ALGEMEEN OVERZICHT. EEN KABINET HITLER CHINEESCHE PLAGEN. SANJURJO'S ECHEC. PICCARD'S .VLUCHT. i VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 1 MORGEN WAARSCHIJNLIJK DE BESLISSING. JIMMY VERDEDIGT ZICH. Geestdriftige ontvangst te Albany. CLARA „ZAL" PRESIDEEREN. HET SPOORWEGONGELUK IN DEN KAUKASUS. 29 dooden en 69 gewonden. DE OVERSTROOMINGEN IN MANDSJOERIJE. Von Papen bij den rijkspresident. De eischen van het centrum. MILITAIRE EXPEDITIE TEGEN OPSTANDIG NEGERVORST. Microti brïdgeS. dreigende TEXTIEL-STAKING IN ENGELAND. BANDIETENWEZEN EN COMMUNISME. DADEN VAN GEWELD. NADERE BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE DEN START. EEN MISDADIGERSBENDE GEARRESTEERD- STEIGER INGESTORT. 40 personen gewond. ONTPLOrMNG IN EEN MUNITIE FABRIEK. DE BOMAANSLAG TE RENNES. Negen personen gearresteerd. GRAFSCHENNER VEROORDEELD. BERUCHT MISDADIGER GEARRESTEERD. Critiek op de grondwet Gisteren is in het rijksdaggebouw in tegen woordigheid van de leden der rijksregeering de verjaardag van de grondwet van Weimar her. dacht. De plechtigheid begon met de uitvoering van Beethoven's Ouverture „Eg-mont" door het Be-r- lijnsoh Philharmonisch orkest onder leiding van prof. Krüwer Hierna was het woord aan den rijksminister van binnenlandsche zaken, frei- herr von G-ayl- Rijksminister Von Gayl begon met er aan te herinneren, dat sedert den Hen Augustus 1919, toen de nationale vergadering haar taak om een grondwet te scheppen beëindigde om, zoo als in het preambuul van de grondwet staat, ,in vrijheid en gerechtigheid te vestigen en te vernieuwen den binneniandsohen en buitenl-and- scben vrede en dezen te dienen en den maat- echappelijken vooruitgang te bevorderen", er dertien berwoigen jaren zijn verloopen, waarin het aangehaalde niet in vervulling is gegaan. Temidden van een nog steeds vijandige wereld, heeft het Duitsche volk de zwaarste lasten moe ten dragen. Alle pogingen om den dag van de herdenking van de grondwet tot een algemeenen volksfeestdag te maken zijn tot nog toe mislukt. Het is voldoende hier openlijk te bekennen dat het zoo is en dat de grondwet de geesten niet vereenigt, doch scheidt. Niettemin heeft de rijksregeering besloten, de herdenking van de grondwet o'fficieel te vie ren. Zij koestert daarbij niet de hoop, dezen dag tot een feestdag voor het Duitsohe volk te kunnen maken. Zij ziet ook in den Hen Augus tus geen feestdag, die onder ail'1-e omstandig heden gevierd moet worden, doch zij wil dezen dag, die, hoe men ook tegenover de grondwet van Weimar mag staan, een historische gedenk dag is en blijft, bewust er voor gebruiken, om in tegenwoordigheid van den door ieder ver eerden rijkspresident en in een waardige om lijsting van klassieke Duitsche kunst tot het volk te spreken. De regeerimg wil geen feest dag doch een uur van inkeer en bezinning ove-i de oorzaken van den nood en wat er gebeuren moet wanneer men als volk wil leven en zijn plicht tegenover de komende geslachten wil vervullen. Het is juist, dat de economische nood noodlottig voor het volk is en dat de overwin ning ervan een voorwaarde vooi Duibscblands toestand blijft. Het is echter niet juist, dat het bedrijfsleven 't lot der natie bepaalt. Bij om hun bestaan worstelende volken geven de krachten, die in een volk leven, den doorslag. Van het doorbreken van deze krachten door de mat-e- rieele zorgen heen hangt hun toekomst af. Deze rooreele krachten en waarden zijn aan geen vormen en grondwetdoeumenten verbonden. Zij zijn de invloed van hoogtere goddelijke krach ten, die boven het lot der naties staan en zij rusten in het hart van elk lid van een volk. Tientallen jaren liggen achter ons, aldus Freiherr Von Gayl, waarin bij ons Duitschers het eigen ik op den voorgrond van ons doem en donkern stond. Hiermede ging gepaard het Streven naar d-e heerschappij va.n ieders eigen maatschappelijke klasse. Deze periode werd onderbroken door den wereldoorlog, waarin voor eemigen tijd de goede krachten van het volk door het materialistische streven heem- braken. Na de ineenstorting kwam die ontreddering, doch de sterke krachten, die eens het beleven van den wereldoorlog mogelijk hadden ge maakt, braken ook thans weer in verschillen de vormen door. Hoe sterker deze ethische krachten in een deel van het volk levend wer den, hoe grooter het verzet was van degenen, die zich in de tot nog toeigevolgde levenswijze en aangehangen wereldbeschouwing bedreigd voelden. Zoo ontstond een splitsing in twee kampen, waar tusschen eien verbitterde strijd om de staatsmacht woedt. Wat in het Duitsche volk wordt uitgevoch ten is een strijd om een wereldbeschouwing, een worsteling van geesten, die geen hand tastelijke vechtpartij mag zijn. Men doet goed ook den politieker tegenstander meit een an dere wereldbeschouwing te beschouwen als een eerlijk volksgenoot, die eveneens het beste voor het volk wil. Bewust uitgesloten daarentegen is leder, die een nationalen Duitechem staat principieel verloochent. Men mag tem aanzien van de details van de grondwet van Weimar staan zoo men wil, zij is thans de ©enige basis voor allen, die een Duits-dien staat willen. Hiermede is niet gezegd, dat de grondwet van Weimar iets onveranderlijks is. Een grond wet mag geen star ideaal worden. Ale grond wetten gebreken vertoonen, moeten zij in het belang van de ontwikkeling van een volk ge wijzigd worden. Een terugblik werpende op de afge-loopen dertien jaar moet men zeggen dat de grond wet van Weimar wijziging behoeft. Het was een verdienste van de nationale vergadering van Weimar, dat zij in 1919 in a00 betrekke lijk korten 'tijd na de ineenstorting een grond wet tot stand wist te brengen die de rij-kseen- heid waarborgde en voor langen tijd een basis vormde voor het politieke leven, op welke basis men zelfs zeer moeilijke tijden wist te overwinnen. Het is dan ook niet alleen de schuld van de grondwet, dat zich in Duits-chlamd een heer schappij van politieke partijen ontwikkelde waarbij de wetgevende control© en de uit voerende macht steeds dichter met elkaar ver smolten en die tenslotte ertoe noodzaatotei, dat zelfs maatregelen met betrekking tot het eco nomische leven en de financieele verhoudin gen met de ultima ratio van artikel 48 gere geld moesten worden en daardoor een deel van de grondwet aslt buiten werking werd gesteld. De huidig© situatie bewijst afdoende, dat do grondwet wijziging behoeft en dat het volk zich op den duur niet kan onttrekken aan de noodzakelijkheid van grondwetswijziging, ja van rijkstoervorming. Ho© eerder en energieker deze taak wordt aangepakt, boe beter voor het Duitsche volk. Die wijziging moet uitgaan van wijziging van artikel 22 der grondwet, welk artikel het kiesrecht regelt. In dit artikel wor telt heit kwaad van de heerschappij der par tijbureauoratie. Het volk wil geen nummers doch persoonlijkheden kiezen. Von Gayl eindigde zijn rede met bet woord van Bismarck: „De staat wil gediend, niet be- heeirsciht wordein". Hoe grooter de nood, hoe grooter het gevaar voor staat en volk is, hoe onbaatzuohtige-r staat en volk gediend moeten worden. NEW YORK, 11 Augustus. (V.D.) De New Yorksdhe burgemeester James Walker is gis teren in Albany aangekomen, om zich tegen over den gouverneur van den staat New York, Franklin D. Roosevelt te verdedigen tegen de door de commissie Seabury tegen hem inge brachte beschuldigingen, met betrekking tot zijn beleid als burgemeester van New York. Bij aankomst van Walker aan het station te Albany werd hij ontvangen door een reus achtige menigte die hem voor een deel enthou siast toejuichte, terwijl hij door een andeir ge deelte werd uitgefloten. Het publiek drong zoo op, dat bet politie- oordon, dat den weg voor Walker naar zijn auto vrij wilde houden, werd verbroken en [Walker in stations-wachtkamer moest wach ten tot de politie voldoende ruimte had ge maakt om hem naar zijn hotel te kunnen laten vertrekken. MOSKOU, 11 Augustus. <V,D.) De Duitsche «wmimiiün i-stiscihe rijksdag-afgevaardigdei, Clara Zetkin heeft in een rede, die zij te Moskou in een vergadering van Duitsche communis ten hield verklaard, dat zij ondanks de Hetze, die tegen haar was begonnen, de eerste rijks dagzitting als oudste afgevaardigde zou presi deren. MOSKOU, 10 Augustus. (V.D.) Betreffende het spoorwegongeluk bij Bakoe (Kaukasus) werd Woensdag door de sovjetautoriteiten medegedeeld, dat bij deze treinbotsing 29 per sonen om het leven zijn gekomen en 69 ande ren ten deele ernstig zijn gewond. Drie spoorwegemployé's, die hnn plichten schromelijk hadden verzaakt, zijn door de gepoe gearresteerd. Tsjangtsjoeng geheel onder water. MOEKDEN, 11 Augusus, (V.D.) De overstroo- mimgen in Z-uid-Mandsj-oe-rije nemen een steeds grooteren omvang aan. De overstroomde streek tusschen Oharbln en Tsjangtsjoeng heeft een breedte van meer dan 80 KM. Tsjangtsjoeng is geheel overstroomd en van de buitenwereld afgesneden. Het water staat op sommige plaatsen 30 voet hoog. Aangezien de te velde staande oogst nog niet "was binnengehaald, is ook de materieele s-cha- d© zeer groot. BERLIJN, 10 Augustus (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: Rij-kspresident von Hindenburg heeft heden rijkskanselier von Papen ontvangen, die hem rapport uitbracht over den binnenlandsoh politieken toestand. Voorts heeft de rijkspresi dent hedenmorgen den rijksminister van Bui ten lands-ehe zaken, von Neurat-k, ontvangen. Betreffende het resultaat der bespreking van den rijkspresident met dien rijkskanselier zijn de meeningen, die in de Beirlijnsche bladen worden uitgesproken van zeer uiteenloopende-n aard. Men neemt aan, dat een reconstructie der rijksregeering zal plaats hebben met Adolf Hit ler als rijkskanselier. Volgens deze lezing zou die huidige rijkskanselier vo-n Papen de porte feuille van bui tenia iJdisebe zaken krijgen en vice-kanselier worden. Gregor Strasser zou rijksminister van binnenlandsche zaken wor den en Goering mogelijk rijksminister voor v erkeersiweizen. De overige departementen zouden onder lei ding der huidige functionarissen Wijven. De rijksminister van ibuitenlamdsehe zaken von Neurath, zou wederom ambassadeur te Londen worden en de rijksminister van binnen lands-obe zaken von Gayl, Oiberpresident van Oost Pruisen. Van officieele zijde kunnen deze combinaties niet warden bevestigd. Een definitieve beslis sing is in geen geval genomen. Von Papen zal morgen de leiders der cen trumpartij, dir. Bolz, den staatspresident van Wurtamiberg, en Joos ontvangen. Naar de Duitsöhe bladen melden, zal von Papen Vrijdag waarschijnlijk Adolf Hitler tot een bespreking uitnoodigen, waarna dan de definitieve beslissing vallen zou. BERLIJN, 11 Augustus. (H.N.) De onderhan delingen over de vorming van een nieuw kabi net bewegen zich meer en meer in de richting van een benoeming van Hitier tot rijkskanse lier. Het centrum is principieel niet tegen een rijkskanselierschap van Hitier, mits waarbor gen worden gegeven, dat de macht der nationaal- socialisten niet in anticonstitutioneelen zin wordt toegepast. Het centrum wil, dat de nationaal-soeialisten de verantwoordelijkheid voor de regeering aan vaarden, zonder dat hun dictatoriale volmach ten worden verleend of de parlementaire con trole uitgeschakeld wordt. De waarborgen, die verlangd worden, komen hierop neer, dat een kabinet-Hitier een boven de partijen staand karakter zou moeten hebben. Voorts moet onvoorwaardelijke garantie gegeven worden, voor het handhaven van de grondwet, terwijl de aan het bewind te beroepen krachten alle onwettige daden van hun aanhangers zul len moeten verhinderen. De rechten van de Duitsche staten moeten ge handhaafd worden, waarbij in het bijzonder af gezien moet worden van plannen, om de S.A. als hulppolitie te gebruiken. Tanks en vliegtuigen naar Ovambo.land. KAAPSTAD, 11 Augustus. (V.D.) De Zuid- Afrikaanscbe 'regeering acht het onmogelijk, het conflict met het Ovambo-hoofd Xpoeimboe op vreedzame wijze bij te leggen. Ipoemboe heeft alle strijdbare mannen van zijn stammen gemobiliseerd en met geweren uitgerust. Zijn troepen bobben reeds versterkte stellingen in de omgeving van zijn Kraal in genomen, terwijl een deel ervan instructie heeft de regeeringstnoepen door middel van een guer rilla zooveel mogelijk afbreuk te doen. Vrou wen en kinderen heeft hij uit de Kraal do-en verwijderen en naar een. veilige plaats laten overbrengen. Ook onder de naburige stammen heer-acht groote onrust. In verhand hiermede hebben de ZuiidtiAfrikaianisohe autoriteiten besloten, dat 'behalve de twee reeds uitgestuurde pantser wagens ook eenige militaire vliegtuigen niaar Ova-mbo-land zullen worden gezonden teneinde de Kraal uit de lucht te bembardeexen. 'De ministerpresident generaal Hertzog beeft de militaire expeditie tegen Ipoennboe goedge keurd. MANCHESTER, 11 Augustus (R.O.) De al- gemeene raad van de weversvereeniging heeft besloten te advi-seerein tot een algemeens staking in de afdeeling manufacturen in de ■katoenindustrie. De verschillende berichten over Oost.Azië blijken over het algemeen met elkander in flagrante tegenspraak te zijn en stichten daar door de grootste verwarring. De nieuws bureaus staan in bijna de meeste gevallen In dienst van bepaalde, tegenstrijdige belangen, waardoor hun mededeelingen verre van objec tief zijn. Een Engelsche geleerde, de deken van Can terbury, dr. Hewlett Johnson, die geruimen tijd geheel China heeft doorreisd, heeft thans echter op grond van eigen ervaringen de toe standen in China, welke hij daar persoonlijk heeft medegemaakt, beschreven. Niet als zoogenaamd wereldreiziger, niet als sensationeel reisbeschrijver, doch enkel en alleen om ter plaatse nauwkeurig de mogelijk heden tot bestrijding van den hongersnood te bestu-d eer-en, heeft dr. Johnson in opdracht van het „International Famine Relief Fund" het land in alle richtingen doorkruist. Per vliegtuig, auto, motorfiets, boot of pantser auto legde hij 6000 mijlen af en op al deze tochten was het grootste gevaar, dat dr. John son leerde kennen, het bandietenwezen. Tweemaal op zijn reusachtige reis trok hij, de „opmerkzaamheid" der Chineesche roover- benden. Dag en nacht zaten zij hem op de hie len. Dorpen, die hij juist verlaten had, wer den geplunderd. Op een nacht w-aren de roo- vers tot voor de deur van zijn slaaphut door gedrongen, doch lieten zich door een aantal geweerschoten op de vlucht jagen daar zij meenden, dat de buiten staande auto een pant serwagen was om hen in de val te lokken. Op hun vlucht overvielen zij echter een nabijgele gen dorp en hingen de aldaar wonende Euro peanen op, na hen uitgeplunderd te hebben. Toch draagt dr. Johnson dezen bandieten geen kwaad hart toe, daar het in werkelijk heid geen misdadigers, doch arme duivels, „skeletten in lompen" zijn. Onjuist is het, aldus verklaarde dr. John son te Liverpool, waar hij bij zijn aankomst geinterviewd werd, deze, ongetwijfeld gevaar lijke, menschen bolsjewieken te noemen, zooals dat zoo vaak gedaan wordt. Dr. Johnson onderscheidt het eigenlijke „Russische" bolsjewisme, het nationaal-eeono- mische Russische experiment, van het echte „Chineesche communisme", dat zich bij nadere beschouwing ontpopt als niets anders dan een boerenopstand tegen de militaire kaste. Hij was werkelijk verrast, te zien hoe wei nig weerklank de Russische ideeën in de bree- de en doodarme lagen van het Chineesche volk vinden. Slechts aan de kust, onder de studenten, is een werkelijke invloed van het „Russische" bolsjewisme te vinden, in de meeste gevallen ■onder de ernstige, nadenkende jongelui. Dezen wachten zich er echter wel voor de gedachten van hun hart uit te spreken, daar het commu nisme aan de meest hevige vervolging bloot staat. De Nanking-regeering kan zich slechts door de scherpste censuur handhaven. Zij verwis selt echter in haar angst voor het communis me de oer-Chineesche landbouw-revolutie met het Russische marxisme. En toch de eigenlijke hoop op een toekomst in China ligt alleen bij deze centrale rege-ering van Nanking, want zonder haar valt de reuzen-staat in kle-ine pro vincies uiteen die dan, op zichzelf aangewezen, machteloos zouden zijn. Wat het bandieten wezen betreft, houdt dr. Johnson de slécht© verkeerstoesitanden voor de voornaamste oorzaak van deze Chineesche plaag, niet alleen, omdat men zonder verkeers wegen de ro overs niet achtervolgen kan, doch ook omdat de rooversibenden ontstaan door den in die streken beerschenden nood, welke weer een gevolg is van het feit, dat de levensmidde lenoverschotten van andere streken niet naar deze gebieden vervoerd kunnen worden. Koren 'bijvoorbeeld, dat in groote hoeveelheden voor radig is, kan niet getransporteerd worden, wel daarentegen opium, welks vervoer met koelies ook bij naar verhouding zeer kleine hoeveelhe den, loonend is. Het gebrek aan wegen is op bet oogenblik nog zoo groot, dat de reis van Nanking naar het midden van het land langer duurt dan de re-is van Nanking naar Londen. Bovendien is de oorzaak van den hongers nood in China tweeledig. Er bestaat een „natte" (tengevolge van overstroomingen) en een „dro ge" (tengevolge van de droogte) hongersnood. De hongersnood is daarom niet met een univer seel geneesmiddel te bestrijden. Het beste hebben dat de Amerikanen begrepen. Zij zijn dan ook de eenigen, die tot nog toe in China op kracht dadige wijze de gruwelijke ellende hebben hel pen verzachten, met name door het „Interna tional Famine Relief Fund". Amerika is der halve op het oogenblik in China troef. De Ver- eenigde Staten hebben in dezen veel meer door zicht getoond dan Japan, dat op echt Europee- sche wijze meent, China met wapengeweld naar zich te kunnen doen schikken. Had Japan aldus besloot dr. Johnson het interview, slechts het duizendste deel van de kosten zijner bewape ning tegen China uitgegeven om de van hon ger omkomende Chineezen te helpen, dan had het veel betere resultaten bereikt dan thans het geval is. Gevlucht wegens gebrek aan steun. PARIJS, 11 Augustus (H.N.) Omtrent de aanhouding van generaal Sanjurjo die zich in gezelschap van zijn zoon kapitein Sanjurjo, ge neraal Herraiz en luitenant-kolonel Esperan bevond, wordt nader nog gemeld, dat zij aan gehouden zijn op hun vlucht naar de Fransche grens. Vanmorgen vroeg had het garnizoen van Sevilla te kennen gegeven, dat het bes-loten was, den opstand niet langer te steunen. Daar. op zijn Sanjurjo en zijn begeleiders pe-r auto gevlucht. Terstond na hun vertrek stroomde een groo te menigte voor het gebouw samen, waar Sanjur'go zijn intrek had genomen welk ge bouw in brand gestoken werd. SEVILLA, 11 Augustus. (R. O.) Om 3 uur in den nacht waarschuwden officieren, die zich bij Sanjurjo hadden aangesloten, den generaal, dat het dwaas zou zijn, zich tegen de rege ringstroepen te verzetten, daar volgens berich ten uit de provincie de beweging mislukt was en de arbeiders een algemeene staking hadden afgekondigd. De generaal nam daarop de vlucht, terwijl manifestanten zich naar de kazerne begaven, waar de gouverneur en andere autoriteiten zaten opgesloten en hen bevdijrden en in triomf ronddroegen. Ook bevrijdden zij politieke gevangenen en staken de villa van markies Esquival in brand waar Sanjurjo zijn hoofdkwartier had ingericht. Alle officieren der burgerwacht, die aan San- jurjo's zijde stonden, zijn gevangen genomen en zullen voor militaire rechtbanken verschijnen. MADRID, 11 Augustus. (R.O.) De troepen der opstandelingen in Sevilla zouden gedemorali seerd zijn. Alle steden in de provincie Sevilla en haar autoriteiten staan aan de zijde der re geering te Madrid, die den toestand meester is. Anti-monarchistische betoo gingen. PARIJS, 11 Augustus (H.N.) Hoewel de officieels berichten uit Spanje het doen voor komen alsof in het geheele land rustig is, ma ken particuliere berichten melding van anti- monarchistische betoogingen in verschillende steden, waarbij het tot daden van geweld is gekomen, vooral te Sevilla. Daar werden ver scheidene courantenbureaux en aristocrati sche clubs, benevens een klooster en de ge vangenis in brand gestoken. Bij de botsingen tusschen de gendarmerie en de menigte werd een gendarme gedood. In den namiddag werden de betoogingen her haald. Talrijke recbtsohe bladen zijn voorloo- pig verboden. Nieuwe arrestatie bevelen. MADRID, 11 Augustus (R.O.) De parlemen taire commissie tot vaststelling der verant woordelijkheden voor den opstand heeft aan de directie van den veiligheidsdienst bevel ge geven tot gevangenneming van de generaals Berenguer Riuz, Del Portal en admiraal Ma- gaz, die in de militaire gevangenis werden op gesloten. De generaals Jordana en Fernandez Perez werden eveens gevangen gezet. ZURICH, 10 Augustus. (R.O.) Tijdens eeni persconferentie over de vlucht van professor Piccard naar de stratosfeer, heeft luitenant-ko lonel Gerber, president van de Oost-Zwitserscha vereeniging voor de luchtvaart, die de start- manoeuvres zal leiden, eenige technische bij zonderheden daaromtrent medegedeeld. Zoodra tot den start besloten wordt, zal het omhulsel van den ballon naar Dübendorf wor den overgebracht. Het uitleggen van het omhulsel, dat des mid dags op den dag voor het vertrek geschiedt, zal ongeveer twee uur duren. Het ventiel en de lijn van het ventiel worden door professor Piccard zelf gemonteerd, daar dat zeer nauwkeurig moet geschieden. Om acht uur des avonds, vooropgezet natuur lijk, dat het weder gunstig is, wordt met de vul ling begonnen, wat ongeveer veertig minuten zal duren. Om middernacht Vordt de ballon omhoog ge bracht en naar den gondel vervoerd. De opstij ging zal om ongeveer vijf uur in den morgen plaats vinden. Wegens het gevaar voor ontploffing en ver blinding van de startmanschappen is het ver boden met magnesiumlicht te fotografeeren. Tenslotte aoet luitenant-kolonel Gerber nog een beroep op de discipline der toeschouwers, om in geen geval de afzettingen te verbreken, daar anders de start niet zal doorgaan. FRANKFURT am Main, 10 Augustus. (V.D.)' Tijdens een onderzoek, dat de politie in ver band met eenige inbraken instelde, is zij op het spoor gekomen van een misdadigersbende, waardoor licht gebracht is in een groote reeks zware inbraken, diefstallen en roofovervallen in Frankfurt en Hessen. De lei-der -der ben-de was een 27-jarig arbei der uit Frankfurt. Volgens de bekentenis der daders, die, voor zoover ze niet reeds in de gevangenis zitten, in voorarrest worden gehouden, komen o.a. veertig zware inbraken op bun rekening. De uitdenker der verschillende misdaden was steeds de bendeleider, die een der gevaarlijkste misdadigers is, die de politie kent. Hij schrikte voor een moord niet terug en heeft verschil lende van zijn medeplichtigen met wapens be dreigd, om hun medewerking te verkrijgen. ROME, 10 Augustus. (V.D.) In Vietri-Sul Mare is een Italiaan, die te ver in zee was gegaan en die plotseling om hulp riep, door eenige vi-ss-chers gered, toen hij het bewustzijn reeds half had verloren. Ongeveer 100 personen zagen hij de redding toe o-p den steiger van het zeebad. On-der den druk van deze ongewoon zware belasting stort te de steiger plotseling in, zoodat -het grootste gedeelte van het publiek uit vrij aanzienlijke hoogte in zee op hat strand viel. Veertig per sonen werden hierbij gewond. LONDEN, 10 Augustus. (V.D.) In de munitie fabriek der marine te Holton Heath, in de om geving van Wareham, heeft Woensdag een ernstige ontploffing plaats gehad, welke eenige kilometers in den omtrek werd gehoord. Een der loodsen, waarin nitroglycerdne-poe- der werd geperst, werd geheel vernield. Er werd evenwel niemand gewond, hoewel twee arbeiders zich in de naaste omgeving dezer loods bevonden. Naar een V. D. telegram uit Londen meldt, vierde de president der Vereemigde Staten, Her-bert Hoover, gisteren zijn 58sten verjaar dag. PARIJS, 11 Augustus (V.D.) De politie te Rennes is er gisteren in geslaagd, drie van dé daders van den bomaanslag, die Zondag j.l. is gepleegd op het F-raneOh-Bretonsch verzoenings- -monument te Ren-nes, op te sporen en te aires- teereo. Het bleken drie Bretonsche separatisten te zijn, waarvan één gevestigd is 1-n de Iersche hoofdstad Dublin, vanwaar hij speciaal voor, het plegen van den aanslag naar Bretagne was gekomen. Hij bekende één der bommen aan den voet van bet monument te hebben neer gelegd. De beide andere gearresteerden weigerden elke inlichting te geven. Hdenmorgen vroeg werd medegedeeld, dat da politie in den loop van den nacht nog zes an. dere personen heeft gearresteerd, waaronder zich ook een soldaat van het 48ste regiment infanterie bevindt. Volgens mededeelingen van de gearresteer den grootendeels jongelui van den leeftijd van 19 tot 22 jaar is de aanslag in een op 4 Augus tus j.L gehouden bijeenkomst beraamd. DESSAU, 11 Augustus. (W.B.) Het schepen gerecht heeft vandaag den 20-jarigen arbeider, Paul Bieter uit Dessau, tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij bad einde Juni, tezamen met twee door hem opge stookte schooljongens, de opzienbarende graf schennis op het oude evangelische kerkhof van Dessau gepleegd, waarbij ongeveer honderd grafsteenen omvergeworpen of vernield zijn. PARIJS, 11 Augustus. (R.O.) Na een opwin dende jacht door de straten van Parijs ls da politie erin geslaagd een man Maucuer ge naamd, te arresteeren, die de aanslagen op een Parijsch postkantoor en op den trein Marseille- Parijs op zijn geweten heeft. Maucuer is door een vroegere geliefde van hem verraden. Vertaling Van F. VAN VElsen 36). Ik vermoed, vervolgde Da preitag t een gemoedelijk lachje, diat het lieve dwaze kind, u een verhaal heeft opgediiaöhl). Van vreese-lijke tragedies van een bo.0,ge bee tem miag. zij ia ongeloofelijk romantisch aan.ge- legd, zooails u zonder twijfel heeft opgemerkt Het ia bekoorlijke zwakheid bij een jöng meisje, maarhij haalde zijn schouders op some zijn ou<j©ren genoodzaakt uit plicht, gevoel, ons eenigsziins bard of ongevoelig te toonen. Ja, zei Tony, dat zal wel. Opnieuw wierp de markies een snellen blik op hem en daarna, blijkbaar eenigszins ge rustgesteld do or die volmaakt© kalmte van zijn gelaatsuitdrukking, zette hij, op denzelf den voet van welwillende hoffelijkheid, bet gesprek voort. Hetgeen plicht vordert moet de jeugd Utijd bard en onredelijk toeschijnen. Men zou het niet anders wenschen. Hij deed opnieuw trek aan zijn sigaar. Ik veronderstel, ^°6gde hij er met een flauw glimlachje bij, vat u geheel bekend is met de hoofdoorzaak, ?Ik® onze kleine weglo-opsiter tot die erm- besiiesing heeft genoopt. iZT ,lk heb er uit begrepen, zei Tony, dat zij d Staat was 1(16 delicate eigenaardigheden en voor 'haar uitgekozen echtgenoot te waardeeren Pa Fraitas wuifde zacht met zijn hand. Ja, mijn beste siir Antony, onder ons ge- tog'd, gieef j]j ook (;oe> zijne Majesteit mis- lehie-n de romantische figuur miert ls, welke een jong meisje in haar droomen ziet. Maar wat geeft dat! Hij bemint haar vurig em zal een uitstekend echtgenoot zijn. Het zal in P' 0®zichit een ideaal huwelijk worden. doudt u diat werkelijk denken? zei Tony op naïeven toom. Ik be-n er zeker van. Wahnom zo-u ik bet anders hebben aangemoedigd? Uit een politiek oogpunt wii-ninen wij er niets mede. Zijn© Majes teit zo-u uit de machtigste regeeremde huizen van Europa een k-euz© kunnen doen, maar hij bemant Isabel en ik: b-en oudeirwettsch genoeg, om te geloovem, dat wanneer er geen groote bezwaren bestaan, men de inspraken van zijn hart m-oe-t volgen. Maar er besitaait ee-n ernstig bezwaar, zei Tony, van den kant der dame. Opnieuw haalde Da Freitas zijn schouders op. Beste sir Antony, allemaal kuren en ver beelding van een meisje. En waarop berusten die eigenlijk? Voor drie vierden op be- echroomdheid en beis-ehieidemlbeta. Binnen ee-n week na haar huwelijk, zal zij volmaakt ge- uldUg en voldaan zijn. Tony leund© achterover in zijn stoel en 8 zta beenen over elkaar. Nu, ik aai haar mededeelien,, wat u ge zegd heeft, verklaarde tij, maar ik geloof niet, a' 1 v u. veel h-o-qp kan geven. Er volgde een oogenblik van drukkende stilte-. Het geval schijnt u niat geheel duidelijk te zijn, sir Antony, merkte Da Freiitais hinder lijk beleefd op. Ofschoon wij uw vriendelijk aanbod, om ons behulpzaam te zijn, tenzeerste waardeeren, kan er toch gee-n sprake van zijn, diat wij haar onze boodschap door middel van derden zouden med-edeelen. Count de Sé is haar wettige vo-o-gd en hoe eerder zij weder om onder zijn hoede is gesteld, dies te beter heit voctr lederen betrokkene zal zijn. WeRicbt, antwoordde TOmy gerekt. Maar tl m-oet weten, dat er een groot© moeilijkheid in den weg staat. Zij koestert voor hem zelf ■nog grooter tegenzin dan voor u en Ped.ro. Da Freiitae bedwong zich meestelijk. Er kan bezwaarlijk rekening mot de per soonlijk© gevoelens van Hare Hooghe-id ge-hou den worden, verklaarde hij. Ik verbeeld mij, dat wij de beste beoordeelaars van haar toe komstig geluk zijn; in ieder geval kan de tegenwoordige staat van zaken rne-t geen. mo gelijkheid bestendigd worden. Ik zie niet in, waarom nieit, hield Tony vriendelijk aan. Ik heb Isabel als mijn nicht aangenomen en d;ie regeling is zeer tot beid-er genoegen. Het spijt mij natuurlijk, a-ls Pedro teleurgesteld zou zijn, maar ten slotte heeft hij zijn verdiende loon. Hij is haar niet waard. Dit was te veel voor Count de Sé, die met een veronitwaardigdten uitroep uit zijn stoei opsprong. Sir, riep hij., U is onbeschaamd. Tony keek hem met een gemoedelijk glim lachje aan. Wij Engelschen zijn allen onbeschaamd, zei hij. Het is ee-n gevolg van de afschaffing van het duel. Sir AmUh-ony laat zich dtoor zijn zin voor humor leiden, onderbrak hem Dia Freitas op gevaarlijk zoeten toon. Wij kunnen hem be zwaarlijk van gebrék aan soharpziinnighe-id be schuldigen d-o-or te veronderstellen, dat hij de zaak ernstig opneemt. Anders zou het noodig kuninem zijn, hem er aan te herinneren, dat er in dit groote bewonderenswaardige la.nd nog zooiets bestaat, dal Wet heet. Daar hen ik van onderricht, zei T-ony, dat ls ons hoogste nationale succes. De Wet heeft tenminste kracht, ant woordde Da Freitas met eenige toespeling in zijn stem. Ik meen te weten, dat de Wet een zeer besliste manlier yan. optreden heeft. In zake de ontvoering van een minderjarige van haar wettigen vo-ogd Er bestaat 'hij de Engelsche wet slechts één bezwaar zei To-ny. Zij is maar al te ge neigd om verbazend langzaam te bandelen. D-a Freitas toonde door een glimlach zijn Witte tandem. Diat is een zwak punt, diat overal ter we reld wordt waargenomen, maar gelukkig zijn er nog middelen om dat bezwaar op te heffen. In het onderhavige geval bijvoorbeeld, stel ik mij voor, dat enkele woorden tot uw hoogge achte instelling „B-uitenlandisdhe zaken'' een zeer verstnelkkend effect zouden hebben. Daar ben ik zeker van, zei Tony hartelijk. I-k zou lu dit geval in het geheel niet ver wondend zijn als die we-ilnige woorden zelfs tot in Livadia -zouden gehoord worden. Wederom ontstond er een pijnlijke stilten Eindelijk laichte Da Freitas luidruchtig vroolijk bijna. Indien die aanmerking als een bedreiging is bedoeld, vrees ik, dat uw mededeeling te laat ko-mt. De voornemens van Zijne Majesteit zijn reeds bij het gouvernement te Poriirlga bekend. To-ny schuddt zijn hoofd. Ik heb 1-st gouvernement niet op heit oog, zei hij. Het waren eerder de vrienden van wijlen Dom Francisco, welke mij voor den geest kwamen. Ik heb eenig vermoeden, dat sommige van hei gaarne naar Richmond zou den willen kornet om Count de Sé met die bevredigende regeling geluk te wenschen. De uitwerking van deze onschuldige bemer king op dan oom van Isabella was even plot seling als merfcW'i.ardig. Zijn toch al onaange naam gelaat, onderging een kleurverandering die aan vuilgro*u deed denken en na zijn brandende sigaar op den grond te hebben ge smeten, stond hij wankelend bp, Moeten wij ons hier nog langer laten be dreigen en foeleedigien? vroeg hij woedend. Dat behoeft niet langer te duren dan u zelf verkiest, zei Tony, doch inmiddels is het niet noodig, oim een gat in mijn mooie tapijt te branden. Met meesterlijk gebaar hield Da Freitas de uitbarsting van woede bij zijn metgezel in be dwang. Toen stond ook hij op van de sofa en plaaitste zich met dezelfde gemakkelijke glim lachende hoffelijkheid, waardoor zich het ge heel© onderhoud zo-o onaangenaam had geken merkt, voor Tomy. Wij zijn zeer gevleid dioor de belangstel ling welke u voor ons zwaar beproefd land koestert, sir Antony, maar vergeef mij, dat ik u een goeden raad geef; het is een gevaar lijke gewoonte, om iets, dat een ander als een ernstige zaak beschouwt, als een ©tuk speel goed te behandelen. Tony liep naar den haard en drukte op de electriache schel. Alle werkelijke genoegens schijnen tot op zekere hoogte eenig gevaar met zich mede te sleepen, bekende hij op ee-migszins spijitigen toon. Het eenige wat men te doen heeft is, het best© er van te hopen en zijn maatregelen zoo zorgvuldig mogelijk te treffen. Ik héb gekkere opmerkingen gehoord, verklaarde hij, van veel verstandiger mejn- schen. Er klonk iets als een tik op de deur, waar na deze open ging en Spalding op den drem pel versoheen. Tony wendde zich tot zijn gasten. Heeft u een auto voor sitaan? Anders kan mijn chauffeur u wel wegbrengen. Da Freitas maakte een buiging. Het ls zeer vriendelijk van u, zei hij, doch doet u geen moeite; wij verkeeren in die gufEstlge omstandigheid, voor ons geil £e kunnen zorgen in eik opzicht. Hij ging n-aar de deur en Count de Sé volgde hem, zonder Tony eenilge aandacht waardig te keuren. Deze stomd tegen den schoorsteen mantel geleund en wachtte kalm, tot hij de vertrekkende auto over het grint hoorde knersen, daarna slenterde hij de hal In, waar hij Spalding ontdekte, die juist de voordeur had gesloten. Zijn miss Francis «n mr. Guy al terug?, vroeg hij Ja, sir Antony, antwoordde Spalding Eein paar minuten geleden héb ik hen binnen gelaten en zij wachten nu dn. dien tuin. Ik ben zoo vrij geweest hun mede te deelen, wie er op bezoek waren. U hadt mij geen instruc ties gegeven, maar ik veronderstelde, dat U het hun. wel Wilde laten weten. Jou instructies geven, ls tijd verknoeien, Spalding, zei Tony vriendelijk. Jouw instinct is onveranderlijk jufet. Spa-lding nam, oudergewoonte, het compli ment met een buiging aan. Moet ik de lunch al opdienen, sir? vroeg hij, of wensoht u nog een kwartiertje te wach ten? Ik zou het maar dadelijk in orde maken, zei Tony. Ik heb versterkend voedsel noodig, Buitenlandsche aristocraten hebben iets uiï> puttends. Op zijn gemak ging bij den tuin in. Isabéj en Guy die wederom op hun vorige plaatseQ waren gezeten, sprongen nieuwsgierig op ea liepen hem tegemoet. En? vroegen zij gelijktijdig. Hoe staat het er mee? 't Gaat nog al, zei Tony; in aanmerking genomen, wait ik héb doorleefd. Ik had «r geen idee van, dat deze samenzwering zoo veel h er sen inspan! ng zou vergen. .(Wordt yeryolgi)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9