11 I in uk/'. ■■■Bh SPORT EN SPEL I ©ÖNÜEËDAG 30 3TTNÏ Ï932 RADIO-PROGRAMMA W*&, ÖÉflp ONZE TEXTIELINDUSTRIE EN NED. INDIE. ONTHULLING MONUMENT WILLEM FELTZER. de WAPENSMOKKELARIJ. Geen politieke doeleinden doch winstbejag. De handel in verdoovende middelen. DE ZESDAAGSCHE TE MARSEILLE. VOETBAL IN HET BUITENLAND. DE MITROPA-CUP. WATERPOLO-COMPETITIE. MARKTBERICHTEN. Le,rc°? MTcc A.^uVp- 50 kE- PUBLIEKE VERKOPINGEN. 17.) T„,n A.M.» «J STtftotoi™ eenigszins optimlstl^ hjj Gwen gt ge- VRIJDAG, 1 JULI. Huizen (296 M., 1013 K.R.) Alg. progr. ver zorgd door den K.R.O.8.009.15 en 10.0011.30 gramofoonplaten11.30—12.00 halfuurtje voor zie ken en ouden ran dagen; 12.151.45 trio. O.a. fant. Czardesfürstinl.*5—2..i0 gramofoonplaten; 2.20 3.10 orgelconcert door A. Dreissen; 3.10—3.30 zenderverzorging3.305.50 solistenconcert, piano en zang. O.a. liederen van Schubert, Brahms en R. Strauss; 5.30—6.00 gramofoonplaten; 6.006.20 causerie over Valkenburg; 6.206.40 gramofoon platen; 6.40—7.00 land- en tuinbouwpraatje7.00 1 30 F. v. GelderVerkoopsters, verkoopers en hun beroep- 7.458.00 Amsterdamsch herden- kingsspel „Scientia lumen pacis"; 8.00—11.00 K. R. O.-orkest en solisten. O.a. concert no. 3 A gr. t., Rameau en 2e Arlésienne-suite, Bizet; (pl.m. 9.00 Vaz Dias)11.0012.00 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M„ 160 K.H.) 6.45—12.00 VARA; 12.004.00 AVRO.; 4.00 VARA; 8.0011.00 VPRO.; 11.0012.0 0VARA: 6.457.00 en 7.30—7.45 gymnastiekles; 8.00—10.00 gramofoonplaten; 10.15 Voordracht door M. Erfmann; 10.30 VARA-septet. O a. üonau-sagen, Fucik; 11.00 voordracht door 3L Errmann; 11.15 vervolg septet. O.a. fant. La avai-rai.se, Massenet; 12.00 AVRO.-kiein-orkest. O.a.. fragm. La Mascott, Audran; 2.00 lezing; 2.30 AVRO.-kamerorkest. O.a. ballet „Lakmé". In de pauze M v. d. Vlerck Nederl. Studenten Werk kamp; 4.00 gramofoonplaten; 4.30 voor de kinde ren; 5.00 Amst. Solistenkwintet met medew. v. Joh.' Jong (orgel)6.55 causerie7.10 vervolg kwintetconcert; 8.00 VPRO.; 11.00—12.00 gramo foonplaten (VARA). Daventry (1554 M., 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05 lezing; 12.20 Emanuel Starkey's orkest. O.a. Ave Maria, Gounoud ;1.05 orgelcon cert door W. S. Lloyd Webber; 1.50 gramofoon platen; 2.503.20 Midi. Studio-orkest; 4.20 Om roeporkest Elinburgh met medew. v. A. Carmi- chael (bariton). O.a. Jeux d'enfants, Bizet; 5.35 kinderuur; 6,20 berichten; 6.50 Eng. kerkmuziek door radio-koor; 7.10, 7.30 en 7.50 lezingen; 8.20 pit Berlijn (Staatsopera ..Unter den Linden"). Acte I van Verdi's ,,Sicilianische Vesper". Diri gent: Erich Kleiber; 9.20 berichten en lezing; 9.55 radio-militair-orkest o. 1, v. S. Robinson met medew. v. W. Glynne (tenor)10.50 pianoduetten door Esther Fisher en Cyril Scott; 11.2012.20 dansmuziek. Parp („Radio-Paris" 1725 M„ 174 K.H.) 8.05 en 12.50 gramofoonplaten; 8.20 radio-tooneel; 9.40 ,,Cavalleria Rusticana" van Mascagni (gramo foonplaten v. d. Scala te Milaan), Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 12.20— 2-20 concert uit Hotel Angleterre; 3.505.20 con cert uit Rest. „Wlvex"8.30 Cembalo-recital door F. Jensen; 8.50 zangspel ,,Du und ich" van H. Müller. Muziek van R, Benatzky. Dirigent K. N. Andersen; 11.2512.50 'dansmuziek uit Restaurant k,Nlmb". Langenberg (473 M., 634 K.H.) 7.258.20 concert uit Frankfurt; 8.509.50 concert uit Aken; 12.20—1.10 concert. O.a. Serenade voor strijkor kest, Scriba; 1.20—2.50 populair concert; 2.50 gramofoonplaten 5 206.20 E. Hammacher (piano) en O. Noethe (viool); 8.50 concert door het Kur- orkest Bad Aachen. O.a. Kaiser-Walzer, Strauss en potp. Die Czardasfürstin", Kalman; 9.55 10.50 zie Daventry; 11.10—12.20 dansmuziek door Harry Blum's orkest. Rome (441 M., 680 K.H.) 5.50 sopraan; 6.05 or kest O.a. fragm Fedora, Giordano; 8.10 gramo foonplaten; 9.0' 'radio-tooneel; 11.00 gevarieerd concert. O.a. Suite „Jeux d'enfants", Bizet. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 trio-concert. O.a. Chanson triste, Tschaikowsky1.30 gramo foonplaten; 5.20 concert. O.a. Extase, Ganne; 6.20 gramofoonplaten; 8.20 concert. O.a. fant. Ital. volksliederen; 9.20 concert uit de Kurzaal te Ostende; 11.00 dansmuziek uit Ostende. (338,2 M., 887 K.H.) 12.20 gramofoonplaten (Tannhaüser, Wagner); 5.20 concert. O.a. ballet suite Siede; 6.20 gramofoonplaten; 8.20 concert met 'medew. v. J. Vermeulen (zang). O.a. ouv. Anacreon; 9.20 concert uit de Kurzaal te Knocke; 11.00 gramofoonplaten. Z e e s e n (1635 M., 183,5 K.H.) 6:35—8.20 en 2.20 gramofoonplaten; 4.50—5.50 concert. O.a. Taran tella Liszt; 6.20 piano-sonate ,,Der Stredt zwi- schen David und Goliath"; 8.20 symphoniecon- cert uit Miinchen met medew. v. koor en orkest o. 1. v. H. A. Winter. O.a. concert voor piano en orkest Ravel; 9.55 concert uit Londen. Zie Da ventry'; 10.50 berichten en hierna tot 12.50 dans muziek. Rotterdam (Gem. radio-distr.Program ma 3: 8.50 Langenberg; 12.20 Königswusterhau- sen; 1.20 Langenberg; 2.20 Königswusterhausen 3.50 Kalundborg; 4.50 Königswusterhausen; 5.50 Brussel (Fradsch); 8.20 Königswusterhausen; 9.50 Par(js. Programma 4: 10.35 Daventry; 12.20 Daventry; 4.20 Daventry5.35 Brussel (Vlaamsch)8.20 Da ventry; 9.20 Warschau; 9.55 Daventry. DIEFSTAL MET INKLIMMING. Door de marecfhaussée uit Kaatsheuvel wend ivoor diem Officier van Justitie te 's-Hertogen- ibosdh geleid: A. M. Br., 43 jaar, schoenmaker te Kaatsheuvel, als verdacht van diiefstail van ongeveer 600 met 'braak en imiklimmiiiig, ge pleegd te Kaatsheuvel in den nacht van 24 op 25 Juni. iHlj ia ingesloten in Ibet huis van bewaring. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN ZUID.HOLLAND. De restauratie van de O. L. Vrouwe- kerk te Dordrecht. Gisteren werd de zitting van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, commissaris den; Koningin, voortgezet. De heer van Staal (O.S.P.), die zijn interpel- latieaanvraag betreffende de werkloosheidsbe strijding Dinsdag zag afgewezen, wil het er niet bij laten zitten en heeft nu, geruggensteund door .de heeren Menist (R.S.P.) en Frenay (C.P.), bij de Prov. Staten een voorste! inge diend, waarin het drietal Ged. Staten uitnoo- digt, in overleg met den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, onder de oogen te willen zien de mogelijkheid om de noodige werken te kunnen voorbereiden, die tot inkrim ping van de werkloosheid kunnen leiden, daar op te prae-advisëeren uiterlijk October 1932 en de eventueele werken in de najaarszitting aan de orde te stellen. De heer Staal kreeg verlof aan het einde der vergadering zijn voorstel toe te lichten. Het voorstel van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op het verzoek van de ver. „Naar het Strand" te 's-Gravenhage om subsidie werd h. s. aangenomen nadat een voorstel-Werker om subsidie te verleenen tot een maximum van 3000 met 41 tegen 32 stemmen was verworpen. Het voorstel tot herziening van de bijzon dere reglementen voor de Galathee- en Maria- polders en den Kruispolder werd na verdedi ging door den heer von Fisenne (Ged. Staten) z h. s. goedgekeurd, evenals het voorstel om ten behoeve van de verbetering van den oever van den Zisndeweg onder de gemeente Alphen aan den Riju «en bijdrage van 1/5 gedeelte der kosten, tot een maximum van 2000 beschik baar te stellen, onder voorwaarde dat de ove rige kosten worden gedragen door de gemeen ten Alphen a.d. Rijn en Nieuwkoop, den Noord en Zuideinderpolder en den polder Nieuwkoop en Noorden en dat één dezer vier publiekrech telijke lichamen zich tegenover de Provincie verbindt tot het voortdurend onderhoud van de betrokken boord voorziening en den daarlangs gelegen Ziendeweg. Een voorstel van Ged. Staten om over 1932 af te zien van de aflossing, welke de polder Broekvelden en Vettenbroefc aan de provincie is verschuldigd op het renteloos voorschot dat hem in 1926 is verleend voor de kosten der droogmaking na overstrooming en deze aflos sing te verschuiven tot 1968, werd z. h. s. aan genomen, nadat een voorstel-De Brauw om al thans de rente dier uitgestelde aflossing in rekening te brengen, met groote meerderheid van stemmen was verworpen. ■De heer Bergmeyer (S.D.) kreeg daarna ge legenheid tot toelichting van een tweetal door hem ingediende schriftelijke vragen inzake de restauratie vau de Onze Lieve Vrouwe Kerk te Dordrecht. De heer Verbroek (Ged. Staten) antwoordt, dat, waar thans nog niet bekend is, welke hou ding de overige belanghebbenden zuilen aanne men, voor het oogenblik niet verder kan wor den gegaan dan dat Ged. Staten in overweging zullen nemen óf een voorstel tot nieuwe sub- sidieverleening hunnerzijds kan worden gedaan hij de begrooting vóór het volgende jaar. Mr. van Bruggen (C. H.) steunt het verzoek van den heer Bergmeyer en dringt er bij Ged. Staten op aan, in elk geval de onder handen zijnde restauratie te helpen voltooien. Twee voorstellen van de heeren Vac Staal (O.S.P.), Menist (R.S.) en Frenay (C.P.) inzake de bestrijding der werkloosheid in deze provin cie werden in handen van Ged. Staten om prae- advies gesteld. De voorzitter sloot te 5 uur de vergadering met de mededeeling dat Prov. Staten op Vrij dag 29 Juli weder zullen worden bijeengeroe pen. HET R. K. WERKLIEDENVERBOND, dat dezer dagen te Haarlem zijn voor jaar s verga «lering hield, werd |bij die gelegenheid ^officieel dtoor bet gemeentebestuur ontvangen. Het verzoek aan den G. G. om contingenteering. Door groote textielondernemingen In Twenthe is 5 Januari j.l. een schrijven gericht tot den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, waarin gevraagd werd om contingenteering van textielfabrlkaten. De heer van der Lande vraagt nu aan den Minister van Koloniën, of het hem bekend is, dat tot heden daarop nog geen antwoord is ontvangen en dat de nood in Twente steeds meer stijgt.Voorts vraagt hij of de Minister bereid is zijn invloed te willen doen gelden, opdat aan de textielindustrie ten spoedigste de gevraagde steun worde verleend. PHILIPS EN DE RADIOBONDEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij een aantal bezwaren van de z. g. Radio bonden tegen een arbitraal vonnis, dat Philips tegen hen verkregen had, wegens door de bon den gepleegde contractbreuk door het publi- ceeren van beleedigende artikelen in hun or gaan terzake waarvan aan Philips een scha devergoeding van 10.000 met rente en kosten werd toegekend, als ongegrond werden ver worpen. Ook in de kosten van het proces in hooger werden de bonden weder veroordeeld. Op 26 Juni van het vorig jaar overleed te Dordrecht de heer Willem Feltzer, in leven directeur van de afd. Rotterdam der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, te vens medeoprichter van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Vrij kort na het heengaan van dezen alom gezienen musicus, vormde zich een comité bestaande uit de heeren H. J. de Monchy, voor zitter, L. de Groot, J. van Haersolte, G. v. Oorschot Jr., M. van Veen, I. Vleeschhouwer en H. van Haersolte, dat gelden verzamelde, teneinde een monument te kunnen oprichten ter nagedachtenis aan den ontslapene, die zich tijdens zijn leven door zijn nobel karakter zoovele vrienden wist te verwerven. Gisterenmiddag heeft onder groote belang stelling op de Algemeene Begraafplaats te Dordrecht de onthulling van dit monument plaats gegrepen. Aanwezig waren o.m. de echtgenoote en dochter van den overledene en voorts meer. dere vooraanstaande personen uit de Rotter- damsche en Dordtsche muziekwereld. Alvorens tot de onthulling werd overgegaan, sprak de heer G. van Oorschot Jr. een korte rede uit, waarin hij den ontslapene prees als een goed en braaf mensch, die een open oog had voor ieders belangen. Spr. bracht vervolgens dank aan de heeren Gebrs. Haersolte voor het Initiatief dat zij ge nomen hadden voor de oprichting van het comité. Een kleinzoontje van den overledene, verwij derde hierna het doek, dat over het monu ment hing, waarna men bloemen op den mar meren steen legde. De heer G. van Oorschot Jr. overhandigde vervolgens aan mevrouw Feltzer een album, waarin vermeld staan, de namen dergenen, die het comité steunden. De heer A. van Driem, de schoonzoon van den overledene sprak een woord van dank, waarna allen onder den indruk den dooden- akker verlieten. Omtrent de aanhouding van bet zestal wa pensmokkelaars aan de Zuld-Llmburgsche grens bij Vaals vernemen wij nader, dat een der gearresteerden zich voordeed als een Amerikaan, terwijl van de anderen er twee afkomstig waren uit Rotterdam, een uit Am sterdam en twee uit Vaals. Het waren allen beroepssmokkelaars die sterk onder verden king staan reeds hij herhaling niet alleen wa pens maar ook verdoovende middelen, morphi ne en cocaine, over de Duitsche grens te heb ben gebracht. Ditmaal waren zij met twee luxe-auto's te Vaals en bijna waren zij erin geslaagd te ontsnappen. Terwijl de marechaussées den eenen wagen staande hielden nam de bestuurder van den anderen de kans waar om het stuur haastig te wenden en terug te rijden in de richting Gulpen en toen de politie aldaar den auto te pakken kreeg hadden de smokkelaars reeds gelegenheid gehad de verboden wapenen te doen verdwijnen. Uit hot achtergebleven pak- materiaal bleek echter, dat de inhoud had be staan uit een aantal browning-pistolen en een grooten voorraad patronen, 25 voor ieder pistool. Te Vaals wordt onomwonden beweerd, dat de wapensmokkelarij op Duitschland, reeds maandenlang aan den gang is. En er wordt bijgevoegd, dat de smokkelaars gretig van de gelegenheid proflteeren om met de wapenen, die aan den overkant van de grens zonder be zwaar worden toegelaten, tevens een massa andere goederen, hij voorkeur morphine en cocaine frauduleus over te brengen Inmiddels ontkent de politie te Vaals ten stelligste dat deze zaak een politieken achter grond zou hebben. Daarvan is bij het verhoor der aangehoudenen niets gebleken. Het staat integendeel vast, dat het den smokkelaars niet om politieke doeleinden maar louter om winst bejag te doen was. Hoe de smokkelaars tewerk- gingen. Omtrent het smokkelen van wapens naa"r Duitschland verneemt „Vaz Dias" nóg: Ook de Duitsche grenspolitie was reeds eenige we ken ingelicht, dat wapens uit België naar Duitschland werden gesmokkeld. In België zouden groote bestellingen gedaan zijn ten be hoeve van een politieke partij. Aanvankelijk bleek het plan te bestaan, die wapens en munitie in kleine vrachtwagens en auto's te brengen tot dicht bij de Belgische, Duitsche en Luxemburgsche grens. De grens wachten aldaar bleken echter spoedig inge licht, zoodat naar nieuwe uitwegen gezocht werd, o.a. te Vaals. Het complot is daarbij systematisch te werk gegaan en had in. een breede strook langs de grens handlangers, aan wie pakketten werden afgegeven, die dan des nachts over de grens gebracht moesten wor den naar een bepaalde verzamelplaats op Duitsch gebied. De te Vaals gesignaleerde auto wa3 een Nederlandsche en droeg het num mer H. 32581, een Zuid-Hollandsche dus. Deze wagen is in den nacht van Dinsdag op Woens dag nabij de grens teruggevonden door de po litie. Alle wapens en munitie waren evenwel verdwenen. Gearresteerden op vrije voeten. De personen, die eergisteren gearresteerd waren, zijn gisteren weer vrijgelaten. Twee van hen waren afkomstig uit Vaals, twee uit Amsterdam en twee uit Rotterdam. Proces-verbaal is opgemaakt. De rijkspolitie leidt het onderzoek verder. Lausanne Zürich Grasshoppers Urania zfln. Toen profiteerden de Weeners van 'n paar fouten in de achterhoede der Hongaren en zoo •werd het 53. De revanche in Boedapest zal ee» feilen strijd opleveren, waarbij de Ujpesti nog wel een kans hebben. De belangrijkste wedstrijden van de 4 (of juis ter 8) die voor de le ronde gespeeld moeten wor den z(jn die tusschen de kampioenen van Italië en Hongarye, Juventus en Ferencvaros. Intusschen werd te Parduwitz in Tsjecho- Slowakije een amateur-wedstrijd Tsjecho-Slowa kyeOostenrijk gespeeld, dien de Tsjechen met 5—0 wonnen. Van de midden-Europeesche landen ia de stand van de amateur-ploegen nergens zoo gunstig a.ls in Tsjecho-Slowakjje, waar amateur- clubs als D.F.C., Saatz e.a. voor de doorsnee prof clubs niet onder doen. De teleurstllende resultaten van de Deensche kampioensclub Boldklubben in Duitschland trek ken daar de aandacht. Van den Duitschen kam pioen Bayern (Miinchen) verloor Boldklubben met 6—1, met dezelfde cijfers werd ook in Berljjn verloren en met 2—1 klopten de Stuttgarter Kichers de Denen. De vreemde omgeving moge een excuus zijn, toch toont zoo'n slap tourneetje van de Deensche kampioenen wel aan dat 't Deen sche spel niet zoo bijzonder hoog aangeslagen moet worden. Er was een tyd dat de Boldklubben in Duitschland geregeld geduchte klappen uit deelden, doch die tjjd is lang voorby. Men voetbalt intusschen in Europa maar lustig verder al moeten we al 't laatste kalender blaadje van Juni afscheuren. A.s. Zondag o.a. Polen—Zweden (de Polen zyn momenteel zeer sterk en hebben een goede kans te winnen) te Warschau, FinlandDuitschland te Helsingfors en dan vermeldt 't programma ook ZwedenNoorwegen. Vermoedelyk wordt Polen Zweden wel een week later gespeeld want de wedstryd ZwedenNoorwegen is van integreerend belang voor het Scandinaafsche kampioenschap, waarvoor Zweden nog een kansje behoudt als Noorwegen geklopt wordt. Ook voor het Balkan-kampioenschap wordt nog druk gestreden. Joego-Slavië won met 4—3 van Griekenland, waarbH 3 van de 4 goals gemaakt werden door Zizkovic den links-buiten der Grass hoppers die voor de'interlandymatches van zyn vaderland naar Joego-siavië overkomt precies als Adam vooiv Nederland. Voor den Balkan-beker won voorts Bulgarije met 2—0 van Roemenië. De Serviërs speelden een oefenwedstrijd tegen de Racing Club de France en wonnen met 8—0. Deze wedstryd werd te Belgrado by kunstlicht B-esDeeld waarmede voor 't eerst een wedstryd by electrisch licht op den Balkan plaats vond, MARSEEULE, 29 Juni. Eigen Tel.). Na 46 uur luidde het klassement der zesdaagsche als volgt a 1. Dom—Kithe 67 p., 2. Dinale—iBresciani 40 p.„ 3. WambstBroccardo 27 p. op 1 ronde4. Cou* pryPecxueux 117 p., 5. ChouryFabre 109 p.; Op 2 ronden; HagelsteenSchmetz 125 p., 7. van KempenBlanchonnet 111 p., 8. PugUesiMi nardi 72 p. Op 4 ronden: 9. CoguotRlelens 95 p.* 10 Haas-Buhler 45 p. Op 5 ronden t 11. Rinaldl— Flissol 41 p., 12. de LisleCarino 16 p. Om het Zwitsersch kampioenschap. De Grasshoppers, de sterke Zürlcher club, die herhaaldelyk en ook het vorige seizoen nog het kampioenschap van Zwitserland behaalde, zal dit jaar den titel zyn neus voorby zien gaan. De club van Adam heeft het tegen 't grover, doch by uit steek enthousiaste spel van Zürich en Lausanne moeten afleggen. De eindstand voor de kampioens competitie luidt: gesp. gew gel. verl. doelp. pnt. 3 1 2 64 4 S 2 1 64 3 11 14—3 3 3 1 24-71 Lausanne en Zürich moeten ln een beslissings- wedstryd uitmaken, wie voor het seivoen 1931 1932 den kampioenstitel ln het alpenland voeren mag. In de midden-Europeesche landen zyn de com petities behouden enkele aanvullende wedstry- den in Tsjecho-Slowakye al ten einde, doch daar trekken speciaal de wedstrijden om den Mitropa-cup tusschen de no.'s 1 en 2 van Itahe, Tsjecho-Slowakye, Hongarye en Oostenryk de aandacht. Deze wedstryden worden volgens beker- svsteem gespeeld met dien verstande dat de clubs die tegen elkaar loten elkaar tweemaal ontmoe ten. Slavia (Praag) en Admira (Weenen) hebben al met elkaar afgerekend. Slavia won in Praag met 30 en vèrloor in Weenen met 10. Daar echter by een gelyk punten-aantal het doelge- middelde beslist, is de kampioen van Oostenryk uitgeschakeld en bereikte no. 2 van Tsjecho- Slowakye de halve eindstryden. Zooals reeds medegedeeld, verloor Sparta- Praag in Boulogne van no. 2 der Italiaansche Liga Bologna, met 5—0 en al zullen de Pragers in dén revanche-wedstryd wel beter party geven, toch is wel heel waarschijnlijk dat de Tsjechische kampioen uitgeschakeld wordt. De houder van den beker First Vienna is goed begonnen. Zy won te Weenen met 53 van UJ- pest. Kort voor 't einde stond het nog 3—3 en een gelyk spel zou ook niet onverdiend gewees Tweede klas heeren: Star IU.Z.C. I 0—6w i Res. 3e kl. heeren: Star Il-^-Otter II 1—5.. ,inRg°Ve?eEenRIBér^l ef»" Ch AD'kom kommers le soort S-30-fe4°' ort "f0? a ^20 6 50 witte komkommers le soort 46.40, 20 soort 3-4.30, sla 0.60-1 per 100 stuks, stern- prinsessen 29-39, snyboonen 33-44 groote boonen 4—6 per 100 kg., tomaten A 25—29.20, B 2227, C 24.8028.40 per 100 kg., peen 2.10 —5.60 per 100 bos, komkommerstek 10110 et., slavellen 10 ct. per kist, aardbeien 10 ct., druiven 40 ct. per pond. (Bloemenveiling). Rozen: Mr. Hoover O-jSj"" 2.05, Edith Helen 0.70-2, Briar Cliff 0.80-1 DO, Columbia 0.75—1.15, Rosalandia 0.85—1.15, Aug. Noack 0.95-2.85 per 100 stiuks. gladiolen. Prince of Wales 20 ct., Brilliant 21 ct «alley 7—14 ct., Rubine 13—15 ct., Meilust 10—13 ct., Willbrink 13 ct., Maidenblush 12 ct. per dozjjn, anters 13 ct.. Lathyrus 211 ct-, Alstromerica 619 ct.. Margrieten 513 ct. per "boa, dahlia 2—4 per 100 stuks, Japansche Lelle 2.n>-4.2o per 100 kelken, Hortensia 10—50 ct. per pot, cac- teeën 3—25 ct. per pot, Auratum 5 per 100 kelken. ROTTERDAM, 29 Juni. De prijzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A. waren als volgtHoüand- sche nlatglaskomkommers le coor 5—7-W, 2® soort 3.40—5.90, 3e soort 2.60—4.50, bloem kool le soort 4-8.70, 2e soort 1.40-3.80, uit schot 1 per 100 stuks, komkommerstek OW>— 2 30? spinazie 4.10-7.40, postelein spitskool LM-1-™ Tf U«M5? f Woe" ROTTERDAM. ,nsdag 29 Juni n.m. 2 uur, Voorloopige afslag. »nb"is en erf. Nieuwe Binnenweg 178, Heeeld ƒ22.600 TPao<* en erf' M^densteiger 32. Trekgeld 20.800, fdem, Wolfshoek 5. Trekgeld ƒ17.500. pakhuispand en erf, Korto Wiinstraat 7. Trek geld 9.800. beroep welijks verborgen venijn, verstrekt. D,e„ a was Naar het Engelsch van J. C. LENEHAN. Toen de mannen vertrokken waren, Het bij naar agent Poole vragen, die weldra verscheen. Kilby, een goed menschenkenner, vroeg den man niet om te gaan zitten. Hij voelde, dat de man meer op zijn gemak zou zijn, indien hij in staat was zoo nu en dan afwisselend zijn lichaam van zijn ééne been op het andere te laten rusten. Het was ook duidelijk, dat de agent niet overhaast mocht worden en met het uiterste geduld stelde Kilby vraag na vraag. Zijn moeite werd beloond. Poole gaf een uitvoerige beschrijving van de wijze, waarop hij op Dins dagavond door miss Marsden was aangespro ken, van de plaats waar dit geschiedde en van den vermoedelijken tijd. Hij betreurde het, dat hij niet precies kon zeggen, hoe laat het was, daar hij in de opwinding van het oogen blik verzuimd had op zijn horloge te kijken, maar hij opperde de veronderstelling, dat het alsnog mogelijk zou zijn dit spoedig uit te vinden. Ongeveer vijf minuten na zijn ontmoe ting met het meisje was hij aan de telefoon cel gekomen. Van daaruit had hij het politie bureau opgebeld. Het tijdstip, waarop zijn alarm was binnengekomen, zou zoo goed als zéker genoteerd zijn geworden. Politieagent Poole steeg in Kilby's achting. Het was een heel verstandig voorstel en hij zou er terstond gevolg aan geven. Verder vragend kreeg Kilby een opgaaf van den afstand, door het meisje afgelegd, vóór zij den agent ontmoet had. Afgaande op de snelheid, waarmede hij haar had zien loopen, waagde Poole zich zelf aan een schatting van den tijd, welke het meisje noodig gehad moest hebben om dien afstand af te leggen. Ik ben je zeer erkentelijk voor je hulp, zeide Kilby, toen hem gebleken was, dat Poole thans alles verteld had wat hij wist. Je hebt me niets anders mede te deelen? Geen opinie, .welke je gevormd hebt? Neen, sir. Ik ben bang van niet. Er is mij niets bijzonders opgevallen, behalve Hij zweeg en stak zijn notitieboek, hetwelk hij geraadpleegd had, in zijn zak. Wel, sir, ging Lij verder, terwijl bij ys n zijn linker been op zijn rechter wipte. Ik denk niet dat het iets te beteekenen heeft, maar ik vond het toen nog al vreemd. Zooals ik u zeide, was miss Mars den naar het Empire geweest. En zij ging er alleen naar toe. Maar een jongeman, genaamd Preston, had met haar mee moeten gaan. Hij kwam echter niet opdagen. Mrs. Thorpe zei, dat het vreemd was. En ik moet zeggen, dat ik het met haar eens was, sir. Natuurlijk kan het niets te beteekenen hebben. Misschien heeft zich iets voorgedaan, waardoor hij niet kon komen. Mogelijk gaf Kilby toe. Er heeft zich inderdaad iets voorgedaan wat hem weerhouden heeft, dacht hij bij zich zelf, nadat Poole vertrokken was, niet weinig in zijn sas over den lof hem door den „hooge" toe gezwaaid. Over het algemeen laat men een dergelijke afspraak niet zonder een goede re den loopen. Toen herinnerde hij zich, dat Preston in Silecroft's kantoor was geweest, op het tijd stip, dat hij het meisje naar het Empire had moeten begeleiden. Hoe lang was de jonge man in het kantoor blijven wachten? vroeg hij zich af. Volgens Barry was hij daar nog om ongeveer kwart vóór negen. Maar hoe lang was hij er nog gebleven? Mrs. Gresley had hem daarover niet kunnen inlichten. Zij wist zelfs niet, dat Preston er dien avond ge weest was. Het zou zeker noodzakelijk zijn Preston's gangen op dien Dinsdagavond eens na te gaan Hij had een afspraak met een meisje laten loopen, dat, naar hem verteld was, erg aan trekkelijk was. In plaats daarvan was hij naar het kantoor van Sllecroft gegaan met de uit gesproken bedoeling een gesprek met den geld schieter te forceeren. En, indien Barry te ge- looven was, moest hij erg opgewonden zijn ge weest niet zonder reden. Silecroft's bedrei ging hem aan zijn directie te verraden, was inderdaad ernstig genoeg. Kilby's gedachten bleven toeven bij het meisje, Peggy Marsden. Weer was zij van een andere zijde in deze zaak naar voren gekomen. Zij en de bankbediende waren goede beken den. Misschien waren zij zelfs wel méér dan enkel bekenden, daar zij hadden afgesproken dien avond samen naar het Empire te gaan. En het was in de slaapkamer van het meis je, dat Ralph Silecroft werd vermoord. Kilby kreeg een onaangename gewaarwording. Hij haatte de gedachte, dat hij het meisje in deze lugubere zaak zou moeten betrekken. Maar het volgende oogenblik hield hij zich voor, dat hij daarvoor niet verantwoordelijk was. Zij was er reeds ingehaald. Of was zij er vrijwil lig bij betrokken? Van het antwoord op deze vraag kon veel afhangen. Inmiddels had inspecteur Ashton niet stil gezeten. Het was erg stil in het café Lawton en het kostte hem geen moeite met de kellne- rin een gespiek aan te knoopen. Hij bofte, dat zij Victor Barry niet alleen van aanzien, maar ook van naam kende, zoo dat zijn taak daardoor ten zeerste werd ver gemakkelijkt. Hij wist spoedig, dat Barry op dien bewusten Dinsdagavond eerst om half elf in het café was gekomen. De Jonge dame, vervolgde de dienster, terwijl zij haar neus een beetje optrok, kwam alleen binnen. Maar zij vertelde mij, dat zij verwacht had, dat mr. Barry daar reeds zou zijn. In ieder geval keek zij erg teleurgesteld en zij zeide, dat hij spoedig zou komen. Maar zij zat er al een heelen tijd en hij kwam niet opdagen. De jon ge dame weer dat minachtende neusoptrek- ken stond juist op het punt te vertrekken, toen hij binnenkwam, en haastig binnenkwam ook. Juist tevoren had het half elf geslagen. Half elf! En Barry had verteld dat hij om kwart vóór negen uit Silecroft's huis was vertrokken! Een uur en drie kwartier! En toch was het niet langer dan vijf minuten loopen van Jury street naar het café. Welis waar had Barry gezegd, dat hij eerst nog wat gedronken had in The Leopard's Head, maar dat had hij er eerst later, bij verder na denken, bijgevoegd. Een uur en drie kwartier om wat te drin ken! Ashton had dit wel eens op zijn gemak willen overdenken, maar de kellnerin vervolg de haar verhaal: De jonge dame had er eerst erg boos uitgezien, maar dat was vlug voorbij gegaan. Laat dat maar aan haar over! Zij wist aan welken kant haar brood geboterd was! Iedereen kon met gesloten oogen' zien, dat zij er op uit was Victor Barry in te palmen. Het was duidelijk, dat de een of andere ge dachten-associatie de vtouw er toe bracht haar stem te dempen, toen zij verder ging. Het tweetal had heel geheimzinnig gedaan. De manier, waarop zij over de tafel heen ge bogen zaten te fluisteren, bewees dat duide lijk genoeg. En zij hadden verschillende malen op een heel verdachte manier om zich heen gekeken. Neen, de kellnerin had niet gehoord, waar over zij spraken. Het was haar gewoonte niet de gesprekken van de klanten, af te luiste ren, en een kellnerin die zulks openlijk pro beerde, zou terstond ontslagen worden. Ja, zij bedoelde openlijk. Indien natuurlijk een van het personeel toevallig gedeelten van een ge sprek opving, was het een heel ander geval Maar het meisje, dat aan die tafel bediend had, wist niets. Zij hadden het er toevallig later onder elkaar nog over gehad en niemand had het flauwste idee, waarover het geheim zinnige gesprek geloopen had. Zij waren het er echter allen over eens, dat het iets bijzon ders geweest moest zijn. En zij waren het er even zeer over eens, dat het geen gewoon gepraat van twee verliefden was geweest. "Wanneer men een gesprek niet kan afluiste ren, kan men tenminste de gelaatsuitdrukkin gen lezen. Het verdere gesprek bracht weinig nieuws meer aan het licht. Ashton informeerde, of de kellnerin Barry's gezellin kende. Neen, antwoordde zij op een toon, die duidelijk te kennen gaf, dat zij hoopte nooit gedwongen te worden zoo iemand te leeren kennen. Ik heb haar een paar maal hier ge zien, dat is alles. Maar ik geloof dat een van de andere meisjes haar kent. Ik zal haar even hij U sturen. De kellnerin vertrok en binnen de minuut werd haar plaats ingenomen door een aardig dienstertje. Dit meisje kende Gwen Stafford niet alleen, maar zij wist hem ook te vertel len waar zij woonde. Dit was een uiterst waardevolle informatie, daar de Kwartjesba- zar dien middag gesloten was. Na een bedankje en een gaarne aanvaar fooitje verliet Ashton het café en wan. jjy langzaam in de richting van East Stree vroeg zich af, hoe hij Gwen Stafford he kon naderen. En interview met haar kwestie, welke delicaat behandeld moest Besluitend maar naar omBtanlJif?e(feur van zullen handelen, klopte Ashton op eeTlige het aangewezen huis in East Str oogenblikken werd de deur geopend door eeu slordig uitziende vrouw. De vrouw liet haar blikken critisch over Ashton's welgeschapen ges a 111 een eenvoudig bruin colbei' alen. Politie? informeerde zij terstond. De inspecteur ontkende dit met maar haastte zich erbij te voegen, dat hij enkel maar miss Stafford gedurende een paar minuten wilde spreken. Hij was met een zaak bezig en het was mogelijk, dat miss Stafford hem enkele waardevolle inlichtingen zou kunnen geven. Ik denk wel dat ze dat kan, als ze wil, zeide de vrouw, terwijl zij haar stem liet da len. Ge komt zeker over dien geldschieter? Gwen heeft me dikwijls verteld, dat zij nog al bevriend is met den erfgenaam van den doode. Eindelijk schijnt ze dan toch eens ge luk te zullen hebben. Ashton hield nooit op zich te verwonderen over de wreede manier, waarop vrouwen el kaar konden behandelen. Geheel ongevraagd werden hem deze inlichtingen, met een nau- WclJJAS Vel ÜVl 5ÖU VÖUJJUj 'Uloticnu die blijkbaar betere dagen gekend en voorbij den middelbaren leeftijd, 8 leven^jg vervallen. Miss Stafford was ^ich af 0f en zeer presentabel. Ashton v,'fewas mn <j6 dit contrast misschien oorza^llW. Of wist zij mededeelzaamheid van de J'? n« had op Sile werkelijk iets, dat betrek croft's dood? ZTL iï 'taS Attend, bezig een ladder in een zHden kous op te halen Terwijl hij' binnen kom hield ]iaa? hO0f? schuin opzij, op de manier van een nieuwsgierige ekster. Maar Se absoluut geen verrassing ZIJHet eerste oogenblik sprak er niemand. Ashton keek naar de deur en dan haar de hos- nita. Be slonzige vtouw begreep den wenk en verdween. politie? informeerde Gwen, waarbij zij den toon van de andere vrouw zoo zuiver imiteerde, dat Ashton moest lachen. Maar hij voelde, wanneer Gwen even verstandig was als zH wilde voorgeven, zij hem niet had moeten laten merken, dat zij geluisterd had. Politie, gaf hij toe. Zooals U weet, hen ik inspecteur Ashton en ik heb U opgezocht om U een paar dingen te vragen, als ik mag. U moogt, maar dat beteekent nog niet, dat ik ze zal beantwoorden. Welke vragen zijn dat? Eén voor één, miss Stafford. Ashton be sloot haar eerst eens op de proef te stellen met een vraag, waarvan hij het antwoord reeds wist. Hoe laat heeft mr. Barry U Dins dagavond ontmoet? Het meisje dacht even na. U hebt bem gesproken, niet waar? vroeg zij. Ja. En wat heeft hij U verteld? Ashton lachte, hoewel zijn lachje wat ge forceerd klonk. Dat zou geen vragen, maar antwooraeu zijn, zeide hij. Kom, miss Stafford. Wilt u mijn vraag niet beantwoorden? Het antwoord van het meisje volgde vlug, dat zij het of laftg te voren had over- dacht of het er heelemaal gedacbtenloos maar uitflapte. Ik ben bang van niet, inspecteur. Ik zal het voor mijn verdediging moeten bewaren, of mijn advocaat raadplegen, of wat de juiste handelwijze in dergelijke gevallen is. Ben U echter dankbaar voor Uw bezoek. Het was heel vriendelijk van U. Ashton vroeg zich af of de brutaliteit en de flair van het meisje moesten dienen om een innerlijke vrees te camoufleeren. Hij wist ech< ter, wanneer hij verslagen was. Met dreige menten en dergelijke zou hij haar misschien wel aan het spreken kunnen krijgen, maar Ashton hield er niet van een vrouw te over donderen, zelfs niet, indien zij van het Gwen Stafford type was. Voor hij het huis verliet, bad hij nog een rustig gesprek met de hospita, die hem ge willig op de hoogte bracht van Gwen's ante cedenten. Gwen's vader had zich jaren geleden dood gedronken en haar moeder was, om met de hospita te spreken, „weggenomen" na een voorliefde voor lysol aan den dag gelegd t$ hebben. Beroerd voor het meisje, mompelde Ash ton, aan Gwen denkend, in dat geval is zij nog goed terecht gekomen. Hij ging terug naar het politiebureau, waar hij van Kilby het verhaal van diens ervarin gen ontving. De mannen die op informatie wa ren uitgezonden hadden ontdekt, dat Sile croft's auto op Dinsdagavond lang geparkeerd geweest was in de nabijheid van Bedford Avenue. Later was de auto gezien in een laantje, dat achter langs Bedford Avenue liep. Maar de belangrijkste mededeeling wai1, t Richard Preston dien avond tien in de nabijheid van Westzicht gesigna leerd was, waar hij rondslentei e. HOOFDSTUK XIV. 4 BESCHOUWING DER FEITEN. Preston's naam komt nog al eens naar voren, zeide de inspecteur, terwijl zü eenige -.„„«nhiikkeii later samen theedronken. Dat is zoo, Ashton, antwoordde Kilby. Maar doen de namen van anderen dat niet?. En wij moeten het oude spreekwoord niet ver geten, dat zegt dat schijn bedriegt. Soms i3 dat werkelijk het geval. De ander knikte. Terwijl hij daarop vol aan dacht een stukje toast beschouwde, vroeg hij als terloops: Ge hebt zeker nog geen enkele conclusie gemaakt, niét waar? Daar is het werkelijk nog een beetje te vroeg voor, Ashton. Maar wij maken vorde ringen. Wij zijn er reeds in geslaagd een flinke hoeveelheid feiten te verzamelen. Ik denk, dat wij er best eens een oogenblikje mogen afne men om deze feiten eenigszins te sorteeren. Wat denk je ervan? Lijkt me een goed idee, gaf de inspecteur toe. Kilby nam een notitieboekje uit zijn zak en keek vluchtig verschillende pagina's door, ala om zijn geheugen wat op te frisschen. (Wordt vervolgd), A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6