u m - WzBÊuzt i WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 I - :m IBP. DE „VOLKSZANG" IN DEN KATHOLIEKEN EEREDIENST. VermTrL*11 ledeP der ZILVEREN journalistenjubile. II® lil -■ ill! Pi - JaPjwMS •zf-m MEISJES TERTIARISSEN. HET NATIONAAL PADVINDERS- KAMP. Een volksverhuizing van padvinders naar „Oosterbeek". KAPITTEL P. P. AUGUSTIJNEN. HERZIENING DER VOGELWET LAGER LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS. INVOER VAN STEENKOLEN IN BELGIE. NOOD IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW- BESTRIJDING WERKLOOSHEID ONDER DE INHEEMSCHE BEVOLKING. PROF. DR. J. C. SCHOUTE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE MOORD TE NAALDWIJK. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM, HET DRAMA BU DE ST. WILLE- BRORDUSKERK- VERDRONKEN. KERKDIEF VOOR DE RECHTBANK. I Hioc. liturgische dag te Haarlem. Wat is liturgische kerkmuziek?. De heteekenis van het zang koor. De Liturgische Vereeniging in het Haarlem sche diocees hoos voor het houden van haar jaarvergadering in de Bisschopsstad den feest dag van St. Petrus Banden. Aan den oproep tot de geloovigen gericht, om de Pontificale Hoogmis in de St. Bavo- kathedraal hij te wonen, hadden talloozen ge volg gegeven. De commissarissen van orde, bijgestaan door de knapen van het St. Bavo-gilde in hun kleu rige costuums, zorgden ervoor, dat allen een plaatsje vonden in het groote kerkgebouw en voorzagen alle binnentredenden van de noodige muziek en de populaire uittreksels van het missaal voor dit bijzondere kerkelijke feest, op zichzelf alreeds een prachtige propaganda voor het mooie doel: bevordering van den liturgi- schen geest onder het volk. In het middenschip hadden de grootere leer lingen der Katholieke scholen van Haarlem een plaatsje gevonden, en toen Z. H. Exc. Mgr. J. D. P. Aengenent, de Haarlemsche Opperher der door den clerus werd binnengehaald on der het zingen van het Gregoriaansche: Sacer- dus et Pontifex, was het imposante kerkge bouw tot in alle hoeken gevuld met geloovi gen. In het priesterkoor en de zijbeuken had den tal van Eerw. Heeren Geestelijken en religieuzen een plaats gevonden. Pontificale Hoogmis. Onder assistentie van de Hoogeerw. Heeren Mgr. H. J. M. Taskin, L. A. A. M. Wester- woudt, M. W. A. Wijtenburg, en de Zeereerw. Heeren pastoor F. C. van Beukering en L. J. Willenborg, de laatsten als diaken en sub diaken, droeg de Haarlemsche Kerkvorst de Pontificale Hoogmis op, waarbij de wisselende gezangen door de priesterstudenten van War mond werden gezongen onder leiding van prof. J. C. W. van de Wiel, die tevens de algemeens leiding voerde hij het zingen der vaste Misge zangen (8e Mis en 3de Credo) door de geloo vigen. Na het Evangelie beklom Mgr. Aengenent den kansel en sprak naar aanleiding van het Bijbelsch verhaal van de ontmoeting van Chris tus en de Samaritaansche vrouw bij den put. over de beide voorwaarden, waaraan de Katho lieke eeredienst moet beantwoorden, wil hi) van waarde zijn in de oogen van God. Wij moe ten, zoo zeide Mgr., God aanbidden in geest en waarheid. Daartoe kan de liturgische beoefe ning van den eeredienst door het volk zoo machtig veel bijdragen. In voor allen zeer dui delijke en begrijpelijke woorden ontwikkelde Z. H. Exc. verder deze gedachte en sprak aan iet slot van zijn toespraak de hoop uit dat deze 18de Liturgische dag naar wenseh zou elagen, dat het geloovige volk zou leeren la aien, wat door Z. H. den Paus wordt bedoeld, gewenscht en gewild, en dat men zou leeren aan de wenschen van Z. H. gehoorzaam te zijn. Mgr. Aengenent zeide, dat schoone vruch ten verwacht zouden mogen worden, indien het Christenvolk de voorwaarde vervult, waar aan het H. Evangelie ons herinnert, nl.: dat we God moeten aanbidden in geest en in waar- beid. Na de H. Mis bezochten velen het onlangs verfraaide en vergroote bisschoppelijk museum. Algemeene vergadering. In den namiddag werd in den schouwburg ean den Jansweg een algemeene vergadering gehouden. Nadat Mgr. Aengenent met handgeklap was ontvangen en vóór het met groen versierde podium, waarop in het midden tusschen de palmen het borstbeeld prijkte van Z. H. Paus Plus den grooten bevorderaar van den litur- gischen kerkzang, het Gregoriaansch, had plaats genomen, opende Mgr. Taskin als prae- ses van de Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem de bijeenkomst met den Christelijken groet. Met een vriendelijke uitnoodiging leidt Mgr. dan den secretaris der Liturgische Vereeni ging pastoor M. Hase, bij de aanwezigen in en dan krijgt deze gelegenheid om in een zeer geestig en geestdriftig verslag rapport uit te brengen over de werkzaamheden van het af- geloopen Jaar. Spreker brengt hulde aan Mgr. Taskin die reeds zooveel jaren de ijverige president i« der Liturgische Vereeniging, aan pastoor v Beukering, die kans heeft gezien uit Schiedam een batig kassaldo mee te brengen en deelt mede dat niet minder dan 14.000 tractaatjes en vlugschriftjes door het Liturgisch Bureau in het Bisdom Haarlem werden verspreid. Hy herinnert aan de opvolging van Rector Wanna door Rector Boele als directeur van het Lit- Sureau; verder memoreert hij het feit, dat er lu het Haarlemseh diocees 23.000 losse mis- ormulieren. werden verkocht in het afgeloopen jaar. ieen geestdriftig hetoog, meermalen door vm-deriSnFnderbr0ken spr' nog °P de b<?" s en de vorderingen van den volks zang in de kerk. Ja^'a jtankt den secretaris voor zijn nrqlid der r J bij acclamatie als IdeJ an plana' Ver" te wilIen benoemen, wat onder applaus wordt toegestemd. Zingen van het volk in de kerk- Na een korte lpl^mg door den Z. E. Heer M. Wijtenburg neemt dan Mgr. Taskin het ""oord voor zijn at "11 de Paus" over het zingen van het volk m de kerk Aan de hand van Paus^ke documenten: P us X U Pr0prlp van tuüe nT- de Consti tutie DIvmi Cultus" van Pius XI gaat na wat de liturgi8che wetgeving eigienlyij wil en wat zij ni6t wil» wat zij voor schrijft en wat zij niet voorschrijft, maar enkel wenseht. Twee vragen wil hij beant woorden: 1. Aan welken zang komt de naam toe van llturglschen kerk zang 2. Aan wie hebben de Pausen de uitvoe ring van den liturgi- gischen kerkzang op gedragen In zijn antwoord op de eerste vraag bewijst spr. uit de Pauselijke stukken, dat niet alleen het Gregoriaansche, maar ook de goedgekeurde meerstemmige kerkmuziek, dus beide, recht hebben zich liturgisch te noemen, Jfiemand Mgr. Taskin. heeft de bevoegdheid de polyphone muziek, die aan de gestelde eischen voldoet zelfs niet in den modernen stijl als niet-llturgisch af te wijzen. Het antwoord op de tweede vraag laat zien dat de Pauselijke documenten drie groepen van executanten van de liturgische gezangen on derscheiden: de eerste groep bestaat uit den celebreerenden priester met diaken en sub diaken, de tweede omvat het zangerskoor, de derde het volk. De gezangen van priester, diaken e.n sub diaken vallen buiten de hier te behandelen stof. De overige gezangen der H. Mis wil de Paus ter uitvoering toevertrouwen aan de beide an dere groepen met dien verstande dat lo. het zangerskoor een liturgische Instelling is, die behouden moet blijven voor de uitvoering zoo wel van Gregoriaansche als meerstemmige mu ziek en 2o. dat het volk tenminste antwoorde op de gezangen van den priester; en dan ver der door onderricht langzaam aan bekwaam gemaakt worde om de vaste Gregoriaansche gezangen der H. Mis als beurtzang met het zangerskoor mede te zingen. De juistheid dezer formuleering bewijst spr. uit den tekst der pauselijke stukken. Spr eindigde met een krachtige aansporing tot alien, die op het doorvoeren van de pause lijke voorschriften invloed kunnen uitoefenen, dat zij ondanks de niet geringe moeilijkheden, die moeten overwonnen worden, het schoone en ideale werk van den volkszang zullen aan vatten, om tot stand te brengen wat de Paus wil. Na deze luid toegejuichte duidelijke uiteen zetting en het dankwoord van Regent Wijten burg werd gepauzeerd. Te ongeveer vier uur betrad daarna de Z.E. Heer Pastoor Th. M. Beukers het podium, die als plaatsvervanger van den Z.E. Heer H. J. Vullinghs, een inleiding hield over de zang methode Ward. Er kom inderdaad geen (beter Inslaand be wijs gegeven worden van het succes dat deze geheel op moderne leest geschoeide zang methode bieden kan, dan door de demonstra ties uit de praktijk, welke daarna volgden. Het was zes uur, toen Mgr. Taskin allen dankte die op dezen zoo schoon geslaagden dag hadden meegewerkt. Zijn mededeeling, dat R- K. onderwijzers en onderwijzeressen, die den cursus der Ward-methode willen volgen, dit desnoods kunnen doen buiten bezwaar van de eigen schatkist en dat de schoolbesturen hiertoe geen bijzondere machtiging van den Bisschop meer noodig hebben, werd met luid applaus begroet. De Christelijke groet besloot een aan onder vindingen en gewaarwordingen rijken litur- gischen dag. LICHAMELIJK GEBREKKIGE OF BLIJVEND INVALIEDE KINDEREN. Aan hun ouders. (Ingezonden). Verleden jaar mochten wij te Lourdes ver toeven, alwaar wij vele lichamelijk gebrekkige kinderen verpleegden. Het trof ons te moeten constateer©^ dat deze kleinen geheel van on derwijs en godsdienstige vorming verstoken waren. Zij waren bij Moeder thuis en alleen de huiselijke omgeving Interesseerde zich voor het lot dier kleinen. Zoodoende kwamen wij op de gedachte, dot er van R.K. zijde iets voor dezulken moest ge daan worden. Veel belangstelling voor dit onderwerp mochten wij bij de Z.E. geestelijk heid verkrijgen, zoodat er hopelijk binnen korten tijd verbetering in het lot dier ongeluk kige kleinen zal gebracht worden. Immers juist die blijvende invalieden met hun dikwijls sterk, gezond gestel hebben de geestelijke ont spanning vaak tot eenige afleiding. Zifj, vooral moeten troost en opbeuring vinden in ons katholiek geloof en hoe dieper zij van de waarheid daarvan overtuigd zijn, met des te meer berusting zullen zij hun droevig lot kunnen dragen. En ook juist aan die geestelijke vorming, dat godsdienstonderricht ontbreekt vaak zoo veel. Van welk een groote, moreele waarde zou het voor dezulken ook zijn> wanneer zij door grondig onderricht zich wetenschappelijk kon den ontwikkelen; hun gedachtengang over eigen toestand konden afleiden naar weten schap en kunst, wanneer zij niet bij andere huisgemooten achter gesteld behoefden te wor den, omdat ze nergens van weten en aan wetenschappelijke conversatie niet kunnen deelnemen. Op de tentoonstelling van Moeder en Kind" constateerde men, dat ongeveer 4000 R.K. kin deren, beneden de 14 jaar, gebrekkig waren. Pijnlijk was 't teen te moeten vaststellen, dat geen enkele katholieke vereeniging zich bezig houdt met de behartiging van belangen van Mchamelijk gebrekkigen en er ook geen enkele R-K. inrichting bestaat, waar zij een doeltref fende behandeling ontvangen. De wensch werd toen uitgesproken, dat men een booge taak moge beschouwenhet krachtig bevorderen van de stichting van een "atholieire centrale instelling, waar kliniek Polikliniek, chirurgie, beroepsscholen, kortom alles zaï medewerken, de maatschappelijke zelfstandigheid van den misdeelde, zoo hoog mogelijk op te voeren Dezer dagen trof ons insgelijks een mede- aeolxng, dat de bekende medicus, dr. Coppes te Enschedé, tot de oprichting van een R.K. te huis voor het gebrekkige kind besloten had. We twijfelen er niet aan, of dit initiatief moet met groot succes bekroond worden. Echter zal er nog een groote groep kinderen thuis blijven, die daar geen onderdak vinden hetzij om financieele reden hetzij omdat moeder ze liever zelf verpleegt.' Nog meerdere plannen en voorstellen wor den daarom ontworpen en 9 Augustus a.s, door de radio besproken. Echter kunt ge nu reeds bet succes daarvan bevestigen, niet door financieele gaven, neen alleen door uw handteekeninig, als 'bewijs van uw adhaeeie-betuiging, op te 'zenden. Alsook door namen en adressen van deze misdeelde kinderen op te geven. d IDcrdoor kunnen we des te .beter bewijzen, noodig6-11 R'K' orgian'Isiatie in deze dringend door Z6m a.dresSien worden gaarne ingewacht Overveenej' H' SdIlretlen' Bloemend, weg 287, buÏscheDag\7aTvlerfoped1af'Ur van het Lim" zilveren ambtsjubileum als journalist «<MSSSR¥SSSRR»« NAAR DE MISSIE 10 Augustus a.s. vertrekt de Zeereerw. pater Janssen uit Neerbeek wederom naar de missie ia Sbiré (Afrika), 'Ai Detail van de wandschildering van Charles Eyck in de kapel van de R. K. Kweek school St. Joseph te Zeist. Gewestelijk Jeugdcongres te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage is gisteren een gewestelijk Jeugdcongres voor Meisjes-Tertiarissen ge. houden. Des morgens om half tien vereendgden de deelneemsters zich met vele geloovigen in de parochiekerk der paters Franciscanen aan den Boschkant, waar een gezamenlijk „Veni Creator" werd gezongen. Vervolgens droeg pastoor Aug. Bulters O.F.m. met assistentie van pater van Leusden O.F.M. en pater Wassenaar O.F.M. een solemneels H. Mis op, waarbij een koor van meer dan hon derd jongens en meisjes de onveranderlijke gezangen der H. Mis onder leiding van Willem van Meel uitvoerde. Pater Perpetuus Palant O.F.M. hield 'n toe spraak, waarin hij de jeugd het verheven voor beeld vanden H. Vader Franciscus voorhield en de tertiarissen opwekte om, gelijk Francis- cus in zijn tijd, de verworden wereld terug te brengen tot Christus, tot een leven niet van mooie woorden maar van mooie daden. Na de H. Mis werd het lied „Ridder Fran ciscus" gezongen, waarna de deelneemsters zich met vlaggen en banieren in optocht begaven naar het Instituut aan de Tasmanstraat 137, waar de groote oongresvergadering zou plaats vinden. Congresvergadering, De groote gymnastiekzaal van het Instituut der Eerw. Zusters Franciscanessen was geheel gevuld met meisjes-tertiarissen, toen de groote congresvergadering omstreeks kwart voor één aanving. Nadat de aanwezigen met een enthousiast gezongen „De Zanger Gods" de bijeenkomst hadden ingezet, begroette mej. Toos Jehee, prefecte der Haagsche jeugdafdeeling, bet congres. Pastoor Aug. Bulters O.F.M. opende het con gres, erop wijzend, dat het gaat om het diep6r laten inwerken van den Franctscaanschein geest door levens-eenvoud. De moeilijkheden gaan wij in haar oorzaak opsporen en overwinnen Wij gaan Vaders geest brengen in den geest van onze dagen, en geestdrift opdoen voor de toekomst. Pastoor Bulters bracht een groet aan meisjes, die haar zieleleven moeten dragen door een wiufte wereld. Daarna hield mej. Riek Okhuyzen uit Schie dam een beschouwing over „Levensblijheid door levens-inhoud". Vervolgens had de begroeting der afdeelin- gen plaats. Het Franciscaansche meisje- Na. den maaltijd was het woord aan pater Eusebius Kemp O.F.M., die een inleiding hield over: „Het Franciscaansche meisje van 1932"- Er is behoefte aan echte meisjes. Het meisje is de moeder van de toekomst. Wij hebben meisjes noodig frisch en vroolijk, fier en blij- Het ligt in den aard van het meisje om op pervlakkig, zelfzuchtig te zijn,. Een meilSje is een raadsel met goede en kwade eigenschappen, een mensoh vol passieve wilskracht. Hoe moei lijk moet het dan niet zijn diep reu- gieus en offervaardig meisje te vormen Gij kunt dit bereiken door zelf te werken» Bezit een gevoel van groote verantwoordelijk heid. Hebt plichtsbesef en wee-st eem ivoren toren. Nu in 1932 moet ge radicaal Katholiek zijn, Nu moet ge met lichaam en ziel werken aan de uitbreiding van het Regmum Christi. Wat ëe ook ctoet, leekenapostel zult ge moeten zijn. Spr. besloot met een schoone peroratie, waar op een zeer langdurig applaus volgde. Pastoor Bulters wekte de congressisten op nu door daden te toonen, hetgeen zij door het applaus hebben toegejuicht. Ten slotte zegde spr. de Moeder.Overste dank voor de gulle gastvrijheid. Pater Palant sprak hierna nog ©en hartelijk dankwoord tot pastoor Bulters en de leden van het uitvoerend comité. De mededeeling, dat men het volgend jaar te Utrecht in een Fran- ciscaansch kapittel za.1 bijeenkomen, werd met gejuich begroet. Het prachtig geslaagde congres, dat klaterde van geestdrift, werd besloten met een wandel tocht langs den Scheveningsehen weg en den Strandweg naar het kapelleike van O. L. Vrouw van Lourdes, waar pater Eusebius Kemp de op dracht aan Maria voor de congressisten uit sprak. Het was gister,morgen een ware volksverhui zing van padvinders naar hun nationaal kamp op „Oosterbeek" aan den Benoordenhoutschen weg tie 's-Hage. Velen waren per spoor of tram gekomen, anderen op de fiets en sommigen, die niet te ver afwoonden, te voet. Ook de buitenlandsche padvinders zijn in den loop van den dag gearriveerd. De Schotten mar cheerden onder groote belangstelling van de Hagenaars met de muziek van hun pijperband voorop. Rustig marcheerden de padvinders het mooie landgoed op, dat een 10-tal dagen hun kamp plaats zal zijn. Zware vrachtauto's met bagage en kampmateriaal wisselden met groepjes pad- Vinders af. Nadat de padvinders zich op het kampkan toor gemeld hadden, werd hun de kampplaats aangewezen. Eerst even hun nieuwe woonplaats verkennen, een oogenblik uitrusten van den vermoeienden marsch, een flinke teug uit de voldXlcsph en dan aam den, slag, NATIONAAL MARIA.CONGRES NIJMEGEN. Het lezen der H. H. Missen. Het spreekt vanzelf, dat er in de Congres dagen zeer veel priesters te Nijmegen ver. wacht worden. Dat levert natuurlijk moeilijk heid op voor het lezen der H. Missen, indien hiervoor van te voren geen regeling is ge troffen. Wie er derhalve prijs op stelt niet teleur gesteld te worden, gelieve ten spoedigste aan ondergeteekende mede te deelen, welke dagen en op welk uur hij wenseht te celebreeren en in welke omgeving zijn logies gelegen is. Met alle desiderata zal zooveel mogelijk re kening gehouden worden. Pater C. PIELS, OP., Kerkegasje 8, Nijmegen. Pater dr- Makkaay als Provinciaal herkozen. In bet gistermorgen gehouden kapittel d,er P.P. Augustijnen, op „Marienhagen" te Eind hoven is met algemeen© stemmen tot provin ciaal herkozen d.e Hoogeerw. pater dr. Servus Makkaay. Verder werden benoemd resip. tot len defi- nitor pater Nicolaas de Wit; 2en definitor pater Clemens Blok; 3en definitor pater Evan- gelista Niauwhof; 4en definitor pater Ma- rianiis Verschure; tot secretaris pater Augus- tinus van Del den. Het kapittel wordt voortgezet. Commissie van voorlichting ingesteld. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft nit overweging, dat het wensche- lijk is een herziening der Vogelwet 1912 voor te bereiden, ingesteld een commissie ten einde ter voorlichting daarbij aan de Regeering hem dienaangaande verslag uit te brengen. JEUGDHERBERGEN. Bijna dagelijks bereiken ons verzoeken om inlichtingen betreffende R.-K. Jeugdherbergen. Ter informatie diene den vragers het volgende: Daar de instelling der Jeugdherbergen nog een onderwerp van studie is en van Katho lieke zijde nog geen vaste houding is aangeno men tegenover het experimenteeren op dit ge bied, bestaan nog geen officieel katholieke jeugdherbergen. De bestaande jeugdherbergen zijn vereenigd in „De Nederlandsche Jeugd herbergcentrale", waarvan de pers- en illustra- tiedienst gevestigd Is Plantage Fransche laan 14, Amsterdam-Centrum. Deze verspreidt (on getwijfeld ook op aanvrage) een maandschrift met adressen van Jeugdherbergen. Wij moeten er echter op wijzen, dat in deze jeugdherbergen trekvogels van diverse pluimage neerstrijken, zoodat gevaar van botsing met alle onaange name gevolgen van dien niet denkbeeldig mag worden genoemd. De TWEESPALT ONDER de FASCISTEN- Op het oogenblik verschijnen er twee „Be zem^".organen gemoedelijk naast elkaar, al heeft dat van den „afgezetten" leider Baars als opper-titel „De Fascist" gekregen. In het jongste nummer komt deze nog eens terug op de bisbilles met dr. Alfred Haighton. Volgens deze mededeell ngen beeft laatstge noemde den heer Baars broodeloos gemaakt, doch bezit ook hij zelf op het oogenblik geen bron van inkomsten meer. Omtrent de anti fascistische intriges van den heer Haighton weet de heer Baars nog het -volgende te mel den De laatste maanden deden reeds allerlei ga. ruohten de ronde, en op het moment dat kame raad Baars zijn reis naar Italië had aange. vangen, werd dan ook begonnen met op aller lei wijzen de zaken te saboteeren, menschen die fel anti-fascistisch waren werden door dr. Haighton's bemiddeling 1* de beweging getrok ken, kregen van deze opdrachten, terwijl op het moment het volgende schtfone „werkpro gramma" werd opgezet: 1. Baars uit de Redactie; 2. Ekering ontslagen: 3. Baars gedelegeerde van het bestuur: 4. Baars spreekt volgens ons rooster en aanwijzing; 5. Stemmen worden toegestaan zonder dat Baars het weet: 6. Stemmen worden afgenomen; 7. Baars uit de Parkstraat. Deze „verlangenslijst", in origineel hij ons ter inzage, voorzien van het karairteriseerende kruisje met zes puntjes, van een der Anti- Fascisten, kwam door onhandigheid der men schen im ons bezit. Daardoor gewaarschuwd, ontdekten wij het een 11a het ander, en kam, Baars van zijn reis terugkeerende, had aan vijf minuten tijd, voldoende gelegenheid om dr. Alfred Haighton dusdanig vast te zet ten, dat deze niet alleen een beslissing der jaarvergadering niet durfde af te wachten, doch hals over kop uit ons land verdween! Zijn woning en zaak te Amsterdam eerst voor 2 maanden gekocht achterlatende, terwijl gelijk bleek uit een bekentenis van een zekere v. d. Ven handlanger van Haighton laatstgenoemde ongeveer twee jaar weg zal blijven en thans, volgens informaties op weg ia Zuid-Amerika, Bestaande scholen worden niet op geheven. Geen nieuwe scholen meer. ADVIES DER COMMISSIE-WELTER NIET OPGEVOLGD. Zooals men weet, heeft de commissie-Welter voorgesteld op de begrooting der afdeeling Landbouw 420.000 te bezuinigen door alle lagere land- en tuinbouwscholen op te heffen (rapport blz. 201). De gezamenlijke boeren- en tuinders-organisaties hebben, naar men zich herinnert, de regeering verzocht dit advies niet te volgen. Naar wij vernemen, heeft minister Ver schuur thans aan de land'bouw-organisaties bericht, dat de bestaande scholen niet zullen worden opgeheven. Er zullen echter geen nieuwe scholen worden gesticht (ook niet die, waarvoor reeds geld was uitgetrokken) en er zal geen subsidie worden verleend aan scholen waarvan de levensvatbaarheid niet is gebleken. "Welke scholen onder deze laatste categorie vallen, kon men ons te bevoegder plaatse niet med-edeelen. Van Katholieke scholen is zulk een niet-levensvatbaarheid onbekend. Contingenten worden verminderd. Gelijk bekend werd door de Belgische steen koolproducenten bij de regeering te Brussel aan gedrongen op verdere beperking van den invoer van steenkolen, zulks met het oog op den toe stand in de eigen industrie. Naar wij thans vernemen, heeft de Belgische regeering nu aan de Nederlandsche, Engelsche en Duitsche regeeringen medegedeeld, dat zij voornemens is, de tot dusverre aan deze landen toegestane contingenten voor den uitvoer van kolen naar België te verminderen. In dit verband zij er aan herinnerd, dat In April van dit jaar de belanghebbende steenkool- pro'ducenten overeengekomen zijn, den steen- kolenexport naar België met maandelijks 120.000 ton te verminderen, vergeleken bij het vorige jaar. Tegelijkertijd verplichtte België zich de steenkolenproductle in dezelfde mate te ver minderen. Deze overeenkomst zou van kracht zijn tot 1 October van dit jaar, waarbij België zich het recht voorbehield de overeenkomst te wijzigen, wanneer de Belgische voorraden op de mijnen van April tot Juni met meer dan 100.000 ton zouden toenemen. Een volslagen ineenstorting nabij. De Commissie uit de Westfriesche gemeente besturen, bestaande uit burgemeesters van An- dijk, Blokker, Broek op Langenidijk, Groote- broek en Obdam hebben een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin er op gewezen wordt, dat men binnen enkele weken voor een volslagen in eenstorting staat der tuinbouwbedrijven, met stopzetting der productie. Deze catastrophe dreigt bijna universeel, dus ook voor die tuin bouwbedrijven, die in 1930 en 1931 niet aan vroegen voor Provinciaal- en Rijkscrediet en thans hun laatste geld in deze moeilijke jaren geofferd hebben. Alleen regeeringshulp tot in standhouding der tot voor kort nog zoo bloeien de tuinbouwbedrijven kan afdoende redding brengen. De commissie doet een dringend be roep op den minister om spoedige hulp in den vorm van toeslag tot productiekosten op de voornaamste tuinbouwproducten met terug werkende kracht van het begin der aardappel- campagne. FRUIT NAAR FRANKRIJK. Opgave van uitvoer in 1931 gevraagd. De commissie voor den uitvoer van fruit naar Frankrijk, ingesteld bij besluit van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, d.d. 27 Juli 1932, verzoekt den exporteurs van fruit naar Frankrijk zoo spoedig mogelijk aan het adres van haar secretaris: mr. L. Niemöl- ler, Javastraat 80, 's Gravenhage (tel. 113447) opgave te willen doen van de hoeveelheid van versche appelen, peren, pruimen, kersen, aard beien, roode, witte en zwarte bessen, abrikozen, welke zij voor ieder dezer artikelen afzonder lijk injiet jaar 1931 per maand naar Frankrijk hebben uitgevoerd. Supletoire begrooting van landbouw. BATAVIA, 2 Augustus (ANETA). Bij den Volksraad is ingediend een aanvul lende begrooting voor de afdeeling Landbouw tot verhooging van hoofdstuk II met 182.000, 31.410, 23.246 en 2635, respectievelijk ten behoeve van den Landbouwvoorlichtingsdienst, den Dienst van het Boschwezen, Nijverheid en Handel. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. verklaard, dat de Regeering in verband met de vermindering van het volksinkomen het haar plicht acht naar vermogen mede te wer ken aan bestrijding der werkloosheid onder de Inhcemsche bevolking. De onderwerpelijke voorstellen zijn zoodanig in het plan vereenigd, dat op bescheiden schaal het terrein der hoofdbestaansmiddelen van de bevolking wordt hestreken, n.l. inheamsche landbouw, zoetwater- en zeevisscherij, winning van boschproducten, inheemsche nijverheid en inheemsche handei. Aan een crisishulp, welke enkele millioenen zou vergen, kan niet worden gedacht. Naar de ,,Tel." verneemt heeft het bestuur van het Groninger Universiteitsfonds, dat bij Kon. Besluit aangewezen is als bevoegd om bij de, faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te dezer stede een bijzon- deren leerstoel te vestigen, de bedoeling, dezen leerstoel te doen bezetten dooi' prof. dr. J. C. Schoute, Moeilijkheden door de moesson in Britsch-Indië- Daar zware regens het vliegveld van Jodh» pur onbruikbaar hebben gemaakt, is de „Uil", gezagvoerder Frijns, op de thuisreis te Jhanst geland. Deze plaats ligt omstreeks 300 K.M, Westwaarts van Allahabad. De moesson is in Britsch-Indië zeer vertraagd maar met groote hevigheid uitgebroken, zoo dat de K. L. M.-vliegtuigen op hunne reizen moeilijkheden ondervinden. De jongste passagier op de Indië-lijn. Met de „Uil", welke 16 Juli onderweg van Amsterdam naar Batavia Palembang aanliep, is tot Batavia medegereisd een zuigeling van tien weken oud. Dit is vermoedelijk wel de jongste passagier, welke ooit op de AmsterdamBatavia-lijn heeft gereisd. Vertrek van de „Ekster Donderdagmorgen vertrekt heft K. L. M.» vliegtuig, de .„Ekster", van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren P. Soer, J. K. F. Kress, P. B. Blok en C. H. van Beukering, die resp. als le bestuurder, 2e be stuurder, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de „Ibis" op de heenreis Dinsdag te Dj ask ia geland. Behandeling in hooger beroep. Naar wij vernemen, zal dé strafzaak betreft» fende den moord te Naaldwijk, gepleegd door den jeugdigen typograaf de B„ in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld op 24 Augustus a.s. Als raadsman treedt weder op mr. E. F. Moresco. Madame Sylvia uit den put B. en W. van Zaandam hebben aan de nog steeds hoopvol doorwerkende schatgravers gisteren het ultimatum doen geworden, dgjft vóór Zaterdag a.s. een nieuwe cautie moet zijn gestort, indien zij de concessie tot graven geprolongeerd wenschen. De eerste waarborg som is inmiddels voor allerlei onkosten aan dierden verbruikt Vrijdag behandeling voor de rechtbank. Vrijdag 5 Augustus a.s. des voormiddags 10 uur zal voor de Ameterdamscbe Arrondisse» ments Rechtbank zich te verantwoorden heb ben de 29-jarige chauffeur L. D., verdacht van poging tot doodslag, subs, poging tot zware mishandeling. Verdachte had kennis aan een barhoudster uit de Govert Flinckstraat, welke vrouw in October 1931 de betrekking wilde verbreken. Na een heftige woordenwisseling bij de St, Willebrorduskerk loste verdachte L. D. uit zijn revolver een klein bulldogmodel eenige schoten op de vrouw en op zich zelf; daar ech» ter geen edele deelen geraakt werden, zijn bei» den weder geheel hersteld. Van de zijde van het O.M. waargenomen door mr. de Blécourt zijn zes getuigen gedagvaard, door den verdediger mr. J. L. Frankenhuia drie getuigen. HET DEENSCHE ZEILJACHT „ASTRID" WEER AAN DEN GROND. Het Deensche zeiljacht „Astrid", dat In heifl begin van de vorige week hij Oostmahorn ga- strand is, doch dat later weer vlot Is gekomen, Is gisterennacht op de kust van Texel, in het Molengat, weer aan den grond geloopen. Het schip zit ongeveer 50 meter uit de kust. Om z^ ven uur gisterenmorgen is de „Drente" van hefc burau Wijsmuller uitgevaren, doch de sleep boot kon niets uitrichten. Vier leden van de bemanning, waaronder een dame, zijn naar Dep Helder gebracht. De stuurman is aan boord ge bleven. Het schip maakt zware slagzij over stuurboord, welk boord geheel in het water ligt. De sloepen en ankers zijn verloren gegaan. Of het schip vlot kan worden gebracht, is niet zeker. Deskundigen meenen, dat dit niet ge beuren kan. De schipper van de „Astrid" even wel zegt, dat het wel mogelijk is. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Teneriffe en was na het vertrek van Cuxhaven reeds negen dagen op zee, gedurende welken tijd het vaar tuig met zeer slecht weer te kampen had. Te Rockanje is gisteren bij het baden in zee de 18-jarige F. de V., uit Vlaard'ingen, ver dronken. In Mei van dit jaar wend in een tweetal kerfkigebauiwein te Amsterdam. Ingebroken. I»a de Gereformeerde Kerk te Nieuwendam had een ongewenschte bezoeker zich toegang ver schaft door een tuimelraam. In de kerkeraads- kamer brak hij een kast open en maakte zich meester van twee tinnen avondmaalsbekers en een flesch wijn. Uit een bus, waarin de cate- chesatiegelden werden bewaard en die hij openbrak, nam hij ruim zes gulden weg. Ver volgens bracht hij een bezoek aan de Ned. Herv, Kerk aan den Buiksloterweg. Hier had hij echter weinig succes, drie collectebussen wer den opengebroken, doch geld maakte hij niet buit. Op 27 Mei werd de werklooze arbeider J. K. v. E„ een recidivist, door de recherche aan gehouden. Hij werd in het bezit gevonden van een koffertje met inbrekerswerktuigen. Gisteren stond hij voor de Aimeterdamsdhe rechtbank terecht wegens diefstal met braak, Hij bekende volledig. De Officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van negen maanden. De rechtbank zal 9 Augustus uitspraak doen. DOODELIJKE VAL- Mej. vander M., concierge der Ambachts-, school te Wiisohoten, viel Maandag uit de bo venste verdieping van het hooge gebouw. Ze werd in zorgelijken toestand naar het R.IC ziekenhuis gebracht. Daar is zij aan de gevol gen overleden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5