I - i 5*S *9 I nm DE FRANSCHE KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. VROUWELIJK LEEKENAPOSTOLAAT IN HET AARTSBISDOM. -<-1 v- ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932 LOUIS RENAULT GEHULDIGD. EEN DER GRONDLEGGERS VAN DE INTERN. ARBITRAGE- GEDACHTE. Plechtigheid in het Vredespaleis. - .'v.:. - imm m DE CHRISTELIJKE LEER EN DE WANORDE IN DE INTERN. ECONOMIE. ONDER LEIDING DER BENEDICTI NESSEN VAN SCHOOTENHOF. CENTRAAL OBLATENHUIS TE UTRECHT. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. EEN NIEUWE ABDIJ. INTERN. ESPERANTISTEN CONGRES. 's Werelds nationaliteiten bijeen en geen taalverwarring. NIEUW NOODWEER BOVEN POLEN. NOODWEER BOVEN HET MOEZEL GEBIED. DAT BELOOFT WAT twaalf personen door den bliksem gedood. 1: ipll' - RUSSISCHE INGENIEURS NAAR TURKIJE, Gisterenmiddag om 3 uur bad in bet Vredes paleis te den Haag de onthulling plaats van bet monument, opgericht tot huldiging van de nagedachtenis van prof. Louis Renault, den grooten Franschen rechtsgeleerde, een der grondleggers van de internationale arbitrage gedachte, die in 1918 overleed. Een groot aantal vrienden, medewerkers en oud-leerlingan, van wie verschillende tot de hoogste posities in hun land gekomen zijn, had een comité gevormd teneinde tot de op richting van dit monument te komen. Het monument, een horstbeeld, is geplaatst dn de hoven-hall terzijde van den ingang van de Japansohe zaal en vormt op die plaats een waardig pendant van de buste van mr. Tobias Asser, den grooten Hollandsohen internatio- naal-recbtsgeleerde, tevens een trouw vriend en medewerker van Renault. In de groote rechtszaal van het Vredes paleis had zich gisterenmiddag een uitgelezen gezelschap vereen igd om hij de hulde aan den overleden jurist tegenwoordig te zijn. Nadat baron Van Zuylen van Nijevelt de bijeenkomst had geopend, gaf hij het woord aan mr. Lyon Caen uit Parijs. Dit monument zoo zeide de heer Lyon Caen o.m., is opgericht ter nagedachtenis van een der mannen, die in het laatste kwart der 19e en in de eerste 14 jaren van de 29ste eeuw het meest hebben bijgedragen om de kennis van het internationale recht te verbreiden en die zich de meeste moeite heeft getroost om de regelen van dit recht te vervolmaken, om deze een juiste toepassing te verzekeren en om te helpen aan de vervanging van het geweld door het recht bij het regelen van de geschillen tusschen de staten. Een zeer belangrijke rol heeft hij gespeeld op de diplomatieke conferenties die van 1881 tot 1914 gehouden zijn om overeenkomsten over de meest verschillende onderwerpen te slui ten. In geen enkele conferentie echter, heeft zijn bijzondere en weldadige werkzaamheid zich zoo duidelijk gedemonstreerd en is zijn invloed zoo vruchtbaar geweest als in de Vredesconferen ties, welke in 1899 en in 1907 te 's-Graven- hage gehouden zijn. In 1908 kende bet Noorsche parlement hem den Nobelprijs voor den vrede toe, welke er kenning algemeene instemming vond. De oorlog van 1914 en alles wat daarmee samenhing, trof hem diep_ Hij is geen slacht offer van den oorlog geweest, maar het diepe leed, dat hem de verloochening van de begin selen, waarvoor hij steeds met groote toewij ding gestreden had, bezorgde heeft zijn weer standsvermogen verzwakt. Hij is 8 Februari 1918 plotseling gestorven. Niemand zal ontkennen, dat Louis Renault het verdiende, dat zijn herinnering in dit pa leis bewaard zal blijven en dat hem een mo nument werd opgericht. Namens het comité bood spr. ten slottte aan den Raad van Bestuur van het Vredespaleis het monument aan. Na de rede van den hoogbejaarden vriend van Louis Renault sprak namens de Carnegie- stichting prof. James Brown Scott. Deze spre ker verklaarde dat Renault een onvergetelijk meester was in de dubbele kunst van het op stellen van internationale conventies en van de inleidingen, welke daaraan voorafgaan. Wereldburger als hij was, behoort hij inder daad tot Den Haag en daarom is het goed dat dit monument tot een getuigenis van zijn werken, wordt onthuld in het Vredespaleis, waar drie instellingen zijn gevestigd, waar aan men zijn naam altijd met eerbied en dank baarheid zal verbinden: het permanente hof van arbitrage van de eerste vredesconferentie te 's-Gravenhage, het permanente hof van in ternationaal recht.. Prof. Gilbert Gidel, van de Universiteit van Parijs, huldigde daarop de nagedachtenis van Louis Renault namens de Rechtsgeleerde fa culteit van die Universiteit. Prof. Politis, gezant van Griekenland te Pa rijs sprak vervolgens namens de vreemde oud leerlingen van Louis Renault Uit naam van de Franscbe oud-leerlingen sprak daarna professor A. de la Pradelle, ter wijl vervolgens namens de Fransche regeering minister-president Herriot had een telegram van verhindering gezonden de heer Ch. Alphand de nagedachtenis van zijn grooten landgenoot heeft gëeerd. Tenslotte werd het woord gevoerd door den if.n. president der Carnegle-stichting, baron v. Zuylen van Nijevelt, die den voorzitter van het Huldigingsoomité dankte voor het initiatief, om de ledige plaats naast Assez te bezetten met het standbeeld van een zoo eminent jurist als Renault Daarna sprak hij enkele woorden tot mevrouw Renault en zeide, dat het voorbeeld van haar echtgenoot zijn opvolgers zal inspl- reeren. Tenslotte sprak baron Van Zuylen van Nije velt nog den Franschen gezant toe, hem dan kende voor zijn tegenwoordigheid en besloot zijn rede met uit naam van den Raad van Be stuur der Carnegie-stichting het monument te aanvaarden. Mevrouw Renault en de overige aanwezigen begaven zich vervolgens naar de boven-hali, waar de heer LyonCaen het doek verwijder de en het bronzen horstbeeld onthulde. Een groote krans werd aan den voet gelegd: een geschenk van „de internationale gemeen schap". De aanwezigen waren daarna nog eenigen tijd de gasten van de Carnegie-stichting, op een thee. 'TT1 r~z&tE De nieuwe Waalbrug aan de Nijmeegsche zijde in haar beginstadium. Het opge. spoten land is gereed voor bruggehoofd- en pijlerbouw. RECHTVAARDIGHEID EN NAASTENLIEFDE. Van onzen correspondent). Geestelijke en sociale vorming der toekomstige Oblaten. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Aartsbisschop van Utrecht doet de volgende mededeelingen aan de Geestelijkheid en geloovdgen van het Aartsbisdom Dr. Julius Röntgen naar Barcelona. Dr. Julius Röntgen is uitgenoodigd door het Symphonie Orkest te Barcelona om in October a.s. aldaar als componist en pianist op te treden onder leiding van Pablo Casals. Er zullen werken van dr. Röntgen worden uitgevoerd en de componist zal zijn beide pianoconcerten, die kortgeleden te Amsterdam onder dr. W. Mengelberg door den componist werden gespeeld, ook te Barcelona ten gehoore brengen. Onze Brusselscbe correspondent meldt ons: Het heiligdom van O. L. Vrouw van Lour des ite Bombay (Luik), dat door reguliere kanun niken van Lateranen wordt bediend heeft den titel van abbatiale kerk gekregen, terwijl de priorij tot abdij werd verheven en tot eersten jam Bouhay. werd, benoemd Dom. Js Dj Boy. ,,Aan Onze Geestelijkheid en Geloovigen kun nen "Wij mededeelen, dat voor het vrouwelijk leeken-apostolaat in Ons Aartsbisdom een de finitieve beslissing is genomen. Door de hooge medewerking van Zijne Emi nentie Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Meobelen en onder volle goedkeuring van den Hoogeerwaarden heer Dom Luigi M. Perego O.S.B., Abt-Generaal der Zusters Benedictines sen van de Priory „Regina-Pacis" te Schoo- tenhof bij Antwerpen, heeft, op Ons verzoek, het Kapittel deizer Benedictinessen te Schoo- tenhof er gaarne in toegestemd zijn klooster en zijn leden in dienst te stellen van het vrou welijk jeugdwerk en verderen vrouwelijken charitatieven en socialen arbeid in het Aarts bisdom. Met volledige toestemming van den Hoog eerwaarden heer Abt van Affllghem is Dom Constant!nus J- M. Bosschaerts O.S.B. door Ons reeds belast met de uitvoering van maat regelen, verbonden aan de nederzetting van bedoelde Stichting in Ons Aartsbisdom- Tengevolge daarvan zal Ons Aartsbisdom met een dubbele Stichting verrijkt worden, daar dit klooster bestaat: lo. uit Contempla tieve Benedictinessen, die naast haar streng beschouwend leven zich wijden aan de geeste lijke en sociale vorming der toekomstige Obla ten; 2o. uit leden, Oblaten genaamd, die, na hare Opdracht en liet verlaten der Vormschool, zich geheel wijden aan het veelzijdig leeken- apostolaat. Voorloopig blijft de Prlory-zelf der Benedic tinessen, met de daaraan verbonden Vorm school, nog te Schootenhof, totdat In Ons Aartsbisdom een geschikte plaats voor huis vesting van de Priory is gevonden. De thans reeds gevormde Oblaten zullen haar Centraal Oblatenhiuis openen te Utrecht, Malie baan 16. De voorbereidende maatregelen zijn reeds in die mate gevorderd, dat Wij binnen zeer korten tijd d.en datum van opening kun nen mededeelen. Rector B. H. de Groot van Amersfoort hebben Wij opgedragen de zorg voor het Oblatenhuis te Utrecht en het toe komstig apostolaat der Oblaten in het Aarts bisdom. Ofschoon binnenkort een volledige brochure zal verschijnen over de Stichting en hare wer king zal het U aangenaam zijn, thans reeds en kele bijzonderheden te vernemen over de PrioTy „Regina-Pacis" van Schootenhof. De stichting werd begonnen te Rouaan (Nor- mandië) in 1825, met autorisatie-brieven van Rome door Z. Km. Kardinaal de Croye. De Constituties werden goedgekeurd In 1876 door Z. E. Kardinaal de Ronneohose, Aartsbisschop van Ronaan en Primaat van Normandië. In 1878 werd de Stichting tot Priory verheven door Z. H. Pans Leo XIII. Tengevolge der Franscbe Wetgeving op de kloosterorden weken de Monialen In 1901 uit naar Engeland, waar de congregatie door ar moede begon te kwijnen. In 1921 was zij op enkele Zusters na uitgeput. Na deze periode van Inzinking wist de Com muniteit zich echter te herstellen en zich on der leiding van den Benedictijn Dom Constan- tinus Bosschaerts met enthousiasme te bezie len voor het groote Ideaal: de hernieuwing van het Christendom door middel van het leeken- apostolaat d.wz..: de deelname aan de katho lieke actie in hiërarchisch verband, waartoe de kerkelijke autoriteiten herhaaldelijk de katho lieke mannen en vrouwen oproepen, en waar van de H. Vader Paus Pius XI zegt, dat deze actie niet willekeurig gevoerd worde, doch „dat men zich daartoe voorbereide door eene dege lijke, godsdienstige, zedelijke en tntellectueele vorming". (Brief aan Jeugdcongres te Luik). Dom Bossohaerts bereidde de Monialen voor tot verwezenlijking van dit Ideaal, en richtte voor de communauteit een nieuw klooster in te Schootenhof bij Antwerpen, waar deze zich in 1926 vestigde. De definitieve autorisatiehrieven tot vestiging werden gegeven den 15 Juni 1925 door Z. Em. Kardinaal Mercier, en den 22 Januari 1930 door Z. Em. Kardinaal van Roey, Aartsbisschoppen van Mechelen. In 't begin van 1927 werd aan de Priory te Schooterhof een Vormschool voor vrouwelijke leekenapostelen verbonden. De Benedictinessen, hoewel zelf een streng contemplatief leven leidend, aarzelden niet, om, na zich zelf degelijk daartoe te hebben be kwaamd, de poorten van haar schola-dei wijd te openen voor de katholieke jonge vrouwen, die zich aanmeldden, om ze te onderrichten in alle godsdienstige en sociale vakken, noodig voor haar apostolaat in de wereld. En zij ga ven daardoor 't bewijs, dat men een intens inwendig leven kan leiden en tevens een open oog hebben voor de tijdnooden en een sterk verlangen om daarin te voorzien. De Vormingstijd duurt een half jaar postu laat en een jaar noviciaat, dat zoo noodig wordt verlengd. De aspiranten worden als in ternen behandeld, worden na bovengenoemden proeftijd als Oblaten opgenomen in de Orde en hebben dus deed aan ad de geestelijke voordee- lea der Benedictinessen. Deze band blijft later de groote moreeJe kracht als zij haar werk kring hebben in de wereld, want steeds blijft het Tehuis der Oblaten, dat aan het klooster verbonden is, voor haar geopend, om nienwe geestelijke kracht te verzamelen. En niet al leen geestelijken en moreelen steun, ook licha melijke verzorging zullen zij hier vinden, wanneer zij zich, door ziekte of ouderdom, uit het actieve leven moeten terugtrekken. Waarom, alvorens het actieve leven in te gaan, eerst een vorming bij contemplatieve kloosterlingen? Omdat het onmogelijk is eene Martha te zijn, indien de ziel niet geleerd heeft tijdens het werk aan de voeten van Jesus te verwijlen: Omdat het onmogelijk is: llchtdraagsters te zijn en van eigen genadeschat voortdurend aan anderen mee te deelen, als de vlam van het zieleleven niet wordt gevoed. Een vormingstijd, besteed aan studie van: Liturgie, Latijn, Schriftunrkennis, Dogmatiek, Gregoriaanschen zang, Kunst, Kerkgeschiede nis, Maatschappijleer, Opvoedkunde, enz., mag niet overbodig genoemd worden voor haar, wier streven het is: hulp te verleenen overal waar tekort aan priesters of teveel aan pries terlijken arbeid het apostolaat van daartoe gevormde leeken noodzakelijk maakt. De Oblaten zijn de strijdkracht van Koning Christus: gedisciplineerd in de Koninklijke Vormschool, waar zij geadeld door een har monisch leven en verwarmd door 't hartelijk communauteitsleven der Monialen toegerust worden om de lasten te dragen van 't vol bedrijvig modern-maatschappelijk le-ven. Hier worden zij ten volle bedreven in de Christelijke Krijgskunst, wier grondslag is: Zelfverloochening. De Oblaat is noch een halve kloosterling, noch een halve wereldling. Zij hebben een heel aparte door de Kerk erkende en gewijde Roeping. Zij hebben eèn eigen schoone en be langrijke taak in het groote Lichaam der Kerk. Zij zijn als het warme bloed, dat 't hart uitstuwt naar alle organen, drijvend geheel het organisme. De Oblaten zijn het, die uit gestuwd door de Centrale, mee willen helpen om de maat schappij te hernieuwen in Christus. Zij zijn het, die in dit groot organisme alle vertak kingen voeden met den waarachtigen Christen geest, de oude, uitgewerkte denkbeelden uit wisselend tegen nieuwe door frlsch-opbloelend Kerkelijk en artistiek leven. Trouw aan haar naam Oblaat, d.i. Opgedra- gene aan God, offeren zijn alles op: tehuis, Vrienden, bezit, om alles in dienst te stellen van Koning Christus. De oblaten, die in de Benedictijner Orde zijn opgenomen (als leeken) en ermee verbroederd zijn, willen de intensiteit van het godsdienstig leven in het klooster naar buiten uitdragen, zooals dat ook geschiedde in de Middeleeuwen, toen het Oblatenwezen sterk en bloeiend was. De geheele stichting van Monialen en Obla ten is Diocesaan, en staat rechtstreeks onder juridictle van den Aartsbisschop. Als volgt is het kloostercomplex ingesteld: Aan het hoofd: de Priorin der Benedictines sen met haar Kapittel. Verder twee Monialen: Novicenmeesteres, voor de vorming van Novl. een der Contemplatieven, en de Oblaten-Moe der, voor de vorming van Aspirant-Oblaten, die bijgestaan worden door de verscheidene Monia- len-professoren. Aan het Klooster der Contemplatieven is verbonden: De Centrale der Oblaten bestaande uit: 1. De Schola-Dei (Vormschool Oblaten) 2. Het geestelijk Tehuis voor de Oblaten in het apostolaat. 3. Het Rusthuis der Oblaten; 4. Een Gastenkwartier voor eenieder, die den Liturgischen Cyclus wenscht mee te vie ren, of Liturgische studiedagen wil volgen. Het Aartsbisdom heeft een Centraal Oblaten- huis van gevormde Oblaten, die onder Onze leiding zich beschikbaar hebben gesteld voor het leekenapostolaat onder de vrouwelijke jeugd, en eventueel andere vrouwelijke instel lingen, die haar door ons zullen worden toe gewezen. In dit Centraal-huis, onder leiding van den algemeen bestuurder Rector B. H. de Groot, zal het Secretariaat gevestigd zijn en zullen alle diensten worden ondergebracht, die be trekking hebben op het Diocesane vrouwelijke jeugdwerk. Een plan is in studie, om indien mogelijk, bij verdere uitbreiding van het werk, ook ge westelijke cellen te vormen van Oblaten, die rechtstreeks onder leiding van het Centraal- huls werken en voeling houden met de plaat selijke directeuren van het vrouwelijk jeugd werk Voor verdere gegevens verwijzen we naar de reeds boven aangekondigde brochure. Deze omvangrijke opzet bevelen Wij onder, tusschen in de vurige gebeden en sympathie van Onze Geestelijkheid en Geloovigen aan.' P a r ij s, 3 Augustus. De 24ste Fransche Katholieke Sociale Week ligt achter ons. Haar „lessen" hebben plaats gehad in de kapel van de Katholieke Universi teit van Rijssel, waarin meer dan 200 vertegen woordigers van de Katholieke Sociale Actie in Frankrijk de invloedrijkste van hun voorman nen en geestelijke leiders hebben aanhoord. Bijeenkomst in het Noor-den dus, waar de Pau selijke onderrichtingen en richtsnoeren het best door het patronaat zijn verstaan, en de belangrijkste opbloei van sociale werken in Frankrijk voortgaat den vrede tusschen kapi taal en arbeid te herstellen. De Katholieke c-ongressen hebben in Noord- Frankrijk altijd een bijzondere belangrijkheid. Het is niet toevallig, dat Rijssel de bakermat is geweest der Internationale Eucharistische congressen. De „sociale weken" hebben ook daar steeds de belangrijkste stuwkracht ont vangen. Het geheim ligt in het gelukkig ver schijnsel, dat de katholieken in 't Noordelijk in dustriegebied zich uimmer van de openbare vraagstukken hebb enafgekeerd en in bet bij zonder wat het sociale vraagstuk aangaat, vroegtijdig hun daden in overeenstemming met hun beginselen hebben gebracht. In geen an der Franscb gewest zijn zulke bloelende so ciale weken aan te wijzen, en een merkwaar dige tentoonstelling in een der recreatiezalen van het conges wijst op de enorme beteekenis, die bijvoorbeeld de kassen voor familieloon er hebben genomen. Beloofde de „Week" van dit jaar reeds om de plaatskeuze haar voorgangers in de scha duw te laten, de keuze van het onderwerp was er niet minder, op gericht de belangstelling van alle sociale werkers op dit congres te ves tigen. Ze was ingegeven door de ontzettende moeilijkheden, waarin de economische wereld op dit gebied verkeert. De president van het congres, de bekende industrieel en socioloog Eugène Duthoit zelf uit Rijssel, heeft de taak dezer bijeenkomsten onmiddellijk aangewezen, door op de ongelooflijke wanorde te wijzen in de feiten en denkbeelden op economisch gebied, die door de crisiste voorschijn werden gehaald op de onmacht van personen en de regeeringen zoowel op practisoh terrein als ten aanzien der doctrines om de nooden van het oogenblik te verhelpen, toestand die geen verwondering kan baren aan wie ziet hoe bij de crisisoplossingen steeds in verkeerde richting wordt gezocht, omdat men weigeren blijft naar de onderrich tingen der Kerk te luisteren, omdat men niet J. - 1 „4^ n -I /JA+ roclltva.ar-d.ig he la naastenliefde doet "bin- neiwlrlngen in de organen van het internatio nale economische leven. De heer Duthoit constateerde dat wei pogin gen gedaan worden tot het organiseeren van het economische leven maar dat door het egoïsme de pogingen vruchteloos blijven. De handelsovereenkomsten tusschen staten, de uit bouw der nationale productieovereenkomsten tot internationale regelingen, de pogingen tot het neerhalen der douane-muren, zij blijven Stuiten op een concurrentie zonder rem, op den economischen oorlog, op de politiek van ge sloten economie, met steeds nieuwe verhoo ging der tarieven. 1500 millioen menschen ter wereld mbezitten bijna niets, kunnen bijna niets verbruiken, en toch blijft -men de egoïstische oplossing zoeken in vertraging der productie. Hij herinnerde aan alle miserie, die van de credict-inflatie 'is gekomen, en aan de noodza kelijkheid van een georganiseerd crediet, meer gedisciplineerd en vooral meer gemoraliseerd Br wordt wel weerstand geboden aan het economische nationalisme, en het beginsel van de samenwerking tusschen de staten op eco nomisch terrein is reeds op menig gebied een levenwekkend beginsel geworden, zoodat het stelsel van „laisser aller" begint plaats te ma ken voor een geleide economie, maar te mid den van den algemeenen chaos zijn het nog slechts zwakke pogingen, die ondernomen wor den, ook al vèrdienen ze met vreugde begroet te worden, Voor de oplossing der crisis moet ook de Kerk geraadpleegd, of juister: naar Haar ge luisterd worden. Want buiten de Christelijke beginselen, ook op economisch gebied, is geen duurzame oplossing te verwachten. De huidige crisis heeft een absoluut nieuw karakter. Het is onjuist haar nog met de vroe gere, betrekkelijk snel voorbijgaande crisissen te vergelijken. Een der professoren van de Ka tholieke Faculteiten van Rijssel ,prof. Joseph Danel, heeft dat uitvoerig aangetoond in de studie, die hij met de congressisten ondernam, van de crisissen uit het verleden en de vergelij ting met de tegenwoordige, die in de eerste plaats universeel is, verder uitgebreid is tot alle vormen van productie en tot alle produc ten, oen werkloosheid heeft verwekt zoo ont zaglijk veel omvangrijker dan ooit te voren, en naast zich heeft de enorme stocks, die niet verbruikt worden. Tegenover deze crisis zijn twee houdingen mogelijk: of die, welke de belemmeringen van de vrije werking van 't prijsmechanisme weg neemt, hetzij door de overheid, hetzij door de beroepsgroepen, -hetzij door de economische machthebbers, en in den regel zonder contróle, uitgeoefend. Of wel men geeft de schuld aan 'n exces van i-ndivldueele vrijheid, beletsel voor een georganiseerde productie, die de eisohen van het algemeen 'belang in het oog houdt en een discipline der krachten in den weg staat. Evenwel aan de vrije uitwerking der economi sche wetten het oplossen der crisis te vragen, is niet meer voldoende en is ook niet meer toelaatbaar. Men verkeert in een paradoxalen toestand, zooals prof. de Menthon, van de rechtsfaculteit uit Nancy, aantoonde, toen hij er nadruk op heeft gelegd, dat men zich voor bet oogenblik voor een toestand bevindt, waarin ©enerzijds de produceerende naties haar wederzijdse ie eco nomische afhankelijkheid met de internationale economie erkennen, terwijl zij van den anderen kant zich met een hevigheid in haar eigen economie opsluiten, die tot de meest bittere economische gevechten leidt. De economische solidariteit der volken eischt een taakverdeeling ,en een verdeeling der hulpbronnen, terwijl juist de evolutie van de techniek en vooral de evolutie der geesten naar egoïstische bevrediging daar lijnrecht tegenin gaat. De nationale economieën, ieder uiterst gecompliceerd, in plaats van elkander •te completeeren, werpen zich op als antagonis ten. De internationale samenwerking om dit antagonisme te overwinnen, heeft tot nu toe •nog geen belangrijke resultaten opgeleverd. Die resultaten zullen eerst te wachten zijn, wan neer staten en individuen de noodzakelijkheid zullen willen erkennen, dat zij zich aan een doctrine van matiging hebben te onderwerpen in het gebruik van de rijkdommen. Het kapitalisme schiet in de rechtvaardige verdeeling der rijkdommen te kort. Pater Desbuquois S.J. heeft dat te kort schieten van het kapitalisme in de huidige crisis aldus verklaard: „Het kapitalistisch regiem, krach tens zijn leidend beginsel: het vrije streven naar de individueels opbrengst, leidt er toe ■door vervalsching der waarden, de harmonie der uitwisselingen te verhinderen, het even wicht tusschen productie en verbruik te ver storen en dus tenslotte de crisissen te voor schijn te roepen. Het heeft niet begrepen, dat de harmonie tusschen de prijzen en 't evenwicht tusschen verkoopsprijs en koopkracht 'n ander beginsel veronderstellen dan het zijne, te weten, het beginsel van eenheid, het leven te behouden en te ontwikkelen door het ver bruik, maar het georganiseerde leven van een menschheid, die een gemeenschap is door de naastenliefde vereend". Het kapitalisme heeft daarom zich zelf te herzien, zoo het zich zelf redden wil. Het moet niet gelooven een einde te kunnen maken aan de crisis, die het doodelijk kan worden, door opnieuw terug te keeren naar de volle vrijheid. Wat als noodig moet erkend, is, dat de vrij heid in het voordeel zoeken, gedisciplineerd worde; dat het rekening gaat houden met de rechtvaardige eisehen van de menschelijke persoonlijkheid, dat het de noodzakelijke offers wil brengen. Het kapitalisme kan dat slechts doen, naarmate het de zedelijke overwegingen in aanmerking doet komen en dus de moraal zal eerbiedigen. Ook het socialisme staat machteloos tegen over de crisis. Het kamerlid Lerolle, die tevens professor in sociale wetenschappen is, weer legde na een objectieve uiteenzetting van de socialistische economie, op schitterende wijze een groot aantal socialistische misvattingen, o.a. die, volgens welke de Winst de essentieel© oorzaak van crisissen zou zijn. Ook de collecti vistisch© staat is niet te zien zonder zijn mis bruiken en excessen, die hem spoedig ondrage lijk doen zijn. Het socialisme, waarvan de kapitale zwakheid zijn geestelijke armoede is, een dwalend vertrouwen in een steriel mate rialisme, kan in plaats van het lot der mensch heid te verbeteren, het slechts ondragelijker maken, en inplaats van de orde te herstellen kan het slechts de wanorde, waaronder de wereld gebukt gaat, vergrooten. Onze correspondent te Parijs schrijft ons dt. 2 dezer Het prachtige mutualiteitspalais te Parijs, achter het Quartier-Latin, heeft in deze dagen iets van datgene, wat de reputatie van Babel heeft gemaakt. Maar de honderd nationaliteiten we hebben ze niet precies geteld die op dit oogenblik dit paleis bewonen, schijnen elkander opperbest te verstaan. Men spreekt nog wel met zijn eigen accent, want de natio naliteiten zijn niet zoo heel moeilijk te onder kennen in deze schijnbaar polyglottische wereld, maar ieder spreekt toch de taal van Zamenhoff, al is 't ook met de intonaties van zijn moeder taal. Men blijkt elkaar te verstaan, en dat is in deze wereld heel wat. Dit 24ste internationaal esperantistencongres heeft blijkbaar ook de andere verwarringen, dan die welke uit de veeltalighe'i'd voortvloeien, willen vermijden en zoo biedt het een program amicale bijeenkomsten en gezellige uit stapjes, van plechtige ontvangsten en belang wekkende bezoeken. Na de algemeene kennismaking van Zaterdag middag, waarop Chineezen en Scandinaviërs, Chineezen uit het Westen en kleurlingen uit het Zuiden, elkander niet vreemd behoefden aan te kijken, zijn er Zondagochtend diensten geweest voor verschillende gezindten en een H. Mis in de Notre Dame voor de katholieke deelnemers aan dit congres. Een plechtigheid in de Sorbonne bracht 'daar na de officieele opening van het congres, waar- voor uit ons land alleen 300 congressisten per trein, per auto, zelfs per vliegtuig, naar Parijs zijn gekomen. In diezelfde Sorbonne werden 's middags de universiteitscursussen in esperanto geopend door prof. Bujwid, terwijl in het congresgebouw zelf voor de -niet aan de unjversitaire cursussen deelnemende congressisten een voordracht werd gehouden In esperanto natuurlijk over de ontwikkeling van filmkunst. En *s avonds ging men naar den schouwburg, want 'n Antwerpsch gezelschap had „Knock" of de „Victorie van de geneeskunst" van Jules Remains ingestu deerd, dat dr. Oorret in esperanto had over gezet. De zaal bewees dat het esperanto het lachen niet in den weg staat. Maandag zijn de congressisten wezen dejeu- neeren op het terras van een der groote maga zijnen de Galeries Lafayette, het eerste Parij- sche 'dak, waarop een vliegtuig is neergestreken, zonder stukken te maken. De esperantisten voelden zich thuis bij dat symbool van de toe komst. Trouwens dien dag kwam de ond-presi- dent van de Parijsdhe kamer van koophandel, de heer Baudet, een feitelijke aanmoediging geen door den weg te schilderen, dien de handel in honderd jaar heeft afgelegd, en het beeld van den handel over honderd jaar te schetsen, In esperanto natuurlijk en met esperanto alleen, zoo wij hem mogen gelooven. De Parijsche kamer van koophandel is altijd voor de „wereldtaal" geweest. Zij heeft In haar prachtig paleis een zeer uitgebreide bibliotheek •van in esperanto geschreven of vertaalde wer ken. En de door haar gesubsidieerde cursussen hebben heel wat adepten van deze hulptaal op geleverd. Bij de ontvangst, die zij er heden den congressisten bereid had, heeft de in functie zijnde vice-president in esperanto er aan her innerd, dat de Parijsche kamer de Fransche kamers van koophandel op het congres harer voorzitters er toe gebracht had, den wensch uit te spreken, dat het internationaal handels verkeer zich van het esperanto als hulptaal zou bedienen. De congressisten zijn thans ook hun uitstapjes begonnen in de mooie omstreken van Parijs en vandaag zijn ze naar Versailles geweest, en morgen gaan ze maar Fontainebleau en ze zijn van plan de geheele rondreis te maken, wat bij de cosmopolitische samenstelling van het gezel schap een unieke gelegenheid is het esperanto te beproeven. een groepje Vier dooden, 21 zwaar gewonden. WARSCHAU, 5 Augustus. (V.D.) In lende deelen van Polen (hebben hevig© °n ange. buien gisteren opnieuw groote sc,had'®-h°c>f(er6 richt, terwijl bovendien een viertal sla© door den bliksem werd gedood en - zwaar gewond werden. Te KieJoe sloeg de bliksem In kinderen waarvan vier werden gedoo WARSCHAU, 4 Augustus (VJ>-> ^othyÏÏë bijiheid van het dorp Powurs^1<]+pin die van werd een afdeel-ing PoolsChe een oefening terugkeerden, door e onweder verrast. De bliksem sloeg in het Sloepje, zes soldaten op slag werden S n zes zwaar werden gewond. DUITSCH VRACHTSCHIP IN BRAND. HAMBURG, 5 Augustus. (H-N.)(Uit-South- port is bericht ontvadem, dat het Dnitsche vrachtschip Ronald daar met biand in het •ruim is aangekomen. De brand werd gisteren ontdekt, toen het schip zich in de buurt van de kust van Noord Carolina bevond. Bij de aan komst ln de haven van Southport was het vuur nog niet gebluscht. Wijnbergen en velden overstroomd. BERNCASTEL, 4 Augustus (V.D.) Heden middag is 'boven het Midden-Moezelgebied een hevig noodweer losgebarsten, dat even groote schade heeft aangericht als het noodweer van. eenige weken geleden. In buitengewoon korten tijd waren wijnbergen en velden overstroomd. Mijn stokken werden door het water wegge sleurd. De wijnoogst is op vele plaatsen voor de helft vernield. De schade is nog niet te overzien. Volgens een mededeeling van de rijksspoor. wegdirectie te Trier is de spoorbaan bij Lieser Mueihlheim tijdens het noodweer overstroomd, zoodat het treinverkeer moest worden stopge zet. De baan kon echter spoedig weer worden Voor de eerste bijeenkomst den nieuwen rijksdag. van MUNCHEN, 5 Augustus. (V.D.) Naar aanlei ding van de berekening, dat als oudste lid van den rijksdag de communistische afgevaardigde Clara Zetkim de eerste bijeenkomst van den nieuwen rijksdag zal -moeten presideeren schrijft de nationaal-social'iBtieohe „Völkiseho Beobachter", dat een reglement van orde, dat zooiets toelaat ten spoedigste door een beter moet worden vervangen. Het Duttsche volk kan er verzekerd van zijn, dat zijn vertegenwoordigers zidh op die juiste wijze tegenover een diergelijke onwaardigheid zullen weten te gedragen. 'I DIEFSTALLEN IN WARENHUIZEN. BERLIJN, 4 Augustus (V.D.) Naar thans gebleken-is, is den aanvang n de groote sei,zK>ensuitverkoopen In de groote Berlijnsche warenhuizen een geheele reeks van interna tionale dieven te dezer stede aangekomen. Tot dusver is bet de politie gelukt 15 van de®e dieven te arresteeren, waarbij aan het licht kwam, dat zij speciaal met het doe' hun slag te slaan bij deze seizoensuitverkoopen, uit Europeesche hoofdsteden, zooals Warschau, Boedapest, Praag, Stockholm en zelfs uit Hel. slngfors naar Berlijn waren gekomen. -arfïl WARSCHAU, 4 Augustus (V.D.) Gistermid dag is Warschau en omgeving geteisterd door een hevig onweer, dat vooral boven bet district Lutoow woedde. Door het inslaan van den bliksem werden in totaal 5 personen gedood en 12 ernstig gewond. In het dorp Gronzowka sloeg de bliksem in ©en groep van aobt kinderen, waardoor één werd gedood en zeven andere ernstig gewond werden. BERLIJN, 5 Augüstus. (H.N.) Volgens een bericht uit Moskou u-tnoodiging van de Turksche regeering verscheidene Russische deskundigen naar Turkije gegaan, om daar de plannen voor de oprichting van verschillende fabrieken en electriciteitswerken te hespreken. Rusland zal voor de oprichting zorgdragen op grond van het crediet, dat de Russische regeering onlangs aan Turkije heeft toegestaan. De voorbereiding van het Maria-congres.Het altaar, waar de plechtige kroning van het Mariabeeld zal plaats hebben wordt opgebouwd. DE BERGING VAN DE „NIOBE". KIEL, 5 Augustus (H. N.). Omtrent het bergingswerk van de „Niobe" deelt het marine- station te Kiel mede, dat dit normaal verloopt. Het is gelukt de masten te verwijderen. Zoo dra het weer het toelaat, zal men beginnen de trossen onder het wrak door te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10