0 DE NEDERLANDSCHE TUINBOUW IN LEVENSGEVAAR. 1 WOENSDAG 29 JUNI 1932 II (Slot) R. K. WERKLIEDENVERBOND. Voorjaarsvergadering te Haarlem De vraag, of het in den Tuinbouw goed Of slecht gaat, wordt vrijwel geheel be heerscht door de exportmogelijkheden. Im mers van de tuinbouwproducten is 75 8(1 pet. bestemd voor den export. En juist daar hapert het de laatste jaren in toenemende mate. Sedert 1927 toch loopt de export voort durend sterk terug en bedroeg in 1928; 96.6, in 1929: 88.6, in 1930: 75 en in 1931 nog slechts 66 millioen gulden een achteruit gang derhalve van ruim 30 millioen of 25 pet. MAX EN ZIJN VRIENDEN. Giacomo heeft streken. Mgr. Aengenent spreekt de vergaderden toe. W NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES EN LISIEUX. '6ri en te herstellen is. frui teer men dus van meening is, dat de Ola a °Uw ndet ï>ron(l8 mag gaan en alleen r Pker een gaar heel moeilijke en eorge- HEVIG ONWEER IN DEN ACHTER. HOEK. DEMONSTRATIE VAN FASCISTEN. DE STAKING TE BORN. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. CRISIS-ZUIVELWET. De heffing van accijns op zuivelproducten. Voorloopig geen heffing op kaas? BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. TOELATING TOT DE LAGERE SCHOOL. Bepaling van den leeftijd- DOODELIJK MIJNONGELUK. benoemingen DOODELIJKE MISHANDELING IN DE WAGENSTRAAT TE 's-HAGE. POGING TOT DOODSLAG. ZUIDERZEEDIJK EN CRISIS- BESTRIJDING. ALBERT HELMAN. ,,|f* Nat ionaal-socialisten, die zich in de ven boden uniform op de straten van Miinchetj waagden, worden ggormte&rj. als Ganzes letrachtet, ist «ter Gartenbaa einer der strahlend sten Teile des hollandischen Er- werbslebens, dessen Entwicklung ein Biegeszug zweckm&szig orga nisterter fleisziger Arbeit genannt werden ka-nn. (Dr. J. Frost: „Die Hollan- dische Landwirtschaft.") Overal stuit onze tuinbouwexport op toren hooge tolmuren, deviezenverordeningen, contingenteertngsmaatregelen en andere min of meer vinnige beletselen Men weert onze tuinbouwproducten, niet omdat ze niet goed zijn, maar omdat ze te goed zijn, omdat ze waarlijk „hors concours" zijn. Duitschland, waarheen in 1931, naar de waarde gerekend, nog 33 pet. van onzen tuinbouwexport werd afgezet (zij het dan goeddeels tegen miserabele prijzen) koeie- neert ons - behalve met zijn hooge invoer rechten op gruwelijke wijze met zijn de viezenpolitiek. Uit het antwoord, dat de Minister van Bui- tenlandsche Zaken onlangs gaf op eenige vragen van Dr. Lovink, is komen vast te staan, dat in de maand April slechts 27% pet. van de in April 1930 gebruikte deviezen voor den import in Duitschland beschikbaar waren. In Mei werd het nog verminderd tot 25 pet. en voor Juni worden er weer wat pro centen afgeknepen. Op deze wijze wordt de import uit Nederland in Duitschland lang zaam maar zeker zooals men dit cynisch noemt: „erledigt". De laatste dagen komen er berichten uit Eerlijn, waaruit blijkt, dat tusschen Duitsch land en Italië een clearingovereenkomst is &fgesloten of op 't punt staat afgesloten te worden, volgens welke de mogelijkheid zou ontstaan in praktisch onbeperkte mate weer Italiaansche tuinbouwproducten naar Duitschland uit te voeren (tusschen Duitsch land en Denemarken is reeds zulk een over eenkomst tot stand gekomen). Indien Duitschland bereid is ook aan Nederland, als „meest-begunstigde natie", toe te staan, ■wat het aan Italië toestaat, kan deze over eenkomst ook voor ons van verstrekkende be teekenis worden. Mocht Duitschland die bereidheid niet bezitten en de verkrach- tln8 van de meestbegunstigings-clau- sule door Duitschland bij het Duitsch-Fin- sche „Butter-Abkommen" doet ons hierom trent allesbehalve gerust zijn dan is het laatste uur voor onzen tuinbouwexport naar Duitschland vrijwel geslagen. Dan drukt de Italiaansche tuinbouw krachtens zijne be voorrechte positie ons in Duitschland heele- maal uit de markt. Met Engeland zijn wij sedert het vorig jaar ook ontzettend achterop geraakt. Enge land, dat in 1931 nog 24 pet. van onzen tuin bouwexport (naar de waarde gerekend) op nam, komt door de daar ingevoerde nieuwe tariefwet voor het grootste gedeelte buiten onzen expoi t-radius te liggen. Invoerrechten, die 50, 100 ja 150 pet. van de exportwaarde bedragen, kunnen tamelijk prohibitief wor den genoemd. Het ziet er dan ook voor onze producten, die voor een belangrijk deel op Engeland zijn aangewezen: tomaten, drui- Ven, komkommers, aardbeien, kruisbessen, awarte bessen e.t.q. wel heel somber uit. ^hemarken, Zweden en Noorwegen heb- *fn ^or hun opgeven van den gouden stan- aard 6tl hunne deviezenregelingen onzen import Van tuinb0UWpr0ducten vrijwel on- HkPS Gemaakt. De Ver. Staten van Ame- imnort eQ J"11 1930 0nZetl belangrijken een d.> kool, uien en peen lam gesla- van /i> kool een prohibitief Banrecht -110 en zelfs van 1.387 per iijke jaren moet worden heengeholpen, dan moet men ook de middelen, om hiertoe te ko men, aanwenden. Het zijn er vooral twee: le. alles op haren en snaren zetten om den export mogelijk te maken en 2e. een minimumprijs van Regee- ringswege garandeeren voor de hoofdpro ducten der verschillende tuinbouwcentra. Wat het forceeren van den export betreft, zal wel niemand willen beweren, dat onze Regeering daar tot dusver hare beste krach ten aan gegeven heeft en dat voor een ijze ren-vuist-politiek op dit terrein een meerder heid in het Parlement tot vóór korten tijd ook moeilijk te vinden is geweest. Ongetwij feld schuilen er in zulk een politiek groote gevaren, maar men doordringe zich toe van den ernst van den toestand, waarin e gaat om te zijn of niet te zijn. Een po 1 ie zonder risicos is wel nooit bestaanbaar en allerminst in onzen verwarden tijd. Het z.g.n. clearingwetje, dat alleen nog maar door de cordons van de Eerste Kamer moet, zal der Regeering straks middelen in de hand geven, om met de vuist, die zij van tijd tot tijd zal moeten maken, ook toe te slaan. Moge dit wetje onze positie in het in ternationale goederenverkeer belangrijk we ten te verbeteren en te versterken. Het is niet waarschijnlijk, dat het forcee ren van onzen export onmiddellijk voldoende resultaten op zal kunnen leveren om den toestand in den tuinbouw tot opklaring te brengen. En daarom is het tweede middel, om onzen tuinbouw te redden, onontbeerlijk. Het is een publiek geheim, dat de Land- bouw-Crisis-Commissie de z.g.n. Com missie-Lovink aan de Regeering een uit gewerkt plan heeft voorgelegd Er zou, vol gens de courantenberichten, moeten worden uitbetaald een bijslag op den veilingprijs van goede handelsproducten, voor zoover deze veilingprijs blijft beneden en pro uc tieprijs. En dan nog niet eens voor alle turn- bouwproducten, maar alleen voor de voor naamste exportartikelen, dus: tomaten, komkommers, druiven, sluitkool, bloemkool, vroege aardappelen en dergelijke. Een der gelijke steunregeling zou van de schatkist een niet onbelangrijk offer vragen men spreekt van 12 tot 20 millioen gulden maar de vraag is slechts, of met zulk een bedrag het behoud van ons schitterend Ne- derlandsch tuinbouwbedrijf te duur gekocht zou zijn, een vraag, die ik voor mij ten steligste ontkennend beantwoord. Intus- schen, indien de Regeering een ander mid del weet, dat eveneens tot het doel: redding van den Tuinbouw, voert, dan zal dat mid del even welkom zijn als het hierboven ge noemde. Het doel is het eenig voorname; het middel is slechts bijzaak. De Tweede Kamer is op reces. Maar Pre sident van Schaik heeft, naar dit blad eenige dagen geleden mededeelde, aan de leiders der groote fracties verklaard, dat de leden der Volksvertegenwoordiging zich moeten gereed houden voor eene eventueels bijeenroeping gedurende het reces. Wij gunnen den leden der Tweede Kamer, van wie in 't afgeloopen zittingsjaar waar lijk heel veel is gevergd, van harte hunne vacantie. Maar desniettemin hoop ik, dat de Regeering hunne vacantie spoedig zij het dan ook maar voor korten duur zal komen verstoren, om hun te verzoeken, on verwijld een wetsontwerp tot steun aan den Tuinbouw te behandelen. Er is geen tijd te verliezen. Na de a-ede van den heeir de B'ruij-n herdacht de voorzatter wijlen den keer H. J. Stins, voor zitter van den R. K. Mijnwerkers-bond. Welkom werd geheeten de diefl-egatjie van „De Jonge Werkman", die voor het eerst in een verixm-ds- vengade.rimg aanwezig was. In belliamdeiliing kwam dan het jaarverslag over 1931. naa,r aamliediddinig waarvan door en kele afgevaardigden het woord werd gevoerd. Om 2 uur werden de afgevaardigden ten stiaditouize ontvangen. De burgemeester van Haarlem, die heer C. Maarschalk, sprak een woord van welkom tot de gasten. Deze Ted® werd beantwoord door den heer de Bruijn. In de voortgezette vergadering beantwoordde do voorzitter de opmerkingen naar aanleiding van het jaarverslag. Hij dankte voor het in het bestuur gestelde vertrouwen. Het financieel verslag ging zondier bespre king onder den hamer door. De aftredende bestuursleden Hermans, Veld man, Maeoeo, Norhart en Guit werden her kozen. Vóór de verkiezing van vier vertegenwoor digers in dien Hoogen Raad van Arbeid, werd na eenige bespreking besloten, dat het ver bond van oor-deel is, dat leden der Tweede Ka mer in den Hoogen Raad van Arbeid benoemd kunnen worden. De hierna gebonden stemming had tot uit slag, dat de heer-en de Bruijn, Schutte, A. J. Loerakker en A. van der Meijs als vertegen woordigers en de heeren J. Th. Nijkamp, H. Brouwer, W. J. Amdrieesen en A. van Hamers- vefld als plaatsvervangers wenden herkozen. 19. De plotselinge verschijning van een aap heeft groote beroering verwekt in den huiselijken kring van Max. Petronella staat met hoogen rug te blazen van schrik en Max beveelt Giacomo vruchteloos neer te dalen van de kast waarop hij terecht gekomen is. Nettie, die juist binnenkomt, staat versteld. 20. Het liefst zou ze zelf de vlucht nemen, als Giacomo van de kast op een stoel springt. Maar daar trekt de aap Petronella aan haar staart. „Ondeugend dier, dat mag je niet doen!" roept Nettie, en Max kookt van ver ontwaardiging. 21. Hij pakt Giacomo bij zijn kraag. „Dit komt niet te pas", zegt hij streng. „Zoo gedraagt men zich niet tegenover een dame. Wie Petronella aan haar staart trekt, krijgt het met mij te doen". Mgr. Aengenent gadering ter ver~ "wagon var, op uien En met V0-000 K-G- te le'S2en- nant. We 5? rest van Europa is bet nave- sloten binnLt6n hoe latl8er hoe meer °P5!' tering van P- 0tlZe eigen grenzen. De schit- hollandischën11 e der strahlendsten Teij! des bouw, wordt st ^-bslebens", den Tmn- handelspolitieke dL gedoofd door de ^Pers van het buiten land. Het is nu maar de Vr„ j „rin de buitenlandse^' °f de toestand' Z luirtie streven jl;1»1"» naar a -1 end of althans binnen afzienbaren tijd biijv f niet. indien men verwacht, d;u land gedurende lange jaren VOor ong ten zal blijven, dan zou een zeer sterbe in krimping van onze tuinbouwproductie met 50 of 60 pet. misschien wel mij del ijk wezen. Men kan nu eenmaal niet jarenlang blijven zif-en met ®en onverkoop baar of slechts beneden kostprijs verkoop baar deel eener productie. In len m®n echter van oordeel is - en ik persoonlijk boud het er voor dat de waanzinnige toe-- an van dit oogenblik volkomen onhoudbaar is en spoedig veranderen zal, verandeien moe omdat anders de heele wereldeconomie ui sikander barst, is het op de beenhouden van onze tuinbouwproductie, zij het dan met een tendens naar geleidelijke vermindering, be slist geboden. Wij hebben immers in ons tuinbouwbedrijf een schitterend productie apparaat, dat in lange, lange jaren met veel pertoonlijke offers, veel kapitaal en veel or- ^uisatie is opgebouwd, dat men wel ge- akkeitj]j in korten tijd kan afbreken, maar zoo gemakkelijk weer op te Mr. H. VAN HAASTERT. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weder om -de groote Nationale Bedevaart naar Lour- des met vier groote extra treinen van Roosen- daal vertrekken. Op IS Juli om 10.26 vertrekt de eersite trein, die naar Lisieux gaat, met de pelgrims, die een bezoek willen brengen aan het graf van de kleine H. Tkeresla, om op 19 Juli tegen den avond naar Lourdes te vertrekken. De groote zie-kentrein met meer dan 300 zieken, alsmede verplegend personeel, ver trekt op 19 Juli om 12.10 uit Roosendaal, ter wijl de twee treinen met pelgrims zullen vol gen om resp. 13.20 en 14.50 uur. Met tusschenruimte van ongeveer één uur zullen de vier treinen op 20 Juli in den na middag te Lourdes aankomen. Zoowel de zieken als de pelgrims, welke in totaal met ongeveer 1600 naar Lourdes zullen vertrekken, zullen vervoerd worden in door- loo-pend D-trein materiaal, hiervoor beschik baar gesteld door de Nederlandsche en Fran- sche Spoorwegen. In verband met de plaatsruimte in de trei nen is het niet meer mogelijk nog pelgrims aan te nemen. De gelegenheid is definitief ge sloten. Het comité tot samenstelling van Neder landsche Bedevaarten doet een beroep op alle Katholieken van Nederland om als voorberei ding voor deze groote Nationale Bedevaart eene novene te houden ter eere van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, om door Hare voor spraak af te smeeken een gunstige en voor spoedige reis voor de pelgrims en vooral voor de arnuy&'t®n sterkte en vertrouwen in deze voor hew^oo moeilijke dagen. Ook tijdens het verblijf te Lourdes, alwaar «net Z.H. Exc. Mgr. Aengenent de Nederland sche pelgrims neerknielen bij de Grot, zullen velen in Nederland in gedachten te Lourdes V6rbiyven en hunne gebeden vereenigen met die hunner landgenooten te Lourdes. voor de Nederlandsche Katholieken zal ook te Lourdes vurig gebeden worden, want het doel der Bedevaart zal zijn: „Maria's hulp afsmeeken ia den nood van «jezen tijd". EUROPEESCHE VREDESWACHT. De bekende soeiaal-demooraat E. Smedes heeft in het Weekblad voor gymn. en middelb. onderwijs een artikel geschreven over „Een Europees-che Vredeswacht als oplossing van een belangrijk Paedagogisch en Pacifistisch Probleem. Dit opstel is nu afzonderlijk ver schenen. Het bewijst, dat de heer Smedes een Te omstreeks 4 uur kwam Haarlems kerk vorst, Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, ter vergadering, die door den voorzitter, den heer A. C. de Bruijn werd verwelkomd. Het is, zei spr. o.m. een Uwer grootste ver diensten, dat U voor de arbeidersbeweging, en wel in de moeilijke begin-periode, een staf be hoorlijk voor hun taak berekende leiders ge vormd heeft, welke, met alle gebreken overi gens, in staat zijn geweest de arbeidersbewe ging te brengen tot de hoogte en de diepte van dit oogenblik. V Uw tweede groote verdienste is de door U gebrachte sociale scholing in het algemeen. U was het, Excellentie, die een belangrijk deel van ons volk mobiel gemaakt heeft voor dien strijd, en niet het minst de Katholieke Arbeidersbeweging heeft ten dezen Uw wijze lessen in praetijk gebracht. Niemand zal zeggen, hoe hoog de verdien sten van U, die mede de grondlegger onzer principieels organisatie is, moeten worden ge waardeerd; verdiensten in sociaal, In mate rieel-, verdiensten vooral In godsdienstig op zicht. Dat Gij Uw sociale roeping trouw hleeft, mocht dit jaar nog eens overduidelijk blijken, toen U allerdringends aanbeval de leeringen van Quadragesimo Anno in praetijk te bren gen, omdat, zooals U het uitdrukte, „diep itv- grijpende verbeteringen in de bestaande econo mische verhoudingen" dienden bewerkstelligd te worden. Om al deze redenen zijn wij thans naar Haarlem gekomen, om in de gelegenheid te zijn U in den kring van onze leiders te kun nen begroeten, zoo besloot spr. De vergadering werd hierna voortgezet. De conclusies inzake het Nijverheidsonder wijs werden na korte bespreking en eenige aanvulling vastgesteld, Toespraak Mgr. Aengenent. Hdenna sipralk Z.H. Exc. Mgr. Aengenent de vergadering toe. Migir. begon met te zeggen, dat de groote sympathie, d'ie hij steeds getoond heeft gedurende zijn professoraat, ook naar buiten, sedert den datuim, dat hij tot bisschop werd verkozen, niet verflauwd is, integendeel zijn belangstelling en sympathie voor de R K. aiiibetideirisibewegtiing nog grooter en intenser geworden. Wanneer iemand mij de waag zou stellen zoo vervolgde Mgr., waarom deze groote sym pathie? dan zou ik daarop antwoorden dat ik daa.r vele motieven voor heb. De drie voornaam ste w*il ilk thans naar voren brengen. Allereerst heeft de katholieke arbeidersibe- wegtiinig steeds mijn sympathie gehad en nog. omdat d'ie bewegtiing beteeikeint een machtige cultureel© beweging, die gdbeeil en al ligt in de lijn van de memsahelijk natuur, zooals die door den Schepper is gemaakt. Haar doe! is n.l. tweeledig: de godsdienstige en zedelijke^ ver- baffling van den aribe.ider en, materieel© en' stof felijke verheffing van diens stand. Beide doel einden liiiggem lm d© lijn van de- menschelijke natuur, zooajls God diie heeft geschapen. Wat sommigen zeggen, dat het streven der artoaiderslbeweging meer materialistisch zon zijn, dat Is een miskenning van den aard, het wezen van d© menschel ijke natuur, zooals Got d'ie heeft gemaakt. Het streven naar maatschappelijke welvaart materialistisch te noemen, ia verkeerd, even verkeerd is het, ails men het socialistisch zou noemen. Alileen -dan is het verkeerd, wanneer men het deed met achterstelling van de geeste lijke 'belangen. Ten tweede heb iik zooveel sympathie voor u, onvdiat ik d© katholieke arbeidersbeweging be schouw als te zijn een groote zegen voor de maatschappij en daarom is zoo heen-lijk het bewustzijn, dat wij hebben een katholieke ar- beMiensibewegding, diie niet tracht de maatschap- pij-ordening omiver te werpen, maar die over eenkomstig den wil den- Pausen een betere orde ning tracht te scheppen. Om tegen die woelingen in te gaan Is noodi'g een kn-achtiige katholieke airbeddersibeweging- I'k duurt te -zeggen, dat de omstandigheden zóó zijn. dat ik niet a-lleen toejuich, -dat er een ka tholieke aaibeidersibeweging Is, maar dat het zelfs een nioreele plicht is van iederen ordeMe- vernden katholieken werkman om toe te treden tot deze 'beweging en haar gelederen uit te zetten. Moge het R. K. Werkliedenverbond blijven bloeien in aantal leden, en da-t. zijn woordlen ook li-et succes mogen hebben, dat zij, d'ie n-og niet georganiseerd zijn, tot de overtui ging komen, -dat ook zij daarin thuis hooreu in liet belang -der maatschappij. De derde reden van mijn groote sympathie Is, dat de katholieke arbeiders in uw verbond zullen genieten bescherming en beveiliging te gen de groote gevaren, waarin zij in dezen tijd van wereldcrisis en wereldmalaise op bijzon dere wijze zijn blootgesteld. De tijd, dien wij thans moeten doormaken is een tijd die voor de arbeiders speciaal zeer groote gevaren mede brengt. Groot is het gevaar, dat zij een prooi zullen worden van den invloed der ophitsing, die op onze arbeiders wordt uitgeoefend. In de katholieke arbeidersbeweging is de be veiliging .de beschutting, die d-e arbeiders noo- dringen van onze katholieke beginselen, om den eerbied en het respect voor het door God gestelde gezag te bewaren. Dit zal dikwijls moeilijkheden medebrengen, doch de leiders in uw beweging kunnen u geen grooteren dienst bewijzen, dan wanneer zij zoo principieel mogelijk voor den dag komen. Dat wil niet zeggen dat zij hun stem niet mo gen laten hooren om verbetering te verkrijgen; maar daarbij moeten toch eerbied en respect voor het gezag altijd blijven. Niet alleen ik als bisschop, alle bisschoppen van de wereld en de Paus dragen sympathie toe aan de arbeidersbeweging en hebben daar van meermalen doen blijken. Heeft ook de Paus niet gesproken, dat ook hij wil de materieels verbetering van den arbeidersstand? Heeft Hij het niet duidelijk ge zegd, dat ook Hij het gewenscht en noodzakelijk acht, dat een grooter deel van hetgeen gepro duceerd wordt aan de arbeiders wordt toege wezen, en dat gestreefd wordt naar publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij heeft het on omwonden gezegd, dat het streven naar die be- drijfsschappen geheel en al ligt in de lijn der katholieke levensbeschouwing, en dat Hij al de genen, die met gezag zijn belast, er toe opwekt, derge'ijke bedrijfsschappen mogelijk te maken en haar vorming te bevorderen. Mgr. eindigde met den wenseh uit te spre ken, dat Gods zegen moge blijven rusten op het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. De voorzitter dankte en zei, dat aan den drang, om in den geest van „Quadragesimo an no" ons werk te doen, zal beantwoord worden. Spreker gaf ten slotte de verzekering, dat dé katholieke arbeiders bewust zijn van het gezag der Nederlandsche bisschoppen en zij dit met volle overtuiging en onderwerping zullen aan vaarden. Mgr. gaf daarna zijn bisschoppelijken zegen on verliet d-e vergadering, welk© heiden werd voortgezet. Des avonds werd de groote Verbondsfilm voor de bestuurderen voor het eerst vertoond. Schuur afgebrand. -Dinsdagmiddag ontlastte zich bowen den Adh terhoek in Gelderland een kor-t doc-h hevig on weer, ge-paard gaan-de met slagregens. Onder de gemeente Eibergen werd de schuur van den land-bouwer Siew-erink door het hemel vuur getroffen, waardoor deze met den geheele hooioogst in vlammen opging Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een oploopje. Men meldt ons uit Den Haag: Gisterenavond wilde een aantal in „uni form" gekleede fascisten een vergadering be leggen in de lunchroom „Webo" in de Wagen straat. De directie van deze Inrichting besloot echter hiervoor geen zaal beschikbaar te stel len, waarna de fascisten voor de lunchroom bleven demonstreeren, hetgeen ten gevolge had, dat vrij spoedig een groot aantal nieuws gierigen ter plaatse samenliep, zoodat zelfs het gewone verkeer dreigde te worden belem merd. Het duurde evenwel niet lang, of er kwam een aantal agenten opdagen, die de aanwezige fascisten verspreidde en het samengestroom de publiek tot doorloopsn aanmaande. Door het tactisch optreden van de politie had alles een rustig verloop. Arbeiders uit Sittard aan 't werk. -Maandagmorgen hebben twaalf arbeiders uit Sittard werk ontvangen aan het Julianaka- naal te Born. De Belgische werkwilligen heb ben dus door deze twaalf nieuwe krachten ook reeds van Limburgsche arbeiderszijde mede werking ontvangen. De stakers zijn hierover ten zeerste ontstemd. De toestand is nog verre van rustig. Weer een erbij. De bewaking -van den overweg bij -wacht post 13 van den spoorweg Lage Zwaluwe Roosendaal wordt met ingang van Donderdag 30 Juni a.s. opgeheven. DOODGEVALLEN. Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Dinsdagmiddag is de 50-jarige W. van Geel uit Calishoek van een wagen met hooi geval len. De man werd met een gebroken nekwer- vel opgenomen en overleed spoedig. Hij laat een vrouw met elf kinderen na. D© crisisjzuivelwet welke vermoedelijk 10 Juli in werking zal treden, maakt het moge lijk een accijns te heffen o.m. op Zuive-l-pro- ducten. Het Ne-d. Weekblad voor Zuivelbereiding en Jh-an-del verneemt dat wel de -boter rail wor. den -belast, doch dat het voorloopig niet in de bedoeling ligt een heffing op kaas in toe passing te brengen. Bij Kon. Besluit van van den 23en Juni 1932 (Staatsblad no. 312) tot wijziging van het Ko ninklijk besluit van 13 December 1920, no. 37, laatstelijk gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 17 December 1928, no. 40 (bepaling leeftijd toelating tot de school) is het volgen-de be paald. Artikel 1- Artikel 1 van ons besluit van 13 December 1920, no. 37, wordt gelezen als volgt: De kinderen, die in het tijdvak van 16 Juli 1932 tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor geiwoon lager onderwijs warden toegellaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd bereikt bebljen van vijf jaar en negen maanden. De kinderen, die in het tijdvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moe ten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd van zes jaar be reikt hebben. Onder schooljaar of schoolcursus wordt ver staan de in het leerplan der school vastgestelde ^ldrSS'6^iiiir Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden d-ag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het is geplaatst (n.l. 29 Juni 1932). Een jaar gevangenisstraf. De rechtbank t-e Arnhem heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den ongeveer veert!gjarigen chef-veldwachter G. J. A. uit Zetten, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan als verdacht van brandstichting in zijn eigen woning. In den morgen van den lien November 1931 was n.l. brand ontstaan op een der slaapka mers van zijn kinderen, terwijl de verdachte alleen thuis was. Enkele kamers van het huis brandden geheel uiit. De zaak is destijds reeds eerder voor de Arrondissements-rechtbank behandeld. Deze verklaard© de toen uitgebrachte dagvaarding nietig. Het O.M. bracht daarop een nieuwe dag vaarding uit en eischte na de tweede behande ling verdachte's veroordeeling tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank, heden, uitspraak doende verklaarde den veld wachter schuldig aan brandstichting en ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. DE STRANDING VAN DE „RHEA." De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake de stranding van het motor schip „Rea" op de kust van Haïti. De Raad is van oordeel, dat deze stranding is veroorzaakt door 'n daad van nalatigheid, zoowel van den kapitein als van den eerste- stuurman. De Raad straft den gezagvoerder van de „Rhea" door hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van twee maanden en den eersten stuurman door het uitspreken .van een be risping. FLESSCHENTREKKERIJ. De koopman A. C. J. P: te Tilburg had voor 15.800 levensmiddelen gekocht, met de be doeling deze niet te betalen. De Rechtbank te Breda sprak hem vrij, wegens gebrek aan be wijs. De Adv.-Genn. bij het Bossche Gerechts hof heeft gisteren, na verhoor van 38 getuigen, tegen verdachte 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt wegens flesschentrekkerij. Mr. P. Aarts pleitte vrijspraak. Maandagmorgen kwam de ongeveer 40-jarige ondergrondsche mijnwerker A. van Thorn, 'wo nende te Schalbriick (Duitschland) op de Staats mijn „Maurits" te Lutterade tusschen een ma chine, met het gevolg, dat de borstkast werd ingedrukt en eenige minuten later de dood lntrtd. Van Thoor was gehuwd en laat een weduwe met twee kinderen achter. kostelijk optimisme betzlt en dat nog wel in dig hebben. Dit is haar taak; om de beginselen een mate als aeldzaam mag worden genoemid hoog te houdenj, de arbeider» te blijven door Paters Minderbroeders,' Franciscanen. Op voordracht van den HoogEerw. Pa-ter Provinciaal der Minderbroeders-Franciscanen, heeft Z. II. Exc. de Bis-soho-p van Haarlem benoemd tot kapelaan te Rotterdam H. Rosa lia, den we-leerw. pa-ter J. A. Nieuws-ta-d en tot kape-laan te Gouda. „H. Sacrament" den wel eer w. Pater J. H. C. van der Zijde, terwijl de We-leerw. Pater G. J, A. van Eijsden, die ka. pelaan was te Rotterdam, assistent werd even eens te Gouda H. Sacrament". Voortgezette behandeling voor bet Amsterdamsche Hof. In de Wagenstraat te 's-Gravenha-ge ont. s-tond in den nacht van 15 op 16 Juni van het vorige jaar ruzie hij het uitgaan van e-e-n café. Een woordenwisseling tusschen chauf. feurs leidde tot handtastelijkheid. Politie ver scheen en de men-sohen gingen uiteen, plotse, ling echter st-ortte een der chauffeurs neer. De gevallene bloedde hevig en bij onderzoek bleek dat hij een messteek in d-e borst had ge kregen. Kort na het gebeurde overleed de gewonde en de chauffeur, met wien het slachtoffer twist had geihad, werd gearres teerd. De rechtbank te Den Haag sprak den man vrij de officier ging in hooger beroep en het Hof' te Den Haagveroordeelde den chauffeur wegens zware mishandeling den dood ten ge volge hebbende tot vier jaar gevangenisstraf. De Hooge Raad vernietigde het arrest en ver wees de z-aak naar het Gerechtshof te Amster dam. Op 17 Juni werd de behandeling voor het Amsterdamsche Hof geschorst om nog eenige getuigen te doe-n dagvaarden. De procureur-generaal Mr. Bauduin eischte t-haus vernietiging van het vonnis van de rechtbank en verd.'s veroordecling wegens zware mishadeling den dood ten gevolge heb. bende tot een gevangenisstj-af van zes jaaT. De verdediger mr. H. Panumeur persisteer de bij zijn reeds ge-houden pleidooi en vroeg ontslag van reoh-ts-ver vol ging subs, vrijspraak voor zijn client. PI. deed een beroep op nood. weer. Arrest 8 Juli. ONGEVAL BIJ EEN HEISTELLING. Op d© werken voor den Waalbrugbouw te Nijmegen raakte gistermorgen een zware plaat los uit de muts van een heistelling. Ze viel op twee bij de heimachine werkzame arbeiders neer Eén dezer werd in de zij getroffen en moest naar het Wilhelminaziekenhuis worden overgebracht. De tweede kwam er beter a£ en kon zich huiswaarts begeven. De landbouwer G. A. C. te Echt, die bij een twist zijn buurman W. Peters twee slagaders had doorgesneden en door de Rechtbank te Roermond was vrijgesproken, werd gisteren door het Bossche Gerechtshof overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. Door de Directie van de Zuiderzeewerken werd wederom een -bedrag van 1200 aan het Nationaal Crisiscomité ter hand gesteld als opbrengst van den toegang tot den afsluitdijk- In totaal werd een bedrag van 65000 overge maakt. SOEUR MARIE MONICA t In het R. K. Ziekenhuis te Schiedam is ln den ouderdom van 63 jaar overleden de Eerw. Moeder Soeur Marie Monica (in de wereld mej. C Meeuwisse) overste van de zusters van O* L. Vro-uw in het klooster t© Vlaardingen. Naar wij vernemen heeft Albert Helman (Lou Lichtveld) zijn benoeming tot lid van d© Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde niet aangenomen. PERZISCHE KOOPMAN VRIJGESPROKEN De A'damsche rechtbank had den 62-j. Perzl- schen koopman M. M. wegens oplichting ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 3 maanden voorarrest ter zake oplichting Hij zou in 1930 een papierfabrikant te Nijme gen hebben bewogen tot afgifte van een groote partij toiletpapier ter waarde van ruim 14.000. Verd. handelde onder den naam Bri tish Dutch Comm. Agency. De koopman had vier accepten op de Ned. Bank afgegeven, waarbij hij echter geen rekening had loopen. In hooger beroep eischte de procureur-gene raal bevestiging van het vonnis. Het Hof, Dinsdag arrest wijzend, sprak verd. van hot tenlaste gelegde vrü- ■-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5