HET BEZUINIGINGSRAPPORT k DE DAG DER AI .EIDERS TE ROLDUC. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1932 ARBEID, HANDEL EN nijverheid. NATIONALE bedevaart naar DOKKUM. noviciaat der paters franciscanen. PATERS KRUISHEEREN. Dr- Ir. J. L. CLUYSENAER. f „DE HOLLANDSCHE OPERA". OP ZOEK NAAR EEN VAN DER WEYDEN. TRAGISCH ONGELUK OP EEN SCHIETBAAN. KINDEREN GRAVEN EEN GERAAMTE OP. GASVERSTIKKING TE NIJMEGEN. COMMUNISTISCHE REL. Max verliest een passagier MGR. LEMMENS BEZOEKT DE SOCIALE WEEK. ENTHOUSIASTE HULDIGING VAN MGR. DR. POELS. Rede burgemeester F. v. Cauwelaert. II. (Slot.) Bij de Afdeeling Volksgezondheid acht de en daar versobering in de bi gmtamnstu J}*-ar, zegt ze „aan dezen dienst zijn echter belangen toever trouwd, welke van zoo "grooten invloed zijn op het behoud van de volkskracht, dat bij het voorstellen van bezuinigingen voorzich tigheid geboden is". Inderdaad! Zoo ergens, dan zijn hier be zuinigingen mogelijk en in het verleden helaas ook werkefijk aangebracht die de wijsheid bedriegen. Is de Commissie nu voorzichtig genoeg ge weest? Zij stelt voor een fusie van de inspecties in zake de bestrijding van epidemische en besmettelijke ziekten en inzake kinder- kygiëne, tuberculosebestrijding en bestrij ding van geslachtsziekten Deze beide in specties wil zij vereenigen tot één inspectie der volksgezondheid, gelijk deze vroeger be staan heeft. Besparing: 1. hoofdinspecteur en 2 inspecteurs. De Commissie zegt hiervan: „organisato risch verdient deze fusie o.i. zeker de voor keur boven de thans bestaande splitsing, welke ongetwijfeld iets kunstmatigs heeft, "wijl immers de volksgezondheid als zoodanig een belang vertegenwoordigt, dat zich niet laat verdeelen over twee naast elkaar staan de, van elkander onafhankelijke organisa ties". Wij zouden wel eens willen weten, wie de Commissie ten dezen geadviseerd heeft. Was het een deskundige, welk belang had hij bij zijn advies? Was het een ondeskundige, waarom dan zijn oordeel zonder degelijk onderzoek aanvaard? Had de Commissie slechts even nagelezen, op welke overtuigen de wijze de toenmalige Minister van Arbeid deze splitsing als noodzakelijk heeft verde digd, omdat de ervaring had geleerd, hoe fout de bestaande ééne organisatie was met haar als manusjes-van-alles nergens met vol doende gezag kunnende optreden inspecteurs, dan zou zij aan haar eigen verstandige, zoo juist geciteerde, woorden hebben vastgehou den: „Aan dezen dienst zijn echter belangen toevertrouwd, welke van zoo grooten in vloed zijn op het behoud van de volks kracht, dat bij het voorstellen van bezuini gingen voorzichtigheid geboden is". Deze voorzichtigheid heeft de Commissie o.i. niet betracht bij het voorstellen van wijzigingen in de Inspectie voor de Volksgezondheid. De Commissie herinnert er nog eens.aan, dat ook alle subsidies voor tuberculosebe strijding, bestrijding van geslachtsziekten, uitzending van kinderen naar buiten, enz. met 15 pet. verminderd zullen moeten wor den. Wij hebben er reeds op gewezen, waar om deze bezuinigingen ai. achterwege moe ten blijven, wijl ze maatschappelijk en op den duur ook voor den Staat tot veel grooter financieele nadeelen zullen leiden. Met de Commissie-van Beresteyn, in 1928 ingesteld, is de Bezuinigingscommissie van oordeel, dat op de Rijkscontrole op apothe ken niets te bezuinigen valt, integendeel, dat het toezicht op den verkoop van genees middelen eerder dient te worden verscherpt dan ingekrompen. Wel meenen beide Commissies, dat er op de jaarlijksche bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten van keuringsdiensten ƒ835.000 krachtig besnoeid kan worden. De beschouwingen van de Commsisie-van Beresteyn, uitvoerig in het Rapport geci teerd, achten wij onjuist. Zij zijn een reactie tegen de door de Staten-Generaal indertijd genomen beslissing. Het is juist, dat het op 16 Januari 1918 ingediende wets ontwerp betreffende keuring van waren, alleen ten doel had bescherming van de volksgezondheid. Maar toen dit wetsont werp in behandeling kwam, was er onder wijl een andere Minister opgetreden, die be halve een open oog voor de groote belangen der volksgezondheid, ook een zwak had voor de bestrijding der oneerlijke concurrentie. Samen met den toenmaligen Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid wijzigde hij daarom bij de Memorie van Antwoord, het wetsontwerp zoodanig, dat het, wet ge worden, niet alleen de volksgezondheid zou beschermen, maar ook de oneerlijke concur rentie zou bestrijden. De Commissie voelt daar niets voor. De Volksgezondheid acht ze een te waardeeren goed, met het tegengaan van oneerlijkheid en bedrog in den handel acht ze geen algemeen belang gediend, maar alleen een belang van consumenten en pro ducenten. Dat dit standpunt voor ons land als verouderd standpunt moet worden be schouwd, wordt aanstonds duidelijk, als men bedenkt, dat de oneerlijke mededinging in het Wetboek van Strafrecht als misdrijf is opgenomen. De bestrijding van dit maat schappelijk euvel is dus even goed een al gemeen belang als de bevordering van de volksgezondheid. Tot welke laten wij het kind maar bij den naam noemen tot welke demagogi sche dwaasheden de Commissie-van Bere steyn haar toevlucht meende te mogen ne men, om haar reactionair standpunt te schragen, blijkt wel, als men deze passage uit haar Rapport licht: „Welk een.uitbreiding in enkele jaren deze wet heeft gekregen blijkt hieruit, dat de uit gaven over 1932 ongeveer ƒ1.700.000 zullen bedragen, waarvan 850.000 op rekening van het Rijk. Terwijl sinds 1918 de bevolking is toegenomen met plm. 20 pet., zijn de kosten gestegen met nagenoeg 185 pet." Het is onbegrijpelijk, dat een Staatscom missie dergelijken onzin in haar Rapport durft Schrijven! Immers in 1918 bestond deze wet nog niet. Ze werd pas in 1919 door de Eerste Kamer aangenomen. Daarna waren tal van voorbereidende maatregelen nood zakelijk, eer met de eigenlijke practische uit voering van deze wet kon worden begonnen. En bij die uitvoering werd evenals bijv. bij de Arbeidswet-1919 geleidelijkheid be tracht. Naarmate de wet dus tot verdere uitvoering kwam, stegen ook de kosten. Met de 20 pet. toeneming van de bevolking had den deze dus niets hoegenaamd te maken. De berekening van een stijging dezer kosten van 1918 tot 1928 met 185 pet. is daarom al zoo dwaas, omdat die kosten bij den aan vang van dit decennium natuurlijk nihil be droegen. De Commissie had evengoed of slecht! kunnen spreken van een vermeer dering der kosten met 1.7 millioen pet.! Een fout is ook in deze beschouwing, dat de Commsisie niet berekent, hoever de stij ging der kosten veroorzaakt wordt door het feit, dat bij de vaststelling der uitvoerings besluiten de Regeering zich niet alleen heeft af te vragen: wat eischt hier het belang der Volksgezondheid? maar ook: hoe kan hier de oneerlijke concurrentie worden tegen ge gaan? Wij zijn overtuigd, dat het terugbren gen van de werkingssfeer van de Waren wet tot het terrein der Volksgezondheid niet tot een bezuiniging van eenige beteekenis zal leiden. Bij de afdeeling Volkshuisvesting moet de Commissie wederom verklagen: „op de kos ten van de inspectie der volkshuisvesting, welke naar ons bleek met de uiterste sober heid is georganiseerd, achten wij geen be zuiniging mogelijk". Ook bij de Drankwetinspectie wordt geen bezuiniging voorgesteld. Merken wij tenslotte nog op, dat de Com missie voorstelt de beide Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam tot één school te fusionneeren. Tegen deze zeer groote bezuiniging zal wel geen overwegend bezwaar kunnen worden gemaakt. Maar tegenover deze fusie van twee kweekscholen steekt wel schril af, dat het groote aantal universiteiten niemand den moed schijnt te geven, dit ook eeniger- mate te verlagen! Bij gelegenheid van het 7e Nationale Bede vaart ter eere van de H.H. Bonifatius en Ge zellen die onder hoog geleide van Z. H. Exc. ^ea Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, op Zondag en Maandag 21 en 22 Augustus naar Dokkum gaat, zal onder het Pontifical Lof j.n de ^st. Bonifaas" te Leeu warden de Weleerw. Heer W. Bosch kapelaan aan de „st. Willibrord" te Amsterdam, en on der de Pontificale H. Mis op het St. Bonifa- tiuspark te Dokkum de Weleerw. Heer H. Th. ^>ronin-enm'Aai>elaal1 aan H- Hartkerk te Groningen, de predikatie houden. De reeds eerder gemelde vestiging van een noviciaat te Bleperheide houdt verband met de omstandigheid, dat zich ongeveer 50 novi cen hebben aangemeld voor de Nederlandsche Provincie der Franciscanen. Het noviciaat te Hoogeruts (Noorbeek) blijft eveneens bestaan. *n Bleijerheide worden einde Augustus 20 novicen verwacht. Op het generaal kapittel der Paters Kruis, heeren, gehouden in het Moederhuis te sint Agatha, werden gekozen: tot definitoren der Orde de Hoogeerwaarde Paters A. Huvenaars, Prior te Maeseijck, (België), J- Jaspers, prior te Hannut, (België), A. van Dooren, novicen, meester te Neeritter en J. van den Braak, Prior te Uden; tot visitator de Hoogeerwaarde Pater dr. P. Rutten, procurator generaal te oma tot oeconoom generaal der Orde de Meerwaarde Pateir J. Busé, procurator der mks'dëu. i Maandag js in ^en ou^exd0m van 89 jaren te 'S-Gravenhage overleden de heer dr. ir. J. L. Clu> rnaer, oud-directeur-generaal van de Staa spoorwegen. Te Haarlem is opgericht een vereeniging van Hollandsche artisten onder den naam „De Hol- iandsohe Opera", onder directie van Jos. de Groot en Nico van der Linden. Van dit ensem ble maken deel uit mevr. JonckersTiggers, sopraan Ed. van der Ploeg, bariton Nico Hoogerwerf, toonkunstenaar j03. de Groot, enor en Nico van der Linden, dirigent. Deze °°mbinatie zal reeds dit seizoen een reeks voorstellingen geven. De heer Hoogerwerf heeft oe jocale gedeelte der uit te voeren opera's P zich genomen, terwijl medewerking wordt ei eend door Haarlem's a capella-koor. STaN LAUREL EN OLIVER HARDY. ,^aa'- de Mesitro Goldwyn Mayer Prod, ons t16 ï66 2ulle>n de beide filmkomieken Stan 0liver Hardy den tienden Augustus naai Parijs kom(m_ De etro Goldwyn tracht te bereiken dat deze popu aire fiimartisten ook naar Neder land komen. GRETA garbo. Volgens een Reuter-telegram is Greta Garbo Maanclagnn cag van New-York te Göteborg aangekomen. Zij deelde mede, Hollywood alleen verlaten te e en om rusj. nemen en we,j. gerde vooits zici uit te laten over haar toe komstplannen. Volgens de „Popoio di Roma" wordt door de gerechtelijke autoriteiten te Genua een schil derij van de Vlaamsche School gezocht, dat be schouwd wordt als een van de meesterwerken van Rogier van der Weyden. Het schilderij, dat op een waarde van ruim een millioen lire wordt geschat, was ten toon gesteld op verschillende exposities van gewijde kunst. Achtjarig ventje voor den schiet- kuil getroffen. Gisterenmiddag te ongeveer half een heeft op de schietbanen der Helmondsohe burger wacht en van den bijzonderen vrijw. landstorm, gelegen onder de gemeente Bake!, een nood. lottig ongeluk plaats gehad Op de banen werd ter gelegenheid van de kermis een prijsschietwedstrijd gehouden, door de leden van de bijz. vrijw. landstorm. Een der leden, J. Cuppens, wonende In de Heistraat te Helmond had zijn 6 kinderen mee naar de baan genomen, welke te midden van dennen, bosschen gelegen is. Toen hij aan de beurt kwam om in den schietkuil de geschoten punten aan te wijzen, nam hij zijn kinderen voorzichtlgibeidshalve mee naar beneden. Te half een klonk de bel dat de wedstrijd atfge- looipen was. G. verliet met zijn kinderen den kuil, doch juist toen zijn achtjarig zoontje den kuil uitstapte, klonk nog een schot. De kogel trof den jongen in het hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. Het lijk is naar het Antoniusgasthuis vervoerd. De gemeentepolitie van Bakel en de mare chaussee uit Helmond stellen een onderzoek in naar de juiste oorzaak. Overblijfsel uit den Napoleontischen tijd? Naar het „Dev. Dagbl." meldt, hebben op de z.g. Galgelbelt te Deventeir kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een mensche- lijk geraamte gevonden. In het skelet lag een brief van per kam ent- papier welke onderteekend was mot den naam Adolf Keller en gedateerd 16 September 1809. Vermoedelijk betreft het hier het geraamte van een officier die in den Napoleontischen tijd met nog eenige anderen werd gefusilleerd. Deze brief is voor onderzoek ter hand ge. steld aan dr. E. Houck, directeur van het Museum De Waag te Deventer. Bij het geraamte zijn ook een aantal uni- formknoopen en een klein ankertje gevonden. Gemeentewerkman dood gevonden. Gisterenmiddag Is de 62-jarige gemeente werkman J. v. d. B. die in een perceel aan <je Barbarossastraat te Nijmegen een lekkage a^n de hoofdgasleiding moest herstellen, door het uitstroomende gas bedwelAd. Even later Werd hij dood gevonden. COMMUNISTISCH RAADSLID VOOR DE RECHTBANK. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft Maan dagmiddag terecht gestaan het 31-jarige com munistische gemeenteraadslid van Zaandam, D. M., wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 Juli in een openlucht-bijeenkomst den pre sident van een bevrienden staat zou hebben beleedigd, door te zeggen: „De sociaal-demo craten in Duitschland hebben meegewerkt aan de verkiezing van den groot-moordenaar Von Hindenburg". Tevens was hem ten laste gelegd, dat hij het plegen van een strafbaar feit zou 'hebben uit gelokt door zijn toehoorders uit te noodigen deel te nemen aan een fietstocht zonder belas tingplaatje. Verdachte gaf toe, deze woorden gesproken te hebben. Hij verklaarde dat hij niet den persoon van Von Hindenburg had willen aan tasten. doch het systeem, dat deze vertegen, woordigde. De eisch was één maand gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald 0p 16 Augustus. ANTOON COOLEN. Zooals men weet was Antoon Coolen bezig aan een vervolg van .Kinderen van ons Volk". Deze roman, die ook op zichzelf een geheel vormt, zal heeten „De Schoone Voleinding" en in het najaar bij Paul Brand te Hilversum ver schijnen, 1 -Ai -i Men mei dit ons uilt Amsterdam: Maandagavond heeft 'n vijftigtal communis ten gedemonstreerd tegen het feit, dat Karikas een Hongaarsch communist, die, zooals be kend, door de autoriteiten in Hongarije in ar rest wordt gehouden en die zich binnenkort te verantwoorden zal hebben waarschijnlijk evenals Furst en Sallayter dood zal worden veroordeeld. Nadat de troep voor het gebouw van het Hon- gaarsche consulaat op de Heerengracht had ge demonstreerd, trokken de betoogers door de Kalverstraat. Bij de Taksteeg kwam. het tot een botsing met de politie. Toen een detache ment politie den troep wilde verspreiden, nam een der communisten een dreigende houding aan. De bedreigde brigadier zag zich hierdoor genoodzaakt van zijn sabel gebruik te maken. De communist bekwam een hoofdwonde. Na verbonden te zijn, is hij naar het bureau Singel overgebracht. Ook in de Zoutsteeg werden de oommunisten lastig en trachtten zij de politie in het nauw te drijven. Deze loste een schot in de lucht, waarop de menigte zich verspreidde. Verdere incidenten hadden niet plaats. DE STAKING IN DE WERK VERSCHAFFING. De staking, die onder leiding van commu nisten, voor enkele weken uitbrak in de cen trale werkverschaffing in de provincie Gro ningen, en eerst de tewerkgestelde werkloo- zen in Stadskanaal en Onstwedde en later ook die in Oude en Nieuwe Pekeia in allerlei moei lijkheden bracht, heeft thans ook de Groning- scbe werkloozen meegesleurd. Communisten uit Reerta hebben Zondag te Groningen een vergadering met de tewerkgesfelden belegd, hen daar opgehitst en..,, de gevolgen zijn niet uitgebleven. Van de 100 werkloozen uit Groningen ging maar een twintigtal aan den arbeid. Nog één dag wordt hun gelegenheid gegeven terug te komen van de dwaling van hun weg en dan volgt voor hen de uitsluiting met al de ellende die daaraan voor hen verbonden is. OOK EEN SCHOOLSTAKING". Sedert eenige jaren heerscht bij vele Inge- zetenen van Doetinchem ontstemming over de regeling der zomervacantie, die zoo vroeg be gint, dat Maandag de openbare scholen weer moesten aanvangen. Tal van protesten bij het gemeentebestuur bleven zonder resultaat. Daar verschillende gezinnen eerst nu met vacantie gaan en anderen hun kinderen uit protest nog thuis hielden, ontbraken Maandag op een der scholen meer dan 20 der leerlingen. oWwvvvv 127. „Heusch, Max, je moet wat langzamer rijden", zegt Petronella angstig. Jaap voelt zich ook niet bijster op zijn gemak en klampt zich met zijn lange vingers stevig vast. „Laat mij toch begaan", antwoordt Max. 128. O wee! Petronella geeft een luiden gil. Max zegt: „Dat is mijn schuld niet. Er mogen geen steenen op den weg liggen". Maar geen van beiden merkt iets van het schrikkelijke treurspel dat zich achter hen afspeelt. 129. „Toe, Max", poogt Petronella ded „chauffeur" te overreden, „rijd toch een beetja voorzichtiger!" Maar Max, anders zoo een goe dige hond, kan geen aanmerkingen verdragen als hij aan het stuur zit. Hij wordt bijna bood en Petronella zwijgt. Rolduc, 9 Augustus 1932. De deelnemers aan de studieweek hebben het nieuwe orgel hooren bespelen door Pierre Zeijen, vooraleer zij gisteren begonnen aan den praatavond, die tot na middernacht duur de. Doch het late uur, verhindert hier een vroeg opstaan niet en nadat de honderden 's ochtends de gezamenlijke H. Mis hebben bij gewoond en voor een deel, deze liturgisch hebben meegebeden, is weer een aanvang ge maakt met de lessen. Voorop pater J. Jacobs, M.S.C., „de kleine Merapi" zooals dr. Poels dezen vurigen spr. inleidde. De voorzitter van Vorming en Pro paganda sprak over: Quadragesimo Anno" en de taak van de Standsorganisatie met het oog op de huidige wereldcrisis". Pater Jacobs legde er vooral den nadruk op, dat naast verbetering der instellingen ook de hernieuwing van den christelijken geest nood zakelijk is om zoo de zeden te hervormen. Daartoe moeten de goede beginselen verwerke lijkt worden in levende mensehen, in Katho lieke leekenapostelen, die op wereldlijk terrein Christus' rijk moeten herstellen. Dat Is het wat de Paus in „Quadragesimo Anno" vraagt: de arbeiders moeten de arbeiders bekeeren, die voor een groot deel het Christendom ver loochenden. MgrLemmens huldigt dr. Poels en jhr. Ruys. Na de rede van pater Jacobs arriveerde Roermond's bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Lem mens per auto te Rolduc. De bisschop was van 't Maria-Congres naar de Sociale Week geko men en trad, vergezeld van zijn vicaris-gene raal mgr. Bauduin, den directeur van Rolduc mgr. v. d. Venne en jhr. Ruys de Beeren- brouck de zaal binnen. Spontaan zongen de honderden ^den hoogen gast het „Aan U o Koning der eeuwen" toe. Dr. Poels stond daarna op een begroette den bisschop met eenige hartelijke woorden. „Ik kwam, keek en overwon", kan deze bisschop volgens den doctor zeggen. Monseigneur Lemmens nam daarop het woord en toonde daarin overduidelijk zijn be langstelling voor Rolduc's sociale weken. Wat hier gezegd wordit, aldus ongeveer mgr., draagt ook vruchten ver buiten het bisdom. Daarvoor had mgr. graag een woord van lof, hulde en dank. Wat te Rolduc geschiedt, be hoort ons. De sociale studie weiken worden ge leid door een der edelste en grootste priesters van mijn bisdom, mgr. dr. Poels. (De doctor is zichtbaar onder den indruk en onder de be zoekers gaat een stormaobtiig applaus op). „Wij zijn trotsch op u, dr. Poels", vervolgde de bisschop „en wij hopen ook in de toe komst op u. De sociale week is uw werk. God beware dr. Poels nog lange jaren voor ons bis dom, voor Nederland en voor de katholieke we reld!" (Applaus). Monseigneur Lemmens huldigde daarna mi nister Ruys de Beerenbrouck als grooten Lim burger en grooten strijder voor Ohistus en de Kerk en dankte Z. Exc. hartelijk voor het vele door hem verrichte werk. Een speciaal woord richtte Mgr. nog tot de aanwezige arbeiders. Hun zege is de zege van Christus en hun ne derlaag de nederlaag der Kerk. Hun strijd gaat vóór Christus en de weg tot Christus is Maria. Al is deze week dan speciaal bedoeld voor de arbeiders, ook andere standen kunnen er hun voordeel mee doen. De geest van naastenliefde moge de vrucht zijn van de lessen der lesge vers die MgT. hartelijk dankte, en Rolduc mo ge blijve de burcht, die de harten der leiders ontvlamme. (Geestdriftig applaus). Hierop was het woord aan prof. dr. F. Fèrom, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Roer mond. Deze sprak over: Onze jongeren in de Arbeiders beweging. Het echte Christendom aldus spr. heeft al tijd een veroverend karakter gehad. Niet de leer was het feitelijke Christendom, maar de leer ais basis en vorm eener feitelijke wereld orde, de leer als ziel van het leven, of omge keerd: het leven, zoowel particulier als open baar, zich regelend en richtend naar leer en zeden van Christus en de Kerk, dót was en is het echte Christendom. Het leven, d.w.z. de tnenschen in hun particuliere en openbare levensuitingen en verhoudingen, moesten dus voor de leer gewonnen worden. De nieuwe we reldorde was een Rijk, dat voor Zijn Koning veroverd moest worden. Daarom was en is het echte Christendom veroverend Het Is een fatale vergissing te denken, dat de strijd enkel gestreden wordt op geestelijk terrein. De Paus en de Bisschoppen moesten wel de aanvoerders en leeraars zijn ln dien geestelijken strijd, de soldaten zijn de men- schen zelf, die het feitelijke „leven" particulier en openbaar eigenlijk scheppen. Daarom bedient de Christelijke wereldbeschouwing, zich bij dien strijd noodzakelijk van krachten en middelen en strijdwijzen die aangepast zijn aan den eigen aaTd van tijden en toestanden, en die tevens het bedoelde verzet van de anders willende wereld ln een tijd-eigen kader hebben geplaatst. Voor onzen tijd heeft dit een heel bijzondere beteekenis. Even goed als het tegenwoordige mensch- dom, dat voor de nieuwe wereldorde veroverd of helaas heroverd moet worden, zich naar aanleiding van soc. econ. verhoudingen in cultureel geheel verschillende typen en gele deren voordoet, zoo wil ook de Katholieke actie, wil zij van haar tijd zijn, haar leeken- gelederen sterk en aangepast maken door op wereldlijk terrein haar beginselen door echte stands-strijders te doen verdedigen en zege vieren. Wie hiervan de ware opvatting heeft, denkt hierbij geenszins aan godsdienstige ver deeldheid in standsgroepen, nog minder aan een soort van godsdlenstigen klassenstrijd, het is enkel een aan de omstandigheden der huidige wereldorde aangepaste veroverings- en herove- rings-methode. Bij nader toezien is het duidelijk, dat dezelf de redenen, die bij de volwassenen tot deze standsorganisatie leiden, ook aanwezig zijn hij de jongeren. Allen gelden voor de jongeren nog enkele bijkomende redenen, die tevens de aparte werkmethode dezer eigen organisatie typee ren n.l. 1. De jongeren staan uit den 'aard van hun leeftijd zwakker; 2 zij zijn onderhevig aan bij zondere gevaren: 3. zij hebben een eigen strijd vaardigheid; 4. zij zullen later bezwaarlijk of onmogelijk die stelling kunnen innemen, welke noodzakelijk is voor de zege van het Christen dom in de arbeiderswereld, zonder organisa torische vorming en voor-oefening. Daarna bepleit spr. niet alleen de noodzake lijkheid van een eigen organisatie maar ook van een organisatie, welke in het kader van den leeftijd en der huidige positie der jonge ren past. Op de les van prof. Feron volgde geen dis cussie. Na het middagmaal werd het woord gevoerd door den Antwerpschen burgemeester en mi nister van Staat, dr. Frans van Cauwelaert. Rede Frans van Cauwelaert. Ik had 't niet moeten doen. Maar Poels is de gemoedelijkste mensch van de wereld al duldt hij geen tegenspraak (gelach). U zult me hebben te nemen als ik hen. Ik kom hier niet als lesgever. Ik kom geen pak geleerdheid brengen. Sedert ik onvoorbereid in de politiek ben geworpen, had ik geen tijd meer om te studeeren, alleen om te vechten en om me boven water te houden. Ik voel me eenigszins beklemd te spreken voor mgr. Lemmens en mijn vriend minister Ruijs, die mij vereeren met hun aanwezig heid. Ik wilde opwekken tot de daad. De kerk behoeft niet over zichzelf bezorgd te zijn. Plus XI herinnert er in „Q. A." aam, dat de kerk de eeuwige belofte heeft maar de kerk heeft angst om de zielen, heeft medelijden met de zieden, moet de maatschappelijke orde in Christus vernieuwen. Daarom kan de Katho lieke kerk zidh niet tevreden stellen met af- wadhting in boete en gebed, zij wil zich in spannen voor de genezing van de koorts, waar aan ons geslacht lijdt. Zij wil de menscihheid bewaren tegen de dolle consequenties van een leer zonder God. Plus XI wilde zich niet om hullen in de zwijgzaamheid van het Vaticaan. Hij is buiben de verwachting van zijn omgeving hoven de poort van St. Pieter verschenen om Urbi et Orbl zijn zegen te schenken. In dit ge baar gaf hij te kennen, dat hij tegemoet wilde treden aan de wereld. Sedert dien dag werd het een opvolging van wereldbrieven met ant woorden op de groote vragen van den tijd: familieleven, het gezag, de opvoeding, den vrede, de werkloosheid. Maar er is één monument: „Quadragesimo Anno". „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" zijn meer dan een wetstekst, meer dan een vonnis in hoogste instantie over liberalisme en communisme. „Quadragesimo Anno" is de heerlijkste daad, welke de Paus ooit heeft kun nen stellen. Het is voor ons zoo weldoende, dat we van den beginne af voelen, dat de Paus wreekt hen, die durven in den naam des Hee ren tegen de twijfelzuchtigen. Ik ken geen tweeden brief door welken zoo'n toon van strijdlust gaat. De Paus gebruikt voortdurend woorden als durf aanvalsdrift. Hij roept op als een laatste hulde al degenen, die in den tijd van Leo XIII rondom hem' ston den en verzamelen bliezen voor alle maatschap pelijke krachten. Hoe aandoenlijk is zijn hulde aan zijn mede werkers! Hoe roemt hij de sociale leiders der arbeiders! Hij houdt als het ware een wapen schouw over al onze georganiseerde krachten. Hij noemt ze; hij ontwaart arbeiders, boe ren middenstanders, werkgevers. Hij roept ook de arbeiders rechtsteeks als zijn medewerkers. Zij moeten afvalligen terugvoeren. „Quadragesimo Anno" is een hooger bevel schrift. De Paus waarschuwt, dat als niet krachtdadig word gewerkt, niemand moet den ken, dat de omwenteling wordt tegengehouden. De Paus herinnert eraan, dat het bestaan zelf van een georganiseerde samenleving be dreigd wordt door onmiddellijke gevaren in dien niet alle krachten worden in gezet om het onrecht te keeren. Beter dan wie ook weet de Paus, dat alleen de Katholieken de kern kunnen vormen voor de overige groepeering. Wij kunnen niet zoo maar den terugkeer der afgescheidenen verwachten. Maar er is een onmiddellijke plicht en een onmiddellijk doel: de kern te zijn van het maatschappelijk behoud, de kern van elk land; de kern van de vredesgedaohte. Er is maar één orgaan in Europa, dat behoud verzekert: de Katholieke Kerk, J Naast de pauselijke aansporing, zijn er ook weidsche uitzichten. De Paus huldigt niet alleen de Katholieksj sociale beweging, maar rekent ook op terug keer van afgedwaalden. De kerk behoeft vooi; geen enkele beweging achter te staan. Er ia geen onderscheid tusschen de maatschappelijke strevingen van gematigd socialisme en katho licisme. Wij zoeken niet de gunst der arbei ders te winnen met opbod. De katholieke sociale leer is, zelfs van menschelijk stand punt uit, even aantrekkelijk als het socialisme doch het onderscheid ligt alleen in het feit, dat wij den christelijken arbeider de oogenook doen oprichten naar hoven als .wij hem op hooger standpunt hebben gebracht. Wij behoe ven dat onderscheid niet aan te toonen. Ook de protestantsche of afgewaaide arbeider moet beseffen, dat 't van waarde is, dat in een or ganisatie ook de liefde de drijfveer Is. Ik weet, dat vele buitenstaanders met bewondering op zien naar priesters, die zich geven aan de so ciale beweging. Zij zien meer idealisme, meer, onthechting bij onze leiders. Het "oogenblik is gunstig: eenerzijds staan we voor 'n verward socialisme, anderzijds hebben wij onze sociale leer. De katholieken hebben een groote roe ping en het uur is gunstig. Er is roeping op maatschappelijk en staatkundig gebied. Dq nood die heel de wereld bedreigt, is zoo groot, dat onmiddellijke maatregelen worden geno men. Als wij ons maatschappelijk leven wiilen versterken, dienen rust, orde en gezag gehand haafd. Ook dat spreekt duidelijk uit „Q. A."' Wij hebben sterk gezag noodig, steunend op wettelijke gronden en de hulp van alle burgera. Ook op dat gebied hebben we een bizonderé verantwoordelijkheid. Het is geen toevallig heid, dat in de landen, waarvan hier vertegen woordigers zijn, d« katholieken, hoewel min derheid, zulk een grooten invloed hebben- Om onze roeping te vervullen, moeten wij tot allen gaan en met kracht, durf en vooruit, strevenden zin organiseeren. Wij moeten de ar beiders zeggen, dat de Kerk de armoe niet be schouwt als een weldaad. Wij moeten de hoo- gere standen herinneren dat hun bezit gemeen schapsgoed is. Het is geen toeval, dat de Paua hen schandvlekt, die oorzaak zijn, dat de Kerk niet altijd beschouwd wordt als de meest wel- doende instelling. Maar wij hebben ook den plicht meer dan ooit te waken, dat de geest onzer georgani- seerden worde de echte Katholieke geest. Katholieke geest is gemeenschapszin. Socia lisme is alleen de collectiviteit van het in dividualisme. Het maatschappelijk doel ein digt in wat ieder voor zich krijgen kan. Het blijft egoïsme; het leidt tot klassenstrijd. Dat is niet de Katholieke leer. Zij leert gemeen schapszin en wil de klassentegenstelling in samenwerking veranderen. Onze beweging is in een slecht teeken geboren. Ook bij ons dringt de socialistische hebbelijkheid naar voren. Het zal een kwestie van opvoeding zijn den gemeenschapszin te bewerken. Op dien weg zullen we onze arbeiders meekrijgen, om dat de arbeider meer ontwaakt tot een gevoel van eigenwaarde. Als wij dezen gemeenschaps zin ontwikkelen, dan hen ik overtuigd, dat de Katholieke sociale vereenigingen den vrede zullen behouden en de gedachte van „Quadra gesimo Anno" zullen doen zegevieren. Het zal voor onze Nederlandsche cultuur een roem rijke bladzijde zijn, als de christelijke gedach ten in onze wetboeken zullen zijn neergeschre ven. Een donderend applaus beloonde mr. van Cauwelaert voor zijn schitterende rede en de zaai zong hem enthousiast toe: „Boven Gent rijst". Slotwoord Dr. Poels Me dunkt een paar gedachten moeten we mee naar huis nemen. Wat wij gehoord hebben komt hierop neer: Vooreerst ons rekenschap geven van den ge weldigen ernst van het uur, dat wij beleven. Het is geen frase: Rome of Moskou. Ik beweer niet, dat het de ure van beslissing ie, maar het zal gaan in weinig® jaren of de satanische macht er in slagen zal de christelijke funda menten uit te woelen en het gebouw waarin onze ouders en wij woonden, te sloopen. Vervolgens, dat alleen het Katholicisme het bevrijdende woord spreken kan. Het liberalis me, socialisme en communisme hebben afgedaan. Het menschdom wordt gedwongen over die din gen na te denken. Tij hebben geen eten meer!| Er is gezegd: de wetenschap zal voor welvaart zorgen. In werkelijkheid liep het anders. Millioenen, die werkloos zijn, millioemen in be- staansonzekerheid. „Zoek eerst Gods rijk en Zijn gerechtigheid". Als wij dat doen, dan krijgen we ons dagelijkscti brood. Maar nu wij een geslacht kregen, dat op de plaats van God ging staaft, nu ontbreekt het brood. Als ik eerlijk mijn visie geef op de wereld dan zal het lang duren, eer dat geweldig^ complex van vraagstukken zal zijn opgelost vooraleer we zullen komen aan de gekerstende mensohheid. Het zal lang duren eeT de periode van de dictatuur van het kapitaal zal voorbij gaan. Maar misschien zal het vlugger gaan dan we denken. Na dr. Poels sprak nog ir. Waterschoot v. d. Gracht, hoofdingenieur van de mijnen, dia over zijn ervaringen in het Westen van Ame rika vertelde. Mgr. Lemmens spreekt* „Hoec est victoria quae vincdit mundum, fides nostra" was het motief van het korte maar begeesterende woord, dat mgr. Lemmens sprak. Een enthousiasten bisschop zien, is ieta wat 'n „Hollander" niet dikwijls overkomt. Maar hier zagen wij een Bisschop, die ln geestdriftige woorden zijn dank uitsprak over het geziene, aan de arbeiders, al zijn hulp 'beloofde en reageerend op dr. Poels' woord dezen uitdrukkelijk beloofde goede priesters maar de mijnstreek te zullen zenden die da arbeiders met liefde en toewijding zouden helpen. Hiermede was deze sociale week de schit terendste en drukst bezochte van al degene, welke wij meemaakten geëindigd. Allen, die wij spraken, waren buitengewoon tevreden over hetgeen ze gezien en gehoord haddeiyj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5