Frisch en fraai DE DERDE KRUISER. WOENSDAG ÏO AUGUSTUS 1932 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN POGING TOT DOODSLAG. EEN GRATIFICATIE VAN 12000. REGEERING EN WERKLOOZEN- KASSEN. INDIE WENSCHT GEEN DEEL DER AAN BOUWKOST EN TE DRAGEN VEERTIENDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. GELD EN SIERADEN GESTOLEN. PROTESTVERGADERING V. A- y. de INDISCHE POSTVLUCHTEN. VERGADERING CENTRALE LAND- B OU W ORGANISATIES. INVOER VAN BUITENLANDSCHE j DRUIVEN. EIEREN-UITVOERBESLUIT. Klasse-indeeling van eieren. DE STRIJD DER ZEEUWEN TEGEN DE ZEE. MARKTBERICHTEN. P. G. WODEHOUSE. DONDERDAG, 11 Augustus. Hulzen (296 M. 1013 K.H.) 8.00—9.15 KRO.; 10.00 NCRV.; 11 QÓ KRO.2.00—11-30 NCRV.: 8.00—9.15 en 10.00 gramofoonplaten10.15 zieken- dlenst; 10.45 gramofoonplaten: 11.00 ontvangst Lord Baden Powell in het Fadvinderskamp. Be groeting door Mgr Aengenent11.30 godsd. half uurtje12.15 orkest; 2.Ó0-3.30 gramofoonplaten; 4.00 ziekenuurtle- 5 00 cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 'harmonium-recital Ton Brand; 6-45 knipcursus 7 00 Friesche declamatie door I. Kuipers Pzn.7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 zang door Geèrtruida van Vladeracken, aan den vleugel Jan Poortenaar; 9.00 W. A. Kruysdyk: Het hedertdaagsrhe verkeer; 9.30—10.30 mando line-ensemble .Onder Ons" o. 1. v. L. A. Khun. O.a. Lustspiel-ouverture, Keler Bela—Brewena. Ca. 10.00 Vaz pias; 10.30-11.30 gramotoonplaten. Hilversum (1875 M. 160 K.H.) Uitsl. AVRO- uitzending: 8 0010.00 en 10.15 gramotoonplaten; 10 30 concert door Toos van Veen (zang) en Chris Veelo (piano); 1100 voordracht door Gustav Czopp11-30 vervolg concert; 12.00 Tuschinski's Select Salon-orkest; 1.30—2.15 Naaldwjjk's man nenkoor; 2.30 reportage uit het Nat Padvinders kamp te Wassenaar. Toespraak door Sir Baden Powell; 3.30 gramotoonplaten4.00 ziekenuur; 5.00 pianorecital Ida Rosenheimer; 5.30 AVRO- kamerorkest O.a. Ein bend in St. Petersburg. Meiier—Helmund; 6.30 sportpraatje door H. Hol lander; 7.00 vervolg Kamerorkest O.a. fragm. Die Puppenfee, Bayer; 8.00 Kozakken-ensemble ..Russia o. 1. v. A. Doubatotf balalaika-orkest, tenor en mannenkoor; 8.45 radio-tooneel; 9.05 Om roeporkest o. 1. v. N. Treep met medew. v. Fer nando Zepparoni (viool)10.00 Vaz Dias; 10.15 Om roeporkest. O.a. Morgenblatter wals, Strauss. In de pauze gramotoonplaten; il.30—12.00 gramo toonplaten. Daventry (1554 M., 193 K.H.) tO.S0-U.05 "tijdsein, berichten 12.20 oreelspel Edward O x± - ry; 1.20 Emanuel Starkey's orkest2.20-z.ou Sonate in F, Bramhs (cello en piano); 4.0. j - muziek door Bertini's band; 4.50 het M^lin;s studio-orkest. O.a. Plantation sk„e'°h£?'..C1'itfa™ 5.35 kdnderuur; 6.20 berichten; 6.50 THiitsche or gelmuziek door G. D. Cunningham; "Ocm 7.40 causerie- 7.50 Marise en Frances (duetten) S.zu concert door het B.B.C.-sympbonie-orkest o 1. v_ Sir Henrv Wood met medew. v. Krank Titterton (zang) en Albert Sammons (viool). 0_a. Vioot- concert, Delius en Derde Symphome, Bax, berichten en lezing; 10.3512.20 dansmuziex. B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. Paras („Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05 en 12.50 gTamofoonplaten5.05 concert uit het Amerikaansche conservatorium te Fontainebleau met medew. v. mevr. H. Roosevelt (sopraan) en P. Eazelaire (cello): 7.20 gramotoonplaten8.20 en 9.05 radio-tooneel; 9.20 en 9.50 gramofoonpla- ter. O.a. ..Pal.ias" van Leoncavallo en ,,Die Mol- dau", Smetana. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 12.20—2.20 concert uit hotel Angleterre; 3.50—5.50 Omroep orkest met medew. v. Agda Lhoir (piano)8.20 —9.35 populaire Deensche muziek door Omroep orkest met medew. v. Kaj Oluf Buch (zang) en V. Fischdr (pdainobegel.)10.00—10.25 viool- recital Chr. Es-beitsen, aan den vleugel C. Schned- ler—Meyer- 10.40 Assmanns Hawaii-kwartet; 11.25 —12.50 dansmuziek uit het Industrie-restaurant. Langen berg (473 M. 634 K.H.) 7.258.20 concert uit Bad Salzschlirf; 11.35 gramotoonpla ten; 1.50—2.50 concert. O.a. Menuet, Bolzoni 'met medew. v. Frida Hummel (liedjes bij de luit)5.20 6.35 Omroeporkest met medew. v. Klare Hansen (sopraan) en Joset Schömmer (tenor) O.a. fragm. Tannhauser en Fliegende Hollander, Wagner; 8.2010-35 uit Berljjn. Concert door het Beriijn- sche Symphonie-orkest10.50—12.20 dansmuziek ■uit Berlyn door Adalbert Lutter's kapel. Rome (441 M., 680 K.H.) 5.45 zank; 8.50 „La bella Molinara", opera in 2 actes van Giovanni Paisiello. Dirigent; Luigl Gerussi. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 gramotoon platen; 5.20 Omroeporkest. O.a. Chant sans paro les, Tschaikowsky6.50 gramotoonplaten-, 8.20 kiei-n orkest. O.a. Menuet Boccherini; 9.20 concert uit de Kurzaal Ostende met medew. v. L. v. Ob- hergh (aan?;) O.a. Ballet ..CasBe-noisette", Ts-ohal- kowsky. Na afloop tot 11.20 gramofoonplaten. (338 2 M., 887 K.H.) 12.20 gramotoonplaten; 5 20 Omroeporkest. O.a. Wienerblut, Strauss8.20 radio-tooneel- 9.20 Omroeporkest O.a. fant. „Drei- m&derlhaus", Schubert; 10.30—11.20 gramotoon platen. Zee sen (1635 M., 183,5 K.H.) 6.35—8.20 con cert- 12.20 grondwetsberdenking In den Rykadag. Rede minister von Gtyl en von Papen. Mede werking Herlynsch Phylharm. orkest; 2.20 gra motoonplaten; 4.605.50 concert. O.a. 3 Sonaten, Mozart; 8.20 orkestconcert 1. v. prof. J. Prti- wer. O.a. ouv. Euryanthe, Weber en Sappho, Lszt; 10.35 berichten en hierna tot 12.50 dansmu ziek. Rotterdam (Gem. radio-distr.) Program ma 3' 10 05 Langenberg; 12.20 Königswusterhau- sen; 1.30 Brussel (Vlaamsch); 2.20 Königswuster- hausen; 3.50 Kalundborg; 5.05 Parys; 6.50 Brussel (Fransch); 8.20 Königswusterhausen. Programma 4; 10.35 Daventry; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); 6.50 Daventry; 10.00 Pa rys; 10.35 Daventry. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelu'ksch gebruik van ,,zy"-Crême. In Prijzen van 203045 en 75 cent. Reel. 6007 DGVS 6 Geen radio-belasting in Frankrijk Ofschoon in Frankryk op het jongste budget verschillende belastingverhoogingen voorkomen, is er geen radio-belasting op te vinden. Wel zijn ©enigen tjjd geleden voorstellen gedaan betref fende de heffing van belasting op het bezit van een radiotoestelvolgens een der voorstellen zou voor een 1-1 am pa toestel 30 francs, voor een 2- of 3-lamps toestel 50 francs en voor een meerlamps- toestel 70 francs belasting worden geheven. Een ander voorstel wilde een kristaltoestel met 15 francs en een lamptoestel met 50 francs belasten. Onderwijs in toestelbouw In het Kanton Aarau in Zwitserland zullen m den komenden herfst cursussen gegeven wor den, waarin aan onderwijzers en andere leer krachten het bouwen van radio-ontvangtoestellen wordt onderwezen. In het volgende schooljaar zal dan het construeeren van radio-apparaten deel uitmaken van het onderwijs in handenarbeid op de verschillende scholen. Microfoons in de kinderkamer Sedert het drama met de baby van Lindbergh, is in de Vereenigde Staten het aantal ontvoe ringen van kleine kinderen en der pogingen hier toe sterk toegenomen. Thans wordt het idee ge propageerd om aan de wieg van zulke babies, die door het noodlot zyn bezocht met vermogende ouders, en daardoor bloot staan aan het gevaar van ontvoering, microfoons te monteeren, die verbonden zyn met een krachtigen versterker, waardoor elk geluid in de kinderkamer door luid sprekers in het geheele huis hoorbaar wordt gemaakt. Nieuws van radio-Bari. De zender Ban, die dezer dagen met de proef- uitzendmgen is begonnen, is op een na het laatste station van het omroepnet volgens het Italiaan- sche nationale plan. Het laatste station is de Oi ilw® V zender Milaan met een sterkte van 9CQ 9 mot. Bari zendt op golflengte Proefuitzendingen geschieden op velschillende tyoen, maar de zender kan lederen dag worden gehoord tusschen 7.20 en 8.20 des ,e officieele ingebruikneming van Radio-Barl zal geschieden op 6 September a.s., maar waarschynlyk zal de uitzending van volle- ge programma's reeds deze maand nog begin nen. In verband met de plaats van dit station en met de sterkte, is het waarschynlyk, dat de nieuwe zender in de naburige Balkanianden uit stekend zal kunnen worden gehoord. Radio-Tokio- Kort geleden is door de Japansohe regeering een nieuwe, groote kortegolfzender in Tokio geopend. Het station zendt eiken dag tusschen 11 en 13 uur met zeer groote energie, op golf lengte 38 en 19 meter. Voorloopig wordt alleen Japansche muziek uitgezonden, totdat de reik wijdte van het station vaststaat. De aankondi ging geschiedt tevens in de Engelsche taal; het station meldt zich als volgt Hallo, here is the Japanese Shortwave Station, kemikawoa-cho-ken, Tokio. De Hongaarsche krachtzender. In den herfst van dit jaar zal de nieuwe kracht- zender Boedapest met de proefuitzendingen be ginnen. Voordien zal het tegenwoordige studio gebouw veranderd en uitgebreid worden, in over eenstemming met de nieuwste eischen. Het ge bouw wordt verhoogd en verbreed, waardoor de beschikking wordt verkregen over 8 nieuwe studioruimten, in een waarvan ook plaats is voor toehoorders. Voor (bet gerechtshof te 's-H-ertogenibosoh, hebben Maandag in hooger beroep terecht ge staan, d© anbei'ders J. en Tib. van B., uit U-den, die reap, tot een jaar en drie maanden en vijf maanden .gevangenisstraf waren veroordeeld. Zij hadden zich op 20 Maart van dit jaar aan hun oom vergrepen. De eerste was diens woning 'binnengegaan en had een met hagel geladen geweer cup zijn oom gericht en met de woor den „Ik sahiet je kapot", loste hij een sc-hot. De man werd daardoor getroffen, doch de wond was niet dood-el ijk. Verd. beriep zich op nood weer. De vader van den verdachte verklaarde, dat de oom een mes gegrepen had, waar-na J. v. B. bet s-dhot loste. De oom echter beweerde, -dat hij een jeniefvertleschje in de hand had en -geen mes De adv. gen. adhtte poging tot doodslag be wezen en eisdhte een jaar én drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Tegen den -broer van den verdachte, -die zijn oom met een schop zou hebben geslagen, luidde -de eisdh bevestiging van het vonnis. Het Hof izal 22 Augustus arrest wijaen. tlit de kas van het Indische Comité voor de Koloniale Tentoon stelling. Geeft het Gouvernement daarvoor subsidie? Dr. J. Stroomberg, thans gepensionneerd, doch tot voor eenige maanden hoofd van de afd. Handel van het departement van L„ N. en H. te Buitenzorg, was gedurende twee jaren secretaris-generaal van het Indisch co mité voor de koloniale tentoonstelling te Vin- cennes, in welke functie hij destijds werd op gevolgd door mr. H. J. de Dompierre de Chaufepiê. Het „Nieuws" deelt thans mede dat dr. Stroomberg als belooning voor zijn werkzaam heden ten behoeve van het Indische tentoon. steUings-comité een gratificatie van twaalf duizend gulden ontving. Dit bedrag is afkomstig, meldt het blad, uit do kas van het Indische comité, waarin zich, naar men weet, eenige tonnen gouver- nements-geld bevonden als subsidie voor In- dië's deelneming aan de Parijsche tentoon stelling. Den opvolger van dr. Stroomberg als secre taris-generaal werd 3000 geschonken. Het „Handelsblad" geeft hierbij de volgen-de vraag met antwoord; Is het waar dat de rekeningen van de In dische en Nederlandsche oomité's door de Al- gemeene Rekenkamer hier te lande moeten worden goedgekeurd? Zoo ja, dan zijn wij be nieuwd naar de opmerkingen ter zake in het verslag der Kamer over 1932. Het R. K. Werkliedenverbond beeft aam den Minister van Binnenlan-dsohe Zaken in vertband met een tweetal van dezen uitgergam-e circulai res een a-dres gazonden. Het Vertoond, verzoekt diaaria den minster o.m. t-e willen .bepalen, dat, ten behoeve van de reservevorming der werk- loozenkas-sem voor 1933 bet subsidiepercentage voor de kassen, -die reeds 300 pet. genieten, zal worden verhoogd. In sommige bedrijven (w.o. het textielbedrijf en de baksteenindustrie) is d-e werkloosheid zoo groot, -dat ondanks de do-oir de kasbesturea reeds genomen maatregelen, die zware offers van de betrokken leden vragen, met 300 pet. onmogelijk de reglementaire uitkeering kan worden verstrekt. De tweede circulaire heeft betrekking op de tegemoetkoming dn de kosten van admini stratie. De tegemoetkoming van 1 cent, die in de laatste jaren wend verstrekt, is in normale omstandigheden slechts 'n zeer sobere tege moetkoming. Om een duidelijk sprekend voor beeld te noemen; (bet- bestuur va;n den R- K- bouwrafcarbeidersbond heeft sedert 1921 tot en met 1930 alleen voor de administratie d-er werk- loozenkas uitgegeven een bedrag van 413.866 en al-s toelage ontvangen 73.384. 't Spreekt vanize-lif, dat tengevolge van de huidige werkloosheid de administratie de-r ver zekering zeer sterk is toegenomen en de lasten dus verzwaard. Dat in deze omstandigheden de tegemoetko ming nog aal worden verminderd, werd reads Oinibdl'lijfc geacht en men kon zich dus met den aangekom-dii-gden maatregel principieel niet ver- eenlgen. Vooral veel beswaar ontmoet de aankondi ging, dat reeds voor het loopende jaar de tege moetkoming zal worden teruggebracht tot V cent. Gezien -de omstandigheid, dat de mededeel ling eerst in Juli gedaan werd, zijn d-e kastoe- sturen miet in de gelegenheid met deze vermin dering ook rnaaT 't minst rekening te houden Op grond -hiervan verzoekt adr. den mitoistei dezen maatregel en zeker voor het loopende jaar terug te nemen. EEN ULTIMATUM. Door de directie van de Kon. Industrie- en Handelmaatschappij van de gebr. van den Bergh te Oss is door middel van plakkaten in de fa brieken aan de arbeiders medegedeeld, dat zij die op 16 Augustus a.s. niet op den 'gewonen tijd op de bestaande voorwaarden het werk hervatten, zijn ontslagen. Motie-Soeroso door den Volksraad aangenomen- BATAVIA, 9 Augustus. (ANETA). Nadat de Volksraad het amendement-Soeroso tot vermindering van den post .Militaire Ma rine" met 592.000 in de toelichting tot dit amendement wordt verklaard, dat de voorstel lers de aanhouding van 333 man in Nederland ten laste van de begrooting voor Ned.-Indië onjuist achten had aangenomen met 30-25 stemmen, kwam in behandeling het amende ment-Soeroso voorstellend den betreffenden post van de Marine-begrooting te verminderen met 1.457.000 beoo-gend, den aanbouw van den derden kruiser geheel ten laste van de Neder landsche begrooting te brengen. De Re-geeringsgemachtigde voor de af-deeling Marine deelt mede, dat het Opperbestuur ter wille van de bezuiniging den totalen-post voor den derden kruiser gebracht heeft op 2.314.800, zoodat daarop 300.000 is bezui nigd. De heer Soeroso wijst er op dat ondanks de uitspraak van het College van Gedelegeerden de Ned. Regeering den bouw van den kruiser doorzette en dat de werkloosheidsuitkeering door den kruiserbouw voor Holland belangrijk geringer zal worden. De Regeerings-gemacbtigde voor de Afdeeling Marine moet het amendement ontraden. Dat minder werkloozensteun zal behoeven te wor den. uitgekeerd is geen reden de bestaande kos ten verdeel ing te wijzigen. De heer De Dreu verwijst naar de beslissing die over den kruiser reeds in het College van Gedelegeerden viel. Nu Nederland den bouw wil voortzetten, moet het maar zelf de kosten dragen. De heer Soejono herinnert aan de motie tot Uitstel van den bouw en meent dat zij, die voor deze motie stemden, zioh niet kunnen onttrek ken aan stemming voor dit amendement. Mr. van HeJsdingen betreurt het dat aan de motie tot uitstel destijds g-een gevolg is gege ven, do-ch thans heeft men te d-o-en met een in kracht van gewijsde gegane zaak. De hoogste Wetgever heeft thans beslist. Het zou aange naam zijn, indien door Nederland niet strak werd vastgehouden aan de half om half ver deeling. Spreker zal wanneer het amen-dement wordt verworpen, een motie indienen, waarin op de besparing op werkloozensteun wordt ge- Wezen. Hierna wordt het amen-dement met 31 tegen 27 stemmen aangenomen. De gewezen kantoorbediende der C.V. Bezul- denhoutscbe Bankver-eeni-ging te Den Haag, W. A. M-, die terecht heeft gestaan, wegens verduistering van een bedrag van ca. 14.000, Werd door de Haagsohe Rechtbank overeen komstig den eisch van het O.M., veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Bfj den directeur van BruijnzeeTs Vloeren- fabrieken te Zaandam we-rd in den nacht van 9 °P 10 Juli ingebroken. Ontvreemd werden daarbij twee gouden tientjes, eenige gouden vijfjes, 'n platina kettinkje met parel en eenig gc'd utt een portemonnaie van de dienstbode Als verdacht van dezen diefstal werd aan gehouden een 27-jarige los werkman en deze had zich Maandagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden. Verd. -bekende. Na verhoor van eenige getui gen word tegen hem, die reeds vijfmaal eerder veroordeeld was, een jaar en drie -maanden gvangeniisstraf geëischt. De verdediger, mr. Stomps, verzocht een psychiatrisch rapport. Uitspraak 22 Augustus. Tegen het rapport.Weiter. In „Limhurgia" te Heerlen hield de V(er- eenigde) A(utogebruikende) V(akgroep-en) een protestver-gadering tegen de voorstellen in het rapport-Wel ter inrake het au to-vervoer. Dit was tevens de eerste vergade-ring van een reeks, om te komen tot de definitieve op richting' van een landelijke V.A.V. Het voor. loopi-g bestupr was reeds samengesteld als volgt: C. Peters, Roermond; J. Cremers, Maas tricht; J. Crijns, Swalmen; H. Ra-demackers, Roermond; W. Janssen, Heijth-uijsen; J. Ruij- ters, Echt; P. Caubo, Vaals; dhr. J. Berenhorg, Maastricht hoofdinspecteur V.A.V. De heer J. Rauh uit den Haag hield een rede, waarin hij de volgende stellingen behandelde: 1. Handel, industrie, land- en tuinbouw zijn de basis van on-s volksbestaan; 2. Hun toestand wordt in sterke mate be. invloed door het volledig ter beschikking heb ben van de beste verkeersmiddelen; 3. Het autoverkeer is een -groot landsbelang en heeft dus zeker eveneens recht op mil- lioenen hulp uit de rijksmiddelen; 4. Het autoverkeer is ten opzichte van alle andere verkeersmiddelen steeds achter gesteld; 5. Hand-al, industrie, land- en tuin-bouw zijn ver-plicht het autoverkeer hierin krachtig te helpen; 6. De ontwikkeling van het autoverkeer wordt thans reeds benadeeld in strijd met het algemeen belang; 7. Het rapport-Welter is ten opzichte van het autovervoer een jammerlijke mislukking en kan niet krachtig genoeg met gepaste mid delen bestreden worden. Tenslotte werd -de volgen-de motie aange nomen: De „Vereenigde Autogébruikende Vakgroe pen" te Heerlen in vergadering bijeen, spreken hun verontwaardiging uit over de eenzijdige voorstellen inzake het autovervoer vervat in het rapport van de commissie Weiter, ver-zoeken den Raad van Ministers geen maatregelen tot begin van uitvoering daarvan te geven voordat de stem van de autogebruikers gelegenheid ge had heeft -hun het vormen van een objectief oor-deel in deze mogelijk te maken. He „Ekster" is gisteren uit Jodhpur vertrok ken en te Jhansi geland. He „Havik" is in Djask aangekomen. De vergadering van de dagelijksche besturen van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Katto. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft o.m. -besloten den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid te verzoeken over te gaan tot het oontingen-teeren van den invoer van buitenlandsoh fruit, spec-iaal van den in voer van appels en perefL Eveneens werd besloten aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid in een uit voerig schrijven uit een te zetten, dat het Rijksbureau voor de Ontwatering, welks op heffing door de com missie-Wei-ter wordt voor gesteld, niet kan worden gemist. Uitvoerig wer-d van gedachten gewisseld over de oredie-t moeilijkheden in den landbouw. Besloten werd de directies van de Coöp. Raiff- eis-enbank te Utrecht en te Eindhoven uit te n-ooddgen tot een bespreking van dit vraag stuk. GEBRUIK VAN NED. PRODUCTEN. Op de vraag van den heer Hermans of de minister bereid is aan do Gemeentebesturen te verzoeken dezelfde maatregelen te nemen bij aankoop van muurtegels en sanitair aardewerk, speciaal Nederland-sch fabricaat, als door Z. Exc. in Juni j.l. werden gevraagd in het be lang der oemen-tindustrie heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat hij geen vrij heid kan vinden, aan het verzoek te voldoen. Eenerzijd-s geldt hierbij de overweging, dat bij het uitvaardigen van algemeene aanschrijvin gen het betrachten van een zekere soberheid geboden is, wil de uitwerking niet verzwakt worden; anderzijds heeft de Re-geerfnig de be sturen van openbare lichamen reeds in het algemeen gewezen op de noodzakelijkheid van het gebruik van Nederlandsche producten. Uiteraard zijn hieronder ook begrepen in Nederland gefabriceerde muurtegieis en sani tair aardewerk. Een adres van den kring „Westland", j Door den kring Westland van den L.T.B. i£ een adres gericht aan den Minister van Econ» zaken en Arbeid. Hierin wijst de kring er op, dat dit geheele jaar reeds vee-1 fruit uit het buitenland is ingevoerd en dat daardoor de prijzen in het Westland zoo sterk zijn gedaald, dat van een loonende teelt niet kan worden, gesproken. Nu de groote oogst van de koude kasdruiven, voor de deur staat is de vrees gewettigd, dat door den invoer van buitemlandsche druiven, ook dit eigen product ver-beneden productie prijs zal moeten worden verkocht. Aangedrongen wordt daarom op spoedige en krachtige maatregelen, om den nagenoeg on. belemmerd-en invoer van. bui-tenlandsche drui, ven te voorkomen. Afgekondigd Is het Staatsblad no. 420 be- vattt- de het Kon. beslra van 30 Juh 1932 ter uitvoering van de artikelen 1, 2 en 3 der wet van 29 Nov. 1930 (Stbl. no. 441) tot regeling van den uitvoer alsmede wijziging en aanvul ling van de bepalingen betreffende de in- en doorvoer van kippen- en eendeieren, zooals deze is aangevuld en gewijzigd bij de wet van 8 April 1932 (Stbl. 148). In dit besluit worden de kippeneieren onder, scheiden in: versche Hollandsche eieren, Hol- landsche koelhuiseieren, Hollandsche geconser veerde eieren, Hollandsche eieren 2e soort en eieren onder bijzondere benaming voor zooveel noodig door den minister vast te stellen. Vervolgens wordt voorgeschreven welke ver meldingen op of aan de verpakking van kip peneieren moeten worden aangebracht. Dit besluit treedt in werking op een nader bij Kon. besluit te bepalen dag. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. Men meldt uit Aardenburg: Naar wij vernemen dreigt een conflict tus schen de land-bouwers en de landarbeiders. De laats-ten eischen een collectief arbeidscontract en -betere loonsvoorwaarden. Deze week zou er een ultimatum aan de werkgevers worden verzonden d-oor de organi saties en bij niet voldoen de staking worden geproclameerd. Het conflict zou omvatten de gemeenten Aardenburg, Sluis en St. Kruis en in totaal ongeveer 350 georganiseerde arbeiders. Zaterdag is met goed gevolg het eerste zinkstuk met steenbestorting gelegd aan den zeedijk -bij de Zuidwater-ing onder de gemeente Ritthem (Walcheren). Er moeten nog 14 zink. stukken gelegd worden tot verdediging vam den onderoever, die in de laatste jaren onrust harend aan het afnemen is. Hot is au voor de derde maai, dat de polder Walcheren een der gelijk kostbaar maar noodzakelijk werk op deze gevaarlijke plaats laat uitvoeren. ROTTERDAM, 9 Augustus. (Veilingsvereenï* ging „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Stok-i prinsessen 11.10—13.60, stamprinsessen 6.40— 8.10, snyboonen 710, idem stek 46, roem V, Holland 5.907.70, eigenheimers 2.102.20. paarsputten 2.20—3, poters 1.70 per 100 kg., bloemkool 0.50—2.60, sla 1—2.20, andyvie 0.901.10 per 100 stuks, peen 21.20 per 100 bos, tomaten 4.306.10 per 100 pond. SNEEK, 9 Augustus. Vee. Ter markt waren 178 melk- en kaifkoeien 80—185, 28 vette koeien 100200, 2 stieren, 20 vette kalveren 1535, 205 graskalveren 10—35, 50 nuchtere idem 2—4, 70 schapen 9—13, 30 lammeren 5—8, 774 var kens 2050, 206 kleine biggen 37, vette var kens 1214 ct, zouters 1213)6 ct. vette koeien 2428 ct., vette kalveren 18—20 ct. per pond. Melk- en kaifkoeien en vette kalveren vrywel pryshoudend Vette koeien kalm. Graskalveren schapen en lammeren zeer traag, nuchtere idem prijshoudend. Varkens en zouters hooger. Biggen Naar het Engelsch van ii.) freddie toefde nog even. Hij staarde Syd aan. Deze ontmoette zijn blik. ,1? zei Syd. Een stuiver voor je ge dachten. rïacht alleen maar, zei Freddie, dat a's -1® zult worden om je plaats in het Housei of Lor(ls ln te nemellj ik er voor zal zorg e tribune aanwezig te zijn. In dien er e s is, waarvan ik houd, dan is het van ®e - esenheid om eens hartelijk te lachen. Ho! Zf h« 2ei tot alleen om ■maar iets te reddie was verdwenen. Eenige oogenWihk bleef Syd ln gedachten verzonken staan. aau>P wandelde hij naar den schoorsteen, wa hij 0pzag naar he(. tret van Richard La"S2waard, dat erboven hing. Een beetje aaIf®'end «am hij dezelfde houding aan zijn kin omhoog en d© hand aan het gevest van hef zwaard. Daarna wan delde hij weg doch plotseling scheen hem een nieuwe gedachte in te vallen. Hij bleef staan en nam de houding yan een redenaar aan, een hand in zijn vest en de ander uitgestrekt. Mijne Heeren! zei Syd langzaam en zachtjes, nu ik voor de eerste maal in dit •istorische 'uig het woord voer Hij zweeg verschrikt. Süngsby stond ln de kamer. 'ierf zei de butler, hem woest aanstarend. 'allo, oom Ted. He butler keek woester dan ooit. H°rd Droitwich! zeide hij vernietigend. - Oh? Evenals anderen voor hem probeer de d onverschillig en nonchalant te doen. Hebben ze het je verteld? - Ik weet alles, zei de butler, 'aast je nu. Het is tyd om je te kleeden voor het diner. 'oe zit üet met de kleeren? Haar wordt voor gezorgd. Ho! Syd overdacht deze mededeeling. Ik moet een bad nemen. Dat weet de hemel! Oom Ted, zei Syd ernstig, maak mijn had klaar!. Ik wist niet, wat ik liever deed, m'lord! antwoordde de butler. Hij wandelde waardig de kamer uit. De erf genaam van Droitwich stond hem zwijgend aan te staren. Op zijn gelaat lag een uitdruk king yan groeiend onbehagen. HOOFDSTUK XI. Er waren ongeveer twee weken na de Juist vermeld© sensationeele gebeurtenissen in de hoogste kringen ver-loopen, toen Freddie C-halk- arshall's vriend, Tubby Brignor-th, besloot 1 at het tijd werd zijn haar te laten knippen. 'J greiep -daarom hoed en stok begaf zich aar Price's Hygiënische Toilet Salon. Het ZatercT11 r>aar mlnuteIL v'otxr een ea op een zriHi"068 Hyg^nische Toilet Salon bevindt o 'mZO<if1S reeds eerdier ln dit verhaal werd Pari ®rkt> °P een steenworp afstand van Hyde In die kleine cul-de-sac van Brompton 8 hekend staat als Mott Street. Het was ar dat generaties van Prices haar nooit eindigenden strijd gestreden hadden te- It-11 "voortdurend aangroeiend haar. 18 dat overgrootvader Price- eens een pui» je ad afgeschoren van een doorluch- "ë6 'n;iVan, E1'eniand minder dan den Hertog van We mg on, voor welke onhandigheid hem door dien wolbespraakten heer wel het een en ander naai e hoofd gegooid moet zijn. Het grootste deel van den adel dat ten zuiden van het Park "woon komt naar Price voor zijn halfmaandelijksche haarknippen. Lord Brlg- north, wiens ami ie op Cadogan Square woon de, deed het altijd. Daar hij dus aanspraken mocht maken op de onderscheiding van vasten klant voelde hij zich dien bewusten Zaterdagmiddag een beetje ontstemd, toen hij bemerkte, dat hij niet zoo als gewoonlijk door den eigenaar zelf bediend zou worden. Toen hij de zaak binnentrad was er van Syd geen spoor te ontdekken. De aanwezige was een kl-ein, oudachtig ma.n- aetje, met een bril en een hangsnor, wiens naam ofschoon Tubby dit niet wist en het hem ook niets geïnteresseerd zou hebben, in dien hij het wist George Christopher Meech was. Meech hulde Tubby in een groot laken en begon zijn hoofd te bewerken en spoedig was het stadium bereikt, waarbij de man achter de schaar een spiegel achter het hoofd van zijn klant houdt, hem zwijgend uitnoodigend cri- tiek uit te oefenen. Tubby aanschouwde zijn hoofd aandachtig en was niet ontevreden. Hoewel uiterst critisch aangelegd, kon hij geen aanmerkingen vinden. Hat ziet er goed uit, zeéde hij, George Christopbor Meech nam -den spiegel weg. Shampoo, sir? Neen, dankje. Iets op het haar, sir? Neen, dankje. Best, sir. Met kalme waardigheid nam Meech het la ken weg, waaruit Tubby als een vlinder uit zijn co-con te voorschijn kwaan. Opnieuw be schouwde hij nauwkeurig zijn haardos. - Ja, zeide hij, niet al te slecht. Natuurlijk ben je niet zoo'n artist als de jonge Price. Meech richtte zich met hauteur op. Hij vond deze opmerking onkiesch. Tot twee weken ge leden was hij werkzaam geweest bij niemand minder dan de beroemde Mrs. Truefitt, wier zaak hij, zooals hij het placht uit te drukken, eigenlijk bij vergissing verlaten had. Hij was er van overtuigd, dat hij, door zich naar Brompton road te begeven, feitelijk een degra datie had ondergaan niettegenstaande het feit dat hij nu verbonden was aan een respectabele en inderdaad historische zaak als die van Price. Hij verwierp de veronderstelling, dat zijn tech niek minder kon zijn dan die van een ander. Ik heb niet het voorrecht gehad Mr. Price aan het werk te zien, zeide hij stijfjes. Hij knipte altijd mijn haar, verklaarde Tubby. En dat van mijn vader wanneer die tenminste haar had. Hoe bedoel je, dait je hem niet aan het werk gezien hebt? Mr. Price is de laatste twee weken niet meer hier aan de zaak geweest, Sir. ik heb hem niet meer gezien sedert den dag, waarop hij mij heeft geëngageerd. - Oh, ben je hier pas? Juist Sir. ik placht werkzaam te zijn bij Treufltt, zeide Meech met het aiir van iemand op zijn plaats zetten. En Price is in twee weken al niet hier geweest? Neen, Sir. Wat is van hem geworden? Hij is buiten, meen ik, Sir. Oh, op vacantie? Er kwam een geheimzinnige toon in Meech's stem. Hij was zijn kleine ontstemmdg al weer te boven en begroette de gelegenheid eens een zaak te kunnen bespreken, welke zijn gedachte voortdurend had bezig gehouden. Indien U het mij vraagt, Sir, geloof Ik dat Mr. Price zich gaat terugtrekken. Wat? Ja, Sir, ik vermoed dat deze zaak van eigenaar zal verwisselen. Tubby uitte 'n verbaasd „Goeden Hemel". Hij was ontsteld. Price was voor hem altijd minstens even soliede geweest als het Britsche Muaeum. Daar was het, meende hij, en daar was het altijd geweesit, zoo-lang men het zich kon her inneren. Hij wist nog dat hij er als kleine jongen door zijn nurse naar toe werd gebracht om zijn krullen te laten afknippen door den vader van den tegenwoordigen eigenaar. Het kwam hem ondenkbaar voor, dat de regeeren- de dynastie ooit zou abdiceeren. Je bedoelt toch niet dat Price de mak verkocht heeft? Of er werkelijk reeds een koop gesloten is, zou ik niet durven zeggen, Sir, antwoordde Meech op zijn eigen, waardige, mander. Ik kan het U waarlijk niet zeggen. Maar feit is dat Mr. Price gedurende twee weken niet in de zaak is geweest en dat er een nieuwe man alsmaar in en uit loopt. Als tl het mij vraagt neemt die den boel in oogenschouw met de be doeling de zaak te koopen. Wat voor soort kerel? Een heel vriendelijk goed bespraakt heer, Sir. Absoluut een gentlemen. Genaamd An thony. O zeide Tubby. Hij was geschokt. Hij had een conservatief gemoed en hij haatte de gedachte dat er weer een typisch Londensche zou verdwijnen. Het kwam hem niet eerlijk voor, dat een zaak welke ontelbare jaren lang steeds van vader op zoon waren overgegaan, nu in handen zou komen van een vreemde, hoe vriendelijk en welbespraakt die dan ook mocht zijn. Maar ja, zoo ging het tegenwoordig, be dacht Tubby spijtig. AI die ouwe dingen, waar je steeds tegenop gezien had, kwamen in ver val. Hij zou er zich in het minst niet over verwonderen, Indien men hem vandaag of morgen kwam vertellen dat de Cheshire Cheese of Simpson werd afgebroken. Waarschijnlijk zou de Eton en Harrow match dan ook nog afgeschaft worden. Nu, ik hoop dat hij' geschikt is, merkte hij op, want hee-1 wat menschem zijn gewoon hier naar toe te komen. Hij zou verder gegaan zijn, indien niet op datzelfde oogenblik de deur geopend was en hij de onberispelijke figuur van zijn vriend Freddie Chalk-Marshall had ontdekt. Tubby was verrast. Hij meende, dat de an der buiten was op LangLey End. Hallo Freddie, zei hij. Hallo Tubby. Lord Brignorth scheen nog steeds van mee ning, dat er kans bestond dat dit een halluci natie of een persoonsverwisseling was. Ben je in Londen? vroeg hij om zich op dat punt zekerheid te verschaffen. Freddie verzekerde hem dat dit het geval was. .Tony to Londen? Eh ja, zed Freddiie. Ja, Tony is in Londen. De heele familie in Londen? Ja, gisteren zijn wij van Langley End ge komen. Freddie sprak als iemand, die op zijn hoede was, zijn woorden wikkend en wegend. Terwijl hij zijn ouden schoolkameraad aankeek, was er iets waakzaams in zijn houding gekomen. Het laatste wat Freddie kon wenschen in den huldigen delicaten toestand waarin de familie zich bevond was een ontmoeting met een nieuwtjesjager van een society-blad. wiens ge sprek de gevaarlijke zone raakte. Tot op heden was er van de fatale gebeurtenissen van dien zomerdag op Langley End nog niets uitgelekt, maar men kon nooit weten, hoe dergelijke ge ruchten konden ontstaan. Niet wetend, dat de zaak van Price sedert Tubby's kinderjaren een vertrouwde plaats voor hern was geweest, peinsde hij daarom over de redenen, welke den ander daarheen gevoerd konden hebben. Hij keek zijn vriend min of meer achter dochtig aan. Tubby, meende hij, was altijd min of meer een ezel geweest, maar de een of de ander had hem wel een wenk kunnen geven om hem op het spoor te brengen. Wat kom je hier doen? vroeg hij. Haarknippen. Waarvoor koon jij hier? Scheren, Sir? informeerde Meesch plicht matig. Ik wilde den kerel, die hier de leiding heeft, even spreken, zeide Freddie. Hier kon Meech hem op weg helpen. Mr. Anthony is kort geleden hier nog geweest, Sir had iets af te spreken met Miss Brown, onze manicure. Daarna ging hy weg. Blijft hy lang weg? Ik denk het niet, Sir. Ik meen, dat ik zoo iets hoorde van dat hij zou terugkomen met ingrediënten voor een goede lunch en dat zij die hier samen zouden gebruiken. Meech snoof een beetje by deze laatste woor den. Bij Truefitt waren picknick-lunches in den toilet-salon iets ongehoords geweest. Indien Mr. Truefitt wilde lunchen, ging hy dat ergens anders doen. Tubby was geïnteresseerd. Heb je dien Anthony ontmoet? Ja, zei Freddie, ik heb hem ontmoet. Hoe? Oh, gewoon, op de manier, waarop je men- schen ontmoet. Waar? Wat doet het ertoe waar? Waarover wil je hem spreken? Zoo maar. Je bent verdraaid nieuwsgie rig, zei Freddie koel. Oh, ik vroeg het zoo maar, Waarom? Ik interesseer me voor dien man. Waarom? Wel allemachtig, zeide Tubby. Vanaf den tyd dat ik een kleine jongen was ben ik ge wend geweest mij hier van mqn overtol'.igen. haargroei te laten ontdoen. En nu kom ik hier vandaag naar binnen denkend alles net eender als alty'd te vinden, en nu vertelt deze kerel hier Meech is myn naam, Sir, zei George Chris, topher hulpvaardig. En Mr. Meech hier vertelt my dat de zaak verkocht is aan den een of anderen geheimzto- nigen rakker Anthony genaamd. Ik wil weten, wie hy is en zoo, en of hy vertrouwd kan worden de oude zaak te behartigen, zooals Price dat gewoon was te doen. Freddie's achterdocht was nog niet verdwe nen. Ben je er zeker van, dat dit de eenige reden was? Wat bedoel je? Ben je hier niet gekomen in Je kwaliteit van journalist om nieuws te verzamelen voor je kletspagina? Tubby's verbazing groeide. zyn vriend scheen vandaag in raadsels te spreken. Ik weet waarachtig niet wat je bedoelt. Wat bedoel je eigeniyk? O, als je het niet weet, is het goed. Ik dacht dat het m-ogeiyk was. Wat? Dat je hier rondscharrelde om materiaal voor je kletspagina. Ik heb geen kletspagina. Ik ben daar weg. Hebben ze je ontslagen? zei Freddie deze voor de hand liggende conclusie uitsprekend. Hij had zich dikwijls afgevraagd, hoe lang een verantwoordeiyke courant, die een taak tegen over zq'n lezers te vervullen had, het met het soort nieuws dat Tubby produceerde, kon uit houden. Wanneer? De Jeugdige Lord Bridgnorth wees deze ver onderstelling van de hand. zy hebben my er niet uitgesmeten. Integendeel waren zy erg ingenomen met den door my betoonden yver en intelligentie. Waarom hen je er dan weg? Heb je het niet gehoord? Wat gehoord? Lord Bridgnorth greep dé rever van de keu rig passende jas van zyn vriend en maaktej zich gereed om het nieuws te vertellen. Ik ben verloofd! Verloofd? Absoluut. Met Luella, de eenige dochter van J. Throgmorton Beamish uit New-York CItty. fWard! TPTOl*d|j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7