r,r;/as-die «r ■»«- IN HET NIEUWE COLLEGE VAN DE PROPAGANDA FIDE. ALS PARIJS DANST... ABUERTEEREItDE ZAKEN ZATERDAG 16 JULI 1932 DUREN HET LANGST INDIE EN DE CRISIS. Debatten over de algemeene beschou wingen in den Volksraad. DE OOSTERSCHE KERK. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. DE ZUID-AFRIKAANSCHE SCHRIJ VER C. J. LANGENHOVEN f. DE QUATORZE-JUILLET IN NIEUWE OMLIJSTING. EEN KASTEEL VAN GELOOFS- VERBREIDING. OP BEZOEK BIJ Z. E. KARD. VAN ROSSUM. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. IN HET INDUSDAL. ORANGISTISCHE ONLUSTEN TE LIVERPOOL. DE PARIJZENAARS GAAN NOG NAAR HET VUURWERK. GUSTAAF ADOLF-TENTOON- STELLING GEOPEND. BATAVIA, 14 Juli. (ANETA.) De Volksraad heeft een aanvang gemaakt met de .debatten over de Algemeene Beschou wingen. De heer Sosrodadikoesoemo (partijloos) wijst op den toestand van afhankelijkheid waarin Ned.-Indië verkeert ten opzichte van de wereldstroomingen. De crisis maakt het noodig dat Indië de productie van verkoopbar re goederen in eigen hand neemt. De bevol king dient niet langer beschouwd te worden als een onuitsprekelijke bron van goedkoope arbeidskrachten. Hij hoopt, dat Nederland zijn eigen moeilijkheden zal overwinnen, op dat het als steun voor Indië zijn waarde blijve behouden. De heer mr. Fruin (Vad. Club) dringt aan op maatregelen van de regeering tot verlaging van den levensstandaard. De heer Burger (Vad. Club)- betoogt dat indien Nederland en NecL-Indië samen over gaan tot stabilisatie van den gulden op een lager plan, zulks voor Ned.-Indië een voor deel zal beteekenen op verkeer, circulatie en ondernemingsgeest. De heer Wiranatakoesoenna (P.P.P.B.) kan. zich vereenigen met de uiteenzettingen welke mr. J. Schrieke heeft gegeven in zijn boek werk: „De Indische politiek". Spreker ziet het landvoogdelijk beleid als gegroeid uit de wet van de evolutie. Hij acht in abnormale tijden te spoedig ingrijpen en ontactvol optreden hoogst gevaarlijk. Hij betreurt het toenemen van de noncooperatie-beweging en spreekt de hoop uit dat de positie van den Volksraad mo ge worden verstrekt doordat de regeering minder moties moge deponeeren. De heer Staargaard sprekend namens de Economische groep richt tot de regeering het verzoek om den uitgavenpost tot ten hoogste 400 millioen te reduceeren. De heer Roep (P.E.B.) geeft een uitvoerige schets van de voordeelen verbonden aan de instelling van een Raad van Overzee. Spr, meent dat de sympathie noodzakelijkerwijze yan de zijde van Nederland moet komen. Morgen wordt het debat voortgezet. Eindelijk een volledige statistiek. Men meldt ons uit Rome: De H. Congregatie voor de Oostersche KeTk heeft, voor 't eerst, een volledige statistiek openbaar gemaakt, betreffende het episcopaat, den clerus en de geloovigen van den Katholie ken Oosterschen ritus. Tot dusver beschikt^, men te dien aanzien niet over nauwkeurige en wetenschappelijk bewerkte statistische gegevens. Wel werd in 1929 een eerste poging gedaan, om een be trouwbare statistiek samen te stellen, edoch het resultaat dier poging werd nimmer gepu bliceerd. De nieuwe statistiek opent met een voor woord van den secretaris van hooger genoemde (Congregatie, Z. H. Em. Sincero. Uit het interessante cijfermateriaal blijkt, dat het aantal katholieke geloovigen van den Oosterschen ritus in totaal 8.177.522 bedraagt, en dat daarvan 5.162.385 Roetbenen zijn. Er zijn 28 congregaties voor mannen en 41 voor vrouwen. Daarbij moeten dan nog gerekend worden de in het Westen gevestigde Ooster sche afdeelingen der Assumptionisten, Re demptoristen, ,Jesuieten en Franciscanen. I Werk van de gebroeders Brom i in Italië. Het kostbaar bewerkte zilveren ositensorium Ivan de hand der Utrechtsche edelsmeden Brom, geëxposeerd op de Internationale tentoonstel ling van Gewijde Kunst te Padua, werd dezer Idagen, kort voor sluiting der tentoonstelling [verkocht. Ook van Amerikaansche zijde zijn pogingen in het werk gesteld dit stuk aan te koopen. KAAPSTAD, 15 Juli. (V. D.) Zuid Afrika heeft een groot verlies geleden door het over lijden van den senator C. J. Langenhoven, voor- Bitter van de nationale partij van de Kaappro vincie. Hij was een der meest gelezen söhrij- jvers van Zuid Afrika en een voorvechter van de vernieuwing der Afrikaansehe taal. Achter eenvolgens was hij lid van den provincialen raad, van den volksraad en van den senaat. In Zuid Afrika werd hij zoowel om zijn spran- kelenden geest en zijn kritiek vergeleken met Multatuli en Molière. Hij was ook een bekend jurist. SPIEGELEND IN DE OUDE MAAS. De in aanbouw zijnde hei- brug bij Barendrecht met de voltooide torens. De „toog", die er tusschen ligt, is niet klaar, doch zal spoedig omhoog worden getakeld. dors en breede, royale traphuizen naar de stu dentenkamers. Nu, we willen geen uittocht van Nederlandsche seminaristen naar het nieuwe college van de Propaganda op ons geweten hebben en zullen ons derhalve niet door ons enthousiasme laten meevoeren. We volstaan met te zeggen, dat de hooggeroemde Columbia Universiteit van New York niet zulke voor treffelijke dormitories heeft als het bescheiden en in de wereld slechts zelden genoemde col lege op den Gianicolo. We hebben zoo'n stil vermoeden, dat de architect van de Propaganda Fide in Amerika heeft gestudeerd en toen naar Italië is teruggekomen met het stellige voor nemen, den Amerikanen eens te toonen, hoe ze een up to date studentenhuis moeten bou wen, welk voornemen bij dan dank zij des Kar dinaals energie op een voortreffelijke manier ten uitvoer heeft kunnen brengen. Alleen al het uitzicht uit de meeste kamers is het wonen op den Gianicolo waard, om niet te spreken van het eenvoudige, .maar keurige meubilair, de mooie wascbtafels en de weelde in het 'heete Rome van stroomend water. De heele inrichting blijft de traditie van de Propaganda Flde getrouw, n.-l. op de hoogte van haar tijd, of liever, haar tijd vooruit te zijn. Haar tijd vooruit was ze in zekeren zin, toen Paus Ur,bamis VIII het Collegio U.rbano de Propaganda Fide stichtte. Deze vooruit ziende Paus .begreep de noodzakelijkheid van een inlandschen clerus in de missielanden en de huidige omvang van het college, dat aan vankelijk in het paleis aan de Piazza di Spagna werd ondergebracht is dermate, als Ur.banus VIII wellicht nooit heeft kunnen droomen. Door het college Is de Congregatie van de Propaganda Flde, waarvan zooals bekend Kar dinaal van Rossum de Prefect is, in het bezit van een machtige centrale, van een hoogst be langrijk opvoedingscentrum, dat reeds talrijke uitstekende inlandsche bisschoppen heeft opge leverd en voor in de toekomst de beste re sultaten belooft. Wandelend door gangen en corridors, in de schaduw deT machtige muren en door de groote zalen overdachten we dit en we konden ons levendig voorstellen, welk een vreugde Kardinaal van Rossum aan het college, zijn troetelkind, beleeft. Onze begeleiders brachten ons ln kennis met diverse studenten, Indiërs, Afrikanen, Ameri kanen etc. en voerden ons naar het oude col lege, dat nu bijna geheel in het nieuwe com plex schuil gaat. Hier huizen de filosofen en de inrichting, ouderwetsch en kazerneachtig, toont wel heel duidelijk aan, wat het nieuwe college voor de studenten beteekent. Een kort bezoek aan het Belvédère, waar van men een onvergelijkelijk gezicht op het Sint Pietersplein heeft, 'bewees nogmaals de prachtige ligging van het college. Daarna was het groote platte dak aan de beurt. Bij zijn bezoek aan het college heeft de Paus hier lan gen tijd in aanschouwing van den Gianicolo verzonken gestaan. Dit vergezicht zag Z. H. hoogst waarschijnlijk voor het laatst, terwijl het vroeger van Zijne Kamers in het Vatikaan te genieten viel. Het hooge college heeft Z. H. het uitzicht op den Gianicolo echter ontno men. (Van onzen H.-correspondent.) Het K.L.M.-vliagtuig „Havdk" Ja gisteren 6.33 uit Boedapest vertrokken, 8.32 in Belgrado aangekomen, 9.23 van daar gegaan en 15.21 in Athene geland. De „Ibis" is gisteren nit Gaiza vertrokken 4.03, in Cairo aangekomen 6.21, vandaar ge gaan 7.21, te MarsamatTa aangekomen 9.47, vertrokken 10.35 en te Athene geland 15.25. De „Ekster" (retour) vertrok om 7.23 uit Batavia en arriveerde, na een tussohenlanding te Palem-bang, om 15.14 te Medan. Het water wast nog steeds. DERAISMAILKHAN (Punjab), 15 Juli. (R. O.) Spoediger dau verwacht werd, hebben fie overstroamiimgen in het dal van den Indius, (gevolg, zooals men weet, van het doorbreken van den ijsdam in Kashmir) zich tot hiertoe (Uitgebreid. Reedis is groote schade aangericht, pet water wast nog steeds. LIVERPOOL, 15 Juli. (R. O.) Omstreeks middernacht hebben hier orangistische onlus ten plaats gehad. Het kwam tot een aanval op de kathedraal, waarvan vier kostbare gebramd- (Wtoildende ramen werden verbrijzeld. De politie joeg de menigte tenslotte uiteen gn plaatste een sterke wacht om het gebouw. De nieuwe Propaganda Flde is nu sinds een jaar in Rome's groote geheel opgenomen. Van een nieuwe Propaganda Fide kan men feitelijk niet spreken, omdat de Propaganda Fide als stichting er te oud voor is. Maar de volksmond heeft het over de nieuwe en dan wordt daar mede het complex nieuwe gehouwen bedoeld, dat niet ver van Garibaldi's monument op den Janioolo van der Kerke onverwoestbare kracht getuigt. Trotsch verheft het centrale gebouw zich te midden van allervriendelijkste bosschages en het kan met reden, trotsch zijn,-want het is in een edelen monumentalen stijl gebouwd en in dien stijl is de breede visie en het breede doel van de Propaganda uitnemend verwerkt. Eigen lijk overbodig prijkt op een gevel het Euntes Docete Omnes Gentes. Even trotsch als het nieuwe college van de Propaganda Fide kan Z. E. Kardinaal van Ros sum zijn. Het is immers de bekroning van zijn levenswerk, de verwezenlijking van zijn lang gekoesterd ideaal. Hij zelf alleen weet, hoeveel zorgen en moeite het heeft gekost. In zijn in vergelijking met het prinselijke college nu wel wat bescheiden paleis zal Z. E. menig maal ln den geest de kolonnaden van de Sint Pieter zien en daarboven uit de tinnen van het kasteel der geloofsverbrelding. Nu het college en het er aan verbonden Atheneum hun eerste jaar achter zich hebben en de eerste tijd van het voor de hand liggende horten en stoeten dus voorbij is, leek het ons wel van belang, Z. E. den Kardinaal om een klein onderhoud te verzoeken en tevens verlof te vragen tot het bezichtigen van het nieuwe Instituut. De vriendelijke en steeds voorkomende se cretaris van Z. E., Pater dr. Lljds-man, ont ving ons bij onze aankomst In het paleis op de Piazza di Spagna al met de tnededeeling, dat Z. E. ons wachtte en spoedig zaten we in de audiëntiezaal tegenover den Kardinaal. En naar van zelf spreekt, kwam het gesprek dadelijk op het nieuwe college. Niets ligt Z. E. nader aan het hart. Z. E. vertelde ons met zichtbare voldoening, dat het nieuwe college in het eerste jaar niets anders als reden tot de beste verwachtingen heeft gegeven. Van de mogelijkheid, die het biedt, om een veel grooter aantal studenten op te nemen dan vroeger, kon dankbaar worden .geprofiteerd. Het aantal studenten bedraagt momenteel 170, samengesteld uit ruim dertig nationaliteiten en indien alles goed gaat zal dit getal tot 300 kunnen worden opgevoerd. Maar hier trokken rimpels van zorg over het gelaat van Z. E. en we begrepen de reden. De algemeene wereldcrisis doet ook haar invloed gelden op do inkomsten van de Propaganda Fide. Verleden jaar kwamen mlllioenen lires minder binnen en de toekomst ziet er uiteraard niet rooskleuriger uit. Z. E. hoopte echter op de hulp van den Allerhoogste, Die zooals Z. E. zei-de, tenslotte voor alles verantwoordelijk is. Z. E. sprak verder nog van den broederlijken en werkelijk internationalen geest op het col lege, waarvan indertijd een hooggeplaatste per soonlijkheid uit Génève ten zeerste onder den Indruk was gekomen. „Indien het bij ons in den volkenbond ook zoo was", had deze ge zegd, ,,zou de wereldvrede spoedig bezegeld zijn". Nadat we nog een aantal bijzonderheden had den opgeteekend, die we in onze beschrijving van het nieuwe college zullen verwerken, be kwamen we het verlof tot bezichtiging. En daarop togen we op weg naar den Gianicolo, begeleid door een der Nederlandsche studenten van de Propaganda Fide. De weg naar het nieuwe college van de Pro paganda Fide is een flinke klim. Een tamelijk steile weg voert van de TIbeToevers, niet ver van het Sint Pietersplein naar omhoog, door een oud gedeelte van Trastevere, een gedeelte rijk aan historische herinneringen. Ergens staat b.v. de beroemde eik van Torquato Tasso en in de buurt verheft zich ook 't theater van den H. Filippus Neri. Het i3 merkwaardig dat, terwijl de Pause lijke instituten vrijwel door heel Rome ver spreid liggen, het College van de Propaganda Fide zich in de onmiddellijke nabijheid van het Vaticaan verheft. Er zit iets symbolisch in, welke symboliek nog wordt versterkt door de aangrenzende colleges van de Vereenigde Sta ten, Ethiopië en dat der Ruthenen. Vaticaan en Sint Pieter verzinnebeelden als het ware den verstilden triomf, de colleges, met dat van de Propaganda Fide vooraan, sym'boliseeren de steeds hernieuwde energie, den nooit rus tenden zielenijver van de Kerk. Een fraaie laan, die een blik veroorlooft op een schilderachtig gelegen villa, eerlang voor het Amerikaansche Ooilege bestemd, dat vroe ger deel uitmaakte van de Propaganda Fide, maar thans op zich zelf staat, aangezien de Vereenigde Staten niet langer een missiege bied vormen, vormt een aantrekkelijke entrée. Dan gaat het links af, onder lommerrijke boomen en een heerlijk tafreel ontplooit Zich voor de oogen. Het hoofdgebouw van het nieuwe college is in een prachtige omlijsting gevat. Natuur en tuinarchitectuur hebben hier een bijzonder fraaien en zeldzaam rustieken achtergrond gecreëerd, imponeerend in het aan dergelijke scheppingen toch overrijke Rome. De heele omgeving ademt rust. Het moet werkelijk een weelde zijn, hier te wonen en te studeeren, er zich voor te bereiden op het on derwijzen der volken. In de groote hal, een grootsohe ruimte, krijgen we al een eersten indruk van het internationale karakter van het college. In keurige togen wandelen er studenten nlt alle deelen van de wereld, blanke, gele, bruine, zwarte, zich met elkander onderhoudend zon der onderscheid te maken tusschen nationali teit of ras. We zien de Chineezen en Japanners genoeglijk langs elkander kuieren. Zooiets zou in Shanghai, dat groote internationale cen trum, niet mogelijk zijn. Natuurlijk, tijdens de heftige spanning tusschen de twee volken was ook op den Gianicolo de sfeer even electrisch geladen. De studenten van de Propaganda Fide zijn ook menschen. Maar de geest van ka- meraadschappelijikheid en broederschap in Christo keerde spoedig weer, zoo hij al voor een moment verstoord was geweest, een on belangrijk en verre van cri-tisch moment overi gens. Het college van de Propaganda Fi-de telt re gelmatig Nederlanders onder zijn discipelen. Ofschoon Nederland geen missiegebied is, stel len zich toch altijd enkele studenten ter be schikking, om naar het een of ander missie land te worden gezonden. Deze twee studenten nu hebben ons een oogenblik ons thuis doen voelen op de Propaganda. Eerst gingen we naar de refter, een prach tige ruimte, waar alles frisch en helder is. Hier is het al weer een genot, den inwendigen mensch te versterken. Alhoewel het koffieuur- tje juist was verstreken waren de goede zus ters, die de keuken bedienen, zoo vriendelijk, nog iets voor ons te serveeren. En we werden keurig bediend door niet minder keurig in het wit gekleede kellners, die hun vak bleken te verstaan. De eetzaal heet refter, maar ze zou gerust voor een caffeteria van de grootste en beste universiteit van de Vereenigde Staten kunnen doorgaan, met bovendien nog het voordeel, dat het er heel wat fijner en ordelijker aan toegaat. Van de eetzaal togen jyq dopt srootf cosri- (Van onzen correspondent). P a r ij s, 14 Juli. Niemand heeft kunnen voorzien, wat deze Quatorze-Juillet" zou worden en nu de zon blakert, de vlaggen toch nog even opgelicht worden door een meer stof dan verkoeling bren-grend windje, nu tout-Paris" en boven dien nog de provincie dansen, voelt men, hoe zeer men een feestje noodig heeft. De zwartkijkers zeggen dat 't volk danst bo ven een krater, maar zij, die werkelijk in de misère zitten, zijn blij, dat in een gemeenschap pelijke inspanning die narigheid, eens een oogenblik op zij. kan worden gezet. Of de crisistijd minder doet dansen? het heeft er niets van. Hoogstens blijven velen den middag of den avond op één consumptie zitten, wat Z. E. Kard. van Rossum. Langs het ziekenhuis" belandden we ten slotte in het Atheneum, de universiteit van de Propaganda Fide. Dit Atheneum staat heele- maal los van het college, althans ln zooverre, dat het een apart Instituut is, waar niet alleen de studenten van het college studeeren, maar ook die van de andere nationale colleges van Rome en studenten van diverse kloosterorden, o.a. de Augustijnen. I-n de aula van het Atheneum, die plaats biedt voor duizend toehoorders en van een luidsprekersinstallatie voorzien Is, doceert ei ken dag voor een drie honderd studenten de Nederlandsche Pater Prof. Dr. C. Damen. Hij is natuurlijk niet de eenige professor van het Atheneum, maar zeker een der eminentste en een der meest gezaghebbende. Zijn bescheiden- beid zal het hem verbieden het met ons eens te zijn, dat de woorden, door -den Paus bij zijn bezoek ter gelegenheid van de opening van het nieuwe col-lege gesproken, speciaal o-p hem van toepassing kunnen worden genoemd. In steen staan die Pauselijke woorden bo ven den katheder gebeiteld: „Wij prijzen ons gelukkig in de wetenschap, dat de grootheid van de leer, dié hier verkondigd wordt, in over eenstemming is met de grootheid van de aula". Dankbaar namen we tenslotte afscheid van onze vriendelijke begeleiders en -keerden het college den rug toe, overtuigd, iets moois en interessants achter -te laten, waarvan het een genoegen is geweest, enkele regels te schrij ven TIJDENS DE REVUE Dinsdag tie Parijs op dien onafhamkelijkslhei'dsdag geihoudiein geen opoffering Is voor den zuinigen Fransch- man. Een feit is, dat half Parijs vannacht al een „nuit blanche" heeft gekend en dat het ln Jaren op Montpamas-se en Montmartre en op de bekende „carrefours" zoo vroolijk niet is geweest. Trouwens men moest daar wel blijven, want de traditioneels revue bestaat nog wel, maar 't is uit met de nachtelijke kampee-ringen en het vroeg-uit-de-veeren om een plaatsje te win nen voor de revue van Long-champs. Want die laatste is blijkbaar voorgoed bezweken. Tijdens den oorlog had men wat anders te doen. Vlak daarna bleken er nog warme zo-mers te bestaan, en langzamerhand hadden de officieelen zich van het warme karwei afgemaakt door de revue te verplaatsen naar de Are de Triomph en eindelijk naar de Esplanade des Invalides. Een uitstapje minder voor den Parijsc-hen burgerman, die aan de revue een reis naar het Bols en een plc-nic verbond in de kleurigheid van vóór den oorlog. Natuurlijk zoeken de „bistro's" nog van hun stoep een dansvloer te maken, maar ze hebben hun hoofd niet meer te breken met de vraag, hoe aan een strijkje of wat trompetters te ko men. Het aanbod overtreft niet alleen de vraag, maar wordt ook afgeslagen om de zoo veel lui der sprekende radio. En de lampions van de muziektent zijn tegen den gevel -geslingerd. Bovendien heeft de confectie in de volksbuur ten veel kleur aan het tafe-reel ontnemen, ook al ziet men deze dagen nog veel uniform. Het feest viel dit jaar op den mooisten dag: een Donderdag, die altijd de grootste brug tus schen de werkdagen maakt. En eigenlijk had Parijs Dinsdagavond h-et feest al in 't op -gevaar af dat het te vroegtijdig in de nen zou afdalen, 's Avonds trokken ree- muziekcorpsen uit, wat hier om de S013 aj die het publiek zelf weet te ^nyer te vermoeiend is. Eu gisterenavon moeid gedanst en men weet dat t den 14den eerst in het mlddern»- uur van den 16den wordt gebiaze?-.. De revue ja, die had >Uet de prachtige omkransing nTerMi«i!.n ?et feest zich afspeelde in en !jli Iief" lijke landschap van yaxl St. Cloud en verdere Sein en t Was maar een gewone PaTa<ie'/," Vioh zoo' aanvan'§ pikante had dat 't de 'eer Op zjja p-iaats sident van de repub lek naar toe haalde. Maar waarover zich te verwonderen, waar in den tijd van den werkelijken Robespierre er geen feest kon plaats hebben zonder de artistieke sans culottes. 200 m001 'tan 't nu aiet zijn, want k.e-t leger is wel beter gekleed maar ongetwij feld minder kleurig. Maar zoo de revue het weelderig landelijk schoon van de entourage van Longchamps miste, men kan niet zeggen, dat ze geen schoon kader bezat. Besloten tusschen het Invalieden- hotel en het „Grand" en hot ,,Petit-Falais" met de monumentale -decoraties van de Pont- Alexandre III als fee-stmasten en de loovers van de Champs Elysées als beloofde verfris- s-cking, bleef zij toch nog in ee-n unieke omlijs ting gevat. En per slot van rekening waren er de entrai-neerende fanfares en uitwapperen- de vaandels, wat voldoende is om de ma-s-sa in geest-drift te zetten. We hebben ook hier o-ns deel gehad ln de zware onweders van de laatste dagen. Maar 't schijnt, dat ook dat iets van betere tijden is. Ze zijn niet op al te ongelegen oogenbltkken ge komen. 's Avonds laat of 's morgens vroeg en zoo Parijs weer die blank blauwe hemels kent, die zooveel zomers door de regenwolken ver borgen bleven, was 't niet te warm en zelfs in de schaduw opwekkend koel. Parijs houdt niet van die al te blauwe luchten, die niet in overeenstemming zijn met de zachte tinten, die heel juist „couleur-Ile de France" worden genoemd, en een staalblauwe lucht is voor den Parijzenaar een lueht-van-lood en voor 't ver dwijnend asphalt een veroordeeling te meer. Per slot van Tekening komen de traditioneele feesten altijd weer de klachten over de ver anderingen van den tijd weerspreken. Juist die eeuwige op-roepers van den „goeden ouden Uid.", die vinden dat al wat aardig is door den tijdgeest wordt verdreven, hebben den nationa- len feestdag kunnen doorbrengen op dezelfde wij-ze als in de jonge jaren, met het zelfde programma van huA vaders en grootvaders en na afloop van de revue hehben we weer dezelf de run naar de theaters gezien om in de rij te dringen, de klapstoeltjes stoetsgewijze aan schuivend, en uren te wachten op de vrijkaar- tjes voor 'de feestvoorst-el-lingen. 't Is Juist de echte Parijsche burgerman, die veel van theater houdt, maar er niet anders komt, dan wanneer 't geen andere entrée kost dan een urenlang geagiteerd wachten. *t Meest Fransch zijn misschien de ledige uren, namelijk die waarin de maag gevuld moet worden, 't Is bepaald grappig, hoe de Fran- achen aan den regel verslaafd zijn. Gp 't uur van 't dejeuner kun je een kogel door de stra- ten jagen. En 't uur van het déjeuner heeft meer -dan tweemaal zestig minuten. De Fran se-hen weten nog te eten en ze eten meer om te smaken dan om zich te voeden. Ze eeren nog de goede keuken op een manier, die alle vreea voor eventueels drooglegging uitsluit. '-t Uur van den -dans breekt dan ook eerst vrij laat aan. Maar men weet dan ook niet van op houden, en 't is per slot van rekening zoo'n slecht teeken niet, dat men zich nog zoo kin derlijk weet te amuseeren. Want 't is ongeloof lijk, wat een succes hier nog een straatzanger en een lampion heeft. En de Parijzen aars gaan nog naar het vuurwerk, 't Is waar, dat 't hun gemakkelijk wordt gemaakt, want van avond zenden alle kwartieren, die te Parijs twin tig ln getal zijn, Je pyrotechuische ster-fontei nen de lucht in, en Parijs slaagt er op alle -plaatsen dn met het vuurwerk een fantastisch stadss-ilhouet fantastiek te belichten. De feestvonk in Parijs aangeslagen, doet onmiddellijk de overbelasting van de veilig heidsklep springen en de druk van den tijd is dan ten minste voor drie dagen opgeheven. Echt Parijs leeft dan in zijn -zoo luchtig mous- s eeren de genoeglijkheid, overeenkomstig de unieke reputatie, die het toch telkens weer komt bevestigen. Zwedens roem uitgebeeld. STOCKHOLM, 15 Juli. H.N.) Dezer dagen is door prins Gustaaf Adolf, den oud-sten zoon van den Zweedschen kroonP,riIlS> ''6 Gustaaf Adolf-tentoonstmllng geo-pend ter herinnering aan den gro-oten koning, die J 'aar geleden in den slag van Lützen geva en. E-r zijn ongeveer 1000 voorwerpen ten toon gesteld, o.a. het paard dat de koning in de ge vechten bij Breitenfeld en Lützen be-reed, en dat later zorgvuldig geprepareerd en in het museum van Stockholm ondergebracht is. Ook de *n0t [bloe<^ ^vlekte kleederen die de ko- n-ing droe-g, toen hij, nlt 9 wonden bloedende, op het slagveld viel, zijn aanwezig, voorts ver schillende portretten van den koning, de re galia, eigenhandige -brieven, vredesverdragen, en andere documenten en voo-rwerpen uit den. tijd van den 30-jarigen oorlog. Eea andere afdeeling geeft een overzicht Tan bet leven in Zweden 300 jaar geleden, ter* wijl een groote reliëfkaart doet zien, wat ge durende het leven van Gustaaf Adolf voor dei ontwikkeling van Zweden is geschied. j, LUDWIG FULDA. BERLIJN, 14 Juli. (V. D.) Rijkspreel-den-t van! Hindenburg heeft den dichter Ludwig Fulda zijn gelukwenschen doem toekomen ter gelegen heid van Fulda's 70sten verjaardag en hem da Goethe-medaille voor wetenschap en kunst ver leend. PIEPERS JASSEN. De soldaten, die ter handhavingen herstel van rust en orde in het Belgisch myngebie^ verblijven, maken het zich gemakkelijk voor het gemeentehuis^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10