Koele blonde att. cï? Iotens de Ttvan 661VfVaT WOBWSÖAG 13 JÜLI1988 NATIONAAL MARIA-CONGRES TE NIJMEGEN. HET WERK VAN VOORBE. REIDING. NORBERTIJNERMISSIE IN BRITS CH-INDIE. Tot Apostolische prefectuur verheven. KATHOLIEK LEVEN IN WIERINGERMEER. DE T Heuglijke plechtigheid in Slootdorp. EERSTE-KAMERVERKIEZINGEN. CONGRES DER R. K. P. T. T.. AMBTENAREN. i 9 WEER EENT BEDANKJE. KON. NEDERL. HOOGOVENS. Overgang naar de aanvullings reserve. PROMOTIES AAN DE UNIVERSITEIT VAN LEUVEN. de BETEEKENIS VAN LOURDES. DE MALVERSATIES TE BREDA. ZILVEREN JUBILE „HET CENAKEL". <gg Optimistische verwachtingen van het algemeen bestuur. Vrijdag J.l. is te Nijmegen een vergadering gehouden van het Algemeen Bestuur van het Nationaal Maria-Congres, dat 6, 7 en 8 Augustus a.s. te Nijmegen zal plaats vinden. Op deze vergadering waren vele religieuze- en sociale organisaties, waarop het Congres is opgebouwd, vertegenwoordigd. Behalve het dagelijksch bestuur en de voor zitters van verschillende sub-comlté's, waren o.a. vertegenwoordigd de Maria-Congregaties in Nederland (Prol Dr. A. Steger en Pater C. Ligt- hart S.J.)de H. Fam. (Pater Govers C-S.s.R.) de Federatie van R. K. Vrouwenbonden (Mevr. Steenberghe-Engeringh)de St. Jozefs-Gezellen (Pater Van Ruth S.J.); de R. K. Bond voor groote gezinnen (Van Meegeren)de Alg. R. K. Werkgeversvereniging (Mercx)de Derde Orde der Paters Minderbr. Capucijnen (Pater Ger- lach O. Cap.), de Vereeniging van O. L. Vrouw van Goeden Raad (Pater Van Delden O.E.S.A., mede als plaatsvervanger van den HoogEerw. Pater Provinciaal)de vereeniging van R. K. Middelbare Meisjesscholen (Soeur Marie Xave- rius) en de Ned. R. K. Journalistenvereniging. Verder waren o.a. nog aanwezig de HoogEeTW. Heeren Deken Th. Knuvelder uit Utrecht en Dr. H. Derckx uit Arcen, als vertegenwoordi gers der geestelijkheid van het Aartsbisdom en van het bisdom Roermond. Prof. Dr. R. Jansen O. P.. de voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, gaf ter inleiding der te Laren, naar ontwerp van Arnold Pijpers besprekingen, een breede uiteenzetting van den stand van zaken. Er is Teden tot optimistische verwachtingen, maar toch wilde spr. enkele pessimistische klanken laten hooren. Op de eerste plaats is het teleurstellend, dat dQ organlsatle Tan bet Congres, waaraan de sommige religieuze en sociale organisaties met vergadering gaarne en met volle vertrouwen steeds die medewerking hebben verleend, waar- iaar sanctie gaf_ Men seint ons uit Rome: De missie der Paters Norbertijnen in En- gelsch Indië is door de H. Congregatie der pro paganda fide verheven tot Apostolische Pre fectuur van Jubbelpore. Deze missie in Centraal Britsoh Indië is in 1929 door de Propaganda aan de Norbertijnen der Abdij van Berne in Heeswijk toever trouwd. Zij telt vijf staties n.l. van Jubbulpore, Shampura, Saugor Bina en Nainpur. Er zijn hier thans acht Paters en drie Broeders werk zaam. De Zeereerw. Pater C. Bazelmans uit Zeelst is Overste der Missie. SSf 1 M Vaandel met een voorstelling van St. Gabriel, Pass., voor „De Jonge Werkman" en onder zijn leiding uitgevoerd. op men had mogen rekenen. Gelukkig zijn dit uitzonderingen, maar niettemin heeft het 't Dag bestuur zeer pijnlijk aangedaan, dat enkele organisaties waarvan men dit niet verwachten mocht, zoo apathisch tegenover het Congres stonden, dat zij verklaarden voor medewerking niets te gevoelen. Een tweede reden tot teleurstelling is gelegen In de onvoldoende financiëele medewerking. De opbrengst van de collecten in de kerken is tot nu toe verre beneden de verwachtingen geble ven. Het dagelijksch bestuur vertrouwt, dat in de komende weken nog in tal van parochies collecten zullen worden gehouden en doet een dringend beroep op de ZeerEerw. heeren pastoors om de opbrengst dier collecten en eventueels andere giften ten spoedigste op te zenden aan het Bureau van het Maria-Congres. Van Schaeck Mathonsingel 1 of te storten op het giro-nummer van den penningmeester, no taris Wolters, te Nijmegen, No. 192962. Ook de finantiëele medewerking van sommige organisaties, waarop het Congres is opgebouwd, alsmede van particulieren, laat tot nu toe op zich wachten. Met den kaartenverkoop loopt 't naar wensch, althans er zijn duizenden kaarten in depót. Maar met nadruk wekte spr. de propaganda- comité's, die tot nu toe weinig of niets van zich lieten hooren, op om met geestdrift dit werk van leeken-apostolaat teT hand te nemen. Er moeten duizenden kaarten verkocht worden. Laat men die kaarten onmiddellijk aanvragen aan het Congresbureau. Het programma. Spr. gaf hierna een korte schets van het programma, zooals men dit over enkele dagen in den breede uitgewerkt in het lijvige Pro grammaboek zal kunnen vinden. Er zullen vier groote vergaderingen gehou den worden, een in de open lucht op het terrein van de St. Radboudstichting waarbij het ge sprokene door luidsprekers onder het gehoor zal kunnen komen van tienduizenden; en drie in de groote zaal van „De Vereeniging". In de openluchtvergadering zal spreken mr. Kropman, wethouder van Amsterdam, over: Maria, onze hulp in den nood dezer dagen. In de vergaderingen in „De Vereeniging' zul len spreken Pastoor Th. J. van Noort over: Maria in ons persoonlijk leven, Dr. Moller over: Maria in het gezinsleven en Dr. Féron over: Maria in het maatschappelijk leven. Naast deze vier hoofdvergaderingen zullen eT ongeveer 20 sectievergaderingen worden gehou den. De godsdienstige plechtigheden, die uiteraard de belangrijkste zijn van dit Congres, zullen, dank zij de spontane medewerking van de geestelijkheid der stad Nijmegen, worden inge zet met een Triduum in alle kerken der stad, gevolgd door een algemeens H. Communie van kinderen en volwassenen. Zondagmorgen zul len twee pontificale H.H. Missen worden opge dragen, eene door Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, in de St. Canisiuskerk In de Molenstraat, en eene door De penningmeester bracht hierna zijn finan- tleel verslag uit. Zijn beleid werd algemeen door de vergadering goedgekeurd. Uit dit verslag bleek, dat de organisatie van het congres, ook al vat men het bescheiden op, enorme kosten met zich brengt. Nog eens dus, propagandisten het Nationaal Maria-Congres, zoekt financieele weldoeners en verkoopt kaar ten bij honderden! Rondvraag. De rondvraag bracht vooral vraagstukken van propagandistischen aard naar voren, die wij in het voorafgaande al voldende hebben aangeduid. Op één punt moeten wij echter nog de aandacht vestigen. Deken Knuvelder vroeg den voorzitter of het niet gewenscht was namen te noemen van de organisaties, over wier gebrek aan medewer king deze in zijn openingswoord geklaagd had. Prof. Jansen antwoordde hierop, dat hij dit moeilijk kon doen, omdat het nog mogelijk was dat organisaties, die tot nu toe niets van zich lieten hooren, misschien in de komende weken nog aan het Dagelijksch Bestuur zouden doen blijken, dat ze toch misschien in stilte, reeds hadden gewerkt voor het Congres. Hij meende echter één uitzondering te mogen maken, omdat het hier een organisatie betrof wier medewer king het Dagelijksch Bestuur op zeer hoogen prijs had gesteld en die helaas niet bereid werd gevonden haar medewerking te verleenen. De organisatie hier bedoeld is de Priester- Missiebond, die, niettegenstaande herhaalden aandrang en zelfs persoonlijk bezoek, meende zich afzijdig te moeten houden van het Maria- Congres. Dit heeft het Dagelijksch bestuur van het Maria-Congres zeer pijnlijk getroffen en er is over deze afwijzende houding groote teleur stelling uitgesproken. Er wordt getracht nog een voorziening te treffen, zoodat met de an dere uitingen van 't religieuss en sociale leven der Nederlandsche katholieken, ook de Missie alsnog op het Nijmeegsch Maria-Congres waar dig vertegenwoordigd zal zijn. Nadat nog enkele mededeelingen waren ge daan heeft prof. Jansen het slotwoord gespro ken. Gistermorgen werd te Slootdorp in het nieuw gewonnen land van de Wieringermeer het eerste Katholieke kerkje, dat aan den H. Geest Is toegewijd, door Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem geconsacreerd. Voor deze plechtigheid, voor de Katholieke bewoners van het nieuwe land van wel heel bijzondere beteekenis, bestond groote belang stelling en aan de uitnoodiging van den pas toor, den zeereerw. Heer P. Braak hadden velen gevolg gegeven. Te 9 uur arriveerde de Bisschop per auto in gezelschap van zijn secretaris den weleerw. heer H. W. Agterof waarna de wijdingsplechtigheden onmiddellijk een aanvang namen. Na de consecratie droeg de Bisschop een stille H. Mis op met assistentie van deken J. Lucassen en pastoor P. Braak. Na afloop van de H. Mis sprak de Bisschop de geloovigen toe naar aanleiding van de woor den van den Psalmist: „God heeft de zee in droogte veranderd, daarover zullen wij ons ver heugen in den Heer". De plechtigheid werd daarna met het ver leenen van den pauselijken zegen besloten. Rectificatie. In de lijst van candidaten voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer, moeten de volgende correcties aangebracht worden: In de lijst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" moet de naam van den tweeden candidaat zijn: Joan Gelderman, te Losser. De derde candidaat H. D. Louwes woont te West polder. De naam van den zevenden candidaat is mr. H. E. Oving te Haren. In de lijst van de A. R. Partij is de naam van den zesden candidaat D. H. R. Harren- stein, te Spijk (gem. Bierum). De samenstelling van de commissie-W elter. In gebouw Unitas te Nijmegen is Maandag morgen half twaalf onder groote belangstelling het congres van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.- personeel „St. Petrus" geopend. Het congres, dat drie dagen zal duren, staat onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer M. v. d. Broek uit Utrecht, die de verga dering opende met den Chr. groet en het woord verleende aan den voorzitter der afd. Nijme- gen, de gastvrouwe, den heer E. G. Kalweij, om den congressisten een welkom te kunnen toe roepen. De bondsvoorzitter releveerde daarna in heit kort de werkzaamheden door den Bond ver richt. Spr. gedoofde namens allen te spreken, wanneer hij de pioniers, die voor hun vele werk, dat zij voor den bond hebben verricht de Pauselijke onderscheiding het Pro Ecclesia et Pomtifice hebben ontvangen, van harte ge- lukwenschte. Tot het congres zelve-komend, zeide spr. dat dit congres moest staan in het teeken van: „Redden wat er te redden valt". Wij willen, aldus spr., het bedrijf der Poste rijen, heden bezien als een overheidsbedrijf en dan vroeg spr. zich af of dit bedrijf nu mede werkt om de werkloosheid te bestrijden. Is er wel een bedrijf, dat dit zoo kan als ons bedrijf? aldus spr. Neen, want het is een monopolistisch bedrijf. Wij begrijpen, dat dit bedrijf ook te lijden heeft onder de malaise en dat maatrege len worden genomen ter verbetering van den toestand, maar begrijpen doen wij het niet, dat die maatregelen van bezuiniging ten-koste van het personeel moeten geschieden. De minister van Financiën heeft gezegd, dat er 4 millioen noodig is om de crisis-schulden te helpen delgen. Hoe wil men die 4 millioen overhouden? Op de eerste plaats door verlenging van den arbeidstijd, intensiteit van den arbeid, inper king van bestellingen, ontslag van personeel, waardoor de hoop van de A.B.C.-ambtenaren om vast aangesteld te worden, vervlogen is. De coramissie-Welter onder de loupe nemend, zeide spr. het Roomsche element in die com missie te missen. Oud-minister Weiter alleen is katholiek en dat is dan een commissie, welke door een rechtsche regeering is ingesteld met katholieke ministers. In die commissie zijn mensehen geplaatst, waarvan eenigen de naas tenliefde niet kennen en waarvan er misschien niet een de Quadragesimo Anno gelezen heeft. Waarom i3 minister Ruys er niet in gezet, of pater Vrijmoed? t Deed spr. een groot genoegen op dit con gres de teleurstelling over de samenstelling dier commissie te kunnen uitspreken. Spr. zou in verband met dit alles er op willen aandrin gen toch allen één te blijven. Te ongeveer half twee werd gepauzeerd tot half drie. Des avonds had een autotocht plaats door de omgeving van Nijmegen, waarbij een bezoek werd gebracht aan Berg en Dal. Langzamerhand weer in eere HET SCHAAP EN DE „BLOEM VAN ZIJN BIER» Duikers van de „Artiglio" doen een po- Wanneer het kwikzilverkoiommetjo in de Berlijnsche barometers naar boven gaat, de jongelingen hun jassen uittrekken en de heel© gemeente aan het puffen slaat, wrijft de leve rancier van koele blonden zijn handen van puur genoegen in elkaar. De leverancier van koele blonden is geen booswicht, die in jonge meis jes handelt maar behoort tot het eerzame be roep der bierbrouwers en wel tot een bijzondere variëteit ervan, die een wijle lang op het punt van uitsterven heeft gestaan. Koele blonde is niet elders als de naam van een biersoort, die een specialiteit van Berliju uitmaakt. Vroeger stond dit bier in de stad aan de Spree hoog in eere maar tijdens de geweldig snelle metamorfose, die de Duitsche metropool doormaakte, raakte het om zoo te zeggen onder de wielen, De nieuwe menschen, die aieh met tienduizenden per jaar in de Duit sche hoofdstad neerlieten, trokken hun neuzen, voor dat speciale Berlijnsche bier op en waag den zich slechts aan het beproefde gerstennat van Beieren of Bohemen. Koele blonde werd een lafenis voor derde klasse menschem. Voor stumperds en stakkerds in huurkazernes. Wan neer men op den Kurfiirstendaimm zich eens ging om de slachtoffers der Promethée- I vermeien wilde in de gekke gezichten, welke kellners in staat zijn te trekken, dan bestelde ramp te bereiken. LICHTING 1917. DE JONGE WERKMAN NAAR HET NATIONAAL MARIA-CONGRES. Etezer dagen vargaderdie iin geftxmw Unitas, te Nijmegen, het Nationaal R. K. Verbond de Jonge Werkman, onder leiding van den voor zitter, rector I. H. v. d. Berg. Besloten werd bij gelegenheid van het Natio naal Maada-congres op 6, 7 en 8 Augustus te Nijmegen te zongen, dat uit iedere aangesloten afdeeling minstens 'n deputatie met vlaggen aan de plechtige Maria-Orrudracht op Zondag 7 Augustus zal deelnemen. Bovendien wend besloten tijdig maatregelen nemen, opdat een eigen sectievergadering voor de J. W. tijdens het Maxia-congres zaïl kunnen plaats hebben. Het parool is: minstens 200 J. W.-ers met vlaggen In de Omidraeht op 7 Augustus. Het jaarverslag van den secretaris, den heer te Ook J. Slauerhoff geen lid van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde. De Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde beleeft niet uitsluitend plezier van de- benoemingen tot lid op de laatste jaarvergade ring. Na Menno ter Braak en Albert Helman, heeft nu J. Slauerhoff voot het lidmaatschap bedankt. Hij motiveert zijn afwijzing in een open brief aan de „Weledelachtbaren" in de .Nieuwe Arnhemsche Crt.", waarin de schrij ver een wanhopige po-ging doet o-m geestig te zijn. Voor hem is letterkunde eenerzijds een liefhebberij als hengelen, anderzijds een passie als drankzucht. In beide gevallen is geen „or ganisatie" mogelijk. men daar voor zijn neus weg een glas speciaal Berlijnsch bier. Kon de man heel goed komedie spelen dan vroeg hij wat men daarmede eigen lijk bedoelde. In het andere geval gaf hij met grappige minachting te verstaan, dat „zoo iets" aan den Kurfiirstendajmm niet getapt wordt. In deze verpletterende verachting is echter wel een kentering ten goede waar te nemen. De koele blonde wint weer veld. Aan de juist genoemde straat is op het psychologisch meest geschikte oogenblik zelfs een eethuis geopend, dat met letters van koen formaat den volke kond doet, dat men aldaar het bier van de noordelijke en oostelijke huurkazernes bekomen kan en naar het schijnt heeft gezegd restaurant zich heelemaal niet over gebrek aan gasten te beklagen. De officieele naam van de koele blonde is eigenlijk Weiss Bier. Maar deze naam is ook alweer niet heelemaal in den haak want de allereigenlijkste naam is Weizen, oftewel tarwe bier, en zulks in tegenstelling met het meer bekende gerstebier. Als Weiaenbier verschijnt het voor de eerste maal in de geschiedenis In het jaar 1690 toen de keurvorst van Branden burg er een flinke belasting op legde. Later verbasterde deze naam maar het bier werd altijd maar beter. Op 'n gegeven oogenblik her- Hooggeacht bestuur van de Maatschappij bergd<J Berljjn nIet minder dan 21 brouwerijen -- hnn van I Jos. Veldman uiit Utnedht, werd goedgekeurd. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, b s P Naar aanleiding der besprekingen van het Jaar- 's Hertogenbosch, in de kerk van Maria verslag werd een commissi© benoemd, dii» zal te op het Maria-plein. Tevens zal Zondagmorg gagaa® 0t het secretariaat nu reedis kan wor- omdat niet alle congressisten de pontificale d)ell vers,terkt met jonge krachten. H.H. Missen zullen kunnen bijwonen, een H. uit di0 jaarverslagen bleek een sterke groei Misoffer worden opgedragen in de open door de toeneming van het aantal aifideetóngen waarbij de liturgische gezangen door het volk znllen worden gezongen. Zondagmiddag is het grandioze hoogtepunt van het congres: de plechtige historische Maria omdraeht, gevolgd door de kroning van het oude Maria-beeld uit de St. Canisiuskerk en een kort pontificaal Lof in de open lucht. van 77 bot 121, van het aantal leden van 3370 tot 5275. Een commissie werd benoemd dlie voor Seipt. plannen zat voor bereid-en voor een eventueede verbetering en udtbreidiung van het Bonds-blaid. Na bespreking van de methodiielk van De Jonge Werkman, welke in enkele Bisdommen De kerkelijke plechtigheden worden beslo- special© eteohen stelt, werd die vruchtbare en ten met een kinderhulde in de open lucht, waarvoor thans, een maand voor het congres, reeds de medewerking van 5000 kinderen ver zekerd is. Naast de vergaderingen en godsdienstige plechtigheden komen op de eerste plaats de opvoeringen van het Marias pel: Die Eerste Bliscap van Maria. Het slagen van deze opvoe ringen is thans reeds absoluut verzekerd. De kaarten vliegen weg. Op de tweede plaats moeten genoemd de bij- beische tafereelen uit het leven van de H. Maagd, die tijdens den Zondag, en waarschijn lijk ook den Maandag van het Congres, zullen te zien zijn op de H. Landstichting. Groote groepen congressisten zullen telkens deze tafe reelen, die vooral het intieme leven te Naza reth zullen betreffen, kunnen gaan zien. De clamaties van bevattelijke oud-Hollandsehe teksten zullen de tafereelen verduidelijken. Dan zullen tijdens de Congresdagen Maria- voordracbten worden gehouden door den decla mator Theo de Witte. Vervolgens organiseert het St. Bonitaciushnls te Amsterdam in op bracht van het Dag. Bestuur tijdens het Con gres een kunsttentoonstelling. En eindelijk zullen er tijdens de congresda gen verschillende belangwekkende muziek-uit- ▼oeringen en concerten worden gegeven, zoo- druk bezochte vergadering gesloten. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Zaterdag a.s. hoopt de Eerw. Zuster Pancra tia in „Huize St. Augusflnus" te Alkmaar, den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaren hare H. Professie aflegde in de congregatie der Eerw. Zusters Augustineasen te Delft. De jubilaresse is sinds meer dan 20 jaren in Alk maar werkzaam. Behoudens onvoorziende omstandigheden zul len op 1 October 1932 naar de aanvullingsreserve a^de gewone dienstplichtigen der landmacht, behoorende tot de lichting 1917, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen der landmacht, van andere lichtingen, die met de lichting 1917 de eerste oefening hebben beëindigd met uitzon dering van hen, die reeds eerder naar de aan vullingsreserve zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zijn bestemd om ingeval van mobilisatie eerat na de al-gemeene oproeping ln werkeiijken denst te worden geroepen en om dan op te komen h(j de depóts, i Maandagmorgen werd het studiejaar van de theologische faculteit van de Leuvenscbe Uni. versiteit besloten met de plechtige promotie van twee Magisters, vijf doctores, waaronder de Hollandsche Minderbroeder P. Sigfridus Stok man, vijf licentiaten, waaronder P. Apollinaris van Leeuwen O.F.M. en een groot aantal bac cholaurei. Naar aloude gewoonte trok een plechtige stoet van professoren en magistrandi naar de universiteitshallen, waar de verdedi ging plaats had van proefschrift en stellingen door P. B. Riganx O.F.M. P. Pontianns Polman had zijn proefschrift „L'Eiement fristorique dans ia Controverse reli gieuss du 16 siècle" en stellingen verdedigd op 5,7 en 9 Juli. In de laatste zitting welke ge heel in het Nederlandsch werd gehouden had P. Polman zich te verdedigen tegen Professor Billon van de Universiteit van Nijmegen, P. Nicomedes Sanders en den promotor Professor A. de Meyer. Deze laatste wees vooral op de opjectieve uiteenzetting en irenischen toon van P. Polman's proefschrift. De promotie van de beide magisters had plaats volgens het traditloneele ceremonieel van de theologische faculteit: overreiking van boek, ring en d-octorsboed. Daarna trok de stoet van 'professoren en genoodigden naar de Uni- versiteitskerk, waar gebeden werd tot de Sedes Sapientiae, de patrones van de universi teit. De deken van Leuven sprak een kort woord tot de beide nieuwe Magisters, daarbij wijzend op den alouden band tusechen de Leu- vensche Alma Mater en de Minderbroedersorde. Naast bet altaar van de Sedes Sapientiae waren de rellquien uitgesteld van de beide martela ren van Gorkum, Nioolaas Piek en, Petrus van Assche, Ijzer naar Noord-Amerika. Het Zweedsche m.s. Erik Frisell is ln bal last van Avonmouth in de zeehaven van het hooaovenbadriif te IJmuiden aangekomen om een volle lading, circa G000 tons, piekijzer met bestemming naar Philadelphia (N.-A.) in te nemen. Naar „Stemmen uit Lourdes" melden, zal Z.H. Exc. Mgr. Gerlier de Bisschop van Tar- bes en Lourdes, die zulk een enorm succes oogstte bij zijn reis door België, dit jaar ook naar ons land komen om er enkele spreek beurten te houden over de beteekenis van Lourdes. voor Nederlandsche Letterkunde, Ik moet tot mijn spijt en schaamte beken nen, dat de letterkunde voor mij meer een passie dan een liefhebberij is. En als het een liefhebberij was of werd, wat ik wel eens hoop (hoewel ik er liever radicaal van af zou komen; maar er zijn nog geen ontwennings kuren voor letterkunde uitgevonden, zooals voor alcohol of morfine en cocaïne), dan zou ik toch niet lid van een liefhebberij vereeni ging worden. Ik moet dus nu en voot all© verdera toe komst deze mil zoo kort na de puberteitsja ren te beurt gevallen eer afwijzen. Misschien zou ik er over denken als uw vereeniging een anderen naam voerde. B.v. „Stille venootschap voor schrijvers van lieve verzen en levenswar© novellen" of „Eet een maal per jaar gezellig". Maar een „Maatschappij voor Letterkunde" is èn als passie èn als liefhebberij anti-maat schappelijk. van tarwebier on dat was in de dagen toen. Berlijn nog maar een klein en onaanzienlijk nest was. Het brouwen en do verdere behande ling van dit bier is een tamelijk omslachtige affaire. Do operatie begint in Maart als er ongeveer zes millioen flesschen met dit tarwe-' nat gevuld en aan bijzondere vergisting onder worpen worden. Deze gisting is het geheim van de kunst. Het staat er eenigszln-s mee als met de Schiedamsche jenever. Waarom is de Schie- damsche jenever zoo goed? Men weet het eigen lijk niet. Hetzelfde geldt van het Berlijnsche "Weissbier. Zit er iets bijzonders in bot -water van de Spree; of ln de lticht? Men weet het ook al niet. Men weet alléén, dat men nergens anders dan in Berüjifecht, Berlijnsch Weiss- bler brouwen kan. De zes millioen flesschen wachten nu op een warmen dag want het gezegde brouwsel wondt alleen bij groote hitte gedronken. In- tusschen kan het nog wel in andere richting nuttig zijn zooals dat duidelijk aangetoond Met de passie behept, is men als de stille wordt door het geval Stresemann, die zijn dok- drinker, met de liefhebberij als de verzame laar van siuguliere voorwerpen, als pennin gen en lucifersmerken, die zelfs door de hulsgenooten wordt uitgelachen torshoed haalde door middel van een geschrift over de rechten van het flesschenbier in het Duitsche imperium. Stresemann kwam trou wens uit een milieu voort, dat met de»© echte TERUG NAAR DE MISSIE. De Weleerw. Father B. van de Seyp zal na zijn te Delft doorgebrachte vacantie a.s. Don derdag 14 Juli uit Antwerpen wederom naar de Oongo-<missie vertrekken. zet en aannemelijk gemaakt, waarom ik mij niet waardig acht in uw rijen te worden op genomen en verblijf, hoogachtend, w.g. J. Slauerhoff. Ter gelegentoedid van het zalvere® jutrilé van het retraitehuis ,Jhet Cemaikel" te Tilburg, dat Donderdag 14 Juli gevierd wordt, zai te half 11 een plechtige Hoogmis worden opgedragen en te 3 uur een Lof gecelebreerd, waaronder een herdenkingsrede door den H.E. heer Sanders, Pastoor Deken te Tilburg. Hierop volgt dan een pledhtiiige bijeenkomst met receptie in de zalen van het Cemakel. Een en ander is publiek toe gankelijk. DR. BRüNING NAAR DE STUDIEWEEK TE ROLDUC 7 Naar aanleiding van het bericht van onzen correspondent te Kerkrad© betreffende een bezoek van den voormaligen Rijkskanselier Dr. Heinrich Brüning aan de Lirnb.'Sociale Studie week te Rolduc, verzocht ons de commissie Tan voorbereiding dezer studiedagen, mede te delen dat dit bericht niet van haar afkomstig is. Hoewel de mogelijkheid van een dergelijk .bezoek niet geheel en al uitgesloten is, heeft de commissie tot op dit oogenblik geen des betreffende mededeeling van Dr. Brüning ont vangen. ZIJN BLINDEN VADER GESTOKEN. Op Woensdag 20 Juli a.s. zal voor de Vacan- tiekamer van de Arr. Rechtbank te Breda de zaak behandeld worden tegen den 17-jarlgen C. L. B-, uit Oud-Gastel, thans gedetineerd in het Huls van Bewaring te Breda, die op Woens dagmiddag 18 Mei 1.1. in een café, aan de Kals- donksehestraat te Roosendaal, zijn 68-jarigen blinden vader met een dolkmes eenige levens gevaarlijke steken in den rug heeft toegebracht. Zpoals men weet is de oude man hersteld. Ik hoop, dat ik U voldoende heb ulteenge- Berlijnsche nijverheid ln nauw verband staat en hiervan werd hem door zijn tegenaan dei 3 vaak een verwijf gemaakt. Het bier zelf heeft een zurigen en iewajfc prikkelenden smaak en lieden, welke zich er. voor het eerst aan wagen, trekken er gewoon lijk e©n vies gezicht bij. Maar wanneer men ter zake een beetje doorzettingsvermogen be oefent wordt men al spoedig tot de voor- treffelijkheden van dit speciale brouwsel be- Een der Bredasche veroordeelden m keerd. Het is zeer verfrisschond en het bevat bijna geen alcohol. Ongeveer de helft va® hooger beroep. de vereerders laat een scheut frambozemlimo- ..„-o^ere slager nade in hun glas werpen en daarvan moet men Naar ^emen heeft de door op do wanneer men geheel en al «JK, oord v,„ M hooger^ bmoen aangeteekend tegen dit vonnis treedt, zegt hij eenvoudig tot den kellner Eme hiTheï otechtshof te Hertogenbosch. Ook de mlt'» of wel „Eine ohne". De dienaar weet dan 'n fict'r Justitie is van dit Tonhïs bij het dlrefet dat do klant een Weissbier met of zon- Hnf ii hoosrer beroep gegaan. Hij had in deze der limonade hebben wil en daarmede is de zaak zaak geëischt: 4^'maanden gevang. straf, voor. gezond. n©t bier zelf wordt geserveerd in bokalen vmrvvM.»», van opvallend groote capaciteit, maar die altijd goeding aan bet rijk te voldoen, groot 2472, siecMs voor een klein deel gevuld zijn. Er en bovendien 1000 boete, sub3. 6 maanden m0©t echter plaats zijn om de groote hoeveel- hechtenis. KIND OVERREDEN. I® de Tunnelstraat te Sittard la tertje van de familie v. M. aldaar, on politiewagen geraakt. Het Wnd vve waar gewond opgenomen en naar e 1 „De Goddelijke Voorzienigheid vervoerd. EEN REVUE PARLéE BIJ HET GEZELSCHAP VERKAHE- Het gezelschap Verkade deelt ons mede dat neer hij een flink gia® Jb®rjvoorJ^<ftll^at het ter opvoering heeft aangenomen ,,De Bonte Parade" een revue parlée in een voorspel en negen tafreelen van Oor Hermus. CORRESPONDENTIE MET OORLOGS SCHEPEN. NEDERLANDERS TE ROME. Uit Rome ontvingen wij bericht, dat de eerw. pater Oduifus de Cocq, uit Tilburg, van de dut de°conclusie wel gewettigd is, dat er voor I Congregatie der H.H. Harten (Ginneken), aan Tijdens de reis van de onderzeeboot O 13 naar den Atlantischen Oceaan zullen aan de opvarenden brievenmalen worden verzonden naar Funchal op 21 Juli (met de booten van Viissingen en Hoek van Holland naar Har wich), OP 26 Juli met liet s.s. Oranje Nassau van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. en op 28 Juli met de booten van Vlissingen en Hoek van Holland naar Harwich. Brieven en andeTe stukken, welke na de laatste verzending nog worden ontvangen, zul len naar Den Helder worden gezonden. heïd schuim op te bergen, die bij het inschenken ontstaat en het is, tusschen twee haakjes ge zegd, a1 weer dit schuim, dat de Berlijner tot vinding van het woord „blonde", h pro. ji zijn bier, gebracht heeft. De Berlijner wordt trouwens altijd dichterlijk wan neer hij een flink glas bier voor zich beeft staan. In gewone omstandigheden noemt bij dat scbuim een „bloem" en wanneer hij met zijn meisje uit zijnd, een beetje in de ijle regionen van de galanterie wil gaan grasduinen, dan verzoekt bij het schaap „de bloem van zijn bier" at te drinken. De Weissbier bokalen zijn aan mode onder hevig. Tegenwoordig hebben zij alle den vorm van een waschkom met een voet er onder. Vroe ger gebruikte men z.g. „stangen"- «ie men tegenwoordig alleen nog maar maar dan ten gebruike van het speciale ietwat rookeriv smakende Potsdanimer bier. Dit rookerig smaken ie van uitsterven vocht staat ook al op het r in Berlijn is het heetem»l met meer en in Potsdam nog maar in zeer zeldzame herbergen te krijgen. Jammer, h6t ™*akt "«®uii- tend. Een Sten-ge heeft «en vorm van een riool- huis en biina de afmetingen ervan. In een an der tijdperk werd het Weissbier uit een soort troudviscbkoinmen gedronken, die twee en een hatve kilo het stuk wogen. Ongevuld wel te vers-taan. Aan den Stammtisch gingen deze aquaria van hand tot hand en ieder nam er zijn teug uit, zoodat men met één glas een heel eind kwam. Gelijk gezegd komt het Weissbier langzamer hand weer in eere maar in de dagen van de verdrukking werd het behalve door een kleinen man toch ook door een bepaalde studentenclub hoog gehouden. Deze had zijn vereenigingspnnt in een stamkroegje. aan oeroude tafels, die er. door de inkervingen van ongeteld© genera ties van studenten bijna als gehakt uitzien. Aan do muren zijn ooTltonden aangebracht ter herinnering aam het 44.444ste, het 55.555 ea het 100.000ste glas Weissbier dat er geledigd werd. 1 in Potsdam kent ruimschoots voldoende afwisseling tijdens de Congresdagen gezorgd is. X«d zoover de inleiding van Prof. Jansen de Gregoriaansche Universiteit is geslaagd summa cum lande voor het doctoraalexamen in de theologie. 1 I 1 ,.l i DE EERSTE R.K. KERK inden Wieringenmeer (te Sluis Ij werd gisteren door Z. H. hierboven een opname van het in orde brengen yam Aengenent geconsacreerd; priesterkoor. EXAMEN NUTTIGE EN FRAAIE HANDWERKEN. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, toehou- dens onvoorziene omstandigheden, het monde ling gedeeite van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de nuUige en de fraaie handwerken voor meisjes zal w - den gehouden: voor de nuttige handwerken t« Rotterdam: in het gebouw „Cafe Noordsingel 39, op 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 16, 25, 26, 27, 28, 29, 30 Juli en X 2, 3, 4, 5. 6, 8, 9, 10 11 ®n 12 Augustus a.s., te beginnen des voor- middags 9 uur; voor de fraaie handwerken te Amsterdamln het Rijksinstituut tot opleiding van teeken- leeraren, Hoblbemastraat 25, op 14, 15, 19, 20, 21, 22, 26, 227, 28, 29 Juli en 2, 3, 4 en 5 Augus tus a.s.,, des ypormiddags 9.30 jrur«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10