1 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 PRIESTERFEESTEN. 1 bbékhms 1 yEERTIG-JARlG PRIESTERJUBILE Mgr. M. P. J. MOLLMANN. Mgr. Aengenent huldigt den jubilaris Een huldeblijk van de geestelijkheid. VEERTIGJARIGE JUBILEA. ZILVEREN JUBILEA. psifli PASTOOR R. J A. JANSSEN TE UTRECHT EERE-KANUNNIK VERDRONKEN. GEVAAR VAN HET AUTOMATEN- STELSEL. Penningen in plaats van guldens. VAN EEN LADDER GEVALLEN. REORGANISATIE BIJ HET DEPARTE MENT VAN DEFENSIE. VARKENS WORDEN DUURDER. RECHTER EN VERDACHTE. BRAND MET EEN TRAGISCHEN NASLEEP. BRANDSPUIT MET SPUITGASTEN TE WATER GERAAKT. ZWARE ONWEDERS IN HET NOORDEN. GROOTE SCHADE AAN DE VELD. GEWASSEN DE KAT EN HET NACHTPITJE. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. GEVAARLIJKE GEROOKTE PALING, Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, die op den feestdag van O. L. Vrouw ten hemelopneming zijn 40-jarig pries terjubileum vierde, heeft gisterenmiddag te zijnen huize aan den Kruisweg in Haarlem gerecipieerd voor de geestelijkheid van het bisdom. Aan deze receptie ging een min of meer offi cieels huldiging vooraf. Uit de geestelijkheid van het Haarlemsch diocees immers had zich een feestcomité gevormd, waarin o. m. het ge heel© kapittel zitting had en dat zich ten doel had gesteld op dezen heuglijken dag mgr. Möll mann ook een stoffelijk blijk van sympathie en waardeering aan te bieden. De eerê-voorzitter van dit comité, Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft zich gisterenmiddag tot tolk gemaakt niet alleen van het feestcomité maar van de geheele geestelijkheid In het bisdom, die op de meest ondubbelzinnige wijze haar instem ming had doen blijken met het doel van dit comité. Monseigneur, aldus sprak Z. H. Exc. den feesteling toe, gij viert vandaag een grooten en gewiohtigen feestdag. Maar ook voor mij en voor alle priesters ïn dit bisdom is het groot feest. Uit alle rangen van dit diocees heeft zich een feestcomité gevormd om u op dezen dag te huldigen, want alle priesters van het bisdom stellen er prijs op u hulde en dankbaarheid te betuigen voor de ontzaglijke hoeveelheid arbeid, dien gij steeds, maar vooral in de laatste 21 jaar, hebt verricht in het belang van het bisdom Haarlem. U, monseigneur, hebt niet gewerkt voor een enkele parochie, zelfs niet voor een enkele stad of dekenaat, maar voor heel het bisdom en voor den Bisschop. Daarvoor zijn de Bis- etchop en de priesters van dit diocees u van harte dankbaar. Hooge eischen worden er aan den eersten raadsman van den Bisschop ge steld. Als een uit duizenden heeft de Kerkelijke Overheid u uitgekozen om de eersite raadsman van den Bisschop te zijn. Gij hebt die verant woordelijke taak aanvaard en al uw talenten en geheel uw werkkracht beschikbaar gesteld voor de vervuiling daarvan. Wij weten, dat uw talenten talrijk, groot en schitterend zijn en uw werkkracht dwingt onze bewondering af. Gij hebt uw taak vervuld met voorbeeldige plichtsbetrachting en steunend, zooals het de vies van uw wapen het kort en duidelijk zegt, op kracht uit den hooge. Geen wonder dan ook,, dat het gansche bis dom u op dezen heuglijken dag wensoht te huldigen. Ik ben verheugd u toe te kunnen spreken namens alle priesters van mijn diocees. Niemand kan beter dan ik beseffen, welk een onschatbare verdiensten gij u hebt verworven voor het bisdom en welk een ontzaglijken arbeid 'door u voor het bisdom is verricht. Met een heilwensch bood Z. H. Exc. den jubileerenden prelaat een bedrag van 5400 als huldeblijk aan benevens een fraai bewerkt album, waarin de namen van alle deelnemers aan dit huldeblijk vermeld staan. Mgr. Möllmann beantwoorddedeze toespraak van 'den Bisschop op hartelijke wijze. Spr. aneende, dat de hem gebrachte hulde en dank niet geheel en al verdiend waren. Des te grooter echter was zijn erkentelijkheid jegens het feest comité, dat zich blijkens het resultaat van zijn werkzaamheden, uitmuntend van zijn taak heeft gekweten. In 't bijzonder braoht spr. dank aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent en 'de hoog- eerw. heeren Plebaan L. Westerwoudt en Mgr. Taskin, president van het seminarie te War mond. De pastoors, die vandaag tegelijk met mij bun jubilea vieren, aldus vervolgde spreker, vieren feest met hun parochie. Ik stel er prijs op vandaag feest te vieren met alle priesters uit heel het bisdom. Met den wensoh, dat hij nog lang zijn krachten zou mogen geven voor het welzijn van het Haarlemsche diocees, be sloot Mgr. Möllmann zijn dankwoord. Onmiddellijk daarop ving de receptie aan. Honderden geestelijken uit alle oorden van het bisdom hebben gedurende anderhalf uur den jubileerenden vicaris hun gel uk w e nsch e n aan geboden. Ook enkele leeken kwamen Mgr. Möllmann nog oomplimenteeren. Onder hen bevonden zich o. m. de heer H. Kuijpers, directeur van de N.V. de Courant de Maasbode en zijn echtge- »oote en Prof. W. J. Pompe. Het zou werkelijk ondoenlijk zijn om de ve"!6h van alle geestelijken, die ter receptie enen, ook maar te noe™en- Zeer vele pastoors, de-kens, oversten, en moderators van vereenigingen kwamen hun opwachting maken hl] den jubilaris, wij noemen slechts de leden van het kapittel, voorts de zeereerw. heeren Dr. J. Witlox, hoofdredacteur van „De Maas bode", Prof. J. H. Niekel en J. Th. V. Galen, centraal praeses der gt, jozefsgezellenvereeni- gingen 'in Nederland, en een tweetal eerw. zusters van de St. RMnlida-stichting. Sommigen hadden door het zenden van fraaie 'oemstukken en fruitmanden, anderen weer do»r het zenden van telegrafische gelukwen- en van hun belangstelling en sympathie doen blijken. Er waren omstreeks half vier ongeveer drie honderd telegrammen Ingekomen en ongetwij feld zijn er ook ]ajter op <jen dag nog vele telegrafische geiukwenschen bezorgd aan het etatige huis, dat üe jubilaris aan den Kruisweg te Haarlem bewoont Ook van bulten het bisdom mocht Mgr. Möll mann ver®c£i"e"de blijken van sympathie ont vangen. H.H.h.H.E.e. Mgr. j. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. a. F. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch eri p. Hopmans, H. Exc. mgr. Aengenent komt den jubilaris, mgr. Möllmann zijn geluk pvenschen aanbieden. Bisschop van Breda hadden ©lk een telegram van gelukwensch gezonden. De hoogeerw. paters provinciaal der eerw. paters Jesuieten en der Minderbroeders hadden op gelijke wijze blijk gegeven van hun waardeering voor den persoon van den jubilaris, terwijl van de Internun- tiatuur te Den Haag een schrijven was binnen gekomen. Een aantal theologanten van het seminarie te Warmond, dat des morgens reeds tijdens de H. Mis in de kathedraal assistentie had ver leend, zorgde er voor dat tijdens de receptie alles in de beste orde verliep. Des avonds werd het feest in intiemen, huise- lijken kring voortgezet. Magister B. D. van Breda O-P Gisteren herdacht in de Broerskerk te Nij megen de hoogeerw. pater Magister B. D. van Breda O.P., oud-provinciaal der Dominicanen, zijn 40-jarig priesterfeest. Bij de plechtige H. Mis van dank werd de jubilaris geassisteerd door den hoogeerw. pater Gijlswijk O.P. als pres byter assistens en door den zeereerw. pater V. Jansen O.P als diaken en door den weleerw. pater PielsOP. als subdiaken, terwijl de wel eerw pater Migchels O.P. als ceremoniarius fungeerde. Het altaar was schitterend versierd en was geheel gevuld met belangstellenden. Op verzoek "van den jubilaris werd door het kerk koor van St. Dominicus onder leiding van pa ter Meier O.P. een eenvoudige Gregoriaansche mis gezongen. Na de H. Mis had aan de pastorie van de Broerskerk een druk bezochte receptie plaats, waarop ook Z.H. Exc. Mgr. Arn. Diepen den jubileerenden priester kwam gelukwenschen. Vele ordebroeders kwamen den oud-provinciaal hun gelukwenschen aanbieden. Talrijke bloem stukken waren gezonden en ontelbaar waren de telegrammen en brieven van geluW wensch. Als feestgave werd den jubilaris o.m. aangeboden een kostbaar misstel met koorkap. Pater P. A. J. v- Rijn O.E.S.A. In de parochiekerk van de H. Monica aan den Heerenweg te Utrecht vierde gisteren de hoogeerw. pater P. A. J. van Rijn zijn 40-jarig priester-jubileum. Daar Pater van Rijn ge-ruimen tijd Provin ciaal der Paters Augustijnen in Nederland is geweest, spreekt het vanzelf, daJt de belang stelling voor dit feest zeer groot was. Gisterenmorgen droeg de hoogeerw. jubilaris in de St. Monicakerk een plechtige H. Mis op, waarbij de pastoor der parochie, pater J. J. Kok O.E.S.A. als presbyter assistens fungeerde. Diaken en sub-diaken waren de zeereerwaarde paters N. N. de Wit, rector van 't St. Thomas college te Venlo en F. J. A. Geising, kapelaan der parochie. Naar aanleiding van de woorden uit de H. Mis „Orate fratres" hield de hoogeerw. pater Jansen, provinciaal der Augustijnen in België, een feestpredikatie. Op een receptie, die 's middags gehouden werd, kwamen zeer velen den oud-provinciaal geluk wenschen, terwijl de feestelijkheden des avonds met een plechtig Lof met Te Deum werden besloten. 'Pater v. d. Tempel OP. Gistermiddag te half twee had in de pas torie aan de Hoagstraat te Rotterdam de hul diging van Pater van den Tempel .plaats als leider van verschillende cultureele vereenigin gen. Namens een comité voerde Pater C. H. ten Haaf O.P. het woord, die verklaarde zeker na- miens duizenden vrienden van hier en elders den jubilaris te mogen huldigen voor zijn ar beid. Deze acht vereenigingen waren de St. Thomas-Club te Zwolle, de Diocesane R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, de de- bating-cluib van den Katholieken Kring te Voor burg, de Studenten-club Heem vaart te Delft, de Studie-club St. Paula in het Bisdom Haarlem en van Rotterdam de R. K. Volksuniversiteit, de Ver. „Katholiek Leven" en de Sociale club der St. Joseph's Gezellen. Daarnaast hebben nog verscheidene particulieren willen bijdragen in het gezamenlijk ca'deau, bestaande uit een boekenkast, een passend geschenk voor den man van het -boek, alsmede een clubfauteuil, om den arbeid wat te remmen. Pater van den Tempel sprak een woord van dank voor de gebeden, op dezen dag voor hem gestort, en voor de stoffelijke gave, hem dezen middag overhandigd. In den loop van den dag kwamen zeer vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen uit heel het land binnen. O.m. ook een geluk wensch van Z. H. E. Mgr. Aengenent. Ook wa ren er vele fraaie bloemstukken en kleinere stoffelijke cadeaux aangeboden. Deken Boekhorst Op feestelijke wijze heeft de hoogeerwaarde heer G. J. Boekhorst, Deken van het Dekenaat Ouderkerk en pastoor van de parochie Buiten- veldert, gisteren zijn zilveren priesterjubileum gevierd. De feestelijkheden begonnen reeds Zondag avond, toen de Deken om zes uur aan de grens der parochie, het Loopveld onder Amstelveen, werd ingehaald en verwelkomd bij monde van den heer J. Aengenent. Per auto ging het daar na door versierde straten naar de pastorie te Buitenvel'dert. Bruidjes met palmtakken wacht ten den jubilaris aan den ingang van het tuin hek op. Na eenigen tijd in de pastorie vertoefd te hebben, werd de Deken buitenom naar de kerk geleid. Bij zijn binnentreden zongen de parochianen twee cantates en het Veni Creator, waarna kapelaan B. A. Ouwendijk den herder verwelkomde. Daarna celebreerde de jubilaris een plechtig Dof met assistentie. Tot besluit van dezen avond werd de jubilaris in de pastorie gehul- c ifid door het feestcomité. Qe oudste kerk meester, de heer W. Meekel, bood hem namens 6 Parochie een nieuwe Ford-auto aan. Het unstelveensohe fanfarecorps braoht den jubi- aris een serenade, terwijl honderden toeschou wers op den weg den Deken hartelijk toe juichten. De eigenlijke feestdag werd door de parochia- nen ingezet met een algemeene H. Communie. Om half elf droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op, met assistentie van den zeereerw. heer pastoor Winkelman, van „De Duif", als presbyter-assistens, de weleerw. heeren M v Stéin, C. Verheyen en J. T. Linden, resp. als diaken, sub-diaken en ceremoniarius. Kapelaan van Stein hield de feestpredicatie op den tekst „Gratias agamus Domino, Deo nostro". Gisterenmiddag recipieerde de Deken, waar bij zeer velen uit de parochie en de geestelijk heid van het Dekenaat hem kwamen felicitee- ren. De 'dag werd besloten met een plechtig Lof. Zondag a.s. richt de R. K. Sportvereeniging »St. Martinus" ter eer© van den Deken een feest aan op haar sportterreinen en des avonds wordt in be<t St. Jozeflókaal een tooneelvoor- stelling gegeven. Pastoor W, C. Dessing. De Zeereerw. beer w. c. Dessing pastoor van de parochie van den H. Bavo te Haarlem (Noord) vierde gisteren zijn zilveren priester feest en zijn parochianen hebben alles in bet werk gesteld om dit zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen. Refds Zondagmorgen wapperden de vlaggen I MGR. M. MÖLLMANN ontvangt de hoofdfen der scholen uit het Bisdom Haarlem, die hem tijdens de receptie hun gelukwanschien kwamen aanbieden van vele huizen in de parochie, terwijl de kerk zelf feestelijk versierd is. Om 6 uur desavonds wachtte een grootsche stoet buiten op bet voorplein van de kerk den jubilaris op. Aardige bruidjes met vlaggetjes, Graal- meisjes en Bavoknapen tn hun kleurrijke uni form, leden van het eere-comlté en het uitvoe rend comité benevens afgevaardigden van verschillende vereenigingen en corporaties, al len met vlaggen en vaandels, vormden twee lange rijen van den gang tot aan de kerk. Vele parochianen hadden zich hierom heen geschaard of plaats genomen in de kerk, die spoedig tot in de uiterste hoeken gevuld was. Tegen half zeven arriveerde de auto, waarin de jubilaris afgehaald was. Kleuters van de Bewaarscholen, onder lei ding van de eerw. Zusters zongen den Pastoor het welkomstlied toe. De weleerw. heer W. G. M. v. d. Burg, ka pelaan der parochie, sprak nadat de jubilaris op bet priesterkoor had plaats genomen een welkomstwoord tot pastoor Dessing en bood hem het cadeau der parochie, een stel para menten aan. De misgewaden werden daarop door den jubilaris gewijd. Het koor voerde hierbij bet St. Bavoiied uit. Vervolgens werd met assistentie een plech tig Loif door den jubilaris gecelebreerd. Het eigenlijke feest werd gistermorgen in gezet me een plechtige Hoogmis om half elf met assistente opgedragen door den jubilaris. Gistermiddag heeft de jubilaris gerecipeerd terwijl des avonds een plechtig lof gehouden werd. Naar wij vernemen, is gisteren die zeereerw. heer R. J. A. Janssen pastoor der Jozefparo- ehie te Utrecht bij gelegenheid van zijn 50- jarig priesterjubileum door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot eerekanunnik van het Metropo- litaan Kapittel van het Aartsbisdom. PATER LEANDER RAHDER Pater Leander Rahder, leeraar aan h©t gym nasium te Megen, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden. PATER KUYPERS. De Zeereerw. Pater G. Kuypers, Montfortaan, met verlof te Kerkrade, zal niet meer naar zija missie in Afrika terugkeeren, daar hij door zijn overheid belast is met de stichting ran een nieuwe missie in den Belgischen Congo. P. W. LONKHUIJZEN f Te Nijmegen is Zondag overleden de oud- luitenant-kolonel de heer P. w. van Lomk- huijzen. DE BEWEERDE NED. DUMPING IN BELGIE. Het Tweede Kamerlid de Jieer Vliegen heeft tot de Ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenlandsche Zaken de vol gende vragen gericht: 1. Is het juist, dat in België door Neder landsche ondernemingen met regeerings-hulp dumpingsipractijken worden uitgeoefend, hierin bestaande: lo. dat het hoogovenhedrijf te IJmuiden zijn product in België 50 francs per ton lager levert, dan de normale prijs daar te lande bedraagt, daartoe in staat gesteld, omdat de Nederlandsche regeering, die evemtueele ver liezen zal dekken, het bedrijf heeft gemachtigd tegen eiken prijS zijn product te verkoopeu ten einde al zijn arbeiders aan het werk te houden; en 2o. dat de Oranje-Nassau-mijnen op dezelfde wijze werken en verkoopen als het hoogovenhedrijf, dat nog 11.000 ton aan voor raden heeft 2. Zoo dit niet juist mocht zijn, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de door de directie der IJmuidensche hoogovens gegeven tegenspraak van in de Belgische pers voor komende berichten ter zake van het onder vraag 1 vermelde, onvoldoende moet worden ge acht en een officieele tegenspraak van regee- ringswege in hooge mate gewenscht is 3. Mochten de berichten waarheid bevatten voor wat de steenkolen betreft, achten de ministers het dan niet zeer gewenscht, zoolang de in België heerschende staking in de kolen mijnen voortduurt, extra uitvoer naar België van steenkolen uit de Limburgsche mijnen tegen te gaan Zaterdagavond iis de 34-ja.rige mijnwerker Nieuwmark bij het zwemmen in den bruin- koolvijiver te Brunasum verdronken. Het lijk is later opgehaald. Het slachtoffer was ge huwd. In de Maas te Maastricht is Zondag de ge meentewerkman W., gehuwd ein vader van drie kinderen verdronken. De achttienjarige zoon van P. K. te Herwu- nen is gisteren bij het baden in de Waal ver dronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. Vanmorgen te 5 uur is de 41-jarige echt genoot© van P. van Doorn, wonende in wijk Hoorn te Alphen a.d. Rijn, bij het spoelen van kleedingstukken in den achter het huis ge legen Ouden Rijn gevallen en verdronken. Het lük ia later opgehaald, Men meldt ons uit Amsterdam: Dat van het stelsel van verkoop door middel van automaten door een bepaald slag men- schen, die het met de eerlijkheid niet te nauw nemen, soms op schromelijke wijze misbruik wordt gemaakt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag weer een® opnieuw gebleken. De banketbakker J. van Elk, die een zaak heeft op den hoek van den Amsiteldijik en Jozef Iraëlskade, heeft sinds kort bij zijn. winkel aan den openbaren weg een groot© automaat doen plaatsen, welke na sluitingstijd bet pu bliek gelegenheid geeft, zich door het inwerpen van een kwartje of een gulden in de daarvoor bestemde gleuven van een versnapering te voorzien. De vakken, waar men een gulden moiet inwerpen, zijn zóó ingericht, dat men met de versnapering het wisselgeld terug ont vangt. D© heer van Elk nu had de onaange name ervaring opgedaan dat hij bij het ledi gen van de geldreservoires der automaat, meer malen inplaats van ©en gulden, één of meer waardelooze penningen van dezelfde grootte en dikte vond. Dit had hem doen besluiten, een oog in het zeil te houden, als geivolg waarvan hij zich ook Zaterdag op den laten avond ver dekt had opgesteld. Omstreeks twaalf uur of kort na twaalven bemerkte hij dat een jongeman, die door zijn gedragingen den argwaan van den banketbak ker opwekte, zich bij de automaat ophield, ter wijl een jonger persoon, op eenigen afstand bleef staan. De jongeman in kwestie deed twee maal achtereen in 2 z..g. guldengleuven 'n voor werp dat niiet den glans van zilver had De automaat werkt© niettemin prompt en mét de uitverkoren versnaperingen stelde het jong- menisch aioh in het bezit van het zich daarbij bevindende wisselgeld. Toen hij voor de derde maal een zelfde voorwerp in een der gleuven deed verdwijnen achtte de banketbakker het oogenblik gekomen om in te grijpen. Hij kwam plotseling voor het front 'en greep hot zich van geen gevaar bewuste jomgmenscih in den kraag en hield hem gevangen totdat de inmiddels gewaarschuwde politie van het bureau Pieter Aertsastraat den arrestant over nam en naar hat bureau geleidde. Er was toen reeds geconstateerd dat hij zich met behulp van waardelooze penningen een in haar soort waardievollem buit had toegeëigend. De jongere persoon, die op eenigen afstand had toegeke ken, had zich bij het zien van den slechten af loop van het avontuur ijlings uit de voeten gemaakt. Dé arrestant bleek te zijn éen 22-jairi,ge in woner van Hilversum. Bij zijn verhoor door de politie heeft hij medegedeeld dat hij kans had gezien in genoemde gemeente een zeven tal penningen van dezelfde grootte en dikte als van een gulden op dien kop te tikken. Zijn neefje de jongen, die in zijn gezel schap was een Amsterdammer van zestien- of zeventien jaar, was meit het bestaan van zulke penningen bekend en had hem, naar zijn beweren, er toe aangezet om deize voorwerpen in een automaat te probeeren. 's Avonds waren beiden in het Lunapark te Diemen geweest en, daarvan teruggekeerd, had hij, langs den Am- steldijk komende de verzoeking niet kunnen weerstaan om bij de bewuste automaat zijn slag te slaan. De arrestant is den geileden nacht op het bureau in arrest gebleven. Naar wij vernemen zou het neefje, wiens adres door den dader was opgegeven, vandaag door de politie worden aangehouden om ge hoord te worden. In den loop van den middag is de dader, nadat procesverbaal was opge- maakt, op vrije voeten gesteld. Het eigenaardige van het geval is dat hij naar alle waarschijnlijkheid niet alleen wegens diefstal van de versnaperingen, maar ook we gens diefstal van geld, in casu het wisselgeld, zal worden vervolgd. Met dat al is een extra-waarschuwing aan de bezitters van. dergelijke automaten, naar aanleiding van bovengenoemde frauduleuse handelingen, die door middel van zulke toe stellen gepleegd kunnen worden, allesizins op haar plaats INGEBROKEN. Een waarde van 500 gestolen. Bij den goudsmid Repko te IJmuiden-Oost is Zaterdagnacht ingebroken door het indruk ken van een winkelruit. Voor ongeveer vijf honderd gulden waarde aan sieraden wordt vermist. Van de daders ontbreekt elk spoor. Ernstige rugfractuur opgeloopen. Toen de 22-jarige J. H. B., te Margraten, hij Maastricht, Zaterdag aan het pruimen plukken was, brak plotseling een tak. De ladder schoot voorover en de plukker sloeg van groote hoogte achterover tegen den grond. Hij kreeg een ern- stigen rugfractuur en werd in zorgwekkenden toestand in het Ziekenhuis te Maastricht op genomen, y y. y y y J y DE MOEILIJKHEDEN VAN HET IJ MUIDER VISSCHERIJ-BEDRIJF. Minister Verschuur en staats- raad Kan. Opdracht voor mondeling overleg. In verband met de door Staatsraad mr. J- B. Kan gestaakte bemiddelingsipogingen in het belang van het Vissoherijbedrijf te IJmuiden had het Tweede Kamerlid, de heer Drop, en kele schriftelijke vragen gericht tot minister Verschuur. Deze antwoordt daarop thans als volgt: Van den brief van Staatsraad mr. J. B. Kan aan den burgemeester van Velaen, heeft de ondergeteekende geen inzage gehad. Wel heeft hij zelf d.d. 7 Juli een brief ontvangen van Staatsraad mr. J. B. Kan, waarin deze mede deelt zich terug te trekken omdat hij op zijn spoed voorstellen geen reactie mocht ontwaren, zijn positie tegenover betrokkenen onaange. naam werd en hij uit het zwijgen van den ondengeteekende afleidde, dat de Minister zich met de voorgestelde maatregelen niet kon ver- eenigen. Op Maandag 13 Juni 1932 heeft Staatsraad mr. Kan besprekingen gevoerd met belangheb benden bij het vissoherijbedrijf, nadat de on- dergeteekende hem had verzocht te willen na gaan, welke middelen zouden kunnen worden aangewend ter bestrijding van de groote moei lijkheden, waarin het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden verkeert. Het verzoek van den on- dergeteekende aan mr. Kan was het gevolg van een gemeenschappelijk verzoek van bij het vi sschier ij'bedr ij f betrokken groepen om zulk een onderzoek te doen instellen, terwijl men mr. Kan noemde als dengene wien het onderzoek ware toe te vertrouwen. Op den dag van de conferentie deed fnr. Kan verslag. Daarin werden voorstellen geformuleerd: a. de bestaande steunregeling zooveel moge lijk te - vervangen door 'bevordering van het gewone werk, n.l. door garantie van een mini mum besomming, gelijk aan de kosten van de exploitatie der schepen; b. den in verschillende gemeenten gegeven steun deels te vervangen door giften in na- turn, met name van visch. Daarnaast werden handelspolitieke maat. regelen aanbevolen, met name verhooging van het in Frankrijk toegelaten contingent en ver gemakkelijking van betaling w-egens geleverde artikelen door Duitschland. Om zijn houding tegenover de gedane voor. stellen te bepalen, heeft de ondergeteekende met de afdeeling Vissclherijen van zijn Depar tement nagegaan of het onderzoek niet diende geleid te worden in een andere richting. Dien tengevolge had een der hoofdambtenaren, vóór dat mr. Kan zich terugtrok, opdracht zich mon deling daarover met mr. Kan te verstaan. Im mers, d-e moeilijkheden, welke in het vissche- rijbedrijf bestaan, zijn voor een deel van in ternen aard en het zijn juist die moeilijkheden welke zonder medewerking van het buitenland voor oplossing in aanmerking kunnen komen. De moeilijkheden immers, welk© te IJmui den bestaan, zijn van tweeërlei aard; die, welke haar grond, hebben in minder goede toestanden bij het bedrijf zelf, en die, welke van buitenaf komen. D© eerst© worden onderzocht door een commissie, door den Min. v. Binn. Zak.en Land bouw d.d. 18 Juli 1931 ingesteld, en werkende onder voorzitterschap van den gewezen bur gemeester Rijkens. Van bet onderzoek dooT die commissie moet het resultaat worden gewacht. Overweging verdiende de vraag, of reeds nu, in afwachting van het rapport, interne verbe teringen in het bedrijf kunnen worden aange bracht. Vervolgens zijn er de moeilijkheden, ons door het buitenland ten aanzien van den afzet in den weg gelegd. Hieraan wordt, en niet alleen voor visch, voortdurend en met kracht gewerkt. Nog onlangs is ten aanzien van België een niet onbevredigend resultaat verkregen. Het behoeft echter geen betoog, dat hier geval voor geval -moet worden behandeld en dat de uitslag met name afhangt van de houding der Buitenlandsche regeeringen. Afvloeiing en pensionneering van ambtenaren. Door reorganisatie bij het Departement van Defensie zullen met ingang van 1 Januari a.s. een 20-tal hoogere en lagere ambtenaren af vloeien met toekenning van wachtgeld en een 2-tal worden gepensionneerd wegens het he reiken van den 65-jarigen leeftijd. Maatregelên van de Nederlandsche V arkenscentrale_ De Nederlandsche Varkens Centrale deelt mede, dat zij maatregelen heeft genomen, waardoor de prijs der varkens langzaam aan dichter bij den kostprijs zal komen. Zij heeft den richtprijs voor export-varkens, welke van Donderdag 18 Augustus af zullen worden geslacht, vastgesteld op 0.15 per pond, levend gewicht. Deze prijs is aangenomen, om eerst even te zien hoe de zaak loopt, doch de Nederlandsche Varkens-Centrale hoopt, dat zij zeer spoedig tot een hoogeren richtprijs zal kunnen over gaan. Grievende opmerkingen in de rechtszaal. Blijkens het verslag der zitting van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarin, in hooger beroep, behandeld werd de overval in de In- cassobank aan den Goudsehen singel te Rot terdam, voorkomende in de „N.R.C." van 10 Augustus zou de president van genoemd ge rechtshof den verdachte in deze zaak hebben toegevoegd; „Nu sta je hier, alsof je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je lijkt wel gekof liever was het dat maar. Dat zou heter voor je zijn". En even later: ,,Je bent een domme IwmmeV't Het Eerst© Kamerlid Hermans heeft naar aanleiding daarvan den minister van justitie gevraagd of Z.Exc. niet van meening is, dat het beter ware geweest, wanneer de gecursi veerde woorden, als ze werkelijk gesproken zijn, achterwege waren gebleven, omdat zij on- noodiiig grievend zijn voor den verdachte en als de Minister deze meening is toegedaan, of Z.Exc. dan een wenk ia dóe richting wü geven. Een der arbeiders onder de spuit bekneld* Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is tei le Exloërmond de boerderij van den heer H. E. totaalafgebrand. Bij de eerste poging cm tot blussohen over te gaan heeft zich nog een tra gisch ongeval voorgedaan. De brandspuit zou 'door eenige arbeiders gehaald worden, doch. op weg naar de plaats van den brand zijn deze met spuit en al van de brug in het kanaal gereden. De meeste hunner konden spoedig weer tegen de brug opklimmen, doch een hun ner, W., bleek in het water onder de spuit te zijn geraakt. Na ongeveer tien minuten daar in 'de knel gezeten te hebben, werd hij bevrijd en opgehaald. Het gelukte dokter A., na her haalde toepassing van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten bij W. weer op te wekken. Zija toestand is thans nog levensgevaarlijk, daar hij bij dén val inwendige kneuzingen opliep. De boerderij brandde intusschen geheel uit, Verzekering dekt de schade. Op zeer veel plaatsen sloeg de bliksem in. Gedurende den Zondag hebben in het Noor den des lands, vooral in de provincie Groningen, vrij hevige onweders gewoed, die hier en daar nogal wat schade hebben veroorzaakt. Evenals j.i. Vrijdag gingen de buien gepaard met har» den wind, geweldige plasregens en hagelvaL Ten Noorden van Groningen vielen hier en daar hagelsteenen die de grootte van kleine kippeneieren hadden. Te Onderdendam werden door den hagel verschillende ruiten vernield. Te Winsum sloeg Zondagmiddag de bliksemi op een telefoonpaal, die evenals de bovenleiding vernield werd, hetgeen ten gevolge had dat het telefoonverkeer met het Noorden der provincie gedurende den Zondag gestoord werd. Gisteren morgen was men nog druk bezig om het euvel te verhelpen. Te Baflo sloeg de bliksem in een schuurtje, waarin twee personen voor de onweersbui wil den schuilen. Een hunner werd door het hemel vuur getroffen en viel bewusteloos neer met een groote wonde aan het voorhoofd. Hij kwam spoedig weer bij en zijn toestand is thans be vredigend. Te Siddeburen had een gelijksoortig ongeval plaats. Daar verloor de heer Krol het bewust» zijn toen de bliksem in een nabij staand schuur tje sloeg. De heer K. werd echter niet verwond. Op verschillende plaatsen Is vee in de weide gedood. Ook sloeg de bliksem hier en daar in de te velde staande korenbokken. Mede door den zwaren regenval en den hagel is op ver schillende plaatsen vrij wat schade toegebracht aan Üe gewassen. Vooral de aardappels hebben geleden. Te Pieterzijl viel zoeveel regen dat het water in de huizen drong. In enkele huizen stond het eenige yntimeters op de vloeren. Te Eexta, gemeente Soheemda, sloeg de blik sem in de Ned. Herv. kerk, juist toen de dienst een aanvang zou nemen. Onder de kerkgangera ontstond een hevige consternatie, doch al spoe dig bleek, dat slechts een stuk kalk van het plafond was gevallen, terwijl de eleotrische installatie en een lamp waren vernield. Spoedig keerde dan ook de rust onder de kerkgangera terug en kon de dienst een aanvang nemen. Te Zu'idbroek sloeg de bliksem in de Noord zijde van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente. Echter ook zon'der brand te veroor zaken. Van den top van den gevel werd een stuk weggeslagen, dat op het dak terecht kwam. Hierdoor werd ook het dak beschadigd. Te Peize is door het inslaan van den bliksem' brand ontstaan In Üe woning van den heer J. N. Het perceel brandde geheel af. Het vee kon niet meer gered worden. Woning afgebrand. Te Stiphout hij Helmond is het woonhuis van A. SI. tot den grond toe afgebrand. Ooit de inboedel ging nagenoeg geheel verloren. Da brand zou ontstaan zijn in een kamer, waa* een brandend nachtpitje door een kat omv^> was geloopen. Slachtoffer ernstig gewond naar het ziekenhuis. Gisterenavond is de garagehouder de R. ui# Bloemendaal, die met een gezelschap huis waarts keerde, toen hij op den Rijksweg ta Eist voor een auto heenliep, door een pas- seerenden vrachtauto van Rollema uit Den Haag gegrepen. De man werd ernstig gewond aan het linkerbeen en het hoofd. Na ter plaatse door dr. Zeidner te zijn verbonden, is hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuls te Arnhem overgebracht. Verscheidene personen vergiftigd. Te Glanerhrug verkocht Zondag een visch- venter uit Enschedé een groote hoeveelheid gerookte paling. Later op den avond, zoo meldt het „Hbld.", werd de geneesheer van Glaner- brug bij een zestal personen geroepen, die van de visch gegeten hadden en bij wie vrij zware vergiftigingsverschijnselen werden geconsta teerd. De visch is in beslag genomen en naai; Utrecht opgezonden. Ook in Enschedé waren verschillende per son en na het gebruik van visch van denzelf den koopman onpasselijk geworden. SPATBORD VAN EEN MOTOR GEBROKEN] De heer S. uit Amsterdam reed met tUn. motorrijwiel op den Kinderhuissingel t# Hasfc lem. Plotseling knapte het achterspatbord aÉ, waardoor het motorrijwiel omviel. De vrouw van den heer S., die op de duo zitting zat, werd op straat geslingerd en brak baar rechterdij'been. Bovendien kreeg zij nog eenige schaafwonden aan gezicht en armen. Door een lid van O. O. is zij per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisahethsgasthul% vervoerd. De heer S. bleef ongedeerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5