H st POLITIEK SCHANDAAL, INDERDAAD. VRIJDAG 1 JULI 1932 HET RAPPORT-WELTER Signor Macaroni ontsteekt in woede. MAX EN ZIJN VRIENDEN. POLITIEK SCHANDAAL IN DE TWEEDE KAMER. In ons land aangekomen. MGR. M. P. J.' MOLLMANN. Veertigjarig priesterfeest. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. DE RAAD VAN TOEZICHT BIJEEN. Zeer bevredigende groei. SCHOOL VOOR DE GRAFISCHE VAKKEN TE UTRECHT. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN. EEN ZELDZAME PROMOTIE. PATER Dr. P. POLMAN O.F.M. MGR. DR. METHOD ZAVORAL. GERUCHTEN EN FEITEN. Hoogere salariskorting. Inkrim ping van het rijkspersoneel met 12 procent. R K. WERKLIEDENVERBOND. Niet vaak zijn wij het met „Het Volk hartroerend eens. Thans is dit echter het geval geweest. Bij de bespreking van de behandeling in de Tweede Kamer van het initiatief voorstel- v. d. Sluis zet „Het Volk" daar met vette letters vijf titels boven, waarvan vier aldus luiden: SCHANDELIJK SPEL. De pachtwetten thans door de Tweede Kamer verworpen. DE VRIENDEN DER BOEREN 1 Treffend juist Tualificeeren deze titels hst onwaardig spel, dat door de Sociaal-demo cratische kamerfractie gespeeld is met de nooden der boeren. Immers, nadat de door de Regeering in gediende Pachtwetten, die op 12 Nov. 1930 door de Tweede Kamer met groote meerder heid waren aangenomen, op 5 Febr. 1932 door de Eerste Kamer verworpen waren, bleek aanstonds van een heftige ontstem ming inzonderheid bij de Katholieke boeren. Het feit, dat in de Tweede Kamer alle ka tholieke leden onder leiding van mgr. No- lens voor deze belangrijke wetsontwerpen gestemd hadden, en dat ze nu in de Eerste Kamer verworpen waren, doordat zes ka tholieke leden er tegen stemden, verklaarde deze verbitterde stemming onder de katho lieke boeren, die met hun krachtige organi satie er met warmte, reeds sinds vele jaren, vóór gepleit hadden. Aanstonds was de sociaal-democratische fractie erbij, om uit deze situatie politieke munt te slaan, en met een vaartje diende zij deze zelfde wetsontwerpen weer ongewij zigd bij, de Tweede Kamer in, thans als initiatief-voorste! len. 't Was duidelijk, dat hierbij niet voorzat de bedoeling, om de rechtspositie der pach ters te verbeteren. De indiening dezer wets voorstellen was daartoe een ondeugdelijk middel. Gesteld immers al, dat de Tweede Kamer bereid ware geweest dit spel mee te spelen, dan zouden deze voorstellen, door de Tweede Kamer andermaal aangenomen, daarna natuurlijk door de Eerste Kamer weer met een gelijke of zelfs nog groo er meerderheid als vroeger verworpen zijn ge worden. De pachters hadden dus van deze komedievertooning geen voordeel te wach ten. Maar wel de S.D.A.P. Aan onwetenden kon ze wijsmaken, dat de sociaal-democra ten die overigens tegen vrijwel alle crisis- wetten gestemd hebben! toch maar krach tig voor de belangen der boeren opkwamen! In de Katholieke Staatspartij zou verwar ring worden gesticht: stemden de katho lieke Tweede-Kamerleden andermaal vóór, dan werd de tegenstelling met de Katho lieke tegenstemmers in de Eerste Kamer nog weer meer verscherpt. En stemden ze, als protest tegen deze onwaardige sociaal democratische manoeuvre, thans tegen deze voorstellen, welk profijt school daarin voor de S.D.A.P., die het dan van de daken over het platteland zou kunnen verkondigen, dat de katholieken de- arme, verdrukte pach ters, omwille van eenige groote hanzen van •de Eerste Kamer, in den steek hadden ge laten. Dit alles lag er duimen-dik op! En het wordt ook nu bevestigd, door het geen «Het olk over de kamerzitting van Donderdagavond 23 Juni heeft geschreven. Men leze en doorzie: De behandeling van deze Initiatief-ontwer pen is door de schandelijke houding Tan de rechtsche en linksche reactionnalren een treurige vertooning geworden. Voor de ka tholieken, de boerenvrienden, bestonden plot seling de belangen der pachters in geen enkel opzicht meer. Hun eenige doel was den sociaal-democraten een hak te zetten. Het rooie wetsvoorstel mocht niet aangeno men worden, al was het ook precies hetzelfde •waar men in November 1930 vóór gestemd had. De heer Aalberse, de fractieleider, moest f1" ^elfs aan te pas komen om voor de laffe van de katholieken een uitvlucht te vinde,. Het was er dan ook naar: er mocht En het voor de S.D.A.P. in deze t meest beschamende is dit: dat het bekend was, dat de boerenorganisaties het met deze afwij. zende boudim-g van de Katholieke Kamer fractie volkomen eens waren. Zij zijn geen oogenblik de dupes gewor den van dit onwaardige politieke spel, dat zij volkomen doorzagen. De S.D.A.P. heeft weer eens te meer op het verkeerde paard gewed. Inpiaats van het beoogde politieke voordeel, heeft zij zichzelf juist in de oogen der boeren geweldig ge schaad. Hier bleek wel van toepassing, wat Prof. Aalberse in de Tweede Kamer bij de alge- meene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting op 4 Nov. 1931 (Handelingeh, blz. 288) z®i: Een oppositie, die uit den volksnood politieke munt tracht te slaan, is erger dan politieke valschemunterij". Deze woorden brandmerken afdoende het „politieke schandaal", het „schandelijk spel" om nog eens de eigen vette woorden van „Het Volk" te bezigen dat door de sociaal democratische fractie in de Tweede Kamer met de wederindiening der verworpen pacht wetten is opgevoerd. Kén ding is hun bijzonder tegengevallen. Ze hadden blijkbaar een heftig, scherp debat verwacht. Daarin zou voor hen allicht muziek hebben gezeten. Wélke muziek blijkt wel uit de interruptie van Albarda niet in de „Handelingen" noch in „Het Volk" op genomen 1 „Men tracht de sociaal-demo craten aan den kant te zetten En dit zou dan grond hebben gegeven voor een nieuw aan te nemen houding van de S.D.A.P." zij zou haar mannen terug nemen uit de verantwoordelijke wethouders- posten. Inderdaad een fraaie houding: In dezen crisistijd, nu aller samenwerking noodzake lijk is, aan de anderen alle verantwoorde lijkheid laten, en zelf kritiseerend aan den oppositiekant gaan staan. Als zóó de verkiezingen van 1933 door de S.D.A.P. worden voorbereid, dan bewijst zij daarmee niet alleen gemis te bezitten van verantwoordelijkheidsbesefmaar ook, dat zii ®en partij is, met wie redelijke samenwer king absoluut onmogelijk is. Gisterenavond is mgr. dr. Method Zavoral, abt van het Premonstratenserklooster te Stra- hov bij Praag, die op zijn doorreis van Dublin naar Tsjeeho-Slowakië een kort bezoek aan ons land brengt, met den Pullmantrein orn 20.58 te den Haag aangekomen. Mgr. Zavoral, die vergezeld was van Zijn Exc. Rückl, kamerheer van Z. H. den Paus, werd aan het station H. S. M. verwelkomd door den gezant van Tsjeeho-Slowakië. Zijn Exc. M. PlesingerBozinov en den heer Ma- teika, secretaris van het gezantschap, terwijl ook ter begroeting aanwezig was de heer Th. Schaepman, lid van de Tweede Kamer. Na de begroeting op het station vertrok mgr. Zavoral per auto naar het Palace-hotel te Sche- veningen, waar Mgr. tijdens zijn verblijf te 's-Gravenhage logeert. Zooals bekend, herdenkt Mgr. M. P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van het bisdom Haar lem op 15 Augustus a.s. den dag dat hij voor 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Voor deze gelegenheid heeft zich uit de gees telijkheid van het bisdom Haarlem een comité gevormd, waarvan Z. H. Exc. Mgr. Aengeneqf het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen. Voorzitter is Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Groot Seminarie te Warmond en proost van het Kathedraal Kapittel, leden zijn de hoog- eerw. heeren H. A. Th. van Dam, deken van 'a Gravenhage, H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, de Zeereerw. heeren Pater J. Jorna S.J., pastoor te 's Gravenhage, Pater R. Haze- broek O.F.M. pastoor te Amsterdam, J. Th. Lagerwey pastoor te Amsterdam, L. A. J. C. Speet rector te Amsterdam en de welee-rw. heer A. J. Bekkering kapelaan te Rotterdam. Te Haarlem is een comité van leeken samen gesteld, waarvan voorzitter is mr. J. N. J. E. Heerkeas Thijssen, lid van de Eerste Kamer. Waarschijnlijk zal de jubilaris op 15 Augus tus een pontificale Hoogmis opdragen in de Haarlemsche Kathedraal, terwijl dien namid dag receptie zal zijn voor geestelijken en reli gieuzen. Voor leeken en vereenigingen wordt I de receptie vermoedelijk op Zondag 14 Augus tus gesteld. 25. „Waar is je aap gebleven, baas?" vraagt een kleine jongen aan Signor Macaroni, die werkelijk niets van Giacomo's vlucht gemerkt schijnt te h.ebben. „Mijn aap? Giacomo...? Gia- como! Waar ben je?" 26. Met den slinger van Zijn orgel nog in de hand, rent Signor Macaroni terug. „Drom- melsche aap", knarsetandt hij, „dat is al .de negende maal dat je er van door bent. Ik zal je...." 27. „Ik zal je krijgen, leelijkerd! En reken dan maar dat er wat op zit. Sapperloot-nog-en- toe, wat gebeurt daar...!" Dezer dagen vergaderde te Tilburg de Raad van toezicht der R. K. Handelshoogeschool. In zijn openingswoord wees de voorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen, op den zeer be vredigenden groei der R. K. Handelshooge school, die thans in het vijfde jaar van haar bestaan reeds 121 volledig ingeschreven studen ten telt, een cijfer, dat de bij de oprichting be staande verwachtingen reeds zeer belangrijk overtreft. Vooral de omstandigheid, dat in dit studie jaar het aantal eerste jaarsstudenten niet min der dan 44 bedroeg, stemt bijzonder hoopvol. Wat den financieelen toestand der Hooge- school betreft, wordt het ontbreken van een Rijkssubsidie steeds ernstiger gevoeld. De nood zakelijkheid, om tot bezuiniging op den Staats dienst te geraken, mag intusschen niet beletten het onrecht, dat thans tegenover de katholieke Handelshoogeschool reeds jaren achtereen ge- schiedt, zoo spoedig mogelijk te herstellen. Bij de gedachtenwisseling over het onlangs gepubliceerde vierde Jaarboek bleek bijzondere belangstelling te bestaan voor het Economiseh- Technologisch Instituut, dat op initiatief der Hoogeschool te Tilburg is opgericht. Bijzon, dere waardeering kwam tot uiting over de eerste publicatie van het Instituut, gewijd aan de Nederlandsche wollenstofenindustrie. Mededeelingen werden gedaan over de ver-i dere plannen, die hij het Instituut bestaan, ter. wijl uit de vergadering verschillende vraag stukken werden genoemd, die tot object van studie zouden kunnen worden gemaakt. In verband met de wenschelijkheid om de financiën der Hoogeschool te versterken, wer den verschillende denkbeelden aan de hand ge daan om tot een vermeerdering der inkomsten uit particuliere bijdragen te geraken. De wenschelijkheid t*erd bepleit om voort gang en zoo mogelijk uitbreiding te geven aan de lezingen, die vanwege de Hoogeschool in Tilburg worden georganiseerd en waartoe ook de bevolking toegang heeft, dit zal tot ver heffing van het cultureele niveau der gemeen te en tot versterking der sympathie voor de Handelshoogeschool leiden. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor plaatsing der afgestudeerden van de Hooge school in handel en nijverheid. Vooral daar het aantal abituriënten thans sterk gaat toe nemen, verdient de plaatsingskwestie bijzondere aadacht. Een verbetering van de organisatie van het plaatsingsbureau, dat reeds vroeger werd opgericht, werd noodig geacht en de noodige maatregelen daarvoor zullen worden, genomen. Ook ten dezen kunnen de leden van den Raad van Toezicht door geheel katholiek Nederland de Handelshoogeschool krachtigen steun geven. Een optocht, een receptie en een openluchtspel. Maandag vierde de school voor de Grafische Vakken te Utrecht haar 25-jarig jubileum. De feestelijkheden werden ingezet met een ontvangst van de reünisten aan het Centraal Station te Utrecht, waarna alle deel nemers aan dit feest achter de verschillende jaarvlaggen een tocht door de stad maakten. Voor het huis van den heer J. H. Th. O. Kettlitz, den voorzitter van het schoolbestuur, werd halt gehouden, waarna de heer v. Doorne. namens de feestcommissie den heer Kettlitz toesprak. Daarna ging de stoet naar het schoolgebouw, waar aan het bestuur door de leeraren een electrische klok werd aangeboden en de heer Kettlitz een tentoonstelling van drukwerken opende. Des middags hield de heer Kettlitz hij de receptie in Pays Bas een uitvoerige herden kingsrede. Dat vele autoriteiten, waaronder de Commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob en de burgemees. ter van Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreae, en zeer vedle afgevaardigden van organisaties, etc. het bestuur kwamen complimenteeren, be hoeft nauwelijks gezegd. In den namiddag werd in „Oog in al" een openluchtspel opgevoerd door de leerlingen. Dit spel was ontworpen door den heer Lex Bar- ten, terwijl de heer dr. P. H. Ritter Jr. een tekst in dichtvorm, door hem zelf gemaakt, voordroeg. Het spel had het karakter van een „Lehr- spiel", zooals dat op Duitsche scholen vaak wordt opgevoerd, een spel, waarin de leerlin gen een bepaalde stof, aan de leerstof ontleend, behandelen en uitbeelden. Na een maaltijd in het Jaarbeursrestaurant vond er een goed geslaagde feestavond plaats, waar mevrouw Willy Corsari en de heeren Wouter Loeb, Louis Coster en Paulton de aanwezigen aangenaam bezig hielden. Ook tijdens den tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar Groot-Brittapnië bestaat ge legenheid tot het vervoeren van in Nederland ter post bezorgde luchtpostcorrespondentie naar elke gewenschte bestemming. De correspon dentie moet voorzien zijn van het opschrift „Mit Luftschiff Graf Zeppelin nach England". Overigens zijn de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, dezelfde als voor de Zwitser- landtocht van genoemd luchtschip. De Graf Zeppelin vertrekt 2 Juli a.s. va» Friedrichshafen. tusschen de" Eerste Kamer en de Tweede Ka mer! Aan dit doorzichtige verzinsel werden de belangen der pachters zonder meer opge offerd. Door schreeuwen en jouwen naar de sociaal-democraten trachtte men tevergeefs zich een houding van kracht en zelfbewust heid te geven. Dat men daarbij de op een na de grootste fractie in de Kamer een klap in het gezicht gaf, kwam er blijkbaar minder op aan. Men wilde eenvoudig niet over het onderwerp debatteeren, omdat het aangesneden was door de sociaal-democratische fractie. De Pacht wetten en daarmee de pachters werden ruw onder den voet geloopen, zonder dat blijk baar over de gevolgen was nagedacht. Van de anti-revolutionairen, de christelijk- hlstorischen en de Vrijheidsbonders, die zich eveneens achter formalistische smoesjes ver scholen om aan het debat te ontkomen, was zulk een houding te begrijpen: zij hebben tegen de Pachtwetten gesteund en hadden er dus belang bij de nieuwe editie zoo gauw mogelijk onder de tafel te werken. Maar van de katholieken is deze houding onbegrijpelijk en we kunnen voor hun optre- den tegenover de sociaal-democratische frao tie geen enkele andere verklaring vinden dan politiek en naijver. Tegenover de pach- ters was dit katholieke optreden in de Tweede Kamer in feite nog veel bruter en onbeschaamder dan dat van de zes senato ren, die tegen de Pachtwetten stemden en deswege in den katholieken partijraad tot de orde werden geroepen. Tegenover dit brallend gestook stelle men de rustige, waardige maar toch in den grond striemende verklaring, weüke bij de opvoering dezer onwaardige politieke ver- toomng door den Voorzitter der Katholieke Kamerfractie werd afgelegd (Handelingen, 23 Juni 1932, blz. 3002): Mijnheer de Voorzitter Het komt ons voor, dat de indiening van dit wetsvoorstel, dat geenerlei voorziening in de huidige crisis be vat, blijk geel't van een onjuiste hanteering van het recht van initiatief. In elk geval zijn de tijdsomstandigheden te ernstig, om thans de mogelijkheid van een conflict tusschen de beide Kamers der Sta- ten-Generaal in het leven te roepen. Het is hierom, dat mijn politieke vrienden en ik aan de bespreking van dit wetsvoor stel niet zullen deelnemen en er ook onze stem niet aan zullen kunnen geven. Magister in de theologie te Leuven. Pater dr. Pontianus Polman O. F. M. zal op 11 Juli a.s. des middags om twaalf uur den zeldzaam behaalden graad van magister in de theologie aan de Ka tholieke Hoogeschool van Leuven verwer ven. Antonius Jozef us Maria Polman werd geboren te Amster dam op 20 Augustus 1897, volbracht gym nasiale studie te Venray, trad in 1915 in de Orde der Fran ciscanen, werd na hoogere studiën al daar gevolgd te heb ben priester gewijd te "Weert in 1922; studeerde daarna van 1923 tot 1927 aan de theologische faculteit der Leu- vensche Hoogeschool promoveerde daar in laatstgenoemd jaar magna cum laude op proefschrift en stel lingen tot doctor in de godgeleerdheid tnet specialisatie in de Kerkgeschiedenis. De jonge doctor werd daarop benoemd tot lector in de moderne Kerkgeschiedenis in het klooster „Alverna" te Wychen, gaf lessen aan Volksuniversiteiten en lezingen voor den K. R. O., publiceerde verscheidene bijdragen in het Historisch Tijdschrift en in Fransche en Duitsche revues en werd redacteur der „Col. lectanea Franciscana". Na op 5, 7 en 9 Juli een zeventigtal stellin gen te hebben verdedigd, zal pater dr. Pol- man met liet gebruikelijk ceremonieel tot Ma gister worden bevorderd op het proefschrift L'Elément liistorigue dans la controverse re- ligieuse au XVIe siècle dans les Pays Bas. De promovendus, die tot de zeer weinigen in Nederland behoort, die den magistertite] van Leuven bezitten o.a. Mgr. prof. Poel® van Heerlen en pastoor dr. van Oppenraaij te Zevenaar schreef zijin proefschrift In het Fransch om op die wijze ruimer debiet aan zijn vakwerk te verschaffen. p. Dr. P. Polman O. F. M. BEN GRAFISCH JUBILEUMSPEh. Bij gelegenheid van bet jubilê der Schoof voor Grafische Vakken te Utrecht werd la het park i«09» te te's $6» grafisch openluchtspel op®«| voand. Dat de Inhoud van het komende rapport- Weiter belangstelling wekt in wijden kring, is begrijpelijk. Begrijpelijk is ook, dat de inhoud van een werk, dat uit een kleine 20 deelen van zeer uiteenloopenden omvang bestaat en nu ter Landsdrukkerij is, niet geheel geheim kan blijven. En begrijpelijk is tenslotte, dat bij voorbarige publicaties óf onopzettelijke ver gissingen worden gemaakt öf gewoonweg uit den duim wordt gezogen. Een frappant staaltje levert „De Tijd", die bericht: Zooals gemeld werd, is bij de besprekingen, die gevoerd worden over de beperkingen van het staatsbudget, in verband met het Rap port-Welter, ook ernstig overwogen de op heffing van een der rijksuniversiteiten. Bij informatie in goed-ingelichte kringen is ons verzekerd, dat in de eerste plaats ge dacht wordt aan de opheffing van de Utrecht- sche universiteit. Naar verluidt, zouden ook twintig kanton gerechten worden opgeheven. Voorts ligt het in de bedoeling vijf rechtbanken op te heffen. Het ligt voor de hand, dat iets definitiefs over deze plannen nog niet kan worden mee gedeeld. JVat nu de eerste alinea van dit bericht be treft: er is in de commissie-Weiter geen enkel oogenblik ernstig overwogen om voor te stellen een faculteit, laat staan een universi teit op te heffen. De commissie ziet daarin evenals de commissie-1923 geen kosten besparing, die tegen het cultureel verlies zou opwegen en bovendien schijnt zij zulk een op heffing als een zoodanige breuk met de historie te beschouwen, dat h.i. tot een op heffing slechts zou mogen worden overgegaan in alleruiterste noodzaak. Uit het bovenstaande is duidelijk, dat er geen moment over de opheffing van de Utrecht- sche universiteit gesproken is tenzij, zoo werd ons glimlachend toegefluisterd, deze simpele aangelegenheid per correctie op de proeven van het rapport aangebracht zou worden. Wat de voorlaatste alinea betreft, de com missie zou voorstellen om conform de oude voorstellen der commissie-Bosch 50 kanton gerechten dus ook niet 40, zooals „Het Volk" meldde op te heffen, alsmede- de 6 rechtbanken tweede klasse te Alkmaar, Dor drecht, Roermond, Tiel, Winschoten en Zutphen. Tusschen haakjes zij hier opgemerkt, dat een vroeger verschenen bericht over eventueele opheffing van den Hoogen Raad evenmin juist is als de mededeeling iu „Het Volk", dat het hof te Leeuwarden zou worden opgeheven. Wel is geopperd den Hoogen Raaduit te brei den, maar dan den Centralen Raad van be roep af te schaffen. Afgezien van een bezuiniging van ±-15 pet. op de materieele uitgaven en 15 pet. op de subsidiën, welke het Rijk verleent en die op de Onderwijsbegroting zijn geboekt, ziet de commissieWeiter geen kans om van het Hooger Onderwijs, dat in 1932 ruim 14 millioen vroeg, -nu direct -méér te halen dan een kleine zeven ton. Wij moeten hier bijvoegen, dat het bericht in „De Morgen" van 14 Juni, dat een blijven de salariskorting van 13 pet. voor ongehuw- den en 8 pet. voor gehuwden in het rapport komende achtte, juist genoemd kan worden. Maar onjuist was w-eer het bericht in dit blad volgens hetwelk de commissie het wenschelijk zou hebben geacht, dat de Raad van State uit hoogstens 8 h 9 leden zou bestaan. Zooals ook onjuist was het bericht in de „N. R. Crt." dat er op Defensie een bezuiniging van 9 mil lioen zou' zijn voorgesteld: het juiste cijfer is, naar ons ter oore kwam, 7.503.900. „Het Volk" van 13 Juni j.l. schreef, dat „af braak van meer dan een kwart der staatsuit gaven waanzin Is." Het is duidelijk, dat de heer Welter en zijn helpers de kwalificatie als deden zij „waan zinnige" voorstellen niet verdienen. Zij hebben 'bereikend, dat van het totale Rijksbudget ad 587 millioen, wegens de 200 millioen, benoodigd voor de betaling van rente en aflossing en de voorziening der fond sen, een kleine 400 millioen in aanmerking komt voor bezuiniging. Van deze 400 millioen wordt bijna de helft gevormd door uitgaven voor salarissen van het eigenlijk Rijksperso neel (dus niet van degene, die in dienst der bedrijven staan.) Omdat de commissie meen de de onmiddellijk noodig geachte, groote be zuinigingen niet te kunnen vinden buiten den salarislast om, stelde zij de bovengenoemde salaris- en loonkortingen voor benevens, naar wij vernamen, een inkrimping van het perso neel met 12 pet. „Het ligt voor de hand, dat iets definitiefs over deze plannen nog niet kan worden mee gedeeld", schrijft „De Tijd" in het bovenaan gehaald bericht. Inderdaad kan, zoolang het rapportWelter niet In druk versohenen is, niets van hetgeen de commissie voorstelde, als definitief worden beschouwd. Onder deze reserve geven wij ook de ons verstrekte mededeelingen naar aanlei ding van de geciteerde berichten, terwijl wij ons oordeel voorbehouden totdat het rapport te onzer 'beschikking staat. TELEGRAAFVERKEER MET TRINIDAD. Met ingang van 1 Juli a.s. kunnen via Hol land-radio nacht- en weekend-telegrammen tegen verlaagd tarief verzonden worden naar TrlnldaC. R. K. Arbeidersbeweging en politiek. Woensdagmorgen woonden de afgevaardig den ter voorjaarsvergadering een H. Mis bij in de St. Jozefskerk aan de Jansstraait, opge dragen door den hoogeerw. heer kanunnik Mgr. J. G. van Schalk. t Voortzetting der vergade ring. Na besloten vergadering waarin bespreking van het rapport der Commissie-Kolkman inzake R. K. arbeidersbeweging en politiek, werd een pnaeadvies aangenomen, waarin het bestuur voorstelt te besluiten: le. dat van het Verbondsbestuur ten hoogste de minderheid der leden in de Staten-Generaal zitting zal mogen hebben; 2e. dat geen gesalarieerd Verbondsbestuur- der lid worde van de Tweede Kamer, tenzij in uiterste, door de Verbondsvergaderi-ng te beoor- deelen gevallen, waarbij voor de aanvaarding van het Kamerlidmaatschap toestemming van het Ver hondsbos-tuur vereischt wordt; 3e. dat door het Verbondsbestuur zal worden gevormd een permanente Sociaal-Politieke Commissie, als in het rapport bedoeld. Vastgesteld werden de verslagen van „Her wonnen Levenskracht" en van het Sanatorium „Bergenbosch", waarvan de periodiek aftreden, de bestuursleden J. Th. Nijkamp, J. A. de Zwart en J. A. Schulte werden herkozen. De beteekenis van „Qua- dragesimo Anno". Prof. dr. W. Koenraad-t sprak vervolgens over: „De -beteekenis van Quadragesimo Anno voor dezen tijd". Het is juist nu, aldus spr. de geschikte tijd, nu het tegenwoordige stelsel zoo ver verwijderd blijft van zijn doel, de algemeene volkswelvaart, de leeringen van Quadragesimo Anno in hoof den en harten in te hameren en zoo een ge weldige stuwing te vormen naar de noodzake lijke veranderingen. „Een behoorlijke regeling van het econo misch leven kan n-iet worden overgelaten aan de vrije concurrentie; zij kan onmogelijk een leidraad zijn voor het economisch leven", zegt de Paus. De economie heeft haar sociaal karakter verloren en haar wezenlijk doel verloochend. Zij heeft opgehouden een natuurlijke samenwerking en ineenpassing te zijn van ondernemingen en bedrijven in den dienst van de gemeenschap, voor de redelijke behoefte-bevrediging. De Tijkdommen hebben zich opgestapeld bij weinigen en een ontzaglijke macht, een despo tische economische heerschappij" heeft zich samengetrokken in de handen van enkelen. En die machthebbers laten zich niet leiden door bezorgdheid voor de belangen van den arbeid, van de industrie of van het algemeen welzijn, maar door het winstef-fec-t. Door het winstbejag en zijn economische ge volgen staan patroons en arbeiders als „klas sen" vijandig tegenover elkaar. Spr. zei dat de toekomstige tijd een tijd van daden moet zijn. Alle aandacht moet geschon ken worden aan het herstel der maatschappe lijke orde. Da tegenwoordige tijd dringt om nieuwe maatschappelijke organen. Tot het herstel van de maatschappelijke orde behoort het breken van de economische dictatuur. Daden zijn noodig in de toekomst, omdat de tegenwoordige wereld niet alleen sooiaal-eco nomisch dreigt ineen te storten, maar ook godsdienstig zedelijk op zoo wraakroepende wij ze is ontaard". Spr. spoorde tenslotte aan door werken en streven te zijn en te blijven „apostelen van Christ us-Jesus". Het vraagstuk der woning- huren. De heer Nijkamp, wethouder van Enschedé, sprak over de woninghuren In verband met de huidige economische ontwikkeling. De overheid en gemeenten hebben thans be langrijke en groote moeilijkheden te iucassee- ren, nadat zij eerst groote credieten voor den arbeiderswoningbouw hebben beschikbaar ge steld. Tengevolge van de algemeene loonsverlaging moet echter thans aan huur dikwijls meer dan 1/6 of 1/7 worden uitgegeven. Hierdoor zijn in vele gezinnen groote moeilijkheden veroor zaakt. Wanneer een beroep moet worden gedaan op de regeering om huurverlaging te verkrijgen, dan bepleit spr., dat daarbij ook zullen worden betrokken de gemeenten, die buiten de voordee- len van de Woningwet om met eigen crediet en de particuliere bouwverenigingen, die met andere garantie hebben gebouwd. Indertijd toch hebben de-ze de lasten van d-e regeering daar- door aanzienlijk verlaagd. Het is dus billijk, dat particuliere exploitatie ook met hulp van de overheid gesteund wordit. De overheid heeft ook een taak, de groote kloof tusschen inko men en huur te overbruggen, welke overal thans is ontstaan. Er zal hulp geboden moeten worden, ten einde het mogelijk te maken, dat de arbeiders niet weer terug moeten naar. de krotwoningen. Het moet er naar worden geleid, dat van de arbeiders in den huidlgen tijd niet meer dan 15 van hun inkomen voor woninghuur zal worden gevraagd. Wanneer het Rijk dit voor de z.g. Woning wet-woningen moge-lijk maakt, zal dit, naar spr.'s meening niet nalaten op verlaging der woninghuren in het particuliere bedrijf invloed te hebben. Na een dankwoord van den voorzitter en eenige gedachtenwisseling werd besloten de verdere bestudeeri-ng van het vraagstuk der arbeiderswoninghuren en zijn oplossing aan de oommissie voor de volksgezondheid uit het werkliedenverbond toe te vertrouwen. De voorzitter sloot dan onder dank de verga dering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5