AATSTE ZEETIJDINGEN De Kokos-schat ALS T ONWEER WOEDT mt tg St i 1Ts CONFLICT TE CHARBIN WOENSDAG 13 JULI 1932 Nog vele huizen een prooi der vlammen. VERSCHEIDENE DOODEN. CONGRES R. K. P. T. T. TE NIJMEGEN. Een eigen bondsbureau. AANSLUITING BIJ HET R.K. WERK LIEDEN-VERBOND. H. M. DE KONINGIN IN HET BUITENLAND. DE MALVERSATIES BIJ DEN PENSIOENRAAD. Bezoek aan 't slot Wernegerode. VAN DEN HARZ NAAR HET RHONE-DAL. WISSELKOERSEN". STOOMVAARTLIJNEN UITSPRAAK IN HOOGER BEROEP. OORLOGSLEUGENS BEZUINIGING OP DE DEPARTE MENTEN, Ontslag en op wachtgeldstelling van ambtenaren. EEN NOBEL GEDRAG. SCHIPPERSBEURS. BUITENLANDSCHE HAVENS RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS gemengde berichten NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Vaeantlezitting van Dinsdag. j TWINTIG EN DERTIG JAREN IN DE GEVANGENIS. Weer een eisch van één jaar. Voor de rechtbank alhier hebben terechtge staan de 46-jarige betonmerker F. M. gedeti neerd en de 62-jarige koopman W. H. H. even eens gedetineerd. Beide verdachten waren be kenden van politie en justitie. De eerste had juist een straf van 4 jaren ondergaan en daar mee de twintig jaren volgemaakt, die hij nu reeds in de gevangenis heeft doorgebracht en de andere had het reeds gebracht tot een totaal van dertig jaren, die hij in de cel had doorge bracht. Beiden hadden zich nu te verantwoorden ter zake van fietsendiefstal. Het bleek, dat de hee- ren er in den nacht van 30 op 31 Mei samen op uitgetrokken waren en dat zij een bezoek had den gebracht aan Bergschenhoek. Daar wist blijkbaar een van hen in het zakboekje van H. werd ten minste een teekening gevonden, die de situatie in Bergschenhoek weergaf een schuur te staan, waarin fietsen geborgen werden. Uit die schuur zijn twee fietsen wegge nomen, een ten nadeele van den veehouder J. M. Wooning en een ander ten nadeele van den landarbeider S. de Vries. Beide verdachten ontkenden dien nacht in Bergschenhoek te zijn geweest. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer bracht hulde aan den veldwachter Oordt voor de wijze, waarop hij het onderzoek in deze zaak heeft geleid en achtte het ten laste gelegde bewezen en het eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van een jaar. De verdedigers, jhr. mr. P. Th. Six optredend voor verdachte M. en mr. J. Rombach, sprekend namens verdachte H. betwistten, dat het bewijs van het tenlaste gelegde geleverd was en pleit ten vrijspraak. DIEFSTAL VAN VREEMD GELD. Uitspraken, Zijn vrouw doodgestoken. De rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 3 8-jarigen, scheepskok C. G. v. E. gedetineerd die terechtgestaan had ter zake van doodslag subsidiair zware mishande ling den dood ten gevolge hebbend. Verdachte had in een logement aan de Delfitsche vaart zijn vrouw, die weer sedert kort met hem samenwoonde, op haar mededeeling, dat zij hem weer wilde verlaten met een dolkmes, dat op tafel lag en gebruikt was om er brood mee te snijden, zes steken toegebracht, waar van een steek, die doorliep van den rug tot in de linker long doodelijk was, tengevolge waarvan de vrouw korten tijd later was over- leden. De rechtbank kwalificeerde het misdrijf als zware mishandeling, den dood tot gevolg heb bend en veroordeelde verdachte tot 2 jaren ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. De eisch van het O.M. was geweest vijf jaren gevangenisstraf. De rechtbank heeft verder veroordeeld: A. J. d. K. 39 jaar heler en P. J. E. 2S jaar schilder beiden recidivist en gedetineerd, wegens poging tot diefstal zij hadden te samen en in vereeniging gepoogd in te breken in het door dr. R. D. E. Milder» aan den Oudedijk bewonde perceel, doch waren daarbij door surveilleerende agenten van politie be trapt, tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. H. C. O. R. 22 jaar schilder en A. E. D. 18 jaar varensgezel, beiden zonder vaste woon plaats, Duitschers, en gedetinerd, wegens in braak in de Rustwat aan den Honingerdijk, waar zij sigaretten, een vulpen, een radiotoe stel met luidspreker, kleedingstukken en siera den hadden weggenomen ten nadeele van den gerant B. Schotel, tot respectievelijk 8 en 4 maanden gevangenisstraf. c y po 40 jaar, vrachtrijder te Oude Tonge, wegens poging tot zware mishandeling van den caféhouder P. A. Terhoeve te Oude Tonge. Een combinatie van wichelroede en electriciteit Een zoon van den verdachte beschuldigd van meineed. I De 62-jarige colporteur Th. A. D. gedeti neerd heeft daarna terechtgestaan als verdacht van diefstal van drie bankbiljetten van 10 Noorsche kronen, een bankbiljet van 5 Noorscbe kronen, vijf bankbiljetten van 100 Belgische francs en zes bankbiljetten van 10 Fransche francs uit een vitrine met vreemd geld ten kan tore van den assuradeur J. L. Soudijn aan de Schlekade. Subsidiair was hem ten laste gelegd, dat hij dit vreemde geld uit winstbejag zou heb ben vervoerd, wetende, dat 't van misdrijf af komstig was. Verdachte ontkende den diefstal, evenals de heling. O.m, werden gehoord, twee jongelieden, die met den zoon van verdachte den voetbalwed strijd België-Xederland hebben bezocht. Ver- dachte's zoon was gedurende dien tocht de kashouder geweest. Zij hadden hem elk 7.50 gegeven, waarvan de zoon In België de ver teringen had betaald. De zoon was in Antwer pen Belgisch geld tekort gekomen en hij had aan een kiosk Nederlandsch geld tegen Bel gisch gewisseld. Volgens hen was het slechts wat klein geld geweest, dat die zoon gewisseld had. In elk geval leek het bun onwaarschijnlijk, dat de zoon nog 500 Belgische francs mee paar huis had gebracht. Verclachte's zoon wordt daarna als getui ge gehoord. De president wijst hem op het ge. wicht van den eed. Getuige is in het vooron derzoek twee maal door den rechter commis saris opgeroepen om getuigenis af te leggen Hij Is toen echter niet verschenen. Getuige zegt, dat hij voor de politie een ver klaring heeft afgelegd. De inspecteur had hem toen gezegd zijn verhaal niet te gelooven, Daarom was getuige niet bij den rechter com- jnissaris verschenen. Getuige verklaart vervolgens, dat hij In Antwerpen een bankbiljet van 40 heeft ge wisseld aan een kiosk, toen hem bleek, dat hij geld tekort zou komen. Getuige had na melijk gedacht, dat de vrienden den avond nog in Antwerpen wilden doorbrengen. Daar is echter niets van gekomen, zoodat getuige met vele Belgische franken weer naar Rotter dam was gereisd. Aan zijn vader had getuige toen gevraagd het geld voor hem te wisselen, omdat hij het plan had een tweedehandsche motorfiets td koopen. Het Fransche geld da teerde nog uit den tijd, dat getuige geregeld }n Frankrijk kwam. Op verzoek van het O. M. werd de verklaring Van den zoon op schrift gesteld en verleende de rechtbank rechtsingang tegen dezen getui ge op vermoeden van meineed. Nadat de behandeling van de zaak eenlgen tijd geschorst was geweest om te trachten de getuige h decharge H. Werner op te sporen, hetgeen niet gelukt is, nam het O. M. requisi toir. Volgens het O. M. is verdachte de dader geweest van dien diefstal, maar indien de rechtbank het bewijs voor dien diefstal niet bewezen acht, dan heeft verdachte zich toch zeker schuldig gemaakt aan heling. Verdachte is al verscheidene malen veroordeeld en het O. M. eischt thans twee jaren gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. A. van Zwanen burg heeft in een uitvoerig pleidooi opgemerkt, dat er behalve het toeval geen enkel direct be wijs is, dat verdachte zich aan het ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt. Verdachte houdt veel van zijn eenlgen zoon en het is niet aan te nemen, dat hij zijn zoon zou noemen, om zichzelf te dekken. Van den diefstal is in het geheel niets bewezen en voor de heling ontbreekt de aanwijzing van wlen hij de bil jetten zou hebben overgenomen. Volgens pl. Is het verhaal van den zoon in het geheel niet on waarschijnlijk. Pl. meent, dat er geen voldoen- <le bewijs is en zij concludeert tot vrijspraak. Inbraak in de Lnie. In den nacht van 9 op 10 Juni is er Inge broken ln het café de Unie aan den Coolsin- gel. Men is deze inrichting binnengekomen door te klimmen over een schutting, die zich aan de achterzijde bevindt en daarna een ru.t in te drukken. Vermist werden eenige doosjes sigaretten, benevens een accordeon, die aan een der artlsten toebehoorde. Als verdachte van deze inbraak heeft zich te verantwoorden gehad de 26-jarige los werkman B. K. recidi vist en gedetineerd, die een volledige beken tenis aflegde. De gerant H. v. Enkhulzen werd als getuige gehoord. Het O. M. merkte op, dat men hier te doen heeft met een Inbraak In optima forma. Dat verdachte niet meer heeft weggenomen, Is daar aan te danken, dat verdachte niet meer van zijn gading heeft gevonden. Een bij een vroe gere gelegenheid over verdachte ingewonnen psychiatrisch rapport komt tot de conclusie dat verdachte sterk verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht. Het O. M. eischt 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. D. A. v. d. Linde dTong er hij de rechtbank op aan het gepleegde feit piet zoo zwaar te straffen. L Uitspraken 15 Juni. WERELDSCHEEPSBOUW VERDER AFGENOMEN. Per einde Juni stond 716.214 ton minder op stapel dan een jaar geleden. Volgens de opgaven van Lloyd's Register bedroeg de in aanbouw zijnde tonnage in En geland en Ierland aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar 280.692 ton tegen 372.973 ton aan het einde van het eerste kwartaal. D-lt laatste cijfer was reeds een laag terecord sinds December 1886. De totale in aanbouw zijnde tonnage over de geheele we reld bedroeg per 30 Juni jl. 1.109.773 ton te gen 1.297.963 ton aan het eind van het vorige kwartaal. De totale in aanbouw zijnde tonnage per nlt. Juni was 188.190 ton minder dan per ultimo Maart jl. en 716.214 ton minder dan de totale tonnage welke een jaar geleden op stapel stond. Bovendien zijn in het cijfer per eind Juni 34 schepen, vertegenwoordigende -)7T Het onweer dat gisterenavond boven Noord- Holland woedde en waarbij o.m. de Velser- spoorbrug werd getroffen, heeft ook eenige menschelijke slachtoffers geëischt. Toen het noodweer over de Streek raasde Is te Eenigenburg de boerderij van den land bouwer P. Slerks door de bliksem getroffen. Het gebouw stond spoedig in lichte laaie en brandde tot den grond toe af. Daar men den bewoner, in den volksmond „de kluizenaar" geheeten, nergens ontdekte, vreesde men, dat de man, die waarschijnlijk reeds te bed had gelegen, door het vuur zou zijn verrast. En inderdaad vond men, toen het vuur was gebluscbt, het geheel verkoolde lijk van den ongelukkige. Landbouwer gedood. In Egmond en omgeving woedde het onweer vooral langs den duinrand. Dichtbij de grens van de gemeente Castricum werd onder Egmond Binnen de landbouwer J. Blokker op den weg door den bliksem getroffen en gedood. De in de nabijheid staande boerderij van den heer C. S., werd eveneens getroffen en door het vuur totaal vernield. Veertig wagens hooi werden een prooi der vlammen. De brandweer vermocht niets tegen do geweldige vuurzee. Alles was verzekerd. Bij het schuilen getroffen Tijdens een kort, doch hevig onweder ls gis teren te Wellerlooi de bliksem ingeslagen in een vijftal korenmijten, welke geheel in vlam men opgingen. Een knecht, die bij de koren- mijten, was gaan schuilen voor de hevige re gens w^rd door den bliksem getroffen en be wusteloos geslagen. Zijn toestand is ernstig. Windhoos in 'n Lunapark Maartensdijk heeft het gisteren, naar het „U. D." meldt zwaar te verantwoorden gehad door onweer, regen en hagelslag. Verschillende telefoongeleidingen werden onklaar, terwijl een vaars van den veehouder B. In de weide door den bliksem werd gedood. Ook het Lunapark werd niet gespaard. Plot seling zag men boven het feestterrein een windhoos naderen, die het dak van de „Swing" meenam en eenige meters verder neergooide, Het vliegbommentoestel werd eveneens door de kracht van den wind meegevoerd en, onge veer twintig met.er verder in stukken gevon den, terwijl het Championpaleis met den grond werd gelijk gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De materieele schade is aanzienlijk. Van 1—2 uur viel aau één stuk, de hagel In groot© stukken op Beukenburg en Voor- daan. Toen des avonds de burgemeester met het raadslid Melnen, een kweeker, enkele kweeke- rijen bezocht, zagen zij er een totaal vernield en een ander voor door den hagel verwoest. Alle moestuinen hebben groote schade ge leden. Op Beukenburg lagen de steenen 15 c.M. hoog. Vader en zoon gedood. Tijdens het hevige onweer, dat gisteren avond, te Steggerda' woedde, zijn de arbeider A. de Groote en zijn zoon, die op het land aan het werk waren, door den bliksem getroffen en gedood. In Reeunt onder Ede is de landbouwer J. Rap op het land door de bliksem getroffen en gedood. i I - I - --1 i I - HU ZOCHT, MAAR VOND NIETS Telegrammen uit New-York doelen bet setn- sationeele nieuws mee, dat de schat op het Kokoseiland gevonden is. Ze weten volgens Amerikaansche zede meteen ook te vertellen hoe groot de gemaakte buit is. Hij bedraagt het loonend bedrag van 120 millioen gulden. Het kokosnotenparadijs, waarvan hier sprake is, moet niet verward worden met dat, dat even zuidelijk Java ligt, en door de avonturen van de Einden altijd een roemvolle plaats zal blijven innemen ijl de annalen van den oorlog tier zee. Het ligt veel meer in de buurt van de Galapagos eilanden, waar Herr Ritter uit Berlijn, met zijn eega aan het grazen zijn en welk echtpaar bij het vernemen van het nieuws wel gewatertand zouden hebben, haidde het zijn gebit niet weg laten vijlen alvorens zioh aan de klulzenarij over te geven. Het bestaan van de Kokosschat is altijd als een historisch feit aangenomen geworden, zoo als de menschheid dat overigens nog al gaarne met sensationeel klinkende dingen doet. Hij begon zijn loopbaan ongeveer in die dagen, welke wij gebruikten om de Franschen einde lijk en ten lange leste uit ons land te werpen oftewel in het jaar 1813. De wereld verkeerde toen in een staat van nog veel grootere onrust dan zij dat tegenwoordig doet en Simon Boli var was toen ook net bezig Zuid Amerika te bevrijden en toen de held dus aanstalten maak te om Caracas te bezetten, vluchtten de rijkere burgers als hazen weg, met mede-nemen van al het goud, dat zij maar dragen konden. Zij sleepten over de Andes gouden Maria-beelte- nlssen en oude Inka afgoden-beelden pêle mêle door elkaar mee; staven goud; platen goud; gouden vaten; gouden munten; alles rijkelijk met juweelen en parelen besprenkeld. Met dit hebben en houden bereikten zij de Engelsche brik Mary Dyer, schipper de heer Thompson. De heer Thompson was een door en door eerlijke zeerob maar bij het aanschouwen van al die kostbaarheden veranderde hij van koers en sneed hij derhalve op een goeden nacht de halzen van al zijn Spaansehe passa giers door. De schatten bleven toen moederziel alleen over en met deze zeilde hij naar het eiland der klappers, waar hij ze voorloopig maar eens op wilde bergen. Op den terugweg naar de bewoonde wereld werd zijn schip door vier Peruaamsche brigantijnen opgepikt en een krijgsraad veroordeelde) den heer Thompson en de gansche bemanning van de „Mary Dyer" ter dood. De bemanning werd gehangen maar de schipper vluchtte en kwam in Canada te recht waar hij eerlang op zijn stervenssponde uitgestrekt lag. Maar alvorens zijn laats-ten adem uit te blazen vertelde hij zijn vriend Keating van het kokos-geheim en Kea-ting sprong direct in een schoener en zeilde naar den schat. Keating vond inderdaad een paar baren gouds, welke hij in de Staten voor de som van 75.000 gulden Hollandsche courant verkocht Daarna scheepte hij zich in om een -beetje meer te halen maar toen -hij voet op het eiland zette bleek er een aardverschuiving te hebben plaats gehad, welke de grot, waar het in hoofdzaak om ging, onvindbaar gemaakt had Het eenige wat Keating toen doen kon was een schets en een paar notities van zijn eerste bezoek maken en deze aan den man te bren gen. Deze documenten gingen in den loop der laatste honderd jaar door vele handen en kwa men tenslotte terecht ln die van den wereld: vermaarden snelheidsrijder, Sir Malcolm Camp bell. Sir Malcolm was er natuurlijk heelemaal de mat naar ook naar het Kokoseiland te zeilen, en dat deed hij dan ook. Hij zocht eveneens maar vond niets. Zoodat hij de oud© schets kaart maar mismoedig hij zijn akten legde, een boek over het ongeval schreef en troost ging zoeken bij zijn motoren. Maar nu verschijnt de heer Clapton ten booneele. Heer Clayton is eleotro-tfechnisch in genieur en geflooft bovendien in d© geheimenis sen van de wichelroede. Hij' heeft zelfs een combinatie van de wichelroede en de electrici teit gemaakt en dat instrument noemt hij een metalofoon. Met deze metalofoon ls de hee>r Clayton toen over het kokosnoten-eiland rond gaan wandelen en ziet, hij vond de plaats van de langgezochte schat en de schat bovendien ook nog. Honderd en twintig millioen! De bult was onveranderd gebleven en van de menschen kan nagenoeg hetzelfde gezegd worden. Weliswaar zijn we veel te fatsoenlijk geworden om nog aan zee- schuimerij te doen of den piraat uit te hangen maar de regeering van de U.S.A. heeft toch maar weer een militaire dekking aangewezen om den schat ongemo-lesteerd daarheen te voe ren waar de advocaten er zich op werpen kunnen als gieren op een dooien muilezel. En boosaardig' zijn de menschen ook nog een beetje gebleven want de heer Clayton heeft er. voor gezorgd in zijn allereerste bericht al té ver tellen, d-at Sir Malcolm Campbell maar tien meter geboord heeft naast de plek, waar hij, de man van de metalofoon, den schat ontdekte, Behalve Herr Ritter zal zich dus ook nog wel een andere het water in den mond voelen op borrelen als hij de laatste telegrammen van het Kokos-eiland leest. Dinsdagmorgen droeg in de kerk van de Paters Augustijnen de zoon van den bonds voorzitter Pater Hil. v. d. Broek O.E.S.A. een plechtige H. Mis op, die door de congressisten werd bijgewoond. Om 11 uur heropende de voorzitter de verga dering. De bondssecretaris de heer A. J. Water borg wees op de plechtigheid in het eenvoudige kloosterkerkje, waar de priesterzoon van den voorzitter de H. Mis opdroeg en deelde mede, dat Pater v. d. Broek een Romereis in 1936 was aangeboden (applaus). Pater v. d. Broek dankte voor de wijze, waarop de bond zijn priesterwijding had aangegrepen om z'n vader als voorzitter te huldigen. Hierna was het woord aan den bondsvoorzit ter ter beantwoording van de verschillende vra gen bij de algemeene beschouwingen. Het bondsbestuur heeft geen bezwaar het voorstel- Heerlen om een telegrafisch protest aan den directeur-generaal te zenden, aan te nemen. Het protest, dat hierop verzonden werd, luidde: Het congres van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. personeel, besprekende de vele bezuini gingsmaatregelen, die naast de algemeene op het P. T. T.-personeel worden toegepast, waar uit mede volgt vermindering van arbeidsmo- gelijkheid, keurt de leiding van het bedrijf, die uit die maatregelen spreekt, ten sterkste af en verzoekt U met allen aandrang in deze rich ting niet verder te gaan en een einde te maken aan de wijze, waarop de bedrijfsleiding zelf de goede elementen in het bedrijf van zich ver vreemdt. In de middagvergadering gaf de hondspen ningmeester een uiteenzetting van de begroo ting en de wijze, waarop het finantieel beheer wordt gevoerd. De voorzitter stelde hierop aan de orde het voorstel van het bondsbestuur om over te gaan tot aansluiting van den hond St. Petrus hij het Kath. Werkliedenverbond. Uitgebracht werden 479 stemmen, waarvan 334 vóór en 145 stem men tegen, zoodat met overgroots meerderheid van stemmen tot aansluiting is besloten. Het voorstel van het bondsbestuur om een eigen bondsbureau te stichten, werd met 338 138 stemmen aangenomen. ,-iS- Tijdens Haar verblijf in den Harz hebben de Koningin en de Prinses Vrijdag j.i. een be zoek gebracht aan het Slot Wernigerode, toe- behoorende aan den vorst Zu Stolberg-Werni- gerode. De Koningin werd aldaar ontvangen door vorst en vorstin Zu Stolberg en den erfprins, die de vorstelijke familie door een zeer groot deel van het fraaie slot rondleidden. Isa afloop van het bezoek werd de thee gebruikt in de villa van den erfprins en prinses Zu Stolberg. H. M. de Koningin heeft thans Haar intrek genomen in hotel „l'Hermitage" te Evoline in het Rhöne-dal. MANDSJ OERIJ E CONTRA RUS- SISCHE ONDERNEMING. Verduistering en valschheid in geschrifte door drie ambtenaren. Russisch protest tegen Mandsjoerije en Japan. MOSKOU 13 Juli. (V.D.) Volgens Russische officieel© mededeeling hebben op 7 Juli ver tegenwoordigers van de Man-ds joerijsche re- gee-rin-g, die vergezeld waren d-oor Japansohe adviseurs, aan de directie van het opslagbe- drijf van de haven van Chartnii, da-t aan den Chineeschen Oosterspoorweg behoort, mede gedeeld, dat zij de overhandiging van de sleutels der pakhuizen 'verlangden. Zij ver klaarden het havenbestuur voor afgezet. De leider van het ops-lagbed-rijf dee-lde aau da Japansehe vertegenwoordigers m-ede, da-t hij de sleutels zonder toestemming va-n het bestuur van den Ohineesch-en Oosterspoorweg te Rudy niet zou afgeven. Na deze mededeeling bezetten de Japan nors m-et behulp van de Mandsjoerijsche poli tie alle pakhuizen en alle s-Ohepen van den Chineesehen Oos'terspoorweg. Naa-r verder gemeld wordit, werden ook ver- schei-den© Russisch© barken vastgehouden. Dit optreden der Japanners heeft te Mo-sko-u groote opwinding veroorzaakt. Het commissariaat voor buitenlands-che za ken heeft den Russischen consul-generaal te Charbin opgedragen, tegen de inbeslagneming van h-e-t op-silagbedrijf t© protesteeren en te verklaren, dat d© Mandsjoerijsche regeering verantwoordelijk zal worden ges-t-eld voor all© schade, - die voor sovjet-Rusland ontstaat. TOKIO, 13 Juli. (V.D.) De Russ-ische am bassadeur te T-olkio h-a-d een. onderhoud met den plaats vervantgenden Japan s-ch-en minister van buitenlandache zaken, waarin hij zei-de, dait de bezetting van het opsilagbedrijf te Char bin door Mandsjoerijsche en Japansehe beamb ten een schending van de verdragen beteekent, waardoor de toestand in h-et v-e-rre Oosten nog verscherpt wordt. AMSTERDAM Londen., per Berlijn p. lOOMk. Parijs p. 100 frs Brussel p.lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs. Weenenp. lOOsch Kopenh.p. lOükr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per 13 Juli 12 Juli 11 Juli pariteit 8.81% 8.82% 8.854* 12.10 58.874* 68.924* 58.85 59.26 9.74% 9.744* 9.74 9.74 34.50 34.474* 34.45 34.59 48.35 48.35 48.32 48.— 35.— 47.85 48.— 48.10 66.67 45. '5 45.50 45.45 66.67 43.75 43.75 43.75 66.671 2,18% 2.48% 2.48 2.487 HOLLAND—AFRIKA LIJN, HEEMSKERK (thuisreis) 12 te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD., BALOERAN (uitreis) 12 v. Tanger. KOTA TJANDI 12 v. Rott n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND TARAKAN (uitreis) p. 12 Kaapstad. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (uitreis) 12 te Pt. Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS Batavia n. Amst. 12 te Suez, MELAMPUS Batavia n. Amst. p. 12 Ferim» Het Haagsche gerechtshof deed heden uit spraak in de zaak van de malversaties bij den Pensioenraad. Zooals men zich zaj! herinneren, hadden voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan drie gewezen ambtenaren bij den Pensioenraad, ver dacht van verduistering en valschheid in ge schrifte. De verdachten Z. en R. werden door de recht bank veroordeeld tot 2 jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van 3 maanden voor arrest en verdachte P. tot 2 jaar gevangenis straf, eveneens met a-ftrek van 3 maanden voorarrest. In hoogèr beroep vroeg de advocaat-generaal bevestiging van de vonnissen der rechtbank. Het Hof heden -arrest wijzende, bevestigde de vonnissen der rechtbank, met dien verstande echter, dat voor alle verdachten een aftrek van 7 maanden voorarrest zal plaats hebben. Een oorlog, de jongsten onzer kunnen het uit eigen ervaring van ettelijke binnen- en buitenlandsche oorloogjes weten pleegt rijk te wezen aan leuzen en leugen. Men mag uit den overvloed van leuzen gerust concludeeren, dat meneer Hitier nogal bellicoos van inborst Is. Aan dit heer hebben we juist eenige aan dacht besteed, zoadat we ons nu e-en oogem- blikje in oorlogsleugens willen d-ompelen. Aan dit verkwikkelijke onderwerp is zelfs een heel boek gewijd door meneer Arthur Ponsenby. Dit werk is rijk aan voorbeelden natuurlijk. Na de inname van Antwerpen kon men in de „Kölnische Zeitung" lezen: „Toen de in name van Antwerpen hekend werd, werden de klokken geluid", te weten: de klokken in Duitsch'land). Daaruit brouwde nu „ie Matin": „Volgens de Kölnische Zeitung werd de geestelijkheid van Antwerpen gedwongen na de inname van de vesting de kerkklokken te luiden". En de Londensche „Times" vertaalde het nieuws als volgt: „Naar le Matin uit Keulen vernomen heeft, werden de Belgische pries ters, die weigerden hij de inname van Antwer pen de klokken te luiden, uit hun, ambten ontzet". De Carrière della Sera" in Milaan maakte het weer erger: „Naar de Times, uit ICeuleu vla Parijs vernomen heeft, werden de arme Belgische priesters, die geweigerd hebben, hij ■de inname van Antwerpen de kerkklokken te lulden, tot dwangarbeid veroordeeld". En dat bericht las „le Matin" weer, en deze gaf in haar kolommen een reprise in gewijzig de® vorm: „Volgens mededeelinge-n die de „Cor- riere della Sera" uit Keulen via Londen bereikt hebben, wordt bevestigd, dat door de bar- baarsche veroveraar van Antwerpen de arme Belgische priesters tot straf voor h-un heldhaf tige weigering om de kerkklokken te luiden als levende klepels met het hoofd naar beneden, aan de klokken zijn gehangen", Sic, Naar wij vernemen, is thans ook op het De partement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een vermindering van he-t aantal amb tenaren te wachten. Drie vacatures, welke momenteel op het De partement bestaan, zullen niet vervuld worden terwijl aan 25 ambtenaren ontslag en op wacht geldstelling is aangezegd. Onder deze ambte naren zijn enkele personen met een tijdelijke aanstelling en voorts een aantal uit de hoogste rangen, onder wie een referendaris. Ex-boning Manuel laat 6 millioen na aan zijn land. Ex-koning Manuel heeft zich buitengewoon ndbel ged-ragen, tegenover het land ca ïem eens van den troon joeg. Ofschoon e ei dreven konin-g sedert zijn vlucht ui issa on in het jaar 1910 tot op lieden met meer naar zijn vaderland mocht terugk-eeren, ïee la. nuel de liefde voor zijn lant ®001 hnnea verge-ten, hetgeen thans weer nee - uit zijn testament. Reeds verschillend© malen had Manuel be- langrijke bedragen aan divelrse wetenschap pelijke of liefdadige Instellingen doen toe komen, maar niemand h-a-d ve-rwacht, dat de koning het grootst© dee-1 van zijn vermogen aan Portugal zou vermaken. De ex-koning heeft in zijn testament bepaald, dat een bedrag van zes millioen gulden ter beschikking van de regeering zou worden ge steld voor de oprichting van een landbouw kundig instituut te Lissabon. Bovendien heeft de koning zijn geheele bi bliotheek, een der mooiste boekenverzamelin gen van de geheele wereld, aan d© nationale boekerij van Portugal ten geschenk© gegeven. ROTTERDAM, 13 Juli 1932. Vlet- en Hchterwerk 130 ton 5 per dag. Yuur- werk voor zwaar goed 100 ton n. Roermond 1.85 per last. Motorboot 150 ton Wesel—Duisburg 140. ART SCHEFFER 11 v. Rotterdam te Havre, AMAZON MARU Rott. n. Japan 11 v. Singapore! ADELE, 7 v. Amsterdam te Casablanca. ALNWICK 10 v. Rott. te Shields. ütt^^A MARU Rott. n. Japan p. 12 Gibraltar* ^y^-^WAN Rott. n. Japan 10 v. Bombay, ntjö v- Rotterdam te Gothenburg, n a rTm Ma-TTHIESSEN 7 v. Rott. te Stockholm, LABORIE 10 v. Rott. te Rouaan van Rotterdam te Havre. nTYfmrp van Rotterdam te Hobart. Sott. n. W.-Afrika 10 te Teneriffe. DELibHAVEN Sluiskil n. Jacksonville p. 13 Bermuda. DA-L^LATT'Sr^-i?ott- te Swansea. E A v- Rotterdam te Aalborg, FORTUNA (Nept.) 12 v Rott. te Bremen. GEERTRUIDA 11 van Roermond te Londen, GUDRUN 7 van Rotterdam te Stettin. GARTH CASTLE 11 v. Rntt. te pt Nataj. GREENAWN, 11 te Ldn. uitgekl. n. Vlissingen, GROENLO, 11 v. Dordrecht te Wasklot. GATESHEAD 10 v. Amst. te Shields. GLITRA Rott. n. Mumbles v.o., u (3.37 v.m.J op 20 myl ZO v. Land's End. GOUWE Tyne n. Archangel 9 (12.22 v.m.) op 80 myl NO. v. Gullercoats. HONTESTROOM 11 v. Amst. te Liverpool, HEBE 8 van Rotterdam te Caen. HEINRICH GRAMMERSTORF Rotterdam naar Rafso 8 van Aarhuus. JONGE JACOBUS 11 v. Gandia te Londen. JAMAICA PIONEER Rotterdam n. Kingston (J.)! 11 (1.6 n.m.) op 220 myl W. van Bishops. KONSUL SCHULTE 1 v. Rott. te Leningrad, 1 KRUSAU 0 v. Delfzyl te Danzig. KOKNESS 10 v. Amst. te Hull. LIEUT. ST. LOUBERT BIE Rotterdam naar Haiphong 11 te Havre. LEKHAVEN Rotterdam n. Norfolk 11 (2.11 v.m.); op 1150 myl W. van Valentia. LANRICK 11 v. Rott. te Leith. MRAV Rott. n. Venetië p. 10 Gibraltar. MINA E. TRICOGLU Rott. n. Rio Janeiro 11 op 60 myl ZO. v. Land's End. MACCLESFIELD 10 v. Rott. te Grimsby, MELROSE ABBEY 10 v. Rott. te Hull. MANVANTARA Rotterdam n. St. Kitts v.o., 10 (4.51 n.m.) op 10 myl Z. van Niton. MAGDALENA Rott. n. Leningrad p. 9 Holtenau MOORWOOD 10 v. Rotterdam te Havre. MIJDRECHT, Rott. n. Batoum p. 11 Gibraltar, MATSUYE MARU, 11 v. Rott. te Yokohama. NOORD-FRIESLAND, 11 te Ldn. uitgekl. n, Gravelines. NORMANDIA 10 v. Rotterdam te Gothenburg. OUD BEIJERLAND 11 v. St. Malo n. Carreg-yi Llam. OUD BEYERLAND 9 v. Amst. te St. Malo. OOTMARSUM 11 v. Rott. ter reede v. B.-Ayres, PARAME 11 van Rotterdam te Rouaan. POELDIEP 10 v. Rott. te Lynn. PRINSES JULIANA 8 v. Keulen te Plllau, KONCHI Rott. n. Ancona p. 10 (4 n.m.) Beachy Head. STELLA 11 v. Schiedam te Londen. SIR ERNEST CASSEL Rotterdam n. Lulea p, 10 Elseneur. SILVERLIGHT 8 v. Rotterdam te La Rochelle. SAUERLAND Rott. n. Japan 10 V.' Penang.. SIR EHWF.9T CASSEL Rotterdam Lulea P, 11 Ores una SPEN 10 v. Amst. te Goole. STANISLAS 11 v. Amst. te Leith. STEF. COSTOMENIS 11 v. Rott. te Shields, SOMERSBY 9 v. Rott. te Sunderland. STAMOS F AF ALIOS Rott. n. Rio Janeiro p. U Niton. SVARTON Rotot. n. Swansea 11 op 75 myl O. V, Land5s End. ST PHILIPSLAND 11 v. Kopenhagen op Tyne, SCHIELAND 11 v. Hartlepool te Rouaan, VTARTARY 9 v. Vlissingen te Lynn. StYNEHOME 10 v. Rott. te Sunderland. ITEXELSTROOM 10 v. Amst te Bristol. TERNEUZEN 9 v. Hamburg te Leningrad.- TEMPLAR Rott n Brisbane 9 v. Kaapstad. VECHTSTROOM 10 v. Amst. te Hull. WALLSEND 9 v. Rott. te Hartlepool. ZEEMEEUW 10 v. Gothenburg te Londen, ROTTERDAM, 13 Ju-H 1932. Boven-Ryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende, btemmujg onveranderd. Voor ruwe producten betaalde men 50, 60 en 75 ets. resp. naar Mannheim, Karlsruhe en Straatsburg. Beneden-Ryn. Waterstand wassend. Er was weinig vratu'0rd Ruimte was voldoende. Stemming °nve,oSdagen Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 25 et., met 8 losdagen 35 et. per last. Sleeploon volgens het 25 ets. tarief. 'it i; ROTTERDAM aangekomen. 12 Juli namiddag: 2.15 MERCATOR. d„',oURHEa Z,°on- B.-Ayres, Maashaven, graan 2.3° «LA, Wambersie Zoon, Danzig Schtehay^n, stukg.; 2.45 VREDEN- BURG N V Halcyon'UJ1' lj--Ayres, Maashaven, graan' 4-ATHENA, Levant Oostzee, Jaffa, Lekhaven, stukg.: 9S5 LAüTERFELS, Hollnnd- Britsch-Indië Lhn' en> Rijnhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 12 Juli namiddag: 11.05 VALROSSA, Bona; 11.15 IMA t., Curasao. Vertrokken, 12 Juli -namiddag; 3.20 ABHLUA Londen: 4.— CONDE DE ABA- SOLO, Cardiff; 4,59 ETHEL, Gdynia; WILLEMS- PL.ËIN, Narvik; 5.39 ROZENBURG slbt., met 2 bakken, Londen'; 6.OUERSEE, Bremen; 6. ROTA TJANDI, Batavia; WIDO, Hamburg; 7... MAAS, Hamburg; 8.m LYNN REGIS, King's Lynn; AZTEC, Swansea; 8.30 BATAVIER IV, LondenSPRoit, Kopmansholme; 8.50 OROPOS, ImminghamHENDERIKA, Londen; CROMER, Harwich. 9.40 MONTAUBAN, Antwerpen; DEMOCRAAT King's Lynn; 9.50 CATELI m., Zweden; 10.05 IRWELL, Goole- 10.5Q WESTLAND, Leith; 11.35 LINDISFARNE,' Newcastle. 13 Juli voormiddag: 12.05 AMSTERDAM, Harwich. Wind West, flauwe koelte, kalme zee, licht be wolkt. IJMUIDEN aangekomen 12 Juli. MARNE mb. Parys, stukg.; KILVEY, Londen, bananen. Vertrokken 12 Juli. RIJNSTROOM, Hull; ME- RENNEITO, Gdynia; GREBE, Londen; VL1E- STROOM, Leith; MAASSTROOM, Londen VLISSINGEN aangekomen 12 Juli. MECKLEN BURG, Harwich. Vertrokken 12 Juli. ORANJE NASSAU,- Har- Gep. naar Antwerpen: NEW BRITAIN, New- York; UFFE, Kopenhagen; WATUSSI, Rotter dam; BALTIC, Helsingfors. „.„•o Gep. naar Gent: FORSHULT, Lysekll; ANVER- SOISE, Leningrad; MARCEL, Emden. Gep. naar Sas van Gent: CORUNDUM, Cure blGep. van Antwerpen: BRITISH YEOMAN Duinkerken; SEVILLA, Casablanca; STU FELS, Calcutta; ZUIDLAND, ShorehamG MW LONDONER, Newcastle; CITY OF BRADFORD, Grimsby; DARLINGTON, Duinkerken; AR- CHANGEL, HarwiehIMA t„ Rotterdam Gep. van Brussel: HERNODIA, Uddevalla; PROWESS, King's Lynn. Gep. van Gent: AUGUST BLUME, Gdynia, ta-ntje Delfzyl, 11 Juli. Het ma. Jantja kant S-mit kwam -hier heden ledig van Halmstadt binnen. Heit scl"P heeft brand gehad, waardoor de roef en de machinekamer geheel uitbrandden. Het Is echter op eigen kracht naar hier gekov men om te repareeren. TRIG-LAV. St. Vincent, (C. V.) 11 Juli, Het meergemelde Yugo-Slavische s. Triglav is in ballast op reis van Rotterdam naar B.-Ayres In de ruimen 1 en 2 schynen gaten te zitten,, want daarin staat 2 voet water. Het schip ligt op de rotsen en er is nog geen zichtbaar ge vaar voor doorbreken. Het Noorsche m.s. For- defjord dat zich in de nabyheid bevond, is weer vertrokken, omdat het toch niet ddehtby kan komen. Er zal nu een sleepboot uitvaren om hulp te bieden, BINNENLANDSCHE HAVENS, NIEUWE WATERWEG aangekomen: 13 Juli namiddag: 2 55 ZEELAND, m.b„ Londen: 3.— FINTEL, Husnm: INSTERBURG, Koningsbergen; 3.15 NARVIK, Oxelosund vertrokkenI 13 Juil namiddag: 2.25 GRETCHEN MULLER, Hamburg. STOOMVAARTLIJNEN. PERSEUS 12 van Danzig naar Stettin. FAUNA 13 van Alicante te Barcelona. 1 BUITENLANDSCHE HAVENS. "1 MANDALA, Londen n. Calcutta 11 v. Madras, 1 MANTOLA, Beira n. Londen 11 v. Pt Sudan, i MALO.TA, Londen n. Brisbane 12 v. Melbourne. MOOLTAN, Brisbane n. Londen 11 v. Fremantle, MARY S LESS OR, 11 te Lagos voor Continent, MANZO-NI Sfax n. Londen p. 10 Gibraltar, MATHERAN, 12 v. Calcutta te Londen. MATAKANA, 12 v. Wellington te Londen, MAVIS, 13 v. Londen n. Gent. MAJA, 12 te Londen uitgekl. n. Rou""»- NEELTJE, 12 te Ldn. uitsekl. n. Gravelines. NIENBURG Ham-b. n. W. Afrika P- 11 Ouessant NOORD HOLLAND 13 van Goole n. Harhngen NALDERA, Japan n. Ldn. 13 (n.m.) te Malta, vsrwfl-cht NIOBB Rotterdam n. Stettin 11 v. Lubeck, NIOBE' t. 6 v. Aruba n. New-York. NURNBeAg 10 van Rotterdam te Odessa, OPTIMA 11 van Abo naar Mantymoto. OOST VLAANDEREN 12 v. Ham-b. te Bremen, OCKENFELS, 9 v. Bremen te Bhavnagar, OISE 12 van Amsterdam te ^'aUj9- OOTMARSUM, 13 V. Rott. te B.-Ayres. PORJUS, 12 v. Swansea n. O"®1) PORT WELLINGTON, Y; n- Launeeston, PHOEBUS Rott. 11. van Stettin. PF^JTAWTIR 13 v. Rockn&mplon te Londen. pSoLSTT-a 'l2 te Ifa uitgeki. n. Antwerpen, PERSEPHONE, t.lt v. Hog. n. Constantza, PAKTHEF 11 v- Hamburg, ppro roMlW. Hbg' w. lndië p. 10 Azoren, RIO PANuco 11 van Bremen te Vera Cruz. RUNNELS TONE 12 te Ldn. uitgekl. n. Vlissingen ROFLFIENA, Sloots, Skive n. Hbg. p. 11 Holten, hot a ndSECKi 11 v. Musel n. Rasajes. R I„"'HAGUE, t., 9 v. Monfalcone n. Tandjong Oeban. STIRLINGSHIRE, 10 te Algoab. voor Ver. Kon, VERWACHT TE ROTTERDAM. OSTROBOTNIA, v. Ldn. 13 te Antwerpen. JONGE ANTHONY, 9 te Valencia. ORVAR, vóór 10 v. Archangel (of Amsterdam), SEIRSTAD, 9 v. Narvik. NARVIK, v. Oxelosund p. 11 Elseneur. VERWACHT TE AMSTERDAM, TROUTPOOL, 9 Juli V. Rosario. PERSEUS, 12 Juli v. Danzig ÖRVAR, vóór 10 v. Archangel (of Rotterdam). ENERGIE, v. Hernbsand p. 11 Elseneur. GELLIVAREj V. Oxelóbund nr. VeLen p. B Elseneur, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2