ALGEMEEN OVERZICHT. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 DE OPSTAND IN BRAZILIË. Offensief tegen Rio de Janeiro. DE TERREUR IN KONINGSBERGEN. Belooning van 5000 mark uitge loofd voor het gevangen nemen der daders. NIEUWE AANSLAGEN OP WINKELS. ZWIJGENDE ARRESTANTEN. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. Verschillende aanvallen op stations. HET IERSCH—ENGELSCH CONFLICT. Naar nieuwe onderhandelingen? hevige explosie in een fabriek PROF. PICCARD IN ZWITSERLAND. OOSTENRIJKS LEENING De debatten in den natio- nalen raad. HET VOTUM VAN WANTROUWEN VERWORPEN. WEENEN ROUWT. Overbrenging van het lijk van mgr. Seipel naar de hoofdstad. VRIJDAG DE BEGRAFENIS. SIR WALTER LAYTON OYER DE SCHULDENKWESTIE. „Het boek der herstelbetalingen.... kan door niets meer geopend worden". HET DUITSCH—POOLSCHE VLAGINCIDENT. Von Rintelen persona non grata. HEVIG NOODWEER BOVEN INSBRUCK. HET VEERBOOT-ONGELUK IN BENGALEN. ARBEIDSWEEK VAN VIJF DAGEN IN AMERIKA Laura^zir'wn Nortl1' klonk de gongstem van Exc. mr. JPatijn Italië'a economische positie. Sinds eeni'ge dagen vertoeft in den Haag mr. J. A. N. Patijn, Nederlandsch gezant bij het Italiaansche Hof, oud-burgemeester van 's-Gravenhage. Van deze gelegenheid heeft het Ned. Corr.- Bur. gebruik gemaakt, om den heer Patijn eenige vragen te stellen over Italië, speciaal over den economisch en toestand daar te lande. Wat de economische verhoudingen in Italië betreftaldus mr. Patijn, deze zijn natuurlijk ook gedrukt zooals overal el ders ter wereld. Er wordt erg ge klaagd, vooral door de men- echen, die grond bezitten en daar door zeer heb ben te lijden van de lage prij- zijn der land bouwproducten. Maar toch heb lk den indruk, dat men in Italië minder onder de crisis gebukt gaat dan hier. Niet omdat zij daar min der hevig zou heerschen, maar wel omdat Italië altijd een arm land geweest is. De be volking heeft weinig behoeften; ook de natuur werkt zoo heerlijk mee. De menschen Kunnen met minder kleeding. met minder bran s o voedsel toe dan in ons land. Daarbij heeft de Italiaan altijd iets in zich dat op zorgeloosheid duidt Hij leeft op de straat, het volk viert er zijn feesten en is er gelukkig. Wanneer men door Italië reist, verhaast men zich onwillekeurig over de groote soberheid der bevolking, welke men overal kan waar nemen. Zoo komt het, dat in deze crisisjaren Italië gelukkiger is dan wij. Het land heeft ook nooit den welstand ge kend, welken wij hier beleefd hebben. De Italianen zijn aan de armoede gewoon, en daarom maakt deze crisis op hen weinig in druk. Komt er echter een opleving, dan zullen zij door deze mentaliteit en door deze om standigheden ongetwijfeld een voorsprong heb ben op anderen. Ook handel en industrie lijden sterk onder de belemmeringen in het internationale ver keer. Maar toch zijn er enkele industrieën, welke niet slecht gaan. Zoo herinner ik mij, dat de kunstzijde-industrie in Italië zeer be vredigende cijfers heeft gepubliceerd en ook is van sommige landbouw-artikelen de uitvoer toegenomen, o.a. van kaas naar Frankrijk. Wat de handelsbalans betreft, zooals bekend is deze passief. Maar dit nadeelige saldo is thans voel geringer dan in de laatste jaren. Zoowel de invoer als de uitvoer is sterk afge nomen maar de invoer veel meer dan de uit voer. Nog twee factoren beïnvloeden den eoonomi- ochen toestand van Italië ongunstig in dezen tijd. In de eerste plaats lijdt Italië sterk onder het verminderde vreemdelingenverkeer. In Italië reist thans een andere klasse menschen, die weinig verteren en waardoor die takken van bedrijf, welke op de rijke vreemdelingen zijn aangewezen, het zeer moeilij/k hebben. Een groot aantal Italianen is voorts over de geheele wereld verspreid. Deze menschen verdienen in den vreemde geld, dat zij voor een gedeelte aanwenden om behoeftige fa milie-leden in Italië te ondersteunen en te ond efhouden. Ongeveer 10 millioen Italianen waren ver plicht van hun in den vreemde verdiende loon een gedeelte naar Italië te zenden. Nu is dit ook voor hen zeer moeilijk geworden en as deze geldstroom goeddeels opgedroogd. Het gevolg is, dat tal van gezinnen en fa milies in Italië in zeer armoedige omstandig heden verkeeren". Mr. Patijn kon. daar echter dadelijk weer een gunstigen factor tegenover zetten: de vermeerdering der graanproductie. Men weet, dat onder leiding van Mussolini een „veld tocht voor het graan" heeft plaats gehad en met groot succes. De graaninvoer is dan ook beduidend afgenomen. „Kunt u ons iets Zeggen omtrent de han delspolitieke richting waarin Italië zich be weegt „De invoerrechten zijn alle aanzienlijk ver hoogd, den laatsten keer met 15% voor alle landen, waarmee dit niet door de bestaande verdragen onmogelijk was. Voor Nederland is dit niet van zeer veel Ibeteekenis. Voor 2 jaar was onze invoer slechts 1%% van den totalen invoer en dyuitvoer naar ons land 2ys%. Op het oogenblik is onize invoer echter veel geringer. Voorts heeft Italië een systeem van contin genten^ dat afwijkt van ons stelsel. contingenteert niet over de geheele lijn, zooals Nederland, maar Italië contingen teert met leder land afzonderlijk. Daardoor krijgen deze maatregelen veel meer het ka rakter van represailles". Vervolgens kwam het gesprek op den poli- tieken toestand van Italië, voornamelijk in verband met de laatste kabinetswisseling. Hierop antwoordde de heer Patijn. „Deze heeft niet zooveel te beteekenen als men wol gedacht heeft. AI maanden geleden waren de gezanten te Rome van de op handen zijnde wijziging op de hoogte en in het diplomatieke corps wist men eveneens, dat zij na de confe rentie van Dausanne zou plaats hebben. Dit is nu eenmaal een karaktertrek van het. fascistisch stelsel: Men denkt bij dit stelsel lichter over persoonsverwisselingen. Zoo is zelfs het partijsecretariaat reeds enkele malen in andere handen overgegaan. Ik heb niet den indruk dat er van ernstig meeningsverschi) tusscihén Mussolini en Grand! sprake is ge weest. Wat is uw indruk van het fascisme?" "ik geloof, dat dit stelsel zeer vast gevestigd is." Welk percentage der natie echter fascis- tisch denkt, is niet te zeggen, ook al omdat er geen oppositie tegen de regeering mogelijk ia. Maar wèl staat vast, dat vele menschen, die in principe tegen het fascistisch systeem zijn, het thans toch steunen, omdat het in de hui dige omstandigheden ongetwijfeld het beste is. Trouwens het kan niet worden ontkend, dat er in de laatste jaren in Italië een kolossale ma- terieele verbetering valt waar te nemen. Wilde men in de jaren nè, den oorlog in een auto een reis maken dan placht men vooraf bij de politie te Informeeren, of het. veilig was. Thans is dit absoluut voorbij. Over. al heerscht orde, rust en veiligheid. Kortom, Italië maakt den indruk een goed geadminis treerd land te zijn". „Gelooft U in een toekomst voor het fas cisme?" „Ik meen, dat er in het fascisme ideeën zijn, welke niet meer zullen verdwijnen. Maar of het de oplossing zal zijn van alle politieke moeilijkheden, weet ik niet. Het is ook niet zoo eenvoudig om te zeggen wat het fascisme eigenlijk is. Het Italiaansche fascisme is niet hetzelfde als wat men elders daaronder verstaat. Als meest kenmerkende karaktertrek zal wel de corporatieve staatsidee zijn te beschouwen. Maar ook deze is nog in haar eerste ontwik keling. Het is vooral voor een vreemdeling zeer moeilijk zich over de beteekenis hiervan een oordeel te vormen en nog moeilijker om te zeggen, iin hoeverre dit stelsel in andere landen toekomst heeft. Maar nog eens, er zijn elementen van blijvende en levende waarde Ten slotte kwam het gesprek nog even op een polemiek, welke dezer dagen in enkele dagbladen is tgevoerd over een uitlating van mr. Patijn, tijdens ©en diner te Rome betref fende het fascisme en den volkenbond. Mr. Patijn toonde zich hierover zeer ver baasd en meende, dat er óf een verwarring in het spel moet zijn, óf dat men hier met een ergerlijk geval van duimzuigerij te doen had. Eén keer heeft de heer Patijn een rede ge houden bij zijn bezoek aan het Internationaal Lamdbouw-Instituut, maar daarbij heeft hij met geen woord over het fascisme en over den volkenbond gerept. Overigens heeft hij aan geen enkel diner het woord gevoerd. SAO PAULO, 2 Augustus (R. O.). De „con- stitutionalisten zijn een groot offensief begon nen tegen Rio de Janeiro, dat zich in handen der federalistische troepen bevindt. Zooals bekend, beoogen de rebellen het af zetten van president Vargas, het in werking stellen van de grondwet en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. 1 I i STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN CHILI. SANTIAGO DE CHILI 1 Augustus (V.D.) De Chileeasche regeering heeft een uitgebreide actie op touw gezet tegen het communisme, daar in alle doelen des Ipinds nieuwe commu nistische aanslagen en pogingen om tot een coup d'état te komen, zijn ontdekt. Verscheidene leidende communistische per soonlijkheden zijn in arrest gesteld De regee ring heeft een bijzonder militair gerechtshof gevormd, waarvoor de gearresteerden zullen worden gebracht. Volgens êen Reuter.telegram uit Washing ton, hebben de Vereenigde Staten de uitnoodi- Ktng van den volkenbond, om deel te nemen a®n de economische wereldconferentie, aange nomen. KONINGSBERGEN, 1 Augustus (V.D.) De atmosfeer te dezer stede is na de aanslagen van hedenmorgen nog steeds zeer gespannen. De communisten hebben een stakingsparool uitgegeven, dat echter alleen in de bouwbe. drijven en daar ook slechts gedeeltelijk is op gevolgd. Het communistische blad verklaart, dat het gebouw der uitgeverij door de politie is bezet, dat deze censuur uitoefent en strooibiljetten, waarin tot staking wordt opgeroepen, in be. slag heeft genomen. Dit bericht is echter door de politie nog niet bevestigd. KONINGSBERGEN, 1 Augustus (V.D.) De commissoriale regeeringspresident van het district Koningsbergen heeft een belooniing van 5000 mark uitgeloofd voor het gevangennemen van de daders der aanslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat de politie school Senshurg op bevel van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken door den opperpresident met het oog op de gebeurtenis sen ter beschikking is gesteld va.n het politie- presidium te Koningsbergen. De sociaal-demo craten hebben aan Hindenburg en den rijks, kanselier een telegram gezonden, waarin zij anergieke maatregelen ©ischen tegen de com munistische en nationaal-socialistische aan slagplegers. KONINGSBERGEN, 1 Augustus (V.D.) fa de „Hindenburgstrasse" is het Maandagmiddag tot een vechtpartij gekomen tusschen commu nisten en nationaal-soclalisten, die zij in een tehuis voor werkloozen dreven. Het ontboden „Ueberfallkommando" vond op de nationaal, socialisten munitie en drie ploertendooders. De menschen hadden geen vergunning wapens te dragen. De nationaal-soclalisten werden gear resteerd. Laat in den middag werden van twee Jood- sche winkelzaken de vensterruiten vernield. De daders, nationaal-socialisten, werden door de politie in heichtenis gesteld. Ook in Sleeswijk-Holstein. KIEL, 2 Augustus (H.N.) Gisteren zijn in Sleeswijk Holstein niet minder dan acht aan slagen met handgranaten gepleegd. In een geval werd uit een auto zonder nummerplaat een handgranaat geworpen naar een café, waar van de gelagkamer geheel verwoest werd. De luchtdruk was zoo hevig, dat verscheiden© ruiten in den omtrek sprongen. Een meisje, dat zich in een huis aan de overzijde van <j© straat bevond, werd door glasscherven aan het hoofd gewond. KONINGSBERGEN, 2 Augustus (V.D.) Na de onrust, die de aanslagen van gisterennacht te Koningsbergen hebben gewekt, in de toe stand in de stad thans weer normaal te noe. men. Afgezien van volksoploopen, die de politi© kon ontbinden, deden zich geen incidenten meer voor. In totaal werd een 30 k 40 tal personen ge arresteerd, bij wie slechts voor een deel wape nen werden gevonden. De politie acht het niet uitgesloten, dat in de komende dagen nieuwe onlusten ontstaan doch verklaart uitdrukkelijk, dat zij desnoods met geweid elke beweging zal onderdrukken. Ook vandaag zijn nog verscheidene personen in verband met de aanslagen gearresteerd Men hoopt vandaag nog de justitie de zaak nn nanden ue» kunnen geven. Bij het verhoor, waaraan de personen, die te Koningsbergen in verband met de verschil lende aanslagen zijn gearresteerd, gisteren werden onderworpen, weigerden allen hard nekkig eenige verklaring af te leggen, zoodat de nasporingen van de politie naar hun poli tieke belijdenis tot nog toe zonder resultaat gebleven zijn, meldt Wolff. Het verder onderzoek is' fa handen £eld van het openbaar ministerie. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat, waar bepaalde, politieke groepen bijzonder onder de verdenking zijn gekomen, dit vooral een gevolg is van het feit dat bij zijn arrestatie een lid van de s A heeft ver klaard, dat zijn leider hem tot deze daden had aangezet. Deze verklaring wordt echter door de nationaal-soclalisten tegengesproken Voor den snelrechter te Koningsbergen heeft gisteren de student Rent terecht ge. staan, wien ten laste werd gelegd, Maandag ingebroken te hebben in aen wapenwinkel van Anhuth. De student werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Voorts hadden zich wegens verboden wa penbezit te verantwoorden een zekere Qtto Schulz en Helmuth Radtke, Beiden werden veroordeeld tot vijf dagen, respectievelijk twee weken en drie dagen gevangenisstraf, voor waardelijk, met een proeftijd van drie Jaar, bij betaling van een boete van 20, respectieve lijk 30 rijksmark. In Koningsbergen zelf zijn de, anders zoo talrijke S.A.-uniformen plotseling geheel uit het stadsbeeld verdwenen. Ook partij insignes worden niet zichtbaar meer gedragen. Schietpartij te Goldberg GOLDBERG, 2 Augustus. (V.D.) In den afgeloopen nacht zijn schoten gelost op de woning van den uit zijn fuctie ontheven land raad, Gauglitz te Goldberg in Silezië, welke woning gelegen is in het gebouw van den landraad. Een kogel drong door het venster in het plafond van de woonkamer. Van de daders ontbreekt elk spoor. Te Liegnitz heeft een onbekende motor rijder een bom geworpen naar het volksge bouw. De materieels schade was gering. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Maandagavond tegen elf uur ontstonden samenscholingen in de binnenstad van Neuren berg. Toen de politie ingreep en de menigte wilde verspreiden, werd zij vanuit een huis beschoten. De politie beantwoordde het vuur, waarbij een man, die weigerde zijn raam te sluiten en de agenten uitschold, door een schampschot aan het hoofd gewond werd. Vier personen werden, gearresteerd. Te Sonneberg in Thiiringen werden in den. afgeloópen nacht een aantal deelnemers aan een kerkwijdingsfeest door politieke tegen standers overvallen. Daar de toegesnelde politieagent met zijn gummistok de orde niet kon herstellen, trok hij zijn revolver en loste zes schoten. Een 35-jarige koetsier en een 25-jarige vrouw wer den doodeiijk getroffen- Toen de beambte zijn pistool leeg geschoten had, nam hij de vlucht en haalde versterking. De rust was inmiddels wedergekeerd. TOKIO, 2 Augustus. (V. D.) He'denmorgen hebben Marandeis, het z.g. vrijwilligerscorps vormende, dat naar het schijnt onder bevel staat van Tsjang Hsoe Liang, op verschillende stations langs den Zuid Mandsjoerijschen spoor weg aanvallen gedaan. De vrijwilligers opereer den in groepen van 100 tot 300 personen, doch de Japansche garnizoenen slaagden er in, 'den vijand te verdrijven. Te Moelitoe is de stationschef ontvoerd. NANKING, 2 Augustus. (H. N.) De Chineesche regeering ontving draadloos de mededeeling van generaal Ma, dat hij, verre van gesneuveld te zijn, nog stee'ds het opperbevel over de Chinee sche troepen in Mandsjoerije voert. DUBLIN, 2 Augustus. (R.O.) Morgen zal bij den senaat een motie worden ingediend waar in verlangd wordt, dat gevolmachtigden wor den benoemd teneinde de onderhandelingen "net Groot-Brittannië inzake de grondainuui- teiten te hervatten. De Valera schijnt echter niet geneigd te zÜn, toe te geven wat betreft de voorwaarden der onderhandelingen. In de Iersohe havens zijn gisteren meer dam 40.000 ton Britsohe steenkolen aangekomen, 'daarvoor rechten zullen worden betaald. Tot nog toe is nog geen enkele zending steenkolen van bet continent aangekomen. Evenmin is een dergelijke zending aangekon digd. Twee dooden en twintig gewonden. Gistermorgen tien tuur heeft fa een onder- atdeeling van de chemische fabriek van Noury ©n van der Lande te EmmeriK een hevige ont ploffing plaats gehad waarbij twee dooden zijn te betreuren. Het aantal gewonden wordt ge schat op ongeveer twintig personen. De fabriek is grootendeels vernield. De ont ploffing was in 's-Heerenberg te hoorem en zelfs te zien. BAZEL, 2 Augustus (R. o.). Professor Pic- card is, in gezelschap van zijn assistent Kipfer en den physicns Coseynis met den vrachtwagen, Waarop zich de s'tratosfeergondel bevindt, he den-namiddag aan de Zwitsersche grens aan gekomen. Hij deelde mede op e'n vroegst ajs. Zaterdag zijn vlucht te zullen nemen naar de stratosfeer. W-EENEN, 2 Augustus. (R.O.) Bij de hervat ting der debatten over het leeningsverdrag voerde heden allereerst afgevaardigde Zarboch van de groot-Duitschers het woord. Polemisee- rend met afgevaardigde Kunschak zeide hij, dat de door dezen onlangs gehouden rede een beleediging was voor de Duitsche rijksregee- ring. Hij was ervan overtuigd, en het grootste deel der Oostenrijksche natie met hem, dat de eenige mogelijkheid om den nood te overwin nen is en blijft de aaneensluiting van alle Duit- schers in midden-Europa. Afgevaardigde NeustaedterStürmer wees er de vorige sprekers op, dat de „Anschluss" door de vredesverdragen verboden is, niet slechts tot 1942 of 1952, maar voor altijd. Het is derhalve niet waar, betoogde spreker, dat het verdrag van Lausanne of het protocol van Genève Oostenrijk 'belet, zich bij Duitschland te voegen, de aansluiting wordt door de vredes verdragen onmogelijk gemaakt. De Anschluss zal tot stand komen, zoodra Oostenrijk en Duitschland machtig genoeg zijn, om hun wil door te zetten, geen dag eerder en geen dag later. De leening kan nuttig zijn voor Oostenrijk, als het land ze gebruikt, om op adem te komen en voor zijn economischen opbouw. Bondskanselier dr. Dollfuss legde daarop de volgende verklaring af: Ik heb fa de woorden van afgevaardigde Kunschak geen beleediging vermogen te zien van Duitschlands regeering. Hij heeft ook niet gezegd, dat hij er de Duitsche rijksregeering een verwijt van maakte, dat zij handlangers herwaarts zendt, om tegen de leening propa ganda te maken. Het tegen de regeering door de groot-Duit schers ingediende votum van wantrouwen werd daarna met 81 tegen 81 stemmen ver worpen. Voor de motie stemden, behalve 70 sociaal democraten en 9 groot-Duitschers, twee leden van het Heimatblok. Tegen stemden o.a. de 66 christelijk socialen, o.w. zich reeds de plaatsvervanger van mgr. dr. Bei pel, de Weensche bankier Vancura bevond. Het leeningsverdrag werd daarop naar de hoofdcommissie verwezen. WEENEN, 2 Augustus. (R.O.) Ten teeken van rouw over den dood van Oostenrijks voor- maligen kanselieT, mgr. dr. Seipel, zijn op het parlementsgebouw de vlaggen half stok ge- heschen. Het stoffelijk overschot van den grooten staatsman wordt omstreeks middernacht te Weenen verwacht, waar het zal worden opge baard in het militair casino. De begrafenisplechtigheden zullen Vrijdag- voormiddag plaats vinden. Over de laatste uren van den ontslapene worden nog de volgende bijzonderheden ge meld: Sinds lang reeds was mgr. Seipel lijdende aan suikerziekte. Deze ziekte was, zooals men weet, oorzaak, dat de kogel, die den prelaat bij een aanslag in de borst was geschoten, niet verwijderd kon worden. Ongeveer anderhalf jaar geleden openbaarde zich, na een griep, die den staatsman geruimen tijd op het ziek bed hield, een longcatarnh, die zich sindsdien voortdurend uitbreidde. Den 4den Juli jJL was mgr. Seipel, fa ver band met een acuut worden der longaandoe ning, overgebracht naar het particuliere sana torium voor longaf'wijkingen te Perrntz. Na dat hij de eerste dagen van zijn verblijf aldaar eenige sporen van vooruitgang toonde, werd zijn toestand in de vorige week weer slechter. Sedert Zaterdag had hij last van benauwd heden, waardoor ook het hart niet goed meer werkte. In den afgeloopen nacht was hij zóó zwak, dat men zijn overlijden, elk uur ver wachtte. Tegen middernacht trad de dood strijd fa en om half adht vanmorgen consta teerde de hij zijn bed wakende geneesheer den dood. Gisteren ontving mgr. Seipel nog bezoek van den eeareitaris-gemeraal van het centrale bestuur der christelijk sociale partij, waarbij bleek, dat de zielte geestelijk nog geheel ge zond was. Hij interesseerde zich nog voor alle politieke gebeurtenissen in binnen- en buiten land, hoewel hij van den ernst van zijn toe stand volkomen op de hoogte was. LONDEN, 2 Augustus (V.D.) In een rede ge houden te Oxford verklaarde de Engelsche des. kundige op financieel en economisch gebied Sir Walter Layton, dat men geen vrees behoeft te koesteren, omdat de overeenkomst van Lau. sanne nog niet definitief geratificeerd is. Het boek der herstelbetalingen is gesloten en kan door niets meier geopend worden. De bepaling, dat Duitschland een vastgesteld bedrag moet betalen, staat vast en zal hoogst waarschijnlijk weer ter sprake komen als men dit bedrag opnieuw wil gaan verlagen. Layton verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat een bevredigende regeling van de kwestie der oorlogsschuiden met Amerika tot stand zal komen en in aansluiting op de overeen, komst van Lausanne geratificeerd zal worden. Lausanne had de slechtste regie, die men ooit op een conferentie heeft gezien. Layton ontwikkelde een voorstel, volgens hetwelk Engeland nieuwe overeenkomsten met andere staten zou moeten sluiten od den grondslag van wederkeerigheid en toenadering op vrijhandelsgebied. Men zou kunnen begin nen met de invoering van een algemeen maxi. mum-tarief van 10 pCt. Het belang van de Engelsche markt is ech ter, aldus Layton, zoo groot, dat ook de toe. treding van Duitschland en Italië zeer waar- schijnlijk zou zijn. Sir Walter Layton sprak tenslotte de hoop uit, dat de Engelsche regeering zich te Ottawa niet zoodanig zil "astleggen, dat zij dezen weg, die de ©enig juiste is, niet zal kunnen betreden. WARSCHAU, 1 Augustus (V.D.) Het minis- terie van buitenlandsche zaken heeft den Pool- schen gezant te Berlijn opgedragen, de terug roeping te vragen van von Rintelen, den lega. tiesecretaris van Duitschland te Warschau, die gisteren tot twee malen toe de Poolsche natio nale vlag, welke was gehescheu op zijn parti. culiere woning, heeft neergehaald. Von Rintelen daarentegen heeft bij het ministerie van buitenlandsche zaken een nota ingediend, waarin hij protesteert tegen het feit dat een politieagent den tuin, welke bij zijn appartement behoort, is binnengedrongen, waardoor hij het exterritorialiteitsrecht heeft geschonden. De autoriteiten hebben een onderzoek inge. steld, ten einde na te gaan of de door von Rintelen gedane stap gemotiveerd is. De Poolsche pers spreekt algemeen haar ver ontwaardiging uit, waarbij er aan toe wordt gevoegd, dat von Rintelen geenszins ontkent, dat hij de Poolsche vlag heeft ingehaald. De meening wordt uitgesproken, dat er te War. schau geen plaats is voor een diplomaat die het nationale embleem heeft beleedigd. De Mittenwald-spoorweg ernstig beschadigd. INNSBRUCK, 2 Augustus (V.D.) Gisteren, avond ontlaadde zich boven Innsbruck een hevig noodweer, tengevolge waarvan groote verkeersstoringen ontstonden. Vooral de Mittenwald-spoorweg is nabij de Giessembaoh ernstig beschadigd. Heele gedeel ten zijn bedolven door neervallend gesteente en aardmassa's. Op enkele plaatsen ligt de aardmassa over een afstand van 200 meter drie meter hoog op de rails. Militairen zijn met het opruimingswerk be gonnen. BOMBAY, 2 Augustus (R. O.). Bij het giste ren gemelde veerboot-ongeluk in Oost-Benga len zijn 216 Mohammedaansche arbeiders ver dronken. Slechts 31 konden gered worden. NEW YORK, 2 Augustus. (H.N.) De federale regeering is voornemens de arbeidsweek van vijf dagen in te voeren, wat als een permanen te en niet als een crisis maatregel is gedacht. Men hoopt op deze wijze 3.000.000 werkloozen. aan arbeid te kunnen helpen. De ondernemers moeten met het denkbeeld accoord gaan. Vertaling van F. VAN VELSEN 28). o® je me op Bugg! hijgde Tony. Daar bren{ een prachtidee. Hij hoog nog dleper^ ®aohinerie en Sloeg de motorkap dlicht- Over zijn gelaat verspreide zich dat vriendelijk© glimlachje waarvan Guy altijd verklaarde, dat het de Voorlooper van een of ander naderend onheil was, Ik kom tegen vier uur terug, Bugg. Ik veronderstel dat wij, dank zij jouw wedden schap een interes santen ein leerzaman middag voor ons hebben. Bugg zuchtte van genot. Ik zal zorgen, dat ik klaar ben, meneer. Ik hoop, dat die groote er dan ook is. Ik heb een hekel aan half werk. IntnSBCheu moeit je bijzonder op miss Francis passen, 't Zou wel eens kunnen ge beuren, dat er nog andere menschen kwamen, om haar te spreken te vragen. Bugg's oogen schitterden. Doft is hetzelfde voor mij, meneer, 't komt er niet op aan met hoevelen ze zijn. Ze hebben hier niks te maken. Ik laat geen bezoe kers toe. Tony knikte goedkeu rend, stapte in den auto reed weg, terwijl Bugg mefc banscb gezicht hij het hek bleef staan. Zijn houding was niet d'rect aanmoedigend toot de op de loer lig. Bende hieeren, die zoo verlangend waren een ochtendbezoek te brengen. T«en Tony bij zijn kleermaker in Sackville- street was geweest ein nog een paar onbelang rijk© boodschappen had gedaan, reed hij naar Chester square, waar hij voor heft huis van lady Jocelyn stopte, juist toen de klok van de St. Pieterskerk half twee sloeg. Hij was precio© op tijd, doch Lauira en Hen ry waren hem reeds voor. Hij hoonde de die pe altstem van de eeersfte in haar volle kracht toen de dienstbode hem op de trap liet voor gaan, en de deur van de huiskamer voor hem opendeed. De klank van Laura's stem verwek te bij hem steedis een vaag gevoed van neer slachtigheid en het was fa die stemming, dat hij de vriendelijk ingerichte huiskamer bin. nankwami. Lady Jocelyn zag er uit als een oud ivoren miniatuur. Zij zal op de sofa en Tony boog zi'Ch over haar hoen en kuste haar hartelijk. Haarna schudde hij zijn nicht en neef de hand. Tk heb de wonderlijkste dingen van je gehoord, Tony, zei Lady Jocelyn. Als ik niet ^oo n hekel aan kaifvleesch had, zou ik zeker femes,te babykoetje voor deze wunch S slacht hebben. En is het nu Iheuscii waar, h sevaardigide wondt voor ©h hoe heet het ook weer. Laura haar dn-nrm h kIoek<3 vrouw met mooi haar, dunne lippen, een uitdagende neus en een paar harde, blauwe oogen - Ik veronderstel, daft het "volkomen waar is, zei Tony. Feitefak genomen is alles zoo ver ik weet, geregeld behalve de formaliteit, om de inboorlingen te raadplegen. Wat heerlijk, zei lady Jocelyn. En wie zijn de inboorlingen? Ik heb altijd gedacht. dlat de ontd'ekhingsreizigiers er uog mi©ft in waren doorgedrongen. Tony schudde zijn hoofd. O meen zei Tony. Henry ig,ai fa hd? hartje van de binnenlanden geweest. Hij be gint zelfs die taal al aardig te spreken, niet waar, Henry? Om Balham behoef je heusch niet te lachen, zei Hemry een beetje kortaf. Wat be treft de bewoners, as het een van de beste voorsteden van Londen. En op politiek gebied buitengewoon goed ontwikkeld, viel de besliste metaalstem van Laura hierop in. Ik ken de buurschap zeer goed. Over het algemeen beschouw ilk het als een van de meest hoopvolle kiesdistricten. Lady Jocelyn Keek een beetje verwonderd. Wat hopen die menschen? informeerde zij. Wat verwachten die menschen van hun afgevaardigde? Als hun hoop en verwachting parallel loopt met de mijne, dan verwachten zij heerlijk eten en dan konden z:ij moeilijk een werkzamer af gevaardigde kiieizen. Aangezien lady Jocelyn een verstandige vrouw was, had zij een uitstekende keukenmeid en een enlkele blik, bij het aan-bafeljgaan, 'op het menu, bradht alle gasten zonder uitzon dering in de goede stemming. Zelfs Laura ont kwam niet aan dien invloed. Hoe gestreng zij ook in haar beoordeeling betreffende de voe dingswaarde van linzen en boonen was, toch legde zij een buitengewone simaak aan den dag voor de minder wetenschappelijke vormen van dieet. Zij at met enthousiasme en volharding en na zich voor een tweede maal bediend te hebben van ham en koude asperges, werd zij minzamer dan Tony haar ooit had gezien. Ik kan bijna met geen mogelijkheid de voldoening beschrijven, welke het besluit van Tony, om parlementslid te worden, Henry en mg heeft geschonken, verklaarde zij aan lady Jocelyn. Wiij Ihiehiben reeds jarenlang getracht, Tony er van te overtuigen dat het zijn plicht is, overeenkomstig zijn boog© positie een waardige plaato fa de maatschappij in te nemen. Een leven van nutteloos genoegen is zoo'n verbazend slecht voorbeeld. -Ik geloof niet, dat ilk het in dat opzicht im©t j© eenis ben, ael Toiny. Ik geloof, dat de tndgeijjkhed'd, om in staat te zijn, in totale w£?_ keloosiheid te leven, een van de weinig© wer kelijke aansporingen is, om hard te werken. Er moeten een paar voorbeelden van bestaan, zoodat de menschen kunnen beseften, noe aan genaam zoo'n lieven is. Nu, jij hebt je deel wed gehad, Tony, zei lady Jocelyn troostend. Jij kan met een vol komen gerust geweten in het Parlement fa slaap vallen. U schertst natuurlijk weer, tante Fanny, z'®i Henry. U is te goed op de hoogte, om In dat soort nonsens te gelooven. Ik twijfel er aan, er een meer wenkeisdhend beroep in de wereld is, dan Parlementslid vooropgesteld natuurlijk dat iemand zijn ambt ernstig op neemt. Tony beeft dat beloofd te doen. En wij zullen hem fa dat pogen krachftlg steunen, voegde Laura er met overtuiging bij. Lady Jocelyn beschouwde Tony met een soort van medelijden. Ik hoop niet, dat ihij er bij neervalt, zei z®. Het is niet iedereen gegeven, zulk Inge spannen werk vol te honden. O, Tnoy is zoo gezond a!s ©en visch, ant woordde Henry eenigseiins minachtend. Hard werken is juist, wat hij noodig heeft; niets zal hem zooveel goed doen. Ik heb hem aangeraden ten of ander onderwerp als speciale sudie te nemen en er zich. geheel in te werken, vóór de zittingen beginnen. Het is de eenige manier om tegenwoordig vlug vooruit te komeny, Hij wendde zich tot Tony. Heb je er al over nage dacht? Ik bedoel, voel je je speciaal tot een of ander bijzonder vraagstuk aangetrokken! Tony nam een lange teug champagne en zette zijn glas neer. Ja, Henry, zei hij, gedurende de laatste twee dagen heb ik ontdekt, dat buitenlamdsche zaken een bijzondere aantrekkelijkneod op mij uitoefenen. Buitenlandsche politiek! herhaalde Henry. Nu, dat is een interessant onderwerp, maar ik dacht eigenlijk dat je het een weinig te te, wat zal ik zeggen, te vervelend zou vinden. Tony schudde zijn hoofd. Neen, sprak hij. Dat kan ik niet vinden. Natuurlijk weet ik er nog niet veel van, maar ik verwacht, dat ik er mij binnen niet te langen tijd aardig zal inge werkt bebiben. Nu dat is een prachtig begin, zei Henry hartelijk. Ais ik thuis kom, zaJI ik mijn secretaris opdracht geven, je eenige Witboeken ter be studeering te zenden. Denk er om, als wij je met iets kunnen helpen of iets voor je doen introducties of wat je ook verlangt je nooit moet aarzelen een beroep op ons te doen. Dat zal ik zeker niet, zei Tony. Aangezien alles zoo vlot von stapel liep, was het everige van de lunch zelfs meer dan een uitgesproken succes. Het was zeer natuurlijk, dat de plotselinge en verrassende verdieping van Tany in de wereldpolitiek door Henry en Laura ten zeerste werd gewaardeerd, want zij schenen het als een teeken te beschouwen, dat hij zijn parlementaire loopbaan met lofwaardl- gen ernst wiilde beginnen. Al verriedden de zwarte knippende oogen van de oude lady Jocelyn een zeker wantrouwen in de zaak, zij sprak geen woord, om den aangenomen indruk afbreuk te doen, terwijl Tony zelf zijn nieuwe rol prachtig speelde en er zich, met die onver stoorbare manier van doen, welke hem altijd bijbleef, glansrijk doorsloeg. Het was reeds bijna half vier toen Laura en Henry opetonden om te vertrekken ea zij na-,, men zoo hartelijk afscheid, dat het veel geleek op een vaarwel van een voogd aan een veel- belovenden pupil. Ik zal je die Witboeken direct zenden, zei Henry, zijn neef hartelijk de hand schud dend. Er is juist een miieuw exemplaar ver schenen met betrekking tot het grensgeschil fa Patagonië. Je zal dat zeeir interessant vin den. De titel klinkt aantrekkelijk, zed Tony. En je moet maar niet tobben over je ver kiezing, zei Laura. De zetel van Henry Is zoo vast, dat ik al mijn tijd beschikbaar heb, om jou te helpen. Dat zal prettig voor je zijn, hè Tony, zei lady Jocelyn onschuldig. Steunend op hSfcar ebbenhouten wandelstok stond zij op en nam den arm van Henry tot steun, waarna zij hen tot aan de hallustrade van de trap vergezelde en daar afscheid van hen nam. Zij kwam eenige «ogenblikken daar na in de kamer teiug en sloot de deur achter zich. Zij schudde haar hoofd langzaam en be rispend tegen het toekomstige lid voor Bal- ham-Nor th. Ik zou graag precies willen weten, welke aangename verrassing je voor hen In de maak hebt, Tony, zei ze. Tony stond op en sloeg zijn arm om haar hoon, waamla tl Ij hiaair naar hiaair gewone plaats op/de sofa geleidde. Ik zou wel eens willen weten of de „Ver loren Zoon" een sceptische tante heeft gehad, zei hij somber. Dat weet ik niet, maar ok ben heft op 't oogenblik wel. Tony stond voor haajr en zag met sympa, thieken blik op haar neer, (Wordt yervoled). 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9