LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 f „GEEN MAN EN GEEN CENT". R. K. S. P EN RAPPORT-WELTER „DOOR DE DUISTERNIS NAAR HET LICHT." ZONDERLINGE ZELF-,,WERK VERSCHAFFING". GEBRUIKT MEER NEDERL. KOLEN. CONFERENTIE IN DEN HAAG. Bereidwilligheid van twee kanten. Nog een toevallige ontmoeting. ^UITVOERING VARKENSWET. INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. HET NIEUWE DOMINICANEN- KLOOSTER TE NIJMEGEN. OPENBARE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME IN JAPAN. VAN DOORN NAAR BERLIJN DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. EEN ERNSTIG ONGELUK TE LEIDS CHEND AM. Vrachtauto rijdt door een afsluit hek te water. Een voetganger meegesleurd en verdronken. MOTORREDDINGBOOT OP EEN STREKDAM GELOOPEN. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. OUDE TEIL OP HET HOOFD. VERDRONKEN. ^ssssssisr V Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Azana, leider der Spaansche regeering, die met drie socialisten in zijn kabinet het land bestuurt, schijnt een stevig militairist te zijn. Hij deelde onlangs aan een journalist van het officieele Madrileensche Maandagoch tendblad mee: De militaire hervormingen, welke uitge voerd worden sedert de uitroeping der repu bliek, zijn er op gericht het land te voorzien van de verdedigingsmiddelen, welke onze in ternationale positie in Europa en in de we reld verzekeren. Indien Spanje vrij blijft van oorlog, zullen de komende geslachten een verjongde natie vinden in staat om in de wereld de rol te spelen welke ze verplicht is op zich te nemen', Welnu: zoo wel in vrede als in oor log moet Spanje gerespecteerd worden op in. ternationaal gebied. Zoolang er vrede is, za! Spanje, in goede verstandhouding tot alle volken,' zich bewegen binnen den kring van den Volkenbond, waarin onze republiek haar eigen wezen toonde. Wanneer er echter oor log zou komen, is het niet zeker of Spanje neutraal zou kunnen blijven, zooals in 1914, noch dat neutraliteit ons weer zou passen. Het is overigens een feit, dat men, in geval van oorlog, slechts gerespecteerd wordt wan neer men respect inboezemt. Gedurende den vrede moet Spanje dus noodzakelijkerwijze beschikken over een georganiseerde krijgs macht, welke het land in staat stelt in elk geval zijn onafhankelijkheid te verdedigen En deze don Azana wil ook nog een flinke luchtvloot bouwen en alle bezuinigingen op de oorlogsbegrooting van 750 millioen aan wenden omnieuwe kanonnen te koo- pen en automatische wapenen. Een argelooze lezer denkt misschien: nu ja, maar die Spaansche collega's van ir. Al- barda zullen nooit de ontwapeningstheorie hebben aanvaard. Helaas, de waarheid is, volgens Nypels, aldus: Ook in Spanje predikten de socialisten on der de monarchie „geen man en geen cent Zooals ze zooveel predikten in de oppositie, waarvan ze niets konden of durfden uitvoe ren toen ze van hun bovenkamertjes en po pulaire eethuizen verhuisden naar de somp tueuze Spaansche regeeringspaleizen en de grills van Palacen en Hitzen. Is er dan niets vervuld van de oud' theorie? Jawel: Hun kabinet bezuinigt op het parade-leger Doch niet om daarmede al die beloofde scho len te bouwen, arbeiderswoningen, hospita len, enz., maar om, in de plaats van kanon nen en geweren van het leger van don Al fonso, die voor ontwapenaars tenminste het voordeel hadden van onbruikbaar verouderd of minder gevaarlijk te zijn, de meest mo derne snufjes in bombardementsvliegtuigen snelvuurgeschut en verdere moordwerktui- £en aan te schaffen. Ja, ja: die theorie-volksbedrog in de on verantwoordelijke oppositie. En de pracktijk als verantwoordelijke regeering. Het is een schoon verhaal voor den heer Oudegeest, die de nationale ontwapening propageert als „rationeele ontwapening". Azana denkt er anders over en met den Spaanschen premier de socialistische minis ters, want zonder hun steun zou het huidige bewind in Spanje niet kunnen bestaan. Aan de gisteren door ons geplaatste mededee- ling van het Dag. bestuur der R. K. S. P. ter zake het „Ontwerpprogram 1933 en Rapport WelllteT', (overgenomen uit hfat pairtijoirgiaan van de R. K. S. P.) diient nog liet volgende te worden toegevoegid, dat hausieveJijk niet werd opgenomen: De belastingen. Heit ligt voor de hand, dat men, om het evenwicht te behouden op een ndet al te sterk verlaagd peil van uitgaven, mede denkt aan de verhooging van bestaande en de invoering van nieuwe belastingen. De Commissie-Weiter had niet tot taak daarnaar te zoeken. Slechts In het voorbijgaan wijst zij er op, dat van ver zwaarde belastingheffing bij een sterk gedaal de conjunctuur in de praotijk geen zoodanige financieele resultaten zijn te verwachten, dat zij een tekort van den omvang, als waarom het hier gaat, voor een belangrijk deel zouden kunnen neutraliseeren. De juistheid van die opmerking in algemeenen zin valt moeilijk te ontkennen. Zij wordt trouwens bij herhaling gedemonstreerd door de aanwijzingen, die in sommige politieke kringen omtrent het ver schaffen van nieuwe middelen worden gegeven. Daarbij kan niet over het hoofd worden ge zien, dat in een plan van noodzakelijke be zuinigingen in dezen tijd vermindering van uitgaven een vrij zeker middel, doch vermeer dering van inkomsten een zeer onzeker middel beteekent. Dat alles neemt niet weg, dat zeker thans '"iet de grootste nauwgezetheid moet worden gestreefd naar rechtvaardige verdeeling ook van nieuwe lasten rechstreeks of zijdelings. Die taak lag niet op het eigenlijke terrein der Commissie-Welter. Zij rust in volle zwaarte, vooi elk met de ten dienste staande bevoegd heden, op de organen van den Staat, die om trent concrete maatregelen zullen hebben de beslissen. Taak der katholieken. Het Dagelijksch Bestuur vertrouwt hiermede eenig algemeen inzicht te hebben gegeven in bet geheele complex van moeilijkheden, die om oplossing vragen. Dit zal er ongetwijfeld toe kunnen bijdragen, om met name de taak van hen, die in deelen van de partijorganisatie leiding hebben te geven, te vergemakkelijken. Het is altijd uit den booze verantwoordelijk heden te verschuiven, In dezen tijd in verhoog de mate. Maar, indien men den gezonden in vloed van een vrij volk op de regeling van zijn eigen huishouding behouden, is het vol. strekt noodzakelijk dat er naast een behoorlijk inzicht, een goed gefundeerd vertrouwen be staat in eigen „mannen en vrouwen", die voor het nemen van beslissingen worden gesteld. De z.g. vertrouwenscrisis is niet het minst fatale gevolg van de huidige verwarring. De partij leiding zal daarom in nauw contact blijven met de fractie, en verder de voorlichting geven, die tot schragen van het vertrouwen onontbeer- liik is. Bij verlaging van het peil der Rijksuitgaven, "voorzoover die noodzakelijk is> beeft mem ten slotte te bedenken, dat dit niet behoeft in te sluiten blijvende verlaging van het peil der volkswelvaart. Juist daarop doelt het ontwerp program 1933, waar het handelt over dem op bouw van eem betere toekomst. Te midden vam de oogenblikkelijke verwarring en ontredde ring zullen juist de Katholieken richting moe- ten wijzen en leiding moeten geven, in fieobte staatkundige eenheid, doelbewust, en in sterk Godsvertrouwen Onder dezen titel verscheen een „Woord van het R. K. Werkliedenverbond tot de Katholieke arbeiders en bedienden in Nederland". Het wijst op den ernst der tijden, die ook de positie der arbeiders bedreigt, en vervolgt Onze katholieke arbeidersbeweging heefl sedert dien naar allerlei fronten strijd te voereD voor het zooveel mogelijk handhaven van de positie der arbeiders. Zooveel mogelijk handhaven. Bet is voor ieder weldenkend mensch zonder veel redeneering duidelijk, dat de gevolgen van een crisis als de huidige niet geheel kunnen worden afgewend. Waar een bedrijf, tengevolge van de inter nationale toestanden, in voor iedereen waar neembare moeilijkheden verkeert, daar eisclit het arbeidersbelang, dat met die moeilijkheden wordt rekening gehouden bij het bepalen dev positie van de arbeiders. Ook in de bedrijven, waar de noodzakelijkheid van verslechtering der arbeidsvoorwaarden niet zoo voor de band ligt, moet soms in achteruit gang worden berust, omdat de economische omstandigheden van het óogenblik een aange bonden strijd zeker met een verlies zouden doen eindigen, wat slechts verzwakking van de positie 'der arbeidersbeweging en dus nog grooter gevaar voor de arbeiders zou kunnen opleveren. Deze twee richtsnoeren zijn de eenige, die onze katholieke arbeidersbeweging leiden bij haar strijd voor de verdediging der arbeiders in deze voor hen zoo hachelijke omstandigheden en wij meenen, dat hiermee is gekozen de eenigst goede gedragslijn, die in het belang der arbeiders gevolgd mag worden Wie anders zegt, misleidt de arbeiders Met deze twee richtsnoeren voor oogen heeft onze katholieke arbeidersbeweging sedert het optreden der crisisverschijnselen in ons land alles gedaan, wat mogelijk is, om de positie 'der arbeiders te beschermen. Daarna volgt een opsomming van hetgeen door het R. K. Werkliedenverbond reeds is gedaan. v Het rapport-Welter bevat „behoudens ver schillende bezuinigingsvoorstellen, die aan vaardbaar schijnen", 'de tendenz, om al te zeer te versoberen ten koste van hen, die leven op den rand van den nood. Een belangrijk deel van het rapport is daarom niet te aanvaarden zonder crisis-belasting, waardoor de regeering toont, ieder naar mate van zijn krachten de lasten van den nood der tijden te willen doen dragen. Dan richt het manifest zich open, fel en krachtig tegen het N. V. V. De belangen der arbeiders verkeeren in groot gevaar en allen, die het goed met hen meenen, hebben elkaar noodig om het dreigende onheil af te weren. Daarom is 't zoo diep te betreuren, dat het N. V. V., nogwel de in ledental grootste arbei derscentrale, dezen tijd weer benut om, in navolging van haar kleine revolutionnaire zusjes, ten bate van de propaganda, met t oogmerk om politieke winst te maken, af te geven op het werk van anderen en met name ook van onze katholieke arbeidersbeweging. Bij allen arbeid is alleen het welbegrepen arbeidersbelang ons richtsnoer. Is er redelijke kans langs den weg van strijd de positie der arbeiders te verdedigen, dan zien wij daar niet tegen op. De practijk is 'daar om zulks te bewijzen. Maar achten wij den toestand zoo, dat langs den weg van strijd de positie der arbeiders alleen kan worden geschaad, of minstens ver zwakt, dan schromen wij niet den arbeiders dit ronduit te zeggen en trachten langs den weg van onderhandeling de gevraagde offers tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen om erger te voorkomen. En wij hebben meermalen den indruk, 'dat de zoogenaamde „moderne", de sociaal-demo cratische vakbeweging, gezien de concurren tie van N. A, S., R. v. O. en hoe die revolution- nairen zich nog meer mogen noemen wat blij is, dat de katholieke arbeidersbeweging zoo eerlijk is 'den arbeiders precies te zeggen, wat ze meent. De roode vakbeweging kan dan de houding blijven aannemen van de groote, die wèl kan en wèl durft, die wèl zou willen strij den, als die vervloekte oonfessloneelen maar ruggegraat had'den 1 En heelemaal treurig is 't, dat het N. V. V. zelfs in deze omstandigheden nog met het praatje durft colporteeren, dat het allemaal zooveel anders en zooveel beter zou zijn, als we maar één centrale en dan natuurlijk het N. V. V.hadden. Do grootste sta-in-den-weg bij het streven naar het zooveel mogelijk handhaven 'der posi tie van de arbeiders in ons land is juist de toestand 'in liet buitenland, waar, zooals bekend is, óf wel alleen socialistische arbeidersbewe ging bestaat óf waar zij zoo'n overwegende positie inneemt, dat kwalijk aan anderen de schul'd der slechte toestanden kan worden aan gewreven. Het is wel opvallend, dat juist in ons land, waar we hebben de arbeidersbeweging naar beginsel, de positie der arbeiders zelf in dezen tijd in alle opzichten de vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. Maar men valle 'de arbeiders dan niet lastig met het eenhei-dsgeleuter, vooral niet nu men weer pas in eigen gelederen een zoo schitteren ds demonstratie van felle tweedracht heeft te zien gegeven en de socialisten van allerlei ■juanceering elkaar als de meest gebeten vijan den te lijf gaan en uitstooten Juist in dezen tijd hebben we nood'ig eenheid van welbewust willen en daarvoor bie'dt de organisatie naar beginsel den grootsten waar borg. Het manifest, dat duidelijke en kloeke taal spreekt, eindigt met een oproep om de katho lieke arbeidersbeweging te versterken, den scheurmakers de deur te wijzen en de leiding te volgen niet vertrouwen en offervaardigheid Van een werkloozen monteur, die het toeval een handje hielp. De politie te Naarden heeft, naar het „Hbld.! meldt, een 24-jarigen werkloozen monteur aan gehouden, die er zijn broodwinning van maakte om langs den weg automobilisten, van wier wagen een band sprong, behulpzaam te zijn. Hij hielp het toeval een handje door in het wegdek van den rijksweg een gaatje te boren en daarin een scherpe stalen pen overeind te zetten. Het is niet gelukt den man op heeterdaad te betrappen, maar bij een huiszoeking werd een beitel gevonden, waaraan nog asfalt van den rijksweg, kleefde, en eenige uit oude vijlen geslepen pennen. De man heeft volledig bekend. Onder Naar den heeft hij vijf maal succes gehad. De be looning van zijn hulpvaardigheid liet hij over aan do welwillendheid van bet slachtoffer, Onder voorzitterschap van den heer mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, is gisteren een conferentie gehouden over de vraag, of het niet mogelijk is, in de toekomst meer steenkolen van de Nederlandsche mijnen te betrekken, dan er tot nu toe betrokken worden. De voorzitter heeft den aanwezigen namens den Minister met nadruk verzocht, het gebeele vraagstuk van de afneming van de steenkolen breed, uit den gezichtshoek van het algemeen belang, te beschouwen en acht te slaan op de groote moeilijkheden, waarmede ons land en de Nederlandsche mijnen te kam pen hebben. Verschillende aanwezigen hebben gewezen op de oorzaken van het feit, dat niet steeds voor honderd percent de producten van de eigen mijnen worden betrokken. De bezwaren, welke daarbij bleken, werden toegelicht en in ver schillende gevallen opgelost. Algemeen bleek men bereid, om zoo ver mogelijk in de ge- wenschte richting te gaan, terwijl ook de Nederlandsche mijnen volle medewerking toe zegden. De Regeering en de mijn industrie. In antwoord op de desbetreffende vragen van' het Tweede Kamerlid Hermans .deelt minister Reymer, mede namens minister Verschuur me de, dat de moeilijke toestand, waarin het Ne derlandsche mijnbedrijf verkeert, ten gevolge van de al.gemeene economische depressie en van de abnormale toestanden, die in den interna tionalen steenkolenhandel zijn ontstaan uit den aard der zaak de volle aandacht der Re geering heeft. Het is haar bekend, dat reeds tot verkorting van den arbeidstijd in de mijnen en tot ontslag van werkkrachten op uitgebreide schaal moest worden overgegaan. Hoewel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van verdere ontslagen, is haar van een voorne men om aan „duizenden mijnwerkers" ont slag te geven, niet gebleken. De Regeering houdt voeling met de belang, hebbenden bij de mijnindustrie en beraamt maatregelen om aan de moeilijkheden bij dezen tak van nijverheid zooveel doenlijk te gemoet te komen. De mogelijkheid tot verlaging van de tarieven voor vervoer per spoorweg in 't alge meen wordt onderzocht en nogmaals wordt aandrang uitgeoefend om het gebruik van Ne derlandsche brandstoffen door OverheidsinsteL lingein te bevorderen. Steun voor uitgevoerd spek. Het bestuur der Nederlandsche Varkeng. Centrale deelt mede, dat het voor het rug- en builcspek van varkens met een slachtgewicht van 190 K.G. of meer, geslacht in de week van 2 tot en met 27 Augustus en uitgevoerj uiterlijk 15 October 1932 welk rug- en buik- spek gewaarmerkt moet zijn voor het gewicht van 190 K.G. of meer van het desbetreffend varken door den keuringsdienst, onder wiens toezicht het varken is geslacht en welk spek tevens voorzien moet zijn van het duidelijk dagstempel van den betreffe-nden keurings dienst de som van 9 cent per K.G., zijnde het geheven bedrag, na uitvoer aan de' expor teurs zal terugbetalen. Ook nu gelieve men met de Nederl Varkens- Centrale over de uitvoering van dezen maat regel nader overleg te plegen. 145. Nog in volle snelheid zet die onvoor zichtige Max de rem aan. Het wagentje (nu de auto bij de boerenkar staat, ziet men hoe klein hij eigenlijk is) krijgt een ontzettende schok en Max wordt eruit geslingerd. Daar gaat hij, hals over kop! 146. En hij komt terecht op de zitplank, vlak naast Petronella. Welk een toeval! Nu, of die twee elkaar verbaasd aankijken. Jaap is van het paard .gesprongen en danst uitgelaten van pleizier omdat hij Max terugziet. Het paard, dat al veel heeft meegemaakt, begrijpt daar toch niets van. 147. De voerman heeft de kar ingehaald. „Wat heeft dat alles te beteekenen?" vraagt hij boos. „Het spijt ons erg, mijnheer de voerman," zegt Petronella beleefd, „maar het was een on geluk", En zij kijkt hem met haar aardig poe sen-snuitje zóó berouwvol aan, dat hij niet lan ger boos blijft. Handel acht regeeringsingrijpen ongewenscht. Naar aanleiding van een door het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland" tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid ge richte adres, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te willen nemen, teneinde verdere overstrooming van de Nederlandsche fruit markt door buitenlandsche producten te voor komen, heeft de Centrale van vereenigingen voor den Aardappelen-, groente- en fruithandel te 's-Gravenhage eveneens in een adres aan genoemden minister er op gewezen dat de groote aanvoer van buitenlandsch fruit uitsluitend betrof het artikel pruimen en dat van andere artikelen geen grootere kwantiteiten dan de normale zijn aangevoerd. Deze groote aanvoer van pruimen is veroorzaakt aldus adres sante doordat zendingen die reeds naar Frankrijk en België onderweg waren, door bij zondere omstandigheden naar Nederland zijn gedirigeerd, waardoor die groote aanvoeren slechts gedurende enkele dagen plaats hadden. Thans zijn deze weer geheel normaal, als ge volg van het feit dat elke buitengewoon groote aanvoer direct door een daling der prijzen ge volgd wordt, welke prijsdaling, verminderde aanvoeren tengevolge heeft. Uit dien hoofde wordt de aanvoer dus zonder eenig regeerings ingrijpen noodzakelijkerwijze tot de normale behoefte teruggebracht, welke praetische les voor de regeering een aanwijzing moge zijn, dat elk kunstmatig ingrijpen absoluut onnoodig is. Bovendien zouden aldus eindigt adr. beschermingsmaatregelen voor den Nederland- schen fruitkweeker ongetwijfeld door repre saillemaatregelen funeste gevoigen hebben voor den Nederlandschen tuinbouw, en het Centraal Bureau van de Veilingen zou daardoor het te genovergestelde bereiken van hetgeen beoogd wordt. R- K. COUPEURS Te Utrecht had Zondag een vergadering plaats van de vakgroep coupeurs van den Ned. R. K. Werkmeestersbond. Het voorloopig bestuur stelde zijn mandaat ter beschikking van de vergadering waarna een definitief bestuur werd gekozen bestaande uit de volgende personen: J- van Hebei, te Groningen; G. van Gein te Den Haag en Tb. Locks te Utrecht, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Tot lid van den bestuursraad werd herkozen de voorzitter J. van Hebei. De theologie wordt van Huissen naar Nijmegen overgeplaatst. Naar de „Utrechtsohe Crt." verneemt zal eind Augustus of begin September de theologie der Paters Dominicanen, thans te Huissen ge vestigd naar het nieuwe klooster te Nijmegen aan den Groesbeeksohen weg worden over geplaatst. In plaats daarvan zal het derde jaar philo- sophie, dat nu te Zwolle gegeven wordt, naar Huissen worden overgebracht, alwaar ook het noviciaat gevestigd blijft. In verhand met deze belangrijke verande ringen zal pater dr. Sassen, die te Utrecht in de pastorie der Dominicanen aan de Maria- plaats verblijf hield, overgeplaatst worden naar Huissen, om les te geven in de kerkge schiedenis. Pater lector A. de Valk zal van Zwolle naar Nijmegen worden overgeplaatst, om les te geven in de theologie, terwijl pater A. van Oorschot va.n Zwolle naar Huissen over geplaatst zal worden, om daar les te geven in de ethica, theodicee en geschiedenis der wijs begeerte. Ook het provincialaat zal naar Nijmegen wor den overgeplaatst, terwijl de drie Dominicanen professoren, de paters R. Jansen, P. K reling en B. Kors eveneens bun intrek zullen nemen in het nieuw klooster te Nijmegen. Naar wij vernemen, zullen 't .nieuwe Domini canerklooster en studiehuis aan den Driehui- zerweg te Nijmegen op bet feest van Maria- Geboorte 8 September in allen eenvoud en stilte kanoniek worden opgericht en in gewijd. Voor de tweede maal heeft de Katholieke Actie in Japan een reeks conferenties georgani seerd voor niet-kabholieken, die tot een enorm succes geleid hebben. De grootste zaal van Nagasaki was iederen avond tot in de uiterste hoeken gevuld. De conferenties werden bijge woond door 14.000 menschen. Er werden ook enkele voordrach'.e i gehouden door voormalige protestanten en heidenen, die reeds waren overgegaan tot het katholicisme. Ook de inland'sohe biis&chop, monseig neur Hayasaka, bisschop van Nagasaki heeft op de slotconferentie het woord gevoerd en uitvoerige mededeelingen gedaan over de huidige positie der katholieke kerk in Japan. De helft van de toehoorders bij deze confe rentie waren heidenen. De „Duif" is gisteren in Rubbah aange komen. AANKOMST MAIL De mail van Indië en Australië per Eng. s.s. Corfu, wordt Vrijdag 19 Augustus 7 uur v.m. te Marseille verwacht. De ex-keizer en Nederlands lands belang. Er liepen onlangs geruchten, dat in verband met plannen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, deze partijen contact hadden gezocht met den gewezen keizer van Duitschland. De heer Flo- ris Vos vond daarin aanleiding om eenige vra gen te richten tot de regeering. Minister Ruys de Beerenbrouck antwoordt daarop thans, mede namens den minister van Buitenlandsche Zaken, dat andere dan uiterst vage, niet te controleeren geruchten over her stel van den gewezen Duitschen Keizer in zijn vroegere waardigheid, der Regeering niet ter o-re zijn gekomen. In verband hiermede zijn voorshands ook geen stappen gedaan om te onderzoeken in hoeverre zij waarheid bevatten. De vraag of de ministers, indien deze ge ruchten geheel of gedeeltelijk op waarheid zóu- den berusten, dan bereid zijn mee te deelen, welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche Regeering afgelegde belofte volgens welke er door haar zou wor den gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen Duitschen keizer, is in dezen vorm niet voor beantwoording vatbaar. Wel kan de Regeering de verzekeringen herhalen, welke zij in 1920 en voorgaande jaren gaf met betrek king tot haar voornemen er nauwlettend op toe te zien, dat van de aan den gewezen Duitschen Keizer hier te lande verleende gastvrijheid geen gebruik worde gemaakt, dat strijdig zou zijn met het landsbelang. De heer Wijnkoop, die in het optreden van den ex-keizer aanleiding vofld zich met vragen te richten tot de ministers van Buitenland sche Zaken en van Justitie, krijgt van minis ter Ruys de Beerenbrouck ten antwoord, dat de regeering aan de bewegingen, van den ge wezen Duitschen keizer de aandacht geeft, die zij verdienen. Gisterenavond ongeveer zes uur had op den Westvlietweg te Leidsehendam een ernstig ongeluk plaats. Op dit tijdstip was de brug nabij de Centrale der N.Z. H.T.M. over het water, dat aldaar naar de groentenveiling loopt, geopend. Een drietal personen stond voor het afsluit hek, een wielrijder, een meisje en een zekere v. d. Horst uit Leidsehendam, werkman bij de eleotrische Centrale, die van zijn werk huis waarts ging. Uit de richting Rijswijk kwam een vracht auto aangereden van v. V. De bestuurder, v. 't H. uit Leidsehendam heeft waarschijnlijk de afsluitboomen niet opgemerkt en reed door het afsluithek in het water. De werk man v. d. H. werd met den auto van de brug geduwd. Na eenigen tijd dreggen werd zijn lijk zwaar verminkt uit het water opgehaald. Da ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. Do autobestuurder, die nog een vijf-jarig jongetje naast zich" in de cabine had, kwam eveneens te water, doch wist zich zelf en het kind al zwemmende te redden. De twee overige personen die hij het hek stonden, konden zich, door vlug op zij sprin gen, nog tijdig in veiligheid stellen. De fiets van den wielrijder werd nog door den auto gegrepen en meegesleurd. Dokter H. uit Voorburg verleende genees kundigen bijstand. Het lijk van v. d. H. is naar het lijkenhuisje te Leidsehendam overge bracht. Nader vernemen we nog, dat de chauffeur gisteren voor 't eerst in dienst was van v. V. zoodat aangenomen mag worden, dat hij met den vrachtauto niet voldoende bekend was. 't H. was, hoewel hij enkele weken geleden zijn rijproef had gedaan nog niet in 't bezit van een rijbewijs. Bovendien reed hij niet den wagen van zijn patroon, maar een vreemden wagen. Reeds in de bocht voor de brug vbelde hij dat de remmen niet werkten. Doch 't bleek te laat te zijn. Met een hevigen slag vloog de auto door de hekken, die met een bajonetslui ting gesloten waren heen, het water in, in zijn vaart den 32-jarigen B. G. ter Horst, poet ser bij de Nederlandsche Spoorwegen, die voor de brug wachtte meesleurend. Ook raakte nog een wielrijder te Water. De Wassenaarsche marechaussée, die in ver band met de harddraversfeesten op Stompwijk t,e Leidsehendam op assistentie was, was on middellijk op de plaats des onkeils aanwezig, terwijl ook burgemeester Keyzer, die terstond van het droevig gebeuren verwittigd was, zich uit Stompwijk naar Leidsehendam begaf. Het lichten van den auto had heel wat voeten in de aarde. Eerst tegen kwart voor negen had men hem op den kamt. De wagen is in beslag genomen, ten einde door een des kundig onderzoek te doen uitmaken welke ge breken hij heeft Op last van den Officier van Justitie, mr. Blok, die aan het oderzoek deel nam, is het lijk in beslag genomen en naar het Haagsche gemeente-ziekenhuis vervoerd, voor gerechte lijke sectie. Tegen den chauffeur 't H. Is proces-verbaal opgemaakt ter zake vau dood door schuld. Burgemeester Keyzer stelde de vrouw van het slachtoffer op de hoogte van het ontzettend voorval. Zij blijft met drie kinderen achter. Het ongeluk verwekte groote opschudding en werd in de verre omgeving van de plaats waar het gebeurde, besproken. Onfortuinlijk einde van een oefentocht. Gisterenmiddag te kwart over vijf is de motorreddingboot van Hoek van Holland, on der bevel van kapitein van Dam bij een oefen, tocht voor Terheyde op strekdam no. 11 ge varen en vastgeraakt. Een pleiziervaartuig heeft voor de reddingboot in zee een anker uitgebracht. Met behulp daarvan heeft de be manning getracht het vaartuig los te trekken, hetgeen evenwel niet gelukt is. Omstreeks half vijf was de vloed den topstand gepasseerd, zoo dat bij de stranding het water vallende was. Eerst vannacht om twee uur zou het weer hoog water zijn. De oorzaak van de stranding is nog niet bekend. Een der wagens rijdt door een tuin muur in 'n sloot. Op den weg Domburg-Middelburg onder de gemeente St. Laurens heeft Dinsdagavond laat een botsing plaats gehad tusschen twee per sonenauto's. Een der auto's reed tegen een tuinmuur aan en kwam met muur en al in een droge sloot terecht. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Op het moment der bot sing passeerden twee verpleegsters per rijwieL Een harer werd aangereden en bekwam een kwetsuur aan een der polsen, terwijl haar rijwiel deerlijk gehavend was. HET AUTO-ONGELUK OP DEN MEPPELER STRAATWEG. Tweede slachtoffer overleden. Naar wij vernemen, is gisterenmiddag in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden de heer Gerritsen te Bussum, het tweede slacht offer van het auto-ongeluk, dat op 2 Augustus plaats vond op den Meppeler straatweg bij Zwolle. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Uitspraak inzake de faillissements-aanvrage uitgesteld. Voor de Civiele Vacantiekamer der Arrondis sementsrechtbank werd gisteren de faillisse mentsaanvrage ten opzichte van de N.V. Paleis voor Volksvlijt, behandeld. De aanvrage was ingediend door Mr. Dunselman, op verzoek van 100 lotenhouders 1867. De aanvraag werd namens 'de N.V. Paleis voor Volksvlijt tegen gesproken door Mr. Polenaar. De Rechtbank zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. Dr. I. ZEEHANDELAAR, f Te A'dam is op 53-jarigen leeftijd over leden de bekende zenuwarts dr. I. Zeehande laar. DREIGEND LANDBOUWCONFLICT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De rijksbemiddelaar in het vierde district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het landbouwbedrijf in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (Zaamslag, Hoek, Driewegen en Axel) opge roepen tot een bespreking op Maandag 22 Aug. in het gemeentehuis te Goes. Daarna overreden door 'n autobus. Op den Loosduinscheweg werd de 68-j. wielrij der G. W. uit de Naardenabr. te 's Hage, toen hij een vuilnisauto van den gem. reinigingsdienst passeerde, getroffen door een zinken teil welke door een beambte op den wagen was geworpen, doch er afviel.. W. kwam hierdoor te vallen en werd daarbij aangereden door een autobus der H.T.M. Hij kreeg twee hoofdwonden en brak den linkerenkel. De geneeskundige dienst heeft hem naar het U.K. Ziekenhuis gebracht. GULDEN INGESLIKT. Het 12-jarig dochtertje van den arbeider M. te Ovezand heeft een gulden ingeslikt. Het meisje is naar een ziekenhuis te Goes ter behandeling overgebracht. De negentien-jarige L. B. te IJmuiden is gis. teren bij het zwemmen in de Haringhaven, aldaar verdronken. Zijn lijk is later opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht. BRAND MET TRAGISCHEN NASLEEP. De arbeider TV., die, zooals we gemeld heb ben, dezer dagen te le Exloenmond onder een brandspuit geraakte ,die van een brug in het kanaal stortte, is aan de bekomen verwondin gen overleden. De man laat een weduwe en 4 kinderen na. GELDKISTJE GESTOLEN. Voor de rechtbank te Winschoten heeft gis teren terecht gestaan de 27-jarige arbeider H. A. uit Blijham, terzake, dat hij in Mei j.l. te Winschoten ten nadeele van mej. G. Foorthuis had ontvreemd een ijzeren geldkistje met pa pieren en niet meer geldig Duitsch bankpapier. Het O.M. eischte tegen verdachte 18 maan den gevangenisstraf. ^ficaiw .41BSÏ19*!k. -jmuhhbomSw AiHimnSiim mi—iwrow •ssRL'D-aaanimiirtiir

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5