ONZE PRÏJSéPUZZLE AATSTE ZEETIJDINGEN No. 9 9?' V^orzetseI 4 IDaarenboven WERVELSTORM BOVEN TEXAS. I MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932 rotterdamsche zeilvereen. m 2. 7. 9. 10. 13. 15. .17. 1. 2. 3. 4. 9. 11. 12. !4- 16. 17. 19. VAN LINKS Ik. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 40-JARIG PRIESTERJUBILE MGR. M. P. J. MOLLMANN. Huldeblijk door zijn vrienden aangeboden. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. CONSTERNATIE OP DEN HAAR LEMMERWEG. Ernstig verkeersongeluk bij Haarlemmerliede. Vijf gewonden. DUIZENDEN PERSONEN DAKLOOS. VEERBOOT GEKENTERD. Honderd personen verdronken. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS BUITENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN GEMENGDE BERICHTEN I NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN I De tweede dag. Gisteren zijn de wedstrijden van de Rotter damsche Zeilvereeniging onder bijzonder groote belangstelling vervolgd. De ochtendivedstrijden. In afwyking van het oorspronkelijk programma wordt te 9 uur aangevangen met een groeps wedstrijd R. Z. V.—Zaonlandsche Zeilvereeniging. Obst en van der Stadt over bakboord zijn het eerste weg, terwyl Balzllav aanvankelijk als vyfde van Lijnen Noomen vasthoudt. Kagchei land, die vry is, neemt zijn kans waar en is spoe dig aan den kop gevolgd door Landsman met Obst op de derde plaats Van der Stadt in de achterhoede houdt Barzilay onder zich. By het einde der eerste ronde profiteert Landsman van 5ruimend en wind en passeert Kagcheiland. ■Uit is niet van langen duur. Obst komt n.l. in de tweede ronde naar voren om de leiding over te nemen, die hy later weer in de derde ronde aan van der stadt af moet staan. Kagcheiland is tweede Obst derde. Landsman vierde, Barzilay Vijfde en van Lynen Moonen zesde. Het einde is ttyzonder spannend, doordat Barzilay en Kagchei land de beide Zaanlanders trachten tegen te hou den hetgeen hun niet gelukt. Het einde komt toet een overwinning van de Zaanlandsche Zeil vereeniging met 13 punten. Het aantal behaalde Punten van de R. Z. V. was 8. In de 12 M2. sharpies klas heeft Wikkerdewik van J. Kramers revanche genomen voor de Za terdag geleden nederlaag. Zy is spoedig vooraan en wint tenslotte met een mooien voorsprong. By de regenbogen Is Maas 39 precies op tyd weg aoch wordt dicht gevolgd door de Jan en de Rob.' Bij het kruisen weet Jan de leiding over te ne men, terwyl Maas 17 op de tweede, Maas 35 op derde en Rob op de vierde plaats komt. Deze laatste geeft in de 2de ronde op. Het verdere verloop is weinig spannend. Er komt in deze volgorde geen wyziging meer. In de B. M. klas is Broeders met Wetterwille al weer spoedig vooraan met Marietje als tweede, J°al]y Hack als derde en Dryvertje als vierde. Toch is de afstand tusschen Broeders en Neder- veen niet zoo groot als gisteren, Want Neder- «en wordt tweede met slechts eenige minuten achterstand. Ballv Hack blyft derde en Dry vertje vierde. «tift in de 12 voetsjollen klas B is weer P 3-chtig met de Jong" als eerste, die reeds spoedig en mooien voorsprong heeft met Boreas op de tweede plaats. It Sweltstje is 3, Towie 4, Cheerio In verband met het vergevorderd uur wordt de baan tot 2 ronden ingekort, evenals dit het geval 3 by de 12 voetsjollen klas A in de middag- Wedstryden. De volgorde ondergaat niet veel tvyziging meer, zoodat de Jong met flink ver- Schil de eindstreept kruist. 2 It Swelstje, 3 Boreas, 4 Cheerio, 5 Towie, 6 Pine. He damesprys in deze klas is voor mej. van Oer stadt met Schuif. De middagwedstrijden. 16Vanfen,."n'OTa 1 met Oen teamwedstryd tus schen Loosdrecht en de Z. Z. V. Bohré neemt met Hunter direct de leiding doch wordt door de Jager voorby geloopen. échuif is derde en Ree vierde, Arnold 5, terwyl Landsman de ry sluit. T>e stryd tusschen Bohré en van der Stadt om Oe tweede plaats Is zeer vinnig, doch van der Stadt blykt tenslotte sterker en kom tal a tweede binnen; 3 Bohré, 4 Arnold, 5 Gallé en 6 Landman. Pe z- Z. V heeft 12 en Loosdrecht 9 punten be haald. Het totaal aantal punten van de teamwedstry- Oen la: Zaanlandsche Zeilvereeniging 25 punten, 'Waarmede zy beslag legt op den vereenigingsprys, Hotterdamsche Zeilvereeniging 21 punten en Loos drecht 17 punten. De Tapier vertoont een prachtige start, terwyl broeders door Nederveen wordt vastgehouden, betgeen niet wegneemt, dat Wetterwille onder hem doorloopt. Het spelletje van 's morgens her haalt zich. Broeders is spoedig een, dicht gevolgd door Marietje. Libra derde en Dryvertje vlak er achter verde. Hei-ene geeft inmiddels wegens aan varing op. In de tweede ronde komt Dryvertje dp de derde plaats en Tapier op de vierde. Deze Volgorde blyft ongewyzigd met dit verschil dat Bally Hack nu op de vierde plaats komt. Bij de regenbogen is Maas 17 ditmaal op tyd Weg terwijl de Rob te'vroeg is en wordt terugge roepen Bij deze laatste komt bovendien nog de fok naar beneden, waardoor hy wederom op moet geven. Veldhuizen neemt intussehem spoe dig den kop en loopt steeds verder uit. Om de tweede plaats wordt fel gestreden tusschen de beide Maas'en; zij ivordt tenslotte door de Maas 85 bezet. William Miller (VS.) tijdens zijn record- sprong van 4.25 meter hoogte. De hoofdprys in de regenboogklas wnt de Jan van H. Veldhuizen die tevens definitief in het bezit komt van den 'Maaswisselbeker. Van de drie races in de 12 M2. sharpiesklas is de laatste wel het meest interessant geweest. De beide rivalen lagen om be"H®n ^an ,fen. koP «J1 tenslotte gelukte het aan Wikkerdewik als eerste te eindigen, waardoor J. Kramers van de Zeil vereeniging Hillegersberg tevens den Nieuwsblad beker als wisselpry's wmt- De clou van den dag was ongetwyfeld de stryd in de 12 voetsjollenklas A. De start was fel. rachtig gaan de 19 jollen door de ly® met Jager aan den kop, doch spoedig is Schuif vooraan. Bii het kruisen in de eerste ronde komt Karreman uit de achterhoede naar voren en rondt als tweede dicht achter Barzilay, die inmiddels de leiding heeft gekregen. Derde is Huybers, vierde van der Stadt, vijfde van den Berg, zesde van Lijnen Nkomen. Evenals Zaterdaf flauwt de wind aan merkelijk af en deze wedstrijd ontardt zoo nu en dan vooral tegen het einde in een hopelooze drtjfpartjj, zoodat ook de geluksfactor een woord- je ^ee ëf&at spreken. In de tweede en laatste ronde weet Karreman al kruisende op Barzilay over te loopen en voor te komen en wat Barzilay oog probeert de Ideaal is net te bereiken en wint op overtuigende wijze. Om de derde plaats wordt op het laatst vinnig gestreden tusschen Huybers en de Ridder, welke strijd in het voordeel van de Ridder wordt beslist, die op zjjm beurt op het laatst Barzilay nog passeert. Dezen laatste is het geluk niet gunstig. Hy moet leidelyk aanzien dat Huybers Kabchelland en van Lijnen Noomen voor hem over de ljjn drijven en moet zich met de zesde plaa.ts tevreden stellen. De hoofdprijzen zijn dus als volgt gewonnen: Vereenigings groepsprjjs: Zaonlandsche Zeilver eeniging; B. M. klas: Wetterwille van J. Broe ders; 12 voetsjollen A: Ideaal 11 van J. N. Karre man; 12 voetsjollen 8: Zomerweelde van K. de Jong; regenbogen: Jan van H. "Veldhuizen, 12 M2. sharpies: Wikkerdewik van J. Kramers. Karreman won tevens den Harry Broederprys, Veldhuizen den Maasbeker en Kramers den Nieuwshladbeker. Mej. van dei- Stadt wist op de beide damespry- zeu beslag te leggen. Hij deed t graag Jantje, geef 's hier wat je daar in je mond hebt". „Meester, ik wou dat ik 't kon, ik heb kies pijn." De oplossing van puzzle No. 7 is: Mededoogen, verovering, Indramaj'oe, Logarithme, Amstelveen, vervoering. Als winnaars werden door het lot aangewezen: C. M. A. C. C. Simons, Bellevoystraat 4a, Rotterdam; J. Ph. Gradus, Schenkkade 268, s-Graven- hage; Ph, D. C. Briedé, Asselschestraat 257, Apeldoorn; W. Höppener, Spieghelstraat 43, Utrecht, wien elk een postwissel van 2,50 gezonden wordt. Hieronder prijspuzzle No. 9een vlinderpuzzle. Oplossing tot en met 19 Aug. aan Puzzle-redacteur (oplossing 9) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van f 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. 1. 5. 8. Nauw Naam van vele Pausen Soort kraai Baardvisch. Barmhartigheid Venus" lieveling Zoet dik vocht Koninklijke zetels VAN BOVEN L Slecht Vlijtig Legerkorps Wandelwegen Plaats aan de Inn Boterton Landstreek op Celebes Zoethouder gezeten ïyvier in Italië, oorzetsel erm uit het tennisspel NAAR RECHTS: 18, Expositie 20. Zelf-aanduiding 32. Strekking 33. Weinig wetende 34. Geslacht 35. Van de bovenste plank 36. Geldcentrum 32. Zuid-Amerik, papegaai. NAAR BENEDEN: Vuil Vuurspuwende berg Lange man Noot Plaats op de Veluwe Russisch schiereiland Turksche titel Rekening Vorm van doen Bijwoord 22. 23. 24. 25. Heden viert Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris, generaal van het bisdom Haarlem zijn veertig jarig priesterjubileum. Zondagmiddag hebben de tallooze vrienden, die Mgr. Möllmann bezit onder de leeken van het bisdom Haarlem, zich opgemaakt om den sympathleken en alom gezienen jubilaris hunne gelukwenschen aan te bieden. Dat vooral ook Katholiek Haarlem, temidden waarvan Mgr. Möllmann reeds bijna dertig jaar geleefd en gearbeid heeft, op een zeer bijzondere wijze voor zijn belangstelling heeft doen blijken, behoeft zeker nauwelijks te worden vermeld. Het statige huis van den vicaris-generaal van het bisdom Haarlem aan den Kruisweg te Harlem was Zondagmiddag wel in een zeer bijzondere mate het middelpunt der belang stelling van de Haarlemsche katholieken. Om half drie Immers zou de officieel© re ceptie voor de leeken een aanvang nemen. Een kwartier daarvoor echter waren de leden van het feestcomité reeds in de woning van Mgr. Möllmann bijeengekomen om bij monde van den voorzitter van dit comité, den heer J. Heerkens Thijssen, den jubilee,rende hoog- waardigheidsbekleeder, een kostbaar geschenk een fraai ameublement aan te bieden. Mgr. Möllmann recipieerde ln een van de vertrekken in zijn woning, die dank zij de vele prachtige bloemstukken, een feestelijken aan blik bood. Toen de leden van het feestcomité, de hee- ren J. Heerkens Thijssen, dr. Koot, H. Th. Coebergh, dr. J. Hoge, P. Tervooren en H. B. Swarte en de dames mevr. Steger en mej. Hortense Schietler, zich in een halven kring om den jubilaris hadden geschaard nam de voorzitter de heer J. Heerkens Thijssen het woord. Spr. zeide uitdrukking te willen geven aan hetgeen in de gemoederen van zeer vele ge- loovigen in het bisdom ten opzichte van den jubilaris leeft. Allerwegen in dit bisdom, aldus spr., hebt gij u vrienden gemaakt en volkomen tereoht zou men het feestcomité dan ook kunnen be titelen als een vriendencomité. Het is niet mijn bedoeling om de groote verdiensten, die gij u door uw gestagen arbeid hebt verwor ven, te schetsen. Aan anderen die uw arbeid dagelijkseh volgen en het groote gewicht er van beseffen, zij deze taak overgelaten. Maar ook voor ons, leeken, is het een be hoefte onze groote waardeering van uwe per soonlijkheid uit te spreken. In u waardeeren wij een katholieke Haarlemsohe autoriteit van hoogen rang en aanzien, niet alleen om de hooge waardigheid waarmede gij bekleed zijt, maar evenzeer om de wijze waarop gij deze wardigheid weet te dragen en tot uiting weet te brengen. Voor ons allen zijt gij ten allen tijde geweest en zijt gij nog een voorbeeld van schoon© en nauwgezette plichtsbetrach ting. En deze plichtsbetrachting verdient te meer onze volle bewondering omdat wij be. seffen, dat uwe arbeid niet behoort tot de meest dankbare en voldoeninggevende. Voor de gewichtige taak die op uwe schou ders rust en voor de wijze waarop gij die taak vervult, hebben wij groot respect. Maar daartoe bepaalt zich onze waardeering niet. Onze sympathie gaat ook uit naar de daden die gij stelt in uw particulier leven. Want wij weten, dat er voortdurend aan uw bel wordt getrokken door menschen die in moeilijkheden verkeeren en wij weten ook dat gij uw krachtige hulp verleent waar die gevraagd wordt en waar gij die kunt geven. In 't bijzonder memoreerde spr. nog hoe Mgr, Möllmann steeds heeft geijverd voor de Maria, stichting, die door hem is gesticht en tot grooten bloei gebracht. Tenslotte bood spr. hem namens alle vrien den van den jubilaris, een fraai album aan, waarin de namen stonden van allen, die ge offerd hebben voor het fraaie huldeblijk, dat aan Mgr. Möllmann was aangeboden. Met enkele hartelijke woorden dankte Mgr. Möllmann de leden der feestcommissie voor hun moeizamen arbeid. In het aangeboden huldeblijk zag spr. een bewijs van symipatbie en eerbied voor den priester en het vervulde den jubilaris met vreugde dat zijn vele vrien. den het initiatief hadden genomen om dezen voor hem zeer gewichtigen dag ook tot een zeer aangenamen te maken. Onmiddellijk nadat het huldeblijk was aan. geboden ving de receptie aan. Onder de zeer velen, die Mgr. Möllmann hun gelukwenschen kwamen aanbieden merkten wij o.m. op de heeren H. G. M. v. d. Vijver, president-com missaris van de N.V. de Courant de Maasbode, prof. dr. Alphons Steger, J. v. Liemt, wethou der der gemeente Haarlem, mevr. Droog, na mens de St. Marthavereeniging, mr. M. Vorst man, voorzitter van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", F. Preyde, secretaris van de commissie van beroep, P. Dekker namens den Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem; Jan Stuyt, J. Fierard, voorzitter van het comité voor katholieke actie, P. v. Tetering namens de R. K. Middenstandsvereeniging; den Zeer- eerw. pater L. H. Perquin O.P. voorzitter van den Katholieken Radio Omroep; den heer Th. P. Badoux, voorzitter van de vereeniging van hoofden van R. K. Scholen, die vergezeld was van de overige leden van het bestuur dier vereeniging, vertegenwoordigers van de ver eeniging „St. Francisca Romana", de St. Elisabetbsvereeniging en van vele andere ka tholieke corporaties en instellingen alsmede talTijke andere belangstellenden. 3 Zoo ooit dan Is wel op dezen heugelijken feestdag gebleken hoezeer Mgr. Möllmann zich mag verheugen in de oprechte sympathie van alle katholieke leeken en katholieke vereeni- gingen in het bisdom Haarlem. De plechtige H. Mis in de kathedraal. Van 'de tinnen der forsche torens van Haar lems Kathedraal wapperden vanmorgen fier de nationale driekleur en de geel-wiitte Pauselijke banier. Het 40-jarig priesterfeest van mgr. M. P. J. Möllmann werd met groote plechtigheid in de kathedrale kerk gevierd en het ontzag lijk wijde kerkru'im was grootendeels gevuld met geloovi'gen. Zelden bood de kathedraal een zoo feestelijken aanblik als nu. De zon speelde door de fraaie glas-in-lood ramen, die in hun nissen gloeiden en fonkelden. Het licht, dat van boven naar binnen viel gleed langs de massieve pilaren, waarlangs roode banieren, versierd met gouden symbolische voorstellingen afhin gen en vervulde het groote priesterkoor met een gulden glans. Mgr. Möllmann werd aan den ingang van de Kathedraal opgewacht, door het kapittel van het bisdom met Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent aan het hoofd. Voorts waren daar een aantal priesters en theologanten van^Warmond, misdienaars, koorknapen en een groep St. Ba- voknapen. Voorafgegaan door dezen kleurigen stoet schreed de hooge feesteling naar het hoog altaar der kathedraal, dat rijk was versierd met bloemen en waslicht, waar hij de missa coram episcopo parafo opdroeg. Hij werd daarbij ge assisteerd door den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn, als diaken en 'den weleerw. heer W. Grossouw, student aan het Nederlandseh Pries tercollege te Rome als sub-diaken. Troondia- kens waren de kanunniken M. Wijtenburg en J. van Hees wijk. Z. H. Exc.. Mgr. Aengenent assisteerde pontificaal. De lagere assistenties wei-den vervuld door theologanten van het se minarie te Warmond. In het priesterkoar had den. o.m plaatsgenomen Z. H. Exc. Mgr. J. Buckx uit Finland, mgr. H. Taskin, president van het seminarie te Warmond, mgr. H. Hol'iër- hoek uit Amsterdam en mgr. De Gruyter. Het zangkoor van de St. Janskerk te Haarlem voer de onder leiding van den heer Jos. de Klerk op uitnemende wijze de twee'de pontificale mis van Perosi uit. Het proprium der H. Mis was geno men uit de feestmis ter eere van O. L. Vr. ten Hemelopneming van H. Andriessen. Na de H. Mis werd -het „Te Deum" van Pe rosi gezongen. De zuivere stemmen der knapen stegen telkens jubelend uit boven de zwaardere mannenstemmen en vervulden heel den tempel met juichtonen. Op het breed© en hoog gewelfde priesterkoor schreden de gestalten der priesters en theolo ganten rond het altaar en het gezang en de plechtige ceremoniën vereenigden zich tot een subliem geheel. Na de Hf Mis verliet mgr. Möllmann, weer voorafgegaan Hoor het kapittel en gevolgd door Z. H. Exc mgr. Aengenent de kathedrale kerk. Tegen acht uur Zondagavond heeft op- den Haarlemmerweg bij den Zuidermolen onder de gemeente Haarlemmerliede een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Op dat tijdstip naderde uit de richting Amsterdam een auto, bestuurd door den caféhouder H., aldaar, die plotseling uit de file, waarin hij reed op zij schoot en trachtte de voor hem rijdende wa gens te „snijden". Deze manoeuvre mislukte evenwel, daar op dat moment eveneens met groote snelheid, uit de richting Haarlem een personenauto kwam aangereden, welke ook een aantal wagens wilde voorbijrijden. Een bot sing was toen niet meer te vermijden. Met een harden slag vlogen beide auto's op elkaar. Een deTde auto, komende uit Amsterdam en be stuurd door den heer Kuip, die achter eerst- genoemden auto aanreed, botste tegen de op elkander gereden auto's aan. De auto uit Haar lem waarin de familie Pauli uit Amsterdam gezeten was. werd vrijwel geheel in elkaar ge drukt. De vijf inzittenden, de heer en mevrouw Pauli, hun zoon en dochter en een vriendinne tje van laatstgenoemde, werden allen gewond. Omstanders en passeerende automobilisten scho ten van alle kanten te hulp. Onder hen waren de doktoren Kuiper uit Halfweg en Binnendijk uit Amsterdam, die toevallig voorbij kwamen. Later verscheen ook dr. Baumann uit Halfweg ter plaatse. De geneesheeren legde het eerste verband, waarna de gewonden zijn overge bracht naar de Mariastichting te Haarlem. Alle vijf personen kregen min of meer ern stige hoofdwonden. Mevrouw P. had bovendien een Wonde aan een der handen, de heerP. Jr. heeft een gecompliceerde linkerarmbreuk opge- loopen, terwijl het dochtertje waarschijnlijk een der beenen heeft gekneusd. Gisterenavond was de toestand der gewonden van dien aard, dat drie van hen in het zie kenhuis ter verpleging moesten worden opge nomen, terwijl de overige twee hoogstwaar schijnlijk weer naar huis kunnen teruglceeren. Van de beide andere wagens kregen de be stuurders, de eenigen inzittenden vrijwel geen letsel. De auto van den caféhouder is even eens geheel vernield, terwijl de derde auto slechts licht aan den voorkant werd bescha digd. Het verkeer op den Haarlemmerweg heeft wel een uur vertraging gehad. Om de zieken auto's uit Haarlem door te kunnen laten heeft de Politie het verkeer te Halfweg stopgezet. Ook de Haarlemsche motorpolitie verleende assistentie evenals de eerste hulp-dienst. Do politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk verwekte op dezen zoo drukken verkeersweg groote consternatie. HOUSTON, (Texas) 14 Augustus (V.D.) Aan de kust van Texas heeft een wervelstorm, die een gebied van een lengte van 300 K.M. teister de, eem schade aangericht, welke geschat wordt op ruim een millioen dollar. Ontelbare huizeen zijin ingestort. Tal van boerderijen en gefheele oogsten gingen ten gronde. Tot dusverre zijn dertien doodem onder de puinhoop-en vandaan gehaald. Een jacht met aanzienlijke ingezetenen van Houston wordt vermist. Duizenden zijn dakloos geworden en dwalen rond. Een groot gebied is volkomen van iedere verbinding afgesneden, aangezien telefoon- en telegraafleddingen vernield zijn. Hulporganisa ties zijn aangekomen, teneinde de bevolking te helpen en van het noodige te voorzien. NEW-YORK, 15 Augustus (V.D.) De orkaan, die boven Texas heeft gewoed, heeft voor zoo ver tot nog toe bekend is 15 slachtoffers ge maakt, terwijl de aangerichte schade meer dan anderhalf millioen dollars zou be dragen. NEW-YORK, 15 Augustus (H.N.) Het aan tal slachtoffers van den wervelstorm aan de kust van Texas is tot 17 gestegen. De aange richte schade is echter minder groot dan aan- jrankelijk gevreesd werd. PARIJS, 15 Augustus (V. D.). Omtrent het hevig onweer, dat zich gisterenmiddag boven Parijs en omgeving ontlastte, wordt nader ge meld, dat in het centrum van Parijs een kerk door den bliksem werd getroffen en weldra in lichte laaie stond. De brandweer slaagde erin, de kerk voor volledige vernieling te bewaren. In de omgeving van Parijs veroorzaakte de dicht-neerstroomende regen overstroomingen, waardoor vrij groote schade werd aangericht. Te Viennes in de provincie Isère, werden 2 dorpsbewoners door den bliksem gedood. Naar een H. N.-telegram uit Warschau meldt, heeft te Gdlngen gisteren de elfde jaarlijksche bijeenkomst van de Poolsche legioensoldaten plaats gehad. De bijeenkomst had een kalm verloop. Pilsoedski en de Poolsche ministerpresident waren niet aanwezg. De minister der poste rijen voeirde het woord, die vooral de geschie denis der Poolsche legioenen behandelde. BOMBAY, 15 Augustus (V.D.) Nabij Niepani in Kolapore zijn tengevolge van het kenteren van een veerboot honderd personen in een ri vier verdronken. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat in de boot een paniek ontstond, toen het vaartuig dat een overstroomde rivier overstak in bot sing kwam met een boom, in welks takken een wild dier bleek te zitten, dat ziich in de boot liet vallen. De passagiers vluchtten in panischen schrik naar de andere zijde van de boot, waardoor deze omsloeg. Ongeveer honderd personen vonden den dood in het water. ROTTERDAM, 15 Augustus 1932 90 tan liggen en /of varen 5. Vaarwerk voor zwaar goed: 115 ton naar Zut- phen 1.75, 102 ton naar Meppel 1.75, 100 ton naar Wageningen 1.35, 62 ton naar Weye 2.35 alles per last. 150 ton n. Hajnme en Munster, mo torboot 200, 125 ton, motor n. RuhrortDuisburg 130 en bloc. Vracht n. d. Boven-Ryn 405060 cent per last voor ruwe producten. Erts vrachten n. d. Ruhrhavens 2535 cent per last met 4 of 8 losdagen. Sleeploon n. d. Beneden-Ryn 25 cent tarief, voor geladen schepen. ROTTERDAM, 15 Augustus 1932 Bovenryn. Waterstand vallend. Er waa weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Beneoenryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdagen 25 ets., met 8 losdagen 35 ets. per last. Sleeploon volgens het 25 oents tarief. Ertsvracht naar Grimberg 30 en 40 ets. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 15 Aug. 13 Aug. 12 Aug. pariteit Londen., per 8.64H 8.64!^ 8.63 12.10 Beriyn p. lOOMk. 59.12H 59.17 59.16 59.26 Parüs p. 100 frs 9.73X 9 73!* 9.73K 9.74 Brussel p.l OObelg 34 48 34.46 34.46 34.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.40 48.36 48.36 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh.p. lOOkr 4625 46 25 46 10 66.67 Stockh. p. lOOkr 44.50 44 45 44 50 66.67 Oslo p. 100 kr. 43 25 43 35 43.35 66.671 New-York per 2.48-fr 2 4S-& 2.48M 2.487 ROTTERDAM aangekomen. 13 Augustus namiddag: 2.10 MEUSE, Wm H. Müller Co., Londen, Parkh. stukg.3.AGIRE MENDI, Sota Aznar, B.- Ayres, Maash. 9, graan; 5.30 LLANOVER, Solle- veld v. d. Meer, Montreal, Maashaven 12, graan; 5.45 IJSTROOM, Ruys Co., W.-Afrika, Lekha ven Oz., stukg.; 6.— TRAJAN, N. A. B. O., Leith, Waalhaven 36, ledig; 7.15 GERRAT, Levant Oostzee, Odessa, Maashaven Nz., graan en stukg.; 7.30 HARALDSVANG, Ned. Zwits. Scheepv. My., Archangel, Waalhaven 41, hout; 7.45 LXNWOOD, Les Cons. Reunis, Rouaan, Maashaven SHV, ledig; 8— CORNELIA N.V. J. Vermaas, Ant werpen, boei 10, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 13 Augustus namiddag: 10.15 EMBLA, Amst.; 10.25 RECINA San Lo renzo; 11.30 ARIADNE, (Nept.), Gothenburg; MONSUM, Kirkenes; vertrokken! 13 Augustus namiddag: 1.35 AFON TOWY, Waterford; 2.35 OLGA TO PIC, Cagliari; DUNKWA, Hamburg; BATAVIER VIII, Bordeaux; BRITISH FREEDOM, Abadan; 3.15 VELTA, Amsterdam; OELSCHIDLER I, (1.), Kiel per slbt. Jason- CERONS, Havre; GON- DUL, Malmö; DELFTDIJK, Vancouver; 3.45 GOOTE, Cardiff; RIJN, Koningsbergen; ALN WICK, Newcastle; AURORA, Vigo; ARGO (Fin), HelsingforsLANRICK, Leith; DELPHINUS, Dunston; HAVELLAND, Hamburg; 4.15 MEN TOR, Hamburg; EQUATOR, Danzig; WITTE- KIND, Archangel; 4.35 KERRY HEAD, Lime rick; FREIBURG, Macassar; GUNHILD, Terneu- zen; 5.— ARY SCHEFFER, Havre; 5.15 PEDER MOST, Goole; YARMOUTH TRADER, Yarmouth- MEREL, Londen; 5.55 NIEUWLAND, Seabam; 6.20 EXPORT, Londen; VORWARTS, Solves- borg; PERSEUS (Nept.), Stettin; BANGALORE, Yokohama; BERNISSE, Hamburg; 6.50 PAX, Gdynia; TUNNI, Amsterdam; 7.30 TYNEHOME, Sunderland7.45 RAPID, Middlesbro8.BATA VIER VII, Lynn; 8.30 POELDIEP, Lynn; BATA VIER IV, Londen; CASTOR m., Skive; TAN- GER, Malaga; 8.45 KOLN, Hamburg; MAHA- BOE, Stettin; 9.10 GRUNO, Londen; 9.25 PRIMA, Hull. 9.50 AGILITY Leith- 10.15 MACCLESFIELD Grimsby; 10.40 JERVAULX ABBEY, Hull; 11.30 CROMÈR, Harwich. Wind Z., flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht. VLAARDINGEN aangekomen, 13 Augustus. CAPRELLA, Curasao. IJMUIDEN aangekomen. 13 Augustus: STURM- SEE, Rouaan, ledig;' WESTERWALD, Rósario, graan; TROUTPOOL, B.-Ayres, graan; POZNAN, Gdynia, kali; ORANIA, B.-Ayres, stukg.; JANIS FAULBAUMS, Onega, hout; VELTA-Rotterdam, stukg.; NERO. Gothenburg, stukg.; ANTILOPE, Londen voor Beverwyk, ijzeraarde. Vertrokken 13 Augustus: LARENBERG, Ar changel CHELWOOD, NewcastleETHEL RAD- CLIFFE, Barry; JAPAN (Zw.), Yokohama; STANISLAS, Leith; AQUILA, Hamburg; GA TESHEAD, Newcastle; VENUS, Hamburg; GLENDUN, BrestEMBLA, RotterdamASTAR- TE, Bremen; ZEELAND, Newcastle; LEOPOLD L. D., Antwerpen; ROEK, Londen; ALT, Goole; LINGESTROOM, Londen; VECHTSTROOM Hull. VLISSINGEN aangekomen, 13 Augustus. ORANJE NASSAU, Harwich. Vertrokken 13 Augustus. PRINSES JULIANA, Harwich; HEBE, Antwerpen. Gep. naar AntwerpenNORDFELS, Leningrad B&RENFELS, Calcutta; ENSEIGNE MARIE ST. GERMAIN, Rouaan; FLYING NORSEMAN, Nantes; DUNKERQUOIS, Duinkerken- FREI BURG, Rotterdam; BANGALORE, Rotterdam. Gep. naar Gent; EVEREST, Riga. Gep. van Antwerpen: ALEXANDRE ANDRE, New-York; UHAMBARA, Beira; ZENON, Colon; WEARWOOD, Montreal; FAUVETTE, Londen; CITY OF LEEDS, Grimsby EMERAUDE, Osten- de; NIDD, Goole; HARELDA, Rotterdam; AR CHANGEL, Harwich; ABISKO, Narvik; OL- BERS, Santander. Gep. van Gent; CRICHTOUN, Leith; MARTHA WOLTER, Lemvig. Gep. van Terneuzen: BALTMOR, Immingham. HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN Vlaardlngen n. Porto Ferrajo p. 13 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (thuisreis) 13 te Kaapstad. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN, IJSTROOM 13 v. W.-Afrika te Rott. GAASTERLAND (uitreis) 11 v. San Carlos. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LJJN. TASMAN, Kaapstad n. Batavia 12 v. Pt. LouiSj KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA 13 v. B.-Ayres te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ, NERO 13 v. Gothenburg te Amst. VENUS 13 v. Amst. n. Hamburg. AURORA 13 v. Rott. n. Vigo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG, Rott. n. Batavia 12 (9.40 v.m.) 3Q myi Z. v. Niton. KOTA PINANG (uitreis) 13 (11 v.m.) v. Napelg JACATRA (uitreis) p. 13 (5 n.m.) Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCYONE (uitreis) p. 13 Fera Noronha, ALPHER.AT (uitreis) p. 12 Dungemess. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, Amst. n„ Batavia p. 12 Niton. TABIAN 13 v. Hamburg n. Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF DERBY Japan n. Rott. p. 13 Gibraltar, AFRODITE Rott. n. Spezia p. 12 Beachy Head. BOWLING 11 van Rotterdam te Grangemouth, BROOKWOOD 12 v. Rotterdam te Swansea. BROEDERTROUW m„ 12 te Londen uitgekl. n, Antwerpen. COBLENZ Rott. n. Japan p. 12 Dover. DURHAM CASTLE, 12 v. Rotterdam te Beira* j DICKY 12 van Harlingen te Goole. FOSCOLO 9 v. Rott. te Flume. GRONINGEN 13 v. Londen naar Harlingen. GLUCKAUF 11 v. Harlingen te Emden. HERANGER Rott. n. Vanc. 9 v. Portland (O.), HANSBURG 12 v. Rott. te Madeira. j' JAVA 11 v. Rott. te Yokohama. JAMAICA Rott. n. Stockholm 10 v. Limhamn, KAUPO 10 van Rotterdam te Riga. KOBAD Rott. n. Abadan p. 12 Gibraltar. KARACHI MARU Rott. n. Japan p. 11 Ouessant KULMERLAND 12 v. Rott. te Hamburg. MARIA m., 12 te Londen uitgekl. n. Dordrecht, MARGINA 12 van Rotterdam te Londen. MANGAN Rott. n. Danzig 10 van Aalborg. MARIA ENRICA 9 v. Rott. te Savona. MANISTEE, Rott. n. Swansea 12 (8.18 v.m.) 48 myl O. v. Niton. MAMURA Rott. n. St. Kitts 11 (10.2 n.m.) 40 myl O. v. Land's End. MEDOC, 10 v. Rotterdam te Boulogne. MEDOC 10 v. Rott. te Boulogne. ORIOLE 12 van Rotterdam te Londen. OUD BEYERLAND Antwerpen n. Shoreham Pt 12 Dungeness. PHOEBUS Rott. n. Stettin p. 12 BrunsbuttefQ ROLLON Rott. n. Marseille 11 v. La Falldce. STEF. COSTOMENIS 11 v. Rott. te Necochea, SOMALI Rott. n. Japan 13 v. Adan. SIGYN Rott. n. Helsingbprg p. 11 Elseneur, SIRETUL 9 van Rotterdam te Aalborg. SVERRE NERGAARD 12 v. Rott. te Gothenburg, SIRIUS 10 van Rotterdam te Helsingfors. WOLFSBURG 12 v. Rott. te Hamburg. WATERLAND p. 12 Flamboro Head om de Noord, WESTLAAN 12 van Huil te Leith. WESTLAND 11 te Shoreham. ZEESTER 10 van Terschelling te Grimsby, HOLLAND—AMERIKA LIJN. ROTTERDAM Rott. n. N.-York 13 (12.30 n.m.) v. Boulogne. DELFTDIJK 13 v. Rott. n. Vajncouver. VEENDAM 16 (6 n.m.) y. N.-York te Rott. verw. EXCELSIOR. Shoreham, 12 Augustus. Het meergemelde Nederl. motorschip Excelsior zal nog hedenavond de reis naar Plymouth, voort zetten. EEN 140 JAAR OUD SCHIP. Het Deensche zeilschip Anna. uit Vejle, ruim 139 jaar oud, doet nog geregeld dienst tusschen Mariager en Vejle. Het werd in 1793 te Marstal gebouwd. Toen het dezer dagen naar de werf werd verhaald, bleek, dat de bodem zich nog in uitstekenden toestand bevond. STOOMVAARTLIJNEN. BEEMSTERDIJK Philadelphia n. Rotterdam 13 (12 midd.) op 1000 myl W. van Bishops. RIETFONTEIN (uitr.) p. 14 Dungeness. HAARLEM Amsterdam n. Chili 12 (4.28 n.m.) 300 myl Z. van Valentia. HEBE 15 van Amsterdam te Barcelona. EUTERPE 14 van Amsterdam te Kopenhagen, MARS 14 van Huelva te Lissabon. MEERKERK (thuisr.) 13 van Shanghai, ARENDSKERK (uitr.) 14 te Shanghai. AJAX Rott. n. Melilla p. 13 Beachy Head. PERSEUS Rott. n. Pasajes p. 13 Dungeness, P. C. HOOFT (thuisr.) p. 13 Gibraltar. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (thuisr.) 14 vu Sabang. CHR. HUYGENS (uitr.) 14 van Sabang. POELAU ROEBIAH 14 v. Amst. te Batavia, AENEAS Japan n. Rotterdam 15 te Londen, BUITENLANDSCHE HAVENS, BURiGUNDIA 13 van Gothenburg n. Gent. BARRABOOL Brisbane n. Londen 11 van Malta, BENDIGO Londen n. Brisbane 13 te Adelaide. BADACSONY Bona n. Stettin p. 12 Finisterre, BERTRAM R1CKMERS Hbg. n. Japan 11 V, Amov. BREMEN 2 v. N.-York n. Bremen. BEAVERBURN 12 v. Montreal te Hamburg. BURGENLAND Rott. n. Japan 12 te Genua. CALLIOPE 12 v. Constantza te Batoum. CITY OF BALTIMORE 13 v. Hamb. n. Baltimore CAP ARCONA 13 van Rio Jan. n. Hamburg. CARL LEGIEN Rott. n. Chili p. 12 S. Michaels, CLAUS RICKMERS Japan n. Hbg. 12 v. Singap, CLAN MACTAVISH Chittag. n. Ldn, 11 van CLAN MACNAIR L'pool n. Chittagong 12 te Madras. CLAN MACIVER L'pool n. Malabar 12 te Bhay, nagar. i PHAEDRA 13 van Bramen n. Koningsbergen, POBCIRKELN 1 v. Middlesbro te Narvik. PAJALA 8 van Narvik n. Baltimore. PLUTO 12 van Bremen n. Lissabon. PERSEPHONE 13 v. Constantza te Bremerhaveh PORTO 12 van Pt. Lyautey naar Saffi. PALOS 12 van Lissabon naar Setubal. PERNAMBUCO 12 v. Cabedello naar Hamburg. RAIMUND Bremen n. N.-Orleans, p. 12 Ouessant RABAT 12 v. Rotterdam te Casablanca. RAPID 15 van Rotterdam te Middlesbro. ROLLON Rott. n. Marseille 13 v. Bordeaux. RAJPUTANA Japan n. Londen 12 te Marseille, RANCHI Londen n. Japan 11 van Bombay. RAWALPINDI Japan n. Londen 13 v. Hongkong. SVERRE NERGAARD Rott. n. Gothenburg 12 van Oslo. SUWA MARU Rott. n. Kobe 15 v. Singapore, SAMBRE 15 v. Rouaan n. Antwerpen. SUMATRA 12 v. Rotterdam te Hamburg. STASSFURT Rott. n. Australië 11 te Adelaide.- STUTTGART Bremen n. N.-York 12 v. Cher, bourg. S. SALVADA Amst. n. B.-Ayres 12 van La, Coruna. SOMALI Rott. n. Calcutta 14 v. Aden. STRASSA 8 van Hopewell n. Duinkerken. STAFFORDSHIRE 15 van Rangoon n. Londen, STOLZENFELS 12 v. Bremen te Madras. SHANTUNG Hamburg n. Japan 12 te Penang. TUBINGEN Hamburg n. W.-Afrika p. 12 Dover, TSIROPINAS 11 van Rotterdam te Shields. THELMA 11 v. Balik Papan n. Flemantle, TORBORG 11 v. Tarakan n. Port Sudan. TRITON 12 v. Gothenburg te Fremantle. TRIGONIA, 15 v. Tyne te Curasao verwacht, TEKOA, Londen n. N.-Zeeland 11 v. Curagao. TOURAINE, Rott .n. Japan 10 v. Singapore, THESSALL4. 12 van Corfu n. Patras. TRUIDA 12 v. Duisburg te Swinemunde. TALLEYRAND 13 van Oslo n. Australië, THELMA 12 v. B. Papan n. Fremantle. TRITO Rott. n. Dublin p. 14 Lizard. TOURCOING Oslo n. Japa.n 13 te Marseille. THYSVILLE Antw. n. Congo p. 12 Dover. J TERUKUNI MARU 13 v. Hamburg naar Japan, J TINOS 12 van Rotterdam te Hamburg. UHENFELS Rott. n. Calcutta p. 12 Ferim. UMLAZI 12 van Port Natal te Londen. UHENFELS, Rotterdam n. Calcutta p. 12 Perim, VLEDDERVEEN 12 v. Antwerpen te Londen. VESUVIO Rotterdam n. St. John N.B. 11 (8.22 n.m.) 60 myl O. van Niton. VULCAN 12 v, Rott. te Kopenhagen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7