ALGEMEEN OVERZICHT. Doorzitten PUROL rakDEZMER/ER DE CONVENTIE VAN OSLO. RUSSISCH GELD VOOR SPANJE. CHILI MILITAIR BEZET. NIEUWE ONRUST IN FINLAND i :l i MAANDAG 20 JUNI 1932 DE JAPANNERS IN MANDS J OERI JE. De Chineezen verliezen 300 dooden en 28 gewonden. GRAS, BOOMSCHORS EN KAF ALS VOEDSEL. In China's overstroomingsgebied. ANTI-ENGELSCH INCIDENT TE DUBLIN. BESPREKINGEN OVER DEN ECONOMISCHEN TOE STAND. Belangrijke tariefverlagingen tus schen Nederland en Belgie. Minister Quiroga gerust. „HET ROODE OFFENSIEF MISLUKT". PICCARD STELT UIT. ERNSTIGE ONTPLOFFING. 25 dooden, 50 gewonden. EEN DICTATUUR VOOR LANGEN TIJD? VALSCHMUNTERIJ IN ITALIË. AGENT DOOR Z'N COLLEGA'S ERNSTIG GEWOND. 'N ZWARTE AUTOMOBIELEN-BEURS. MAENTSAELAE DOOR TROEPEN OMSINGELT. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. 3 dooden! vele gewonden. SMOKKELAARSBENDE. AAN GEHOUDEN. II E.DWARD5. Het Britsch-Iersch cojxflict Ia het Lagerhuis is het debat begonnen over de Engelsch-Iersehe onderhandelingen, waarbij o.a. Lloyd George, Churchill en Austen Chamberlain, onderteekenaars van 't Engelsch- Iersch verdrag, bet woord zullen voeren. Minister Thomas leidde de discussies in met een uitvoerig exposé van de ontwikkeling van den toestand sinds De Valera's optreden. Niemand veronderstelde, aldus Thomas, dat het Engelsch-Iersch verdrag het laatste woord zou zijn, doch evenmin was iemand van oor deel, dat men het wijzigen of afschaffen kon zonder gemeenschappelijk overleg. Verdragen kunnen, nimmer ongestraft worden stukge scheurd. Engeland dat bezield is met een op recht verlangen, het Iersche volk behulpzaam te zijn, is dan ook ten zeerste verbaasd over de houding van De Valera. De Iersche bewindvoerder heeft gezegd, dat hij in deze zaak zelfstandig optrad en niet voornemens was adviezen in te winnen. Hij, Thomas, keurde een dergelijke hou ding af. Het was noodzakelijk geworden, de kwestie duidelijk te stellen, om den lerschen vrijstraat en de geheele wereld in te lichten over de hou ding van de Britsche regeering. Openlijk diende te worden verklaard, dat de Britsche regee ring geen nieuwe overeenkomst kan sluiten jnet lieden, die zich op het standpunt stellen, dat zij het recht hebben, een bestaand verdrag te verloochenen. Dat was de houding van Engeland tot het ©ogenblik waarop hijzelf, Thomas en Hails- ham naar Dublin waren gegaan, waar de Valera, ons vertelde, dat het zijn einddoel was, een verbond tot stand te brengen, tusschen den lerschen vrijstaat en Ulster, waarna dan Ier land als republiek diende te worden erkend, orechoon er een of andere vorm van een sa- mengaan met het Britsche gemeenebest dien de te worden verkregen en, onder bepaalde omstandigheden en voor bepaalde doeleinden, de koning van Engeland als hoofd van die combinatie diende te worden erkend. Dat is aldus, nauwkeurig saamgevat het geen De Valera oprechtelijk de eenige basis acht, waarop een blijvende vrede met Ierland kan tot stand komen. De Valera verklaarde volkomen openhartig, dat hij bij de jongste verkiezingen in Ierland daarvoor geen mandaat had gekregen, en dat hij er met ongeduld naar streefde, een spoe- dlgen modus vivendi te vinden, welke de bei de landen over de huidige moeilijkheden heen zou helpen. Hij stelde voor, dat Engeland de afschaffing van den eed van trouw zou goed vinden welke eed een Iersche aangelegenheid is en waarmee de Britsche regeering niets te znaken heeft. Hij voegde er nog aan toe, dat de Iersche vrijstaat niet alleen de betaling der annuïtei ten wil opheffen, maar dat zij ook andere financieels kwesties in analogen zin wil afdoen. Van Britsche zijde werd geantwoord, dat een gedachtenwisseling op die manier geener lei nut zou hebben; geen enkele Britsche regee ring zou op dergelijke voorstellen kunnen ingaan. Hierop las Thomas een brief voor van De Valera, gedateerd van 16 dezer, waarin wordt meegedeeld, dat het Britsche voorstel om het annuiteitsvraagstuk door arbitrage te laten be slechten, was onderzocht door de Iersche re geering, die het in beginsel aanvaardt. De Iersche regeering achtte ook een tribunaal, als omschreven in het rapport der rijksconfe rentie van 1930 voor dit doel geëigend, maar ton niet goedvinden, dat bedoeld scheidsge recht enkel uit burgers van het Britsche rijk zal bestaan. Zij was n.l. van oordeel, dat dit tribunaal niet enkel over de z.g. grond-annui- telten zou te beslissen hebben, doch ook over andere jaarlijksche betalingen van den vrij staat aan Engeland, buiten die, welke krach tens de door beide partijen geratificeerde over eenkomsten geschieden. De Britsche regeering gaf daarop te kennen, dat de regeering geen nieuwe overeenkomst met Ierland zou aangaan, zoolang Ierland deze zienswijze handhaaft. Echter in zijn daarna volgende boodschap bleek De Valera zijn houding in niets veran derd te hebben. Hij gewaagt zelfs niet meer van den eed, alsof wij met die „binnenlandsche kwestie" van Ierland niets te maken hebben. Mijns inziens, aldus Thomas, is door deze boodschap de situatie nog verergerd. De Brit sche regeering betreurt dit, want zij wenscht bet Iersche volk alle goeds toe. Met het voor beurstarief, waarmee de Iersche vrijstaat meer Voordeel trekt, dan welk ander deel des rijks ©ok, hebben wij het bewezen. Wij willen Ier land welvarend zien en in vrede met het Ier- eche volk leven. Maar welke ook de gevolgen mogen zijn, wij kunnen en willen niet tolereeren, geen mi nuut, dat verdragen worden geschonden. Wij zijn bovendien van oordeel, dat geen en kele Engelsche regeering ooit zou trachten, Ulster tegen den wil van dat landsgedeelte te laten indeelen bij den vrijstaat. Ulster en de Iersche vrijstaat moeten, indien ze zich ver eenigen, dit doen met wederzijdsch goedvin den. Een vereeniging, hoe gewenscht ook, kan niet verkregen worden op de wijze, welke de regeering van de Iersche Vrijstaat thans wil beproeven. Wat betreft de voorkeursrechten voor Ier land is de houding van de Engelsche regee ring zeer duidelijk. Engeland heeft de overeen komst nageleefd en wenscht die te blijven na leven. De voorkeursrechten loopen af op 15 November, indien er geen nieuwe regeling wordt getroffen. Ik heb, aldus Thomas, mijn standpunt ten deze reeds bekend gemaakt. Het Iersche volk moet nu maar beslissen. Het maakt deel uit van het Britsche Gemeenebest en aanvaardt dan de verantwoordelijkheid van dat lid maatschap, of bet maakt er geen deel van uit Na minister Thomas sprak Lloyd George, die zijn instemming betuigde met de houding van de regeering. Lloyd George zeide, De Va lera zeer wel te kennen, want bij had vroeger ook met hem onderhandeld. De Valera is, zeide spreker, een vreemdsoortige persoonlijkheid, eenig in zijn genre; hij wordt niet gesteund door het Iersche volk en beschikt waarschijn lijk zelfs niet over een meerderheid. Ook in den Dail De Valera was zeer zenuwachtig toem hij in den Dail van zijn zetel opstond, om ver slag uit te brengen over al hetgeen te Dublin en Londen tijdens de besprekingen is voor gevallen. Langzamerhand herwon spreker echter zijn zelfvertrouwen en, over het geheel was zijn toespraak nog van dien aard, dat zij bij re- geeringspartijen een applaus uitlokte, dat ech ter voornamelijk bedoeld was als een demon stratie van politieke saamhooriigheid. De oppositie liet echter duidelijk blijken, dat De Valera's politiek inzake de z.g. grondaanul- teiten hevig zal worden aangevallen, wanneer zij na de sluiting van het Eucharistisch con gres in den Dail weer aan de orde zal komen. Cosgrave, de leider van de oppositie, viel De Valera herhaaldelijk met interrupties lastig en op een gegeven oogemibldk moest de speaker zelfs tussdheubeide komen. Met betrekking tot de fina^cieele verplich tingen van den lerschen vrijstaat ten opzichte van Engeland, zeide De Valera: „Wij zijn voor nemens deze geuden in te houden, totdat En- CHARBIN, 17 Juni. (V.D.) Tijdens verbit terde gevechten tusschen Chineiesche troepen, onder bevel van generaal Wangtelin en Ja pansche strijdkrachten hebben de Ohineezen, volgens Japansche berichten, 300 dooden en 28 gewonden verloren. Het verlies der Japan ners bedraagt volgens deze berichten 6 doo den. Het verscheidene duizenden man sterke leger van Wangtelin ondernam tegelijkertijd verscheidene overvallen op verschillende ste den. De Japansche troepen slaagden er echter in, tijdig in te gTijpen en de Chineezen m een strijd van 3 uur op de vlucht te drijven. LONDEN, 17 Juni. (R.O.) Volgens de laatste telegrammen van het o verstroomirngscomit eet de bevolking in de overstroomde gebieden van China thans gras, boomschors en kaf. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de men- schen niets anders meer te verkoopen hebben dan hun kinderen. Voor een jongen ontvangen zij zes Chineesche dollars en voor een meisje tien. Alle hulpbronnen zijn uitgeput. De toestand is ontzettend. DUBLIN, 18 Juni. (R. O.) Een aantal perso nen, die zich vertegenwoordigders noemden van het republikeinsche leger van Ierland, ver voegden zich aan een der groote hotels te Du blin, en eischten, dat men de Engelsche vlag zou neerhalen, die met de Italiaansche, Fran- sche, Belgische en Amerikaansche vlaggen was uitgestoken in verband met de a.s. opening van het Eucharistisch Congres. De directie meende wijs te doen, den eisch in te willigen. Formuleering van algemeene beginselen. Onze correspondent te Genève seint ons d.d. 18 Juni: De ministers van buitenlandsche zaken van Nederland België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen en Zweden, die deze week verschil lende onderlinge besprekingen, eerst te Genè ve en daarna tenslotte vandaag te Lausanne, gevoerd hebben, hebben na deze laatste bijeen komst bet volgende communiqué aan de pers verstrekt: Formuleering mn algemeene beginselen De ministers van buitenlandsche zaken van de staten, die door de Oonvenitie van Oslo van 1930 overeengekomen zijn hun wederzijdsehe belangen zooveel mogelijk te eerbiedigen en gemeenschappelijk te handeden, teneinde het algemeene systeem van den internationalen ruilhandel te verbeteren, hebben in verschillen de besprekingen van 15 tot 18 Juni 'den tegen- woordigen eoonomischen toestand besproken. Zij beschouwen de vermindering van het cijfer van het internationale ruilverkeer, als zeer ernstig en zijn het erover eens om te er kennen dat de schepping van nieuwe tarief muren en van andere beperkende maatregelen ln zeer groote mate ertoe beeft bijgedragen de crisis te verscherpen Zij erkennen, dat het noodzakelijk is aan de ze isoleeringspolltiek een elude te maken, voordat de economie der landen gewijzigd is op een wijze, die m strijd is met de fundamen- teele beginselen van een gezonde en rationeels arbeidsverdeeling tusschen de verschillende volkeren. Zij hechten daarom de grootste beteekenis eraan, dat in een zeer nabije toekomst een al gemeene tariefsverm inderi ng zal tot stand komen. In denzelfden gedadhtengang achten zij bet noodzakelijk, dat maatregelen getroffen wor den tot verbetering van de bestaand» desorga nisatie van de monetaire stelsels en tot verle vendiging van bet internationale oredlet. Zij vertrouwen, dat de door de Oslo-staten ondernomen stappen om een grootere vrijheid van bet Internationale ruilverkeer te verze keren, stappen die zij vastbesloten zijn in sa menwerking met alle staten, die dezelfde op vatting deelen, voort te zetten ln de beslissin gen van de tegenwoordige of toekomstige in ternationale conferenties, een machtigen steun zullen vinden." Tot zoover bet communiué. Het spreekt wel vanzelf, dat de ministers ln hun vier bijeenkomsten ook wel over andere zaken gesproken hebben dan over de flormu- leering van deze algemeene beginselen, waar over zij zooals algemeen bekend Is, steeds overtuigde vooratanders zijn geweest en ge bleven. Naar ik uit goede bron vernam, zijn don ook inderdaad verschillende zeer practische denk beelden, om hun beginselen in de practijk toe te passen, onder de oogen gezien. In de eerste plaats hebben de gedelegeerden van Nederland, België en Luxemburg de reeds in Holland en België gevoerde economische be sprekingen over de nieuwe Nederlandsch-Bel gische overeenkomst op economisch gebied te Genève voortgezet. Deze besprekingen zijn, naar wij van meer dan één zijde verzekerd werd, uiterst bevredi gend afgeloopea Belanrijke tariefverlaging tusschen Nederland en Belgie. Nederland en België zullen elkaar belang rijke tariefverlagingen voor tal van artikelen toestaan waarbij sommige tariefverlagingen zelfs tot vijftig procent gaan. Miet bad gehoop-t, dat dit Nederlandsch-Bel gische voorbeeld ook zou kunnen nagevolgd worden ln de economische betrekkingen tus schen Nederland en België eenerzijds en de Scandinavisohe staten anderzijds. De hierop betrekking hebbende besprekingen zijn echter minder bevredigend geweest. Ofschoon de hoop op een vergemakkeling der handelsbetrek kingen tusschen Nederland en België eener zijds en Denemarken, Noorwegen en Zweden anderzijds nog niet behoeft te worden opgege ven, schijnen de practische resultaten van de Gen'eefsche besprekingen op dit gebied toch zeer gering te zijn. Spanje's minister van buitenlandsche zaken Sr. Santiago Caesares Quiroga, heeft aan den bekenden journalist Legoutie een onderhoud toegestaan, waarin hij' o.m. het volgende ver klaarde: Wij hebben in de jongste revolutionnaire woelingen den derden aanval van bet roode offensief schitterend doorstaan. Wij hebben thans de bewijzen in handen, dat het krijgs plan voor dit nieuwe offensief in Weenen werd samengesteld. Uit het buitenland ontvingen de communisten hiervoor een bedrag van 280.000 dollar. (Onze verkiezingscampagne, zoo verklaarde de minister, heeft in 1931 slechts 135.000 peseta's gekost). De communisten hebben ln Spanje nooit de beschikking gehad over een zelfstandige or ganisatie: het individualistisch karakter van den Spanjaard is niet ingesteld op het collec tivisme van Lenin. Er was besloten, dat op 29 Mei de commu nisten en anarchisten de macht in handen zou den nemen: maar behalve enkele ombeteeken- de onregelmatigheden ln de groote steden, Madrid, Valencia en Barcelona, hebben de re volutionairen geen enkel resultaat bereikt. Het roode offensief zal voorloopig wel niet meer hervat worden, want de leden van de F. A. I. (Internationale Anarchistische Fede ratie) en van het nationaal verbond van ar beiders hebben het vertrouwen ln hun leiders verloren: de contributie-opbrengst bedroeg over de maand October 125.000 peseta's in de afgeloopen maand echter nog slechts 3000 peseta's. De organisatie van de massa is mis lukt. De tweede stratosfeertocht begin Juli. BAZEL, 18 Juni (V.D.) De tweede opstijging van prof. Piccard naar de stratosfeer Is uitge steld tot het begin van Juli. Benige instrumen ten konden niet op tijd gereed zijn, zoodat de gondel niet vóór bet einde der maand in Ziirich kan zijn. De nieuwe gondel ls oan den Invloed van de zonnestralen af te'weren, wit gelakt. Aan den buitenkant zijn geen instrumenten aangebracht en zelfs het ventlelkoord wordt bediend door een kwikzilver-sluiting aan den binnenkant van de gondel. In de gondel zijn acht kleine vensters aangebracht, waardoor men vrij kan uitkijken ter zijde, naar boven en naar be neden. In de gondel is een kortegolf-zender inge bouwd, waardoor het contact met de buiten wereld onderhouden kan worden. LONDEN, 17 Juni. (V.D.) Volgens hier ter stede ontvangen berichten heeft in de haven van Montreal aan boord van het Britsche, 6000 ton metende, tankschip „Cymbeline" een ern stige ontploffing plaats gehad. Volgens sommige berichten zijn 17 perso nen onder wie talrijke brandwacht», om het leven gekomen, terwijl nog tien personen worden vermist. Andere berichten spreken van vier dooden, vijftien vermisten en 35 gewonden. MONTREAL, 17 Juni. (V.D.) Naar thans is vastgesteld, hebben drie ontploffingen (de eer ste explosie werd door twee andere gevolgd) op het Engelsche olietanksohip „Cimbeline" 25 dooden geëischt. Het aantal gewonden be draagt 50. De bergingswerkzaamheden blijken uiterst moeilijk. De brandweer moest er zich toe be perken om met de drijvende spuiten een ver der uitbreiding van den brand te voorkomen, daar in de directe nabijheid van bet brandende schip een groote olie-opslagplaats ligt. Vooral van ZweedsChe zijde was men erg terughoudend en met het oog op de bekende solidariteit der Scandinavische staten, aar zelden toch ook de ministers van Denemarken eu Noorwegen op de Nederlandsch-Belgische voorstellen van een wapenstilstand inzake de tarieven en van een geleidelijke vermindering van de oontingenteerings-quota tusschen deze landen onderling in te gaa De winst dor besprekingen te Genève blijkt du3 de nieuwe vooruitgang in de onderhande lingen inzake de Nederlandsch-Belgische eco nomische betrekkingen te zijn. BUENOS AYRES, 18 Januari (R.O.) Volgens een bericht uit betrouwbare bron is Chili thans geheel door troepen bezet, terwijl overal de civiele-ambtenaren door militairen worden vervangen en ongetwijfeld staat het land een strikte dictatuur te wachten en wel voor ge- ruimen tijd. Te Valparaiso zijn de communisten, die gear resteerd zijn waren, des nachts aan boord van een torpedojager gebracht. Men heeft ontdekt, dat er 675 communistische cellen bestonden welke in het geheele land wa ren georganiseerd en dot de beweging op een dusdanige wijze voortgang had gemaakt in het leger, dat de Chilenen en de vreemdelingen van meening waren, dat de communisten door het leger gestemd werden. Acht vreemdelingen allen pussen, die deel genomen hebben aan de communistische bewe ging zijn vandaag gearresteerd. Men meldt ons uit Rome: De Vaticaansche rechter van instructie, dr. AngeliniRota, heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van een aantal valsehe Vati caansche muntstukken en wel stukken ter waarde van tien lire. Daar op Vaticaansch gebied dergelijke val sehe munters zich natuurlijk niet ophouden, is de Romeinsche „Questura" een onderzoek be gonnen naar de herkomst van die valsehe geld stukken, welke ongetwijfeld op Italiaansch grondgebied zijn vsrvaafdigd. In verband biermede dient nog gemeld, dat op het oogenblik over het algemeen veel valsch geld in Italië in omloop is, vooral geldstukken van vijf en tien lire, welke zeer kunstig zijn nagemaakt en slechts aan het mindere gewicht te'herkennen zijn. In verscheidene steden van Italië moeten zich voor het vervaardigen van valsch geld formeels fabrieken bevinden, waar thans waar schijnlijk ook het pauselijk geld wordt nage maakt. De politie houdt thans een waakzaam oog op alle verdachte werkplaatsen. Onlangs nog is te Milaan een ingenieur gearresteerd, die er een dergelijk „laboratorium" op na hield. BERLIJN, 18 Juni. (H.N.) Ten gevolge van een misverstand ls vanavond een agent door zijn collega's bescheten, zoodat hij levensge vaarlijk gewond naar een ziekenhuis moest werden overgebracht. Aan het politiebureau was gemeld, dat in een woning ingebroken was en de* dieven zich nog lp de woning bevonden. Daarop begaven zich drie agenten naar het aangeduide huis, van wie er twee de hoofdtrap opgingen, ter wijl de derde zich langs de achtertrap naar de woning begaf. Deze laatste kwam het eerst in de woning aan. Zijn collega's die zijn voet stappen hoorden sommeerden hem, denkend den dief of een der dieven voor zich te hebben, halt te houden. Daar zij op hun her haald roepen geen antwoord kregen, losten zij twee revolverschoten door de openstaande deur, ten gevolge waarvan hun collega, die het roepen waarschijnlijk niet gehoord heeft, in de borst werd getroffen. De politie maakt een einde aan dezen handel in gestolen wagens. DUSSELDORF, 18 Jhnl. (H.N.) Het is de politie gelukt een einde te maken aan de hier georganiseerde zwarte beurs voor luxe auto mobielen. In verschillende café's in de buurt van het station werd handel gedreven in ge stolen auto,s, die dan met vervalschte papieren en fabrieksmerken over de grens, het meest naar Holland, werden gebracht, waar zij tegen een prikje verkocht werden. Wagens ter waarde van 30.000 mark weTden niet zelden voor een tiende van dien prijs verkocht. Na langdurige samenwerking van de politie met de grensautoriteiten is het thans gelukt, de leiders der dieven-en-helerebende te arres teeren. De gearresteerden zijn bijna allen uit Ber lijn afkomstig, waar ook de meeste wagens gestolen werden. De samenwerking van de Duitsche en de Ne- derlandsche politie is bierbij van groot belang gebleken, zoodat men hoopt, dat deze samen werking zich nog meer zal ontwikkelen. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest |Poos 30. Tube SOct. Bij Apoth. 6 Drogisten Reel. 5851 DGVS 12 HELSINGFORS, 18 Juni (V.D.) Setmi-officieel wordt medegedeeld, dat in Maentsaelae nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De toestand aldaar heeft zich weer toegespitst. Aan het hoofd der opstandelingen staat de bekende Lappoman Eerolainem die reeds vroeger in verband met ontvoeringsaangelegenheden de aandacht op zich vestigde. Vrijdagavond is de Finsohe regeering in een buitengewone zitting bijeen gekomen waar werd besloten, nog denzelfden avond zestig politieagenten en honderdvijftig man infante rie in auto's naar Maentsaelae te dirigeeren. Deze troepen hebbe-n tezamen met de politie het plaatsje Maentsaelae omsingeld en doorzoe ken thans de verschillende huizen. Tot dusverre is bet nog niet gelukt een der leiders der opstandige te arresteeren. Alle we gen die naar Maentsaelae leiden, zijn door politie en infanterile afgezet. In verband met deze onlusten In Maentsaelae ls het ook in Noord-Finland op verschillende plaatsen tot boeren-onlusten gekomen. LONDEN 17 Juni (V.D. Door een ernstig spoorwegongeluk bij Great Bridgeford in de nabijheid van Stafford (Midden-Engeland) zijn drie passagiers gedood en meer dan 12 rei- zlgers zwaar gewond. Het aantal lichtgewon den is nog niet vastgesteld, maar in ieder ge val zeer groot. De trein bestond uit 4 wagens, waarvan da voorste met de locomotief ln botsing kwam en volkomen versplinterde. De overige wagona werden eveneens zwaar beschadigd. De geheele spoorweg, met 4 banen, is door de overblijfselen versperd. Onder de zwaargewonden bevindt zich da machinist, terwijl de stoker slechts licht ge wond werd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Deskundigen uitten de meening, dat mogelijk door de groote hitte in den loop van den dag de rails zijn uitgezet. 'VP;" DüSSELDORF, 18 Juni. (R. O.) De douane, ambtenaren hier ter stede hadden opgemerkt, dat een verdachte vrachtauto eenige malen per week over de grens reed. Gisteren trachtten de beambten dezen ver- dachten auto op den weg Diisseldorf-Mettmann aan te houden, doch de smokkelaars poogden met groote snelheid te ontkomen, waarop da douane-beambten schoten en de auto tenslot te tot staan werd gebracht. In den wagen bevonden zich 56.000 sigaret ten, honderd sigaren, 19.800 vel sigarettenpa pier, terwijl verder koffie en tabak werd ge vonden en in beslag genomen. Eenige der uit vijf man bestaande smok. keiaar «diende waren door glassplinters gewond Nog beden zullen zij zich voor den politie- rechter alhier te verantwoorden hebben. EEN AMERIKAANSCHE TRANSATLANTISCHE LUCHTSCHEPEN- DIENST Uit Washington meldt V. D.: Het huls van afgevaardigden, heeft met 163 tegeu 146 stem men bet voorstel van den afgevaardigde Cros ser aangenomen, om te komen tot het Instel, len van een transatlantisohen luchtschepen.'- dlensit. De vooruitzichten, dat het voorstel ook door den senaat zal worden goedgekeurd, zijin zeer gunstig, aangezien verschillende commissies, alsmede het departement van oorlog en het departement van marine, zich reeds vroeger, voor een dergelijken dienst hebben uitgespro ken. Naac HET ËrtóE^CH 44). Vrees niet, broeder, Raam bekoort u. Ge hebt haar volkomen eerlijk voor a gewom. nen en ik zou den mam, die 11 haar Zc>u willen ontrukken, kennen vermoorden, vrees met.. Zij behoort u. In mijn droomen doorkruiste ik dien nacht eindeloos», woeste vlakten zondd' gebaande wegen, terwijl ik niets zag dan zUn Sestalte die wild voor me uit rende.„Vrees niet-zij behoort u". Zeker, zij behoorde mij;.. mi.it°Rn ik hem zag in die boerenherberg, gebrokn, ter neer geslagen, schreiend als een kind om haar;mij, toen hij zijn armen ten hemel geheven had ln den kouden ochtendsoh-enier eto neerknielde, den Hemel biddend, smee keend, ja uitdagend in zijn machtelooze liefde tot haar;., mij, terwijl ik dien nacht her haaldelijk uit mijn lichten sluimer ontwaakte, ©m hem ln zijn onrustigen slaap te hooren roepen: „Raani; oh, mijn Raanl!.." Vrede! Jawel! Den volgenden ochtend bleef hij ziek en koortsig ijlend, liggen en toen ik den dok ter, dien ik tn allerijl liet roepen, vroeg, tf zijn toestand ernstig was, schudde deze bedenkelijk het hoofd. Mijn beroep is alleen het lichaam te ge nezen. merkte hij op. De ernst van zijn toe stand is voor een groot deel te wijten niet aan lichamelijke stoornis, maar aan het gemoed. pan bet zijne, zoowel pan dat van anderen. Heeft hij kortelings een ernstig verdriet ge had? Ja zeker! gaf ik toe. Dan zal de onverwijlde wegruiming van de oorzaken daarvan zeker meer bijdragen tot zijn genezing, dan ik ooit zou kunnen doen. Hoe t zij, hij mag niet opstaan, vóórdat ik terug geweest ben. En in diien tusachen- tijd kunt ge niets anders doen, dan hem kal- meeren. Rust en tijd zullen zijn beste ge- neesheeren zijn. Met dezen schralen troost zul Ik me maar te vreden stellen. Eu inderdaad, de dokter bad gelijk; Ik moest zelf toegeven naarwate de ochtend vorderde bleek het meer en meer dat ik weinig of niets kon doen voor hem. Ik giing daarom, bij gebrek aan klanten in den winkel, bij gebrek ook aan betere bezigheid, maar wat ln den tuin werken. Terwijl ik bez% was, lusteloos de vochtige afgevallen bladeren op treurige, kleine hoopjes bijeen e harken, za& mytl oogen even opslaande, tot mijn verwondering opeens Ursula vóór me Ben ik niet vroeg? riep ze me toe. Wat ls er?Je ziet er utt, alsof je den heelen nacht van tandpijn nieth ebt kunnen slapen, of heb ik je verrast, vóórdat je behoorlijk je t0i]et kunnen maken? Stil, maande ik, Michael is terug. Hij is 'boven,hij Is ziek.en jjj moet even met je praten, voor je naar hem toe gaat, Ur sula, luister eens, Moll Hearne is dood en. Ze wachtte, tot ik den zin zou voleinden, maar ik kon niet verder en stond angstig en ademloos, te turen naar de deur, die ons scheid- de van hem, wiens stem nu zwak klonk; .Sep eimus, kerel, waar zit ïe? En, wat dan, beste Septimus? vroeg zij tenslotte Hebt je me dan niet aJ drie we- ken goleden verteldj dot Moll Hearne dood was? Ik moiet je zeggiem, dat je bijzonder vreemd doet vanmorgen. Je bent heelemaal niet aardig. Ze ging echter niet verder met plagen, doch trok me naar zich toe en vroeg dringend: Nu, wat scheelt er aan, Septimus? Wat er aan scheelt? herhaalde ik ge dachteloos. Wel, ls 't dian niet verschrikkelijk. Hij is teerng en hij is vrij! Begrijp je dian niet, wat dat zeggen wil, Ursula? Neen, dat begrijp Ik niet, antwoordde ze nu met een uitdagende glimlach. Hoe kan ik er nu iets van begrijpen, dat je zoo tragisch somber doet?.Hoor, Michael roept weer. Laat ons nu maar hem toe gaan, anders ont heiligt hij straks mijn aanwezigheid nog door een of anderen ruwen uitval. Ze wilde binnengaan, maar in uiter ste wanhoop greep ik haar beide polsen en stortte nu in onsamenhangende zinen al die verwarde gedachten, die me den ge heel en nacht gekweld hiadlde, uit. Ursula, je moet luisteren. Hij is vrij..., en vóórdat je mij je woord gegeven hebt, had hij je lief. En hij is mijn vriend,.., o, ik kan 't niet langer dragen. Maar.Septimus. En hij heeft je lief.... En om dat gij hem verlaten hebt, sterft Windfellow en blijft hoogstens Gavalengro alleen leven. Geen woord van tegenspraak uitte zij meer, doch met gebogen hoofd luisterde ze zij, die ik beminde! en op haar wangen zag ik plotseling groote tranen. Ursula, zoudt gij hem nu niet willen troos ten? Alleen, dat gij eens met hem gaat spre ken, zal hem goed doen. Maar gij hebt me toch evenzeer lief, Septimus? U liefhebben!O God!.... Ik weet 't niet.... Hij is mijn vriend, hij.... Wind- fellow.«n dig mag niet sterven!. En gij bemiht me dus niet? Ach,, hoe klagelijk klonk die emeekeode stem. Maar, hoor!., daar., 'n andere stem, wild ijlend,..: Septimus., breng me toch mijn Raani! ..Gij bemint me dus niet? Vergeef me.ik weet t niet. Zij wendde zich van me af en bedekte haar gelaat met hare handen, terwijl ik zachtjes de deur opende, d,ie toegang gaf tot de trap. Ursula,.ga nu naar hem toe,.ga nu. Ik keek haar na, terwijl ze zwijgend gevolg gaf aan mijn verzoek, d,an sloot ik de deur vlug achter haar, dat zij den snik niet zou hooren, dien ik niet weerhouden kon. Er volgde een stilte, die een eeuw scheen te duren, voor dat ik het geluid hoorde, waarop ik wachtte. Ik vernam dan haar voetstappen op de trap en daarna in de kamer boven. Toen durfde ik eindelijk de deur weer openen en toeluisteren.. Oh! Raani, God zij gedankt, dat ge ge komen zijt, mijn Raani!.. Ja, God zij gedankt! Ik ging naar de toonbank in den winkel, nam papier en pen en begon haastig te schrij ven. Voordat mijn briefje hen door middel van de post zou bereiken, zou ik ver, ver weg zijn. zoo was mijn besluit. Hij bemint u, behoeft u én verdient u meer dan ik. Daarom ga ik. God zegene u beidpn, mijn liefste vrienden. Ik verzegelde het briefje en adresseerde het aan Ursula. Daarna stak ik het bij me. om het, zoodra ik veilig en wel op weg zou zijn, te posten. Ik ging nu, zoo ge ruischloos ik maar kon, de weinige, hoogst noodige dingen in een handkoffer bijeen pak. ken en, hiermede gereed, bleef ik dralen, om goed in me op te nemen het beeld van dit eenvoudige vertrek, dat ik, naar ik besloten bad, niet meer zou aanschouwen, tot ik het vaste voornemen zou hebben volvoerd, dat lk zoo juist had gevormd, Achj, hoe dierbaar was me die klein© ruimte! Hoe menigmaal had zij ze gevuld meit haar zilveren lach, hoe menigmaal hadden haar lieve handen al die welbekende voorwerpen gerangschikt, zoodat ik van elk hoekje en elk plankje was gaan houden. Hier had ik mijn toekomstd roomen gedroomd, hier had zij met een blos van geluk op de wangen geluisterd, als ik enthousiast mijn Plannen ontvouwde. En nu?.. Buiten op straat stoeiden luidruchtig kwet terend,, de spreeuwen en een kind, huppelde zorgeloos-blij voorbij Ik nam langzaam mijn koffertje op. Ach! vaartwel, beste vrienden, vaartwel! Een korte, snel vliedende poos zal mijn verdriet hevig zijn, dan voel ik nog een doffe smart, wiaarop een tijd van weemoedig gekoesterde herinne ring volgt.en daarna zal de vergetelheid ko men en met die vergetelheid tevens geluk voor hen, die mij dierbaar zijn. En mochten dezen mijner indachtig blijven, dan zal dat zijn met trots, wijl ik den naam „vriend" niet onwaar dig heb gedragen. Ja, den naam „vriend"! Hoe lang lk zoo, weemoedig mijmerend, ben blijven aai zelen, ik weet 't niet; opeens echter hoorde ik een lichten tred bij de winkeldeur en, eer ik uiting kon geven aan mijn verbazing, werd ik vastgegrepen dooT een slank, jong vrouwtje, 'n meisje nog, dat luid m'n naam riep en mij, tot mijn groote verwarring, op belde wangen kuste. Rei! Sinfai I Zij was 't, die voor me stond, met beslijkte, gehavende kleeren, buiten adem, maar met vurige, vonken-schitende oogen, terwijl de spo ren van haar afmattenden tocht haar natuur lijke zigeunerschoonheid nog schenen te ver- koogen. Zeg me, Rei, waar Is hij? Drie weken heb ik hem gezocht, tot ik eindelijk dacht, hem nooit meer te zullen vinden. Vlug, breng me bij hem. Moll Hearne is dood, zeggen ze.. „Oh, Rei!.* De glinsterende oogen werden plotseling dof. Oh, Rel, veronderstel toch eens, dat hij me misschien nog niet eens graag zal willen zien! Ach, ik ben maar zoo'n arm, onwetend meisje en hij ls zoo rijk en zoo beroemd!. Ze hield weer even op. Ja, zoo rijk., zoo rijk, dat hij wel aan heel iemand anders zal denken,... Arme, kleine Sinfai! Daar boven, ln een kamer, waaruit het daglicht geweerd was, fluisterde een gebroken man liefkoozend den raam eener vrouw, terwijl deze medelijdend zijn smart verzachtte met haar gremzelooze tee- derheid, hem opbeurde door een troost, als al leen haar liefdevol hart kon uitstorten. Ja, arme, kleine Sinfai! Mijn hand tastte naar de hare. Hebt ge zooveel verdriet om onzen Michaël? vroeg ik haar. Ja, Rei, ik heb hem lief.en gij ook niet? Zij trok haar hand terug en wendde zich af, wellicht nu voor 't eerst iets bespeurend van mijn eigen diepe smart. Ik nam mijn .aschje weer op. Sinfair, wij zullen samen vain hier gaan gij en ik. Maar wat gaat ge don doen?... o. God! ga <jezen winkel sluiten en ik deuk niet, dat ik hem ooit weer openen zal. Ik vatte haar bij den arm en leidde haat naar de deur, doch durfde haar niet in bet van smart vertrokken gelaat zien. Kom, Sinfai, ik ga u terug brengen naar uw makkers. Dat is 't beste. Ja? Is hij dan niet thuis? Neen... niet hier.... Hij is heengegaan., gisteren. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9