IN DE SCHADUW VAN HET MARIA-CONGRES. sli "San. .ma "r* |n is DE CRISIS VOORBIJ I ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932 MAX EN ZIJN VRIENDEN. De beteekenis van het huidig herstel op de goederen- en effec tenbeurs. liggende crisisjaren, dat dan eeng St. °"t .an. Eeia verrassing bij Jaaps thuiskomst. NIJMEGEN MARIASTAD. Iets over vroegere Maria-vereering te Nijmegen. KOSTEN VAN HET LEVENS. ONDERHOUD. politiespion-inbrekersleider. m - Jj BENOEMINGEN. kapittel der paters augustijnen. ONS DAGELIJKSCH BROOD. UITVOER VAN FRUIT NAAR FRANKRIJK. Voor eenige soorten worden certi ficaten voorgeschreven. BOTERUITVOER NAAR DUITSCH LAND. Besprekingen te Berlijn geëindigd. DOOR VALLEND GESTEENTE GETROFFEN. DE NOOD IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW. N. J. H. VAN GROENENDAEL t DE CRISIS-PACHTWET. JEUGDIGE DIEF. STAKING BIJ DEN BRUGGEBOUW TE ARNHEM. DOODELIJK ONGEVAL. L m m Is de crisis voorbij Deze vraag wordt de laatste weken meer meer gesteld, nu de stemming ter omgeslagen, het publiek zich weder actiever (SiagCll, UtJL tlUUiicn - met den fondsenhandel bezig houdt productenmarkt een vaster verloop te zien geeft. ln (je achter ons Het is niet de eerste kee koersherstel te zien g^i d dat het „laagste is de theorie verkondig, echter volgd6 Perter teleurstelling en trad na iedere weder de scherper koersreactie in, hausse W6d al nieuwe laagte-records ge boekt werden. Wij behoeven slechts te h het Hoover-m-oratorium, herin dat met dusdanig enthousiasme werd ontvangen, !Tt de koersen ter beurze sprongsgewijs om hoog liepen, doch weldra even snel weer af brokkelden. Bij de heerschende technische marktpositie was het opschroeven der koersen een kleine kunst, doch de handhaving van het hoogere koersniveau bleek telkens weer een onmogelijkheid te zijn. Zou het thans anders wezen Dit Is de vraag, die een ieder bezig houdt. Hebben wij ditmaal weder te doen met een kortstondige speculatieve hausse-beweging, welke opgevolgd zal worden door een ernstigen terugslag a ditmaal het beleggend publiek om in beurstermen te blijven - andermaal „mge zeept" worden, of zal men ditmaal gesteld worden en zonder kleersc van af komen. aTnait En DU 1. 4. JUist s^iggende jaren hebben opgeleverd, maken ons huiverig om een positief antwoord op deze vragen te geven. Over het algemeen blijft men de mogelijkheid, dat het niet zoo dikwijls vergist hadden, dan zouden zij stellig in de huidige koersstijging en m het huldig prijsherstel op de productenmarkten een teeken zien van een algemeen economisch herstel. Temeer daar. de prijsstijging zich op de wereldmarkt voor nagenoeg alle voorname producten voordoet. Niet alleen tarwe, doch ook rubber, suiker, koffie, mais, katoen, lood en tin zijn in prijs verbeterd. En dit prijs herstel gaat samen met een veranderde men taliteit en een levendiger handel. Ook de grondtoon ter beurze is geheel ge wijzigd. Het is niet meer uitsluitend de be- roepshandel, welke op de effectenbeurs opereert, doch „Jan Publiek" is met orders komen pan- dragen. Men waagt weer eens iets, terwijl de opgepotte kapitalen meer en meer naar obligatie-markt stroomen en daar een rustige en rendabele belegging zoeken. Deze gewijzigde mentaliteit is het gevolg van een terug- heerend vertrouwen. Men wanhoopt niet meer cn gelooft weer in een herstel van het econo misch leven, hetzij vroeg of laat. Inzooverre heeft de huidige hausse-beweging ter beurze wel een geheel andere beteekenis en is zij van geheel anderen aard dan de vroegere hierboven gememoreerde koersstijgin gen, welke slechts aan speculatieve factoren Waren toe te schrijven. Men doet echter ver hoerd op grond hiervan reeds nu te conclu- dgeren, dat een nieuw economisch herstel zijn intrede heeft gedaan en dat de depressie dus *0t het verleden behoort. Inderdaad zou bij een normaal conjunctuur yerlooP een algemeen prijsherstel op de wereld markt en een koersherstel ter beurze, gepaard gaande met een toenemend vertrouwen tot een herstel van het bedrijfsleven kunnen leiden. Thans echter zal een dergelijk herstel van handel en industrie in de kiem nog gesmoord worden door de abnormale handelspolitieke ver houding©11 tusschen de verschillende landen onderling- Zoolang de hooge tolmuren niet zijn geslecht en alle internationale handelsbelem meringen niet zijn weggenomen, zoolang is het onmogelijk' dat een gezond internationaal ruil verkeer en een gezond bedrijfsleven tot ont wikkeling kunnen komen. Zouden de verschillende landen inderdaad bij hun tegenwoordige beschermende handelspoli tiek blijven volharden, dan zal ons land, dat ge heel en al op export is aangewezen, daarvan de nadeelige gevolgen blijven ondervinden en zal ons economisch leven nog en langdurige en moeilijke aanpassingsperiode hebben door te maken. Van een algemeen ecog&misch herstel kan dan binnen afzienbaren tijd geen sprake zijn. De vertrouwenscrisis schijnt thans ten einde te loopen, doch het economisch verkeer ligt nog geheel en al aan banden gekluisterd, zoodat deze hinderpaal nog overwonnen moet worden voor en al eer van een definitief herstel sprake kan zijn. zich Belangrijke daling. BATAVIA, 5 Augustus (ANETA). Sinds 1927 zijn <je kosten voor levensonder houd vaI1 €en Europeesch gezin met 26 daald, die van een Inlandsch gezin met 51 Het verschil is te verklaren door de rijstprijzen, welke bij b®^ levensonderhoud van de inheem- schen een overwegende rol spelen. De voedings kosten voor een Indisch gezin zijn thans prac- tisch gelijk aan die voor een dergelijk gezin in Britsch-Indië. Hij gaf zijn medeplichtigen aan. SOERABAJA, 5 Augustus (ANETA). Te Modjopanggoeng is een politiespion gear resteerd, die leider van een inbrekersbende bleek te zijn. Om de aandacht van zich af te leiden, gaf hij zijn mededaders bij het Binnen- laadsch Bstuur aan. Een onlangs ontslagen veroordeelde ontsmaskerde den spion en wilde tevens met een mes met hem afrekenen, doch de spion stak hem het eerst neer. De spion werd gearresteerd en is thans in hongersta king gegaan. Nijmegen is gereed. De versieringen zijn in alle straten aange bracht, het openlucht-altaar onder den grooten baldakijn, is evenals het spreekgestoelte op het uitgestrekte terrein aan den Bijleveldsingel opgeslagen, het drukke en inspannende orga- nisatiewerk beleeft zijn laatste koortsachtige uren, de stad ligt open om de duizenden en nog eens duizenden Katholieke Nederlanders binnen zijn muren te ontvangen. Nijmegen is gereed om zich met de tallooze Maria-vereer- ders in een grootsche hulde aan de H. Maagd te vereenigen en zich den naam te veroveren van Maria-stad bij uitstek. Op deu vooravond van het groote congres, waarmee de oude Keizer Karelstad zich dezen nieuwen titel naast al zijn oude, veroveren gaat, is het misschien de moeite waard eens een terugblik te werpen op de Maria-vereering te Nijmegen in vroegere tijden. Want niet slechts door wat de volgende da gen komen gaat, verdient Nijmegen den naam Mariastad, ook in de geschiedenis is zij dezen naam waardig gebleken. Al is de Maria-devotie te Nijmegen zeker van zeer ouden datum, al zal zij met name door Karei den Groote, die op zijn kasteel op het Valkhof meermalen plechtig het Paasch- feest kwam vieren, ongetwijfeld bevorderd zijn, het eerste geschiedkundige bewijs voor een sterke Maria-veree-ring te Kijmegen.dulktin 1979 en In dat Jaar toch vond op den Vigilie dag van O. L. V-rouw Geboorte de plechtige consecratie van de groote St. plaats door den beroemden heilige, Albert us den Groote, waarbij de kerk gesteld werd onder patronaat van de H. Maagd en van St. Ste- phanus. Dr. Daniëls O.P., ie een artikel over „Marla- heillgdommen in het Oude Nijmegen" (in het Programmaboek van het congres) gist, dat deze toewijding van Nijmegen'» Groote Kerk aan Maria haar grond vond in het feit, dat reeds toen in de kerk het vereerde beeld van O. L. Vrouw van Gelre aanwezig was, waarvoor men later binnen de kerk een afzonderlijke kapel zou -bouwen en dat volgens bepaling van den H. Albertus met het Allerheiligste Sacrament jaarlijks in de vermaarde processie naar het St. Gee-rtruidskerkh-of moest worden meege dragen. Rijk versierd met juweeleu, parels en dia manten, getooid met een damasten kleed en prachtige halssnoeren, die getuigenis afleg den van de naieve, kinderlijke liefde van de Nijmeegsche bevolking voor haar Zoete Moe der, werd het beroemde beeld in deze processie gedragen door 4 Gildehroeders van het O. L. Vrouwe-gil-de, terwijl de andere broeders van dit gilde in fluweelen staatsiegewaad het beeld voorafgingen. Als Zondag de groote Maria-omdracht door de straten van het moderne Nijmegen trekt, zal menigeen herinnerd worden aan de pracht volle processie, den kleurigen en devotievollen stoet, die precies 650 jaren geleden voor het eerst d-oor de straten van het mi-ddeleeuwsche stedeke toog. Meer dan 3 eeuwen lang Is de processie ge houden. Eerst toen de Hervorming in de stad de heftigste godsdiensttwisten ontstoken had en Nijmegen na de verovering door Maurits in 1591 van bovenaf een Protestant&ch karakter kreeg opgedrongen dat intusschen op de kern der bevolking nooit vat heeft gekregen moest zij achterwege blijven: in 1592 viel er een besluit van den raad der stad, dat het ge liefde beeld verbrand moest worden tezamen met alle andere beelden uit de St. Stevenskerk. Of het Mariabeeld werkelijk op den brand stapel geraakt? De koster der St. Stevens kerk v. Veersen heeft een beeldje uit de vlam den gered: het „zwarte beeldje", dat ln de Petrus Canisius-kerk ln de Molenstraat hooge- üjk vereerd wordt en Zondag na den pleoh- Ggen ommegang gekroond zal worden. Lang is dit beeld van Maria door de familie van Veersen bewaard, in 1837 werd het door An- toon van Veersen aan Pastoor Wolff van de toenmalige st. Ignatiuske-rk ter openbare ver- eeiing afgestaan. In de nieuwe Petrus Cani sius-kerk, die de Ignatiuskerk verving, vond het een plaats hij het reliekschrijn van den H. Petrus Canisius. Er zijn gissingen gedaan, dat dit beeldje, waarbij tal van exvoto's, gouden en zilveren sieraden uit dankbaarheid voor verkregen gunsten en genezingen zijn opgehange-n, het zelfde zou zijn als het vermaarde beeld van O. L. Vrouw van Gelre uit de St. Stevenskerk. Waarschijnlijk is dit e-chter niet, daar het „zwarte beeldje ln Renalssance-stijl vervaar digd is en 'das UR later tijd moet dateeren. Het oude beeld van o. l. Vrouw van Gelre is dus waarschijnlijk toch -hij de verbranding van 1592 teniet gegaan. Van een Maria-ommegang was natuurlijk geen sprake meer. Ook kon natuurlijk de plech tige Solemneele Hoogmis niet meer plaats hebben, die de broeders van het O. L. Vrouwe- gilde voor 1592 ieder jaar daags na de pro cessie deden opdragen in het Lieve Vrouwen koor en waarna ter eere van de „Troosteres einde van de plechtige Maria-omdracht op het groote Mariënburg-plein aankomen, zullen zij er herinnerd worden aan het klooster „Mariën- borg" (Maria-burcht), waaraan het plein zijn naam te danken heeft. Het klooster, aan Maria toegewijd, werd bewoond door zusters, die tot de „Windesheimer regulieren" behoorden, de orde uit het Oosten van ons land afkomstig, die met de beweging der „Moderne Devotie in verband -stond. Bij het klooster werd, waar schijnlijk in de 15e eeuw het mooie en stijl volle Ma-riakerkje gebouwd, dat thans nog midden op het Mariënburgplein staat en te genwoordig als Gemeentemuseum ingericht een van de merkwaardige monumenten vormt van Oud-Nimwegen. Behalve in den naam Mariënburg wordt ook nog in het Maria-plein de naam der H. Maagd bewaard. Evenals men in Limburg en Brabant thans nog op vele plaatsen crucifixen of Mariabeel den langs den weg vindt, kon me-n vroeger in Nijmegen op verscheidene punten bidkapelle tjes voor Maria zien of beelden, die in 't open baar van de vereering der H. Maagd getuigden. Het bekendste. e,n meest vereerde dezer beel den was dat van „Ons lieff Vrouw aent raet- huys", dat wij reeds in 1511 vermeld vinden. De toewijding van het Nijmeegsche volk kwam tot niting in het vrome gebruik, dat er het geheele jaar door 's avonds voor het beeld een kaars brandde in een „ghelasen late-rne Op feestdagen of bij plechtige gelegenheden werd het beeld door de bewoners -der omliggend® hui zen uitgedost in staatsiegewaad: bet kreeg dan 'n mantel om, het soort kapmantel, waar mee ook bet beroemde Mirakel-beeld van de Zoete Lieve Vrouw van 's Bosch getooid is. Bij enkele gelegenheden werd er voor het beeld een bijzonder kostbare mantel vervaardigd: o.a. in 1546 toen Karei V zün intocht hield in de stad, in 1570 toen Anna van Oostenrijk, de bruid van koning Philips II hier eenige dagen verbleef en in 1572 toen Alva op het 3e eeuw feest van de groote Mariaprocessie in den om megang meetrok. Met den beeldenstorm in 1576 en 1579 ge deeltelijk verhield, werd het beeld in 1535 nog eens hersteld om tenslotte in 1591 voorgoed te verdwijnen met alle andere openbare beelden en kapellen. Lange eeuwen blijft het Katho licisme ver-drukt om zich eerst in de 19© ©enw langzaam te herstellen. Een bewijs van dit herstel was het voorstel der Katholieke gemeenteraadsleden in 1881 om het Mariabeeld weer als vroeger op ©en hoek van het stadhuis te plaatsen, een voor stel, dat in en buiten den raad heftig bestre den, tenslotte toch werd aangenomen. Vanaf 1882 staat een Mariabeeld door den Amsterdamschen beeldhouwer Collinet ver vaardigd, weer op de oude plaats in den hoek van het Raadhuis als een getuigenis van de Maria-devotie der Nijmeegsche burgers in ■ver leden en heden. 118. Keurig geknipt, en met een mooie scheiding in het haar, verlaat Jaap den kap perswinkel van mijnheer Jansen. Hij ziet er werkelijk als een deftige aap uit. 119. Max wacht hem op hij het tuinhek. „Dat is beter, Jaap", zegt hij. „En ik heb groot -nieuws. Morgen gaan wij naar Duinwijk. Het zal een heerlijke vacantie aan zee zijn". 120. Petrouella is druk -bezig den koffer te pakken. Max' beenen kunnen er niet meer in, maar bij wil ze in geen geval thuislaten, en bindt ze in een doek om ze afzonderlijk mee te nemen. Links het genadebeeld in de Sint Cani- siuskerk, rechts een Madonna op 'n straat hoek te Nijmegen. Nu wij van de Maria-devotie uit het verleden op die van heden zijn overgegaan moeten wij toch even melding maken van de kerk van O L. Vrouw van Lourdes, aan den Hatert- echeweg, waarbij vereering voor Maria, in 't bijzonder voor O. L. Vrouw van Lourdes, een massieve grot met een natuursteenen beeld van O. L. Vrouw van Lourdes tot stand bracht. De jeugd van geheel Nijmegen heeft door kleine I ^nselmus Wouters, bijdragen de oprichting van dit Maria-monu- ment m-ogelijk gemaakt. Een stuk van de rots, waarop O. L. Vrouw van Lourdes tijdens haar verschijning in de wonderbare grot haar voe ten plaatste, is in de Nijmeegsche grot inge metseld. Het is naar deze grot, dat zich de Nijmeegsche Maria-omdracht, die sinds 1926 in eere is hersteld ieder jaar richt, op den Zon dag na Pinksteren. Zoo is er in deze sta-d van het Maria-con- gres veel wat aan een diepe en innige Maria- vereering herinnert In vroeger eeuwen, veel ook wat getuigenis aflegt van de Maria-devotie uit den huldigen tijd. Maar tot in de verre, verre toekomst moeten de dagen van dit grootsche Maria-congres de meest glanzende en de meest lichtende pun ten vormen in -de geschiedenis van de Maria- vereering te Nijmegen. Paters Minderbroeders. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders werd door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem be noemd tot kapelaan te 's-Gravenhage H.H. Anton, en Lodew. Pater J. A. Moeskops, nadat eervol ontslag werd verleend aan Pater G. W. Blom. In de vergadering van het Hoogw. Defini- torium van de Nederlandsche Provincie der Minderbroeders, gehouden te Maastricht 28 Juli, werden benoemd tot Novicen-Meester te Bleijerheide P. Ranulphus Franssen; tot Vicarius te Hoogcruts P. Dagobertus Hulshof: tot secretaris voor de inrichtingen van middel baar en voorbereidend hooger onderwijs P. Anscharius van der Veer met standplaats te Heerlen; tot Rector van het Gymnasium te Venray P. mr. Ezechlel van der Helm; tot Gardiaan en Rector van het Missie-college St. Willibrord te Katwijk a. d. Rijn P. Walfridus Blomtot Magister van de fraters theologanten te Weert P. Diomedes Pernot; -tot Gardiaan te Venray P. Malachias Geelen; tot Gardiaan te Vorden P. Josaphat Hulshof; tot Gardiaan te Weert P. Cajetanus Reiber; -tot Vicarius te Maastricht P. Gilbertus Lohuls. Verder werden door den Hoogeerw. Pater Provinciaal benoemd tot leeraar aan het Gym nasium te Megen P. Theotonius Gantevoort; tot surveillant Jeeraar te Venray P. Eugenius Trienekens; tot leeraar aan het Missie-college te Katwijk' a. d. Rijn P- Ananias Beunen en p Vedastus Petit; tot leeraar aan het Missie college te Sittard P. Maurus van Genk; tot Magister cantus te Hoogcruts P. Arthur Mertens. Paters Augustijnen. Benoemd is tot pastoor der parochie van den H. Augustin-us te Utrecht de Z.EeTW. Pater A, van Nuenen, thans kapelaan dier parochie; tot pastoor te Nieuwendam de Z.Eerw. Pater J K. C. Wouters thans pastoor te Utrecht; tot pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goe den Raad te Utrecht de Z.Eerw. Pater G. A. F. van En-gelen, thans pastoor te Nieuwen dam; tot kapelaan der St. Augustinusparoohle te Amsterdam de Z.Eerw. Pat-er F. X. P. Duyn. stee, thans pastoor der parochie van O. L Vrouw van Goeden Raad te Utrecht; tot prior te Wi'tmarsuim de Z.Eerw. Pater L. H. Borst Pauwels, thans kapelaan te Nieuwendam; tot kapelaan te Nieuwendam de Z.Eerw. Pater J. Wioerdeonan, van het klooster te Witmarsum In het gisteren te Eindhoven gehouden Kapittel der P.P. Augustijnen zijn gekozen tot Prioren: Z.E. P. Joseph Kok. St. Moi Utrecht' ZE. P. Maximus Harm, Marienhage, EindhovenZ.E. P. Henricus Borst Pauwels, Klooster Witmarsum; Z.E. P. Septimus Wil- dp-wKeplf St Thomascollege, Venlo; Z.E PhUtopüs Esser, Klooster SS. Trinitatls, Haar lem- 7 F P Stanislaus Bannenberg, Klooster Nijmegen'; Z.E. P. Cams ter H^r, R. K. Gym nasium, Eindhoven; Z.E. P. Antonius Smits, S. Augustinus, Amsterdam-West; Z.E. P. Sebastianus v. Nuenen, S. Augustinus, Utrecht; ZE P Alipius Abels, S. Rita, Amsterdam- Noord' ZE. P. Michael van Engelen, O. L. Vr. van Goeden Raad, Utrecht; Z.E. P. Petrus Wesselink, SS. Eucharistiae, Amsterdam- Noord' Z E. P. Clemens Blok, S. Thomas a Villahova, Nijmegen en Z.E. P. Victor Wouters, S. Aug., Nieuwendam. Tot Rectoren Z. E. P. Drs. Carus ter Haar, R.-K. Gymnasium, Eindhoven Z. E. P. Drs. Nicolaas de Wit, St. Thomascollege, Venlo Z. E. P. Drs. Theodorus Vlaar, R.-K. Lyceum, Haarlem. Tot Novlcenmeester der FratersZ. E. F. Willibrordus Bloem. Tot Novlcenmeester der Broeder»Z. E. P. Stanislaus Bannenberg. Tot Magister der Fraters Philosophen Dr. MEER INLANDSCHE TARWE IN MEEL EN BLOEM. Het percentage van 22VÉ f°f 25 pCt. verhoogd. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft in zijn Tarwebesehikking het per centage 22% verhoogd tot 25, zoodat art. 1, lid en 2 als volgt komt te luiden „Tarwemeel of tarwebloem A is alle tarwe meel of tarwebloem, waarvan de samenstelling voldoet aan de volgende eischen lo. elke hoeveelheid bestaat voor ten min ste 25 uit meel of bloem, uitsluitend afkom stig van inheemsche tarwe 2o. deze 25 is gelijkmatig door de hoeveel heid verwerkt. De verhooging van het percentage 22% tot 25 in de Tarwebesehikking treedt in werking met ingang van 8 Augustus a.s. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van heden voor den uitvoer naar Frankrijk certificaten, als bedoeld in art lid 1 van het Kon. Be sluit van 11 Mei 1932 tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk, zullen worden afge geven voor: Tafelperen, tafelappelen, pruimen, kersen, aardbeien, roode en witte bessen, zwarte bes sen, kruisbessen. Met het uitgeven dezeT certificaten is belast mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage. Het bedrag, verbonden aan de uitgifte de zer certificaten, is vastgesteld op 10 cent per 100 K.G. met een minimum van 1.per certificaat. Het in het derde artikel van voormeld Kon. besluit bedoeld tijdvak voor fruit is vastge steld op 1 Jan. 1931—1 Jan. 1932. VIER ARBEIDERS TE WATER. Doodelijk ongeluk aan de spoorbrug- werken te Zaltbommel. Een ernstig ongeluk heeft Donderdagmiddag aan de nieuwe spoorbrugwerken te Zaltbommel plaats gehad, dat bet leven heeft gekost aan werkman L. van Staveren uit Waardenhurg, meldt de ,,'s Hert. Ct." Om 3 uur zou de derde spanning van de brug aankomen. Deze worden aangevoerd op pontons, die in een daartoe gegraven haven aanleggen aan een speciaal daarvoor vervaar digden steiger. Om dezen steiger in orde te maken was hier tegen half twee een viertal arbeiders aan het werk, toen plotseling een zware balk van de- sen steiger losschoot en begon af te glijden. Bevreesd dat zij onder dit zware stuk ijzer zouden geraken, sprong het viertal te water, hoewel geen van hen kon zwemmen. Ongeluk kigerwijs was geen ander personeel in de on middellijke nabijheid, maar van de brug zag men het ongeluk gebeuren. Op het gegil echoot ook van andere zij-de hulp toe en met veel moeite gelukte het twee mannen te redden, een derde had den wal reeds -bereikt. De 27-ja rige L. van Staveren echter verdween in de diepte en hoewel door verschillende ervaren zwemmer-s getracht werd hem nog te bereiken, mocht dit niet haten. Om 5 uur werd het lijk •van den ongelukkige gevonden. Hij was onge huwd. Officieel wordt uit Berlijn gemeld In de laatste dagen hebben te Berlijn met Nederland sche en Deensche regeeringsvertegenwoordigers besprekingen plaats gehad nopens een nieuwe regeling voor den invoer van boter naar Duitschland. De besprekingen zijn thans ten einde. De Nederlandsche en Deensche onderhan delaars zijn vertrokken om hun regeeringen rapport uit te brengen over de laatste Duit- sche voorstellen. Doodelijk mijnongeluk. Op de mijn Julia te Eygelshoven is de mijn werker Janssen uit Schinveld door van zes meter hoogte vallende steenen getroffen. HU werd er dood onderuit gehaald. Het slachtoffer was gehuwd eu vader van drie kisderen. GEEN GEPENSIONNEERDEN BIJ BE POLITIE. BATAVIA, 5 Augustus (ANETA). De gelegenheid voor dienstneming door ge- pensionueerde militairen bij de politie is voort- aan uitgesloten in verband met de pro-motie- fcanaea bj) poHtiecorps. der bedrukten" een rijke bedeeling der behoef- tigen met brood en spek plaats had. De armen werden trouwens door het Gilde steeds op bij zondere wijze bedacht: op alle acht Maria- feesten, die de kalender aanwees, kregen zij in ruime mate brood en haring geschonken. De Keizer Karelstad, thans een woonplaats voor vrijwel a-l-le Nederlandsche kloosterorden, heeft ook op dit punt een lange traditie: een kloosters-tad is Nijmegen steeds geweest. Ook onder deze kloosters waren er, die op bijzondere wijze onder bescherming der H. Maagd waren gesteld. jVanneer Zondag Maria-gelgrims aan iet Tot Magister der Fraters Theologanten Z. E. P. Augustinus van Del-den. Tot Econoom der ProvincieZ. E. P. Ro- gatus Gerritsen. Tot Procurator der MissieZ. E. P. Dr. An- selmus Wouters. In den oudérdom van 60 jaar overleed te Breda de heer N. J. H. van Groenendael, bekend kerkenbouwer 'en aannemer van groote werken. PROBLEMEN IN AZIE. Interkoloniale samenwerking bepleit. De koloniale commissie van de internatio nale parlementaire handelsconferentie, welke momenteel onder leiding van minister van Staat mr. D. Fock te Brussel vergaderd i«, heeft het Nederlandsche rapport over samen- w-e-r-kiag tusschen de regeeringen aanvaard. Een motie werd aangenomen, waarin aan de dele gaties van de landen, welke in Azië koloniën bezitten, wordt verzocht -bij hunne regeeringen aan te dringen op het organiseeren van inter koloniale samenwerking. Deze zou moeten ge schieden door middel van conferenties der re geeringen en bijeenkomsten van deskundigen waar men van gedachten zou kunnen wisselen over vraagstukken welke zich tegelijkertijd in vergchülsftd© Aziatische koloniën voordoen. PROF. MR. DR. CH- RAAYMAKERS S. J. Gisteren, zoo meldt de „Geld." vertrok naar Engeland prof. Mr. Dr. Oh. Raaymakers, van de R.-K. Universiteit, te Nijmegen. Doel zijner reis is een Engelsch instituut, dat eenigszins verge leken kan worden met hetgeen hier te lande zoo roemrijk bekend is als de „Sociale Week" van Rol-duc. De „Summer School" te Oxford noodigde onzen hoogleeraar uit tot het geven van drie colleges over de Encycliek „Qua-dra- gesimo Anno". Deze cursus, die een volle week duurt (van 6—13 Augustus) wordt gegeven in Lady Margaret Hall. Prof. Raaymakers daar, als eenig niet-Engelsch geleerde s voordrachten houden op 8 en op 10 en op 12 I Augustus. STOPGEZET. De directie der Maastrichtsche Zinkwitfa briek heeft Donderdag het nog werkzaam zijn de personeel schriftelijk ontslag aangezegd. Dit ontslag gaat 30 September a.s. in. Bij het kanton-gerecht is Kampen zijn niet minder da* rweeeksohriften om vermin- jan nacht binnengekomen. Spaarbankboekje en 30. ontvreemd. Te Vijfhuizen kwam dezer dagen een inwoon ster nadat zij eenigen tijd buitenshui-s had ver toefd, tot de onaangename ontdekking, dat er ongewenscht -bezoek aan haar woning was ge bracht. Het bleek haar, dat uit een tasch, welke in een kast lag, drie' briefjes van 10 en een spaarbankboekje waren ontvreemd. De politie werd met dezen diefstal in kennis gesteld en haar onderzoek had tot resultaat, dat de 18-jarige v. d. W. afkomstig uit Heem stede en In Vijfhuizen in den kost, werd aan gehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van twee briefjes van tien, terwijl hij het derde verzilverd had. Onder hevig verzet werd v. d. W. naar het politiebureau te Hoofddorp over-, gebracht, om daarna voor den Officier van Justitie te Haar-lem te worden geleid. Hij be. kende zich aan den diefstal te hebben schul. dig gemaakt. In het kosthuis van v. d. W, werd -later achter een schilderij het spaarbank, boekje gevonden. Geen middelen meer voor het nood zakelijk levensonderhoud. De Ohri-st. Boeren- en Tuindersbon-d in Ne derland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. 'Ned. Boeren, en Tuinders-bond heb ben onder dagteekenin-g van 5 Augustus 1932 het volgen-de telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezonden; De Dagelijksche Besturen der drie Centrale Landbouworganisaties, t.w. Christ. Boe-ren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Landbouw.Comité en Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond op 5 Aug. in vergadering bijeen, in aanmerking nemen de, dat de tuinbouw, meer in het bijzon-der in West-Friesland, in den alleruitersten nood verkeert, zóó zelfs dat geen middelen meer aanwezig zijn voor het noodzakelijke levens onderhoud, verzoeken Uwe Excellentie met den meesten aandrang de steunverleening aan den tuinbouw onverwijld tot stand te brengen en in ieder geval onmiddellijk over te gaan tot uitbetaling van het aan de Noord-Hollan-dsche bedrijven verleende crediet. Om een loonkwestie. Gisterenmorgen is bij den aannemer van de werken voor de nieuwe vaste brug te Arnhem staking uitgebroken. De staking vindt, naar Vaz Dias meldt, zijn oorzaak in een loongeschil, daar de aannemer, die een vier tal weken met het werk bezig is, niet het volle contractloon heeft uitbetaald. De arbei ders hebben den aannemer Donderdagavond een ultimatum gesteld, waarin zij het volle contractloon eisohten, daar zij ander» a.s. Maandag in staking zouden gaan. De aan nemer heeft daarop gisterenmorgen den be trokken arbeiders ontslag aangezegd, waarop een 24-tal arbeiders terstond in staking gin gen Het werk wordt nog voortgezet met een veertiental arbeiders. Door de stakende arbei ders wordt gepost. Het werk omvat den bouw van de fundeering van een vijftal pijlers vooi; den oprit van de brug aan de Betuwezijde. EXPORT VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Op sterken aandrang uit tuinderskringen kwamen in de vergaderzaal der Kamer van Koophandel te Lei-den, op een uitnoodiging dier Kamer bijeen burgemeester en wethou ders van Nieuwveen, Ter Aar en Alkemade, de besturen van de tuinbouwveilingen te Leiden, Ter Aar en Roelofarendsveen, terwijl mr. Van Haastert namens den R.-K. Boeren- en Tuin dersbond en eenige belangstellenden uit zui- velkringen mede aanwezig waren. Voorts wa ren tegenwoordig dr. Wilden en dr. F. Kemp ken uit Diissel-dorf, vertegenwoordigers van de Nederlandsch-Duitsche Kamer van Koophandel. Met groote duidelijkheid werd de nood van den tuinbouw geschetst Besloten werd een adres te zenden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin, op grond van tal van overwegingen, den Minister wordt verzocht te willen mede- deelen of de Nederlandsche Regeering bereid is ten spoedigste de meest krachtige maatrege len te nemen, opdat v-oor 1932 voor de tuinde rij nog een behoorlijke hoeveelheid producten naar Duitschland zal kunnen worden geëxpor teerd en daarvoor betaling verkregen zal kun nen worden, daarbij ln aanmerking nemende, dat Nederland belangrijk meer voordeelen dient te behalen dan landen, die als afnemers van Duitschland voor dit laud van veel geringer be teekenis SilL I i I i L_L.. Arbeider door vallenden betonnen paalkop getroffen. Op een fabrieksterrein van een firma in be tonnen heiwerken, aan den Kanaaldijk, langs bot N.-H. Kan-aal te A'dam is gisteren een ar-« beider onder een vallenden betonnen paalkop van eenige honderden K.G. gewicht geraakt Da man was op slag dood. Per ambulanceboot van den G. G. D. is het lijk naar het Binnengaat- huis gebracht De ongelukkige, die 40 jaar oud was, laat een vrouw en twee kinderen na. door EEN STIER AANGEVALLEN. Toen mej. M. van Fal-ier te Haarsteeg zicH in de weide bevond, werd zij door een daar loopenden stier aangevallen, meldt de ,,'s Hert, Ct." Het dier sloeg haar tegen den grond en heeft haar vervolgens over den grond voort- gestooten, totdat de ketting haar buiten zijn bereik bracht. Haar hulpgeschrei werd niet opgemerkt, zoo dat zij een half uur in heti natte gras is blijven liggen. Later is zij in be- wusteloozen toestand gevonden en naar huis gebracht. De aangevallene klaagt nu over he vige pijnen in heup, beenen en onderlijf, Haa® boes tand ie er ssüg,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5