SPORT IN AMERIKA, tijd HEERENBAAI TOONEELSPELER EN SCHILDER. ZATERDAG Ï6 JULI 1932 RADIO-PROGRAMMA m DE MENTALITEIT DER YANKEES. Baseball en Amerikaansch football. RUWHEID ALS PUBLIEKE ATTRACTIE. DE BOTERPRIJZEN. ECHTE FRIESCHE „ROND HET IJSELMEER" MARKTBERICHTEN. jjad» ZONDAG, 17 JULI. Huizen (296 M., 1013 K.H.) 8.30 KRO, 9.30 12.15 NCRV, 12.15—5.00 KRO, 5.00—7.45 NQRV, 7.4511 KRO. 8.30 morgenwijding; 9.30 gewjjde muziek en Prot. Kerkdienst; 12.15 KRO-sextet, o.a. potp. Czardasfürstin, Kalman en Dur und Moll, Schreiner; 1.45 J. v. Sas; Woekerbestrjj- dingswet; 2.10 litteraire causerie; 2.30 Twentsdi program, Twentsehe orkestvereeniging m. m. v. mej. A. Meinema (Twentsohe liedjes)causerie A. Wentink „Mooi Twente", o.a. Gebet und Tempeltanz, Grieg en Sylvia,ballet, Delibes; 4.30 ziekenhalfuurtje5.00 gewijde muziek5.50 Prot. kerkdienst; 7.45 H. de Goey: De Kath. Studen tenbeweging; 8.10 voetbaluitslagen (R.K.F.); 8.15 concert: Rott. Philh. Orkest, mannenkoor .Apollo" en Sehiedamsch Mannenkoor Orpheus" o. 1. v. E. Flipse, o.a. fragm. Zwei Königskin- der, Humperdinok en suite „De Roos van De- kama", W. Landré 9.30 Vaz Dias)10.40 Epiloog. Hilversum (lSfc M., 160 K.H.) 8.15-^12.00 VAiRA, 12.00—5.00 AVRO. 5.00—6.00 VARA, 6.00 —8.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.15 gymnastiek les 9.00 postduiven- en voeitbalberichten9.05 tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga; 9.30 orgel spel Joh. Jong, 10.00 voordracht door M. Bever sluis; 10.20 VARA-orkest m. m. v. Truss Bours- se o.a. Concerto d-dur, C. Bach11.00 toespraa door G. J. Zwertbroek; 11.20 vervolg c°nc®" o.a. Noorsche volksliedjes, Grieg; 12.00 Rre - lezing. H. de VreugdParijs en omstrekeniz-jo Kon. Militaire Kapel o. 1. v. Kapt. c. Boer en gramofoonplater» o.a. fragm. La W. fille du régiment, Donizetti:-2.00 boekenhalfuurT30 mandoline-orkest „Sempre Ayanti 3.00 Kurhaus, SoheveningenResidentle"®r v. I. Neumark m. m. v. S. Rodriguez (viool) en Max Rodriguez (cello) o.a. Vioolconcert e. gr. t„ J. S. Bach: in de pauze: gramofoonplaten uit de studio; 4.30—5.00 gramofoonplaten; 5.00 Arb. Muziekver. „Voorwaarts", Baarn o. 1 v J Mooy en kinderkoor o. 1. v. N. d" V VPRO: 8.00 Vaz Dias; 8.15—9.15 Utr. Sted. Or kest m. m. v. H. Cals (sopraan) en Marcel Wit- trisch (tenor). O.a. ouv. ..Mignon", Thomas en duet uit „Manon Lescaut Puccini, 9.15 Kon. *s Hertogen bos ch Mannenkoor o. 1. v. P. Kal lenbach9.35 vervolg concert. O.a. Ouv. „Tann- hauser" en fragm. „Lohengrin", Wagner; 10.20 dr. J. Walsch: De meneer van de leestafel; 10.40 —12.00 Kovacs Lajos en zdn orkest. Refreinzang Bob Soholte. In de pauze: gramofoonplaten. Adrian Favasour was een zeer middelmatig tooneelspeler. Vóór zijn vertrek naar Holly- wood was hij onder zijn collega's ai niet bui tengewoon populair, doch toen hij na een af wezigheid van tien maanden terugkeerde was hij eenvoudig onuitstaanbaar. Men was er nooit achter kunnen komen, of Favasour was uitgenoodigd om naar de film- stad te komen dan wel of hij Hollywood uit eigen beweging met zijn bezoek vereerd had. Dat hij er geweest was echter, stond vast. Ook, dat hij voor de film gespeeld had in een drama: „dr. Jckyll en zijn slachtoffer Hyde". Sedert vervolgde Adrian zijn collega's met eindelooze verhalen over Los Angeles, Holly wood endr. Jckyll en zijn slachtoffer. In het begin luisterden zijn toehoorders gelaten naar zijn snoeverijen, maar langzamerhand raakte hun geduld uitgeput. „Bedoel je, dat je de hoofdrol in die film gespeeld hebt?" vroeg Steveson op een toon, speciaal eigen aan tooneelspelers als ze infor- meeren naar het succes van een collega. „Zeker speelde ik de hoofdrol. De film had in de Vereenigde Staten een geweldig suc ces was het bescheiden antwoord. „Waarom ben je dan teruggekomen?" drong Steveson aan. „Heimwee", zei Adrian, „ik kon het in Ame rika niet uithouden. Ik verlangde terug naar Londen en mijn vrienden". Zijn toehoorders zwegen. „Ik dacht anders, dat Barrymore de hoofdrol in dat stuk gespeeld had", zei Nolles opeens. „Dat deed hij ook, maar voor zijn onderne ming", antwoordde Adrian, „er zijn in Holly wood verschillende ondernemingen, die recht hebben die film op te voeren". ,,Brookhamstreet 5, Hampstead", lichtte de schilder hem in. „Het zal er wel erg druk zijn, want ik ben heusch niet de eenige inzender!" Op den vastgestelden dag begaf Adrian zich naar het opgegeven adres. Zelfs een aard beving zou he<m daarvan niet weerhouden heb ben! Aan zijn uiterlijk had de acteur zeer veel zorg besteed. Het was immers zeer waarschijn lijk, dat hij door den schilder aan diens col lega's zou 'worden voorgesteld als de origineele dr. Jckyll! Nu de Olympische Spelen over eenige weken aanvangen, komen de Vereenigde Staten in het centrum der sportieve belangstelling te Brookhamstreet 5, Hampstead echter, bracht staan. Dit gaat als het ware vanzelf. Toen de Adrian lichtelijk in verwarring, Het bleek een winkel te zijn. En wel een winkel van het soort, dat Adrian Favasour altijd haastig voorbijliep, Een winkel, waar dameslingeries werden ver kocht! En toch het huisnummer klopte! No. 5! Misschien was de ingang door dien winkel? Haastig keek Adrian om zich heen en stapte naar binnen. Kan ik mr. Whopton spreken?" fluisterde hij. „Mr. Whopton?" zei de winkeljuffrouw ver wonderd, „er woont hier geen mr. Whopton". Maar dit is toch nummer 5?" .Zeker, dit is nummer 5", klonk het koel. ,Ehdank u, dank u zeer", stamelde Adrian en verliet haastig den winkel. Buiten, keek hij ontevreden om zich heen. Hij was woedend op Whopton. Waarom had die kerel hem niet beter ingelicht. Maar waar was dan eigenliijk die verdraaide tentoonstelling?" En toen op eens stond Adrian als aan den grond genageld. Zijn gezicht werd doodsbleek, stukken natuurlijker dan het hem ooit op bet tooneel gelukt was. Daventry (1554 M„ 193 K.H.) 10.50-11.05 tijdsein, berichten; 12.50 orgelspel Quentin Mac lean 1.20 Gershom Parkington Kwintet o.a. suite „The merchaut of Venice, Rosse; 2.20 gramofoon platen; 3.05 Radio Militair Orkest en zang; 4.35 Reginald King's orkest m. m. v. Norman Wil liams (bas) o.a. Reconciliation, Drigo; 5.50 viool recital Albert Summons; 6.20—6.35 voor de kin deren; 9.10 berichten; 9.25 onkestconcert uit de Kurzaal Ostende o.a. fant. in a, Wieniawski; 10.50 Epiloog. Parjis („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.) 8.05 gramofoonplaten; 12.20 Kath. morgen-wijding Père Dieuz: 12.40 rei-lgieuse muiek; 1.20, 1.50, 2.20, 4.20. 6.20 gramofoonplaten: 7.05 concert door het Al'hambra-orkest8.20 concert, gramofoon platen en vocale solisten; 9.50 dansmuziek. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.) 12.20— I.20 omroeporkest; 3.504.20 harmonicavirtuozen Alex en Richard; 4.20—6.05 Sted. orkest Kopen hagen: 7.509.50 LouÏ3 Preil's Radio-dansorkest; 10.30 Slavische muziek o. 1. v. Walther Meyer- Radon o.a. fragm. „Boris Godounow". Mous- sorgsky en Slavische Dans in g. kl. t„ Dvorak; II.2012.50 Dansmuziek uit Rest. „Wivex". Langenberg (473 M„ 634 K.H.) 7.25—8.20 Hamburger Havenconcert; 10.20 en 11.50 Groote Prijs van Duitschland (rennen o. d. Niirburg- ring); 1.202.50 concert o.a. ouv. Finhalsköhle, Mendelssohn; 2.50 koorconcert; 3.35 vervolg; 11.50 ner; 8.20 radio-variaties over het thema „Mann 4.505.55 concert o.a. Schubert-fantasie, Schrei- und Wei-bWeib und Mann" m. m. v. solisten, koor en orkest; 9.55—10.40 concert o.a. Stand- chen, Heykes. Hierna dansmuziek. Rome (441 M„ 680 K.H.) 5.20—A35 vocaal- jen instrumentaal concert: 9.05 operette „the Herzogin von Chicago", Kalman. Leiding: A. Paoletti. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 orgelcon cert door L. Joos; 1.30 gTamofoonplaten5.20 con- u't Antwerpen; 6.50 piano-recital; 7.15 en 8.20 gramofoonnlaten8.50 dito; 9.20 concert uit de Kurzaal. Ostende o.a. Spaansche fantasie, Gevaert11.00 dansmuziek. 338.2 M., 887 K.H.) 12.20 concert uit Ant werpen 1.00 zang en piano1.30 orgelconcert 1.50 gramofoonplaten; 5.20 concert o.a. Humores ke, de Taye; 6.20 zangvoordracht6.35 gramo foonplaten 8.20 omroeporkest en zang o.a. Pas torale, Vreuls9.20 concert uit het Casino te Knocks o.a. Namonna, Lalo; hierna tot 11.20 dansmuziek. Ze es en (1635 M., 183.5 K.H.) 6.40-8.20 Ham- jS1* aveTlconcer*t2.50 zie Langenberg; 3.35 reportage Nürburgring; 4.20—6.50 populair con- cert en sportreportage8.20 zie Langenberg; 10.40 berichten en hierna tot 12.50 Hans Sohindler's dansorkest. Rq°is-a 'Gern- Badiodistr.) Programma s. ».io Kömgswusterhausen2.20 Parijs; 2.50 n '2? Kalundborg; 6.05 Brussel KVlaamsch), 11.30 Königswusterhausen. ^ro?raTn™a 4; 12.50 Daventry; 4.05 Londen R. B.50 Daventry; 6.20 Brussel (Fransch). Onder het gezelschap, dat Adrian avond aan avond verveelde met zijn heldendaden, bevond zich ook een schilder. Op zekeren avond zei deze: „Mr. Favasour, ik heb een pracht idee! Ik zou graag uw portret willen schilderen". „U is erg vriendelijk, mr. Whopton", zei Adrian kalm, ik heb thuis een paar uitsteken de foto's, die ik in Hollywood heb laten ma ken. Een dezer dagen zal ik ze u eens laten zien". Whopton scheen na te denken. „Maar ik be doel niet een gewoon portret", zei hij, „ik dacht over nw portret in uw twee hoofdrol- len, een als dr. Jckyll en een als zijn slacht offer Hyde". ,,Dat is inderdaad een goed idee", beaamde Favasour gevleid. „Zullen we dan afspreken, dat we morgen beginnen?" stelde de schilder voor. „Komt U dan morgenochtend om tien uur naar mijn atelier. Dan schilder ik u eerst als „het slacht offer Hyde". Adrian beloofde den volgenden ochtend te zullen komen. Van de collega's van Favasour kreeg Whop ton heel wat te hooren over het schilderen van Adrian. „We hegrijpen natuurlijk wel", zeiden ze, ,,dat schilders ook moeten leven. Maar vindt je zelf niet, dat je door de ijdelheid van dien opschepper op deze wijze aan te moedigen, een groote verantwoordelijkheid op je laadt? Is die vent al niet onuitstaanbaar genoeg?" „Ik begrijp niet wat jullie bedoelt", zei Whop, ton koel. ,,Ik weet alleeu, dat ik er zeker van ben, dat die twee portretten een succes zullen worden". Eindelijk op een avond deelde Adrian zijn collega's in de artisten-societeit, het groote nieuws mede. Hij had bericht van Whopton ontvangen, dat de twee portretten over een week tentoongesteld zouden worden. Daar de schilder steed3 hardnekkig geweigerd had Adrian een blik op zijn werk te doen slaan, was deze opgewonden van nieuwsgierigheid. Een paar dagen later kwam hij den schilder tegen. „Zeg, ouwe jongen", vroeg Adrian, „waar zullen mijn portretten eigenlijk te zien zijn? Je begrijpt, dat ik zelf ook eens ga kijken?" „Dat moet je beslist doen", antwoordde Whopton, „en dan zal ik graag van je hooren, wat je er van denkt „Daar kan je van op aan", beloofde Adrian. „Waar Olympiade in Amsterdam werd gevierd richtten alle oogen zich op de koopmansstad in de lage landen aan de zee. En Amsterdam werd in enkele weken ^po populair als het nooit was geweest. Zijn groote schilders, zijn Nachtwacht, zijn koopvaardijschepen hebben in een periode van eeuwen niet zooveel re clame kunnen maken als de voetballers in een enkele week. De roep van een PetToni en een Andrade bracht meer ontroering teweeg dan welke andere manifestatie van Amster dam ook zou kunnen. De stad, waar nu de Spelen zullen plaats "vinden, het bijna legendarische Los Angeles, El Pueblo de Nuestra Senora la Rei na de Los Angeles, zooals de Spaansche stichters haar eens noemden, behoeft zich over de pu blieke belangstelling werkelijk niet druk te maken. Die is er al lang. Maar hierbij heeft ze een paar duidelijke voordeelen boven Am sterdam. Amsterdam immers was een waar dige koopmanstad in het rustige en van schreeuwerige reclame afkeerige Nederland; Los Angeles daarentegen ligt In het reclame- zieke Amerika en het heeft welders attracties Op een aanplakbord naast den winkel prijk- a[g Hollywood. Los Angeles noemen, is Holly- ten verschillende affiches.. Daaronder bevon den zich ook de portrettten van dr. Jckyll en wood noemen. Het feit nu, dat naast de sterren van het witte doek zich nu ook de sterren van voet bal, springplank, polsstok etc. etc. in al hun grootheid zullen laten zien, spreekt voor zich zelf en voor Los Angeles. Well, there is something to say about it" het slachtoffer Hyde. Hyde met een verwron gen gezicht, zuur-kijkend op een manier zoo als alleen Adrian dat kon, met ongekamde ha ren en loshangend boord! En daar vlak naast dr. Jckyll, onberispelijk gekleed, met een innemenden glimlach OP het I ke'j^en 'de Yankees er gezegd en ze zijn aan blozende gelaat! Boven de twee portretten las men: „Lasher's Lever pillen". En ondeT het inderdaad afstootende uiterlijk van Hyde: „Voor het gebruik", onder het an dere portret „nè. het gebruik!" De leden van de artistensocieteit „Ons ge noegen" hebben, na dien gedenkwaardigen dag nooit meer iets van hun collega gehoord of ge zien! In hun gesprekken echter wordt hij on der homerisch gelach herhaaldelijk herdacht. (NADRUK TERBODEN.) IN DE PERIODE 17—23 JULI. 1.25 in den groothandel, 1.401.50 in den kleinhandel. De regeeringscommissaris voor de hulpver leening aan de melkveehouders, voorzitter der Crisis-Tuinbouw-Centrale, deelt mede, dat de heffing op boter, ingevolge de Crisis-Zuivelwet, voor de periode 17 t./m. 23 Juli op 42 cent per K.G. is gehandhaafd. De binnenlandsche prijs in den groothandel stijgt niettemin met 5 cent per K.G., daar de Leeuwarder noteering met 5 cent omhoog is ge gaan en komt op basis van 1,25 per K.G. De prijs van de boter in den kleinhandel wordt nu ƒ1,40 ƒ1,50 per K.G. Melk'toeslag De melkveehouders, die hun melk op basis boternoteering verkoopen, kunnen per 100 K.G- melk van 3 procent aanspraak maken op een 17 cent hoogeren prijs dan in de thans loopen- de week. De toeslag uit het Crisis-Zuivelfomds blijft iyt cent per K.G. melk en 3 vet. het praten geslagen met al hun bekwaamheid van doorgefourneerde handelsreizigers en re clame-agenten. En de wereld luistert met aan dacht, stellig er van overtuigd, dat de Olym pische Spelen in Los Angeles alle vorige in alle opzichten zullen overtreffen. Nu, wat dit laatste betreft, moeten we af wachten. De regeling zal ongetwijfeld goed zijn maar men kan er zeiker van wezen, dat deze Olympische Spelen in tegenstelling met die van Amsterdam van het begin tot het einde voor eigen eer en glorie zullen worden uitgebuit, zulks op echt Ajmerikaansohe ma nier, zonder veel complimenten voor de ande ren. De Vereenigde Staten zullen op de Olympi sche Spelen van Los Angeles over alle linies moeten triomfeeren. Alles zullen de Yankees hierop zetten. Op zich zelf is daar niets tegen, mits ze maar sportief blijven. Aan sportiviteit hapert het hun echter nog al eens, zulks voor al doordat de sport totaal gecommercialiseerd is' zoodat voor de echte amateuristische spor tiviteit bijna geen plaats ls. Da Winterspelen op Lake Placid hebben ons al een voorproefje gegeven van de spor tiviteit der Yankees. De Seandinaviërs waren er alles behalve over te spreken. Zulks niet ten onrechte. Trouwens, van nog betrekkelijk recenten datum is het incident Gar Wood Kay Don. Gar Wood kon rn-et zijn motorboot niet winnen, maar hij zorgde er door een truc voor, dat Don gediskwalificeerd werd. Wood startte te vroeg, wetend, dat Don zich naar hem regelde. Hij wist den strijd vooraf verloren, gunde zijn tegenstander de over winning niet Zijn truc werd door sommige Amerikaan- eche bladen als een origineele, echte Yankee truc aangemerkt, een volkomen geoorloofd verschalken van den tegenstander. Zooals de zaken echter op het Michiganmeer stonden en gezien den aard van den tweekamp, zat er aan dien truc toch een luchtje. Wood's mentaliteit is overigens de typische Yankee-mentaliteit. De Yankee kan niet tegen zijn verlies en hij tracht verder met meestal niet erg kieskeurige middelen het verlangde resultaat te bereiken. We zullen intusschen moeten afwachten, wat Los Ange les de wereld zal bieden. Mogelijk heeft de verontwaardiging der Seandinaviërs den Ame rikanen duidelijk gemaakt, welke sportieve opvattingen in Europa worden gehuldigd. Het feit van de grootste beteekenls bij de Olympische Spelen van Los Angeles is, dat er geen soccer voetbal wordt gespeeld. Soccer voetbal geniet in de States weinig belangstel ling. Het kan niet op tegen de attracties van baseball en American football. Op de vraag, waarom ons voetbal in Ame rika zoo weinig populairiteit geniet althans in de Vereenigde Staten, want elders wordt het, naar we weten en speciaal in de Zuld- Amerikaansche staten Argentinië en Uruguay met de beste resultaten beoefend valt niet gemakkelijk te beantwoorden. Een der voor naamste oorzaken is echter ongetwijfeld, dat ons voetbal voor een publiek dat van de sport in hoofdzaak een kijkspel maakt, veel te tam is. Aan den anderen kant is een spel als het cricket, in Engeland Koning, ook in de States niet in trek. De massa prefereert baseball en golf. Naast baseball is football de tak van sport, die in de Vereenigde Staten steeds weer de massa bij duizenden en duizenden, om niet t.e zeggen bij tienduizenden, de poorten der machtige stadions binnenlokt. Intusschen is het merkwaardig, dat deze massa persoonlijk vrijwel buiten de sport staat. Tegenover het getal der kijkers is dat der beoefenaars vrij gering, een overigens veel voorkomend ver schijnsel, hetwelk in de States echter meer dan elders opvalt, omdat men in een half- Engelsch land onwillekeurig iets anders zou verwachten. Basehall is een zuiver Amerikaansch spel door een Amerikaan ontworpen en pasklaar gemaakt voor den Amerlkaanschen volksgeest. Aangezien het spel hier te lande vrijwel on bekend is, behoeven we er niet op in te gaan, temeer, omdat het volgens onze begrippen weinig aantrekkelijks bezit. Hier en daar hebben in ons land enkele enthousiaste sport- trainers hun voetballers in den zomer aan het baseballspel willen zetten., maar de ambitie bleek heel gering. Wanneer we nu ten aanzien van het Ame- rikaansche football en ons voetbal een ver gelijking maken, dan valt die o.i. onmiddellijk in het voordeel van het laatste uit. Ameri kaansch voetbal is 'm verruwd rugby en zoo'n spel van brute lichaamskracht en gemechani seerde tactiek, dat het tegenover het sterk individualistische voetbal bijna in geen enkel opzicht op kan. Behalve dan, indien het pu bliek hier een woordje te zeggen heeft. Voor het publiek is het Amerikaansche football in derdaad aantrekkelijker, in zooverre het ten minste van uitermate forsoh spel houdt en van een ongelimiteerde mogtelijkhedd, om zich desnoods tot razernij toe op te winden. Maar door de ruwheid van het spel is het ook uiterst gevaarlijk voor de spelers. Er gaat geen wedstrijddag voorbij, of er gebeuren ongelukken, er vallen regelmatig dooden, het meest voorkomende ongeval zijnde dat van eengebroken nek. Behalve een gebroken nek behoort een ge broken neus tot de normale risico's van het Amerikaansche football. En men dringt er weer eens op aan, de regels wat tie verzachten. Geen wonder. Dit jaar waren er drie en twin tig dooden te betreuren. En elk jaar bedraagt het aantal slachtoffers zoo om en hij de twin tig. In 1928 en. 1923 was het getal dooden achttien, in 1927 zeventien. Het laagste getal kon in 1926 worden geboekt, toen slechts negen voetballers aan de gevolgen van bij matches of oefenpartijtjes opgedane kwetsu ren bezweken. Het ging hier meestal om ge broken nekken. Wat de gebroken neuzen, schouderbladen etc. betreft, hiervan wordt uiteraard niet zoo nauwkeurig aanteekening gehouden. Men wijt het steeds grooter aantal doode- lijke ongelukken aan het immer toenemend aantal spelers en aan het feit, dat de jonge lui van thans niet meer zoo sterk gebouwd zijn als die van vroeger. Er waren in de Sta tes dagen, waarin kerels als Willie Heston, Ted Coy en de Indiaan Jim Thorpe door een cordon van tegenstanders heenbraken, hun lichamen met het grootste gemak links en réchts tegen den grond bonkend Tegenwoordig bestaan zulke krachtpatsers nog maar alleen in den stijl der sportjourna listen, die zich den goeden ouden tijd herin neren en dien graag terug zouden zien. Ze verleenen den helden van nu dezelfde stie- renkracht, maar in werkelijkheid is zelfs h« olÜk "WH iUtHUH'Htii" •2i 20-50 a.per om zadtte en geurige rooktabak, f - Reel. 608 DGVS j sevelt er aan te pas kwam. Die wist een aan tal hervormingen doorgevoerd te krijgen, waardoor het spel iets tammer zou worden. MaaT de nieuwe regels hebben weer tot nieu we uitwassen en verruwing van anderen aard aanleiding gegeven, zoodat de toestand mo menteel even erg is als voorheen, op Jim Thorpe c.s. na. Trouwens, dit kan ook niet anders, gezien de methoden, gezien de bede situatie in het Amerikaansche voetbal, waarin graag kracht- patsende trainers of coaches (vroeger heetten ze coachers) als koningen regeeren en door dat hun goed betaald baantje er van afhangt, alle mogelijke middelen te haat nemen, waar van die van het geweld naar van zelf spreekt de voornaamste zijn. De gezangen en hymnen, waarmede de toe schouwers hun favorieten huldigen en aan vuren, vertellen waar het om te doen is. De favorieten worden aangemaand, hun tegen standers in het zand te doen bijten, ze blind te slaan en henhun nek te laten breken. Het is natuurlijk niet zoo erg bedoeld, maar het verraadt toch een mentaliteit, die met faire sport niet veel heeft uit te staan. Amerikaansche voetbal minder ruw gew»rde" wat niet wegneemt, dat het nog een taoi' levensgevaarlijk spelletje is. Roo- In 1906 was het zoo erg, dat prestd«n Een groote wieier prestatie rit. Naar wij vernemen zal de A. S. C. „Olympia" dit jaar een grooten wieier prestatie rit houden voor groottoeristen en renners op Zaterdag 3 en Zondag 4 September, met vertrek en aankomst te Amsterdam. De route zal gaan geheel rond de voormalige Zuiderzee, met als noviteit het in het daglicht passeeren van den pas voltooiden afsluitdijk. WATERPOLO. Eerste klas dames: U. z. C. I-e-R. D. Z. I 0-^4. Res. 2e klas heeren: U, Z. C. II—G.: Z. C. II 32. Res. 3e klas heeren: U. Z. C. III—'t IJ IIT 1—1. Door het winnen van U. Z. C. II van G. Zj C. II, staan 't IJ II en U. Z. C. II met gelyk aantal punten aan den kop van de ranglijst. Er zal nu een beslissingswedstrijd op neutraal ter rein gespeeld moeiten worden. RODENRIJS, 15 Juli. (Coöp. Groentenveiling-i Vereen. „Berkel en Rodenrijs" G. AKomkom mers le soort 2.906.50, 2e soort 1.403.70,, witte dito le soort 4.40—4.80, 2e soort 3.10— 3.60, bloemkool le soort 1—3, 2e soort 1—1.10„ sla 0.701.10, andijvie le soort 1.201.70, 2e soort 50 ct., meloenen 1740 per 100 stuks, stok- prinsessen 2021, stamprinsessen 1315, snij- boonen 15—19, groote boonen 1.10—1-20, spi nazie 1.30, tomaten A 8.20—13, B 7.40—10.20„ C 7.20—11.20 per 100 kg., peen 1—3, kroten 1, seldery 1.10—1.70 per 100 bos, komkommer- stek 10—30 ct. per kist, aalbessen 11 ct„ druiven 19 ct. per pond, peulen 9 ct. per kg. (Afd. Bloemenveiling). Rozen: Kdith Helert 0.95—3.10, Mr. Hoover 1.05—3, Briar Cliff 0.80—1.35, Columbia 55—95 ct., Rosalandia 0.79 1.60, Aug. Noack 0.851.60 per 100 stuks,, gladiolenBrillant 1033 ct-, Flamingo 17—24 ct., Virginia 1627 ct., Prince of Wales 11ax ct., Meilust 5—17 ct„ Foch 1517 ct., Halley 7—17 ct., Wilbrink 17 ct., Rubine 6—16 ct., Souvenir 716 ct., Venus 1316 ct., Amerika 14 ct., Mai- denblush 13—14 ct., Odin 9—13 ct., Proserpine 13 ct. per dozyn; dahlia's: Goldene Sonne 46.20, Roem van Aalsmeer 1.305.20, Meany Carlee 4.40, White King 4, Decorum 6, Solo Mio 4.20, Yersey Beauty 3—3.10 per 100 stuks,, Zinnia 10—26 ct., Anjers 2—22 ct., Asp. plumosa 224 ct., Asp. Sprengerie 110 ct., Violieren 13— 22 ct., Lathyrus 10—15 ct. per bos; J^Pansche Lelie 4.60, Auratumlelie 8l3 Per kelken^ cacteeën 4—30 ct. per pot. ROTTERDAM, 15 Juli. besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling .Rotterdam en Omstreken, G. A. waren alls volgtHoU. plat- glaskomkommers 1®/O602 hin 5»60, 2e soort f 2 10—T 70 3e soort w-w A bloemkool le soort ï-ï?' Se f 1.50-3 per 100 stuks, kom- spinazie 2.80—5.90, lS~70m3e Soort f 0-60-2, bloemkorf le soort 2.709.'70,' 2 e soortf 1,50-3 per 100 stuks, kom- poSrfeinStf1150-6-2° per 100 kg^pleJ f 2.70-6.10 BOTTERDAM, 15 Juli. De prijzen heden besteed aan de m?nve 'ng van de Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken G. A. waren als volgt: Hoover 2, hadley 1.60—3.40, Butterfly 0.80—1.50, Columbia f 1—1.40, Golden 70 ct.. Europa 1, Florea 160. E. j. Hill 1.20—2.50, Briar Chff l_160. Kilham 1.50, Keizerin 90 ct., Potin 1.7o, Rose Hill 2—2.60. Pernet f 1.10 •—z, Potentaat 1.60, Aug". Nock 0.902, Dame Edith Helle f 1.50—2.10, Rosalandia 0.701.80,, Dahlia f j 50—3 Anjers 0.801.50, Lathyrus 4—9, Gladiolen 1.30—2.70. Aanvoer 33.800 stuks rozen. Naar het Engelsch van ,i J. C. LENEHAN. 1 31.) Oog in oog zaten zij tegenover elkaar. Abie zal standhouden, mr. Kilby. Bent U daar zeker van? Ik reken erop. Het was niet de eerste maal, dat Kilby ge- dwongen was den man te bewonderen, tegen wien hij moest strijden. Maar even later, toen zij elkaar bij de buitendeur de hand drukten, had hij het gevoelen, dat Pennington zijn emo ties niet zoo in bedwang had als hij dat ge. wend was. Bedankt voor het verhaal, mr. Kilby, zei hij eenvoudig. Maar ik dank U hijzonder voor voor het feit, dat U er nog geen slot aan gemaakt hebt. HOOFDSTUK XXIV. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. Zelte te -midden van de grootste moeilijkhe den bleef inspecteur Kilby's geest optimistisch gestemd. Toen hij nu echter langzaam naar het politiebureau terugwandelde, kon hij zich niet aan een gevoel van depressie onttrekken. Hij twijfelde er niet aan, dat de man, dien hij juist verlaten had, de moordenaar van Sile- croft was. Maar hoe moest hij het bewijzen? Pennington, hoewel hij praktisch had toegege ven, dat hij Abie de Mol was, zou nooit toege ven, dat hij Silecroft's moordenaar was. En het was onwaarschijnlijk, dat er een derde zou zijn, die in staat zou blijken afgezien of hij ertoe bereid was hiem van diie misdaad te be schuldigen. Pennington's nichtje zou het mis schien kunnen, maar zij zou er zeker niet toe bereid zijn. En hij schrok terug van de gedachte om pressie op het meisje uit te oefenen. De assistent van Silecroft, Walton, zou er mis schien wel toe bereid zijn, maar het viel te 'betwijfelen, of hij er toe in staat zou blijken. Hij had Pennington Maandagavond in Sile croft's kantoor wel hooren dreigen, maar die dreigementen bewezen niet, dat hij Abie de JIol "was noch dat hij Silecroft had vermoord. Deze beschouwingen waren echter niet de oorzaak van zijn sombere stemming. Hij had altijd beweerd, dat de strijd tegen een overstel pende overmacht een bijzondere charme in zijn leven bracht en hij was nooit zoo verheugd ge weest, dan wanneer hij zijn verstand had te meten met dat van een waardig tegenstander. De vrees van niet te zullen slagen was slechts voor een zeer gering deel oorzaak van zijn on gewone neerslachtigheid. Paradoxaal genoeg was het eer de vrees voor het succes, welke hem bezwaarde. Zelfs wanneer hij een misluk king voorzag, had hij toch het gevoel, dat hij uiteindelijk in staat zou zijn den moordenaar te grijpen. Pennington was de moordenaar. En onidaniks ail zijn ervaring en vooroordeelen moöht Killby Peimniimigiton graag lijden. De man nam in Kilby's gedachten echter slechts een ondergeschikte plaats in. Miss Marsden was de hoofdpersoon in zijn beschou wingen. Zij hield van haar oom. Zij zou alles doen wat in haar vermogen was om hem te be schermen. Zij zou hem aanhangen, zooals het klimop zich aan een muur vasthecht. En even als het klimop zou zij niet alleen beschutten, maar zou zij ook kracht geven en ontvangen. Maar nadat de muur is omgehaald, ligt het klimop vernietigd en hulpeloos Een bepaald onderdeel van Walton's onthul lingen hield de geest van den inspecteur voort durend bezig. Pennington had zijn nicht met een bijzondere bedoeling bij Keith en Rufford geplaatst. Dat doel scheen bereikt te zijn: er was ingebroken in de juwelierszaak. Op de plek van de misdaad was een glassnijder gevonden. Miss Marsden had enkele dagen tevoren een dergelijke glassnijder gekocht. Gegomd linnen band was gebruikt om een stuk glas uit het raam te verwijderen. Miss Marsden gebruikte dergelijk band voor het inlijsten van haar pla ten. Op de glazen kast waren vingerafdrukken gevonden Kilby bleef plotseling stilstaan. Die vinger afdrukken waren zeker niet door het meisje achtergelaten. Had zij dan een medeplichtige gehad? En zoo ja, wie was dat? Haar oom? Dat leek nauwelijks waarschijnlijk. Pennington zou Dinsdagavond al genoeg om handen gehad heb ben, dan dat hij ook nog aan een inbraak gehoL pen zou kunnen hebben. Kilby kwam tot een plotseling besluit. Ge dreven door een plotselinge ingeving had hij de vingerafdrukken van George Walton opge nomen. Een paar minuten later had hij zich echter voorgehouden, dat hij dwaas gehandeld had. Maar nu begon hij zich af te vragen, of hij er toch geen goed aan had gedaan. Hij zou de proef op de som nemen. Hij begon den weg al aardig te kennen en (haastte zich dan ook naar den fotograaf, die ook reeds fotografische vergrootingen had gemaakt van de vingeraf drukken, welke op de glazen kast waren gevon den. Onderweg voelde hij in zijn zak om zich ervan te overtuigen, of hij het album, hetwelk hij George in handen had gegeven met de vraag de foto's eens na te kijken, wel bij zich had. Toen hij op het politiebureau terugkwam, bemerkte hij, dat sergeant-detective George Brent van Scotland Yard was aangekomen. Hoewel zij elkaar slechts enkele dagen tevoren nog gezien hadden, begroetten zij elkaar als oude vrienden na een lange scheiding. George Brent was een athletisch gebouwde jongemUn, met een opgeruimd humeur en een scherp verstand. Kilby had den jongen politie beambte Brent was toen gewoon agent ontmoet, toen Abie de Mol voor het eerst zijn pad kruiste. Zij hadden samen gewerkt in de zaak van het Tunnelraadsel en Kilby had zich aan zijn helper gehecht. Toen de zaak echter tot ontwikkeling kwam, was hij gedwongen ge weest Brent tamelijk in het duister te houden. Hoewel bij een verstandige jonge politieman whs, had Brent een' hart, hetwelk hij verloren had aan Abie's aantrekkelijk nichtje. Romantiek was aan Kilby nooit besteed ge weest. Toch herkende hij ze wel, wanneer hij ze ontmoette. En Brent's kortstondige romance was nogal duidelijk geweest. Zelfs een minder scherpzinnig man dan Kilby zou dat hebben op gemerkt. De romance had zijn amusante, zoo wel als zijn tragische zijde gehad. Een politie agent die verliefd was op een jongedame, d|e ervan verdacht werd de helpster van een moor denaar te zijn! En het was de plicht van dien zelfden politieman te probeeren haar schuld te bewijzen! Kilby had echter slechts de tragi sche zijde gezien. De zorgen van anderen, in dien zij tenminste niet werkelijk belachelijk waren, veroorzaakten nooit eenige vroolijkheid bij hem. Het had hem ontzettend leed gedaan voor Brent, toen zij ontdekten, dat de auto, waarin Abie en het meisje probeerden te ontsnappen, over de klippen was geslagen en ongetwijfeld op den rotsbodem verpletterd moest zijn. Hij had gemeend, dat een verandering van werk den jongeman zou helpen te vergeten. Boven dien had hij het gevoel, dat Brent te goed was voor politieagent in een kleine stad, Be jonge-. man had dit mee dat hij, behalve zijn natuur lijke geschiktheid, een aardige kennis van de wet bezat, daar hij, voordat de financieele mis lukking van den ouden Brent aan zijn hopen en verwachtingen een einde maakte, in de rechten had gestudeerd. Killby had miet Brent's goetdivlndiem verschil lende raderen in beweging gebracht waarna Brent werd overgeplaatst naar de Londensche politie. Na een korte periode, waarin hij de noodige routine had opgedaan, was daarna zijn overplaatsing gevolgd naar Scotland Yard. Brent had spoedig Kilby's meening omtrent zijn intelligentie en geschikheid gerechtvaar digd, zoodat hij nu den rang bekleedde van sergeant-detective. Ga zitten, Brent, zeide Kilby, nadat zij elkaar begroet hadden. Ik heb je heel wat te vertellen. Brent ging zitten en wachtte tot Kilby zou beginnen. Ik heb je hier laten komen, Brent, onder, wat je zou kunnen noemen valsche voorwend sels. Het was een inval van mij, om je hier te willen hebben. Maar neen! Het was meer dan een inval. Ik ben echter bang dat het mij moei lijk zal vallen je duidelijk te maken, waarom - Hij brak zijn zin af. Hij dorst feitelijk ziek ze^ nauwelijks toegeven, welke bedoeling hij daad gehad had, toen hij zijn cheï vrf George Brent naar hem toe te zenden. ren hem noodig gehad had om hem de P tg betreffende Abie de Mol te brengen, doQr een excuus geweest. Zij hadden e kunnefl een anderen boodschapper «e» g6vraagdi worden. Maar toen hij B' „edacht. Hij had had hij aan Peggy ^^Jens ten opzichte zich herinnerd, dat baar ge haaf de red. van Brent en Brent s waren Maar de ding voor het meisje 0 nieuwe be_ zaak Silecroft sc^ nleuwen moord zel£s rooving te be deQ heuvei omlaag gegleden, Sen zü 3°o dapper aan het beklimmen was? ImUen Brent haar maar weer eens kon ont- m<Hii6^had zijn gedachten niet veroorloofd ver- 'L ia dwailen. Ein toet was met moeiite ge- weest, dat hij zelfs maar zoover was gekomen. Kilby' "Wb® zlc!l nauweliJks bewust van het sterk romantische in zijn eigen natuur. Hij voelde echter, dat hij liever iemand zich met moeite naar boven zag werken, dan dat hij hem naar beneden zag tuimelen, dat hij in het eerste geval gaarne een handje zou helpen en in het a en val te voor tweede geval alles zou doen om u komen- - „iet tot het type Inspecteur Kilby behoorde slachtof£ers Jn dat er pleizier in vindt hij ln d(m val te lokken. Wehswaar gea P der jaren meermalen ook gedwongen is val op te stellen, z<">al^en om een schadelijke zijn maatregelen te new.uineer de rat een™ rat te vangen. M^rugde Kilby zich nooit over in de val zat, ve_^ slachto££er_ Hej. g hem de ellende van dien er ook maar de gering st"fkansebesatonb dat de schadelijke rat getemd kon worden tot een tam konijntje, zou hij met liefde seP^en. Tendering tot StalU grpnt, ik zal ie de zaak Uiteenzetten, zeide Kilby^k zoU graag Uw meening van het geval hooren, antwoordde Brent. Behalve datgene wat ik in de couraut heb gelezen, weet ik er „iets van. Kilby scheen te aarzelen met beginnen. op de eerste plaats, zeide hij, wil ik je er goed van doordringen, dat ik je niet zal vragen mij in deze zaak te helpen. Brent's gelaat toonde de grootste verrassing. Hij wist, dat Kilby niet leed aan zelfoverschat ting of jaloezie. Hij had hem meermalen hooren verzekeren, dat veel van zijn successen te dan. ken waren aan toeval of aan scherpzinnigheid van anderen. En hij wist ook, dat Kilby er steeds op uj£ Wag om t6 geven wien eere toekwam. En toch vertelde Kilby thans, dat bj) Brent's hulp niet noodig had. Ik heb nooit gedacht, dat U het zohder mij aiet zondt afkunnen, antwoordde Brent. Maar aangezien U niet wenscht, dat ik mij bierin meng, komt het mij voor dat mijn verblijf hier tijdverlies beteekent. Ofschoon hij zich nooit vrijheden veroorloofde, weigerde Brent toch zich door zijn superieuren voor den gek te laten houden. Misschien kan ik U beter de papieren, die in mijn bezit zijn, ter hand stellen. Een oogenblikje Brent. Je begrijpt mei ver keerd. Het is niet, dat ik niet graag gebiuik zou maken van je hulp, indien deze noodig was. Maar dat is het niet. Alles is reeds voorbij, be halve dan de arrestatie. Maar ik zou graag hebben, dat je hier bleef totdat deze zaak is afgewikkeld. Daarna kunnen wij samen terug gaan. Kilby was er zich volkomen van bewust, dat hij niet de heele waarheid sprak. Alles was nog niet voorbij. Zelfs Indien tot arrestatie zou Worden overgegaan, zou er nog de moeilijkheid blijven Pennington's schuld te bewijzen. En dan- was er nog het meisje Dit zijn de feiten, Brent. Terwijl hij de verschillende personen bij de namen noemde, waaronder zij in Hamington bekend stonden, gaf hij 'n gedetailleerde uiteenzetting van 't ge, val, beginnend met Pennington's bezoek aan Silecroft op Maandagavond. Over dit deel van het verhaal liep hij echter tamelijk vluchtig heen. Indien hij had moeten verklaren, dat Pennington werd verondersteld dood te zijn, dat Pennington en Silecroft getwist hadden, over de verdeeling of niet-ver-deeling van zekera gestolen diamanten, zou Brent's achterdocht ter stond zijn opgewekt. En Kilby was niet van plan Brent de waarheid te doen kennen, voor dat de omstandigheden daartoe gunstig zouden zijn. Reeds kwam er vaag een plan In zijn brein op en hij vroeg zich af, waarop dit zou uitdraaien. Op een gegeven oogenblik toen hij het had over Silecroft's huwelijk met Thorpes zuster, was hij gedwongen verschillende jaren terug te gaan, maar over het geheel bleef zijn verhaal beperkt tot de gebeurtenissen beginnend met de ontmoeting op Maandagavond tot aan het vinden van het lijk in de rivier, meer dan acht en veertig uur later. Nu, Brent, wat denk je er van? besloot hij. Brent glimlachte flauwtjes. Ik dacht, dat U geen inmenging wenschte, inspecteur? zeide hij. je hebt mij te pakken, Brent, lachte Kilby. Ik geloof echter niet, dat dit mijn eigen woorden waren. Ik heb je hulp niet noodig en ik heb je al gezegd, waarom niet. Maar je opinie zal zeer welkom zijn. Het is altijd de moeite waard er naar te luisteren. Denk er aan, dat jij nog onbevooroordeeld bent. Dat was ik ook. Maar de gebeurtenissen dwongen mij er toe mijn gedachten en pogingen op een bepaalden persoon te concentreeren. Hoewel ik voor mij er niet aan twijfel, of hij is de man, dien wij zoeken, is er toch altijd nog een mogelijkheid, dat ik abuis ben. Ik moet toegeven, dat ik eir op gewerkt heb, dat ieder spoor om hem zott passen. Wetende wat ik weet, kon ik niet an, ders. Maar een dergelijke positie is niet bevor derlijk voor iemands scherpen blik. Onbewust kan ik misschien gewichtige details over het hoofd hebben gezien om geen andere reden, dan dat zij niet Pasten in het door mij reeds opgemaakte schema. Je begrijpt me? (Wordt ver volg j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 12