aatste ZEETIJDINGEN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Oplichting. DAMDISTÉICT ROTTERDAM. ONZE EIGEN SCHIPPERS GEPASSEERD. Vervoer van Nederlandsche suikerbieten door een buitenlandsche firma. CRISISMOEILIJKHEDEN IN HET HOTEL-, CAFÉ-, RESTAURANT BEDRIJF. MAGAZIJN MET KERMISGOEDEREN VERBRAND. TORNOOI VAN NEPTUNUS. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN CHINA. Bandieten hebben de waterbronnen vergiftigd. MET EEN KANO VAN HAMBURG NAAR LONDEN. UIT DEN WINTER DER STRATOSFEER. IN DE TROPISCHE HITTE DER AARDE. Prof. Piccard voldaan over zijn tocht. Nog een derde vlucht? 10e CONGRES DER BELGISCHE KATH. VAKVEREENIGINGEN. De genomen hesluiten. KERKELIJKE FEESTELIJKHEDEN TE OLMUTZ. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. j BINNENLANDSCHE HAVENS WISSELKOERSEN. STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Zitting van 18 Augustus. Rijwieldiefstallen. ï>8 24-jarige klinker A. C. K. recidivist en gedetineerd heeft terecht gestaan teTzake van diefstal van drie fietsen, één ontvreemd te Pern,is ten nadeel© van L. P. de Winter, een te ÏJsselmonde ten nadeed© van P. v. d. Stel en een te Rotterdam ten nadeele van W. v. d. Vlies. Subsidiair -was verdachte schuldheling ten laste gelegd. Verdachte ontkende den dief stal. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte de fiets, die gestolen was ten nadeele va,n De Winter, verkocht had aan J. G- v. d. Linden. Deze was bij den koop namelijk secuur te werk gegaan en had aan verdachte naar de herkomst van de fiets gevraagd. Verdachte had toen op gegeven dat hij deze fiets gekocht had van zekeren'Kloosterzeel. Van der Linden heeft bij dezen man daarnaar geïnformeerd, waarbij hem de juistheid daarvan was gebleken. Toch v--as het onwaar geweest, want volgens getuige nis van Kloosterzeel, was verdachte bij hem gekomen met het verzoek om aan v. d. Linden te vertellen dat hij de fiets aan verdachte had verkocht. Getuige Kloosterzeel zou daarvoor twee gulden hebben gehad. Verdachte sprak dit tegen en bleef er bij de fiets wel degelijk van Kloosterzeel te hebben gekooht. Aangezien er een getuige niet verschenen was werd de zaak aangehouden tot des namid dags. Een bezoeker van de publike tribune, die van deze iietsenzaak meer scheen te weten ee 'verontwaardigend© woorden hooren naar aanleiding van de verklaring van Kloosterzeel. Hij werd va-n de tribun© verwijderd, doch ver scheen later in de vestibule van het gerechts gebouw, waar hij woorden kreeg met Klooster- zeel die hij plotseling een slag toediende. Hy werd door de veldwachters uit het gebouw ver wijderd. Diefstal op het postkantoor. Vervolgens heeft terechtgestaan de 50-jarige E. S. kantoorknecht 'bij de posterijen, gedeti neerd, die bekende sigaretten'bons d'ie aan de Posterijen ten vervoer worden toevertrouwd, zich te hebben toegeëindigd. Volgens verdachte bevonden deze bons zich los in den mand waar mee, de poststukken van de afdeeling aan- ve™ iDaaJr de afdeellng lokethouders was oend De 'bons had verdachte aan een igarenwinkelier hietr ter stede verkocht. De referendaris P. van Ruggen, verklaarde d&t diefstal van 'bons nogal veelvuldig voor komt. Het verhaal van verdachte, dat G. de bons los in den mand zou hebben gevonden komt getuige onwaarschijnlijk voor, hoewel Vale verzenders de 'bons onvoldoende inpakken Het O. M. waargenomen door mr. J. S. Loke! tVilde de lezing aannemen dat verdachte geeft. Hoewel het hier gaat om voorwerpen van ge ringe waarde is het feit zeer ernstig. Het Publiek moet vertrouwen kunnen hebben in de post. Het O. M. acht het feit te ernstig om ook maar een voorwaardelijke straf in overweging te nemen. Het eisch 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. H. Bovinck voerde aan dat het niet onaannemelijk is dat verdachte de bons in den mand gevonden heeft. Pleiter voert voorts verzachtende omstandigheden aan en verzoekt oplegging van een clemente straf. Verdachte is reeds zwaair getroffen, doordat hij hij de posterijen ontslagen is Uitspraak 25 Augustus. Pakjesdieven. Op een dag in Juni ontmoette een recher cheur van politie in de Van Oldenbarnevelt- straat twee mannen, die eenige pakjes droe gen. Hij vertrouwde het zaakje niet en wilde de mannen aanhouden, die echter op de vlucht sloegen. Hij slaagde er echter toch in beide oan te houden. Het bleek, dat de pakken ont vreemd waren van een 'bodewagen, die even onbeheerd stond aan de Groote Markt. Een dezer mannen, zekere H. G. heeft ter zake van dezen diefstal reeds eerder terechtgestaan. Thans had de tweede: de 22-jarige suiker- Werker J. V. recidivist en gedetineerd zich te Verantwoorden. Hij beweerde, dat hij G. was tegengekomen en toen uit vriendschap een doos, die twaalf flessolien inhield, vóór hem gedragen had. Hij had niet geweten, dat er iets niet in orde was met de pakken en op de vraag van den president, waarom hij dan op d© vlucht geslagen was, toen de politie hem wilde aanhouden, antwoordde verdachte, dat hij dat instinctmatig gedaan had. Het O.M. waargenomen door mr. J. S. Lake wees er in zijn requisitoir op dat G. die thans als getuige gehoord was er niet het minste •belang bij had anders ,^-ui j ,7 waarheid was. Diens getuigenis Tan da^ook volledig gewaardeerd worden. Den diefstal be- Wezen achtend, eiscihte het O.M. 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. v. Geest, meende, dat slechts schuldiheling bewezen is Een betrapte inbreker. In den vroegen morgen van den 8en Juni be merkte de oudste bediende van de firma Brac- kel en Broermann aan de Hoofdsteeg, dat er Iets haperde aan het slot van den zij-ingang aan de Nieuwe Havensteeg. Het leek wel of er aan den binnenkant een grendel voor de deur was geschoven. Plotseling echter week dien grendel en toen de deur geopend werd, zag bij dat zich een persoon bevond in de vestibule, die behalve tot den winkel dezer firma ook toegang geeft tot op de verschillende verdie- Pingen gelegen kantoren. De 'bediende, die in gezelschap was van <len magazijnknecht, zond dezen naar den polltie-agent, die 'belast is met regeling van het verkeer op de Oudehaven- kade. Da man werd ingerekend, waarna een Onderzoek ingesteld werd in het pand. Het bleek, dat de deur, die van de vestibule toe gang geeft tot den winkel was geforceerd. In den winkel werd echter niets vermist. Voorts kwam vast te staan, dat een ibezoek gebracht was in het kantoor van de N.V. Handels-Mij. "W. Voorwinde. De deur was geforceerd en eenige lessenaars waren opengebroken. Ver mist werd een acte-tasch, een sigarenkoker en eenige pakjes sigaren. Deze to-sch werd op den zolder teruggevonden. Benig imbrekersgereed- schap lag er bij, .benevens een plaatje, dat van de brandkast was verwijderd. Als verdacht van deze inbraak heeft terechtgestaan de 26- Jarlg© schilder H. J. gedetineerd. Verdachte ontkend© schuld al moest hij toegeven, dat de omstandigheden wel zeer tegen hem waren. Het O. M. achtte het bewijs geleverd, dat ver dachte den nacht in het pand heeft doorge bracht. Er is dus geen andere mogelijkheid dan dat verdachte de verschillende deuren beeft geforceerd en de tasch en de sigaren beeft weggenomen. Het O. M. betreurt het, dat verdachte een dergelijke houding aanneemt, ïlij een ruiterlijke erkenning zou een voor waardelijke veroordeeling nog in overweging bunnen worden genomen. Nu gaat dat niet en bet O. M. eischt 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. O. B. de Kat, meent, dat niet bewezen Is, dat verdachte zich de ^borwerpen. heelt willen toeëlgenen. Dat er geen handschoenen gevonden zijn is een reden om te veronderstellen, dat er ook nog andere personen in het pand geweest zijn, die mis schien eerder zijn vertrokken dan verdachte. Mocht de rechtbank echter verdachte's schuld bewezen achten, dan verzocht pleiter oplegging van een clemente straf. Daarna heeft terecht gestaan de 23-jarige landarbeider G. A. v. A. uit. Dirksland, die verdacht werd zich aan eenige gevallen van oplichting te hebben schuildig gemaakt. De dagvaarding legde hem twee zulke gevallen ten laste. In het tijdvak van 2 April tot 11 Mei zou verdachte in de Advertentiebode een ad vertentie hebben geplaatst, waarin hij geld aanbood voor hypotheek tegen een rente van 5 pet. Daarop had de landbouwer T. Markus gereflecteerd en van dezen man had verdachte opzettelijk, 'listiglijk en bedrieglijk door hem mee te deelen, dat hij 5000 hypotheek ru krijgen, 31 afhandig gemaakt, voorgeveude, dat dit kosten waren die op de leening kwa men. Op dezelfde wijze had verdachte van den winkelier L. M. van den Nieuwendéjk 24.50 losgekregen voor een voorgespiegelde mening van 2000. Verdachte legde thans een volledige beken tenis af. Hij had schulden gemaakt en probeer, de op zulk een wijze aan geld te komen. Het O. M. eischt 6 maanden gevangenisstraf, doch hét behoudt zich het recht voor dezen eisch nog te wijzigen, voor het geval er over ver dachte nog een reclasseeringsrapport zou ko men, dat tot een gunstig advies komt. De verdediger, mr. Nijgh merkte op, dat de behandeling van de zaak tegen dezen verdachte voor zijn rechtsgevoel onbevredigend is. Al wordt verdachte in de groote zaak niet ver volgd, het feit blijft toch, dat er onnoozeler, door verdachte zijn benadeeld. Pleiter had er zijn verdediging op ingesteld, dat de groote zaak wel zou worden behandeld en hij had met den vader van verdachte een regeling getrof. fen, waardoor het mogelijk zou worden, dat verdachte de door hem berokkende schade zou vergoeden. De vader is nog bereid die regeling na te komen. Van de ten laste gelegde feiten heeft verdachte de schade reeds vergoed. Hij deed dit om de belofte na te komen, dat het geld zou worden teruggegeven, als de leening niet tot stand kwam. Volgens pleiter heeft verdachte hier dan ook geen strafbaar feit ge pleegd. Pleiter heeft getracht een reclassee ringsrapport in te winnen, doch dit komt tot een ongunstige conclusie. Men oordeelt het goed als verdachte een korte vrijheidsstraf zou ondergaan. Pleiter is dezelfde meening toege daan, doch hij meent, dat verdachte zijn straf ui gehad heeft tijdens de preventieve hechtenis. De fietsendiefstallen. Ten slotte heeft de rechtbank de zaak voort gezet tegen den 24-jarigen klinker A. C. K. recidivist en gedetineerd, die zich te verant woorden heeft gehad ter zake van diefstal van drie fietsen. De getuige P. v. d. Stek, te wiens nadeele een der fietsen was gestolen en die des morgens niet verschenen was, werd nu ge hoord. Ook hoorde de rechtbank een zwager van verdachte als getuige a décharge. Het O. M. heeft na dit verhoor ter zake van diefstal een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëischt. De verdediger, mr. A. Wolfsbergen achtte niet bewezen, dat verdachte de fietsen gesto len heeft. Hoogstens is schuldheling bewezen. Uitspraken 25 Augustus. ROTTERDAMSCHE MELK VEILING, Jaarvergadering. Hedenmorgen heeft de Rotterdamsohe melk- veiding in café „Noord-Brabant" te Rotterdam, onder presidium van den heer W. de Kroes, haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter gaf een overzicht der werk zaamheden i,n het afg-eioope.il jaar verricht. Voor een gedeelte la het slechts gelukt met den handel tot overeenkomst te komen. Spr constateert, dat te weinig aandacht wordt be steed aan de boeren, maar dat de 'boeren daar. van veelal zelf de schuld zijn. Hoevelem immers zijn er niet, die van de melk-fedeiratie niets willen weten. Spreker's openingswoord moet staan in mineur, doch met den moed der wan hoop zal hij blijven doorwerken vertrouwend op de medewerking der leden. De oommissie tot nazien der rekening en verantwoording boekjaar tevens veilingjaar 19311932 bracht een gunstig verslag uit. 't Vorig jaar bedroeg heit ledental 57 en op 't einde van het boekjaar 146. Er is ge veild en geleverd in het afgeloopen jaar bijna 9.600.000 liter melk, welke een gemiddelden Prijs opbracht van 5,97 per 100 liter of boer- <j0rii, dus in de meeste gevallen te vermeer, deren met ±50 cent oversehot-rylocm. zoodat dl<®ten®evalge de doorsnee-prjjg is te bepalen °P Plm. 6,40 per 100 Liter. De totale opbrengst melk en rijloom bedroeg I 668.603.43 kaas 14.920.11 eieren 1213,24. Sens de exploitatie-rekening was er een winst van 1626.44. De balans per 31 <«rt 1932 is sluitend gemaakt met 34048.04. I tT s 86 aftre<ieiI1<ie bestuursleden, de heeren meerTTUrg 611 C' A' V' d' Burg werden, met meemerhejrt van stemmen herkozen. wT *6 ord6 werd gesteld het voorstel van Ulr tot venhooging van het vediing- zetde ^T T 2 p0t" Voorzitter W. de Kroes o-ekomerT 1 bestuur met dit voorstel was die d© melk T 'het °°S °P la,8B P'riJ'aen. d k «Pbrengt, 2. omdat er eenige ach terstallige betalingen zijn. Na een uitgebreide discussie werd het voor- 3 van 1 bestuur met meerderheid van stemmen aang€inomien_ Er volgde nog een rondvraag, waarbij diverse on erwerpen. werden besproken. Gisteravond werden onderstaande partyen om de Miss Blanohe-plaquette gespeeld in groep A: J?' H. MÖllenkamp-F Koopmeiners 1-1 Ph. J. Ham—K. J. W. A. Booaten 1—1 In groep B: A. HagenaarsA. Koopmeiners 20 N. CohenJ. v. d. Doe 20 H. van WezelB. C. Klyn 20 Zwartwit—G. v. d. Waals uitgesteld. Door bovenstaande uitslagen is ae stand der leidersN. Cohen 11 uit 16 punten (uitgespeeld) J. J. de Boer 9 uit 14, A. Hagenaars 10 uit 14, J. v. d. Doe 10 uit 16. Weet Hagenaars zijn laat ste party tegen v. d. Waals te winnen, dan is hjj winnaar van de medaille, by remise zal een herkamp tusschen de Boer, Cohen en Hagenaars plaats vinden. Telegram van de vereeniging van Scheepsbevrachters aan den minister. Namens de Vereeniging van Scheepsbevrach ters afd. Zuid-Holland is door den secretaris, den heer H. Drabbe, het volgend telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid verzonden „De Vereeniging van Scheepsbevrachters in Nederland, afd. Zuid-Holland, in vergadering bijeen, draagt mij op Uwe Excellentie te doen berichten, dat door de Eerste Ned. Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent een contract is afge sloten voor het vervoer van 60.000 tons suiker bieten naar deze fabriek uit verschillende plaat sen van Nederland, met een buitenlandsche fir ma. welke deze met regeeringssubsidie ver bouwde peeën met nlet-Nederlandsche schepen zal vervoeren en verzoekt Uwe Excellentie maatregelen te willen treffen, dat dit vervoer door Nederlandsche schippers zal geschieden." Actie der organisaties. Dezer dagen hebben er tusschen den Nederl. Bond van Werkgevers in Hótel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven „Horecaf" en den Kon. Ned. Middenstandsbond besprekingen plaats gevonden, in verband met de ernstige moeilijkheden, waarin de genoemde bedrijven tengevolge van de crisis zijn komen te verkee- ren. Gezien deze voor een ieder controleerbare moeilykheden is het geen wonder, dat men in den kring van het hötel-, café- en restaurantbe- dryf reeds aan een moratorium gedacht heeft. De vertegenwoordigers der genoemde organi saties stellen voorop, dat de principleele on juistheid van heffing van personeele belasting van bedrijt'slokalitelten zoo spoedig mogelijk moet wórden opgeheven. Na raadpleging van deskundigen werd beslo ten zich ten aanzien van de heffing dezer be lasting tot den minister van Financiën te wen den, teneinde de afschaffing voor bedryfslokali- teiten, subsidiair van de onbillijkheid der onge lijke belasting van café-restaurants ten op zichte van winkels, te verkrügen. Tienduizenden guldens schade. Te Sittard brak brand uit in het groote ma gazijn van den heer Desmet, waarin een me nigte kermisgoederen waren opgeslagen. Het vuur greep snel om zieh heen en vond gretig voedsel in de droge materialen. In een mini mum van tijd stond dan ook het heele ruime gebouw in vlammen. Het magazijn is gelegen aan den Hollenweg, een veldweg nabij de aan de Zuidzijde van het station gelegen spoorbrug, alwaar nergens in de nabijheid het benoodigdè water voor blussching aanwezig was. De brand weer kon zich dan ook slechts verdienstelijk maken door nog te redden wat te redden viel. En dat was niets dan een tractor, die reeds door het vuur beschadigd was en eenige auto's. De juiste waarde van de verbrande'materia len valt niet hij benadering fe schatten. Wel staat vast, dat deze verschillende tienduizen den bedraagt. Er zy'n o.,m. verbrand: drie auto's en een vrachtauto, twee torenvliegmachines, acht kennisorgels, een volledig gemeubileerde keukenwoonwagen en 'tallooze andere min of meer kostbare zaken. De eigenaar was tijdens den brand te Rotterdam. Hij werd telefonisch dadelijk verwittigd van het gebeurde. De brandkast met waardepapieren kon oog door verschillende mannen met vereende krachten naar huiten gesleept worden. Het vuur woedde voort tot laat in den nacht. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Het staat vast, dat sedert Zondag niemand meer in het gebouw is geweest. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. Het programma voor Zondag luidt: SpartaOlympia; Feyenoord—S.V.V.; verlie- zers-wedstrydeindwedstry'd. Veteranen: 2e ronde: C.V.V.V.O.C.Sparta BronbeekExcelsior; S.V.V.Feyenoord. Nu China weer door een groote cholera- epidemie geteisterd wordt, zijn de missiona rissen, die over de noodige geneesmiddelen be schikken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig om de mensclien in te spuiten met een anbi-cholera-serum. Reeds zijn er eenige missionarissen als slachtoffer van hun plicht door deze vreeselijke ziekte aangetast en bezwe ken. De epidemie heeft zich thans daarom juist zoo snel uitgebreid, omdat de rondtrekkende bandieten de waterbronnen vergiftigd hebben. De bandieten gingen daarbij zeer systematisch te werk. Als zij geen voldoende brandschatting van de dorpelingen kregen, wierpen zij lijken van cholera-slachoffers in de waterputten. Het ergste woedt de epidemie thans in de provincie Honan, waar een groot gebrek heerscht aan drinkwater, daar het in maanden niet meer heeft geregend. De scheepvaart ligt absoluut stil omdat alle rivieren droog staan. Voor water en andere drinkbare stoffen wordt zeer veiell geld ge vraagd. De autoriteiten zijn niet bij machte, om voor de watervoorziening zorg te dragen: men bepaalt er zich toe om de niet aangetaste streken te vrijwaren voor deze vreeeelyke epi demie, Een meisje belust op avontuur. Te Schiermonnikoog is gisteren aangekomen mejuffrouw Elsa Miiller uit Hamburg, die op weg is naar Londen met een vier meter lange opvouwbare kano. Aan boord van de kano is een tentje, waarin het meisje overnacht. VOLTA MANTOVANA, 18 Augustus (R.O.) Omtrent de landing van prof. Piccard wordt nog het volgende gemeld Tegen vijf uur zagen de inwoners van Volta Mantpvana aan den hemel Piocard's ballon, dien zij terstond aan de karakteristieke kogel vormige gondel herkenden. Om half zes landde de halion drie kilometer van Volta Mantovana, waarbij de gondel tegen een heuvel aanbotste. Bij deze botsing vielen de boordlnstrumenten om. Picoard verliet de gondel, terwijl de auto mobielen, die den ballon gevolgd waren; van alle kanten op het landingsterrein aankwamen. Kort daarna begonnen bewoners van de streek onder leiding van Piccard en zijn mede werker Cosijns den ballon te demonteeren. Piccard weigert zich over de technische re sultaten van de vlucht uit te laten, voor hy de instrumenten gecontróleerd heeft. Hij deelde mede, dat hij na zijn start in Zttrich binnen drie uur een hoogte van 16.500 meter bereikt heeft, waar de hemel zeer don ker was en strenge koude heersohte. Ter orienteering hadden hem. de meren ge diend, die zeer helder en limpide waren. In den middag bevond hij zich boven de Alpen, waarbij hij over 9t. Moritz was gevlo gen. Spoedig daarna had hij het Garda-meer herkend, dat hij op een hoogte van 3000 meter gepasseerd was. Daar eir volledige windstilte heersohte, was hij verscheiden uren boven het meer gebleven. Daarna was hij langzaam de aarde genaderd, waarbij hy naar een geschikte landingsplaats had uitgezien. De vlucht is zeer goed verloopem en de in strumenten hebban uitstekend gewerkt. Prof. Piccard was zeer vermoeid, hijkans uit geput, vooral tengevolge van het geweldige temperatuurverschil tusschen de ontzettende koude der stratosfeer en de op de aarde heer- schende hitte. Be eerste, die prof. Piccard begroette, was de commandant van de snelvluobt-afdeeling van Desenzano, eerste luitenant Berrnasconi, die tegen vijf uur met zijn vliegtug opsteeg, om dep prof. een welkomstgroet te brengen. Piccard opende een luikje van de gondel en beantwoordde den groet. PARijs, 19 Augustus (H.N.) Pnof Picoard heeft de Matin" een kort telefonisch onder houd toegestaan, waarin hij o.a. verklaarde, dat de vlucht prachtig verloopen is en niet beter had kunnen zijn. Het weer was uitste kend en geheel in overeenstemming met de voorspellingen. De snelheid van den ballon heeft ongeveer 25 K.M. per uur bedragen. PARIJS, 19 Augustus (H.N.) Volgens de „Mes- sagere" heeft prof. Piccard het voornemen aan gekondigd, nog een derde vlucht naar de stra tosfeer te maken, aangezien verschillende vraagstukken betreffende de werking van de kosmische stralen nog opgelost moeten worden. Een hoogte van 17000 M. bereikt BESENZANO, 19 Augustus (V.D.) Nadat prof. Piccard en zyn medewerker Ir. Cosy'ns, hun intrek in een hotel hadden genomen, stel den zij eenige persvertegenwoordigers in de gelegenheid, een kort onderhoud met hun te hebben. Prof. Piccard deelde med'e, dat hy ter stond na zyn landing zyn vrouw getelegrafeerd had, dat hy te Desenza.no was aangekomen, dat hy temperaturen ver onder nul had ge trotseerd, 'n wooiderlyken dag had gehad, spoe dig naar huis terug dacht te keeren, reeds een telegram met gdukwenschen van 'den Belgi schen koning had ontvangen, gelukkig doch zeer vermoeid was. T®,r aanvulling vertelde prof. Piccard, dat hy gedurende de geheele vlucht zeer lage tem peraturen had aangetroffen. Pas kort voor de landing was de temperatuur weer boven nul gestegen. Hy aeide, dat hy een hoogte van on geveer 17.000 Meter had bereikt en wel hoven het A'damellomassdef. Op de vraag of de appa- raen evenals by den vorigen tocht storingen hadden vertoond, antwoordde Piccard, dat slechts een zeer klein toestelletje, dat echter van geen toeteekenis was voor het vaststellen ■van de resultaten van deze vlucht, by de lan ding blijkbaar iets had geleden. Direct na dit onderhoud trok prof. Piccard zich in rijn appartement terug, aangezien hy moe was en rust noodig had. PRAE-ROMEINSCHE GRAFTOMBE ONTDEKT. ROME, 18 Augustus. (V. D.) By den aanleg van den straatweg PompeiCastellamaré zyn by Castello di Angiono prae-Romeinsche graf- tomhen uit de tweede en vierde eeuw voor Christus voor den dag gekomen. Op ongeveer 5 meter onder het tegenwoor dige dekniveau en bedekt door een dichte laag humus en vulkaanslakken, afkomstig van de Vesuvius-ultbarsting in 79 na Christus, heeft men drie graftomben gevonden van groote stukken tufsteen vervaardigd en drie andere grafkelders van grove tegels. In de tufsteenen bevonden zich by de skelet ten heele graf-uitrustingen, bestaande uit vaas jes en kannen vftn allerlei afmetingen, sommi ge van ruw, haast onbewerkt leem, andere weer veel fy'ner en versierd met geometrische figu ren. Uit het gevondene maakt men op, dat deze tomben zyn gebouwd ln den tyd der Samniti- cche overheersching in Stabia, -O Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Te "Brugge werd het 19de congres der Bel gische katholieke vakvereenigingen gehouden. Een eerste resolutie, welke aanvaard werd, kan alsvolgt geresumeerd worden: Elk man, die op eerlyke wyze werkt, moet tot een be- hoorlyken welstand kunnen geraken; elk land moet over de noodige middelen beschikken, om zich door een normale activiteit een voldoende welvaart te verschaffen. Indien door omstan digheden buiten hun' schuld dit niet zoo is, moeten de arbeiders door de nationale en de landen door de internationale collectiviteit ge holpen worden. De tweede resolutie is gericht tegen het in stellen of de ontwikkeling van de economische dictatuur en eischt: lo. de duidelyke onderscheiding tusschen de financieele en de politieke macht, welke laatste versterkt moet worden en zooveel mogelyk onafhankelyk gemaakt van de financieele machten; 2o. een afdoende controle op de bankopera- ties; 3o. strenge maatregelen tegen manoeuvres, die het crediet van den staat in gevaar bren gen. Voorts werden aangenomen resoluties ten gunste van een meer rationeele transport- politiek; van het controleeren der aankpopen van buitenlandsche materialen door de open bare bestuurslichamen; van een plan van open bare werken; van het samenstellen van een commissie voor koloniale arbeidskrachten. Dank zy de technische vorderingen welke in de laatste jaren gemaakt werden, zou men ook langzamerhand tot den 6-urigen werkdag moeten kunnen komen. Voor de weder aanpassing der salarissen stelt het congres het volgende voor: een sy steem van renumeratie van den arbeid, reke ning houdende met de vaardigheid yan den ar beider den vooruitgang van de techniek en de stijgend© waarde van een certificaat van be roepskennis; het toekennen van een supple ment op het salaris naar verhouding van de algemeene styging der bedryfswinsten en van de kostpryzen; een onderzoek naar de salaris sen, betaald in de verschillende industrieën, de uitgave van een nieuwen levensstandaard, rekening houdende met de levensduurte en de koopkracht der salarissen ingevolge de se dert 1913 hernieuwde levenscondities. Redevoeringen van den heer Serrarens, pre sident van het Int. Christelyk vakverbond, van kannunik Logghe, directeur* der sociale werken van het diocees Brugge en 'van den heer Pauwels, besloten het congres. Olmütz, het kleine stadje in het Oosten van Tsjecho-Slowakye, waar geregeld de con gressen tot hereenlging van de Oostersche en Katholieke Kerk worden gehouden, ls op het oogeniblik het middelpunt van groote kerke- lyke feestelijkheden. Het viert het tweede eeuwfeest van de kroning van het genadebeeld op den H. Berg. Uit alle deelen der republiek, aldus meldt de „Prager Presse", zyn duizenden pelgrims naar Olmütz gkomen. De ziel van deze plech tigheden is de abt van Strahov, dr. Zavoral en de proost van het klooster, pater Julius Puda. Door een groot aantal kerkelyke hoogwaar- digheidsbekleeders, o.a. door den aartsbisschop van Olmütz, Z. H. E. mgr. dr. Precan en den bisschop van Brünn, Z. H. E. mgr. dr. Kupka, wordt aan de plechtigheden, welke tot 23 Augustus zullen duren, deelgenomen. ROTTERDAM, 19 Augustus. Heden Kwamen aan de vischmarkt alhier 12 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 520 manden en kisten versche en 30 kistjes ge rookte visch aangevoerd. De pryzen waren voor: middel tong 4054, kleine tong 1018, tarbot 824, griet 618, haantjes 515, pieterman 610; middel schol 1022, kleine schol 16, makreel 35, schelvisch 16, gul 12, kool- visch 25 50 ct. per mand, dikke paling 1220, dunne paling 35, gerookte paling 2—6 p. kistje VLAARDINGEN, 19 Augustus. Binnen van de haringvisschery Kff 8 met 14 last, K.W. 20 met 14, KW 38 met 15, VL 14 met 17 lost, binnenko mend, K.W. 3. Betaald werd voqr volle haring Noord 15.90—16.50, ld. Zuid 12.30—14.90, maat jesharing Noord 1414.90, id. Zuid 1421.70, zoute viseh (styve koon) 15.1019.20 per kantje, dito filet 8—8.40. ROTTERDAM, 19 Augustus 1932 Vlet- en lichterwerk, 115 ton af/ per dag. Vaanverk voor zwaar goed, 100 ton naar Zut- phen 1.90 per last. Er ging heden ter beurze zeer weinig om. ROTTERDAM, 19 Augustus 1932. Bovenryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming iets vaster. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Beneoenryn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens geen noteering. Sleeploon volgens het 25 oents tarief. ROTTERDAM aangekomen: 18 Augustus namiddag: 3.BEEMSTERDIJK, HollandAmerika Lijn, Philadelphia, Maashaven stukg.4.45 POELDIEP H. v. Krieken, King's Lynn, IJselkade, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 18 Augustus namiddag 10.15 NORDIC, Port Natal; 11.20 TRIFELS, Rangoon; 11.50 WARKWORTH, Montreal; vertrokken 18 Augustus namiddag: 4.35 ST. PALAIS, Rouaan; KANGARS Riga- SANTA MARTA, Civita Vecchia; SPERBER, Riga; WINSTON SALEM, New-Orleans; DORIS Rugenwalde; 6.— HEIN A, Key West- 7— MAR- GINA, Londen; 7.3 ORIOLE, Londen; ST. KEA- RAN Waterford; BëRENFELS, Hamburg- 7 45 ASTRA, Riiga; VIRGILIA, Hamburg; SAMBRE, Parijs8.10 BATAVIER TV, Londen; VICEROY OF INDIA, Southampton. 9.10 HARALDSVANG, Haugesund; 9.35 HELE NA LENSEN, Leningrad; 19 Augustus voormiddag 12.05 VIENNA, Harwich. Wind N.W., flauwe koelte, kalme zee, helder. SCHIEDAM aangekomen 18 Aug.; TALLEY- RANDi Hamburg. AMSTERDAM Londen., per Berlijn p. lOOMk. Parijs p. 100 frs Brussel p.lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh.p. lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per 19 Aug. 18 Aug. 8.61% 8.63 59.15 59.10 9.74% 9.74 34.5U 34.49 48.40 48.40 46 25 4925 44.35 44.40 43.2 43.25 2.48A 2.48% 17 Aug. 8.62% 59.15 9.73% 34.47 48.39 4610 44 35 43.25 2.4»% pariteit 12.10 59*26 9.74 34.59 48.— 35.— 66.67 66.67 66.671 2.487 ^VLAARDINGEN aang. 18 Aug.: MILLISLE, IJMUIDEN aangekomen 18 Aug.VEGA, Lon* den, stukg.; RIO AZUL, San Lorenzo, graan; GATESHEAD Newcastle, stukg.- ATLAS Lon den, ledig; VÉCHTSTROOM, Huil, stukg.; ALT< Goole, stukg.; MARON, Batavia, stukg.; VE NUS, Hamburg, stukg. vertrokken 18 Aug.: ROSENBORG, Helsing- borg; TUNNI Memel- DEUCALION San Juan (P.R.); HONTESTROOM. Plymouth; CRAIGO- LIVE, Rotterdam. VLÏSSINGEN aangekomen 18 Aug.PRINSES JULIANA, Harwich- vertrokken 18 Aug.: ORANJE NASSAU, Har wich gep. naar Antwerpen: MORVADA Calcutta (verb.); MARGA, Mesane; ALMIRANTE ALEX- ANDRINO, Santos; CERONS, Havre; STAR, Rotterdam; TRAUNSTEIN, New-York; gep. naar Brussel: DYNAMO, Londen; gep. naar Gent: DAPHNE, Rouaan; gep. van Antwerpen: CONGO, Hamburg; KNOWLGROVE Chatham; BORINGIA, Bang kok; FREIBURG, Batavia; WESTSEE Duin kerken; BAHIA, Rio Janeiro; DUhlLUCE CASTLE, Rotterdam; FINSE, idem; BLACK EAGLE,'idem; GREATEND, Newcastle; LES- TRIS, Liverpool; gep. van Gent: MANORDfLO, Blyth; CAR- PENA, Batoum; ARCTURUS, Rotterdam; GUL- HAUG, Sta vanger; gep van Brussel: STORM, Kopenhagen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM v. N.-York n. Rotterdam 19 (T n.m.) te Plymouth en 20 (9 n.m.) te Rott. verw, HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN- STREEFKERK (thuisreis), 18 v. Calcutta. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VENUS, 18 v. Hamburg te Amsterdam. DEUCALION, 18 v. Amst. n. San Juan (P.R.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA NOPAN (thuisreis), 18 te Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (uitreis), 18 te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTILOCHUS, Japan n. Rotterdam p. 18 Perlm IONIC STAR, Hankow n. Rotterdam p. 18 Perim- AGAMEMNON, Japan n. Rott. 17%. Hongkong. CITY OF FLORENCE, Japan n. Rott. 17 v. Manilla. SARPEDON, Dairen n. Rott. 17 v. Colombo. MARON, 18 v. Batavia te Amsterdam. ACCLIVITY, 16 v. Zwyndreckt te Londen. AZTEC, Rotterdam n. Avonmouth 17 op 60 myl N.W. van Land's End. BITTERN 16 Aug. van Rotterdam te Manchester. BERGANGER, Amsterdam n. Vancoucer 16 op 90 mijl Oost van Land's End. BORTHWICK 17 Aug. van Rotterdam te Leith. BURGENLAND, Rott. n. Japan 18 te Pt. Said. CIESZIJN, 15 v. Rotterdam te Tallinn. CITY OF DIEPPE, 18 v. Rotterdam te Beira. DUSAN SILNI 13' v. Rotterdam te Stockholm. DOLLARD, Rott. n. Norrköping 12 v. Ahus. ESTER, 16 v. Rotterdam te Kopenhagen. ELLEN 17 Augustus van Rotterdam te Hamburg. EGBERDINA, Alberts, 16 v. Hbg n. Holtenau. ELLEN 17 Aug. van Vlaardingen te Hamburg. F1RECREST 16 Aug. van Rotterdam te Lynn. GORECHT, 16 v. Dover te Londen. GONDUL 15 Augustus van Rotterdam te Malmö. GRETA THORDEN, 16 v. Amst. te Helsingfors, GONDUL 15 v. Rotterdam te Malmö. HEINZ HERBERT, z., 12 V. Rott. te Solvesborg. HORIZON, m., 17 Aug. van Rotterdam te Alton*, JAMAICA, 12 v. Rotterdam te Stockholm. JAMAICA MERCHANT 17 v. Rott. te Londen. KYPHISSIA 17 Aug. van IJmuiden te Hamburg. KURT HARTWIG SIEMERS 17 v. Rott. te Hbg. LALANDIA Rott. n. Bangkok p. 17 Perim. MEN IN RIDGE, Rott. n. Lenngad p. 15 Hauw mershus. MAVIS 17 Augustus van Amsterdam te Londen. MAASSTROOM 17 van Amsterdam te Londen. NJASSA 17 Augustus v. Rotterdam te Hamburg, NAGOYA. Rotterdam n. Japan p. 18 Gibraltar. NEELTJÉ, m., 15 v. Rostock te Liibeck. OUSEL 16* Aug. van Amsterdam tse Manchester. ONDERNEMING Vellinga, 16 v Hbg n. Cuxhaven PALLAS 14 v. Rotterdam te Malmö. RHEINLAND, 15 v. Rotterdam te Pillau. ROBERTA 16 Aug. van Amsterdam te Liverpool, RIJNSTROOM 17 Aug. van Amsterdam te Hull, SAARBRUCKEN, Rott. n. Japan 18 v. Belawan, TILSIT 14 v. Rotterdam te Pillau. VECHT. 14 v. Rotterdam te Lovisa. VINSTRA Rott. n. Calcutta 18 v. Aden. WESTLAliD, 18 v. Rotterdam te Leith. WADAI, Rotterdam n. Z.-Afrika 17 te Southpt. WESTLAAN, Leith n. Faversham p. 16 Flamboro Head. WESTLAND 16 van Nieuwpoort te Wexford. WOENSDRECHT, Rotterdam n. Constantza p. 17 (10.19 v.m.) Ouessant. YEWPARK 16 van Amsterdam te Immingham, ZEELAND 17 Augustus van Maassluis te Londen, SLEEPBEDRIJF. Rotterdam, 18 Augustus. De Nederl. zeesleepboot „Lauwerzee" is gisteren van IJmuiden te Duinkerken aangekomen met den zuiger .Beverwijk IV" en den onderlasser „V. H. B. 51" op sleeptouw. SARNIA. Rotterdam, 18 Augustus. Het Eng. s „Samia" (meer gemeld) zal de schade voorloopig herstellen en waarschijnlijk vanavond nog van Dover de reis naar hier voortzetten. IMMANUEL. Londen, 18 Augustus. Het meergemelde Nederl. m.s. „Immanuel" is weer vlot gekomen en heeft de reis naar Duinkerken voortgezet. AANGEKOCHTE SCHEPEN. De stoomtrawler „Avila", welke door schipper R Blok e.a. te IJmuiden van de Stoomvisschery Mij. ,,DSe S cel visch" aldaar werd aangekocht, zal thans onder den naam UM. 1555 „Leentje Elizabeth" aan de Noordzeevisschery deelnemen. STOOMVAARTLIJNEN. ACHILLES, 18 v. Napels te Duinkerken. AURORA, 19 T. Vigo te Lissabon. ULYSSES, 18 v. Amsterdam te Hamburg. IRIS, Amst. n. Kopenh. p. 19 Holtenau. SIBAJAK, Batavia n. Rott. 19 (9 v.m.) v. Glbr, BUITENLANDSCHE HAVENS. GERTRUIDA, Dost, 17 v. Groningen te Kopenh, GEN. METZINGER, Jap. n. Mars. 16 v. Colombo, GOOTE 17 v. Rotterdam te Swansea. GUILDFORD CASTLE 18 v. Londen n. Beira. GERALDINE MARY 18 v. Londen n. Botwood GRUNO 1 8v. Maassluis te Londen. GRONINGEN 18 v. Harlingen te Londen. GALLOIS 18 v. Newport n. Gent. GEIERFELDS Bremen n. Busreh 17 v. Malta. GLASGOW MARU, 17 v. Hamburg te N. York, GORECHT, 18 te Londen uitgekl. n. Plymouth, GLAUCUS, 17 v. Shanghai n. Japan. HUNZE 6, 18 v. Groningen te Bremen. NOORDZEE, slbt., (met sleep) Rotterdam n, Brest 18 (12.26 nm) 12 myl ZO v. Niton. ZURICHMOOR, San Nicolas n. Antwerpen 1T (8.36 vm.) 150 myl Z v. 's Lands End. BARON DECHMONT, Cuba n. Land's End 18 (9.59 vm.) 125 rnjjl W. v. Land's End. CANADA, Rotterdam n. Vancouver 18 (8.58 vm.) (35 myl ZW v. Niton. CAPSA, Curasao n. Land's End 18 (12.35 vm.); 110 myl ZW v. Land's End. KATENDRECHT Philadelphia n. Rouaan 11 11.26 vm.) 56 myl WZW v. Valentia. HARDENBERG, Rotterdam n. B. Ayres 18 (9.50 vm.) 60 myl O. v. Niton. PENROSE, B. Ayres n. Hamburg 17 (8.40 nm.) 240 myl Z. v. Land's End. ROLAND, N. Orleans n. Bremen 18 (12,13 nm.) 60 my'y v. Land's End. TRECARRELL, Montreal n. Antwerpen 17 (7.8 n.m.) 220 myl WNW v. Land's End. VERWACHT TE ROTTERDAM.; 1 TUCURINCA v. Tela 21 (5.30 n.m.) verwacht. MIAMI v. Pto Barrios via Havre 23 (n.m.) verw, SARONIKOS v. Braila p. 17 Gibraltar. INHAMBANE v. B.-Ayres 16 v. Lissabon (verb.) VERWACHT TE AMSTERDAM. j XJEWDALE y, T&lbst 3-8 MasÖ» J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7