R. K. STAATSPARTIJ. jjJIJfcÉBP tijd vooï - KAMERADEN. DINSDAG 19 JULI 1932 CONCEPT-PROGRAM 1933. PRINCIPIEELE RICHTLIJNEN. PROGRAM VAN ACTIE. Crisisbelcid. BESTRIJDING VAN ONOIRBARE ZAAK W A ARNEM ERS- practijken. JHR. VON FISENNE TE RIJSWIJK 25 JAAR GEDEPUTEERDE VAN ZUID-HOLLAND. S - - V-* CONTANTE BETALING IN DEN BLOEMBOLLENHANDEL. BEHARTIGING DER NATIONALE SCHEEPVAARTBELANGEN. Voorwaarden voor de financiering der reederijen. POSITIE VAN DEN KON. HOLL. LLOYD. INTERNATIONAAL POOLJAAR. Het aerologisch station te Reykjavik gaat door. CONTINGENTEERING INVOER TEX- TIEL-FABRIKATEN IN NED.- INDIE. HET RAPPORT-WELTER. In hoofdzaken door de regeering aanvaard De korting 0p de werkloozen- uitkeeringen. EERSTE KAMER. EEN SCHOT IN HET DUISTER. VOOR MOEDERS OOGEN, IN DE WAAL GERAAKT EN VERDRONKEN. De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewich. tigste en moeilijkste zijn die ooit in de moderne politieke geschiedenis zijn voorgekomen. Niemand weet wanneer de wereld crisis haar diepste punt zal hebben bereikt. Dat zij echter in haar moreele en economische gevolgen nog langen tijd zal nawerken, staat vast. Het gaat er om deze gevolgen eenerzijds zooveel mogelijk te verzachten, ander zijds zoo krachtig mogelijk te beheer, schen en ten goede te keeren tot wel zijn van ons volk. Meer dan ooit is dan ook bezinning noodig op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de practijk moet bezielen en gezond houden; de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit daden sprekenden wak. keren werkelijkheidszin en vooruit, ziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 6e- hooren daarom vooraf te gaan enkele principieele richtlijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans bijzondere beteekenis hebben. Het Program van actie zelve noemt eenige concrete onderwerpen, die in dezen tijd op den voorgrond treden. De Staat Js in zooverre dienstbaar aan het individu, dat hij door zijn inrichting, wetge ving en bestuur er naar moet streven, het individu in staat te stellen, door eigen kracht, in samenwerking met anderen, zijn tijdelijk geluk gezien in het licht van zijn eeuwige bestemming zooveel mogelijk te verzeke ren, met name een behoorlijk peil van wel- yaart te bereiken. Daartoe is onmisbaar het staats gezag, het welk de activiteit der in het staatsverband levenden individuen en groepen zoo noo dig dwingend moet richten op het gemeen- schapsdoel en moet voorkomen, dat in het na streven van particuliere doeleinden de natuur lijke vrijheid misbruikt worden, ten nadeele yan het algemeen welzijn. Daaruit volgt de plicht van de Overheid om het gezag hoog te houden, en de plicht van He burgers om het gezag te eerbiedigen. De gezinspolitiek- De eerste en voornaamste gemeenschap van Individuen in het staatsverband is het gezin. De werkzaamheid van den Staat moet er dus op gericht zijn, de voorwaarden te scheppen, waardoor het gezin in zedelijk, maatschappe lijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Deze gezinspolitiek moet het ge. Jieele staatsbeleid doortrekken. Van dit uitgangspunt moeten worden be oordeeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding en onderwijs, als primair recht en primaire plicht van de ouders; bp Set gebied van het burgerlijk recht met betrekking tot het huwelijk; op het terrein der sociale politiek, in het bijzonder ten aanzien van de loonsvorming en ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw; op het gebied van het strafrecht, ter voor koming van alles, wat den zedelijken grond slag van het gezin kan ondermijnen (Neo- malthusianisme, pornografie, zedelo sheid) op het gebied van volksgezondheid en wo ningbouw; ten aanzien van de verdeeling der open bare lasten. De politiek op sociaal en economisch terrein. Naast de zorg voor het gezin staat als hoofd punt van activiteit der R. K. Staatspartij, de politiek op sociaal en economisch terrein De encycliek „Quadrageaimo Anno" wijst bier de fundamenten aan voor een betere or dening der verhoudingen, ook voorzoover de Staat daarbij, juist in den tegen woordigen tijd, een taak heeft te vervullen. Geen steen kan uit dezen onderbouw worden losgemaakt maar enkele voorname onderdeden zijn toch duidelijk te onderkennen: de eigendom in zijn individueel en sociaal karakter; de dringende noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of indirect 'deel nemen, in rechtvaardige verhouding te doen deelea in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tót voldoende eigen bezit; eensgezinde samenwerking in organischen vorm van allen, die in bedrijf en onderne ming werkzaam zijn; verwerping en van de vrije concurrentie en van de economische dictatuur, als leidend be ginsel voor de volkshuishouding; opbouw eener sociale en juridische ordening, doortrokken van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Het is de les uit de laatste zware jaren, dat eenerzijds de crisis buitengewone eischen stelt aan de werkzaamheid van den Staat terwijl deze anderzijds juist zeer groote moeilijkhe. den ondervindt bij het zich verschaffen der middelen, om die taak te vervullen. Het is im mers *00, dat de mogelijkheid om hulp te ver- leenen geringer wordt, naar mate de nood stijgt en de internationale verwarring op eco nomisch gebied toeneemt. Daarom zal de Staat zeker in dezen tijd alles moeten doen, om te voorkomen, dat hij zelf zijn vermogen om helpend en steunend op te treden ondermijnt, zoodat hij in gevaar zou brengen met name volksonderwijs en sociale voorzieningen. Zoo is allereerst noodig: 1. dat de Staat zorgvuldig waakt voor het behoud en de versterking van het financieel evenwicht in zijn eigen huishouding en in die van zijn doelen, en dat hij zijn eigen werkzaam heid doeltreffend organiseere 2. Bij het opleggen van nieuwe lasten, rechtstreeks of zijdelings, worde een rechtvaar- ige verdeeling daarvan nagestreefd. Wanneer aan deze hoofdvoorwaarden wordt Idaan, komen eenige punten van actueel cri- ■sbeleid op den voorgrond, waarbij in het oog oet worden gehouden, dat het program nim- er de beteekenis kan hebben van een beper- ng der politieke activiteit, zeker niet in cri- rtijd met zijn telkens wisselende omstandig- i en. Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederlandschen Landbouw en de Nijverheid den Handel en de Scheepvaarttot behoud en verruiming van den afzet in het- binnenland en tot bescherming van den export. 4. Voorzoover anders dan door de maat regelen onder 3 nationaal werkloosheid kan worden tegengegaan, dient voorop te staan: o. het bevorderen met alle dienstige mid delen van een geregeld overleg tusschen de or ganisaties van werkgevers en werknemers tot werkbehowd b. werkverruiming, zoo noodig ook door het versohaffen van werkgelegenheid bij niet-aan- stonds-productieve werken. 5. waar werkgelegenheid ontbreekt, aanpas sing der werkloosheidsverzekering aan de noo- den van den crisistijd, in overleg met de be trokken organisaties en de gemeentebesturen; bevordering, zoo noodig door wettelijke maat regelen, van de totstandkoming van behoorlijke aanslu-itehde steunregelingen in de gemeenten. II. Opbouw der toekomst- Ijp sterk Godsvertrouwen mag de eigen werkzaamheid voor den opbouw van een betere toekomst ook in de oogenblikkelijke moeilijke omstandighedenwaarin slechts geleidelijk ver betering kan worden verwacht, niet worden verwachtniet worden uit het oog verloren. Voor die werkzaamheid telt de R K. Staats partij onder handhaving van de programs-1922 en 1929, voorzoover niet geioijzigd of niet reeds verwezenlijktde navolgende punten voor de eerstvolgende periode op den voor grond: 1. Krachtige medewerking aan iedere poging om de internationale samenwerking op eco nomisch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorderen, met inachtneming van ge lijkberechtigdheid van alle, dus ook de kleine Staten. Onderwijl, bij geleidelijken terugkeer van meer normale toestanden, bijzondere con cessies verleenen aan Staten, die medewerken aan maatregelen tot herstel van een vrijer ruil verkeer. 2. Krachtige bevordering in den geest der Vredesnota van Bemedictus XV, van een zoo danige werkzaamheid van den Volkenbond, dat de stoffelijke macht der wapenen worde ver vangen door de zedelijke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering der bewapening onmisbare voorwaarde is. 3. Bij de regeling van de verhouding van Nederland tot België worde vooropgesteld: er kenning van de cultureele banden tnsschen beide volken; eerbiediging van de souvereini- teit van elk der beide staten over eigen gebied; geleidelijke ontplooiing van de mogelijkheden tot wederzij dsche aanvulling op economisch terrein. Verbetering van onderlinge verkeerswegen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ont wikkeling binnen het eigen staatsverband, van die gebiedsdeelen welke bij de totstandkoming ervan meer in het bijzonder zijn betrokken. 4. Wettelijke regeling van geheele of ge deeltelijke verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Verdere uitbouw van de organische samen werking in bedrijf en onderneming. 5. Regeling van het Pacbtvraagstuk onder volledige erkenning van het sociale karakter van den grondeigendom. 6. Zoodanige invloed van den Staat op het beleid der centrale Circulatiebank, dat dit blij vend gericht zij op het algemeen welzijn. Daar bij tevens versterking van de positie van de centrale Circulatiebank in haar verhouding tot de credletbanken. Wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening van het bankbedrijf, in het bijzonder ten aan zien van de openbaarheid. 7. Wettelijke regeling, zooveel mogelijk op Internationalen grondslag, van de openbaar heid ten aanzien van coufeernis, trusts en kartels. Zorg voor de vergrooting der ontwikkelings mogelijkheden van het in zich gezonde klein bedrijf. 8. Ook bij verlaging van belasting worde gestreefd naar een rechtvaardige verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. 9. Met behoud van zelfstandige gelijkbe rechtigde omroeporganisaties worde op bet gebied van de radio gestreefd naar samenwer king zoowel op het. gebied van het programma als op dat der techniek. Vanwege het Pa rij tsecretariaat wordt ons met nadruk verzocht onze lezers uit te noodi- gen het ontwerp-program uit dit blad uit te knippen en te bewaren. Op deze wijze kunnen met het oog op de a.s. behandeling de meeste Partijleden gemakkelijk in bet bezit komen van dit belangrijke stuk, terwijl aan de kieskring secretariaten kosten, tijd en moeite, aan rond zending. expeditie en derg. verbonden, nuttig kunnen worden bespaard. Informatie-bureau opgericht. Gemeld wordt: De Kon. Goedgek. vereeniging van rechts- 1 kundige adviseurs, welke aan het lidmaatschap bepaald^ vak-eiscben stelt, heeft een onder ling informatie Bureau opgericht, dat zich ten doel stelt gegevens te verzamelen omtrent alle in Nederland gevestigde rechtskundige advi seurs, waaronder ook mala-fide zaakwaarne mers. Door dit bureau, dat gevestigd is te Am sterdam, Heerengracht no. 407. wordt een be tere gelegenheid geboden om zich te vergewis sen met welke personen men in den lande rechtszaken behandelt. De leden van de ver eeniging mogen op straffe van royement op geen enkele wijze hulp verleenen aan ben, die door het informatiebureau als zaakwaarne mers, niet voor bet lidmaatschap der veree niging In aanmerking komende, worden ge brandmerkt. Het bureau zal niet alleen dienstig zijn voor de leden onderling, doch ook voor autoriteiten, zooals kantonrechters, griffiers, politie, armen raden en maatschappelijke werkers, die te allen tijde inlichtingen bij het bureau kunnen aanvragen. Het bureau vertrouwt dat ook het publiek de vereeniging behulpzaam zal zijn bij haar zuiveringsproces en zijn bevindingen of gegevens aan het informatie-bureail' zal medadeelen. Zondagmiddag brachten de leden der Ka tholieke Statenfractie van Zuid-Holland geza menlijk een bezoek ten huize van hun medelid den heer Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk, die Zaterdag j.l. den dag herdacht dat bij voor 25 jaar werd gekozen tot lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Bij monde van den voorz. der Kath. Statenfractie, den heer van Voorst tot Voorst werd de heer von Fisenne geluk gewenscht met dit zeldzaam jubileum en werd hem dank gebracht voor datgene, wat bij in een kwart eeuw ten behoeve der Provincie en hare inwo ners, doch speciaal ook voor de Katholieken vaak had gepresteerd. Als stoffelijk bewijs van erkentelijkheid werden den jubilaris een tweetal zilveren bloemvazen aangeboden, in welke een inscriptie, ter herinnering aan dit feit was aangebracht. LANDARBEIDERSSTAKINGEN. Terwijl te Middelstum (in de provincie Gro ningen) de in het begin der vorige week uit gebroken landarbeidersstaking langzamerhand geringer in omvang wordt, doordat verschil lende landbouwers er toe zijn overgegaan om het collectief contract, door de arbeiders-orga nisaties hun voorgelegd, te teekenen, zijn thans te Harkestede Scharmer en te Siddeburen sta kingen van landarbeiders uitgebroken. Ook daar wenschen de arbeiders aanvaarding van de bepalingen van het collectief contract. Te Harkstede Scharmer omvat de staking onge veer 100 man, te Siddeburen plm. 60. Nadat het land zn laatste hooi heeft opgebracht is men dezer dagen begonnen met de eerste werkzaamheden nieuwe brug te Arnhem. voor de BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. Zondag is te Valburg bij Eist (G.) 'n groote hofstede op het „Hoog", bewoond door de fa milie Holleman, afgebrand. De hofstede is het eigendom van de R. K. Kerk daar ter plaatse. De oorzaak van den brand is dajt er een vlam in een pan met spek is geslagen. De vrouw des huizes kon ternauwernood worden gered. Alles is verbrand .Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. In de te Broek op Lamgendijk gehouden ver gadering van de Langendijker Groentencen- trale, die sedert enkele jaren ook een bloembol lenveiling houdt, zijn uitvoerige besprekingen gehouden over de wijze, waarop in den bloem- bollenhandel de betaling plaats vindt. Gekocht in de maanden Juli, Augustus en September, worden de bloembollen eerst met Mei d.a.v. be taald. De ernstige nadeelen, die uit deze beta lingswijze voor de verkoopers in het bijzonder de laatste twee jaar ontstaan, waren voor het bestuur dezer veiling aanleiding een commissie te benoemen, die de mogelijkheid der contante betaling had te onderzoeken. Deze commissie was van oordeel, dat de contante betaling moest worden ingevoerd en dat als compensatie voor het te derven verlies aan de kooplieden een korting voor contante betaling kon worden toe gestaan. De vergadering keurde dit voorstel met algemeene stemmen goed en bepaalde de korting voor contante betaling op 7 „Kom hier, jongen, kom naast je moeder zitten. Vader'schep toch op zijn bord^ Ik heb nog nooit zoo'n mageren vent gezien". Intusschen was vader bezig een kip te ont leden, maar hij mishandelde het beest ver schrikkelijk. Voorgevende verkouden te zijn, snoot hij zijn neus met zoo'n lawaai, dat het huizen ver gehoord kon worden. „Wat een verrassing", zei hij, toen hij klaar was Na drie jaren, zonder levensteeken komt onze "jongen plotseling bij zijn ouders terug. Ik zeg je, Wim, dit is de gelukkigste dag van ons leven, niet waar, moeder?" Moeder Ferguson straalde. Zij beantwoordde de vraag door haar hand te leggen op die van haar zoon en die zachtjes te streelen. Het was een magere hand; feitelijk was alles aan Wim Ferguson mager. De uitdruk king van zijn gezicht gaf honger aan, honger naar voedsel, honger naar een fatsoenlijk le ven. „Komaan, jongen, eet nu eens flink. En ver- fel" ons eens iets over jezelf". „Dank u, moeder. Och, er Is niet veel te ver tellen. Ik kon In New York eerst maar geen betrekking vinden. Ten laatste kreeg ik een baantje bij een kruidenier. Ik verdiende maar amper genoeg om er van te leven en, nadat ik het zoo lang mogelijk had volgehouden, dacht ik, dat ik beter deed naar huis te gaan. Ik had geen geld meer en ben te voet naar hier gekomen. Ja, het is een heel eind van New York naar Unionville. Dat is alles" Zijn vader zat hem tersluiks te bestudeeren. „Maar waarom schreef je niet, Wim? Ik had j'e toch nog wel wat kunnen sturen om je te helpen". De jongeman werd rood, hij moest eerst eens slikken eer hij antwoordde: „Vader, dat is mooi van u maar ik^wist, dat u het zelf niet breed hebt. Hoe hebt het hier gemaakt?" „Wij hebben geen gebrek geleden', beste jon gen. Je vader is nog altijd de beste timmer man in Unionville". Men hoorde iets van trots in haar stem. Twee weken later kwam Wim tegen den avond van z'n werk naar huis. Hij floot een vroolijk deuntje, terwijl hij met flinke stappen verder liep. Opeens kwam er een man uit de struiken en liep naast hem. Wim keek op en zag een platten neus op een hardvochtig gezicht, grijs, ongekamd haar ondeT een versleten pet en kapotte vuile schoenen onder de rafels van een oude broek. ,,Wat doe je hier Mouser?" riep Wim uit. „Stil, jongen", fluisterde de man. „Is voor jou het gemeste kalf geslacht?" De jongeman bleef staan en keek den ander recht in het gezicht. „Duister, Mouser. Ik heb er genoeg van, begrepen? Ik woon hier bij mijn ouders. Zij weten van niets en ik wil niet, dat zij er iets van hooren. Ik was een zwakke jongen, bijna een kind nog, toen ik opgeborgen werd. maar ik heb die les ter harte genomen. Ik wi! nu trachten eerlijk door de wereld te kon:en. Is dat duidelijk genoeg?" Mouser lachte. „Een kerel met jou hersens beho' och niet voor zijn brood te werken. lOJk eens naar mij, bij voorbeeld „Juist, naar jou viel Wim hem hef tig in de rede. „Als je wat gegapt hebt, dan neem ja ie: er got. van De rest van den tijd zit ie <vp zwart zaad. Ik wed, dat je van nacht in een vrachtwagen geslapen hebt". „Kérel, je hebt het geraden. Ik bezit geen oent meer, dat is waar, maar ik zal weldra in bet geld zwemmen en jij ook". „Niets voor mij, dat heib ik je toch al ge zegd" zei Wim, die probeerde hem te ontloo- pen. Maar Mouser bleef naast hem. „Sedert wanneer ben je ontslagen?" vroeg WLm na een poos. „Drie dagen geleden. Ik wist wel, dat je een cel-kameraad zoudt willen helpen". Wim wist niet wat te doen. Hij had zich zooveel moeite gegeven om voor zijn ouders hetfeit geheim te houden, dat hij die drie jaren in de gevangenis was geweest. En nu. één woord van Mouser en de heele stad zou er van hooren In gedachten verdiept was hij voorbij de deur van zijn ouders geloopen, maar zijn moe der die altijd uitkeek wanneer hij van zijn werk kwam, had hem ai gezien „Ja, ik ga met je mee naar binnen", zei Mouser, en fluisterend voegde hij er aan toe: „Jij brengt de werktuigen mee en wij zullen dat kraakje samen opknappen. Reken maar op mij". Terwijl de jongeman de stoep opging, voelde hij zich verbijsterd. Mouser kwam direct ach ter hem aan en Wim zei zich moeilijk beheer- schend: „Ma, dit is mr Mulligan, mevrouw. Uw jongen kent mij, want wij waren samen in één zaak". „Hoe maakt u het, mr. Mulligan?" zei Ma Ferguson de twee mannen naderend. Met een trok zij (het gezicht van den boef tot zich en drukte een kus op zijn wang. De duisternis in de gang verborg de verle genheid van Mouser. „Sapperloot", riep hij uit „Sapperloot!" ,,Ik veronderstel, dat u zich een beetje wilt opknappen, eer wü gaan eten. Jongen, neem mr. Muligan mee naar boven, terwijl Ik nóg een bord op tafel zet". Op zijn kamer gekomen haalde Wlm met een gevoel van verbijstering schoon linnen en een pak kleeren uit zijn kast. Na een bad was Mou ser onherkenbaar veranderd. „Sapperloot zij zoende mij", herbaalde Mouser, terwijl bij onder de douche stond. „Och ja, jongen, ik heb ook een moeder gehad. Mijn vader ranselde haar af. Ik was nog jong, toen zij stierf. Kom, kom. Mouser, je moet er niet meer aan denken Nu wat betreft dat kraakie. Je hebt een prachtig alibi nie mand weet ,dat je hier woont Ik zal de buit meenemen, die ergens verstoppen en „Neen, Mouser, zwijg. Niets daarvan. Ik heb er genoeg van. Kom nu mee naar beneden". Mouser haalde de schouders op en volgde hem. Een dampende schotel stond op tafel. Ma Ferguson lachte vriendelijk, toen zij Mouser zijn plaats aanwees. Pa drukte hem warm de hand en zei: Vrienden van mijn zoon zijn altijd welkom". Wim verkeerde in doodsangst, dat Mouser iets zou verraden. Gelukkig kende de man het gedeelte van Pennsylvania, waar pa Ferguson als kind gewoond had en dadelijk waren de twee aan het babbelen over allerei mensohen en gebeurtenissen daar. ,,U was in hetzelfde vak als Wim, niet waar, in een kruideniers zaak?" vroeg de vader, ter wijl zij koffie dronken. „Ja dat is te zeggen, ik reis meestal", antwoordde Mouser verlegen. „Wel, mr. Muligan", zei moeder met een stra- lenden glimlach, „ik moet u zeggen, dat het voor ons een zegen is, dat onze jongen terug gekomen is. En nu blijf je hier, niet waar, Wim?" ,,U heeft het geraden, moeder. Ik blijf thuis Laten wij nu naar de zitkamer gaan en eens naar de radio luisteren". Later zeide moeder vriendelijk: „Mr. Mulli gan, uw kamer is naast die van Wim. Ga naar bed, wanneer u er zin jn hebt. Als u mij wilt excuseeren, ga ik ook naar bed. Goeden nacht". Mouser gevoelde zich ontroerd. Hij stond op en zei met gebroken stem: „Goeden nacht.... moeder!" Dan verklaarde bij ook naar bed te verlangen. Hij zei goeden nacht tot vader en zoon en ging naar zijn kamer. Wim kon niet slapen: rusteloos wentelde hij zich urenlang om en om, tot hij het niet langer kon uithouden. Stil stond hij op en sloop naar de kamer naast de zijne. Een rustige ademhaling vertelde hem, dat Mouser vast in slaap was. Wim ging naar het bed en schudde hem wakker. Mouser, ik ben het, Wim. Ik heb over "Hes nagedacht. Ik zal met je meegaan. Nog plozen eenen keer, maar beloof mij dan. dat je mij nooit meer lastig zult vallen". „Hm Waar heb je het over? O, dat kraakie?" Mouser kwam opeens overeind en hield Wim's schouders stevig vast. „Luister, jij, schurk! Zou je een vrouw als die daar ver driet willen aandoen? Jij, smeerlap!" Hij schudde Wim door elkaar, dat zijn tanden klapperden. „Voor hen zul je voortaan recht door zee gaan en. als ik hoor, dat je den slech ten weg opgaat dan breek ik ai je beenderen. Versta je". „Ja, Mouser Laat mij los, je doet mij pijn". „En nu ga je terug naar bed en ik zai ook probeeren wat te slapen." Mouser liet hem los en draaide zich om in bed. En toen Wim de kamer uitsloop hoorde hij hem verrukt fluis teren: „Zjj heeft mij gezoend!" 's Morgens was hij verdwenen. Niets had hij meegenomen. Maar hij liet een herinnering achter, die Wim' nooit heeft kunnen vergeten. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot behartiging van de nationale scheepvaartbe- langen. De regeering ontkent daarin, dat een groot deel der reederijen op deze regeling geen prijs zou stellen. Voorts wijst zij erop, dat zij met dezen maatregel zonder meer beoogt, jterliezen te financieren. In vele gevallen zal zij immers een reorganisatie als voorwaarde voor crediet stellen. Waar het hier op aan komt is, dat er redelijk uitzicht bestaat, dat deze verliezen geen permanent karakter dra gen. Dat de voorwaarden, waaronder de finan cieringsmaatschappij credieten mag verleenen, voor de crediteuren van sommige maatschap pijen een offer beteekent, wil de regeering niet ontkennen. Deze elsch is echter niet on billijk. In aansluiting aan hetgeen de regeering in de Tweede Kamer reeds heeft gezegd, wordt hier nog eens uitdrukkelijk geconstateerd, dat de belangen van de vrachtvaart de volle aan dacht zullen hebben. De juistheid der meening dat de Kon. Hoft. Lloyd een ten docde opgeschreven lichaam is, wordt door de regeering betwijfeld. Deskun digen op het gebied van deze scheepvaartroute, hebben het vertrouwen, dat juist de middel pen van den Kon. Holl. Lloyd behooren, bij eenige opleving het spoedigst rendabel zullen blijken te zijn. Dat de zwakke positie van de Rotterdam- Zuid-Amerika-Lijn voor een gjoed deel aan concurrentie van den K. H. L. moet worden toegeschreven, moet zeer in twijfel worden getrokken. Ten deze wordt opgemerkt, dat de Kon. Holl. Lloyd reeds in 1906 werd opgericht en vóór 1914 een rendeerend bedrijf was, ter wijl de vrachtvaartmaatschappij, hier in 't ge ding gebïacht na den oorlog werd opgericht en daardoor aan den Kon. Holl. Lloyd zware concurrentie kan aandoen. Vertrouwd mag worden, dat thans spoedig een door de regee ring zeer voorgestane samenwerking vasten vorm zal aannemen. Bij schrijven van 13 Juli berichtte Z.Exe. de Minister van Defensie, zooals wij reeds meldden, aan het comité voor het aerologisch station te Reykjavik, dat er thans geen be zwaren meer zijn de vliegers en vliegtuigen der Luchtvaartafdeeling beschikbaar te atol len voor de aerologische waarnemingen op IJsland gedurende het Internationaal Pooljaar. De vestiging van het Nederlandsoh aerolo gisch station te Reykjavik kan dus thans een feit worden. Het strekt tot voldoening, dat na de vele moeiten dit doel bereikt is. Op het comité rust thans de plicht zijn er kentelijkheid te betuigen aan allen, die, naast den krachttgen steun der Regeering, mede hielpen bet zoover te doen komen, dat de Ne- derlandsche vlag te Reykjavik zal kunnen waaien.1" Maandag 18 dezer vertrekt luitenant van Giessen van Schiphol om zich via Kopen hagen, Oslo en Bergen naar Reykjavik e be geven, om de voorbereidende werkzaamheden voor bet in orde maken van het terrein te lei- den. 3 Augustus worden de vliegtuigen «n de verdere bagage te Rotterdam verscheept, 13 Augustus vertrekken de on^derof f icjer viie_ ger Bosch en de mecanicien Van der Leden met ondergeteekende naar IJsland. We hopen, dat de werkzaamheden aldaar vlot zullen ver- loopen, zoodat de waarnemingen op 1 Sep tember. dus niet langei dan één maand na het officieele begin van bet Pooljaar, aldaar zul len kunnen aanvangen. H- C. CANNEGIETER. Instelling van een commissie binnen, kort te verwachten. Op de vragen van het Eerste Kamerlid van der Lande betretfende contingenteering van den invoer van textielfabrlkaten in Ned.-Indië heeft minister de Graaff o. m. geantwoord, dat °P het schrijven der groote textialondernie- roingen in Twente, waarin o. m. gevraagd werd over contingenteering van textielfabrikr<ten, een beslissing ernstig wordt voorbereid. Terwijl een door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië speciaal Ingesteld werkcomité doende is de gegevens te verzamelen, die onont beerlijk zijn voor de beoordeeling van deze veelomvattende aangelegenheid, heeft de mi nister, in overleg met de Ministers yan Econo mische Zaken en Arbeid en van Financiën, de noodige stappen gedaan voor de instelling van een commissie hier te lande, die de Regeering zal adviseeren nopens bevordering van econo mische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Deze commissie, waarvan de instelling binnenkort zal plaats vinden, zal zich mede hebben uit te spreken over het vraag stuk der oontingenteering van den invoer in Nederlandsch-Indië ten behoeve van de nijver held in Nederland, welk vraagstuk, om redenen van principieelen en van practischen aard, be zwaarlijk incidenteel tot oplossing zou kunnen worden gebracht, De regeering beeft, zoo verneemt de Gel derland er" uit zeer goede bron uit Den Haag, het rapport-Weiter aanvaard, zij beeft op-' dracht gegeven In de begrooting voor 1933 dat rapport te verwerken. Behalve op onder geschikte en enkele speciale puimten, wordt het volledig gevolgd. Alleen zal het kortingsper centage op de uitikeeringen aan werkloozen niet zoo groot zijn als de oomimiasie-Welter het wenecht. Wat bulten de begroetingen valt, wordt in noodwetjes ondergebracht. iHet feit, dat aan „Financiën" een nieuw ambtenaar is benoemd en wel mr. H. Alibarda, secretaris der commissie-'Weiter, geeft medé wel heel duidelijk aan, dat 't de regeering ernst Is met het rapport-Welter, aldus het blad. Scheepvaartbelangen en varkenswet op de agenda De voorzitter der Eerste Kamer heeft den leden verzocht rekening te willen houden met de mogelijkheid, dat aan de Woensdag a.s. te behandelen onderwerpen nog zullen worden toegevoegd de wetsontwerpen: behartiging van de nationale scheepvaartbelangen en steun aan de varkenshouderij. Een vergissing, welke een doodelijk gevolg had kunnen hebben. Te "Vlagtwedde Treeft zicTi een drama afge- speeld, dat 'gelukkig nog zonder dbodelijken'af-1" loop is gebleven. Het dienstmeisje van den heer H. te Veele was wegens geesteskrankheid des nachts uit haar dienstbetrekking weggeloopen. Toen de heer H. dit bemerkte, toog hij er direct op uit om het meisje te vinden, daar zij niet zonder toezicht kon zijn. H. zocht de buurt af en kwam al zoekende op het erf van de wed. Velema te Veele. Hier heeft kortgeleden een inbraak plaats gehad en nu vermoedden de bewoners, dat er weer inbrekers op bet erf waren. De kleinzoon van de weduwe greep di rect een revolver en toog op onderzoek uit. Op den hoek va» het erf ontmoette bij in het don ker den zoekenden H., dien bij niet herkende. Hij schoot een kogel af, die H. in het dijbeen raakte. De ontknooping van het drama volgde weldra. De schutter is door de politie In arrest gezet. De kogel zaI lan'"s fPWatieven weg moeten worden verwijderd. De dienstbode is den volgenden morgen te Bi ij ham aangehouden en onder geneeskundig toezicht geplaatst. Kindje door autobus doodgereden. Gisterenavond, te kwart over zes, ls een twee jarig meisje in de Krugerstmat te A'dam, door een autobus van lijn K overreden en gedood. Het kind stapte met zijn moeder aan de h^lte op deze plaats uit de autobus. In een onbewaakt oogenblik liep het meisje even weg en kwam daarbij voor de autobus, juist op het oogenblik, dat deze zich In beweging zette. De, kleine werd overreden en levenloos opgenomen. Het lijkje werd naar een der gasthuizen ver voerd. Bij het naloopen van een voetbal. Gisternamiddag omstreeks 1 uur heeft aan de Waalkade te Nijmegen een tragisch onge luk plaats gehad. Eenige jongelui vermaakten zich daar met het voetbalspel. De bal rolde naar den kant en een van hen wilde hem tegenhouden. Hij stapte evenwel van de kade, verloor het even wicht en viel vlak voor een schip i" rivier. Hij poogde zich nog zwen>men"' te redden maar schoot onder den boeg, zoodat omstaan- ders ook niet in staat waren hein te helpen. Het lijk is nog niet gevonden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 14-jarige jongen, IV. v. E., wonende in de Krugerstraat. was glstoren te Amsterdam in de nabijheid van de Berlagebrug met eenige vriendjes aan het baden. Plotseling zonk hij in de diepte. Een tweetal voorbijgangers, die zich. te water begaven, kon den knaap niet bereiken. Na vier uur dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. MOTOR-ONGELUK, Op den provincialen weg van Boxmeer naar St. Anthonts moest een in volle vaart rijdende motorrijder uit Gennep uitwijken voor een kin derwagen. Hierbij kwam hij te vallen en werd over den weg geslingerd. De direct ontboden geneesheer constateerde naast verschillende kneuzingen een beenbreuk. De gewonde werd per auto naar het ziekenhuis zijner woonplaat^ vervoerd. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6