m BSSW WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1932 t HOPELOOS VERDEELD l HET ROODE KAMELEON. MGR. J. NICOLAYE t MGR. M. ÏVANIOS. 16e NEDERL. LITURGISCHE WEEK. NAAR DE MISSIE. PLECHTIGE JAARDIENST VOOR WIJLEN Mgr. Dr. NOLENS. DE REGEERING EN DE TUINBOUW Haar eindoordeel spoedig te verwachten. POLEN EN HET VERDRAG VAN OUCHY. Redt den burgemeester CONTINGENTEERINGS-MAAT- REGELEN. MIJNWERKERS EN DE CRISIS. ■KJ WERKWILLIGE GEMOLESTEERD. UIT DEN TREIN GEVALLEN. ZIJN AUTO IN BRAND GESTOKEIV VERDRONKEN. GEEN JAPANSCHE TEXTIEL FABRIEK Het orgaan der Onafh.-Socialisten, „De Fakkel", zoekt de laatste weken in hoofd zaak zijn kracht in het bestoken van de S.D.A.P. Elk nummer opnieuw loopt over van giftige polemiek tegen „Het .Volk"; de verhoudingen tusschen beide roode groepjn zijn dan ook uiterst gespannen. Voor de buitenwereld valt er wel een en ander te leeren uit dit enfant terrible-spel- letje. Zoo neemt de jongste „Fakkel" „Het Volk" er even tusschen, nu het hoofdorgaan der S.D.A.P. kans zag in één en hetzelfde num mer drie maal van kleur te verschieten. Het gold hier de editie, waarin de partij voorzitter, de heer J. Oudegeest, op het geduldige papier voorrekende, hoe het vol gens hem mogelijk is zonder „geweiter" het begrootings-tekort weg te werken. Sloeg men een blad van dit „Volk"-num- mer om, dan ontmoette men een artikel waarin het ontslag van een aantal jeugdige arbeiders door B. en W. van Amsterdam werd „goedgepraat", m.a.w. waarin duchtig werd „gewelterd" En als klap op den vuurpijl nog een be schouwing in de financiëele kroniek, die het prachtig slagen van de Amsterdam sche gemeenteleening en het geweldig succes van partijgenoot De Miranda bezong. Men ziet dus wel de schrille tegenstelling. Het artikel van Oudegeest ,,anti(kapitalis tisch", dat is voor de llnksche roode -broe ders in de partij. Het artikel verdedigend het ontslag van -gemeentearbeiders, dat is voor de rechtsche rose broeders, en tot slot dan, het mooie aanbevelende artikel van de 5 mill, leening, 't nieuwste succes van De Miranda, dat is bestemd om het vertrouwen der ban kiers te winnen. De pers der oude partij foetert niet zuinig tegen het lastige keffertje Dooh maakt zij het er ook niet naar? Door nog maar steeds van twee wallen te willen eten. Niet gemakkelijk zal men het gelooven, maar ,-Het- Volk" vindt uiit, dat de katholie ke partij ,.iin zichzelf hopeloos verdeeld is". Verdeeld zijn als de S. D. A. P. is niet emg. maar -hopeloos verdeeld", ja. dat is hét einde. Het is nog geen jaar geleden, dat de heele S. D. A. P. in vuur en vlam stond. Het is nauwelijks enkele maanden geleden, dat duizenden uit de partij traden en een nieuwe partij stichtten. Het gebeuren te Amsterdam, waar drie S. D. A. P.'e,rls uit den Raad ..gemept" werden, ligt nog in al ler geheugen. En daar komt- ,.Het Volk"* z-elf over de ..innerlijke verscheurdheid" deir katholieken praten. Zou het blad nu werkelijk niet wij zer zijin en maar probeeren de O. S. P. te bekeeren? Dat kan met meer kanis op succes dan U uiteenrukken van de katholieken. Gistermorgen om kwart voor 9 is in dien ouderdom van 82 jaar, in de Kneippinrichting te Heerlen, zacht en kalm overleden de Hoog eerwaarde heer mgr. I. Nicolaye, oud-vicaris- generaal van het bisdom Vancouver. Z.H. Exc. mgr. Mar. Ivanios een der groote katholieke figuren van Britsch-Indië vertoeft thans enkele dagen in ons land. Op het Eucha ristisch congres te Dublin trok deze prins der Kerk vooral de aandacht, wijl hij in het Verre Oosten zulk een groot aandeel heeft in de be keering der schismatieken. Van 2226 Augustus in de abdij Keizersberg te Leuven. DE OPENINGSDAG. Van onzen bijzonderen correspondent TERUG UIT DE MISSIE. Uit de missie Bagamoyo (Eng. Oost-Afrika) keerde dezer dagen terug de zeereerw. pater J. A. de Rooij, C. S. Sp. In 1922 priestei* ge. wijd, was hij thans sinds negen jaar werkzaam ln die missie. Hij was o.a. een tijd lang verbon. den aan de bloeiende kweekschool voor zwarte onderwijzers te Morogoro, een inrichting, die meer dan 200 leerlingen telt, doch werkte de' laatste jaren tezamen met pater v. d. Kimme, nade in Usandawi onder een volksstam van ongeveer 40.000 negers. Hun taal, de z.g. „kiik- taal", is, evenals die der Hottentotten, een der moeilijkste ter wereld en valt bijna niet ln letterteekens weer te geven. De weleerw. heer H. Claesaen, Laaartst te Helden-Panningen, die na een twaalfjarig ver blijf in de missie van Ghlna, gedurende een jaar mer verlof hier te lainde vertoefd©, ie héden weer naar zijn missiegebied in China teruggekeerd. LEUVEN, 22 Augustus 1932. Heden is hier de 16de Nederlands-che Litur gische week geopend. Mgr. Callewaert begroette de talrijke aan wezigen, dames en hee-ren, op de plaats, die de bakermat mag heetan van de Liturgische be weging in onze lage landen. Het wichtje dat geboren werd op dén Keizersberg, was voor de betweters een doodgeboren kind. Maar nu heet liet, dat geen Katholieke Actie mogelijk is zon der het middelpunt: de H. Mis, dus zonder de H. Liturgie. Dat moedigt ons aan, maar maakt ons niet overmoedig, want we zijn nog lang niet waar we zijn moeten. Onze plicht is 't ver- der vooruit en omhoog te willen. We moeten nu vooral zegt de sympathieke voorzitter, het volk bewust maken van zijn plicht en zijn recht om actief deel te nemen aan het Offer en het Gebed der Kerk Laten we tenslotte, bij het behartigen van het liturgisch apostolaat ook het woord van dr. Edward Poppe z.g- Indachtig zijn„Werken is goed, hidden is beter, lijden is het beste". Hierna verklaart Mgr. Callewaert de XVIde Ned. Liturgische Week voor geopend. Nog nooit, zegt hij, waren er zooveel Inschrijvingen als nu. Hij verleent het woord aan Dom J. Huyben subprior van de St. Pau-lusabdij te Oosterhout, die zal spreken over het Koninklijk priesterschap van het christenvolk. In het Protestantsche Noorden, zegt hij, schrikken vele Katholieke priesters er voor terug, aam hun geloovigen uit te leggen, dat ook zij, de I-eeken, deel hebben in Christus' pries terschap. Maar, omdat iets moeilijk is, mag men het nog niet verzwijgen: de gebeele waar heid moet geleerd worden; de speciale waar digheid van den Katholieken priester zal er nog beter door uitkomen en de geloovigen zul len meer eerbied hebben voor de roeping, die voortkomt uit hun inlijving bij Christus doer h-et H. Doopsel. Christus is priester in zijn mensebheid, wel- ke in persoonseenheid met den Zoon Gods ver bonden is, enkel aan den dienst van God is toegewijd en als hoofd der schepping als kon-ing van het geheele menechdom optreedt. Aan dat hoogepriesterschap hebben de Christenen deel naar de mate van hun kunnen: de leek minder dan de gewone priester, deze minder dan de bisschop. Spr. staaft zijn gezegden met duidelijke cita ten uit de H. Schrift, en teksten uit de theolo gie van S, Thomas. Liturgie en volksziel De tweede spreker P. G. van Kalm-thout O.P. (Zwolle), begroet de vergadering met „Hoogeerwaarde, Zeereerwaarde en niet-Eer- w-aarde.... priesters", waarmede hij op gees tige wijze aansluit bij de pas geëindigde dis cussie. Hij wil aantoonen, hoe onze Liturgie beantwoordt aan de disiderata der volksziel. De ziel, zegt hij, geeft het leven aan het Iiohaam; maar zonder het lichaam geeft de ziel geen enkel te-eken van lerven. Ons verstand is gedurig afhankelijk van het zintuiglijke „We moeten kleuren hebben en beelden, eerst dan... slaan onze argumenten bij de massa in. Onze Moeder de H. Kerk weeit wat wij, haar kinde ren, noodig hebben om in de vereiscbte stem ming te komen. De liturgische kleuren moeten opwekken tot rouw, boete of vreugde; de brandende kaarsen brengen licht in ons gemoed; de Gregoriaan- sohe melodieën, vooral van de Imtroïtussen. op de feestdagen, doen de zielen rillen van de allerzuiverste godsdienstige emotie. Trouwens de volksziel wil zioh uiten: nationaal, door oocard-es, vlaggen, stoeten, liederen; godsdien stig, door kerkelijke plechtigheden, waar het volk aan mag meedoen. Wij, Roomsohen, hadden al lang onze in ternationale (het Credo) en onze vwlksoptooh- ten (processies), eer het socialisme geboren werd. Ein-kel meent spr. dat, waar iets uit onze Katholieke Liturgie door de moderne volksziel in bepaalde milieus niet meer treft, -noch in slaat, het wensehelijk kan zijn, na behaalde goedkeuring van hoogerhand, die Liturgie zelf wat meer aan te passen aan de gewijzigde volkspsychologie, zooals dat b.v. door dr. Plus Parseh niet zonder bijval gedaan wordt. Een discussie wias wegens het gevorderde uur niet goed meer mogelijk. Het bestuur van de Katholieke Kamerclub heeft zorg gedragen, dat den eersten Septem ber a.s. op passende wijze zal worden herdacht dat een jaar geleden het stoffelijk overschot van wijlen mgr. dr. W. H. Nolens te Venlo werd ter aarde besteld. Dien dag zal in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis te Venlo (Sinselveldstraat) een plechtige H. Mis als jaardienst worden opgedragen voor de zielerust. van den overlèden staatsman. Naar wij vernemen, heeft de zeer ernstige toestand in verschillende takken van tuinbouw de Regeering gedurende den laatsten tijd bezig gehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodi.gde adviezen heeft ontvangen, zal zij zeer binnen kort haar eindoordeel in dezen vormen. 160162. De heer op wiens schouder Jaap is gaan zitten, maakt begrijpelijkerwijs groot- misbaar. Het halve dorp loopt uit om te zien wat er aan de hand is. Hoe -groot zijn de al-ge- meene schrik en verontwaardiging als blijkt dat het slachtoffer van deze brutale apenstreek niemand minder is dan de algemeen beminde en geachte burgemeester van Duinwijk. Max en Petronella, eveneens hevig geschrokken springen van het balkon om den burgemeester, die door de dorpstraat vlucht, te hulp te snel len, en de moedige veldwachter, zijn sabel zwaaiend, roept: „Mannen, laten wij onzen burgemeester redden! Nog huiverig om toe te treden. De officieuse „Gazeta Polska" van 22 dezer verklaart, dat Polen, de uitnoodiging, welke het ontving om toe te treden tot het in Ouchy ge. sloten douaneverdrag tusschen Nederland, Bel gië en Luxemburg, voorloopig niet positief kan beantwoorden. Al te veel andere staten hebben hun standpunt ten deze nog niet bepaald en trots alle sympathie voor het verdrag, zoo verklaart het blad, wil Polen niet zonder meer zich bij een Europeesoh economisch blok aan sluiten, dat mogelijkerwijs in tegenstelling met een ander zou kunnen geraken. Het toetreden van Polen tot het verdrag kan intusschen in geen geval geschieden op grond van het huidige Poolscbe douane-tarief, maar slechts op grond van het aanmerkelijk ver hoogde tarief, dat spoedig afgekondigd en over ongeveer een jaar van kracht zal worden. ZUSTER LINA f Te Maastricht overleed in het Ziekenhuis Caivariënberg te Maastricht de Eerw. Moeder lna' 0v©nste dier inrichting en ireligieuse der Eerw. Zusters van den H. Carólus Borro- meus. Algemeene vergadering van den R. K. Mijnwerkersbond. De Ned. R.-K. Mijnwerkersbond kwam Zondag en Maandag in algemeene vergadering bijeen in „Ons Volkshuis", te Heerlen. Zondagmorgen opende de nieuwe bondsvoor- zitter, de heer Jos. Pelzer de vergadering, waar na hij in zijn openingswoord allereerst herdacht den overleden bondsvoorzitter. Herman Stins en mgr. dr. Nolens. Vervolgens wees spreker erop, dat de toestand, waarin de mijnwerkers tengevolge van de cri- sis verkeeren reden geeft tot ernstige bezorgd heid en van de organisatie grooter waakzaam heid dan ooit te voren vraagt. Nogmaals deed spr. een beroep op de regeering om spoedig te helpen. Hoewel men gaarne haar goede bedoe lingen, welke blijken uit haar vernieuwde actie, ter bevordering van bet gebruik van Neder- landsche steenkolen aanvaardt, vraagt men toch meer n.l. wijziging in het handelsverdrag met Duitschland en verlaging van de vrachttarie ven. Beide liggen in de bedoeling der regeering. Het voornemen der regeering, om per 1 Janu ari a.s.. het aantal arbeiderscontroleurs van 5 tot 3 terug te brengen acht men ontstellend en de uitvoering daarvan kan men niet dulden. Men acht het niet verantwoord bij een tak van dienst, die steeds onvoldoende bezet was. De commissie-Weiter zelfs heeft niet tot een zoo danige inkrimping geadviseerd. De toestand der organisatie geeft overigens alle reden tot vol doening. Het aantal leden was op 30 Juni van dit jaar 12575. Tenslotte heette 9pr. allen har telijk welkom en verklaarde wcmdeHnir voor geopend. 94 van de 102 af,deelingen bleken aanwezig. Goedgekeurd werden allereerst de diverse verslagen. Enkele leden hielden daarbij algemeene beschouwingen. De heer Van Brug- genhout, voorzitter van den Belgischen Chr. Mijnwerkersbond sprak over de Belgische sta king. Als •hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Graat, Haan, Meeuwissen en Wetzels Vervolgens werden de 165 voorstellen behan deld. Deze behandeling nam den Zondagmiddag en den geheelen Maandag in beslag In de zit ting van Maandagmorgen werd een resolutie aangenomen, welke ter kennis gebracht zal wor den van de regeering en waarin geprotesteerd wordt tegen het voornemen, om de arbeiders- controleurs te verminderen en het hoofdbestuur opgedragen wordt alle stappen te ondernemen, om dit te voorkomen. In het actieprogramma werd een nieuw punt opgenomen, steun aan de bedreigde mijnindustrie door het treffen van afweermaatregelen tegen de beperkende lan den, redelijke oplossing der vervoertarieven en bevordering van het gebruik van Nederlandsche steenkolen, speciaal bij overheidsinstellingen. Des middags hield Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. nog een toespraak over het ideaal van het Christelijk huwelijksleven, terwijl mgr. dr. Poels, geestelijk adviseur van den bond de mijn werkers tot hechte organisatie opriep en aan spoorde medewerking te zoeken bij allen, die het heil der mijnwerkers beoogen. Bezwaren van den C.O.B.C. De Centrale organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteerlng (C.O.B.C.) heeft in verband met talrijke bij haar ingekomen klachten aanleiding gevonden de Regeering te wijzen op de groote bezwaren, die in de practijk van den handel worden ondervonden in verband met de bestaande wijze van toepassing der con- tingenteeringsmaatregelen, waardoor aan ieder land afzonderlijk een vast invoercontingent wordt toegewezen. Daardoor wordt aan den handel tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontnpmen de goederen te betrekken uit het land dat het goedkoopst is. In een schrijven, dat zij te dien aanzien van den minister van Economische Zaken en Arbeid mocht ontvangen, deelt Z. Exc mede, geen wij ziging in dezen geest In de toepassing van de contingenteeringsmaatregelen te kunnen bevor deren. Hoewel de minister van meening was, dat de door de C.O.B.C. bepleite wijziging for meel niet in strijd met het beginsel der meest- begunstiging Is, zou een dergelijke wiiziging de kans met zich brengen dat aan ons land ver. leende faciliteiten bij wijze van represaille maatregelen ingetrokken worden, omdat een dergelijke wijziging voor bepaalde landen zeer onvoordeelig zou zijn. Steenkolen. Naar aanleiding van een in de dagbladen ver schenen communiqué van het onderhoud, dat de mijndirecties en vertegenwoordigers van mijn werkersorganisaties met den minister van Wa terstaat hebben gehad en waaruit bleek, dat de Regeering de wenschen van deze organisaties inzake een beperking van den invoer van bui- tenlandsche steenkool ernstig in overweging zou nemen heeft de C.O.B.C. haar bezwaren tegen dezen maatregel der Regeering uiteengezet. Moeilijkheden voor jonge zaken. In verband met de hijzonder groote moeilijk heden, welke ondernemingen ondervinden, die in de'basisjaren niet of slechts ten deeie haar werkzaamheden op zoodanige schaal uitoefen den als ten tijde van den aanvang der invoerbe perkingen in het bijzonder dus jonge onderne. mingen, heeft de C.O.B.C., hoewel ten volle de moeilijkheid beseffend om daarin te voorzien, den minister verzocht, te trachten, een modus te vinden, waardoor -deze ondernemingen al thans in grootere mate in haar behoeften kun nen voorzien. In de practijk is gebleken, dat de bestaande mogelijkheid, om voor dergelijke jon ge ondernemingen bijzondere invoervergunnin gen te verkrijgen, niet voldoende is. Met na druk wees zij erop, dat door het nemen van den gevraagden maatregel de verstarrende werking van de contingenteeringsmaatregelen vermin derd zou worden, daar het juist de Jonge onder nemingen zijn, waarin dikwijls jonge frlssche elementen zitten, die de economische ontwikke ling van een land stimuleeren. De minister zette nu In een schrijven, dat de C.O.B.C. van hem mocht ontvangen, uiteen, dat de regeering deze bezwaren stellig niet onder schat, een verstarrend element acht zij hier inderdaad aanwezig, zoodat deze aangelegen heid dan ook hij voortduring haar aandacht heeft. De minister oordeelt echter de thans gel dende regeling het minst bezwaarlijk. HELING VAN EFFECTEN. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De verkoop op 31 Augustus a.s. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft vergund, dat in verhand met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin in broodbakkerijen ln alle ge meenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 31 Aug. 1932, in afwijking van het bepaalde bij de arti kelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag voor zoover betreft broodbakke rijen, aan welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, worden aange vangen. Voorts heeft de minister aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijen 1n alle gemeen ten des rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Woensdag 31 Augustus 1932, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le. van half 8 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; e. van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. Voor de arr. rechtbank te Utrecht stond gisteren terecht de 25-jarige fabrieksarbeider S. H. beschuldigd van op den avond van 11 Juni j.l. op de v. Wijckskade aldaar zijn vrouw met een mes zwaar lichamelijk letsel te heb ben toegebracht. In zijn requisitoir wees de officier er op dat ondanks het gunstig rapport van de reclassee- ring en het feit, dat verdachte zeer gunstig bekend staat het misdrijf te ernstig is om een lichte straf op te leggen en vroeg een veroor deeling van één jaar en 3 maanden. Uitspraak G September. Manufacturenhandelaar voor de rechtbank Voor de Vacantiekamer der Anrondiseemente Rechtbank te Amsterdam stond terecht de 37- jarige manufacturier D. C. J. M., wonende te Hilversum, verdacht van heling van effecten. De man is thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De bewuste stukken bestonden uit een aan deed United States of Brazil van 20, een 6 leening 1922 van 500, een 4 leening Ne derland 1916, groot 1000 en zeven stukken 3 leening Amsterdam 1874 100. Hij had, aldus de dagvaarding, deze waarde papieren wetende of begrijpende dat die effec ten door misdrijf waren verkregen, gekocht, althans uit winstbejag vervoerd, bewaard of verborgen. De effecten waren ontvreemd ten huize van de familie H., wonende aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam, waar op 24 December 1928 werd ingebroken. De man legde een bekentenis af, hij wist ech ter niet precies te zeggen van wien hij de ef fecten had gekocht. Het zou In het jaar 1931 zijn geweest. Door bemiddeling van een café kennis had hij getracht, de stukken voor 1500 te verkoopen. Ook in Duitschland had hij ge tracht de effecten te gelde te maken. Nadat een rechercheur en de oorspronkelijke bezitter van de effecten waren gehoord, was 't woord' aan den Officier van Justitie mr. Van Dullemen, die in zijn requisitoir zeide, dat de bewijsoonsfruotie, ook ai door de bekentenis van verd. zeer eenvoudig is. Het reolassee- ringsrapport, aldus het O.M., tot de strafmaat komende, luidt niet ongunstig. Toch kan spr. met het oog op de generale preventie geen voorwaardelijke straf eisehen. De officier vorderde een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. De verdediger mr. Schor Lesheim noemde den man slechte dom, doch niet misdadig. Op grond van het gunstige reclasseeringsrapport en naar aanleiding van het feit, dat verd. reeds ruim drie maanden In de preventieve hechte nis heeft doorgebracht, vroeg pi. een voorwaar delijke veroordeedlng voor zijn cliënt. Vonnis 6 September. EEN ONTOEREKENBARE DIEF. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen den 68-jarigen straatkoopman, die reeds 14 maal veroordeeld is en te Leiden uit een perceel aan den Lagen Rijndijk een damestasch poogde te stelen, plaatsing in een krankzinni gengesticht, voor den tijd van één jaar, over eenkomstig de conclusie van het rapport aan dr. Soholtens, die L. ontoerekenbaar achtte. Vonnis 6 September a.s. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Een ongeveer 30-jarige koopman, H. J. v. A., uit Arnhem, stond voor de Arnhemsche recht bank terecht wegens valschheid in gesohrifte. Als agent van een boekhandel te Amsterdam had hij te Arnhem een tiental gefingeerde con tracten gesloten met firma's of personen, die in het geheel niet bestonden. De handteekenin- gen op de contracten had hij vervalsohfc. De provisie voor de orders had hij in den zak ge stoken en de boeken na levering aan opkoo- pers verkocht, welker opbrengst hij, eveneens zelf behield. Het O. M. waargenomen door mr. Nooren, eischte twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR EEN FIETS. Het O. M. hij de Haagsche Rechtbank eischte tegen L. V., zonder vaste woonplaats, die, na voor korten tijd uit de gevangenis ontslagen zijn, zich te Rijn sa ter wou de aan diefstal van een rijwiel schuldig maakte, 2 jaaT gevangenis straf. Uitspraak 6 September a.s. EEN KE1EN-CÜAOS traject De Zwet-^Ovenschle. Hier komt een gedeelte xêm êm ntethten verkeemweg tussscheai De» em Rotterdam. De werklieden zijn bezig met het leggen van een z.g. paklaag. IN DEN KELDER GEVALLEN. De echtgenoote M., wonende in de Hakert- kolonie te Heerlen, had het ongeluk in haar woning van de keldertrap te vallen. Zij kwam op haar hoofd terecht en overleed spoedig. Haar man iaat zij met zes kleine kinderen achter. DOOR DE HITTE BEVANGEN. Toen de tewerkgestelde bij de Midden-Regge- verbetering, B. H., uit Wierden naar zijn wo ning terugkeerde, werd hij bevangen door de warmte. Bij een boerderij vroeg hij nog wat water, waarbij hij vertelde, dat hij zich onwel voelde. Ofschoon de boer hem niet wilde laten vertrekken, vervolgde H. toch zijn weg. Na een'ige minuten viel hij echter van de fiets en bleef midden op den weg liggen. Bij onderzoek door een dokter bleek H. reeds overleden te zijn. Een hartverlamming tengevolge van de warmte had een einde aan zijn leven gemaakt. De 45-jarige landbouwer P. Kneepkens, uit Weert, die de vorige week in de felle hitte eiken dag op het veld gewerkt heeft en plotse ling spoorloos verdwenen was, is, naar het Hbld. meldt, Maandag in de bosschem in de om geving van Weert teruggevonden. De hitte had hem zoodanig bevangen, dat zijn geestesgesteld heid er zwaar onder geleden had. De onge lukkige moest ter verpleging in een inrichting worden opgenomen. Politie voert eenige charges uit. Te A'dam werd. in de Zaagmolenstraat een werkwillige door een 300-tal mannen opge wacht. Eenige agenten, die in de buurt waren, zagen, dat het mis zou loopen en vroegen as sistentie aan bureau Raampoort, waarvan de geheele bezetting uitrukte. In de Fagelstraat werd met steenen naar de politie gegooid. Met sabel en gummistok in de hand voerden de agenten eenige charges uit, waarbij rake klap pen vielen. Even later verscheen ook de deta- chements-auto van het hoofdbureau ter plaatse). De daarin gezeten agenten behoefden echter geen dienst te doen, daar de demonstranten reeds verdwenen waren. Het slachtoffer overleden. Gisterenmiddag te ongeveer 1.15 ls op de spoorlijn tusschen de Klomp en halte Heuvel- sche steeg onder de gemeente Amerongen een man van middelbaren leeftijd uit den trein gevallen. De machinist waarschijnlijk gewaar schuwd stopte en reed onmiddellijk terug naar de plaats, waar de man was neergekomen. Een geneesheer, die toevallig in den trein zat kon bij het slachtoffer niets anders dan den dood, tengevolge van een schedelfractuur con- stateeren. De man bleek te zijn de schipper W. van Schalk te Rotterdam. De trein, welke van Arnhem kwam had een kwartier vertraging. Hij sliep „den slaap der recht vaardigen." De koopman H. N. te Geleen had zich Maan* dag voor de Vacantie-Strafkamer der Recht* bank te Maastricht te verantwoorden, terzake van het in brand steken van zijn vrachtauto. H. N. stond er financieel slecht voor en had reeds enkele malen uitlatingen gedaan,, dat hij van zijn in huurkoop gekochte vrachtauto wilde afzijn om een luxe-auto te koopen. In den nacht van 1 op 2 Juni j.l. kwam verdachte Iaat thuis, plaatste zijn wagen in de garage en naar getuigen vertelden werd door verdachte een andere auto zoodanig tegen de toegangs. poort gepaatst, dat men moeilijk meer in do garage kon. Een plotselinge knal en 'n flinke vuurzee wekten verschillende getuigen, terwijl verdachte rustig voortsliep. De wagen brandde totaal uit, doch dank zij het snelle ingrijpen der omwonenden werd erger voorkomen. Een heele huizenrij liep im mers gevaar, af te branden. Verdachte ontkende de hem aangerekende vreemde manoeuvres, waardoor kortsluiting en brand ontstond en beweerde den slaap der rechtvaardigen te hebben genoten. De vrachtwagen was voor 650.gekocht doch door verdachte voor 1000.verzekerd. De opeenstapeling van aanwijzingen, de sa menloop van omstandigheden maken het be wijs niet moeilijk oordeelde het O. M. Verdach te heeft voorheen al eens brand gehad, ging nu bij een andere verzekering, poogde enkele dagen tevoren 'reeds den wagen in brand te steken, ging niet naar bed, doch vertikte het, op geklop wakker te worden. Een loshangend draadje wees op het met opzet veroorzaken van kortsluiting. De eisch luidde 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Hensgens, twijfelde aan de deskundigheid,, der als zoodanig gehoorde getuigen, waardoor het belangrijkste onder deel in deze zaak, namelijk het ontstaan der kortsluiting, niet tot bevredigende klaarheid werd gebracht. R- K. WERKLIEDENMEETING TE GORINCHEM Zondag 4 September houdt de Utreehtsche Dioc. Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen (district Utrecht) een grootsch opgezette mee ting te Gorcum. Om half twaalf zal ten gerieve van de meetinggangers een H. Mis worden ge lezen. Om een uur zal de optocht met ontplooi de vaandels en banieren gehouden worden. Een 4 5 tal muziekkorpsen zullen dezen optocht begeleiden. Als sprekers zullen dien dag optreden de Zeereerw. Pater Borromaeus de Greeve en de heer H. Brouwer, die resp. de onderwerpen: De Katholieken in dezen tijd" en „De nood zakelijkheid van de standsorganlsatie ook in moeilijke dagen" zullen behandelen. De deelname belooft schitterend te worden. De katholieken van Gorcum die wel steeds socialistische meetings te aanschouwen kregen, doch wien een katholieke meeting vreemd is, bereiden den meetinggangers een waardigs ontvangst. Bij het zwemmen is de 23-jarige pianist B. te Onderdijk (gemeente Wervershoof) verdron ken. Pogingen om hem te redden, faalden. NEDERLANDERS TE LOURDES. Het gezelschap Nederlanders, dat onder lei ding van Pater Esselaar uit Uden een bezoek bracht aan Lcmrdes, is Maandagmorgen van daar weer vertrokken. SEMARANG, 23 Augustus. (ANETA). De chef van de firma Mitsui Bushan Kalsha verklaarde dat het courantenbericht ten aan zien van de overbrenging van een Japanscho textielfabriek naar Midden-Java volkomen on juist is. OUDE BEELDEN. LAHAT, 23 Augustus. (ANETA.), Een geoloog van de Bataafschs Petroleum- Mij. heeft in de omgeving van Pager Alam oude beelden opgegraven, o.a. een majesteuze vrou wengestalte en dierenfiguren, alles levensgroot. Vermoed wordt, dat deze heelden afkomstig zijn uit de periode vóór den Hindoe-tijd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5