SKUtTTU MIJ] OKZEÖGEM LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DE INTELLECTUEELE ONTWIKKELING VAN DE VROUW IN DE OOSTERSCHE LANDEN. nn EGOÏSME. EEN GOEDE GEDACHTE VOOR ELKEN DAG. MELOEN. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 M VUI II U MUI GARNEERING MET RUCHES. Zondag. WARME DAGEN EN KOUDE WIJN. Afghanistan. Engelsch-Indië. Mohammedaansch Rusland. R. K. KRAAMVERZORGING. ,Een blijde tijding". VOEDINGSWAARDE VAN VER SCHILLENDE GROENTEN EN VRUCHTEN. Moderne kooplieden gefen» door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend I r A \i j* Als er wel één. onhebbelijkheidja zelfs een ondeugd in het ge-meenscbaps-, gezelschaps- en gezinsleven, zich het monopolie van „hate lijk" op den hals heeft gehaald, dan is het zeker wel het egoisme. Egoist, egoist, akelige egoist, hoe dikwijls hoort men het ndet zeggen. Die, aoh die, bah, alles voor zich, gunt een ander niets, zelfs geen plekje in de zon, als hij of zij er iets over te zeggen heeft. „Foei kind" zegt moeder vaak vermanend, ,,heb je nu alles alleen opgesmuld, ook van de andere kindjes, ik had je toch gezegd te deelen. Bah, hoe egoïstisch". En dan hoeft moeder heusch niet te definieeren, wat dat .woord beteekent, de schuldige snapt 't wel. Als ze aoo tot den leeftijd van 10-12-13 jaar komen en in groote gezinnen, wat men noemt elkander beginnen op te voeden, is zoo'n uit drukking schering en inslag. Vooml tot de jongeren, en in dat opzicht behoeft ge nooit aan de waarheidsliefde te twijfelen. Een moedeer van een groot gezin heeft het in die opvoedingskwesties gemakkelijker dan toen ze maar een, twee of drie peuters te re- geeren had. Menigmaal heb ik zulks gehoord, en werd mij lachend verzekerd; „Met 8 of 9 heb je 't gemakkelijker ais met 2 of 3", heusch ze weten elkaar zoo goed op te voeden en eikaars ge breken steken ze niet onder stoelen of banken. Ze wrijven het elkaar wel onder den neus, en weten best te vertellen wat er aan Ieders manieren en gedrag ten opzichte der eigen kleine maatschappij ontbreekt. Snoepen, jokken, iets van elkaar wegnemen en gebruiken, 't zijn allemaal aanleidingen tot hevige protesten en debatten, maar als er één onder is die alles naar zich toetrekt, zichzelf eerste stelt „ik en nog eens ik en dan nog maals ik" en dan kom jij pas", geloof me das is de verontwaardiging grootendeels met min achting en verachting doordeesemd. „Leelijke egoist"! 't kan er zoo smakelijk, heerlijk gemeend uitkomen. En 't geeft toch wel blijk van een mooierf karaktertrek in onze Jeugd, dat ze dit zoo intens voelen. "Want 'n kinderziel is toch geschapen tot adelmoed, liefde en mededeelzaamheid. Een kind kan nóch alleen genieten, nóch alleen lijden, het deelt zoo gaarne mede, soms geeft 't alles weg, spontaan omdat zijn hartje 't zegt. 't Gebeurt ook wel dat wij- in onze kin deren een al te zuinig trekje ontdekken, alles Voor zich te bewaren. Och, dat kan zoo gauw nog verbeterd worden. Als wij maar direct er ©p'wijzen, hoe zij 't aouden vinden als 'n ander alles hield en hem niets gaf, hoe zij dat zou den gevoelen. Men kan ze wijzen op 't minderwaardige, 't kleingeestige, ja laffe. Een kind is graag groot m zijn daden, een drang naar groei, gees telijk en lichamelijk, ligt als een zaad in dat zieltje, wachtend op den wasdom. Dan' kan een kleine terechtwijzing, een aan sporing een voorbeeld, ineens dat zaadje doen ontkiemen en in volle overtuiging., van eigen kleinzielig tekort, in een heroieke behoefte aan goed maken, staat 't kind impulsief al- X&? af Er wordt zeer veel tact voor vereischt en voorzichtigheid, om dan niet te zeggen, „dat is alles niet noodig". Neen laat op dat moment het kind z'n impul- sie volgen, desnoods het later betreuren. Het zal een goede les zijn, het leert het kind zijn neigingen beheersdhen en niet onberede neerd te handelen. Het Tal leeren onderscheid te maken om den gulden middenweg tusschen alles of niets, ten behoeve van den evennaaste te betrachten. Ook in het leven der groote menschen is egoisme aoo afstootend, zoo hatelijk, aoo ge minacht. En groote menschen met dikwijls gouden harten, kunnen dat omgeven met een netwerk van taaie woekerplanten, de uitgroeisels het egoisme. Op zeker oogenblik knellen die ranken teza men en 't gouden har.t raakt er bijna, In ver- Btik-t. Ze zijn soms op één enkel punt bijv. eigen gemakzucht zoo intens egoistlscih. Ze leven hun eigen leventje al vallen ron dom hen de kaartenhuizen van anderer ïllu- sie's Ineen. Wat deert 't hun, je kunt toch de iheele wereld niet op de schouders nemen, a s ze er mij naar buiten houden, laat maar tab ben. Ik blijf er tusschen uit.... En dat zijn dan juist degenen, wier zelfover winning, wier warm medeleven zoo tijdig had den kunnen ingrijpen en redden. Het is zoo jammer, dat de wereld grooten deels uit egoïsten bestaat. Egoisten, die nooit iets opmerken dn eigen omgeving, die denken dat ze met de zorgen voor 't lichamelijk wel zijn, met de contanten voor nooddruft, onder wijs, kleeding, volstaan kunnen. Mannen die nooit eens er over nadenken, hoeveel zorg en verantwoording toch op de vaak zoo teere zwakke schouders hunner ech-t- genooten rusten. Ze 'hebben 't wel duidelijk en afdoende te kennen gegeven, dat ze bij hunne thuiskomst niet lastig gevallen willen worden, met schooi, thuis of keukenklachten. En 'n waarlijk liefhebbende vrouw, zal ook na 'n moeilijken dag, toch nog glimlachend en opgewekt doen óf er niets gebeurd Is, geen slechte berichten van school of onwillig per soneel. Dat bewaart ze voor geschikter uren. Maar die ure komt soms nóóit, omdat de man die wel iets vermoedt, die wel iets leest In die peinzende oogen, dien trek om den mond, pre cies ssooals een struisvogel zijn kop in 't zand steekt, bij zich zeiven denkt „Omzeilen, niets vragen stil laten besterven" en door zijn lucht hartigheid het den tobbende Moeder onmoog- lijk maakt eens uit te spreken. Dan vindt dat opofferingsgezinde vrouwtje het wreed, haar echtvriends zonnige stemming te verstoren en zwijgt. Wat héél verkeerd is en soms van kwaad tot erger voert. Ook omge keerd. De sterke man, de nobele man, wiil dikwijls z'n vrouw niet doen deelen in eigen zorgen en moeilijkheden. Moet dan het vrouwtje in eigen angst en obstakels opgaan en doen alsof zij óók niets speurt van 'a mans hinderlijke gedachten? Vrouwelijke intuïtie is zoo scherp en in staat een haar te klieven. Dan mag zij niet zelfzuch tig opgaan in eigen beslommering, maar moet haar deed van 's manlief zorgen opeischen. Geen verstoppertje spelen niet egoïstisch tijn, maar elkanders lastèn dragen, zooals de liefde dat wil en kan. Ook In 't gezelschapS" en gemeenschapsleven, wat zou het onedndlig veel aangenamer zijn, als ;wij allen eens leerden, want daartoe zijn. we noodt to cud, la SsJdïfefeMeS Wanneer wij weten met t een of ander iemand te hinderen of pledzier te kunnen doen, laten wij het dan opgeven of betrachten, eigen gemak en genoegen offeren, maar dan ook hartelijk en ongekunsteld. Vooral niet laten merken, wat wij opgeven, wat wij offeren, want dan is er heelemaai geen ziertje grootheid, slechts ij del lie id in te vin den. Welk een hinderlijk volume egoïsme is er te vinden in onze huidige maatschappij. Waar zijn de idealen, de illusde's, waar ls de energie op gericht? Maximum verdiensten, minimum arbeid. Genotzucht, luiheid, egoisme dat enkel en alleen eigen baat beoogt. Geen seconde, geen vinger geen enkele krachtsinspanning meer geven dan wettelijk bepaald is. Vragen onvoorziene omstandigheden, zwaar der arbeid, langer duur, intenser medeleven. „Ho maar,'dan is de eerste vraag" Wat win ik er mede, wat heb ik eraan, wat brengt 't mij voor baten? Is dit nihil, geen atoompje werkkracht meer, dank U wel. Ieder voor zich en God voor ons allen, staat zoo lichtvaardig boven veler levensplan. Jammer, jammer erg jammer zelfs in de lief de, in de jonge huwelijken sluipt dit kwaad binnen. En er wordt wel geklaagd: „wat heb ik aan mijn leven, altijd zorg, altijd in de kleintjes altijd thuis." „Anderen kunnen dit, doen dat, gaan maar uit, blijven jong elegant, modieus." Arme vrouwtjes ge -hebt gelijk zoo ge niet uit hooger inzicht deze lasten draagt. Maar ge móóigt niet zoo zelfzuchtig zijn, niet ontevreden op man en kinderen, iedereen en alles, ge moagt bet grootste geluk niet voor U zei ven opeischen. En uit puur egoisme weigert ge het bestaan aan hen, die misschien juist uw waarachtig geluk hier en hiernamaals zouden bewerkt hebben." Verveelt en vervreemt toch niet Uw echtge noot, beschouwt hem toch niet enkel en alleen als betaalmiddel en leverancier van pret en plezier, weelde, luxe en comfort. Vergeet toch niet wat hij redelijker wijze voor zich zelf moet en mag verlangen. O 't is zoo afschuwelijk dat egoisme, dat al leen op eigen voordeel, eigen genot bedacht is. Leeren wij dan tóch al heel jong vanaf onzen schoot, aan diie kleine verlangende soms dwin gende hartjes zich iets te ontzeggen, af te staan te ontberen ter wille van anderen. Ieder offer aan de zelfzucht gebracht, zet zich om in een kostbaren schat van zelftucht, iedere daad van zelfverloochening, brengt ver heven blijdschap en voldoening, van dat wat wij vrijwillig uit hooger motieven weten al te staan, want ook hier geldt dé gulden regel: „Brengt gij de zon in 's naasten leven Zij zal op U beur weerschijn geven." HELLENEN. Abonné J. M. te B. Vraag: hoe kan ik een cashmere regenjas (gummistof), welke door het gebruik groen geworden is, de mooie zwarte kleur teruggegeven. Antwoord: Los twee eetlepels keukenzout op in warm water, als dit koud geworden is, wascht U de jas daariu, laat 't eenigen tijd staan en spoelt na in frisch water. U kunt ook een ons boutzeep gedurende 4 uur in 'n emmer water laten trekken. Giet het water of en zet daarin eenigen tijd de regenjas. Buiten drogen. Heeft U bezwaar tegen deze behandeling laat de jas dan oververven, een goede firma doet dit zonder dat U vrees voor afgeven behoeft te koesteren. Abonné J. v. Hm heeft last van 't ongewensch- te bezoek van slokken in de kastjes onder den keukenaanrecht en zou daar gaarne vau be vrijd worden en bezigt daartoe zout. Antivoord: Het is een feit dat voortdurend zoutstrooien resultaat moet hebben; 't beste is de kastjes eerst flink met lysol of anderszins uit te boenen en rijkelijk met zout te bestrooien, ook de muren in te wrijven. Een doek in bier gedrenkt lokt de slakkeu, ze zuigen zich dronken en U kunt ze verdelgen. Geregeld herhaald heeft dit succes. Een plankje met teer besmeerd doet ze even eens verdwijnen, gebrande gips strooien is evengoed als zout. Helpt dit alles niet, laat dan de kastjes opnieuw gipsen of kalken, 'alle even- tueele onzichtbare holletjes verdwijnen dan. Dikwijls bevindt zich in de. aanrechtkastjes het metselwerk *a,n 't gootstee-nputje, laat uit eens grondig nazien. Abonné C. 7. te HilversumDeze abonné beklaagt zich over een voorheen goeden dro gen kelder welke na eenmaal fiink geschrobt te zijn, alles doet bederven wat er in gezet wordt. Antwoord: 'n Zeer vreemd geval, wij betwij felen of dit schrobben de oorzaak is; 't is ech ter mogelijk, dat er te veel vocht tusschen de tegels is gekomen. Probeert U eens het volgende; „Men lost In een oude conservenhus 1 pond ehloorkali op; diit heeft een zeer opdrogenden uitwerking. U plaatst deze bus op den grond. De ehloorkali absorbeert het vocht, het water verdampt en kan telkens bijgevuld worden. Heeft men bij het schrobben soms amoniak gebruikt dit blijft lang hangen en is van bedervenden invloed, laat u den grond ^n de muren eens met wat verdunde azijn afnemen; succes gewenscht, HUISMOEDER. Mevr. ten D. te R. Uw vriendelijk schrij ven ontvangen het spijt ons echter U te moeten melden, dat dit instrumentje niet voor groote hoeveelheden als 3 a 4 kilo aardappelen geschikt is. Dit zou veel te lang duren. De ge wone machines schillen 2 h 3 kilo in 3 minu ten, 5 kilo In 8 a 10 minuten. Intnsschen dank voor uwe goede bedoeling. HUISMOEDER. Mevrw M. te Den Haag. Veel dank voor Uw gezellig schrijven heelemaai niet erg ik begreep 't best. U heeft echter toch wel begrepen dat de U genoemide lektuur voor de Ouders is over de kinderen; niet om de jeugd zelf in handen te geven, 't Beste succes er mede. Mevr. v. d. W. te A. Gezellig Uw schrijven te ontvangen, zoo iets geeft de(n) strijder(ster) moed. Steeds gaarne tot inlichtingen bereid. HELLENEN, Vele garneeringen geven aan 'n kleedingstuk een eigen cachet en het komt zelfs voor, dat een oogenschijnlijk onbeduidend detail den in druk, dien het geheel maakt, bepaalt. Dit is vooral het geval met de eigenaardige ruches-versieringen, welke de herfstmode pous seert. Ze hebben altijd iets gestyleerds en geven het toilet, waarop ze worden aangebracht, jeugd en gratie. Hoofdzakelijk komen ze op middagrobes voor en zijn gemaakt van „vaste" zijde, dus van crêpe de chine, marocain, satijn of flamissol, doch soms ook wordt dunner mate riaal, als georgette en tule gebruikt. "We mogen als bekend veronderstellen, dat het „groote" avondtoilet meer en meer verdwijnt. Men is immers van meening dat met één mooi middagtoilet kan worden volstaan en het is derhalve reeds gewoonte op concerten en in theaters in z.g. „klein" toilet te verschijnen. Daarom gaat men aan visitekleeding bijzondere eischen stellen en wil men, dat zij de eigen schappen van het voormalig avondtoilet bezit. Deze nu worden verkregen door 'n garneering met juches. In den regel worden ruches verkregen door de (het) voor dit doel bestemde strook(je) bijna aan den bovenTand aan te trekken, zoo dat boven slechts een smalle partij, het z.g. kopje, onder echter een rijke breede volant ont staat. Deze methode heeft men toegepast op de robe der voorlaatste silhouette; drie rijen ruches, van het zoo juist genoemde soort, vormen het sluitstuk van den rok en dezelfde, echter smalle, spits toeloopende volants garneeren als een Berthen-cape het lijfje, waarvan de hals met een van voren tot een strikje geknoopten sjaal kraag is afgedekt. Van nog kleinere, nauwelijks twee vingers breede ruches is de laatste figuur voorzien. De rechthoekige hals is er mede afgezet, terwijl eenige rijen de op bloemkelken gelijkende mou wen omsluiten. De spitstoeloopende, de heup dekkende partij vestigt den indruür van een kazak. Deze robe is voorts opmerkelijk door de boogvormige, trapsgewijs aangezette, klokkende banen van den rok. Niet altijd echter worden ruches dwars ge legd; ook in de lengte worden ze gedragen. Dat hiermede succes is te bereiken bewijst zeker het eerste model onzer plaat, waarvan het bovengedeelte van den rok dus tot de aanzet- plaats van de uit kleine vlinderruches samen gestelde dwarsbaan absoluut recht is gesne den en eerst onder de ruchesstrook begint te klokken. Terwille van de harmonie zijn ook de mouwen door eigenaardige ruches In tweeën verdeeeld. Een kleed van dit soort met zulke ruches, zal het dan goed doen, wanneer de kleur donker is, dus zwart of wijnrood, tinten, die in de herfstmode een vooraanstaande plaats innemen. Niet zelden worden ruches tot nu toe be schouwden we ze uitsluitend als garneering ook „organisch" met het kleed verbonden, dus niet opgestikt, maar in de naden vastgewerkt, 'n Voorbeeld daarvan is het visitekleed (2), waarvan de rok uit meerdere, van boven ge naaide, van onderen losse „ingeschoven" banen is samengesteld. Elk van deze bannen is afgezet met een van smal tot breed uitloopende ruche. Ook ia de bovenmouwen zijn dergelijke ruches gestikt. Ze verbroeden de schouders naar mo dernen trant, doch doen daarentegen de heu pen smaller lijken. De breede ceintuur wordt, evenals de apart gedrapeerde sjaalkraag, op zij geknoopt R. De voornaamste eisch van den goeden zich glimlachend te kunnen vervelen. Maandag. "Wie zijn mond en zijn tong bewaart, bewaart zijn ziel voor benauwdheden. Dinsdag. Het is beter zich aan ondankbaarheid bloot te stellen, dan ongelukkigen aan hun lot over te laten. Woensdag. Witt gij veel van het Leven ontvangen, Begin dan met veel van U zelf te eischen. MELATI VAN JAVA. Donderdag. Veroordeel niemand oppervlakkig voordat gij alles weet, Veroordeel hem niet, zoo ge ooit zijn fout hebt begaan. Vrijdag. Wie gestadig aan God en aan zijn eigen moe der denkt, is beschermd tegen alle kwaad. Zaterdag. Lukt iets niet ineens, verlies den moed dan niet. Houd vol en gij zult slagen. HELLENEN. MELOEN IJS. 1 meloen. liter room vanillepoeder; 200 250 gram poedersuiker;! wat rood kleursel. Snijd van den meloen een dekseltje af, zeef bet nat met de pitten (de pitten niet uitper sen). Schep met een lepel het eetbare deel uit den meloen en wrijf dit door een zeef. Vermeng de purée met het vocht, room, poedersuiker, vanillepoeder en rood kleursel, tot het roza is; doe deze vla in den ijsemmeir, draai onge veer 20 min. en laat het in de bus navriezea tot het gebruik wordt. Doe het ijs op in den uit- geholden meloeeu. ZOETZUUR VAN MELOEN. 1 groote meloen (niet al te rijp); 10 gram pijpkaneel; 10 gram kruidnagelen; 1 flesch inmaakazijn; het gewicht van de stukjes meloen aan suiker. Snijd den meloen in stukken en schep het eetbare rijpe gedeelte er uit met een lepel. Ver wijder van bet overblijvende deel de schil, snijd de stukken in blokjes en weeg ze. Breng den azijn, met de suiker en de kruiden aan den kook en laat daarin de stukjes meloen koken tot za eeniigszins glazig zijn geworden. Doe ze in de goed schoongemaakte flesschen; laat de azijn nog even inkoken tot een dunne stroop, giet het over de stukjes meloen en eluit de flesschen dan goed af. 'n Mooie zomeravond een balcon 'n terras 'u zitje en 'n koele dronk! Maar niet al-tijd is er ijs aanwezig en toch men zou „Moselblümchen Liebfraüenmilch" en andere zoo gaarne echt koud genieten. Nu hebben onze oostelijke geburen, weer iets allerleukst uitgedacht. Een gummislang be vestigt aan twee nikkelen ringen, die van on deren van gaatjes voorzien zijn. De gummislang wordt aan de waterkraan vastgemaakt, de ringen legt men om de fles schen welke in den grootsteen staan. De kraan open en het water stroomt zonder spatten regelmatig over de flesschen en koelt deze in korten tijd tot op ijskast temperatuur. V (Slot). In het naburige Afghanistan gaf het her. vormingseothousiasme van koning Amén Oei 1 ah den eersten stoot tot het ouderwijs aan de vrouwelijke jeugd, een zaak die te voren in dat land te eenen male onbekend was. De liberale, voor een land ais Afghanistan hoogst moderne ideeën, die door dezen jongen vorst en zijne eohtgeuoote, koningin Sierajjaih, werden voorgestaan, zijn werettdibe-kend gewor den, n-iet op de laatste plaats doordat de over haaste doorvoering van deze ideeën een reactie hehb en ontketend, welke Aman Oeliah ten slotte zijn kroon heeft gekost. Zoodra hij de regeering had aanvaard, gaf de vorst bevel tot het openen van de eerste drie meisjesscholen. De schoonmoeder van den koning, een zeer actieve dame, d-ie o.m. ook de eerste vrouwen krant van Afghanistan redigeerde en uitgaf, werd tot algemeene directrice benoemd. Kor ten tijd later richtte de koning ook reeds een normaalschool voor toekomstige onderwijzeres sen op. Directrice daarvan werd niemand m-in- der dan koningin Soerajjah in hoogst ei-gien persoon. Sommige prinsessen van het konink- lijke hui3 achtten het niet heneden zich als leeraressen aan deze school op te treden, even min als b.v. de koning zelf er bezwaar in zag voor zijns onderdanen lezingen met lichtbeel den te houden over zijne reis naar Euro-pa Maar dat alles bleek voor de zéér conser vatieve Afgh-anen te veel om ineens te ver werken. De reactionaire elementen kwamen in opstand, en in 1929 werd Amdn Oeliah van de regeering vervallen verklaard. Hij moest ais banneling naar Europa vluchten en vestig, de zich in Italië. In zijn vaderland Afghanistan zijn de tijden voor eene vrijmaking der vrouw, zooads hij die zich gedroomd had, nog niet rijp gebleken. Maar toch is er alle hoop, dat van bet vóórtijdig uitgestrooide zaad nog wei ie-ts ontkiemen zal Een m oliammedaansohe vorstin *an Af- ghaanscbe afkomst was ook Nawdb Soeltdn Dzjehdn, de in 1931 overleden koningin van Böpiil in Engelsch-Indië. Zij was een zeer geziene figuur ouder de Indische vorsten, en stond alom bekend als zéér gehecht aan den mohammedaansch en godsdienst barer voor vaderen. Begaafd met een scherp v©T»tand en een ontembare energie, was zij vooruitstrevend van aard, maar bezat tegelijkertijd in hooge mate de bezonnenheid, die voor het uitvoeren van blijvend werk veredscht is. Zij regeerde haar land van 1901 tot 1924, toen zij de re- geerlng vrijwillig overdroeg aan haar zoon Ohamd Oeliah Khén. Ondanks de drukke re- geeringsbezighedea wlat rij nog MM seweg over te houden voor intellectueel werk. Zij be schreef b.v. hare pelgrimsreis naar Mekka, en stelde ook baar mémoires te boek, d-ie in druk verschenen zijn. De universiteit van AJigarh benoemd© haar tot kanselier, een eere-bewijs, waarvoor zoover ons -bekend ls, in de geschie denis van het onderwijs in de Mohammedaan' gobe landen, geen tweede voorbeeld is aan te halen. Koningin Nawab was overtuigd dat onderwijs aan de vro-uwe-lijkie jeugd in den tegenw-oorddgen tijd ook voor Mohammedaan- sche meisjes absoluut noodzakelijk is. De ope ning dl0r e©r®te meisjesscholen in Bópal was dan ook aan haar persoonlijk Initiatief te danken. Bij de talrijke Moham-medaansche volken, dié op het grond gebied der Vereenigde Sovjet republieken leven, heeft bet uitbreken der Rus sische revolutie een grooten stoot gegeven aan de inteJleotueele ontwikkeling van de vrouwen. Dezer dagen bereikte ons een telefoontje waarin een zeer verheugende tijding voor onze vrouwen en moedertjes vervat bleek. De R. K. Kraamverzorging berichtte ons bij monde van hare ijverige en energieke secre taresse, dat de termijn der modelkoffers in 't vervolg tot veertien dagen zal verlen-gd wor den. Acht dagen zicht, bleek voor menigeen vrij kort, en is de Vereeniging die toch zoo gaarne allen ter wille is nu begonnen dezen termijn op veertien te zetten. Voorzeker een verblijdend bericht, vooral voor degenen, die van zoo verre de .koffers aan vragen. Onnoodig U er op te wijzen dat ze steeds meer geperfectionneer-d worden en hand in hand gaan met de altijd voortgaande en groo- tere doelmatigheid en hygiëne. Ook het aantal koffers is weer uitgebreid, U behoeft niet te vreezen lang te moeten wach ten. Jonge a.s. moedertjes en ook ouderen aar zelt niet vraagt vóór alles inzage van deze kliniek, dit babykleeding-magazijn in 't klein. Niets d-an lof ademen de dankbrieven der genen, die heur kennis en baby-commode door middel dezer wonderkoffers verrijkten. Vooral vraagt bijtijds, bet-er te vroeg dan te laat en laten de beter gesitueerden begrij pen, boe meer kotters aangevraagd, boe krach tiger de Vereeniging, de armsten der armen kan -bijstaan en helpen. Bedenkt het, jonge en andere moedertjes, wat gij voor de koffer betaalt is 'n gift den armen zusters toebedeeld. Het is zoo goed er nu en dan eens aan her innerd te worden: een werk ten eigen bate en tevens anderen tot steun. Laat het maar weer aanvragen regenen; onze koffers zijn gereed en als zij spreken konden van hun verlangen te dienen en te helpen zou een wonderlijke hymne van -liefde en teederheid lokken en onweerstaanbaar vlei en om bestelling. Luistert naar deze hymne het lied van .Moeder en Kind". 't Adres is u bekend, in deze warme afmat tende dagen frisschen wij gaarne ieder 't ge heugen wat op. R. K. Kraamverzorging, Centraal Bureau, Goudsche Singel 203, Rotterdam. Tel. 12012 Prijs 2 gulden per 14 dagen. HELLENEN. Verscha Blad peul groenten vruchten Of. 93 JO 79 2 6 sporen sporen 3 12 2 3 Soms treft men wel eens een meloen "w®ar maar weinig smaak aan is; dit is gemakke ij t te verbeteren, door er niet alleen suiker over e strooien, maar ook eenige druppels citroensap over de meloen te doen. MELOEN ALS VOORGERECHT (Melon glacé) Snijd van den meloen een kopje a neem het zaad er uit en schep met een bare deel uit de vrucht. Doe was ijs in den Het fedt^zelf^kan n-iet ontkend meloen, daarop de uitgeschepte stukjes meloen en laat vervolgens de meloen eenigen tijd in ijs -staan. men h-et betreuren, dat die ontwikkeling op vele plaatsen tot moreel verderfelijke resul taten heeft geleid. De Monigo-olsche en Tataar se vrouwen, die. grootendeels nooit le-zen of schrijven hadden geleerd, werden op een goe den dag tot volledige staatsburgeressen met actief en passief stemrecht geproclameerd. Vele vrouwen, die te voren noodt van deze moge lijkheid hadden gedroomd, zagen thans plot seling de kans opdoemen om een rol en soms zelfs een rol van betee-kern-is te gaan spelen in het openbare leven. Maar om dit met ©enig blijvend succes te kunnen doem was natuurlijk een zeker minimum aan intel-leotueele ontwik keling absoluut noodzakelijk. Men sloeg dus met een onge-kenden ijver aan het leeren. Dag en nacht oefende zich vooral de jongere geue. ratie in d-e nobele kunst van lezen en schrijven. De lees- 611 leerboekjes, die daarbij werden gebruikt, dienden tegelijk voor propaganda van de nieuwe ideeën op maatschappelijk en poli tiek gebied. De scholen, waar zoowel jongens als meisjes gelijkelijk toegang hadden, rezen als bij tooverslag overal uit den grond. De on- derwijstorachten, die in deze nieuwe scholen voor de klas kwamen te staan, waren onder het opzicht van wetenschappelijke voorberei ding, nu juist niet altijd van het allerbeste gehalte. De competente overheid lette op de eerste, zoo niet op de eenige plaats, op de politieke gezindheid van de onderwijzeressen e-n de onderwijzers. Rechtzinnigheid in de oom monistische leer was het eersite vereischt© om een aanstelling t© bekomen. Toch werden althans de eierste beginselen van het lager onderwijs op deze wij-ze verspreid in milieu's, waarin vroeger aan iets dergelijks zelfs in de verste verte niet gedacht werd. En thans worden langzamerhand de inderhaast op, gerichte scholen, ook van beter onderlegde leerkrachten voorzien, terwijl natuurlijk het propagandistische hoofddoel van deze scholen ia yoilea omvang blijft bestaan. "(Op verzoek.) De belangrijkheid van groenten is, uit een voedingsoogpunt, miiet zoozeer te danken aan. de calorieënwaarde (bevatten slechts weinig vet, koolhydraten en eiwit), maar aan hun vitaminengehalte, de minerale bestanddcolen die zij bevatten en cellulose of celstof. De vitaminen komen alleen voor in versehe groenten; verduurzaamde groenten (behalve zuurkool) hebben dus niet veel zin, tenzij een enkele maal als delicatesse gegeven. Cellulose wordt niet in het lichaam verteerd, maar zet de darmbeweging aan. Wel kan de calorieënwaarde van de klaargemaakte groenten sterk vergroot worden, doordat het mogelijk is een belangrijke hoeveelheid vet erdoor te verwerken (stoven met boter). Hieronder volgen enkele samenstellingen (dr. Ste-ensm-a): Kool- soorten Water 90 Eiwit 3 Vet sporen Koolhydraten 5 Overige'bestanddeelen 2 (cellulose, kleurstoffen, minerale bestanddeelen» Spinazie ls een gezonde groente door haar ijzer gehalte en door stoffen d-ie de eigenschap la-ebben, de maagsapafscbeiding aan te BBttêtiJ,^ Zuring evenals rbabarber bevatten vrij veci oxaalzuur, wat voor gezonden geen kwaad kan* maar voor nierlijders minder goed is. Wat vruchten betreft, deze zijn zeer water rijk, bevatten slechts een geringe hoeveelheid vet en eiwit, doch meer koolhydraten, ongeveer 12 pet., voor druiven is dit minstens 15 pet., voor bananen 20 pet. Verder bevatten zij even- als groenten, cellulose, vitaminen en minerale bestanddeelen. Amandelen en noten zijn zeer rijk aan eiwit en vet. zij zün echt-er moeilijk verteerbaar, zoo dat een gedeelte toch voor het lichaam verlo ren gaat. pe belangrijkheid van de zouten uit groen ten eu vruchten (minerale bestanddeelen), ■wordt de laatste jaren v-ooral naar voren ge- bracht door de aanhangers van de „rauwkost"- beweging. Deze zouiten worden in het lichaam, ontleed, waarbij basen en zuren ontstaan. Deze zouden ieder op zichzelf schadelijk zijn, doch vormen met elkaar zouten. Is er een t© veel aan basen dan worden deze door het koolzuur gas, dat altijd bij de verbranding im het lichaam ontstaat, gebonden; is er een te veel aan zuren, dan wordt, om deze te binden, een base-ammo- niak gevormd door eiwit af te breken. Daar eiwit bij-na uitsluitend in de duurdere voedings middelen voorkomt (vleesch o.a), is het zaak dit eiwit alleen .te laten dienen voor opbouw van het lichaam. Bovendien is bij onderzoekin gen gebleken, dat bij basenarme voeding groote hoeveelheden urinezuur ontstaan, die een rol spelen bij ziekten als jicht, rheumatdek, enz. Basenrijke vruchten en groenten zijn: kom kommer spinazie, vijgen, beukenootjes; verder alle versehe groenten en vruchten, behalve spruitjes, erwten, boschbessen, walnoten en pinda's die een zuur overschot hebben (naar dr. Ragnar Berg). M. M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6