DENEDERL. BANK VAN HET INDISCHE LEVEN. r I DINSDAG 28 JUNI 1932 i Mr. Trip over den desolaten toestandMonetaire maatregelen geven geen blijvend herstel. Wij moeten naar een lager inkomens- en prijs peil. Vrijer internationaal verkeer noodzakelijk. INKRIMPING VAN 'T APPARAAT. Leerlingen op onoordeel kundige wijze verstrekt. Hoe is de positie van Ne derland Wij zullen ons hebben in te stellen op een lager in komens- en prijspeil. Crediet politiek en goede- venprijzen. HET BEROEPSRECHT VAN DEN VEEARTS UIT ONBEKEND NIEUW-GUINEA. Een kust van modder, een strookje zand en dan weer modder en moeras. Alles leeft er bij elkaar. II YLAAMSCHE LETTERKUNDIGEN. Hun jubileumviering te Antwerpen DE POLITIEKE BAROMETER. STORM OP TIL? EEN NIEUW STAALPRODUCT. en Brussel. EEN CONSCIENCE-MÜSEUM. FILMTENTOONSTELLING TE PARIJS- de SPLITSING VAN HET ATOOM. 'i In de gisteren gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van De Nederlandsche Bank werd de door de directie voorgestelde wijziging der statuten, in verband met de wijziging van het Octrooi, goedgekeurd. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank over 1931/32 begint met een woord van waar deering voor den op 8 October afgetreden presi dent mr. G. Vissering. Vervolgens wordt gewezen op de hoogst ongunstige ontwikkeling van den economischen en financieelen wereldtoestand ge durende het afgeloopen boekjaar. De economische crisis, welke zich in toenemende mate en op steeds uitgebreider terrein deed gevoelen, sloeg over op financieel gebied. Een algemeen wan trouwen maakto zich van credietgever» en be leggers meester. Het internationale crediet- en kapitaalverkeer werd stopgezet, althans tot het uiterste beperkt. De zeer groote bedragen, welke op korten termijn waren uitgeleend en waarop de finanoieele structuur tot een bedenkelijke hoogte steunde, werden plotseling opgezegd en teruggevorderd. De landen, die belangrijke, kort- loopende schulden aan het buitenland te voldoen hadden en over de voor dit doel noodlge midde len niet beschikten of hunne buitenlandsche vor deringen niet konden vlottend maken, geraakten in moeilijkheden. Zij staakten, al dan niet met medewerking van hunne crediteuren, hunne be talingen of z(j verlieten den gouden standaard. De wereld werd meer en meer gesplitst in ge- isoleerde eenheden, welker politiek schijnbaar de eigen belangen dient, doch in werkelijkheid echade toebrengt, waar het wereldbelang en het welbegrepen eigenbelang onderlingen steun, en samenwerking eischen. Het tragische van deze ontwikkeling is hierin gelegen, dat niet zoozeer het besef ontbreekt van de steeds toenemende gevaren, welke de wereld bedreigen, als wel de kracht om uit dit besef de noodige consequenties te trekken en de maatregelen te treffen, welke noodig zijn om het onafwendbare aanpassingsproces te verge makkelijken en te bespoedigen. Na de geweldige kapitaalsvernietiging, door den •vierjarigen wereldoorlog veroorzaakt, heeft de menschheid geleefd en gehandeld als ware die oorlog een bron geweest van aanzienlijke ver rijking en evenwichtige ontwikkeling, in stede van ernstige verarming en ontwrichting. Het aanpassingsproces, dat onvermijdelijk op den oorlog moest volgen, is belemmerd en vertraagd. Inflatie en speculatie leidden tot een kunstmatige en schijnbare koopkracht, welke niet gehand haafd kon blijven. De vredesverdragen schiepen zware schulden, die geen tegenwicht vonden in een versterking van de economische positie der debiteur-landen en die slechts voldaan konden worden zoolang deze landen er In slaagden de voor die voldoening noodige bedragen te leenen. Credieten op korten termijn werden tot enorme bedragen verstrekt en, in strijd met hunne be stemming, gebezigd voor financiering op langen termijn van ten deele onproductieve en overbodige objecten, zonder dat de credietgevers zich daar van rekenschap gaven of althans de daaraan verbonden gevaren beseften. Door het steeds hooger optrekken van tarief muren en door andere protectionistischs maat regelen werd de voldoening in goederen en dien sten van rente en aflossing der aangegane schul den verhinderd. Als gevolg van de vredesver dragen werden de grenzen, die de Europeesche landen van elkander scheidden, met niet minder dan 200.000 km. uitgebreid. De nieuw gevormde Staten beijverden zich met behulp van kunst matige middelen een eigen industrie op te bou wen en het internationale goederenverkeer te he iemmeren. De benoodigde kapitalen verschaften zy zich door het sluiten van leeningen in het buitenland, die op onoordeelkundige wijze ver strekt werden en een gezonden economischen grondslag misten. Dit alles, gepaard aan rationalisatie, technische verbeteringen en uitbreidingen, voerde tot een uiterst sterke en grootendeels, zoowel economisch als financieel, ongezonde uitzetting van de pro ductie, welke buiten verhouding stond tot de mogelijkheid om de producten tegen loonende pry- zen af te zetten en zelfs tijdens 't bestaan van de kunstmatige koopkracht, een geleidelijke daling van de grootha.n<ielsprjjzen veroorzaakte. Het in dexcijfer van de goederenpryzen op de wereld markt daalde van 100 in 1925 tot 90% ln 1928 en tot 88 ln 1929, niettegenstaande het door deze jaren begrensde tydvak als een periode van schynwelvaart moet worden aangemerkt, Toen dan ook, tegen het einde van 1929, die periode afliep, de op een kunstmatig peil zich bewegen de koopkracht sterk verminderde en de onder nemers hunne werkzaamheden voor uitbreiding en verbetering moeste® afbreken, zette de daling van de groothandelsprijzen zich in een sterk versneld tempo voort en ging zy catastrophale afmetingen aannemen. Intusschen werden in na genoeg alle landen bewust of onbewust op steeds uitgebreider schaal kunstmatige 'maatregelen ge troffen om te trachten de logische en onver- mydelyke consequenties van de ontwikkeling der omstandigheden te ontgaan. De vraag langs welken weg de wereld moet trachten uit den vicieuzen cirkel, welke haar omsloten houdt, te geraken, is theoretisch niet moeilijk te beantwoorden, doch de theoretische oplossing zal in de pnactyk uiterst moeilyk door voerbaar blyken. Voorop sta, dat, naar rnyn© overtuiging, vóór alles vermeden client te worden opnieuw te ver vallen in bedenkelijke monetaire practyken. Aan de monetaire zyde kan de natuurlijke, gezonde en voor bljjvend herstel noodige oplossing niet gevonden worden. Dit sluit uit den aard der zaak niet in, dat de monetaire politiek geen taak by het herstel zou te vervullen hebben, doch deze taak kan alleen een aanvullend en helpend, niet een zelfstandig en primair, karakter dragen, De werkelyke verbetering van den gevaarlyken toestand, waarin de wereld zich bevindt, het verbreken van den vicieuzen cirkel, waarin zy zich beweegt, zal slechts verkregen kunnen wor den wanneer en naar gelang de noodzakelyke voorwaarden vervuld worden voor een vryer ver keer van goederen, kapitaal en arbeid. Deze voor waarden liggen ten deele op politiek gebied, ten deele op economisch en financieel terrein. Zoolang de wereld er niet ln slaagt politieke oogmerken ondergeschikt te maken aan het alles overheer- achende belang van het economisch en financieel herstel, zal het vertrouwen in de toekomst en daarmede een der onmisbare grondslagen voor een vryer wereldverkeer blyven ontbreken. Toetsing van 4e positie en vooruitzichten van Nederland aan hetgeen hierboven werd opgemerkt, voert tot resultaten, welke uit den aard der zaak geenszins gunstig kunnen zjjn. Het mag tot vol doening strekken, dat ons land zich in de afge loopen jaren niet slechts by monde van zyn Regeering en van zyn vertegenwoordigers by internationale samenkomsten, als pleitbezorger voor de bevordering van het vrye verkeer in al zyn schakeeringen heeft opgeworpen, maar zich ook ln de practyk daarnaar gedragen heeft. Aan kunstmatige maatregelen, welke aan dat verkeer afbreuk doen en beoogen binnen de eigen grenzen te scheppen of in stand te houden wat ln het wezen der zaak geen bestaansmogelykheid bezit, heeft Nederland zich in de achter ons liggende jaren niet schuldig gemaakt. Deze politiek heeft ongetwyfeld tot het gunstige resultaat geleid, dat het Nederlandsche bedryfsleven op eigen kracht en op den grondslag van natuurlyke bestaans voorwaarden is opgetrokken. Dientengevolge en tevens uit hoofde van de voorzichtige en deugde- ljjke financieele politiek, welke in de jaren van bevredigende en gunstige bedryfsuitkomsten ge volgd werd, kan in het algemeen getuigd worden, dat het financieel en economisch bestel van ons land over een belangryk weerstandsvermogen be schikt, dat, by verstandig beleid, in staat zal stellen de ongunst der tyden te doorstaan. Dat de resultaten, welke Nederland, ondanks alle be lemmeringen en moeilykheden, met zyn handels politiek wist te bereiken, niet ongunstig afsteken by dde, door de protectionistische landen verkre gen, valt af te lolden uit de onderstaande verge- Jyklng, welke, ln den vorm van indexcijfers, de waarde weergeeft van de invoeren en uitvoeren in 1930 en 1931 op de basis van 100 voor 1929. 1930 1831 Landen Invoer Uitvoer Invoer Uitvoer Nederland88 80 ,K Ver. St. v. Amerika 70 73 48 48 Duitschland 77 90 50 Franlcryk 90 85 72 61 Italië 80 79 54 66 Zwitserland 94 84 Heeft Nederland zich dus, wat de stremming van het internationale verkeer betreft, geen ver- wyten te maken, anders staat de zaak ten op zichte van het aanpassingsproces, dat, ook af gescheiden van den Internationalen toestand, iö elk land moet worden doorgevoerd. Te dezen aan zien kan van een bevredigende ontwikkeling niet gesproken worden. Het moge waar zyn, dat de schuld voor den uiterst moeilyken toestand, waarin de wereld zich bevindt, niet by Neder land kan gezocht worden, dit neemt niet weg, dat wy ons aan de consequenties van dien toe stand niet mogen onttrekken en dat wy ons zul len hebben in te stellen op een lager inkomens- en pryspeil. Alle takken van het nationale be dryfsleven zullen zich hebben aan te passen, het geen tot dusver nog slechts in onbevredigende en ongelyke mate heeft plaats gevonden. Onder de bestaande ontwrichting op internationaal gebied ligt het voor de hand, dat die bedryfstakken, welker werkzaamheden geheel of in hoofdzaak op dat gebied gericht zyn ,in de eerste en voor naamste plaats getroffen worden. Noodgedwon gen heeft dan ook in die takken het aanpassings proces een zekeren voortgang gemaakt. Doch het staat wel vast, dat hiermede niet kan vol staan worden voor het handhaven van de con- currentie-mogelykheden en daarmede van de be staansvoorwaarden van onze op het internatio nale verkeer steunende en gerichte bedryven. De aanpassing, in den vorm van verlaging der pro ductiekosten, heeft in andere landen, welker me dedinging Nederland ondervindt en, bij terugkeer van meer normale verhoudingen, in toenemende mate zal gaan ondervinden, verdere voortgang gemaakt dan hier te lande. Wij blijven in dit op zicht ten achter. De elasticiteit in ons economisch systeem is tot dusverre onvoldoende gebleken. Ook uit dezen hoofde is beperking van de thans getroffen of in overweging zijnde noodmaatrege len van de grootste beteekenis. Die maatregelen toch hebben nagenoeg alle eene verdere vermin dering van de zooeven omschreven elasticiteit tengevolge. Zy houden het aanpassingsproces nog verder tegen en kunnen,zooals reeds gebleken is, de voortbrenging kunstmatig in de verkeerde richting voeren. Wat Nederland vóór alles noo dig heeft, is verlaging van de productiekosten, niet slechts in de voor de internationale markt werkende bedryven, doch over de geheete lyn, dus ook in de beschutte bedryven en in de over- heidsbedryven die in toenemende mate eene plaats in 't economische leven zyn gaan innemen. Van eene verlaging der tarieven van deze laatste twee die in toenemende mate eene plaats in het eco nomische leven zyn gaan innemen. Van eene verlaging der tarieven van deze laatste twee groepen van bedryven valt nog niets te bespeu ren en toch zal zyn onvermydelyk zyn om onze plaats in het internationale verkeer te kunnen handhaven. Landbouw, nyverheid, handel, kortom het geheele Nederlandsche productie-apparaat, werpt onbevredigende resultaten af en tusschen deze resultaten en den voet, waarop het Neder landsche volk, als geheel genomen, voortgaat te leven, bestaat een sterke tegenstelling. Deze toe stand kan niet gehandhaafd blyven. Ook hier geldt, dat, wanneer niet tydig en vrywillig wordt aanvaard wat onvermydelyk uit de wereld-situa tie en de werking der economische wetten voort vloeit, de macht der feiten tot die aanvaarding zal dwingen. Dan zullen gevolgen intreden, welke juist de groepen der bevolking, die tot medewer king niet bereid zyn gebleken, het meest zullen treffen en welke, ware medewerking verleend, voorkomen hadden kunnen worden. De ontwikkeling, zooais die met zekerheid valt te verwachten, zal zich in sterke mate doen ge, voelen op de Overheidsfinanciën. Het zal de grootste inspanning vereischen het noodzakelyke evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven der openbare lichamen te behouden of te herstellen, maar het moet tevens duidelyk zyn, dat dit evenwicht één der onmisbare voorwaarden vormt voor de handhaving van de economische positie van ons land.. Van de monetaire politiek kan de genezing niet verwacht worden. Ik meen, dat in de achter ons liggende jaren en ook thans nog eene veelal eterk overdreven beteekenis is en wordt gehecht aan den invloed, dien de monetaire politiek op de economische ontwikkeling kan oefenen. Hiermede is allerminst ontkend, dat die invloed, zoowel ten gunste als ten ongunste, van groote beteeke nis kan zyn, doch wel staat het voor my vast, dat zich beslissende factoren kunnen doen gel den, welke buiten de macht liggen van de cir culatiebanken. Geen verschil van gevoelen kan, dunkt my, bestaan over het feit, dat de circu latiebanken hare politiek slechts kunnen richten hetzy op ruimer en dus goedkooper crediet, het- zy op beperkter en dus duurder crediet. Zy kun nen in die richtingen werkzaam zyn door wy- ziging van hare tarieven en door open-markt operatiën. Maar zy missen de zekerheid, dat deze politiek het beoogde resultaat voor het peil van de goederenpryzen zal bereiken. Immers, crediet kan wel worden aangeboden en op gun stige voorwaarden beschikbaar gesteld, doch zulks sluit nog allerminst in, dat van het aan- ou ook een gezond en voor den credietgever toe- aatbaar gebruik zal gemaakt kunnen worden. Een illusie, die het herstel tegenhoudt. Aan de hand van het voorafgaande wil het my voorkomen, dat zy, die steeds op de monetaire politiek als redster uit den nood hebben gewezen, en die ook nu nog de overtuiging trachten te vestigen, ais zou die politiek by machte zyn het prijspeil van 1928 of dat van 1929 te herstellen, zich aan een illusie overgeven. Met de beste be doelingen bezield, houden zy het ook door hen gewenschte herstel tegen, aangezien hunne be- toogen slechts al te gaarne worden aangegrepen om hetgeen werkeljjk noodig is achterwege te laten of althans te verschuiven. De terugkeer tot en de handhaving van den gouden standaard als basis van het internatio nale ruilverkeer zyn afhankelyk van het schep pen van de onmisbare voorwaarden voor de bevredigende werking van dien standaard. Ook bierby staan voorop een vrijer goederenverkeer en eene grootere elasticiteit dn de economische systemen der individueele landen. Met vernietiging wegens vormgebrek van vonnissen van den Kantonrechter te Hilversum veroordeelde de rechtbank te Amsterdam den veearts H. te B. op gTond van art. 82 der vee wet tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het „opzettelijk vee in verdachten toe stand brengen." Verdachte had in Aug. 1930 te Huizen (N.H.) zeven koeien, welke niet lij dende waren aan mond- en klauwzeer doen ver voeren naar een stal, waar zich eenige koeien bevonden, die wel aan de ziekte leden. De ver oordeelde veearts, in dienst van de modelboer derij Oud-Bussum, oordeelde het nJ. uit vee- artsenijkundig oogpunt noodig, deze koeien snel mond- en klauwzeer te doen krijgen, aangezien heit z.g. droogstaande koeien waren en niet moest afgewacht worden tot ze besmet werden als ze weer melk gaven. Op grond dat de Techtibank niet bepaaldelijk beslist heeft op het verweer van verdachte, heeft thans de Hooge Raad het vonnis der Am- sterdamsche rechtbank vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam. Als men de kaart van Nieuw-Guinea be studeert, dan vindt men daarop heel wat namen; veel namen, die goed zijn en veel namen, die verkeerd zijn, maar nlettegen staande de vele namen, die men al heeft weten te plaatsen, blijven er toch altijd nog vele witte vlekken over in dit land, vlekken waar men nog niets van gehoord heeft en waar zelfs met een tikje fantasie nog weinig van ver teld kan worden. Ben van die witte vlekken van Nieuw-Guinea is tot nu toe geweest Frederik-Hendrik-eiland. En over dit eiland vertelt pater N. Verhoe ven M.S.C. interessante bijzonderheden, waar van men met interesse zal kennis nemen. Na een beschrijving te hebben gegeven van de zware en gevaarlijke reis van Merauke naar het eiland, vervolgt de schrijver; We vonden hier een geheel nieuw land en een geheel nieuw volk. Eigenlijk kunnen we nauwelijks van land spreken; een kust van modder, daarlangs een klein strookje zand, waar de menechen op wonen en tuinen ma ken en dat bij hoogen vloed nog grootendeels onder loopt, en achter dat smalle strookje zand: mangroven, modder en moeras, moeras zoover men kijken of varen kan. Sago, het hoofdvoedsei van de Marind-anim ontbreekt hier geheel. Klappers, wat voor de Marind- anim het tweede gerecht is, vindt men hier en daar, doch het zijn verschrompelde noten, een vuist groot. Hun eenige voeding bestaat uit aardvruch ten, en als men het armoedige strookje zand ziet, waarop ze die moeten telen, is het nog een wonder, hoe ze hun voedsel bij elkaar kunnen krijgen. De goeroe vertelde dan ook, dat het er hongerlijden was, vooral nu in den regentijd alles onder water stond. Ook wat huizenbouw betreft helb lik nog nergens in Nieuw-Guinea zooiets ellendigs gezien als hier aan de Zuidkust van Frederik- Hendrik-eiland. Sago ontbreekt, dus ook ga- ba-gaba en atap, het bouwmateriaal. Van krom dun hout met allerlei afval trachten ze een bewapening bij elkaar te zoeken. De hulzen zijn groot, bewoond door meer dere gezinnen, met heel weinig dak, omdat de dakbedekking (nipah-bladeren) vele dagen ver gehaald moet worden. Nergens ook in Nieuw-Guinea heb ik zulke stal-wonlngen gezien als hier. Een Marind-anim bouwt geen villa, maar het is toch een huis vergeleken •bij deze krottan. Alles leeft er bij elkaar. In een huls zag ik met stokken hier en daar een kooitje af gezet, waar varkens werden grootgebracht en vlak er naast een ander kooitje met een vrouw, die pas moeder was. Een kleine ver hooging op vier palen in het huis geeft een tweede verdieping. Dat is weer ruimte voor een ander huishouden, allemaal plaats ge wonnen om van hetzelfde stukje dak te pro fiteered of door hetzelfde stukje dak nat te regenen: gedeelde smart is halve smart. Dezelfde materialen en. „stijl" -worden na tuurlijk ook gebruikt voor de scSoïen." In Merauke zou het beslist te slecht zijn voor kippenhok, maar men weet eenmaal niet beter en ik heb er overal heel tevreden in gewoond en geslapen gedurende de reis. Veel erger was de muskletenplaag in deze streek in de nabijheid van Kaap Valseh. We zijn op Nieuw-Guinea zoo zoetjes-aan aan muskieten gewoon geworden, maar zooals hier was het niet te harden. Temidden van een rook waar we het zelf niet in uit kon den houden, werden we door duizenden mus kieten geplaagd. De bevolking echter maakte een gunstiger indruk dan het land. Meer het land ln, of beter meer het moeras in, zitten nog ver schillende 'bevolkingsgroepen, maar die ble ken niet alle zoo heel erg gesteld te zijn op de kornet der beschaving. De verste kampong, die we in dezen hoek nog bezochten, lag op een klein eilandje te midden van een uitgestrekt moeras, ongeveer een uur van de kust verwijderd. Volgens de aanduidingen der mensohen (want eigenlijk konden we geen stom woord van elkaar ver staan) kon men vier dagen ver over dit moe ras varen zonder aan een eind te komen. Deze moerasmenschen leven ook heelemaal van hun moeras. Hun magere aardvruchten telen ze op kleine opgespitte stukjes grond in het moe ras, waar ze hoopjes zand op dragen van het beetje strand dat er is. In deze hoopjes zand werd dan gepoot. Erg vruchtbaar leek me zoo'n tuin niet, maar het was de eenige grond, dien ze hadden. Visch echter en vleesch levert dat moeras hun volop. Na nog een paar dagen gemodderd en ge zwommen te hebben om een stam op het vas teland beneden de Digoel te vinden, trokken we per inlandsche prauw Frederik-Hendrik in. De naastbijgelegen dorpen liggen hier op een dag varen van de kust. Hier kregen we weer een heel ander land te zien, weer alles water, maar toch geheel ver schillend van het magere land, dat we pas bezocht hadden. Deze streek ligt dichter bij bet vasteland van Nieuw-Guinea, er is meer te halen voor de vooruitstrevende ruilhande laars en het bestuur is er al eens geweest om koppensnellers te vangen. Ook hier weer ligt alles In een groot uit gestrekt moeras, alle verkeer, ook tusschen de huizen onderling, gaat per prauw. Wegen ontbreken geheel en al, omdat er geen door loopend land is. De dorpen zijn een verzame ling van kleine opgespitte eilandjes, dicht tropisch begroeid, en daartusschen verborgen op elk eilandje een buis in den vorm van een bijenkorf. Kris-kras door elkaar loopen sloo- ten en grachten, plaats om te loopen is er niet. Heel den dag door zag men het drukke prau wen verkeer; uit alle pijpen en hoeken kwamen ze uitgevaren om hier of daar weer in een zijslootje te verdwijnen. Het weinigje opgespitte land is zeer vrucht baar en weelderig begroeid. Was het land heel wat beter dan de omstreken van Kaap Valsch, de menschen waren heel wat ruwer, onbe schaafder en schuwer dan daarginds. Ik ge- loof wel, dat het een der onbeschaafdste stam men was die ik nog op Nieuw Guinea ont moette. Bij de eerste bezoeken waren ze hee lemaal niet te benaderen. Ze kunnen zich terstond spoorloos verbergen in dezen wirwar van water en groen. Nu echter begonnen ze reeds wat meer vertrouwen in ons te krijgen. Toch maakten velen nog den indruk de zaak nog maar half te vertrouwen, vooral de oude ren. Er zijn er hier eens opgehaald wegens kop pensnellen, en nu waren ze bang, dat als de Toean al die dorpen ln den omtrek kende, er niets meer over zou blijven om nu eens rus tig en ongestoord te gaan snellen. EEN MENIGTE OP RUIM EEN M1LL10EN GESOBAT woonde Zondagmorgen ln 'IS Phoenix Park de Pontificale Hoogmds bij, door den aartsbisschop van Baltimore opgedragen. (Van onzen K--correspondent) Sinds een paar weken kan niet meer gezegd worden dat het in de Indische politiek vol slagen doodstroom is. Er begint beweging te komen in den plas, en het congres van de Partai Indonesia heeft zelfs een korte maar hevige deining veroorzaakt. Dat met het uiteenvegen van de P. N. I., gevolgd door de veroordeeling [barer voor naamste leiders, ook de geest dier partij weg gevaagd zou zijn, gedoofde niemand. Wel zag bet er aanvankelijk naar uit, dat het niet zoo spoedig weer tot een reorganisatie zou komen, omdat de leiders onderling te zeer verdeeld waren en niet één lijn trokken," onder deze leiders dan te verstaan de oude leiders van de P. N. I. Want in bet gebééle verband van de Inlandsche beweging is die verdeeldheid er altijd geweest en bestaat ze nog. De Soera- •bajascbe arts Dr. Soetomo, die misschien de meest geziene en invloedrijkste Inlandsche voorman is, al blijkt dat niet zoo naar buiten vanwege zijn gematigdheid en zijn afkeer van hartstochtelijke taal op volksvergaderingen, staat een heel andere taktiek voor dan Soe- kamo en Sartono, om enkel de leiders van resp. de oude P. N. I. en de nieuwe P. I. te noe men. Dr. Soetomo acht iedere actie tot onmid dellijke vrijmaking van Indonesië uit den ibooze. Vöördat dit land een vrije natie kan worden Indonesia Merdikadient eerst het nationaal gevoel te worden wakker geroepen en vervolgens opgevoerd tot voldoende span ning om een eigen natie te kunnen dragen. Ziedaar de doelstelling van Dr. Soetomo, die daarnaast systematisch economisch besef en economische weerbaarheid. wil aankweeken. Tot dit doel redigeert hij een blad, «preekt hij w volksvergaderingen en heeft bij kortgeleden een eigen radiozender opgericht, door middel waarvan bij eens ln de veertien dagen een Maleische rede houdt. Maleisch, want hoewel Javaan beschouwt en propageert Dr. Soetomo het Maleisoh als de nationale taal, als de een heidstaal der toekomst. Tot dit doel stichtte hij tevens een bank en verschillende coöpe ratieve vereenigiugen, In bewonderenswaar dige daden naar verwezenlijking strevend van zijn selfsupporting.ideaal. Nu ie het betreurenswaardige, dat zelfs Dr. Soetomo niet alleen geen welwillendheid ont moet in de somo-pers, maar bejegend wordt met een wantrouwen, dat het grootste wantrouwen zijnerzijds in den sana-geest rechtvaardigt. Als het gaat over het recht van Indonesië op onaf hankelijkheid, is bij de fn het namw gedre ven „koloniale Nederlanders" de laatste toe vlucht het economische argument. „Ja, als ze het werkelijk zelf kunnen Tegen een ge leidelijke ontwikkeling tot rijpheid en zelf standigheid hebben ze dan z.g.n. geen bezwaar, hoewel -ze er gaarne bijvoegen, dat het nog wel minstens 100 jaar duren zal, zoo niet langer. Maar alle pogingen tot geleidelijke ontwikke ling, tot inwendige versterking en weerbaar heid bejegenen zij op onsympathieke wijze en trachten ze verdacht te maken. Zoo werd on middellijk nadat Dr. Soetomo zijn eerste radio rede gehouden had, in krenkende termen de aandacht der regeering gevraagd tegen dit nieuwe instituut van revolutionnaire propa ganda, dat wel eens gevaarlijk kon worden. Het is waarlijk geen wonder, dat de Inlandsche wereld geen zier vertrouwen heeft in al de wissels op de toekomst, die men haar pleegt aan te bieden bij onderhandelingen omtrent In heem ache zelfstandigheid. Achter de woor den van belofte vreezen zij terecht een Geist der stets verneint. Op het jongste P. I.-congTes is het er zeker niet in den geest van Dr. Soetomo naar toe gegaan. Met felle hartstochtelijkheid heeft er de eisch geklonken; Indonesië onafhankelijk, nü!" Zooals Aneta natuurlijk aan de Holland- sohe bladen geseind zal hebben, was vooral de rede van den student Djamin van een zie dende heftigheid. Voor insiders is dit volstrekt niet bevreemdend. De studenten in Ned.-Indië zijn niet anders dan overal elders ter wereld waar een land vurige nationalistische gevoe lens koestert. Vooral de Rechtshoogeschool is een haard van fel extremisme. Toen een jaar geleden de president der faculteit zijn jaarrede hield, stelde hij vast, dat het Inlandsche stu dentencorps zich van iedere aanraking met de professoren huiten de colleges verre hield eu dat een sfeer van vertrouwen ©n vertrouwe lijkheid volstrekt ontbrak. Als dit opzet was aldus de faculteitsvoorzitter, dan zou dit eeT1 hoogst bedenkelijk en betreurenswaardig ver schijnsel zijn. Wij twijfelen er niet aan, dat bier wel degelijk van opzet moet worden ge sproken. Dat zij Nederlandsche professoren noodig hebben, is juist de reden van de inner lijke vijandigheid der Indonesische studenten. Dat krenkt hun uiterst gevoeligen trots juist dieper dan wat ook. Het is een tragi-komische situatie, dat een professoreugroep van de Rechtshoogeschool als bolwerk van de Stuw- groep door de sana-gvoep met een scheel oog pleegt te worden aangezien vanwege haar ethische" gezindheid, terwijl de Inlandsche spes patriae baar vijandig beziet, omdat zij tenslotte toch bij sana boort. De felle rede van Djamin op het P. I.-con- gres is dan een eerste publieke uiting van wat er leeft, en gist onder de Inlandsche studen ten van de Rechtshoogeschool. Men zal er te zijner tijd meer hooren. Want aan het Konings plein worden de politieke leiders der toekomst geschoold en gevormd naar den trant dien Soe- karno voor noodzakelijk acht; den theoreti- schen, den Westersok-intellectueelen trant, die volgens Soekwao al# grgafótag voor het lei derschap onontbeerlijk ia. Dit vormt een frap pant verschil met de takibiek van Dr. Soetomo. Soekamo acht ln die eerste plaats intellectueel gevormde leiders noodig. Soetomo streeft naai nationale en economische versterking van on der op en van binnen Uit, gelijk we zagen. Van daar dat de intellectueels Indonesische jonge lingschap zich meer aangebroken voelt tot den heethoofdiigen Soekarno dan tot den bedacht zamer Soetomo. In een nieuw gesticht blad wil de gewezen P. N. I.-leider zich dan ook voornamelijk tot de jongere intellectueelen richten, om bij hen belangstelling te wekken voor de staatkundige leerstellingen van Marx en Kautsky. Voor de massa is Soekarno's blad waardeloos. Daar voor gaat het veelte hoog. Men zou zich ech ter vergissen wanneer men meende, dat Soe- karno, dus ook boven en buiten de volksmassa staat. Het tegendeel is waar. Weinigen ver staan als Soekarno de kunst, tot het volk te spreken. Dan bedient hij zich van het Ja- vaansch en kleedt hij zijn suggesties in dien eigenaardigen, typisch-Oosterschen, indirecten vorm van sindiran, parabel-achtige beeldspraak, die voor tweeërlei uitleg vatbaar is, maar door het volk nooit verkeerd verstaan wordt, Inte gendeel waarvan het met hart en ziel geniet, vooral wanneer er het denkbeeld bij komt, dat met die dubbele mogelijkheid het aanwezige be stuur of de politie om den tuin wordt geleld. Soekarno is voor een groote volksvergadering geen tien minuten aan het Woord, of hij heeft haar tot laaiende hartstocht en dolle geestdrift gebracht. Daarom verdiénen zijn jongste be kentenissen, dat hij zich door niets ter wereld van zijn taak tot vrijmaking van het Indo nesische volk zal laten afhouden, alle aandacht. Zijn terugkeer schijnt de nationalistische be weging opnieuw gestimuleerd te hebben. Over al is verhoogde activiteit te bespeuren. Het kan bevreemden, dat Soekarno niet althans niet openlijk de leiding van de P. I. herno men heeft. Dat kan echter ook zeer begrijpe lijk zijn. Zijn buitenlandsche reis schijnt hij opgegeven te hebben. Dat zal wel verband hou den met zijn onmisbaarheid in de beweging. In leder geval schijnt hij beste maatjes te zijn met mr. Sartono, den voorzitter der P. X., welke partij nog niet heeft kunnen besluiten tot. aan sluiting bij de P. P. P. K. I., vermoedelijk, om dat deze verzamelbond als geheel te weinig ra dicaal en dus voor de P. I. een blok aan het been is. In deze richting wijst althans een heftig dispuut tusschen Soetomo en Sartono over den geringen lust tot aansluiting der P. I. bij den algemeenen bond. De werkzaamheid van Soekarno schijnt ook tot uiting te komen in de Aziatische frontvor ming in het centrum Soerabaja, naar aanlei ding van een geschil tusschen de redactie van een Maleisch-Chineesch orgaan in de krokodil lenstad met den N. I. Voetbalbond. De Chi- neezen kregen weldra steun van de Inheem- schen en de Arabieren, en nu de voetbalherrie al lang afgeloopen moest zijn, doordat de ste- denwedstrijden tot het verleden behooren, vreet die Aziaten-actie hoe langer hoe verder voort. Behalve een Aziatischen Voetbalbond is mi ook opgericht een Aziatische JoumaJistenbond Beide zullen vertakkingen stichten over den heelen archipel. Deze beweging strookt opval lend met Soekarno's ijver, de Indonesische vrij making steeds in Aziatisch verband te Pla® sen. Naast prikkeling van het nationaal sen ment, streeft hij steeds naar opwekking het Pacific gevoel. Alle Aziaten op één tegen het Westersch imperialisme, zlef*a w ideaal. De Bang sa Asia schijnt de eers zenlijklng daarvan te zijn. Het is niet te ontkennen, dat de politieke spanning toeneemt. De blanke Pers' de Javabode, doet nog al alarmecren eet. den landvoogd al krachtig *e nieuw opstekende beweging 1 ener" giek den kop in te drukken. Het is te hopen, dat de regeering wat minder g akerd zal zijn. Van Nederlandsch fabrikaat. Naar in deskundige kringen bekend, is de laschtecbniek in de laatste jaren met rassche schreden vooruitgegaan en is er op dit gebied nog veel te wachten. Heeft tot nu toe het las- schen van ij'zeo- en staal in hoofdzaak het klin ken vervangen, het hier bedoeld Nederlandsch product vervangt zoowel het gewalste, als het geconstrueerde fabrikaat. Van Nederlandsche zijde werden n.l. van een beilangrijk Duitsch concern de Licenbierechten voor Nederland en Koloniën verkregen voor de vervaardiging van automatisch gelaste bal ken met speciale flenzen, die naar de Neder landsche onderneming geheeten onder den naam van Nefa-balken op de markt zullen wor- deo gebracht. De vervaardiging en levering zal geschieden door de Neüa (Nederlandsche Fabriek ter vervaardiging van automatisch gelaschte Nefa-balken) gevestigd te Den Haag, waarvoor deze zich beeft geïnstaleerd in de werkplaatsen van de N. V. Com. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen Machinefabriek, Schiedam, die op laschgebied over een jaren lange ondervinding beschikt, waardoor een aan hooge eischen voldoend fabrikaat is verzekerd. De toepassingsmogelijkheden der Nefa-balken voor den Bruggenbouw, IJzerhoogbouw, Scheepsbouw en Bouwdoeleinden in het alge meen, zijn zeer uitgebreid. Indien men bedenkt, dat de buitenlandsche walswerken Ln Neder land en Koloniën jaarlijks eenige tientallen duizenden tonnen breedflenzige balken impor teeren en dat het verbruik aan geconstrueer de liggers eenige malen zoo groot is, dan blijkt daaruit voldoende, dat de Nefa-balk in een groote behoefte voorziet en als Nederlandsch fabrikaat in deze moeilijke tijden een belang rijke werkverruiming in de Nederlandsche me taalindustrie kan brengen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Zaterdag en Zondag heeft de Vereeniglng van Vlaamsche letterkundigen haar 25-jarig bestaan gevierd. De eerste feestdag speelde zich af te Ant werpen. Daar begon men met het openen van een tentoonstelling gewijd aan de Vlaamsche tijdschriften en aan de vertaalde werken van Vlaamsche schrijvers. Een bizondere vermel ding in dit verband verdient de collectie boe ken van Conscience. Ook Felix Timmermans maakte een buitengewoon goed figuur; na hem komen Streuvels en Gezelle. Naast boe ken, zijn daar ook tentoongesteld borstbeel den, foto's, geteekende portretten en oudera documenten op Vlaamsche schrijvers betrek king hebbende. De gelegenheidstoespraak werd hier gehou den door Emmanuel de Bom, conservator der stedelijke hoofdbibliotheek van Antwerpen. Nog andere sprekers voerden hier het woord waaronder de heer August Vermeijlen, voor zitter der jubileerende vereeniglng, die het stadsbestuur van Antwerpen en de Bom be dankte, voor alles wat zij in het belang der Vlaamsche letteren hebben gedaan. Uit deze expositie kreeg opr. den indruk, dat meer Vlaamsch werk vertaald werd ten algemeen wordt vermoed; er kan echter op dit gebied nog veel meer gedaan worden. Opvallend is, dat onder de vertaalde boeken het meerendeel typisch-Vlaamsck van karak ter Is. Aan het slot van deze vergadering deelde de Bom mede, dat het Antwerpsch gemeente bestuur thans definitief heeft besloten de stad Antwerpen met een museum voor Vlaamsche letterkunde te begiftigen; het zal bij d!e hoofd bibliotheek worden ingericht en den naam van Conscience-museum dragen. Vervolgens had een boottocht op de Schelde plaats en werd de panoramazaal van het To rengebouw bezocht. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn in de Vlaamsche Club. Zondag was Brims! aan de beurt. Hier wera in de Koninklijke bibliotheek een zeer inte ressante tentoonstelling geopend van „de Ne derlandsche letterkunde in België van 1830 tot 1930." Deze omvat twee ruime zalen. Er zijn daar o.m. geëxposeerd: exemplaren van 189 tijdschriften, documentaire gegevens over de Vlaamsche schrijvers in chronolische volg orde, handschriften, contracten met uitgevers, brieven, oorspronkelijke edltieB, illustraties, foto's, etc. Op den uitvoerigen catalogus van de ze expositie prijkt 't portret van Hendrik Cons cience, „die zijn volk leerde lezen." Ook de opening van deze tentoonstelling had een plechtig cachet; zij geschiedde o.m. in tegen woordigheid van prof. van Dievoet, minister van Landbouw, die de regeering vertegenwoor digde en den minister van K. en W. verving. Van Nederlandsche zijde waren tegenwoordig de heeren H. Robbers, P. C. Boutens, Fr. Bas- tiaanse en Fr. Mijnssen. Natuurlijk werd ook hier door verschillend© personen het woord gevoerd. Op deze plechtigheid volgde een feestzitting. De heer Vermeijlen sprak opvallend over saamkoorigheid onder de Vlaamsche schrijvers en den band die onder de Vlaamsche letter kundigen bestaat. Men mag zich afvragen, of dat deel van zijn rede niet een beetje gewild was, op bet oogenblik dat van katholieke zij de wordt gewerkt om, onder aanmoediging van de hoogste kerkelijk© overheid, een ver- eeniging van katholieke Vlaamsche schrijvers op te richten. Een volgend spr. was mr. Jozef Muls, die het had over het Vlaamsche proza in de laatst© 25 jaar. De groet van de Nederlandsche letterkun digen werd uitgesproken bij monde van dr, Frans Bastiaanse. Nog iemand zou komen spreken over da Vlaamsche poëzie, doch wegens het gevorder de uur heeft men daar graag van afgezien. Natuurlijk werden de feesten met een ban ket besloten. Van 27 October tot 13 November a.e. zal in het Pare des Expositions (Porte de Versailles) te Parijs worden gehouden een Exposition Internationale du Cinema et des Industries Annexes" Het terrein, vooral van de aanver wante industrieën, is zeer uitgebreid. Hetof ficieel» prospectuis vermeldt o.a. aoooustieK, meubUearing, decoratie, ventilatie van dios- copen, costuums, gramofoon, luidsPre ior, mu ziek. optiek enz. Er is een uitgebreid eere-Cmnité gevormd, waarin o.a. de President der Fransche Repu bliek zitting heeft genomen. Tot vertegenwoordig01' vcor Nederland werd benoemd de heer J- van Zuylen, te Den TioGen a er organisatoren van de tentoon- Sg Klank eu Beeld", die nadere inlich tingen verstrekt. Ook in Duitschland bereikt. Volgens een telegram van de Sunday Dis patch hebben thans ook twee Duitsche ge leerden, Fritz Lange en Anno Brasch, tot stand weten te brengen wat voor kort aan de Engelscben Cockroft en Walton gelukte: de désagregatie van het atoom. Zij slaagden er niet alleen in, met deze 2V2 mlllioen een nieuwe energie te wekken van H millloen maar hef mocht hun ook gelukken aluminium in helium om te zetten, het gas dat zoo goede diensten bewijst bij de lucht vaart en tot heden bijna uitsluitend in de Vereenlgde Staten werd vervaardigd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10