de groote herstel CONFERENTIE GEOPEND. "srsrr. DEZv/ER/ER FEITENSTANDPUNTEN EN SFEER. LAUSANNE GEEN SENSATIELUST MAAR AFSCHRIK. VRIJDAG 17 JUNI 1932 OOK MATUSCHKA WAS EEN AAN HANGER VAN HET SPIRITISME. DE OUD-STRIJDERS TE WASHINGTON. DE WERKLOOZENZORG IN FRANKRIJK. DE SACRAMENTSKAPEL IN DE ST. PIETER. POINCARE BLIJFT POLITICUS. DE OPHEFFING VAN HET S.A.- VERBOD. SBARDELLOTTO TER DOOD VEROORDEELD. CHILI NA DE REVOLUTIE. DE AMERIKAANSCHE REPUBLI- J KEINSCHE CONVENTIE. GROOTE BRAND. Bén woord, een enfeel woord. Waaraan echter bijna onmetelijke verwachtingen zijn verbonden, terwijl anderzijds de angst voor hetgeen een mislukking brengen zou, harten en geesten met angstige bezorgdheid vervult. Lausanne. Een nieuwe herstelconferentie. De milliaJ<len<ians uit den wereldoorlog be hoort tot het verleden. De fabelachtige getal len zijn, als een barometer hij een orkaan, in elkaar gestort. Sprak men. in 1923, te Bou logne nog van de 259 milliard goudmark. welke Duitschland aan zijn overwinnaars zou moeten betalen, iets later te Parijs nam men reeds met 226 mtlü0,1*1 „genoegen". In het Dawes-plan van Londen kon men, op papier ten minste, nog 132 milliard, in 42 jaar be taalbaar, afdwink011*n Den Haag viel dit cijfer reeds tot iets meer dan de helit, en nu etaat men voor de groote nul. Duitschlaii'd heeft reeds vele milliarden op gebracht; Berlijn zelf spreekt van 57 milliard, de vroegere geallieerden komen In het rap port der herstelcommissie „slechts" tot 19 milliard- Maar ook dit fememouaJe bedrag beeft het door den wereldoorlog uitgeputte, door de inflatie nog meer verarmde Duitsch- lamd grootendeels uit de leeningen welke het hier en daar en overal opnam, betaald. Doch Du is het aan het einde van zijn krachten. Ce groote taak voor Lausanne, waarvoor aller medewerking, ook van Duitscbland, ge- ëischt wordt, is eenvoudig, dat men een for mule vindt, waarin de vaststaande feiten en de verschillende opvattingen in een voor allen aanvaardbaren vorm worden neergelegd- En daarvoor is de sfeer wellicht de allerbelang rijkste factor. Juist die sfeer schijnt op het oogenhlik voor het welslagen van dit werk uitermate gunstig to zijn. Er bestaat een zeer hartelijke samen werking tuschen de twee oude vrienden Mac- Donald en Herriot, een samenwerking, welke ongetwijfeld naar de oplossing van heit Peni bele vraagstuk streeft. Inmiddels is, zooals gemeld, de conferentie geopend met een welkomstwoord van president Motta, waarna Mac Donald de volgende ope ningsrede hield. I y Mac Donald's rede had een programmatisch karakter en behandelde alle op de conferentie ter sprakende komende problemen en voorts het ontwapeningsvraagstuk en de komende Dondensche conferentie. Vervolgens schetste Mac Donald in zijn rede de richtlijnen, volgens welke naar zijn mee ning de komende onderhandelingen zich zou den moeten ontwikkelen. Hij zeide o.a.: De conferentie komt bijeen onder de schaduw van één der hevigste econo mische crises, waardoor de wereld ooit in tijd van vrede is getroffen. De geheele publieke opinie kijkt thans neer op da te Lausanne vergaderde mogendheden, die bijeen zijn, om te trachten een uitkomst uit de huidige nog nooit beleefde crisis te ivinden. regeeringen hadden gedaan om de verant woordelijkheid op zich te nemen en de noo- dige beslissingen te treffen, waardoor de cri sis overwonnen zou kunnen worden. Een directe regeling zal een weldadige wer king uitoefenen, vergeleken bij de resultaat- looze onderhandelingen. Wanhoop is een ves ting, die in stormaanval genomen moet wor- den. Het probleem, waarvoor de conferentie zich geplaatst zief, is van principieelen aard. Echter kunnen eenmaal plechtig aangegane verplichtingen niet door eenzijdige weigering terzijde worden gesteld. Dit principe is door niemand bestreden. Doch verplichtingen die gebleken zijn uitvoerbaar te zijn, moeten langs den weg van overeenstemming worden herzien. Amerika, handelontwapening. De conferentie juichte het toe, dat blijkens den huldigen stand der onderhandelingen de Vereenig.de Staten zich bereid hadden ver klaard tezamen met de overige mogendheden te willen medewerken aan hot verder gaande probleem van het herstel van handel en in dustrie. Een succes te Lausanne, zonder een suc ces der ontwapeningsconferentie achtte Mac- Donald ondenkbaar. Wanneer de huidige moeilijkheden over wonnen zuilen worden, dan moet tegelijker tijd ©en periode van politieke rust worden ge schapen, opdat de naties haar economische belangen in alle rust en zonder dreigend oor logsgevaar kunnen ordenen. Op een bepaald punt der onderhandelingen zal de conferentie zich voor deze kwestie ge steld zien. Mac Donald besloot zijn rede met de woor den: „Alles hangt van ons af. Ik doe op deze conferentie een dringend toeroep om niets anders te vreezen, dan zwakheid en om bij de onderhandelingen voorstellen uiiit te wer ken, die om hun inhoud een hulpmiddel voor de wereld beteekeinen". Na de rede vam Mac Donald is de drievou dige taak der conferentie aldus om-scheven 1. het treffen van overeenstemming met betrekking tot de herstelbetalingen; 2. de voorbereiding van een grootere eco nomische conferentie met Amerikaansche deel neming; 3. verzekering van een periode van poli tieke rust. Hierna werd bepaald, dat de conferentie morgenochtend opnieuw in voltallig© zitting zal bij-een komen. Een hierop hedenmiddag gehouden bijeen komst tusischen de vertegenwoordigers van de ze® uitnoodigende mogendheden, heeft beslo ten dat morgen de pers niet meer zal worden toegelaten en dat morgen in de voltallige con ferentie begonnen zal worden met algemeene uiteenzettingen over het heretelvraagstuk, waarbij de Duitsche rijkskanselier Von Papen het eerst het woord zal voeren. De behandeling van de strafzaak tegen den beruchten bedrijver van spoorwegaanslagen, Sylvester Matuschka, doet bij sommigen de vrees herleven, dat het weergeven van details uit dit proces een soort psychische besmet ting zou kunnen veroorzaken, welke sommi gen onevenwichtige® geesten noodlottig zou kunnen worden. De mogelijkheid van een dergelijke geeste lijke vergiftiging moet men niet geheel onder schatten. Maar anderzijds liggen er ook in de afschuwelijke misda-denophooplng van den liaast duivelschen Matuschka elementen van afschrik en waarschuwing besloten Immers dit leven is voor hem, die uit de leeringen van ervaren zieleherders weet, hoe bepaalde zonden tot steeds dieper geestelijk en zedelijk verval voeren, ja zelfs tot een heerschappij van den boozen geest over de ziel van een mens-ch, niet een voorwerp van sensatie, maar een ontzettend „mene te-kel".' Er zijn in dit leven twee factoren, waar van het bekend is, dat zij den mensoh tot den diepsten afgrond van verwording kunnen voeren; onzedelijkheid en overgave aan de psychische verwarring van het spiritisme, dat in zijn uiterste consequenties de erva ring bewijst heit tot algeheel zlelshederf leiden moet en inderdaad leidt, ondanks de schoonklinkende phrases en religieuagetinte beschouwingen en practijken, die een deel der spiritisten aan hun gevaarlijke liefhebbe rij verbinden. Ziehier dan het verloop van Matuschka's leven: Sylvester Matuschka, die 40 jaren oud is, is afkomstig uit Cantavir in Zuid - Slavië, waar zijn vader pantoffelfabrikant was. Na dat hij vier jaar het gymnasium had bezocht en op de kweekschool voor onderwijzers was geweest te Kalocsa, oefende hij tot 1913 in Büspökhatvan het beroep van onderwijzer uit. In hetzelfde jaar kwam hij als vrijwilliger in het zesde Honved-regiment en klom op tot den rang van le luitenant. Na dein oorlog, tijdens welken hij bij zijn regiment te velde stond, werd hij onderwijzer in zijn geboortestad Cantavir, waar hij tevens een zaak in kolonioie waren dreef. In 1920 werd hij eigenaar van een landgoed in de omgeving van Mezötur, dat hij in 1923 weer verkocht, om vervolgens naar Boedapest te verhuizen, waar hij tot 1927 een bazaar had. Vervolgens ging hij naar Weenen, waar hij huiseigenaar werd en groothandelaar in uien. Zijn onevenwichtige geest dreef hem al spoedig tot andere plannen en hij stichtte ver schillende zaken. Zoo hield hij zich bezig met makelaardij van grond enwilde hij een varkensfokkerij beginnen. In Tradigist bij St. Pölte-n pachtte hij dan een steengroeve. Aan het einde van 1930 kocht hij, samen met twee zakenvrienden, een ijzergieterij in Tattendorf, echter slechts om deze te doen afbreken en op haar plaats hui zen te bouwen. Om den schoorsteen van deze ijzergieterij te doen springen schafte hij zich, zooals uit het gerechtelijk onderzoek is komen vast te staan, 10 K.G. ecrasiet aan. Toen de schoorsteen echter overeind moest blijven staan, daar hij van den fabrieksikoop weer af zag, heeft hij, naar hij verklaarde, de spring stof in het water geworpen, opdat deze niet in handen zou komen van anderen. Bij zijn verhoor van 13 October van het vorige jaar sprak, hij over een zekeren Berg maan. dien hij ln 1927 had leeiren kennen. Met Bergmann heeft Matuschka spiritistische nderzoekiuigem gedaan en verwarde plannen uitgewerkt, die uitliepen op de stichting van een spiritistische secte. Hij verlangde, dat ieder zijn godsdienst zou opgeven. Over het algemeen speelden vrouwen uit alle lagen den- maatschappij een groote rol in het leven van Matuschka. Terwijl hij thuis schijnbaar een liefdevolle vader en echtgenoot was, gebruikte hij zijn „zakenreizen voor allerlei avonturen, waardoor hij ten slotte lichamelijk en zedelijk geknakt werd. Met Bergmann maakte Matuschka ook een reis naar Berlijn, die hem, volgens zijn mede- deeling, iin contact bracht met de „Club der dertig dagen". Voor de club moest Matuschka een eed afleggen en verschillende documen ten onderteekenen. Een der documenten hield ln, dat geen lid der club na het plegen van een aanslag vóór dertig dagen de poll-tie er van mocht in kennis stellen, daar anders zijn geheel familie zou worden uitgeroeid. Als beweegredenen voor zijn daden komen grootendeels zijn verwarde politiek-religieuse plannen in aanmerking. De toestand zeer kritiek. NEW YORK, 16 Juni. (H.N.) De toestand te Washington is weder zeer kritiek gewor den, daar de levensmiddelen van de 20.000 oud strijders beginnen op te raken. De regeering laat geen gratis geneeskundige behandeling meer verleenen, onder voorgeven, dat geen voldoende personeel en ook geen middelen meer beschikbaar zijn. Het gemeentebestuur van Washington biedt el-ken oudstrijder, die bereid is de stad te verlaten, een bedrag van 5 dollar en levens middelen voor een dag aan. Bij de overbrenging van het stoffelijk over schot van den afgevaardigde Eslick, die hij de beraadslagingen in het -Huis van Afge vaardigden over de uitkeeringen aan oudstnj- ders plotseling aan een hartverlamming over leed naar het station waren buitengewone maatregelen getroffen. Ruim iSÖOO oudstnj- ders begeleidden de kist van het Kapitool naar het station. Daar men bevreesd was voor een even ue bestorming van bet Kapitool door t e strijders, werd dit door een wacht van man marinetroepen bezet. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik 25 mtllioen. In de meeste landen groeien ellende en nood met den dag. Het heeft op het oogenblik geen beteekenis meer, wat voor soort regeering er aan het bewind is. Ook de staten zijn verarmd. Het nationale Vermogen vermindert en het huma nitaire en het sociale werk staat voor een bankroet. De staatshulp aan Individueels personen kan nauwelijks meer gehandhaafd blijven. De algemeene levensstandaard van millioenen znenschen, gaat van dag tot dag omlaag. De regeeringen zijn gedwongen, om ter be scherming van haar financiën, den handel zoo scherp mogelijk te beperken, slechts om te kunnen voldoen aan de noodzakelijke eischen van den dag. In deze algemeene catastrofe staan noch Frankrijk, noch Duitschland, noch Italië, of de iVereenigde Staten of Engeland alleen. Een wereld en een stelsel zakt in elkander. Een eenling kan thans niet meer aan we deropbouw denken, aangezien een enkele macht niet meer in staat is aan de ellende weerstand te bieden. De thans beginnende conferentie heeft een deel van de oorzaken van, dezen wereldnood te behandelen en Wel de financieele erfenis van den wereldoorlog. MacDonald schilderde vervolgens het histo- tiriscbe verloop der huidige onderhandelingen en verklaarde dat na al deze beraadslagingen een ineenstorting slechts verhoed zou kunnen worden, wanneer de geheele schuldenkwestie '■ou worden behandeld, opdat het vertrouwen Weer 2ai morden hersteld. Voorts herinnerde MacDonald eraan, dat de deskundigen steeds weer een beroep op de Verklaringen der Duitsche ministers. LAUSANNE, 15 Juni. (V.D.) De verant woordelijke Duitsohe ministens ter ccmferen- tie vain Lausanne hebben heden de volgende verklaringen afgelegd: Rijkskanselier von Papen; De Duitsche re geering zal vanzelfsprekend met de zelfde standvastigheid alls -haar voorgangster de na tionale noodzakelijkheden vertegenwoordigen. Het gaat thans niet alleen om de kwestie een definitieve streep te zetten onder het herstel- probleem, doch veeleer moet dat probleem in zijn gebeden omvang, zoomede de geheele t-oesitand, waarin gehee-l Europa zich thans 'bevindt, met de overige staatslieden in ver trouwen w-orden besproken. Vervolgens verklaard© de Duitsche minister van buit e n-landsche zaken, freaherr von Neu. rath: De optimistische toon der budtenland- sche pers komt op geen enkele wijze overeen met den feitelijken ernst vam den toestond. Al is ook de erkenning, dat het Dul-techland onmogelijk i® verdere herstelbetalingen te verrichten, algemeen doorgedrongen, zoo is dat evenwel nog geen verdere stop tot de of- fieieele erkenning van dit feit. De minister legde er 'd-en nadruk op, dat hij geenszins het veelal uitgesproken optimis me deelt, dat ter conferentie vam Lausamme reeds in enke-le dagen een positieve oplossing ml worden bereikt. De rijksmdnüster van financiën, graaf Schwerin Krosdgk, zette vervolgens uiteen, dat de laatste noodverordening geenszins een definitieve oonsoWideerimg vam den toestond beteekemt. De noodverordening is niet uitge vaardigd met het oog op Lausamme. Zij betee- kent evenwel de beste illustratie van den nood toestand im D-uiitsohiland en is het bewijs, dat aan een feitelijke vender betaling vam herstel- schulden door Duitechiam-d niet meer is te denken, FranschBritsch accoord of niet LONDEN, 16 Juni. (V.D.) De berichten im de Engelsohe pers over het tot stond komen te Lausanne van overeenstemming tusechem Engeland en Frankrijk zijn ten aanzien van den inhoud vau het accoord met elkaar in tegenspraak De berichten der verschillende persagent schappen melden, dat het accoord is verkre gen op een moratorium, dat zes maanden zai gelden en de bijeenroepin-g vam een Europee- sche economische conferentie te Lausanne, zoo mogelijk reeds binnen 14 dagen Daarentegen spreekt de speciale verslagge ver van de „Daily Mail" over de mogelijkheid van een moratorium van twee, drie of vijf jaren, terwijl hij slechts kan mededeelen, dat de meeningen van Mac Donald en Herriot zeer dicht hij elkaar staan, doch dat van overeen stemming niet definitief kan worden gespro ken. Iedereen is er echter van overtuigd, dat de totstandkoming van een moratorium slechte afhangt vam een politieke formule, wamt er zou nauwelijks iemand zijn, die gelooft, dat de herstelbetalingen na afloop van een morato rium weer zullen worden hervat. Ook d© correspondent van de „Tim-es" laat zioh zeer voorzichtig uit en verklaart, dat men naar alle kanten nog groot voorbehoud in acht moet nemen, omdat het contact nog nauwelijks tot stond is gekomen. De Duiteche delegatie is tot nog toe de zwijgzaamste van alle. Het woord „schrap ping" der herstelbetalingen wordt niet meer gefluisterd, doch het is het einde' van elk onderhoud te Lausanne. Voortgezet verhoor van be klaagde. WEENEN, 15 Juni. (V.D.) Uit de verwarde uitlatingen bij het in den middag voortgezette verhoor van Matuschka kan slechts moeilijk iets begrepen worden. De geest zou hem be loofd hebben, dat hij een beroemd man zou worden. Wanneer Matuschka het patent op zijn uitvinding voor de spoorwegen zou hebben, zouden er groote arbeidsmogelijkheden ont staan in geheel Oostenrijk, Hongarije en Duitschland. Door zijn aans-lagen zou 't verbou wen van spoorbanen noodzakelijk moeten worden, waardoor de arbeiders werk zouden krijgen daartusschen door profeteerde Ma tuschka, dat hij nog eens minister zal worden. Op de vraag van - den president, hoe de geest hem dan de teekeningem in de hand ge geven heeft, verklaart Matuschka, dat hij bij de politie op de gedachte is gekomen, dat hij de teekeningen alleen gemaakt heeft. Vervolgens kwam de aanslag bij Jueterbog in behandeling. De president herinnerde hem er aan dat toen een poging is gedaan met een steekvlam. Matuschka verklaart, dat hij dat niet weet. Plotseling springt hij op en begint todh te vertellen van het laschapparaat en schildert, hoe dit niet gefunctionneerd heeft. Hij verklaart dan dat hij in Berlijn een secte heeft willen stichten met -het doel, aan slagen uit to voeren. In Berlijn noemde hij zich Turkulugia Prokop. De voorzitter ondervroeg hem vervolgens over den aanslag bij Bla Torbagy. Hierop ver klaarde Matuschka, dat niets had kunnen ge beuren. Alleen maar schade. Menschenlevens kan in het geheel niets overkomen. Toen hem daarop gevraagd werd, hoe het ongeluk dan wel afgeloopen was, antwoordde Matuschka, dat hij dat niet wist. Op krach- tiigen toon' zeide de president hierop: „Twee en twintig dood-en", waarop Matuschka in snik ken uitbarstte en zeide, dat, wanneer iemand geschreeu-wd had: ,,Hoe staat het met mijn kinderen", hij zou hebben uitgeschreeuwd: jlk ben de schuldige". Toen de officier hem vervolgens wees op het verschil tusschen den stijl van zijn brie ven en 't vloeiende Duitsch, dat hij thans spreekt, zeide Matuschka onder algemeene hila riteit 'dat hij Bismarck» brieven had over geschreven. Vervolgens werd de vroegere compagnon van Matuschka, Josep-h Klein, gehoord, die ver telde, dat Matuschka een vrouwenvriend is geweest en vrij veel pleizier had in vernielin gen. Tegen half acht werd de zitting tot Don derdag verdaagd. WEENEN, 16 Juni. (R.O.) Bij den aanvang eter proceszititimg vam heden stelde de voorzit ter aam 'beklaagde opnieuw de vraag, of hij zijn verklaringen staa-ndie hield nopens den ..geest Leo", onder wiens Invloed em druk hij zou hebben gestaan. Natuurlijk, antwoordde Matuechka, hand haaf ik mijn verklaring. Al twintig jaar sta ik onder den invloed van -den geest De geest Leo is een wonderman. Zijn beeltenis staat in de dagbladen. Hij heeft me 'n keer een potlood getoomd, diat nooit behoeft geslepen te worden Daarna 'begon het getuigenverhoor; voor heden waren er vijftien gedagvaard. Ondersteuning voor onbepaalden tijd verlengd. PARIJS, 16 Juni. (H.N.) De minister van arbeid, Dalimier, heeft aan een afvaardiging der sociaal-democratische fractie verklaard, dat de regeering haar belofte tot afschaffing van de grens van 6 maanden voor uitkeerin gen ter ondersteuning van werkloozen gestand zal doen en dat er de volgende week een des betreffende verordening zal verschijnen. Voortaan zal de ondersteuning dus zoolang worden uitgekeerd, totdat de we-ik-looze weer arbeid heeft giekregen. Ook zull-en maatregelen worden getroffen voor werklooze handarbeiders, die in de kunst nijverheid werkzaam zijn. Voorts heeft de minister van arbeid den mimister van justitie verzocht, de behandeling vaai al-te zaken op te schorten» die bij de recht banken aanhangig zijn gemaakt wegens het niet betalen van huur door die werkloozen. Het restauratie-werk bijna voltooid. Men meldt ons uit Rome De restauraties, welke men sedert bijna een jaar bezig is aan te brengen in de Sacraments kapel van de St. Pieter, zijn bijna voltooid. Op het feest van de Romeinsche stadspatro- nen Petrus en Paulus zal de prachtige kapel weer voor de godsdienstoefeningen worden opengesteld. De H. Vader zal de kapel inwijden bij gelegen heid van het bezoek, dat Hij op d-en vooravond van genoemd feest aan de St. Pieter zal bren gen, wanneer Hij zich overeenkomstig een oude traditie naar het graf van den Prins der Apostelen begeeft, om daar te bidden en de pallia te wijden. De Sacramentskapel ls door de restauratie weer geheel in haar vroegeren glans hersteld. Alles is opnieuw verguld, terwijl de oude bal dakijn van damast, welke zich boven het altaar bevond, door een nieuwen baldakijn van ver guld houtsnijwerk is vervangen. Hij wordt candidaat voor den senaat. PARIJS, 16 Juni. (H.N.) Poincaré spreekt de geruchten tegen, volgens welke hij zich uit de politiek zou willen terugtrekken. Hij zal zich voor de aanstaande senaatsverkdezin- gen weder candidaat stellen. Poincairé wordt in Augustus 72 jaar. DE TAALKWESTIE IN BELGIE. Blijft de bron van gevaar. de liberalen hielden niet hun AFSPRAAK Onze Brusselsche correspondent meldt ons:' Woensdagnamiddag moest de Kamer in eer ste lezing stemmen over de artikelen van liet bekende wetsontwerp op de toalr-egelin-g in het lager en het middelbaar onderwijs. Door het feit, dat de 1-iber.Jen zich niet aan de afspraken hielden, we-rd het belangrijkste artikel van de wet verworpen, hetzelfde, waar door de vorige regeeringscrisis is ontstaan en waarop de Viaamische minimalisten zeer ge steld waren. Toen de negatieve uitslag van de stemming bekend werd, riepen de fnon-ters en de socia listen' De regeerimg moet ontslag nemen". Vandervelde liet de volgende interruptie los- De minister-president bevindt zich te Lausanne; wij hebben 300.000 werkloozen; amuseert u goed. mijne hoeren Van Cauwelaert, die zich over- de stemming ten zeerste misnoegd toonde, deed opmerken, dat het thans verworpen artikel hu behande ling in tweede lezing nog kan bepreken worden; deze behandeling zal volgende week plaats hebben. Inmiddels toont dit incident eens te meert hoe weinig de katholieken op hun Mberale medewerkers in de regeering kunnen rekenen. Het IJzeren Front weer in actie. HAMBURG,15 Juni. (V.D.) Hedenmiddag vond te dezer stede een leidersvergadering van het IJzeren Front plaats, waarin de stelling neming werd bekendgemaakt tot de opheffing van het S. A. verbod. Men deelde mede, dat automatisch met de opheffing van het S. A. verbod ook de Söhupoformaties weer wer-den opgesteld, welke men bij gelegenheid van het S. A. verbod had opgeheven. ROME, 16 J-un-i. (R.O.) Vandaag vond voor het bijzonder gerechtshof tat bescherming van den staat het proces plaats tegen Angelo Sbardeilotto, die eirvan beschuldigd werd met andere personen te hebben samengezworen, om het Itoliiaamsche staatshoofd te dooden. Tijdens het verhoor bleef Sbardello-tto bij zijn vroeger reeds afgelegde verklaringen. Sbardeilotto werd na bat requisitoir vau den ambtenaar van het openbaar ministerie ter dood veroordeeld. SANTIAGO (Chili), 16 Juni. (R.O.) Er is een regeeringsdecreeit verschenen, waarhij aan de universiteit van Chili autonomie w^rdt ver leend. Het curatorium en de rector worden voortaan gekozen door d© koogl©eraren, de studenten en d© oud-stiudenten. Davilla is naar Frankrijk vertrokken. Debat in wanorde verdaagd. CHICAGO, 15 Juni. (R.O.) „Men onmiddellijk 8500 dollar betalen, wegens zaaihuur, of anders moet maar ergens anders vergaderen a' klaarde de verhuurder van de zaal, republikeinsche conventie haar %e'"? heftig houdt, terwijl hij interrumpeerde in een^ debat over het drankverbod en de kemz© n de candldaten voor het presidentschap en wanorde verdaagd. -j HET BOMMEN-PROCES IN ITALIË. Bovone ter dood veroordeeld. ROME, 15 Juni. (V.D.) de plegers van den bomaanslag mlgj» pliohtigen is heden door rechtshof ter bescherming van S half twaalf des 29-jarige De voornaamste beuaagu s tv ia vaIi^bqa den eisen ter dooi koopman Bovone, is vongei» VTs?ekiagden, waaronder de Oostenrijksche danseres Margarete Blaha^ werden tot SO jaar elk en twee beklaagden tot 10 jaar gevangenis. straf elk veroordeeld. 19 huizen verbrand SOHLOCHAU, 16 Juni. (V.D.) Door tot nog en-bekende oorzaak brak gisteren te Sta gers nabij de Pruisische grens hrand uit ia het huis van een metselaar. Tengevolge van den krachtige® wind breidde het vuur zich met groote snelheid uLt en ston den in een minimum van tijd 19 hulzen in brand. Alle 19 huizen met inboedel en levende have. brandden geheel uit. De aangerichte schade wordt geschat op ongeveer 100.000 ma$k. NAAfj het eriGElfjCI-l VAT® A. 42). Ze weende nu en wat ko-n k a|wiers dóen, dan zacht mijn arm om haar heen l©ggeti^ ten einde haar te troosten? Ursula, ëe moet trach ten, dit alles te vergeten. Laat mij u heip^ En wat Feidowes betreft.... wel. dien zal vroeg of laat wel eens voor, wat hij U aandeed, laten boeten. Neen, neen, ge moet niemand haten. O lief, teeder gemoed! Zelfs tegenover hem, aan wien het zijn grootste verdrie: te had, kom dit hart geen haat koesteren.en die vrouw was vlak bij me, iu mijn armen, toet haar lieve, beschreide gezichtje aan mijn schouder. Ursula, Ursula! Wilt gij muj leeren, nie mand te haten? Wilt ge? Gij alleen kunt 't. En.Ursula.ik kan 't n'iet in mooie woorden zeggen.maar ik, bemin j© Wil je anijn vrouw worden..Raani? Miaar je hebt aan mij immers niets, ant woordde ze met tl il lende stem. Ik ben.hoe zei je ook weer?bezoedeld en als gij niet dien avond juist op dat oogenblik gekomen waart, zon ik mezelve aan he-m verkocht heb ben. Begrijp je dat dan niet? Mijn lippen drukkend op de hare, smoorde ik haar dwaze tegenwerpingen. Ursula, ik bemin je. Wil je mijn vrouw gorden? Een heel korte pauze, dan.Ach ja, zeker, gv'n lletat beste jongen, zeker!. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Wij deelen het nieuws aan Windjellnw mee. Den volgenden dag ln den namiddag gingen we Windfeilow ons geheim me-edeelen. We troffen hem in zijn studeerkamer, hij een vlammend haardvuur, dat heerlijk paste hij onze warme geluksstemming. Zijn diep, vol stemgeluid noodde ons als 't ware, ons vei- 'haal te beginnen. Gaat zitten, kinderen, was zijn welkom. In zijn toon was Iets, dat dteze benaming on derstreepte, en op dit oogenblik van ver trouwelijkheid kwam 't mij voor, dat wij in derdaad slechts kinderen waren, bij hem ver geleken. Nooit nog had ik in zijn stem zóó diepe wijsheid beluisterd, n-och zoo liefdevol- ^grijpand meeleven. Ja, gaat zitten. Jelui hebt wat te ver- tela e.p. Hoe ik 't kon weiten? was zijn ver- genoegde opmerking op mijn gemompel van verrassing. Ach! ik 'ben toch Bavailengro! Nu, Ursula, vertel gij maar. plaats nemend op eau haartdbankje vóór het vuur,, soho-orzoamd© ze aan zijn wensch en vertelde hem onze over-oude en toch al tijd nieuwe geschiedenis in zóó girooten een voud, dat mijn hart sneller sloeg van trots op haai'. jijjj d-us, Raani, J-e hebt den Tawnl Rel Hef? t Jia jJk ben ervan overtuigd. Neem hem (ton, was zijn antwoord. Zie hem eens aan; hJj is niet al te leelijk, om er voortdurend maar te moeten kijken. En dan, Ursula, de man, die zijn laatste vijf shil lings over heeft voor een schoon©, die in nood verkeert, zal geen al te onwaardige echtge noot worden. Bovendien weet hij, al ls hij klein, zeer behoorlijk zijn vuisten, te gebrui ken en ontbreekt 't hem niet aan. moed. Maar toch mag jij t meest van geluk spreken Septimus! Dtaar ben ik van overtuigd. En gij zijt zeer verstandig, Ursula. Dank u! Daar was even stilte, terwijl ik vertelde, -dat Ursula's hand-, ongezien in dein schemer, streeleuid de jnijm© greep. Michaël! 't was haar stem Michaël! Wat is er Ursula? Miohiaël, ik moet u nog iets vragen. Het ziai toch geen verschil maken? Ik bedoel, we zulllein toch goede vrienden blijven, gij, Septimus en ik, niiet waar? Ge zult toch ni-et denken dat Septimus en ik 't wel buiten u kunnen stellen? Hij stond plotseling ©P en lachte luid. Mijn kinderen.©en krokodil stoeit niet met vlinders.... Luister, ik zal een bruids-sympho-nie voor j-eluii compone-eren. op de piano.nu terstond.er komen koren in van meubelmakers, en vancostuum- maaisters, en van klein© liefdegoden etc. Neen, Michaël, wees nu eens ernstig. He-t zpl geen verschil maken, wel? Het zou me zoo gelukkig maken, te weten, dat wij met ons drieën altijd goede vrienden zullen zijn. Dan zult ge gelukkig zijn, was zijn ge ruststellend antwoord. Zeg, Septimus, trek nu toch niet zoo'n long gezicht als je naast je liefste zit. Hij ziet er waarlijk uit, alsof hij aan zn begrafenis denkt. Meiteen smeet hij me vroolijk achterover, -draaide het licht aan en ging aan de telefoon, om voor dien avond een geweldig souper te onzer eer in ons lievelings-restiaurant te be stellen. Zóó nam hij dus onze, tijding -op. En mocht er in zijn hart toen droefenis,, of smart ge weest zijn, ln ieder geval ,was don niet de minste weerklank daarvan te bespeuren Sn 't geluid zijner stem bij zijn boertige plage rij-en, noch in rijn luiden ia-ch. Ik trachtte d-ien avond ontelbare malen van zijn vriende lijk. gelaat de geheime gedachten van dien zonderlingen, gevoeligou geest af te lezen, doch hij behield tot het einde zijn misleidend mas ker van echte, ongedwongen vroolijkhead. Tenslotte verlieten we hem, doch eerst, na dat hij ons de handen geschud had, alsof er nooit een eind zo-u komen aan zijn luidruchtig af scheid-nemen, en, nadat 'hij ons had gezegend met in plechtig-priesterlijk gebaar geheven ar men, onder 't uitspreken, van gebeden voor ons geluk, nadat hij ieder, die het maar hooren wilde, von den kellner af tot een be-langstelleind- luisterenden politieagent op den hoek van een straat toe met onze trouwplannen in ken nis had gesteld; ja, eerst nadat hij zich deze en nog veel andere vergeeflijke en graag verge ven -excentriciteiten had veroorloofd, verlie ten we ham en toen was 't zeer -laat. Septimus, ik geloof, dat Michaël er zich op slot van rekening niets van aantrekt, was Ursula's opmerking, zoodna wij, in een taxi gestap-t, einde-lijk alleen waren. En zijn hou ding was dien avond van dien aard geweest, dat ik met haar meening volkomen instem e. Ja, ja! Ik geloof, dat we gerust kunnen slapen viamia<dtLt, verzuchtte ik dankbaar, toen we uit de taxi stapten en, nadat ik haar goe den nacht gekust had, keek ik baar na, terwijl ze het bordes voor het huis van haar tante be steeg Toen de deur achter haar in 't slot viel. was ik op 't punt, den chauffeur order te ge ven me n-aar Liverpool Street te rijden, doch werd plotseling een lange gestalte, dicht hij me, in de schaduw gewaar. Ge kunt heter maar wegrijden, chauffeur, zei ik nu, luid genoeg om door ieder in mijn nabijheid verstaan te ^Tanden. Ik denk niet. dat ik je binnen 't uur nog noodig heb. misschien in geen twee uur.of mogelijk den heel en nacht niet. Daarop wendde ik me om en sprak den Honourable Oo-mpton Fellowes aan, die kiaar- ,blijkie!lijk de onopgemerkte, doch zeer goed op merkende getuige was geweest van het af scheid tusschen Ursula en mij. Mr. Fellowes, begon ik beleefd, ge e onlbetwisthaar recht op het gebruik van trottoir hier, doch ik hoop, dat ge^ mijn op merking aan dien taxichauffeur zoo juist goed gehoord hebt. Mijn waarde heer Blaaskaak, was zijn niet minder minzaam antwoord, ik heb u zeer goed verstaan, 't Is evenwel een ge-luk voor u, dat deze straat niet -die - wat zullen we zeggen? welkome stilte kent van een landelijke dreef. Ik wensch u een prettige nachtwake.Een andermaal ik mag w-el -hopen ze nog eens te zullen treffen? zal ik allicht in gunstiger omstandigheden verkeeren en ook 'n zwaar dere® stok tot mijn beschikking hebben. Dat zal een genoegelijk treffen worden, stemde ik toe, terwijl hij weg wandelde. Em ofschoon ik een vol uur bleef wachten, kwam hij niet terug. Toen kwam ik tot het besef, dat we in Londen en in de twintigste eeuw leefden en dat het wel een beetje mal van me wae geweest, bezorgd te zijn voor de veilig heid mijner Hei e Ursula. ZEVEN EN TWINSTIGSTE HOOFDSTUK. Nop eens Moll Eearne. Op een schitterenden Octobernamiddag 't was een Woensdag, de dag, waarop alle recht geaard© zakenlieden van Enfiel-d steeds vroeg tijdig het werk staakten sloot ik mijn win kel en nam, na me eemigen tijd met de ver zorging van de bloemen en planten in den vriendelijken tiuin te hebben beziggehouden, het besluit, om een wandeling te gaan miaken. Vóórdat de avond begon te vallen, Hep ik dan ook langs den grootem North Road, dien mooien hoofdweg, waar ik de weelderige pracht van de in herfsttooi gedoste omgeving bewon derde. Opeens bleef ik staan. Op een strook grasland, terzijde van den weg, zag ik namelijk bot mijn verrassing een over dekten wagen staan, zooals die nog bij de minst bedeelden onder mijn vrienden, de Zi geuners, in gebruik zijn. Ek stopte na deze ontdekking haastig mijn boord en dos weg in 't diepst van mijn zakken en nam, terwijl ik een lustig deuntje begon te fluiten, een zorge- loos-ongegeneerde houding aan. Even later zag ik, dat naast den wagen een hit vastgebon den stond, en dat een pos ontstoken vuur opvlamde, terwijl ik een smakelijke braad, lucht bespeurde; uit een en ander kon ik op maken dat deze vrienden daar den n-acht wil den doorbrengen, 'n Schorre stem zong tevre- den: „O, vaderlief, graaf mij een graf, „Maar graaf het diep en eng. Nog terwijl ik, om dit schoon© lied stond te lachen, werd mij de hand toegestoken van den. grappenmaker, dien ik daar nu allerminst ver. ■wacht had, de iiand van Mr. Jeremias Dogby, het Eén-mansorkest. Waarachtig! Is me dat even boffen! riep hij fideel uit. Denk eens aan.mijn vrouw en ik zijn aan 't plannen maken voor onze huwelijksreis en de eerste, dien we nu te genkomen, is wearachig de Rei hoogst eigen, persoon. In allen gevalle, R&i, ko-mt ge juist op tijd, om een stukje ©pek mee te eten. '(Wordt vervpigd). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9