mmmmEK. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS mam 55ste JAARGANG WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 No. 16413 In het Pantheon BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE APPELMARKTBRUG AANGEVAREN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS burgerlijke stand De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling Per drie maanden 3,25; per maand f 1.10; per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bü contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig, heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering; ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. AGENDA GEMEENTERAAD De burgemeester van Schiedam roept de leden van den Gemeenteraad op tot openbare vergadering, te houden op Dinsdag 23 Augustus a.s. des namiddags te 2 uur, waarin de vol gende onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld: -• Onderzo-ek van de geloofsbrieven van het hieuwbenoemde lid van den Gemeenteraad, den heer D. Vreeswijk. 2a. Benoeming van een lid van het College van Administrateuren van het Fonds herkom stig van het voormalig Oude Manhuis wezens periodieke aftreding van den heer W. A. Beu kers A.J.zm., die dadelijk herkiesbaar is. Aan bevolen worden de heeren: 1. W. A. Beukers AJzn., 2. J. A. J. Nolet 2b. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van onderwijzend personeel aan den cursus tot opleiding van Bewaarschoolanderwijzo- ressen. Aanbevolen worden: mej. Moierman en de heeren A. Baan, J. A. Boer, K. Lub, J. v. Meurs, C. Scherpenisse, en J. G. v.-Vlaar- d'ingen. 3a. Voorstel van B. en W. tot het onder hands verhuren aan de N.V. Bataafsclia D"' port Maatschappij te 's Gravenhage van een perceeltje gemeentegrond voor de panden Oversdhieschestraat 61-63, voor het plaatsen van een benzinepomp met de bemx>rllg<Jie B*'- dingen, zulks tegen een huurprüe van 15 per jaar. 3b. Voorstel van B. en W. tot het ondier- hands verhuren aan de N-V. Americain Petro leum Compagny te 's Gravenhage van een per ceeltje gemeentegrond vóór het pand Hoofd straat 42, voor het plaatsen van een benzine pomp met de benoodigde leidingen, zulks tegen een huurprijs van 15 per jaar. 3e. Voorstel van B. en W. tot het onder hands verhuren van de N.V. American Potro- leuaa Campany te 's Gravenhage van een per ceeltje gemeentegrond vóór hiet pand Nieuwe Haven no. 3b, ten behoeve van het plaatsen van een ondergrondsehe benzinetank met af- tapinriöhting, zulks tegen een huurprijs van 100 per jaar. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer D. Dürrer tie Rotterdam of zijn last gever, van een perceeltje bouwgrond, gelegen aan de Francois Haverschmldtlaan N.Z., groot plm. 410 M2., voor den prijs van 20 per M2 bestemd voor den bouw van 2 vrije huizen en een garage met bovenwoning. 5a. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe voorgevelrooilijnen voor he,t Noordelijk gedeelte van de Broersvest (ter weerszijden! i usschon Lange Kerkstraat en Overschieeche- s tra at. 5b. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe voorgevelrooilijnen voor he.t Zui delijk gedeelte van de Broersvest (Westzijde) tusschen de Hoogstraat en het panid Broe-rs- i est 13, zoomede voor het eenzijdig bebouwde gedeelte van de Hoogstraat nabij de Broers vest. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den heer J. C, v. d. Tuijn, alhier, houdende verzoek het door de gemeente hij de onteigening In het Singelkwartier verkre gen perceel grond ter hoogte van ongeveer 74 c.A. weder te zijnen name te stellen tegen terugbetaling van de door de gemeente be taalde schadeloosstelling van 37 en de beta ling der overdrachtskosten. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den heer H. Kiela, alhier, waar in deze verzoekt hom, als eigenaar van het binnenterrein, gelegen tussohen de bebouwing van de Wan Beverenstraat, Ateicasroraat, West- frankelandsohestraat en Anthonie Muijsstraat, ontheffing te verleenen van de bebouwingsvoor- waarde waaronder dit terrein hem is verkocht, lu dier voege, dat op bedoeld terrein ©en b-oxen- R a.rage mag worden gebouwd. s- Advies van B. en W. betreffende het adres 7a." afdeeling Schiiedam van de Onafhanke- dlke Socialistische Partij, d.d. 13 Juli 1932, waarin wornit verzocht te besluiten, dat het aan de arbew1erS| werkzaam in de werk ver-' eohiaffmg in <jen Klein-Babberspolder, die be trokken waren bij het jongste conflict, ver- Itende voorschot mag worden behouden en waarin voorts woralt verzocht maatregelen te treffen teneinde voor de arbeiders ïn de werk verschaffing srondloon vastgesteld te krij gen, waardoor de uitbetaalde loonen nieit zoo ver uit elkaar komen te liggen 9- Interpellatie van den heer W. Collé, over de houding van hert College van B. en W., aan genomen tegenover de arbeiders, tijdens het "onoonfiict in de gemeentelijke werkverschaf fing In.den Klein-Babberspolder. 10. Advies van B. en W. betreffende heit ver zoek van het Werkloozein-9trijd-Comité oim te I ovorderen, dat aan de werkloozen, die daar voor een aanvraag indienen, een gratis rijwiel- belastingmerk 19321933 wordt verstrekt 11. Interpellatie van den heer C. Frenay, betreffende het weigeren door den burge meester van vergunning tot het houden van meetings en demonstraties aan het Werkloozen- Strijd-Comité op 19, 20 0f 21 Juli 1932. 12. Voorstel van B^ eo W. tot verhoocing van de subsidie aan het Plaatselijk Crisis-comité over 1932 met een bedrag groot 2.824.90, zulks ten behoeve van bel verleenen van extra-hulp aan gesteunde werkloozen 13. Voorstel van B. en W. om te hesluiten tot den bouw van 37 ^ernie™tewoningen voor groote gezinnen, mi'ts van Rijkswege het hier voor benoodigde voorschot wordt verleend. [SJIEUWE WERKTUIGEN IN EEN NIEUW LAND. Het eggen der beploegde velden van den Wieringermeerpolder geschiedt met z.g, schijfeggen. De groote tractor trekt een serie van vijf schijfeggen, de kleine een serie van twee. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur De Lange Nieuwstraat is vanaf Donderdag IS Augustus a.s. tot nadere aankondiging voor alle doorgaand rijverk-ee-r afgesloten. Het doorgaand verkeer vanuit de Hoofd straat zal geleid worden door de Tuinlaan. Voor rij- en voertuigen met een wielbelasting g,rooter dan 750 kg. blijft de Tuinlaan aan de zijde van de Gerrit Verboonstraat gesloten. EXTRA-HULP GESTEUNDE WERKLOOZEN Op 22 Januari 1932 besloot de Raad aan hot Plaatselijk Crisis Comité, alhier, een be drag van 5.649,80 beschikbaar te stellen voor het verstrekken van extra-hulp voor aanschaffing van kleedimg, enz. ten behoeve valn gesteunde werkloozen. Deze soim was berekend naar een bijdrage van 10 cent per ingezetene op 31 December 1931. Deze bijdrage stelde liet Nationaal Crisis- Comité namelijk over een tijdvak van 12 maanden voor dit doel beschikbaar ten be hoeve van het Plaatselijk Crisis Comité, al hier, wanneer onze gemeente eenzelfde be drag verstrekte. In totaal kon Commissie B. dus voor haar werk - beschikken otvar 2 maal 5.649,80, al- zoo 11.299,60. Waar het voor B. en W. mstsond, dat deze som niet toereikend zou zijn, is door hen aan het Nationaal Crisis Comité In een uitvoerig schrijven verzocht de bijdrage van 10 cent per ingezetene te verhoogen. Zooals men weet is het resultaat van dit verzoek en van de nadere besprekingen, welke de Burgemeester met. het Secretariaat van hot Nationaal Cri sis-Comité heeft gevoerd, geweest, dat 't Natio naal Comité bereid is de bijdrage voor extra- hulip aan werkloozen in onze gemeente van 10 cent tie verhoogen tot 15 cent per ingeze tene, indien ten laste van de gemeente-kas voor diit doel eenzelfde bedrag wordt uitge trokken. Dit beteekent dus, diait het Nationaal Crisis Comité haar bijdrage met ƒ2824,90 wil verhoogen. Waar, ondanks de nauwgezette wijze waar op „Commissie B" de extra-hulp heeft ver leend, vorenbedoeld bedrag reeids geheel is opgebruikt en heit dringend noodiig is, dat deze Sub-Commissie van het Plaatselijk Cri sis Comité hiaiar werk kam voortzetten, stel len B. en W. den Raad voor het reeds be schikbaar gestelde bedrag eveneens met 2.824,90 te verhoogen. WONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN R. K. KINDERVACANTIESPELEN Morgen zullen de leerlingen van de volgende scholen aa.n de R. K. Kindervacantiespelen deelnemen: St. Thomas, St. Joseph, St. Ber- nardiig, St.. Vincenrtaus, St. Henricus, St. Caitherina, St. Agnes, St Liduina en St. Willi- brordus. OPENLUCHT-CONCERT Na een warmen 'dag zochten gisteravond velen koelte in Sterrebosch, Volkspark en 0p het feestterrein aan de Willem de Zwijgerlaan Hier gaf het dameskoor, tezamen met het kinderkoor „Asaf", directeur de heer J. G. P'ok een openlucht-concert, met medewerking van het gemengd- en kinderkoor „Gloria in Fxoeisis Deo" uit VI a ar din gom, directeur de beer C. J. Nogarede en van de politie-harmo- nievereeoiging „Hermandad", directeur de beer 1 bom Addé uit Rotterdam. Het concert is in alle opzichten geslaagd, belangstelling liet niets te wenschen over. OM DEN ALLARD-BEKER O onderdag is vastgesteld de wed strijd b.F.C. TJrsus, welke wedstrijd om 7 uur aanvangt en op hef terrein van S.F.C., gelegen achter de Ro-nhwachte-rswoning, wordt ge speeld. De leiding berust bij den neer Hark- man. De returnwedstrijd UrsnsSchiedam ein digde in een gelijk spel. De ruststand was 32. De eindstand 33. Voor dezen wedstrijd bestond groote belangstelling. Plan voor 37 gemeentewoningen Reeds ©enigen tijd geileden wend door den Wethouder voor de Volkshuisvesting in een v-ergaldlaring van den Raad in uitzicht ge steld, dat onderzocht zou worden in welk op zicht er van gemeentewege iets gedaan kom wortdem inzake 't huisvesten va:n groote gezin nen. Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat door den Womingdiemst een plain is ontworpen voor den bouw van een 76-tal woningen ter weerszijden van de Vain Marumstraat, welke straat parallel aan de Boerhavelaan ten Oos ten van deze laan is geprojecteerd. Bij het ontwerpen van dit plan zat de gedachte voor, dat tiet meereindeel der woningen spe ciaal voor groote gezinnen moest worden be stemd. De Commissie voor den Gemeentelijken Woningdieinst kon zich aanvankelijk in meer. derheid met dit plan wel vereenigen, doch met het oog op de tijdsomstandigheden leek 'het de Commissie bij nader inzien beter thans niet te adviseeren tot het ten uitvoer 'brengen van dit iplan in zijn geheel, doch te trachten, zoo eenigsaims mogelijk, een deel van dit plan m.l. ongeveer de helft, tot stand te brengen. Dit denk beeld heeft bij de meerderheid van het College van B. en W. Instemming ge vonden. N Een minderheid echter kan zich hiermede niet vereenigen; deze minderheid acht het thans economisch niet verantwoord, dat de gemeente den bouw van wronlngen ter hand zou nemen,, nu er in de gemeente geen ge brek aan woonruimte bestaat. De meerderheid van het College echter, erkennend, dat voorziening in de behoefte aan woonruimte voor groote gezinnen tot de sociale taak der overheid behoort, acht den tegen woordi gen tijd, nu o.a. de materiaal-prij zen laag zijn en er in de bouwvakken groote werkloosheid heerscht, gunstig, om althans een bosche-iden stap in deze richting te doen. Als resultaat hiervan wordt den Raad thans aangeboden een plan voor den bouw van 37 woningen (waaronder 2 winkel-woningen), geprojecteerd aan de Westzijde van de Van Marumstraat. De gelden, voor den bouw benoodigd, kun nen bij wijze van voorschot, aan het Rijk worden aangevraagd, zoodat uit dien hoofde geen bezwaren behoeven te rijzen. B. en W. stellen daarom den Raad voor om, wanneer het Rijk zijn medewerking ver leent, tot den bedoelden bouw te besluiten, opdat in het bijzonder voor de groote gezin nen eenige hijzonder geschikte woningen wor den gebouwd Hierbij kan worden opgeimerst, dat, wan neer het onverhoopt niet mogelijk zou zijn, deze - woningen tegen kostprijs t'e -verhuren, op de door het Rijk gestelde voorwaarden gebruik zal moeten worden gemaakt van de regeling betreffende het veirleenen van bij dragen in de huren. ZWEMMEN OP KONINGINNEDAG UIT HET S.Z.C.-KAMP Drie kilometer door de havens Reedis eerder berichtten wij, dat het in de bedoeling van het bestuur van de Oranjever- eeniging lag, het middagnummer op Konin ginnedag, dat bestaart uit een optocht, aan te vullen met een 3 K.M. zwemwedstrijd door de Schiedlamsclie havens. De pogingen daartoe in het werk gesteld, zijn in zoover geslaagd, dat het thans zeker is, dat deze wedstrijd door gang vindt. Alle voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen. De sltart zal plaats hebben In de Nieuwe Haven ter hoogte van de Schoolstraat. De zwemmers(stens) zullen zich n.l. kunnen ulit- kleeden in de lokalen va,n d'e voormalige school het Blauwe Huis, ingang in de Lange Nieuw- straat, naast het Gymnasium. Gezwommen wordt dan naar Buitenhaven, Lange Haven, Korlte Haven en weer naar de Nieuwe Haven, waar de finish is bij het kleed lokaal. Aan deze wedstrijden kan deelgenomen wor den uitsluitend door inwoners van Schiedam, boven 16 jaar. Bij uitzondering kum-nen per sonen benéden 16 jaar aan den wedstrijd deel nemen, mits een medisch advies van geen be zwaar wordt overgelegd. Daar iedere inwoner van onze stad kan in schrijven voor dezen 3 K.M. zwemwedstrijd, heeft het bestuur van de OTanjevereeniging ge meend, de deelnemers(siters) te moeten ver- deelen in 6 afdeelingen, n.l. dames, wedstrijd- zwemisters op den lamgen afstand, (darmes, die reeds eerder aan K.M.-wed&trijiden deel namen), 2. dames, die niet eerder op wed strijden op ©en langen afstand uitkwamen; 3 da,mes-veteranen (boven 35 jaar)4. heeren, wedstrijdzwemmers (die reeds eerder aan lange afstandbanen deelnamen)5. heeren, die nim mer deelnamen aan K.M.-wedstrij-d-en; 6. bee- ren-veteran.en (boven 35 jaar). Voor deze wedstrijden zal de medewerking worden gevraagd van de Roode Kruis Trans portcolanne, va,n de Sdhiedamsehe Reddings brigade en van de Suhiedamsche Waterscouts-, om de volgboO'tjes te bemannen, terwijl ver schillende dames en heeren, die met het wed strijd-zwemmen bekend zijn, reeds hebben toe gezegd, in de jury te willen zitting nemen. De wedstrijden beginnen om half vier uur 's middags, de deelnemers moeten om 3 uur in het kleedlokaal aanwezig zijn. Het bestuur van die Oranjevereniging heeft reeds verschillende prijzen ontvangen voor deze wedstrijden, terwijl de mogelijkheid be staart, dat een wisselbeker wordt uitgeloofd. Daar het zwemmen in Schiedam hand over hand toeneemt, rekent het bestuur op een groote deelname. Deelnemers kunnen zich op geven bij verschillende bestuursleden van de Orajnjevereeniging, wier namen op de reclame biljetten zullen worden bekend gemaakt. De gids gaat voor GESLAAGD Voor%het examen handenarbeid slaagden te 's Gravenhage de dames A. ter Horst, J. J. Padmos en J. Brinkman, allen stadgenootan. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in de gem. zweminrichtingen voor dames en heeren aan den Havendijk bedroeg heden 72 gr. F.. Vanmorgen om 8 uur is de schipper van der Gaag uit Delft met zijn motorboot tegen de Appelmarktbrug opgevaren. Hij kwam uit de richting van de Koemarkt en raakte de brug fan de rechterzijde met het gevolg, dat de be treffende klep ontzet werd. Gemeentewerken word gewaarschuwd en een aantal arbeiders zette zich dadelijk aan het werk. Intussclhem moest d-e brug, die gesloten was tijd-ens de bot sing, op-em blijven staan, zoodat de wegverbrui- kers, die deze brug plegen te passeerem (en dat zijn er ze-er veel in verband me-t de passage door de Bramderssteeg) al erg pechten De herstellers namen het scharnier, dart ge raakt was, weg, teneinde dit te herstellen. Promotiewedstrijd S-Z.C. 2Maas 3 In de gem. zweminrichting voor heeren aan den Havendijk werd gisteravond onder Leiding van den heer Fr. Tordoir de promotiewedstrijd S.Z.C. 2Maas 3 gespeeld. S.Z.C. 2, welk zevental met niet minder dan drie invallers speelde, verloor met 61. De stand met rust was 40. Het doelpunt voor S.Z.C. werd ge maakt door v. d. Brugge. Indien de voorhoede van S.Z.C., speciaal de heeren J. Koning en J. I-ngelse, wat vlugger had-den geschoten, speciaal voor de rust, wa-s de uitslag zeker heel andere gewee-st. Zeker was er dan ook verloren, maar dan was het verschil in het aantal doelpunten, vopr en tegen, veeL ge ringer geweest. Vriendschappelijk S.Z.C. 1C.J.M.V. 1 S.Z.C. 1 speelde een vriendschappelijken wed strijd tegen C.J.M.V. uit Den Haag. De Schie dammers hadden 1 invaller voor Bo-khorst, voor w'ien W. Del wel medespeelde. S.Z.C. won met 40. De stand met rust was 30. De doel punten voor S.Z.C. werden gemaakt door W. Delwei 2; v. d. Meer en Jurgens elk 1. ST. JOSEPHGEZELLEN Hedenavond is het oefenen voor de demon stratie. -te Rotterdam. De oefeningen beginnen precies 8 uur op het terrein van S. V. G. aaD den Slootweg. De verplichte vergadering van ltedenavond vervalt. BLIKSEMTOURNOOI R.S.V. ROZENBURG Onder den rook van Schiedam vindt a.s. Zon dag een belangrijk gebeuren op korfbalgebied Plaats. Op het terrein van de voétbalveree-ni- ging Xerxes, aan den weg tusschen Rotterdam ©n Schiedam, organiseert de nieuwe Rórtiter- dam-scbe le klaeser Rozenburg n.l. een z.g. bliksemtour-nooi, waaraan 8 der sterkste le en 2e klassers zullen deelnemen. De opzet van een dergelijk tournooi is, dat de 8 deelnemers elkaar allen op één dag ont moeten, in wedstrijden van 2 x 10 min. elk. Zooals bij de gewone competitie, worden voor i-ederen gewonnen wedstrijd 2 punten gegeven; een ge-lijk epe-1 geeft beiden vereenigingen 1 punt. Aan het einde van den dag, zegt dus 't ranglijetje, welke ploegen de prijzen hebben veroverd. Het is voor de Schiedammers een goede ge legenheid dicht bij huis eens een groot aantal le klasse ploegen aan het werk te zien en zij. die in de korfbalsport belang stellen of hier mede eens willen kennis maken, mogen dus niet verzuimen a.s. Zondag op het Xerxes- terrein ee-n kijkje te gaan nemen. De afwerking van heit programma vangt om 10 uur aan met de wedstrijden Het Zuid.en 1 Velox 1 en Rozenburg 1—D.K.C. 1, welke wed strijden al direct zeer spannend beloven te worden, daar vermoed wordt, dait bij deze ploegen de voornaamste prijzen terecht zullen komen. Om ca. 4 uur zal het tournooi beëin digd zijn. AANTREKKELIJKHEID EN TOURISME Dom Manuel, laatste koning der Lusitaniërs, is nu bij zijn vaderen bijgezet. Naar kranten berichten te oordeelen, heeft de Portugeesche regeering voor een fatsoenlijke begrafenis met 'koninklijke eer zelfs zorg gedragen, en daar mede een daad gesteld, welke haar in een gunstig licht plaatste. Oip grond hiervan mag men ook wel hoipen, dat zij de laatste rustplaats der doode koningen van Portugal een beetje in orde gemaakt en maatregelen getroffen -heeft, waardoor aan het schandaal, dat dit pantheon bood, voor goed een einde gemaakt wordt. Is dat miiet het geval, dan ware het voor Dam Manuel maar te wensc-hen geweest, dat men zijn gebeente rustig in ballingschap ge laten had. Kronkelende straatjes voeren door het kleine beetje, dat de historische aardbeving van oud Lissabon overeind Jlot «taan, naar -boven naar biet kasteel vain St. George, die geduchte sterk te, van welker tinnen zoo lang de groene vaan van den Profeet gewapperd heeft. Vóór de Mooren hier in garnizoen lagen had-den de Gotlhen er hun tenten opgeslagen en vóór hen d© Alemann-en en daarvoor alweer de Romeinen. De Moslems vertoefden hier van 711 tot 1147 en -dat is een heele tijd. Maar in laatst genoemd jaar werden ze over den Taag geworpen, met medewerking o.a. van de Nederlanders, o-n-der Arnold van Aerschot, die op weg naar Jerusa lem was om daar ter plaatse de Saraceenen te lijf te gaan. Hoog boven deze oude buurte-n uit, steekt de koepel vani k;et voormalige Auguistijmen- klooster Pao Vincente, zijn eilhou-et in de vlek keloos blauwe lucht. Dit klooster dient tegen woordig tot woonstee,, aan d-e levende patri archen van Lissabon en tegelijk aan de doode koningen uit het illustere Hiuis van B-raganza. Het is voor deze laatsten, dat men er gewoon lijk heen gaat en te,gel-ijk ook om op het stuk van makabere ontwijding een staaltje te zdein. dat zelfs niet door het beruchte museum van Ka-iro overtroffen wordt. Na zijn entreekaartje betaald te hebben, stapt men het pantheon binnen. Dit blijkt te bestaan uiit een gewone kaane-r, waar, door hooge vensters een kil licht naar binnen va.lt. Langs de muren staan schots en scheef en slordig op elkiaar geworpen doodkisten, die meestal met verschoten lijkwaden zijn over dekt. Voor motten zijn deze kleeden een bron van ei-ndelooze maaltijden tenzij ze zoo dik met stof en vuil bedekt zijn, dat de beestjes er 'hun tanden niet dm kunnen zetten. Sommige dier kisten -bevatten bijzonder gehuldigde dooden, hetgeen -daaraan te herkennen is, dat het 6ühaars overgebleven .borduurwerk van de lijkwa met visitekaartjes vol gestopt is. Men treft er allerlei visitekaartjes aan; van koningen en keizers, van geleerden, van gene raals en natuurlijk ook reclam-ekaartj-es van Amerikaansche autofabrikanten, van Li-ssahon- sche kappers, van danson derwijzers Terwijl -men bezig -is, zich een beetje van de verbouwereerdheid te herstellen, waardoor men zich bij eersten aan,blik van dit doodenpakhuis aangegrepen voelt, staat de cipier al van onge duld te trappelen om U de clou van de ver tooning te wij-zen. Hij leidt -u naar een trapje, dat men huiverend beklimmen moet. Hij draait meteen een eleot-risch lichtje aan, dat aan een oude sohrijftafeiaamp bevestigd is en als men •dan wat over de doodkist, die op twee of drie andere staat, naar voren leunt en zijn blik door een in -den deksel aangebracht raampje laat vallen, kijkt men recht in het verstarde aangezicht van den -laatsten keizer van Brazilië. De gids wordt onder de bedrijven door enthousiast en vertolaart, dat hij nog veel aardi ger dingen in zijn mars voert. Glunderend van plezier en onder het houden van- een deskun dige voordracht over het vergaan en het conser- veeren van -menschelijto vUeeseh, heeft hij U alop een ander trapje geduwd. Ge buigt U gehoorzaam weer voorover en nu staat men tegenover den Dom Carlos, den vrooilijtoem bon vivant, die in 1908 in de straten van Lissabon aan de zijde van zijn gade vermoord werd. Aan den gids ontsnappen, is een onmogelijk heid en eerlang staat men weer door een raampje te tu-re-n. Ditmaal valt de blik op iemand, die in een huzaren-uniform gekleed is, een rozenkrans in de hand houdt, maar een gezicht vertoont, zoo oud en verschrompeld als dat van een EigyptisClie mummie. Dom Louis klinkt het opgewekt achter U en ge begrijpt, dat dit ingevallen, verzwakte lichaam m-et die grijnzende trekken en een mond, die alle tan den -iaat ei-en, niemand anders is dan -de prinse lijke knaap wien eens de itoroon van Dusitanië als een belofte voor zij-n oogen zweefde, maar wiens stralende leven afgesneden werd, lang voor de tijd daartoe aangebroken scheen. Nieuwe gasten zijn het -pantheon binnenge stapt. Gegi-egel zoemt door de lucht; er worden luidruchtige moppen getapt; twee mannen leg gen een Amierikaansche flapper uit hoe ze haar hoofd precies diraaien moet om de wond in het lichaam van Dom Cartas te zien. In dit pantheon is Dom Mannel nu bijgezet. Wellicht echter heeft de tegenwoordige regee ring zich het woord herinnerd, volgens hetwelk men doo-den niet tot een touristische aantrek kelijkheid moet degradeeren, waaruit een aardig slaatje aan entreegelden geslagen kan worden. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind, meest uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warm weer. Lichten op van 's avonds 8.50 tot 's morgens 5.18. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuur» vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewekers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 17 Augustus Ledenvergadering der aid. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus" in hotel Beijersbergen. 19 A u g.: Groote Kerk, argelvoordracht J. H. Besselaar (Ital. werken) Diergaarde, avondconcert Haagsche Harmonie. 21 Aug.: Diergaarde, middagconcert Rottend. Solisten-ensemble. Bioscopen.: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 Augustue in: Grand Théatre, De millioemendief, (voor volw.); Thalia, Het adelaarsjong (voor volw.)Royal, Zwei im einem auto (voor volwassenen); Luxor Hans de overwinnaar (voor volw.); Ooster- theatex, De geheimzinnige dr. Fu Manchu (voor volw.); Roxy,, Reddingvoor volwassenen); Colosseum, Het bestuurbare luchtschip (voor volwassenen); Corso, Het congres danst, (voor volwassenen)City, Een avontuur op de korte golf; Capitol, Van je familie moet je 't hebben (voor volwaseenen). SCHIEDAM, 17 Aug. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50, HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. EEN DUIM AFGEHAKT Hedenmorgen had de heer L. V. het ongeluk zich. met een bijl den linkerduim af te hak ken, toen hij in zijn werkplaats aan den Oost- singel aam den arbeid was. Dr. de Maeyer heeft -den man verbonden. Aangifte van 1316 Augustus GEBORENBemhard, zoon van C. Schenk én K. M. Solinger, Geervlietsohestraat 10 Johanna C„ dochter van J. J. Gerritse en H. J- Opschoor, Westmole^straat 3 Amoldus. zoon van A. Aarssen en G. Barendse, Nicolaas Beetsstraat 40 Johanna C., dohoter van A. N. Vollebregt en W. M. Bernard, Westfronke- landschestraat 77 Bertha M„ dochter van J Blomsiteel en J. M. Oosterveer, Vriend schapstraat 10 Catharina E„ dochter van C. Vogelij en M. van Reede, WeetfrankeJand- schestraat 113. BRANDJE IN DEN SPIERINGHOEK Vanmorgen om even over elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke moest woeden op een boerderij in den Spie- ringboek, alhier. Spoedig was de brandweer meit klein materiaal aanwezig en toen bleek, dat in een schuurtje van de voormalige boerde rij van Kool in den Spieringhoek, vlak bij de oude keet van de roeiveree-ndging De Selhie eemig hooi en stroo in brand stond, waar schijnlijk aangestoken door jongens. Het brandende en smeulende stroo werd naar buiten gebracht, wtaar de brandweer, welke stond onder leiding van den hoofdman den heer A. van Hattum, met één straal de vlam men doofde. De groote motorspuit, welke nog kwam aan snellen, behoefde geen dienst te doen, terwijl de agenten van politie, die met bekwamen spoed per fiets naar het terrein van den brand waren gereden, bij aankomst weer naar hun post konden terugkeeren. Veel publiek had zich in de richting van Spieringhoek begeven, maar toen men op den Kethelweg geen vlammen zag oplaaien en even min rook kon ontdekken behalve dan ui,t een schoorsteen te Vlaardingen, keerde men terug. Men wilde, zonder zekerheid, dait er een groote brand was, geen tocht van ee-n tien minuten loopen en dan nog hardloopen over een onbe- schaduwden weg, ris-keereii. en men keerde ook al, omdat men de groote motorspuit en de agenten van politie weer ontmoette, terug. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Aug. Aangekomen; Duitseh s.s. Neckar, met stukgoed van Hamburg in de W i 1 hel m i na h a ven SCHIEDAM, 16 Aug. Vertrokken; FranscK s.s. Forbin, met stukgoed naar Antwerpen. SCHIEDAM, 17 Aug. Vertrokken; Franf^f 6.S. Dahomey, met stukgoed naar Rotterdam^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1