ALGEMEEN OVERZICHT. de begrafenis van EATERDAÖ 6 AUGUSTUS 1932 Ultimatum aan Genève. BLOEDIGE CIJFERS. DR. BRACHT PUBLICEERT EEN STATISTIEK. En de verklaring, dat hij zal straf fen zonder aanzien des persoons. HET GRAN CHACO-CONFLICT. Bolivia ontstemd over de stappen der groote mogendheden. Geen wapenstilstand GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN OOST-MANDSJOERIJE. Duizenden menschen door hongers nood bedreigd. MUSSOLINI OVER HET FASCISME GEVECHTEN BIJ NIOETSJWANG. De Chineezen ontvangen versterkingen. NAAR DE STRATOS FEER. DE PLANNEN VAN PICCARD. De prof. vertelt aan de pers. DE STAKINGEN IN BELGIE. TOENEMENDE AGITATIE. Socialisten en communisten. IERLAND HOUDT VOL. OPZIENBAREND PROCES TE ST. ETIENNE. MGR. SEIPEL. DE ROUWPLECHTIGHEDEN TE WEENEN. DE REBELLIE IN BRAZILIË. DE OPSTANDELINGEN VALLEN AAN. (Wordt vervolgd.), Tijdens de laatste debatten in de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie over de resolutie-Benes had reeds Nadolny het Duit- sche dreigement uitgesproken zich uit de con ferentie terug te zullen trekken, indien niet in Januari een „bevredigende ophelde ring" van het vraagstuk der rechtsgelijkheid op bewapeningsgebied zou zijn verkregen. Dit Duitsche ultimatum is tllans door een min der officieel en in minder bewoordin gen, doch niet minder verontrustend dreige ment van Italië gevolgd: de Italiaansehe lucht vaartminister Balbo, die in de laatste week der eerste periode der ontwapeningsconferen tie do opvolger van Grandi alhier geweest is, heeft in de „Popoio d'Italia" en de „Corriere della Sera een artikel doen verschijnen, waar- ring Fn htf verklaart, dat ook voor Italië niets an ders over zal blijven dan zich uit de ontwa peningsconferentie terug te trekken, indien deze onder de voortdurende overheersching van Engeland, Frankrijk en Amerika zou blij ven staan Het Duitsche ultimatum is het stelligst en ook het duidelijkst. Duitschland's voornaam ste eisch van gelijkgerechtigdheid op ont- wapeningsgebied moet in Januari, wanneer de algemeene commissie weder zal bijeenkomen althans tot een „bevredigende opheldering' hebben geleid, anders zal de Duitsche delegatie niet naar Genève terugkeeren. Dit beteekent dus, dat de Duitschers zich niet langer te vreden stellen met het door Benes als rapl>?f teur-generaal der ontwapeningsconferentie hun geopende uitzicht op bespreking va,n eisch ter conferentie zelf. Hun «f ^k heidseisch zal tevoren reeds moeten besproken zijn, hetzij langs diplomatieken weg, hetzij tijdens de bijeenkomsten van het bureau der ontwapeningsconferentie In het najaarend voorwinter, en deze besprekingen zullen re een voor Duitschland „bevredigende ophelde- moeten hebben teweeggebracht. Het is maar gelukkig, dat het woord „be vredigend" van eenigszins vagen aard is, zoo dat de Duitsche regeering bij goeden wil harerzijds zichzelf nog niet den terugkeer naar Genève heeft afgesneden, ook al zou het in Januari nog eenigszins twijfelachtig zijn, of Inderdaad de voorbesprekingen het vraagstuk der rechtsgelijkheid reeds een besli-ssenden stap voorwaarts hebben gebracht. De oplossing toch van dit probleem der gelijkgerechtigdheid zal blijkens de verklaring van Herriot in dezelfde vergadering der algemeene commissie, waar in Nadolny bet Duitsche ultimatum uitsprak niet kunnen verkregen worden zonder een gelijktijdige „bevredigende opheldering van het veiligheidsvraagstuk en voor h ren van een dergelijke opheldering zdn n et alleen de Duitsche en Fransche regeeringen, doch ook die van Engeland en Amerika noo- dig- Of het mogelijk zal zijn deze groote vraag- etukken van de rechtsgelijkheid en van de veiligheid inderdaad reeds vóór de hervatting der werkzaamheden der ontwapeningsconferen tie zelf op te lossen, is wel eenigszins te be twijfelen. Men kan zich dus slechts erover ver heugen, dat de door de Duitsche regeering hij haar ultimatum gekozen uitdrukking „bevre digende opheldering" van eenigszins elae-ti- echen aard is! .Begrijp ik het artikel van Balbo goed, dan eischt de Italiaansehe regeering niet, dat ook haar grieven zullen zijn uit den weg geruimd, voordat de algemeene commissie in Januari ■weder zal bijeenkomen. Mussolini schijnt be reid te zijn in ieder geval nog eens af te wachten, of de hervatting der besprekingen een grooter uitzicht op vervulling van Italië's wenscben brengen zal, alvorens tot een afwe zigheid uit Genève te besluiten. Mussolini's grieven zijn, voor zooverre uit jjet artikel van Balbo op te maken is, niet elechts gericht tegen de ontwapeningsconfe rentie op zich zelf, doch tegen de geheele werk wijze van den volkenbond, die volgens de op vattingen van de Italiaansehe regeering veel te veel door Engeland en Frankrijk over- heerscht wordt, terwijl bovendien ook Amerika ofschoon geen volkenbondslid, op alle door den volkenbond georganiseerde conferenties den toon mede aangeeft. Het driemanschap Enge landFrankrijkAmerika is almachtig en als Ih dezen toestand geen verandering ge bracht wordt, zal Italië tot een heengaan uit de ontwapeningsconferentie (en vermoedelijk zal Mussolini dan ook wel een afscheiding van den. volkenbond zelf daarop laten volgen moeten besluiten. Het is een ernstige vermaning, die Mussolini hier doet hooren en waaraan men ondanks de onaangenaam-scherpe, ja somtijds hatelijke en beleedigeude wijze, waarop zij uitgesproken Is, de noodlge aandacht zal moeten schenken Reeds in zuiver formeel opzicht heeft de ont wapeningsconferentie zich in de laatste maan den geheel moeten bulgen naar den wil der Engelsche en Fransche ministers. Van hun be reidwilligheid, om al dan niet in een bepaal de week te Genève te zijn (een bereidwillig heid, die echter meer van politieke noodzake lijkheden dan van persoonlijke willekeur af hing) hing het af, of de conferentie een week van politieken stilstand moest beleven dan wel op nuttigen voortgang van den arbeid mocht hopen. Dat dit velen tot ergernis was, is van zelfsprekend en dat de Italianen, om hun on afhankelijkheid te toonen, wel eens hebben na gelaten, om bij de zending van hun eigen lei dende mannen ter conferentie precies gelijken tred met de Franschen en Engelschen te hou den, is ook begrijpelijk, doch bevorderlijk voor hun eigen invloed ter conferentie was dit na tuurlijk niet! Als Mussolini b.v. Grandi nog een week langer als minister behouden had o als Mussolini een week vroeger Balbo zelf a s opvolger van Grandi naar Genève zou gezon den hebben, zou Italië vermoedelijk wa meer invloed op den tekst der resolutie- enes hebben gehad dan in werkelijkheid re Seva is geweest, nu aan de besprekingen me e riot, sir John Simon en Gibson slechts ee plaatsvervangend gedelegeerde van Italië heeft deelgenomen! Tntusschen het is niet te ontkennen, dat in derdaad de Amerikanen, Engelschen en Fran schen op internationale conferenties elkander veel meer naar de oogen kijken dan dat zij met de gevoelens van andere staten, zelfs van andere groote mogendheden rekening houden. Dat het voor de Duitschers, Italianen, Japan ners en Russen onaangenaam is, ook al behoo- ren zij formeel tot dezelfde groep der groote mogendheden, in de praktijk toch slechts als een soort tweede klasse te worden beschouwd, wie zal het ontkennen? En wie zal zich over de teleurstelling van Mussolini verbazen, nu de groep Engeland-Frankrijk-Amerika op de ontwapeningsconferratie toch tezamen is ge bleven, ondanks alle onderlinge meeningsver- schillen over het plan-Hoover en ondanks den voorbehoudloozen steun van Grandi (Mussolini) aan de Amerikaansche voorstellen? Mussolini had blijkbaar gehoopt door de be roemde, zooveel populaire geestdrift verwek kende rede van Grandi het blok Amerika-En- geland-Frankrijk te doen uiteenspatten en Ame rika blijvend in het kamp der ontevredenen over de Fransch-Engelsche volkenbondshegemo nie te doen plaats nemen! Moeten wij betreu ren, dat deze toeleg van Mussolini niet gelukt is en -dat de Amerikaansche regeering, liever dan Engeland en Frankrijk geheel vijandig voor Hoover's ontwapeningsplannen te stem men, maar besloten heeft hen langs een zacht lijntje tot zooveel mogelijke concessies te be wegen? Wie zich bewust Is van het schier hopelooze der pogingen, om landen als Frank rijk en Engeland concessies af te dwingen zal eerder geneigd zijn zich er over te ver heugen, dat Herriot's komst weder een En- gelsch-Fransch-Amerikaansch compromis (de resolutie-Benes) heeft mogelijk gemaakt, dat eenlge toekomstbeloften inhoudt, die voor de gedachte der internationale ontwapening stel lig niet te versmaden zijn. Beloften, die echter slechts te verwezenlijken zijn, indien Duitsch land en Italië hun dreigement zich uit de ontwapeningsconferentie terug te trekken nitet in vervulling zullen brengen! In zijn booze artikel over de resolutie-Benes kritiseert Balbo ook de houding der „Kleine Acht", die uit zucht naar een humaniseering van den oorlog zoo krachtig op de afschaffing van het luchtbombardement zouden hebben aan gedrongen. Voor den Italiaanschen luchtvaart minister ls de luchtoorlog niet wreeder dan de andere oorlogsmethoden, een betoog dat in de algemeene commissie trouwens reeds door sir John Simon was -gehouden! Boyendien ga- looft Balbo niet aan -de mogelijkheid van een „humaniseering" van den oorlog, zoodat hij tot de sentimenteel© „Kleine Acht" de opmer king richt, dat zij in hun eenvoud in den val geloopen zijn, dien de Franschen hun gelegd hebben, om door de aanvaarding van het pro gram „afschaffing van het luchtbombardement en internationaliseering der burgerlijke lucht vaart" mede 'te werken tot de ondermijning der prachtige Duitsche organisatie op het gebied ■der burgerlijke luchtvaart! Hiertegenover is te bemerken, dat de „Kleine Acht" volstrekt niet uit zucht naar humanisee ring van den oorlog zoo krachtig voor het verbod van alle luchtbombardement geijverd hebben! Er zijn zeker ook onder de gedelegeer den der „Kleine Acht" velen, die het scepti cisme van Balbo over oorlogshumanlseering deelen. Het verbod van het luchtbombardement behoort echter naar de meening der „Kleine Acht" gepaard te gaan met de afschaffing van alle groote militaire vliegtuigen. Dit zou niet alleen een belangrijke bezuiniging op de mili taire uitgaven medebrengen, doch ook den staten die wapenen ontnemen, die het meest geschikt voor een plotselingen aanvalsoorlog zouden zijn. Niet slechts humaniseering van den oorlog, doch vooral ook -belangrijke be zuiniging en verhoogde veiligheid zou het ge volg zijn van het met zooveel aandrang door de „Kleine Acht" bepleite verbod van lucht bombardement! Het streven der „Kleine Acht' verdiende ook op dit punt zeker niet die ge ringschatting, die Balbo daaromtrent heeft ge toond! BERLIJN, 5 Augustus. (W.B.) Dr. Bracht, de gevolmachtigd© commissaris in Pruisen, die tevens met de leiding van het Pruisische ministerie van binnenlandsohe zaken is belast, heeft op grond van de rapporten der regee- rin-gspresidenten een statistiek samengesteld van de politieke aanslagen en onlusten, die in den tijd van 1 Juli tot 20 Juli in alle Pruisi sche gebieden, buiten Berlijn, zijn voorge komen. Volgens deze statistiek zijn gedurende dezen tijd 322 politieke aanslagen gepleegd, die aan 72 mensohen het leven hebben ge-kost; 497 ■menschen zijn daarbij ernstig gekwetst. Blijkens de nasporingen der politie hebben in 203 gevallen de communisten schuld aan het gebeurde, in 75 gevallen nationaal-socialis-ten en in 21 gevallen leden van de rijksbanier. In 23 gevallen kon de schuld niet worden vast. gesteld. Wat betreft de bloedige onlusten te Konings bergen, dienaangaande kan, na hetgeen reeds officieel bekend is gemaakt, in het belang van het onderzoek niets meegedeeld worden. Over de excessen in Sleeswijk-Holstein heeft het Pruisisch ministerie van buitenlands-che zaken een omvangrijk rapport ontvangen van den regeeringspresident. Deze is van meening, dat eenerzijds de ophitsing door de communis tische leiders en bladen de oorzaak van de on. lusten zijn, aan den anderen kant, dat onge. twijfeld een aantal jonge S.A. en S.S..lieden niet meer door hun leiders in bedwang kunnen gehouden worden. Dr. Bracht wijst er in verband met de voortdurende politieke onlusten nogmaals op, dat hij alle maatregelen zal nemen om leven en veiligheid t© beschermen en dat hij zonder aanzien des persoons tegen alle schuldigen streng zal optreden, onverschillig of zij in het rechtsohe of linksche politieke kamp staan. Nieuwe aanslagen BEUTHEN, 5 Augustus. (W.B.) In den af- geloopen nacht, om ongeveer twee uur, werd een opperwachtmeester van politie in het stadsdeel Rossfoer-g door zes jongelui, die hij wegens het maken van nachtrumoer tot kalmte maande, overvallen en -tegen den grond geslagen. De aanvaller-s beroofden hem van zu11 sabel en revolver, brachten hem verscheidene steek wonden toe en gaven hem met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd, zoadat hij oogenbli'k het bewustzijn verloor. Zijn aanvallers namen hierop de vlucht. De politiebeambte richtte zich, ondanks zijn ernstige verwondingen, toch weer op en liep hen achterna terwijl hij tegelijk alarm maakte. Een der achtervolgden keerde zich bierop om en gaf den agent nogmaals een slag op bet hoofd. Deze was thans gedwongen een nabijzijnd huis binnen te vluchten, waar hij bewusteloos neerviel. Bij de achtervolging der daders maakte de Intusschen gearriveerde poli-tie van haar wa penen gebruik; twee 'der daders werden ge wond. De agent en de twee gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De agent had een schedelbreuk, benevens ernstige snij- en steek wonden, opgel-oopen, zoodat voor zijn leven gevreesd wordt. De overige vier belhamels konden eveneens worden gearresteerd. Zij staan bij de politie zeer ongunstig hekend. Naar verluidt, is de daad niet geschied uit politieke beweegredenen. PARIJS, 5 Augustus. (H.N.) Volgens een be richt uit Buenos Ayres is men te La Paz zeer ontstemd over de stappen van de Europee-sche ■groote mogendheden en de Vereeni-gde Staten, om het conflict tusschen Bolivia en Paraguay bij te leggen. De Boliviaa-nsche -bladen verklaren, dat het aanvaarden van het voorstel om het conflict aan arbitrage te onderwerpen, gelijk zou staan met het prijsgeven van de souver-eine rechten van Bolivia. In Argentinië hoopt men nog steeds, dat de oorlog vermeden zal kunnen worden, waarbij er op gewezen wordt, dat Argentinië krachtig genoeg is, om zijn neutraliteit te verdedigen. Het eerste Amazonen-bataljon. LONDEN, 5 Augustus (V.D.) De „Daily Herald" meldt uit Buenos Aires, dat de vrou wen in de stad San José het eerste Paraguaan- sche Amazonenbataljon hebben gevormd, dat uit wil trekken naar de Boliviaansche grens. De dames zijn gewapend met lange kapmes sen. De recruitee-ring voor heit Amazonen-batal jon wordt georganiseerd door den meis-jesbond, bestaande uit kleinkinderen van officieren van het oude Paraguaansche leger. Zij hebben ge zworen geen poeder, geen schmink, lippenstift of andere cosmetische middelen te gebruiken, zoolang de Gran Chaco niet weer in handen van Paraguay is. PARIJS, 5 Augustus. (H. N.) De kansen tot staking van de vijandelijkheden tusschen Boli via en Paraguay worden in een bericht uit Buenos-Ayres weder eenigszins ongunstiger beoordeeld, daar de wederzij'dsche eiscben nog zeer uiteenloopen. Bolivia wil in den wapenstilstand slechts toestemmen, als het de tot nu toe veroverde stellingen kan behouden. Paraguay van zijn kant wil de vijandelijk heden niet staken, zoolang nog Paraguaansch igebied zich in bezit van Bolivia bevindt. LONDEN, 5 Augustus. (H.N.) Uit Charbin wordt gemeld, dat Oostelijk Mandsjoerije door groote overstroomingen geteisterd wordt. De Soengari en andere rivieren zijn buiten haar oevers getreden en hebben het land in wijden omtrek overstroomd. Een Japansche troepenafdeeling, die volko men van de buitenwereld afgesneden is, moet door vliegtuigen van proviand worden voor zien. Een troepenafdeeling van Man'dsjoerijsche vrijscharen, die eveneens afgesneden Is, is aan den hongerdood prijsgegeven, terwijl ook dui zenden lieden van de burgerlijke bevolking door hongersnood bedreigd worden. Men vreest, dat de hongersnood talrijke slachtoffers zal eischen. De oogst is geheel vernield. Het verkeer op den Oos-t-Siberischen spoorweg is onderbroken. De aangerichte scha de is nog niet te overzien. ROME, 4 Augustus (V.D.) Mussolini beeft een schriftelijke uiteenzetting gegeven van de politieke leer van het fascisme. In de inleiding verklaart Mussolini, dat hij het fascisme niet heeft geschapen op de basis van een reeds gereede leer, doch dat bij eerst de wet van het handelen heeft gevolgd. Mussolini vervolgt dan: Het fascisme heeft thans zijn eigen doelstelling in alle kwesties, welke materieel en geestelijk van belang zijn voor de volkeren der wereld. Vóór alles ge looft het fascisme, wat de toekomst en de ont wikkeling der menschheid in het algemeen be treft en wel afgezien van ieder verband met de huidige politiek. niet aan den eeuwigen vrede. Derhalve wijst hij het pacifisme af. Slechts de oorlog brengt alle menscbelijke energie tot d-e hoogste spanning. Een leer, welke uitgaat van de voorwaarde, den vrede te eischen, is het fascisme vreemd. Het fascisme bestrijdt beslist iedere leer, die de basis vormt van het z.g. wetenschappelijke en marxistische socialisme, d.w.z. de leer van het historische materialisme. Het fascisme staat scherp tegenover de liberale leer, zoowel op het gebied der politiek als op dat van het bedrijfsleven. TOJtIO, 5 Augustus (V.D.) De Chineesche vrijwilligerstroepen hebben tij-deus de gevech ten bij Nioetsjwang versterking gekregen en deden verscheidene hardnekkige aanvallen. De in de stad woonachtige Japanners hebben aanzegging gekregen hun toevlucht te nemen in -het Japansche consulaat. Alle banken zijn gesloten. Bovendien zou in de stad cholera zijn uitgebroken. De Chineesche vrijwilligers zijn op verschil lende plaatsen in de omgeving van Moekden verschenen. In het begin van deze week zijn niet minder dan tien aanvallen op den Zuid- Mandhjoerijschen spoorweg gedaan. ZURICH, 5 Augustus. (R.O.) Professor Pic card heeft aan een aantal persvertegenwoor digers een interview verleend, waarin hij zijn plannen heeft uiteengezet en het doel zijner vlucht nader heeft toegelicht. De start voor de vlucht naar de stratosfeer, zal, zooals reeds gemeld, niet voor het einde van de volgende week plaats vinden. Als start plaats is 'thans definitief het nieuwe vlieg veld Dübendorf gekozen, waar een lange strook g-ronds van ongeveer 300 meter lengte, gelegen naar het Zuiden, voor den start wordt vrijgehouden, om den ballon voldoende ge legenheid tot manoeuvreeren te verzekeren. Den dag vóór den start zal de ballon, waar schijnlijk in de namiddaguren, gereed ge maakt wonden. Te-gen middernacht zal met het vullen begonnen worden, waarop bij het aanbreken van den oohtend de gondel zal op stijgen. x De toeschouwers zullen tot op een afstand „n X50 meter den ballon mogen nadeien. Reeds thans legt Piccard den nadruk op het belang van dezen maatregel en de professor dreigt, den -ballon te doen ledigen en den start ergens anders te doen plaats vin-den, in dien men de afsluitingen zou verbreken. Betreffende de inrichting van den gon-dei en de instrumenten, welke meegenomen wor den, deelde professor Pic-card mede, dat twee hoofdinstrumenten voor het meten der kosmi sche stralen het voornaamste doe-1 der op stijging in den gondel zijn ingebouwd; een ionisatie-apparaat, een ruimte met samenge perste lucht, en een tel-apparaat, dat uit een aantal kleinere telbuizen bestaat, waarin iede re afzonderlijke kosmische straal, die daa-r binnendringt, op een reepje celluloid wordt vastgelegd en geregistreerd. Ook de min-der belangrijke instrumenten, zooals electrometer, barometer, batterijen enz., zijn ditmaal met het oog o-p een grootere startzekerh-eid in het inwendige van den gon del aangebracht, zooals ook het geval is met de lijn van het ventiel. (Zooals men weet, is de omstandigheid, dat deze lijn bij de vorige vlucht buiten den gondel was aangebracht, den inzittenden bijna noodlottig geworden). In den gondel wordt op deze vlucht ook een volledige faer-guitrusting meegenomen, daar professor Piocard verwacht, dat de ballon, door de in de stratosfeer hee-rschende Noorde lijke l-uchtstroomingen, naar het gebied der Alpen zal gedreven worden. Een landing in het hooggebergte acht prof. Piccard minder gevaarlijk dan in de laagte, daar in het ge bergte geen draden voor electrisöhe gelei dingen zijn. Het bergingswerk daarentegen za-1 daar veel moeilijker zijn. Prof. Piccard is voornemens ditmaal zeer langzaam te star-ten.. 0-ok zal bij aanvankelijk de kahine open laten, om persoonlijk de start- manoeuvres te oomtroleeren en door bet uit werpen van ballast -het starten te vergemak- gelijken. Om bij de landing misverstanden te voor komen, heeft professor Pic-card medegedeeld dat bij' een geslaagde landing den ballon ter stond wordt geiot'gd. Indien de ballon dus nog urenlang zijn kegelvorm blijft behou den, is er Iets ernstig gebeurd. In den gondel 'bevindt zich een klein radio toestel waarmede ln geval van nood korte be richten gegeven kunnen worden. Het toestel moet er echter voornamelijk toe dienen om mede te deelen, waar de ballon geland ls. De ballon zal door 2 auto's worden gevolgd welke voortdurend in verbinding met een vliegtuig zullen staan, dat eventueel reeds voor de landing naar de plaats zal worden gezonden, waar naar schatting de ballon zal neerkomen. Onze Brussel-sche correspondent meldt ons:'. Het aantal stakers in de mijnen van de Bo- rinage was Donderdag weer zeer toegenomen, omdat de mijnwerkers ontevreden zijn over het feit, dat zij nog steeds geen concrete toezeggin gen' van de regeering en van de patroons heb ben gekregen. Van socialistische zijde is thans tegen Zon dag een algemeen congres van de mijnwerkers bijeengeroepen, om den toestand te bespreken. Het is te voorzien, dat -het daar nogal luidruch tig zal toegaan. Het aantal aanslagen op werkwilligen ver meerdert op onrustwekkende wijze. Er worden nog steeds communistische ele menten gearresteerd, zoo o.m. zeven Chineesche studenten te Leuven, waar ran er vier opgeslo ten bleven. De bedreiging van een algemeene staking is niet denkbeeldig. Natuurlijk zijn het niet alleen communisten, die de ontevredenheid op peil houden- ook socialisten doen daar aan mede. Doch alles wordt op den rug der communisten geschoven. De communisten van de Borinage zijn echter nooit sterk genoeg geweest om ook maar één enkelen afgevaardigde voor het parlement te kunnen zenden; daarentegen zetelt uit dia streek een meerderheid van socialistische le den maar dezen hebben al sedert lang bun partijgenooten niet meer in de hand en dan is het voor de facade maar beter, bet odium van onlusten en stakingen en bloc op de commu nisten te schuiven. Moedig is het niet, en eer lijk evenmin. De tarievenstrijd tegen Engeland wordt voortgezet. DUBLIN, 5 Augustus. (R. O.) De kamer heeft met 58 tegen 43 stemmen een regëerings- voorstel aangenomen, volgens hetwelk een bijzonder fonds van twee millioen pond stelling zal woirden gesticht, om den economischen oorlog met Groot-Brittannië voort te zetten. Eisch van den minister van Justitie afgewezen. PARIJS, 5 Augustus. (H.N.) De rechtbank te St. Etienne heeft uitspraak gedaan in een proces, dat op last van den minister van justi tie aanhangig is gemaak. De minister verlangde, dat een Poolsche, die door haar huwelijk met een Franschman de Fransche nationaliteit had verworven, deze nationaliteit ontnomen -zou worden wegens haar communistische propaganda. De rechtbank heeft echter beslist, dat de pro paganda, door de vrouw gevoerd, een algemeen karakter droeg, zoodat deze niet gericht was tegen de binnen- of buitenlandsohe veiligheid van den staat. De eisch van den minister werd dus ontzegd. Deze uitspraak heeft in Frankrijk veel op zien gewekt. WEENEN, 5 Augustus. (R.O.) Met de eerste inzegening van het stoffelijk overschot van Mgr. Seipel in een der zalen van het militaire casino begonnen hedenmorgen de officieele rouwplechtigheden voor Oostenrijks grooten staatsman. Uö tweede inzegening heeft in aansluiting daarop plaats in den St. Stephanusdom, waarna een herdenkingsplechtigheid bij de baar van Mgr. Seipel voor het parlement plaats vindt. Gisteren defileerden ongeveer 100.000 per-* sonen, onder wie talrijke delegaties uit de na burige staten, voor de open kist, waarin bet stoffelijk overschot van Mgr. Seipel rust. "WEENEN, 5 Augustus. (W.B.) Na de rouw plechtigheden in den Stefan&dom werd het stoffelijk overschot van mgr. Seipel, vooraf gegaan en gevolgd door talrijke hoogwaar- digheidsbekleeders, terwijl langs de straten, waar de stoet voorbijtrok, honderd-duizenden menschen geschaard, stonden, am den over ledene een laatste stil-le hui-de te brengen, naar het parlement overgebracht. Diep ontroerd, nam -hier Oostenrijks bonds president, Miklas, afscheid van den grooten Oostenrijker en grooten Europeaan". Na hem spraken 'bondskanselier dr. Dollfuss namens de Oostenrijksche regeering, de voor zitter Ramek, namens den nationalen raad en de voormalige bondskanselier dr. Buresch uit naam van de christelijk-sociale parlements leden. In den rouwstoet gingen o.a. mede alia leden van het diplomatieke corps, de Beier, sche premier dr. Held en de voormalige Duit sche rijkskanselier dr. Wirth. ■Na de plechtigheid ln het parlement zette de stoet zich opnieuw in beweging naar het centrale kerkhof, tusschen een haag van mili taire troepen, politie en organisaties, die den voorbijtrekkienden stoet het laatste eeresaluut brachten. t NEW-YORK, 5 Augustus. (R.O.) Het Brazl» liaansch hoofdkwartier mel-dt, dat de opstan dige troepen den staat Parana binnendrongen en daar de steden Gambara en Riberon Cüaro innamen. Zij vielen het regeeringsleger in dea flank aan. RIO DE JANEIRO, 5 Augustus. (R.O.) Naar verluidt, is de revolutlonnaire regeering van Sao Paulo van plan aan de mogendheden te verzoeken, Sao Paulo als oorlogvoerenden staat te erkennen. Vertaling van F. VAN VELSEN 31). Ja, zoo iëte' zei Tony, maar het is niet roo-odig ruw o£ onvriendelijk te werk te gaan. Al wat ik verlaag dot zij in de zitkamer ge bracht worden On da^ aemiigBizi-ns afgekoeld wordén, am ©enige beleefde vragen te beant woorden. Dot zal niet zooveel moeite opleveren, tenzij zy revolvers bij zich hebben. Revolversherhaalde mrs. Spalding ver schrikt. o hémel, wees u toch voorzichtig, S(r Antony! Dat zaJl ik, zei Tony, en zeer voorzichtig ook. Hij ging naar de tafel en greep den stee- doornen stok, welken hij daar had laten liggen. Ik geloof wel niet dat ik heim noodlig zal heb ben, zei hij, maar je kunt nooit weten. Hij brak plotseling af, want hij hoordé een zwak geluld bulten. Luistert, zei h-ij zacht. Wat is dat? Een oogenlblik hielden zij hun adem in én toen hoorden zij duidelijk het metalen geluid van het openslaande slot van heit ijzeren tuin hek. Vlug, doch kalm stapte hij naar dé deur van de zitkamer. Daar zijn zij fluisterde hij met een vrien delijk glimlachje. Blijf maar rustig; wij heb ben tijd in overvloed. De plotselinge aard van de crisis in aanmer- king genomen, moet het erkend worden, dat zoowel imrs. Spalding als Bugg, o-nimiiddellijk in hun rol waren. In drie sprongen was de laatste op zijn aangewezen plaats op het trap portaal, terwijl mrs. Spal-diing, niet zoo vlug als Bugg natuurlijk, naar de keuken ging. Tony wachtte tot zij beiden uit het gezicht varen verdwenen «n ging na een laatsten blik door de hal geworpen te hebben, de zitkamer binnen. Hij igiioioit de deur achter zich en zette den sleedoornen stok tegen den wanid, terwijl bijzijn hiaiuct licht op de deurknop liet rusten. Gedurende een -halve minuut was slechts do etaande klok in de hal hoorbaar. Toen werd er eenig geschuifel en ge-kners van grint 'hoor baar en een oogenblik later, konk het tang, tanig van de bel -hoor het benedenhuis. Met een glimlachje van voldoening knoopte Tony zijn jas dicht. Hij hoorde mrs, Stpaldling de keulken-trap opkomen en O-oor de hal gaan. Er klonk zooiets als het geluld v-a-n een bons alsof iemand achteruit geduwd werd ®n toen hoorde hij schuifelende voetstappen en den sOiag van een plotseling dlcbtgésiog011 deur. Fardo-n madame, zei een stom. Wij wen- sdhen u niet te verontrusten, maar wij moeten de jonge dame, dié Iboven is-, noodzak el ij k spreken. Voor een amateur van oen liefhebberij-kome die, speelde imrs. Spalding haar rol meesterlijk. Daar kan n-iets van gebeuren, antwoordde zij met prachtig voorgewende verontwaardiging. Wie lis u? Hoe durft u het wa-gen, bij iemand in huis te drin-gen? U moet ons niet kwalijk nemen, madame, herhaalde de stem, doch ik vrees, dat wij moe ten aandringen. Wij hebben niets kwaads voor, met dé jonge d-ame integendeel, wij zijn haar baste en getr-ouws-te vrienden. Mrs. Spald-in-g snoof zeer hoorbaar met haar neus. 't Mag wezen wat het wil, beet zij terug. In geen geval zet u een xjoot op mijn trap en wat unieer is, a'fl u onmiddellijk vertrekt, zal ilk de poli-tie waarschuwen. Er volgde een -kort fluisterend beraadslagen i-n een soort vredmde taal en toen -sprak de stem wederom: Wij gebruiken ongaarne geweld, madame, doch aangezie-n n ons geen keus laat Wederom klonk -het g«luid van voetstappen en geschuifel, d-och n-u gevolgd door die slag van een omver -geworpen stoel en toen gooide Tony met een vluggen d|nw de deur open eu liep met vroolljik gelaat de hal in. Hij ov-erzag den toestand onmiddellijk. Trouw aan de haar gegeven opdracht had m-rs. Spalding ziöh terug getrokken tot aan de trap, die naar het sous. terrai-n voerde, waarheen een d-er indringers haar gevolgd was, irnet het klaarblijkelijke doet, haar verdere inmenging te verhinderen. De andere liep met haastige stappen de tra,p op, edhij-nbaar verheugd, dat de weg nu vrij was. Tony had juist tijd genoeig, om te zien, d-at dé -man in de höl de kleinste van de twee was, toen die -mijnheer met een kreet van woede en sdhri-k op hem toesprong. Terwijl hij dit deed, zag Tony diat hij zijn hand achterwaarts bewoog in de richting van zij,n achterbro-etozak. Deze beweging ofschoon goed bedoeld werd te laat uitgevoerd om eeuig nuttig effect op te leveren. Met een tij-gersprong was Tony bij hem en greep hem omz ijn middel, zoodat zijn armen tegen zijn Bijdlen -geperst w-erd-en. Niet sohiieten, kameraad, zei hij. Je mocht d-e schilderijen eens beschadigen. Terwijl hij sprak, schudde plotseling het ge heel© trapportaal, krakend van een geweldigen elaig en daarop volgde het doffe geluld van een vallend lichaam. Tegelijkertijd verscheen het hoofd van den „Tijger" boven de trap leuning. Alles wel beneden, meneer? klonk het eenigsEinis 'bezorgd. Tony keek op. Als je klaar bent, kan je wel n-aar beneden 'komen ©n dli-e revolver wegne men, antwoordde hij kalm. Dot Bugg klaar wias bewees zijn onmiddel lijk reageer-en. Met die vl-uiglheid van een 'gems sprong ihij de trap af en haalde uilt dien achter zak van den tegenstribbelenden gevangene, een revolver te voorsoh-ij-n. Daar heb ik lm, zei hij vroolijïk. Goed ge laden ook naar het schijnt. Tony liet zijn greep los en de eigenaar van het wapen tuimelde achteruit tegen nen -muur en bleef daar staan hijtgen als een visoh diié p-as op het droge -te*geraakt. Geef dat ding maar ihiier, zei Tony terwijl hij zijn hand -uitstak en toen Bugg hem het wape.il overhandigde, zei hij op de hem eigen gemoedelijke langzame manier: Als je dien heer boven niet doodgeslagen hebt, ga hem dan even hailen en breng hem in d© zitkamer. Daar na wendde hij zich tot zijn gewezen tegenstan der en zei op gastvrijen tocin: M-iasohlen wilt u ocik wel binnenkomen. Ik ben er zeker van, dat wij een aangenaam onderhoud zullen heb ben. De vreemdeling, diie zloli geleidelijk begon te herstellen van do beerachtige omhelzing waarmede To-ny h-e-m had vereerd, keek afsohu- welijik zuur. Hij was geen innemende persoonlijkheid, want behalve dat hij loensoh was, werd zijn donker teru-gsitoot-end -gelaat no-g ontsierd door het lidteeken van een zwaardhouw. Toch had hij iets krachtigs en heenschends over zach, dat hem behoedde, om voor een struikroover aangezien te worden. Behalve door zij-n zuur gezicht, maakte hij -geen verder prote-st, maar volgde Tony en de revolver in de zitkamer waar hij zi-oh met over elkaar geslagen armen voo den haard plantte en een uitdagende houding aannam. Op de trap klonk het geluid van stompen en 6tooten en een oogenbli'k later verscheen Bugg op den drempel. Hij had zij-n arm om het mid del van den an-deren indringer gesla-gen en droeg den half bewustelooze meer dan hij hem voortduwde. 't Is een beetje har-der aangekomen dan iik bedoelde, verklaar^ Bugg verontschuldi gend aan Tony, maar hij begint al weer aardig bij te komen. Hij droeg den patiënt voorzichtig naar een gemakkelijken stoel en trok zich doarn-a op den achtergrond terug om verdere bevelen af te -wachten. De 1-oensehe 'heer verbrak hpt eerst de stilte. ln mijn vaderland, verklaarde hij eeni'ga. zins onduidelijk, zou zooiets u het leven kosten u beiden bedoel i'k. Tony glimlachte toegeeflijk. Daar ben i'k ook zeker van, zei hij. Maar dat is de mooiste eigen schap van Hampstead; het is er zoo duivelsch gezond. Hij zweeg even. Gaat u zitten en maak het u gemakkelijk, voegde hij er bij. Er was zoo'iets onverwachts, zoowel in het verzoe-k als in de manier waarop het werd ge daan, dat de bezoeker voor een oo-gemblik in het onzekere scheen, wat te doen. Eindelijk naim hij plaats op een hoek van de sofa, terwijl zijn meest werkzame oog onvriendelijk op Tony was gericht. Op dit oogenbli'k begon zijn vriend in den stoel teekenen van belangstelling voor zijn omgeving aan den dag te leggen. Na eenig knipoogen en een paar maal hoofdschudden, gi-n-g hij plotseling rechtop zitten en keek eenigszins verbaasd om zich been. Zijn ver baasde blik bleef ten slotte rusten op den loop van de revolver, welke toevallig op dat o ogen blik juist op zijn voorhoofd w-as gericht. Gevoelt u zich al beter? vroeg Tony vriendelijk. De uitdrukking op toet gelaat van den. aan gesprokene toonde duidelijk aan, dat het op de trap afgespeelde tooneel hem in het geheu gen kwam, wan't instinctmatig bracht hij zijn hand naar zijn kaak. ITc herinner mij nu iets, mompelde hij. Er kwam iets op mij neer, daar op de trap. Dat komt uit, zei Tony bemoedigend. Het was de vuist van Bugg. Er zijn maar weinig mensohen, die een kaakslag van Bugg ontvan gen en zich later precies de détails kunnen herinneren. De vreemdeling keek Tomy eenigszins nieuws gierig aan. Hij had een beschaafder en scherp zinniger gelaat dan zijn metgezel, terwijl uit het weinige dat hij g-esproken had, te hooreu was geweest, dat zijn vreemd accent niet zoo opvallend was. Ik veronderstel, sprak hij, dat ik met Sir Antony Conway spreek. Tony knikte. U heeft tenminste op mij voor, dat u weet tot wien u het woord richt. Een oogenbli'k was het stil. Toen klonk er. een strijdlustige lach op de sofa. Het is een voordeel, dat u mogelijk met ons deelt, bromde de loensche. Tony wendde zich tot hem. Behalve het feit, dat u tot het misdadigersgilde schijnt te be. hooren, zei hij, heb ik niet de minste notie, wie gij beiden zijt. Met Iets dat als een onderdrukte vloek k-kmfc, etond de loeneche van de sofa op, doch eea kleine verandering in de richting van de revolver, hield hem plotseling in bedwang. Het was zijn vriend, die den ©enigermate gespannen toestand, oploste.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9