VAR KENS WET MAANDAG IN WERKING. hoe den boer steun ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 Productie en handel aan banden. e„ "SL," WORDT VERLEEND. Uitvoering en te verwachten effect. GEVOLGEN VAN DE WINKEL SLUITINGSWET Jaap als ruiter. WIJZIGING POSTWET. INVOER VAN GOEDEREN. UITVOER VAN SPEK. CRISIS-ZUIVELWET. PATER MAGISTER B. D. v. BREDA O.P. DE ROODE AAP UIT DE MOUW. WINDHOOS BOVEN HET WEST- LAND. Groote schade aangericht. Fietsrijder in een sloot geworpen. PATER N. VAN DER VLIET. BOERDERIJ AFGEBRAND. TREK IN EEN ROOKERTJE... DE KNOKPARTIJ TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. VLIEGTUIG TEGEN EEN BOOM GESLAGEN. Het toestel totaal vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. BÜ HET BADEN VERDRONKEN- de landen, die het meeste varkensvleesch afne men, n.l. Frankrijk en België, hun invoer heb ben gecontingenteerd. Van de andere export artikelen treedt tegenwoordig vooral het spek op den voorgrond. Extra-speksteun. Door het groote aantal zware varkens, dat mede zijn ontstaan te danken heeft aan de slechte prijzen en de belemmerde exportmoge- lijkheid van lichtere varkens, is er op he In een der lokalen van het dep. van Econo mische zaken en Arbeid is een persconferentie gehouden, waarin mededeelingen zijn vertrekt betreffende de uitvoering van de Cnsis-Var- kenswet 1952. Daa/uit blijkt: Effect reeds voor de in werkingtreding. Op 15 Augustus a.s. zal de Crisis.Varkens- wet 1932 in werking treden. Er zal nog niet volledige uitvoering worden gegeven aan alle be palingen van de wet, o.m. niet aan die betref fende het merken der varkens Dit zal pas la ter zijn beslag kunnen krijgen. Hoewel deze •wet, de vorige week afgekondigd, niet voor 15 Augustus a.s. in werking kan treden, hebben de landbouwers van den invloed, welken de verwachtingen, door het vooruitzicht op de wet gewekt, ten aanzien van den varkenshandel hebben veroorzaakt, reeds geprofiteerd. Direct na de bekendmaking van den minis ter dat het in de bedoeling van de regeering lag, de varkenshouderij -te steunen, zijn de prij zen der varkens gekomen op een niveau, dat vrij ver lag boven dat, hetwelk door de wereld markt werd gerechtvaardigd. Men mag aanne men, dat sedert begin Juni, toen de prijzen hun laagste punt hadden bereikt, n.l. van cent per pond levend, de landbouwers van 5—7 cent per pond meer hebben ontvangen dan zij anders zouden hebben gekregen. Nederlandsche en geweste lijke centrales De uitvoering van de Crisis-Varkenswet is in hoofdzaak opgedragen aan de Nederlandsche Varkenscentrale, die Woensdag 3 Augustus werd opgericht en welks bestuur reeds eerder bekend is gemaakt. De Nederl. Varkenscentrale, die twee der voornaamste zaken, bij deze wet naar voren komend, regelt n.l. den export en het beheer van het Stabillsatiefonds, oefent daardoor een vrij beslissenden invloed op de prijzen van het Nederlandsche varken uit. E® Centrale, voorloopig nog gevestigd in het dep. van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gravenhage, wordt in haar taak bijgestaan door elt Gewestelijke Varkenscentrales, voor elke provincie één, met uitzondering van een gedeelte van Gelderland, n.l. het Rijk van Nli- megen en het Land van Maas en Waal, dat bij Noord-Brabant is gevoegd. Deze Gewestelijke Varkenscentrales dragen op haar beurt een deel der werkzaamheden over aan plaatselijke commissies. Deze zorgen voor inventarisatie ei? merking der varkens. Zij bepa len op grond van algemeene regels ook het aan tal varkens, dat bij iederen varkenshouder zal kunne nworden gemerkt. Men weet, dat het in de bedoeling ligt, een te groote uitbreiding der varkenshouderij te voorkomen. Zoodra de wet geheel in werking is getreden, zal het niet ge oorloofd zijn, ongemerkte varkens boven een ibepaald levend gewicht te houden. Waar derge lijke ongemerkte varkens na een bepaalden da tum vermoedelijk 1 October a.s., ook niet meer kunnen worden voorzien van de slachtmerken, dus practisch gesproken niet meer kunnen wor de verkocht, zal iedere landbouwer hebben te zorgen dat hij, zoodra daartoe de gelegenheid bestaat, maar in elk geval vóór den fatalen termijn', zijn varkens gemerkt krijgt, vanwege de Gewestelijke Varkenscentrale. De noodige bekendmakingen daaromtrent zullen tijdig ge schieden. Financiering van den steun- De geldmiddelen, noodig om de prijzen te steunen en om de tekorten op den export aan te vullen, worden verkregen door heffingen. Deze zullen geschieden van alle geslachte var kens naar het slachtgewicht. Als slachtgewicht geldt het schoone varken met de nieren. Voor loopig is de heffing bepaald op 9 cent per K.G. slachtgewicht varkens, hetgeen ongeveer over eenkomt met 7 7 cent per K.G. levend ge wicht. Deze heffingen geschieden voor zooveel de varkeus met het oog op de vleeschkeurings- wet toch moeten worden gekeurd, door de keu ringsdiensten. Er is een bespreking gehouden met een zes tigtal hoofden van keuringsdiensten, waarhij de verschillende maatregelen, die moeten wor den genomen door de keuringsdiensten, werden besproken. In het begin dezer week zijn de keuringsdiensten uitvoerig van een en ander ©P de hoogte gebracht: zij zijn in het bezit ge steld van de daarvoor noodige formulieren. Geen ingrijpen in den binnenlandschen handel Het ligt niet in de bedoeling in te grijpen in den binnenlandschen handel, d.w.z. in den han del ih vai kens, bestemd voor de binnenlandsche markt. Op de gewone wijze kunnen slagers, Com®iss*°.nnalrf' grossiers, of wie dan ook, de varkens bij de landbouwers koopen. Alleen, in dien mebht blijken, dat van de zijde van dezen niet medeg&yerkt ^erd om den landbouwers een behoorlijken prijs uit te betalen, zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat de Ne derlandsche varkenscentrale gedwongen wordt ®ok in den binnenlandschen handel in te grij pen. Concentratie van den export Inzake den export ligt het in de bedoeling een (verdere) concentratie tot stand te bren gen. Reeds met het oog op de controle en om ervoor te waken dat de voordeelen van de cri- sisvarkenswet werkelijk- komen daar, waar zij moeten gelden is dit noodzakelijk. De groote export van het Nederlandsche varkensvleesch yjndt plaats in den vorm van bacon en versch geslacht vleesch. De baconexport zal geheel geconcentreerd vrorden. in verband daarmede zullen door de Nederlandsche varkenscentrale contracten wor den gesloten met de exportbedrijven, zoowel particuliere als coöperatieve, zoodat deze ge heel, voor de Nederlandsche varkenscentrale zullen werken. DaRT ^6 export van verscli vlecsch voor oen goed deel in handen is van deze exportbedrij ven, is daarmede natuurlijk tevens deze versch vleesch-export geconcentreerd. Niet uitgesloten sal het evenwel zijn, dat de andere exporteurs van versch varkensvleesch, die zich met de zen export tot nu toe bezig hielden en niet een exportbedrijf houden, mits onder controle, de- sen export blijven voortzetten. De mogelijkhe den van dezen export zijn vrij beperkt, omdat als boter, margarine, enz., de varkensconsump tie hebben doen teruggaan. De uitvoering v de crisisvarkenswet zal in deze we een'®® betering brengen, maar toch za er vo een vrij groot surplus aan varkensspek blijven. Zou men nu, zonder meer dit varkensspek aan zijn lot overlaten en wèl belasten met de hef- ng (jan zou de handel in de zwaarste varkens daarvan ongetwijfeld een pnjsdalenden in vloed ondervinden. Teneinde dit te voorkomen en vooral om te zorgen dat de meest onvoor- deelige d w.z. de allerzwaarste varkens, zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd tegen een behoorlijken prijs, heeft de Nederlandsche var- henscentrale bepaald, dat zij den export van spek van varkens boven een bepaald slacht gewicht, voorloopig aangehouden op 200 K.G. slachtgewicht, zoo noodig voor een paar weken zal steunen met een bepaald bedrag per' K.G. spek, welk spek uitgevoerd moet wordctn, ten einde de markt hier niet opnieuw te belasten. Het ligt in d© bedoeling om, ten einde moei lijkheden te voorkomen, dit spek van een be paald merk te voorzien. Men hoopt, dat, zoo dra de spekproductie binnen meer normale grenzen is gekomen, een aparte steun ran den spekexport niet meer noodig zal blijken te zijn. De vleeschwarenexport zal op de gewone wijze zijn gang kunnen gaan; alleen bestaat de mogelijkheid, dat door de geforceerde prijzen der varkens de export van vleeschwaren eeni- gen tijd door de Nederlandsche varkenscen trale zal moeten worden gesteund. Productiebe perking. Aan de landbouwers heeft de-ze wet reeds, vóór zij in werking trad, voordeel gebracht en zij hoopt, in de toekomst nog dit groote voor deel te brengen, dat zij de varkenshouderij op een loonende basis houdt. Het is daartoe echter noodig en in het belang van de landbouwers zelf, dat de productie van varkens aan bepaalde beperkingen wordt on derworpen. De regeling dienaangaande want altijd bestaat de hoop natuurlijk, dat de be perking zich zal moeten bepalen niet tot het normale aantal, maar tot voorkoming van uit breiding zal moeten inhouden, dat alle var kens gemerkt moeten worden. Het is, zooals bovengezegd, in het belang van iederen land bouwer, hiertoe zijn medewerking te verleenen, niet. alleen, omdat het strafbaar zal zijn, onge merkte varkens te houden, maar ook wijl hij voor deze varkens geen afzetgebied meer zal hebben. Die varkens zullen niet alleen niet gekocht worden voor den export door de' Ne derlandsche varkenscentrale, maar ook de slagers ze niet voor slachting kunnen aanbie den, omdat zij niet de goedkeuringsmerken kunnen verkrijgen. Besprekingen tusschen Ned- Midden- standsbond en minister Verschuur. EEN ONDERZOEK WORDT INGESTELD. Naar men ons mededeelt, zijn met het Be stuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond aan het Ministerie van Eco nomische Zaken en Arbeid besprekingen ge voerd over de gevolgen van de sedert 1 Mei 1932 in werking getreden winkelsluitings wet 1930. Daarbij zijn verschillende bezwaren naar vo ren gebracht, die zich bij de uitvoering der wet hebben voorgedaan, in het bijzonder die welke de winkels van banket, suikerwerk en chocolade, alsmede eenige andere zaken onder vinden van de sluiting op Zondag. Aan voornoemd bestuur werd toegezegd, dat zoo spoedig mogelijk te dier zake een onder zoek zou worden ingesteld en dat naar aan. leiding daarvan zou worden overwogen of en op welke wijze aan de geopperde bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. 136. De voerman ziet een koffer midden op den w&g liggen. „Die is vast verloren", mom pelt hij scherpzinnig, en 137hij laa'dt den koffer op zijn wagen. Jaap denkt„Ik ga op het paard zitten, dan haal ik Max misschien nog in". 138. Maar terwijl hij op den rug van het karrepaard klimt, schrikt het dier, en tot groote ontsteltenis zoowel van Jaap als van den voerman, slaat het op hol. Frankeering bij abonnement van niet'periodieke drukwerken- Maximum aantal van 1000 op 500 gebracht. Met ingang van 1 September a.s. worden eenige wijzigingen in de postvoorschriften aangebracht welke het gevolg zijn van de bij- de wet van 4 Februari 1932 j.I. vastgestelde wijzigingen van de Postwet en de Pa ket- pos t'W©t De wijzigingen betreffen o.m. de frankee. ring bij abonnement, waarbij het mm mum. aantal niet-periodieke drukwerken wordt te ruggebracht vam 1000 tot 500. Tevens nrag voortaan de aanwijzing .frankeering bij abon. nement" of ,,.paot payé" gevolgd door den kantoornaajm, door middel van een 9 ®mPel afdruk worden aangebracht. Gewone aangeteekende stukken UI>nen voortaan hij uitreiking aan huls ook aan een volwassen huisgenoot (©een dienstpersoneel) van den geadresseerde worden afgegeven. Bij ambtshalve aamteekening van stuk' en i3 voortaan tweemaal het recht voor gewone aanteekening verschuldigd. In de bepalingen omtrent de behandeling van onbestelbare en geweigerde stukken woiden eenige wijzigingen gebracht. J De desbetreffende bepalingen van de Pak. fcetpostwet zijn voorts zoodanig gewijzigd Cat de gelegenheid kam worden gegeven, het Port en het verrekenrecht van binnenlandsche post pakketten niet 'bij vooruitbetaling te voldoen; voorshands zal alleen het port voor gewon® pakketten ten laste van den geadresseerd® kunnen worden gelaten. Ten slotte heeft ook de regeling betreff®n. de -het verleenen van korting op de binnenland sche posttarieven eenige verruiming onder, gaan. Huisslachting. Van alle slachtingen zal de heffing moeten worden betaald met uitzondering van een ge deelte der huisslachtingen. Vrijgesteld zullen worden de huisslachtingen van hen, die niet meer dan twee varkens per jaar mesten en er één voor eigen gebruik slachten. Het is niet billijk te achten, dat de landbouwers, die in zoo hooge mate profiteeren bij een prijsver schil van 5 cents per pond, maakt het op een varken van 200 pond reeds io uit ook nogmaals vrijgesteld zouden zijn van een beta ling der heffing op huisslachtiingen. Zij zullen evengoed als de slagers daarvan hebben te betalen, de heffing, dj® bedraagt 9 cent per K.G. geslacht, hetgeen ongeveer over eenkomt met 7.50 per 100 K.G. levend ge wicht. Het is niet anders dan billijk te achten, dat iemand, die voor al zijn varkens profiteert voor een bedrag van misschien i0 V00r een te slachten varken de heffing zou betalen van 7.50. Diet men zulks vrij, dan zou dat niet alleen een daling met zich medebrengen van den uit te betalen pi ijs, maar het zou een zeer onbillijke concurrentie beteekenen voor de sla gers. De huisslachtingen, waarvan nu te voren kennis wordt gegeven op de gemeentehuizen, zullen voortaan ook moeten worden aangageven bij de gewestelijke varkenscentrales. Hieraan zal streng de hand worden gehouden, zij, die in dezen de Crisisvarkenswet mochten overtre den, stellen zich aan vrij groote gevaren bloot. Foonende prijzen. De prijzen, die men voor varkens zal kun nen betalen, zullen dat is de bedoeling van de crisisvarkenswet loonend zijn, maar zij zijn natuurlijk ook in hooge mate afhankelijk van de mate van de consumptie. Men mag de prijzen van het Varkensvleesch in de con sumptie niet te hoog opvoeren. Het ligt in de bedoeling voorloopig voor de exportvarkens een Prijs van 15U 4 16'A cent te geven. Zoo- dra de Ned. Varkenscentrale geheel georgani- seerd is, zullen de exportvarkens naar quali- teit en slachtgewicht worden uitbetaald. Voor loopig kan dat evenwel niet geheel worden doorgevoerd en moet men dus vasthouden aan den richtprijs van 15^ £16/4 cent De Pnjzen zullen worden bekend gemaakt. De zware var kens, die door hun groot speksurplus gevaar loopen, in prijs te dalen, zullen niet door de Nederlandsche Varkenscentrale als zoodanig worden gekocht, maar de besprekingen, ge voerd met de koopers van die varkens, en de in uitzicht gestelde steun voor spek maken, dat deze varkens ook een niet veel lageren piijs zullen kunnen opbrengen. De prijs op de vrije markt vóór de inwer kingtreding van de wet gaf ook ongeveer deze verhoudingen te zien. De prijzen der varkens, waarvoor dus op het oogenbiik geen steun zal worden verleend, en die meer speciaal voor de binnenlandsche consumptie zijn bestemd, zon der dat daarbij een zeer groot speksurplus te verwachten is, zullen zich bij deze prijzen heb ben aan te passen. Daar men hier staat voor een nieuwen toestand, is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, hoe de prijs van de var kens met een levend gewicht van 109 en 200 K.G. zich zal houden. Blijkt ook hier ingrij pen noodzakelijk te zijn, dan zal dat moeten geschieden. Door de vrijwillige contingentee- ring is het aantal baconvarkens gedurende dit voorjaar teruggebracht van 25000 tot ongeveer 15.000. De laatste weken is het aantal slach tingen reeds verhoogd. Het ligt in dé bedoeling, langzaam door te gaan met een opvoering van den export door op deze wijze de zwaardere varkens te doen verdwijnen, waardoor men ook voor de varkens, die het zwaarste export gewicht overschreden hebben, een beteren prijs zal kunnen bedingen, Tal van artikelen, welke niet gecon tingenteerd worden. Naar wij vernemen zal niet worden overge gaan tot contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels met caout chouc (gommelastiek of rubber) en dergelijk® pluche, fluweel, pluchette, trijp en moquette, touw, touwwerk, linoleum, laboratorium- en technisch porselein. Terugbetaling van gelden door de varkenscentrale. Het bestuur van de Nederlandsche Varkens- Centrale deelt mede, dat zij voor het rug- eQ buikspek van varkens met een slachtgewicht van 200 K.G. of meer, geslacht in de week van 15 tot en met 20 Augustus 1932 en uitgevoerd uiterlijk 15 October 1932, welk rug- en buik- spek gewaarmerkt moet zijn voor het gewicht van 200 K.G. of meer van het desbetreffende varken, door den keuringsdienst, onder wiens toezicht het varken geslacht is, en welk spek tevens voorzien moet zijn van het duidelijk dag stempel van den betroffen keuringsdienst, de som van 9 cent per K.G. zijnde het geheven bedrag, na uitvoer aan de exporteurs zal terug betalen. Men dient met de Ned. Varkens-Centrale over de uitvoering van dezen maatregel nader over leg te plegen. Prijs voor het botermerk. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 14 t/m 20 Augustus de prijs van het botermerk wederom is vastgesteld op 55 ets. per K.G., eveneens die van de vervoerver- gunming. Een heele aparte figuur in de Orde, de2e Dominicanerpater Magister B. D. van Breda, die ook Maandag a.s. zijn veertig jarig priester schap herdenkt. Als hij de wereld boven het kloosterleven had verkozen had hij minister, diplomaat, kunnen worden met evenveel succes als bij nu de hoogste functies in de orde heeft bekleed. Een man met geboren bestierders- gaven, die groote dingen tot stand weet te brengen als zaken die van zelf spreken, en die men van hem verwacht. Een man van buitengewone gaven van hart en van geest, die voor hem zelf getuigen, zon der dat hij een goedkoope populariteit heeft na te jagen. Een, die welbewust zijn levensweg is gegaan zonder vertoon en luidruchtigheid. Een, die als een middeleeuwsdh monnik weloverwogen en bedachtzaam met feillooze, kunstzinnige hand zijn rustig levensboek heeft gesierd met louter miniaturen van zijn op merkelijke daden. Een geleerde, die aangelegd was tot precieus wetenschappelijk werk, die den hoogsten we- tenschappelijken titel in de Orde, het magis- teriaat behaalde, maar zijn heele leven zag (bestemd voor de magistratuur. Een professor, die zijn studenten liefde tot de wetenschap wist te geven, een novicenmees- ter, die zijn pupillen allereerst ook door zijn voorbeeld vormde, een prior die de kroon was van de kloostercommuniteit, die hij te besturen kreeg, een Provinciaal, die in de tien jaren van zijn wijs bestuur zijn Ordeprovincie inner lijk en uiterlijk tot grooten bloei bracht. Heeft Pater Magister van Breda als novi- cenmeester 'karakters gevormd en met deugden gesierd, welke verantwoordelijke functie naar het woord van Joannes Chrysostomus de kracht en de eer van den beeldhouwer te boven gaat, als Prior van het groote studieklooster te Zwolle heeft hij op zijn beurt kunstenaars tot zich getrokken om klooster en kerk tot een centrum van kunst en schoonheid te maken. En als Provinciaal beeft hij in de tien vrucht bare jaren van zijn opperbestuur zijn aangebo ren Salomonsgaven als bouwheer tot een even zeldzame als bewonderenswaardige practijk ge bracht. Wat zijn voorgangers droomden als een wen- schelijk ideaal, zette hij nuchter en zakelijk om tot een tastbare daad. Als Provinciaal vond hij te Nijmegen een college tot opleiding van voor het priester schap studeerenden, dat zoowel wat ruimte en inrichting betrof niet meer beantwoordde aan de eischen van onzen tijd.. Pater Magister van Breda bouwde zoo goed als op eigen initiatief en onder eigen verant woordelijkheid alleen een nieuw Sint Domi- nicuscollege, dat als moderne onderwijsinrich ting mag gerekend worden tot de eersten van deze inrichtingen van ons land. Had hij door de kunstrijke inrichting van klooster en kerk ie Zwolle, en niet minder door den monumentalen bouw van bet model-college te Neerbosch den eeuwigen en onsterfelijken dank der kloostergeneraties al ruimschoots verdiend, na zijn tienjarig Provincialaat, dat waarschijnlijk weer zou worden geprolongeerd vroeg hij ontheffing uit zijn bestuurstaak om zich uitsluitend te kunnen gaan wijden aan een nieuw door hem opgezet plan den bouw van een nieuw groot hoofdklooster voor de Hol- landsche Dominicanerprovincie te Nijmegen. Vier jaren zijn nog niet volledig voorbij na dat hij het Provincialaat heeft nedergelegd, of bet nieuwgebouwde hoofdklooster staat aan •den vooravond om plechtig te worden betrok ken. Natuurlijk heeft hij zware zorgen gedragen, niet weinige ook in dezen ernstigen moeilijken en bedrukten tijd. Er zijn weinigen die binnen een zestigjarig leven zich zulke monumenten hebben gesticht, ook al heet hij Carnegie. De titulatuur van Prior en Provinciaal heeft ■hij afgelegd, alleen den titel van Magister is hem overgebleven. Maar dit is dan ook de schoonste en meest waardige titel die hem kon toevallen, want hij heeft zich waarlijk een Magister getoond, een Meester in leven en werken, van imposante daden. Magister BernaTdus Dominicus van Breda viert Maandag zijn veertigjarig Priesterfeest in het oude Broerenklooster te Nijmegen. Meer dan ring en baret moet als een onzicht baar aureool rond zijn Magistersfiguur hem ■het 'zalig bewustzijn sieren van een ongemeen welbesteed, vruchtbaar en dademrijk priester leven. Waarom men tegen dienstweigering is. Wij lezen in het hoofdorgaan der S. D. A. P. Met uitzondering van de enkelen, die van de dienstweigeringswet gebruik maken, heb ben de jonge sociaal-democraten nu eenmaal de militaire jas aangetrokken. Wij juichen dit toe, omdat het leger, dat geroepen kan worden een rol te spelen in binnenlandsche conflicten, een getrouwe af spiegeling behoort te zijn van het volk in al zijn lagen. Het moet onmogelijk zijn, dat een beweging, die gedragen wordt door de sym pathie van de breede volksmassa's, door de soldaten wordt neergeslagen. Commentaar overbodig. PLOTSELING DE STRAAT OVER GESTOKEN Door een auto aangereden en zwaar gewond. Gisterenmorgen had nabij het tramstation te Sneek een ernstig auto-ongeval plaats. De ruim 30-jarige J. Jissink afkomstig uit Wel- lingerga stak plotseling de straat over en werd door een auto, die uit de richting van de stad kwam gegrepen. De wielen gingen den man over de bostkas. In zeer zorgwekkenden toe stand werd de ongelukkige per brancard naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. EEN JEUGDIGE BOOSDOENER. Op tien plaatsen ingebroken. De politie te Eindhoven heeft gisteren den 17-jarigen J. M. te Woensel gearresteerd, die 'bekende op niet minder dan tien plaatsen te Woensel te hebben ingebroken. Het meeren- deel der ontvreemde goederen is in beslag genomen. De dader is ter 'beschikking gesteld ven de justitie te 's-Hertogenbosch. KAPITTEL DER BROEDERS VAN DEN H. JOSEPH Dondeirdagjvoormiddag werd te Heel, onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Hemmens, bisschop van Roermond, het gene raal kapittel gehouden van de Congregatie der Broeders van den H. Joseph. Tot algemeen overste werd gekozen de eerw. broeder Werenfridus, thans econoom in Provi- dentia te Sterksel. tot Raadlhroeders de eerw. broeders Gerardus, te Sterksel, Clemens, te Heel, Anselmus, te Heerlen, Victorinus, te Heel en Servatius, te Sterksel, tot onder-overste en algemeen secretaris-pen ningmeester de eerw. (broeder Victorin/us, tot novicen-meester te Heel, br. Servatius^ thans te Sterksel, tot overste t© Heerlen, de eerw. broeder An- selmius, tot onder-overste en procurator te Heerlen, de eerw. broeder Bonifacius, tot secretaris en raadbroeder te Heerlen, de eerw broeder Leo, tot overste te Sterksel, de eerw. broeder Corbinianus, tot onder-overste en procurator te Sterksel, de eerw. 'broeder GeraTdus, tot secretaris en raadbroeder te Sterksel, eerw. broeder Bonaventura. Gisterenmiddag is het Westland bezocht door een windhoos. Op tal van plaatsen is door het stuk waaien van het glas groote schade aan gericht. Te 's-Gravenzande werden bij een kweeker dertig ruiten vernield. Te Naaldwijk sloegen bij den heer P. een tiental ruiten aan scherven. De ijzeren verbindingsstukken van de ruiten werden als ij-zerdraad verbogen. Te 's-Gravenzande woei een fietsrijder in een. sloot. De man kon zich zelf redden. Het waa zoo donker, dat de automobilisten de lichten moesten aansteken. Benoemd tot Archimandriet, Wij vernemen uit Jerusalem: De bekende pater Nico v. d. Vliet van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie, is ver heven tot waardigheid van Archimandriet. Dit is een waardigheid in de Griekseh-Katho- lieke Kerk, die recht geeft op den titel van Monseigneur en op het dragen van het bis- schopskruis. Deze eer is hem te beurt gevallen als een uiting van dankbaarheid der Grieksch- Katholieke Kerk, waarvoor Pater v. d. Vliet, die Professor is aan het seminarie tot opleiding van inlandsche geestelijken te Jerusalem, zich ruim 30 jaar, zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Zijne Zaligheid Cyrillus IX, Patriarch van Jerusalem, heeft dezen onvermoeiden werker, die reeds ridder is van het Legioen van Eer, zelf de onderscheiding willen mededeelen. Zeer velen zullen zich Pater v, d. Vliet nog herinneren, die een viertal jaren terug, voor zijn Seminarie in ons land met zooveel succes lezingen heeft gehouden, Be brandweer stond machteloos. Tijdens afwezigheid der bewoners brak brand uit in het huis, bewoond door de familie de R., aan de Veldstraat te Zundert. Binnen eenige oogenblikken stonden de woning met schuur en stallen in lichtelaaie. De brandweer, kon niets uitrichten bij gebrek aan water. De ge bouwen brandden tot den grond af; van den inboedel kon niets gered worden. He woonhuis was verzekerd. Auto rijdt tegen de pui van een sigarenwinkel. Gisterenavond is een auto der Utrechtsche gemeentereiniging, doordat de chauffeur zijn macht over het stuur kwijt raakte, in volle vaart tegen de pui van het sigarenmagazijn H. op de Hooge Landen, hoek Pijlsweerstraat te Utrecht opgereden. De pui is gedeeltelijk ver nield. De messenheld aangehouden> De politie heeft aangehouden een 27-jarigen te 's Hage wonende loopjongen, als verdacht van het steken van twee personen. Dinsdag avond op bet Buitenhof. Beide bedoelde per sonen zijn gisteren uit het Ziekenhuis ontsla gen. De aangehoudenen heeft bekend de steken te hebben toegebracht. Vrijdagmiddag om ongeveer half vier kreeg het militaire vliegtuig 492, dat op den terug-i weg was van het vliegveld Eelde naar Soester- berg, en dat werd bestuurd door sergeant-vlie ger Dorrestein uit Soesterberg, op ongeveer 600 Meter hoogte boven Hoogland een motor, defect. De vlieger maakte een noodlanding. Het toestel sloeg daarbij tegen een wilgenboom erf een hek en kwam terecht langs den straatweg in de buurt van Zevenhuizen. Het toestel werd totaal vernield, zoodat het gedemonteerd moesit worden. De bestuurder en de inzittende, de sergeant leerling-vlieger "Wolf Schoenmaker, eveneens uit Soesterberg, bleven ongedeerd. Gisterenavond is hij het baden in de Vecht onder de gemeente Zuilen de 26-jarige melk- slijter v. d. L. wonende te Zuilen, verdron ken. Na ruim een uur getracht te hebben de levensgeesten van den spoedig op het droge gebrachten drenkeling op te wekken, moest dokter Nieuwerkerk den dood constateeren. TREINROOF. Pater Magister B. D. v. Breda O-P. Toen de personentrein KleefGoch de halte Bedburg naderde, bleek, dat zich daarin een jengdige bandiet bevond, die zich meester wist te maken van het geldkistje, waarin zich een vrij aanzienlijk geldbedrag bevond, eener boe renvrouw. Mede-passagiers hadden den roof echter op gemerkt en trokken onmiddellijk aan de nood rem, om den inmiddels uit den trein gespron gen roover te doen pakken. Ofschoon de trein zeer spoedig tot stilstand was gebracht, haalde de vervolging niets uit. Tot nog toe is de politie er niet in geslaagd ■den brutalen roover te pakken. ONWEER. Tijdens het hevig onweer van gisterenmor gen vroeg werden in een weide van den land- bouwer H. v. Wezel, aan den Krampenloop, onder Roosendaal, twee koeien door den blik sem gedood. Ook in de omgeving, o.m. te Stampersgat heeft de bliksem hier en daar huisgehouden en vooral telefoondraden en radio-antennes on klaar gemaakt. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is aan boord van het kust-visschersvaartuig K. W. 12 over boord geslagen en verdronken M. van Duyn, 61 jaar oud en wonende te Katwijk aan Zee. DOODELIJK MIJNONGELUK. De sohietmeester M. Steinbusch, 56 jaar oud, werd in de mijn Maria te Mariadorf bij Aken, bij de ontploffing van een door hem gereed gemaakt schot, op 40 M. afstand door een steen in den rug getroffen en onmiddellijk gedoo'd. VERZET TEGEN DE POLITIE. De 49-jarige los-arbeider S Z. te Zandvoort had zich op 27 December verzet tegen de Zand- voortsche politie. De Haarlemsche rechtbank had hem te dier zake tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem in hooger beroep conform den eisch van den procureur-generaal tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. HORLOGE GESTOLEN. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren den Haarlemsehen kantoorbediende A. S. wegens diefstal van een horloge ten na* deele van de moeder van zijn meisje, tot een maand gevangenisstraf. De jonge man was in hooger beroep gekomen van het vonnis van den Haarlemsehen politie rechter, waarbij hij tot vijf maanden gevange nisstraf was veroordeeld. SLAPTE IN DE STEENINDUSTRIE Tengevolge van de groote slapte in de steen, industrie heeft de N.V. Steenfabriek G. van Daal Co. te Tienray, zich genoodzaakt ge zien, aan een groot gedeelte van haar perso neel ontslag aan te zeggen per 1 September

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5