ALGEMEEN OVERZICHT. SCHULDSCHRAPPING DE vVEROORDEELIN G DE ONDERGANG VAN DE „NIOBE". HET BONUS-LEGER TE WASHINGTON. KARD. FAULHABER. VRIJDAG 29 JULI 1932 De voornemens van Von Papen VAN GORGULOFF. GEEN TERECHTSTELLING VOOR f SEPTEMBER. DE LEENING AAN OOSTENRIJK. VLIEGONGEVAL. STIMSON CONFEREERT MET MELLON EN BORAH. ONTWAPENING DE VOOR WAARDE. DE REGEERING BERAADSLAAGT. MASSAPROCES IN CAIRO. ERNSTIGE INCIDENTEN. Een opmarsch naar de stad? TEGEN HET CATALAANSCH STATUUT. EEN „DIPLOMATIEK INCIDENT". Op het strand van Alexandrie. DE „GRAF ZEPPELIN" FEESTELIJKE RERDENKING VAN ZIJN 40-JARIG PRIESTER FEEST. BRAND OP ZEE HET SPOORWEGONGELUK BIJ GESUNDBRUNNEN. Stopsignaal niet opgemerkt. Zoo stond li daar to wachten §n to Dijkston-selier Von Papen heeft in een inter view m|et een vertegenwoordiger van de „United Press" uitvoerige mededeelingen ge daan over de voornemens zijner regeering. Hij verklaarde, dat de vlugste weg naar het herstel van de wereldwelvaart zou zijn, dat Duitschland zijn plaats onder de zon terug zou krijgen. De wereld zou niet tot welstand kun- nen geraken, zoolang Duitschland niet de po sitie van een gelijkgerechtigden staat inneemt. Von Papen verklaarde, dat zijn regeering als haar voornaamste taak beschouwt voor Duitschland de economische en politieke plaats in het volksleven terug te winnen, waarop het recht heeft. Hierdoor zullen de levensmoge lijkheden van Europa slechts verhoogd wor den en bovendien zal het bijdragen tot oplos sing van de geheele wereldcrisis. Daarbij achtte hij het vanzelf sprekend, dat in het be lang van de wereld de discriminatie waarvan Duitschland door het verdrag van Versailles slachtoffer is geworden, en die o.a. tot uiting komt in de leugen over de schuld aan den oorlog en het wegnemen van de Duitsche kolo niën onder het voorwendsel, dat de Duitschers de slechtste kolonisators ter wereld waren, zal .verdwijnen. Ten aanzien van de stabiliteit van zijn re geering antwoordde de rijkskanselier, dat met het oog op de onzekerheid van het resultaat der verkiezingen op Zondag a.s. niets vooruit kon worden voorspeld. De mogelijkheid be staat, dat de nationaal-socialisten tezamen met de Duitsch-nationalen een meerderheid in den rijksdag krijgen, of dat deze partijen tezamen met het centrum een nieuwe regeering vor men of dat zij tenslotte tot overeenstemming komen en besluiten de huidige regeering te steunen. Op de vraag of Duitschland s eisch tot ge lijkberechtiging ten aanzien van de bewape ning beteekende dat Duitschland zou willen bewapenen, indien de andere mogendheden niet zouden ontwapenen, verklaarde Von Pa pen: „Neen, wij willen een leger uitsluitend voor onze eigen veiligheid en voor de bescher ming van onze grenzen, die geenszins zoo be veiligd zijn. als de grenzen van Frankrijk. Dit beteekent niet, dat wij een leger verlangen dat man voor man zoo sterk moet zijn als dat van Frankrijk, doch dat wij vasthouden aan de moreele gelijkberechtigdheid en het recht, om een moderne militaire bewapening te bezitten De Rijkskanselier verklaarde, dat hij nooit een militair bondgenootschap tusschen Duitsch land en Frankrijk bad voorgesteld. Wel bad bij in een onderhoud met Herriot aangedrongen op periodieke besprekingen tus schen de generale staven van Duitschland en Frankrijk, die bet wantrouwen dat tusschen beide staten ten aanzien van de veiligheid be- stond uit den weg zouden kunnen ruimen. Op de vraag of naar zijn meening bet herstel van Duitschland ook het herstel der monarchie met zich zou brengen, antwoordde de rijks kanselier: „Wij hebben andere problemen op te lossen, die veel gewichtiger zijn. Deze heele kwestie is op het oogenblik eenvoudig niet actueel." Ten aanzien van de binnenlandsche verhou- dingen zeide Von Papen, dat de staat over de macht beschikt om met het communistisch ge vaar af te rekenen. De strijd van zijn regee ring tegen het communisme richt zich tegen het geestelijke en cultureele bolsjewisme. Hij voegde er aan toe, dat de communistische partij na de rijksdagverkiezingen niet ontbon den of buiten de wet gesteld zou worden. Met betrekking tot de schulden verklaarde Von Papen, dat Duitschland voornemens is zijn particuliere schulden te delgen. Wanneer de kwestie van verlaging van den rentevoet voor de Duitsche particuliere schulden aan het buitenland aan de orde komt, dan zal Duitschland zeker geen eenzijdige stappen in deze richting doen, doch trachten tot overeen stemming met zijn crediteuren te komen. De laatste slagen in de verkiezings campagne De hoofd-redacteur van den „Frei- hedtskampf", het orgaan der nationaal, socialisten in Saksen, Arno Franke, is uit de nationaal-sociaListisohe partij getreden en heeft thans een brochure, getiteld „het Ja nusgezicht van de nationaahsocialistisobe partij", gepubliceerd, waarin hij deze partij de arbeiderspartij van de adelgemeenschap noemt, Hitler noemt zijn partij een arbeiderspartij, doch de arbeider heeft daarin niets te zeggen Verschillende staaltjes worden aangehaald hoe nationaal-secialistische arbeiders in nationaal- sooialistisohe bedrijven tegen een hongerloon moeten werken, soms van twee mark per dag. Van den anderen kant worden .gevallen ge noemd, waarin groote bedragen ten gunste van gezaghebbende personen in de partij ver kwist zijn. Hitier. aldus heet het in de brochure, wil niet zien, wat er in de partij omgaat. Hugenheirg heeft voor de radio 'n rede ge houden, waarin hij verklaarde, dait de zwart- roode partijstaat niet door een a-nderen partij- staat zielfs niet van de nation aal-aocal is ben mocht vervangen worden. Bij den heropbouw van Duitschland moeten wij ons van alle navolging van het buitenland verre houden, ook in uiterlijkheden als groe ten en uniformen. Hugenberg verklaarde zich voor een prac- tische samenwerking met de nationaal-socialis ten, wier marxistische", aan het bolsche- wisme grenzende programpunten o.m. de na tionalisatie der groote maatschappijen en de Instelling van staatsoommissarissen, hij echter verwierp. „Zoo noodig zullen wij een gemeen schappelijke regeering daarop laten mislukken" Hugenberg verklaarde nog, dat de tot dus verre regee-rende machten, centrum en socia listen uit ^e regeermacht moeten verdwijnen, voor alles weer goed kan worden. Ook bet centrum! Duitschland zou verloren zijn, als centruim en nntionaal-socdullsme elkaar vonden en gemeenschappelijk Duitschland zouden re- geeren. Het Duitsche economische en cultu reele leven zou dan spoedig vernietigd zijn. Tegenover de overige wereld zou Duitschland dan weldra een lachwekkend niets worden, FARIJS, 28 Juli (R.O.) Daar de gisteren ter dood veroordeelde moordenaar van presi dent Doumer, Gorguloff van de hem aange boden gelegenheid, om binnen drie dagen het cassatieverzoek in te dienen, geen gebruik maakt, zal bet hof van begenadiging in de tweede helft van Augustus over zijn lot be slissen. De executie zou in Ieder geval niet voor de maand September plaats hebben. BERLIJN, 28 Juli (W.B.) Het driemotorige Junkervliegtulg ju 52, dat in Zwitserland aan een wedstrijd had meegedaan werd op de te- rugreis naar Berlijn door een sport vliegtuig ge- waarbi^hef2 +mws|'; eeT1 korenveld landen, De zes iiwi+t ernstiS beschadigd werd! kenden bleven ongedeerd, terwijl de P o van bet sportvliegtuig ernstige verwon dingen bekwam PRINSES LEOPOLD VON BEIEREN- f MÜNCHEN, 27 Juli. (W.B.) Prinses Leopold von Bayern, de weduwe van generaal - veld m aar. sobalk prins Leopold von Bayern, is heden avond iin den leeftijd van 76 jaar gestorven. WASHINGTON, 27 Juli. (R.O.) De Ameri kaansche minister van buitenlandsche zaken, Stimson, heeft een langdurig onderhoud ge had met Mellon, den Amerikaanschen gezant in Londen. Een der besproken kwesties zou die der oorlogsschulden zijn geweest. Staatssecretaris had ook een onderhoud met senator Borah, naar aanleiding van diens per radio wereldkundig gemaakte voorsteilen inzake sehuldenschrapping. De conferentie had plaats op verzoek van Stimson. Geen van bei den heeft, zich, na afloop van het onderhoud, uitgelaten over het resultaat ervan. Men heeft echter algemeen den indruk, dat Borah in zijn houding door Stimson is versterkt. De Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Edge, heeft heden Herriot ervan in kennis ge steld, dat de basis van Fransch-Amerikaansche samenwerking ligt in ontwapening. Het staat vast, dat de Amerikaansche regeer-ing niet van plan is het initiatief te nemen tot herziening van de oorlogsschulden en het zal een groote bewapeningsverminderiing eisohen als prijs. Over dit bezoek van Edge aan Herriot pu bliceert het Fransche departement van buiten landsche zaken de volgende mededeeling: Edge, de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, vergezeld van Norman Armour, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Herriot om uitdrukking te geven aan den gelukkigen in druk, dien het resultaat van Genève heeft ge maakt. Herriot verklaarde zich gelukkig te achten, ln een geest van wederzijdsch vertrouwen te hebben kunnen samenwerken met de Ameri kaansche delegatie om zooveel mogelijk met terdaad gevolg te geven aan den vredielleven- den w-ensch van Hoover, Edge verklaarde daarop, in het reeds bereik te werk een aanmoedigende aanwijzing te zien voor de gelukkige resultaten, die mettertijd een actieve, vertrouwelijke samenwerking tus schen beide landen kan opleveren. Tegelijkertijd heeft in Amerika nog een an dere bekende senator, Watson, leider der repu blikeinen, over de schulden, de ontwapening, de wereldconferentie bet woord gevoerd, De beste voorbereiding tot een economische conferentie, waarop, overeenkomstig het voor stel van senator Borah, de kwestie der oor logsschulden zou worden besproken, zou, vol- gens Watson zijn de ontwapening van Europa. „Het is ondenkbaar, aldus de senator, dat wij den Europeanen jpllen toestaan, bet geld, dat zij ons schuldig zijn, te behouden, om hen op deze wijze in staat te stellen, hun militaire bewapeningen nog op te voeren. Zoover wij kunnen zien, is dit echter Europa's doel." Deze uitlating van senator Watson wordt al dus opgevat, dat hij tracht, de regeering ,jQ idee uit het hoofd te praten, aan een interna tionale conferentie deel te nemen voordat Europa nieuwe stappen in de richting der ont wapening heeft gedaan. Verder zal er wel wat verkiezingspropaganda in zitten, de republi. kemsche partij moet natuurlijk gevrijwaard worden voor het verwijt, dat zij Amerikaa-nsch geld wil weggeven, zonder tegenprestatie. EEN TE STEVIGE UIT RUSTING. Duitschlands na-oorlogsche marine. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Heel de wereld zal met Duitschland mee- treuren over den ondergang van de „Niobe", welke aan bijna 70 veel belovende, jonge man nen het leven gekost heeft. Voor de Duitsche marine Is deze slag zeer hard want een heele jaargang adelborsten, aan welker opleiding kosten noch moeite gespaard was, is om zoo te zeggen uitgeroeid, hetgeen voor een betrek kelijk kleine marine natuurlijk een gevoelige klap beteekent. De „Niobe" is bet tweede Duitsche sobool- schip, dat een prooi der elementen werd. Een dergelijk lot trof namelijk ook de „Gneisenau" ln bet jaar 1900 ter reede van Malaga. De „Gneisenau" lag voor gezegde Spaansche stad ten anker met ongeduld op een bries wach tend, die bet uitzeilen mogelijk zou maken. Onverwacht stak een heftige storm op, die het schip van zijn ankers losrukte en tegen de pier aan dreef. De motor kon niet in gang gezet worden en aldus werd het vaartuig een prooi van de golven. Reddingspogingen, die uiterst moeilijk waren leverden echter toch een mooi resultaat op want van de 45z man, i - nml n.A01»H «Tft De oppositie van 't Heimatblok. WEENEN, 28 Juli. (R.O.) De voorbesprekin gen over de parlementaire afhandeling van het Lausanner leenings-protocol hebben gisteren avond zooals men weet, een kritieken keer ge nomen. Het Heimatblok ei-scht tul. de verdaging van de beslissing over bet protocol. In dien zin heeft het blok twee brieven aan den bondskanselier gezonden. In den eersten wordt de verdaging van de beslissing geëischt, totdat de voorwaarden vol ledig zijn opgehelderd. In den tweeden wordt vastgesteld, dat, ten gevolge van de sociaal -democrat ische opposi tie het door het Heimatblok opgestelde opbouw- plan niet is aangenomen. De partij zal dus niet langer met de regeetring medewerken indien Een warm pleit van senator Glass voor herziening. CA RO, 28 Juli (R,o.) Een van d© zwaar st© vonnissen in de annalen der Egyptische rechtspraak wend beden geveld. Zestien smokkelaars, waaronder de beruch te Abdoel BI Soeissiete, werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en ©en geldboete van duizend pond sterling. Twee anderen kregen drie jaar gevan genisstraf en een boete van vijfhonderd pond sterling. Zeven beschuldigden werden vrijge. sproken. WASHINGTON, 28 Juli. (R. o.) „Die men- schen hebben met mensehenlevens betaald en wij betaalden met geld, zij hadden zestien mil- lioen dooden, gewonden en krijgsgevangenen, wij daarentegen twee honderd duizend, zij stre den, toen wij op het slagveld verschenen en bet was evengoed een oorlog, om de bescha ving te redden, voordat wij er aan deelnamen als daarna," met deze woorden bepleitte de de mocratische senator Glass, oud-secretaris voor de schatkist, in een interview, de herziening der oorlogsschulden. Glass voegde eraan toe, dat hij nog onlangs in den senaat had opgemerkt, dat het, afgezien nog van de gevoelskwestie, beslist in het be lang van Amerika zijn zou,, de schulden te her die aan boord waren, verloren er slechts 38 het leven. Bij deze ongelukken met uitmuntend toege ruste zeilschepen, gaan de gedachten onwil lekeurig terug naar de hulken, waarin onze voorvaderen de zeven zeeën zoo onversaagd doorploegden. Aan welke risico's en gevaren hebben deze mannen niet bloot gestaan, van welke men zich tegenwoordig, op stoombooten, eigenlijk geen begrip meer maken kan In- tusschen kan een modern zeilschip ook tè goed uitgerust zijn en dat is vermoedelijk de oorzaak van den ondergang der „Niobe" ge worden. In gewone omstandigheden behooren de masten van een brik, die met volle zeilen varend plotseling door een orkaan overvallen wordt, af te knappen of de zeilen te scheuren. Met de „Niobe" is dat niet bet geval geweest. Het materiaal was al te goed met het gevolg, dat het schip onder den druk van den wind kapseisde en in vier minuten zonk. Dit is de uitleg, welke op het oogenblik in Berlijn van de catastrofe gegeven wordt. De „Niobe" was niet als opleldingsvaartuig gebouwd. Zij was een oorlogsprise en bet beeft nog heel wat moeite gekost van den vijand de toestemming te verkrijgen haar als school- schip ln te richten en in de vaart te brengen. Eerste gezagvoerder was de bekende graaf Dückner en tegenwoordig stond zij onder een kapitein, die haar al een paar jaar lang com mandeerde. Aan -boord bevonden zich, behalve de gewone bemanning 45 adelborsten, 9 adspi rant marine-dokters, 4 leerling-machinisten en 20 leerlingen - onder-officier. De naam Niobe" dien de driemastschoener voerde, Is een herinnering aan bet eerste opleidings fregat, waarop honderden Duitsche zee-officie ren hun opleiding genoten hebben. De najoorlogsche marine van Duitschland is bereids door meerdere ongelukken getroffen. rln 1922 werd een torpedoboot tijdens de manoeuvres voor de kust van Rügen door -den kruiser „Hannover' geramdhet schip zonk, waarbij 10 man verdronken. In Kerst nacht van hetzelfde jaar verging de marine- sleepboot „Antrax" met man en muis. Gezegd schip was van Flensburg naar Kiel gestoomd om kerstgeschenken af te halen, maar kwam nimmer meer terug. I-n 1925 vloog een torpedo boot in de lucht, een beetje later nog een en in 1926 nog eens een mijnenlegger, bij welke ongevallen telkens een aantal mensehenlevens te betreuren viel. WASHINGTON,, 28 Ju-li (R.O.) Een groep oud-soldaten van' het z.g. bonus-leger beeft weerstand geboden tegen de politie, toen deze -hen uit een regeeringsgebouw in Pennsylvania- avenue verdreef. Er hadden enkele botsingen plaats en de zaken namen zelfs een oogenblik een ernstige wending, toen de oud-strijders de politie met stokken aanvielen. Er hadden meerdere arres taties plaats. De chef der politie gaf daarna bevel alle be schikbare politieagenten nabij de Pennsylvania- avenue te concentreeren, toen bij vernam, dat andere oud-strijders, die i-n de omstreken der stad kampeeren, naar Washington oprukten. LONDEN, 28 Juli (R.O.) Er hebben een aan tal botsingen plaats gehad tusschen oud-strij ders en politie, voordat de militaire macht ontboden werd. Escadrons cavalerie begaven zich in allerijl naar hef Witte Huis en vormden een cordon rondom de residentie van Hoover, waar thans twee honderd man cavalerie, een sectie mitrail- listen, vijf tanks en een bataillon infanterie zijn geconcentreerd. Intussohen werd een verwoed gevecht gele verd tusschen de in grooten getale opgekomen politie en de oud-strijders, die zeer verbitterd waren, wijl zij van alle kanten beschoten wer den. Eenlge oud-strijders werden gewond en een hunner gedood. Een politieman, die door een steen gewond werd, zou stervende zijn. De staatssecretaris van oorlog heeft het vol gende telegram gezonden aan den comman dant der troepen: De president heeft mij medegedeeld, dat de gouverneur van het district Columbia hem heeft doen weten, dat hij de orde niet kan handhaven. Geet de troepen bevel, om zich onmiddellijk naar de plaats der onlusten te 'begeven. Werk samen met de politie, omsin gel de plaatsen, waar zich de rebellen bevin den, en veegt ze onverwijl schoon. Handel menschelijk en mild bij bet uitvoeren van dit bevel. MADRID, 28 Juli. (R.O.) De agitatie tegen de iCata'laanisah© onafhankeUjklhaidsbewegiBS neemt no'g steeds toe. Tegen bet Catalaansche statuut is thans een groot© demonstratie 8®" houden, waaraan ongeveer twintigduizend Per" sonen hebben deelgenomen. Een der redenaars verklaarde o.a., dat igeen Catalaansche taal eigenlijk bestond. De afgevaardigde Roy-o Villanova verklaard©, dat een „Catalaansche natie" strijdig is nta*- de Spaansche natie en d-at het statuut daarom niet zal worden goedgekeurd. Naar de correspondent van da „Times" uit Caïro meldt, heeft zich Dinsdag op het strand van Alexandrie een „diplomatiek incident voorgedaan. Daar de zee erg woest was. werd op het strand een zwarte kegel geh-eischen ten teeken dat het verboden was om te baden. Des niet temin besloot de Oostenrijksehe minister baron Versbacb. een bad te nemen. De strandwaehter, die een bekend Kanaal zwemmer is, Ishaik Effendi Hilmi, gaf den minister daarop in minder zachte bewoordin gen te kennen, dat bij zijn zwemlust maar wat moest temperen. Het kwam hierbij tot een heftige woorden, twist en tenslotte werd de minister in strand pyjama naar het politiebureau gebracht. Zijne Excellentie beeft zijn regeering onmiddellijk van bet geval in kennis gesteld. Wijzigingen in de constructie van het luchtschip. FRIEDRICHSHAFEN, 28 Juli. (V.D.) Be halve de veranderingen en vernieuwingen aan de motoren van het luchtschip „Graf Zeppelin' zijn in de afgeloopen weken nog meer wijzigin gen in de constructie van het luchtschip aan gebracht. Het dür-alluminium geraamte nabij den vooreten bakboord-motor is aanzienlijk ver sterkt, omdat op deze plaats een ruw-olie-motor zal worden ingebouwd, die veel zwaarder is dan de benzine-motor. Het is een proef Diessel- motor, die in een specialen gondel wordt aan gebracht en waarmede zal worden gezocht of de zioh in aanbouw bevindende L. Z. 129 ge heel met ruw-olie-motoren kan worden uitge rust Op 1 Augustus a.s. zal het veertig jaar gele den zijn, dat Z. H. Em. kardinaal Michael Faulhaber, aartsbisschop van München-Freising, de H. Priesterwijding ontving. De herdenking van dit heuglijke feit kan moeilijk, gezien de eminente figuur van den jubileerenden kerkprins, tot Beieren en Duitsch land beperkt blijven. Het jongste nummer van „L'IllustraZione Vaticana", bevat reeds, als een inleiding van de feestelijkheden, een artikel van de band van dr. H. Rheinfelder uit München, waarin bet verdienstelijke leven van den kardinaal wordt herdacht. Michael Faulhaber werd in 1869 te Heiden- feld bij Würzburg geboren en in 1892 tot pries ter gewijd. Drie jaren bracht bij te Rome door en bereisde voor de voltooiing zijner studiën Engeland, Spanje en Frankrijk. In het jaar 1899 vestig de hij zich als privaat docent in de oud-testa mentaire exegese aan de universiteit van Würz burg en werd in 1903 be noemd tot hoogleeraar aan de universiteit van Straatsburg, waar hij zeven jaar doceerde. In 1910 werd hij be noemd tot bisschop van Spiers. Na nogmaals zeven jaren nam bij "de leiding van het aartsbisdom van München en Freisins g* aiah en werd in 1581 door paus Bene-êletus XT kardinaal gecreëerd Als pontifex ^n zijn geliefde diocees, aldus Rheinfelder, was kardinaal in waarheid een ,ponti-fex", een bruggenbouwer. Steeds beeft hij er naar gestreefd, en met tastbaar succes, bruggen te slaan van de academische geleerd heid naar de practlsche zielzorg, van den adel naar de burgerij en de arbeiders, van de gees telijkheid naar de leeken, van 'de ouderen naar de jongeren en van natie tot natie. Getrouw aan zijn devies „Vox temporis, vox Dei", wist bij in woord en geschrift te wijzen op de nooden van den tijd en verhief hij telkens weer zijn waarschuwende stem tegen de conse quenties en gevaren van het socialisme. Ook ten aanzien van andere wereldproblemen verhief 'deze prins der kerk vaak zijn verma nende stem. Nog onlangs, bij het begin der ontwapenings conferentie, zette hij moedig de vredesethiek der Katholieke Kerk uiteen. Het priesterjubileum van kardinaal Faulha ber zal door zijn volk herdacht worden met groote vreugde en innige dankbaarheid. Z.EmKardinaal Faulhaber. Een ramp nog tijdig voorkomen. Naar de correspondent van de „Times" uit Nice meldt, ontstond Dinsdag j.l. brand in het ruim van bet Corsicaansche stoomschip Cyrnos. Een partij leege zakken, gedrenkt in olijf olie, genaakte door tot dusver onbekende oor zaak in brand. De kapitein van bet schip, Orlandi, gaf on middellijk bevel, een brandslang in het ruim neer te laten en onmiddellijk naar Nice terug te stoomen. Tevens werd een draadloos tele gram naar Nice verzonden en toen het schip in de haven aankwam, stond de plaatselijke brandweer reeds gereed, om het vuur mede te helpen blnsschen. Het schip had 250 passagiers, zes automo bielen en een groote hoeveelheid koopwaren aan boord. AL ROEIEND OVER DE NOORDZEE. LONDEN, 28 Juli. (H.N.) In Gravesend zijn 2 jonge Duitschers aangekomen, die in een zelf vervaardigde, vlakke roeiboot, welke slechts 25 centimeter hoog is, de Noordzee zijn over gestoken. De zeilc-lub te Gravesend heeft de jongelui uitgenoodigd zijn gasten te zijn. De jonge Duitschers willen nog geheel Engeland om-roeien, alvorens naar Duitschland terug te keerem. BERLIJN, 28 Juli (W.B.) Het persbureau van de directie der rijksspoorwegen te Berlijn deelt omtrent bet spoorwegongeluk op bet station Gesundbrunnen nog het volgende mede. Een losse locomotief, welke gisterenmiddag het ernstige spoorwegongeluk van den perso nentrein 208 veroorzaakte, is het stopsignaal voorbij gereden, zooals de stoker hij zijn ver boor heeft toegegeven. Het personeel van deze locomotief was na een rust vam elf uur eerst ruim vier uur in dienst, toen het ongeluk plaats vond. Het personeel bestand uit twee reserve- machinisten, van. wie de een de functie van. machinist en de andere die van stoker ver. vulde. De machinist, die in de „Charité" we. gens een zenuwtoeval opgenomen is, is nog niet verhoord kunnen worden. Hij is vijftig jaar oud, heeft reeds in 1917 zijn machinists examen afgelegd en staat bekend als ©en be trouwbaar en oppassend man. In -het ziekenhuis -bevinden zich nog dertien gewonden, wier verwondingen echter gelukkig niet levensgevaarlijk zijn. AARDVERSCHUIVINGEN IN DE ZWITSERSCHE ALPEN. Naar de Geoeefsche correspondent van de „Times" meldt, hebben de zware regens, die de laatste weken bijna zonder ophouden in Zwitserland gevallen zijn in vele doelen van de Alpen groote aardverschuivingen veroor zaakt. In bet kanton Glaris hebben op den Kilchen- stock, bekend als de „bewegende berg", in de laatste dagen, zware aardstortingen plaats gehad. De autoriteiten hebben bewoners van deze streek den raad gegeven, hun woningen te verlaten. Vertaling van F. VAN VELSEN 24). Het klopt allemaal uitstekend op een ding na, zei bij. Ik kan nog maar niet inzien, wat je oom en Da Freitas daarmede hopen te be reiken. Een of ander doel moet tech den a-ch- Jergronn van hun streven vormen. Dat begrijp ik ook niet, zei Isabel eenige- zins verward. Hoe bet ook zij, 't is alles hun drijven. Pedro verlangt er niet naar mij te trouwen: in het geheel niet. Hu doet maar, wat Da Freitas hem voorschrijft. Zij aarzelde. Als ik dat niet geweten had, zou ik het zoo lang niet uitgehouden hebben, verklaar de zij. Hoe lang duurde dat? vroeg Tony vrien- delijk. Precies drie wekten. Den dag na dat eerste diner kwam Da Freitas ons wederom bezoeken en deed eten formeel aanzoek. Ik verklaarde hem zonder omwegen, dat ik niet Wilde, miaar dat speelde geen rol. Oom Philip betoogde, dat ik bedeesd wa.s en niet wist wat lk zei en Da Freitas verklaarde op zijn af. Bdhuwelijke zalvende manier, dat hij zeker Tist, dat, als ik Pedro beter leerde kennen, 'k hem even vurig zou beminnen als hij mi). Ik oordeelde het 't beste, maar niets meer te z®ggen en besloot op dat oogenblik, dat ik *ou wegloopeu. Tony keek baar goedkeurend aan. Je bent buitengewoon practlsch, zei hij, d« dochter van een .verbannen koning, Br bleef mij toch niets anders te doen, niet waar? antwoordde Isabel, maar bet was nlöt gemakkelijk. U moet weten, ik had geen geld en oom liet mij nooit alleen uitgaan. Waarheen ik ook ging, altijd was Suzanne, die Frangaise bij mij- De eenige, diie mij zou kun nen helpen, zoo dlacht ik, was miss Watson. Toen zy vertrok, had zij mij haar adres in Londen gegeven en ik wist, dat zij alles voor mij zou doen, want zij haatte oom Philip bijna even erg ailS ik Ik schreef haar een briefje en droeg het dagen lang tusschen mijn onder- kleeren bij mij, maar ik kreeg nooit kans het op de pos-t te doen. Zoo stonden de zaken tot verleden Maandag. Ik gevoelde mij wanhopig ellendig, waint Pedro was den vorigeu avond bij oins te dineeran geweest. Hij wilde mij na bet diner kussen ©n dat belette ik hem, er ontstond een hevig© ruzie, bij vechten af en zij waren allen vreeseiijk kwaad op mij. Den volgenden morgein begon oom opnieuw tegen mij. Hij zei, dat hij ©n Da Freitas een stokje zouden steken voor, wat zij noemden, mijn „nonsens" en dait zij bezig waren schikkingen te treffen voor een onmiddellijk huwelijk met Pedro. Ik gevoelde mij, zooals ik reeds zei, ellendig, maar ik was miet voornemens met hem te twisten; daarom zei ik niets. Oom Philip ging dien avond ongeveer half zeven naar Da Freitas en ik bleef met Suzanne al leen in het huis achter. Zij vertrouwden mij nooit en lieten mij nimmer alleen, 's nachts werd zelfs mijn slaapkamer afgesloten. Zij hield even op, om een weerbarstige koper kleurige haarlok, welke tijdelijk de wijk naar baar voorhoofd had genomen, naar achteren te strijken. Wij zaten in de huiskamer, vervolgde* zij en Suzanne was met een haakwerkje bezig terwijl ik deed, alsof Ik zat te lezen. Terwijl Ik zoo zat te peinzen, viel mijn oog toevallig op een geldstuk een hailve kroon dat op clen hoek van de schrijftagei tegenover mij lag. Ik denk, dat het aam Suzanne toebehoorde. Ik keek er een oogenblik naar en plotseling nam ik een besluit. Ik stond op en liep de kamer door, alsof ik een ander boek uit de boekenkast wilde halen. Toen ik voorbij de schrijftafel kwam, nam ik het geldstuk op- Ik had een gevoel, of Suzanne naar mij koek, maar ik aarzelde niet. Toen ik bij de boeken kast stond zag ik dat zij nog heel kalm zat te haken. Ik wachtte niet langer, ,li©p recht naar de deur en voor zij wist wat er gebeurde, et.ond ik in de gang en had de deur achter mij op slot gedaan. Schitterend, riep Tomy opgewonden. Ik kan mij baar woede voorstellen. Nu, zij was woest, bekend© Isabel, maar ik nam niet veel notitie van haar. Ik wisit, dat niemand haar kon hoeren, dus liett ik haar schreeuwen en tegen de deur schoppen en vloog direct naar mijn kamer. Ik was te opSe- womden om er op te letten, wat ik medenaiu. Ik stopte eenige dingen in mijn koffertje, sloop daarna naar heneden en verliet bet huis. Was je niet bang? vroeg Tony. Niet voor. ik aan het station kwam. D'aar vernam ik, dat de trein pas na tien minuten vertrok en dait was vreeseiijk. Ik vreesde, dat oom Philip ieder oogenblik terug zou kunnen komen. Ik verborg mij ln de dameswacht kamer en bleef daar zoo lang mogelijk. Toen de trein voorkwam Vloog ik een coupé binnen. De coupé was vol oude vrouwen. Ik voelde dat ik ©en vreeeelijke kleur had en ik Tas niets op mijn gemak, maar ik was niet van plan in een andere coupé te gaan dus drong ik tusschen hen door en nam plaats. Ik sloo-t mijn oogen en liett hen maar naar hartelust naar mij staren. Je moet 't hun maar niet kwalijk nemen, zei Tony. Oude vrouwen zien ook wel eens graag een jonge koningin. O, ik gaf er niet om. Ik ben er wel aan gewend. In Frankrijk keken de meoechen ook zoo gaar mij, aia ik in don trola kwam. Na even gewachit te hebben vervolgde zij: Hoe het ook zij ik was blij toen wij aan het Waterloo- station waren. Ik was zoo opgewond-en, dat ik bijna geen adem kon halen voor ik door den uitgang was en toen viel Ik bijna in zwijm. Ik weet nu hoe een dier zich moet gevoelen als bet uit een val ontsnapt. Zij weud-de zicb tot Tony. U vindt toch niet, dat ik laf ben, is het wel? Ik geloof, dat je zoo moedig bent, als een leeuw, zed Tony. Ik voelde mij toen toch in bet geheel niOï zoo, antwoordde zij. Ik beefde over al mijn leden en mijn bart ging geweldig te kieer. Ik ging voor -eenige oogenhliikken op een bank zitten en toen bedacht ik, dat ik be ter in een lunchroom een kop tlbee kon gaan drinken. Arm kind zed Tony aangedaan. Natuur lijk bad je niet gegeten Neen, ik stond op om te kijken of ik een restaurant zag, toen ik plotseling twee man nen zag, die mij stonden aan te staren als Walt! Toch niet onze vrienden uit Long- Acre? riep Tony vragend. Isabel knikte bevestigend. Ja, zei ze, dat waren zij. Zij stonden aan den overkant bij een boekenstalletje sa men te praten. Zii keerden hun hoofden om, zondna ik naar ben keek, doch ik bemerkte zeer goed, dat zij mij gadesloegen. Ik bad hen geen van beiden ooit gezien en ik werd vreeseiijk bang. Ik bedacht, dat oom Philip misschien naar Londen getelefoneerd kon hebben en dat zij twee politieagenten waren, die mij kwamen inrekenen. Je kan een Engeische politieagent in burgerkleeding altijd herkennen, viel Topiy haar in de rede. Zij kijken zoo bedeesd, alsof zij over zichzelf beschaamd zijn. r- JDat wis(ï ik niet, zei Isabel. Ik aas te opgewonden, om na te denken en toen zij mij in het restaurant volgden, had ik het wel uit kunnen gillen. Ik verwachtte, dat zij znij zouden aanspreken maar zij deden bet niet Zij bleven zitten, teTwijl ik mijn thee gebruik te en daarna volgden zij mij op de stoep. Ik vroeg den portier den kortsten weg naar Long-Acre em hij ried mij aan, den onder- gondschen trein naar Lei-oester square te ne men. Ik hoopte en trachtte hen kwijt te ra ken, maar het gelukte niet. Zij gingen in denzelfden trein en zelfs in dezelfde coupé als ik en stapten ook bi: Leicester square uit. Ik wou, dat ik bij je was geweest, zei Tony spijtig. Ik fceb het nog nooit ondervon den, dat iemand mij gevolgd Is. Het moet een wonderlijk gevoel bij iemand te weeg bren gen. Het was akelig in de lift, zei Isabel. Ik had niet de minste notie, welken weg ik zou moeten inslaan en ik begreep, dat zij mij op het een of andere oogenblik zouden aanspre ken. In mijn wanhoop vroeg ik, bij het uitgaan der lift aan ©en dame, die naast mij liep, of zij mij den weg naar Long-Acre kon wijzen. U begrijpt, hoe blij ik was, toen zij mij vertel de, dat zij ook dlien kamt uit moest en ik wel zoo ver met haar kon medegaan. Ik veronderstel, dat die grappenmakers je tersluiks achterna slopen, zei Tony. Ik denk het wel, zei Isabel. Ik was veel te bang om achter mij te kijken. Ik liep met de dame tot wij bij de deur van de flats waren en teen bedankte lk baar vriendelijk en vloog zoo vlug ik kon de trap op. De wo ning van miss Watson lag geheel boven in het gebouw. Er was geen hel; dus klopte lk op de deur en bleef toen hijgend wachten, vol vrees, dat die mannen ook naar boven zouden komen. wachten, doch er gebeurd© niets; d© deur bleef dicht ©n plotseling kwam bet over mij als ©en straal koud water: Stel j-e voor, dab miss Watson niec thuis is! U begTij-pt, da's ik bij mijn vlucht van Richmond te opgewoa, den was, om aan die mogelijkheid te denken. Gedurende eenige seconden deed het idee mij bijna in zwijm vallen, zoodat ik mij aan den deurknop rnioast vasthouden. Toen ik mij had hersteld, begon ik weer op de deur te hame ren en toen kwam er uit de deur aan den overkant van de gang ©en oude heer. Hij was dik en scheel en had een groote bril op en geborduurde pantoffels aan. Hij zei tegeto mij: „Het dient nergens toe, om zoo'n helsch lawaai te maken. Miss Watson is voor een maand op reis gegaan en er is niemand thuis". Toen sioeg hij zijn deur voor mijn neus dicht Wat een oude bruut, zei Tomy. Ik hoop, dat je bleef kloppen? Waar zou dat goed voor geweest zijn? vroeg Isabel met wanhoopsgebaar. Ik be greep daft bij de waarheid sprak, want ik had leven genoeg gemaakt, om alle bewoners van, het gebouw wakker te maken. Bovendien scheen ik geheel versuft geweest te zijn. Ik had er zoo vast op gerekend, miss Watsoh te zullen vinden, dat het zelfs niet bij mij was opgekomen te bedenken, wat er moestj gebeuren, als zij niet thuiis was. 't Moet je een geweldigen schok geg©» ven hebben, zei Tony. Ik geloof, dat ik inj tranen uitgebarsten zon zijn. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9