kende, dan zou hij het misschien dwaas gevonden hebben dat verlangen te negeeren. Peggy kreeg even gelegenheid op adem te komen, toen de agent bij de telefoon halt hield om het bureau op te hellen. Zij bereikten het eind van Bedford Avenue juist toen een tramwagen stil hield, waaruit twee passagiers stapten. Het waren mr. en mrs. Thorpe. Toen Peggy hen zag, rende zij impulsief op ben toe, terwijl zij mrs. Thorpe bij beide han- 0611 greep. fGoddank, jullie zijn dus veilig! riep zij lk dacht dacht Zij zweeg en de kleine dame staarde haar verbaasd aan. zeker, liefje, zeide mrs. Thorpe. Na tuurlijk ben ik veilig. Al kan Ebenezer het ook niet helpen. Maaj. wat dacht je? lk weet het niet. Ik dacht dat mis schien Opnieuw zweeg zy> terwijl inmid dels de ë«wlchtig9 agent zidh bij hen ge voegd had. Ebenezer ging een stap achteruit, zoodat hij buiten den lichtschijn van de lantaarn op den hoek kwam. Van de schaduw uit sprak hij: Ik zie, dat U een tamelijk ongewoon ge leide hebt miss Marsden. Toen, alsof hij zich plots herinnerde, dat het geleide van een poli tieagent in uniform meestal de een of andere narigheid beteekent, voegde hij er haastig aan toe: Wat scheelt er aan De vraag werd gericht tot agent Poole. Maar die politieman was te voorzichtig om een direct antwoord te geven. Kent ge die menschen, miss? VToeg ht op gewichtlgen toon. Peggy gaf hem den noodigen uitleg door te verklaren wie zij waren en daarop sprak hij met een dramatische onverwachtheid: Er ligt een doode man in Uw huis, sir. Dat scheelt er aan. Er klonk 'n onderdrukte kreet van mrs. Thorpe. Haar magere echtge noot ging een pas verder achteruit. Tenminste, deze jonge dame vertelt mij dat er een doode man ligt, voegde agent Poole er aan toe. Zegt, dat zij hem vond in haar slaapkamer. Je bent dus reeds thuis geweest? vroeg mrs. Thorpe, En naar boven ook. Ik dacht dat indien je soms vóór ons zoudt terugkomen, wij je wiet mr. Preston in de voorkamer zou den vinden. Mrs. Thorpe noemde de zitkamer altijd de voorkamer. Waar is hij gebleven? Hij is vanavond niet gekomen, mrs. Thorpe. Vreemd, zeide mrs, Thorpe, een opmer king welke agent Poole later reden tot den ken gaf. Voor het oogenblik weigerden zijn gedachten zich echter van de hoofdzaak te' laten afleiden. Wij kunnen beter naar het huis gaan, zei de hij, beseffend dat hij tijd verknoeide, wel ke later wel eens waardevol kon blijken. Het gezelschap begaf zich naar Bedford Avenue. De agent liep voorop, want hij had* van Peggy vernomen, welk huis het was. Mrs. Thorpe en het meisje volgden hem, naast el kaar loopend, op den voet terwijl Ebenezer, hoewel de straat breed genoeg was, achter hen aan kwam. Een paar maal keek Peggy vluchtig om én het kwam haar voor, dat Ebenezer nog meer gebogen liep dan anders. Jaren geleden had mrs. Thorpe het huis „West-Zicht" gedoopt, waarvoor geen enkel motief aanwezig scheen, behalve dat het huis op het Noorden uitkeek. West-Zieht was een onderdeel van een lange rij huizen, gebouwd door een ondernemer die er angstig voor ge waakt had, dat geen decimeter frontbreedte verloren ging. De eentonige rij werd dan ook door niets verbroken, en van Bedford Avenue uit kon men den achterkant van de huizen slechts bereiken door de voordeur open te ma ken en dan door de hall en de eetkamer te gaan. De achterzijde was echter ook te be reiken van een laantje uit, dat parallel liep aan Bedford Avenue, ongeveer een twintig me ter er achter. Juist toen het gezelschap het hekje van West- Zicht bereikt had, hoorden zij van den tegen- overgestelden kant voetstappen naderen. De agent bleef even wachten en weldra voegden zioh inspecteur Ashton en sergeant Pinner zich bij hen, gealarmeerd door Poole's telefo nische melding. 1 De inspecteur luisterde vol aandacht, ter wijl Constable Poole de noodige verklaringen gaf en de aanwezigen voorstelde. U rende dus naar buiten, terwijl U de verschillende lichten liet branden, zeide hij, een blik werpend op de deur en de ramen. Ja, zei Peggy terwijl haar blik die van den inspecteur volgde. Plotseling werden haar oogen groot van verbazing. Voor zoover zij kon zien, was het geheele huis in diepe duisternis gehuld. Goed, antwoordde de Inspecteur. Er was hem nog niets bijzonders opgevallen, want heel dikwijls waren ramen voorzien van ondoor dringbare gordijnen. Laat ons naar binnen gaan. Hen voorgaande door het kleine tuintje greep de Inspecteur den knop van de deur. Deze ging echter niet open. Toen bemerkend, dat het bovenste gedeelte van de deur uit glas bestond, keerde bij zich plots om en vroeg scherp Wie heeft een sleutel?. Ebenezer Tborpe kwam met den huisleutel naar voren. De deur ging open, doch binnen beerschte absolute duisternis. lk dacht, dat U zeide, dat U de lichten had aangelaten? vroeg hjj aan Peggy. Peggy wist niet wat te antwoorden. Ik ik dacht dat ik het deed, stamelde zij. Maar oh, ik weet het niet. Ik ben bang dat ik mijn hoofd verloor en weet niet zeker wat ik deed. Toen ik mijn kamer binnenkwam en dien man daar op den grond zag liggen zijn haviksneus - Een haviksneus! barstte Ebenezer Thor pe plotseling uit. Hel en Doch plotseling zweeg hij, terwijl hij naar den schakelaar van het licht ging. In het plotselinge heldere licht zagen zij een kleine hall, feitelijk niet meer dan een breede gang, waarop twee deuren nitkwamen. Een ervan voerde naar de zitkamer en de an der naar de eetkamer, of tusachenkamer, zoo als mrs. Thorpe het noemde. Aan het einde van de hall, naast de deur van dq eetkamer, bevond zich de trap, welke de geheele bree e van de hall vulde. Een tweeden schakelaar omdraaiend, ontstax Ebenezer ook het licht op de bovengang. Wilt ge maar voorgaan, zeide inspecteur Ashton. Ebenezer begon de trap te e ëe' volgd door den inspecteur en den sergeant Wij zullen maar hier blijven, liefje, zeide de vriendelijke stem van mrs. Tliorpe. beter allemaal meekomen, stelde Ashton voor, terwijl hij Poole aankeek. Beide vrouwen gehoorzaamden en de agent sloot de rij. Peggy voelde zich ontzettend opgewonden terwijl zij achter mrs. Thorpe aanging. Zelfs nu kon zij zich nog niet indenken, dat zij de lichten had uitgedraaid. En toch overtuigden haar eigen oogen haar van het tegendeel. De voorkamer boven was ook in het duis ter gehuld, Ebenezer stond met zijn hand aan den knop van het licht. Maar hij draaide dit niet aan. Hij scheen bevreesd te zijn voor het geen, hij op den grond zou zien liggen. Mrs. Thorpe's hand greep die van Peggy en hield haar stevig vast. Die vriendelijke handeling schonk Peggy het noodige zelfvertrouwen, want de hand om de hare was stevig als een rots. Waar wacht ge op, mr. Thorpe? vroeg de inspecteur. Ebenezer draaide den schakelaar om. Ondanks het gevoel van ontzetting, dat haai weer bevangen had, kon Peggy de verleiding niet weerstaan naar voren te dringen. Zij zag de anderen op den vloer staren. Zij staarde eveneens. Toen greep haar vrije hand plotse ling naar haar keel. Vaag was zij zich erva° bewust dat mrs. Thorpe haar om het middel greep. Zij wreef met haai' vuist haar pogen ui. Toen staarde zij opnieuw, me wij - P oogen, naar den vloer. Het lichaam man met den haviksneus was vei w e HOOFDSTUK III. LAATKOMERS. Gwen Stafford staarde met gefronst voor hoofd naar het eindje sigaret, dat op den bodem van haar kopje uitsiste. Op haar pols- hnrinae kijkend, beet zij haar mooie scherpe ÏÏdjes in haar onderlip. Gwen was een Jonge vrouw met een chro nische grief, want het was haar pech, dat zij was terecht gekomen In een wereld, die in het geheel niet in staat bleek haar talenten naar Juiste waarde te schatten. Zelfs twijfelde zij er niet aan, dat zij meer dan voldoende geschikt heid bezat om als een stralende ster te schit teren aan den tooneelhemel. Ook haar figuur was perfect en haar gelaatstrekken waren 4eel mooier en regelmatiger dan die van die smakelooze actrices, over wie het publiek en da critiek alsmaar spraken en schreven. Om haar recht te doen wedervaren, zag Gwen Stafford er inderdaad niet onaardig uit. Zelfs zonder de overvloedige „make ap" waar van zij zich bediende, zou zij zeer acceptabel geweest zijn. En indien men niet al te nieuws gierig was en niet al te goed toekeek, zou het moeilijk geweest zijn te bemerken, dat baar citroen-kleurig haar bij de wortels onge woon donker was. Bij drie gelegenheden gedurende het seizoen ln Hamington was zij er in geslaagd zich een plaats in een pantomime te verwerven. Maar daarmede was het uit met haar succes. Zij had het zelfs nooit tot de eerste rij van het koor gebracht Vriendjes-voortrekkerij natuurlijk! Voortrekkend tezamen met stomme verblin ding van directeuren, schrijvers en critici. Gedurende haar derde engagement, hadden het noodlot en een familierelatie Victor Barry baar pad doen kruisen. Voorzichtige infor maties hadden haar geleerd, dat Victor „iets te wachten" had en toen de jongeman getoond had, dat zijn bewondering niet van het soort was dat opflikkert en dan uitbrandt, had zij besloten dat zij zonder het tooneel verder zou moeten leven en dat het tooneel dan maar moest zien, hoe het zonder haar zou voortsuk kelen. Toch was nog den dag, voordat zij Victor voor het eerst ontmoette, haar ver langen om de aandacht van het publiek op zich te vestigen zoo hevig, dat zij besloten was op zoek te gaan naar een recensent. Zoo dra zij er een gevonden had, zou zij hem mid den in het publiek een klap om zijn ooren geven, zooals reeds iemand anders dit vóór haar gedaan had. Natuurlijk zou het een an deren criticus moeten zijn, maar een derge lijk detail was van geen beteekenis. Ofschoon haar intelligentie niet van de bo venste plank was, had Gwen zich zelf reeds lang geleden met de onaangename zekerheid vertrouwd gemaakt, dat een huwelijk met een hertog voor haar niet weggelegd was. Haar ambitie bepaalde zich er dan ook toe, over het voetlicht ln de stalles te stappen. En nu zou haar ideaal verwezenlijkt worden. Victor Barry verscheen herhaaldelijk in de stalles. Hoe kon Gwen weten, dat er een vruchtbare belangengemeenschap bestond tusschen Victor en den veldmaarschalk, die de plaatsbewijzen afscheurde? Toen zij het tooneel eenmaal haar rug had toegekeerd en afgezien had van het plan, Londen stormenderhand te veroveren, wa3 zij er in geslaagd een blijvende verdienste in Hamington te vinden. Ook hier werden haar verdiensten niet gewaardeerd, want haar posi tie was die van elfde assistente in een „Alles kost een kwartje winkel", waaTvan het per soneel uit elf personen bestond. Zeker voor de tiende maal keek zij op haar horloge, en dan naar de rondhangende kell- nerin. Zij zou werkelijk niet langer aan het tafeltje kunnen blijven zitten, wanneer Victor niet gauw kwam. Maar het ging er op lijken, dat Victor in het geheel niet meer zou komen. Hij had haar ruim anderhalf uur te'voren moe ten ontmoeten voor het café Lawton. Toen zij daar tamelijk laat aankwam, was zij niet wei nig verbaasd geweest, Victor daar niet meer te vinden. Zij had voor de deur gewacht, tot dat de regen haar naar binnen gedreven had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7