El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles. I I - >*-4 HOE HET GEBEURDE. ■KB A Win iêllf -rf>- ^5 - -• --- - i DE STAD DER OLYMPISCHE SPELEN-1932- aSHm^ -t - T s\\' Ham m Een bekoorlijk co mité van ontvangst voor de talrijke deelnemers aan de Olympische spelen te Los Angeles werd gevormd uit een aantal meisjes, die elk één der Ameri- kaansche staten ver. tegenwoordigen Gloeiend 'brandde de heete zon Tan Ca lifornië. Raggen kromden zich, dieren steun den, kinderen schreiden. De dorre dalen leken eindeloos, de ruwe hellingen der bergen eisch- ten bij het beklimmen de grootste inspanning. Lang, lang duurde het voor het doel Tan den togjlt was bereikt. Cöq slotte beral de aanToerder den soldaten een halt en de priesters, die de kleine schare -s>. KlIHnfi - Een der uitgangen van het Coliseum- stadion. als geestelijke hoeders begeleidden, plantten Inet kruis en de baAer van de missie op ue plaats, waar ingerolge.de instructies van den gouverneur van Californië, Felipe de Neve, de Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles moest worden gesticht, de nederzetting of het dorp van Onze Lieve Vrouw de Konin gin der Engelen. Het was een kleine schare van geharde ko lonisten, mannen, vrouwen en kinderen. Ze waren uit één van de Mexicaansche provin cies gekomen, vermoedelijk uit Sonora, om in het voor hen onbekende en nog grootendeels door Indianen bewoonde Californië het Spaan- sehe element te versterken en het hunne bij te dragen tot de kolonisatie van het lang ver waarloosde gewest. Spanje, dat Mexico en half Zuid-Amerika had gekoloniseerd, maakte zich ofschoon reeds zwak en uitgeput, in de achttiende eeuw op, ook het koloniale domein ten Noorden van de Rio Grande, de landen van Nieuw Mexico, Texas, Arizona en Californië beter in het groote ver band samen te voegen. En de gouverneurs van Californië kregen de taak, overal provincies te grondvesten, waar een kern van Mexicanen en Spanjaarden de (basis moesten vormen voor een nieuw juweel in de glorierijk^ Castiliaansche kroon. (Het koloniseerende Spanje deed als altijd en riep de hulp der missionarissen in. Die waren steeds onschatbaar gebleken -bij het bewoon baar maken van nieuwe gebieden. Zijn in structies volgend, droeg Feli'pe de Neve den Franciscanen op, in Californië de reeks der al bestaande missieposten uit te breiden en hij verzekerde hun de bescherming zijner sol daten hij het moeilijke ondernemen. Onder de nieuwe missles, die op het pro gram stonden, was ook de Pueblo de Nuestra Senora La Seina de Los Angeles. In het Noor den bestond sinds jaren de missie van San Francisco. Andere missles lagen in de om geving en al die posten .stonden in regelmatig verkeer met Mexico. Dit verkeer nu had een rustpunt noodig en geen oord bleek daartoe meer gesohikt dan de vallei, waarin nu Los Angeles ligt. Toen echter Felipe de Neve zün „instrucclon para la Fundacion de Los Angeles" uitvaardig de, waren juist de Yuma Indianen tegen de Spanjaarden opgestaan. Wat de oorzaak was, is niet bekend, maar deze opstand leidde tot het vermoorden van vier en zestig Spanjaar den. onder wie eenige missionarissen. Het op perhoofd Palma, dat zich in Mexico-City met groote plechtigheid had laten doopen, schijnt door sommige Spaansche bevelhelbbers belee- digd en zelfs mishandeld te zijn geworden. Bovendien, de nieuwe kolonisten, die den ëénen pueblo na den anderen stichtten, hielden geen rekening met de natuurrechten van de In dianen, voor wie weidegronden en water din gen, waren, waarvan men niet zonder hun toe stemming gebruik mocht maken. Eens was een kudde van negen honderd stuks vee door het land der Yuma's getrokken en had daar de „mesquito" vrijwel geheel verslonden. De „mesquito" nu diende zoowel mensch als dier tot- voedsel. Door den opstand werd de stichting van Los Angeles vertraagd en in de verwarring schijnt men zelfs vergeten te hebben, den juisten datum er van op te teekenen. Althans, de Spanjaarden, die overigens in dit opzicht erg nauwgezet waren, lieten in geen hunner of- ficieele documenten opteekenen, wanneer Los Angeles werd gesticht en door welke lieden het 't eerst werd bewoond. Hoe alles precies in z'n werk is gegaan, weef men niet, maar uit de wijze, waarop de meeste Californische missles werden gesticht mag men veilig concludeeren, dat ook de Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles ontstond als resultaat van een marsch van vele dagen en werd bevolkt door een handvol Spaansche en (Mexicaansche kolonis ten met enkele zwarte of Indiaansche helpers. Het jaar van de stichting werd ten minste aan het nageslacht overgeleverd. Dit is 17SI. Los émgeles, dat verleden jaar zijn honderd vijftig jarig bestaan vierde en het met een feestweek deed, nam maar aan, dat de stichting in Semtember of in De cember heeft plaats gevon den. En ofschoon Septem ber gezien een nog bestaand document als het waar schijnlijkst wordt aangeno men, is de strijd over de vraag, of hef riu 1 of -4 September is geweest, nog lang niet beslecht. Tevensi weet men, waar de naam Los Angeles van daan komt. Pater Juan Crespi sloeg op een reis van Monterey naar San Diego zijn kamp op in een ruime vallei, waardoor heen een rivier stroomde. En hij noemde het oord „Porciuncula", omdat het juist den vorigen dag het feest was geweest van Onze Lieve Vrouw der Engelen van Pontiuncola, het Francisoaansche heiligdom hij Assisië in Italië dat onverbrekelijk met den H. Franciscus verbonden is. Pater Crespi was een Francis caan en uit zijn naam zou men geneigd zijn af te leiden, dat hij van afkomst een Italiaan was. Hij beschreef de vallei als vruchtbaar en buitengewoon geschikt voor het stichten eener missie. Er groeiden wilde "Wijnstok en wilde rozen en de grond moest een rijken graanoogst leveren, indien hij bebouwd werd. De elf gezinnen van kolonisten het waren er oorspronkelijk veertien geweest, maar een gezin had zich ergens anders neergezet en twee waren er gedeserteerd, hebben hard moe ten zwoegen, vooraleer ze zich in Los Ange les een behoorlijk bestaan konden verwerven, ondanks het feit, dat ze den grond gratis van den Spaanechen gouverneur hekomen hadden. En ze zullen wel nooit hebben gedacht dat er ter plaatse ooit een millioenenstad zou verrijzen. Het is wel aardig, even te vermelden, wie de eerste burgers van Loj Angeles waren. W e vonden ze vermeld in het Californische tijd schrift Touring Topics". We zullen ze niet stuk voor stuk noemen en alléén de merkwaardigste uitkiezen. Daar was ten eerste José de Lara, een Spanjaard, 50 jaar oud, met een Indiaansche vrouw en drie kinderen. Voorts José Antonio Navarro, een mesties, een halfbloed dus, met een mtu- lattenvrouw en drie kinderen. Dan Basilio Rosas, een Indiaan, 07, met een mulattenwouw en zes kinderen. Antonio Mesa, een neger, 38, met een Indiaansche vrouw en twee kinderen, Manuel Camero, een mulat, 30 jaar, met een mulatten-vrouw, Alejandro Rosas, Indiaan, 19, met een Indiaansche vrouw. Verder waren er nog een vol bloed Spanjaard en uit Mexico afkomstige halfbloeden, negers, mulatten, etc. De bevolking van Los Angeles is dus van den beginne af aan heel cos- mopolitisoh geweest, het. Yankees uit de Vereenigde Staten begon nen Californië binnen te dringen. Ze vestig den zich in de voornaamste steden en bij het uitbreken van den oorlog tussehen de Ver eenigde Staten en Mexico, door het eerste land zuiver uit veroveringszucht verklaard, dienden die Yankees als gidsen voor de bin nenvallende landgenooten. Hier en daar vie len ze hun Mexicaansche huren zelfs in den rug aan. Zoo werd het garnizoen van Los Angeles door een troep Mexicaansche Yankees overrompeld. Yij riepen er de Californische re publiek uit, die onafhankelijk van Mexico zou worden, maar vijf en twintig dagen daarna aan den Amerika anecben commandant Sloat in handen werd gespeeld, door wien Californië voor de Vereenigde Staten in bezit genomen werd. Daarmede was het lot van Spaansch Cali fornië beslist. Het vinden van goud maakte het daarbij spoedig niet alleen tot een vrijgevoch ten land voor de Yankees, maar voor avon turiers uit alle streken der aarde. De India nen, die zich onder het Spaansche bestuur hadden weten te handhaven, en van wie velen tot het Katholicisme waren overgegaan, wer den uitgemoord en hun land werd in bezit genomen. „Amerikaansch" Californië ontstond en het groeide mêe met de zich in steeds sneller tempo ontwikkelende Vereenigde Staten. Er werden behalve goud allerlei mineralen gevonden en de bodem bleek bij afdoende irrigatie tamelijk vruchtbaar te maken. Toen begon de groote vlucht, toen groeide ook Los Angeles steeds sneller uit, tot het he den in onze dagen tot de vijf voornaamste ste den van het land ging behooren, in bevolking althans, in oppervlakte noem ik het de groot ste stad der wereld. In deze eeuw, de eeuw der reclame, werd Ca lifornië als het vacantie-oord voor Amerika ge propageerd. Honderdduizenden trokken er heen, om er zich voor goed te vestigen. Het leven in er eentoniger, maar ook goedkooper dan in het Oosten des lands, het klimaat zon niger en gezonder-. En de Stille Oceaan zag een reeks van badplaatsen ontstaan, die New- York's Coney Island en Atlantic City naar de kroon begonnen te steken. De roep van Cali fornië gaat nu over de heele wereld en de heele wereld eet Californische appelen en rozijnen. In dit Californië troont Los Angeles als een koningin. „Our Lady" noemen de Californiërs haar. Ze is als een rechtgeaard Amerikaansch gemeenebest buitengewoon trotseh op zich-zelf en verzekert, dat in de heele wereld geen tweede stad als zij te vinden valt. "Wanneer men in- tusschen alle Ameri kaansche dwaas- béden "en overdrij vingen daar laat, blijft Los Angeles toch een stad, die zich in menig op zicht gunstig van de ingerichte parkeerter reinen, waar duizenden auto's automatisch en met de stiptheid van een klok kunnen wor den gestald. Elders hébben die parkeerter reinen zelfs midden in de stad het aanzicht van een toevallig niet bebouwd stuk grond, dat zonder veel zorg tot een bergplaats voor auto's is veranderd. In Los Angeles passen de parkeerterreinen in het aspect van de stad en de maatschappijen, die er het beheer over voe ren, vormen een uiit-i stekende organisatie. Groote magazijnen, bios copen en theaters en zelfs vele winkels zijn op die parkeerterreinen geabonneerd en geven hun clientèle meestal gratis gelegenheid, hun an to voor een paar uren te stallen. In de groote magazijnen en in de bioscopen be hoeft men daartoe slechte zijn bonnetje zijn kaartje te A,. >- a". of Boven: een der kaartjesloketten van het stadion, links: het inwendige van het Coliseum stadion, gezien naar de zijde van den lioojd- ingang', rechts: het politieposthuisje in het stadion; het doet tevens dienst als Eerste Hulp-post. get gebouw, waar de boks-, worstel-, tennis- en basketwedstrijden gehouden gorden. Er is plaats voor. 10.400 toeschouwers In totaal waren er 44 kolonisten, vier sol daten en de paters Cruzado en Sanchez, hel ders van de missie. De schamele have was op muildieren gepakt. Sommige, de vrouwen en de kinderen reden op paarden, de meesten gingen te voet. En ze volgden het pad, door Indianen en wilde dieren in den loop der eeuwen gemaakt En nadat de karavaan de Rio de Los Ange les de Porciuncula bereikt had, werd even ge rust, waarna de paters een godsdienstoefening hielden en vriendschappelijk gezinde Indianen de verbaasde toeschouwers waren bij een de vote processie, waarin door kinderen een schil derij van Onze Lieve Vrouw der Engelen werd rondgedragen. Zooals in elke SpaanschCalifornische -mis sie stonden de "bewoners onder de verplichting, het surplus hunner producten tegen vastgestel de prijzen aan het gouvernement te verkoopen. "Wijders behoorden ze gezamenlijk de verschil lende dienstgebouwen, de kerk en den stads muur te bouwen- en dit alles gebeurde in de volmaaktste harmonie. De eerste inwoners van Dos Angeles waren eenvoudige, geloovige men- schen, maar menschen en hierdoor werd het noodig, dat na een jaar Lara, Mesa en een zeker Quintero wegens ongeschiktheid uit de missie verbannen werden. Er kwamen echter nieuwe kolonisteu en Los Angeles maakte alle wederwaardigheden van een nieuw gemeene best mede. D® bevolking slonk in aantal of ging langzaam vooruit en het duurde tot deze tijden, dat de missie boven de andere bevoor recht bleek en door haar gunstige ligging alle missies van Californië overvleugelde, zelfs het welvarende San Francisco. Pater Cres.pl had goed gezien. De vallei van Portiuncola was de juiste plek voor een rustplaats tussehen de twee deelen van Californië. Veertig jaar na de stichting van Los Ange les werd er de Castiliaansche vlag neerge haald. In Mexico was de revolutie uitgebro ken en Californië scheidde zich eveneens van het moederland af. Maar het verbrak daai- mede een vruchtbare relatie. De moederland- Bche politiek immers had het bevolkt, de nieuw» Mexicaansche regeering verwaarloosde meeste Amerikaansche steden onderscheidt. Haar omgeving boogt ongetwijfeld op natuur schoon en biedt voor den toerist tallooze attracties. Maar men diene bij het geschetter over Los Angeles toch terdege in het oog te houden, dat er overal elders in de wereld plekjes te vinden zijn, die zich In schoonheid en zeker indien het op het interessante en be- korende aankomt, met Los Angeles op z'n minst kunnen meten en het menigmaal over treffen. Als Amerikaansche stad is Los Angeles overigens de moeite van het bekijken alles zins waard. Het Is eigenlijk de Amerikaansche stad, zooals mén die zich na het lezen van diverse beschrijvingen en het zien van talrijk® foto's' met de noodige fantasie voorstelt. Los Angeles beantwoordt het meest aan de voor stelling, die een niet-Amerikaan zich dooi de traditie van een Amerikaansche stad heeft ge vormd. Ofschoon „al" honderd vijftig jaar oud, is het huidige Los Angeles gloednieuw en een product van de laatste vij ftig jaaiOfschoon bet feitelijk een aaneenschakeling van voorste den is en men van een stad in den Europee achen zin des woords niet kan spreken, bezit bet een centrum, een metropool waardig. Dit centrum bestaat uit een flink net van breede straten, die op z'n Amerikaansch alle netjes recht liggen, maar die omzoomd zijn door groote, imposante gebouwen, wel geen eigen, lijke wolkenkrabbers, maar toch bouwwerken van minstens twintig verdiepingen, die niet het langgerekte en onnatuurlijke hebben van menigen New-Yorkschen wolkenkrabber en door hun robuusten vorm een veel monumen taler indruk maken. Ze zijn hier en daar traps gewijze, dus met terrassen gebouwd en hier door wordt de monumentale indruk nog ver sterkt. Ofschoon het centrum niet mooi is; heeft het iets aantrekkelijks. Er zit stijl in en zeker lijn. Een tijdig ingevoerde bouwverorde ning heatt er een zekere en weldadig aandoen de orde geschapen. Diezelfde orde valt ook waar te nemen in de manier, waarop in Los Angeles het probleem van het parkeeren is opgelost. Nergens in heel de Vereenigde Staten ziet men zulke keurig Nog zijn de hekken geslotenStraks gaan ze open voor de duizenden. laten afteekenen. Al déze parkeerterreinen kunnen intusschen niet verhinderen, dat de binnenstad van Los Angeles chronisch aan verkeersopstoppingen lijdt. En door den kleinen omvang der stads- blokken is het autorijden er iets hopeloos. Elke drie minuten immers wordt het verkeer aan één kant automatisch stilgezet. Maar het is gewoonlijk onmogelijk, in die drie minuten van het ééne blok naar het andere te komen „to beat the lights", zooals de Amerikanen zeg gen. Het is dan ook na elke drie minuten rijden drie minuten stoppen. Voor iemand' in een taxi hoogst onaangenaam in financieel opzicht en voor eiken automobilist zemuwsloo- pend. Wie het maar eenigszins kan, stalt z'n wagen buiten het centrum. Dit brengt echter andere ongemakken mede. Want het centrum is tamelijk groot. Op dit overvolle centrum na heeft Los Ange les het langgerekte, horizontale karakter van vrijwel alle Amerikaansche steden. Rond een cemtrum van flinke panden ligigen bijna einde- looze wijken van huizen van een of twee ver diepingen. Die huizen zijn meestal van hout, maken dikwijls op een foto een aardigen in druk, maar blijken vaak. verveloos, en uitge woond te zijn. Tussehen die eindelooze -wijken, waarin, het van garages en benzineliuisjes we melt, liggen hier en daar de betere woonwij ken, die een aantrekkelijk aspect hebben, maar waar de huren bijzonder hoog zijn, zoo dat het onderverhuren er een noodzakelijk kwaad geworden is. Nergens ziet men zooveel bordjes met „Rooms for rent" of „Room and Board" als in Los Angeles, alhoewel Californië op dit gebied toch bijzonder actief is. Los Angeles heeft enkele mooie parken en de er rond liggende tuinsteden zooals Pasa dena, Boveriey Hilla, Santa Monica, Venice etc. vormen een prachtige omgeving, 'n omge ving echter met ontzettende afstanden. En door deze afstanden lijkt die omgeving leeg De wijde boulevards, slechts omgeven door lage huisjes, met af en toe een kazerne-achtige flatwoning of een groot hotel er tussehen, ver sterken die impressie nog meer. Vergeten mag evenwel niet worden, dat Les Angeles zich nog in de groeiperiode bevindt. Wellicht, dat over vijftig of honderd jaar al de houten huizen, die thans nog heel wat wolkenkrabbers omge ven, geheel zullen zijn verdwenen. Het is in dit geval niet onwaarschijnlijk, dat Los Ans® les, dat zich als een olie-vlek over het land heeft verbreid -- niet het minst dank zij de olie, die er geboord wordt en millioenenop- brengt langzaam weer zal inkrimpen- Want bij een consolidatie der bevolking zu 611 61 steeds meer kazernewoningen w"°;en ge bouwd, waardoor op enkele tienta .en meters honderden menschen züllen kunnen wonen, terwijl die nu nog in één ver iep ng huizen leven. Hiertegenover staat, dat volgens de optimis ten Los Angeles over vijftig »ar geen 1.238.000 inwoners tellen zal, maar een g06de twee mil- lioen. Ofschoon het inwonerstal zich sinds 1850 (1150 inwoners) e!ke tien jaar heeft ver dubbeld, voorziet men thans die verdubbeling niet meier, maar men rekent toch nog op een flinken aanwas, die over vijftig jaar tot de gezegde twee millioén voeren moet. Sinds 1920 steeg de bevolking (overigens mede door an nexaties van omliggende dorpen) met 660.000 zielen Het aantal „oude" Los An®ele9erB valt daar- door in het niet bij de nieuwelingen. Er worgt beweerd, dat alleen de staat Iowa aan Los Angeles twee honderd duizend inwoners gele verd heeft. Wel een bewijs, hoe de koningin van Californië trekt. Ze doet nu al haar best, aan al die nieuwe lingen een bestaansgelegenbeid te verschaf fen, voor zoover die dan niet behooren tot het genre der kleine renteniers, dat uit alia deelen der Vereenigde Staten Californië en. Los Angeles komt binnenvallen, om er hun laatste levensdagen In den heerlijken zonne schijn te slijten. De autoriteiten doen hun best, er een flinke industrie te stichten. Aangezien Los Angeles en Californië zoowat drie duizend kilometer van de voornaamste Amerikaansche industrieels centra verwijderd liggen, is hier wel een mogelijkheid. Maar Los Angeles zal dan veel van zijn residentieel karakter verlie zen. Hier en daar maken de olievelden het; nu al tamelijk onbewoonbaar. Het is in Los Angeles, dat dit jaar de Olym-, plsche Spelen zullen worden gehouden. Cali fornië zoowel als Los Angeles hopen op een record aantal bezoekers. Men wenscht van deze Amerikaansche Olympiade iets noch niö dagewesenes te maken en een jaar van te voren is men begonnen met een Intensieve propaganda, met voornamelijk de beide Ame- rika's als doelwit. Centrum der Olympische Spelen zullen zijn een nieuw, groot zwembassin en het sinds enkele jaren "bestaande Colosseum, eenenorm stadion, gebouwd naar bet voorbeeld van bet Romeinsche Colosseum. In dit stadion kitnAea honderd duizend toeschouwers zitten. Er om heen ligt het z.g. Exposition Park, een verzameling musea en plantsoenen, terwijl het Colosseum zelf oprijet uit een spaarzaam met 'boomen beplante grasvlakte, zoodat men. er van alle kanten het gezicht op heeft. Door deze grasvlakte slingeren zich de toegangs wegen. Talrijke parkeerterreinen bevinden zich in den omitrek en de groote autowegen, die et onmiddellijk heenvoeren, hebben onder, grondsche passages, zoodat het verkeer niet voor het doorlaten van voetgangers behoeft te worden onderbroken. Los Angeles zal er wel in slagen, de ontel-, bare bezoekers van de Olympische Spelen te vermaken. Het beschikt over een uitstekend georganiseerd restaurantwezen, over tallooze amusementsgelegenheden en biedt bovendien de moge»jl£heid voor het maken van uitstapjes naar allerlei attracties. pegenen, die de Olympisch^ Spélen te Am- sterdam hebben meegemaakt, zullen uiteraard Is Los Angeles Iets heel anders zien; maar het is de vraag, of ze Amsterdam en zijn Holland- scheomgeving achteraf niet. yeel pittoreske? en interessanter zullen vinden..., ■O. P. M. H, \r De huisjes van de athleten, scheidsrechters, helpers, enz. vormen het „Olympisch Dorp'' van Los Angelesk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2