HET BEZUINIGEN GSR AP PORT DE MOLDANGER" VOOR EEN DERDE VERLOREN. DE EERSTE-KAMER- VERKIEZINGEN. ZIJN WIJZIGINGEN IN DE SAMEN- STELLING WAARSCHIJNLIJK ZUID-HOLLAND. MAX EN ZIJN YMIENDEN. Spannende oogenblikienk DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN. ERNSTIG MIJNONGELUK OP DE MAURITS. Een mijngang gedeeltelijk ingestort. ZEVENHONDERD MAN ONTSLAGEN. w. - s-, WILLEMSTAD—NUMANSDORP. Verbetering van den veerdienst. De „Schollevaer" weer in functie. JHR. MR. L. E. M. VON FISENNE. 25 jaar lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. JHR. MR. W. H. DE SAVORNIN LOHMAN. t DE BEGRAFENIS VAN CISKA KREMER. SCHIP VAN DE O. I.-COMPAGNIE. Een wrak in de Tafelbaai. DE „HAARLEM" GEVONDEN STEUN AAN DEN TUINBOUW IN WEST-FRIESLAND. De GROEP II. DE NOODTOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Gevaar voor kapsijzen verminderd. Een ontzaglijke arbeid is in korten tijd Öoor de commis3!e verricht 26 October 31 benoemd, bracht zij reeds 26 April '32 het eerste gedeelte van haar rapport uit, en -8 Mei '32 het tweede en laatste gedeelte. Ook wie tegen de voorstellen dezer Staats commissie zeer ernstige bezwaren gevoelt, zal toch eerbied moeten hebben voor haar noeste werkzaamheid. Vergissen wij or-s niét, dan werden al hare voorstellen met slechts één uitzondei ing oor de Commissie eenstemmig gedaan. Die eene uitzondering betreft het bekende voorstel de onderwijssalarissen der religieusen aan een extra-korting te onderwerpen Hierbij staat uitdrukkelijk aangeteekend, dat de Voorzitter zich met dit voorstel met heeft kunnen vereenigen, daar z.i. de rechtsgrond ontbreekt om ten aanzien van deze perso nen rekening te houden met een bijzonder behoefte-criterium, dat niet voor allen ge lijkelijk en in dezelfde mate geldt. Dit is, voorzoover wij kunnen zien, het eenige geval, waarin de Commissie niet een stemmig is geweest. Hoe heeft nu de Commissie haar taak op gevat? De Commissie is uitgegaan van een stel- selmatigen opzet, en heeft daaraan eenige richtlijnen ontleend, welke haar tot leidraad strekken bij de beoordeeling van de moge lijkheid om tot verlaging der uitgaven te geraken. Zoodanig uitgangspunt was inder daad noodzakelijk, gezien het vrijwel mis lukken van alle vroegere bezuinigingscom missies, die ondergegaan zijn in de beschou wing van details. Dit algemeene uitgangspunt was: een al gemeene verlaging van het peil der uit gaven met handhaving voor zooveel mogelijk van hetgeen bestaatmet instandhouding van de organisaties der diensten en admi nistratieswelke de Staatstaak uitvoeren. Derhalve was het uitgangspunt: verlaging van uitgaven, niet afbraak van bestaande organisaties. Voor' die afbraak achtte de Commissie thans nog niet het tijdstip ge komen. Zij hoopt zelfs, dat door het tijdig aanbrengen van de thans voorgestelde be zuinigingen de noodzaak van zoodanige af braak zal worden vermeden. Wel gaf zij bij notoire ondoelmatigheid de richting aan, waarin een meer doelmatige en tevens minder kostbare organisatie kon worden bereikt. De uitwerking van die denkbeelden blijft echter overgelaten aan de daarvoor aangewezen, deskundige organen. Bij dezen opzet was het noodig, een zoo veel mogelijk vasten maatstaf aan te nemen voor de verlaging van het niveau der uit gaven. Zoo kwam de Commissie er toe, voor te stellen procentsche verlaging van de pos ten voor personeel, salarissen, materieele behoeften en subsidies, die tezamen het ni veau van het budget in hoofdzaak beheer- schen. Uiteraard zijn deze aangenomen per centages niet vrij van willekeur en werken ze mechanisch. En het is hier vooral, dat het verwijt, dat met het „domme potlood" bezuinigd wordt, het sterkst zal opklinken, en niet geheel ten onrechte, omdat het bij deze methode onvermijdelijk is, dat hier te ver, daar niet ver genoeg gegaan wordt. De commissie heeft voorts getracht, zoo veel mogelijk alle bezuinigingen, zij het soms globaal, in cijfers vast te leggen, teneinde aldus aan hen, die ze moeten toepassen, een vasten grondslag te geven voor hun arbeid, en hun een concreet doel voor oogen te stel len. Wij wezen er reeds in een vorig artikel op, dat niet alle voorgestelde bezuingingen aanstonds te verwezenlijken zijn. Er is tijd noodig, om ze door te voeren. Zoo bijv. de vermindering van het aantal ambtenaien. Zij zullen niet botweg ontslagen worden, maar komen op geleidelijk afloopend wac geld. Wanneer dus de Commissie berekent, dat hare totale bezuinigingen op 100 ml '°en te ramen zijn, dan zal, zelfs ook a woi en ze alle aanvaard, het resultaat in 1933 nog volstrekt niet zijn, dat de uitgaven met 100 millioen verminderd worden. Er zal dus in dat jaar nog een betrekkelijk groot ongedekt tekort zijn. Dit maakt het afwijzen van het geen voorgesteld wordt nog moeilijker. Steeds zal men tegenover de bezwaren hebben te stellen het andere uiterst ernstige bezwaar van een begrooting, die een tekort vertoont van 100 millioen, terwijl men nimmer uit de gedachten mag verliezen den economischen toestand die de oorzaak is van de daling der inkomsten. Wanneer wij thans de door de Commissie voorgestelde bezuinigingen nader gaan be schouwen, dan kunnen we deze in twee groote groepen verdeelen: A. de algemeene voorstellen, die op alle Departementen betrekking hebben, en B. de bijzondere voorstellen ten aanzien van de verschillende Departementen afzonderlijk. De onder A. genoemde algemeene voorstel len betreffen: 1. verlaging van de kosten van salarissen en loonen; 2. materieele behoeften en overige uit gaven; 3. subsidiën; 4. gratificatiën; *5 kosten van voor s Rijks dienst gedane reizen; 6. het arbeidsovereenkomstenbesluit en de tijdelijke ambtenaren; 7. bezuiniging op de kosten der perso neelsformaties van de Departementen. Het spreekt vanzelf, dat niet alle onder- deelen door ons uitvoerig kunnen besproken worden. Wij zullen er echter naar streven, de voornaamste punten en meer in 't bijzon der die, waartegen ernstige bezwaren rij zen, in het licht te stellen. Gelijk bekend, zal op 29 Juli de verkiezing plaats hebben van leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Zuid-Holland, dat een groep op ziob zelf vormt, en door de Staten van Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, die in Groep II zijn samengevoegd. Voor Zuid-Holland treden af 2 R.K., 2 A.R., 2 C.H. Eerste-Kamer ledentotaal 6 rechtschen, en 2 V.B., 1 V.D. en 3 S.D.A.P.. totaal 6 link- sohen. Voor Groep II treden af 3 R.K., 2 A.R., 2 C.H., of 7 rechtsche Eerste-Kamerleden, en 2 V.B., 1 V.D. en 3 S.D.A.P., of 6 linksche leden. De aftredende leden werden gekozen op 20 Juli 1926. Sindsdien zijn er in 1927 en 1931 Provinciale Statenverkiezingen geweest, die eenige wijzigingen hebben gebracht in de sa menstelling dier provinciale colleges. Het leek ons daarom interessant eens na te gaan wel. ken invloed die krachteverschuivingen op de komende Senaatsverkiezingen kunnen doen gelden. 04. Eindelijk besluit Signor Macaroni op een stoel te klimmen en Petronella met ge weld van de kast te halen. Maar Petronella slaat de scherpe klauwtjes tegen hem uit, en wij weten reeds dat Signor Macaroni wel een grooten mond heeft, maar geen held is. 65. Buiten hoort Petronella stemmen: ./Voorwaarts!". ,,En avant!" Dat zijn Max en Monsieur Francois. Redding is nabij! Zij neemt een forechen sprong. Signor Macaroni wil haar nog grijpen, maar de stoel kraakt en de kast begint te waggelen. 66. Max stormt door het venster naar bin nen. „Vlug!" roept hij Petronella toe. „Vlug eruit, voor hij onder de -kast vandaan is. Ik dek den aftocht. Spring!" Op de Staatsmijn ,,Ma<urlts" te Lutterade is gisteren middag omstreeks êên uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drie mijn werkers bedolven. De namen der hedolvenen. Het zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 25 jaar oud; van de Wal, 20 jaar en ongehuwd, reep. wenende te Echt en Gel een, en de 42. jarige Belg Holbeokx, gehuwd en wonende te Uiestraeten. De andere in de gang aanwezige mijnwerkers konden zich nog in veiligheid stellen. Naar wij gisterenavond uit Heerlen verna men, zijn in dea ioop van den avond de lij. ken der drie slachtoffers geborgen. W- VAN SAS. f In 75 jaren is te 'sHer. (jaar er gemeentesecretarie al. x.koning Alfons van Spanje gaat in de estminister Kathedraal te Londen de Requiemmis bijiVonen voor koning Manuel van Portugal. De nood in de mijn-industrie. Gistermorgen zijn op de 4 Oranje-Nassau- mijnen per 1 Augustus a,s. in totaal ontsla gen 672 man. Voor ontslag kwamen allereerst in aanmerking de ongehuwde arbeiders die in het buitenland wonen, vervolgens de gehuwde idem, daarna de hier wonende vreemdelingen en ten slotte de Nederlanders. Naar wij vernemen, is ook op Staatsmijn Hendrik aan een aantal ongehuwde arbeiders ontslag aangezegd in verband met den elech- ten gang van zaken in het mijnbedrijf. In verband met deze ontslagen had het Limburgsch Dagblad" een onderhoud met den directeur-generaal der Oranje Nassau-mijmen Ir. D. Klink. Gevraagd of bij iets van retgeeringsmaat- regelen verwachtte, antwoordde deze als volgt: Enkele maanden geleden bracht een refe rendaris van het departement van Econ. Za ken een bezoek aan de mijnstreek. Het resul taat tot op heden is nihil. Tot nog toe blijft de regeering zwijgen, op alle telegrammen en brieven gaf zij geen antwoord. Men schijnt zich in den Haag niet bewust te zijn van den nood die hier niet alleen gegroeid is, maar die nog in heviger mate dreigt. Op een vraag hoe ir. Klink dacht over de huidige situatie der Limburgische mijnindus trie, was het antwoord als volgt: Somiber. De toestand verergert nog steeds en wat het meest ontmoedigt, er is voorshands geen uitzicht op verbetering. Doen er zich geen gunstiger factoren voor, dan zie ik de toekomst met groot pessimisme tegemoet. Inkrimping van het beambten corps in overweging. Zooals gemeld is gisteren op de vier Oranje Nassaumijnen per 1 Augustus a-s. aan 672 mijn werkers ontslag aangezegd. Nader vernemen we, dat deze ontslagen als volgt zijn verdeeld: 285 op de „Oranje Nassaumijn I" te Heerlen; 132 op de „Oranje Nassaumijn II" te Schaes- berg; 239 op de „Oranje Nassaumijn III" te Heerlen en 16 op de „Oranje Nassaumijn IV" te Heerlen. Verder onderzoekt de directie der Oranje Nassaumijnen ernstig, in hoeverre een inkrim ping van het beambtencorps noodzakelijk 'is, om dit aan te passen aan het geheel© bedrijf. De Prov. Staten van Zuid-Holland bestaan thans uit de volgende fracties (de cijfers in Juli 1926 plaatsen we er ter vergelijking ach ter) R.K. 16 (16), A.R. 13 (16), C.H. 10 (12), Staatk. Ger. 4 (2), Herv. Geref. 1 (1), V.B. 11 (9), V.D. 3 (3), S.D.A.P. 21 (20), C.P. 2 (2), Plattelanders 0 (1), Rev. Soc. 1 (0)- Bij de stemming op 20 Juli 1926 hieven de 2 communisten afwezig; ze kwamen toen met geen candidatenlijst uit, hetgeen thans wel het geval is, zoodat we mogen veronderstellen dat ze thans op het appel zullen verschijnen. Voorts ontbrak een anti-rev. lid wegens ziekte, hetgeen deze partij op bet verlies van een zetel kwam te staan, niettegenstaande 2 ka tholieken haar lijst steunden. De Vrijheidshond kreeg een stem van den Plattelander en van liet lid der Herv. Geref., terwijl de Viijz. Deun 2 stemmen ontvingen van de S.D.A.P. Wanneer we veronderstellen, dat alle frac. ties volledig opkomen, elk lid stemt op de eigen lijst en de Rev. Soc. en Herv. Geref. blanco stemmen, dan verliezen de vrijz. dem. hun zetel aan de Staatsk. Geref. Dit zal onder die omstandigheden eveneens het geval zijn wanneer de Herv. Geref. zijn stem aan de Vrijheidsbondsche lijst of aan die der Staatk. Geref. geeft. Zelfs wanneer de Rev. Soc. nei. ging mocht gevoelen de communistische frac tie te steunen. Het is evenwel bekend dat de soc. dem. en de vrijz. dem., evenals in 1926, weer een over. eenkomst hebben om eenige soc. stemmen over te dragen op den vrijz. dem., die er op eigen krachten niet kan komen. Wanneer de socialisten één stem afstaan aan de vrijz. dem., komen dezen met de Staatk. Geref. gelijk, wanneer de laatste geen stem krijgt van het Herv. Geref. lid en dan verliest de Christ. Hist, lijst, een zetel. Geven de soc. dem. twee stemmen af, dan komt de Vrijz. Dem. op 5, de Staatk. Geref. op 4 (met den Herv. Geref. op 5) en legt ook de Christ. Hist, lijst het loodje. Het is nu maar de vraag, hoeveel stemmen de Soc. Dem. zelf kunnen missen. Hierbij doet zich de omstandigheid voor dat het niet zeker is of de heer van Staal, die we bij deze be cijfering tot de S.D.A.P.-fractie rekenden, maar tot de afgescheiden O.S.P. is overgegaan, zijn oude partij zal steunen. Hoe het ook zij, uit het bovenstaande blijkt dat bij de afspraak tusschen S.D.A.P. en Vrijz. Dem. een zetel der Christ. Hist. Unie in ge vaar komt. Deze rechtsche zetel nu moet veilig gesteld worden. En dit kan door behulp van de R.-K. fractie. Deze heeft bij twee zetels een ruim overschot. De anti-revolutionairen hebben om hun twee leden te handhaven, geen steun noo dig. Wanneer de R.-K. twee of drie stemmen, die ze kan missen, op de Christelijk-historische lijst uitbrengt, komt de rechtsche Eerste-Kamer- fractie onverzwakt uit den strijd, hoewel de drie rechtsche partijen 5 zetels zwakker zijn in de Prov. Staten dan bij de stemming op 20 JuU 1926. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, mr. dr. A B. G. M. van Rijckevorsel, beeft gisteren de officieele opening plaats gehad van het verbeterde veer WillemstadNumansdorp, hetwelk heden vol ledig voor het publiek verkeer is opengesteld. Het is de oommissie-Van Rijckevorsel geweest, die voor deze verbetering in een der Noord- Zuid-verbindingen beeft zorg gedragen. De oude veerboot van den Moerdijk, de „Scholle vaer", is door den Rijkswaterstaat voor drie jaar verhuurd aan de R. T. M., welke dit veer exploiteert. Niet alleen dat de frequentie van het veer aanzienlijk is verhoogd (er hebben nu dagelijks 14 vaarten heen en terug plaats), ook de kosten, welke tot gisteren zeer boog waren, zijn nu tot meer normale proporties te ruggebracht. Heden, 16 Juli, is Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne gedurende 25 jaar onafgebroken lid geweest van Ged. Staten van Zuid-Holland. Een huldiging van den heer von Fisenne door de katholieke leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland zal Zon dagmiddag plaats hebben in zijn woning, huize „Den Burg" te Rijswijk. Gisteren is in den ouderdom van 68 jaar, te 's-Gravenhag© overleden de oud-president van den Hoogen Raad, jhr. prof. mr. W. H. de Savomin Eohiman. J. POLDERMAN f. Reel. 609 DG VS 5 Op 78-jarigen leeftijd is te St. Ameland over leden de .heer J. Polderman, die tal van jaren De oude Prinsenstad aan het Hollandsch I secretaris dezer gemeente, en griffier van wa- Diep heeft deze gelegenheid aangegrepen om terschappen en polders was. feest te vieren en zich te verheugen over deze verkeersverbetering, welke Willemstad meer uit zijn isolement zal gaan verlossen. De vlag gen wapperden overal en op bet oude stadhuis had des middags eene receptie plaats voor de genoodigden bij deze gebeurtenis. Behalve de burgemeester van Willemstad, de haar H. van der Veen en de wethouders C. Dane Gzn. en J. L. Maris Lzn., waren hier o.m. aanwezig de burgemeesters van drecht, Dinteloord, Oud-Gastel, Bergen op Zoom, Steenbergen, Numansdorp, Fijnaart en Halsteren. Verder waren aanwezig de Gedeputeerde Staten van Noórdbrabant mr. H. J. J. van der Biesen en A. G. A. Schrauwen, vergezeld van den hoofdcommies den heer H. J. A. M. Raaij- De begrafenis van de overleden actrice Oiska Kremer heeft hedenochtend plaats gehad. Om half negen werd het stoffelijk overschot Oud-Beyerland, Baren- I van het gemeente-ziekenhuis Zuidwal te 's-Gra- Roosendaal, venhage per auto naar Amsterdam overge bracht, waarna om elf uur de begrafenis op Zongvlied volgde. DE WERKLOOSHEID. Door bet Departement van BinnenJandsc.be maakers, de hoofdingenieur van den Rijkswa- j Zaken is aan alle gemeenten verzocht, in de Vaz Dias meldt uit Kaapstad: Een bergings maatschappij is in de Tafelbaai bezig met een WTak vermoedelijk van de „Haarlem''t eerste schip van de Oost-Indische Compagnie, dat in 1648 hier is gestrand. De maatschappij is reeds drie maanden aan het werk. Thans zijn de eer ste voorwerpen gevonden, w.o. bloedrood hout. Het vermoeden bestaat dat een kleine hoeveel heid zilver en Chineesch aardewerk gevonden zullen worden. GRAF ZEPPELIN POST Met den tocht van het luchtschip Graf Zep pelin naar Nederland werden hier te lande als luchtpost verzonden: 1268 brieven en 2123 briefkaarten, waarvan aangeteekende stukken 689; daarvan waren ingeladen te Friedrichshafen resp. 187 en 260 (aanget. 68), te Enschedé 389 en 711 (252), te Rotterdam 678 en 1063 (368), en te Rt. Waalhaven 14 en 89 (1) stuks. Van het aantal met de Graf Zeppelin in. Nederland aangebrachte stukken is geen aan- teekening gehouden. terstaatarrondissement Breda, Jhr. Beelaerts eerste week van Juli op te geven, hoeveel ge- van Blokland en de ingenieurs van den Rijks- heel en gedeeltelijk werkloozen op 25 Juni waterstaat uit den Briel, ir. van Brugge, de 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke or districtscommandant van de Kon. Maréchaus- ganen der arbeidsbemiddeling (inclusief het sée, kapitein van Alphen, de heer W. G. A. M. aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffm- van der Lugt, vice-voorzitter van de Rotterdam., Sen) waren ingeschreven, sche Kamer van Koophandel, de heer P. v. d. Bij het samenstellen van dit ove»lcht zqn Biggelaar, voorzitter van de Kamer van Koop- Sevens ontvangen van 996 gemeenten. In 6s« A die gemeenten stonden op 25 Juni 1932 mge. handel in Breda, de heer P. M. Sneep, voorzit- is ris ter van de Noordbrabantsche Mij. voor Land schreven: 244.557 geheel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werkloozen. Van 81 gemeenten met rond 237.557 inwoners waren resp. geen gegevens binnengekomen. regeering blijft waakzaam. ste\mverlte"ng °lin antWOOr* f West Friesland zeS rt gr°Ven *1 S* v. I- st de regeering, dat zij niet IvXrtP h ?Ven' dat ae «et het hier aan- Jan f 700.000 tot 2 millioen ifiHfc stei,nverleening zeer ge ring zal blijken te zijn. Dit bedrag komt ook overeen met bet advies der Centrale Com missie. Dat sindsdien de algemeene toestand waarin de Ned. tuinbouw verkeert, zeer veel ongunstiger is geworden, moet helaas worden toegegeven. De legeering Is te dien aanzien waakzaam om te overwegen, welke maatrege len genomen dien.en te worden. De Provinciale Staten van Groningen bestaan uit de volgende fracties (met de cijfers van 20 Juli 1926 er naast) R.-K. 3 (3), A.-R- 10 (10), C.-H. 5 (4), V. B. 5 (6), V. D. 5 (6), S. D. A. P. 14 (11), comm. 2 (2), plattel. 1 (3). Elke stem in deze provincie geldt voor 82. De Provinciale Staten van Drenthe bestaan uitR.-K. 1 (2), A.-R. 7 (7), C.-H. 5 (5), V. B. 6 (6), V. D. 5 (4), S. D. A. P. 10 (7), plattel. 1 (4). Elke stem geldt hier voor 61. De Provinciale Staten van Overijssel bestaan uit R.-K. 12 (13), A.-R. 7 (7), C.-H. 8 (8), V. B. 4 (5), V. D. 3 (3), S. D. A. P. li, waaronder één wilde (9), Staatk. Ger. 1 (1), comm. 1 (0). Elke stem geldt hier voor 95. De Provinciale Staten van Gelderland be staan uit R.-K. 20 (19), A.-R. 8 (9), C.-H. 10 (10), V. B. 8 (7), V. D. 3 (4), S. D. A. P. H (10), Staatk. Ger. 1 (1), comm. 1 (0), plattel. 0 (1), chr. soc. 0 (1). Elke stem geldt hier voor 120. In deze groep is hulpverleening van de eene fractie aan de andere overbodig. Elk op zich is door eigen kracht in staat het aftredend aan tal Eerste Kamerleden te herkiezen. Verras singen zijn vrijwel buitengesloten. De katholieke lijst. Zooals men weet, kome» de Katholieken in deze groep uit met twee lijsten, n.l. één voor Gelderland en één voor Groningen, Drenthe en Overijssel samen. Deze lijsten zijn verbonden, Samen krijgen de lijsten 3 zetels te verdeelen. De 20 katholieke leden van Gelderland kunnen als stemcijfer 2400 bereiken in de rest der groep Groningen (3 x 82 246), Drenthe (1 X 61 51) en O'verijssel (12 x 95 1140), totaal een stamcijfer van 1447. Hieruit blijkt, dat de Gelderscbe lijst 2 zetels en de andere 1 zetel toegewezen krijgen. Met een groote mate van waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat van de Geldersche lijst de heeren J. J. W. van IJsselmuiden en H. Ruy- ter en van de andere lijst de beer A. J. Schoe- maker zal gekozen worden. Zoodat van de af tredende leden dezer groep niemand ln de Eer ste Kamer terugkeert. Ook de heer Van der Lande niet, die als candidaat no. 2 voorkomt op de lijst van Overijssel, Groningen en Drenthe. De niet-herkiezing van dit kundig en ver dienstelijk lid zou ons een verlies lijken èn voor de Eerste Kamer èn voor de Katholieke fractie. De „Gelderlander" noemt hem terecht een van de „meest-beteekenende" leden en een „origineelen geest". Wij zouden aan zijn 18-ja- rigen dienst als Eerste-Kamerlid ongaarne een ,pntijdig einde zien. gemaakt. bouw, de heer Kruithof, van de Dordtsche Ka mer van Koophandel, de heer H. Wijnings, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, de beer A. J. ten Hope van den B. B. N., alsme de vertegenwoordigers van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. en tal van andere organisa ties. Na de aankomst van den Commissaris der Koningin te Willemstad en zijn verwelkoming op het Stadhuis, waarbij de burgemeester een woord van dank sprak aan allen, die hadden bijgedragen tot deze verbetering in de veerver- binding tusschen Numansdorp en Willemstad iets wat Willemstad, als in een dooden hoek gelegen, wel noodig heeft - begaf het geheels I DE BRAND DUURT NOG VOORT. gezelschap zich, voorafgegaan door het muziek- 1 korps „Oefening baart Kunst", naar den nieu wen met hellend vlak gebouwden aanlegsteiger. De Commissaris der Koningin, mr. dr. van Rijckevorsel. die vergezeld was van zijn echt- genoote, hield bij de eerepoort, welke hier was opgericht, een toespraak, waarin hij het ge-1 De brand op de „Muldamger", het in meentebestuur van Willemstad gelukwenschte bouw zijnd motorschip bij de Ned. Scheepsbouw met deze verbetering, waardoor, als alle aan- Mij„ was gisteravond laat nog in vollen gang. sluitende wegen verbeterd zullen zijn, Willem- De deskundigen zijn het over één diiing eens. stad zich in het Internationale verkeer zal zien Ook vandaag zal de brand nog voortduren, opgenomen. maar niemand kan zeggen tot hoelang. Som- Hierna knipte hij de vier linten door, waar- tuigen verklaren Mij te zuilen zijn, als het van mede een achttal Willemstadsche schoonen den avond zoover is, dat zij het schip weer kunnen toegang tot -het steiger nog hielden afgesloten, betreden. Na de drukte, die er gistermiddag Als voorzitter van den B. B. N. sprak ver- ap de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. ge- volgens de beer A. J. ten Hope en wees er op, heensdht heeft, was het er in den valavond ta- dat de Staatscommissie-Van Rijckevorsel met mei ijk verlaten, deze verbetering in het veer in vrij korten tijd Nu men het schip voor een groot deel ver een uitenemend werk heeft verricht, waarmede lonen beschouwt en de brandweer slechts een zij de bewoners van deze streek en die van de zwakke pogsng kan aanwenden, om de verdere Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden aan uitbreiding van het vuur te voorkomen, was het zich heeft verplicht. materiaal, dat slechts even gemist kon worden Als geboren en getogen Willem stedeling", ingerukt, wier voorvaderen reeds het burgemeestersambt Verdere uitbreiding van den De burgemeester van Velsen heeft langdu rige besprekingen gehouden met den minis ter van Economische Zaken en Arbeid over de mogelijkheid om verbetering te brengen in den noodtoestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden. De burgemeester zal voorstellen uitwerken, welke den minister daarna zullen worden voorgelegd, waarbij met het stand punt van de regeering rekening zal worden gehouden. hadden bekleed, sprak de heer J. L. Maris Lzn., wethouder van Willemstad. Hij zeide te ver trouwen, dat nu zou gaan blijken, of de vaste brand. Sinds het tijdstip gistermiddag, waarop wij gemeente te verwelkomen. Ten slotte sprak hier nog de heer van Goor, namens den A. N. W. B.. Hiermede was de officieele plechtigheid ten einde.- DE MERWEDEDIJK Door den B. B. N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, werd adhaeeie betuigd aan een adres van de Sliedreohtsohe Midden- standsvereeniging, gericht aan het College van Ged. Staten van Zuid-Holland, handelende ever de noodzakelijk geoordeelde verbetering van deu Merwededijk. Daarbij werd er op gewezen, dat de aanleg van den nieuwen Rijksweg door den Alblasser- waard nog geruimem tijd kan duren |pn de Merwededijk in den tegenwoordigen toestand on geschikt ie voor het verwerken van he«t drukke verkeer van autobussen en vracht wagens. Ook na het gereedkomen van den nieuwen Rijksweg zal er toch een levendig onderling Verkeer tusschen de aangelegen dorpen blijven bestaan, hetwelk eene verbetering van den weg noodzakelijk jnaakt, verbinding over Willemstad dan wel over Moer- het laatste bericht doorgaven, heeft het vuur dijk zou moeten komen. zich nog verder uitgebreid. Van ruim 2 is het Na deze toespraken begaf men zich onder nog overge8iagen naar ruim 1, waar het eoh- luide toejuichingen van de uitgestroomde he- ter niet veej heeft kunnen uitrichten, omdat volking va.n Willemstad aan boord van de zich hier Weinig of niets brandbaars bevond. „Schollevaer", welke in een goed kwartier het bjaar achteren is het vuur echter ook op de gezelschap naar Numansdorp bracht. bovenste dekken, tusschen de machinekamer en Daar aangekomen, sprong de burgemeester fj0 hl.ugi terechtgekomen. Boven de machine van Numansdorp, de heer Paans, het eerst aan kalner b'evindt zich een ruim, dat bestemd was wal om den Commissaris der Koningin in zijne TOor het vervoer van visch. Gok hierin heeft het vuur huisgehouden, evenals in de daarbo ven gelegen hutten. Verscheidene malen zag het er naar uit, alsof ook de machinekamer eraan zou gaan, in welk geval het zelfs te vreezen stond, dat de brand heelemaal naar achteren zou overslaan. Men sprak reeds hier en daar van een total loss, doch dat was toch te pes simistisch. Gisteravond wist men zeker, dat het ln de machinekamer niet gebrand had, doch 't schot, dat de machinekamer van ruim 3 scheidt, was ernstig ontzet. In den loop van den middag heeft men nog meer gaten in den scheepswand gesneden, zoo dat er tenslotte ongeveer 15 waren. In het begin zag men door deze gaten een diep-rooden gloed. Later echter verdween deze en bleef er niets anders te zien dan rook. Met lange lad ders klommen de brandwachts voor de gaten met hun straalpijpen. Eens probeerde men in 't voorschip te klimmen, doch dit bleek door de hitte totaal onmogelijk.. Ontplofjing aan boord Eindelijk besloten commandant Gordijn, de adj. hoofdbrandmeester Doets en een ingenieur in de Scheepsbouw Mij aan dek van de zwaar hellende Moldanger een onderzoek in te stellen. Langs een st-ormladder«klommen ze vooraan stuurboord naar boven om een tocht langs het dek te beginnen. Nog geen vijf minuten waren ze aan boord, toen midscheeps een donderen de slag weerklonk en een geweldige rookwolk opsteeg. Vermoedelijk was er een zuurstof-cy- linder, die zich op het tusschendek bevond, ont ploft. Voor de drie mannen aan boord was het een. gewedlge schrik. Ze maakten 'n luchtsprong en toen ze weer veilig op hun beenen terecht waren gekomen bleek, dat het het wijste zou zijn het schip weer zoo spoedig mogelijk te verlaten. De grootste zorg was intusechen, dat het schip zon kapsijzen Het was in enkele uren nog vijf graden meer gaan overhellen, zoodat het 25 graden slagzij maakte. Om het schip ©enigs zins te verlichten, werd de dertig ton zware loopbruig, die het met den wal verbond, door een drijvende bok weggenomen. Het hielp in derdaad, want de boot richtte zich ©enigszins op. Ook door het water, dat aan stuurboord zijde in het ruim kwam, kreeg de Moldanger eenig tegenwicht en bovendien kwam het schip door de vracht water iets dieper te liggen. Het gevaar voor kapisijzen werd hierdooriets min der. Doch het gewaar zou ndet eender afgewend zijn, voordat (het sdhdp op den -bodem kwam, maar daar was geen kans op. Het water is ter plaatse 8)4 M. diiep. Om 10 uur gisteravond had de Moldanger nog slechts een diepgang van 3.80 M. van voren en 5.20 M. achteren. Er was geen deuken aan, dat men het schip vol water kan spuiten. Het heeft een draagvermogen van 9400 ton en gisteravond om 8 uur had de (brandweer na dertien en veer tien uur spuiten 12 ton (12 millioen liter) war ter im het schip gebracht. Een enorme hoe veelheid, -maar een diruppe-1 voor deze gewel dige afmetingen. Schade beloopt in de tonnen. Over de schade valt natuurlijk niets te zeg gen. Vast staat nog slechte, dat het schip vanaf de bak tot aan de machinekamer, voor een diende dieei dras, vernieuwd zai moeten wor den. Hoe de dubbele bodem zich gehouden, heeft, kan men nu nog ndet vaststellen en even min of de machine door de hitte is beschadigd- Een kleine barst in de machine kan voldoen- de zijn, om haar waardeloos te maken. Een bedrag schatten is onmogelijk. Men weet alleen maar, dat de schade in de tonnen zal loope-n. Toen het donker geworden was, werden de zoeklichten op de Jan v. d. Heijden en op de motorspuiten ontstoken en hij dit schijnsel ar beidde de brandweer onverdroten verder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5