UIT BIADEN EH TIJDSCHRIFTEN nGEzonDtn m mm ©TUKKEN kabouter W[^ c. DONDERDAG Ï1 AUGUSTUS 1932 DE TAAK VAN DEN RIJKS BEMIDDELAAR. Een tegenstander van verpliclite arbitrage. DE GEVAREN VAN DEN WEG. DOODSLAG. NIJVERHEIDSRAAD. GESPANNEN TOESTAND IN HET STUCADOORSBEDRUF. MONUMENT JAN HAMDORFF. 8 POLITIEK EN VAKBEWEGING. BIJ DE PADVINDERS TE WASSENAAR. bakkersoorlog. M r'l t Een onderhoud met Professor A. C. Josephus Jitta. Een verslaggever van het Nederlandsche Cor respondentiebureau heeft een onderhoud gehad met mr. A. C. Josephus Jitta naar aanleiding van zijn benoeming tot rijksbemiddelaar en tot hoogleeraar in het staatsrecht aan de techni sche hoogeschool. Naar zijn opvatting over de taak van den rijks- bemiddelaar gevraagd, verwees prof. Josephus Jitta naar het in 1929 verschenen werkje van zijn hand over „De practijk van de arbeidsge- BChillenwet." Mr. Jitta verklaarde zich te verheugen over de goede voorbereiding welke hij voor de functie van rijksbemiddelaar had gehad door het secre tariaat van den hoogen raad van arbeid, dat hij gedurende twaalf jaren heeft bekleed. Als secre taris van dit collegej merkte prof. Jitta op moet men objectief de meening van de beide partijen weergeven en dit is een uitstekend mid del om de wederzijdsche standpunten tot in de kern te leeren kennen en ook om zich een heldere voorstelling te vormen van de moeilijk heden, waarmede het tot elkander brengen van partijen gepaard gaat. Ook als secretaris van de rijksbemiddelaars, vervolgde mr. Jitta, heb ik in dit opzicht veel geleerd Het is een zeer goede methode van de rijksbemiddelaars om eerst de partijen afzon derlijk en daarna gezamenlijk te hooren. Toen het instituut van den rijksbemiddelaar pas was ingevoerd, gebeurde het wel eens, dat een andere methode werd gevolgd, maar de erva ring leerde al spoedig, welke werkwijze de grootste kans op een beslechting van het ge schil opleverde, en deze werkwijze passen tegen woordig dan ook alle rijksbemiddelaars toe. Mr. Jitta zeide een zeer pertinent tegen- ietander te zijn van verplichte arbitrage als algemeen principe en als wettelijke® dwang. Verwerpelijk acht hij de verplichte arbitrage, welke bestaat in Australië, Noorwegen en Ca nada en eenigemnate en voor enkele groepen, in Engeland. Hij juichte het toe, dat de arbeids-geschil- lenwet in ons land zich ertoe bepaalt recht toe te kennen aan den bemiddelaar om zich in een Arbeidsgeschil te mengen en een ver plichting te scheppen voor de partijen om voor den bemiddelaar te verschijnen. Wel kent de •wet de mogelijkheid van een boekenonderzoek naar den bedrijfstoestand. Dit middel, aldus prof. Jitta, kan misehien nuttig, maar het moet zuinig worden gehanteerd en daarbij moet men bedenken dat, als men door een onderzoek gegevens heeft verzameld, daarmede nog geen beslissing is genomen, 'welke aan het geschil een eind maakt. j ov Een die de waarschuwingen ter harte nam, tÜt üu. Het gebeurde op een warmen middag, dezer dagen, dat een automobilist, alleen geze ten in zijn vier-persoonswagen, op een onbe- sehaduwd landwegje in de nabijheid van Apel doorn. gedreven door de goedheid zijns harten een moeizaam voortstrompelend oud Veluwsch' vrouwtje vroeg, of zij nog ver moest, dat hij haar anders wel even ter bestemde plaats wilde brengen. Het vrouwtje keek verschrikt op, mompelde In het dialect van die streek „Ach Heer, te genwoordig is zelfs een oud mensch op 'den weg niet meer veilig voor die kerels met auto's en liep, zoo vlug haar beenen het toe- jlieten naar een dichtbij staande boerderij. De automobilist gaf vol gas Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond gisteren in hooger beroep terecht de 26-jarige L. van 't Z., uit Rotterdam, verdacht van dood slag. De rechtbank te Rotterdam had hem des wege veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Verdachte, die kennis had aan Jopie v. d, Z., Ewarte Jopie, heeft deze, toen hij haar met een ander in een café op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam aantrof, na een korte woorden wisseling o.a. met haar begeleider, IJzeren Dirk, met een mes gestoken met het bekende noodlottig gevolg. Verd. bekende. Een der getuigen, een agent van politie, verklaarde dat verd. gezegd bad, 'Jopie later te zullen doodsteken, indien hem nu dit. niet mocht gelukken. Da procureur-generaal eischte, in aanmerking nemend dat hier een menschenleven is teloor gegaan, bekrachtiging van het vonnis der Rot- terdamsche rechtbank. Da verdediger, mr? C. W. da Visser pleitte een lichtere straf. Uitspraak hedenochtend tien uur. Postaangelegenheden De Nijverheidsraad heeft in zijn laatste ver gadering uitvoerig van gedachten gewisseld over een rapport, hetwelk zijn Postcommissie had uitgebracht naar aanleiding van eenige concrete klachten over door het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie inge voerde en bij dat hoofdbestuur in overweging zijnde bezuinigingsmaatregelen. Uit dat rap port bleek o.a., dat met gegronde klachten van bet bedrijfsleven zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Bij de besprekingen zijn ver schillende nieuwe punten te berde gebracht, die de commissie niet had onderzocht, omdat deze haar onbekend waren. Deze punten heb ben den raad aanleiding gegeven de commis sie te verzoeken, het in behandeling zijnde on derwerp opnieuw en wel op breeder basis te bestudeeren, daarbij echter uitgaande van het standpunt, dat onder de huidige tijdsomstan digheden versobering van en bezuiniging op het staatshuishouden, dus ook te® opzichte van het staatsbedrijf der P.T.T. geboden is, ook al zou het bedrijfsleven zich daarvoor eenige opofferingen moeten getroosten. Uitstel van betaling. Aan den Minister van Econ. Zaken en Ar beid heeft de Nijverheidsraad een rapport uit gebracht over wettelijke maatregelen ten aan zien van uitstel van betaling. Daarin is de raad tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding bestaat, om de mogelijkheden" tot het verkrijgen van een wettelijk uitstel van betaling, zooals deze in den tweeden titel van de Paillissementswet „Van de surséance van- betaling zijn geregeld, ten behoeve van door de crisis in moeilijkheden geraakte debiteuren te verruimen. Federatie belemmert de werkwilligen- Men meldt ons uit Amsterdam: Het conflict in het stucadoorsbedrijf is thans officieel gëeindigd en de laatste drie dagen zijn tientallen stueadoors en opperlieden weer aan het werk gegaan. De Federatie echter, die verklaard heeft, dat zij tot iederen prijs de staking wil doorzetten, maakt thans misbruik van baar positie en tracht desnoods met geweld de leden van den modernen bond, die den arbeid willen hervat ten, daarvan af te houden. Aangezien zij ech ter slechts 49 leden nder de Amsterdamsche stueadoors telt, is de Federatie zelf tamelijk machteloos. Dat is echter voor haar geen be zwaar om haar terreur te blijven uitoefenen. De 49 stakende Federatie-leden zijn daartoe uiteraard niet voldoende. Daarom heeft de Fe deratie, zooals bij gelegenheden als deze wel meer pleegt te geschieden, een soort knokploeg gerequireerd uit werkloozen, waarmee ze over al, waar stueadoors aan het werk durven gaan, opereert op de beruchte manier. Deze wijze van strijdvoeren met krachten die geheel buiten het bedrijf staan en niets met het conflict te ma ken hebben, is volstrekt ongeoorloofd. De bon den schijnen echter weinig daartegen te kun nen uitrichten. Op het oogenblik worden over al in de stad de werkende stueadoors, ook die van de Kath. en Christ, bonden, weer lastig gevallen en voortdurend moet de politie scherp toezien om ernstige ongeregeldheden te voor komen. De plechtigheid der onthulling. Onder groote belangstelling van de zijde van vrienden en kennissen en in tegenwoordigheid van tal va® autoriteiten werd Dinsdag op zijn sterfdag onthuld bet monument voor wijlen Jan Hamdorff, dat in opdracht van het stich- tingsoomité vervaardigd werd door architect Wouter Hamdorff, in samenwerking met den beeldhouwer A. Remiëns. De voorzitter van het stichtingsoomlté, de heer G. Korthals Altes, leidde de 'onthulling in net een rede. Het kleindochtertje van Jan Hamdorff, Mar tha Ruizendaal, onthulde daarop het monu ment, dat aan de eene zijde den beeldenaar van Jan Hamdorff vertoornt en aan de keer zijde het wapen van Laren en de inscriptie: „tan dorpsgenooten en vrienden zijn burger deugd gedenkend". In een toespraak zeide de burgemeester gaaine dit gedenkteeken te aanvaarden en zeg de hij toe het te zullen onderhouden, zooals het comité dit heeft voorgesteld. In opdracht van het gemeentebestuur, als een eerbiedige hulde aa® zij® burgerzin, legde spr. een lauwerkrans aan den voet van het monument. Namens de Vereenigimg van Beeldende Kun stenaars „Laren-Blaricum" bevestigde de kunst schilder David SohuLman een krans aan het monument.- Mr. Quo Tai Chi, de nieuwe Chineesche gezant te Londen, verlaat het Chineesche delegatie'gebouw ,om den Engelschen ho ning zijn geloofsbrieven te overhandigen. AFSCHAFFING OF GEHEEL- ONTHOUDING. Sobriëtas en de „nieuwe richting". Men schrijft ons: Tusschien de hier te lande bestaande drank- bestrIjiderevereenigimgen neemt Sobriëtas een geheel eigen positie in, omdat zij alileen kent het 2ddassenstel®el barer leden van afschaf fers en geheelonthouders. Geheel in overeen stemming met de Katholieke besohouwiingen omtrent de inneTilijike waarde van de stoffelijke goederen, stelde de Katholieke drankbestrijding in bare statuten reeds bij hare oprichting vast: Er moet gestreefd worden naar een herstel der Christelijke matigheid, speciaal voor wat be treft in het gebruik van alcoholhoudende dran ken, waardoor bet alcoholisme de algemeen- verbreide vorm van onmatigheid in alcoholica wordt bestreden. Niet aan allen is het matig gebruik van alcoholhoudende dranken verbo den. Geheelonthouding kan en moet worden geëischt slechts van bepaalde oategoriën van personen, zooals van de jeugd tot ten minste 18 jaar, van hen voor wie om redenen van 'drankzucht de alcohol een bijzonder gevaar be- teekent, e.a. Uit dit standpunt volgde vanzelf, dat Sobrië tas oök 2 klassen voor haar leden invoerde -de klasse der afschaffers, der matigen, die zich verplichten uiterst matig te zijn in het gebruik van z.g. zwak-alcohoMsohe dranken en die van het gebruik van sterken drank geheel afzien. De geheelonthouders verplichten zich geen alcohol te gebruiken. Zooaila bij iedere beweging is er ook in Sobriëtas altijd eenig meeningsverschil geweest over de waarde van afschaffing en geheelont houding. Ook hier vindt men voorstanders van een meer radicale propaganda, die geheelont houding eisohen als een strijdmiddel. Tooh beeft Sobriëtas altijd haar 2 klassen gehand haafd en waar de afschaffing door de boven genoemde formuleering opnieuw in de belang stelling der geheel© beweging werd geplaatst, meent Sobriëtas goed te doen met baar jaar- lijiksohiem studiedag op 15 Augustus dit jaar te wijden aan een bestrijding van geheelont houding en afschaffing. Deze Sdbniëtasdag wordt gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, en vangt aan om 11.15 uur. De Zeer Eerw. Pater F. Otten van Huissen, zal er de volgende stellingen verdedigen: le. Sobriëtas had steeds het bwee-klassestel- sefl: geheelonthouding en afschaffing: 2e. Haar houding in dezen werd beïnvloed door de toestanden welke heersohten bij biet ontstaan der- Katholieke drankbestrijding, zij steunde 'daarenboven ook op positieve gronden, ontleend aan den aard der afschaffing. 3e. Sobriëtas achtte steeds, en acht nu in het bijzonder, om 'haar grootere waarde, de ge heelonthouding voor sommigen noodzakelijk, voor velen om sociale motieven wenschelijk, en voor allen beter. Dit temeer in verband met de „nieuwe richting". 4e. Toch handhaaft Sobriëtas de afschaffing, maar dan in de sterenge en ideëeile opvatting, neergelegd in haar rapport van 1931. 5e. Zij doet dit om de positieve en propa gandistische waande der afschaffing, om de meer massale werking, en om redenen van op portuniteit. 6e. Sobriëtas Is van meening, dat omzetting van het twee-klaasestedstel in enkel geheelont houding aan de beweging meer nadeel dan voordeel zou brengen. 7e. Sobriëtas wil ook in de toekomst het twee-kla®sestelseil van geheelonthouding en af schaffing behouden. Na de pauze van 1 tot 2 uur is er gelegenheid tot gedachtenwisseling. I3MU1 De Scandinaafsohe correspondent van het „Handelsblad" schrijft: De Zweedsche landelijke vakorganisatie heeft onlangs aan een comité de herziening opgedragen van de algemeene richtlijnen der organisatie. Dat comité heeft rapport uitge bracht en komt o.i. met twee opzienbarende wijzigingsvoorstellen. Het eene wenschit een scherpere scheiding tusscben vakbeweging en politieke beweging. Daartoe zou in die richt lijnen de passus geschrapt moéten worden, welke zegt, dat de vakorganisatie arbeidt voor de doorvoering van de socialistische sa menleving. Heit tweede voorstel wil de arbeiders be schermen tegen de overrompelingspoging van onruststokers en wil daarom den eiscb stel len dat een staking slechts dan zal plaats vinden als twee-derde van de arbeiders, welke zij zou omvatten, er vóór stemmen. Het eerste voorstel is vooral zoo belangrijk omdat het wil verwerkelijken wat in Neder land, dank zij bisschoppelijk voorschrift practijk Is in de katholieke sociale organisaties. Meer en meer blijkt, hoe scherp gezien het van onze bisschoppen was om de politieke en sociale actie gescheiden te houden. Met professor Bonger ziet nu oök de Zweedsche vakbeweging de fout der socialisten in, die politiek en vakbeweging ver mengen. Vroeg of laat zullen ook S.D.A.P. en N.V.V. hun unie betreuren. SLECHT VOORBEELD. Aldus noemt de „Vrijheid" de weigering van de Sociaal-democratische Kamerleden om vrij willig een korting op hun schadeloosstelling te aanvaarden, en het blad vraagt; Is het nu niet merkwaardig, dat juist de dames en heer en, die zich arbeid ersafge- vaardigden noemen, weigeren 200 van hun 5000 prijs te geven? En hoevelen zijn daar niet onder, die, behalve de 5000, inkomens genieten, waarvan de meest bevoorrechte ar beider zou watertanden? De ambtenaren mo-, gen eenige aderlatingen hebben ondergaan, de hyper-democraten staan nog op hun volle 5000! Dé meerderheid der Kamer heeft ingezien wat rechtvaardigheid eischte, heeft ook inge zien, dat het aanzien der Kamer er onder zou lijden als haar leden alléén buiten schot bleven. De rose-roode dames en heeren zien dit niet in. Ook niet b.v. Lr. Cramer, die blijkens een recent krantenbericht maande lijks een wachtgeld van 750 ontvangt, dat mede opgebracht wordt door de Inlanders, wier nooden hij zoo dramatisch beschrijft; ook niet afgevaardigden met npn-activiteits- t ra totement en wethouderspensioen gelijk de heeren Duys en J ter Laan. Zij blijven de Volle 100 eisohen, alsof de sc-hatklst niet in stijgenden, nood verkeerde. In plaats van nier het goede voorbeeld te geven doen zij niet voor het eerst precies wat het volk kan opzetten tegen het Parlement. Het zijn de Heden der fascistische sympathieën in woorden fel door de sociaal-democra ten bestreden die meer zullen gnuiven over de anti-nationale houding van de rood- rose groepen. „SCHOONHEIDS"-WEDSTRIJD. Henri Borel schrijft in de Lelie": „Hollandsche Indertijd heb ik reeds mijn afkeer uitge sproken over het z.g.: Concours Mondial de Beauté, dat ieder jaar wordt gehouden, en waarbij vrouwen, of juister jonge meisjes uit alle landen der wereld zich laten keuren als vee. Ik wist toen echter nog niet eens, dat zulk een Concours niet alleen „blague" en „fumisterie", maar doodeenvoudig boeren bedrog is Ik ben nu in Oostende, iederen dag in de gelegenheid de zoogenaamde schoonheidsko ninginnen van vlak nabij te zien en ik kan u verzekeren, dat het meerendeel eerder lee- lijk en grof dan mooi is. Vroeger heb ik ook nooit geweten, waar zoo'n Concours eigenlijk wel voor dient, maa,r nu ben ik er achter. Het dient, tout simplement, om een of andere badplaats of groote stad toeloop van vreem delingen te 'bezorgen en om de amusements- gelegenheden vol te doen loopen. Op jam merlijke wijze worden die meisjes schijn baar als koninginnen gefêteerd geëxploi teerd om als „attracties" (en dan nog wélke)! te dienen voor Kurzalen, Dancings, Concours d'Elégance voor Automobielen, Courses, enz. Ze hebben avondtoiletten en avondmantels aan van wereldbekende „maisons de couture" en zijn eigenlijk wandelende mannequins. Er is geen enkel meisje onder met haar na tuurlijke kleur, onopgemaakt, ongeverfd mht de blos der jeugd en der gezondheid alle achttien, die ik tot nu toe zag zijn geverfd en zwaar gepoederd en bijgewerkt, op een onhandige manier, zoodat het veel te zicht baar is. Van den „Hauch der Jugend" de poëzie van maagdelijke jeugd en onschuld is geen spoor te bekennen, al het dichterlijke blijft ver van deze opgemaakte juffrouwen. Dat zijn dan de „schoonheden". WAARHEID EN ONWAARHEID WISSELEN STUIVERTJE Ter gelegenheid van een roode demonstratie tegen het rapport-Weiter liet de vakvereeni- gingsleider v. d. Walle zich volgens zijn eigen pers als volgt gaan: Aan de makers van het rapport zegt spr., dat zij bewust een valsche voorstelling van zaken hebben gegeven, toen zij schreven, dat de werkloozen soms 26 per week aan onder steuning ontvangen. Zij weten wel degelijk, dat de uitkeeringen de 21 niet te boven mogen gaan. De gemeentebesturen wijzen de heeren op het maximum van 21. In hun rapport schrijven zij echter 26. Dat is het vuile, dat ln dit rapport is gelegen Daarmee is het rapport ook veroordeeld. De waarheid is, dat in de groote plaatsen 13.50 wordt gegeven aan man en vrouw met 1.75 of ƒ150 toeslag voor elk kind. Eén maal in de veertien dagen wordt een kolenbon van 1 gegeven. De waarheid is, dat de inkomsten van de kinderen afgetrokken worden van het steun bedrag! De waarheid is dat, wat de vrouw boven 5 verdient, wordt afgetrokken! De waarheid is, dat de 5 ouderdomspen sioen van de bejaarde ouders, die bij hun werklooze zoon of dochter inwonen, wordt afgetrokken. (Gefluit). Er zijn gezinnen, die met drie, vier kin deren tot 10 a 11 ontvangen. Er zijn duizenden jonge vrouwen, tegen wie men zegt, dat zij geschikt zijn voor huise lijke diensten. Daarom krijgen zij niets! Maar zij kunnen geen betrekking vinden. Het ka pitalisme bedoelt, dat onze proletarische jon ge vrouwen haar lichaam verkoopen. Dat is immoreel, doch men antwoordt, dat het niet anders kan Wat van al deze „waarheid" waar is, somt op haar beurt de a.r. „Rotterdammer" op: Het schandelijke in deze taal kwalificeeren we slechts; het onjuiste zullen we met een paar opmerkingen aantoonen. Het is waar, dat de Commissie eerst de steunnormen aangeeft, zooals die in de groote steden gelden en dat daarnaast op bid. 185 te lezen is: „Een ondersteuning van 65 pet. van het loon in zijn vroeger vak van b v. 40, dus 26, moet den wil dooven om werk te aanvaarden." Deze zin lokt critiek uit, dat geven wij toe. Hoewel het voorkomt, dat aan zuivere armensteun zelfs in enk.ele gevallen. tot 27.50 wordt uitgekeerd. Doch goed, laat de heer v. d Walle dezen zin uitfoeteren; we zouden er niets tegen zeggen. Maar wat de Vooruit hem daarna op de lippen legt, raakt eenvoudig kant noch wal. De waarheid is, dat de steun aan geor- ganiseerden in de groote steden als maximum 22.50 bedraagt en dat dus het getal f 21 onjuist is. De waarheid is, dat niet de inkomsten doch twee derde van de inkomsten der kinderen van het steunbedrag worden afgetrokken, en bovendien, althans in Den Haag waar deze spreker optrad, van het eerste kind twee derde op één gulden na; van het tweede op 0.50 na. De waarheid is, dat, van hetgeen da vrouw boven de 5 verdient, twee derde, en met alles wordt afgetrokken. De waarheid is, dat van de ouderdomsrente niet alles, doch een gedeelte wordt afgetrok ken. De waarheid is, dat aan gezinnen met twee kinderen soms 17 wordt uitgekeerd. De waarheid is, dat ook sociaal-democra tische voormannen tegen jonge vrouwen laten zeggen: ge moet uw best doen om huiselijk® diensten te vinden. f De waarheid is, dat óf de heer v. d. Walle or de roode pers de menschen niet naar «aal" beid inlicht. Kampvaardigheidsprijs. De prijs voor kampvaardigheid welke <3^ den kampleider was uitgeloo ,eW|orine'n door de dr. Egidiusgroep Leici6r van deze groep is hopman (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Dezer dagen stand in uw blad een ingezonden stukje, getiteld „Bakkersoorlog". Als de geachte inzender met dien titel eerï soort verzamelnaam tracht te geven voor het complex wantoestanden die op 't moment in de bakkerswereld bestaan dan is h(j daarin vrij goed geslaagd. Of de inhoud van het stukje echter eenigen byval verdient is buitengewoon twijfelachtig. In ljjnrechten strijd met de bewering van „Op. merker" zjjn de toestanden in de bakkerij zoo danig, dat de mannen die voor een ander het brood bakken hun eigen brood niet meer kunnen verdienen. Het is op grond van diepgaande en alleszins deskundige onderzoekingen gebleken,, dat er op 't moment flinke gezonde en econo misch goed werkende bedrijven zjjn, met flinke actieve mannen aan 't hoofd, wier uitkomsten zoodanig zijn, dat er praetisch van zeer ernstige verliezen moet worden gesproken. Het is bekend van verschillende z.g. awergbedrijven, bedrijven dus die mede door h F fit^F?0 exPloitatiekosten, in 't algemeen als oetrekkelyk zeer rendabel golden, waarvan de patroons die van '3 morgens tot 's avonds hard werken nog niet eens de voornaamste verplich tingen tegenover hun huisgezinnen (schoolgeld, huishuur, enz. enz.) kunnen nakomen, om van 't betalen hunner crediteuren nog maar niet te spreken. Wanneer die zeer ruime winstmarge, die „Op- merker" ontdekt heeft, nog even aanhoudt, dam zal de „Stille sensatie die de gemeenten thans beleven, m.ï. spoedig overslaan in een gerucht makende sensatie, die echter niet door de ge meenten, maar door het personeel (die worden immers ook bet slachtoffer) en door crediteuren zal beleefd worden. Maar ja, prysdaUmg is im mers tegenwoordig een volksbelang 1 Of echter een prijsdaling, die in eersten aanleg veroorzaakt wordt door steeds grooter winstbejag, werkelijk het volksbelang eerljjk en oprecht dienen wil, zal niet iedereen zoo grif toestemmen. Eèn ding moet mjj echter nog van 't hart, en wel een goede raad dien ik gaarne aan „Op merker" zou willen geven, n.I. deze: Als hy met bepaalde toestanden in een bedrijf op de hoogte wil komen, met de bedoeling hieraan publiciteit te geven, laat hy dan met de betrokkenen gaan praten en trachten hun vertrouwen te winnen, zoodanig dat zy open kaart met hem spelen.' Wellicht dat hy er dan in 't vervolg feestelijk voor zal bedanken in 't openbaar dingen te bespreken, waarvan hy by voorbaat zelf zegt, er ondeskundig ln te zjjn. U dankend voor de plaatsruimte,, Hoogachtend Ook een opmerker. SHAW'S JONGSTE WERK. Wij meldden dezer dagen, dat Bernard Shaw zijn laatste tooneelproduct heeft bestemd voor de sovjet-planken. Naar wij thans In bet Alg. Hbl. lezen, oor deelt de Engelsche pers niet onverdeeld gun stig over „Too true to be good." De „Daily Telegraaph" zegt, dat het op lange na Shaw's beste stuk niet is. Men kan bet ver gelijken met „Back to Methuselah" en met „Heartbreak House" waarvan het in zeke ren zin een aanvulling is maar het blijft bif genoemde werken ver ten achter. „De tooneel- critious" schrijft de beoordeelaar van de „O. t." „is er huiverig voor om te zeggen:, "dit is geen tooneelstuk", omdat zijn dogmati sche voorgangers zich belachelijk hebben ge maakt met dit te vaak te beweren. Maar hier kan ik mij steunen op de getuigenis van den schrijver zelf. Shaw laat het scherm aan het einde van het eerste bedrijf vallen roet do oix. meriting": „Het stuk fs nu feitelijk geëindigd", en hij kenschetst de laatste acte als „een stroom van zedepreeken". Volgens dezen beoordeelaar heeft Shaw nooit veel anders gedaan dan zedepreeken. laneeeren, maar tot dusverre heeft hij toch min of meer de dramatische vormen ontzien. Ook dit is thans achterwege gebleven. Er is in dit stuk een amusante satire op het leger, maar de handeling loopt weldra dood in gepraat, in de sermoenen waarin Shaw vaak sterk en ook ditmaal zeer sterk is; zijn grap jes zijn echter hier en daar wel wat erg goed. koop. En hoewel die gedachten niet zonder kracht en beteekenis zijn, mist men er lijn in. Zij zijn niet helder uiteengezet. Er wordt ge praat, gepraat en nog eens gepraat, en men vraagt zich af, of de sprekers eigenlijk wel ieta te zeggen hebben." Volgens de „Observer" maakt Shaw met zijn nieuwe werk in zekeren zin front tegen zijn eigen leer. Shaw heeft bijna een halve eeuw hard gewerkt om de menschen van allerlei dwaze en romantische illusies te berooven. Thans keert hij zich tegen de wereld die zijn raadgevingen ter harte genomen heeft en die door den oorlog den Shawschen staat van ontgoocheling heeft bereikt. „Shaw berispt met zijn werk die tijdgenooten, welke zijn spot aanvaard hebben, zonder het constructieve in zijn leer ter harte te nemen." VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN s BIJ DE HAND c v*, ZON LüCBT EN SPEL. Te Charlois aan dan Zuidrand van Rotterdam, is een vacantlekindersohool geopend, waarvan het materiaal vervaardigd werd door de broeders uit de pastorie der Papers Oaptwljneu, Links: de draaimolen. mef" ^enyaajlS - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6