PLECHTIGE SLUITING VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES wie doodde silecroft? Mijnhardt's Kinderzalf PROCESSIE MET HET ALLERHEILIGSTE EN ZEGEN OPLOSSING FEUILLETON PRIJSVRAAG. MAANDAG 27 JUNI 1932 »«d»» oihi door,uk' p klm a, mimSÊ Moeder en Kind PONTIFICALE HOOGMIS IN HET PHOENIX PARK ^ezen.,WeCj?e!ée abonné^r uee'nemen moet men abonné zijn dit Blad, terwijl melden- Fe^i'3 één oplossing mag insturen. Naar mijn oordeel werd Silecroft vermoord door Abonné w°nende te MAX EN ZIJN VRIENDEN. V. Signor Macaroni en Giacomo. WÉ3ÊÈ. C' BRANCARDIERSWERK TE LOURDES. De eerste Nederiandsche afdeeling der Hospitalité de N. D. de Lourdes. Opgericht door de Limburgsche Redevaart. NATIONAAL CRISIS.COMITE. REVOLUTIONNAIRE GEEST BIJ RIJKSAMBTENAREN. DE TABAKSTEELT IN ONS LAND, GELDELIJKE TEGEMOETKOMING BIJ ONTSLAG. WEER NIEUW MENSCHENRAS DOOR 'N AUTO GEGREPEN EN GEDOOD DE MOORD OP AMELAND. STOOMSCHIP VOOR CIRCUS TRANSPORT. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. RADIO-PROGRAMMA DUBLIN, 27 Juni 1932 (Eigen telegram). De Plechtige sluiting van het eenendertigste In ternationaal Eucharistisch Congres was een overweldigende gebeurtenis voor Ierland en werd ook zelden op een dusdanige wijze elders gevierd. Dat het Congres te Dublin een ecla tant succes is geworden daaraan twijfelt nie mand ®u zelfs moet de vraag gesteld worden of het niet het meest luisterrijke Congres is geweest, dat ooit gehouden werd. Alles droeg er toe bij, om het Congres tot een succes te maken. Het weer op zijn best was schitterend en zelfs op de minder mooie dagen was het toch goed te noemen. Een koel windje kwam opzetten, wanneer vele na de hitte van den dag daaraan een groote behoefte hadden en het beetje regen, dat gevallen is, was niet hinder lijk voor de pelgrims. De meesten althans stoor den zich daaraan niet. Het verkeer was gedu rende de geheele week uitstekend geregeld, terwijl het publiek ook van ganscher harte druk mede hielp om de zware taak van de politiemannen, die verantwoordelijk waren voor de veiligheid van het publiek, te verlichten. Betreurenswaardige incidenten deden zich maar heel zelden voor en verstoorden geens zins de algemeene feestvreugde. Het is waar, enkele internationale zakkenrollers wisten van de overgroote drukte te profiteeren en kon den hun slag slaan, doch de politie had ze spoedig Ingerekend en achter slot en grendel geplaatst, waarna zich geen slachtoffers meer aanmeldden. Het hoogtepunt van het Eucharistisch Con gres werd Zondag bereikt, toen de Pontificale Hoogmis werd opgedragen in het Phcenix-Park. Meer dan een millioen geloovigen, mannen en vrouwen, waren bijeengestroomd om van deze plechtigheid getuige te zijn. Gedurende den ge- heelen nacht hadden honderdveertig extra- treinen de pelgrims uit alle oorden en streken naar Dublin vervoerd, terwijl verscheidene atoombooten gecharterd waren om ook de pel grims te Dublin aan wal te zetten. Den geheelen nacht door stroomde het bezoekers naar Dublin en reeds spoedig na het ochtendgloren begon de trek naar het Phoenix-Park. De wegen waren overvol van allerlei vervoermiddelen, doch de politie had alles uitstekend geregeld en de verkeersopstoppingen bleven beperkt. 's Morgens vroeg was een groot deel van het Phoenix-Park, dat vijftien acres groot is, reeds gevuld. In eindelooze rijen marcheerden de pelgrims op uit de omringende plaatsen van Dublin. Tot op het laatste oogenblik toe scheen heel Ierland op te trekken naav het Hoogaltaar, in het Phcenix-Park en twee uren voor den aan vang was het een menschenzee, zoover het oog reikte. Deze stroom van menschen werd door padvinders in groepen verdeeld. De vrou wen werden zooveel mogelijk in afzonderlijke afdeelingen geleid. De padvinders verrichtten een schitterend werk zooals zij dat trouwens gedurende het geheele congres gedaan hebben en waarvoor zij een woord van lof verdienen. Uren voordat de H. Mis begon stonden dui zenden geloovigen geduldig te wachten en toen de Kardinaal-Legaat, opgewacht door de ministers zijn witte troon besteeg en de kar dinalen allen, omhangen met de cappa magna het Park binnenschreden, was het groote ter rein tot in de verste uithoeken bezet en hon derden stroomden nog steeds binnen. Het Phcenix-Park bood dan ook gedurende de Pontificale Hoogmis een aanblik, dat de stout ste verwachtingen overtrof. Het vijftien Acres groote park was als het ware een onmetelijke kathedraal. Ingesloten door rijkbegroeide hoog ten en de statige heuvels van Wicklow en over spannen door een dramatischen wolkenhemel. Tegen de grauwe heuvels en het uitspansel «taken het hoogal aar met de belendende zui lrijen tooverachtig af. Het purper der bis hoppen en prelaten en het scharlaken der «vdinalen verhoogden het effect. Vol°°r het begin der H. Mis.heersche er een ohee^41tte rust en geen setier of lawaai. Mar de m 6n vereenigingen met vaandels door als kieyCilBniDeniSte' dan warep de vaandels wogen zei89 «ellschepen, varend over een be- De &a,rt8biR de H. Mia ^°P van Baltimore celebreerde helder over*^ Zi^n mooie sterp klonk luid en van vijfhonderd °nteIbare menigte. Een koor H. Evangelie hi^0 20115 de H' Mis' Na het toespraak, waarin hi kar<Unaal Legaat een het H. Misoffer en l],een omschrijving gaf van om hun geloof in aanwezigen aanspoorde ds tegenwoordigheid van Jesus Christus in het Allerheiligst Sacrament des Altaars te verlevendigen, hun vertrouwen in Zijn oneindige goedheid te hernieuwen en hun harten in groote liefde tot Hem te doen ontvlammen. Het Credo werd gezongen door alle aanwe zigen en tijdens het Offertorium besteeg John Maccormack, een der grootste tenoren van de wereld en een van Ierlands grootste zonen de altaartreden om het „Panis Angelicus van Cmsar Franck te zingen. De groote massa luis terde onbewogen toe naar dit lied, tot gloiie van God, dat de geloovigen in verrukking bracht. De Consecratie werd aangekondigd door trom petgeschal en Iersche officieren trokken als eere-teeken hun zwaarden. Zacht rinkelden de bellen van St. Patrick, terwijl de geheele me nigte op den grond knielde en een doodsche stilte over het geheele terrein neerdaalde. Later werd de Pax gegeven door den Aarts bisschop van Baltimore aan den Legaat en verder aan alle aartsbisschoppen en bisschop pen. Een heerlijk en mogelijk ook een symbo liek tintje werd aan deze ceremonie gegeven, toen een zwerm witte zeemeeuwen over de heuvels kwam aangevlogen en boven het al taar zweefde. Juist voor het einde der H. Mis werd de Pauselijke boodschap door het Vati- caan uitgezonden. Het ongeluk wilde echter, dat een aantal vliegtuigen juist boven het Park vlogen, zoodat door het motorgeronk van de radio-uitzending weinig te verstaan was en slechts weinige der aanwezigen realiseerden zich, dat de H. Vader gesproken had. Onmiddellijk na de H. Mis gebruikten de kardinalen en prelaten aan de achter het al taar opgerichten buffetten het ontbijt, terwijl de duizende aanwezigen zich in beweging zet ten om in een groote processie naar de O-Oonnell Bridge, in het centrum der stad, te trekken. Hier was een wit altaar opgericht om van hieruit den zegen met het H. Sacrament te ge ven Door een ingenieus systeem van luidspre kers was het mogelijk gemaakt, dat door alle processiegangen in alle straten dezelfde lofge zangen konden gezongen worden. De formatie van de processie na de Hoogmis nam geruimen tijd in beslag, doch alles ging in volmaakte indrukwekkende orde. De troonhe mel werd geescorteerd door leden van de re geering en de oppositie onder leiding van De Valera en Cosgrave. De bisschoppen en pries ters, die voorafgingen, vormden een stoet van af het Hoogaltaar tot zoover het oog reikte. Vereenigingen uit verschillende landen sloten zich met vaandels en banieren hierbij aan. Vooraf ging cavalerie, gekleed in blauwe, met goud bestlkte uniformen, welke speciaal voor deze gelegenheid gemaakt waren. Er was geen muziek, doch er werd voortdu rend gezongen en gebeden. Door de luidspre kers werd dit door de geheele stad verspreid en kon een ieder meebidden. Langs den weg, dien de processie ging, waren de geloovigen in dichte gelederen geschaard, voortdurend bid dende en knielende bij de nadering van het H. Sacrament. Het H. Sacrament werd gedra gen door den Legaat, in een kleine, gouden monstrans. De weg waarlangs de processie trok was vier mijlen lang en overal werd de grootste eerbied en godsvrucht aan den dag gelegd. Zelfs de politie langs den weg, die ruim baan moest maken voor de processie, knielden neer en baden godvruchtig, toen het Allerheiligste passeerde. Het was half twee, toen de processie vertrok en het was kwart voor vijf, toen de eerste pro- cessiegangers in de stad arriveerden. De wegen naar de O'Oonnell Bridge waren door politie en militairen vrijgehouden en een volmaakte orde heerschte overal. Eindelooze scharen waren naar O'Oonnel Bridge opgetrokken, waar rondom het rustal- taar het Te Deum en Tantum ergo opstijgen. Ofschoon de honderdduizenden, mannen en vrouwen, die van het Phcenix-Park in proces sie naar de stad trekken, reeds meerendeels urenlang gestaan hebben voor en gedurende de Pontificale Hoogmis, vermoeid zijn, schrij den zij voort met een onuitputtelijke bezieling, lofgezangen medezingend en het Onze Vader en Wees gegroet medebiddend. De gelederen zijn niet meer zoo aaneengesloten als weinige uren geleden, maar toch nog steeds samenhangend en saamhoorig. De Legaat is het altaar op de O'Conneli Ten gerieve van on,„ 1 t „.men dn.Li, abonne s, die aan deze prijsvraag wenschen met de publicatfeedve,d\ mogen oplossingen worden ingezonden een retourvlucht per K.L.M. tot en een retourv uch pe K.L.M. naar Zeeland> een retourvlucht per N..L.M. naar Twente een en twintig fraaie s.erklokjes. cp Op het couvert te vermelden. Feuilleton-PrijsvPraag. Bridge genaderd. Het Tantum ergo is ten einde. De stemming en de godsdienstige bezie ling is voortdurend nog aangegroeid totdat het schoonste oogenblik genaderd is, waarop de zegen met het Allerheiligste gegeven zal wor den. Met een enkele beweging zinken millioenen menschen op de knieën neer. Op bruggen en kaden, in hoofdstraten en buitenwijken, in de lanen van parken en plansoenen vallen allen in een oogenblik op de knieën neer. Uit alle huizen snellen menschen, om mede te knielen op de straat en millioenen geloovigen ontvan gen de zegen met het Allerheiligste.. Dit Was het meest aangrijpend moment van den dag, welke een onafgebroken triomf was van gebed en offer. Zelfs de plechtigheden in het park zelf maakten niet zulk een verbijsterende indruk »ls dit heerlijk besluit van het Eucharistisch Congres. Van de grootschheid van dezen dag getuigden zoowel de kleinste feiten als de in drukwekkendste plechtigheden. Niets was wel licht ontroerender dan de aanblik van de men- schenmenigten op alle hoeken van de straat, drie prevelend het Onze Vader en Ave Maria meebaden, met de door luidsprekers overge- braehte gebeden der processie. Niets was tref fender dan de duizende blijken van persoon lijke godsvrucht. Voordat de Legaat de zegen gaf, richtte hij zich nog eens tot het volk en mot bewogen stem sprak hij van de belang stelling, welke de Paus voor het Congres aan den dag heeft gelegd. Hij was er trotsch op aan den H. Vader te kunnen medeelen, dat de geheele wereld hier vereenigd was in broeder schap en vrede van het Koninkrijk Gods. De Legaat prees en dankte de organisators van dit Congres, dat volgens hem te vergelijken is met de mooiste en grootste demonstratie van godsvrucht, dat ooit in de glorierijke geschie denis van de H. Kerk plaats vond. Hij dankte het Katholieke volk van Ierland, voor zijn en thousiaste en helfhaftig optreden en gaf Gods zegen aan allen, die door gebed of werk tot het schitterend succes van. het Eucharistisch feest hadden bijgedragen. Hij gaf ook den zegen aan de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop- pen en aan geheel de geestelijkheid van het schoone land van St. Patrick. Dat God Ierland moge bewaren nu en in de toekomst als het eiland der Heiligen. Toen de Legaat het altaar afdaalde, steeg een donderend gejuich uit de duizenden op, dat In alle straten van Dublin hoorbaar was. Mill- tairen en politie hadden de grootste moeite om den uitgang voor den Legaat vrij te houden, die zich in een in de nabijheid gelegen gebouw ging omkleeden. Na den zegen met het Aller heiligste gingen mgr. Jansen, mgr. Diepen en mgr. Smit te voet langs de kade om zich naar het twintig minuten verder gelegen schip te begeven. De kade was stampvol en de menigte begroette de bisschoppen met een uitbundige geestdrift. Het volk wierp zich op de knieën neer, waar de bisschoppen voorhij schreden. Voor de geestelijken, die Dublin deze week bezochten was het zeer typeerend, met welk een hoogachting alle klassen der bevolking ae priesters ontvingen. Overal waar bisschoppen verschenen, kniel den de menschen neer om de zegen te ontvan gen en den ring te kussen. Een dergelijke godsvrucht werd zelden in eén ander land aan schouwd. Daarom maken de buitenlandschë de legaties zich slechts noode gereed voor het ver trek. Zij zien met blijdschap terug op hun be zoek aan Dublin. De Nederiandsche delegatie zal vanavond met de „Marnix van St. Aldegonde" vertrek ken naar Corves, alwaar de passagiers van boord zullen gaan voor het maken van een ex cursie, waaraan 's middags uit Oorves wordt vertrokken naar Amsterdam, alwaar men Woensdag hoopt te ariveeren. Op de avond, dat de „Marnix" nog in Dublin blijft vond nog een plechtigheid aan boord plaats. Tijdens het diner werd Z.H. Mgr. Die pen gehuldigd in verband met zijn koperen feest als bisschop van 's-Hertogenbosch. Spee ches werden gehouden dooir den aartsbisschop van Utrecht en door Or. Witlox. Tijdens het diner bracht Kardinaal Bourne een bezoek aan het schip en onder leiding van den kapitein en vertegenwoordigers der maatschappij werd een rondtocht door de boot gemaakt. De kardinaal was zeer verheugd over het geen hij zag. In een interview met den Aartsbisschop van Utrecht gaf deze onze zijn indrukken van het congres weer. Z.H. Exc. Mgr. ansen verklaarde zeer getrof fen te zijn door de Katholiciteit van het Ier sche volk; dat dit niet alleen in woorden, maar ook in daden uitte. Hij was ten zeerste gesticht door de beleefdheid en voorkomend heid van alle lagen der bevolking tegenover de bisschoppen en priesters. De algemeene in- dïulk van den aartsbisschop was, dat de eerbied van het Nederiandsche volk voor het H. Sacra ment grootendeels moet afstammen van het Iersche volk. Wat het congres in het algemeen betreft was mgr. Jansen van meening dat het succes over weldigend was en dat de organisatie nog beter was dan destijds in Amsterdam. De aartsbisschop wees nog op de afwezig heid van sociale vereenigingen in Ierland, zoo- ais die in Nederland bestaan. Hij drukte de hoop uit, dat het Iersche volk hierin niet zou gaan tekort schieten, met het oog op de toe nemende industrialisetring zal het volk van het land naar de steden trekken. Hier zijn de verleidingen en verzoekingen grooter, zoodat sociale vereenigingen absoluut noodzakelijk zijn. De aartsbisschop besloot het interview met er op te wijzen, dat het dagelijksch mishooren der Ieren en de veelvuldige H. Communie ais voorbeeld gesteld konden worden voor velen in Holland. Onder leiding van deken Soholten woonden nog dertien priesters en twaalf leden van het Bernulphus Gilde het Eucharistisch Congres bij. Zij reisden over Engeland. Gisteren brach ten zij een bezoek aan de „Marnix" waar de ken Scholten een toespraak hield tot mgr. Jan sen, mgr. Diepen en mgr. Smit. Tot laat in de nacht bleef het feest in Du blin. De straten waren overvol van bezoekers, die voor het laatst de versleringen in oogen- schouw namen, hoewel deze spoedig werden weggenomen. De café's en restaurants waren nog overvol en overal was concert. Straatmuzikanten speel den gewijde liederen, welke door de passeeren- de voetgangers werden medegezongen. De zoeklichten zette Dublin weder in een feestelijke verlichting. De stad komt nu op ver- haal en gaat uitrusten van de vermoeienissen der afgeloopen week. Men is er in geslaagd, het congres tot een succes te maken en tot een van de grootste gebeurtenissen uit den jong- sten tijd. Met voldoening kan er op teruggezien wor den en het Iersche volk en Dublin hebben een schitterend voorbeeld gesteld voor de geheele katholieke wereld, j (Gedeeltelijk gecorrigeerd,) 13. Signor Macaroni, de orgeldraaier, maakt ruzie met zijn aap. „Luilak", snauwt hij, „kun je niet beter dansen? Pas op! Als je niet je best doet, krijg je weer eens geen eten!" 14, Ciacomo, de aap, is een brutale aap. Hij maakt een langen neus tegen zijn baas. Hij houdt niet van Signor Macaroni, die hem meer slaag dan eten geeft. Veel orgeldraaiers zijn goede, vriendelijke menschen, maar signor Ma caroni is ruw en opvliegend. 15. Zijn dreigement heeft evenwel geholpen, en Giacomo danst er braaf op los, terwijl Pe. tronella's droomen opgeluisterd worden door de schoone klanken van signor Macaroni's orgel. Een verblijdend bewijs voor den groei van de Lourdesbelangstelling en activiteit in ons land, is de stichting der eerste Nederiandsche afdeeling der Hospitalité de Notre Dame de Lourdes, door de Limburgsche bedevaart. Tij dens het verblijf dezer bedevaart te Lourdes, is op 15 Juni 1.1. hare brancairdiersvereeniging, door de Aartsbroederschap der Hospitalité erkend en geaffilieerd. Het lidmaatschap der Hospitalité de N. D. te Lourdes zelve, stelt zwa re eischen, zoodat slechts eenige Nederlanders hiertoe behooreo. Door de erkenning echter en de affiliatie der brancardiersvereeniging der Limburgsche Bedevaart is het aan meer deren mogelijk geworden, te deelen in de gees telijke gunsten en voorrechten die door Z.H. den Paus aan het brancardierswerk zijn ver leend. Hierdoor Is ook de grondslag gelegd voor de zoozeer gewenschte innige samenwerking met de Hospitalité van Lourdes, in het belang der zieken, die zich aan eene bedevaart toe vertrouwen. Een 'typische moeilijkheid is steeds, de onbegrepen Fransche aanwijzing en opdracht aan onze goede ijvervolle pelgrims- brancardiers. De brancardiersvereeniging gaat er in voorzien, door een corps te vormen van geoefende erkende Fransch-sprekende leden, die als tolk en tusschenpei-soon overal en steeds bemiddelend kunnen optreden. Tevens ook ver binden zich de leden hulp te verleenen aan ziekengroepen en zieken, die uit alle dee len van ons land, voor en na de bedevaart, naar en van den ziekentredn te Maastricht vervoerd worden. Door de heer J. Schroder, Hertogsingel 100a, te Maastricht worden inlichtingen over de brancardiersvereeniging verstrekt. INWIJDING „HELIOMARE' Door Z. H. Exc. Mgr. J. Aengenent. Het R. K. Sanatorium voor Chirurgische tu berculose „Heliomare" te Wijk aan Zee, de nieuwe stichting van de R. K .Vereeniging van Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, zal op' Donderdag 7 Juli door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, worden ingewijd. Waarschijnlijk zal de officieele opening door den Minister-Presi dent Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck geschie den. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede, dat van de Kon. Ned. Automobiel Club bericht is Ingekomen, dat aan bruto-ontvangst van het automobielfeest in het Vondelpark te Amster dam is binnengekomen 3192.50. Van deze opbrengst is de eene helft afgedragen aan het N. C. C. en de andere helft aan het Orisis- Comité Amsterdam. Streng optreden verzocht. Van het departement van Defensie is de volgende circulaire uitgegaan naar verschil lende militaire instanties; meldt het ,,Voik": „Het geval schijnt zich voor te doen, dat rijksambtenaren bedektelijk of openlijk ken- nelijk propaganda maken voor ongehoorzaam heid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft besloten hier tegen met alle gestrengheid op te treden. Ik noodig u daartoe uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaan gaande aanstonds te rapporteeren en den schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schor sing. Het verdient aanbeveling, opdat leder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan houden, dat het burgerpersoneel onder u ressorteerende onverwijld In kennis wordt gesteld met het standpunt, dat de re geering ten dezen inneemt". Geen steunmaatregelen van regeeringswege. Naar aanleiding van vragen betreffende het nemen van steunmaatregelen van regeeringswege ten behoeve van de Ne deriandsche tabaksplanters wijst minister Ver schuur er op dat de tabakscultuur in de loop der jaren is Ingekrompen. Zij «bedroeg in de tienjarige perioden 18811890, 18911900 en 1901—1910 resp. 1231 689 en 408 H.A., terwijl volgens de door de gemeenten verstrekte cijfers de met tabak bezette oppervl. in de laatste jaren is teruggeloopen tot zelfs beneden de 100 H.A. n.l. ongeveer 80 H.A. Hieruit volgt, dat de tabaksteelt hier te lande weinig toekomst schijnt te hebben, terwijl zij, gezien haar zeer ondergeschikte plaats, voor het algemeen belang van te geringe be teeke nis moet worden geacht om steunmaatregelen voor haar instandhouding te rechtvaardigen. Voor op arbeidsovereenkomst werkzame personen. De minister van Binnenlandsche Zaken, deelt mede dat de Regeering niet bereid is een rege ling te treffen, waardoor aa.n personen, in dienst van het Rijk op burgerrechtelijke ar beidsovereenkomst, voor zoover deze in dienst zijn getreden vóór 1 Sept. 1931, ook voor de dienstjaren aan genoemde datum voorafgaande, bij ontslag een geldelijke tegemoetkoming zal worden verleend. Met de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg zijn echter besprekingen gaande om, in verband met de buitengewone tijdsom standigheden, een bijzondere regeling van tijde- lijken aard te treffen ten aanzien van op ar beidsovereenkomst werkzame personen, die kostwinner zijn en onvrijwillig moeten worden ontslagen. Naar den aanvankelijken opzet daar van zal het aantal jaren van het dienstver band ook die vóór 1 September 1931 mede ©en element van de berekening van het bedrag der uitkeéring vormen. Menschenetende halfdwergen met goudblond haar en koffie kleurige huid. LONDEN, 25 Juni (H.N.) Volgens een be richt uit Sidney meldt de gouverneur van Britsch-Nieuw Guinea, Hubert Murray, in zijn jaarverslag, dat hij op een jachttocht in het grensgebied een onbekend bergvolk heeft ont moet. Het zijn negers ter lengte van 1 meter tot 1.20 meter, die als kannibalen in het oer woud leven. Het verwonderlijkste echter is het feit, dat dit volk zonder uitzondering na tuurlijk goudblond haar heeft, terwijl de huids kleur koffiebruin is. Er zal een wetenschap pelijke expeditie naar het betrokken gebied vertrekken. Op 't Pothoof te Deventer is Zaterdagmorgen de heer N. toen hij den weg overstak door een vrachtauto .overreden en op slag gedood. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Vrijdagavond is hij de IJeselbrug te Doetin- chem een Duitsohe arbeider per rijwiel te wa ter geraakt en verdronken. Zijn lijk is tot ne- den nog niet gevonden. Het rijwiel is opge haald. De Officier van Justitie trekt het hooger beroep in. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Leeuwarden heeft het hooger beroep tegen ds. Adrian! ingetrokken, meldt het „N. v. h. N.". Zooals men weert, heeft de Rechtbank ds. Adriani wegens ontoerekenbaarheid niet strafbaar geacht en ontslagen van alle rechts vervolging en zijn plaatsing in een krankzin nigengesticht gelast voor een proeftijd van hoogstens een jaar en daarna ter beschikking stelling van de Regeering, teneinde van ha rentwege te worden verpleegd. De edsch luidde 10 jaar gevangenisstraf. Sarassani naar Zuid-Amerika Naar we vernemen zou het s. Amsterdam (14.000 ton draagvermogen) het grootste schip van de vioot -er Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam verhuurd zijn voor het transport van het bekende circus Sarassani, dat binnen kort na beëindiging van het tournee in ons land, naar Zuid-Amérika zal oversteken. Het stoomschip zou evenwel nog eenige vertimme. ringen moeten ondergaan, teneinde aan zulk een groot aantal artisten en dieren een behoor lijk verblijf aan boord te kunnen bieden. Een meisje langs den weg gedood. Op den Nijkerker Straatweg reden Zaterdag avond twee motorrijders uit Vinkeveen achter elkaar. De meest links rijdende motorrijder moest plotseling naar reohts uitwijken en reed den voor hem rijdenden motor aan. De machine werd over den berm van den weg geslingerd, waar een 15-jarig meisje, M. v. d. A., stond te kijken naar het verkeer over den weg. Het meisje werd op slag gedood. De eerste motor bestuurder werd ernstig aan het hoofd gewond en per ziekenauto naar Nijkerk overgebracht. De motorbestuurder, die den eersten aaareed, werd aan de handen gewond. Een achter op de duo zittende dame werd bewusteloos opge nomen, doch bleek niet ernstig gewond. UITVOER VAN BACON. De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 1632 Juni zijn ge slacht voor baconbereiding 15.889 (vooraf gaande 7 dagen 15.732) varkens, terwijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 15.774 (14.787) varkens. In Denemarken werden in dezelfde periode geslacht 145.290 (148.291) stuks en uitgevoerd 157.266 (171.580). De totale invoer van bacon in Gr. Brittan- nië beliep in de week van 1318 Juni 236.395 (233.859) stuks. -is lachen beiden van tevredenheid, wanneer de roode, ontstoken of gesmette plekken van baby's huidje zijn ingewreven met Doos 25, tube 40 ct. Bij Uw Drogist. Keel 5879 DGVS 10 DE BUITENLANDSCHE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. Het "Wolffbureau seint ons uit Maagdenburg d.d. 24 dezer H. M. Koningin Wilhelmina is hedenmiddag als gast van vorst Christiaan von Stolberg- Wernigerode en zijn gemalin op het jachtslot van den vorst in Schierke aangekomen. Naar Vaz Dias seint, werd H. M. de Konin gin aan het station te Wernigerode uit naam van rijkspresident Von Hindenburg, verwel komd door Land rat von Stoch, die haar een boeket rozen overhandigde. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Te Amersfoort reden twee motorrijders, die van de T.T. Races te Assen kwamen achter elkaar over den Nijkerkerstraartweg. De ach terste motorijder moest plotseling uitwijken, waardoor hij zijn voorganger aanreed. Deze reed tegen den berm van den weg en raakte daarbij het 15-jarige meisje H. v. d. Akker, dart op slag gedood werd. De motorrijders werden gewond en naar Nijkerk vervoerd. DINSDAG, 28 JUNI. Huize n(1875 M., 160 K.H.) Uitsl. K.R.O.a uitzending: 8.009.15 gramofoonplaten10.00 11.30 gramofoonplaten; 11.30—12.00 godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P.; 12.15—1.45 lunchconcert door ..Los. Madrilenos" instrumentaal trio; 2.00—3.00 vrouwenuurtje, spreekster: mevr. Éllen Russe en Suze Proot; 3.00—3.30 Capet kwartet; 3.30^.30 modecursus; 5.00-^5.30 gramofoonplaten; 5.30—7.10 dinercon cert door het Haarlemsche salonorkest o. 1. v. Jac Stoffer; 7.10—7.30 Ir. A. S. Fransen v. d. Putte: Een wolvenjacht in Rusland; 7.45 Ver- bondskwartiertje; 8.00—11 00 avondconcert door het K.R.O.-orkest 01 1. v. Joh. Gerritsen met medew. v. José Candel (sopraan). O.a.. ballet- suite uit Coppelin" v. Delibes en Humoresque v. Dvorak; Ca. 9.00 Vaz Dias; 11.00—12.00 gra mofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) AVRO.- uitzending: 8.00 gramofoonplaten; 9.00 orgelcon cert door P. v. Egmond; 10.15 gramofoonplaten; 10.30 AVRO.-klèinorkest o. 1. v. N. Treep; 11.15 mevr. R. Lotgering—HillebrandKinderkostjes; 11.45 vervolg concert; 12.30 gramofoonplaten; 1.30 Jlir. J. v. Vrédenburch: Trekpaard fokkerij in Nederland1.45 uit het Concertgebouw, Amster dam Opening.der feestelijkheden ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Gemeent. Univer siteit te Amsterdam. Leden van het Concertge bouw-orkest o. 1. v. E. v. Beinum, Burg. W. de Vlugt (toespraak). Min. Terpstra (toespraak) en prof Mr P. Scholt en(toespraak)5.15 uit het Concertgebouw. Amsterdam: ,,Io Vivat" in or- kestbew. van dr. H. E. Enthoven door leden van het Concertgebouworkest o. 1. v. E. v. Beinum; 5.30 vervolg concert AVRO.-orkest; 6.00 Onder wijsfonds Binnenvaart; 7.009.00 Europeesch con cert. Residentie-orkest o.' 1. v. A. v. Raalte. Hen- riette Bosmans (piano), Thom Denjjs (bariton) en Sam Swaap (viool). O.a. Ciaconna gotica. Dopper, ouv. Cyrano de Bergerac, Wagenaar en 4de piano-concert in G gr. t.. Beethoven; 9.00 causerie; 9.10—10.00 Kovacs Lajos en zjjn orkest met medew. v. Bob Scholte (refreinzang)10.00 Vaz Dias; 10.15—11.00 vervolg Kovacs Lajos; 11.1012.00 gramofoonplaten. Daventry (1554 M., 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelconcert Reg. Foort- 1.20 Kemp's Piccadilly-orkest2.05 Test match England—All India; 2.20 gramofoonplaten; 2.50—3.20 Midi. Studio-orkest; 4.20 Grosvenor House-orkest; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6 45 Testmatch EnglandAll India; 6.55 Engelsche kerkmuziek door radio-koor o. 1. v. S. Robinson; 7.10 Fransche causerie; 7.40 B.B.C.-theater orkest. O.a. Volkslied und Marchen, Komzak en potp. .Philemon et Baucis", Gounod; 8.50 lezing en berichten; 9.40 ,,Merry-Go-Round", populair programma o. 1, v. Rex Evans; 10.4012.20 dans* muziek. P a r ij s .Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05 en 12.20 gramofoonplaten; 8.20 populaire avond o. 1. v. G. Chepfer met medew. v. Paul Weil en mevr. Denise Cam. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 12.20— 2 20 concert uit het Bellevue-Strandhotel3.20 5.20 concert o. 1. v. L. Gröndahl met medew. v Loudrup Jensen (zang) en V. Fischer (piano) 8.20 Hong. muziek o. 1. v. L. Gröndahl. O.a. Czar das (viool en orkest), Hubay en 1ste Rhapsodie, Liszt; 9.50 Jazzliedjes (vocaal kwartet); 10.33 11.10 mandoline- en harpconcert. O.a. Tristesse, Mezzacapo; 11.1012.50 dansmuziek. Langenberg (473 M., 634 K-H.) 7.25—8.20 concert uit Bad Salzuflen: 12.20—1.10 concert uit Stuttgart; 1.20-2.50 concert o. 1. v. Wolf; 5.20 —6.20 concert uit Stuttgart; 8.o0 „Tobias Heim- kehr" oratorium van Haydn. Leiding: Zimmer man n met medew. v. J. Breuer (cembalo). Rome (441 M, 680 K.H.) 8.25 gramofoonpla ten: 9.50 concert'met medew. v Arrigo Serato (viool) O a. Sonate nr. 3 op. 12 (viool en piano). Beethoven- 9.50 radio-tooneel10.20 vervolg con cert O.a. 'uit Die Meistersinger von Nürnberg, Wagner. Brussel (580 M., 590 K.H.) 12.20 ..Aida", Verdi (gramofoonplaten); 5.20 concert; 6.50 gra mofoonplaten; 8.20 dito; 9.20 concert uit de Kur- zaal Ostende; 11.00 gramofoonplaten. (338 M., 887 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; 5.20 concert; 6.50 en 8.20 gramofoonplaten; 9.00 radio-tooneel. Hierna bonte avond met medew- v. orkest en solisten. Zeesen <1635 M., 183.5 K.H.) 7.50 populair concert; 9.00 causerie; 9.30 Scandinavische mu ziek met medew. v. koor en orkest; 10.30 lezing en berichten; 11.10—12.20 concert. Rotterdam (Gem. radio-distr.) Program ma 3; 10.5 Langenberg; 2.20 Königswusterhausen 3.20 Kalundborg; 4.50 Königswusterhausen: 5.50 Brussel (Fransch)7.50 Königswusterhausen; 10.30 Kalundborg. Programma 4: 10.35 Daventry; 12.20 Daventry 1 4.20 Daventry; 5.35 Brissel (Vlaamsch); 7.o5 Das ventry; 8.50 Parijs; 9.40 Daventry,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5