tweede kamer en werkloosheid WOENSDAG 22 JUNI 1932 DE MEENING DER KATHOLIEKE FRACTIE. STANDPUNT DER REGEERING TEGENOVER HET BOUW- BEDRIJF. Vergadering van Dinsdag 21 Juni. DE PSYCHOLOGIE VAN HET RUIMTE. BEGRIP BIJ BLINDEN. TWEEDE KAMER-VACATURE Mr. TH. HEEMSKERK. BAKEROPLEIDING EN BAKERHULP VOOR HET PLATTE LAND. HULP AAN WEST-FRIESLAND. Steunmaatregel gereed. UITVOER VAN LIJM NAAR FRANKRIJK. TAARTJES OP ZONDAG. STAND DER LANDBOUW-GEWASSEN. MAX EN ZIJN VMIENBEN. I. Max verricht zijn dagelijksche goede 'daafï. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE OVEREENKOMST. DE JACHT OP DE TON BEGRAFENIS IR. J. C. RAMAER. CONGRES N. V. V. VERVOER VAN LAND- EN TUIN BOUWPRODUCTEN PER SPOOR. Mr. L. LIETAERT PEERBOLTE. DE ORANG LETJO. EEN ONGELUK IN DE BERGEN de legerbezuiniging in indie. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE STAKING DER TAXICHAUFFEURS Dat de Katholieken zich flink hebben laten hooran bij de interpellatie-Kupers, heeft ons bijzonder genoegen gedaan. „Drie man vormen een ooilege", luidt de oude spreuk en de hee- ren Hermans, Kortenhorst en Loerakker vul den elkaar gelukkig aan. Het zou ons zelfs niet verbazen indien de interpellatie-Kupers eindigde met de aanneming van een.motie- Kortenhorst. Henri Hermans heeft voor den zooveelsten keer gehamerd op de noodzaak vóór alles aan behoud van de nog bestaande werkgelegen hei d te denken en daarbij gewezen op den precai- ren toestand van onze glas- en mijnindustrie. Hij drong ook aan op betere verdeeling van den nog aanwezigen arbeid een probleem, dat ook dr. Kortenhorst aansneed en pas aan de loonen in de werkverschaffingen te raken, wanneer alle andere middelen zouden zijn uitgeput. Hermans' verstandige raad aan de Regee- riug om de bevolking via de radio zoo goed en zoo gauw mogelijk in te lichten, óók in recestijd nam Minister Ruijs, ter harte. Wij meenen, dat dit denkbeeld inderdaad serieuze overweging verdient en het ware te wenschen, dat het brokje belastingpolitiek, dat de Pre mier vanmiddag ten beste gaf, ook door de radio werd herhaald. De heer Loerakker, die altijd het oor der Kamer heeft omdat er uit zijn eenvoudig woord steeds zoo'n sterke toon van oprecht heid klinkt, vestigde de aandacht van den Minister nog eens op plattelandstoestanden, waar in arbeidersgezinnen matelooze ellende wordt geleden Deze katholieke afgevaardigde waardeert de Regeering voor hetgeen ze deed, maar het is te begrijpen, dat hij hoe ook terecht zijn verontwaardiging uitsprekend over lieden, die menschen in de werkverschaffin gen ophitsen den Minister vroeg toch geen loonen van 10 per week te verlagen. Het denkbeeld van dezen afgevaardigde tijdelijk kleine stukken land van groote eigenaars aan arbeiders afstaan heeft zeker kanten, die de overweging waard zijn. De eigenaars heb ben minder risico, de arbeiders althans 't ge bruik van de door hen gekweekte producten. Van een loonpolitiek, die zich blind staart op verlaging, wil ook mr. Kortemkorst niet weten. Terecht meende ook deze afgevaardig de, dat zulk een politiek zedelijk niet steeds te Verantwoorden is. Werktijdverkorting achtte mr. Kortenhorst in sommige bedrijven niet a priori onmogelijk en bet rouleersysteem, dat de heer v. d. Kieft in de soc. dem. pers heeft verdedigd, kan misschien voor ongeschoolden worden toegepast. Van belang was mr. Kortenborst's ingrijpen de kwestie der bouwvakarbeiders. Hij bracht u6ze zaak jn de reëele sfeer, toen hij een motie voorstelde, waarin aan de Regee- ïing wordt gevraagd, dat zij nu zou zeggen op welke voorwaarden zij bereid is de bouw- credieten te ontdooien en de werklooze bouw vakarbeiders onder de crisiswerkloozen te scharen. Direct sloot mr. Marckant zich bij dit standpunt aan. Minister Ruijs heeft alreeds toegezegd in zijn antwoord, dat hij zou overwegen de orga nisaties van bouwvakpatroons en bouwvakar beiders bijeen te roepen. Wat de Regeering precies wil, vernamen wij niet, doch wel staat vast, dat de oontractlooneo, die Minister Ver schuur in Maart nog meende te kunnen hand haven, niet onaangetast zullen kunnen blijven Een ernstige poging om middelen aan te wijzen, heeft ir. Albarda gedaan. Maar wij be twijfelen of de leider der S. D. A. P. zelf niet aan de deugdelijkheid dier middelen twijfelde doch ze eenvoudig heeft geuit, omdat ze in zijn kringen en, laat ons maar zeggen ook in onze kringen worden voorgesteld. De heer Albarda, die naast groote uitgaven zoo noodig ook onze schulden aan het buiten land schrappen wil als goed voorbeeld en om de we-re-ld weer op gang te helpen (zijn wij al geen groote stukken kwijt geraakt door inflatie voor en na in meer dan één land wil meer op- oenten op de inkomstenbelasting, een weelde belasting, een oonjunctuurbelasting, een herzie, ning van de successie-belasting en zoo noodig een heffing in eens. Nu is er dadelijk zoowel door mr. Marcihant als door mr. Kortenihorst gezegd, dat er over deze dingen onmogelijk kan worden gesproken zonder dat men over actueele gegevens be. schikt. Geen sterveling weet hoeveel het tekort der begrooting zal zijn wij ramen het stellig op een vijftig millioen en welke belastingen er nog geheven zullen moeten worden. Maar hoe levensgevaarlijk een heffing ineens in de gegeven omstandigheden zou zijn, heeft minis ter Ruijs met zoo groote duidelijkheid gezegd, dat de heer Albarda 6r nieer op gerepli ceerd beeft. Het zou zooals trouwens in ,,De Nederlander" is uiteengezet op een wij-ze, die denken doet aam de band van Minister De Geer een veel grooter blijvend verlies brengen dan nu velen meenen. Zeker, kan ®en heffing opeens noodig zijn. Maar dan zou zij toch alleen kunnen worden aangewend onn vlottende schuld af te lossen en niet telkens kunnen worden herhaald om ge wone uitgaven te dékken. Als „niet te verantwoorden avonturiers-poli tiek" kwalificeerde minister Ruijs de voorstel len van den leider der S.D.A.P. en dit vonnis scheen ons verdiend. Indien de „deskundigen", waarop zoowel Albarda als de soc.dem. pers zich beroepen hun fimancieele voorstellen reëel achten, zullen zij met wat steviger argumenten moeten ko men. Met argumenten, die ook rekening houden met de werkelijkheid van den dag. De moties-Kupers heeft minister Ruijs afge wezen. Wij teekenden uit de rede van den minis ter aan, dat deze er niet aan denkt momen teel alle loonen en steunregelingen te verlagen. ,,Maar niemand kan concreet zeggen, wat mor gen moet worden gedaan" zei de secretaris van het N.V.V. Maandag en dat had de Minis ter nu ook kunnen zeggen. Niet altijd zullen de loonen in de werkverschaffingen beneden die in de particuliere bedrijven moeten zijn. Hier zal de Minister ook naar sociaal inzicht oordeelein. Maar dat tusschien deze loonen een marge moet zijn, toonde de Premier met twee duidelijke gevallen aan. Bij den aanvang van deze vergadering, die tot ruim half 8 duurde, is ds. J. Lamgman ge ïnstalleerd als lid en opvolger van ds. Schok king. De hervormde predikant, die in 1871 ge. 'boren is, was reeds lid der Kamer van 1925 tot 1929 en fungeerde laatstelijk als predikant bij de hervormde gemeente te Wassenaar. Prijsvraag van het Stolpiaansch legaat aan de Leidsche Universiteit, Curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de Rijksuniversiteit te Leiden hebben beslo ten de navolgende prijsvraag uit te schrijven: Gevraagd worden: „Nieuwe bijdragen tot de psychologie van het ruimtebegrip bij blinden." Antwoorden hierop worden voor 1 Januari 1-934 ingewacht bij den voorzitter van het ct""atorium. 2ij moeten in het Nederlandsch, Duitsch, ■khgelsch, Fransch of Latijn getikt, met een spreuk: geteekend en vergezeld zijn van een verzegel briefje, van dezelfde spreuk voor zien en waarin des schrijvers naam en adres Ziin opg6geveD De Pi ijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille, ter innerlijke waarde van 250 en f 2,->o in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som jn geia. Mr- W. UMMELS. ,11<wr 'n,r' Cinmels, vice-president van 1 ^"dissementsrechtihank te 's Hertogen- Jtercnate ongesteld, dat hij van de j Sacramenten is voorzien. De toe- etand van den patiënt is hoogst zorgelijk. Mr. Bijleveld kan een benoeming niet aannemen. Naar de „Standaard" verneemt, zal de heer mr. H. Bijleveld, bij eventueele benoeming to.t lid der Tweede Kamer in de vacature-Mr. Heemskerk, niet in staat zijn die benoeming aan te nemen. Opvolger op de A.R.-lIjst is dan Mr. H. A. Dambrink, te Utrecht. President de Valera naast den Pauselijken delegaat, die voor de geestdrijlige ontvangst dankt. Al zijn we in de laatste jaren, wat hygiëne betreft en volksgezondheid, stukken vooruit gegaan, tooh iaat de verzorging van kraamrrou. wen, vooral in de buitengemeenten, nog veel te wenschen over. Ook daar hébben moeder en kind recht op een bekwame verzorging. Evenals haar zusters, in de groote steden verlangen onze moedertjes- van-buiten geschoolde krachten, die met ken. nis van zaken haar behulpzaam zijn. Nu moge het vreemd klinken, n^aar het is een feit, dat er vooral, wat het platte land aan gaat, een beduidend tekort is aan gediplomeer de bakers. Ook schijnen zij, die invloed hebben en toch geroepen zijfl verbeteringen aan te brengen, er niet voldoende van doordrongen, dat een bekwame, goed onderwezen baker in kleine gemeenten een uitkomst is voor menig jong gezin. Wij zijn zoo vrij én den autoriteiten wien het aangaat, én den buitenmeisjes te wijzen op de Baker°Pleiding te Rotterdam, die er werk van maakt geschikte meisjes af te rich ten voor het baker-beroep in de dorpsparo chies. Voor gezonde meisjes, van plus minus den 25-jarigen leeftijd met een helder verstand, "St hier een prachtig arbeidsveld open. Set spreekt vanzelf, dat meisjes zonder ele- •n a 6 begrippen»van huishoudkennis niet ,„i«vvmerki"g komen- Zij moeten immers de huisvrouw tijdelijk kunnen vervangen. De leertijd ia betrekkelijk kort. Minstens 9 maanden en hoogstens 1 jaar, in de veronder stelling dat zij slagen voor het bakerexamen. Gedurende dien tijd zullen zij zich moeten ves tigen in Rotterdam, doch ter tegemoetkoming in haar onkosten, worden haar zooveel moge- lijk dag- en nachtverpiegingen toegewezen. Zij worden theoretisch en practisch onderwe zen, zóó, dat zij na goed afgelegd examen, als gediplomeerd-baker huiswaarts keeren, om in haar eigen milieu zich met vakkennis en toe wijding te kunnen geven aan een eerzame en verdienstvolie taak. De nieuwe cursus vangt aan: Begin Septem ber. Reflectanten kunnen zich rechtstreeks, schriftelijk of persoonlijk, om inlichtingen in verbinding stellen met de directrice van het Centraal Bureau der R. K. Kraamverzorging, Goudsche Singel 203, Rotterdam. Tel. 12012. Naar wij vernemen, ligt het in 't voornemen der Regeering wederom een crediet van zeven ton te verstrekken aan den tuinbouw in West Friesland. Het desbetreffend voorstel zal de Tweede Kamer dezer dagen bereiken. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de wet nog vóór het reces door de Tweede Kamer behan deld wordt. Afgifte van certificaten van oorsprong. De Minister va-n Economische Zaken en Ar. beid heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van lijm en benoemd tot leden dier commissie de heeiren H. Hoor neman te Amsterdam, C. B. J. Müller te Utrecht, A. Rom Colthoff te 's-Gravenhage en ir. J. van Stolk te Delft. Aangewezen als voor. zitter dier commissie is de beer A. Rom Colt. boff te 's-Gravenhage. De minister heeft voorts bepaald, dat met ingang van 22 Juni 1932 voor den uitvoer naar Frankrijk certificaten van oorsprong zullen worden afgegeven voor beenderlijm en vleesöh. lijm en belast met het uitgeven der certifica ten den heer A. Rom Colthoff te 's-Gravenhage. Het bedrag ter bestrijding van de kosten aan bet afgeven der certificaten verbonden is vast gesteld op 50 cent per 100 Kg., met een mini mum va-n 50 cent per certificaat. Vervoer van centrale bakkerijen naar filialen. Naar wij vernemen, heeft de Ver. van Ban ketbakkers, exploitanten van bestelzaken aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid verzocht een wijziging van het Rustdag- besluit voor transportarbeiders te land te wil. ien bevorderen, ten einde mogelijk te maken dat de filialen op Zondag voorzien kunnen worden van aan bederf onderhevige banket, bakkerswaren, zooals slagroomgebakjes enz De filialen zijn voor de voorziening van derge lijke artikelen veelal afhankelijk van een cen trale bakkerij, zulks in tegenstelling met ban- ketbakkers-winkels waaraan een banketbak kerij annex is. Deze laatste winkels kunnen slagroomgebakjes enz. op Zondag verkoopen doch de filialen van grootere ondernemingen kunnen, zooals de wet thans luidt, niet in het bezit worden gesteld van deze artikelen waar door zij in een onbillijke positie verkeeren. De beteelde oppervlakte. De Stct. no. 11S bevat een tabel, waarin naast de voorloopige cijfers voor het jaar 1932 zijn vermeld de definitieve cijfers, aan gevend de oppervlakten, in 1931 met de onderscheidene gewassen beteeld, terwijl ter vergelijking zijn opgenomen de overeenkom stige gemiddelden in het tijdvak 1921—1930. Evenals in het vorige jaar zijn in 1932 be langrijke wijzigingen in het bouwplan geko men. De uitbreiding van de tarweteelt treedt daarbij het meest op den voorgrond. De met het betreffende ge-was bezette oppervlakte is bijna 41.000 H.A., of ruim 52 pc-t., grooter dan In 1931. De teelt van de andere granen is zoodanig ingekrompen, dat de totale op pervlakte granen, ondanks de sterke uitbrei ding van de tarwecultuur, geen aanzienlijke verandering onderging. De peulvruchten, welker verbouw in 1931 niet onbelangrijk was uitgebreid, worden thans aanmerkelijk minder geteeld. De veld- boonen verminderden met 16 pet., de erwten met ruim 10 pet. en de stamhoonen zelfs met ruim 27 pet. Bij de meeste handelsgewassen valt even eens een sterke achteruitgang van de beteelde oppervlakte waar te nemen. In totaal vermin derde deze groep met ruim 15.000 H.A. Slechts de karwijteelt heeft zich, wat de uitgebreid heid betreft, geheel op het peil van 1931 kun nen handhaven. De oppervlakte kanariezaad daarentegen is ingestonken tot ongeveer 115 pet. van die in het vorig jaar; met vlas zijn nog geen 2000 H.A. bezet. Voorts verminder de het koolzaad met ruim 36 pot., het mos terdzaad met 46 pet., terwijl het bïauwmaan- zaad met meer dan de helft van de opper vlakte in het vorig jaar achteruitging. De teelt van consumptie-aardappelen geeft weder eene uitbreiding te zien, welke op bijna 8 pet. kan worden gesteld. Ook de fa brieksaardappelen vertoornen eenige toene ming. De suikerbieten zijn met bijna 2600 H.A. uitgebreid. De door dit gewas ingenomen op pervlakte bedraagt thans 68 pet. van de ge middelde oppervlakte in de jaren 1928 1929 en 1930. De totale oppervlakte bouwland vermin derde blijkens de opgaven met bijna 6000 H.A. 1. Nettie weet best, wat Max op het hart heeft. „Je zoudt graag een makker hebben, nietwaar?" vraagt ze. Maar wat is er buiten op den stillen weg, aan de hand? 2. O, Max! jaag dien vreeselijken bulle bijter "to'ch va® die arme poes!" Max is niet bang uitgevallen. Als een padvinder verricht hij dagelijks een goede daad. Hij springt op den hond toe. 3. Maar deze is ook niet voor den poes. Hij is sterker dan Max. Deze vecht evenwel voor een goede zaak, en wint. En de poes, die nu ook niet voor den hond is, zoekt een goed heenkomen in den tuin. Een onvriendelijke Waalsche stem. Onze Brusselsche correspondent meldt: De Belgische pers leverde nog geen com mentaar op de te Lausanne gesloten Neder landschBelgische douane-overeenkomst. Al leen het liberaal, naar Frankrijk georiënteerd, middagblad „Midi", heeft er hot nog toe zijn opinie over doen kennen en dit is allesbehalve met deze gebeurtenis ingenomen: „Minister Hijmans triomfeert, zegt het blad. België heeft een stap naar het Noorden gedaan en zich een beetje verder van Frankrijk verwijderd. De operatie is schitterend geleid geworden. De koning zond aan Renkin een brief waarin hij op het stellen van daden aandrong en alsof zij plotseling waren wakker geworden, hebben onze ministers 's anderdaags een accoord met Nederland onderteekend, dat de clausule der meestbegunstigde natie afschaft, vrijhandel- clausule die tot heden een basis van ons com mercieel systeem was. Wij zijn geen land van vrijhandel. Het is onze meening, dat een wijzi ging van ons handelsregime alleen mag ge schieden met de volledige overeenstemming van den wil des lands, welks lot hiermede ge moeid is. De onderhandelaars van Lausanne weten zeer goed, dat de helft van de Belgische natie radicaal tegen een douane-unie met Ne derland gekanit is en dat de helft van het par lement vóór een Fransch-Belgische entente is, Wetende, dat zij in het parlement geen meer derheid zouden vinden om een overeenkomst met Nederland goed te keuren, hebben zij een machtsgreep gedaan. Renkin en Hijmans hebben met het konink lijk prestige een operatie willen dekken die tegen den wil is van geheel Wallonië en van de voorstanders van een Fransch-Belgische entente. De overeenkomst is önderteekend Het land werd voor een voldongen feit gesteld. Dat zij oppassen! Wallonië is geduldig, maar het zal zich niet zonder tegenstand bij een bloc van Noordelijke en Duitschgezinde staten laten in lijven". Een der oude garde, die den naam van Nederland op ingenieurs. gebied omhoog bracht. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit waterstaatskringen, is gisteren op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van ir. J. C. Ramaer, in leven oud inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, ter aarde besteld. In de rouwkapel heeft dr. ir. Wortman, oud directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, het woord gevoerd. Hij getuigde, dat in Ra maer, één van de laatsten van de oude garde van degenen, die den naam van Nederland, zoowel in het binnen- als buitenland op inge- nieursgebied omhoog hebben gebracht, is been- gegaan. Zijn heengaan beteekent een groot verlies voor de ingenieurswereld; zijn vrienden vooral zien hem zeer noode verscheiden. Prof. Buisman sprak namens den president van den Raad van Bestuur van het Kon. Insti tuut, die persoonlijk verhinderd was; de heer J. Sickenga Mulder namens het Kon. Ned. Aard rijkskundig Genootschap, waarvan de heer Ra maer eveneens eere-lid was, en mr. Jannink namens de Centrale Commissie voor de Drink watervoorziening. De hist werd hierop grafwaarts gedragen; aan de groeve dankte een broeder voor de belangstelling. Maandag is de algemeene vergadering aange vangen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage, onder presidium vau den bondsvoorzitter, den heer E. Kupers, die een uitvoerige openingsrede hield. Spr. herinnerde er aan, dat tijdens de vorige crisis van 1920 tot 1923 het ledental van het N. V. V. van 262.000 tot 1S2.50Ó daalde, een achteruitgang met bijna 80.000 leden. Geduren de de laatste twee jaren, die over een belangrijk deel in het teeken der crisis hebben gestaan, steeg het ledental der N. V. V., dat op 1 Januari 1930 ruim 255.000 bedroeg, tot bijna 320.000 op 1 Januari 1932, dat is een stijging met 65.000 leden. En op 1 April was dit cijfer gestegen tot 328.500. Spr. voerde o.m. aan het vraagstuk van de verkorting van den arbeidstijd. Vele deskun digen zijn, zeide spr. van meening, dat ook wanneer er weer een tijd van hoogconjunctuur aanbreekt, wij met een groot aantal werkloo- zen zullen blijven zitten. Ook in ons land is de waarschijnlijkheid groot, dat wij een blijvend overschot aan werkloozen zullen houden. Een dergelijke reserve-armee van werklooze arbei ders brengt ook een gevaar voor liet handhaven van den loonstandaard mee. Met loonsverla ging lost men het probleem der werkloosheid niet op. Dit zal slechts mogelijk zijn door een sterke verkorting van den werktijd, waardoor meer arbeiders in bet productie-apparaat plaats kunnen vinden. Dit is, zeide spr. een probleem van de eerste orde. In dit verband herinnerde spr. aan de actie voor de 40-urige werkweek. Natuurlijk is bij deze kwestie het loonvraag- stuk van groote beteekenis. Wanneer de werk tijd van 48 uur tot 40 uur verkort werd met behoud van hetzelfde loon, dan zou dat gelijk staan met een loonsverhooging van 17 18 Het aantal bedrijven, waarin met eenige kans op succes een dergelijke eisch doorge voerd zou kunnen worden, lijkt spr. niet groot te zijn. Hier zal naar een compromis gezocht moeten worden. Echter geeft de overheid thans groote bedra gen uit voor werkloozensteun. Het zou volgens spr. redelijk en billijk zijn, dat wanneer de werktijd in bepaalde bedrijven wordt verkort, waardoor meer arbeiders tewerk gesteld kun nen "worden, ook de overheid in een deel van het loonverlies zou bijdragen. Wa'nneer dat ge beurt en ook de werkgevers iets willen doen, heeft spr. de redelijke verwachting, dat er ook wel met de arbeidersorganisaties te praten zal zijn. Daarnaast moet de werkloosheid bestreden worden door een krachtige bevordering van de werkverruiming. In de voortgezette vergadering van het N. V. V. kwam aan de orde de bespreking van het verslag nopens den toestand en de verrichtin gen van het verbond over de jaren 1929, 1930 en 1931. Een groot aantal sprekers voerde het woord. Een der sprekers bracht de kwestie naar vo ren van de bezetting der hoogere functies bij de regeering. Het is van het hoogste belang, dat de posities van hoofdambtenaren door menschen worden bezet van onze richting en van onze geestesge steldheid. Dit iaat nog veel te wenschen over. En dit fait te meer op, waar van Katholieke en Christelijk-protestantsche groepen een ware functiehonger tentoongespreid wordt. DE RELLETJES TE BOSKOOP. De Haagsche rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding bevolen van de 3 commu nisten, die zijn gearresteerd en ingesloten wegens verzet tegen de politie bij de plaats geliad hebbende relletjes te Boskoop. Een middel om de slaapnummers onschadelijk te maken Naar aanleiding van een artikel in het blad van gisteravond: staatsloterij contra particu liere loterijen, deelde de heer G. H. Huiskens, hoofdagent van N.V. Centra Administratie kantoor voor hypotheken te Schiedam, Villa- straat 41, ons mede, dat de trekkingen in geeoen deele onmogelijk worden gemaakt, al Deemt de Staat drieduizend nummers er uit. De Centra-loten, om ze zoo te noemen, welke in de slaapnummers vallen der Staatsloterij worden door andere nummers vervangen en de prijzen die daarop mochten vallen, uitgekeerd, na afloop der eind trekking van de Staats loterij. Zoodoende heeft men een middel ge vonden om de slaapnummers der Staatsloterij onschadelijk te maken. 12'/2 jaar directeur-generaal der V olksgezondheid. Mr. L. Lietaert Peerfbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, zal op 1 Juli a.s. 12 JA jaar als zoodanig werkzaam zijn. De „Deli Crt." drukt een paar foto's af van den orang letjo, den „wartaal sprekenden mensch" en teekent daarbij het volgende aan: „Ongetwijfeld zijn deze foto's belangwek kend, al valt het zeer moeilijk er eenige con clusie uit te trekken. Slechts een wetenschap pelijk onderzoek zal kunnen aantoonen of wij hier te maken hebben met een aap dan wel met een wezen van hoogere orde. Wanneer men de foto's beschouwt, trekken direct de voor een aap korte armen de aandacht. Weliswaar heeft een zeer jonge aap eveneens korte ar men, maar deze orang letjo was geen zuige ling meer. Hij had kiezen en tandjes en moet dus ouder zijn geweest dan men aanvankelijk meende. Ook de vorm van den schedel doet aan dien van een mensch denken. De opeen plank gespijkerde huid vertoont een grijzig witte kleur, beharing ontbreekt be halve op de plaatsen waar ook de mensch haargroei vertoont. Het hoofdhaar is grijzig wit en kroezend. De heer W. Scholtens, te Pasir Pengarajan, die zoo vriendelijk was ohs deze foto's af te staan, vertelde ons nog dat de orang letjo van korten afstand werd neergelegd. Naar men hem zeide zon voor de jacht een voorlader gebruikt zijn, maar de kogelgaatjes in de huid (drie stuks, veroorzaakt door één kogel) wijzen op het gebruik van een Mauser geweer, De radja van Rokan trof de beide orang letjos, moeder en kind, aan den voet van een steilen berg bij een beekje. De moeder tilde juist een daar liggenden boomstam op, toen knalde het schot dat het jong ontzield deed neervallen. De oudere orang letjo vluchtte, rechtstandig loopend, om direct daarop tegen den steilen berg op te vliegen waarop zij met zware steenen begon te gooien. Tenslotte, aldus het verhaal, verdween de orang letjo in een hol. Naar wij nog vernamen moeten de orang letjo's over groote spierkracht beschikken. Tenslotte kunnen wij nog melden dat de verwijdering van de huid van het geschoten jong met moeilijkheden gepaard ging, wat bij dieren anders niet het geval is." SEMARANG. 21 Juni. (ANETA). Frafer Aquilinus Wayers uit Padang is bij een uitstapje naar den Merapi-top gevallen; hij liep zware verwondingen op aan hoofd, schouder en handen door een steen, dien hij in zijn val had meegesleurd. Naar Anota - Holland verneem t is hier te lande niets bekend omtrent de door het Soe- rabajasch Handelsblad verluide overwegingen om geen nieuwe officieren voor het Ned.- Indische Leger in Nederland aan te stellen. In ieder geval hebben de cadetten in oplei ding recht op benoeming. Geen verlaging van tarieven. Door de heeren Kampschöer en van de Bilt waren de volgende vragen aan den minister van Economische Zaken en arbeid geste' d- „Is de minister bereid te bevorderen dat, evenals het vorig jaar, een tijdelijke verlaging van de spoorwegtarieven zal plaats hebben voor het vervoer van vroege aardappelen? Is de minister bereid te bevorderen, dat in zake de z.g.n. reductie voor het vervoer per spoor van land- en tuinbouw-producten een be tere regeling tot stand zal komen, in dien zin, dat de voordeelen rechtstreeks ten goede ko men van de bedrijven van land- en tuinbouw zelve?" Minister Verschuur heeft daarop het vol gende geantwoord: „Niet in het vorige jaar, zooals in de eerste vraag wordt vermeld, doch in het jaar 1930 werd een tijdelijke verlaging van de spoorweg tarieven voor o.m. het vervoer van vroege aardappelen toegestaan. Sindsdien worden van Regeeringswege op meer rechtstreeksche wijze maatregelen genomen tot verlichting van den noodtoestand, waarin de land- en tuin bouw ten gevolge van de thans heerschende economische depressie verkeeren. In verhand hiermede, en gelet op de conclusiën van de commissie-de Vries, dat een algemeene verla ging der spoorwegtarieven niet kan plaats hebben, acht de ondergeteekende een maatregel als in de eerste vraag bedoeld, waarbij steun niet rechtstreeks, doch langs den omweg eener vrachtverlaging geboden zou worden, niet wenschelijk. De beantwoording van vraag 2 kan in ver band met het bovenstaande achterwege blijven. De „Ekster" naar Indië. Donderdagmorgen vertrekt het K- L, M.- vliegtuig de „Ekster" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren G. J. Geysendorffer, J. S. W. van der Feyst, C. A. Bruynesteyn, S. van Straten, die resp. als le bestuurder, 2e bestuurder, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De „Ibis" (uitreis) vertrok «gisteren te 4,13 uit Jodh'pur, naar Calcutta alwaar het toestel na een tussohenlandimg te Allahabad te 13,28 arriveerde. De „Uil", thuiskomend, vertrok gisteren 5,13 uur uit Jodihpur en kwaim na een tussohen. landing te Karachi ten 14,43 uur te Djask. P. VERDEGAAL t lil den ouderdom van 67 jaar is gisteren ta Leiden plotseling overleden de heer P. Verde» gaal uiit Noordwijkerhout, directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank aldaar, en kerk meester der St. Josephkerk, en oud raadslid der gemeente. De heer Verdegaal was op weg naar het St. Eiisabeth-ziekenhuis te Leiden, wijl hij zich den laatsten tijd niet goed gevoelde. Toen da trein te Leiden arriveerde, werd hij bewuste loos gevonden. Het H. Oliesel werd hem nog toegediend, maar toen de E. H. D. arriveerde, kon de dokter slechts den dood constateer en, B. en W. van Den Haag zullen vergunningen gaan uitgeven Doordat de werkgevers geen arbeidskrachten hebben gekregen om het taxibedrijf te her- vatten, is het conflict thans in dit stadium gekomen, dat B. en W. de lijst van gegadigden zullen raadplegen om na te gaan aan wien een vergunning voor een blokbandtaxi zal worden gegeven. Hiermede zullen wel eenige dagen gemoeid zijn, aangezien deze lijst zeer lang is en van geruimen tijd her dateert, zoodat het grootste gedeelte zal afvallen. De meeste gega digden zijn eigenrijders, evenals de enkele blok- banders, welke men nu nog ziet rijden. cp; Het schip met den Pauselijken delegaat nadert de haven van Dublin. Een. escorte van vliegtuigen in kruisvorm vliegend vergezelt het schip.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5