LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. HET CONCEPT-PROGRAM DER R. K. STAATSPARTIJ. DINSDAG J9 JULI 1932 DE BRAND OP DE MOLDANGER. H.H. WIJDINGEN Te Mill Hill. -DE HERVORMING VAN DE ORDE DER BASILIANEN. MAX EN ZIJN VRIENDEN. Jaap's nieuwe broefi* WgSmm Bevestigd door een decreet van de H. Congregatie der Oostersche Kerk. MARIUS BAUER f. I conventie met belgie en LUXEMBURG. DE HEER FOLMER GAAT HEEN. OUD-MINISTER KAN CONTRA MINISTER VERSCHUUR. Het persgesprek inzake den nood in het visscherijbedrijf te IJmuiden. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie bet hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor bet bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend DE SCHATKAMER VAN SINT SERVAAS TE MAASTRICHT. Vergroot en gereorganiseerd. ONTSLAG BIJ DE STAATSMIJNEN. HERDENKING PROF. L. RENAULT, DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE SCHADE VALT TEGEN. Het vuur geheel gebluscht. PAARD OP HOL. De heele Laan van Nieuw Oost- indië afgerend. Tivee personen uit den wagen geslingerd. Elders in dit nummer vindt men gepubli ceerd het program-1933, dat de R. K. Staats partij als een concept aan haar georgani seerde kiezers voorlegt. Bij het doorlezen valt aanstonds op, dat het bestuur onzer partij zich bij het opstel len van het concept-program terdege be wust was van den grooten ernst van den tegenwoordigen tijd. De komende parlemen taire periode, aldus klinkt het in de inlei ding op het program „zal in meni= opzicht een der gewichtigste en moeilijkste zijn, die ooit in de moderne politieke geschiedenis zijn voorgekomenMeer dan 00lt 18 dan °°k bezinning noodig op beginsel en praktijk Daarom gaan aan het eigenlijk program eenige „principieels lijnen" vooraf, „die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans bij zondere beteekenis hebben." Men kan hier nauwelijks het verlangen onderdrukken naar een in alle opzichten afdoende beginsel program, dat wij eigenlijk nog missen, maar wij kunnen het ons indenken, dat het be stuur onzer partij een dergelijke uiterst ge wichtige aangelegenheid in een rustiger tijd, wanneer de verkiezingen met al haar omvangrijk voorbereidend werk niet voor de deur staan, op rustige en solide wijze wil laten behandelen. Het zal iq de gelederen van ons katholieke volk hartelijken weerklank vinden, dat het program in dezen tijd van haast huivering wekkende versobering en bezuiniging he onnoemlijk groote belang van een gezon e gezinspolitiek met zoo klemmenden nadru op den voorgrond stelt. Zonder eenig voor behoud, zoo radicaal mogelijk, wordt voorop gesteld: „De gezinspolitiek moet het geheele staatsbeleid doortrekken." Wij hadden echter onder de maatregelen, welke volgens het program speciaal van dit uitgangspunt moeten worden beschouwd, wel zeer gaarne uitdrukkelijk zien genoemd, de maatregelen ten aanzien van de versobe ring en de bezuiniging. Wij geven gaarne toe, dat deze besloten kunnen liggen in het punt „verdeeling der openbare lasten", maar dit neemt niet weg, dat wij vooral op het terrein der bezuinigingen de afzonderlijke en uitdrukkelijke vermelding van de noodzake lijkheid, dat de gezinspolitiek het geheele staatsbeleid moet doortrekken, wenschelijk achten. Het komt ons overigens voor, dat het concept-program ten overstaan van de thans haast allesbeheerschende bezuiniging niet zóó stellig positie neemt, als de katho lieke kiezer dat op het oogenblik mag ver langen. Een dergelijk stelling nemen in een verkiezingsprogram heeft ongetwijfeld zijn hachelijke zijde voor een partij, wie het niet om holle verkiezingsleuzen te doen is; maar dit neemt niet weg, dat de katholieke kiezer, die over 't algemeen getoond heeft, de reali- fs, teit te kunnen en te willen zien, recht heeft ook op dit moeilijke punt zoo reëel mogelijk te worden voorgelicht. Wel zullen reeds vóór de aanstaande verkiezingen, vooral bij de eerstkomende begrooting, een aantal bezui nigingsmaatregelen moeten worden geno men, maar het zal wel onvermijdelijk wezen, dat dit punt nog langen tijd de noodige, wei nig opwekkende aandacht zal vragen. Eb Naast de zorg voor het gezin stelt het pro gram als hoofdpunt van de activiteit der R.K. Staatspartij: de politiek op sociaal en economisch terrein, en dat wel, het kon een voudig niet anders en wij hebben reeds vroe ger de noodzakelijkheid daarvan betoogd, °P de fundamenten van „Quadragesimo Anno". Deze encycliek zal eenmaal in ons Program van beginselen uitdrukkelijk moe ten worden voorop gesteld, zooals Schaep- xnan c.s. dat deed met „Rerum Novarum". Enkele voorname onderdeelen der ency cliek brengt het concept met name naar voren, b.v. de noodzakelijkheid om ook de arbeiders te brengen tot voldoend eigen be zit en de eensgezinde samenwerking in orga- nisOhen vorm van allen, die in bedrijf en onderneming werkzaam zijn. Maar ook buiten het met name uit „Qua dragesimo Anno" naar voren gebrachte, ko men in program en inleiding verschillende punten voor, die een weerklank kunnen hee- ten op „Quadragesimo Anno", zooals trou wens het op den voorgrond stellen van de gezinspolitiek wel heel sterk ligt in geest en lijn van die encycliek. Dit geldt wel bijzon der van den arbeid der gehuwde vrouw. De Paus noemt den arbeid buitenshuis van huis moeders een schandelijk misbruik, dat koste tt &St' den weg moet worden 8e" ruimd- et gaat dus niet aan, het minder dringen e van dit programpunt te betoo- gen uit het ei uat gehuwde vrouw in fabrieken no„ niet zóó veelvuldig voorkomt. Op de eerste p aa s ;s begrip betrekke lijk, maar vei vo oens- het staat wel voldoen de vast, dat de moi ee e invloed der nog wei nig talrijke gehuwde vrouwen in de fabriek een noodlottige Is- Wij zouden verder willen vragen, of het ®°k niet in de lijn van Q. A. ZOu hebben ge- leSen om op ons program de wensChelijkheirt te spreken, den fabrieksarbeid Van de Vrouw in 't algemeen zooveel als doenlijk is te beperken .,Ons hart krimpt ineen van ontzetting, «egt de PaUS- a,s Wii de ver schrikkelijke gevaren overwegen, waaraan in de moderne werkplaatsen de eer baarheid van meisjes en vrouwen is bloot- Wateld." De tegenwoordige werkloosheid 8eeft aan onze verlangens ook omtrent den arbeid der gehuwde vrouw bijzonderen klem. Peciaie zorg op 't gebied van den woning- do°r het program gevraagd, ligt ge- i'n üjn van de inhoudrijke encycliek, lts». dS ellendige woningtoestanden een vit lev»2'61 "voor den huiselijken band, voor f»r 7m,n den familiekring"; maar even- nrogramml het geval zdn Seweest met een de Zondagsrust*1 °m bijzondere Z°rf Vh°°r dernissen", dijwaardoor de hin- pehoorlijke heiligf n de encycliek 60n igmg van Zon- en feestdagen in den weg worden gelegd, zooveel mogelijk zouden kunnen worden weggenomen. Dit punt is daarenboven in ons land bij de reeds zoo lang aanhangige noodzakelijke herzie ning van de Zondagswet, actueel. Wij herha len onze overtuiging, dat wij, katholieken, wel eenigszins gevaar loopen op dit punt wat al te laksch te worden. Wij kunnen op dit terrein gerust wat zwaardere eischen stel len, op de eerste plaats aan ons zelf, zon der gevaar te. loopen in een puriteinschen Zondag te vervallen. Wij moeten niet al te royaal zijn met concessie's op dit principieeie punt. Om een klein voorbeeld aan te halen: dat er 's Zondags treinen loopen is onvermij delijk, maar dat er dan ook een legertje kna pen langs die treinen rent om allerlei ver snaperingen aan den man te brengen, lijkt ons nu niet bepaald noodzakelijk. Op de Zon dagsrust moet niet zonder noodzaak inbreuk worden gemaakt. In het eigenlijk program van actie komen ook een paar punten voor, die in Q. A. wor den genoemd, b.v. internationale samenwer king op economisch gebied, uitbouw van or ganische samenwerking in bedrijf en onder neming, wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening van het bankbedrijf, in het bij zonder ten aanzien van de openbaarheid, wettelijke regeling van openbaarheid ten aanzien van concerns, trusts -en kartels. Hoezeer dit alles ligt in de lijn der encycliek is duidelijk. Men bedenke b.v. (kan hier ook onze wet op de Naamlooze Vennootschappen voor verbetering in aanmerking komen?) aan hetgeen de encycliek schrijft over het zich verschuilen (bij bedenkelijke practijken op handelsgebied) achter een gemeenschap- pelijken naam. Wat wij, in den geest der encycliek, hier ook gaarne uitdrukkelijk hadden zien naar voren gebracht, dat ware een eisch tot zoo veel mogelijk tegengaan van wat de Paus noemt „wilde speculatie". Dat dit punt den Paus groote zorg baart, blijkt wel hieruit, dat Hij het niet alleen aanraakt in Q. A., maar ook in de latere encycliek, waarin Hij overigens vooral op gebed en boete aan drang. Wellicht is het echter niet zoo mak kelijk tegen dit euvel afdoende wettelijke maatregelen te treffen. Wij meenen, in verband met het onmiddel lijk voorafgaande, onze beschouwing over het concept-program niet beter te kunnen be sluiten, dan met de volgende aanhaling uit de encycliek, welke alleen door herhaalde bestudeering en overweging haar uiteinde lijke toepassing zal kunnen vinden: Het gemak, waarmee iedereen, in een abso luut vrijen handel grof geld kan verdienen, verleidt zeer velen tot 't handeldrijven in al lerlei goederen: daar hun eenig streven Is, met den minst mogelijken arbeid grove win sten te maken, voeren zij 'n wilde speculatie, door de prijzen naar willekeur en eigen be lieven nu eens te laten stijgen, dan weer te doen dalen, en dat telkens en telkens op nieuw, zoodat voor de fabrikanten een ern stige w-instberekening onmogelijk wordt ge maakt. De wetsbepalingen, in het belang van de vennootschappen hebben door de verdee ling en beperking der risico's, aanleiding ge geven tot de schandelijkste misbruiken. Het blijkt immers, dat men zich weinig aantrekt van de aldus verzwakte verplichting om re kening en verantwoording af te leggen; dat men voorts, beveiligd door de schutse van een gemeenschappelijken naam, op schande lijke wijze bedrog en onrecht pleegt; einde lijk, dat de pliohtvergeten leiders dier ven nootschappen verraad plegen aan de rech ten van hen, wier spaarpenningen zij ten beheer hadden ontvangen. Tenslotte noemen Wij nog die sluwe speculanten, die er niets om geven, of hun bedrijf in gepaste behoeften voorziet, maar onbeschaamd de menschelijke hartstochten prikkelen om ze dan te misbrui ken ten eigen bate. Deze verschrikkelijke wantoestanden had den gekeerd, en zelfs voorkomen kunnen worden, wanneer het staatsgezag energiek de strenge, maar veilige princiepen der moraal had gehandhaafd: maar daaraan heeft het helaas, al te vaak ontbroken. Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans. Bisschop van Gargara, algemeen-overste der St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën, heeft in de kapel van het St. Joseph's College te Mill Hill, Londen, de volgende H.H. Wijdingen toe. gediend: Het H. Priesterschap aan de weleerwaarde heeren: A. Antonissen (Stampersgat); S. v. Baars (Laren)P. de Graaf (Haarlem)J. v. Haaren (Waalwijk); H. Hemmer (Geesteren); v. d. Heijden (Cuyk); C. Juffermans (Lei den); H. Kiens (Groenlo)P. v. d. Lans (Hil- legom)P. Nouwens (Moerdijk); Th. Nun nink (Wilnis)G. Saraber ('s-Hage)C. Schrei- ner ('s Hage)J. Smit (Voorschoten); H. Thijssen (Utrecht)H. Verkaaik (Gouda)C. Wuts (Swalmen)J. Zuydervliet (Noorden) en aan dertien niet-Nederlandsche leden der Congregatie. Het Subdiaconaat: aan de eerwaarde hee ren: G. Aart-s (Gilze)W. Arnolds (Bergen op-Zoom)J. Cramer (Haarlem)G. v. Don gen (Blerik)F. Gitmans (Tegelen)A. Her mus (Zevenbergsche Hoek); N. Hettinga (Bols- ward)J. Hilders (Lisse)F. Hulsbosch (Breda)A. Kerkvliet (Lisse)P. Koster (Bussum)J. Verbiesen (Tilburg)P. Vergeer (Noorden)en aan dertien niet-Nederlandsche leden der Congregatie. DRIE BROERS AAN HET ALTAAR. Zondag heeft de weleerw. pater Jos. Ver schure O.P., in de stemmig versierde Cathari. na-kerk te Eindhoven zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen, hierbij geassisteerd door zijn beide priesters broers, de paters Augustij nen H. Verschure uit Eindhoven en J Ver- schure uit Amsterdam en deken dr. Jos. Maas fungeerend als presbyter assistens en een pater Dominicaan als ceremoniarius. Pater H. Verschure hield de feestpredicatie. De plechtigheid trok veel belangstelling. 70. Na haar avontuur voelt Petronella zich niet zoo heel lekker en besloten wordt, dat zij een dag in bed zal blijven om van den schrik te bekomen. Monsieur Frangois speelt heel ge wichtig voor dokter en zegt „Wel, wel!" 71. Maar weldra voelt Petronella zich wat beter en zij besluit te gaan opzitten en een nieuw broekje te breien voor Jaap, die hiermee recht in zijn schik is, en gewillig den streng voor haar ophoudt. 72. De meeste poesen zijn heel knap in het spelen en uitrollen van een kluwen brei-wol maar Petronella is een ongelooflijk begaafde poes, en het broekje voor Jaap, dat zij breit, schijnt een waar meesterstuk te zullen worden. Men meldt ons uit Rome; De „Acta Apostolicae Sedis" publiceert een decreet van de H. Congregatie voor de Ooster sche kerk, dat den apostolischen brief van Paus Leo XIII z.g. van het jaar 1882 over de hervorming van de orde der Basilianen be vestigt en de orde prijst, wijl zij zich sinds 50 jaar met grooten ijver aan het religiéuse leven gewijd heeft. Vooral wordt geprezen het werk der orde on der de Katholieke Ruthenen in Europa en in Amerika, waar de Basilianen verbreid zijn. De constitutie keurt ook den naam der orde, die aan den H. Basilius en den H. Josafat is toegewijd goed, verder wordt de verkiezing van den alg-emeenen overste in den persoon van den archimandriet pater Dionysius Thatschuck bevestigd alsmede de verplaatsing van de al- gemeene curie der orde naar Rome naast de kerk van den H. Sergius en Bachus. Bij deze curie zal ook een seminarie ge bouwd worden, waartoe studenten van alle na tionaliteiten zullen worden toegelaten. Aan het slot van het decreet wordt dan da indeeling der orde in drie provincies goedge keurd, n.l. die van Galicië, San Nicola en Ca nada, tot welke laatste ook nog de kloosters in Zuid-Amerika behooren. Gistel-morgein is na een korte ziekte op 68- jarigon leeftijd in het Maria-paviljoeu te Am sterdam overleden de kunstschilder Marius A. J. Bauer. Zondagavond is d-e heer Bau-er aan het Wees- perpoort .station door een beroerte getroffen. De dood trad gistermorgen omstreeks half elf in. De overeenkomst onderteekend. Onze Correspondent te Genève seint ons d.d. heden Minister Beelaerts van Blokland, minister Paul Hymans van België en Becto, vertegeinwoor- diger van Luxemburg hébben heden morgen te Genève de op 16 Juni door de vertegenwoor. digers van Nederland, België en Luxemburg geparafeerde internationale conventie van ver laging der douane-tarieven onderteekend. Dit acooord zal aan de verschil lende staten waarmee deze landen gebonden zijn, evenals aan het volkenbonds-secretariaat overhandigd worden. Als directeur van den Rijksdienst Arbeidsbemiddeling en Werk. loosheidsverzekering% ZIJN OPVOLGER. Naar wij vernemen, zal de heer A. Folmer Innmenkart zijn functie van directeur van den Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering neerleggen. De regeling, dat de ambtenaren, die 60 jaar zijn en 35 dienstjaren hebben, het eerst in aanmerking komen om op wachtgeld te wor- den gesteld en de persoonlijke overweging, dat, nu in verhand met den toestand van 's lands financiën vele ambtenaren moeten worden ontslagen, de ouderen eerder beh-ooren te gaan dan de jongeren, hebben den heer Folmer dit besluit doen nemen, hoezeer het afscheid van een dienst, dien hij opgebouwd en gedurende vele jaren geleid heeft, hem ook aan het hart gaat. De gedachten, dat in den heer ir. Verwey, administrateur bij den Dienst, een goed op- voliger voor hem gereed staat, heeft hem echter over de moeilijkheid vroi zijn besluit doen heenstappen. Staatsraad oud-minister mr. J. B. Kan schrijft aan het Haagsch correspondentie- bureau uit Montreux: In het buitenland, wegens familie-omstan digheden vertoevende, nam ik kennis van de mededeelingen, die minister Verschuur in een persgesprek heeft gedaan inzake bovenstaand onderwerp. Ik mag niet verzuimen mijne voor stelling van zaken nevens de zijnen te stellen. Natuurlijk beschik ik niet over kopie van de door mij tot Z. E. gerichte brieven, maar mocht hetgeen ik zeg niet volkomen met den inhoud daarvan strooken, dan machtig ik den minister gaarne dit te publiceeren. In begin van Juni j.l. werd ik, namens mi nister Verschuur, door het hoofd der afdeeling Vi&scherijen uitgenoodigd, mij te belasten met de leiding van een bespreking van belangheb benden bij het visscherijbedrijf te IJmuiden. Hoewel aanvankelijk niet zeer geneigd die taak op mij te nemen, omdat ik vreesde weinig nut in dezen te kunnen stichten, verklaarde ik mij daartoe bereid toen de minister bleek hier- op bijzon-deren prijs te stellen. Mij werd op het hart gebonden, dat de zaak uiterst urgent was. Onverwijld werden dan ook belangheb benden uitgenoodigd tot een bespreking en nog dienzelfden dag richtte ik tot den minister een brief, waarin ik hem het resultaat meedeelde en de unanieke wenschen der vergaderig in overzichtelijken vorm overbracht. Mijnerzijds veroorloofde ik daarbij aan te dringen op snelheid van handelen, wat trou. wens niet meer dan logisch was, omdat maat regelen van langeren adem worden beraamd door de z.g. Commissie-Rijkens, de gehouden bespreking slechts kon mikken op oogenblik- keüjke voorzieningen en de minister dan ook zelf grooten spoed had aanbevolen. Ik ver klaarde mij bereid tot nader overleg niet slechts over de door belanghebbenden aanbe volen maatregelen, maar over andere, aan wel ke de regeering wellicht voorkeur zóu schen ken. Toen ik na 14 dagen niets vernam, on danks bescheiden aandrang door bemiddeling van den mij toegevoegden ambtenaar der Vis- Scherijen wendde ik mij weder schriftelijk tot minister Verschuur en verzocht ik hem in het volle besef van zijn drukke bezigheden althans iets te mogen vernemen. Den aandrang daartoe trachtte ik te versterken, door erop te wijzen, dat belanghebbenden mij verschil lende vragen stelden, die ik slechts met dila- toire ex-ceptie-s zou kunnen beantwoorden en door de mededeeling, dat ik binnen korten tijd mij buitenslands zou moeten hegeven. Van den minister mocht ik echter taal noch teeken vernemen, terwijl zijn ambtenaren op zijn telefonische vragen het antwoord moesten schuldig blijven. Thans blijkt, dat d-e minister aan mijn .rap portje" niets had en dat der regeering daarin vrijwel geen nieuwe gezichtspunten wer geopend". Maar waarom kon dat niet worden meegedeeld aan mij, die door den minister spontaan was uitgenoodigd, de zaak ter hand te nemen en die in zijn eeTSten brief zich vol komen bereid had verklaard over andere maat regelen overleg te plegen? Te eerder, omdat eenige vooringenomenheid bij mij moeilijk was te verwachten, nu de gedane voorstellen niet de mijne maar die der vergadering waren en weinigen' in den lande beter vertrouwd kunnen zijn met de zwarigheden, aan het voornaamste denkbeeld omzetting van steunregeling in werkverschaffing verbonden dan iemand, die het ambt van minister van Binnenland- sche Zaken heeft vervuld. Dat de beslissing om onder deze omstandig heden te bedanken voor de eer, den minis ter verder van dienst te zijn, een voor IJmui den verstandige is geweest, blijkt uit 's minis ters meedeelin-gen zonneklaar. Men heeft thans ten minste mogen vernemen, wat mij angstvallig is onthouden. Uit het persgesprek van den heer Verschuur mocht ik vernemen, dat Z. E. niet aan een tegen hem gerichte ges-te denkt en zelfs niet de minste animositeit tegen mij koestert. Het omgekeerde zou trouwens op een gevaarlijke Prae-dispositiie tot vervolgingswaan hebben ge wezen. Hoe kan de houding van een bewinds man, die /.ich „dag aan dag met deze dingen bezighoudt", maar in vier weken geen min-uut vindt om zijn zelf gekozen adviseur op de hoogte te houden, zachter gekwalificeerd wor den dan als „passief". Welke invectieven zou den er niet ge-vallen zijn als de heer Verschuur eens een ander oud-minister, met wien hij onlangs een klein verschil van gevoelen ver effende, al-dus had 'behandeld? Iedere Limburger, die de katholieke tradities In eere houdt en belang stelt in de kunst der middeleeuwen, kent den rijken reliekenschat van de St. Servaaskerk te Maastricht. Maar hij weet tevens, dat de pracht-collectie gewaden, kerksieraden en kleinooden tot dusver slechts onvoldoende tót haar recht kwam in de beperkte ruimte van de oude schatkamer, hoe wel deze in het jaar 1895 reeds aanzienlijk was vergroot door de toevoeging van een der ge restaureerde zalen van het oude Servaaskloos- ter. Thans is door de goede zorgen van den hoog bejaarden deken, kanunnik Wouters, de schat kamer opnieuw vergroot en geheel gereorgani seerd. Drie zalen rechts van den z.g. „langen gang", die van het H. Hartmonument naar den achter ingang der kerk voert, zijn samengevoegd tot een artistiek geheel. De heer V L. A. Grossier, oud-wethouder der gemeente Maastricht en kerkmeester van Sint Servaas, heeft in samenwerking met den Ant- werpschen kunstschilder Jan van Puyenbroeck, aan deze uitbreiding en restauratie zijn beste krachten besteed, met een gelukkig resultaat. In de grootste der drie zalen bevindt zich de brandkluis, die de bezoekers reeds van ouds kennen. De groote kast van glas in groote sta len ramen gevat, waarin de kostbaarste schat ten zijn geborgen en die op een rails uit- en In wordt geschoven, is onveranderd gebleven, maar de kunstzinnige rangschikking van den gewijden Inhoud, de zorg voor harmonie en kleurschakeering, en de inwendige, van kunstge voel en goeden smaak getuigende verlichting, hebben het aspect, en het effect op den toe schouwer aanzienlijk verbeterd en verhoogd. In dezelfde zaal bevinden zich nog de vergulde borstbeelden-reliek-houders van de H. H. Monul- phus en Gon-dulphus, benevens tal van ivoorwer- ken, manuscripten, incunabelen en andere kost baarheden. In de middenzaal bewondert men o.-m. het overoude plechtgewaad van Sint Servaas, dat wij in onze geïllustreerde pagina, bij gelegen heid der zevenjaarlijksche heiligdomsvaart, (6 Juli 1930) reproduceerden en bespraken. Ook ziet men er het groote schrijn in verguld hout snijwerk, met relieken van de H. H. Bisschop pen Monulphus, Gondulphus, Valen-tinus, en Candidus. De derde zaal bevat, naast een massief ge beeldhouwd altaar In laat-gothiscihen stijl, een aantal schilderstukken, waaronder vooral een groote kruisaflegging uit de school van den Ant werpenaar van Dijck de aandacht vraagt door hare piëteitvolle en artistieke behandeling. Uit -den aard der zaak is deze opsomming allerminst volledig. Wie belang stelt in de on volprezen kunstschatten van S-init Servaas, overtuige zich door eigen aanschouwing van het prachtig werk, dat op initiatief van den tach tigjarigen herder is tot stand gebracht. In tegenwoordigheid van den commissaris der Koningin, den burgemeester van Maastricht, het Eerste Kamerlid mr. Janssen, de pastoors van de verschillende parochies, de leden van de rechterlijke macht en van het stadsbestuur en tal van andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten, had gister de plechtige inwijding plaats van de gerestaureerde schatkamer. Met 'n rondgang door d® zalen v-ain 't museum werd de plechtigheid beëindigd. Honderdvijftig arbeiders het slachtoffer. Officieel wordt, volgens de „Volkskr." mee gedeeld, dat met ingang ven 1 Augustus a.s. bij de verschillende staatsmijnen 150 arbei ders, voor toet meerendeel 'buitenlanders, zul len worden ontslagen -wegens den Biechten gang van zaken in het bedrijf. De mees-te mannen zijn ongehuwd. Door den Ned. Mijnwerkersbond is in ver, band met de massa-ontslagen in het Ned. Mijn bedrijf een uitvoerig request aan den Minister van Waterstaat gezonden. De aandacht van den minister wordt er op gevestigd, dat deze ontslagen groote beroe ring verwekken onder de mijnwerkersbevol king, temeer omdat zich onder de ontslagenen een aantal ouder en invaliden bevinden met 15 en meer dienstjaren bij de O. N. Mijnen en zelfs kinderen in dienst van genoemde mijnen door een ongeval hebben verloren. Aan het slot van het request wordt den Minister verzocht, om, toestanden als in Bel gië zijn ontstaan, te voorkomen, direct voor stellen bij de Regeering te willen indienen voor nationalisatie der mijnen en in afwachting hiervan onverwijld evenals door de Belgische Regeering is geschied, een Commissie te be noemen, welke tot taak heeft een regeling voor verdeeling van den arbeid te treffen. Voorts moet deze Commissie de bevoegdheid hebben een omstandig onderzoek in te stellen, naar den juisten -toestand, waarin zich da mijnbedrijven bevinden, aangezien hieromtrent nog geen enkel controleerbaar gegeven ter be schikking staat. Monument in het Vredespaleis. Naar -wij vernemen, heeft zich een interna tionaal comité gevormd ter huldiging van de nagedachtenis van prof. Louis Renault, een der grootste Fransche rechtsgeleerden van zijn tijd, hoogleeraar aan de Universiteit van Parijs en rechtsgeleerd adviseur van het Fran sche Ministerie van Buitenlandsche zaken, een internationaal jurist van wereldvermaardheid en een der grondleggers van de internationale arbitrage-gedachte. GEVOLGEN VAN DE CRISIS. Tengevolge van de huidige crisis in het vis scherijbedrijf is op twee werklieden na, het geheel® personeel (in ormale tijden 200 man) der Industriëele Mij. „Hera aan de Zuidzijde der Visschershaven te IJmuiden ontslagen, zoodat de fabrieken en werkplaatsen gisteren werden gesloten. Ook bij de Amsterdamsche Ballast mij. aldaar heerscht gr-oote slapte in het bedrijf. Slechts 10 arbeiders zijn in dit .groote bedrijf op heden nog werkzaam. Bij de K. L. M. uit beridh-t ontvangen dat het vliegtuig de Ekster Zondag om 7.39 uur uit Rangoon is ver-trokken en te 12.18 uur in Calcutta is geland. De Havik is op de uitreis om 4.38 uur uit Cairo -vertrokken om 6.40 in Ga-za geland, vandaar weer om 7.18 vertrokken en ten slot te om 13.38 In Bagdad geland. De Ekster vertrok gisterén om 6.26 uit Cal cutta en arriveerde na een tussehenlandi-ng van 9.45 -tot 10.37 in Allahaba-d, om 15.25 te Jodhpur. De „Havik" (heenreis) is gisteren uit Bag dad vertrokken en te Djask aangekomen. Gister morgein hebben experts namens de assu radeuren reeds 'n bezoek aan de Moldauger ge bracht. Al kon men de geheele schade nog niet opnemen, doordat nog zooveel onder water zit. de conclusie, waartoe de experts kwamen, was, dat de schade zeer groot, eigenlijk grooter was dan zij verwacht zouden hebben. De hoop dat de dubbele bodem ia de Moldan- ger het uitgehouden zou hebben, Is ook al ver vlogen, want de platen van den bodem zijn zwaar ontzet. Dit en het feit, dat de scheeps wanden de ribben en de machine ernstig ge leden hebben maakt, dat de schade dichter hij het millioen dan bij de vijf ton zal liggen. Het geheele schip kost 1.900.000. Men houdt er dan ook rekening mee, dat da Moldanger voor bijna de helft nieuw opge bouwd zal moeten worden. Zondagmiddag omstreeks kwart over zes reed de heer P. K. uit Schipluiden komende van Duindigt. met paard en wagen op de L. v. Nw Oost-Indië te Dien Haag. Onder h-et viaduct gekomen, schrok het paard van een passeerenden electrischen trein. Het dier sloeg op hol en rende in de richting Voorburg. Even vóór de grens vielen de heer K. en een inzit tende van den wagen. Onderweg slingerde het paard den wagen tegen een boom waardoor de wagen brak en het paard alleen verder holde. Het liep de Kon. Wilhelminalaan op, nagereden per motor door de Voorburgsche politie en kwam in den tuin van het stations koffiehuis terecht, waar het gegrepen werd. De inzittenden werden bij particulieren ver bonden en later per auto naar Schipluiden vervoerd. Een kijkje in nieuwe schatkamer van de Sint Servaas te Maastricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5