tTET bezuinigengsrapport. VRIJDAG 15 JÜLI1932 DE FINANCIEELE TOESTAND VAN RUK EN GEMEENTEN. er nog een ongedekt tew?®1^ Toch bIeef PROTESTVERGADERING VAN DEN L. T. B. Dringend beroep op de regeering. De crisis in den land- en tuinbouw. Petromella is eem dappere poes. dl: DE NOOD DER LANDARBEIDERS. Overleg ter voorkoming van nog verdere verslechtering. Middelen ter verbetering. BELGISCH BROOD IN LIMBURG. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE POLITIE DE NOODTOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE. Telegram van den R. K. Mijn- werkersbond. DE STAKING TE BORN. De bemiddeling van prof. Aalberse. DE CRISISZUIVELWET. DE II. O. V.-BRIEFJES EN DE STAATSLOTERIJ. CISKA KREMER f. HET MARIA-CONGRES. 1 OPENLUCHTSPELEN TE OISTERWIJK GEVAAR VOOR AARDAPPELZIEKTE. OPENLUCHT-THEATER VALKENBURG. ij zagen, hoezeer in de laatste jaren, in steeds sneller tempo, al3 gevolg van de wereldcrisis de economische toestand van ons land, verergerd nog door het sterk verminderen van de baten, die naar ons land uit Ned.-Indië vloeiden, achteruit is gegaan. En niemand, die zeggen kan, dat deze achteruitgang reeds zijn diepste punt heeft bereikt. Het is te begrijpen, dat de aanzienlijke da ling in het nationaal vermogen en de sterke teruggang in het nationale inkomen, de op brengst der belastingen in vrijwel gelijke verhouding zal doen afnemen, al wordt dit, door het belastingstelsel, waarin men betaalt over het inkomen, hetwelk in het vorige jaar werd genoten, niet aanstonds in vollen omvang bemerkt. Daarom zullen wij er, zelfs al zou er reeds eenige opleving komen, in 1933 wat de Rijks- en Gemeente-financiën betreft in elk geval veel slechter voorstaan dan in 1932. Dit wordt nog duidelijker, wan neer men niet enkel aan de vermogens- en inkomstenbelasting denkt, maar ook aan de successierechten, de personeels belasting, de grondbelasting, de dividend- en tantième belasting, de registratierechten, enz. In al deze belastingen zal men, als gevolg van de economische inzinking, een sterke daling kunnen constateeren. Waar aldus de publieke inkomsten aanzien lijk zullen dalen, zal het tekort moeten wor den weggewerkt ófwel door het heffen van nieuwe belastingen, ófwel door het inkrim pen van de uitgaven. Aan het opleggen van nieuwe belastingen zijn zeer zeker ook ernstige bezwaren ver bonden. Zij immers zullen uit het reeds sterk verlaagde nationale inkomen moeten worden betaald en daardoor niet alleen een zeer be perkte opbrengst hebben maar ook extra zwaar drukken. De druk echter van vele der door de commissie-Weiter voorgestelde be zuinigingen lijkt ons in geen geval minder zwaar. Men kan hier denken aan een couponbe lasting, een belasting op hypotheek-renten, een crisis-heffing van vaste, onveranderd ge bleven inkomsten, dat elk dezer belastingen haar eigenaardige bezwaren met zich brengt, zoowel van technischen als economischen aard, is duidelijk. Minder bezwaar kan er bestaan tegen een weeldebelasting. Maar als deze niiet zal worden gelijk in vorige wetsontwerpen een verkapte verte ringsbelasting, maar uitsluitend van werke lijke weelde-uitgaven geheven zal worden, dan behoeft men zich over de opbrengst ervan geen groote illusies te maken, zelfs ■wanneer men er een hoog invoerrecht op ge- importeerde sigaren en sigaretten aan zou toevoegen. Evenwel zal 't de vraag zijn, of daardoor het te bezuinigen bedrag heel veel zal ver minderen. Immers in de eerste jaren althans zal men deze belastingen al hard noodig hebben, om de verschillende bezuinigingen, die eerst later effectief zullen worden, te vervangen. En wij vreezen, dat hiervoor zelfs een vrij groot bedrag zal noodig zijn, als men de begrootingen in 1933, 1934 en 1935 sluitend zal willen maken. Het evenwicht in de begrooting zal dus wel voor een groot deel moeten gevonden worden door besparing op de uitgaven. Maar voor hoeveel? Dit te berekenen is moeilijk, daar het bijna onmogelijk is te voorspellen, hoeveel in 1933 en volgende jaren de daling der inkomsten zal bedragen. De begrooting voor 1931 was aanvankelijk geraamd op 612.6 millioen aan uitgaven en ƒ603.4 millioen aan inkomsten. Het ge raamde tekort was 9.2 millioen. Maar reeds thans staat vast, dat deze raming veel te gunstig is geweest. Het be drag der inkomsten is 37 millioen beneden raming gebleven. Het Rapport berekent ook, dat het jaar 1931 sloot met een a^6elig saldo van 49.3 millioen. jjgj.11 met het verloop in dit jaar 1932 •ty^t er niet beter uit. het^r,en de uitgaven door de Regeering bij 593.6 ^dienen der begrooting geschat op millio^^Uoen, en de inkomsten op 544.2 woord tr, reeds bij de Memorie van Ant- raming (?est de Regeering meedeelen, dat de was gewe!r ink°msten 20 millioen te hoog Getracht 'door salari^1 bet groote tekort te dekken belasting ^laSing (ƒ7 millioen), benzine- invoerrechten ^/lnillioen), verhooging van nog: door verlag^1 millioen). En daarna lioen), verhooging uitgaven (ƒ6.5 mil- xnillioen), korting 0p^6benzinebelasting (ƒ5 gemeenten en proving bltkeeringen aan de het reservefonds (/18 m f2 millioen), uit an 0ver van ƒ9.5 millioen. Maar door allerlei omsta™,- v daar zijn tegenvallers bij de Co^deJ al* leeningen, het slechter worden der jan financien, het verlies op ponden de Ned. Bank, enz. valt thans te rekeïle een tekort van/43i nnllioen. °P Maar naast de gewone begrooting is gr nog een begrooting voor den cnsisaieast. He begrooting voor ondersteuning aan he_ hoeftige Nederlanders in 10 U1 enlanü, werkverschaffing, suikerbietensteun, Vlas_ steun, administratiekosten en su si ïen voor werkloozenkassen, bedraagt ƒ4'- mi ïoen. En die der inkomsten (sigarettenaccijns, sui keraccijns, zegelrecht, zuidvruchten, won accijns) bedraagt slechts ƒ20.6 millioen. us ook hier nog een tekort van f 27 millioen, dat voor 1933 geraamd wordt op 24 mil lioen. De begrooting der gewone uitgaven en in komsten wordt in het Rapport aldus bere kend, dat zij tenzij sterk bezuinigd wordt sluit met een te ramen tekort van 65.1 millioen. Men krijgt dus op de gewone begrooting: Voor 1932 een geraamd te kort van 43.4 hiillioen, voor 1933 een geraamd tekort ïfta ƒ65.1 millioen, totaal 408.5 million waarbij dan nog komt het tekort op den crisisdienst, geraamd op ƒ24 millioen. Dit zijn inderdaad cijfers, om stil bij te worden. Men behoeft waarlijk geen financieeie spe cialiteit te zijn, om te begrijpen, dat de Re geering, hoe ook samengesteld, nooit de verantwoordelijkheid op zich zou kunnen nemen, om zulk een werkelijk schrikbarend hoog tekort ongedekt te laten. Hier moetom erge rampen aan ons volk te besparen, met krachtige hand worden in gegrepen. Natuurlijk, het is ten volle begrijpelijk, werd men opgeschrikt door de krasse maatregelen, welke de Commissie-Weiter voorstelt. Wie zal, bij het lezen van dit rap port, niet telkens weer uitgeroepen hebben: neen dat niet, dat nooit! Maar als men dan weer terugbladert naar de berekeningen om het te verwachten en noodzakelijk te dekken tekort: 108.5 mil lioen op den gewonen dienst, dan zucht men: maar wat dan?! Veel ernstiger nog wordt de finantieele toestand, als men dan nog globaal nagaat, hoe het staat met de financiën der gemeen ten, en zich realiseert, welke gevaren daaruit ook weer voor de Rijksfinanciën dreigen, en dat ook deze enorme sommen door het Ne derlandsche volk moeten worden opgebracht. m.a.w. aan het nationale inkomen moeten worden onttrokken. Vooral sedert 1926 zijn de gemeentelijke uitgaven sterk toegenomen. Ze worden ge raamd in het jaar 1931 te hebben bedragen ongeveer 700 millioen. Sedert 1928 valt een stijging in deze uitgaven op te merken van niet minder dan 100 millioen, terwijl bo vendien geconstateerd moet worden, dat de werkelijke uitgaven de in de begrootingen geraamde uitgaven steeds aanzienlijk heb ben overschreden, in 1929 zelfs met meer dan 43 millioen! Dit wijst óf op geflatteer de begrootingen, óf op een onvoldoende be- grootingsbewaking. Het cijfer van 700 millioen gemeente lijke uitgaven in 1931 spreekt des te duide lijker, als we eraan herinneren, dat de Rijksuitgaven sedert 1924 zich om het be drag van 600 millioen zijn blijven bewegen en geen noemenswaardige stijging hebben vertoond. M.a.w.: de finantieele politiek van het Rijk was veel voorzichtiger dan die van de gemeenten. Dit blijkt ook hieruit, dat de gemeenten in de gunstige jaren vóór 1930 een behoorlijke reserveering hebben nagelaten en de telken jare ver boven de ramingen uitgaande middelenopbrengsten niet hebben gebruikt voor buitengewone schuldaflossing, maar ze hebben uitgegeven. Zoo stegen de uitgaven van 1924 tot 1929 van 566 mil lioen tot 645 millioen, dus met ongeveer 14 pet. Groot is ook de toeneming geweest van de gemeentelijke schulden. Bedroegen deze in 1919 nog 850 millioen, tien jaren later waren ze reeds boven de ƒ2100 millioen ge stegen, dus een vermeerdering met niet minder dan 150 pet.! Hoe erg dit is, blijkt het best, als wij ons daarbij herinneren, dat de schulden van het Rijk in diezelfde periode slechts stegen met ongeveer 10 pet. Men hoort nu wel bepleiten, dat de renten dezer leeningen bij de wet verlaagd zouden moeten worden. Afgezien van andere bezwa ren, zij hier alleen gewezen op dit ééne feit, dat van deze gemeente-leeningen ƒ500 mil lioen zijn opgenomen door de Rijksfondsen: pensioenfonds, Inva.liditeitsfonds enz. Het gevolg van deze renteverlaging zou dus o.a. zijn, dat de ongevallen- en invaliditeitsren- ten zouden verlaagd moeten worden, óf dat de premies verhoogd moeten worden, en dat dus dit meerdere door de kwijnende indus trie en landbouw zou moeten worden opge bracht. Heeft men daar wel aan gedacht? Hoe dit zij, thans zitten de gemeenten met een grooten schuldenlast en zeer geringe reserves. De gevolgen kunnen niet uitblij ven. Oo]£ de gemeenten zullen, nu de inkom sten sterk zullen verminderen, hare uitga ven aanzienlijk moeten beperken, en wel, juist omdat men een veel minder voorzich tig financieel beleid gevolgd heeft, dan het Rijk, in nog veel grooter mate dan het Rijk thans gedwongen wordt te doen. Wanneer we aldus den financieelen toe stand van Rijk en Gemeenten bezien, dan wordt het duidelijk, dat, hoe groote bezwa ren daaraan ook verbonden mogen zijn, zoo wel het Rijk als de gemeenten gedwongen zijn, een krachtige bezuinigingspolitiek te volgen. Ongetwijfeld is dit hoogst onaangenaam, omdat het onmogelijk is, de uitgaven aan zienlijk te doen dalen, zonder in te grijpen ook daar, waar men dit liefst niet zou doen. Hardheden zijn daarbij nauwelijks te ont gaan. W ie echter bevreesd voor de gevolgen hier zou nalaten, wat noodzakelijk gedaan moet worden, kan zich misschien wijs ma ken, dat hij ons volk deze hardheden be spaart, maar in werkelijkheid bereidt hij aan ons volk, om oogenblikkelijk leed te ontgaan, een later veel grooter, veel ernsti ger leed. Zóó moet men deze zaken bekijken. Men moet den moed hebben, de werkelijkheid te zien en daarover aan ons volk de waarheid te zeggen. Natuurlijk is elke niet strikt noodzake- 'fjke hardheid ongeoorloofd. En bovendien zou ZÜ zijn een groote fout. Wat door de Commissie-Weiter aan de ^,eoeering wordt voorgesteld, zal deze daar- zeker uit dit oogpunt hebben te be- vnn.- ^'n dan hebben wij hoop, dat enkele wpcrjf03'?, bezuinigingen alsnog achter wege zullen blijven. lakpn" thans na althans in de hoofd- wat de commissie-Weiter voorstelt, en niet voorstelt. Hoor den R. K. Dioeesanen Land- en Tuin- bouwbond (L. T. B.) was Woensdagmiddag te Haarlem een massale vergadering van L. T. B.-leden-tuindere belegd in de Sociëteit „St. Bavo" aan de Smedestraat. De opkomst was echter zoo buitengewoon groot, ruim 1000 le den hadden aan den oproep gehoor gegeven, dat de St. Bavozaal te klein was en de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw moest worden afgehuurd. De voorzitter van den L. T. B., de heer Jae. Groen Azn., opende de vergadering met een welkomstwoord, in het bijzonder tot eenige Kamerleden en afgevaardigden van zusteror ganisaties en hield dan een algemeene inlei ding waarin hij een overzicht gaf van het ont staan en verloop der crisis in het land- en tuinbouwbedrijf en van de maatregelen, die zijn genomen, cm haar gevolgen zooveel mo gelijk te verzachten. Het crediet aan den tuinbouw in West- Friesland heeft veel nood gelenigd bij hen, die reed:s het vorig jaar in moeilijkheden verkeer den, doch honderden, die thans op den rand van het graf staan, blijven en bleven er van verstoken. De vraag is, wanneer, ja, of de tweede helft van dat crediet, in totaal groot 700.000, nog zal worden verstrekt. En dan nog wordt het bedrijf daardoor niet gesteund. Wanneer men den tuinbouw in stand wil hou den, dan dient er steun te komen voor het geheele bedrijf. Het bestuur van den L. T. B. is het vorig jaar verweten, dat het niet medewerkt aan demonstratie. Spr. antwoordt hierop: wij be schouwen demonstratie als het uiterste mid del. Thans hebben wij gemeend tot dit laat ste middel te moeten overgaan. Maar wij voe len ook onze verantwoording. De redelijkheid en billijkheid wordt bij demonstreeren wel eens uit het oog verloren. Wij mogen nooit vergeten, dat wij in de regeering moeten zien het aan Gods gezag ontleende staatsgezag; en, dat ook de regeering thans voor een schier onmenschelijke taak staat. Deze demonstratie is een noodkreet voor ons bestaan, de eenige misschien, die nog resultaten kan krengen. Krachtig spoorde spr. aan te blijven vertrou wen op God en op de regeering: „Als wij in dezen geest vergaderen, op waardige wijze, dan zullen wij nog het meeste hereiken. De heer Th. Roosje (Grootebroek) behan delde vervolgens den groven tuinbouw. De heer R. Poelman uit Beverwijk behan delde de vollegrondscultuur, speciaal wat be treft de aardbeienteelt in de streek van Ken. nemerland. De heer P. de Jong uit Roelofarendsveen gaf een inzicht van den noodtoestand van een zeer groot tuinbouwcentrum in het algemeen aan geduid als de VeenstroBk. Het woord was dan aan den heer J. D. de Kok, vertegenwoordiger van het Westlandl die sprak over de glascultuur. Ook hierin is de nood dit jaar hoog gestegen getuige de sterk terugloopende en terugge;l00! pen veilingomizetten. Spr. heeft eens in de Prov. Staten gezegd: de glascultuur ligt jn Den Haag op het Binnenhof in een zeer ki£in hoekje. Sipr. kan wel zeggen, dat dit ook met den tuinbouw het geval was, en nog steeds is. Conclusies. Hierna werden door het bestuur eenige con clusies voorgesteld, waarin waren opgenomen de besluiten om, een laatste dringend beroep te doen op de regeering en hen toch te hulp te komen door: I. Al het mogelijke te doen tot bevordering van den uitvoer van tuinbouwproducten, en II. ten spoedigste steun aan het tuinbouw bedrijf te verleenen, daar, waar liet noodzake lijk is, door middel van het verleenen van een toeslag 'boven den vellingsprijs, zoodanig, dat althAns verkregen wordt een productieprijs, waarin een bedrag voor het noodzakelijk le vensonderhoud van den tuinder zelf en zijn ge zin, is verdisconteerd. De heer Kampschöer over een onderhoud met minister Ver schuur. De algemeen-voorzitter de heer Kampschöer, lid van de Tweede Kamer noemde de opkomst in deze vergadering reeds een bewijs van den grooten nood in de tuinbouwbedrijven. De toestand is slecht. De gedachte, dat Den Haag niet overtuigd zou zijn van dezen toe stand, is niet juist. Maar de hulp aan den tuin bouw is veel en veel moeilijker dan aan den landbouw; en wel hierom, omdat men hier zoo veel en veel meer met export te maken heeft. Spr. heeft Woensdagmrgen nog een onder houd gehad met den minister. Spr. druft zeggen: u kunt vertrouwen ÓP minister Verschuur. Waar liet kan, zal hij u helpen. Van liem lieeft spr. vernomen, dat hij niet meer behoeft te worden ingelicht over den slechten toestand; hij ia daar volkoroen van op de hoogte. Met diep leedwezen moest de minister mede- el eelen, dat hij, gelet op de schatkist, geen mogelijkheid ziet om te komen tot een alge meen® Tuinbouw Steunwet. Verschillende plannen zijn in voorbereiding om wel partieel steun te verleenen. Spr. kan verklaren, dat de minister al het mogelijke zal doen om den uitvoer te ver- grooten en alle middelen, die hem ten dienste staan, zal aanwenden om den uitvoer te be vorderen. De minister zal, zoo deelde spr. verder mede, a.s. Dinsdag gaarne een commissie ontvangen, waarin vertegenwoordigers van den L.T.B., de christelijke en neutrale organisaties en van het Centraal Bureau voor de Veilingen zullen zitting hebben, die dan den minister een idee aan de hand zal kunnen doen hoe de tuinbouw gesteund zal kunnen worden. In deze commissie zullen van den L.T.B. zitting hebben de heeren: Jac. Groen Azn-, Zuid-Scharwoude; Th. Roosje, Grootebroek; P- de Jong; Roelofarendsveen en J. D. de Kok, Loosduinen. Hierna volgde een bespreking van de voor gestelde conclusies, welke soms zeer scherpe vormen aannam. De geestelijke adviseur, de Zeereerw. Heer rector J. p. j. Kok, sprak kalmeerende woor den tot de vergadering en zei, dat deze ten doel had, het Nederlandsche volk en de regeering te beduiden, hoe allertreurigst de bedrijven er voor staan en de toestand Is. Na nog eenige bespreking werden de conclu sies aanvaard met eenige wijzigingen, o. m., dat onmiddellijke uitbetaling van het restee- rende crediet voor West-Friesland en den steun met terugwerkende kracht zal worden gevraagd. Hierna volgde sluiting met den Christelijken firoet. 61. Petronella laat zich door de 'bedreigin gen van Signor Macaroni geen schrik aanja gen. „Nu, voor de laatste maal: zul je dansen?" vraagt de orgeldraaier. „Nooit!" antwoordt Petronella vastberaden. ,,Dan zal ik je 62. Maar nog voor Signor Macaroni zijn bedreiging ten uitvoer heeft kunnen brengen, springt Petronella op een hooge kast. Vruch teloos poogt Signor Macaroni haar nog bij den staart te grijpen. Zij Is hem te vlug af. 63. Berst poogt hij Petromella met lieve woordjes te overreden naar beneden te komen. „Mooie kleine leeuw", zegt hij, maar Petro nella is niet zoo dom er opnieuw in te loepen. Dan maakt hij haar wijs dat hij een lekkere haring voor haar heeft. Ook dit helpt niet. Ten slotte gaat hij weer tot dreigementen over. Van bet R.K. Werkliedenverbond ontvingen wli het volgend communiqué: Reeds in de Ver bondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond, op 28 en 29 Juni j.l. te Raarlem gehouden, kwam ter sprake de ellende, waarin tengevolge van de crisis dui zenden landarbeiders met hunne gezinnen zijn geraakt, vooral in de akkerbouwgewesten. Gezien den toestand dezer arbeiders, die naar het oordeel van ieder weldenkende om- draaglijk is geworden voor de betrokken ge zinnen en daardoor voor de orde en de rust in onze samenleving een ernstig gevaar, vond het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in de besprekingen ter Verbondsvergadering aanleiding om het hoofdbestuur van den R.K. Landarbeidersbond uit te noodigen gezamen lijk te overleggen, wat zou kunnen worden gedaan om nog verder wegzakken van de landarbeiders in het moeras der crisis-ellende tegen te gaan. Geconstateerd werd, dat de steun, die door middel van de tarwewet aan het akkerbedrijf zou geboden worden, wel een aanmerkelijke verlichting heeft gebracht, maar niet voor de arbeiders in dat bedrijf, die, ondanks de tar wewet steeds verder zijn achteruitgegaan. Zulks ondanks de omstandigheid, dat de Re geering toch ongetwijfeld de bedoeling had ook de arbeiders van de voordeden der tarwe wet, ter verkrijging waarvan mllMoemem lasten op de Neder landsohe gemeenschap zijn gelegd, te doen profiteeren. •Geconstateerd werd verder, dat de onmem- schelijk lage loonen de akkerboeren niet weer houden vooral in de grensstreken buitenland- sche arbeiders te werk te stollen, terwijl de Nederlandsche arbeiders vrijwel verhongeren, en dat in dit bedrijf ook door toenemenden vrouwen- en kinderarbeid zelfs het haast on- mensclielijk lage loon nog aan de arbeiders onthouden wordt. Geconstateerd werd nog, dat vele boeren hun land laten vervuilen om het loon zooveel mogelijk te beperken, wat op den duur scha delijk moet inwerken op het gesteunde pro duct en dus tegen het algemeen belang moet worden geacht. Ten slotte stuitte men op het euvel dat de polderbesturen, wier medewerking voor het verkrijgen van behoorlijke werkverschaffings- objecten in verschillende streken van ons land onmisbaar is, over 't algemeen deze medewerking weigeren. Een en ander en nog veel meer was voor de beide besturen aanleiding om te besluiten: le. alles in het werk te stellen om te ver krijgen een crisis-wet, krachtens welke in de akkerbouwgewesten (Zeeland, West-Brabant, de Zuid-H'oUandsche eilanden, 'n gedeelte van Friesland en Groningen, Noord-Hollamdsche polders e.d.g.) commissies moeten worden ge vormd, die voor de betrokken streek het mi nimum-loon zullen vaststellen. 2e. Krachtig te ijveren om te bereiken, dat van Regeeringswege aan de akkerboeren, die in aanmerking willen komen voor de voor- deelen der tarwewet, de volgende voorwaar den zullen worden gesteld: a. dat zoolang Nederlandsche landarbei ders beschikbaar zijn, geen buitenlandsche mogen worden te werk gesteld; b. dat' de landerijen behoorlijk zullen wor den onderhouden. 3e. Bij de Regeering erop aan te dringen, dat harerzijds het noodige zal worden gedaan voor het totstamdibrengen eener landbo-uw- arbeidswet, minstens voor vrouwen en kinde ren, waarvoor reeds lang een ontwerp gereed ligt. 4e. Te streven naar wettelijke bepalingen, krachtens welke polderbesturen zullen kunnen worden verplicht de medewerking, -waarvan boven sprake is, te verleenen. Het da-gelijksch bestuur van bet Verbond zegde toe met alle ten dienste staande wet tige middelen de landarbeiders, met wier po sitie het algemeen belang vooral thans ten nauwste verbonden is, te steunen. Regeeringsonderzoek ter plaatse. Enkele dagen geleden is een vertegenwoor diger der Regeering te Maastricht en omgeving geweest, om zich in verband met eventueel te treffen maatregelen betreffende den invoer van Belgisch brood in Limburg, ter plaatse van den toestand op de hoogte te stellen. De Regeeringsvertegenwoordiger die met enkele officieele lichamen' overleg pleegde, heeft eveneens met verscheidene bakkers uit stad en omgeving incognito gesproken en daarbij zich uitvoerig doen inlichten. Daarbij werd er op gewezen, hoe de Belgische bakkers hun producten zelfs tot Heerlen ver voeren en verkoopen. Welke maatregelen er te treffen overwogen worden is voorhands niet vast te stellen. In verband met geruchten over onregelma tigheden, die zich bij de Voorburgsche politie zouden hebben voorgedaan, is na geheime zit ting door den raad besloten, dat B. en W. naar de juistheid van deze geruchten een onder zoek zullen instellen. Naar wij vernamen, heeft de Officier van Justitie op een vraag, of zijnerzijds een onder zoek zou worden gelast, verklaard, dat voor hem niet de minste aanleiding bestond, eeni ge stappen te doen. DE BEZOLDIGING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Door een wijziging van art. 170 Gemeentewet onder sanctie van de Kroon te brengen. Naar d-e „N.R.C." verneemt, is de regeering voornemens gevolg te geven aan het voorstel deT Bezuinigingscommissie-Weiter, om art. 170 der Gemeentewet (dat den gemeenteraad de regeling opdraagt van de bezoldiging van het gemeentepersoneel) in dien zin te wijzigen, dat zoodanige regeling onderworpen wordt aan de goedkeuring der Kroon en is een daartoe strek kend wetsontwerp reeds in voorbereiding ge nomen. Op het oogenblik bestaat er ten dezen, krach tens art. 126, 2de lid, der Ambtenarenwet, een repressief toezicht van gedeputeerde staten, die o.m. wijziging van de door den gemeenteraad vastgestelde regeling door een besluit van burgemeester en wethouders kunnen vorderen en zoo noodig zelf een regeling kunnen vast stellen onder goedkeuring van de Kroon. Dit toezicht heeft eehter niet alleen betrekking op de bezoldiging, doch strekt zich uit tot de geheele rechtspositie. Door den Nederlandschen R. K. Mijnwerkers- bond is een telegram gezonden aan den minister van Waterstaat waarin geconstateerd wordt, dat sinds de conferentie tusschen den minister en de vertegenwoordigers der mijn-directies en ar beidersorganisaties de toestand in de mijnin dustrie nog moeilijker is geworden. De Oranje- Naasau Mijnen zullen tegen 1 Augustus om streeks 700 arbeiders ontslaan, hetgeen groote beroering onder de mijnwerkers veroorzaakt. In het telegram wordt nogmaals meit kracht en klem aangedrongen op het treffen van de be sproken maatregelen, waardoor de positie der mijnindustrie kan worden verbeterd. De Rijksbemidd-elaar prof. Aalberse heeft gisteren vergaderd met de partijen, betrokken bij de staking aan het werk aan het Juliana- kamaal te Born (L.) Voor wat betreft het geschil bij de firma den Breej-en van den Bout kon men niet tot over eenstemming komen, omdat die firma niet bereid was eenige concessie te doen. Ten aan zien van het conflict bij de vennootscha/p Butzers' Betonbouw beeft de Rijksbemiddelaar ten slotte in overweging gegeven dat men tot overeenstemming zou komen op een basis van 49 en 64 cent per uur, zo-u contracteer en tot 1 September 1933 en dat geen rancunemaat- regelen zullen worden genomen. Beide partijen zullen de Rijksbemlddelaar berichten of zij dat voorstel aanvaarden. Leeuwarder boternoteering. De boternoteeringscommissie, gevormd, door den Algemeen en Ned. Zuivelbond, de Vereeni- ging voor Zuivelindustrie en Me-lk'hygiene, de Vereeniging van groothandelaren in boter^ de Crisis Zuivel-Centrale en het Crisis-Zuivtel Bureau, deelt mede, dat de Leeuwarder boter noteering voor 15 Juli is bepaald op 83 oen-t per K. G. Een verboden loterij. De Haagsche kantonrechter mr. Tellegen heeflt gister uitspraak gedlaan in de zaak tegen B. S., directeur van de Haagsche Ongevallen Verzekering-maatschappij te Den Haag, die 14 dagen geleden heeft terechtgestaan, terzake van het ten verkoop in voorraad hebben van H. O. V.-briefjes, waarvan de nummers corres- pondeeren op de Staatsloterij en waarvoor niet de ingevolge de loterij wet vereischte ver gunning was verleend, en hem veroordeeld tot 75 boete, subs. 30 d. h. overeenkomstig den eisoh van den ambtenaar van het O. M. Hooger beroep tegen het vonnis van den Haagschen Kantonrechter. Naar wij vernemen, heeft mr. Mout nog gisteren hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Haagschen kantonrechter, waarhij zijn cliënt, de heer S. directeur van de Haagsche Ongevallen Verzekering Mij. we gems overtreding van de Loterijwet is veroor. deeld tot een geldboete van 75. Haar lijk door familieleden berkend. Gisteren-middag hebben enkele familieleden van Ciska Kremer het lijk van de jonge vrouw, dat te Sobeveningen was aangespoeld, herkend al§ dat van de jeugdige actrice. Een kunsttentoonstelling in verband met de devotie tot de H. Maagd. Bij gelegenheid van het aanstaande Maria. Congres zal te Nijmegen eene tentoonstelling worden gehouden van kerkelijke en religieuse kunst meer in 't bijzonder met betrekking tot de Maria-devotie. Op deze tentoonstelling zal het beste, wat la den lande op gebied van kerkelijke en reli gieuse kunst wordt geproduceerd of verkocht, bijeen worden gebracht en geëxposeerd. Zeer vele kunstenaars van naam hebben hunne toe- zegging verleend, om op deze tentoonstelling hun beste produoten te exposeeren. Naast schil- derkunst zullen vertegenwoordigd zijn drijf. en smeedwerk, ceramiek, borduurwerk, geschil derd glas, beeldhouwkunst, plaatwerk en prent jes. De tentoonstelling wordt georganiseerd door 't bekende Instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam, onder leiding van den heer C. Meuleman, en zal worden gehouden in villa „Belvodr" op den Batavierenweg te Nijmegen van 631 Augustus. De commissie voor deze kunsttentoonstelling bestaat uit de heeren: prof. dr. R. L. Jansen O. P., jhr. dr. J. van Rijckevor- sel, dr. L. Daniëls O. P. MISSIE DER PATERS MINDERBROEDERS IN CHINA. Z. H. Exc. Fortunatus Spruit O.F.M. Vic.- Apost. van Luanfu-China, meldt aan het Pro- vincialaat der Minderbroeders te Weert, d".d. 25 Juni, de benoemingsbrieven te hebben ontvan gen van Rev. Dom. Petrus Tch'eng, missiona ris van zijn Vicariaat, welke is benoemd tot Praefectus Apost. van de Praefectuur Hung- tung. Behalve het dekenaat Hungtung, zijn ook da burgerlijke districten Sianling en Llnfen tot een nieuw Vicariaat vereenigd, hetwelk dus onder het bestuur der inlaudsch# priesters 13 gesteld. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal naar „Sancta Maria" meldt Donderdag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. R. K. LEERGANGEN Aan de Academie voor Beeldende en Bou wende Kunsten der R. K. Leergangen te Til burg slaagde voor bet diploma Beeldhouwer; D, Steenbergen te Steenbergen. Aan het Conservatorium der R. K. Leer gangen, afd. Kerkmuziek slaagde voor het di ploma Koordirecteur de heer J. Frijters te Breda, en voor het diploma A. Organist de heer P. Maassen te Breda. KLOOSTERJUBILEA Op Donderdag 21 Juli a.s. hopen de volgen de Eerw. Zusters van de Congregatie der Eerw. Zusters van Roosendaal haar zilveren professiefeest te vieren; Sr. M. Alphonso te Amsterdam, voorheen directrice van de Kweek school voor onderwijzeressen te Bergen op Zoom; Sr. M. Milona en Sr. M. Basina te ZundeTt; Sr. M. Agnese te Bergen op Zoom, en Sr. M. Triphina (in de wereld mej. A. Zeman, uit Beltrum), St. Josephgesticht te Roosendaal. R. K. COMITÉ PLEEGOUDERSTREIN WEENEN—BOEDAPEST. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er zich voor de reis pleegouderstrein WeenenBoeda pest, zooveel deelnemers hebben opgegeven, dat bedoelde reis, bestemd voor pleegoudere, pleeg kinderen en andere gegadigden, zal worden uitgevoerd en wel op 22 Augustus a.s Het R. K. Comité Pleegouderstrein WeenenBoedapest ia gevestigd te Alkmaar, Oosterstraat 17. De bekende openluchtspelen te Oisterwijk, telken jare gegeven op het Landgoed ,,De Hondsberg", aan het schilderachtige Radven netje zullen dit seizoen aanvangen op den 31 Juli 'aanstaande, des namiddags 4 uur. In studie is genomen het tooneelspel in vier bedrijven van de D-uitsohe schrijfster Char lotte Birch-Pfeiffer ,,Vronl van de Goudhoeve", vertaald door den Vlaming Leo van Riel ta Antwerpen. Het stuk verplaatst ons in de Ramsau, ge legen in het Beiersohe gebergte (Kalk-Alpen) aan den voet van den boogen Watzanann. Behalve op gemelden datum zullen de voor stellingen plaats hebben op alle Zon- en Feest dagen der maand Augustus. In het etmaal van des avonds 12 Juli tot dea avonds 13 Juli zijn volgens mededeeling van het Kon. Met. Inst. te De Bilt de weersomstan digheden in de streek tuschen Hoorn en Enk huizen gunstig geweest, voor het optreden van aardappelziekte. i Zondag 17 en Maandag 18 Juli zal het Gezel schap Esther de Boer van Rijk, (oombinatie- artisten-Schouwtooneel), in bet Valkenburgsche Openlucht-theater twee a vond-voorstellingen geven van „Tropenadel" door H. van Wermo*- kerken. VERDRONKEN. "I In den Ouden IJssel te Diempt is gistere^ bij het zwemmen verdronken de 27-jarige, onge huwde G, Het lijk nog niej gevonden, _,g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5