■P" HAARLEM'S JONGE MIDDENSTAND BUEEN. U DINSD AG 28 JUNI 1932 PLECHTIGE H. MIS OP DEN LEID- SCHEN BURCHT- CONGRES IN DE OPEN LUCHT. Godsdienst, jeugd en enthousiasme beheerschten den dag. Het congres. mmÊÊÊÊm NATIONAAL MARIA-CONGRES. SINT ADELBERTUS -VIERING. Algemeene communie terwijl de leeuwerikken jubelden. GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR DEN AKKER TE EGMOND. STEUNT HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT. - •- ;,s I *5#$" rt. I HET SPELEN. VAN EEN VOER HOOI GEVALLEN. m v, DE FEESTEN VAN LISIEUX. De ingebruikneming der crypte van de basiliek. De tweede Bondsdag der katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem, Zondag te Leiden gehouden, kan niet anders dan uitstekend geslaagd genoemd worden. De afdeeling Leiden der K J. M. V., St. Pe ter Kanis, mag met voldoening op dezen mooien hondsdag' terugzien. Alles liep prachtig van stapel. Het weer werkte niet weinig mede, de opkomst der Jonge Middenstanders liet niet te wenschen over maar daar was nog meer. Het feit, dat de aloude Burcht was uitge kozen als plaats van Congres, gat aan deze ge beurtenis een bijzonder cachet. Begonnen werd met een plechtige gezongen H. Mis. Tegen* den noordkant der eeuwenoude mu ren was een eenvoudig altaar van steen op gericht op houten platform, overhuifd met gor dijnstof, als het ware vormend een kapelletje. Pastoor Vijverberg had welwillend paramen ten voor de aankleeding en het H. Misoffer afgestaan en toen te rond 9 uur de honderden K. J. M. V.-ers de.groote open ruimte betraden, brandden reeds de kaarsen. De bondsmoderator, de aeereerw. heer rector J. B M. Timp geassisteerd door negen mis dienaars droeg 'het H. Misoffer op, terwijl een zangkoor van Haagsche en Leidsche K. J. M. V.-ers onder leiding van den heer Jan Smit, uit Utrecht, de liturgische gezangen vertolkte. Het geheel maakte diepen indruk. Vertegenwoordigd waren afdeel ingen der K.J.M.V. met haar moderatoren en besturen uit Alkmaar, Amsterdam, Heemstede, Haarlem, Lisse, Noord wij kerhout, Leiden, Leidschendam, Gouda Delft Loosduinen, Rotterdam (Katho liek Leven), Rotterdam (Francisous Xaverius), Dordrecht én een deputatie uit Bodegraven voor een op te richten afdeeling. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van de Hanze, St. Jan, de Graal, A.R.K.O., Dioc. Ver. van Onderwijzers, R. K. Patrona- tembond, Dekenalen Jeugdraad, St. Jos. Gez. Ver. r' K. Sport- en Athl. Ver. Rood Wit, verder Prof. Niekel, voorzitter van den Dioc. Jeugdraad in het Bisdom Haarlem, de heer A. H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de heeren Th. B. J. Wllmer en E. J. Coster, leden van den gemeenteraad en enkele belangstellenden. Na het Evangelie hield rector Timp een korte toespraak- Onder het H. Misoffer naderden allen tot de H. Tafel, waarbij de H. Communie werd uitgereikt door rector Reijnen en kapelaan Gudde, resp. adviseur der Hanze en modera tor der Leidsche K. J. M. V. Na de H. Mis vereenigden allen zich aan ben gezamenlijk ontbijt in de zalen van Hotel Den Burcht, aangeboden door het bond she et uur. Hierna hadden de deelnemers nog ge legenheid de Burcht te bezichtigen en te ge nieten van het prachtige panorama, dat men boven van de oude vesting beeft. Te ongeveer 12 uur ving boven op de Burcht het congres aan De groote ruimte was nu in een vergadefplaats herschapen. Allereerst werd het woord gevoerd door den voorzitter der Leidsche afdeeling, den heer J. Knaap, die een woord van welkom tot de aan wezigen sprak. Rede bondsvoorzitter. i Hierna nam de bondsvoorzitter, de heer T. Lobman uit Haarlem, het woord. De twee afgeloopen jaren overziende, is spr. dankbaar gestemd dat Zoo vele leden, onge veer zeshonderd, hier aanwezig zijn. Spr. werpt een terugblik op de afgeloopen twee jaar en memoreert de voornaamste feiten, den eersten bondsdag in Haarlem, de oprichting van een eigen tijdschrift, het oprichten van nieuwe vereenigingen in Leidschendam, Loosduinen, Noordwijkerhout en Dordrecht, terwijl andere In voorbereiding zijn. Voorts het feit, dat op 18 Januari, J.l. de hoofdlijnen van het K. J. M. V.-programma door het Hoogw, Episcopaat van ons land eenstemmig werden goedgekeurd. Verder herinnert spr. aan de officieeie aan- jtvij zing van Mgr. Aengenent in de St. Bavo van 19 Sept. jJ., waarin Mgr. nog eens uitdruk kelijk verklaart; „dat het zijn wensdh is, dat in de steden en grootere dorpsgemeenten afdee- lingen van de K.J.M.V. zullen worden gesticht". Allen dienen aan dezen wensch van den Bis schop gehoor te geven; het bondebestuiur door het oprichten van nieuwe vereenigingen, het leiden en helpen van de bestaande, te bevoT- deren; de taak der leden: door grootmoedige samenwerking en voorbijzien van sommige eigen genoegens hun vereenigingen door een trouiw lidmaatschap te steunen en daadwerke lijk als lid te helpen de vereenigingen tot groo- ter bloei te brengen. Daaraan moet met vreugde en enthousiasme gewerkt worden. De 1ste secretaris, de heer J. Ophof uit Am sterdam bracht hierna een enthousiast verslag uit over het afgeloopen jaar. Er zijn geen da verende dingen gebeurd, maar er werd met succes gewerkt aan een krachtigen uitbouw. Het aantal afdeelingen steeg van tien tot zestien, het aantal leden vermeerderde van 488 tot 902 (daverend applaus.) Toespraak rector Timp. Vervolgens betrad rector Timp het spreekge stoelte, om er zijn blijdschap over uit te druk ken dat er in die twee jaar toch wel iets be reikt is. Het resultaat beantwoordt echter nog niet aan de verwachtingen. Er zijn nog duizen den jonge middenstanders In ons bisdom, die afzijdig staan van de beweging. De motor, en dancing-gesprekken onder de K. J. M. V.-ers ver raden, dat er nog velen zijn, die meer aan ont spanning dan aan 't nut der organisatie denken. Daarom, we zijn nog maar aan het begin. Er zal nog buitengewoon veel geestdrift en vuur noodig zijn, om ook die afzijdigen in den bond te brengen. Daarom hoopte spr., dat er van allen een kracht zal uitgaan, om ook hen te overtui gen, dat het individu in den tegenwoordlgen tijd niets meer Is. Zoo is het ook in de vereenigingen, waar men het werk maar aan het bestuur overlaat. In de dorpen is het veel beter dan in de steden, waar de jonge mindenstand nog voor het grootste gedeelte buiten de beweging staat. Daarom spoorde spr. aan tot bet houden van geweldige acties, het opmaken van degelijke winterprogramma's, het houden van generale H. Communies, het bijbrengen van godsdienstige en sociale kennis. De voorzitter van den Dioc. Jeugdraad In het Bisdom Haarlem, prof. Niekel sprak vervolgens een opwekkend woord. Na een dankwoord van den voorzitter aan de verschillende sprekers, stelde hij voor aan Z. H. Exc. den bisschop volgend telegram te zenden: „De K. J. M. V.-ers in het bisdom Haarlem tezamen op den tweeden bondsdag te Leiden, betuigen Uw Excellentie bun kinderlijke aan hankelijkheid en vragen eerbiedig Uw gebed en steun voor bun jonge beweging". De vergadering betuigde onder applaus haar goedkeuring aan hit voorstel, waarna de heer van de Willige, redacteur van het orgaan, verslag uitbracht van „De Keten" gedurende haar bestaan van een half jaar. Hierna weTd gepauzeerd. Rede pater H. de Greeve S.J. Te half twee werd het congres voortgezet met een rede van pater Henrl de Greeve S.J. over: „Betonbouw en IJzerconstructie". Na een inleidend woord, waarin spr. de noodzake lijkheid van zelfvorming betoogde, kwam hij tot zijn wenschen. Wat hij van de K. J. M. V.- ers niet verwacht? Niet die echte of kwasie^echte branie of durf van een christenmensch, die durft lasteren en spotten; niet die mensehen met een royaal geweten; niet dien hoogen alordigen toon over priesters en heilige zaken, vrouwen en meisjes; niet, dat men gemakkelijk durft wegblijven uit de H. Mis; niet dat ge van je krachtige K. J. M. V.-vereenlging langzaam maar zeker een groote fuifvereeniglng maakt, die zich voornamelijk op cabaret-avouden toe legt. Wij verwachten niet Roomsche afzetters, Roomsche beetnemers, zooals er duizenden rondloopen; wij verwachten niet Roomsch klatergoud, want middenstand duldt geen half slachtigheidwij verwachten geen bijloopers, maar zien liever wegloopers. We hebben meer" aan een kleine Gideonsbende! Wat spr. wel verwacht? Ernst, waaruit zal blijken, dat ge door Jesus Christus verloste menschen zijt, vol eerlijkheid, oprechtheid en goedheid. Anders zijt ge verloren. Spr. verwacht, dat Christus zich eiken dag reïncarneert in een goede daad, een goede gedachte van den K. J. M. V.-er. Als ge een keer niet ter H. Tafel nadert, dat ge dat voelt als iets jammers, iets spijtigs. Spr. verwacht, dat de leden de H. Mis met ontroering hijwo nen zullen, niet alleen wanneer dat eens In DE KINDEREN lm die Zondag gehouden groote pnooessie passeerem de O'Connell-brug. De Kroningscommissie deelt mede, dat vanaf 20 Juni geen edelsteengn of gouden sieraden meer werden aanvaard. Speciale goedkoope plaats- kaarten. Br zullen worden beschikbaar gesteld: a. Speciale goedkoope plaatskaarten tegen zeer gereduceerd tarief, uitsluitend bestemd voor de heen- en terugreis op één dag, dus op Zaterdag 6, Zondag 7 of Maandag 8 Augus tus. Voor deze plaatskaarten is geen minimum aantal vereischt. Ook iedere indivudiëele con gresbezoeker kan van deze treinbdljetten ge bruik maken. Het Centraal Bureau der Ned. Roomsche Reisvereeniging, Prinsengracht 967, Amsterdam C, verstrekt gaarne voor elke plaats het verschuldigde tarief. b. Gezelschapsbiljetten voor reis heen en te rug voor ten minste 10 personen, geldig op 6, 7 en 8 Augustus. Na mededeeling in welke klasse men wenscht te reizen en opgave van het vermoedelijk aan tal deelnemers zal het Centraal Bureau der Ned. Roomsche Reisvereeniging gaarne de juis te prijzen verstrekken. een heel bijzondere omgeving gebeurt. Dat je je voelt als een lid van het mys tieke Lichaam van Christus. Dat je Roomsch bent en blijft. Dat de menschen, die hij jullie komen, zich veilig zullen gevoelen. We verwachten, dat je met schroom opziet tegen het meisje, dat eerlang je vrouw zal worden en wanneer je ze eenmaal tot vrouw zult hebben, dat je ze zult beschouwen als een moeder voor jé kinderen en niet als een prooi. De wereld en «te menschen moeten aan je kunnen zien, dat je een christen bent. An ders gaat het jullie als den Orang^ Pendek, waarvan de kranten schrijven, dat ze niet wisten of het een mensch of een aap was. Dan schieten ze erop. Zoo zal het ook jullie ver gaan. En spr. besloot: Laat de K. J. M. V. en de Graal, die heide groot kunnen zijn, de sluit- steenen zijn van de organisatie in ons Bis dom, de betonbouw en de ijzerconstructie! (Donderend applaus). Op deze geestdriftige rede volgde een har telijk woord van dank van den bondsvoorzit ter. Hierna werd, begeleid door de R. K. Mu- ziekvereeniging Perosi, bet bondslied gezon gen en volgde er een pauze van een uur. Daarna was de beurt aan het tooneelge- zelschap Vincent Berghegge, dat eveneens in de open lucht een opvoering gaf van „De zon derlinge Marskramer", een vroolijk spel uit de oude doos in drie bedrijven, dat een prach tig slot vormde van dezen uitstekend geslaag den bondsdag. FRAN CISC A ANSCHE JEUGD. Meisjes-tertiarissen op 2 Augustus naar den Haag. 2 Augustus is de groote dag. Dan wordt in Den Haag het congres van de jonge tertiarissen gehouden. 's Morgens om halt 10 uur plechtige H. Mie in de kerk van" de Paters Franciscanen (Bosch kant), waaronder toespraak van den Zeereerw. Pater Perp. Palant, Commissaris der Derde Orde. f Half 1 begint de groote vergadering in t gastvrije huis van de Zusters in de Tasman- st rRitt Afgevaardigden zullen de bekende, korte, pit tige toespraken houden. Gesproken zal worden door den Zeereerw. Pater Eusebius Kemp O.F.M. uit Weert en door 'n meisje-tertiaris. Over 'n tijdje wat meer nieuws. En nu, vooruit! Niet te veel redeneeren, maar komen. Opgaven van deelneming zoo spoedig mogelijk aan mej. M. C. S. Smaling, Casuariestraat 46, Den Haag. Maakt dat zij handen te kort heeft! Na toezending van 1.50 aan dit adres; giro 198173, ontvangt men uitgebreid programma en congresinsigne. 1 Augustus Is 'n voorbereidingsdag alléén voor bestuursleden. Wie daar aan wil deelne men, geve zich spoedig op. Sint Frans roept ons, en wij zullen komen! 't UITVOEREND COMITé. De Kennemer land scbe zomernachten zijn mooi; pelgrims zeggen: „mooier dan elders in het land". En er zijn er, die hot kunnen weten, want met de nachtelijke Amsterdam- sche bedevaart, (die langzamerhand tot een landelijke begint uit te groeien), die in, den nacht van Zaterdag op Zondag voor de acht ste maal uittrok, wandelde er een mee, die ,,de" groote pelgrimage te voet had gedaan: naar Rome; wandelde er een mee, lyiers meer dan zeventig jaren en reeds gebogen houding geen beletsel vormden voor het volhouden van een vroeger voornemen om zooveel moge lijk beevaarten mee te maken om zoo O.L. Heer een offer te brengen. Het licht was den ganschen nacht niet van den hemel geweken, en de vroege morgen zon aanschouwde den akker van Sint Adelbert waar het gezelschap der zeventien nachtwan delaars tot een aantal van ruim zeshonderd pelgrims aangroeide. De Alkmaarsehe Graal, parochianen van de Sint Adeibertushulpkerk te Spaarndom, beevaarders uit den verren en den naasten omtrek. Als ieder jaar zongen de pelgrims de Mis, welke prof. Henneman van het Groot-Seminarie Warmond voor hen celebreerde. Ruim zeshonderd pelgrims com municeerden onder het gezang der leeuweri ken die hoog in de stralend blauwe lucht hingen en hun morgengebed jubelden. In den. middag werd op den Akker de 'plechtige parochiale patroonsviérfng geslo ten met een Lof, waaronder processie met het Allerheiligste en de relieken van Sint Adel bert rond het graf van den Heilige, en Te Deum. De feestpredikatie weird gehouden door den vroegeren pastoor der parochie, den Zeereerw. heer Roovers uit Haarlem. Tijdens het Lof werd het aantal pelgrims op meer dan duizend geschat. De vermeerde ring van vorige jaren houdt dus nog steeds aan: de devotie tot den vaderlandschen hei lige neemt hand over hand toe, en naar verluid der plannen en eerste resultaten zal Sint Adelbert het volgende jaar een defi nitieve altaairbeschuitting op zijn.graf hebben. De fraaie teekening hiervan door den arch, v. Driel, afgedrukt in ons avondblad van'Vrij dag j.l.en welke tegen de zeildoeken en lat ten „tent" was opgehangen trok veel belang stelling. Gebruik van Nederlandsch Cement voor Overheidsdiensten. De Minister v. Blnn. Zaken heeft een schrij ven gericht tot de gemeentebesturen, waarin deze worden verzocht, het daarheen te leiden, dat: „1. ten behioeve van uw gemeènte geen cement, betzij rechtstreeks, hetzij door derden wordt aangekocht, dan nadat het verkoopkan toor der EDci-IJmniden in de gelegenheid is gesteld zijn aanbiedingen te doen; 2. nadat de aanbiedingen zijn ingekomen, getracht wordt omtrent de levering met dit verkoopkantoor tot overeenstemming te komen; 3. voor het geval zulks niet gelukt, niet door uw college tot bestelling van buiten-land- sche cement wordt overgegaan dan nadat de bezwaren, welke bestaan om de order aan Enci- IJmuiden op te dragen, aan de rijkscommissie werkverruiming ter beoordeelinig zullen zijn voorgelegd, waarna door mij, zoo noodig gelet op mijne circulaire, 2970, ter zake mijn oordeel aan het betrokken gemeentebestuur zal worden kenbaar gemaakt". Ongetwijfeld, zoo eindigt de Minister, zult u er met mij van overtuigd zijn, dat in de ge geven omstandigheden, al het mogelijke dient te worden gedaan om het gebruik van Neder- landsche cement te bevorderen. MOORDAANSLAG IN GEVANGENIS. Slachtoffer overleden. SRAGEN, 25 Juni (ANETA). Het slachtoffer van den moordaanslag in de Bijzondere Strafgevangenis te Sragen, de heer R. A. van der Aa, is overleden. (Vervolg). De Voorhand. Er zijn twee gevallen te onderscheiden: a, V kan behoorlijk uitkomen. b. V kan niet behoorlijk uitkomen. Deze beide gevallen zullen wij achtereenvol gens behandelen. A. Indien V behoorlijk kan uitkomen, zijn jsr wederom twee gevallen mogelijk en wel: a. De maat (A) heeft geboden. b. De maat heeft niet geboden. a. Indien A geboden heeft, geldt als alge- ineene regel, dat V uitkomt met de hoogste Jcaart in de door A geboden kleurDoor dit te doen geeft V aan A een duidelijk inzicht, iwant B, open gaande, toont welke hooge kaar ten van die kleur bij hem zitten en A kan dan gemakkelijk nagaan, welke hooge kaarten bij L (den leider of speler) kunnen zitten. Hierop geldt een uitzondering en deze is, dat men. deze kleur niet speelt, wanneer men zelf het Aas in handen heeft. Door die kleur dan niet te spelen, geeft V aan A te kennen, dat hij öf het Aas öf Tenonce heeft en geeft dus niet alleen een veel waardevoller inlichting, dan door het Aas te spelen, maar vraagt te vens die kleur naar hem toe te spelen. Het s immers best mogelijk, dat de heer bij L zit deze dien Heer als slag berekende na het deden van A in die kleur. Wordt nu die Heer gevangen door het Aas van V, dan is eT een ans op verlies voor L en dus een groot voor deel voor V en A- Heeft de tegenpartij een kleurspel te,, spe len, dan kan V nog een reden hebben om niet uit te komen in de Meur van A en wel, dat Jiij een singleton wil spelen, bopende daarmede e«n klein troef je te kunnen maken, Dit spelen van een singleton is een groot twistpunt, in ons land vooral. Hier is de meening overheer- schend, dat bet spélen van een singleton steeds af te keuren is, want dat men meestal een goede kleur der tegenpartij er door vrij maakt. Ln het buitenland echter acht men het spelen van een singleton in sommige gevallen de beste uitkomst, die er zijn kan. Deze «nee- ning deelen wij volkomen. Het vrij spelen van een kleur der tegenpartij achten wij fictie, want die tegenpartij zal dit zelf direct doen als er kans toe is, zij heeft het door het uit komen van V wellicht Iets gemakkelijker, maar daar staat tegenover, dat V kans krijgt waar- delooze troefjes te maken. En hierin ligt de kracht van onze singleton: Waardelooze troef jes te maken. Wij stellen daarom het spelen van een singleton geheel afhankelijk van de troeven, die tvij in de hand hebben. Zijn w ij vrij sterk in troef, dan zullen wij geen sing leton spelen, maar liever in troef tegenspelen teneinde L daarin zooveel mogelijk te verzwak ken, hebben wij ec&ter kleine troefjes, die niet afzonderlijk in troefspel te maken zijn, dan zullen wij trachten, die op singleton of doubleton uit te buiten. Als voorhand b.v. met Hxx in handen zullen wij best een klein troefje aldus kunnen maken en met elke com binatie van lage troefjes eveneens, maar heb ben wij V—x—x of B—x—x—x, dan zullen wij dit niet doen, want dan verzwakken wij onze eigen troef en loopen kans V of B niet te maken- Niet dus het gevaar een kleur van L vrij te spelen weerhoudt ons van singleton- spelen, maar wél onze troef-situatie, deze situa tie is 'bij ons allesoverheerschend en wij heb ben ons daar imimer wel bij bevonden. Zeker het komt wel eens voor, dat het spelen van een singleton, ons nadeel bracht, maar die ge vallen zijn steeds verre ln de minderheid geble ken bij de gevallen, waarin dit spelen het ïurllea vag fest gjgel dooi; L tea gevolge Sêi Te Ezlnge is de 75-jarige B. H. van een voer hooi afgevallen. De man werd in zorg- wekkenden toestand naar het Acad. zieken huis te Groningen overgebracht waar hij in middels is overleden. Voor het geval A geboden heeft, resumeeren wij dus; V komt uit met de hoogste kaart van de door A geboden kleur, uitgezonderd, wanneer hij hierin het Aas heeft öf wanneer zijn troe ven het wenschelijker doen zijn een singleton, zelfs een doubleton (hoewel veel gevaarlijker) te spelen. In een Sa spel behoort V eveneens uit te komen met zijn hoogste kaart in A's geboden kleur, uitgezonderd natuurlijk alweer( wan neer hij zelf het Aas heeft, dan doet hij alsof A niet geboden had (hieronder te behandelen). Maar het kan ook mogelijk zijn, dat hij eerst in zijn eigen lange kleur uitkomt, teneinde deze zoo mogelijk vrij te spelen, dan wel aan A aan te geven, in welke kleur hij na moet spelen. Heeft V in eigen lange kleur nu A—H— xxx, dan speelt hij H voor en daarna de kleur van A, deze weet dan heel duidelijk, dat hij in de eerst gespeelde kleur na heeft te komen. Maar niet altyd is men zoo geluk kig AH in handen te hebben en zal men het dus met een lagere kaart moeten doen. Vooral kan men dit gemakkelijk doen, wanneer men over rentrants beschikt, waardoor men spoedig weer aan slag kan komen teneinde hetzij in eigen kleur door te spelen, hetzij A's Meur te spelen. b. Indien A niet geboden heeft, is het uit komen voor V deels moeilijker, deels gemak kelijker. Moeilijker omdat hij niets van A weet, gemakkelijker, omdat hij geheel vrij is in zijn uitkomen. Als algemeene regel hebben wij reeds gege ven: niet inviteeren op A, H of V; moet men zulke toch doen, dus als men in elke kleur hetzij een A, een H danwel een V heeft, dan passe men den regel van elf toe. Beter ech ter is het van een sequens nlt te komen met de hoogste der aan elkaar sluitende honneurs of lage kaarten. Heeft men AH sec, dan spele men eerst A en dan H; de maat weet dan, dat V een doubleton hierin had, wij behandelden dit reeds onder de algemeene regels. Ook ln geval van een singleton kan men deze slijten mlta alweer V's troefsituatle zulks mo- VERDUISTERING. Op vermoeden van verduistering van 11.000 en valschheid in geschrifte ten nadeele van het Waterschap „De Polders van Nieuw-Vosmeer is de oud-burgemeester en secretaris-penning meester van dat waterschap B. v. d. W. gevan kelijk naar Breda overgebracht, waarna de Officier van Justitie hem in het St. Catharlna- gesticht te Bergen op Zoom heeft doen opnemen met het oog op zijn gezondheidstoestand. gelijk en wenschelijk maakt. Het bovenstaande geldt ln een kleurspel; is het echter een Sa spel, dan speelt men steeds van zijn lange kleur en wel; 1. ingeval men topkaarten heeft als AH x—x—x of A—V—B—x—x direct van de hoog ste, dus het Aas af- Er zijn experts, die in het bezit van A—V—B liever de V voorspelen teneinde daarna de heele kleur vermoedelijk vrij te kunnen spelen, zoodra men weder aan slag is gekomen. Ook hier is veel voor te zeg gen, maar verschilt het zooveel Heeft L een theoretisch juiste Sa geboden, dan heeft hij geen waardelooze doubleton en geen singleton, de kans eventueel zijn H te vangen, is dus gering, als A niet weet, dat hij in die kleur spelen moet. Met voldoende rentrants zal V dus beter doen maar kalm A-V te spélen en den H te laten maken. Heeft bij toeval A den Heer, dan zal deze moeten nagaan of ö'J tweede of langer heeft. Heeft hij hem 'wejf dan moet hij de heldendaad verrichten direct op het Aas van V bij te spelen te laten sneven teneinde geen kans e ben V te blokkeeren; heeft hij hem der - neem£ hij de Vrouw over en speelt zij kleintje na teneinde V in de gelegenheid te stellen at te spelen- 2. ingeval van een Möuens,WT1 speelt men de hoogste van die s .V. van B109xx spele men den Boer. 3. de belde gevallen onder 1 en 2 met aan wezig zijnde passe men den r,ege, n eIf toe en speelt V dus zijn op drie na hoogste kaart van zün lange kleur. B De groote moeilijkheid voor V is gelegen ln het geval, dat hij niet behoorlijk kan uit komen, A heeft bv. niet geboden en hij zelf verkeert niet in een der omstandigheden als boven onder b behandeld. Het verstandigst doet hij dan vaak om brutaal met troef uit te komen, wanneer hierin althans geen gevaar schuilt en dit is bet geval, indien hij zelf Xx, Axx, Hxx, xx danwél xxx in handen heeft. Zeker hij kan een troef in A's hand stuk spelen, maar of hij dit nu doet, dan door zijn uitkomst ln eigen hand een hooge kaart in gevaar te brengen, blijft vrijwel ge- Onze oorrespondent te Lisieux meldt ons d.d. 26 Juni: In Lisieux volgen do grootsche plechtighe den elkander snel op. Twee jaren geleden von den wij het schilderachtige Normandische stadje in een rozentuin herschapen ter gele genheid van de eerste steenlegging der St. Tberesia-baisiliek, die met bijdragen van de geheele wereld zal verrijzen; zooals men weet, op den heuvelrug, welke het genadeoord be schermt. Thans jubelt Lisieux in nieuwen luister, want de werkzaamheden zijn met zulk een vaart voortgezet, dat het ontzaglijke parvis en de ruime crypte reeds de bedevaarten kunnen ontvangen. Men kan zich dan ook thans reeds een voorstelling maken van wat eens de ba siliek volgens het prachtige plan van Cordon- nier worden zal. Terwijl de inzegening der Crypte eerst aan staanden Zondag zal plaats hebben, zijn heden •de feestelijkheden Ingezet met de bedevaart der mannen, die onder leiding van de Franache nationale katholieke Federatie ('liga de Cas- telnau) aan de verschillende plechtigheden deelnemen-, solemmeele officies en het H. The* resla-congres. Elke dag dezer week zal speciale plechtig heden brengen, aangezien het nog niet moge lijk is, alle deelnemers der plechtigheden ge lijktijdig te Lisieux bijeen te doen zijn. Woensdag is het de dag der vrouwen en moe ders, terwijl Donderdag een buitengewoon in drukwekkende dag belooft te worden, het zal de dag zijn van den eucharistisehen kruis tocht der kinderen. De Vrijdag ie geheel voor de priesters en re- ligieusen gereserveerd, terwijl het hoogtepunt van het feest, de Theresia-dag van Zondag, reeds Zaterdag wordt ingezet met een luister rijk Mar iafeest. Zes kardinalen, vijftien aartsbisschoppen en zestig bisschoppen komen de plechtigheden bij wonen. Slechts enkelen zijn op toet oogenblik reeds aangekomen, de meeaten bevinden zich te Dublin. Alle kerken van Lisieux dragen de bekende rozenversieringen en ook de straten hebben 'n feestkleed gekregen, dat bij lederen nieuwen feestcycius overvloediger wordt. De stad heeft zich zelfs een nieuw bestuur gegeven en een katholiek is tot burgemeester gekozen, name lijk oud-minister Chéron. Het gemeentebestuur heeft dan ook een ruime medewerking ver leend om het festijn ook uiterlijk den luister te geven dien het verdient. Aangezien de kerken te klein zijn, om de ontzaglijke massa van bedevaartgangers te bevatten, zijn iin alle straten luidsprekers aan gebracht, die de menigte in staat zullen stel len, alle' plechtigheden te volgen. De inzet van het feest is buitengewoon in drukwekkend geweest. Zoodra het vanochtend licht werd, werden de verschillende kerken geopend en vingen de H. Communie-missen aan. In ontzaglijke drommen naderden de man nen tot de H. Tafel en dat gaf aan dezen och tend een indrukwekkende en onvergetelijke wijding. De kapél van toet Kannel kon onmogelijk al len in staat stellen de H. Mis bij te wonen en. daarom toadden in alle overige kerken ook eolemneele diensten plaats. De pontificale H. Mis werd opgedragen in de kathedraal va a St. Pierre, maar de «-chare, die haar bij. woonde, strékte zich tot over het geheele voor plein uit. In den namiddag had de grandiose „huldi ging" door de mannen plaats: een eindelooze stoet van vereenigingen en bedevaartsgroepen, van vaandels en muziekcorpsen vergezeld, die om twee uur tn beweging kwam en langs de voornaamste straten van Lisieux optrok naar het Immense voorplein van de 'basiliek. Op de Esplanade stonden ze tien slotte stil, meer dan 1Ö0000 mannen. Abbé Desgranges nam het woord en vol aandacht luisterden die honderd duizend naar den gewijden redenaar, die hun sprak over de plichten der katholieke mannen in de tegenwoordige omstandigheden. Daarna bracht de president der liga, generaal de Cas- telnau in een ontroerende toespraak, de hul de der liga aan de H. Theresa van t Kmdeke "^Deplechtigheden van den avond konden slechts door een meer beperkt aantal pelgrims worden bijgewoond Zij bestonden uit de opening vain Thiemeaia-ooingires en bet in gglyriuiK nemen van het groote orgel der cryp te, waarvoor een avond vain religieuae kunst was georganiseerd. Toen die duisternis viel, ontstak Lisieux een indrukwekkende feestverlichting. Mtfi; F. J. MIJNSSEN. f De Pauselijke Legaat wordt geestdriftig door de kinderen begroe Te GInneken overleed op 65-jarigen leeftijd de heer F. 3. Mijnssen, oud-directeur van het postkantoor te Breda. Moet een hoog contract gemaakt worden, b.v. T ÏS ls het Uitkomen met troef V&n O OX p» QR'H Tzran+ In rruii i vaak zeer nadeelig voor^:kXkhris ,SP€i' len zit dikwijls de 0n? in B een klein troefj« op e n e te maken en de kans daarop ver®J)^®rtwid00,r het troef spelen. Vele malen hebben wij door zulk een uitkomst bet contract zien verliezen en door het nalaten van met troef uit te komen het zien winnen Is het een 711 te hoog contract, dan zal V in een kleurspel onder gewone voorwaarden een singteton. of doubleton kunnen uitbuiten. Tweede uitkomst van V. Ia V na zijn eerste uitkomst aan slag geble ven danwel daarna door A weder aan slag gebracht, dan zal zijn tweede uitkomst voor een groot deel beheerscht worden door hetgeen B t^ zien gaf of door hetgeen A speelde. Ziet V in B een ontbrekende kleur (chi cane) aanwezig, een singleton of een double ton, dan zal hij verstandig doen troef te spe- leib ln de beide eerste gevallen zeker, in het derde.geval naar omstandigheden. Natuurlijk ban hij dan een mooie kaart van A stuk spe len, doch dit nadeel wordt geëlimineerd door bet verhinderen van het maken van een troef in B- Hierbij valt ln het oog te houden of men wellicht H—x van troef in eigen hand heeft; in dat geval is de Heer vermoedelijk verloren en ware te overwegen, of het wellicht niet beter is dien zelf te maken en in B ook een troefje te doen maken. Ligt in B een krachtige kaart, die hij vrij spelen L in staat zal stellen waardelooze kaarten weg te werpen, wees dan voorzichtig met iroef spelen en speel eveneens geen ti oe wanneer B voldoende troeven heeft; het gee dan toch niets, B houdt genoeg over om die korte kleuren af te troeven. Geeft de kaartsituatie in B aan V geen aa leiding zijn spel te richten naar hetgeen te zien gaf, dan moet V nagaan, welke kaart A bijspeelde op zijn openingskaart. Was ait een aanmoedigingskaart (789 10), c'an moet hij eenvoudig ln de eerste kleur door spelen; was het daarentegen een ontmoedigmgs- kaart (2—3—4—5—6), dan moet hij la die kleur liever niet doorspelen doch öf een an dere kleur spelen, öf, indien hij geen andere kleur kan spelen, om welke reden ook, den ouden regel toepassen: Door de kracht van B naar het vermoedelijk zwak van L spelen. Wanneer immers een sterke kleur in B niet genoemd is of, wel genoemd zijnde, door L afgewezen werd, dan is het vrij zeker, dat daar niet sterk in is en kan dus met ®ucce® door B heen gespeeld worden mlta: nle^ sterk ln die kleur is en dus verwachten mag, dat de verdere kracht bi) A zit. Mee onv®|'" hoopt die verdere kracht niet bij A doch bij L zitten, da,n wordt met deze uitkomst toch geen kwaad gedaan, want L maakt dan sla gen, die hij in elk geval gemaakt zou hebben. Bovendien bestaat nog de kans, dat in dit ge val A wellicht nog een klein troefje kan be nutten, ingeval hij die kleur juist erg Heeft V eenlge troeven en bemerkt hij, dat hij. een lange kleur heeft waarin geen. slag kan maken en waarin L verm weinig heeft, dan zal hij verstandig doen met die kleur L tot troeven te troefkracht verliest en er voor V kans ontstaat een of meer troeven te maken, die anders ver moedelijk niet gemaakt zouden zijn geworden. In een Sa-spel zal V meestal zijn eerst uit- eekomen kleur ook de tweede maal doorzetten, want het is öf zijn eigen kleur öf die van zijn. maat- Geeft echter zijn maat door een ontmoe- digingskaart te kennen ongeveer niets ln. die kleur te hebben, dan zal hij bij een sterke kleur deze toch doorzetten teneinde er zooveel mogelijk uit te .halen en ook omdat het na spelen van een nieuwe kleur altijd gevaren, met zich brengt. Dat bij een Sa-spel de opengekomen kaarten van den Blinde het spel van V danig kunnen beinvloeden zal door een ieder begrepen wor den. In het algemeen raden wij de eerst aan gespeelde kleur te vervolgen tenzij men be- merkt dat er geen sprake kan zijn van bij spelen. Vooral is dit het geval wanneer men door verder te spelen een slag in B of L zou vrijspelen, in welk geval men verstandiger doet niet door'te spelen teneinde later nog eens t« kunnen tegenhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6