gescwsf. I DINSDAG 12 JULI 1932 t ONAANVAARDBAAR den^istisch relletje in ^hemsciien raad. f COMMUNISTISCHE HUMOR. Twee corntn Unistische raadsleden CRISIS ZUIVEL CENTRALE GEÏNSTALLEERD. HAAR TAAK EN BETEEKENIS. UITZENDING VAN AMBTENAREN. DE TABAKSACCIJNS. DE UITVOERING DER CRISIS- INVOERWET. Normen daarbij aan te leggen. Geen wijziging onzer handelspolitiek. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRUF. is Petromella R. K. BOND VAN OPENBARE LEES ZALEN EN BOEKERIJEN. SLACHTOFFERS VAN 'T WATER. KRUISTOCHT DER HELPENDE LIEFDE. UTRECHT OFFERT VOOR DE NOODLIJDENDEN. Prachtig resultaat der Katholieke actie. NED. R. K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEGENDEN. CRISISUITVOERWET. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „DEMPO". Een staaltje van onvoorzichtig heid van passagiers. DE VUURHAARD. WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De heer J. A. Carp, een te Helmond woon achtig niet-Katboliek werkgever naar wij mee- nen, verwijt in de „N. R. Crt." den arbeiders leiders, niet in te zien „dat het opgedreven loonpeil, dat geen verband meer houdt met de oeconomische waarde van den verrichten ar beid, de kanker is, die aan ons maatschappelijk leven knaagt. Dit loonpeil, dat verkregen is door het terrorisme van de vakvereenigingen, gesteund door de overheid in dienst van Koning Kiezer, wordt nog steeds door dit Zelfde terrorisme gehandhaafd". Voor dien heer Carp geldt blijkbaar alleen de koopwaar van den arbeid; wij meenden, dat deze sociale ketterij geen aanhangers meer vond. Maar zoolang er zulke ketters zijn, is de aotie der vakvereenigingen noodig en de regu- leerende werkzaamheid van het Staatsgezag. De heer Carp schrijft verder:. Had onze samenleving zich kunnen ont wikkelen onder de vrije werking der oeeono- 1 mische krachten, d.w.z. zonder vak vereen i- i glngsterrorisme en zonder overdreven over- i heidsbemoeiing, waarbij ik in de eerste plaats denk aan de tariefmuren en de op- i geschroefde positie van het overheidsperso- heel, dan zou het er heel andere uitzien in i deze wereld. Indien de symptomen echter niet bedrie gen, dan is het beproefde kapitalistisch» systeem, dat one sinds onheuglijke tijden heeft gebracht tot op het peil, waarop wij thans zijn, bezig zijn rechten ite hernemen. Het is juist het mooie van 'het kapitalisme, dat het automatisch werkt, en wanneer er groote desorganisatie ontstaan is. doordat e I teveel geweld is aangedaan, deze desorga-ni f satie de kiem der genezing met zuch mee f brMen begint overal te begrijpen, dait - tariefmuren afgebroken moeten worden en de loonen verlaagd, waarschijnlijk veel meer dan het indexcijfer gedaald is, doch dit zal de tijd leeren. I La vérité eet en mareha. Het is totaal onbegrijpelijk, Hoe anno 1932 Zulk© grotesk© beweringen worden geuit door een bedrijfsleider. De heer Carp gelooft blijkbaar in allerhande, Veel herhaalde beweringen. Zou by OM eens willen verklaren, hoe hij <3 6 orisig mogelijk acht ln landen, waar het door hem zoo hoog geprezen stelsel op zijn .wijze kon werken, zoo Amerika? Zou hij ons eens willen vertellen, wie de „wij zijn, die nota bene sindis „onheugelijke tijden" op peil gebracht zijn door het kapi talisme zooals de heer Carp dit verheerlijkt? Of heeft de „automatische" werking van het kapitalisme millioenen in werkloosheid en wan hoop gestort? Het slot is 't fraaist! Waar zijn toch al die be grijpers vaai den vrijhandel? En waar zijn degenen, diie loons verlaging noodig achten als uitvoer moge lijk is? Het is barre onzin. Onze producten worden doodeenvoudig geweerd, omdat ze te goedkoop zijn ondanks onzen hoogeren leven®stanmda0ird Alleen omdat wij n'let kunnen uitvoeren, loopt alles vasit. Maar de loonsverlaging alléén (af gezien van het feit, dat niemand vertelt, hoe laag ze moet zijn) zal ons niet helpen. Hoezeer het ons behalve voor den heer Carp c_s. ook voor de arbeiders spijt. De „Volk"-redaoteur Matthijsen, die een reis door Rusland maakt als gast van Intourist en, jammer genoeg niet Russisch sprekend, vertelt o.a.: Klassen zijn er in de Russische treinen niet. Maar men kan hard of zacht reizen, met of zonder bekleeding van 'het hout en dan in ieder dezer afdeelingen mèt besproken plaats (dat is hier een halve bank, dus een heele bank als ligplaats) of zonder besproken plaats, dat Is vier of vijf op een rijtje, net als bij ons. Ware het hier een kapitalistische samen leving, dan zou men dus van vier klassen kun nen spreken straks noem ik nog een vijfde, (de sohrijv. bedoelt de stakkerds, die op de 'Jaken of buffers der treinen meerijden, red.), ^'aar in een oommunistisohie maat- ^Éappij zijn geen' klassen. Men heeft de keus b^tehen vijf prijzen en naarmate men meer ia het reizen minder onaangenaam en geiend. in is nu pas de menschen met open oogen Kp-o, faling nemen. Er zijn geen vier klas- aar vier prijzen. Wie meer betaalt, reist "enaam. Onder groot tumi,it °r de politie verwijderd In den gemeenteraad van Maandagmiddag tot enkele is het gekomen. Door het communistisSe ln d t Brugman, werd reeds bo de eerste raadslid ten obstructie gevoerd, daar een y^dapun- communistische fractie, om n advi6s be fende verbetering der Positie w*tki00 thans aan de orde te stellen, 'orrten De voorzitter stelde daarop voor den Sipr^- tijd over de eerste acht onbelangrijke ageBda_ punten te bepalen op 1 minuut, we k vo0rste, ■werd aangenomen. De communist, die over elk voorstel het woord vroeg, hield zich echter niet aan den spreektijd, en bleef onder groot rumoer doorpraten. De Raad besloot hierop op voorstel van den voorzittter den heer Brugman te schorsen van deze zitting. De communist wilde de zaal e-ch- ter niet verlaten, waarom hij door de politie onder groot t|imult uit de zaal gezet werd, niet dan na heftig tegenweer te hebben geboden. De obstructie werd hierop voortgezet door het communistische raadslid Dercbs, die na een heftige woordenwisseling met den burgemees ter mr. S. J. F. de Monchy, eveneens geschorst werd en kalm de zaal verliet. De vergadering yerliep verder zonder incidenten. Vrijdagmiddag heeft Minister Verschuur in een der vergaderzalen van zijn Departement de Crisiszuivelcentrale geinstalleerd. In de rede, welke de Minister daarbij uit sprak, wees hij allereerst op de veelzijdige sa menstelling der centrale en zeide, dat mede in de veelzijdigheid en in de deskundigheid van de centrale de Regeering een bron vindt van vertrouwen, dat bet mogelijk zal blijken, dat de crisiszuivelwet een groote zegen voor on zen landbouw wordt. Bij dat vertrouwen, zoo vervolgde spr. o.m., staan de Regeering nochtans de vele zware moeilijkheden zeer duidelijk voor oogen, doch zij heeft het volledig vertrouwen, dat die zul len worden overwonnen. Van die moeilijkheden moge ik gewagen, omdat het U voorbereidt op de critielc, welke de Crisiszuivelcentrale zal ontmoeten. IJ zult u tot taak rekenen we e doen en niet al te zeer om te zien. e zu critiek vinden, die zich gewoonlijk in ons an nog al krachtig uit, wanneer de wet niet reed in de eerste dagen aan het woorden; critiek, die er wellicht ook geen rekening mee zal houden, dat de wet in étap pes zal worden ingevoerd. Tot in het uiterste hoekje van elke stal In Nederland zal deze wet haar invloed doen ge voelen. Ge zult begrijpen, hoezeer wij het dus noodig hebben, dat al diegenen althans, in wier belang de wet is gemaakt, met kracht en al hun macht en nu en dan ook met een zekere zelfverloochening achter de maatregelen van de Regeering staan. Beroep op den boeren stand. Wanneer ik een beroep doe op de medewer king van den boerenstand, dan is dat vooral in de eerste plaats op de organisaties, opdat door deze wakker gemaakt worde een groote mate van activiteit, om het welslagen van deze wet te waarborgen. Mocht in de toekomst hier of daar de Crisiszuivelwet worden tegenge werkt of zelfs maar worden overtreden door menschen uit het "zuivelbedrijf, dan zal de kracht van den gebeelen boerenstand levendig moeten worden gemaakt om zoodanige over treders moreel te veroordeelen als de verraders van hun eigen stand. Die groote moreele kracht roep ik op door middel van de boeren- organisaties. Mede zal begrepen moeten wor den, dat het algemeen belang en dat van den gebeelen boerenstand rechtvaardigen een kras optreden te-gen hen, die uit slecht begrepen eigenbelang zich tegen deze crisisregeling zouden stellen. Wanneer ik een beroep op de medewer king van de organisaties doe, om vooral die groote moreele kracht ln den lande wakker te maken, doe ik dit te meer, omdat ik verwacht, daardoor niet In de noodzakelijkheid te wor den gebracht te toonen, dat de hand van de Regeering, ln een zachten handschoen, ls een krachtige hand Grootere samenwerking in de zuivelwereld. Ik heb een oogenhlik de gedachte gehad, flat wij uit de Crisiszuivelwet, -hoezeer ook noodmaatregel en ongewenscht, toch in vele ojjzichten voor-deel zullen kunnen trekken voor ons Nederland. Het gaat er om, Mijne Heeren, bij de uitvoering van deze wet zooveel mogelijk te doen, wat tot blijvend nut kan strekken. Mis schien kunnen door deze samenwerking, te genstellingen, die tot heden In de zuivelwe reld bestonden, worden vervangen door veel grootere samenwerking. Wij hopen allen, dat de Crisiszuivelwet zeer spoedig tot het verleden zal kunnen be. hoeren; maar deze hoop is niet i-n overeenstem ming met mijn verwachting. Laat ons echter immer hopen op 'betere, op meer normale toe standen. Wij zullen dan bij de uitvoering van de Crisiszuivelwet des te meer er maar streven, dat de uitvoering van -deze wet in dezen crisis tijd, een bedrijf met ondergang 'bedreigd, in stand houdt, dat wij als bron van voksb-estaan voor -de komende jaren noodig hebben. Wij hopen op betere tijden en wij zullen daarom ook bij alles wat wij doen vooral in het oog moeten houden, dat een 'bloelende veehouderij niet zonder export kan. Alles moeten wij doen om een exporteerend zuivelbedrijf te behouden dat moeit onze richtsnoer zijn om uit den cri sistijd te treden met zoo mogelijk een versterkt veehoudersbed-rijf. u zult met mij instemmen, wanneer ik Gods zegen Inroep voor het wel slagen eener voor ons geheele vaderland zoo belangrijke wettelijke regeling. De heer Bückmann 'beantwoordde deze rede. Uitvoering Crisis-zuivelwet. Exporteurs van boter, die na het in werking treden der Crisis-Zuivelwet in aanmerking willen komen voor de in art. 4, 3e lid dezer wet bedoelde terugbetaling bij uitvoer van de voor gemerkte zuivelproducten in het Crisis Zuivelfonds gestorte 'bedragen, moeten zich voorzien van Certificaten van Uitvoer, die elke ten uitvoer aangeboden zending boter moeten vergezellen. Namens het Bestuur der Crisis Zuivel Cen trale zullen deze worden afgegeven door het Crisis Zuivel.Bureau, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage. Formulieren voor het aanvragen der Uitvoer, certificaten worden door dit bureau gratis be- schikbaar gesteld. Verlaging van de uitrustingskosten, BATAVIA, 11 Juli. (ANETA). Bij den volksraad is ingediend een wijzi ging van de regelen Inzake de uitzending van personeel voor 's Lands burgerlijken dienst. Hieromtrent wordt in de M. v. T. gezegd, dat, in verband met de belangrijke prijsdaling van welhaast alle artikelen, die voor een eerste uitrusting plegen te worden aangeschaft en met het oog op den financieelen toestand van het land er alle aanleiding bestaat de uitrus tingskosten te verlagen, weshalve wordt voor. gesteld het minimum dier kosten van 500 tot 400 en het maximum van 1200 tot 1000 te verlagen, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 April 1932. Invoering van het banderolle-stelsel. n Batavia, 11 Juli. (aneta.) reSeering 2al den volksraad in overwe- ging geven voor den tabaksaccijns bet bande, rolle-stelsel ais heffingsvorm te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling den tabaksaccijns op 16 November 1932 in werking te doen treden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen tot lo. regeling van den invoer van schoeisel 2o'. regeling van den invoer van, tricotgoe deren 3o. regeling van den invoer van wollen en halfwollen stoffen 4o. regeling van den invoer van bovenklee- ding, wordt het volgende ontleend In de Algemeene Beschouwingen, waarmede de Minister de Memorie aanvangt, zegt hij, dat hij zich niet vereenigen kan met lien, die de Crisisinvoerwet ook zouden willen aangewend zien ten behoeve van bedrijfstakken, die even goed in crisismoeilijkheden verkeeren, ofschoon te hunnen opzichte abnormale Invoer niet kan worden aangetoond. In dergelijke gevallen is óf Overheidssteun niet mogelijk, óf dient deze op andere wijze te wordtin verleend. Bij de beoordeeling, of overmatige invoer plaats heeft, moeten meer factoren in aanmer king worden genomen dan het invoercijfer alleen en met name moet tevens gelet worden op de veranderingen in de verhouding tusschen 'in- en uitvoer en tusschen productievermogen en afzetmogelijkheid. In dit verband verdient de opmerking bestrijding, dat de Regeering bij -de toepassing der wet naast den oorspronke- lijken maatstaf voor contingenteering, te weten wering van overmatigen invoer, nog twee andere richtlijnen heeft aanvaard n.l. de ver mindering van den uitvoer van bepaalde artike len en de daling van de koopkracht van het publiek. Naar de meening van den Minister komt aan deze factoren geen zelfstandige beteekenis toe alleen kunnen zij nooit den grondslag vormen voor een contingenteering. Maar wel moeten zij tot de omstandigheden worden gerekend, die tot de aanwezigheid van overmatigen invoer kunnen doen besluiten en zeker moeten zij bij de vaststelling van de percentages in aanmer king worden genomen. Nu de Minister bij de getroffen maatregelen zoo duidelijk hèeft blijk gegeven met de beper king van den invoer niet verder te willen gaan dan strikt noodzakelijk 'is om aan de scherpst getroffen bedrijfstakken althans eenige soulaas te verschaffen, meent hij, dat men er gerust op kan zijn, dat de nadeelige gevolgen, die mogelijk voor enkele andere takken van natio naal bedrijf hieruit zouden kunnen voortvloeien, tot een minimum zijn beperkt. Alles komt bij de contingenteering aan op de vraag, hoe ver men met de beperking gaat en of men de maatregelen zoo weet te treffen, dat de verstarring wordt tegengegaan. jjet schijnt onnoodig te zeggen, dat hiervoor wordt gewaakt. Ook de noodzaak tot rationalisatie en verla ging van de productiekosten komt door de contingenteering stellig niet op den achter grond. In de schoenindustrie openbaart zich b.v. een duidelijk streven naar modernisatie, maar de doorwerking daarvan wordt juist hier door belemmerd, dat men geen uitweg ziet voor de vergroote productie. De minister verklaart nogmaals, dat de ge nomen contmgente-ermgsbes-luiten geen princi pieel© wijziging beteekenen van de tot dusver aanvaarde handelspolitiek en dat hij de wet niet anders heeft toegepast dan in denzelfaen geest, waarin hij het ontwerp heeft verdedigd en ook in de toekomst zal zulks nimmer ge schieden. De minister komt vervolgens op den invloed der volksvertegenwoordiging op de toepassing der Crisisinvoerwet. Dat het systeem, volgens hetwelk voor eiken maatregel, strekkende tot beperking van den invoer van een bepaald artikel, de toestemming der volksvertegenwoordiging i-s vereischit, niet zonder bedenking is, dient te worden erkend. De minister moge er echter aan herinneren, dat deze methode in het oorspronkelijk ontwerp. Crisisinvoerwet niet was voor-geschreven, doch in de wet bij amendement is opgenomen. Nu dit eenmaal is geschied, moeten de aan het bestaande stelsel noodzakelijkerwijze verbonden bezwaren ook -door alle betrokkenen worden aanvaard. Het ligt vooralsnog niet In het voornemen van den minister tot het voorstellen van een wijziging in den door dr. Colijn gewenschten zin het initiatief te nemen een wijziging, welke hem, indien voldoende instemming in de Sta-ten-Generaal bleek, ook uit een oogpunt van besparing van arbeid aan de beide Kamers wel zou aanlokken. Wat nu de wetsontwerpen zelve betreft, merkt de minister o. m. op, dat men zal hebben te bedenken, dat -hetgeen men thans van het effect der contingenteering Waarneemt, nog slechts een onvolledig beeld vertoont daar de werking dezer maatregelen zich ln verschillende bedrijfs takken tengevolge van de groote voorraden, die daar gevormd zijn, nog niet ten volle doet gevoelen. De technische moeilijkheden, die zich aan- vankelijk bij de uitvoering van de contingentee ring van bovenkleeding hebben voorgedaan, kunnen thans als overwonnen worden be- schouwd. De douane-ambtenaren zijn thans vol- doende met de uitvoering vertrouwd geraakt, terwijl de groote nauwgezetheid en het sterke plichtsbesef, die van dit korps bekend zijn. er waarborg voor bieden, dat ontduikingen tot een minimum blijven beperkt. In het geval van schoeisel is de vaststelling van het percentage beïnvloed door de groote voorraadvorming in de periode, die aan de con tingenteering onmiddellijk vooraf ging. Bij de beraadslaging over de onderhavige wetsontwer pen in de Tweede Kamer heeft de minister een verhooging van dit percentage reeds in uitzicht gesteld, zoodra de groote voorraden zouden zijn weggewerkt. De vraag, of prijsstijging van een artikel, dat onder de contingenteering valt, op zichzelf ge- wenscht en toelaatbaar is, is van verschillende omstandigheden afhankelijk. In vele gevallen ls echter de toestand zoo- danig, dat de rendabiliteit, vooral door de sterke 'inkrimping van den afzet, is verloren gegaan en dat zij zonder verhooging van prijs eenvou dig reeds door een grooteren omzet weer kan worden hersteld. De contingenteering zal dan zonder prijsverhooging haar doel volkomen kun- nen bereiken. Gebleken is dan ook, dat het gevaar van prijsverhooging tot nu toe slechts in theorie bestond en zich in de practijk nergens heeft voorgedaan. De looncommissie. De looncommissie ex. artikel 26 der C. A. O. in de typografie heeft tot haar onpartijdi- gen voorzitter aangewezen prof. mr. P- S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, die deze benoeming heeft aanvaard, 52. Max en Monsieur Frangois hebben een lang gesprek over het nieuwe been gehouden, en zijn nn in slaap gevallen. Jaap is in een boom geklommen, maar door een onvoorzich tige beweging valt hij en blijft met zijn mooie broek in een tak haken. 53. Max en Monsieur Frangois worden ruw uit hun slaap opgeschrikt. Jaap heeft zich gelukkig niet bezeerd, maar hij huilt omdat er een groote winkelhaak in zijn -broek -geko men is. 54. „We zullen Petro-nella vragen de broek te verstellen", zegt Max. Hij reept: ^Petro- nella!" Geen antwoord. Hij roept nogmaals: „Petronella!" Weer geen antwoord. Alle drie roepen ze nu uit alle macht: .Petronella! Nog steeds geen antwoord. Waar zou Petro nella zijn? J aarvergaclering te Roosendaal. Zaterdag en Zondag heeft te Roosendaal de jaarvergadering plaats gehad van den R. K. Bond van Leeszalen en Boekerijen in Neder land, welke werd voorafgegaan Zaterdagnamid dag te half zes door een officieele ontvangst der deelnemers ten gemeentehuize door het voltal lig gemeentebestuur. In de raadszaal werden de afgevaardigden toegesproken door den burgemeester den heer Mr. C. A. Prinsen. Zijn toespraak werd door den heer F. v. d. Put, uit Eindhoven, bondsvoorzit ter beantwoord. De heer P. v. Gilse, voorzitter der afdeeling Roosendaal, richtte ten slotte nog een woord van dank tot het gemeentebestuur voor de me dewerking welke zijn afdeeling steeds van de zijde der gemeente heeft ondervonden. Hierna werden verversohingen rond gediend. De jaarvergadering. Na afloop van de officieele ontvangst ten s-tadhuize trokken de afgevaardigden naar het gebouw van de R. K. Openbare Leeszaal, op de Markt, waar in de groote en fraai versierde leeszaal de jaarvergadering werd aangevangen. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en bracht een hartelijk woord van dank aan de afdeeling Roosendaal voor de ontvangst. De bezuinigingsplannen der regeering bespre kende, achtte spr. het billijk, dat hoe be zwaarlijk ook voor de Leeszalen te dragen zij ook althans in het redelijke daarin betrok ken zullen worden. Nadat een bestuursvoorstel, om het bestuur met één lid (uit het Aartsbisdom) uit te brei den, na eenige discussie was aangenomen, werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Rem mers, voorzitter van de Leeszaal te Arnhem. Jeugdlectuur Door mej. Post (Delft) werd vervolgens een uiteenzetting gegeven omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie voor de jeugdlectuur, waarbij zij liet uitkomen wat door de commisie inzake de totstandkoming van een waarde-erings-catalogus is gedaan. Zoo heeft de commissie veel moeten lezen en dikwijls met uitgevers moeten correspondeeren en confereeren en is het haar gelukt, na veel onderzoek een lijst saam te stellen van ongeveer 400 stuks bruikbare boeken voor de rijpere jeugd. Intusschen wordt het werk voortgezet en binnenkort hoopt de commissie een volledige lijst bij het bestuur te kunnen indienen. Na een dankwoord van den voorzitter werd door den heer Steens, uit Schiedam, die eerstens wees op de verdeeldheid, welke op het gebied van het vraagstuk der jeugdlectuur heerscht, aanbevolen, dat de commissie zal trachten voe ling te houden met den Diocesanen Jeugdraad, welke zich ook bezig houdt met dit vraagstuk. Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering geschorst. De avond werd verder besloten met een gezel lig'samenzijn in de societeitszaal Amicitia. Te half 9 Zondagmorgen werd in de Kapel van het Godshuls, door mgr. A. Sweens, bonds- adviseur, en bijgewoond door alle afgevaardig den een H. Mis opgedragen tot intentie van den Bond. In de te 11 uur voortgezette vergadering hield de Zeereerw. heer G. C. A. Juten, pastoor te Willemstad, een interessante voordracht over „De geschiedenis van West-Brabant en de lite ratuur daaromtrent." Hierna werd de vergadering met een dank woord en den Christelijken groet gesloten. In den namiddag had een autobus-tocht plaats naar de Wouwsche Plantage, Zondagavond tusschen zeven en achit uur gingen drie jongens baden in het Zandgat bij de Steenfabriek te Angeren. Een der knapen sprong midden in het water en zonk onmiddel lijk. De twee anderen gingen hul-p halen. Een nabijliggend© schipper kwam eenige oogen- blikk-en later met een dreg en haalde den drenkeling, dien 15-jarigen J. I-, op het diroge. Genuiimen tijd word kunstmatige ademhaling toegepast, maar het gelukte niet de levens geesten weer oip te -wekken. Nabij het vrije strand te Soheveningen is Zondagmiddag omstreeks half 2 de 17-jarige J. D. uit de Kritzingerstraat 112 alhier, die zich te ver in zee had gewaagd, door den stroom afgedreven en verdronken. Pogingen tot red ding door den 24-jarige A. v. d. Drift uit Delft met gevaar voor eigen leven aangewend, faalden. Het lijk van den jongen was gisterochtend nog niet aangespoeld. Het tweejarig zoontje van den arbeider P. Graven, wonende i-n de buurt Waatskamp te Nede-rweert, geraakte bij het spelen in de Noordervaart, waaruit het korten tijd daarna levenloos werd opgehaald. Zondag geraakte te Vlissingen een matroos, die nog niet goed kon zwemmen, hij het oefe nen in het kanaal, in verdrinkingsgevaar. Een lid der Vlissingsche Reddingsbrigade heeft hem opgehaald, en na een half uur slaag de men er in de levensgeesten weder op te wekken. BEKEND LADELICHTER AANGEHOUDEN Op verzoek van den Commissaris van Po litie te Venlo is te Raarle-Nassau aangehou den de in het algemeen politieblad gesigna leerde Th. Soh. afkomstig niit Venlo, alwaar hij zich onlangs weer aan ladeJichtlng schul dig maakte. Sch. opereerde meestal in België en Duitsch- lanid, waar hij op verschillend© plaatsen even eens door de politie wordt gezocht. De aangehouden© is naar Venlo overge bracht en zou heden in de gevangenis te Roermond, worden opgesloten. Nadat Zaterdagmiddag In grooten getale de deelnemers aan den „kruistocht der helpende liefde" op straat en langs de huizen een col lecte hadden gehouden, heeft het hoofdcomité in den avond aan d© ten stadhuize zetelende leiding van het Crisiscomité kunnen afdragen een bedrag van 11.758, zijnde het resultaat van de kerkcollecte op Woensdag j.l. in de ka thedrale kerk en de groote collecte op Zater dag, terwijl daarin tevens is begrepen een gift van' 1000 van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan- sen, Aartsbisschop van Utrecht. Prof. dr. E. Schmutzer, voorzitter van den „Kruistocht der helpen-de liefde" heeft daar aan dr. J. Fockema Andreae het bedrag overgedra gen met verzoek het te willen verdeelen over de daarvoor i-n aanmerking komende medebur gers woonachtig overal waar de collecte heeft plaats gehad. Dr. J. P. Fockema Andreae aanvaardde het bedrag met grooten dank en zegde toe voor een juiste verdeeling te zullen zorg dragen. Het totaal bedrag ls uit de volgende onder deden samengesteld: De collecte van AVoensdag in de kathedraal 706.39; studentenstraatoollect© 475.85; pa rochiën O'. L. Vrouw ten Hemelopneming en H Hart, waarbij de genoemde gift van den Aartsbisschop 3525.09, parochiën St. Antonius en O L. Vrouw van Goeden Raad 1025St. Cafcharina en St. Martinus 926.04: St. Augus- ti-nus en St. Monica 698.23: St. Jozef en St. Paulus 949.08; St. Wdllibrordus en St. Dominicus 1556.90; St. Ludgerus en H. Ni- colaas 605.44; St. Aloysius 659.99; St. Ger- trudis 630.25, Jaarvergadering te Breda. Dezer dagen werd te Breda de jaarvergade ring gehouden yan den Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden. In zijn inleidingswoord wees de voor zitter, dr. H. J. Damen (Amsterdam) op de moeilijkheid, waarin het bestuur zich ge plaatst had gezien ten aanzien van deze yer" gadering, doordat eenerzijds de kon1 nklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten nog niet was verkregen en anderzijds de jaarver gadering moest plaats hebben. Wegens aftreden van het -heele bestuur zou op deze vergadering een geheel nieuw bestuur worden gekozen, dat evenwel niet eerder geïn stalleerd zal worden, dan nadat koninklijke goedkeuring is verkregen. Hierna werd allereerst aan de groepen ge legenheid gegeven om in eigen kring een ver tegenwoordiger te kiezen in het hoofdbestuur. Besloten werd vervolgens het aantal hoofd bestuursleden uit te breiden tot twee. Door de groepen waren reeds vier vertegenwoordi gers aangewezen, m.n. zr. Caspers (Breda) voor de yerplegenden in socialen werkkring zr. Bakker (Breda) voor de particuliere ver- plegenden, zr. Alexoritz (Breda) voor de yer plegenden en verplegenden-in-opleiding in de Ziekenhuizen en br. C. Zeyger (Amsterdam) voor de verplegenden-in-overheidsdienst. Voor de overige te vervullen plaatsen in het hoofd bestuur waren zes candi-daten 'gesteldt.w. dr. H. J. Damen, (Amsterdam), mr. P. van der Velden, (Nijmegen), mevr. J. van Lent-van der Schriec'k, (Hees), zr. M. Derksen, (Am sterdam), zr. M. Nolet, (Nijmegen) en zr, L. Siebers, (Utrecht), die dus bij enkele candi- daatstelling gekozen waren. Voor de 7e va catur© werd een vrije stemming gehouden, waarvoor zr. I. van den Abeelen (Leiden) met groote meerderheid werd aangewezen. Bij acclamatie werd dr. Damen tot voorzitter herkozen. Hierna werden enkele wijzigingen aange nomen in het Huishoudelijk Reglement. Tot slot werden eenige beschouwingen ge wijd aan het Rapport, -dat was uitgebracht ter verbetering van de positie der particuliere ver- plegenden. Besluiten hieromtrent konden even wel nog niet worden genomen, omdat nadere bespreking hiervan in de groep der particu liere verplegen-den gewenscht werd geacht. De uitvoer van levende schapen en slachtpaarden naar Frankrijk. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft zijn beschikking van 18 Januari met betrekking tot de regeling van den uitvoer naar Frankrijk aangevuld met de rubrieken: levende schapen en slachtpaarden. Het tijdvak, waarover de certificaten van oorsprong worden verleend, bedoeld in art. 3 van het Koninklijk Besluit van 4 Januari, is vastgesteld voor le vende schapen van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931 en voor slachtpaarden van 1 Januari 1931 tot 1 April 1932. Met het uitgeven van deze certificaten is belast de heer P. van Zwanenburg te Nijmegen. De kosten aan het afgeven der certificaten voor levende schapen verbonden, zijn bepaald op 0.25 per schaap, met een minimum van 1 per certificaat en voor slachtpaarden op 3 per paard, BATAVIA, 11 Juli. (ANETA). De Rott. Lloyd verklaarde dat de brand ont stond ln het passagiersgoed: niet voor de reis. Tot de meest beschadigde artikelen hehoorea o.a. piano's, boeken en lampen. Een typisch bewijs van de onvoorzichtigheid van passa* giers leverde de ontdekking op va-n een voor een deel met petroleum gevulde lamp in een koffer. Er zijn twee vuurhaarden ontdekt, een ln de bagage en een kleinere in de kapokla ding, welke laatste vermoedelijk is ontstaan door een vonk uit den voornaamsten vuur* haard. De datum van vertrek blijft ongewijzigd. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 9 Juli j.l. gehouden vergadering den aftredenden voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse en de beide plaatsvervangende voorzitters, de heeren H. P. Gelderman C.M.zn. en E. Kupers, bij acclamatie herkozen. Vervolgens heeft de Raad zijn advies vastgesteld omtrent het voorontwerp van een Werktijdenbesluit voor apotheken. Een meerderheid in den raad (2110) ging met de invoering van een desbetreffende pa ragraaf in de Arbeidswet accoord. Een min derheid, achtte die invoering in de huidige om standigheden niet gewenscht. De argumenten, die voor beide standpunten werden aangevoerd, zijn in het advies vermeld. In het advies wordt voorts stil gestaan bij da vraag, of de compensatie, die het voor ontwerp Hoor Zondagsdienst en nachtdienst biedt, voldooende is. Een aantal leden van den Raad ging met de regeling van het vooront werp accoord. Een aantal andere leden achtte de door het voorontwerp geboden compensatie te gering. Ten slotte hebben vrijwel alle voor. en tegenstanders ln den Raad zich kunnen vin den in een compromis, dat een wat ruimere compensatie geeft -dan het voorontwerp. Op verzoek van eenige leden van den Raad 13 een lijst opgemaakt van adviezen, die de Hooge Raad van Arbeid heeft uitgebracht en over het gevolg, dat aan die adviezen is gegeven. Er zijn sinds de oprichting van den Raad in 1920 in totaal 74 adviezen uitgebracht. Het gevolg, dat aan die adviezen is gegeven, blijkt uit de volgende tabel: Advies is geheel of in hoofdzaak gevolgd 46 Advies is gedeeltelijk gevolgd 10 Advies ls niet of in hoofdzaak niet gevolgd 11 Over het advies ls nog geen beslissing genomen 8 Geen antwoord mogelijk 1 74 De vergadering werd voor een gedeelte door den minister van Economische Zaken en Arbeid bijgewoond. De „Ibis" (retour) is gisteren om 8.38 uit Calcutta vertrokken en na een tusschenlanding te Allahabad om 16.58 te Jodhpur aangekomen. De „Uil", op uitreis, vertrok gisteren 4 uur 45 uit Djask en arriveerde na een tusschenlan ding te Karachi van 12.08 uur tot 13.30 uur ta Jodhpu-r om 17.08 uur. Het gat in de Harwicliboot Maliues door de aanvaring met de „HsMseat" ver* oorsmkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5