ALGEMEEN OVERZICHT. DE BLOEDIGE VERSCHRIKKINGEN IN DUITSCHLAND. beleediging van hindenburg VAN DE BARRICADEN. DINSDAG 19 JULI 1932 EEN BEROEP OP DEN PAUS. - Om bemiddelend op te treden in het Engelsch-Iersche geschil. BOYCOT VAN ENGELSCHE WAREN IN IERLAND. VERKEERSONGELUKKEN. CURTIS ONDER CAUTIE IN VRIJHEID. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Successen der regeerings- troepen. een aanval op den finschen MINISTER VAN OORLOG. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN BELGIE, Versehillende werkhervattingen. Orgaan van de' „Reichsbanner" verboden. WELOVERWOGEN GEWAPENDE OVERVALLEN. WEER EEN MOORD-ZONDAG IN DUITSCHLAND. ALLEEN TE ALTONA 12 DOODEN, 55 GEWONDEN. WAT ZAL DE RIJKSREGEERING DOEN aangenaam kderèen Ant°ny' Het iS m Ir.*,** j Q van dienst te kunnen zijn, De „Entente Cordiale Op het allerlaatste oogenblik vóór de verda- ging van het lagerhuis tot 27 October deed sir John Simon Woensdag de mededeeüng dat te Lausanne ook nog een „pact" met Frank rijk gesloten was. Dit „pact" was aangegaan „in den geest van LaUsanne." Velen onzer herinneren zich nog den „geest van Locarno De eerste'drie punten komen, zeer in het hort, hierop neer: lo. De beide landen zullen met volmaakte oprechtheid van gedachten wisselen, en elkaar op de hoogte houden van al wat het Euro- peesch regiem beïnvloeden kan; 2o. Zij nemen zich voor te Genève met elkaar en met andere delegaties ter ontwapenings conferentie samen te werken; 3o. Zij nemen zich hetzelfde voor met be trekking tot de economische wereldconferentie. Wel, wel! Tenzij deze drie punten van het „pact" in het geheel niets beteekenen, kan men er geen andere conclusie uit trekken dan dat: lo. De beide landen tot nu toe niet met vol maakte oprechtheid van gedachten gewisseld, en elkaar niet op de Loogte gehouden hebben; 2o. en 3o. Dat zij tot nu toe naar internatio nale conferenties trokken, zonder voornemens te zijn met elkaar en met andere delegaties samen te werken. Andere mogendheden zullen uitgenoodigd worden zich bij dit pact aan te sluiten: Italië, Duitschland en België zouden zich in begin sel reeds hiertoe bereid verklaard hebben. Ge6n dier drie landen schijnt het ingevallen te zijn sir John Simon te laten weten. n zijn, sinds wij door den geest van Locarno e vangen werden, altijd oprecht gewees en hen nooit anders aan conferenties deelgeno men dan in de bedoeling met de andere dele gaties samen te werken. „n„o„ Er was echter nog 'n vierde punt, dat alleen op Engeland en Frankrijk betrekking had: in afwachting van later te voeren onderhande lingen over een nieuw handelsverdrag tusschen de beide landen zullen zij elke handeling ver mijden welke het karakter zou dragen van discriminatie van het een land tegen de be langen van het andere. „Ihr seid ja schone Gentlemen!" zou die goede oude koning van Saksen gezegd hebben, nis hij het beleefd had. Het schijnt tot nu toe een prettige verhou ding tusschen Engeland en Frankrijk geweest te zijn! Sir John Simon legde zijn verklaring af op denzelfden dag, waarop mr. Baldwin en zijn collega's zich inscheepten naar Ottawa. In dit verband is het vierde punt niet onbelangrijk; En niet onbedenkelijk. Frankrijk hoopt even hartgrondig als elk ander Europeesch land, dat Ottawa zal eindi gen met een min of meer éclatant fiasco. Dit is, naar het meent, in zijn eigen commercieel belang. Men moet dan ook eerbied hebben voor de Fransche istaatslieden die erin geslaagd zijn Engeland aan den vooravond van Ottawa te hinden. Want tenzij ook het vierde punt in het geheel niets beteekent, kan men er geen andere gevolgtrekking aan vastknoopen dan dat het de Britsclie gedelegeerden te Ottawa bindt geen overeenkomsten aan te gaan met de Domi nions, waardoor de Fransche handel in een nadeelige positie zou worden geplaatst. vvelk Britsch belang kan hierdoor gebaat Zijn? Frankrijk heeft in een jaar tijds tal van „discrimineerende" maatregelen genomen te gen den Britschen handel. Het is niet bekend dat de Fransche regeering, onder den invloed van den geest van Lausanne, beloofd heeft die maatregelen in te trekken. Daarentegen heeft Engeland zich verplicht, op den grondslag van den Fransch-Britschen economischen status quo, niets te ondernemen waardoor Frankrijks handel in het nadeel gesteld zou kunnen wor den tegenover dien van eenig ander land. Duitschland heeft reeds maandenlang po gingen aangewend Ottawa in discrediet te brengen; een aantal kleinere landen hebben braaf mee geholpen. Maar Frankrijk is erin geslaagd de volmaakte vrijheid, wedke de Britsche onderhandelaren te Ottawa '.noodig hebben, te beperken. Natuurlijk is de in het vierde punt vastge legde verplichting wederkeerig, maar dit komt ongeveer op hetzelfde neer als dat de voor malige geallieerden en Amerika overeenkwa men elkaar wederkeerig de oorlogisschulden kwijt te schelden. Frankrijk en zijn koloniaal Tijk vormen een economische eenheid, zoo sterk als het Brit- eohe rijk waarschijnlijk nooit worden zal De Fransche handel geniet in alle Fransche be zittingen, kolonies en protectoraten de vol maaktste preferentie. Te Ottawa kan iets der gelijks, doch op veel kleiner schaal, tot stand gebracht worden voor het Britsche gemeente best. Hoe kan er bij zoo door-en-door verschillende ."verkioudinigen, BprtDke zijn van wederkeerig- heid? Het ©enige land, dat in punt 4 niet alleen «en theoretische, doch een practisohe verplich ting op zich neemt, is Engeland. Tenzij maar hiervan is niets gezegd de dominions niet onder het discriminatie-verbod vallen. Rijks- en koloniale preferentie is uit den aaTd der zaak een stelsel van discriminatie. Geen land heeft dit stelsel verder doorgevoerd dan Frankrijk. En Engeland belooft naar Ottawa te gaan zonder te discrimineeren. Is het den liberalen in de regeering: sir John Simon, mr. Runciman en sir Herbert Samuel dan toch geen ernst met Ottawa? Hechten zij meer aan een „entente cordiale?" ofschoon Locarno toch reeds oneindig veel meer dan dat beweerde te zijn? Die Entente Cordiale is overigens hiermede ingewijd dat Herriot en sir John Simon 't vol strekt niet eens zijn over de Interpretatie van het eerste punt der overeenkomst. In verband met het Lausanne-paot heeft men in Frank™] dit punt zoodanig uitgelegd, dat geen der landen een schuldregeling met Amerika gaan zonder voorkennis van en °v«r. het andere land. Als deze opvatting dan zon de Entente" tenminste iets beteeke- aan zou a» voor den toorn nen Sir J<fn Simon, te verkla. van Washington, heeft zie g a0iid„ ren dat hiervan geen sprake zal zijn. Solida rite'it van Europeesche mogendheden tegenover zulk een majestueus land als Amerika zou hei ligschennis zijn Neen, alleen in Europa zullen de beide landen (en die welke zich nog hl] de Entente mochten aansluiten) solidair mogen ^Natuurlijk is het misleidend dat niet alleen ln Frankrijk, maar ook in Engeland gespreken wordt van een herleving der Entente Cor diale". Vatten wij die woorden letterlijk op, dan mogen wij zeggen dat reeds te Locarno dus zes jaar geleden een Entente Cordiale, een cordial understanding, tot stand kwam. Wij zouden Lausanne als een herleving van Locar no kunnen beschouwen. Maar de Entente Cor diale is een historisch feit geweest dat geheel tot het verleden behoort en onmogelijk herleven kan. Zij maakte een einde aan den traditioneel geworden FranschEngelsehen naijver. Zij werd niet „gesloten", maar ontstond heel ge leidelijk, en ontleende haar naam aan een En- gelsche vereeniging, in 1896, na een bezoek van den Lord Mayor van Londen aan Parijs, opge richt door een comité onder leiding van den thans bijna vergeten Majoor Roper Parking ton, en met aanmoediging van den prins van Wales (des lateren Edward VII). De vereeniging der „Entente Cordiale", die weldra baar tegenhan ger te Parijs kreeg kwam uit met een program dat ook uit slechts vier punten bestond maar uit vier punten die aan duidelijkheid niets te wenisohen overlieten. Nog heden hadden zij den .grondslag kunnen vormen voor vriendschap en samenwerking, niet alleen tusschen Engeland en Fran! rijk, maar tusschen deze landen, hun voormalige bondgenooten, bun voormalige vijanden en de voormalige neutralen. De geweldige kracht der Entente Cordiale, welke van een kleine vereeniging aangroeide tot het grootste bondgenootschap, dat de ge schiedenis kent, sproot hier uit voort, dat de toenadering tusschen de volken niet volgde, op overeenkomsten tusschen de regeeTingen, maar eraan voorafging en ze onvermijdelijk maakt. LONDEN, 16 Juli. (R. 0.) Lansbury, de lei- der der labourpartij, beeft telegrammen gezon. den aan den Paus, den aartsbisschop van Can terbury, den opperrabbijn en het hoofd der vrije kerken, waarin hij aandringt op een ge meenschappelijke bemiddelingsactie, om aan het Engelsch-Iersche geschil door arbitrage een einde te maken. In een rede te Morpeth zeide Lansbury, dat het Engelsch-Iersche geschil een pruldispuut is in vergelijking met de schuldenkwestie van Duitschland en Oostenrijk, waarvoor zoovee] geduld is getoond. Lansbury veroordeelde de Iersche en Brit sche staatslieden wegens hun hardnekkigheid, eraan toevoegend, dat het eigenlijke punt van geschil is, wie de voorzitter zijn zal van het hof van arbitrage. De Valera, aldus Lansbury, zegt, dat binnen het Britsche gemeenebest geen onbevooroordeeld voorzitter te vinden is, terwijl de Britsche regeering zegt, dat daar buiten geen behoorlijk persoon te vinden is. DUBLIN, 17 Juli. (R. 0.) In alle straten en op alle pleinen der stad waren heden groots aanplakbiljetten aangeslagen met de woorden: „Boycot Engelsche waren". In den loop van den morgen vei wijderden politiemannen op bevel van de regeering van den Ierschen vrijstaat alle aanplakbiljetten, welke zij op de muren aantroffen- Na de vroegmis werden in verschil e de dee- len van Dublin meetingen gehouden, om tegen de actie van Engeland te protesteeren. De katholieken van den Ierschen vrijstaat vernamen met voldoening, dat Lansbury de be middeling van den Paus gevraagd hee t in het geschil der land-annuiteiten. Het leidende orgaan der Iersche Katholle- ken „The Standard" bevat een hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat een metl™ ™n1 bitrage moet worden gevonden. Het spreekt vanzelf, dat dit blad den steun heeft van de Katholieke bisschoppen van Ierland. De Valera houdt voet bij stuk DUBLIN, 18 Juli. (R. O.) Na een langdurige kabinetszitting publiceerde De Valera heden morgen een officieels verklaring, waarin hij de weigering van den Ierschen vrijstaat her haalt, om een scheidsgerecht, samengesteld uit vertegenwoordigers van het Britsche ge. meenebest te aanvaarden en bevestigt, dat de Iersche vrijstaat niet bereid is, de betalingen der landannuiteiten en andere betalingen voort te zetten tijdens de onderhandelingen. Verder wordt er in de verklaring nog op ge. wezen, dat de Iersche regeering geen econo mischen oorlog wenscht maar vastbesloten is, de belangen van het Iersche volk te verdedl. gen, dat, aldus De Valera, op onrechtvaardige wijze verplicht is, den last dier betalingen te dragen. GROOTE FABRIEKSBRAND. ANTWERPEN, 17 Juli. (V. D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is een geweldige brand uitgebroken in de fabrieken van „La Metallo-Chimique" te Beerse, niet ver van de Nederlandsche grens. Het vuur moet tijdens bet nachtwerk zijn ontstaan in een kleine drogerij. De aanwezige arbeiders poogden nog den brand te blusschen doch mochten hierin niet meer slagen. Binnen zeer korten tijd stond een der gebouwen, dat 125 M. lang en 50 M. breed is, in lichte laaie. De brandweer van Turnhout kwam di® van Beerse assisteeren in de bestrijding van het snel om zich heen grijpende vuur. Het gebouw der fabrieken, waar de brand was uitgebroken, is vrijwel geheel verwoest. Naar schatting der fabriekseigenaren bedraagt de schade ruim 7 millioen francs. Het is mo gelijk, dat door dezen brand 250 arbeiders werk loos worden. EEN „SPIONNENCONFERENTIE" IN EEN KORENVELD. Naar de oorrespondent van de „Daily He rald" meldt, waren geheimzinnige lichtsignalen voor Joego-Slavische douane-ambtenaren een aanleiding, om «en klopjacht te ondernemen op een korenveld, waar zij negen mannen gevan gen namen, die vermoedelijk Hongaarsche spionnen zijn. „Onschuldige en vriendelijke brieven", -welke bij opening militaire geheimen bleken te bevat ten, met onzichtbare inkt tusschen de regels in geschreven, werden op de spionnen gevonden. Het korenveld, waar de spion nencon teren tie werd gehouden, Is gelegen nabij de Hongaar sche grens. Spoorwegongeluk te Hagen, in Westfalen DUSSELDORF, 17 Juli. (V.D.) De persafdee- ling van de rijksspoorweg-directie Wuppertal deelt mede, dat hedenmiddag tegen 13 uur in het station Hagen in Westfalen 3 wagon®, die aan den passagierstreln naar Steele zouden worden aangehaakt, met dezen trein in hotsing kwamen met het gevolg, dat drie reizigers zwaar en 10 andere licht gewond werden. Me dische hulp was onmiddellijk ter plaatse. Met een kleine vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. Autobus tegen huis. NASSAU, 17 Juli. (V.D.) Op den weg Sing- bofen-Bergnassau Is een autobus met 40 passa giers, doordat plotseling de remmen weigerden tegen een huis aangereden. De auto werd zwaar beschadigd. Bijna alle inzittenden werden ge kwetst. Veertien hunner moesten met min of meer zware verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De twee huizen, die door de autobus werden aangereden, waren zóó zwaar beschadigd, dat de brandweer ze moest steunen, om ze voor instorten te behoeden. FLEMINGTON, 18 Juü (R.O.) Curtis, de tus- schenpersoon in de zaak-Lindbergh, die on langs gelijk men weet, tot een jaar gevangenis straf is veroordeeld, is in vrijheid gesteld on der borgstelling. Hij heeft tegen zijn veroor deeling hooger beroep aangeteekend. RIO DE JANEIRO, 17 Juli. (V. D.) Tenge volge van den zwakken tegenstand geboden door de opstandelingen, zijn de Braziliaansche regeeringstroepen er in geslaagd, reeds groote deelen van den staat Sao Paulo te bezetten. Een eskader vliegtuigen der marine vernietig de Zaterdagmiddag door het neerwerpen van bommen een munitiefabriek, dat zich in han den bevond van de rebellen, in San Bernardo, bij Santos. In militaire kringen verwacht men den al- gemeenen aanval der regeeringstroepen in het begin van deze week. RIO DE JANEIRO, 18 Juli (V.D.) De bevel hebber van de Braziliaansche regeeringstroe pen, die optreden tegen de opstandelingen in den staat Sao Paolo heeft de overgave der opstandelingen binnen 24 uur geëischt met d,e verklaring, dat anders een groot offensief zou worden begonnen, dat niet zal eindigen, voor dat het Parahylbadal is ontruimd. De opstandelingen deelen mede, dat zij sterk genoeg zijn, om langen tijd stand te kunnen houden. HELSINGFORS, 18 Juli. (V.D.) Zondag werd de Finsche minister van oorlog op zijn landgoed overvallen. Volgens het officieele bericht reden vier mannen in twee auto's voor zijn landgoed voor. Zij verzochten, naar zij verklaarden, in op dracht van den districtscommandant den mi nister te spreken. Toen de vrouw van den minister de denr opende drongen de mannen onder het roepen: .Handen omhoog" met revolvers in de hand de woning van den minister binnen. Drie landbouwers, die zich juist bij den mi nister bevonden, wierpen zich op de indringers. Bij het handgemeen, dat volgde, kon de mi nister één der indringers den revolver ont wringen, terwijl de anderen schoten. Tenslotte vluchtten de indringers. Eén van hen kon echter worden gearres teerd. De minister van oorlog behoort tot den rech tervleugel van de agrarische partij, die vroe ger aan de zijde der Lappo's stond. Bij de jongste poging om de regeering om ver te werpen heeft de minister zich door het oproepen van militairen gehaat gemaakt. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Op verschillende plaatsen des lands werd Maandag het werk hervat. Dit was echter niet het geval hij de mijnwerkers van de Borinage, l(3ie om redenen van syndicalen aard eerst Mtoensdag weer zullen afdalen. Ook in Limburg ging men nog niet aan den arbeid. Hier betreft het uitstel een geschil tusschen de plaatselijke organisaties en een Poolsche vereeniging, aan welke laatste de Belgische arbeiders verwijten, dat zij werk willigen heeft verschaft, terwijl de andere mijnwerkers aan het staken waren. In de Waalsche metaalnijverheid was in vele fabrieken het personeel weer zoo goed als voltallig opgekomen. Ook in het Luiksche steenkoolhekken kon het werk gedeeltelijk hervat worden. Men veronderstelt, dat tegen Woensdag overal ledereen weer aan hot werk zal zijn. Een Reuter-telegram zegt, dat de metaal arbeiders in het meerendeel van de fabrieken des lands weer aan 't werk zijn gegaan, Maagdenburg, ie Juü (W.b.) Naar het bondshestuur van de organisatie Reichsbanmer Sohwarz-rot-gold mededeelt, is het wekelijks verschijnende bondsorgaan „Das Reichsban ner" op verzoek van den rijksminister van binmenlanidsohe zaken voor twee nummers ver- boden. Het verbod wordt gemotiveerd met de ver klaring, dat het tijdschrift in zijn jongste num mer een teekenimg publiceerdev waarop naast een rij doodkisten, die de slachtoffers der straatgevechten in Duitschland moesten sym. bollseeren, de schaduw van den rijkspresident voorkwam, en die het onderschrift droeg: „dat is de marsch der eer, onze trouw wordt tot lijkkleed". Deze plaat werd een beleediging van den rijtospresidemt geacht. ALTONA, 17 Juli (W.B.) Den geheelen dag, voornamelijk echter in den namiddag en den avond, is er in Altona's straten bloedig gevoch ten. Volgens berichten uit particuliere bron, telde men 's avonds laat 12 dooden en 55, mee- rendeels zwaar gewonden, waaronder zes vrou wen. Ten Noorden van de „Grosse Bergstrasse" tot aan de Hamburgsohe grens lag het tram verkeer geheel stil; van vele tramwagens wa ren de ruiten door schoten vernield. Ondanks het feit, dat pantserauto's werden gebruikt, bleven de communisten van de daken af op de politie schieten. Heele straten moesten door agenten huis na huis worden afgezocht en vele personen, men spreekt van 200, zijn gearresteerd en naar het hoofdbureau gebracht. Ziekenverplegers waren onafgebroken in de wederom hulp te verleenen. fcjuwïituigen beweren te hebben gezien, dat communisten, toen de nationaal-socialistische optocht door de straten van de arbeidersbuurt marcheerde, uit de huizen en van de daken op de demonstranten geschoten hebben. Al aanstonds vielen verscheidene nationaal- socialisten zwaar gewond neer. In den stoet ontstond groote verwarring. Op de toesnellende politie werd eveneens ge schoten, zoodat zij gedwongen was het vuur te beantwoorden. Ook op andere plaatsen in de stad kwam het tot samenscholingen. Aan de grens tusschen Alton a en Hamburg poogden Hamburgsohe politieagenten een door slaan van onlusten tot Hamburg te verhinde ren. Daarbij werd een agent door een schot in het dijbeen verwond. De nationaal-socialistische optocht werd, na de bloedige gebeurtenissen, begeleid tot de plaats, waar de stoet werd ont bonden, teneinde verdere botsingen te vermij den. Echter ook na den afmarsch der nationaal- socialisten duurden de schietpartijen nog voort. Steeds meer werd van de daken en uit vensters geschoten. De politie beantwoordde dit vuur. Op verschillende plaatsen in de stad trachttten de communisten door opbreken van bet plavei sel barricaden te vormen. In de Grosse Freiheit moest een barricade, die gevormd was uit steenen en een omgewor pen wagen, door de politie met wapenen in de vuist bestormd worden. Ook elders in Duitschland is het weekend weer zeer bloedig geweest. Het aantal straat gevechten is Zaterdag en Zondag buitengewoon groot geweest, zoodat het bijna onmogelijk is een volledig overzicht te geven. In Berlijn is Zaterdagavond een 23-jarige nationaal-socialist uit een hinderlaag bescho ten en zóó ernstig gewond dat hij spoedig na zijn opneming in het ziekenhuis overleed. Op verschillende andere punten van de stad en in de voorsteden Is eveneens geschoten, waarbij verschillende personen gewond werden. In G-reifswald zijn 'bij een communistischen overval op nationaal-socialisten 3 personen ge dood en 100 gewond. In Fürstenwalde -beschoten communisten een auto met nationaal-socialisten, waarna een café waarin do communisten zich terugge trokken hadden, door cavalerietroepen omsin geld werd, teneinde de politie gelegenheid te geven de communisten te fouilleeren. In Kemnitz zijn 2 S. A.-lieden gewond. Twee communisten werden door de nationaal-socia listen in een gracht geworpen, doch konden gered worden. In Luckenwalde zijn bij een bloedige vecht partij 5 personen zwaar gewond. Te Aurich in Oost-Friesland zijn 5 nationaal-socialisten gewond. Ook in Beleren is het op verschillende plaat sen tot hotsingen gekomen, vooral in Kemp ten, waar de politie met de blanke sabel te gen de communisten optrad. In de voorstad Kottern hadden communisten uit olievaten en kaas-kisten een barricade opgeworpen, die zij weder moesten verwijderen, daar de politie en de gendarmerie de overhand had. Te Bochum werd bij een vechtpartij een ar beider zwaar gewond. Een ander kreeg een schot in het been, weer een ander een schot in den hiel. In Barmen werden drie uit Remscheid ko mende auto's met nat. socialisten door de po litie gevisiteerd. Er werden 18 geladen pisto len gevonden. De visitatie had plaats, omdat de politie ter oore was gekomen, dat de nat.- socialisten onderweg hadden geschoten. In Gladbach-Reydt kwam het eveneens tus schen nat.-sociaüsten en politieke tegenstan ders tot een vechtpartij, waarbij 6 personen met revolverschoten werden gewond. Een aantal nat.-sociaüsten werd gearresteerd. Twee zwaar gewonden te Itzehoe. ITZEHOE, 18 Juü. (W.B.) Te Itzehoe is het in den afgeloopen nacht eveneens tot ernstige schietpartijen gekomen. Toen een aantal leden van de S.A. uit Al- tona door de stad reden, werden zij door com munisten beschoten. Hierbij werden twee S.A.-leden zwaar gewond. Toen de politie Ingreep, werd ook zij be schoten. Een politiebeambte werd in den arm gewond. De rust kon echter spoedig worden her steld. Urenlange vechtpartij. GIESSEN, 18 Juü. (W.B.) Op den landweg van Homberg naar Niederofleiden heeft in den afgeloopen nacht een gevecht gewoed tusschen communisten en leden van de S.A., dat ver scheidene uren duurde. De S.A.Jeden werden op hun weg naaT een demonstratie door communisten, die hun aanhangers uit de gaheele omgeving hadden samengetrokken, met revolverschoten ont vangen. Twaalf S.A.-leden werden gewond, onder wie verscheidenen ernstig. Ook bij de communisten vielen verscheide ne gewonden. De woedende bewoners der streek trokken naar Niederofleiden, naar de woning van den leider der communisten, dien zij, verborgen ln een kleerkast, aantroffen. De man had niets anders aan dan een hemd, doch bleek in het bezit te zijn van een revolver en een dolk. Hij werd door de menigte zoo ernstig mis handeld, dat hij naar de Marburger-kliniek moest worden overgebracht. Bij de huiszoeking, welke door de politie ln de woningen der communisten werd inge steld, werd een groot aantal wapens in beslag genomen. Tien personen werden gearresteerd. Berlijn en omgeving weer in „oorlog". BERLIJN, 18 Juü. (H.N.) Op verschillende plaatsen van de stad, ln het Noorden, Moabit en Neuköün, evenzoo ln verscMUende voor steden van Berlijn, is het van-daag opnieuw tot botsingen tusschen communisten en na- nionaal-soclalisten gekomen. Tot een hevige botsing kwam het op den Andreasplatz, waar ongeveer 500 communisten samenschoolden. De politie moest wegens hét hevige gevecht van den gummistok gebruik maken om de menigte uiteen te drijven. BERLIJN, 18 Juli. (V.D.) De incidenten te Altona beteekenen ongetwijfeld een hoogtepunt van de botsingen der laatste maanden. Welke consequenties het rijkskabinet zal trekken, is nog niet te zeggen. In politieke kringen worden drie mogelijk heden ln het oog gehouden: Ten eerste de afkondiging van den staat van beleg, welk middel door den rijksminister van blnnenlandsche zaken tot nu toe als het uiterste werd beschouwd. Ten tweede de benoeming van een rijkscom missaris in Pruisen, om door het doelmatig aanwenden van politiemaatregelen en andere machtsmiddelen van den staat, onlusten van elke soort, in den kiem te smoren. Ten derde een verbod van de communist!- scbe partij. Deze laatste mogelijkheid zou echter naar de meening van bevoegde personen het minst in aanmerking komen, Ook het afkondigen van den staat van beleg of de benoeming van een rijkscommissaris zou echter, naar van bevoeg de zijde wordt verklaard, slechts dan doel heb ben, als tegelijkertijd de rijksreorganisatie- kwestie zal worden opgeworpen. In ieder geval ziet men in de kringen, die in nauwe verbinding staan met de rijksregeo- ring in de gebeurtenissen te Altona een vol komen falen van de politie. Als de politie toe staat, dat ln een zoo beruchte wijk een poli tieke'betooging wordt georganiseerd, dan moet ze ook alles doen, om de demonstranten te beschermen, temeer daar de grens met Ham burg in de onmiddellijke nabijheid ligt. 15). Vertaling van F. VAN VELSEN Hij zette den motor in de eerste versnelling en gleed de straat over in <je rilClltln van de Heath. De hoofdweg was bezaaid met kin dermeisjes en cuide heerem, die waarschijnlijk deze plaats hadden uitgekozen, om van het anooie uitzicht te kunnen genieten, Tony naim geen notitie van hen en toen hij den top Man Havers t-ock H4U had bereikt sloeg ^ij rechts af in 'de richting van het huis, dat door bet echtpaar Spalding werd bewoond. Mds Spalidling deed zelf open, nadat Tony bad gebeld. Zij maakte den indruk van een keurige degelijke vrouw vian ruim veertig jaar. Zij verwelkomde Tony met een zweem van Vriendelijke onderdanigheid. Goeden morgen, sir Antony, antwoordde op zijn morgenwensah. Wilt u niet hin thamen? T°hy schudde van neen. Ik heb geen tijd; ik moet binnen twintig om T*11 0311 d« Club zijn. Ik kwam maar even, ke u hodianken voor de goede zorgen, wei- dat u vU 01183 Francis heeft besteed. Zij zegt, Mrs ja* heeft gezorgd als «en moeder. Ifloor waw141"® toheien gevleid en deed daar- 6ri®gen, heb kunnen e6nigszlnfl Yaf. pa -n zooala miss Francis te mogen helpen, Is wel een giroo'te eer. Zij is allerliefst, mijnheer en het is een echte dame. Gelooft u maar, dat ik daarover kan oordeelen. Ik geloof, zei Tony, dat u een alleszins bevoegd beoordeelaarster bent en bet verbeugt mij, diat u van haar Ihoudit, want ik zou graag willen, diat zij «enigen tijd bii u bleef wonen. Do zaak is deze, hij deed een stap naar haar toe en liet zijn steim tot vertrouwelijk fluiste ren dalen; miss Francis is een wees ein zij is genoodzaakt baar -Voogd te verlaten, omdat hij drinkt en baar Biecht behandelt. Boven dien is hij een vreemdeling en u weet hoe de mees-ten van hen zijn, nietwaar? Vreeselijk, mijnbeer, riep mrs. Spaldiug uit Ja, zei Tony. Hij is een bruut en ik heb besloten, baar -bulten zijn bereik te houden, tot haiar tante uit Amerika terug komt. Als u ons wilt helpen, geloof d-k, dat het 'best te doen is. Het ridderlijke en eerlijke in de houding van Tony met betrekking tot deze zaak was voor de edele, fijngevoelige m-rs. Spialding een aansporing, zich met hart en ziel aan de ge. geven opdracht te wijden. Ik geloof, dat u daarmede een zeer goede daad verricht, mijnbeer; een jongie dame zoo- als miss Francis is, behoort niet onder beva- in-g van een vreemdeling te staan, vooral niet als hij een drankzuchtige is. Als ik van eenigen dienst of hulp kan zijne kunt u op mij rekenen, sir Antony. Best, zei Tony. in de eerste plaats zou ik u willen vragen, of bet u gelegen komt, van middag met haar in dien autoo naar de Oity te rijden oim te winkelen. Zij moet eemige kleeren teoopen en andere benoodlgühedem en 4k vind dat zij niiet veilig is, als zij alleen ln West End rondwandelt. Als zij baar voo-gd tegen kwam, zou hij laar misschien met geweld willen meevoeren. =2 j II I 1,1 t .1 ii Sommige van diie vreemdelingen zijn g®" vaarlijke individuen, als zij tegenstand onder vinden, merkte mrs. Spaidiing ernstig op. Tomy knikte. Daarom heb ik besloten, dat Bugg mee gaat. Er is wel niet veel kans, dat u lastig gevallen zult worden, maar Indien het mocht gebeuren, welnu dan kan Bugg het jnet be hulp van Jennings wel klaarspelen. Hij hield erven op. u moet miss Francis niet laten be merken, dat ik met u over haar persoonlijke aangelegenheden neb gesproken, dat begrijpt a wel, niet waar? Mrs. Spaidiing maakte een waardig gebaat van protest. Ik denk er zelfs niet aan, sir Antony- Ik begrijp ten volle, dat u met mij ln vertrou wen beeft gesproken. Tony stak baar een band toe, welke z'i} na bescheiden aarzeling, eerbiedig accepteer de. Mrs. Spalding, ik dank u z-eer, zei hij- U heeft mij uit een groote moeilijkheid gehol pen. Hij keerde naar den auto terug en plaatste zich achter het stuur. Om half drie komt de auto u halen en ik denk dat miss Francis dan tegelijkertijd mede komt. Mirs. Spalding neeg beleefd en Tony scha kelde, na haar groet beantwoord te hebben, in en reed den heuvel af. Toen hij Oxford street bereikte, ging hij in plaats van direct naar de Club, met een korten omweg over Hanoversquaire en 3topte voor Murdock and Mason, de oude gerenom meerde juweüerszaak. Hij was daar natuuT- üjk goed bekend, en zoodira hij binnenkwam, ging de oudste firmant, Charles Mason, hem tegemoet. i— Goeden margen£ sir Antony.z el hg met «en vriendelijk glimlach. Wij hebben in ïan. Sen tijd bet genoegen niet gehad u te zien. Ik hoop dat u het nog goed maakt. O, uitstekend, dank u zeer, mr. Mason", zei Tony. Ik maak het misschien wel heter, dian ik verdien. ,lij stak zijn hand in zijn zak «n haalde de broche van Isabel voor den dag. Ik kom u een dienst vragen. Mir. Miason deed nog vriendelijker dan zoo erven. Al, wat ln mijn vermogen is, staat ten al len tijde te uwer beschikking. ik aou graag wiüen weten, hoeveel dit ■waard is. I-k wil het niet verkoopen; 't is mij alleen maar te doen, om de waarde te we ten. Mr. Mason nam de broche aan en legde haar voor zich neer; dan zette hij zijn bril recht en boog zich met vakkundige bedaardheid over het voorwerp heen. Hiet duurde niet lang, of hij keek met een mengeling vam belangstelling en verrassing op. Ik wieet niet, of u er zich van bewust is, siir Antony, sprak hij, maar u heeft een zeld zaam oud sieraad. De steen is een van de mooiste smaragden, elke ik ooit heb gezien en wat het montuur betreft hij keek nu weer met aandacht naar het uiterst fijne gou den netwerk nu ik spreek nooit gaarne mijn meen-ing te haastig uiit, maar ik ben geneigd va-st te stellen, dat het oud Moorsch werk van opvallende schoonheid is. Hij zweeg ©enige oogenhlikken. Ik hoop niet, dat u het te vrij postig van mij vindt, sir Antony, als ik u vraag, of u mij miischien iets van de geschie denis van dit kleinood kunt vertellen. Het was het eigendom van de groot moeder van mijn nicht, zei Tony kalm. Dat is alles wat ia er tot nu toe van weet. Zoo! zei mr. Mason. Het zou werkelijk van groot belang zijn te weten hoe de broche in haar bezit is gekomen. Een steen van deze kwaliteit," om niet te spreken van zijn buiten gewoon zeldzame zetting moet toch de aan dacht getrokken hebben. Het zou mij niet ver wonderen, al-s ik ontdekte, diat hij uit de col lectie van iemand van koninklijken bloede af komstig was. "Wat veronderstelt u, dat zij waard Is? vroek Tony. Mr. Mason aarzelde een oogenblik. Afgezien van de historische waarde, wel ke zij kan bezitten, antwoorddt hij langzaam, zou ik de waarde op ongeveeT vijf a zevendui zend pond schatten. Zoo, zoo, zei Tony. Ik wist niet dat de grootmoeder van mijn nichtje zoo verkwistend was. Zoudit u misschien een mooi sterk fou- draad er bij kunnen vinden, mr. Mason, want het zou jammer zijn, als het beschadigde. De juwelier nam het kleinood met bijna eer biedige voorzichtigheid van hem aan, waarna hij een bediende riep, om voor een waardig omhulsel te zorgen. Binnen een paar minuten kwam de man terug met een keurig verze geld pakje, dat Tony in zijn ziak liet glijden. Ik dank u zeer voor de moeite, mijnheear, sprak hij, en als ik iets meer over de groot moeder van mijn nicht kan te weten komen, zal ik er u kennis van geven. Buiigend geleidde mr. Mason hem naar de deur. Ik stel er zeer veel belang in, sir Antony. Zoo'n merkwaardig kleinood moet een geschie denis hebben. Het zou mij niet verwonderen als het aan iemand van koninklijke afkomst had toebehoord. Het sloeg juist half één, toen Tony de win kel uitkwam en tien minuten later stopte hij voor de Cosmopolitan". Hij sprong uit den auto en ging dwars door de hal, direct naar het privékantoor van Donaldson, waar de be talingen der weddenschappen altijd werden geregeld. Do eerste persoon, dien hij hij zijn binnenkomen ontdekte, was markies Da Frel- tas. Niettegenstaande zijn rol van ve:rliesbe taler, scheen die "buitengewone staatsman in den besten luim te vedkeeirem. Hij zat met eenige leden vroolijk te praten en onder hen bevonden ziidh ook „Doggy" Donaldson en Dick Fisher, de scheidsrechter. In een hoek van het vertrek zat „Bliksem" Lopez. Hij was smaakvol gekleed en droeg een geruite over jas en gele handschoenen, doch al dit schoons kon niet verhinderen, dat de uitdrukking op zijn bruin gelaat medelijden wekkend was. Het spijt mij- dat ik u heb moeten laten wachten, zei Tony. Ik heb zelfs geen verent- schuld'iging zooals de markies, die heel van Richmond komt. Da Freitas, die Juist een sigaar opstak, wufde de verontschuldiging met karakteristiek handgebaar van zidh af. Eenige minuten vertraging zijn altijd toe gestaan, sir Antony, behalve als er een dame in het spel is. Wat mijn stiptheid betreft, nu Hij haalde zijn schouders op en üet lachend zijn witte handen zien ik was hij Claridge, dus was mijn afstand eigenlijk nog korter dian de uwe. Er volgde een korte pauze. Aangezien alle partijien tegenwoordig zijn, begon „Doggy" Donaldson, stel Ik voor met de afwikkeling der zaken te beginnen. Er was niet veel te doen, want nadat Do naldson een cheque van vijftig pond had ge. schreven, overhandigde hij haar aan Lopez, zijnde het bedrag, dat den verliezer volgens overeenkomst moest worden uitbetaald. (Wordt vervolgd),i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9