mgr. c. le blanc. HET BEZUINIGINGSRAPPORT. 51 iii MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 i. financien. II. WATERSTAAT. n !;ieTn de *rens van economische LITURGISCHE DAG TE HAARLEM. PASTOOR J. TE RIELE. LUCHTPOST MET DE GRAF ZEPPELIN- Een aap als gast in een hondenclub. NATIONAAL MARIA-CONGRES. Het INDISCHE KATHOLIEKE PARTIJ. GEEN OPHEFFING MAAR REORGANISATIE. MOORD TE ONSTWEDDE. Bejaarde arbeider het slacht offer. Van den dader geen spoor. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. MOTOR BOTST OP EEN AUTO. DE REGEERING EN DE BOUW VAKKEN. UITKEERINGEN AAN Z.G. MOBILISA- TIE.SLACHTOFFERS. UITVOER TULPENBOLLEN NAAR AMERIKA. NED. INDIE IN 1927. De bezuinigingen, welke de Commissie voor stelt bij het Departement van Financiën, ge ven weinig aanleiding tot het maken van op merkingen. Alleen komt op blz. 288 een beschouwing voor, welke velen niet zonder glimlach zul len hebben gelezen. Het is steeds een grief tegen de mentali teit van dit Departement geweest, dat men daar in den regel alleen die uitgaven produc tief noemt, welke binnen niet te langen tijd baten in de schatkist doen vloeien. Dat uit gaven bijv., die de volksgezondheid bevor deren, zooals bestrijding van geslachtsziek ten, en van tuberculose, het uitzenden van kinderen naar buiten, volkswoningbouw, e.d.g. in hooge mate maatschappelijk produc tief zijn en daarom indirect, op den duur, ook aan 's Lands financiën ten goede moeten komen, dat wil er zoo niet in. Men ziet de directe uitgaven, maar voor de onmogelijk Precies onder cijfers te brengen voordeelen haalt men sceptisch de schouders op. Thans wordt over den geheelen staats dienst bezuinigd o.a. door inkrimping met 12 pet van het personeel. Dat vele diensten daardoor minder goed en minder intensief züllen functionneeren, wordt wel niet ont kend, maarhet moet, het kan nu een maal niet anders. Dus ook de dienst der belastingen zou met 12 pet. moeten worden ingekrompen. Nu krabt de Commissie zich met een be denkelijk gezicht achter het collectieve oor. jaconsequent zou het moeten, maar, met wijlen Minister Pierson, denkt de Com missie Waar staat geschreven, dat een mensch altijd consequent moet zijn En zij schrijft In Hoofdstuk D S I van ons verslag werd er reeds op gewezen, dat er zich omst.an digheden kunnen voordoen, waardoor het geboden zal zijn de inkrimping der perso- neelformaties met 12 pct. niet ten volle door te voeren. In het bijzonder geldt dit voor den Belastingdienst. De samenstelling en bezetting toch van dezen dienst zijn voor de heffing der belastingen van zeer groot belang, in dien zin, dat een bezuiniging al zeer spoedig dreigt te worden overtroffen door de daling van inkomsten, die zij tot gevolg heeft. Natuurlijk mag ook bij dezen dienst een onderzoek naar mogelijkheid van besparing niet achterwege blijven. Het is de Commissie trouwens bekend, dat j zulke mogelijkheden worden overwogen en voor een deal reeds zijn voorbereid. Omzichtigheid blijft hier echter wel zeer geraden, wijl juist in tijden van dalende conjunctuur verscherpt toezicht op de hef fing van 's Lands middelen noodig is om die middelen, voor zoover de omstandighe den dit toelaten, op peil te houden. Natuurlijk is deze redeneering volkomen Juist* een bezuiniging, waarvan het nadeel grooter is dan het voordeel, is een dwaas heid. Wij zijn het daarmee volkomen eens. Alleener is geen enkele reden te beden ken, waarom deze waarheid alleen waar zou zijn, als het betreft de inning van belastin gen. Zij geldt, en zij moet ook gelden, bij an dere bezuinigingen op andere hoofdstukken 'der Staatsbegrooting. Dit deel vjfc het Bezuinigingsrapport vangt aan met een zeer interessante beschouwing over het verkeersvraagstuk in bet algemeen. Wat hier het meest treft, is het ernstig gemis aan eenheid van stelsel op het ge bied van bet verkeerswezen. De waterwerken worden geheel, of nage noeg geheel, uit de overheidskassen betaald en staan kosteloos ten dienste van de ge bruikers. Bij d0 spoorwegen moeten de kos ten van aanleg, onderhoud en bediening uit de exploitatie worden bestreden. Daartus- schen liggen verschillende schakeeringen. Ernstiger is, dat tot dusverre alle ver keerswegen op zichzelf werden beschouwd. Men hield er onvoldoende rekening mee, dat r-keer in omvang beperkt is. Ongeor- 2ïni °6nernine van allerlei verkeersmid- S 8ker oneconomisch en doet niet abqd guns'ig Erkende onderlinge concur rentie ontstaan. Daardoor dalen sommige nuttigheid. Gevolg verliezen, die direct het Rijk, indirect de volkswe]vaart bedreigen. De snelle ontwikkeling der techniek, vooral in bet motorverkeer, heeft dit vraagstuk in beteekenis doen toenemen. Een oplossing daarvan is urgent. En dan zal men moeten beginnen met het verkeersvraagstuk als één geheel te beschou wen. Hier is nu noodig een zekere Planwirt- schaft. Bij de Spoorwegen is de toestand zeker niet gunstig. In 1927 werd al berekend, da* er een achterstand is in de afschrijvingen van 229 millioenDoor den druk der sterke toene ming van het aantal concurreerende ver keersmiddelen is de rentabiliteit van het spoorwegbedrijf voortdurend achteruit ge gaan. Op de exploitatiekosten zal sterk bezui nigd moeten worden. In 1921 was de opbrengst per treinkilometer nog 4,73/7, in 1930 was deze reeds gedaald tot 3,18/9. En die daling is sindsdien nog voortgegaan. Bij de tramwegen is de toestand niet min der bedenkelijk. Groote bedragen worden jaarlijks uitge geven voor wegenaanleg en de waterwegen, terwijl voor de luchtvaart op de begrooting van het loopende jaar 803.500 is uitge trokken. Wegens de ontzaglijke jaarlijksche uitga ven aan een en ander verbonden, meent de Commissie, dat tweeërlei voorzieningen noo dig zijn, n.l. ^Jo, het scheppen yan waarborgen, fiat voortaan het verkeersvraagstuk als één ge heel wordt beschouwd, en 2o. een betere gelijkmaking van de ex ploitatievoorwaarden der verschillende ver keersmiddelen onderling. De Commissie wil daarom het Wegen fonds vervangen door een Rijksverkeersfonds met een eigen begrooting. Ten laste van die begrooting worden dan gebracht alle thans op de Rijksbegrooting en de begrooting van het Wegenfonds voor komende uitgaven ter zake van het ver keerswezen, met inbegrip van de rente en af lossing van het nog niet afgeloste gedeelte del' Staatsschuld, die voor den aanleg van verkeerswerken is aangegaan. De inkomsten van dit fonds zullen bestaan uit de belastingen, die van de gebruikers der verkeerswerken worden geheven, de huur die de spoorwegmaatschappijen betalen voor het gebruik der spoorwegen, die eigendom zijn van den Staat, enz., dusalle in de Middelenwet en de begrooting van het We genfonds voorkomende verkeersontvangsten, en dan als sluitpost een ten laste van de Be grooting van Waterstaat te brengen Rijksbij drage. Zoo zal het duidelijk worden, hoe groot het geldelijk offer is, dat door den Staat ten bate van het verkeer wordt ge bracht. De Commissie zegtdoor de gemeenschap. Dit is onjuist. Want ook de overige inkom sten van dit Verkeersfonds zullen door de gemeenschap moeten worden opgebracht. Juister is het o.i. daarom, bij de Rijksbijdrage niet te spreken van het offer van de gemeen schap, maar van den Staat. Op deze wijze komt er een duidelijk aan wijsbaar verband tusschen de verschillende verkeersuitgaven. De schade, welke de we genaanleg met zijn motor-, personen- en vrachtvervoer toebrengt aan de tram- en spoorwegen, zal in één begrooting tot uiting komen. Voortaan zullen dus behoorlijke ren- tabiliteitsberekehingen aan de totstandko ming van nieuwe Waterstaatswerken wor den ten grondslag gelegd. Met dit alles beoogt de Commissie om de voertuigen, die van de bestaande wegen kosteloos profiteered terwijl de Spoorweg maatschappijen voor het gebruik der spoor wegen huur aan den Staat moeten betalen, meer dan thans bij de bestaande rijwiel- en wegenbelasting het geval is, te doen bijdra gen in de kosten van het verkeersapparaat in bet algemeen. Zoo komen feitelijk de vroe ger afgeschafte tollen weer in een anderen vorm terug. Consequent zou men op dezelfde wijze bij de scheepvaart moeten handelen. Maar daar voor schrikt deze Commissie zelfs terug. Wel wil ze vastgesteld zien, dat in de toekomst de aanleg van nieuwe waterwegen alleen ter hand zal worden genomen, indien het eco nomisch nut ervan afdoende kan worden aangetoond. Dit. alles overziende, vragen wij ons af, of hetgeen de Commissie wil, eigenlijk wel door het belang van het verkeerswezen een uiterst zwaarwichtig economisch belang is ingegeven en niet veeleer alleen door het belang van 's Rijks-financiën en vooral van de Spoorwegmaatschappijen, tegen wie men de concurrentie wenscht te verzwaren 1 Overigens kunnen wij ons uitstekend ver eenigen met de opvatting, dat het geheele verkeerswezen departementaal in één hand moet worden gebracht. Maar bij wat de Com missie voorstelt, missen wij het inzicht in het groote belang, dat niet alleen 's Rijks fi nanciën, maar ook Landbouw, Handel en Nijverheid bij het verkeerswezen hebben. Wanneer, naar wij hopen, het veel te om vangrijke Departement van Economische Za ken bij de eerstvolgende kabinetsformatie gesplitst wordt in 'n Sociaal en 'n Economisch Departement, dan zal het, meenen wij, goed zijn het Verkeerswezen niet onder Water staat, maar onder het Economisch Departe ment te doen ressorteeren. Wanneer tenslotte de Commissie adviseert voor Waterstaatswerken minder geld op de begrooting beschikbaar te stellen, dan vra gen wij ons af, of dit advies, voor dezen tijd met zijn groote werkloosheid, wel aanbeveling verdient. De Regeering slooft zich uit, aller lei werkverschaffingen in het leven te roe- Pen. Hoewel deze ongetwijfeld groote scha duwzijden hebben, juichen wij Ze toch als u®t mindere kwaad van harte toe. Maar veel eter is het, door het doen uitvoeren van nor- male waterstaatswerken naar werkverrui ming te streven. Dit is zoowel uit moreel als U1 econ°misch oogpunt beschouwd de betere weg. vtü/. Een tentoonstelling in het Bis schoppelijk Museum. Het bestuur van de Liturgische Vereeniging heeft de goede gedachte gehad, de deelnemers aan den Liturgischen dag van heden te Haarlem opmerkzaam te maken op het Bis schoppelijk Museum, om de nieuwe inrichting in oogenschouw te nemen. Het bestuur van het Museum heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om een tentoon stelling in te richten, die ongetwijfeld de be langstelling van de bezoekers der vergadering verdient. Uit het be.zit van het Museum is een groot aantal Liturgische boeken tentoongesteld, waarvan sommige tot de groote zeldzaamhe den behooren. Vooreerst zijn er de handschriften, waaron der een Missaal uit het einde van de 11e eeuw en een, even vroeger, Evangelarium, bijzonder do aandacht verdienen. Verder kan men hier een aantal gedrukte Liturgische boeken vin den; een Missaal van de Benedictijnen een idem van de Dominicanen en een paar exem plaren van het Missaal van Utrecht. Ook latere drukken, meer bestemd voor kamer- dan voor altaargebruik, vallen er te bewonderen. Ook geeft de tentoonstelling een kijk op an dere liturgische boeken. Het Rituale, of Pasto rale zooals het vroeger heette; hiervan is een handschrift voor het Doopsel tentoongesteld, twee uitgaven van het Pastorale van Hauchi- nus, dat hier tot In de 16e eeuw in gebruik was en een klein Romeinsch Rituaal, ten gebruike van priesters in ver verwijderde en gevaarlijke plaatsen. Het is te hopen, dat deze tentoonstelling een groot aantal 'bezoekers trekt en degenen, die heden niet in de gelegenheid waren, kunnen later komen, daar de tentoonstelling de geheele maand Augustus blijven zal. Met nadruk zij er op gewezen, dat deze ten toonstelling slechts een keuze is, uit het Mu- seumbezit. De catalogus van handschriften en boeken, door Pater Kruitwagen saamgesteld, biedt gelegenheid voor verdere studie. Deze ca talogus zal op de tentoonstelling verkrijgbaar zijn. Behalve deze eigenlijke liturgische boe ken, zijn ook een paar werken, over liturgi sche boeken, ter inzage neergelegd. Naar wij vernemen is de Hoogeerw. heer mgr. C. F. Ie Blanc geheim" kamerheer van Z.H. den Paus kanunnik van het Metropoll- taan kapittel en pastoor van de parochie van de H.H Petrus en Paulus te Cothen, die sinds lang lijdende was aan een hartzwakte, voor zien van de laatste H.H. Sacramenten. De toestand van mgr. ie Blanc laat zich momen teel evenwel weer tamelijk gunstig aanzien. Naar wij vernemen is de Zeereerw. heer j, B. te Riele pastoor van Hulssen, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Z.Eerw. is naar het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem overgebracht. De Olympische Vlar9 is op de groote poort van het stadion van Los Angeles ontstoken^ KUNSTKAAS. Staatsblad no. 327 bevat het Kon. besluit van den 7den Juli 1932, itot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet (Staatsblad 1919, no. 581) op kunstkaas. Aangeduid moet worden met den naam ,,margari nekaas" a. kaas, welke ander vet dan melkvet bevat; b. op kaas gelijkende waar, welke dienen kan om kaas te vervangen en ander vet dan melkvet bevat Bij aanwezigheid op mankten, in ruimten of op erven, bij kooplieden, winkeliers slijters of venters in gebruik, tijdens het vervoeren langs den openbaren weg, alsmede bij aflevering, moeten de waren hiervoren bedoeld de door 'n opschrift of op andere wijze als margarinekaas aangeduide waar en de kennelijke als zooda nig voorhanden waar, voldoen aan bepaalde eisdhen. Dit besluit treedt in werking 30 dagen na den dag der dagteekening van toet Staats blad, waarin het is geplaatst (n.l. 28 Augustus 1932). BOTERERIJS EN CRISISTOESLAG De heer Floris Vos verzoekt aan het persbu reau Vas Diaz het volgende mede te deelen: Op het oogenblik verschijnen in de Neder- landsche pers berichten betreffende de Leeu warder noteering van den boterprijs zonder dat daarbij vermeld wordt of de crisistoeslag ver hoogd of verlaagd wordt, hetgeen in zekeren zin voor het publiek verwarrend zou kunnen werken. Zoo is bijv. gepubliceerd dat de Leeu warder noteering van 86 op 80 is gebracht, waaruit men zou kunnen concludeeren dat de boterprijs met 6 cent is gedaald. Dit is echter allerminst het geval, aangezien de crisistoeslag met 13 cent is verhoogd. Waar het bovendien zeer waarschijnlijk is dat deze crisistoeslag nog verder zal oploopen, dient .met het geven van noteeringen met de kwestie van den crisistoe slag wel degelijk rekening te worden gehouden. DE STOPZETTING DER V. E. M. TE IJMUIDEN. Naar we vernemen bedraagt het aantal em ployés der Vereenigde Exploitatie-Mij. te IJmuiden, welk bedrijf op 1 Sept, a.s. geheel wordt stopgezet, nog 200. Het gevolg van den slechten toestand in het visscherijbedrijf is, dat het aantal werkloozen met den dag groo ter wordt. Slechts een klein aantal schepen van de IJmuider stoomtrawlerv.loot is nog in de vaart, doordat het grootste deel van de reederijen in financieele moeilijkheden ver keert en aldus niet in staat is een enkel schip voor de visscherij te doen uitrusten. VERBOD VAN SAMENSCHOLING TE NIEUWE PEKELA. De burgemeester van Nieuwe Pekela heeft gisteren met het oog op werkloozenrelletjes een verbod van samenscholing afgekondigd. Gedurende de maanden Augustus tot en met October van dit jaar zullen door het luchtschip „Graf Zeppelin" weder een vijftal tochten naar Zuid-Amerika* worden ondernomen. Op dezelfde voorwaarden als de vorige kee- ren, kunnen hiermede weder In Nederland ter post bezorgde aangeteekende en niet-aangetee- kende brieven, briefkaarten en andere stuk ken worden verzonden. De data van vertrek van het luchtschip uit Friedrichshafen zijn vastgesteld op 15 en 29 Augustus, 12 en 26 Sep tember en 10 October a.s. 103. Gearmd begeven Monsieur Francois en Jaap zich naar de club. Max wordt ook uit- genoodigd, maar verontschuldigt zich. „Je l'ai trop trop druk avec mon jam be", zegt hij. Max houdt niet van clubs. 104. Dit zijn eenige leden van de honden club „Os in ore canis", hetgeen beteekent ,,Het been in den mond van den hond". Het is een deftige latijnsche naam, en het is een deftige club en, zooals wij zien, zijn de leden deftige toonden. Een bakje heerlijke beenen staat op ta fel. 105. j.Ah! daar is onze vriend Frangols. Hij brengt een gast met zich". „Voorwaar! En het schijnt een zeer voorname gast te zijn". „Francois heeft altijd deftige vrienden". „Hm! Zijn ras kan ik niet goed thuis bren gen". program. In de laatste dagen komt de belangstelling voor het congres op als een vloedgolf. En bet dag. bestuur, dat de massa al In beweging wenschte te zien, toen het gereed was haar te ontvangen en rustig in te deelen, heeft nu de handen vol om den stroom te leiden en in de bedding te houden. En zoo hooren wij, dat voor de opvoering op Zondag van „Die Eerste Bliscap" alle kaarten al zijn uitverkocht; dat voor de opvoeringen op Zaterdag en Maandag op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog slechts enkele kaarten te verkrijgen zijn: dat de programma boekjes de deur „uitvliegen", dat eindelijk de congreskaarten bij duizenden worden besteld. Het Is niet zoo eenvoudig om voor een Mariacongres plannen te ontwerpen, welke de waardigheid van het onderwerp benaderen. Het onderwerp is zuiver godsdienstig, betreft de Moeder des Heeren, na den menschgewor- den God het hoogste in heel de schepping, en een congres is op zich zelf Iets profaans, dat als het ware moest worden opgeheven tot het godsdienstig onderwerp van Maria, Moeder der menschen. Daarom is het Maria-congres, als geheel, een samenwerking van godsdien stige plechtigheden en profane vergaderingen; daarom wordt het verlegd van de vergader, zaal naar de kerk en van de kerk naar mas sale godsdienstige plechtigheden in de open lucht; daarom zijn de schoone kunsten te hulp geroepen om ook het godsdienstig ge moed in uiterlijk eerbetoon aan de Moeder des Heeren, die ook de Moeder der menschen is, te bevredigen, daarom wordt Zij zelf en de verheven mysteriën van haar leven ln een kunstzinnig schouwspel den volke naderbij gebracht. Er worden vier algemeene vergaderingen gehouden in de groote zaal der Vereeniging: des Zaterdagsmiddags ter opening: spreker Pastoor Th. van Noord van Langendijk over „Maria in ons persoonlijk leven"; des avonds te acht uur in de open lucht op het terrein aan den Bijleveldsingel; spreker wethouder mr Kropman van Amsterdam over „Maria onze hulp in den nood onzer dagen"; des Zon dagsavonds wederom in de groote zaal der Vereeniging, waar dr. Moller zal spreken over „Maria in het familieleven" en ten slotte de sluitingsvergadering op Maandagavond, waar prof. Féron van Roermond het woord zal voe ren over „Maria in het maatschappelijk leven", Ongeveer 25 sectie-vergaderingen staan op het program. Deze beginnen reeds des Zater dagsmiddags én duren den heelen Zondag en Maandag door, tusschen de overige plechtig heden in. Des Zondags twee pontificale H.H. Missen, een opgedragen in de St. Canisiuskerk door Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, en een in de kerk van O.L. Vrouw Geboorte door Z.H. Exe. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Te half elf draagt de Vicaris-Generaal van het Bisdom van 's-Hertogenbosch Mgr. F. Hen- drlkx op het terrein Bijleveldsingel, dus in de open lucht een H. Mis op, waarvan de vaste gedeelten door alle aanwezigen zullen worden meegezongen. Op hetzelfde terrein wordt des middags om 5 uur een plechtig Lof gecelebreerd door Mgr. Diepen tot sluiting van de plechtige Omdracht door de straten der stad, welke te ongeveer 4 uur in den namiddag zal aanvangen. Deze omdracht, zegt het programma-boek, is een plechtigheid uit Nijmegen's oudste ge schiedenis, bij dit Maria-congres in dezen vorm herhaald, dat het oude en vereerde Nij- meegsche Maria-beeld feestelijk wordt over gebracht naar de plaats der kroning. Gedeelte- üjk zal de af te leggen weg gaan langs de oudste historische punten der stad, waarlangs zich de middeleeuwsche Sacraments-processie voortbewoog. De godsdienstige plechtigheid, welke des Maandags de meeste aandacht zal trekken, is een plechtige Grieksche H. Mis, welke zal worden opgedragen door Dom. Ildefons Dirks, Benedictijn van den Oosterschen ritus uit Amoy sur Meuse; voorts een kinderhulde en het sluitingslof op het terrein van den Bijle veldsingel. Tusschen de vergaderingen en plechtigheden in speelt, onder leiding van den dichter Pas toor Willem Smulders, een gezelschap van honderd personen „Die eerste bliscap van Maria", en, als boven gezegd, de belangstelling ervoor is enorm. Het congresbureau raadt aan minstens veertien dagen te voren kaarten te bestellen; nadere bizonderheden vindt men in het programmaboek, dat aan hetzelfde bureau Mathonsingel 1 te Nijmegen verkrijgbaar is. Het is een rijk program dat blijkt overdui delijk uit de summiere opsomming van de hoofdpunten. Nu nog een woord over de congreskaarten. Men kan deze ook steunkaarten noemen, want de opbrengst dient om de geweldige kosten van bet congres voor een deel goed te maken. Maar omdat deze kaarten toegang geven tot verschillende plechtigheden en vergaderingen, heeten ze congreskaarten en hebben ze het karakter van toegangskaarten. De bezoekers van het Maria-congres behooren echter deze kaarten te koopen in het besef, dat zij daar mee een minieme bijdrage schenken in de groote kosten van het congres en een kleine vergoeding voor al hetgeen in zoo rijke ver scheidenheid geboden wordt. Dat dus iedere bezoeker van het congres begint met het bestellen van een lidmaat schapskaart 1.of begunstigerskaart 2.50) is louter een kwestie van rechtvaardig heid. De werkers in Nijmegen hebben dezen grootschen opzet gewaagd in het vertrouwen op den rechtvaardigheidszin van katholiek Nederland, dat zich wel niet onttrekken zal aan de verplichting om ook in de lasten op bescheiden wijze bij te dragen van het werk, waarvan het de lusten straks genieten mag. Bijeenkomst van kerkelijke autoriteiten. SOERABAJA, 30 Juli (ANETA). Alhier heeft een conferentie plaats tusschen den Apostolisch Vicaris van Batavia, Mgr. van Velsen, den A post. Prefect van Soerahaja, mgr. de Backere, en den Apost. Prefect van Malang, Mgr. v. d. Pas, inzake de reorganisatie van de I. K. P. Met nadruk wordt er op gewezen, dat er geen sprake is van ontbinding of opheffing van de I. K. P. of van een verbod tot aanslui ting bij deze organisatie. Spoedig worden na dere mededeelingen van de plannen verwacht. Vrijdagnacht is de 78-jarige arbeider E. Hul- ting vermoord in zijn woning te Onstwedde ge vonden. Zaterdagmorgen bleven de luiken van de wo ning van den ouden man gesloten, hetgeen een melkrijder verdacht voorkwam. Hij stelde een onderzoek ln en merkte, dat de deur van de wo ning niet gesloten was. Toen hij de kamer be trad ontdekte hij op den vloer ln een grooten bloedplas het lijk van den ouden man. Onmid dellijk waarschuwde hij de politie, die de om geving afzette en een voorloopig onderzoek In stelde. Het inmiddels gewaarschuwde parket te Win schoten was 's middags ter plaatse tot het doen van een nauwkeurig onderzoek. Ook de recher che uit Groningen was aanwezig. Het onderzoek nam meer dan vier uur in beslag. Dr. Mieremet uit Groningen heeft de sectie verricht. De man woonde alleen. Hij stond bekend als Ietwat zonderling. Van den dader is tot op heden niets bekend. Arbeider door den trein gegrepen en gedood. Zaterdagmiddag te omstreeks vijf uur werd de omstreeks 50-jarige arbeider Poffert op den onbewaakten overweg bij Vroomshoop door den trein van Mariemberg naar Almelo gegre pen. De ongelukkige werd ongeveer 300 M. meegesleurd. Hij was onmiddellijk dood. De trein ondervond eenige vertraging. Duo-rijder vliegt door de voorruit. Op den gevaarlijken diraa/l nabij de landbouw school te St. Anthomis had een vrij ernstig mo tor-ongeluk plaats. De vrachtauto van H. v. E. uit Langenboom fcwam uit de richting Opdoo en nam den diraai zeer voorzichtig. Uit de tegen overgestelde richting kwa.m in flinke vaart de motorrijder A. v. d. H. uit Sohayk, met als duo rijder A. C. uit Uden. De motor 'botste met ge weld tegen den auto. De berijder kwam terecht tusschen het spatbord van den auto en den motor, waarhij hij tal van verwondingen aan gezicht, handen en beenen opliep. De motor werd totaal vernield. De duorijder vloog met kracht tegen de voorruit van den wagen en be kwam eveneens verschillende verwondingen. Dr. Verbeeck was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste 'hulp. Na verbonden te zijn, werden de gewonden per auto naar huis ver voerd. DOODELIJK MOTORONGELUK. Gistermorgen is de motorrijder Z. uit Al melo, die met giroo'te snelheid op den Rijks weg van Arnhem naar Nijmegen reed, even buiten Eist met volle vaart tegen een paal van de electrische verlichting opgereden. Het motorrijwiel werd verpletterd, terwijl de motorrijder op slag werd gedood. MOORDENAAR AANGEHOUDEN. De militaire politie heeft te Vaals aange houden den Italiaan Pietro Vaocari van beroep kellner, die in Luik een moord had gepleegd. Zijn aanhouding werd door de Belgische Jus titie verzooht. V. is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht in afwachting van zijn uitlevering aan de Belgische regeering. OP VRIJE VOETEN. De Justitie te Assen heeft Vrijdag in vrij heid gesteld L. de L., koopman, J. T. koopman en J. B. zeeman, allen wonende te Rotterdam, die in voorloopige hechtenis waren gesteld als verdacht zich te Assen aan hazard spel te hebben schuldig gemaakt, waarbij de koopman J. W. uit Utrecht een bedrag yan 300 heeft verloren. Bouwplannendie voor uitvoering in aanmerking komen. Uit den brief, welken de Regeering heeft ge zonden aan de organisaties van het bouwbe drijf, blijkt, dat, wanneer de partijen tot een bevredigende oplossing geraken, de volgende plannen voor uitvoering in aanmerking komen: Woningstichting Thuis Best, Heerlen f 324.000; Gemeente Bussum 500.000; Mij. tot verbetering van Woningtoestanden Gronin gen 180.000; Gemeente Cuyk en St. Agatha 20.000; Gemeente Laren 100.000; Coöp. Arb. Woningbouwvereeniging De Arbeid, Wormer- veer Chr. Woningstichting Eigen Haard, Nijmegen Woningbouwvereeniging te Zwolle 100.000; Joodsche Woningbouwver. A'dam vla Hyp. en Intern, bedrijf 1.000.000; Stich ting tot beheer en expl. van Gemeentewonin gen Deventer via Hyp. en Intern, bedrijf 300.000; Gemeente Waalwijk 250.000; „Zo mers Buiten" Amsterdam via Jager te Bussum 1.000.000; Gemeente Renkum 150.000; „Zo mers Buiten" Amsterdam 1.437.350; Roch dale, Amsterdam 977.400; Woningstichting „Ons Genoegen", Zwolle 120.000; Gemeente Nuth 17.600; Gemeente Zaandam 862.130;! Gemeente Laren 58.000; Woningbouwver. De Voorzorg en R. K. Coöp. Woningbouwvereeni ging St. Jozef, Haarlem 700.000; Woning stichting De Nieuwe Vecht, Zwolle 275.000;' Woningbouwvereeniging De Samenwerking, Venlo Woningbouwvereeniging Goed Wonen, Amersfoort 229.000; Gemeente Alkmaar 450.000. Verder een plan voor den bouw van 380 woningen en 9 winkels met woning van de Vereeniging Zomers Buiten te Amsterdam; voor den bouw van 85 woningen te Haarlem; voor den bouw van 28 woningen en 2 winkel huizen van de vereeniging Volkshuisvesting te Alkmaar; voor den bouw van 71 woningen van de vereeniging „Nijmegen" te Nijmegen; voor den bouw van 220 woningen van de gemeente Dordrecht; voor den bouw van 83 woningen van de vereeniging De Volharding te Heerlen, Verder plannen van de gemeenten Almelo, Haarlem, Leiden (100 woningen) en Arnhem (240 woningen) waarvan het laatste nog ln voorbereiding ls. Wijziging en verhooging van de Defensie-begrooting 1932. Ingediend ls een wetsontwerp strekkende tot wijziging en verhooging van de Defensiebegroo- ttng 1932. (Uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers) Volgens een verleden jaar gedane globale schatting zou met de uitvoering van de nieuw ontworpen regeling tot het verieenen van gel delijke uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers een bedrag zijn gemoeid van rond 500.000. Thans, mu de wet van 3 December 1931 ge durende 'n 5-tal maanden ln werking is, blijkt, dat voormeld bedrag niet voldoende zal zijn. Voor een groot deel mag zulks worden toege schreven aan het feit, dat sedert de indiening van eerstbedoeld wetsontwerp, op 30 Mei 1931, de economische omstandigheden nog beduidend ongunstiger zijn geworden, met name dat on der de personen, om wie bet hier gaat, de werkloosheid onevenredig grooter ls geworden, dan destijds mocht worden verwacht. Uit dien hoofde zal het op art. 147 der loo pende Defensie-begrooting uitgetrokken be drag ad 500.000, moeten worden verhoogd. Geschat wordt, dat voor dit jaar met een ver hooging van 300.000 zal kunnen worden vol staan. Actie voor verlaging van invoer recht. Naar uit Amerika wordt gemeld, hebben de Nederlandsche Vereeniging van tulpen-expor teurs en de Amerikaansche importeurs aan de Amerikaansche tarief-commissie verzocht een onderzoek in te stellen naar de productiekos ten van den tulpenbollenkweek, ten einde een verlaging van invoerrecht te verkrijgen. Een begrooting om van te watertanden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot definitieve goedkeuring van het slot der rekening van uitgaven en ontvangsten van Nederlandsch-Indië over 1927. De uitgaven hebben bedragen 775.858.188.24, de ontvangsten 779.052.312.37%. Het voor- deelig slot der rekening bedraagt dus 3.194.124.13%. Voorts is gebleken, dat de uitgaven in totaal ruim 3 millioen beneden de raming zijn ge bleven, terwijl de gezamenlijke ontvangsten de raming met rond 76,2 millioen hebben over troffen. Het slot van de rekening is derhalve rond 79,2 millioen gunstiger dan de raming. MALAISE IN HET MIJNBEDRIJF. Zaterdag werd niet gewerkt op de Dom. mijn Willem Sophia. Ora/n-je-Nassau-mijnen, Laur^ en Julia. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5