mm Ufd two* i DE KLANT IN HET EENZAME HUIS. DÖNDËRDAG 18 AUGUSTUS 1932 J Jtd ?x radio-programma TECHNIEK. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. P. G. WODEHOUSE. 18) hoofdstuk xvii. Over engagementen gesproken Ja? LUCHTVAART. VON GRONAU IN WEST-CANADA. yiSSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. (Wordt vervolgd), j mJ*** VRIJDAG, 19 Augustus. Huizen (296 M.f 1013 K.H.) Algemeen pro gramma. verzcvgd door de NCRV.: 8 00 schriftle zing; 8.159.30 gramofoonplaten10.30 gieken- dienst; 11.00 gramofoonplaten; 12.15—2.00 con cert J. Meyer (zang) H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) én mevr. R. A. v. d. Horst —Bleekrode (piano). O.a. Ungarische Tanze, Brahms; 2.30 K. Hartvelt (viool), P- Dentz (cello) en G. Seyler (piano). O.a. Ie concert G gr. Couperin; 4.30 gramofoonplaten; 5.00 voor d- postzegelverzamelaars; 5.30 voor amateur!totog:a- fen; 6.00 H. J. Steinvoort: Ben fotostander,6.30 Radio-dokter; 7.00 causerie door A. H.rwts, 7-45 C. A Deul- Zermatt en Omgeving, 8.15 d« H.O.V. (symphonie-orkest) o.kv. F. Schuurman met medew. v. NCRV.-dameskoor o.kv. me.k L. Lauenroth; 9.00 fotografiepraatje; £3^10-30 ver volg concert. O.a. fragm. Sommernachtsstoaum Mendelssohn; ca. 10.00 Vaz Dias, 10.30—11.30 grHl°l£^°en?sauem (1875 M., 16 0K.H.) 6.45-121)0 VARA' 10 00 v.m. VPRO.; 12.004.00 AVRO.; 4 M VARA' 8 00-11.00 AVRO. en VPRO.; 11.00 —12.00 VARA: 6.45—7.00 en 7.30—7.45 gymnastiek les' 8-iClO gramofoonplaten; 9.00 VARA-septet. O a. Chant hindoue, Rimsky Korsakow10.15 VoordrachtA. Bouwmeester10.30 vervolg sep tet. O.a. Operettenrevue, Fetras; 11.00 vrouwen- kwartiertje; 11.15 vervolg septet. O.a. operafant. L'Africaine"12.00 AVRO.-kleinorkest en gra mofoonplaten. O.a. fragm. Der liebe Augustin, Fall; 2.00 gramofoonplaten; 2.30 AVRO.-kameror-i kest. O.a. fragm. Prlnz Methusalem, Strauss en gramofoonplaten; 4.00 gramofoonplaten; 4.30 voor de kinderen; 5.00 VARA-orkest; 5.50 gramofoon platen; 6.00 orgelspel Joh. Jong; 6.30 Onthouders Radio-comSté. Causerie door Dr. F. Delhez; 6.45 vervolg orgelspel; 7.05 causerie door C v. d. Lende; 7.20 vervolg VARA-orkest; 8.00 VPP°" Bezuiniging op closetwater. In ven-band met een bericht in onze courant van 24 Juli omtrent bezuiniging van clo setwater in rijksgebouwen en postkantoren, wordt onze aandacht erop gevestigd, dat de grondgedachte van dit apparaat reeds meer dan tien jaar bekend is. De heer C. M, Pompe van het Sanitair-Teohnisch Bureau Paffs Pa tenten verkreeg octrooi op dit apparaat, doch zag naar de heer R. F, Witte te Rotterdam ons mededeelt van de exploitatie af. Voorts betoogt de heer Witte, dat alleen een apparaat van 5^ liter inhoud volkomen reini ging geeft. Het octrooi voor dit laatste instru ment is in handen van de firma R. F. Witte en Co. nieuws; 8.05 Vaz Diaz; 8.15—10.15 uit het Kurhaus ScheveningenResidentie-orkest o. 1. v. Schuricht. Vierde symphonie, Bruckner, in TiailZR o a 8 (V) *»n nn fl.fl<WT> ca. 10-15 V pauze ca. 8.00 en na afloop ca. 11.00—12.00 gramofoonplaten (VARA). Da ven try (1554 M„ 193 K.H.) 10.50 tydseta, berichten; 12.20 Em. Starkey's orkest dows on the Window, Young; K P M. Vinden; 1.50-2.50 gramofoonplaten, 4.20 Schotsch studio-orkest met m cadden (zang); 5.35 kinderuur; &20 berichten 6.50 Mendelssohn's pla:nomuzaek door G. PePP" com; 7.10 en 7.30 lezingen,; 7.50 B.B.C.-OTtoest o. 1. v. J. Lewis met medew. v. C. Willis (alt). O-a. suite ancienne. Lacome en Slavische Dans nr. 1, Dvorak; 9.00 Vaudeville. O.a. Jack band; 10.00 berichten en lezing; 10/35 Manto-mni en zyn Orquesta Tipica met medew. v. M. Thomas (sopraan). O.a. Rosen aus den Süden, wals Strauss; II Re Pastore, Mozart en Uit ,,AJiuco Fritz", Mascagni; 11.20—12.20 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. Parys Radio-Paris" 1725 M., 8.05, 12.20 en 7.20 gramofoonplaten; 9.05 pianorecital door Serge Tenenbaum en gramofoonplaten; 9.50 strijkkwar tet en gramofoonplaten. O.a. 4de kwartet, Beet hoven 10.50 gramofoonplaten. Kaiundborg (1153 M. 260 K.H.) 12.252.20 concert uit hotel Angletarre; 3.20—5.20 Omroep orkest met medew. v. E. Jensen (liedjes by de luit)- 8 20 opening van het Katholiek Congres met medew v. orkest en koor. O.a. Feestpolonaise, Svendsen - 10.35—11.20 populaire opera-muziek door het Omroeporkest o. 1. v. Meyer-Radon. O.a. fragm. uit Lohengrin", Wagner en „La Bo hème" Puccini; 11.20—12.50 dansmuziek. Langen berg (473 M„ 634 K.H.) 7.25-8.20 concert uit Bad Wildungen; 11.35—12.05 gramo foonplaten; 12 20 populair concert uit München; I.50—2.50 Philh. orkest Mannheim. O.a. potp. Der Bettelstudent en volksliederen; 2.50 gramofoon platen; 5.20—6.35 namiddagconcert; 8.20 Wagner- coneert. Orkest o. 1. v. Buschkötter met medew. v strienz (bas). O.a. inleiding „Lohengrin" en Wotans Abschied und Feuerzauber uit ,,Wal- küre": 8-20 „Das Nebelhom", vroolyk hoorspel van Uzarski Hierna Der Mord in der Friedrich- strasze, dito; 10.50—12.20 Mis Es gr. t., Schubert door koor, orkest en solisten o. 1. v. Zimmer- mR,o'm e (441 M., 680 K.H.) 5.510 zang; 6.05 pop. concert. O.a. Nocturne en wals, Delibes; 9.05 II.20 symphonieconcert O. 1. v. A. Pedrollo. O.a. Svmphonie aus der neuen. Welt Dvorak en ouver ture „Rienzi", Wagner. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 gramofoon- ■platen; 5.20 concert. O.a. fant. Les bavards. Of fenbach; 6.20 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 Om roeporkest O.a. Duitsche «dansen, Schubert; 9.20 concert uit de Kurzaal Ostende o. 1. v. Toussaint de Sutter met medew. v. J. Manc.eau (zang). O.a. Tg chef d'armêe Moussorgsky; 10.20 laatste acte Marouf" (uit de Opera te Parys). (338,2 M., 887 K.H.) 12.20 concert met medew. v Khuner (cello) en Borgers (zang)3.20 klas siek concert uit de Kurzaal te Ostende; 5.20 dans muziek uit Ostende; 6.20 gramofoonplaten; 6.50 cello- en pianorecital; 8.20 fragm. uit ,,De Dollar prinses", Fall met medew. van het Ensemble „Maritza" en het Omroeporkest o. 1. v. K. Wal pot. Hierna Max Alexys en zyn orkest. Ze es en (1635 M., 183,5 K.H.) 6.35—8.20 con cert- 12.20 en 2.20 gramofoonplaten; 4.505.50 philharm. orkest. O.a. Soirees de Vienne, Schu bert— Liszt; 8.20 uurtje gewijd aan Rud. Philipp met medew. v. orkest o. 1. v. G. Maasz; 9.20 zie Langenberg; 10.30 berichten en hierna tot 12.50 dansmuziek door de kapel Grtlber. Rotterdom (Gem. radio-distr.) Program ma 3: 10.05 Langenberg; 1.35 Brussel (Vlaamsch) 2.20 Königswusterhausen; 3.20 Brussel Vlaamsch); 4.50 Königswusterhausen; 5.50 Brussel (Fransch), Programma 4:'10.35 Daventry; 12.20 Daventry; 2.50 Londen R.3.20 Kaiundborg; 4.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); 7.50 Daventry; 10.00 Parys; 10.35 Daventry. Mevrouw Marguerite Couperus. Mevrouw Marguérite Couperus, de bekende Nederlandsche voordraagster van balladen en volksliederen, Is wederom uitgenoodigd in het a.s. winterseizoen in Frankrijk en Duitsckland op te treden. Eind October zal zij wederom in het Matsou Pleyel te Parijs, uitgenoodigd door de Sociëté Internat, de Musique, en in November in Dusseldorf optreden. SCHALJAPIN ALS DON QUICHOTTE. Een nieuwe film van G. W. Pabst. G. W. Pabst, de bekende Duitsche filmregis seur, onder wiens leiding o.a. de films „Kame- radschaft" en „West-Front 1918" zijn opgeno men, is thans bezig met de voorbereidingen voor een nieuwe rolprent „Don Qulchotte" ge naamd. De titelrol van deze film zal worden ver vuld door Schaljapin, meldt de „Daily Tele graph". Thans is de heer Pabst nog op zoek naar een geschikte Dulcinea voor zijn Don Qulchot te. De meeste scenes in de open lucht zullen in Spanje worden verfilmd, ln de districten, waarin Cervantes zijn groteske figuur de be kende avonturen laat beleven. LILIAN HARVEY BIJ FOX. Lilian Harvey heeft voor eenige jaren hij Fox gecontracteerd. In den aanstaanden herfst begint zij haar werk, waarvoor de toebereidselen reeds zijn getroffen. OM HET BEHOUD VAN 'S RIJKS WERF TE HELLE VOETSLUIS. In tegenwoordigheid der gemeentebesturen van Hellevoetsluis, «Nieuw-JIelvoet, Nieuwen- hoorn en Brielle is te Hellevoeteluis eeu open- bare vergadering gehouden cm te geraken tot oprichting van een Streek comité van actie tot behouden van 's Rijks Werf te Hellevoetsluis. Na een inleiding van mr. W. J. C. A. Nij.gh werd dat comité .bestaande uit een 32-taJ per sonen, inwoners van verschillende gemeenten op Voorne, opgericht. Do leiding der aotie is opgedragen aan J. v. Engelen, mr. W. J. C. A. Nijgh, mr. L. Trouw em J. v. d. Wal HET SEKUIM B. C. G. Onze Pitrijsohe correspondent meldt: De bekende incidenten van Lutoeok hebben tot twijfel aan de onschadelijkheid van de CalmetteHGuérln-entstaf geleid hetwelk aan stonds een krachtige bestrijding heeft gevonden hij 't overigroote deel der medische faculteiten. Hoewel sinds lang uitgemaakt is dat een be treurenswaardige vergissing heeft plaats gehad in het laboratorium van Lubeck heeft het in stituut Pasteur te Parijs toch gemeend de oordeelvellingen van de medische wereld die unaniem tot de slotsom komt dat de B.C.G.- entstof onschadelijk voor het organisme is, te moeten publiceeren. De-ze publicatie, die een dezer dagen het licht zal zien, bevat niet min der dan 46 rapporten van erkende deskundigen uit de voornaamste landen der wereld. De Duitsche medls-clie wetenschap is daarbij ver tegenwoordigd door de professoren G. Prasnitz en I. Zadek. Wel, hoe gaat 't in zaken? vroeg de dro gist, terwijl hij Ramsberg het gevraagde ons hoestbonbons toereikte. Ik heb je sinds gerui- men tijd niet in deze wijk gezien. Druk? Ramsberg glimlachte Ik heb 't werkelijk heel druk den laatsten tijd. Dat wil zeggen: ik moet nu tweemaal zoo hard werken om de helft te verdienen. De menschen kunnen tegenwoordig moeilijk hun geld missen voor electriseermachines. Ja, zei de drogist, 'n Beroerd geval die malaise! Dan wendde hij zich tot een cliënte, die al een paar minuten stond te wachten, een klein mager vrouwtje met een zenuwblosje op de wangen en schichtigen blik in de oogen. En U mevrouw? De cliënte naderde tot heel dicht bij de toon bank en verklaarden op fluisterenden toon, dat zij hoofdpijnpoeders wenschte te koopeu. De drogist knikte en haalde een stopflesch te voorschijn. Kom, zeide Ramsberg, ik zal eens verder gaan. Doch tot zijn verbazing legde de schuchtere vrouw een bevend handje op zijn arm. Als ik U goed verstaan heb, meneer, dan handelt U in electriseermachines? Ja erkende Ramsberg en hij moest onwille keurig glimlachen om den smeekenden blik, waarmede het tengere vrouwtje naar hem op keek. Mijn man, ging het vrouwtje aarzelend verder, heeft zoo'n last van rheumatiek. De dokter heeft hem een electriseermachine voor geschreven. Maar hij is er altijid nog niet toe overgegaan, om er een aan te schaffen. Zou U niet eens met hem willen komen pra ten? Over een kwartiertje is hij thuis. Wij wo nen aan het eind van dezen weg, op no. 247. Het is een klein huis, dat heelemaal afzonder lijk staat. Ramsberg keek verbaasd op. 't Was hem in zijn langjarige praktijk nog nooit overkomen, dat de klanten zich bij hem aanmeldden, Maar natuurlijk wilde hij de kans niet verloren laten gaan. Uitstekend! Over een kwartiertje ben ik bij U. Met een dankbaren groet verliet het vrouwtje den winkel. De handelaar in electriseermachines, die nu geen haast meer had, bleef nog even in den winkel treuzelen. Ken je die menschen? vroeg hij den dro- gist, nadat de vrouw was heengegaan. De winkelier haalde de schouders op. Och ja, heel fatsoenlijke menschen. Het mannetje is al even schrieltjes als het vrouw tje. Maar in elk geval zijn ze door en door fat soenlijk. Deze verklaring stelde Ramsberg gerust. Hij aanvaardde den tocht naar het eenzame huis. Het schuchtere vrouwtje begroette hem met een blijkbare ingenomenheid. U hebt prachtig woord gehouden! Het spijt me dat mijn man nog niet thuis is. Ik denk dat hij op kantoor wordt opgehouden. Maar U wilt toch wel even een oogenblikje wachten? Natuurlijk wilde Ramsberg dit. Het vrouwtje leidde hem naar een prettig in gerichte woonkamer, waar ze hem een gemak- kelijlten stoel wees, zitten meneer! Neem Uw gemak! U ge bruikt toch een kop thee? Rookt U? Er kwam een licht gevoel van argwaan in Ramsberg op. Een zóó hartelijke ontvangst viel hem zelden ten deel. Het kopje thee dat hem werd aangeboden, ging vergezeld van een groeten schotel met biscuits en crackers. De sigaren bleken van uitstekende kwaliteit. En vertel U nu eens iets over de electri seermachines meneer? Ramsberg haalde zijn brochures en prospect! te voorschijn; toonde afbeeldingen, noemde prijzen, bepleitte de voordeelen der verschillen de systemen. Zoo verliep een uur. Ondanks een kwistig gebruik van thee, bis cuits en crackers begon Ramsberg honger te krijgen. Uw echtgenoot, zeide hij, schijnt nogal lang te worden opgehouden. Zou het niet beter zijn als ik eens op een anderen avond terug kwam? Doch het vrouwtje wilde daarvan niet hoe ren. Ze zou het zonde en jammer vinden, als meneer Ramsberg zoo lang tevergeefs had ge wacht en smeekte hem nog een oogenblikje geduld te willen oefenen. Er verliep weer een half uurtje. Ramsberg maakte ongeduldige bewegingen. Het viel niet mee om anderhalf uur tegenover een vrouw, die er blijkbaar maar een kwart van snapte, over electriseermachines te zitten praten! Daarenboven liet zijn eetlust zich steeds ster ker gevoelen. Het scheen wel alsof de gastvrouw dit raadde. Och, U zult natuurlijk wel honger krijgen, riep ze opeens. Door mijn schuld! Maar ik wil niet dat U met een hongerige maag heengaat! Vóórdat Ramsberg kon protesteeren, was zij reeds de kamer uitgewipt. Een kwartiertje ver liep in zwijgend wachten; dan kwam het vrouw tje met een hoogrood blosje op de wangen terug. In haar tengere handjes hield zij een schotel, belegd met allerlei eenvoudige en sma kelijke delicatessen; geurige gebakken aard appelen, zalm- en tomatensalade, eieren en meer van dergelijke versnaperingen. Met vriendelijke overreding drong zij aan, dat Ramsberg er van zou eten. Het was immers baar schuld, dat hij zijn diner verzuimd had. Een gevoel van verontrustende beklemming begon Ramsberg te bekruipen. Allerlei vreemde geschiedenissen, die hij wel eens gelezen had, kwamen in zijn herinnering op, verhalen van gevaarlijke avonturiersters, die mannen in een eenzame woning lokten, om ze te berooven en uit te schudden Maar, toen hij het vrouwtje tegenover zich met de argelooze oogen en het verlegen blosje aog eens opnam, moest hij lachen om zijn fan tastische bedenkselen. Daar het kleine soupeetje er werkelijk heel smakelijk uitzag, besloot Ramsberg dus maar toe te tasten. En onderwijl vertelde hij ver balen uit zijn militaire loopbaan, waarnaar zijn gastvrouw belangstellend luisterde. Wederom verliep een half uurtje. De heer des huizes was nog altijd niet terug gekeerd. Ik begrijp niet waar hij blijft, zuchtte bet vrouwtje. Het gebeurt bijna nooit dat hij zbo laat komt. 't Spijt me, betuigde Ramsberg, maar ik kan nu heusch niet langer wachten. Ik ben U heel dankbaar voor het vriendelijk onthaal, maar ik moet werkelijk naar huis. Er kwam een vochtige glans in de oogen van het vrouwtje. O zeker zij begreep den wenscli van Ramsberg volkomen. Maar als hij nog één klein oogenblikje Seduld wilde oefenen? Hij had nu al zoo lang gewacht, dat een half uurtje langer of korter er toch niet veel op aankwam. Weer bekroop de handelsman het beklem mend gevoel van zoo straks. Een glas port, meneer Ramsberg? vroeg de gastvrouw vriendelijk. Mijn zwager, die zee kapitein is, heeft ze zelf uit Portugal meege bracht. Ramsberg dacht aan slaappoeders, aan Prui sisch zuur en arsenicum, die, volgens de sen satieschrijvers, wel eens in de glazen port ge mengd worden. Maar tevens overwoog hij, dat de gifmengster, haar ingrediënten evengoed in de thee of in de zalmsalade kon hebben toe gediend. Intusschen draaiden de wijzers der klok rond. Het Werd tien uur. Toen scheen het, alsof een trek van blijde opluchting over het gelaat van het tengere vrouwtje gleed. Nu wil ik U toch heusch niet langer op houden! verklaarde ze bijna vroolijk, ik denk, dat mijn man bij zijn moeder is aangeloopen en eerst tegen twaalf uur thuiskomt. Ik ben U vriendelijk dankbaar voor Uw welwillend heid, meneer Ramsberg en ben overtuigd, dat mijn man, als U morgen terugkomt, een toe stel van U zal koopen. Ramsberg keek haar verbaasd aan. Achterdochtig stond hij op, en, terwijl hij jVaar het Engelsch van Ik ga met je mee, Herhert! antwoordde zij, en de woorden klonken als het beantwoor den van een vroolijken jachtroep. Dit is onze grootste kans, zei Sir Herbert opgewonden. Wij moeten ons die niet laten ont- snappeh. Zij snelden den winkel uit als honden op een spoor. Tony wendde zich naar Violet. Ga je niet met hen mee? Zijn woorden klonken koel. Dit gold ook voor Violet's antwoord. Ik moet nog wat winkelen. Ik zal mijn auto hier laten staan en kom dien later opha len. Zij ging naar de deur. Zul je nadenken over hetgeen ik gezegd heb? Violet keek naar Pody. Het was een onvrien delijke blik. Natuurlijk, ging ZU voort, besefte ik daar straks nog niet, wel^e attracties er aan Price's barbierswinkel verbonden zijn. De traditie? Het gezelschap, zei Violet. Goedenmiddag. Het haastige vertrek van de erfgename van Waddington's negen en zeventig soepen ge volgd op het nog plotselinge1" verdwijnen van Sir Herbert en Lady Lydia, brachten Polly een beetje van haar stukken. Zij Üet zich in een der scheerstoelen neervallen en keek Tony verwilderd aan. Hij scheen de eenige kalme in dit opgewonden gezelschap, hoewel het haar eigenlijk niets verwonderd zou hebben, indien hij de blijkbaar gangbare methode gevolgd had en ook naar de deur was gesneld. Sinds haar terugkeer naar den winkel schenen alle men schen de deur uitgerend te zijn als hazen. Waar had zy het over? vroeg Polly. Niets, zei Tonny. Het moest een aardig heid verbeelden. Zijn gelaat vertoonde een gelukkigen en te vreden glimlach. Het kwam Tony voor, dat alles zoo goed als maar wenschelijk was ver liep. Eindelijk was hij dan vrij, en hij gaf altdrukking aan zijn gevoel van opluchting in een diepe zucht van verlichting. Polly was echter met dergelijke uitingen niet tevreden. Zij had het gevoel dat zij terecht ge komen was in een soort cycloon. Waardoor die cycloon veroorzaakt was, kon zij niet ra den; maar zij wist een atmosfeer van gespan nen zenuwen en opgewonden gemoederen te herkennen, wanneer zij die ontmoette. Zij scheen dol op je, zeide zij. Dat was ze. Waarom? Waarom» niet? Polly besloot op vrouwelijke manier de koe terstond bij de horens te vatten. Zij hield niet van die mannelijke spitsvondigheden. Zij was een meisje, dat er van hield precies te weten hoe de zaken stonden. Ben je niet langer verloofd? vroeg zij. Absoluut niet, zei Tony. Zijn stem getuigde van groote voldoening. Het gelukkige licht in zijn oogen werd ster ker, toen hij haar aankeek. Die huwelijksklokken zullen nooit lulden, zeide hij. Hij keek Polly teeder aan. Tot dusverre was hij in zijn houding tegenover dit meisje ge handicapt door de gedachte waar Violet Waddington nog steeds een optie op zijn per soontje had, waarvan zij zeker gebruik zou maken dat hij geen recht had uitdrukking te geven aan de gevoelens, welke hij jegens haar koesterde. Nu waren alle slagboomen tusschen hen verdwenen en Polly, hoewel zij zich daarvan niet bewust was, bevond zich in de tegenwoordigheid van een veroveringszuch tig man. Mijn verloving is gelukkig verbroken, zei Tony. Een felicitatie scheen hier meer op haar plaats dan een uiting van sympathie. Polly knikte zachtjes met het hoofd. Ik geloof, dat je gelukkig hent, zeide zij. Dat ben ik ook. Ik heb nog nooit een society-melsje ont moet, die geen hart van steen had, zei Polly, als iemand die het weten kan. Natuurlijk is zij aantrekkelijk om naar te kijken. Ik veronderstel van wel. Maar wat heb je daaraan? Precies. Polly's vrouwelijke nieuwsgierigheid nam toe. Hoe kwam je erbij, je met haar te ver loven? Oh, dat gaat zoo met die dingen, hè. Oh juist. Stilte daalde neer over den scheersalon van Price. Vanuit Brompton Road drong het ge wone straatrumoer naar binnen. Londen ging zijn gang, met al zijn zaken en pleizlertjes, on bewust dat daar in Mott Street groote dingen te gebeuren stonden. Polly stond op en keek eens in den spiegel. Tony nam een exemplaar van de Tatler op en deed een flauwe po ging een vlieg dood te slaan. Hij miste de vlieg, die grinnekend verder vloog. Tony legde de Tatler weer neer. Zeg eens, begon hij. Polly draaide zich om. Ja? Tony trok zijn das recht. Meeeh sprak er mij vanmiddag over. Mr. Meech? Ja. Er rammelde iets aan de deur. Blijkbaar had een van de spelende kinderen, wier aanwezig heid zoo'n levendig en vroolijk aanzien schenkt aan Mott Street, een ouden schoen er tegen aan gegooid. Tony schonk er geen aandacht aan. Polly evenmin. Tony stond midden in het lokaal, zijn handen wrijvend. Polly had een fleseh Price's Derma Vital is opgenomen en scheen met de grootste belangstelling de aan wijzingen op het etiket te bestudeeren. Ik dacht altijd dat Mr. Meech getrouwd was, zeide zij. Tony schudde het hoofd. Ik geef toe, zeide bij, dat hij het sombere terneergeslagen uiterlijk van een gehuwd man heeft, maar op het oogenblik is hij nog slechts verloofd. O? Ja, op het oogenblik nog slechts verloofd. Polly, zette de fleseh neer. Hij is tweemaal verloofd geweest, zeide Tony, en dat bewijst, dat er voor iedereen nog hoop Is. Het kind, dat den schoen gegooid had of misschien was het een ander begon nu luid en ruw te schreeuwen tegen een tweede of mogelijk een derde kind in de straat. Polly wachtte tot het lawaai een beetje voorbij was. Waarom stel je zooveel belang in Mr. Meech? vroeg zij. Niet in Meech. Alleen in zijn methodes. Zijn wat? Zijn methodes. Zijn systeem. Zijn manier van verloofd raken O. Het was heel leerzaam naar Meech te luisteren toen hij zijn methodes verklaarde. Wat zijn ze? Tony scheen iets van de verwarring, die hem gekweld had, verloren te hebben. Hij antwoord de ten minste met meer vertrouwen, op de manier van een man, die zijn weg uitgebakend vóór zich ziet. Wel, zeide hij, die schijnen te varieeren. Met zijn eerste jongedame schijnt hij een beetje omzichtig geweest te zijn. Omzichtig? Met toespelingen, als je weet, wat ik be doel. Neen, dat weet ik niet. Wel, zij zaten op een kerkhof en hij vroeg haar, hoe zij het zou vinden als zijn naam op haar grafzerk kwam. Dolly overwoog dit. Niet al te best, was haar oordeel. En toch ook niet te slecht, meende Tony, want het had succes. Zeide zij, dat zij het prettig zou vinden, zijn naam op haar grafzerk te vinden? Ja. Niet direct, natuurlijk, maar na vele lange en gelukkige jaren. En de tweede? O, flat was heel wat anders. Je meet weten, dat toen de film populair was geworden Wat had de film daarmee te maken? Heel wat. Die wijzigde de heele aanvals- methode. Polly fronste haar voorhoofd. Vroeg hij haar in een bioscoop? Hij deed heel wat beters. Hij had de re actie van de film bestudeerd, wanneer de held zijn heldin omarmt en die schenen gunstig te zijn. Op zekeren dag nam hij dus de proef, zette zijn heele fortuin op een kaart. Hij nam haar plotseling in zijn armen. En kuste haar? Kuste haar met vuur, zoodat hij haar bijna kraakte. Dat veronderstel ik tenminste. Hij heeft dat niet met even zooveel woorden verteld. Hij vertelde enkel, dat hij haar kuste. Maar je weet, hoe Meech moet kussen. Ditmaal was Polly een en al bewondering. De vrouwen houden ervan veroverd te worden. Meech rees in haar waardeering. Zij had het nooit tevoren bemerkt, maar die man scheen wel van een heilig vuur doorgloeid te worden. Wat geeft het, meende zij, indien de snor naar beneden hangt, wanneer de ziel blijkt zich te kunnen verheffen? Welk een man, zeide zij. Inderdaad, zooals je heel juist opmerkt, welk een man, gaf Tony toe. Ik maak dus uit je woorden op, dat je van de twee manieren de voorkeur zoudt geven aan de laatste? Natuurlijk. Ben je er zeker van? Absoluut. All right, zei Tony, ik vond, dat ik het eerst moest vragen. En zonder verder iets te zeggen stevende hij op haar af op meesterlijke, Meech-aohtige ma nier, pakte haar beet met de vroolijke ongege neerdheid van een sjouwer, die een zak meel hanteert, en kuste haar. Hij kuste haar radicaal. Daar had. hij nu wekenlang naar verlangd en nu de gelegenheid Op grootvaders knie-.. Pres. Lebrun woon de met zijn kleindochter het gymnastiek- feest te Andun-le-Romans bij, dat gegeven werd ter gelegenheid van de opening van het Moezelkanaal te Metz. zich naar do deur begaf, sloeg hij nauwlettend acht op alle bewegingen der gastvrouw. Doch er gebeurde niets bijzonders. Het vrouwtje opende bem, steeds vriendelijk dankend de buitendeur. Er bleek intusschen een flinke wind te zijn opgestoken, want vóórdat Ramsberg den knop van de deur had kunnen grijpen, sloeg deze weer met een forsche klap voor zijn neus dicht. Ramsberg glimlachte. 't Schijnt wel alsof ik dit huis niet mag verlaten, zei hij. Maar tegelijk klonk een pieperig stemmetje van achter uit de woning: Is hij weg Marie? En een oogenblik later vertoonde zich het hoofd van een mannetje dat er nog tengeTder uitzag dan het vrouwtje. De vrouw des huizes verbleekte en trilde als een espenblad. Smeekend greep zei Rams berg bij de revere van zijn jas. Och, hoe ontzettend, meneer, dat mijn man zich nu juist moest vertoonen! Wat moet U wel van ons denken? Maar ik zal U alles uit leggen! Omstandig verhaalde zij nu, dat er sinds eenigen tijd een veete bestond tusschen haar echtgenoot en een stuurman van een oceaan- boot. En nu was het haar ter oore gekomen, hoe de stuurman zich had uitgelaten, dat hij vandaag voor goed aan de veete 'n einde zou maken en zijn tegenstander zou onthalen op een aframmeling. In doodsangst hadden de beide tengere menscbjes de bescherming der politie ingeroepen, doch deze weigerde assisten tie, daar zij de bedreiging van den stuurman als loos alarm beschouwde. Rillend en bevend had het mannetje zich in zijn huis, wachtend op de komst van den ge vreesde verscholen. Toen ontmoette het vrouwtje in den drogist winkel den handelaar in electriseermachines. Als ik dien forsch-gespierden kerel van avond in mijn huis kon krijgen, dacht zij, dan behoefden wij niet bevreesd te zijn voor den stuurman. Zoo verzon zij de list om Ramsberg in haar huis te lokken en daar vast te houden tot tien uur, op welk tijdstip de boot van den stuur man afvoer, en er dus geen gevaar meer was te vreezen. Het spijt me vreeselijk, voegde het schuch tere mannetje er schuchter aan toe, dat we geen electriseermachine noodig hebben. Want ik heb heelemaal geen last van rheumatiek, weet U. Maar als U ons een dozijn reserve- stoppen wil leveren dan heel graag hoor! Met een luiden smak wierp Ramsberg de buitendeur achter zich in het slot. J. D. (NADRUK VERBODEN) Naar uit Edmontonin de West-Canadeesche provincie Albertagemeld wordt, Is von Gronau met zijn begeleiders Dinsdagmiddag op Las La Biche gedaald. Dit meer ligt ongeveer 200 K.M. ten N.O. van Edmonton. Na bijvulling van brand stof ls von Gronau voornemens naar Prenick Rupert in West-Canada verder te vliegen. VDAARDINGEN, 17 Augustus, Binnen van de haringvisachery VL. 195 met 60 kantjes kolmaat- jesharing. LOOSDUINEN, 17 Augustus. (Loosduinsche Groentenveiling). Bloemkool le soort 15.10, kaskomkommers le soort 79.50, 2e soort ƒ4 6.10, 3e soort 1.502.30, rijen komkommers le soort 1.90—3.70. 2e soort 0.901.60, gele kom kommers 4.20-L6.50, witte ƒ45, perziken le soort 9, 2e soort 6.10, pepers 70 et-, alles per 100 stuks, meloenen 835 ct. per stuk, aardap pelen 1.30, peren 9—10, erwten 13—27, stok- princessen 1011, stam- 35, snyboonen 47, pronkboonen 23, spekboonen 6 boonenstek 1 alles per 100 kg., tomaten A 12.10, B 1 —1.80, C ƒ1—1.70, bonken ƒ1—1.10 per 50 kg., postelein 7—14 ct. pjer 6 kg., spinazie 730 ct. per 4 kg., druiven: Alicante 5664 ct., Franken- thalers le soort 6066 ct., 2e soort 52—54 ct. per kg. salade le soort 1.102.60, 2e soort 6090 ct. 'per 100 krop, peen le soort 4.606.30, prei i.io2.10, selderjj ƒ0.801.40, pieterselie 50100 ct. per 100 bos, andijvie 0.40—1.60 per 100 struik, komkommerstek 10 ct.,. stoofsla 1445 ct., andij vie 10 ct per kist. RODENRIJS, 17 Augustus. (Coöp. Groentenvei ling Vereen. „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Kom kommers le soort 3.106.50, 2e soort 2.10 4.10, witte komkommers le soort ƒ3.60—6.10, 2e soort 1.903.50, bloemkool le soort 1.10—2.50, sla le sotrt 60—90 ct., roode kool ƒ3, meloenen 10—60, alles per 100 stuks, rentegevers 3.50—5.90, stok- princesseboonen 59.60, stam- 2.80 6.20, Duit sche boonen 4—5.80, pronkboonen 22.50, snjj- boonen 3.20—5.30 spinazie 2, postelein 1.20, tomaten A 2—4.60, B 2—3.40, C 2—3.40, alles per 100 kg., peen le soort 3.60 per 100 bos, kom kommerstek 1040 ct per kist ROTTERDAM, 17 Augustus. Heden kwamen aan de vischmarkt 2 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 290 manden en kisten versche en 20 kistjes gerookte visch aangevoerd. De prijzen waren voor: middel tong 44—60, kleine tong 10—18, tarbot 12—23, griet 8—18, middel schol 15—28, kleine schol 38, schar 35, makreel 46, haantjes 5 10, kabeljauw 1014, schelvisch 5—8, gul 3—5 per mand, heilbot 3—4 per stuk, levende paling 38, gerookte paling 4—7 per kistje. ROTTERDAM, 17 Augustus. (Co8p. Tuinbouw.» veiling Rotterdam en Omstreken G.A.) Holl< platgl. komkommers le soort 2.905.80, 2e soort f j 6o3.70 3e soort 0.802.bloemkool 2.40 5.30 per'lOO stuks, sla (Meikoning) ƒ1.60—3.60 per 100 krop, peen 4.409.per 100 bos, spina zie ƒ1.50—5.30 postelein 1.50—3.10, pronkboonen 2—2 80 Duitsche princesseboonen ƒ56.50 per 100 kg., snijboonen 4—6 ct., stokprinoesseboonen 5—8 ct.'per kg. HANSWEERT, 17 Augustus. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voort ROTTERDAM: st. Telegraaf 3; Nelly 2, van Oosten; Clara, Molengraaf; LEUR: Hollandia, v. d. Vliet; TILBURG: Broedertrouw 10, da Jongh; PUTTERSHOEK: Binnenvaart 1, Dek; AMSTERDAM: st. Stad Amsterdam 10; Alba tros Molenaar; DEN HAAG: Ideaal, Brusse; SCHEVENINGEN: Cornells, de Jong; ZAAN DAM: Lucfor op den Brauw; H1LLEGOM: On derneming Vermeulen; DEN HAAG: Terneuzen 8 Doorns;' UTRECHT: 2 Gezusters, de Rooy; DORDRECHT: Alpha, Korporaal; Ida, de Jong; Johanna Catharina, v d. Heyden; Henna. Raaen- brandAntonio, Abrahamse. DUITSCHLANDst. Rijn en Schelde 17Lehn- kering 31 Janssen; Florima, Westerlinck; Sani 16,. Beckenbach- Philomene, Janssens; Nenuphar, de MeyOso 14, Nieuwdorp; Karragona, Luvks; Golgotha, Engelen; Proan, y. d. Bosch; Anna 26» Groen; Tara, Hermerspahn; Damco 13, Janssen; Manie 3, Rademakers. BEDGIë: st. Telegraaf 4; st. Rijn en Schelde 7; st Stad Amsterdam 7; Flora, van Noolen; Leoni- das Vis- In Deo Confido, Brouwer; De Tijd zal •t Deeren' van Tiel; Gruno, Meyer; Johajn, Mager; Avontuur Giljam; Baden 25, WenE; Juliana,; Meertens; Tromp. Schuitema; De Hoop, Booy; Clementine, van Dinteren; Naphta 4, Karbach; Timore, de Winter; Humanité, de Winter; Sene gal Fatho; Zorg en Vlnt, Fluyt; Speculant van Wijnen; Rijn en Schelde 14, Boer; Valkenburg, Brouwer- Cosmopoliet, Ooms; Machiensteen 20, van utten; Comptoir 10, Pfirmann; Helena, Meeu- sen; Clara, van Horsen; iYilhelmtna, de PenderjJ Stad Goes, Vendeville. zich voordeed, besloot hij er van te profiteeren. Hij kuste haar mond, haar oogen, heur haar, haar kin en het puntje van haar neus. Oh, Polly! zei Tony. Zij bevrijdde zich ademloos. Oh, Tony, zei Polly. De woorden klonken slechts simpel maar zij gaven volslagen uitdrukking aan al hun ge voelens. En indien er aan hun woorden nóg iets ontbroken moebt hebben, werd dit door den blik in hun oogen volkomen aangevuld. De scheerkwasten, de flesschen bay-rum, de aanzetriemen en de reclamekaarten aan de muren staarden met een onverschilligheid, welke op afkeuring leek, op dit tafereeltje neer. Niets van dien aard, schenen zij te zeg gen, was in Price's Hygiënische Toilet Salon ooit voorgevallen sedert de oprichting in de dagen van den Regent. Houd je van me? vroeg Tony. Natuurlijk. Tony was kalmer geworden. Hij zat op een nand van een waschtafel en keek met onuit sprekelijke voldoening op haar neer. Spreek niet op zoo'n alledaagschen, za- kelijken toon, zeide hij, alsof het de eenvoudig ste zaak van de wereld was. Het is verdraaid moeilijk mij lief te hebben. Geen enkel meisje heeft het tot dusverre gedaan. Nee, jou te be minnen, dat is wat anders, dat is makkelijk genoeg. O ja? Natuurlijk. Iedereen zou van jou kunnen houden. Ik had er maar twee seconden voor noodig. Op het oogenblik, dat ik jou uit die struiken te voorschijn zag springen vlak vóór mijn wagen, zei ik tot mezelf: ziedaar het meisje, dat je gaat trouwen! Neen toch? Jawel, toen reeds. Maar wat kon je in mij zien? Ik hield van de gracieus© manier, waarop je door de lucht vloog. Polly nestelde zich tegen hem aan. Ik wilde, dat ik toen niet was flauw ge vallen, zeide zij zachtjes fluisterend. Waarom Het zou zoo wonderlijk geweest zijn, te voelen dat jij mij in je armen droeg. Dat heb ik heelemaal gemist. Het eerste, wat ik mij herinner, was dat ik op de sofa lag. Wel, kijk dan nu maar eens hoe je het vindt, zei Tony. Hij tilde haar op en begon door de kamer te wandelen. Hij zwaaide op zijn armen met haar in het rond. Je moet wat steviger voedsel eten, zeide hij. Waarom? Het kan niet goed zijn voor een meisje maar een pond oi tien te wegen. Ik weeg er honderd en vijf, Nonsens. Toch wel. Dan moet ik buitengewoon sterk zijn. Je voelt aan als een veertje. Ben ik werkelijk een soort goddelijke held of geeft de liefde mij alleen maar dif illusie? Je bent wonderlijk. Maar oh Ton*. Wat? Zij maakte zich los uit zijn annen. Haar ga. zichtje stond ernstig. De lieflijke glans van ga» luk begou uit haar oogen te verdwijnen. En kele oogenblikken had zij zich volkomen door de betoovering van het oogenblik laten mee voeren, maar nu begon dat vervelende gezonde verstand van haar weer de overhand te krijgen. Zij was een meisje met een goed doorzicht. Natuurlijk, zeide zij met een licht zuchtje vau verdriet om de droomen, die reeds zoo spoedig na het opdoemen reeds weer in den mist moesten verdwijnen, natuurlijk is dit allemaal verkeerd. Verkeerd? Wat is er verkeerd? Je kunt niet met mij trouwen. Je zult met een meisje van je eigen stand moeten trouwen. Wat bedoel je... mijn stand? Wel veronderstel, dat het Hof beslist dat jij de graaf bent? Luister! zei Tony met grooten aandrang. Luister goed, let op, en laat ik het niet nog eens behoeven te herhalen. Indien ik een graat ben, zal jij mijn gravin zijn. Ik zou het niet kunnen. Je zult wel moeten. Het is heel eenvou dig. Het vrouwelijke van graaf, gravin. Hebben, ze je dat op school niet geleerd. Maar zie je dan niet Ik ben er zeker van, dat ik geen graaf zal zijn, indien jij weigert gravin te worden. Dat zal ik bedingen. Polly keek hem vreemd aan. Houd je dan werkelijk zoo veel van me7 Doe ik datTony lachte. Heb je dan. niet geluisterd? vroeg hij waardig. Polly zag haar droomen weer terugkomen. Oh, Tonny! zei zij. Oh, Polly! zei Tony. Hij gleed van de waschtafel en sloot haar opnieuw in zijn ar men in een omhelzing, waar zelfs Meech iets van geleerd kon hebben. Wat een buitenge^ woon meevallertje, dat onze peetooms en peete tantes ons met onze bestaande namen hebben gedoopt. Tony en PollyJe kunt geen twe* namen verzinnen, die beter bij elkaar passen^ Hoe gemakkelijk liggen zij op de tong. Tony ea Polly komen het weekend doorbrengen Wat, ken je Tony en Polly niet? Een reuz* aardig span, die Tony en Polly.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7