ALGEMEEN OVERZICHT. BI LANCASHIRE. V. S. EN SCHULDEN. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 Tweehonderdduizend spinners hij loonsverlaging betrokken. Ernstige botsing tusschen stakers en politie. LANDBOUWERSSTAKING IN AMERIKA. ER MOET BETAALD WORDEN. DE BERGING VAN DE ,,NIOBE". Yooral in de staten Iowa en Dakota. VREUGDE BIJ DE FAMILIE LINDBERGH. COMPAGNIE-SCHIP VERGAAN. DUITSCHLAND EN DE KOLONIALE KWESTIE. PRINSES ILEANA MOEDER geworden. PRINS VERMOORD. Drama te Parijs. Een tweede zoon geboren. AFGRIJSELIJKE MISDAAD IN IIET SAARGEBIED. NA DEN PUTSCH IN SPANJE. De chef der gendarmerie uit zijn ambt ontzet. KERKBRAND TE ALFORTVILLE. Ruim een millioen frs. schade. PICCARD'S STRATOSFEER- yLUCHT. Opnieuw uitgesteld. TERREUR IN OKLAHOMA. DE ECONOMISCHE WERELD- CONFERENTIE. Uitstel tot 1933. MIJNWERKER VALT 800 VOET. 19 personen uit de staatsgevangenis ontsnapt. ALGEMEENE STAKING TE GRANADA. Dagelijks nieuwe arrestaties. DORSTIGE BERLIJNERS. Het waterverbruik door de hitte met 130.000.000 liter ge stegen. DEVIEZEN-SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. BISSCHOPPEN-CONFERENTIE TE FULDA. i Von Schleicher en Hitler Zooals men weet, heeft Hitler Zaterdag j.l. besprekingen gevoerd, eerst met den beer von Schleicher, daarna met den beer von Papen en ten slotte met den rijkspresident. Over de eindbespreking met het hoofd van staat ie een officieel communiqué gepubliceerd, maar er werd ook eene lezing van gegeven door de perscentrale van de nationaal-socialis- tische partij. Deze twee mededeelingen verschil len niet alleen aanzienlijk van redactie, maar ook van inhoud en daardoor is een duister punt ontstaan, dat opgeklaard moet worden Voor men zich een juist beeld van de verhoudingen kan maken, zooals deze op het oogenblik zijn. Br is echter reden, om aan te nemen, dat de heer von Hindenburg aan zijn z.g. presiden tieel kabinet vast wilde houden. Binnen het ka- der daarvan had Hitier persoonlijk vice kanse. lier kunnen worden, eventueel door een perso neel© unie met het ambt van ministerpresi dent van Pruisen verbonden. Bovendien zouden drie of misschien zelfs vier portefeuilles aan zijn geestverwanten uitgeleverd worden. Dat beeft Hitier geweigerd. Het officieele communiqué laat echter nog andere dingen doorschemeren en wekt in alle gevallen het vermoeden, dat Hitier alle porte feuilles wilde hebben en dat het in zijn bedoe ling lag, naar Italiaansoh voorbeeld, zonder eenige coalitie met andere partijen, alléén te regeeren. En hiermede was de maat nog niet vol, want tusechen de regels van het officieele staatstuk door valt ook nog te lezen, dat het Hitler's plan was, om zoo te zeggen, éénzijdig natiomal-socialistisoh over Duitsdhland te heei- echen. Hiertegen moest het hoofd van staat natuurlijk in verzet komen, want wanneer men den pas gekozen rijksdag als maatstaf neemt, heeft Hitier toch altijd nog maar 37 pet. van de bevolking vóór en 63 pet. tegen zich. De lezing, welke de nazis van de onderhan delingen met Hindenburg geven, is in hare redactie wel dubbelzinnig, maar heeft toch minstens het voorkomen van grooter gema tigdheid. Uit afschuw van het parlement heeft men In deze lezing de gewone, gangbare par lementaire uitdrukkingen vermeden en daar door is de zaak wat troebel geworden. Maar de schijn wordt hier toch gewekt, dat Hitier niet meer gevraagd heeft dan een macht, tvelke in verhouding staat tot de plaats, die zijn partij in de samenleving inneemt. En hij was ge rechtigd, op dat punt hijzonderen nadruk te leggen wijl reeds te voren de handhaving van het noodlottige presidentieel© kabinet met von Papen als chef om zoo te zeggen vastgelegd was. Hitler kan in zijn eis ah op het door en door parlementaire en constitutioneele Centrum steu nen. Zoover de beleefdheid, welke tegenover het staatshoofd van pas is zulks toelaat, heeft het Centrum te verstaan gegeven, dat het niets hoegenaamd van eene bestendiging van het pTeeidentieele kabinet Wil weten. Het verlangt Iklaren wijn en het verlangt, dat hij de ver antwoordelijkheid voor den gang van zaken in Dniiitsehland openlijk en onmiskenbaar draagt, die door de gebeurtenissen daartoe aangewezen is. Het centrum ontveinst zich niet, dat Hitier en zijn rotgenooten in staat zijn, veel porcelein kapot te slaan, wanneer ze het heft -Ier d i neen maar eenmaal in handen heb hen. Het stelt zich echter op het standpunt dat Duitsohland nu maar eens probeeren moet, zich' zelf gezond te regeeren en dat dat doel eenige offers waard is. Die redeneering ie tot op aeikere hoogte aan vaardbaar, maar men kan toch ook wel met den rijkspresident meevoelen, die dat kapot slaan van porcelein met alle middelen wi'l vermijden Inmiddels komt het er nu vooral op aan te 'weten, hoe diep de verbittering gaat, welke door de besprekingen van Zaterdag jj. ge kweekt werd. Wat von Schleicher over 't geval denkt en wat Hitier over Schleicher denkt zijn twee duistere punten, die men voorloopig buiten rekening kan laten. Alle andere regee- ringspersonen, van Hindenburg af met von Papen en alle overige ministers inekils, voelen zich echter gruwzaam door Hitier bedTogen en hebben daarvan kond gedaan in het reeds aangehaalde communiqué, dat de gelegenheid niet ongebruikt voorbij iaat gaan, Hitler open lijk van woordbreuk te beschuldigen. Hitier zal zich. daardoor natuurlijk erg ge pikeerd voelen, maar het Is de vraag, of hij aan dit sentiment den vrijen teugel kan laten. Want Hitler heeft enorm veel geld moodig om zijn (beweging in stand te houden en hij' mag het bij zijn geldgevers niet verbruien. De mogelijk heid is echter gegeven, dat de jongste ontwik keling gezegde geldgevers er toe gebracht heeft, het tafellaken tusschen zich zelf en den volks, mennér door te snijden en dan blijft er voor dezen nog maar één weg te bewandelen open: die van een woeste demagogie, van een ophit sing der vertwijfelde, hongerige en arbeidlooze millioeaen tegen dat wat men „het kapitaal' pleegt te noemen. Het pad in die richting is aJl geplaveid. Men den "9 slechts aan den Pruieiischen landdag. Hitier heeft dus volstrekt geen acrobatische toeren te verrichten of zijn front heelemaal te veranderen, om daden te stellen, zóó bolsche- Wistisch als Moskou ze nog niet gezien heeft. Het is slechts eene aangelegenheid van gevoel en van geld, welke weg hier gekozen zal wor den, ofschoon men zich de nazi-partij onder de gegeven omstandigheden moeilijk anders voor kan stellen dan in de scherpst denkbare oppositie. Gelijk we echter reeds vroeger schreven, staat von Papen sterk, wijl hij misschien den heelen rijksdag tegen maar in alle gevallen de heele rijksweer vóór zich heeft, zoolang ten minste Schleicher ook niet tegen hem begint te konkelen. Dat deze rijksweer het doorslag gevende element in 's lands regeering gaat worden, treedt van dag tot dag klaarder aan het licht. Want zonder profeet te zijn kan men zich de ontwikkeling der dingen als volgt voor stellen. Von Papen treedt 31 Augustus voor den rijskdag en wordt door dezen met verplet terende meerderheid verworpen. Hij regeert dan echter als demissionair kabinet verder en zulks tot tijd en wijle er eene nieuwe regee- ring gevormd is. Er is echter geen nieuwe regeering te vormen en daarmede is de zaak bijna gezond. Want gelijk we de vorige maal reeds schre ven, kunnen de nazis bijaldien zij op wraak belust zijn, deze magnifiek bot vieren door zich meer in het bijzonder op hun socialistisch hart te bezinnen en het nationale tijdelijk op ijs te leggen. Gaan ze daartoe over dan zullen ze zulks in ultraradical© vormen doen en moet er noodgedwongen een conflict tusschen rijks dag en rijksregeering uitbreken, waarbij de machinegeweren en de handgranaten van de fusiliers wel het laatst© woord te spreken zullen krijgen, precies gelijk dat een paar da gen geleden in het conflict tussohen de rijksre geering en de Pruisische regeering ook het geval was. A propos van die Pruisisch© aangelegenheid zal men zich misschien nog te binnen kunnen brengen, dat von Papen in den allereerst en aanvang zijner glorie niet met 'n waarnemende regeering zaken wilde doen, of zelfs maar brieven wisselen. Maar Gods molen maalt ook wel eens snel en nu staat ihij misschien over veertien dagen zelf al aan het hoofd van een Waarnemende, demissionaire regeering. Deze kans wil hij echter zooveel mogelijk ver mijden en daarom heeft hij een eerste klasse kracht op het gebied van het staatsrecht op dracht verstrekt hem een rapport over de vol gende vraag op te -maken: Is een motie van wan trouwen geldig, wanneer er door verschillen de fracties om verschillende red-enen voor ge stemd wordt. De prof. heeft verklaard dat eene regeering in zulke gevallen zoo een motie van wantrouwen naast zich neer kan leggen, zonder Cr verder notitie van te nemen en hie-r is dus een zijspoor gevonden, waar het conflict tus- sehen regeering en rijksdag voorloopig maar vast eens weg gerangeerd kan worden. Immers, h-et is voorloopig wel aan te nemen, dat com munisten, socialisten, centrum en nazis hun stem aan een motie van wantrouwen tegen de regeering Papen zullen geven. Ze zullen dat echter allemaal om andere red-enen. doen en daarmede hebben alle partijen dan weer een excuse om arm aan arm naar den kadi te loo- pen en dezen te verzoeken, -de zaak zoo aca demisch en theoretisch mogelijk uit te pl-uizen Waarmede de stormende omwenteling dan weer voor een wijlt je tot rust komt. MANCHESTER, 16 Augustus. (R.O.) In Lancashire loopen geruchten over een verla- ing der loonen in de katoenspinnerijen. De algemeeine commissie van den bond van werkgeveirsve-reenigingen in de katoenindustrie is nJ. bijeengekomen, om van gedachten te wisselen over een aanbeveling van de sub commissie voor de loonen, welke een vermin dering der loonen met 13%% voorstelt. Als resultaat der gedaohtenwisselinig werd bes-loten, de sipinners met in achtneming vap een termijn van dertig dagen van de loons verlaging op de hoogte te stellen. De organisaties der arbeiders zullen wor den uitgenoodigd, deel te nemen aan een ge meenschappelijke conferentie, ten einde de voorwaarden der verlaging te bestudeeren. Door deze verlaging zullen 200.000 spinners worden getroffen. LONDEN, 16 Augustus (V.D.) Naar aanlei ding van de wederopenstelling van vijf katoen weverijen ontstond te Burnley, waar alle we vers in staking zijn gegaan, een ernstige bot sing tussohen stakers en politie. Duizenden stakers blokkeerden de straat, waarlangs eenige honderden werkwilligen naar huis terug wilden koerein. Toen de menigte de straat niet ontruimde, maakte de politie gebruik van den gummistok, waarna een handgemeen ontstond en waarbij verscheidene agenten en een arbeider ernstig werden gewond. WASHINGTON, 16 Augustus (V.D.) Hooge ambtenaren van het ministerie van financiën hebben verklaard, dat de regeering der Veree nigde Staten verwacht, dat de crediteurlan- den de op 15 December a.s. vervallende ter mijnbetaling der oorlogsschulden aan Amerika zuilen betalen. De regeering der Vereenigde Staten is mo menteel niet van plan, in te gaan op voorstel len, welke een uitstel van betalingen zouden be doelen. Zij verwacht echter, dat zulke voor stellen niet gedaan zullen worden. Het ministerie van financiën laat zich niet door het stemming maken voor een schrapping der oorlo-gsschulden beïnvloeden. De Ameri- kaansche regeering weet, dat bijna alle credi- teurlanden de eerstvolgende jaarlijksche beta ling kunnen opbrengen. Mocht echter toch een land om betalingsver- lichtin-g verzoeken, dan zal een dergelijk ver zoek individueel onderzocht worden. Door een dergelijke politiek zou een eenheidsfront van Europeesche crediteuren verhinderd worden. Nog werd gewezen op het feit, dat de Ame- rikaansche regeering zich schadeloos zal stel len, in geval een of andere crediteur zijn ver plichtingen niet mocht nakomen. Tenslotte werd nog gewezen op de verdeeld heid van het congres ten aanzien van het schuldenvraagstuk en dat wanneer de schul- denibetalingen niet zullen plaats vinden het budget der Vereenigde Staten geheel in de War wordt gebracht. KIEL, 16 Augustus (V.D.) Het wrak van de „Niobe" ligt thans in de Heikendorfer Bocht. Hedenmorgen om 9 uur arriveerde de Ham- burgsche sleepboot „Seeteufel" met twee an dere bergingsvaartuigen, zoodat heden defini tief met het lichten van het wrak kon wor den begonnen. NEW-YORK, 16 Augustus (V.D.) Ongeveer een half milliioen landbouwers in de midden- Westelijke staten, voornamelijk in Iowa en Dakota zijn in staking gegaan, door te weige ren hun producten op de markt te brengen, zoolang zij voor hun waren geen redelijken prijs kunmem bedingen. Te Hingsley in Iowa werden eenige hande laars bedreigd, dat zij gelyncht zouden worden, indien zij hun zaken niet zouden sluiten. Duizenden farmers in Dakota verklaren, dat zij de staking zullen volhouden, totdat zij één dollar per bushel tarwe kunnen krijgen. 22 man omgekomen. Onze Parijs-ohe correspondent meldt: De „Compagnie Générale Aeropostale" heeft bericht ontvangen, dat een sëhip van de com pagnie, dat den weekdienst tusschen Natal en Dakar onderhoudt, Zaterdagnamiddag in de nabijheid van Dakar in een storm is omgeko men. De geheele equipage, 22 man sterk is omgek-omen. Verwachtingen te Parijs. PARIJS, 16 Augustus. (V.D.) In de bespre king, die gisteren te Berlijn heeft plaats ge vonden tuschen den voormaligen staatssecre taris voor koloniën Lindequist, rijkskanselier von Papen en den rijksminister van buiten- landsche zaken, ziet men te Parijs algemeen een begin van nieuwe voorstellen der Duitsche regeering op koloniaal gebied. Men verwacht, dat de Duitsche regeering reeds binnen zeer korten tijd den volkenbond de Duitsche koloniale eischen zal voorleggen, welke op het oogenblik in samenwerking tus schen de rijksregeering en den voorzitter van de Duitsche koloniale vereeniging worden op gesteld. Prinses Ileanawan Roemenië, de gemalin van aartshertog Anton von Habsbung, heeft Maan dag het leven geschonken aan een zoon. De toestand van moeder en kind is bevredigend. He j-ongen zal den naam dragen van Step-han. «fe peet zullen fungeeren ex-koning Alfonso van Spanje en koning Carol van Roemenië, Onze Parijsche correspondent meldt: Prins Edgar van Bourbon, van den Oosben- rijksohen -tak der Bourbons, is hedenochtend te Parijs in een hotelkamer vermoord gevon den. De 62-jarige prins, zoon van prinses Alice van Bourbon, was geboren op het kasteel Rankenstiein in Oostenrijk. Hij was sinds kort te Parijs woonachtig en bewoonde een villa te Neuilly. Toen hedenochtend een bediende van het hotel de kamer binnenkwam vond hij den prins met een gapende wonde aan den hals. Een poosje later kwam een Spaansche dame, waarmee de prins in relatie stond, op een politiebureau medeideeJem, dat zij tien prins met een scheermes had gedood. De vermoorde geen prins? Een H.N.-bericht uit Parijs geeft nog de volgende lezing van het gebeurde; De 62-jarige die zich prins Eduard van Bour bon noemde, heeft eerst zijn geliefde en daar na zich zelf met een scheermes den hals afge sneden. De politie heeft vastgesteld, dat de 62 jarige wel is waar den naam Bourbon droeg, doch geen lid van het huis Bourbon is. Ook weet men niet, waarvan hij leefde en waar hij te Parijs woonde. Op een adres, dat mien in zijn zak vond, was hij onbekend. ENGLEWOOD, 16 Augustus. (R.O.) Me vrouw Lindbergh (die met haar echtgenoot, den beroemden Oceaan-vlieger, zoo zwaar be proefd werd door de ontvoering en den ge- Welddadigen dood van haar eeTS'ten baby) beeft thans het leven geschonken aan een tweeden zoon. Deze blijde gebeurtenis heeft in, het heele land vreugde gewekt. Een H.N. bericht uit New York meldt nog: Vanmorgen (Dinsdag) om 7 uur heeft me vrouw Lindbergh in haar landhuis te Englewood 'het leven geschonken aan een zoon. Moeder en blind zijn. welvarend. Er zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, ook om tegen de nieuwsgierigheid van het publiek -beveiligd te zijn. D-etectieves en politiehonden bewaken het landhuis en OP telefonische oproepen wordt biet geantwoord. SAARBRüCKEN, 16 Augustus. (V.D.) Te Ottweiier ontstond in den afgeloopen macht 'n twist tusschen eenige jongelui, waarbij één der be-trokkeaen met een hard voorwerp be wusteloos werd geslagen. Toen hij weer bij kennis kwam moest hij -zich onder genees kundige behandeling stellen. Van de woning van den dokter naar huis terugkeerend werd hij opnieuw aangevallen en op beestachtige wij-ze met een bijl bewerkt. Hij kreeg verscheiden© slagen op het hoofd, waardoor de schedel op verschillende plaa-tsen werd ingeslagen, terwijl zijn rechterhand let terlijk werd afgeslagen. In buopeloozen toe stond werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. HITTE IN BERLIJN BERLIJN, 15 Augustus (V.D.) Ook te Berlijn heerscht groot© hitte. Zondag bedroeg d-e tempe ratuur 34 graden in de schaduw, waarmede dit jaar een record is bereikt. Reeds heeft de hit te twee slachtoffers -geëiseht. Een man en een vrouw viel-en op straat bewusteloos neer. De vrouw werd in ernstigen toestand naar het zie kenhuis overgebracht, terwijl de man, die 64 jaar oud was, is gestorven. Ov-eral waar maar een plekje schaduw was 'hadden de Berlijners zich verzameld om de hitte te ontvluchten. De verkeersmiddelen hebben Zondag een record-aantal personen vervoerd. De spoorwegen vervoerden meeT dan 1,5 mil- loen Berlijners, die buiten d-e muren van de wereldstad verkwikking en herademing zochten. De trams vervoerden 1,3 millioen passa-giers, de ondergrond bracht het to-t ongeveer een half millioen, terwijl de autobussen met ruim 350.000 betalende passagiers de rij afsloten. PARIJS, 16 Augustus. (H.N.) Volgens een bericht nit Madrid is de leider der gendarme rie in Spanje in verband met den jongsten mo- narohistischen opstond van zijn ambt ontheven. De Spaanscihe regeering m-oet van plan zijn de gendarmerie geheel te ontbinden en doo-r re- publikeinsche stormtroepen te vervangen. Deze stormtroepen bestaan reeds sedert een jaar, doch men wil hun aantal thans tot het tienvou dige verhoogen. Verder wondt gem-eld dat het proces tegen de leiders van den opstond zoo spoedig moge lijk zal wonden geroerd. Onze Parijsche correspondent meldt ons: Zooals reeds gemeld is bij het hevig onweer dat zich Zondagmiddag hoven Parijs en om geving ontlastte, de bliksem ook ingeslagen in den toren van de oude Notre Dame-kerk in Alfortville. Zondagmiddag om kwart over twee bemerkte men, dat de toren over de geheele lengte een breede scheur droeg. Men meende aan vankelijk, dat alleen de toren geraakt was en dat de zware muren geen gevaar op leverden. De Vespers vingen dan ook op het gewone uur aan. Eerst na afloop daarvan be merkte de kapelaan, dat er rook kwam uit het dak boven het zuidelijk transept. Toen men naar boven klom, bleek het dakgespant boven de gemetselde bogen te branden. De brandweer werd gealarmeerd, ook die van omliggende plaatsen, terwijl ook eenige kazernes uit Parijs materiaal zonden. De bewoners van Alfortville waren inmid dels reeds toegesneld, om de kerkmeubelen te redden, terwijl de geestelijkheid reeds het ge wijde vaatwerk in veiligheid had gebracht. Het altaar kon gered worden en een aantal voorwerpen van kunstwaarde, maar het prach tige orgel van Cavaillé-Coll, een der schoonste van de streek werd geheel vernield. Het dak stortte in. Een soldaat en een brand weerman werden ernstig gewond. Het kerkge bouw is geheel vernield, alleen de toren kon gespaard worden. Daar hij echter door den blik sem gescheurd is, is het nog niet zeker of hij behouden kan blijven. De schade bedraagt ruim een millioen francs. BERN, 16 Augustus. (R.O.) In verhand met den meteorologisehen toestand is de start van professor Piccard voor zijn tocht naar de stratosfeer morgen onmogelijk. LONDEN, 16 Augustus. (R.O.) De mogelijk heid bestaat, dat de economisch© wereldconfe rentie, welke, zooals men weet, te Lomden zal gehouden worden, niet zal bijeenkomen voor het jaar 1933. Nog geen enkel© van de acht mogendheden, welke aan de conferentie zullen deelnemen, heeft tot nu toe een vertegenwoordiger be noemd. Het uitstel van de conferentie wordt (zoo als wij reeds meldden) toegeschreven aan de op banden zijnde presidentsverkiezingen in Amerika. De voorbereidende bijeenkomst van de eco nomische en finamoieele deskundigen van de betrokken mogendheden en van de deskundi gen van den volkenbond zal waarschijnlijk eind September beginnen. In een der Engelsche kolenmijnen heeft de zer dagen een mijnwerker een sensatie beleefd, wellicht eenig in de geschiedenis van het mijnwezen. De man is namelijk in een mijn schacht gevallen en acht honderd voet in de diepe gestort, zonder eenige andere kwetsuren dan een paar schaafwonden aan zijn beide handen. Zijn gelukkige ontsnapping aan een afschu welijken dood heeft de man te danken aan het feit, dat hij in een schacht viel, waarin een opwaartsche luchtstrooming heerschte, tenge volge waarvan zijn overjas zich uitspreidde en dienst deed als parachute. Hij slaagde er in, den kabel te grijpen, waarlangs de lift kooien geleid worden en daalde aldus in „vol plané" naar den bodem van den put. NEW-YORK, 16 Augustus (V.D.) Uit Gra nite in den staat Oklahoma wordt gemeld, dat negentien gevangenen uit de staats-strafgevan- genis te Granite zijn ontsnapt. De mannen die allen tot zeer hooge straffen waren veroordeeld, zijn desperado's, die zwaar gewapend zijn en alles in het werk zullen stel len, om door het politiecordon en het cordon van vrijwilligers, waarmede de toegangswegen naar de bewoonde centra zijn afgezet, heen te breken. Voor zoover de leiding dier Granite-gevange- nls hen persoonlijk kent, neemt zij aan, dat zij voor niets terug zullen deinzen, om hun vrijheid te kunnen rekken. Aanvankelijk waren 23 man ontsnapt, doch vier gevangenen kon den weer reeds dadelijk gegrepen worden. Inmiddels dwalen de 19 desperado's door het prairie-gebied van Oklahama en oefenen een ware terreur op de bevolking uit. Zij zijn hui zen binnengedrongen en hebben genomen wat van hun gading was, terwijl twee motorrijders door hen zijn neergeschoten. In de omgeving hebben de boeren hun deu ren gegrendeld en het geweer staat achter de deur gereed. In enkele dorpen is 's nachts het gemeentehuis door vrijwilligers bezet en wordt den geheelen nacht door gewapende vrijwilli gers in de omgeving gepatrouilleerd. MADRID, 16 Augustus. (V.D.) Te Granada, waar een fanatieke volksmenigte als protest tegen de monarchistische omwentelingspoging, verschillende uitspattingen beging, zijn de radicale arbeiders hedenmorgen in algemeene staking gegaan. In bijna alle steden van Spanje worden da gelijks nog arrestaties van bij de putsch be trokken of verdachte personen verricht. BERLIJN, 16 Augustus. (W.B.) Tengevolge van de hittegolf, waaronder Berlijn sedert het einde der vorige week te lijden heeft, is het waterverbruik en het bezoek aan de openbare bad- en zwemgelegenheden sterk gestegen. Het waterverbruik nam in drie dagen met 130.000 kubieke meter toe. Maandag j.l. alleen werd in Berlijn 662.000 kubieke meter water verbruikt. Sedert Zaterdag zijn alle beschikbare sproei wagens in bedrijf gesteld, welke tezamen niet minder dan 25 millioen liter water per dag verbruiken. De Wannsiee werd Maandag j.l. door 13.500 personen bezocht, in de Müggelsee baadclén. en zwommen 5000 Berlijners, teTwijl de plaat sen, waar watersport wordt geoefend, 27.000 hoofdstedelingein trokken. Bijna alle scholen worden reeds des ochtends om tien of elf uur voor den verderen dag ge sloten. Nabij de Nederlandsche grens. NORDHORN, 16 Augustus. (V.D.) Eerst thans wordt bekend, dat Zondagnacht bij het douanekantoor Frensdorferhaar bij Nordhorn in Westfalen êen auto uit Hamburg is aan gehouden, waarvan de chauffeur, die om zijn verdachte houding aan een nauwkeurig on derzoek werd onderworpen, voor een bedrag van 17.200 Mark in honderd- en duizend Mark 'biljetten In den wagen bleek te hebben ver borgen. Auto en geld werden in beslag genomen, ter wijl de chauffeur en zijn begeleidster werden gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat de chauffeur en zijn hegeleidster slechts als handlangers op traden voor een dame uit Hamburg, voor wie zij de deviezen naar Amsterdam zouden bren gen. FULDA, 16 Augustus. (H.N.) De bisschop penconferentie is vandaag met een kerkelijke plechtigheid 'begonnen en zal tot Vrijdag du ren. De zittingen zijn streng vertrouwelijk. Vertaling van F. VAM VELSEN S9>. Eerst teen het orfcest als slot het „God save the king" veel te onieehbieidiiig-viug afge_ rammeid, slaakte Isabel een zuchtje v,an vol doening en toomde betreliid te vertrekken. Zij wandelden langzaam naar de R.A.c.-Ga- rage, waar Tomy die auto bad gestald en bin. men een paar minuten baanden zij zich ©en weg door de nog voile straten van West-End In de richting van Haimpstea<1- Van Tottenham Court hadden zij den weg vrij en reden snel buiswaaflts' De Hliis- pano vloog onberispelijk Havetrsiocklhill op. Zij sloegen den stillen, verlaten boek van La- timer-lame om en reden onder de schaduw van de boomen geruieohloos tot voor het huis Van mrs, Spalding. Kijk. zei Tony, er zijn nog meer men- Bchen uit geweest vanavond. Hij wees voor zich uit, op den weg, waar ongeveer dertig meter verder het achterlicht van een anderen auto, die voor een der hui- *en stilstond, zichtbaar was. Isabel lachte vroolijk. Ik hoop, dat zij zich even heerlijk geamu seerd hebben als ik, zei ze hartelijk. Zij stapte vlug uit en Tony volgde haar op den voet. Ik zal even vooruitgaan en zien of alles lm orde is, zeide hij. Ik heb Bugg gezegd, dat wij tegen half twaalf terug zouden zijn. Hij liep naar het hek, dat geheel door de boomen overschaduwd werd en greep met zijn baud naar de kruk, om het open te doen. Toen hij dit deed, ritselde er iets in de duisternis vlak bij hem. Bliksemsnel draaide hij zich om in de richting van het geluid, doch het was te laat. Een hevige slag op zijn mond deed hem achteruit tegen het hek tuimelen en nog voor hij zich kon herstellen, vloog een gedaante met de vlugheid van een panter op hem toe en omklemde zijn lichaam ais in een iizeren greep. Op hetzelfde qogenblik sprang 'n tweede man uit de duisternis naar voren en nam Isabel in zijn armen. Half verdoofd als hij was, worstelde Tony hevig miet zijn onbekenden aanvaller. Zwaaiend slingerend en rukkend schuifelden zij achter uit den tuin in, tot de schroefsterke greep eemigszins verminderde. Bugg, schreeuwde hij met inspanning van al zijn kracht. Bugg. Nu greep in de duisternis een hand hem bij zijn strot, maar met een geweldige inspanning gelukte het hem zich daarvan te bevrijden, ■waarna hij met zijn voorhoofd tegen den neus van zijn vijand bonkte. Een smartgil weer- onk door het duister van dien nacht en op >et zelf de oogenblik weerklonken er voetstap pen over het tuinpad. Dit geluid of wel de pijn van den stoot tegen ujn neus scheen een verstorende uitwerking <p ren vieemdeiing te hebben, want zijn greep reu eemigszins losser, waardoor Tony zich vi ij con maken. Hij hijgde naar adem en het j oei roop van zijn gespleten lippen, doch zijn eenige gedachte was de veiligheid van Isabel. Dertig meter verder zag hij in het licht van zijn eigen auto, dat er een geweldige worste ling plaats had. Met een aanmoedigenden uit roep, snelde hij te hulp en op 't zelfde oogen blik weerklonk het scherpe gelniid van een re volver, dat als een zweepslag de duisternis doorkliefde. De worstelende massa spleet zich in twee gedaanten, waarvan de eene met de handen tegen het hoofd naar den auto wag gelde, terwijl de andere Isabel jn tegen overgestelde richting viel. Tony verzamelde zijn laatste energie in een geweldig© poging, maar de afstand was te groot. Juist toen hij de plek bijna had bereikt, klonk het geluid van een haastig in den auito springen en vloog de wagen met open dteur den weg af. Een oo'genblik waren hij en Isabel beiden te uitgeput, om te speken. Hijgend en bevend, met het nog rook einde pistooltje in haar hand vlijde zij zich bescherming zoekend, tegen zijn schouder. Bravo, Isabel, hijgde bij. Zij keek naar hem op en haar bruine oogen vertolkten een soort hartstochtelijke bezorgd heid O, Tony, riep zij, je bent gewond. Je bemit een en al bloed in je gezicht. Tony trok zijn zakdoek uit zijn zak en hield hem tiegen zijn lippen. 't.Is niets, zei hij vriendelijk, heelemaal niets. Ik bloed zeer gemakkelijk als iemand mij aan mijn mond raakt. Dat doen alle wel doorvoede menschen. Hij bukte zich en nam het revolvertje uit haar hand. Wie was die mijn. heer, op wien je schoot? vroeg hij. Zij schudde haar hoofd. Ik weet het niet. Ik heb hem nooit te vbren gezien. Het was een ruwe gewone kerel met een rood gezicht. Hij zal er zoo erg niet aan toe zijn, zei Isabel. Ik richtte op zijn hoofd, maar hij bukte en ik geloof, dat ik zijn oor er afgeschoten heb. Enfin, wij zulilen er ons maar niielt om bekommeren, zed Tony, 't Zal wel zoo'n heel mooi oor miet geweest zijn. Kijk! vervolgde hij, daar komt Bugg. Ik ben nieuwsgierig, wa.t hij met dien anderen kerel heeft uitgevoerd. Met een bezorgde uitdrukking op zijn gelaat kwam de trouwe „Tijger" over het trottoir op hen aangerend; aan zijn vlugge sprongen her kende men onmiddellijk dan goed getrainden athleet Een zeer hoorj^fe zucht van verlich ting ontsnapte zijn borst, toen hij zag, diat zij klaarblijkelijk beidien in veiligheid waren. Jammer meneer, d<a!t ik zoo laat kwam, zei hij spijtig. Ik hoorde niets, voor u riep. Je hebt je best gedaan, antwoordde Tony vriendelijk. Wis was ons vriendje diaar bij het bek? Het gelaat van Bugg verhardde zich tot de wreed© uitdrukking, die men er hij een boks wedstrijd oteeds op kon waarnemen. Het was dat zwijn van een Lopez neem me niet kwalijk, dat ik het zeg, miss. Hij was het en niemand anders. Br kwam een zacht gefluit over de lippen van Tony. Zoo was het toch Lopez, zei hij zacht. Ik had het behooren >te vermoeden. Die slag was er een van een vakman. Heeft hij u gewond, sir? vroeg Bugg be zorgd. O, neen, zei Tony, maar hij deed er genoeg zijn best voor, doch het viel hem niet mee. Bugg grinnikte. U heeft hem zijn deel gegeven, sir. Ik zag zijn gezicht, toien het licht er op viel en bij zag er niet naar uit, of hij nog meer ver langde en hij scheen daar ook niet op te wachten. Hij is zeker op den loop gegaan, is het niet? vroeg Toiny lakoniek. Bugg knikte. Hij vloog weg, als een haas, sir. Ik heb hem niet achtervolgd. Ik meende, dat u mij hier noodig badt. Laten wij maar in huis gaan, zei Tony, anders zullen de buren naar buiten komen; de goed© menschen zijn niet aan relletjes gewoon, hier in Hampstead. Terwijl hij nog spak, weerklonk het geluid van een dichtgeslagen hek en kwam een oud heertje aanloopen. Hij hield een pook in zijn hand en scheen zeer opgewonden. Bij het zien van het groepje, bleef hij plotse ling, staan en hield zijn wapen tot afweer ge reed. Wat is er gebeurd? vroeg hij op een, voor zijn jaren vrij barsciben toon. Ik moet weten, wat er gebeurd 1». Met een ontwapenend glimlachje ging Tony naar hem toe. Hoe vaart u? vroeg hij gemoedelijk. Ik ben sir Antony Conway. Het ontstemde gelaat van bet oud© heertje veranderde plotseling van uitdrukking en ver toond© onmiddellijk de minzaamheid, welke all© echte Bugelschen tegenover hooggeplaatste personen aan den dag leggen. O werkelijk? ziei hij met een licht kuchje. Aangenaam weer een kuchje met u kennis te maken. Misschien kunt u mij zeggen, wat er aan de hand is. Ik werd uit mijn slaap opgeschrikt door hbt geluid van schoten schietwapenen in Hampstead, sir! 't Is schandelijk, vindt u ook niet, in aanmerking genomen de hooge belastin gen welke wij betalen? Hij wees naar de auto. Het spijt mij, dat ik u niet veel kan mededoelen. Ik bracht nfijn nicht nit de schouwburg thuis en toen wij stilhielden en uitstapten, stuitten wij op iets dat veel op een Corsioaansehe vendetta geleek. Ik tracht te tussohenbeide te komen en toen gaf iemand mij voor mijn moeite een slag tegen mijn mond. Toen, denk ik, moeten zij u hebben hooren aankomen, want zij poetsten onmid dellijk de plaat. Het oude heertje nam een heldhaftige hou ding aan. Het is gelukkig dat Ik bijtijds wakker werd, zei hij. Indien ik een geramde slaper was geweest. Hij zweeg even, alsof woorden niet bij machte waren, de catastrophe te beschrijven welke dan het gevolg aou geweest zijn. Hoe het ook zij, besloot hij met echt Britsche verontwaardiging, het is meer dan schande, dat zulke dingen in een buurt als deze kunnen gebeuren. Ik zal morgenochtend direct een klacht hij de politie indienen. Ja, doet u dait, zei Tony, maar laat ik u niet langer ophouden, anders zult n be. Blist kou vatten en dat zou een slechte beloo nlng zijn voor iemand, die mijn leven heeft gered; vindt u miet? Hij schudde het oude heertje hartelijk de hand, hetgeen den laatste blijkbaar in den waan bracht, diat hij een daad van onwaar, deerbare heldhaftigheid had verricht. In de houding van een krielhaantje, liep hij, trotsch. zijn pook zwaaiend het tuinpaadje van zijn huis op. Tony wendde zich vervolgens tot de andere twee. Kom, laten wij gaan, voor er nog nieuwe aanvallers komen. Bugg had de voordeur van het huls open laten staan en zij gingen recht door naar de kleine zitkamer, waar het licht brandde en een blad met whisky en soda was klaar gezet. Tony liet goedkeurend zijn blik over de tafel gaan. Je hebt al spoedig Engelsch geleerd, Isabel, verklaarde hij. Zij lachte tevreden. Ik heb mrs. Spalding gevraagd, het voor mij klaar te zetten. Ik weet dat heeren, in 0ogenblikken van spanning gaarne iets gft- bruiken; tenminabe bij de vrienden van mij® vader was dat het geval. Zij sotooof een ge makkelijke stoel bij d« tafel. Nu moet u een® op uw gemak gaan zitten en u zelv» bedienen. Ik ga warm w«twr halen om uw mond te betten, 't Is een leelijke snede. (Wordt vervolgd). j|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9