f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS iiZ1 WÊmmWEER 55ste JAARGANG WOENSDAG 22 JUNI 1932 Nó. 16365 EEN „REVOLUTIE" IN ECUADOR. BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 JUBILé 'EERW. PRIORIN ODILIA EUCHARISTISCHE jeugddag Optocht 1892 1932 NEDERL. R. K- VOLKSBOND AFD. SCHIEDAM UIT ROTTERDAM DIE VEEL WEG HAD VAN EEN OPERETTE-VERTOONING. Maar de „Bodegraven" werd er de dupe van. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Vw noteering moutwijn en SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bfl vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Ba bezorging franco per post bedraagt de abonnementspras per drie maanden 8.75, ba vooruitbetaling. losse EXEMPLAREN zan steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: I Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. Ba contract aanzienlUke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.—16 regels 1.60. ba vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevaüenverzekering ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; f 75. bij verlies van een wijs- vinger; ƒ50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in it o Meu schrijft ons: Er is vreugde en blijheid in St. Liduina! Thans nu het forsche complex van'Huize St. Liduina de voltooiing nadert, wordt er een feit herdacht zooals dat in haast kinderlijke opgewektheid slechts binnen kloostermuren kan geschieden. De Z.eerw. Priorin Odilia herdenkt a.s. Donderdag 23 Juni, het feit, dat haar voor 25 jaren de overheidslasten op de schouders wer den gedrukt. Niet het ambiëeren van een verantwoorde- lijke post, doch het dagelijksch torsen van zorgen, bemoeiingen en beslommeringen, die het beheer van het Prioraat medebrengen, vormen de verdiensten van het waardig en rustig beleid dezer vrome en goedhartige kloostervrouwe, geacht en bemind door mede zusters en hartelijk gewaardeerd door de tal rijke bewoners van het gesticht. Aan God alléén zal het bekend zijh en aan tore Algemeens Supérieure, wat het beteekent, de leiding en verantwoording te dragen van het zoo gerenom meerde St. Liduina-gestldht. Aanvankelijk geruimen tijd werkzaam in de Ziekenverpleging de Puiflijk. waar ril hare besta zorgen heeft gewijd aan de lijdende inenschheid, werd zij daar ook als Priorin aangewezen, en heeft er gedurende 11 jaar met vrucht als zoodanig gearbeid. Overge plaatst in dezelfde functie naar Weill verbleef zij aldaar 3 jaar, waarna zij werd benoemd tot Priorin te Aarlan der veen om tenslotte in 1924 als Overste van het St. Liduinagesticht, alkier, te wórden aangesteld,. Hare bescheidenheid zal zich verzetten tegen een opsomming van haren staat van dienst. Maar voor Schiedam hebben we slechts even te wijzen op den uitbouw (den tussohen- bouw), die onder haar leiding plaats vond, waar een burger-pension verrees, dat qua in richtte* algemeen geroemd werd. Het voort durend aantal aanvragen naar deze klasse demonstreert in den breede, netgeen haar zorgen, haar beleid en onwankelbaar Godsver trouwen heeft weten tot stand te brengen. Geruggesteund door een actief en energiek bestuur, heeft zij met haar moederlijk optimis me ook nu weer dit juweeltje van bouw en in richting „Huize St. Liduina" aangedurfd. Als ipen hare verdiensten afmeet naar het geen thans voltooid, nog slechts wacht op de in gebruik name, hetwelk leder met waar- <1 tering en bewondering zal vervullen, dan kan men ten volle neerschrijven, dat de goede Moeder, zooals Priorin Odilia bijhaarmedp- zusters bekend staat, met de 25 jaren van een gezegend Prioraat heeft gewoekerd en zal bij het H. Dankoffer naast de dankbeden van baar vele pensiongasten en der goede oudjes, die haar liefdevolle zorgen genieten, met volle recht uit haar moederhart een blijden jubel opwieken tot Hem, Die haar de gaven, de liefde en de warmte schonk in het hart om zooveel te kunnen werken voor de charitas. De dankbare erkenning van Roomsch- Schiediam zij U, Eerw. Priorin Odilia, tot op rechte vreugde op uwen Jubeldag. God, Die U de kracht schonk tot zulke groote daden ter zijner eere en tot heil van Uwen èvem- menscto, ziegene U met den warmste® zielen- vrede, loone U reeds hier Uw offerend leven en hiernamaals Uw praohtigen staat van liefde werken met eeuwige lauweren van reinste liefde en ongekende, hemelsche genieting en vreugd. optocht, welke Zondag 26 Juni den Eucharistische Jeugddag zal gehouden wor den van de Frankelamdsche kerk af naar het. Feestterrein, zai als volgt zijn samengesteld: 1. Graal: drfe trommelslagers er voor en drie er achter; 2. Mariacongregatie St. Liduina, 3. Idem H. Hart; 4. Idem St. Jan; 5. Idem O. L. Vr. Rozenkrans; 6. Francisca Romana, twee trommelslagen (padvinders); 7. Onge- orgamiseerde meisjes; g. Meisjes Vlaardlngen 9- Meisjes Kethel en- Overschie; 10. Jougens- cougregatie Si- Liduina, twee trommelslagers 7TanTTSt- Ambrosiuis; 11 Jongeniscongnegartiie Hart; 12. Idem St. Jan; 13. idem O. L. "z<-vukTans14. St. Josephsgeaellen Schie- dam„ trommelslagers; 15. st. Josephs- gezellen Schiep II; 16. idem ui; 17 Jon gens Vlaardingen. molHjjj.armonica; 18. kethel en Overschie; ia Katholiek Leven; 20. Jeugd groep St. Eloy; 21. Contactcommissie; 22. On georganiseerde jeugd. Om twee uur zal de sto^t vertrekken Processie De processie onder bet plec.ht>iEe Lof op bet Feestterrein krijgt de navolgende ^n^gte!- tog; 1. Kruisdrager met acht koorknapen2. Bruidjes St. Liduinakerk; 3- raalmeiSjes. 4 Meisjescongregatie St. Liduina; 5. H. Hart; 6. Idem St. Jan; 1- Idie™ °- L-, Vr. Rozenkrans; 8. Francisca Romana; 9- Maisjeg Vlaardimgen; 10. Idem Kethel en Overschie; 11. Bruidjes II. Hartkerk; 12. Ongeorganiseer de meisjes; 13. Priesters met koorknapen, 14. Celebrant met het Allerheiligste; 15. Hoogeerw deken met pastoors; 16. Eere-comité; 17. Kerk besturen en Deken. Jeugdraad; 18. Bruidjes gt. Jan; 19. Jongenscongregatie St. Liduina; 20. Idem H. Hart; 21. Idem St. Jan; 22. Idem O. L. Vr. Rozenkrans; 23. Bruidjes O. L. Vl'. Rozenkrans; 24. St. Josephsgezellen Schiedam I, 25. Idem II; 26. Idem III; 27. Jongens Vlaarclingerv; 28. Ongeorganiseerde jongens; 29. Idem Kethel en Overschie; 30. St. Eloy; 31Katholiek Leven. Vain elke groep zullen twintig vertegenwoor- Higers(sters) aan de processie deelnemen. SINT WILLIBRORDUSSTICHTING Het bestuur van de Sint Willibrordusstich- ting verzoekt den Raad, ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet, de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting van een buiten gebruik zijnde kolenbergplaats aan de school Dwarsstraat tot leermiddelenberg plaats. B. en W. ftdviseeran gunstig. GEMEENTERAAD In de Vrijdag a.s. te houden gemeenteraads vergadering zullen nog aan de orde worden gesteld: Voorstel van B. en W. om te besluiten tot overplaatsing van mej. M. H. van Wagten- donk, onderwijzeres aan School A2, naar School El, en van mej. F. M. Obdeijn, onderwij zier es aan School El, naar School A2. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de begrooting voor 1932, een aan tal maatregelen te nemen, t.w.: verhooging der opcenten op de Fondsbelasting tot 80, overgang voor die belasting in de 2e klasse en verhoo- gmg der straatbelasting met 50 pet. Aanbeveling van de Commissie voor het Gemeente-ziekenhuis ter benoeming van een lid harer commissie uit de burgerij ter voorziening in de vacature, ontstaan door dé periodieke aftreding van den heer mr. J. H. C. Kok. Aanbevolen worden: 1. de heer J. van Katwijk Janszm.; 2 de beer M. van Apel doorn. Wat het gebouw betreft is het volgende merk waardig: In 1894 werd het doop het toenmalige be stuur aangekocht. Er was toen een vrij groote open ruimte achter. D© groote vergaderingen werden echter in het toenmalige gebouw der O f £i e leren-vereen i gin g gehouden." ^eerdere plannen tot het houwen van eene gehoorzaal werden ontworpen, tot eindelijk het plan van den Goudschen architect Dessing het beste ge oordeeld werd. In 1905 begonnen door den aannemer B. Wutsman, werd het in het vol gende jaar voltooid. Tegelijk werd op het voor- gedeelte eene verdieping gebouwd ten behoeve van de Teekenschool. Tal van vereenigingen vind© nvoor hare ver gaderingen en uitvoeringen hier eene behoor lijke gelegenheid, die echter bij voortduring verbetering behoeft en ook verkrijgt, voor zoo ver er financieel© mogelijkheid bestaat. Tot die verbeteringen behooren o.a. de electrische verlichting in 1918, de centra,e verwarming in 1921, de brandleiding in 1928 en de ver betering der kleedkamers in 1930. In het voor gedeelte werd in 1929 die buffetzaal met aan grenzende ruimten geheel gemoderniseerd, zoo dat aan redelijke elschen voldaan wordt. In 1914, het rampjaar, toen de Belgen in massa naar Nederland vluchtten en hier gast vrije opname vonden, heeft ook ons gebouw gedurende eenigen tijd een aantal dezer vluch telingen geherbergd. Zelfs werd op het too- neel een noodaftaar opgeslagen, waarop eiken Zondag de H. Mis voor deze menschen werd opgedragen. Later genoten ook een aantal Polen van onze gastvrijheid tot het ontvangen van onderwijs. Bij gelegenheid van het dertigjarig bestaan werd door de milde bijdragen der leden een prachtig gebrandschilderd raam, voorstellende de hulde der lieden aan het H. Hart, in den voorgevel geplaatst. Het is vervaardigd door den bekenden Roermoudschen glasschilder Nioolaas Thans, nu de voorgevel geheel geschil derd is bij de gelegenheid van ons 40-jarig bestaan, komt dit gedenkraam volledig tot zijn recht. Veel is door de afdeéling gedaan vooir de ontwikkeling der leden. Tal van cursusavon den, door bekwame inleiders (geestelijken zoo wol als leekten) geleid, hebben de inzichten der bezoekers zoowel op maatschappelijk als op godsdienstige-apologeitisch en liturgisch ge bied verhelderd en tot nadiere studie aamge- spoord. De laatste jaren geschiedt zulks ge deeltelijk door de K. S. A., waartoe alle ver- eenigingen hunne medewerking verleeneo. Vóór 1921 werden ook gewone ontwikkelings cursussen gegeven. Na dien tijd geschiedt dit door de samenwerkende vakoenitralen, welke eene commissie voor onderwijs aan volwasse nen hebben gevormd. Daarin is onze afldeeling door twee afgevaardigden vertegenwoordigd, thans de heeren H. Combrlnk en Th. J. H. Mouwens. De gemeente subsidieert in ruime mate dezen cursus, die met de jaren in bloei is toegenomen en thans gelegenheid tot onder richt geeft behalve In de gewone vakken ook In Engelsch, Dultech, boekhouden en Espe ranto. Dat de afdeeltng ook haar zorgen gewijd beeft aan de vakontwikkeling der jeugd blijkt uit de Teeken- en Vakschool. Deze werd reeds, bescheiden wel is waar, opgericht met 8 leer lingen en 2 onderwijzers in 1895, de heeren de Graaf Sr. en Jr. Sedert dien zijn daaraan ver bonden geweest: J. A. Boer, handteekenen 1898—1930; W. G. J. Boer, Idem, 1921—heden; la J, M. Schmlermann., idem, 1930heden; N. v. d. Sluijs, bouwk. teekenen, 18981921; M. v. d. Laarschot, idem, 1921hedenJ. Meijer, machinebeekenen, 19061911; G. Lag-endaal, idem, 1911—heden; Th. H. Hickem- dorff, hout-, marmer- en letterschilderen, 1904—1912; P. J. HIckendorff, idem, 1912— 1917; F. R. Naring, ideft, 1917—heden; Th. J. H. Mouwens, rekenen, 19041911; P. Heilker Mem 19111912; A. v. d. Kraan,idem,1912 3 810; C. C. H. Swlmkels, idem, 19191927; "W- G. Dekker, idem, 1927—heden; W. M. oppete, timmeren, 19041925; J. Kloppers, idem, 1925Hi ©den. De heer L. Vincent heeft ook nog jn flen mobilisatietijd tijdelijk de les sen in machiueteekenen waargenomen, Dat door scftlCK>i jjeel wat flinke man nen in verschuil^ yakken aan de maat schappij zijn geschonken behoeft wel geen be toog- Aanvankelijk geheel op eigen krachten aan gewezen, is het streven dezer inrichting lang zamerhand ook gesteund door de overheid. Sedert de inwerkingtreding der Nijverheids- onderwijswet, is deze school wat de netto- kosten betreft geheel voor rekening der over heid. Aan subsidie werd tot heden ontvangen: van de Gemeente van de Provincie 3860. van bet Rijk f 33428.84 Totaal 58779.55 Moge ook dit vluchtig© gedeeltelijke over zicht, wat wij hepen te vervolgen, leiden tot meerdere waardeering In en buiten eigen kring M. KEGELEN Juan Luis Lopez. „Marktplein' {Op de Biënnale te Venetië, foto Giacomelli). UIT HET S-Z.C.-KAMP Gelijk spel van S.Z.C. I, overwinning van S. Z„ C. II Er bestond voor de gisteravond ln de gem. zweminrichting voor heeren aan den Haven- dijk gespeelde waterpolowedstrijdeu weer zeer veel belangstelling van de zijde van het pu bliek. Langs het speelveld stonden enkele bon derden toeschouwers, terwijl bij den ingang van de inrichting eveneens enkele honderden zich hadden opgesteld, om van eenigen afstand de wedstrijden te volgen. Om 8 uur werd begonnen met den wedstrijd S.Z.C. I—R.Z.C. I, uit Rotterdam, voor de 2e klasse C, competitie van den N.Z.B. Algemeen werd er een spannende strijd verwacht en die verwachting is niet beschaamd, wat ook wel duidelijk blijkt uit de scoring, nJ. 01; 11; 12; 22; rust; 23; 33; einde. Ondier de uitstekende leiding van den heer Ver- hoeff uit Hillegersiberg stelt S.Z.C. zich als volgt op: v. Woerkom, doel; Keijzer, v. d. Meer, Ogroske, achter; Jurgens, Bergkotte en Verlinde, voor. Waartegenover R.Z.C. het vol gende zevental ln het water brengt: van Hal, doel; Kodde, Korpershoek en Roest, achter; Delwei, Bongers, Rechters voor. Na den in- worp is R.Z.C. het eerst hij den hal, maar de aanval wordt onderbroken en S.Z.C. valt aan, waarbij de kruising van lat en paal den keeper van de gasten te hulp moet komen. Daarna komt R.Z.C. in de meerderheid. Verschillend© aanvallen stranden op de hechte verdediging van de Schiedammers, terwijl ook van Woer kom in het doel eenige malen handelend op treedt, maar tenslotte moet hij zwichten voor een even onverwacht als onhoudbaar schot van Bongers. Kort daarop volgt een aanval van S.Z.C., Korpershoek wordt het water uitge zonden wegens te vroeg wegzwemmen en na een vrijen worp maakt Jurgens gelijk 11. Even later is het Bongers, die aan R.Z.C. de leiding hergeeft met een ver schot, wat Jurgens hem nadoet. Hij zend een ver hard schat in, dat onhoudbaar voor den keeper blijkt en het is wederom gelijk 22, met welken stand rust komt. Na de rust wegen de partijen, evenals trou wens voor de rust, goed tegen elkaar op. Te forsch spel tolereert de scheidsrechter niet, zoodat er prettig gespeeld wordt. Er wordt soms aardig samenspel te zien gegeven, maar bij de S.Z.C.'ers ontbreekt het zich vrijzwem- men wel eens, zoowel in de voor- als in de achterhoede. Het gebeurde herhaaldelijk, dat keeper van Woerkom niet wist, waar hij den bal behoorlijk moest plaatsen, omdat niemand zich vrijzwom. Na eenige wederzijdsch© aan vallen doelpunt plotseling Rechters voor de R.Z.C., maar wanneer dan Kodde voor opzette lijke fouten in de viiernfeter uit het water gezonden wordt, benut Jurgens den hem toege- stanen strafworp en wederom zijn de partijen op gelijken voet. Van beide zijden wordt nu hard gestreden om de- leiding, maar nochSZC, noch RZC slaagt erin te doelpunten, zoodat het einde van deze goeden wedstrijd komt met een gelijk spel 33. 8.Z.G, 11V./j.C. II. Na dezen wedstrijd speelde het tweed© heeren zevental van S.Z.C. voor de competitie van den Z.R.O. tegen de reserves van Vlaardingen. Voor S.Z.C. 2 speel den van Katwijk, doel; Hehemann, Hageirs en Ver brugge, achter; Bokhorst, Seholten, Koning voor. De Schiedammers bleken over alle linies de sterkeren van de Vlaardinganaars te zijn, zoodat het einde kwam met een 70 overwin ning voor S.Z.C. Stand met rust was 3—0. De doelpunten werden gemaakt door: Koning 2, Scholten, Hagers, Heheman elk 1 en Bokhorst twee. DOODELIJK ONGEVAL Gisteravond om 9 uur ls de 68-jarige Arie Kleijn wonende aan den Singel alhier op den oubewaakten overweg a d. Laanslootsoheweg gedlachtenloos voor een van Schiedam komen dten trein geloopen. De man, die doofstom was en de gewoonte had eiken avond een wandeling te maken weird op slag gedood. Het lijk ie naar de Alg. Begraafplaats te Schiedam vervoerd. Het treinverkeer ondervond 20 minuten stag natie. AANRIJDING Hedenmiddag omstreeks een uur bad op het Rubensplein voor het Corner House een aan rijding paats tusschen een transportfiets van d© Nieuwe Schiedamscbe Botertondel en een vrachtwagen van de fa. Bijloo. De transport fiets werd ernstig beschadigd. Procesverbaal weid. opgemaakt. SAMENWERKENDE ARBEIDERSBONDEN 7 IN HET GRAFISCH BEDRIJF Tegen loonsverlaging Het ligt in het voornemen van de' patroons- vereenigingen in het grafisch bedrijf, loons verlaging toe te gaan passen. De vergadering van de samenwerkende ar beidersbonden in het grafisch bedrijf, alhier, kennis genomen hebbende van het bijeenroepen van de looncommissie, van oordeel, dat de in dexcijfers, al zijn deze momenteel Iets lager, spoedig weer zullen omhoog gaan door de Regeeringsmaatregelen, van meening, dat de toestand in het bedrijf door loonsverlaging niet zal verbeteren, betreurt het voornemen van de Patroonsvereenlgingen om tot loonsverlaging over te gaan. De vergadering besloot, deze motie ter ken nis van de verschillende hoofdbesturen te brengen. FINANCIEELE MAATREGELEN In verband met huin voorstel van 18 Juni j.l. betreffende financieel,© maatregelen, bled,en 15 en W. den Raiad ter vaststelling aan: a. een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hpofdsom van de Gemeentefondsbelas ting; en b. een verordening, betreffende de classificatie van de gemeente voor de heffing van genoemde belasting. ZILVEREN JUBILEUM De bekende Schiedamsche missionaris, de zeeree,rw. pater Plet Zoetmulder zal op 29 Juni a.s. den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden de H. Priesterwijding ontving in de Primarti- ale Basiliek van Carthago en lid werd van de Congregatie der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. De jubilee remde priester hoopt dien dag te herdenken ten huize van den zeereerw. heer 'pastoor Th. Zoetmulder, Llnnaeushof te Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 1016 Juni 1932. Te bevragen aan het hoofd bureau van poilitie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: ceintuur, armbandje, ro zenkrans in étui, mesje, ring met 2 sleutels, hengel, gewicht, sleutel van motorrijtuig, 3 sleutels aan koordje, vulpotlood, broche, rij wielplaatje, damestasch met inh., schrift met teekeniragen, portemonniaie met inhoud. Bij vinders: auto-accu, Garage Unique, Burg. Knappertla.anpull-over, A. Merits, Lange Nieuwstraat 65B; R. K. kerkboekje, J. Schra, Zwartewaialschestraat; beerenschoemen, C. Ver voert, Louse de Colignystraat 3; rijwielplaatje, L. Ctaiignieau. Rijnstraat 20B; papieren geld, C. Krommenhoek, Villastraat 50; gouden broche, N. de Reuver, IJsselmondescheetraat 54; kindermantel, J. Talman, Groenelaan 84; óame&portemanmnie met Inh., J. Weijenberg, Jan Ver meerstraat; portemonmaie met inh., D. v. d. Moer, Mariastraat 105B; ring met sleu tels, J. Bakker, Ma/riast-raat 75B; geld, P. Dou wingen, Jan Steenstraat 10; japon, B. Driel, Fabriplein HA; ceintuur, C. van Dijk, Houtetr. 31; jongensdlas, A. Smits. Wilhelmiinastraat 8; badpaa, J. v. d,. Steen, Warande 10; regenjas, J. Krewlnkel, Vlaardingerdijk 43B; portemon- naie met inh., T. Putters, HeeTenpad 8; gym- naistiekschoen, J. v. d. Ster, Boerhaveplein 8A; portemonniaie, J. Beijer, Brugmanstraat 56; kindertasch met Inh., G. Huijken, Jacobstraat 24; knipmes, N. Dorsman, Laan Ons Genoe gen 1; riem, L. Zuidgeest, van Leeuwenhoeck- straat 39; 2 geiten, J, Lourens, Brugwachter aan d© Spoelingbrug; kindermuts, J. Bollen, Steijnsöhestraat 21; echoolétul, J. Zwaan, Watt straat; rijwlelmerk in portemonnaie L. Spits, Middelhamisscfhestraat 2; rijwielplaatje, mej. Kleipool, Tulnlaan 60; jongenspet, J. van Raaij, Nassaulaan 2. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 21 Juni. Aangekomen: Noorsch s.8. Ariadne, ledig van Rotterdam om vaten olie te laden bij N.V. Schieveem in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM, 21 Juni. Vertrokken: Fransch s.s. Fort Arohambault, met stukgoed naar Lome via Antwerpen. Noorsch s.s. Ariadne, met. vaten olie naar Rotterdam. De Ballen wedstrijd Gisteravond is in Musis Sacrum de 3e serie verworpen voor de 80 ballen-wedstrijd voor de Schiedamsche kegelaars. Er werden zeer hooge totalen geworpen. Hoogste werper was de heer H. WiUemse met 155, n.l. 83 en 72, die na een slecht begin stevig is komen opzetten en met deze hooge serie in eens de 2e plaats bezet. De heer W. van Zon Jr. van de Cornerelub heeft thans de leiding met 412, dat is dus 67 gemiddeld. Donderdag a.s. wordt in Corner House de laatste serie geworpen. Het zal er geducht spannen, want de onderlinge verschillen zijn niet zeer groot. De stand der eerste 10 is thans 1 W. van Zon Jr., Corner club 402; 2. H. Willemse, Tous les Neuf 395; 3 H. Bastiaam, PoedeJaars 395; 4 Pometeijn, Woudoopers 391; 5. v. Lingem, Noveni 388; 6 Kooiman, Woud- loopers 387; 7 Lubeck, Noveni 376; 8 Bosman, Tous les Neuf 374; 9 Langer mans, Woudloo- pers 369; 10 Ph. Scheffers, Cornerelub 368. MET 50 ER VAN DOOR Gistermiddag moest de 16-jaxige loopknecht G. van B., wonende alhier voor zijn patroon W. A. V., wonende aan de Hoogstraat, alhier, ruim 50 gulden incasseeren. Een paar uur, na dat hij was weggegaan, was de jongen nog niet teruggekeerd. Bij onderzoek bleek, dat de jon gen het geld wel geïnd had. De transportfiets, welke hij bij het incasseeren had meegenomen, werd gistermiddag teruggevonden in de rijwiel- loods van de Nederlandsche Spoorwegen. Van den jangen ls nog geeft spoor gevonden. VAN EEN AUTO GEVALLEN Gistermiddag ie de 9-jarige J. V., wonende alhier op den hoek van de Westerkade en de Nieuwe Haven van een vrachtauto, waarop hij „een eindje meereed" gevallen. Dr. Geerdes kon geen letsel constateeren. Brugwachter S. heeft eenige schaafwonden, welke de jongen aan bet hoofd had opgeloopen, verbonden, GESLAAGD Gisteren slaiagdie te Rotterdam voor het. eindexamen H.B.S. (R. K. Lyceum voor meis jes) onze stadgenoote mej. Jo Fondhammer. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1820 Juni GEBOREN: Maria, dochter van A. J. Brons en A. Duiker, Vlaard.dijk 325 Johannes, zoon van D. Montfoort qn E. van den Berg, Singel 138 Hermina A., dochter van P. W. Simons en M. C. Kloos, dr. Noletsibraat 1 een als levenloos aangegeven kind van J. van Veen en C. van Luipen, Pr. Kam. Onnesl. 104 OVERLEDEN; M. van den Kerkhoff, 80 j„ weduwe van M. van Hagen, Nieuwe Haven 225 TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in de gem. zweminrichtingen aan dein Havendijk bedroeg heden 65 graden F. Op gezette tijdstippen verschijnen in de bui- tenlandsche rubrieken van onze dagbladen be richten over revoluties in Zuid Amerika, be richten, waar men langzamerhand zoo gewoon aan is geworden, dat zij over het algemeen niet het minste opzien meer baren. De finesses van een dergelijke opstandige beweging komt men gewoonlijk niet te Weten en het was dan ook interessant eens nadere bijzonderheden uit den mond van een nuchterij landgenoot te ver nemen over een revolutie-tje in Ecuador, dat in April j.l., dit Zuid Amerikaansche staatje in rep en roer bracht. Juist in dien tijd arriveerde daar de „Bode graven" van de K.N.S.M. die als passagiers aan boord had den Ecuadoriaanschen generaal Plaza met zijn familie, die na een verblijf te Parijs, naar zijn vaderland terugkeerde. Vijf dagen lang is de „Bodegraven het voor werp van een verre van aangename belang stelling geweest, zoowel van revoluionairen als contra-revolutionairen en men was tenslotte heel blij zonder kleerscheuren de haven van het rumoerige landje te kunnen verlaten. Kapitein Vos vertelt. De „Bodegraven" is ln den afgeloopen nacht onze haven binnengeloopen en aan boord heeft de kapitein, de heer Vos ons zijn wederwaar digheden verteld. Op 7 April aldus het relaas van den kapi tein arriveerden wij in Manta,"een voorha ven van de hoofdstad Guayaquil. Daar kwam de douane aan boord en toen reeds bemerkte ik dat er iets niet heelemaal in orde was. Ik heb nog eens zoo'n Ecuadoriaanschen autoriteit naar zijn vaderland gebracht en toen putten de douaniers zich uit met allerlei strijkages en beleefdheidsbetuigingen. Dezen keer liepen zij mijn hoogen passagier voorbij zonder ook maar de minste notitie van hem te nemen. En fin, ik besloot maar eens af te wachten. 's Ochtends om een uur of 8, juist toen wij aan het ontbijt zaten, kwam men mij melden, dat er een heele vloot van kleine booten op ons schip afstevende. Ik ging aan boord en werd al gauw gewaar, dat de bemanning van deze booten niet veel goeds in het schild voerde. Wij hoorden schreeuwen en toen zij wat naderbij gekomen waren, verstonden we duidelijk de woorden: „Stop, revolutie". Heel veel trokken wij ons in het begin daar Tiic# yan aan, maar toen. wij geweerschoten Verwacht wordit: Zwakke tot matigen, Noordelijke Jot Weste lijken wind, half- tot zwaar bewolkt of be trokken, wellicht nog enkele regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. Lichten op van 'e avonds 9.54 tot 's mort gens 4.10. SCHIEDAM, 22 Juni. Officieel© noteering van de commissie alt de is airier ran Koop, handel. 1 Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 .pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.80 a i 0.90. hoorden knallen begrepen we, dat het meenens werd. Het gekke van het geval was, dat de vrouw van generaal Plata, die ln de kajuit zat eerst dacht dat haar man met saluutschoten begroet werd. Dit bleek echter allerminst het geval te zijn. Onder vuur genomen Al spoedig sloeg een kogel de kajuit binnen, kort daarop vernielde een schot het raam van de kombuis, drie kogels kwamen in een wind- happer terecht en verschillende projectielen ketsten af op den scheepsromp. Gelukkig werd niemand van mijn passagiers en bemanning getroffen, maar een douane-beambte, die op den valreep stond, kreeg een schotwond in het heen. Onze scheepsdokter verbond hem. Ik had inmiddels last gegeven om de machi nes stop te zetten, want de heele vertooning begon mij toch minder goed te bevallen. Do bootjes van onze aanvallers werden door den stroom weer van !t schip weggedreven en hei vuren werd gestaakt. Eenigen tijd daarna kwam er een motorboot langszij,, waarin een prachtig aangekleede me neer zat, die mij te spreken vroeg. Ik zond eerst mijn stuurman, maar de mooie meneer stond er op den kapitein te spreken. Toen ik bij hem kwam, stelde hij zich voor als de admiraal van Guayaquil. Zeer beleefd overigens, gaf hij mij in overweging naar Puna te stoomen en Guayaquil niet aan te doen.Het was daar lang niet pluis, vertelde hij. Toen de man vertrokken was gaf ik bevel het anker te laten vallen en ik zond een tele, gram af naar een landgenoo in Guayaquil, den heer Jongibloedt, waarin ik dezen verzocht mij nu eens precies te vertellen wat er aan de hand was. Op dit telegram kreeg lk geen antwooTd, maar wel ontving ik een schrijven van den havenmeester, waarin deze de eenigszins ver bijsterende mededeelding deed, dait er geen vuiltje aan de lucht was. De bootjes van da rebellen, die weer om ons schip draaiden, wa ren met deze bewering in lijnrechten tegen spraak. Om aan allen twijfel een einde te ma ken lichtte ik het anker en stoomde door naar Guayaquil dat ik, zonder dat verdere inciden ten voorvielen,, bereikte. Daar begon het lijden eigenlijk pas goed, want toen wij aangekomen waren bemerkten, wij dat er wel degelijk sprake was van een opstand. De rebellen, die zich 's ochtends al meester gemaakt hadden van de marinebooten, ver overden wat later op den dag een oorlogsschip, dat zij echter al weer spoedig verlieten, om dat er met deze schuit blijkbaar niet viel te manoeuvreeren. Daarna maakten zij zich ran een Engelsch olietankbootje meester en daar mee slaagden zij er werkelijk in het fort Pie- dra, dat aan den mond van de haven ligt, te veroveren. In de haven gevangen. Met de kanonnen van dit fort beheersebtea zij de geheele baal hij Puna en er zat voor ons niet anders op dan te blijven waar we waren. De autoriteiten in Guayaquil vertelden ons overigens, dat zij er niet de minste verantwoor ding voor wilden dragen als wij de haven ver lieten en onder vuur genomen werden. Het was een ellendige situatie. De muskieten plaagden ons dag en nacht en het ergste was nog wel de onzekerheid over den datum van ons vertrek. Door gesprekken met menschen in de stad kwamen wij te weten, dat wij er eigenlijk nog goed afgekomen waren. Men be weerde, dat de rebellen van plan waren ge weest ons schip kalm weg ln beslag te nemen. Van dit ^plan waren zij eerst teruggekomen, toen zij de afmetingen van de „Bodegraven" gezien hadden en tot de conclusie waren ge komen, dat zij met een dergelijk schip toch niet konden manoeuvreeren. De staatsgreep mislukt. Vijf lange dagen duurde ons gedwongen ver blijf in Guayaquil. Toen vermanden de regee- rlngsgetrouwe troepen zich, deden een aanval op het fort Piedra en slaagden er in het te ver overen. De revolutie was bedwongen en wij kregen eindelijk gelegenheid om tegen de onder vonden behandeling te protesteeren. In een uit voerig telegram aan onzen Gezant te Lima, dea heer Boissevaln, zette ik uiteen, wat er ge beurd was, om vervolgens zoo gauw als het maar mogelijk was, de haven van het rumoerige land te verlaten. Erg druk hebben wij ons overigens om het heele geval niet gemaakt en mijn bemanning heeft zich zeer rustig gedragen, zoo bëeindlgde kapitein Vos zijn verhaal, dat wel een merk waardig beeld geeft van de wijze, hoe in da kleine staatjes van Zuid-Amerika revoluties ga- maakt en bedwongen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1