ALGEMEEN OVERZICHT, REVOLUTIE-POGING IN BELGIE j DINSDAG 12 JULI 1932 f.9)'.' CURTIS VEROORDEELD. Tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 1000 dollar. BIJZETTINGSPLECHTIGHEID VAN DON EMANUEL. Gevonden documenten wijzen in de richting der bolschewistische ven trales van Moskou, Berlijn, Parijs en Brussel, DE KONING TERUG UIT ZWITSERLAND AMERIKA ONTSTEMD. „Een reusachtige zwendel van Europa ten nadeele van de Ver. Staten'. EEN „GENTLEMEN AGREEMENT?" IBANEZ GREEP NAAR DE MACHT De regeering Davila stelt hem een ultimatum. DE OPSTAND IN PERU. NA DE FRATERNELLEN-INCIDENTEN TE ANTWERPEN. DUITSCH studentenkerkhof in VLAANDEREN INGEWIJD. DE NAZIS KNOKKEN, Met Reichsbannerleden, socialisten en communisten. VERSCHEIDEN DOODEN, TIEN TALLEN GEWONDEN. WOELIG BRAZILIË. OPSTAND TE SAO PAULO. BIJ HET WRAK VAN DE „PROMETHEE". het, vaartuig vol water. De laatste hoop vervlogen. SOLIDARITEIT TUSSCHEN HET SPAANSCHE EN PORTUGEESCHE EPISCOPAAT. Dankschrijven van kard. Vidal y Barraquer aan den patriarch van Lissabon. ARGENTINIË EN RUSLAND. De officieele handelsbetrekkingen met de sovjets blijven verbroken. AMERIK. PROPAGANDA. Roosevelt verscheen dezer dageni met een Indiaanschen vedertooi.; pen HaagLausanne In deze dagen, waarin de overeenkomsten van Lausanne onderteeikend zijn, die de verdrage-i van Den Haag van 1929 en 1930 zullen ver vangen, die ook een dieilkmitieve regeling van het vraagstuk deir herstelbetalingen heetten te krengen, gaan de gedachten onwillekeurig terug naar Koninginnedag van het jaar 1929, toen Briand en Stresemann vol vertrouwen op de zegeningen, die ihienult voor de zaak van den wereldvrede en de FramsichDnitsche toe nadering zouden voortvloeien, hun handteeke- ningen onder de vruchten van vier weken spannende onderhandelingen gezet hebben. De stemming, die Zaterdag te Lansamne heersohte, nu Hen-mot en von Papen het voor beeld van Briand en Stresemann gevolgd heb, ben en ook gelooven de wereld van eem pijnlijk internationaal vraagstuk 'bevrijd te hebben, kon de herinnering niet nitwisschein aan de stem ming van blijdschap en ontroering, die een kleine drie jaren geleden in Den Haag heersoh te. Gevoelens, zooals bij ons allen opkwamen, toen Briand en Stresemann na de volbrachte omderteekenimg der HaaigBClre aoeoorden, (het gebouw onzer eerste kamer verlieten en het op liet Binnenhof opgestelde muziekkorps (als ik mij wel herinner, was het dat van de Haagache politie) plechtig het „Nun danket Alle Gott" aanhief bleven Zaterdag afwezig. Ook de belang stelling van de Lausanneesohe bevolking voor deze toch zoo belangrijke gebeurtenis was niet piet die van de Haagsohe ingezetenen in de maand Augustus 1929 te vergelijken. Wanneer wij terugdenken aan het grenze- Jooze optimisme, dat in October 1925 ons ver vulde, toen te Locarno de eerste stap na den wereldoorlog op den weg naar de Franseih Dnitsche toenadering gazet werd, wanneer wij ons de openlijk opgetogen blijdschap niet slechts van Briand en Stresemann, doch ook van den anders zoo koel -zich 'beheersdhenden Ohamber- lain op dien prachtvollan Octoberavond in her innering roepen, dan .gevoelen wij in nog ster kere mate dat bij een vergelijking tnssahem Den jSssg 1929 en Lausanne 1932, hoe weinig wam de stemming Zaterdag in de groote, pronkerige feestzaal van 'het hotel Beau-Rivage te Ouchy- JLausanne was. De wereld heeft siudls Locarno te veel teleur stellingen moeten reglstreeiren, staatslieden en journaliistein hebben in de laatste zeven jaren te veel zoogenaamd „hiatorisehe" conferenties bijgewoond, dila zelfs, waar zij schenen geslaagd te zijn, niet de ervan gehoopte goede vruchten hebben voortgebracht, dam dat Lausanne den vreugdejnbel zou hebben kunnen doem herleven die een onuitwisdhlbare herinnering ie voor allen, die te Locarno aanwezig waren en die Bij het ook In een geringere mate, ook in Dein Haag mog aanwezig was. Misschien zal echter juist het met grooter ingetogenheid welkom ge- heeten verdrag vam Lausanne van een diuiur- eamer heilzame uitwerking blijken te zijn dan de zooveel onatmjlrniiger ibejuibeide accooirdein vain Lausanne em Dan Haag. Het vredesverdrag ■van. Lausanne, dat tuier dm Julii 1923 tiiascten de geallieerden en Turkije gesloten werd, werd aanvankelijk ook zonder groote geestdrift ont vangen, doch de ervaaung van 9 jaren', die thans met dit verdrag dis opgedaan, is zoo gunstig geweest, dat de vrede van Lausanne Stellig tot de -mie-ast diuiuiwaime vredeavierdragen mag gerekend worden De eenigö delegatie, waar nog iets van de .vieugde van Locarno en Den Haag was aan te treffen, was 'de Engelsche. Men kon bet MacDonald aanzien en gelooven, dat hij tie oprechte gevoelens van zijn hart verkondig de, toen hij in zijn slotwoord, zijn groote vreug de over den afloop der conferentie uitsprak. MacDonaild had trouwens het recht niet slechts (verheugd, doch ook trotsoh op het bereikte to BJjn. Hatis 4411 3i>'n groote wilskracht in de eerste piaa s te danken, dat de conferentie met een positief resultaat geëindigd is. Teilkens wanneer hetzij de Franeahen, hetzij de Duit se e-is, et omdeirlhamdeien moede waren en geen uitweg meer ziende, op eem verdaging der conferentie ®ingen aansturen, was MacDonald het, die voet bij stuk hield em Herriot en von Tapen ertoe wist te bewegen den strijd om de oplossing nog nli-et op te geven. MacDonald ia daarbij weder tot de uiterste .grens zijner fysie ke krachten g^aan. De deadlock tar comferen- S91rJ?'fS laa®er mogen duren, of zij zou het wellicht zonder wilskracht en het be middelende optreden van haar president heb ben moeten stellen. Woensdag en Donderdag begon MaoDonald weder aam een verontrusten de hoofdpijn, te lijden, die ihiem reeds eem paar maten te Londen tot volkomen rust-houden gedwongen bad. y Met het succes op Vrijdag was ook de hoofd pijn weder verdwenen, doch men moet zich met bezorgdheid afvraigeen, wat geschied zou gijn, imjian de Franschea en Duitecheirs hun uitputtittgssbrijd tegen elkander nog een paar dagen langer hadden volgehouden. Gellukkag trok von Paipeii mog juist bijtijds zijn politieke eischem in en zoo konden wij Mac Donald weder in alle kracht zijner sterke per soonlijkheid zitem en hoonem. De kraahtiige hamerslag, waarmede hij het „de conferentie fa geëindigd" bekrachtigde, een siliag, waarmede hij aan de accoorden van Lausanne een bijizoa- DOOR Vertaling van 'j f J .j F. VAN VELSEN Niettegenstaande zij zichtbaar verschrikt was em in een schijnbaar onaangename positie ver keerde, zag zij den toestand toch met een vast beradenheid en moed onder de oogen, die iTomy de hoogste bewondering afdwongen. Ieits was er, dat hem niet kloppend voor kwam. Zij had, zooals zij beweerde, geen geld bij zich en toch zag 'hij zeer duidlelijk, al had hij als man daar niiet d<i volle honderd procent .verstand van, dat de oogenschijnlijk eenvoudige kleedieren welke zij droeg, alleen maar bij een van de deftigste kleermakers konden ge- miaakit zijn. Ook zag hij, dat aan de pink van haar linkerhand een ring met eafieren en diamanten stak, die, als zij echt waren, een hooge waardie zouden vertegenwoordigen. Al deze combinaties vervulden hem met een aan gename prikkelende nieuwsgierigheid. Ik hoop dat ons wild avontuur u niet van streek 'heeft gebracht, sprak hij toen de kelimer gich na het eerste gerecht verwijderde. Zij schudde haar hoofd. U is buitengewoon vriendelijk geweest, zei ze op zachten toon. Er is zooveel, waarvoor Jk U moet bedanken, dat ik bijna niet weet yr aar-mede en hoe ik moet beginnen. Nu, hoe zoudt u het vinden als wij eems begonnen, ons aan elkaar voor te stellen, zei hij vriendelijk- Ik ben Conway Sir Antony Conway. Mijn meer intieme vrienden noemen dere levenskracht scheen. tie willen inhameren paste geiheel bij dezen doed/bewusten. voorzitter, ter. In de Duitsche kiringen zou men wel de vol doening van de Etugelisahien willen die-alen, wam neer er maar geen oppositie in het eigen laind te vreezen was en de Rij-ksdagverki-esingen niet voor de deur stonden Naar de stemming van de Duitsche nationalistische journalisten te oordeelen, aal de regeering-von-Papen juist til die kringen, die in Mei 'het 'hardst over den val van Briining juichten, het sterkst bestreden worden, omdat zij een aocoond aanvaard beeft, waartoe zelfs Briiniing nummer zijn toestemming zou gegeven hebben! In kringen, die het ver drag van Lausanne gunstig gezind zijn, acht men -het gevaar niet uitgesloten, dat de Hitle- rlanen trachten zullen bun «temnnenaantal nog te vergrooten d-ooir een „Los von Laiusanne! "- 'leuze. En mem is er nog zoo zeker niet van dat de in wamboopsistemmiing verteeerende Duit- scihers eiet méér zullen (kijken maar de 3 miil- liairden, die Duiitsichlaiud nog ais zijn bijdrage aan den wederopbouw van Europa zal te beta len hebben, dan naar de 70 miiliarden van wier betaling het Duitswhe volk thans in alle eer en fatsoen-bevrijd is. De onzekerheid omtrent de ontvangst, die in Duitschland aan het werk van Lausanne zal ten deel vallen, dg ook de voornaamste reden, waarom Herriot niet geheel en al zoo voldaan kan zjjm ais de Engetechen zijn. Herriot en von Papen hebben dezelfde zorgen. Misachten heeft Herriot zich ook wel afgevraagd, of hem in Frankrijk niet dezelfde impopulariteit 'bedrei gen zou, die von Papen te wachten sitaat. Van dit gevaar is Herriot bevrijd, doordat vom Pa pen politieke eischen gesteld heeft, dlie in Frankrijk wulken tegenzin verwekt hebben, dat men zich om het cijfer vam Duitschland's af koopsom niet oneer i-ntonaslsieerdie! Dat Herriot tegen de politieke eischen van Duitschland overwinnend iheeft weten stand te houden, wordt hem thans zoo hoog aangerekend dat men bet hem -gaarne vergeieft, dat hij niet mieeir ten 3 milliard 'heeft weten te krijgen. Als von Papen Harriot's stelling In Frankrijk (had wil len versterken, dan had 'hij niet beter kunnen handelen dan 'hij ten opzichte vain de politieke eischen gedaan heeft! Herriot was ondier 'de staatslieden van Lau sanne zeker de populairste hij de paar honderd vertegenwoordigers dier pers, die uren lang de ministerssalons, waar de vertrouwelijke be sprekingen plaats vonden, belegeren moesten, om na afloop vam Ihet rajinisteisioniderhoiud eenigen 'indruk omtrent 'd'en „stand van den barometer" te kunnen verkrijgen. Herriot wist daarbij steeds geestige en gevatte antwoorden te geven, die aan Briand iher-innienden. En daar bij toonde Herriot een belezenheid dn 't Duitisch en Engefls-cih, die aan Briand ontbrak. Oip eien der eerste dagen, toen de verteigeniwooridiigsteir van het "Wolff-bureau hem naar den stand van den 'barometer vroeg, antwoordde Herriot, blijkbaar door den gouden 'haardos der janige GermaanSche aan de Löreley-sage herinnerd, met een variant op 'het „die Luft ist kühl und es diunkeit": „die Luft is küihl, aber es diuokelt nlitcht". Wat bij Herriot zoo sympathiek aandeed, was zijn mjensahe-lijkheid, rijn niet verheelde be zorgdheid wanneer «het minder goed ging, zijn even anlbeiwlmipaldie eerMjke vreugde, toen ein delijk het „ja" vain von Pa-pen tod waealkion- ken. In de dagein, toen bet wèl begon te „-diunkeSn", vroeg Herriot eens bij het verlaten van de eonferentiekamer weemoedig aan een Duiitsch journaiisit: „Wenscht het Diuitscilie volk weikelijk wel een goede verstandhouding met Frankrijk?" Een ieder gevoelde, hoe pijnlijk het Harriot was dezen twijfel bij zich te hebben voelen opkomen. Omgekeerd toen Vrijdag ein delijk 'het aocoond verzekerd was, liet hij zijn blijdschap na alle doorgestane spanning zoo den vrijen loop, dat hij onmiddellijk bij het ver laten van idle vergaderzaal een Fransche en een Dnitsche journaliste een kus gaf en deze ver tegenwoordigsters van de Fransche en Dudtsche pers gemeenschappelijk omarmde, aldus de toe nadering tusschien -beid® landen symtoliseerend. FLEJMINGTON (New-Jersey), 11 Juli (R.o.) De 'bemiddelaar in de Lindbergh-affaire, John Curtis is dopr de rechtbank alhier veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van duizend dollar. LISSABON, 10 Juli. (V.D.) Het Portiigeesche kabinet heeft besloten, toe te staan, dat het stoffelijk overschot van Don Emanuel naar Portugal .wordt over gebracht „als erkenning voor zijn verdiensten jegens den staat". Het stoffelijk overschot zal in het panthéon van het koninklijke Huis in de St. Vincentius kerk worden bijgezet Onze correspondent te Brussel seint d.d. risteren: De mijnstaking had heden over het alge meen een vrij kalm verloop behalve te Charle roi, waar de politie het socialistisch volks paleis tegen extremistische elementen moest verdedigen. De socialistische leider Van der Velde sprak aldaar de menigte van het balcon toe, doch moest zich terugtrekken, onder het gejouw der menigte, die hem toeriep: „Indien gij geen verkochte zijt, komt dan naar beneden en stelt u aan ons hoofd!" In „La Cravache", het socialistisch orgaan van de Borinage, verscheen de volgende op roep: Wij zullen de revolutie ontketenen. Bin nen 48 uur moeten allen ,dia de oorzaak zijn van ons lijden, onschadelijk gemaakt zijn! Twee te Roux gewonde oproerlingen zijn overleden. Talrijke arrestaties hebben nog steeds plaats. Te Bergen werd de hand gelegd op docu menten, waaruit blijkt, dat men te doen heeft met een complot, gesmeed te Brussel,Parijs en Berlijn, om heel het land in revolutie te zetten. In Vlaamsch Brabant dsden zich Maandag middag eveneens hier en daar kleins ikeiden- t«n voor, zooals ce Ninove en Sottegem, waar enkele lichte gewonden vielen. Dinsdagmiddag zal in de kamer door den socialist Delattre geïnterpelleerd worden. Koning Albert, die enkele dagen rust was gaan nemen in Zwitserland, is heden te Brus sel teruggekeerd en heeft onmiddellijk de mi nisters van binnenlandsche zaken en van oor log ten paleize ontboden, voor een onderhoud over de mijnstaking. De regeering heeft generaal Termonia naar Charleroi gezonden, om er het bevel op zich te nemen van alle derwaarts gezonden leger en gendarmgrie-troepen. De socialistische, syndicalistische en politie ke federaties van het bekken van Charleroi hebben besloten, tot de algemeene staking over te gaan. Zooals gezegd, hebben zjch noch daar, noch in het centrum of in de Borinage heden ern stige onlusten voorgedaan. Het is overal veel kalmer dan Zaterdagnacht en Zondag. Minister-president Renkin en mini-ster Hij mans komen hedenavond uit Lausanne terug. Morgen zal een nieuwe ministerraad, ditmaal in hun bijzijn, plaats hebben. BERGEN, 11 Juli. (R. 0.) Onder beschuldi ging van samenzwering tot het aanstoken van burgeroorlog zijn, op last van het parket, dertien communistische leiders gearresteerd. De arrestaties hadden een kalm verloop, of schoon er 'n duizend personen bij tegenwoor dig waren. Bij de door het parket in beslag genomen documenten, bevindt zich ook een uitvoerige correspondentie met Moskou, een handpers en een bedrag van 10.000 francs. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marchienne. hebben de stakers een barricade opgericht met dwars liggers en steenen en van huizen afgerukte hekken. Zij lieten toen een doorgang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon, die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat hij zou kunnen missen. De socialistische leider, Plumat, secretaris van de mijnwerkerscentrale, heeft een artikel geschreven, waarin hij beweert, dat de revolu tie naderend is en dat deze week nog een voor- loopig bewind te Brussel zou worden gevormd. In een per&gesprek verklaarde Plumat nog: „Wij willen de staking uitbreiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leggen en geheel dan handel verlammen. Wij willen ons mees-ter maken van de macht. Een voorfoopig bewind aanstellen, dat binnen veertig dagen verkiezingen zal organiseeren. In dit zelfde interview verklaarde Plumat nog, dat hij wel socialist, maar geenszins com munist is. Te Wasmes heeft het parket in de commu nistische centrale oproerige geschriften en wapenen, waaronder zelfs geweren, in beslag genomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de on rustige gebieden, ofschoon de toestand, vandaag kalmer Is. Te Charleroi is het toch nog tot enkele bloe dige botsingen gekomen tusschen de stakers en de gendarmerie. In het Luiksche is het volkomen rustig. NEW-YO'RK. 11 Juli Het bericht^ dat er te Lausanne een geheim gentlemen agreement is gesloten, vo-lgens hetwelk de overeenkomst van Lausanne eerst geratificeerd zal worden, na dat de Europees-ohe staten, die met Amerika overeenkomsten voor de oor logs schuld getrof fen hebben met de V. S. onderhandeld hebben, 'beeft In politieke kringen te Washington een 'zeer ongun-stigen indrulk gemaakt en men spreekt zelfs van een reusachtigen zwendel van Europa ten (koste van do V. -S. De He rald Tribune" drukt den tekst van dit gentle men-agreement af, waarvan ook rijkskanselier von P-apen ©en afschrift moet hebben ontvan gen. -Staatssecretaris Sti-meon beperkte er zich In zijn officieele toelichting toe, de volgende drie punten vast te stellen: le. De regeering der V. S, draagt officieel geen kennis van een gentlemen-agreement; 2e. Geen enkele fouiten- laindsohe diplomaat heeft 'bij de Amerlkaans-che regeering, desbetreffende inlichtingen trachten te verkrijgen; 3e. geen vertegenwoordiger der regeering van de V. S. heeft aan de beraadsla gingen over het gentlemen-agreement deelge nomen. LONDEN, 11 Juli. (V. D.) Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de vroegere president van Chili, Ibane-z, een poging heeft gedaan met behulp van eenige afdeelingen troepen, de regeering-Davila ten va! te brengen. De staatsgreep mislukte echter. Ibanez heeft toen een toevlucht gezocht in een hem goed gezind garnizoen In de nabijheid van de hoofd- d. Later begaf Ibanez zich naar zijn landgoed in de nabijheid van Rancaquo. De regeering-Davila had hem een ultimatum gesteld, onverwijld Santiago te verlaten. Succes der regeeringstroepen. NEW YORK, 10 Juli. (V.D.) Naar uit Lima wordt igemeld, hebben de r|geeringstroepien de stad Truji-Uo, welke onlangs door commu nistische opstandelingen was ingenomen, na een vliegtuigbombardement heroverd. De ha vensteden Salaverrl, Huanohaoo en Puerto Chicama, welke nog door de opstandelingen worden bezet, zijn door regeeringsstrijdkraok- ten geblokkeerd. Een kamer-motie. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Staatsminister Poullet en Devèze hebben na de debatten in de Kamer over de bekende Ant- werpsche Fraternellen-incidenten de volgende motie ingediend: De Kamer neemt nota van de verklaringen der regeering inzake de beleediigingen, geuit tegen verpleegsters, Invalieden en oudstrijders, die voor hun opofferingen gedurende den oor- log de nationale dankbaarheid verdienen, en gaat tot de dagorde over. De stemming over deze motie werd op Woensdag yastgesiteld. BRUSSEL, 11 Juli. (H.N.). Te Langemarek ln Vlaanderen is gisteren het kerkhof der Duitsche studenten, die in 1914 in den slag van Langemarek het leven verloren, plechtig ingewijd. De Duitsche gerant, gTaaf von Lerchenfeld, hield daarbij een toespraak, waarin hij de re gimenten van jonge Duitsche vrijwilligers, die in 1914 de vijandelijke stellingen onder het zingen van het Duitschiland'lied bestorm den, een symbool der Duitsch-e eenheid noem de. Biaonider Indrukwekkend was het oogenblik, waarop de gerant te midden van de talrijke kransen een ruiker rozen legde, welke een Belgische moeder hem voor dit doel gegeven had. mij op mijn verlangen gewoonlijk Tony. Zij aarzelde even, voor zij antwoordde. Ik heet Isabel, sprak zij, Isabel Francis, voegde zij er een weinig terughoudend aan toe. Ik za! u Isabel noemen, als ik mag, zei ony. Mies Francis klinkt zoo ouromian- t seh, na de sensationeele wijze, waarop we kennm gemaakt hebben. Hu zweeg eenige oogenblikkem, terwijl de ner een flesch champagne uit don koeler nam an hun glazen vulde. sprek-1 WeS Was' hervatte Tony zijn ge En aangezien wij nu vrienden geworden ajn, a et onbescheiden genoemd wor den als ik u vraag hoe het gekomen is, dat u in deze - hoe zuilen wij het noemen - pe narie is geraakt. Ik vraag het niet alleen uit nieuwsgierigheid. Ik zou u gaarne willen hel pen, als ik kon. Ziet u, Ik heb zelf ook dik wijls in de penarie gezeten, dus zou ik u wellicht goede raad kunnen geven. De humoristische glans in zijn oogen en de vriendelijke wijze waarop hij sprak, schenen 'n kalmeerenide uitwerking op zijn dischgenoote te 'hebben. Zij dronk haar champagne, terwijl zij hem over den rand van haar glas met "een voudige bijna kinderlijke dankbaarheid aan keek. U is zeer goed en vriendelijk voor ml] ge. weesf, zei ze openhartig. Ik weet niet, wat ik zou hebben moeten beginnen, als u er niet geweest was. Zij zette haar glas neer. U moet weten, sprak zij nu langzamer en fluisterend, dat ik van avond Jn Londen kwam, om bij mijn oude gouvernante te logeeren, die in een der flats in Long Acre woont. Toen ik daar aan kwam, vernam ik, dat zij op reis was en ik wist niet wat aan te vangen, daar ik in 't ge heel gee-n seld medegenomen had. Verwachtte zij u dan niet? vroeg Tony. Misis Isabel Francis schudde haar hoofd. Ne. .en, bekende zij. U moet weten, ik üacj geen tijd, om haar te schrijven, want zij brak even af ik ging tamelijk haastig van huis, voegde zij er naïef bij. Tony leunde achterover in zijn stoel en keek haar glimlachend aan. Hij vermaakte zich kostelijk. En onze twee bruingetinte vrienden ln avondtoilet? vroeg hij. Waren dat oude be kenden van u? De vreesachtige, gejaagde blik flitste weer in haar oogen. Neen, ln het geheel niet, antwoordde zij vlug. Ik had hen nooit te voren gez.em. Ik kwam juist het huis uit en toen kwamen zij ziaar mij toe. Het waren beiden vreemden, ab soluut onbekenden. Zij sprak met nadruk, als wilde zij haar woorden meer kracht bijzetten, maar hoe het ook zij, Tony voelde zich eenigszins sceptisch. Hij kon de vurige volharding van die twee heeren niet uit zijn hoofd zetten. Bovendien, als hetgeen zij van hen vertelde, waar was, klopte dat niet precies met haar onzinnige vrees, dat zij haar naar bet restaurant zouden gevolgd zijn. Aangezien hij echter van nature zeer beleefd was, wachtte hij zich wei, van zijn twijfel te doen blijken. Hij veroorloofde den kellner hem te helpen bij ihet serveeren van een yleeschpaetei en toen zij wederom alleen waren, leunde hij voor over en zei op vrtendelijken toon: Nu, ik ben blij dat wij bij tijds tusischen- beiden konden komen. Het is altijd prettig, dergelijke heeren goede manieren te leem. Na een korte pauze vroeg hij: Heeft u al een of ander plan, omtrent hetgeen u nu denkt te gaan doen? Zij schudde -haar hoofd. Ik denk, dat ik ergens onderdak zal moe ten zoeken, tot miss Watson terugkomt. Hoe lang zon dat duren, denkt u? Ik weet het niet; zij was juist vertrokken on had haar flat afgesloten, zonder achterlating van adres. Heeft tl geen andere vrienden in Landen? Niemand, zei ze, tenminste niemand, die mij (helpen kan. Toen aarzelde zij. U moet weten dat ik bijna mijn geheele leven fljn Parijs heb gewoond. Er volgde een korte stilte. Neemt u mij niet kwalijk, diat ik zco'n onaangenaam onderwerp aanroer, zet Tony vriendelijk, maar hoe moot u zich zoo zonder geld red den? Morgen kan Ik wel geld krijgen, Ent~ woordde zij. Ik kan eenige juweelen verkoopen deze ring bijvoorbeeld en ik heb nog meer sieraden in mijn koffertje, En van nacht? Zij keek hij-na wanhopig rond. Ik weet het niet. Ik moet ergena heen gaan. Ik dacht er al over, dat ik, missch en is er wel een klooster. Zij brak dien zin af met een blik op Tony, alsof zij ihem om raad wilde vragen. Waarom zocht u niet een -hotel, stelde hij voor. Als u het mij wilt toestaan, zal ik n wel geld leenen en dan kunt u mij dat later teruggeven. Er verscheen een blosje op haar wangen. O, stamelde zij, u is wel goed. Misschien als ik ergens in een rustige, stille buurt iets kon vinden. Zij hield weer op, doch toen Tony haar aan keek, zag hij die gejaagde, angstige trilling nog steeds in haar oogen. Wat het ook mocht zijn, hij was er vast van overtuigd, dat zij neg aan die twee vreemdelipgell dacht- Plotsellng sphoot hem een goed idee te bin nen. Ja, waarachtig! nep Da£ MU mis schien te doen zijn! Wat denkt u er van? De vrouw van mijn huisknecht mrs. Spal ding bewoont een aardig huisj-e aan het einde van Heath street, Hamstead. Ik weet, dat zij kamers verhuurt en ik weet zoo goed als zeker, dat zij pp 't oogenbik geen huurder CHLAU, 11 Juli (W.B.) In den afgeloopen nacht zijn een aantal nationaal-socialisten, die van een vergadering naar huis terugkeerden door leden van den Reichsbanner aangevallen. In het gevecht werd ook van vuurwapens ge bruik gemaakt. Twee nationaalisocialisten werden gedood, meerderen gewond. Aangezien de politie niet in staat was de orde te herstellen, werd een afdeeling Reichswehr te hulp geroepen. EIBELSTADT (Unter Franken) 11 Juli (W.B.) Bij een gevecht tusschen nationaal-so cialisten en communisten werden 9 personen ernstig gewond. Onder de gewonden bevindt zich ook de gen darm van Eibelstadt. HAGENOW (Mecklenburg) 11 Juli (v.D.) Zondagavond is het hier tot een ernstige bot sing gekomen tusschen nationaal-socialisten, die een betooging bielden ter eere van in den oorlog gevallenen en leden van het ijzeren fiont. Volgens een mededeeling van de politie was de aanleiding een schot vanuit een auto van het ijzeren front. Er ontstond een vechtpartij waar bij 15 personen licht gewond werden. Dertig tot veertig sociaal-democraten zijn ge arresteerd. De nationaal-soclalistische gouw leider Hildebrandt werd gearresteerd, omdat hij met een revolver in de hand werd aange troffen. Na verhoor werd hij echter weer vrij gelaten. Na de botsing uttt9 hij zich in een openbare vergadering over de oorzaak van het gevecht. De gebeurtenissen van dezen dag vormden vol gens hem slechts een deel van de groote Marxis tische actie die na de zege van Hitler in Duitschland begonnen is. De sociaal-democraten hebben niet enkel een demonstratie bedoeld want dan hadden zij geen gewapende leden van den Reichsbanner uit Hamburg en Lübeck gehaald. De Hamburgers hebben reeds op hun tocht naar Hagenow da den van terreur uitgeoefend. De vrouw van een nationaal-socialist zou met sen vlaggestok geslagen zijn. De sociaal-democraten wilden een verbod van onze betooging uitlokken. Met den Reichsbanner waren groepen communisten meegekomen, al dus Hildebrandt. De politie heeft zich voorbeel dig gedragen, maar was te zwak. Een lid van den Reichsbanner heeft voor Ieders oogen een S.A.-lid het pistool op de torst gezet. Volgens Hildebrandt zou de politie hebben bevestigd, dat alle schoten door den Reichsbanner gelost zijn. Een telegram van het gouwbestuur aan den rijksminister van defensie von Schleicher en rijksminister van binnemlandseke raken von Gayl zegt, dat een goed voorbereide overval van den Mec-klen-burgschen Reichsbanner 25 ten deele zwaar gewonden bij de nationaal-socia listen heeft gekost. De nationaal«oeiaUsten zijn vast 'besloten zichzelf te helpen als geen paal en perk wordt gesteld aan de gewelddaden van den Reiehebanner. KEULEN, 11 Juli (H.N.) Bij een twist tus schen drie jeugdige communisten en twee nazis is vannacht de 18-jarige communist Fritz Wah] door een schot in den buik zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed. De dader kon in den loop van den nacht in hechtenis worden genomen. LONDEN, 11 Juli (R.O.) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat te Sao Paulo een opstand is uitgebroken. De ops tondel iugeii zijn echter in Sao Paulo onmiddellijk door regeeringstroepen omsin geld en kans op ontzeit is uitgesloten. Naar Vaz Dias uit New York meldt, luiden de uit Rio de Janeiro ontvangen be richten veel ernstiger. Het heet, dat in Brazi lië opnieuw een revolutie ig uitgebroken tegen de regeering-Vargas welke in hoofdzaak in de Zuidelijke Staten Santa Catliarina en Sao Paulo om zich heen grijpt, d© insurgenten Ihelblban (hum hoofdkwartier gevestigd in de (kazerne der stad Sao Paulo, van waar uit de opstand wordt geleid. P-resident Vargas heeft een proclamatie tot het Braziliaansehe volk gericht waarin hij de bevolking verzoekt een loyale houding aan -te nemen ten einde de revolutie te bestrijden. In de staten Rio Grande do Sul en Minas Geraes zijn regeeringstroepen gemobiliseerd, om op te treden tegen de insurgenten te Sao Paulo PARIJS, 11 Juli (R.O.) De „Matin" ver-c neemt uit Cherbourg, dat de duiker van de Artigllo, die (het wrak van de „Promethée" 'heeft bereikt, heeft vastgesteld, dat twee lui k-en van het schip nog open stonden, zooda-t het geheeile vaartuig vol water moet s'taan. Vermoedelijk heeft men -de schotten niet kunnen sluiten, aangezien het schip jn den tijd van 30 seconden is gez-onken. In een van de geopende luiken heefit de dui. fcer ihet lijk van een van de leden van de be manning ge-zien. De marine-autoriteiten de-elen mede, dat bet 'bijna on-moge-lijik za/1 zijn het s-dhi-p te lichten Of vlot te maken. CHERBOURG, 10 Juli. (R.O.) De duiker van, de ,,Artiglio" heeft nogmaals klopsignalen ge« geven op -den gezonken onderzeeër „Promethee"J maar hij ontving niet het minste antwoord. De maritieme prefect heeft order gegeven, halfstok te vlaggen. ig Men meldt ons uit Rome; Kardinaal Vi-dal y Barraquer, "aartsbisschop van Tarragona die op het oogenblik ailbier vertoeft, heeft ln eigen naam gis xnied® naam van het geheele Spaapsehe e,pisdi„aai een schrijven gezonden aan den he). patriarch van Lissabon en da,a'rro'0<3ea^,'jn de geheele Portugeesche e-pi-s-copaat, -dank der Spaans-Clie bissohopped de pas gesproken voor het adres, ,tog. be,tui -geesohe 'bisschoppen hun de antljkatllol. -den naar aanleiding va-n -maatregelen in kardinaal Vi-dal v In het schrijven ute eolWarllt Barraquer komt de tus schen het S-pa-ansche tugeesche eniisoonaat tot uitdrukking- Ook Po-rtiuga-1 heeft, staan a-ls de 9Paa»sche Ka™olie-ken thans te verduren hflbbe-n. BUENOS AYRES, 11 Juni. (V.D.) Op een interpellatie in de kamer, of het in de bedoeling lag, de officieele handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland, die ongeveer een jaar geleden door de Argentijnsche regeering ware-n afge broken, te herstellen, heeft de regeering ent- kennend geantwoord. In. d-e xegeoringe verklaring wend dat de omstandigheden, Mê een Jaar geletea leidden tot een dooraoeking van de toen in Buenos Aylres bastaande Russische handels delegatie, zoo zwaar belastend bewijsmateriaal tegen Rusland en zijn intriges opleverden, dat het de Argentijnsche regeering niet doelma tig lijkt, eenige officieele betrekking met Rus land te onderhouden. heeft. W11 Ik Tn^n ailtb laten voorkomen en samen even gaan zien, of de kamers u aanstaan? In ieder geval kunt u vannacht hij haar logeeren en ais he-t u bevalt kunt u bij -haar blijven tot miss miss hoe.heet-zij- ook-weer terug komt. Blijkbaar had Isiabel geen wantrouwend ka rakter, Want zij juii-chte het voorstel met on- gevBinsdie dankbaarheid toe. ^ep zij, dat z-ou een pirachitrege-ling zijn! Maar zou zjj nil n-iet reeds naar hed zijn? Dat hindert niet, al is het zoo, zei Tony kalm. Wij zullen Spalding onderweg ontmoe ten en ham mede naar huis -nemen. Als mrs. S-PaJdiin-g boos is, dat wij -haar nuttig en aange naam onderhoud met Morpheus gestoord heb ben, (kan haar man al-s buffer dienst doen. Hij wenkte den k-ellner en vroeg diat dienst vaardigste van alle schepselen, die R. A. C- ganage op te belton en Jennings te zeggen, dat hij met den auito bij Verrier moest komen. En informeer dan of „Tijger"-Bugg daar is geweest of niet. De keUner verdween met zijn boodschap en verscheen na een paar minuien w-ederom met het bericht, dat de auto onmiddellijk zou ko men en dat -me-n van „Tijge-ri'-Bugg niets ge zien noclh geboord bad. Ik zou wel eens willen weten, waar bij uithangt, zei Tony tot zijn gast. Bij kan toch onmogelijk al dien tijd noo-diig gehad hebben, om een paar Dago's onschadelijk te maken. Ik vrees, dat die politie tusschen beide is ge komen. Dit denkbeeld scheen een onaangename uit werking op Isabel te hebben. De poli-tie riep zij terwijl zij baar han den ineensloeg. O, dat hoo-p ik niet. Hij is zoo -moedig geweest o-ns te beschermen en misschien hebben zij hem wei vermoord. Een. wanhopige, weerstand biedende Bugg, op bet trottoir aan stukken gehakt, was een tooneel, dat Tony zich niet kon voorstellen zonder te gLknl-achen. Dat komt mij niet zeer waarschijnlijk voor, zei hij op geruststellenden too-n. De Engelsohe politie is over het algemeen zeen; zachtaardig. Behalve uit zelfverdediging ma ken zij zelden demand af. Hij voegde er nog een-lg© voorbeelden bij vafti -de kracht en belre-ndigireid van Bugg, die zooals hij beweerde, zoo goed als onkwetsbaar was, hetgeen Isabel voldoende s-cbeen gerust te stellen, waarna hij met haar toestemming 'n sigaret ops-tak e-n den ke-llner om de nota vroeg. Hij was juist be-zig het varscbuldiigdie bedrag te voldoen, toen het bericht kwam, dat de auto voor stolnd. Hij verzocht dien keilne1"' het koffertje van Isabel ln den wagen -fce toren- gen e-n toen gingen zij de trap op dle naar den, uitgang voerde. De p-raebtige, glanzende Rolls-Royce stond tegen den trottoirband en Jennings i-n vraug. d-etoo-ze houding bij bet portier. Toen zijn blik op Isabel viel, kee-k hij nuoed-eloozer dan ooit. Geen nieuws van Bugg? vnong Tony. Geen woord, mijnheetr. Ik heb bij Shepherd een boodschap af gegeven, dat hij n-aar j-on moest gaan. Ik be. grijp mi et wiat er met hem g-ebe-urd kan zijn, Jennigs sto-n-d een ooge-nbliik over bet vraag-, stuk te mijmeren. ("Wbrd-t vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2