VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 HET BEFAAMDE RAPPORT. KEESTRA, REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Heden nieuwe bespreking in Den Haag. WERELD-ANTI-OORLOGSCONGRES TE AMSTERDAM SENSATIONEELE ONTSNAPPINGS HISTORIE. En nu voorzichtiger, Max, „VERBOND VAN NATIONALISTEN". EERERAAD-DR. DE VISSER. A. FRANSSEN HERDERSCHEE f Ontvlucht doch weer teruggezonden. Iff DOOR GAS BEDWELMD. KIND UIT EEN SNELTREIN GEVALLEN. JUBILEA. KARDINAAL van ROSSUM NAAR AMSTERDAM. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. ELSE MAUHS. BOOTTREINEN VAN EN NAAR VLISSINGEN. IN EEN DRAAIKOLK GERAAKT. VEERPONT GEZONKEN. kostbaar kruis gestolen. TEGEN DE TRAM GEREDEN. MüNCHENER FESTSPIELE IN NEDERLAND. VERDRONKEN. te Korfr+j A Drie vragen van den dag: le. Zal de Regeering het rapport-Weiter aanvaarden 2e. Moeten wij als Katholieken dit „stuk liberale economie" niet met verachting ver werpen 3e. Waarom maakt de Regeering haar standpunt niet bekend De eerste vraag, die toch dikwijls en van vele zijden gesteld wordt waarover ik mij telkens weer verbaas schrijf ik hier- aan toe, dat men het rapport niet gelezen heeft of met den aard der voorstellen niet voldoende op de hoogte is. Want anders zou men wel ontdekt hebben dat meer dan één voorstel öf wel voor practische toepas sing ongeschikt is of geen beteekenende be zuiniging zal opleveren, öf wel te groote schade aan ons volksbestaan zou teweeg brengen om aanvaardbaar te zijn. Met dit uit te spreken wordt niet tekort gedaan aan waardeering voor het omvangrijke en ook voor de toekomst hoogst belangrijke werk, dat de commissie in zoo korten tijd heeft verricht. Maar het zou welhaast een won der zijn, wanneer de commissie omtrent al de vraagstukken waarmee zij zich had bezig te houden, voldoende deskundig zou zijn geweest; ongetwijfeld zijn de leden der commissie hoogst bekwame personen, doch het zouden wel universeele geesten, ja meer dan dat, moeten zijn, om alle problemen, ook die waarover soms reeds jaren door hekwame vakmenschen is gestudeerd, in enkele maanden en door het neerschrijven van eenige bladzijden tot een bevredigende oplossing te brengen. Tweede vraag: Wie zal ontkennen, dat het rapport-Weiter veel bevat, dat ons, meer dan ons lief is, verwijdert van de ver werkelijking onzer katholieke idealen, ja zelfs veel van wat moeizaam veroverd is, verloren doet gaan? Maar bij ons oordeel over dat rapport moeten wij vooral niet uit het oog verliezen, dat in deze tijden zeer dikwijls niet onze vurige wensch, maar de gebiedende noodzaak beslissend zal zijn bi, het bepalen van ons standpunt. Hebben zelfs de meest palstaande vrijhandelaars óók niet moeten meewerken aan het hou wen van hooge tolmuren En zouden wij dan aan het prijsgeven van enkele onzer politieke en sociale wenschen ontkomen? Meer dan ons lief is, zal de koude werke iijkheid in de huidige omstandigheden de verwezenlijking onzer idealen tegenhouden; ■willen en kunnen zullen in de naaste toe komst vaaik ver van elkaar verwijderd zijn. En nu de vraag waarom de Regeering nog wacht met het bekendmaken van haar standpunt tegenover het rapport-Welter. Schat ik hoog, als ik zeg, dat van de 100 millioen bezuiniging die de commissie aan de regeering gepresenteerd heeft, wel een derde deel het niet verder dan tot de theore tische behandeling in het rapport zal bren gen? Ik geloof het niet; het aantal denk beelden, „ongeschikt voor gebruik", lijkt mij niet gering. Als de regeering dus ook van meening is, dat de rijksuitgaven met ongeveer 100 mil lioen verminderd zullen moeten worden, beteekent dit, dat zij nog andere wegen zal moeten zoeken dan die welke de commissie heeft aangewezen en waarvan er eenige zonder twijfel onbegaanbaar zullen blijken te zijn. Maar die andere wegen liggen niet zoo maar voor de handHoe kan men dan eischen, dat de regeering zich nu reeds definitief uitspreekt omtrent die voorstel len welke wèl voor uitvoering vatbaar zijn Ik kan het mij verklaren, dat de regeering met tegenzin, ja misschien wel met weer zin zal denken aan een salarisverlaging ge lijk wordt voorgesteld, of aan een vermin dering der steunuitikeeiringen aan werk lozen; maar kan zij omtrent deze op alge meens formules .gebaseerde voorstellen (noem ze mijnentwege bezuinigingen met het domme potlood) reeds haar definitief standpunt bepalen en het publiek maken, zoolang nog niet alle andere mogelijkheden tot het sluitend maken der rijksbegrooting zijn gepeild en gewogen? Een r0geering kan niet haar schepen achter zich ver branden, zoolang zij in het onzekëre ver keert of zij, hoe ongaarne ook, er ten slotte nog gebruik van zal moeten maken. Het ernstige verwijt, dat der regeering "Cogens haar zwijgzaamheid wordt gemaakt, komt mij daarom niet billijk voor; het lijkt 01 'i een onderschatting van de enorme Moeilijkheden van het opmaken eerter slui tende rijksbegrooting in de huidige tijds omstandigheden. 138—1932 Naar wij vernemen hebben de besturen van de werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf zich tot den Minister van Binnen. landsche Zaken gewend met het verzoek als nog een bespreking te mogen hebben, teneinde enkele wenschen naar voren te brengen en op bepaalde punten nader te worden ingelicht. De gevraagde bespreking zou hedenmiddag op het Departement van Binnenlandsche Zaken wor den gehouden en door mr. dr. Prederlks, secre taris-generaal worden voorgezeten. De toelating van vreemdelingen. Een onder leiding van Henri Barbusse staand comité blijkt voornemens te zijn te Amster dam een wereld-anti-oorlogscongres te houden. Aanvankelijk zou dit congres, te Genève worden gehouden. Van Hegeeringswege is ech ter dit congres in Zwitserland verboden gewor den. Een poging om het congres in Engeland te doen houden is ook daar op een weigering van de overheid afgestuit. Do eenzijdig communistische strekking van dit congres lag aan die weigeringen ten grond- Ook de Nederlandsche Regeering, het een zijdig karakter van den opzet kennende, zal rekening houden met de revolutionnair propa gandistische strekking van het voornemen en behoudt zich alle rechten nopens toelating van vreemdeligen hier te lande tot eventueele bij woning van dat congres voor. Rijdende treinen en beken en sloten vormen geen hindernis. Koninklijk goedgekeurd. Het Verbond van Nationalisten is hij Kon. Besluit van 6 Augustus, no. 51, erkend, onder goedkeuring der statuten. De benaming „Na tionalistische Militie" is gewijzigd in „Natio nalistische Garde", met omschrijving daarvan in de statuten. Indertijd is op instigatie van wijlen Dr. de Visser een eereraad benoemd inzake de behan deling door hem bij de Kabinetsformatie van 1929 van de zijde van eigen partijgenooten on dervonden. Deze eereraad was samengesteld uit wijlen mr H. de Savornin Lohman, oud-pre sident van den Hoogen Raad, mr. de Jonge, den tegenwoordigen gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, en mr. van den Brandeler, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage_ Naar het „Vaderland" verneemt is het rapport van deze heeren gereed. Te Nice is overleden, zestig jaar oud, de luitenant-kolonel A. Franssen Herderschee, oud-maréchaussée-officier van 't Ned.-Indische leger, oud-topograaf en brigade-chef van den Indisohen Topografischen dienst; oud-leider van verschillende exploratie-tochten in Oost en West, eerelid van het bestuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Voor allen die hem kenden, was hij de rustige, zakelijke, sympathieke figuur, welke hij zijn geheele leven is gebleven: ais krijgs makker bij zijn tochten door de At joh- en de Pediraallei in den van Heutz-tijd, als leider hij de exploratie-tochten naar den Wilhelmina- top van het Sn eeuw-gebergte en de groote vlakte van de Mamberano Rivier in Nieuw- Guinea, en van de tochten naar het binnen land van Suriname in de jaren 1903 en 1904, en als brigadechef hij de topografische nemingen op Java en Sumatra. Met Franssen Herderschee is heengegaan een man die In de overzeesche gewesten een werkzaam leven achter den rug had en die veel heeft bijgedragen ter vermeerdering van de kennis van ons koloniaal rijk. Een uit een Belgische strafgevangenis ont snapte Pool werd Woensdag door de maré chaussee te Roosendaal op den Nispenschen weg aangehouden. De man werd naar de mare chaussee-kazerne overgebracht, maar aange zien hij niet in het bezit was van papieren, om 8.18 uur terug op den trein naar België gezet De man bleek echter niet veel zin te hebben om terug te keeren naar het land, waar hij juist uit de gevangenis was uitgebroken, en nauwelijks had de trein het station verlaten of hij opende het portier en wilde uit den trein springen. Deze had echter reeds zoovee] vaart gekregen, dat hij er schijnbaar niet goed durf de af springen. De menschen, die in den coupé naast den zijne waren gezeten, wilden hem naar binnen trekken. Hierop was hij blijkbaar niet gesteld, want hij verweerde zich hevig. De passagiers trokken daarna aan de nood rem. Toen de trein nabij de Badhuisstraat sterk in vaart verminderde slaagde de Pool erin op den grond te springen. Hij snelde over de lijn en door een sloot over het hek de Badhuisstraat in. Hier verdween hij in een der gangen tusschen de aan deze straat gelegen huizen, kwam achter in de tuinen terecht en stond daar plotseling voor de breede Water molenbeek Dit bleek ook echter geen hinder nis, die in staat bleek hem tot staan te bren gen, want in een oogenhlik tijd had hij de beek doorwaad. Hij kwam toen op den Boulevard Antverpia terecht doch liep daar regelrecht in de armen van een politiagent, die hem onder buitengewone belangstelling van het publiek naar het hoofdbureau overbracht. Na den nacht in het politiebureau te hebben doorgebracht is hij gisterenmorgen vroeg opnieuw op den trein gezet naar België. 148. De reizigers nomen afscheid van den voerman. Jaap draagt den koffer naar den auto. „Als jelui kar soms beschadigd is, kun.t jelui gerust met me meerijden", zegt de voer man vriendelijk. 149. ,,Neen, dank u. Er is niets gebeurd 1" roept Max terug, na zijn wagen onderzocht te hebben. „Waar gaat u heen „Naar Duin- wijk Daar woon ik". „Mooi, dan komen wij if eens opzoeken 150. Nogmaals wordt hartelijk afscheid genomen. „En ik zou nu maar wat voorzich tiger rijden roept de voerman nog. „Andera komen jelui noodt heelhuids te Duinwijk aan. ,,Ja, Max" zegt Petronella, „mijnheer heef® groot gelijk". op- Op 23 Augustus a.s. viert Zuster Gerarda in de wereld mej. Ant. M. van Aken, van Lange- weg (N.-Br.), Algemeen Overste van de Congre gatie der Zusters Franciscanessen, Moederhuis St. Catharinagestlcht te Bergen-op-Zoom, haar Zilveren Professiefeest. P A. RAMMELOO f Te Philippine is overleden de heer P. A. Rammeloo burgemeester dier gemeente. UITZENDING VAN NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. Om enkele dagen rust te nemen. Naar wij vernemen, zal z. Em Kardinaai ■van Rossum de volgende week enkele dagen In Amsterdam vertoeven Zijns Eminentie zal verblijf houden in klooster der Eerw Paters Redemptoristen aan de Keizersgracht Aangezien de Kardinaal naar hoofdstad komt om er enkele dagen rust te nemen, zal Z. Em. waarschijnlijk geen audiënties ver- leenen. Kardinaal van Rossum zal Dinsdagmorgen a.s. om 9.32 uur te A'dam arriveer^, en na aankomst in het Redemptoristenklooster in de kerk aan de Keizersgracht een h. Mis opdragen. Verder zal Z. Em. Donderdagmorgen a.s. om half acht in de kerk van O. L. Vrouw een H. Mis met plechtige assistentie opdragen. F. MOORREES. f Op 65-jarigem leeftijd is te 's Hage overleden de gep. kapitein ter zee F. C. W. Moorrees, laatstelijk referendaris-titulair bij het Cen taal Bureau voor de Statistiek, De „Commissie van Samenwerking" (Cosa) in 1927 ingesteld door den Minister van Bin nenlandsche Zaken zal binnen enkele dagen een aantal zwakke Nederlandsche kinderen uit Dnrlijn, Keulen en Aken en omgeving gedu rende zes weken In kolonie-huizen onder bren gen. Gp 17 Augustus j.l. heeft de Cosa, In samen werking met den Nederlandschen Bond In 'iitsehland en het Nebidcomité te 's Graven de, beide leden der Cosa, een 70-tal Neder- andsche kinderen uit Duitschiand in gezinnen in Nederland ondergebracht. n voorbereiding is een kindertransport uit en en Keulen naar Nederland, in samenwer king met den R. K. Bond van Nederlanders in nL la en h6t R" K" Huisvestingscomité. inaeren zijn vooraf medisch onderzocht, e aanwijzing voor tehuizen en gezinnen had plaats door den heer dr. Eykel, hoofdinspecteur van e staatstoezicht op de Volksgezondheid. De os en van tehuisverzorging worden be kostigd coor het Nederlandsche Roode Kruis, lid der Cosa, met een bijdrage van het Rijk. Van de uitzending naar gezinnen verkreeg de Cosa belangrijke giften van H. M. de Ko ningin, de vereeniging Oost en West, het Na tionaal Crisiscomité, benevens een Rijksbij drage. DE GAGES IN DE KOOPVAARDIJ. Gelijk bekend, is de opzeggingstermijn terzake van het Iooncontract bij de koopvaardij verstre ken, zonder dat nader overleg tusschen de be trokken groepen is gepleegd of op eenigerlei wijze definitieve voorstellen aan de orde zijn geweest. Gevallen van gageverlaging schijnen nog niet bekend. Wel vernemen wij. dat ontsla gen zijn gevallen, terwijl een tendenz aanwezig zou zijn om inplaats van Nederlanders Aziaten aan te monsteren. Tragisch ongeluk te Putten. De reizigers van den sneltrein naar het Noorden des lands, die gisterenmorgen om 10.50 uur uit Amersfoort vertrokken was, be merkten, zoo meldt het „Volk", even voorbij, het station Putten tot hun groote ontsteltenis, dat de trein plotseling stopte. Er was aan de noodrem getrokken. Een jongetje van vijf jaar zou uit een der coupé's gevallen zijn. Onmiddel lijk verlieten de meeste passagiers de wagens en werd er door het personeel en verscheidene inzittenden een onderzoek langs de spoorbaan ingesteld. Enkele honderden .meters terug vond men het kind naast de spoorbaan liggen, m.et het hoofdje tegen de rails. Het was be wusteloos. Eerst is hulp verleend door een pleegzuster uit Nunspeet, later door dr. Groeneveld uit Putten, die spoedig ter plaatse was. Hij con stateerde dat het kind een hersenschudding en een schedeldakfractuur had opgeloopen en dat de toestand vrijwel hopeloos moest wor den geacht. Het kind is per auto onmiddellijk naar het ziekenhuis in Putten overgebracht De trein kwam met een half uur vertraging in Zwolle aan. Korten tijd later is het kind, dat afkomstig was uit Limburg, overleden. De omstandigheden, waaronder dit ongeluk gebeurd is, zijn wel zeer tragisch. Het kind komt uit een gezin, waarvan de moeder uit de ouderlijke macht is ontzet. De twee kin deren van dit gezin, twee jongetjes, werden nu door een agent van politie naar Leeuwarden gebracht, om daar aan den vader te worden overgegeven. De agent was met een der kin deren even naar het toilet gegaan en had het andere achtergelaten in de hoede van een dame en een heer in de coupé. Vermoedelijk heeft het jongetje geleund tegen de deur en daarbij den knop geraakt, zoodatde deur openvloog. De dame en de heer hadden het ongeluk niet kunnen voorkomen. Kapelaan Serrarens aan den dood ontsnapt. Kapelaan Jos. Serrarens van de H. Jozef- parochie te Dongen is Woensdag, naar de „N.Tilb.Crt." meldt, aan een groot gevaar ont snapt. Na een warme treinreis was hij te Den Haag in een klooster aangekomen, waar hij eenige dagen zou doorbrengen. Ter verfris- sching nam hij een bad. Toen een der Broeders van het klooster toevallig langs de badkamer kwam, nam hij een sterke gaslucht waar. Op herhaald kloppen kreeg de'Broeder geen ant woord, waarom hij zich in de bodkameT be gaf, waar hij kapelaan Serrarens in bewuste- loozen toestand aantrof, bedwelmd door een zware gaslucht, die ln de kamer hing. De toestand van den kapelaan liet zich aanvanke lijk zeer ernstig aanzien, waarom men ijlings een dokter waarschuwde en hij tevens werd voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Het duurde zeer lang voordat hij flauwe levensteekenen gaf, nadat er met een zuur stofapparaat gewerkt was. Per ziekenauto is de kapelaan daarna naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts weer geheel is bijgekomen. Bij informatie vernam het blad, dat zijn toestand gisteren aanmerkelijk is ver beterd en hij na eenige dagen wederom uit het ziekenhuis ontslagen zal kunnen worden. Men za! begrijpen, dat een en ander een heele consternatie in het klooster veroorzaakte en het is een geluk, dat toevallig iemand langs da badkamer kwam, die bijtijds het groote levensgevaar, waarin kapelaan S. verkeerde, heeft opgemerkt. Er is gebleken, dat er in de gasleiding een lekkage was ontstaan. De „Oehoe" vertrokken. Gistermorgen te 4.20 uur is het K. L. M.- vliegtuig de „Oehoe" naar Batavia vertrokken. Aan boord bevinden zich drie passagiers n.l, één voor Batavia, en twee voor Cairo. Het vliegtuig neemt 214.763 K.G. post en 22.380 K.G. lading mee. De bemanning bestaat uit de heeren: W. M. O. A. Beekman, eersten bestuurder, L. A. Brug man, tweeden bestuurder, S. M. H. Grosfeld, werktuigkundige en P. Pronk, radio-telegrafist. De Ijsvogel heeft pech. Aneta seint d.d. gisteren uit Rangoon: De eerste piloot van de „Ijsvogel", op weg van Amsterdam naar Batavia, de heer Both, heeft zijn enkel verstuikt. De piloot Soer ver trekt morgen uit Batavia naar Rangoon om de „Ijsvogel" over te nemen, welke 22 Augustus te Batavia wordt verwacht. Ook bij het Schouwtooneel. "Werd zoo pas gemeld dat mevr. Else Mauhs voor een serie voorstellingen, is geëngageerd bij het Ned. Ind. Tooneel, de directie van het Söhouwtooneel deelt ons thans mede, dat de ac trice voor een groot deel van het a.s. speelsei zoen voor het spelen van verschillende rollen aan haar gezelschap zal verbonden zijn. De Duif gekomen. is gisteren in Mersamatruh aan- MOORD TE STADSKANAAL. rJh°t0VVeC,h,tbank tö Wlnschoten stond te- 9tari v i' laar>. weTEman-koopman te Stadskanaal gedetineerd, verdacht J Dost met een mes te hebben gestoken, tengevolge waar- gehoord.6 °VerledeD- Ne^n getuigen werden Na het voorlezen der stukken zegt verdachte dat het gebeurde bet gevolg ls vaa een onge lukkig toeval, 't was niet jJa Dost te dooden. bedoeling geweest Dan begint het getuigenverhoor, dat circa twee uren in beslag nam. De weduwe Dost verklaart, dat haar man door P. gestoken is Dost sleepte zich naar huis. doch door bloedverlies verloor hij het be wustzijn en was met meer. Ook zij werd In haar hand ernstig verwond. E. Drenth, schoonvader van Dost_ verk]aart pertinent, dat Dest geen mes heeft gehad H. Hanninga zag duidelijk, hoe P. de vrouw van Dost aangreep en hoe Dost daarop zijn vrouw te hulp kwam. Van de toen volgende vechtpartij weet hij weinig, eerst toen hij van den dood van Dost hoorde, ging hij er dichter bij, om wellicht te helpen. De echtgenoote van P. en de reclasseerings- ambtenaar legden gunstige verklaringen om trent den verdachte af. De s. officier van justitie Mr. Camphuis eischte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, vijf jaren gevangenis straf. Verdachte zegt, dat alles toeval en noodweer is geweest. Mr. E. Post, dringt uitvoerig op een mildere straf aan. Vader van vijf kinderen verdronken. Woensdagavond ongeveer 5 uur was de heer Lucassen, wonende te Pannerden, in den Rijn gaan zwemmen. Plotseling geraakte hij in een draaikolk en was niet bij machte den oever te bereiken, meldt de „Gelderlander". Hoewel men zoo spoedig mogelijk toeschoot om den drenkeling de helpende hand te reiken, zonk deze terstond naar de diepte en verscheen niet meer aan de oppervlakte. In allerijl werd met dreggen aangevangen, doch zonder resultaat. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 5 kinderen. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenavond is tijdens het overzetten van een groote autobus uit Amersfoort de veerpont over het zijkanaal F van het Noordzeekanaal gezonken. Gelukkig had men de inzittenden van de bus, voordat zij op de pont ging, laten uitstappen om over de voetbrug het kanaal over te steken. Ook 'de chauffeur en de pontschipper konden worden gered, zoodat bij dit ongeval geen menschenlevens te betreuren zijn. Van de autobus, welke nog rechtstandig op de pont staat, steekt nog een gedeelte van de kap boven water. NED. LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES Het 84ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal op 22 en 23 September a.s. te Tiel 1 worden gehouden. DE MOORD OP RIJKSVELDWACHTER TAP. De drie gebroeders R. zijn door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot dertien jaar gevan genisstraf wegens moord, op Oudejaarsavond 1.1. gepleegd, te Kerkdriel, op den rijksveld- wachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen in een greppel dood werd ge vonden, waarbij bleek dat hij zes messteken had ontvangen. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof te Arnhem één der gebroeders G. R. tot dertien jaar en de beide andere, beiden geheeten J. R., tot tien jaar. Voor den Hoogen Raad heeft heden de pro cureur-generaal mr. Wijnveldt tot verwerping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad zal uitspraak doen op Za terdag 27 Augustus a.s., des morgens te elf uur. Op de missie-tentoonstelling te Sittard. Op den sluitingsdag der Sittardschê Missie- week kwamen de Paters Passionisten tot de ontdekking, dat van hun stan'd een waardevol kruis verdwenen was. Dadelijk werd de politie hiervan in kennis gesteld, die een onderzoek Instelde. Tot nog toe is van den dader geen spoor te ontdekken. Het gestolen kruis was vervaardigd van ebbenhout en ingelegd met fraai bewerkt goud, zilver en ivoor. De waarde van dit kunstproduct was pl.m. 500. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de dader eenige des kundigheid bezat, want het gestoiene was op den stand der E.E.P.P. Passionisten uitgestald tusschen voorwerpen van minder waarde, die door hun uiteriijken vorm en bewerking, den leek eerder zouden boeien dan het kleine kruis, dat slechts een hoogte had van ongeveer 20 c.M. Toevalligerwijze heeft een Dominicaner Pater een foto van den stand der Passionisten genomen vóór het kunstwerk ontvreemd was, welke foto ter beschikking van de politie is gesteld. Een der verbindingen over Venlo opgeheven. De zeer slechte economische uitkomsten van het bedrijf dwingen de Duitsche Spoorwegen de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Dientengevolge zijn zij genoodzaakt om tijdelijk het aantal op hun gebied rijdende sneltreinen te beperken. Hoewel zij trachten de buitenlandsche ver bindingen daar zoo weinig mogelijk nadeel van te doen ondervinden, moeten zij echter, gezien de slechte bezetting, de treinen D 363/ D 364 KeulenMünchen v.v. van 2 October 1932 af, tot ea met 31 Maart 1933 opheffen, zoo lezen wij in: „Spoor- en Tramwegen". Dit beteekent een belangrijken achteruitgang in de verbinding van en naar Nederland en Londen over Vlissingen—Venlo met de treinen D78/D77 naar en van Zuid-Duitsch!and. In genoemd tijdvak toch komt de sinds twee jaren bestaade snelle verbinding naar en van Miinchen te vervallen en zal evenals vroeger deze verbinding van Keulen af worden ge vormd door de treinen D 107/D 108. Tot en van Keulen blijft de verbinding zooals deze thans ls. Van 2 October 1932 t./m. 1933 zullen de tij den worden: Londen Liverpoolstr.-station V. 9.30 Vlis- stingen V. 17.15, Rotterdam-D.P. V. 17 27, Eindhoven V. 19.31, Venlo V. 20.20, Keulen- Hbf A. 22.47, V. 0.20 (was 22.55), Mainz A. 4.17 (was 1.37), Frankfurt/M.-Hbf A. 5.16 (was 2.14), München A. 12.40 (was 8.40). München V. 18.00 (was 22.25), Frankfurt/ M.-Hbf V. 0.20 (was 4.29), Mainz V. 0.57 (was 5.04), Keulen-Hbf A. 6.20 (was 7.52), V. 8.23 Venlo A. 9.39, Eindhoven A. 10.43, Rotterdam-D.P. A. 12.52, Vlissingen A. 12.58, Londen Liverpoolstr.-station A. 20.40 Motorrijder levensgevaarlijk gewond. Gis<temamidd'ag is te 's Gravenhiage op dlem hoek van Paul Krugerlaan en Reitzstraat een motorfietser In botsing gekomen met een tram wagen van lijn 12. Hij bekwam een schedel- basisfractuur en een gecompliceerde rechter beenbreuk en werd bewusteloos en In zeer ernstigen toestand door den geneeskundigen dienst naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. - Nader vernemen wij, dat de motorfietser is de heer W. C. S., uit de Ampèrestraat. Het ongeluk heeft plaats gevonden, doordat hij geen voorrang verleende aan een bakfiets en links uithaalde, waardoor bij, met groote snelheid, tegen den tramwagen opreed en ondersteboven geworpen werd. In 'den avond was de heer S. nog steeds bewusteloosde politie kon hem niet ver- hooren. DE ZIEKTE VAN WEIL TE DORDRECHT. Tot nog toe zijn in Dordrecht zeven gevallen -van ziekte van Weil als zoodanig herkend. Van deze is er tot op heden geen enkel met doode- Hlken afloop. DOODELIJK ONGELUK. Donderdagmiddag kwart voor 5 werd door een der gemeentelijke sproeiauto's op den Sin gel te Dordrecht de 9-jarige van K. overreden. Twee wielen gingen den jongen over de borst. In de stationswachtkamer binnengedragen, gaf hij na enkele minuten den geest. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. Gisternacht is aan den Kortendijk, onder Roosendaal in een dubbel woonhuis, bewoond door het gezin v. d. Broek en door de Wed. v. Gaans door onbekende oorzaak, brand ont staan, welke zoo snel en krachtig om zich heen greep, dat de bewoners in nachtgewaad zich hebben moeten redden. De pogingen van de brandweer om nog een deel der woningen door blussching te redden mislukten. In een aangrenzende .schuur, welke mede een prooi der vlammen werd, zijn twee varkens en twee geiten omgekomen. De schade wordt slechts gedeeltelij^, door verzekering gedekt. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Mr. D. L. St. te Amsterdam, is door de Am- sterdamsche rechtbank veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf wegens verduistering als curator in een faillissement en valschheid in geschrifte. In hooger beroep heeft het ge rechtshof te Amsterdam hem veroordeeld we gens 'het medeplegen van valschheid in ge schrifte tot één jaar met aftrek van zes maan den preventief. Voor den Hoogen Raad con cludeerde gisteren de procureur-generaal mr. Wijnveldt tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op Zater dag 27 Augustus a.s., des morgens te 11 uur. Ondanks velerlei moeilijkheden ls het impre. sario Ernst Krauss toch gelukt de opvoering van een drietal Mozartwerken te verzekeren. Einde September zal „Don Giovanni" worden gegeven en wel 28 Sept. te Rotterdam, Groote Schouwburg, 29 Sept. te Amsterdam Stads schouwburg, en 1 October te 's-Gravenhage, Gebouw voor K. en W. De hoofdrol zal worden vervuld door Kam mersanger Erik Wild'hagen, die ln Europa en Amerika (Metropolitam-Opelra, New-York, Staats- opera's te München en Dresden) als een der beste vertolkers dezer partij wordt genoemd, Kammersangerin Elisabeth Feuge, die vooral dit jaar gedurende de Münchener Festsipdele groot opzien baarde, zal de „Donna Anna' zin gen; Kammersangerin Fritzi Jdkl, de „Zer- line". In de eerste week van October komt ter op voering „Die Entführung aus dem Serail" met bijna dezelfde bezetting als dezer dagen in de „Festspiele" te München: Julius Patzak, (Bel- monte), Fritzi Jokl, (Konstanze)Walter Car. BUt'h, (Ped.riUo)Hedda Helsing (Blonde). Ter aanvulling van het orkest zullen Nederlandsche musiicd warden geëngageerd. Het koor zal worden samengesteld door leden» van het Beiersche Staats-Singohor en solisten der Münchener Opemibühme, De kostuums en een gedeelte van het decor zullen door de Staats-Opera ter beschikking wordien gesteld. Voor de derde opera „Figaro's Hochzeit" (in de tweede week van October) werd de mede werking verkregen: voor de titelrol (Figaro) van Kammersanger Brik Wildihagen; Kammer. samgeria .Elisabeth Feuge zal de „Grafin" zin gen (haar groote succesnol gedurende de Mün chener Festspiele), Kammersanger Julius Glesz den „Grafen", Kammersangerin Fritzi Jokl de „Susanne". Voorts werken mede: Hbvyd Krauss-Adema (Cherubin), Staatsopennsangerin Maria Jera- bek, Staatsopernsangeriin Hedda Helsing, enz. Maria Ivogün, die aangezocht werd de „Kon stanza" in eenige der voorstellingen van „Die Entführung aus dem Serail" te zingen, zal dezen keer niet kunnen medewerken, daar de in aanmerking komende data alreeds door haar bezet waren. VERVOER EN NEDERLAGEN VAN SUIKER. De Minister van Financiën heeft zijne be schikking van 23 November 1928, no. 113, zoo als die is gewijzigd bij zijne beschikkingen van. 22 September 1931, no. 53, en 16 Januari 1932, no. 99, Ingetrokken en bepaald, dat voor de na te noemen gemeenten de bepalingen van artikel 1 van bovengenoemd besluit buiten werking worden gesteld, te weten: Provincie Limburg: Broekhuizen, Gruhben- vorst, Helden, Horst, Kessel, Maasbree, Me ij el, Sevenum, Venlo. Provincie Noordbrabant: Beers, Boxmeer, Beugen, Cuyk, Eschharen, Gassel, Grave, Haps, Herpen, Linden, Maashees, Meerlo, Mill, Oef- feit, Oploo, Ravestein, Reek, Sambeek, Schayk, Velp, Venray, Vierlingsbeek, Wanroy, Wans- sum, Zeeland. Deze beschikking treedt in werking met in gang van den twintigsten dag na hare dag- teekening, dus op 7 September. Gistermorgen omstreeks zevem uur heeft men uit het kanaal aan de Croeselaan te Utrecht het lijk opgehaald van een 25-jarigen schippersknecht, afkomstig uit Broek op Lan- gendijk. De man is waarschijnlijk des nachts bij zijn werkzaamheden op een daargelegen schip te water geraakt. BRANDSTICHTING In eenige houten werkplaatsen aan den Eck- artsohenweg te Bindhovem ontstond gisteren nacht brand. Door ingrijpen van de buren en de brandweer was het vuur spoedig gedoofd. Een vrachtauto werd een prooi deir vlammen. Het vuur woedde op drie verschillende plaat sen, terwijl een door de politie ingesteld onder zoek uitwee®, dat een aantal voorwerpen met petroleum of benzine gedrenkt waren. Een na der onderzoek wordt ingesteld. De scheikundige E. J. was door de Rotter- damsche rechtbank en, in hooger beroep, door het gerechtshof te 's-Gravenhage, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, omdat hij, in financieels moeilijkheden verkeerende, brand stichting had gepleegd in een pakhuis aan de Gedempte Bierhaven 16 te Rotterdam. Voor den Hoogen Raad had de advocaat-generaal tot verwerping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad heeft gisteren het beroep ver worpen. De aankomst van den Prins van Wales en Prins George, die de Engelsche Middelt landsche zeevloot bezoeken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5