l HINDENBURG'S MACHT. mm ^KABOUTER! TE KOOP OUDE C0UXANTEN D. K. VOS W. F. J. MILATZ DE VLAAMSCHE BEDEVAART NAAR DEN IJSER KLCM-ATWfM IN HET TEEKEN VAN JOE ENGLISH. HET PRESIDENTSCHAP DE KABOUTERS gevraagd KUNSTTANDEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 NOG DE LIJDENSWEG VAN HET VLAAMSCHE VOLK. Büm JOE ENGLISH ZIJN RECHTEN EN BEVOEGD HEDEN. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. Wij vragen U ons één nieuwen abonné te willen aanbrengen. Proefnummers op aanvraag gedu rende acht dagen kosteloos. middelen ^bedrijf^ een doos ChocoU^Jji^ V,;; aankoop SPEUREN EN ZOEKEN VOOR -■AT1- '■••••- 'v -r N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL LILY SCHRODER en ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN. Tof en met 1000 Ko.4 ct. p, Ko. Boven 1000 Ko, lot en met 2500 Ko. 3V2 ct. p. Ko. Boven 2500 Ko. tot en met 5000 Ko. 3 ct. p. Ko. KANTOORBOEKHANDEL LEESBIBLIOTHEEK RUBENSPLEIN No. 16 VLAARDINGSCHEDIJK No. 169 EEN DIENSTBODE DIENSTBODE 21 TROUWEN 29 CADEAU GEVRAAGD EEN FLINKE WERKSTER J. J. HOLTZAPFEL AFWEZIG van 22 Aug. tot 5 Sept. (Van onzen correspondent.) BRUSSEL, 14 Augustus 1932. Zondag zullen weer bij dromm.en van tien duizenden, de Vlamingen optrekken naar Diks- muide, sedert jaren het centrum geworden der vrome pelgrimage van geheel een ras naar zijn dooden, die vielen als slachtoffers van het oorlogsgeweld en stierven met op hun lippen den zoeten kreet„Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus". Want in de loopgraven, waar het droop van bloed en geen dag voorbij ging, of er werden jonge levens afgesneden, had zioh een generatie gevormd, die het ideaal van een vrij en rein Vlaanderen als een symbool in het hart droeg. Velen van hen zijn gevallen en in den vrucht baren grond van moeder Vlaanderen begraven. Hun was het niet gegeven, te zien, dat hun offer niet tevergeefsoh is geweest en dat Vlaan deren zioh, weliswaar in een nog langzaam tempo, maar toch onwrikbaar zeker aan het ontvoogden is, om weer te worden het land van hooge cultuur, dat het in vroegere eeuwen is geweest. Zij, die niet sneuvelden en gehéél het volk, dat dankbaar is om de gebrachte offers, hebben (die schoone dooden niet vergeten en er zijn weinig ontroerender bedevaarten dan deze van het Vlaamsche volk en zijn oud-soldaten naar zijn martelaren en hun wapenbroeders. Op de IJservlakte, rond den bonkigen toren, met Vlaamseh geld als een grootsch monument van Vlaamsche dankbaarheid en solidariteit opgetrokken, bestaan er geen onderlinge ge schillen meer daar zijn hlle Vlamingen broe ders en als in den doodentoren Nele aan het luiden wordt gebracht en uit tweemaal honderd duizend borsten de liederen van Vlaanderen over het slagveld weerklinken, staan alle harten in hetzelfde diapason, voor het groote, schoone en reine Vlaanderen, wat ook het streven was van de vele dooden van Vlaanderen, die, bij duizenden hier verspreid, den dag der opstan- ,H r_ li „.<r=>?r7?i „En als ik val, dan eerst voor Vlaanderen Frans. De Gebroeders van Raemdonck Edward en Frans, van Temsche, in eikaars armen gesneuveld te Bteenstrateden 26 Maart 1917. ding afwachten onder de armen van den doodentoren met het IJserkruis, dat 's avonds en 's nachts met breede banen van licht het rijk der dooden domineert en vanuit de verte de levenden er aan doet denken, hoe hier in modder en bloed, tusschen vernieling en dood, een Vlaamsche knapenschap heeft geleefd, die tot zelfs haar leven voor Vlaanderen heeft willen geven. Het bloed der martelaren Martelaren voor Vlaanderen zijn er altijd geweest. Vorig jaar heeft men te Diksmuide de bede- xaart in het teeken gesteld van Renaat de Rudder, door zijn loopgravenmakkers „den hei lige van den iJser" genoemd. Wij hebben toen het leven van dien schoonen knaap beschreven Dit jaar zullen zeven Vlaamsche dooden her dacht worden Firmin Deprez, Renaat de Rud der, Frans Kusters, Hubert Willems, de gebroe ders Frans en Edward van Raemdonck, die in eikaars armen sneuvelden, en Joe English. Zij behoorden niet alleen tot de moedigste soldaten van het Belgische leger de Vlaamsche moed op de slagvelden is legendarisch maar waren mede kampioenen voor het Vlaamseh ideaal, dat in de loopgraven van den User een nieuwe impulsie had gekregen. Hun stoffelijk overschot zal Zondag van ver afgelegen kerkhoven worden overgebracht naar Diksmuide om, als een blijk van opperste dank baarheid van het levende volk, in de schaduw van den IJsertoren te worden bijgezJ^. Immers: met hun bloed hebben zij de cement aaneen gebonden van de grondvesten, waarop thans een nieuw Vlaanderen wordt gebouwd. In den IJsertoren zelf, zal dienzelfden dag een monument aan de nagedachtenis van Joe English worden onthuld. Vreemde vereeniglng van twee lijdende vol ken de vader van Joe English was een Ier zijn moeder, een Vlaamsche vrouw uit het mystieke Brugge. Ierland en Vlaanderen, die eeuwen lang vernederd werden, eeuwen lang hebben gebloed en thans door zware offers van bun kinderen den harden strijd voor definitieve ontvoogding aan het uitvechten zijn, móesten elkaar in de worsteling naar dat vrijheids ideaal ontmoeten. De verlegen Joe, met het roode haar (velen van zijns vaders ras eigen) en het haast primi tief profiel, zooals wij dat kennen van oude schilderijen in Brugsche musea, deze schuchtere jongen, die de knecht wilde zijn van iedereen, was van een zielegrootheid, die het hoogste respect afdwingt. Hij was kunstschilder, classeerde zich twee maal tweede voor den prijs van Rome en won den Godecharles-prijs met een triptiek „het menschdom op zoek". Zijn artistiek temperament had niets van den baanbreker, de romantiek en de classieke epiek der akademie hielden hem vast. Schilderen beschouwde hij als een roeping en toen de oorlog dezen stillen droomer aan de mijmerijen van het atelier kwam onttrekken, maakte hij van zijn kunst een apostolaat in dienst van het lijdende Vlaanderen. Tusschen de kantonnementen en de loopgra ven speelde zich het oorlogsleven van Joe af. Hij had misschien wel een veilig postje achter de fronten kunnen krijgen, maar dat vond hij beneden zijn Vlaamsche waardigheid het baantje van „embusqué" of „etappenzwijn" liet hij liever aan de patriotards en „fils k papa" over. In de modder van het Vlaamsche laag land lagen de jongens van zijn ras, dadr was dus ook zijn plaats. Als de wegen stukgereden waren, langswaar' versterkingen en proviand werden aangevoerd, of door granaten waren omgewoeld, behoorde het tot zijn oorlogsfuncties om deze te herstel len. Een Vlaamseh kunstschilder was, als er wet te vechten was, goed genoeg om steenen te kloppen en voor kasseilegger te spelen. Als dat zoo een heelen tijd geduurd had, vonden de vrienden dat daar een eind aan moest komen. Zonder dat hij het wist, werden stappen gedaan, om hem in een ander milieu te krijgen. De list gelukte. In dien tijd was de bekende Gentsche hoogleeraar dr. Frans Daels, bataljonsdokter met den graad van onderluite nant, terwijl hij onder het bevel stond van dokters met den graad van kapitein, die hij vroeger bij verschillende examens wegens verre gaande onwetendheid had moeten doen „stra len". Maar Daels was flamingant Minder dan onderluitenant kon men den prof. echter niet maken Toen hoogere officieren, die zijn ver diensten als medicus kenden, hem aan het hoofd der hospitaaldiensten wilden stellen, was er een camarilla, die zich daartegen verzette op grond, „dat hij beter werk in de vóórlinie kon verrichten De onderluitenant, die uit den aard van zijn functie en aan de hand van zijn hooge bekwaam heid op zijn minst genomen den graad van majoor (overste) had moeten hebben, protes teerde op zekeren dag met klem bij de leger- overheid tegen het feit, dat de Belgische sol daten in niet de minste mate tegen gasaanvallen waren beschermd. Hij werd naar Veurne ver plaatst, met de opdracht de gasweerende mid delen van de geallieerde legers te bestudeeren. daels vroeg twee „helpers" en hij wees English aan, doch de schilder-kasseilegger wilde niet komen zonder den Antwerpschen dokwerker, die herhaaldelijk zijn werk had gedaan als de fijne: handen van Joe van het hanteeren der steenen opengescheurd en bebloed waren en niet meer in staat om de taak te beëindigen. Daels deed ook den soldaat-dokwerker komen. Spoedig had de professor bereikt, dat in de loopgraven apparaten ter bescherming tegen gas-aanvallen werden geplaatst. Deze moesten herhaaldelijk in de vuurlinie gecontroleerd wor den en het was English, die daarmee werd be last. Hierdoor was een clandestiene „Vlaamsche verbinding" tot stand gebracht met tal van Vlaamsche vooraanstaande elementen over de verschillende sectoren verspreid en kon op machtige wijze het Vlaamseh betrachten bij de Vlaamsche soldaten worden aangemoedigd. Maanden heeft dat geduurd. Toen Daels zijn opuraoht op zoodanige wijze had volbracht, dat de anti-gasdiensten voortaan in een proper uniform en zelfs met manchetten aan, konden waargenomen worden, werd een Waalsch offi cier (die natuurlijk geen woord Vlaamseh ken de) in zijn plaats aan 't hoofd van die diensten gesteld en werd de hoogleeraar-onderluitenant als gewoon bataljonsdokter weer naar de vuur linie gezonden. English bleef te Veurne en niet lang na het vertrek van Daels konden zijn vrienden hem daar in de artisten-compagnie doen opnemen. Si:.. Van daaruit heeft hij een massa teekeningen onder de soldaten verspreid, die een onbereken baar goeden invloed op het zedelijk peil van het leger en op het rasbewustzijn van de Vlaam sche soldaten hebben gehad. Onder de impulsie van Daels en door het talent van English, heeft het S. K. V. H. (Secretariaat der Katholieke Vlaamsche hoogstudenten) daar titanenwerk voor het behoud der goede zeden en het goed Katholiek blijven onder de IJserjongens ver richt. Het is ook daar en door toedoen van Daels, English e. a., dat de jonge frontbeweging is tot stand gekomen. Niet zelden waren de teekeningen van English van bij den eersten aanblik onschuldig-anecdo- tischen aard, maar de Vlaamsche soldaten voel den er meestal een veel diepere beteekenis in aan. Natuurlijk was de hatelijke censuur dag en nacht de Vlamingen aan het bespionneeren. Joe moest zich eens bij haar verantwoorden, omdat hij zinnebeeldige blauwvoeten had getee- kend, die boven een stormige zee vlogen. „Wat is dat vroeg barsch de man van de censuur. „Wel", antwoordde Joe met een schalkscb lachje, Uilenspiegel waardig, „weldat zijn véugelkes". Hij was het, die het symbolisch Vlaamsch- Iersche kruis heeft ontworpen met de spreuk „Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Chris tus", en waarop deze strofen prijken van Cyriel Verschaeve: „Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand; hoop op den oogst, o Vlaanderland!" Men weet, hoe de militaire overheid uit haat tegen Vlaanderen de meeste dezer op Vlaam sche graven voorkomende kruisen heeft doen stukslaan en er wegen heeft mee laten reparee- reift Men weet ook hoe na den oorlog de Vla mingen de stukken van die vernielde kruisen en de enkele, die geheel gebleven waren, in een Ontróerenden stoet naar den Ysertoren hebben gedragen, waar zij ten eeuwigen dage zullen bewaard blijven als kostbare relikwieën van het leven der Vlaamsche soldaten in de loop graven van den Yser. Joe English illustreerde ook het „Vlaamseh gebedenboek", dat de Ysersoldaten met zich droegen Natuurlijk werd ook daarin gecensu reerd, wegens het gebed voor Vlaanderen, dat er in voorkwam! Geen Vlaamseh frontsoldaat is er, die niet de ontroerende teekening „Onze Lieve Vrouwke van den Yzer" kent. Pol de Mont schreef er een gedicht op. „Wie zit daar langs de bevroren straat in witten mantel en blauw gewaad? Wat bergen haar mantelvouwen?" En verder: ,,Onze Ldeve Vrouw van Vlaanderland trok even met fijnwittte hand haar mantel open, den warmen Twee Yserpiotjes slui merden daar, heel dicht bij elkaar, met het geweer in de armen". Joe English schiep uit de diepte van zijn ge loof en uit de begeerte om te dienen. Alzoo biddende en dienende is hij gestorven. Begin Augustus 1918 openbaarde zich een blindedarmontsteking. Zijn vriend, de groote chirurg Daels was niet te bereiken. Gedurende twee dagen en twee nachten werd hij in hotsen, de ambulan tie-wagens van links naar rechts ge sleurd. Eindelijk laadde men hem te Vinkem af; men liet er hem anderhalven dag liggen met als eenig deksel zijn verweerden kapo-tjas. iofo6J!tierf ■(?aar. zonder zorgen op 31 Augustus 191S. Toen zijn einde naderde fluisterde hij: Ik eb zoo 'n zeer". En stervend dankte hij, "de verwaarloosde, maar de goedige en de nederige voor wat men voor bem had gedaan! Zijn laatste gedachten waren voor het stille vronwh»rUSSe' Jfar tevergeefs een bescheiden kindL wachtte- Rafke en Lieveke, zijn kindertjes, waarvan het eene, dat na zijn ver trek naar den oorlog op de wereld kwam, nooit het «achte gelaat van zijn vader heeft gezien Zóó leven en sterven Vlamingen In verband met den politieken toestand in Duitschland kan het van belang zijn, om de maoht van het rijkspresidentschap nog eens nader te belichten. Hindenburgs particuliere secretaris, dr. Meisner, geeft de volgende uiteenzetting van de bevoegdheden, welke de rijkspresident heeft. In de eerste jaren van de grondwet van Wei- mar was het parlementarisme overheerschend. Eerst later werden de rechten die den rijks- president bij de grondwet werden toegekend ruimer toegepast, zoodait de bevoegdheden van den oppersten bestuurder van het rijk lang zamerhand grooter werden, totdat zij de tegen woordige hoogte bereikten, die men thans als de macht van het presidentschap kan betitelen. De grondwet geeft aan den rijkspresident de gewichtige opdiraohit, om te zorgen voor de vorming van de rijks- regeerimg. Volgens art. 54 heeft de rijkskanselier en het ministerie voor de uit oefening van hun ambt het vertrouwen nood-ig van den rijksdag. Maar deze bepaling beteekent toch niet, dat de rijks- president alleen zulke personen mag kiezen, van wie hij weet, dat zij het vertrouwen van den rijksdag genieten. Het is geen staatsrech telijke plicht van den rijkspresident, dat hij rekening moet houden met de meerderheids- groepen in den rijksdag, maar toch zal het vaak een politieke noodzaak blijken. Als wij de geschiede nis van liet Duitsehe Rijk beschouwen na de revolutie we heb ben sindsdien 18 re-geecingen gehad dan blijkt daaruit, dat de rijkspresident in de eer ste jaren, zonder dat hij daartoe door de grond wet verplicht werd, uitsluitend om redenen van politiek beleid bij de vorming der rijks- regeering rekening hield met de partijen en politieke gnoe-peeringen van den rijksdag: de meerderheid van den rijksdag kwa-m tot uiting In het verdeelen van de zetels in de regeering m.a.w. in het begin had het parlement een overwegenden invloed op de regeering. Eerst langzamerhand trad de persoonlijke beslis sing van den rijkspresident bij het vormen van de regeering meer en meer op den voorgrond Reeds de eerste rijkspresident Ebert deed in November 1922 een poging om bij de vor ming van een regeering Cuno, ook voor een gedeelte daarin enkele ministers op te nemen, die niet konden steunen op een politieke meerderheid, maar op een macht buiten het parlement, n.l. de economie. Maar het bleef toch bij deze eene poging, want na het aftre den van Cuno keerde ook Ebert weer terug naar het systeem van onderhandelingen te voeren met de partijen, om daardoor een coa litiekabinet te vormen. De tweede rijkspresident heeft zelfstandig ingegrepen en zich bij de vorming der regee ring onafhankelijk gemaakt van de partijen. Toen in 1927 bes-list moest worden over de De rijkspresident vraag, of de midden-regeering, die onder rijks kanselier Marx aan het bewind was, naar ilnks of naar rechts uitgebreid moest worden besliste rijkspresident von Hindenburg zelf! standig, zonder met de tot dan toe gebruike- lijke ruggespraak met den rijksdag rekening te houden, ten gunste van het laatste, het geen hij ook in een schrijven aan den centrum leider dr. Marx kenbaar maakte. Nog duidelijker kwam de wil van den rijks- president tot uitdrukking bij de verkiezingen van Mei 1928. In een officieele verklaring van 27 Juni 1928 zei de president: „dat hij niet kon toestaan, dat hjj bij de uitoefening van zijn grondwettelijke rechten van de een of andere fractie voorschriften in ontvangst zou moeten nemen omtrent de samenstelling van het kabinet". Het initiatief van den rijkspresident kwam nog heel sterk naar voren, toen de regeering- Briining gevormd werd, waarbij de president de leden der regeering uit den rijksdag koos, zonder dat daarvoor een partijcoalitie aanwe zig was. Terwijl tot het jaar 1932 de rijksregeering alleen aftrad tengevolge van den uitslag van een stemming in den rijksdag, ofwel omdat zij geen meerderheid in den rijksdag meer achter zich hadden, is onlangs voor de eerste maAl een regeering heengegaan- wegens een mee- ningsversohil met den rijkspresident. En nu heeft de rijks-president een regee ring gevormd, absoluut onafhankelijk van den rijks-dag, terwijl in het kabinet geen enkel lid van den rijksdag zitting heeft. De groote mac-ht die de president tegen over het parlement bezit is wel de bevoegd heid krachtens artikel 25 van de grondwet om den rijksdag te ontbinden, hetgeen van groote beteekenis is voor het Duitsehe staatswezen. Daardoor kan het politiek evenwicht hersteld worden. De Dui-tsc-he rijkspresident bezit daar door een recht, dat menig president van een republiek, ja zelfs menig monarch mist. Maar hij kan dit middel toch Biet naar wille keur toepassen, want binnen 60 dagen na de ontbinding moeten nieuwe verkiezingen plaats hebben. Als de samenwerking met de afge vaardigden geen resultaat oplevert kan de president weer een beroep doen op de kiezers. In 13 jaar tijd-s werd de rijksdag vijfmaal ontbonden voordat de zittingsperiode was verstreken. Bij de laatste ontbinding moti veerde de riikspresidenit zijn besluit door te wijzen op het feit, da-t de rijksdag, gezien de resultaten van de verkiezingen der laatste maanden geen weerspiegeling meer is van den wil van het Duitsehe volk. In buitengewone gevallen geeft de grondwet in artikel 48 nog bijzondere bevoegdheden aan dern rijkspresi dent, een soort beperkte dictatoriale macht. Artikel 48 immers geeft den president het recht, om bijzondere maatregelen te treffen voor het geval hij een ernstige stoornis deT openbare orde of veiligheid vreest, of als on rust of economische zorgen een dergelijk op treden noodzakelijk maken. Van 1919 tot 1924 werden 134 noodverorde. ningen afgekondigd tot herstel van de open bare orde en veiligheid. De economische crisis maakte het noodzakelijk, dat de noodverorde ningen nog steeds werden toegepast. Van 1 Jan-uari 1930 tot op heden werden weer 75 noodverordeningen afgekondigd. De groote macht van het parlement is overgegaan op den rijkspresident. De invloed van den rijkspresident is gewel dig gestegen, waartoe ongetwijfeld ook ëe machtige persoonlijkheid van Hindenburg veel heeft hijgedragen. De president die door het volk gekozen is, verpersoonlijkt over de vele partijen heen de eenheid van de natie. (NADRUK VEEBODEN). Nioetsjwang door de Japanners bezet. TOKIO, 17 Augustus (V.D.) Nadat de Mand- sjoerijsohe kustplaats Nioetsjwang door Chi. neesche vrijwilligers was omsingeld, die dreig den de stad te zullen innemen, openden eenige voor de kust gelegen Japansche oorlogsschepen, het bombardement op het Chineesohe kamp, waardoor de-n vrijwilligerstroepen groote ver liezen werden toegebracht. Van boord van twee Japansche torpedojagers werden afdeelingen marine-soldaten aan land?" gebracht, die de voornaamste punten in de stad bezetten en alle toegangswegen met prikkel draadversperringen afsloten. LONDEN, 17 Augustus. (H.N.) Uit Moekden wordt gemeld, dat de minister van buitea- landsche zaken van Mandsjoerije bij den Rus- sischen consul-generaal te Charbin geprotes teerd heeft tegen de vijandelijke houding van Rusland, die bij de gevechten in Westelijk Mandsjoerije gebleken is. Voorts wordt aan de Russische regeering verweten, dat zij den Chineeschen aanvoerders den raad heeft gegeven den guerillaoorlog te voeren. Verlangd wordt, dat de Russen, de versterkingswerken aan de grens zullen slech ten en hun troepen terugtrekken. Ontwerp-verdrag met Japan TOKIO, 17 Augustus. (V.D.) Het Japansche ministerie van ibuitenlan-dsolie zaken deelt mede, dat het ontwerpverdrag tusschen de Japansche en Mandsjoerijsche regeering over de Japansche kolonisatie in Mandsjoerije de volgende hoofdpunten inhoudt: 1. De Mandsjoerijsoh-e re-g-e-e-ring bevestigt alle Japansclhe rechten en belangen, die door vroegere regeeringen in Mandsjoerije zijn boe. gekend. 2. De Mandsjoerijsoh-e regeering neemt alle internationale rechten en verplichtingen, die d-e Chinee-sche regeering ten aanzien van Mandsjoerije op zich heeft genomen, over. 3. De Chineesehe spoorwegen in Mandsjoe rije gaan over naar het beheer van den Zuid- Mandsjoerijsohen spoorweg. 4. Japan zullen voordeelen ten aanzien van de belegging van kapitaal in Mandsjoerije wor den toegekend. 5. Japan zal volkomen vrijheid voor het uit oefenen van beroepen en het voeren van be drijven in Mandsjoerije krijgen. 6. Het poliitie-regime en de bescherming van den staat zal Japan worden toevertrouwd. 7. De Mandsjoerijsche regeering verplicht zich de posities der Japansche medewerkers in de Mandsjoerijsche regeeringorganen te ga randeeren. ZES STIEREN LOSGEBROKEN. Omtrent de hevige onweders, welke boven verschillende Spaansche provincies hebben gewoed en die van zwaren hagelslag vergezeld gingen, meldt H.N. nog dat bij Villa Rosa de hekken van een weide waar zich zes stieren bevonden, die voor een stierengevecht bestemd waren, door den storm werden omgerukt, zoo dat de dieren zich vrij konden bewegen. De stieren renden de stad in, waar twee personen gedood werden, terwijl vijf andere ernstige verwondingen opliepen. SPOORWEGONGELUK. parijs, 17 Augustus. (R.o.) De zware, met sterken regenval gepaard gaande, nnweder« der laatste dagen hebben in de omgeving van de rivier de Gironde groote schade aangericht. Toen hedenmorgen een van Coutras naar St. Mariens rijdende personentrein het genoemde baanvak passeerde, had een aardverschuiving plaats. Vijf wagens ontspoorden. Vier reizigers werden gewond. KERKKOOR INGESTORT. LINZ, 16 Augustus. (R.O.) In de in de tien de eeuw in Romaanschen stijl gebouwde pa rochiekerk te Raa^ ls het rechter deel van het koor met vier kerkstoelen in het schip der kerk gestort, ïdenschenlevens zijn gelukkig niet te be. treuren. PER Fh-F.2r 6Fb-F.11r12FL-F.2t- j BIJ APOTH-en OROG- van DAM en Co. DEN HAAG ,£NSDAG Geldig De Heer en Mevrouw H. BRANDS—BROUWERS zeggen hartelijk dank voor de be- langstellng bij de geboorte van hunne Dochter ondervonden. Tilburg, Augustus 1932. 36656 6 NOORDWEST 33-13 17-13 TELEF. 68203-6833J PRIMA A NTHRACIET-SOORTEN WAN Ie KLAS MIJNEN ONDERTROUWD: Mr. LOUIS MINDEROP. Huwelijksinzegening op Dinsdag 6 Sept. a.s. des voorm. te 10 uur In de parochiekerk van de H. Liduina, Schenkkade te 's-Gravenhage. Den Haag, Jacob Mosselstraat 2. Roermond, Hamstraaï 54. 36666 10 GETROUWD WALTER FLORIS en ALDA KORTOOMS die mede namens wederzijdsche families hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belang, stelling bij hun huwelijk ontvangen. 's-Hertogenbosch, 17 Aug. 1932. 36631 9 De Heer en Mevrouw G. C. A. BERLAGE—RöMER geven meï genoegen kennis van de geboorte van hun Dochter ELLY. Hillegersberg, 16 Augustus 1932. Statenlaan 6. 36646 7 In plaats van kaarten. De Heer en Mevrouw PANIS—HEFFELS geven U met blijdschap kennis van de voorspoedige geboorte van hun Zoon ALPHONS. Berkel-Enschot, 16 Augustus 1932. Huize „Zonhove". 36668 9 Voor de vele blüken van belang stelling bij ons zilveren huwelijks feest ondervonden, betuigen wij onzen oprechten dank. A. M. ZEGERSKuijpers. Rotterdam, Zw. Paardenstraat 23. 36665 6 Af te halen aan het hoofdbureau van DE MAASBODE, Groote Markt 30, Rotterdam en onze verschillende bijkan toren. Groote hoeveelh. bijzondere prijzen, franco wal R dam TELEFOON 69513 TELEFOON 69767. gevraagd tegen 1 Sept. voor d. en n., niet ben. 17 jaar, zelfst. kunn. werken en koken, v.g.g.v. Aanm. 's avonds na 8 uur, Nassaulaan 69. 2944S Gevraagd net deg. R. IC. Meisje, geheel zelfst kunn. werken, intern, v.g.g.v. Aanm. 's avonds na 8 uur. Mevr. Eilebrecht, B. Knappertl.269b. 2945S Leerameublemmoquette stellen, tafels, bedstellen, divans, karpetten vloerzeilen, dressoirs. Spotkoopjes. Simonstr. 57-55-44 bij Schiek. R'dam 3287 net Meisje van 1618 jaar vóór de hulshouding van 84 uur. Aanmel den 's avonds na 8 uur, Rembrandt- laan él. 2946S een vergrooting, wanneer U rol- films laat ontwik, en afdrukk. bij V. d. Arend, Hoogstr. 91, Tel. 68814. Ontw. rolf. a, m. 20 ct., afdr. 6x9 6 ct., 6x 11 "04, ets. 2917S voor Vrijdag of Zaterdag. Adres 5 Jan Vermeerstraat 15. 29433 TEGEN FONDSTAKIEF. Spreekuur 's morgens van 911H Tandheelkundige KRUISKADE 130, ROTTERDAM. 607 DGVS 8 Arts voor Orthopaodie ROTTERDAM 11460S 7 36682 DGS 90 VRIJDAG 19 AUG. Fijnste kwaliteit Edammer Kaas 40+ p. pond 28 ct. 1 pond Boek.veitegrutten m. 1 pond iichto Keuken siroop, samen 25 ct. 6 vorsche Eieren... 21 ct. 1 heel blik nieuwe Spinazie 20 ct. 36685 MVS 32

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8